Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Ziemassvētku laiks

 

 

Ziemassvētki – brīnuma gaidīšanas laiks, kad krītoša sniegpārsla ienes mieru dvēselē un daba izdzīvo vistumšāko nakti, lai atkal dotu ceļu gaismai. Kā sagaidīt un pavadīt svētkus idejas var rast grāmatās.

 

 

Grāmatu anotācijas no www.jr.lv


 

           

 

Karaša D.

Latviešu sadzīves tradīcijas un godi

 

Ziemas saulgriežos, kad visdziļāko tumsu uzvar gaisma un dienas atkal kļūst garākas, latvieši svin Ziemsvētkus. Šie baltie svētki ar svecīšu mirdzumu un dāvanām mīļi ne tikai bērniem, bet arī pieaugušiem. Šiem svētkiem nav Lieldienu skaļuma un Jāņu draiskulību, bet tos mīļus dara baltais klusums un miers, kas mīt dabā.(D.Karaša)

 

Atrašanās vieta


 

Latviešu tautas ticējumi.

 

Neliels ticējumu krājumiņš no Pētera Šmita vākuma.

Ja līdz Ziemassvētkiem daudz sniega, tad vasaras raža būs pelavas, bet, ja pēc Ziemassvētkiem daudz sniega, tad raža būs brieduši graudi.

 

Atrašanās vieta


 

3x3 Ziemassvētki

 

Praktiski padomi tradicionālu Ziemassvētku svinēšanai 21.gadsimtā. Kāpēc 3x3 Ziemassvētki? 3 ir kaut kas labs un noderīgs. Trīs lietas - labas lietas; pagātne, tagadne un nākotne, vecāki, bērni un mazbērni. Attīstības un dzīvības turpināšanas iespēja. Praktiski padomi Ziemassvētku svinēšanai. Kā gatavoties Ziemassvētkiem? Ko darīt Ziemassvētku rītā, vakarā un naktī? Kāpēc maskoties un dedzināt bluķi? Ko dziedāt un dancot Ziemassvētkos? 21.gadsimta iespēja! QR kods pie katras dziesmas un rotaļas ļauj melodijas atskaņot viedtālrunī un apgūt tās, pat rotājot egli mežā!

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Ziemas saulgriežu laikā

 

Savas pēdas ziemas kupenās iemin vairāki svētki un svinamās dienas. Cits citam minot uz papēžiem, tie ienāk pa vienam mūsu mājās: Bārbalas diena 4. decembrī, Niklāva diena 6 decembrī, Lūcijas diena 13. decembrī, Ziemassvētku vakars, saukts arī Bluķa vakars vai Kūķu vakars 24. decembrī, un tad jau paši Ziemassvētki. Šajā krājumā apkopoti latviešu tautas ticējumu un paražu pieraksti no visiem Latvijas novadiem un sakārtoti atbilstoši laika ritējumam(sast.R.Treija)

 

Atrašanās vieta


 

Ziemassvētku grāmatiņa

 

Ziemassvētkus iesāk ar četru nedēļu garu gavēni, adventi. Šajās četrās nedēļās nedrīkst spēlēt, dziedāt un dancot. Gaļas ēdienus var ēst tikai svētdienās, bet piektdienās un trešdienās nevar lietot arī piena produktus. Ziemassvētku rītā pēc lūgšanas sākas svētku brokastis, kur ēd un dzer visu, kas tik labākais un garšīgākais krājumā. Pēc brokastīm brauc uz baznīcu, bet mājās palikušie liekas gultā atpūsties. Ap pusdienas laiku sāk nākt viesi, un tikai vakarā sākas īstas svinības, kas turpinās trīs dienas (Tā svinēts Latgalē)

 

Atrašanās vieta


 

 

Ziemsvētkus gaidot

 

Grāmatiņā apkopotas tautasdziesmas, ticējumi un latviešu autoru dzeja par Ziemsvētkiem.

 

Atrašanās vieta


 

 

Sapņu Ziemassvētki

 

Grāmata noderēs tiem, kuri joprojām gatavi brist dziļos sniegos, lai atrastu visskaistāko egli, kuri vakaros ar prieku gatavo un iesaiņo mazas, mīļas dāvaniņas, uzpoš māju, cep pīrāgus un piparkūkas. Grāmatu labprāt šķirstīs zinātkārie, kuri grib noskaidrot, kad sāka izrotāt eglīti, kad – liet sveces, kā radies Ziemsvētku vecīša tērps un kā svētkus svin citās zemēs.

 

Atrašanās vieta


 

 

Rubenis J., Subačs M.

Līdzi baznīcas gadam

 

Baznīcas gads iesākas ar četras nedēļas ilgu Adventa laiku, Kristus dzimšanas gaidīšanas laiku.

Adventa laika īstais saturs atklājas tikai tiem, kas gatavi meklēt. Tiem, kas zina – nav iepriekš gatavu atbilžu(J.Rubenis)

 

Atrašanās vieta


 

Sainio K.

