Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Ziemas mēneša jaunumi (janvāris, 2023)

Jauno gadu esam sagaidījuši. Laiks aiz loga savāds, nemaz pēc ziemas neizskatās, kaut gan senie latvieši janvāri dēvēja par sala vai ziemas mēnesi. Ieskatoties kalendārā, redzams, ka laiks parādīt, ko tad bibliotēkas atkal interesantu sagādājušas. Šoreiz sasparojieties visi tie, kuriem vakaros tīk paspēlēt spēles. Varēsiet pārbaudīt erudīciju Latvijas vēsturē, patrenēt savu attapību un izdomu. Varbūt bērni vēlas ar spēles palīdzību iemācīities lasīt, vai apgūt angļu valodu? Piedāvājumā dažādas spēles. Ja neder šīs, varbūt vērts ielūkoties e-katalogā un paskatīties, kas vēl ir bibliotēku krājumos. Šomēnes īpašu piedāvājumu esam sagatavojuši jauniešiem. Interesantas, saistošas grāmatas angļu valodā dažādām gaumēm. Atliek tikai izvēlēties! Pārējais, kā jau ierasts – katrs atradīs kaut ko interesantu, jo ir grāmatas dažādām gaumēm un dvēseles noskaņojumam. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 19.01.2023.

 

100 lietas, kas katram pārītim būtu jāizdara. Psiholoģija. [Tallina]: SEIK, 2015.

Pieejams: JPB.

Tikko iemīlējušies vai kopā jau gadiem, jūs esat laimīgi kopā? Lieliski! Tagad jūs varat viens otram un visai pasaulei to pierādīt. Ja varat izdarīt 100 šajā grāmatā publicētos uzdevumus, pirmkārt, būsit kopā piedzīvojuši patiešām daudz, otrkārt, būsit pierādījuši ne tikai sev, bet arī citiem, ka esat lieliska komanda. Ne mazāk svarīgi – pildot uzdevumus būsiet pārsmējušies un kopā piedzīvojuši neaizmirstamus mirkļus.

 

Apse, Linda. Manas [ie]spējas. Māris Verpakovskis. Futbolista biogrāfija. [Latvija]: SIA MM21, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata ir Māra patiess un sirsnīgs biogrāfisks stāsts, kas ļauj no dažādiem rakursiem paskatīties uz dzīvi un dotajām iespējām. Māra dzīvesstāsts ir aizraujošs un iedvesmojošs. Aizraujošs, tāpēc, ka drosmīgs un neparasts. Iedvesmojošs, jo atklāj, kā apdāvināts zēns ar neatlaidīgu un pašaizliedzīgu darbu pārtop talantīgā futbolistā. Biogrāfijas divas daļas ir divi skatījumi uz dzīvi. Pirmais – ko ir izdevies paveikt. Otrais – kādi ir sportista karjeras priekšnoteikumi un izaicinājumi. Šajā grāmatas daļā Māris dalās pārdomās par tādām sporta psiholoģijas tēmām kā motivācija, gribasspēks, neatlaidība, ieradumi, talants, slava u.c. Grāmatā ir daudz dramatisku un komisku piemēru no lielā sporta sadzīves.

 

Blends, Džefrijs. Slimība kā ilūzija. Funkcionālās medicīnas pamatprincipi hronisku slimību ārstēšanā. Rīga: Lietusdārzs, 2022.

Pieejams: JPB.

Sagraut ilūziju par slimību. Pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku iepazīst jēdzienu “funkcionālā medicīna”. Apgāds “Lietusdārzs” laidis klajā grāmatu “Slimība kā ilūzija”, kuras autors Džefrijs Blends (Jeffrey Bland) tiek uzskatīts par funkcionālās medicīnas tēvu.

 

Blumberga, Renāte. Lībiešu tautas nama vēsture. No ieceres līdz atklāšanai. Monogrāfija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021.

Pieejams: JPB.

