Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā šogad saņēma Anna Vaivare par ilustrācijām Leona Brieža dzejoļu grāmatai "Saputrotā putra" (Liels un mazs, 2015), kuras estētiski saliedētajā veidolā noturas ievērojama tēlu, noskaņu un ainu daudzveidība, kā arī dažādu paaudžu vērtības. Par spēju asprātīgi, bet bez ironijas vai kritikas nodot dzejas filozofisko vēstījumu un sentimentālo bērnības garšu, nezaudējot laikmetīgumu un latviskumu.

Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir Somijas dzejniece Heli Lāksonena (Heli Laaksonen), bet balvu par viņas dzejoļu grāmatas "Piec ait kalns" (Liels un mazs, 2015) augstā profesionālā līmenī veiktu atdzejojumu, somu valodas dienvidrietumu dialektā atjautīgi tēlotās situācijas un dialogus atveidojot ar latviešu valodas lībiskā dialekta Vidzemes izloksnes palīdzību, saņēma Guntars Godiņš.

VAS "Latvijas valsts meža" balvu "Jaunaudze" ieguva māksliniece Vivianna Maria Staņislavska par debiju grāmatu mākslā, veidojot ekspresīvu un mūsdienīgu dizainu un ilustrācijas Ievas Samauskas dzejoļu grāmatai "Skaļā klase" (Pētergailis, 2015). Par spēju ar gaumīgas stilizācijas palīdzību vienā grāmatā ievietot visu spuraino, informācijas un emocionāli pārbagāto skolas dzīvi, ietērpjot to vizuālā valodā, kas saprotama gan skolēniem, gan viņu audzinātājiem.

Portāla "Delfi" lasītāju simpātiju balsojuma balvu, kuru pasniedza portāla galvenais redaktors Ingus Bērziņš, saņēma Rutas Svažas un Dāvja Ozola grāmatas "Runča vakariņas" izdevējs – apgāds "Mansards".

 

2017: Tieši dzejnieka Jāņa Baltvilka 73. dzimšanas dienā, 24. julijā, Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas žūrija paziņoja 2017. gada laureātu vārdus, kā arī pasniedza VAS "Latvijas valsts meži" balvu "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā tika pasniegta Mārim Rungulim par grāmatu "Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti" ("Liels un mazs", 2016), kas ir ne tikai aizraujoša lasāmviela, bet arī plaša spektra mūsdienu folkloras sižetu apvienojums stilistiski vienotā darbā, kas vienlaikus aktualizē arī stāstīšanas tradīciju. Grāmatā saglabātā reālistiskā ticamība ļauj lasītājam gan nobīties, gan izsmieties, rosinot veselīgas attieksmes pret bailēm nostiprināšanos.

Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā saņēma Elīna Brasliņa par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Tobiass, Čārlijs un neredzamais spoks" ("Pētergailis", 2017) un Luīzes Pastores grāmatām "Operācija maska" un "Pēdējais ķēniņš" ("Neputns", 2016), kas apliecina plašu erudīciju un spēju savas zināšanas atveidot daudzslāņainos zīmējumos un niansētos personāžu raksturos. Mākslinieces rokraksts ir kļuvis labi atpazīstams, nevienā no darbiem nezaudējot daudzveidību, kvalitāti un spožu humora izjūtu.

Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir rakstniece Anete Mīrsva (Annette Mierswa) no Hamburgas, bet balvu par augstā profesionālā līmenī veiktu Anetes Mīrsvas garā stāsta "Samsona ceļojums"  tulkojumu ("Jāņa Rozes apgāds", 2016) saņēma tulkotāja Inga Karlsberga.

Visas grāmatas atrodamas arī Jelgavas pilsētas bibliotēkās un pieejamas līdzņemšanai.

 

2018: Jāņa Baltvilka balvas laureāts rakstniecībā 2018.gadā  ir Lauris Gundars ar stāstu “Sveiks, Vali!” (“Liels un Mazs”, 2017), kurā, tēlojot mazmeitas un vectēva savstarpējas sapratnes caurstrāvotas ikdienas gaitas, labsirdīgi humoristiskā intonācijā trāpīgos dialogos asprātīgi risināta problēma, kā pārvarēt noslēgtību.

Jāņa Baltvilka balvu 2018 bērnu un jauniešu grāmatu mākslā saņēma Gita Treice par oriģinālilustrācijām grāmatām “Brūveri brūvē” (Pēters Brūveris, Indra Brīvere, Zane Brūvere, “Pētergailis”, 2018) un “Latviešu brīnumu pasakas” (sastādītāja Inga Karlsberga, “Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kas jau iznākusi vairākās valodās. Māksliniece spējusi radīt ilustrācijas, kurās neparasto dzejoļu saturs iegūst pārliecinošas realitātes piepildījumu.

Šogad Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) piešķīra žūrijas atzinības balvu māksliniekam Jānim Blankam par simtā bikibuka – Artura Gobas dzejoļa “Zemes vēzis” (“Liels un Mazs”, 2017) – ilustrācijām, kur ar efektīgu zemes vēža vizualizāciju radīts spilgts sērijas paredzētā nobeiguma akcents.

Grāmata “Brūveri brūvē” saņem arī portāla “Delfi” lasītāju balvu.

AS “Latvijas Valsts meži” balvas JAUNAUDZE debijā bērnu literatūrā un grāmatu mākslā par laureātu kļuva Emīls Mozga, Ādažu Brīvās Valdorfa skolas 8. klases skolēns, par ilustrācijām pirmajai triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” grāmatai “Melnais akmens” (Aivars Kļavis, “Zvaigzne ABC”, 2018).

Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir igauņu rakstniece Tīa Selli par stāstu “Mia ir priecīga” (“Jāņa Rozes apgāds”, 2017), kurā, vienkārši un patiesi tēlojot mazās enerģiskās un darbīgās meitenes Mias ikdienu mājās kopā ar māti, aktualizēta īpašību, kas raksturo ētisku personību, nozīme. Viņas grāmatu “Mia ir priecīga” tulkojusi vairākkārtēja šīs balvas ieguvēja Maima Grīnberga, tulkotāja, kura iepriekšējā sezonā augstā profesionālā līmenī veikusi tulkojumu no igauņu valodas arī vēl citām grāmatām – Andrusa Kivirehka garstāstam “Oskars un lietas” (“Liels un Mazs”, 2017) un Hilli Randas pasakai “Sniegbaltais un ogļmelnais” (“Liels un Mazs”, 2018).