Putna dziesma
Latvijas vasaras skaistākās notis izskan putnu dziesmās. Ar tām mostamies no rīta, tās pavada mūs siltā vakarā. Lai iepazītu putnus un to dziesmas, nāc uz bibliotēku vai izmanto www.letonika.lv
Grāmatu anotācijas no www.lob.lv, www.gramata24.lv, www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv
![]() |
Latvijas lauku putni
Otrā no piecu grāmatu sērijas "Latvijas putni". Redaktors: Māris Strazds. 208 lappusēs ar 237 krāsainām fotogrāfijām ir apskatītas 84 putnu sugas, par katru ir īss apraksts, izplatības karte un fenoloģijas diagramma. Putnu nosaukumi ir doti piecās valodās. Grāmatas beigās ir arī Latvijas putnu saraksts.
|
![]() |
Latvijas meža putni
Vēl viena grāmata no sērijas “Latvijas putni” Šī grāmata veltīta mežā dzīvojošajām putnu sugām – te ir krāsaini putnu attēli. To latīniskie un latviskie nosaukumi. Izplatības kartes un apraksts par katru sugu. Grāmatā ir ļoti plašs materiāls visiem, kam interesē putnu lietas.
|
![]() |
Latvijas ūdeņu putni
Trešā grāmata sērijā “Latvijas putni”- veltīta ūdeņu putniem. Grāmatā, tāpat kā iepriekšējās, daudz attēlu un informatīvā materiāla, kas padara to interesantu visiem putnu draugiem.
|
![]() |
Putni palieņu pļavās
Upju un ezeru palieņu atklātās ainavas un slapjās pļavas piesaista īpaši daudz dažādu putnu sugu pavasara un rudens migrāciju laikā. Caurceļojošiem ūdensputniem – zosīm, pīlēm, gulbjiem u.c. putniem – pārmitrās pļavas un plašie ūdens klajumi ir nozīmīgas atpūtas un barošanās vietas. Pārplūstošās pļavas ir vienīgā iespējamā dzīvesvieta ļoti retajam ķikutam. Palieņu pļavas ir galvenā ligzdošanas vieta pasaulē apdraudētai griezei. Zīmīgi, ka Latvijā ligzdo 25% visā Eiropas Savienībā sastopamās griežu populācijas. Rietumeiropā ļoti reti satopamais mazais ērglis arī ir iecienījis palieņu pļavas kā piemērotas barošanās vietas. Šajās pļavās ligzdo arī citi putni – platknābis, prīkšķe, pļavu tilbīte, melnā puskuitala un gugatnis. Mitrākās ieplakās labprāt ligzdo ormanītis un dumbrcālis.
|
![]() |
Avotiņš A. Putni Teiču dabas rezervātā
Grāmatā sniegtas ziņas par putnu sastopamību rezervāta teritorijā, putnu faunas izpētes vēsturi un putniem nozīmīgākajiem biotopiem. Izplatības kartēs attēlota dažādu sugu sastopamība rezervātā 1x1 km kvadrātos 2000.-2003. gados, kad teritorija tika apsekota pēc ligzdojošo putnu atlanta metodikas. Grāmatas sastādītājs - Teiču dabas rezervāta ornitologs Andris Avotiņš. Tās izdošanu finansēja Eiropas Komisijas LIFE-Nature programma un Latvijas Vides aizsardzības fonds.
|
![]() |
Ķemeru nacionālā parka putni
Norises Latvijas putnu faunā vairāk nekā 100 gadu garumā. Šī grāmata bija iecerēta kā vienas nozīmīgas aizsargājamas teritorijas putnu faunas stāvokļa apkopojums, taču darba gaitā tā izvērtās daudz plašāka gan telpā, gan laikā un aptver daudz vairāk nekā tikai Ķemeru nacionālā dabas parka putnu faunas izmaiņu analīzi. Daudzējādi šai grāmatai nav analoga Latvijas līdzšinējā literatūrā par faunas vēsturi. Grāmatā aplūkotas 255 putnu sugas.
|
![]() |
Lipsbergs J. Klaidonīga putnu pētnieka piedzīvojumi
Es domāju, ka šī grāmata noteikti paliks vēsturē, jo tas ir aizraujošs stāsts ne tikai par putniem un to pētīšanu, izcila dabas pētnieka dzīvi, bet arī par Latvijas vēsturi. Juris Lipsbergs manos pusaudža gados bija tas, kurš aizrāva ar savu nerimstošo enerģiju ― gan meklējot Latvijas dabā retu sugu ligzdas, kuras neviens vēl nav atradis, gan glābjot no nociršanas kādu veca meža nogabalu. Ne viens vien putnu pētnieks ir izmantojis viņa praktiskos padomus ― no nakšņošanas vietas iekārtošanas iepriekš neparedzētos apstākļos līdz mākslīgās ligzdas būvei ērglim vai ūpim. Šī grāmata dod iedvesmu baudīt dabu un meklēt tajā neparasto ― tepat Latvijā.