R. Blumbergas monogrāfija vēsta par Lībiešu tautas namu Mazirbē, ko pamatoti dēvē par vienu no zīmīgākajiem Latvijas pamattautas simboliem. Grāmatā ietverta Lībiešu tautas nama tapšanas gaita no ieceres līdz tā atklāšanai 1939. gadā. Darbs stāsta ne tikai par šo vietu, bet iezīmē arī laikmetu un izzūdošas tautas portretu. Vēsturi rada, stutē, balsta un spodrina personības un viņu gara spēks, degsme, pārliecība un apziņa, kā jādara, ka cits to nedarīs. Tautas namu var uzbūvēt vēl divreiz lielāku, bet, ja nama celšanai līdzi nenāk garīga degsme, tad tam, lai arī no ārpuses skaistam, nebūs citas nozīmes kā tā, kas ir vienkāršai lietai. 

 

Cīrule, Līga. It's Time for Latvian! Basic Latvian for Beginners. Mācību līdzeklis pašmācībai. Rīga: Zvaigzne ABC, [2020]. 

BJB "Zinītis".

Latviešu valodas apguves kursu iesācējiem. Tā būs kā ceļvedis un palīgs tiem, kas sāk apgūt latviešu valodas pamatus, mācās individuāli vai grupā, un vēlas saprast valodu un runāt latviski. Grāmata dod iespēju lasīt, mācīties sarunāties dažādās ikdienas situācijās, izrunāt noteiktus vārdus un frāzes, tiešsaistē klausoties dialogus un jaunos vārdus, kā arī vingrināties valodas lietojumā.

 

Dzīve līdzās ostai. Novadpētniecība. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatas tēma ir cilvēka attiecības ar vidi. Tā no vairāku nozaru - vēstures, vides zinātnes, naratīvu studiju, socioloģijas un aktīvisma antropoloģijas - skatpunkta aplūko iedzīvotāju vietas pieredzi Bolderājā, Daugavgrīvā, Kundziņsalā, Mangaļsalā un Vecmīlgrāvī. Apkaimes atrodas ārpus pilsētas centra un kaimiņos ostai, kas nozīmē telpiskus ierobežojumus un vides kvalitātes riskus. Attīstot jaunu pētniecisku virzienu - vides cilvēkzinātni, grāmata interpretē iedzīvotāju mājošanas pieredzi un vēršas pie visām Daugavas lejteces vides kultūras veidošanā iesaistītajām pusēm. 

 

Eliots, T. S. Dzejas izlase. Amerikāņu dzeja. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB.

Eliota darbi ietekmējuši un turpina ietekmēt gan literatūru, gan tēlotājmākslu, gan kino. Jau pirmajos Eliota dzejoļos lasītāji manīja jaunu, spēcīgu un neparastu balsi, kura atšķirībā no daudziem citiem modernistiem, tiecās nevis radikāli nošķirties no iepriekšējo paaudžu radītā, bet gan turpināt tradīciju ar svaigiem līdzekļiem - vienā dzejolī sapludinot dažādus valodas slāņus, stilus un laikmetus, bet tajā pašā laikā izmantojot arī angļu dzejas tradicionālos elementus. Eliota dzeja izceļas ar ievērojamu citātu, ilūziju un parafrāžu klātbūtni.

 

Geka, Dzintra. Mātes Sibīrijā. Intervijas ar 1941. gada 14. jūnijā izsūtītajām mātēm un viņu bērniem. Interviju fragmenti no 1941. gada 14. jūnijā izsūtīto bērnu atmiņu stāstiem. [Rīga]: Fonds Sibīrijas bērni, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmatā apkopotas intervijas ar 1941.gada 14.jūnijā izsūtītajām mātēm un viņu bērniem, apkopoti interviju fragmenti no 1941. gada 14. jūnijā izsūtīto bērnu atmiņu stāstiem. 1941. gadā uz Sibīriju aizvestie bērni lūdza, lai kādreiz izdodu grāmatu par Mātēm. Latviešu sievietēm, kuras no pārticīgas dzīves, no labklājīgām mājām nokļuva Sibīrijas sādžās, netīrībā, šaurībā, badā, aukstumā. Šifona kleitās mātes gāja taigā zāģēt kokus, noskrandušām drēbēm vakarā atgriezās būdās. Mātes atdeva bērniem niecīgo maizes devu un nomira bada nāvē.


Gulbe-Trumpe, Anita. Kristalizācija. Latviešu dzeja. Cēsis: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.