100 tamborētas sniegpārsliņas

 

Rotājumiem, dāvanām un savam priekam! Radiet mājās sniegputeņa maģiju ar šīm jaukajām tamborētajām sniegpārsliņām, kuru mežģīņotā struktūra lieliski rotās jebkuru interjeru! Grāmatā sniegtas skaidras instrukcijas un tehniskie zīmējumi plašai rakstu kolekcijai gan pavisam vienkāršām sniegpārsliņām, kuru tamborēšanā jāizmanto tikai nedaudzi stabiņi un gaisa cilpiņas, gan lielākām un sarežģītākām pārsliņām. Grāmatā arī piedāvātas vairākas idejas sniegpārsliņu izmantošanai, ieteikumi dzijas izvēlei, sniegti arī padomi, kā pašiem veidot jaunus sniegpārsliņu rakstus.

 

Atrašanās vieta


 

 

Treimane G.

Ak, eglīte, ak, eglīte

 

Krāšņās papīra egles noderēs gan kā savdabīgs svētku interjera dekoratīvs papildinājums, gan kā skaista dāvana Ziemassvētkos. Izdevumā apkopoti praktiski un radoši dažādu grūtības pakāpju uzdevumi, kas piemēroti skolas vecuma bērniem.

 

Atrašanās vieta

 


 

Nikitenko S.

Ziema 100 radošas idejas

 

Šajā grāmatā atradīsiet ne tikai padomus, kā izgatavot to vai citu lietiņu, bet arī viegli izmantojamas piegrieztnes. Radošo ideju īstenošanai tev noderēs viss - auduma atgriezumi, krāsaini aplikāciju papīri, lentes, auklas un košas dzijas, kā arī egļu čiekuri un valrieksti. Autores piedāvātie praktiskie darbi būs pa spēkam ikvienam - gan mazam ķiparam, darbojoties kopā ar vecākiem, gan skolas bērnam, čakli strādājot rokdarbu stundās, gan namamātei, rūpējoties par svētku noskaņu mājās, gan arī vecvecākiem, gādājot pārsteigumu mazbērniem.

 

Atrašanās vieta


 

Kligina K.

Dāvināšanas prieks

 

Lai top skaistas dāvanas! Dāvanai piemīt maģiskas spējas - tā rada prieku ne tikai saņēmējam, bet arī dāvinātājam. Dāvanas iesaiņojums liecina gan par dāvinātāja izdomu, gan attieksmi un vēlējumiem. Lai pilnībā izbaudītu dāvanas pasniegšanas brīdi, dāvanu maisiņu vērts aizvietot ar kādu oriģinālu noformējumu, kam iedvesmu sniegs šī grāmata. Dāvanas saturam un formai atbilstoši izvēlēts iesaiņojamais materiāls, dekori, lente... Prasmīgi salocīts dāvanu papīrs un skaists pušķis... Apsveikuma kartīte un ziedi...

 

Atrašanās vieta


 

 

Sabo K.

Piparkūkas un citi gardumi

 

Nav zināms, cik ilgi gan bērnus, gan pieaugušos jau priecējušas piparkūkas. To cepšanas tradīcijas sasaucas ar īpatnēju figūriņu cepšanu un upurēšanu laikā, kas sniedzas tālā - vēl pirms Kristus dzimšanas līdz mūsdienām. Ļaujieties cepšanas priekam!

 

Atrašanās vieta


 

 

Sēja G.

Svētki un maltītes

 

Ja vēlaties svinēt Ziemassvētkus, ievērojot senās latviešu tradīcijas, dziediet, dejojiet, ejiet ķekatās un klājiet bagātīgu mielasta galdu.

 

Atrašanās vieta


 

 

Gerhards F.

Ziemassvētki

 

Ir pienācis Adventes laiks, un gaidot Ziemassvētkus, tiek piedomāts par to, ko liksim uz galda svētkos. Kad telpas piepilda kraukšķīgu cepumu un ceptu ābolu smarža, kad kamīnā sprakšķ uguns vai podiņu krāsns izplata siltumu, aiz loga gaudojošais vējš un nepatīkamais aukstums vairs nešķiet tik drebinošs. Grāmatā var atrast ne tikai cepumu un piparkūku, bet arī dažādu gaļas ēdienu un desertu receptes.

 

Atrašanās vieta


 

Baltais ziemas miers

 

Tas baltais ziemas miers, kas iespīd istabā

No sniega laukiem rīta klusumā,

Ir tā kā Dieva miers tur, augstībā,

Kur, baltos spārnus klusi saglauduši,

Uz ceļiem eņģeļi stāv, galvas noliekuši.

Uz ceļiem eņģeļi

Kā sniega mākoņi.

(K.Skalbe)

 

Atrašanās vieta


 

 

Stepēna M.