Jānis Priednieks, LU Bioloģijas fakultātes asoc. profesors, Latvijas Ornitoloģijas biedrības prezidents
|
![]() |
Grigulis K. Putnu grāmata
“Putnu grāmatas” autora vārds ir labi zināms vairāku paaudžu Latvijas dabas draugiem. Lieliskais stāstnieks, ikgadējo putnu dienu aizsācējs Kārlis Grigulis šajā galvenokārt bērniem un jauniešiem sarakstītajā darbā aizrautīgi dalās savā pieredzē un zināšanās par dažādiem mežu, lauku un ūdeņu putniem, kurus var novērot Latvijai raksturīgajos četros gadalaikos. Lasītājs uzzinās: kādas putnu dzīves īpatnības un kā novērot; kur, kad un kādus putnus var novērot dažādās vietās (mežā, pļavā, pie ūdeņiem) Latvijas dabā; kas raksturīgs aprakstītajām putnu sugām; kā palīdzēt putniem, izgatavojot, izliekot un apkopjot putnu būrīšus un barotavas. “Putnu grāmatas” oriģinālizdevums tika izdots pirms vairāk nekā pusgadsimta – 1964. gadā. Tādēļ, sagatavojot šo izdevumu, izmantoti pašlaik plašākam lasītāju lokam zināmie nosaukumi, bet oriģinālizdevumā lietotie atšķirīgie nosaukumi sakopoti sarakstā grāmatas beigās.
|
![]() |
Brikmanis J. Mazākie klasē
Šī brīnišķīgi ilustrētā grāmata ir veltīta dažiem Latvijā mazākajiem putniņiem un zvēriņiem, kuri reizēm tiek piemirsti. Lasot to, tu uzzināsi: Aplūkojot skaistās ilustrācijas, tu iepazīsi vidi, kurā mājo mazputniņi, cirslīši, strupastes, pundurpeles un citas dzīvās radībiņas. Ņem vērā, ka dabā tos var pamanīt tikai pacietīgs un zinošs vērotājs!
|
![]() |
Bunkšs I. Māja Niedrājā
Šajā grāmatā atspoguļoti notikumi, kurus varējām vērot no ligzdas, pie kuras uzstādīta Latvijā pirmā lielo dumpju ligzdošanas tiešraides kamera. Interneta tiešraide no lielā dumpja ligzdas ir kaut kas neikdienišķs. Arī pasaulē interneta tiešraides no šīs sugas ligzdām nav parasta lieta. Laikā, kad šī grāmata nonāk pie lasītājiem, aizvadītas jau trīs aizraujošas un spraigu notikumu pilnas ligzdošanas sezonu tiešraides. Katra no tām ir devusi jaunas zināšanas. Visiem vērotājiem tiešraides ir atklājušas grūti pamanāmā un noslēpumainā putna uzvedības nianses, kuras bez kameras nebūtu iespējams novērot. Tieši pirmais tiešraides gads izrādījās vispilnīgākais — gan ligzdā pavadītā laika ziņā visilgākais, gan notikumiem bagātākais. Iegūtajiem datiem ir nozīmīga zinātniska vērtība, kas palīdz labāk izprast šo putnu bioloģiju. Tomēr visai šai informācijai piemīt arī cita, ja tā var sacīt, cilvēciskā puse. Tie ir vērotāju līdzpārdzīvojumi un emocijas, arvien dziļāka cieņa pret dabu un tajā notiekošajiem procesiem — pat ja, cilvēciski raugoties, tie pirmajā mirklī šķiet skarbi. Un tas viss kopumā veido stāstu. Katram personīgu un īpaši izjustu, bet stāstu par DUMPI.
|
![]() |
Baumanis J., Klimpiņš V. Putni Latvijā Grāmata būs labs palīgs putnu novērošanai dabā. Tajā ir putnu fotogrāfijas un apraksti - par putnu izskatu, balsi, ligzdošanu un atrašanos Latvijā. Atrašanās vieta |
![]() |
Račinskis E., Stīpniece A. Putniem starptautiski nozīmīgas vietas Latvijā Putni ir sastopami gandrīz visur – visos kontinentos, uz sauszemes un jūrā, tie apdzīvo praktiski visus biotopus, un turklāt, ir ļoti kustīgi – daudzas sugas, miljardi putnu ik gadu veic iespaidīgas migrācijas. Saprotams, ka visas putnu uzturēšanās vietas nav ne iespējams, ne arī nepieciešams aizsargāt ar rezervātu vai liegumu palīdzību. Tāpēc dabas aizsardzības speciālistu uzmanību pirmkārt piesaista tās teritorijas, kurās lielā skaitā ligzdo vai pulcējas retās sugas, kā arī vietas ar īpašu sugu daudzveidību un tām tipiskiem, mazpārveidotiem biotopiem.
|