Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā šogad saņēma Anna Vaivare par ilustrācijām Leona Brieža dzejoļu grāmatai "Saputrotā putra" (Liels un mazs, 2015), kuras estētiski saliedētajā veidolā noturas ievērojama tēlu, noskaņu un ainu daudzveidība, kā arī dažādu paaudžu vērtības. Par spēju asprātīgi, bet bez ironijas vai kritikas nodot dzejas filozofisko vēstījumu un sentimentālo bērnības garšu, nezaudējot laikmetīgumu un latviskumu.

Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir Somijas dzejniece Heli Lāksonena (Heli Laaksonen), bet balvu par viņas dzejoļu grāmatas "Piec ait kalns" (Liels un mazs, 2015) augstā profesionālā līmenī veiktu atdzejojumu, somu valodas dienvidrietumu dialektā atjautīgi tēlotās situācijas un dialogus atveidojot ar latviešu valodas lībiskā dialekta Vidzemes izloksnes palīdzību, saņēma Guntars Godiņš.

VAS "Latvijas valsts meža" balvu "Jaunaudze" ieguva māksliniece Vivianna Maria Staņislavska par debiju grāmatu mākslā, veidojot ekspresīvu un mūsdienīgu dizainu un ilustrācijas Ievas Samauskas dzejoļu grāmatai "Skaļā klase" (Pētergailis, 2015). Par spēju ar gaumīgas stilizācijas palīdzību vienā grāmatā ievietot visu spuraino, informācijas un emocionāli pārbagāto skolas dzīvi, ietērpjot to vizuālā valodā, kas saprotama gan skolēniem, gan viņu audzinātājiem.

Portāla "Delfi" lasītāju simpātiju balsojuma balvu, kuru pasniedza portāla galvenais redaktors Ingus Bērziņš, saņēma Rutas Svažas un Dāvja Ozola grāmatas "Runča vakariņas" izdevējs – apgāds "Mansards".

 

2017: Tieši dzejnieka Jāņa Baltvilka 73. dzimšanas dienā, 24. julijā, Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas žūrija paziņoja 2017. gada laureātu vārdus, kā arī pasniedza VAS "Latvijas valsts meži" balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā tika pasniegta Mārim Rungulim par grāmatu "Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti" ("Liels un mazs", 2016), kas ir ne tikai aizraujoša lasāmviela, bet arī plaša spektra mūsdienu folkloras sižetu apvienojums stilistiski vienotā darbā, kas vienlaikus aktualizē arī stāstīšanas tradīciju. Grāmatā saglabātā reālistiskā ticamība ļauj lasītājam gan nobīties, gan izsmieties, rosinot veselīgas attieksmes pret bailēm nostiprināšanos.

Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā saņēma Elīna Brasliņa par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Tobiass, Čārlijs un neredzamais spoks" ("Pētergailis", 2017) un Luīzes Pastores grāmatām "Operācija maska" un "Pēdējais ķēniņš" ("Neputns", 2016), kas apliecina plašu erudīciju un spēju savas zināšanas atveidot daudzslāņainos zīmējumos un niansētos personāžu raksturos. Mākslinieces rokraksts ir kļuvis labi atpazīstams, nevienā no darbiem nezaudējot daudzveidību, kvalitāti un spožu humora izjūtu.

Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir rakstniece Anete Mīrsva (Annette Mierswa) no Hamburgas, bet balvu par augstā profesionālā līmenī veiktu Anetes Mīrsvas garā stāsta "Samsona ceļojums"  tulkojumu ("Jāņa Rozes apgāds", 2016) saņēma tulkotāja Inga Karlsberga.

Visas grāmatas atrodamas arī Jelgavas pilsētas bibliotēkās un pieejamas līdzņemšanai.

 

2018: Jāņa Baltvilka balvas laureāts rakstniecībā 2018.gadā  ir Lauris Gundars ar stāstu “Sveiks, Vali!” (“Liels un Mazs”, 2017), kurā, tēlojot mazmeitas un vectēva savstarpējas sapratnes caurstrāvotas ikdienas gaitas, labsirdīgi humoristiskā intonācijā trāpīgos dialogos asprātīgi risināta problēma, kā pārvarēt noslēgtību.

Jāņa Baltvilka balvu 2018 bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Gita Treice par oriģinālilustrācijām grāmatām “Brūveri brūvē” (Pēters Brūveris, Indra Brīvere, Zane Brūvere, “Pētergailis”, 2018) un “Latviešu brīnumu pasakas” (sastādītāja Inga Karlsberga, “Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kas jau iznākusi vairākās valodās. Māksliniece spējusi radīt ilustrācijas, kurās neparasto dzejoļu saturs iegūst pārliecinošas realitātes piepildījumu.

Šogad Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) piešķīra žūrijas atzinības balvu māksliniekam Jānim Blankam par simtā bikibuka – Artura Gobas dzejoļa “Zemes vēzis” (“Liels un Mazs”, 2017) – ilustrācijām, kur ar efektīgu zemes vēža vizualizāciju radīts spilgts sērijas paredzētā nobeiguma akcents.

Grāmata “Brūveri brūvē” saņem arī portāla “Delfi” lasītāju balvu.

AS “Latvijas Valsts meži” balvas JAUNAUDZE debijā bērnu literatūrā un grāmatu mākslā par laureātu kļuva Emīls Mozga, Ādažu Brīvās Valdorfa skolas 8. klases skolēns, par ilustrācijām pirmajai triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” grāmatai “Melnais akmens” (Aivars Kļavis, “Zvaigzne ABC”, 2018).

Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir igauņu rakstniece Tīa Selli par stāstu “Mia ir priecīga” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kurā, vienkārši un patiesi tēlojot mazās enerģiskās un darbīgās meitenes Mias ikdienu mājās kopā ar māti, aktualizēta īpašību, kas raksturo ētisku personību, nozīme. Viņas grāmatu “Mia ir priecīga” tulkojusi vairākkārtēja šīs balvas ieguvēja Maima Grīnberga, tulkotāja, kura iepriekšējā sezonā augstā profesionālā līmenī veikusi tulkojumu no igauņu valodas arī vēl citām grāmatām – Andrusa Kivirehka garstāstam “Oskars un lietas” (“Liels un Mazs”, 2017) un Hilli Randas pasakai “Sniegbaltais un ogļmelnais” (“Liels un Mazs”, 2018).

 

2019: Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā šogad piešķirta Aivaram Kļavim par triloģiju "Ceļš uz nezināmo zemi". Savukārt Baltvilka balvu bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Anete Melece par ilustrācijām savai grāmatai "Kiosks".

 

Tikmēr Latvijas valsts mežu balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā saņēma Sergejs Timofejevs par grāmatu "Pasaka par bruņinieku, kuram sāpēja zobi". Lasītāju simpātiju balsojumā pirmajā vietā izvirzījās Ilmāra Ziemaņa grāmata "Peļķīte" ar Anda Reinberga ilustrācijām.

Uz Baltvilka balvu bērnu literatūrā pretendēja arī Inese Paklone par dzejoļu krājumu "Es picas brālēnu cepu" (Pētergailis, 2019), Anna Strautniece par grāmatu "Kaķi, kamoli un sapņi" (Alis, 2018), Lilija Berzinska par grāmatu "Skelets skapī" (Dienas Grāmata, 2018) un Juris Zvirgzdiņš par grāmatu "Zvaigžņu tramvajs" (Pētergailis, 2018).

Laureāti saņēma diplomus, mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu un naudas prēmijas, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā. Arī "Latvijas Valsts mežu" balvas "Jaunaudze" laureāts saņēma naudas prēmiju, kuras mērķis ir veicināt izaugsmi un arvien jaunu autoru pievēršanos kvalitatīvu bērnu grāmatu tapšanai.

Baltvilka balvas žūriju šogad vadīja Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, žūrijas komisijā bija Latvijas Mākslas akadēmijas, Rakstniecības un mūzikas muzeja eksperti Aiga Dzalbe un Liega Piešiņa, kā arī mākslinieks un rakstnieks Agris Liepiņš un sabiedrības pārstāvji, kuri ieinteresēti bērnu literatūrā, LNB Nacionālās bibliotēkas speciālo krājumu departamenta direktore Dagnija Baltiņa un radio dīdžejs Toms Grēviņš.

 

2020:  Dzejnieka, dabas pētnieka un publicista Jāņa Baltvilka balva ir augstākā atzinība bērnu literatūras jomā Latvijā – rakstniekiem, dzejniekiem, tulkotājiem un māksliniekiem.

Par Jāņa Baltvilka balvas laureāti rakstniecībā šogad nominēta Rasa Bugavičute-Pēce par garstāstu "Puika, kurš redzēja tumsā".

Savukārt par labāko ilustratori bērnu un jauniešu grāmatu mākslā atzīta Lote Vilma Vītiņa par grāmatu "Dzejnieks un smarža", kas pārsteigusi un iepriecinājusi gan lielus, gan mazus lasītājus.

Žūrijas speciālbalva piešķirta Ievai Jurjānei par ilustrācijām Kārļa Ķezbera grāmatā "Takšelis Makšelis".

Bet Baltvilka balvas starptautiskās laureātes ir lietuviešu autores – rakstniece Jurga Vile un ilustratore Lina Itagaki, kā arī tulkotāja Dace Meiere par vēsturisku lietuviešu bērnu literatūras darbu "Sibīrijas haiku".

Baltvilka balva ir mākslinieces Ineses Brants veidota porcelāna figūra un 1400 eiro naudas prēmija.

Piektdien pasniegta arī uzņēmuma "Latvijas Valsts meži" balva "Jaunaudze" par debiju bērnu un jauniešu literatūrā, un to saņēma Viesturs Ķerus par stāstu "Meža meitene Maija".

Svinīgais pasākums notika Botāniskā dārza šķūnī, un to rīkoja Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Ar klusuma brīdi tika pieminēti nesen aizsaulē aizgājušie literāti Juris Kronbergs un Pauls Bankovskis, kuri arī rakstīja bērniem.

 

2021

Jāņa Baltvilka balva rakstniecībā piešķirta dzejniekam Martam Pujātam par dzejoļu krājumu “Ej nu ej”, ko ilustrējusi Lāsma Pujāte un izdevusi izdevniecība “Liels un mazs”.

Kā labākais bērnu un jauniešu grāmatu mākslinieks godināts Reinis Pētersons par ilustrācijām Ineses Zanderes garstāstam "Puika ar suni. Otrā burtnīca. Bunkurs" ("Liels un mazs"), Anti Sāra garstāstam "Perts sprukās" ("Liels un mazs"), kā arī Daniila Harmsa dzejoļu krājumam "Ļoti briesmīgs notikums" ("Liels un mazs").

AS “Latvijas Valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegta Kitijai Rolei par ilustrācijām Lienes Bērziņas literārajai pasakai “Ķiverēns” ("Be the Bear").

Jāņa Baltvilka balvas starptautiskās laureātes ir franču rakstniece Delfīne de Vigāna un tulkotāja Inta Šmite par romānu “No un es” (Jāņa Rozes apgāds).