Tev Ziemassvētkos

 

Vakars spodrina zvaigznes. Noliek vietā, lai spīd spožāk kā citkārt. Cilvēkiem uz zemes būs labs prāts un Ziemsvētki ceļu redzēs atnākot. Prieks arī būs priecīgāks nācējs pa gaišu ceļu. Ir taču pats tumšākais laiks. Tikai mēness un tālo zvaigžņu aukstās gaismas atspulgs sniegā. Tumsa slēpjas zem kokiem, ķeras māju pakšos. negrib atkāpties. Pelēka rūpe pelēkā seģenē satuntuļojusies, nolīdusi kaktiņā. Gaidīs, līdz Ziemsvētki aizies. Tad atkal būs klāt! Nekas. Sadzīvosim. Kā nekā sarasts jau. Savējā.

 

Atrašanās vieta


 

 

Sudrabiņa sniedziņš sniga

 

Krājums domāts visplašākajam lasītāju lokam, jo tādas vērtības kā Ziemassvētki, Svētvakars, Ziemassvētku eglīte, sniedziņš, gaišas domas un cerības nešķiro cilvēkus ne pēc kādas piederības.

 

Atrašanās vieta


 

 

Ziemassvētku laiks

 

Latviešu dzejnieku dzejoļi gan mazam, gan lielam pirmo sniegpārslu, Ziemassvētku un Jaungada gaidītājam! Krājums piedāvā ikvienam sirsnīgas dzejas rindas un tautasdziesmas, ko skandēt pie zaļās svētku eglītes.

 

Atrašanās vieta


 

 

Christmas with Pavarotti Carreras Domingo

 

Skaistas Ziemassvētku melodijas pasaulslavenu izpildītāju priekšnesumā.

 

Atrašanās vieta

 

 

Pieci tenori Ziemassvētkos

 

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un tenori Kārlis Zariņš, Jānis Sproģis, Guntars Ruņģis, Nauris Puntulis un Miervaldis Jenčs izpilda gan latviešu komponistu mūziku, gan pasaulē populāras Ziemassvētku dziesmas.

 

Atrašanās vieta

 

 

Ziemassvētku noskaņas

 

Instrumentāla mūzika jaukam ziemas vakaram.

 

Atrašanās vieta

 

Lūsēns J., Lūsēna M.

Ziemas prieki

 

Šajās albumā iekļautas J.Lūsēna dziesmas bērniem un šo dziesmu instrumentālie pavadījumi. Albuma bukletā atradīsiet visu dziesmu vārdus. Noklausieties un tad dziediet kopā ar ģimeni.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Grāfa A.

Pirmie ziemassvētki

 

Vienkāršs stāsts pašiem mazākajiem par Kristus piedzimšanu.

 

Atrašanās vieta

 

Bomona E.

Mazā Ziemassvētku enciklopēdija

 

Ziemassvētki un gatavošanās tiem ir skaistākais laiks gadā. Tas ir ģimenes vienotības laiks, kad bērni un vecāki, kopīgi lasot „Mazo Ziemassvētku enciklopēdiju”, var uzzināt, kā šie svētki radušies un kādas ir to tradīcijas dažādās zemēs. Lasītājus gaida tikšanās ar Ziemassvētku dziesmām un leģendām. Tie svētki, kuriem būsiet gatavojušies kopīgi – darinājuši košus rotājumus un klājuši svētku galdu -, paliks jums neaizmirstamā atmiņā.

 

Atrašanās vieta

 

 

Klints D.

Saules grieži. Svētku grāmata ģimenei

 

Grāmata ģimenei visam gadam. Zīmē, meistaro, saimnieko, uzzini un svini.

 

Ejiet, bērni, skatīties,

Kas pa namu rībināja:

Ziemassvētki namu slauka,

Visus traukus cilādami.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Tu un es pie eglītes

 

Ziemassvētku noskaņai piemīt brīnumaina spēja. Tā iedvesmo, uzmundrina, iedrošina, liek meklēt vārsmas, kas atbilstu Ziemassvētku svinīgumam un akcentētu dzīves nepārtraukto tālākvirzību, rosinātu tiekties pēc labā sevī, savos tuvākajos cilvēkos, visā dzīvē. Šī noskaņa ne tikai palīdz skandēt, tā liek ieklausīties, tā dara klausītājus īpaši vērīgus, jūtīgus un paļāvīgus.

 

Atrašanās vieta

 

Ziemassvētki klāt

 

Debesis

 

Es nāku pie tēta rokas -

Vēl notālēm zvani skan –

Un skatos, cik lielas un augstas

Ir debesis pāri man.

 

Ziemsvētku egles zaros

Mans tētis svecītes dedz,

Un top tik gaiši, ka jūtu:

Arī mani debesis redz.

(I.Zandere)

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Ziemassvētku dzejoļi

 

Skaistākie latviešu autoru dzejoļi par Ziemassvētkiem., piemēroti gan bērniem, gan pieaugušajiem.

 

Atrašanās vieta

 

Ziemassvētku dziesmas

 

Populārāko Ziemassvētku dziesmu krājums ar notīm.un dziesmu vārdiem. Grāmata papildināta ar brīnišķīgām ilustrācijām.

 

Atrašanās vieta