Dzeja, tāpat kā mūzika, kā deja, ir enerģija, kura plūst un, ja mēs ļaujamies, aizved mūs dažādos emociju līmeņos. Mēs izraujamies no šīs blīvās pasaules. Tā ir sava veida brīvība - uzdrīkstēties, izkāpt no ikdienas rāmjiem.

 

 

Herberts, Frenks. Kāpa. Amerikāņu fantastikas romāns. Rīga: Prometejs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Kāpa” stāsta par zēnu Paulu Atreīdu, augstdzimušas ģimenes pēcteci, kura namam uzdots pārvaldīt tuksneša planētu Arrakisu. Vērtīgu to padara tikai melanža jeb spaiss – viela, kas spēj pastiprināt apziņu un pagarināt dzīvi. Pēc melanžas kāro cilvēki visā zināmajā Visumā, gatavi tās dēļ arī nogalināt… Nodevēju uzbrukums Atreīdu namam liek Paulam uzsākt ceļu pretī liktenim, kas ir iespaidīgāks par visām viņa fantāzijām. Pamazām izaugot par vīrieti un iegūstot noslēpumaino Muad’Diba vārdu, viņam tiek uzticēts ceļš pretī cilvēces senākajam un neaizsniedzamākajam sapnim.

 

Īstenā, Linda. Perspektīva. Psiholoģija. [Jūrmala]: Satura darbnīca TAPT, 2022.

Pieejams: JPB.

Perspektīva ir neparasta mākslas pieredze, caur kuru grāmatas autore – Linda Īstenā ir satikusi un iepazinusi vairāk kā 100 cilvēkus. Tagad grāmatā ir iespēja ne tikai baudīt vairāk kā 100 mākslas portretus, bet arī lasīt atbildes uz jautājumiem, kurus autore katram no šiem cilvēkiem ir uzdevusi. Lai perspektīvai pavērtu vēl paralēlu šķautni, autore arī pati ir devusi savu atbildi uz katru no jautājumiem. Grāmatā ir atstāta vieta arī tavām atbildēm, lasītāj. Perspekstīva dod iespēju sarunai, kura spēj atklāt vēl neatklāto. Šī grāmata ir par dzīvi. Tā pati ir dzīva. Perspektīva patiesi atklāj, cik mēs esam dažādi, un tieši tāpēc pasaule ir tik krāsaina. Vienam jautājumam var būt simts veidu, kā uz to atbildēt, vienai situācijai – dažādi ceļi, kā to izdzīvot. Lai Perspektīva atver sirdi un dod drosmi atbildēt uz jautājumiem, kurus ikdienā paši sev neuzdodam!

 

Keniga, Džoana. Muzikālais mazulis. Mūzikas nenovērtējamā loma veselu, laimīgu un piepildītu bērnu audzināšanā. Psiholoģija. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

Grāmatā “Muzikālais mazulis” ievērojamā pedagoģe, pētniece, skolas L’Ecole Koenig Parīzē dibinātāja un vadītāja Džoana Keniga atklāj lasītājiem mūzikas nenovērtējamo lomu bērnu audzināšanā. Mūzika nenozīmē tikai akadēmiskas mācību stundas – tā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa jau no pirmās vecāku dziedātās šūpuļdziesmas un bērna lalināšanas vēl ilgi pirms valodas apguves. Ar izvērstiem piemēriem un skaidrojumiem autore parāda, kā ar mūzikas palīdzību komunicēt ar bērnu un attīstīt viņa spējas un talantus no dzimšanas līdz pat skolas gaitu uzsākšanai. Grāmatā iekļauti arī praktiski padomi par to, kā izmantot mūziku gan mājās, gan nodarbībās. Katras nodaļas sākumā atradīsi QR kodu, kas aizvedīs uz autores mājas lapu un aktivitāšu piemēriem. Autore atklāj: Kā cilvēki visā pasaulē izmanto mūziku, lai komunicētu ar saviem bērniem Kā mūzika palīdz attīstīt empātiju, sevis un pasaules apzināšanos, spēju sadarboties ar citiem Kā ar mūzikas palīdzību dot bērnam drošības un piederības sajūtu Kā pielietot mūziku valodas un citu zināšanu apguvē Kā mūzika ietekmē bērna uztveri Vai Mocarta mūzika tiešām bērnus var padarīt gudrākus ... un daudz ko citu.

 

Keris, Valdis. Arodbiedrības ceļš. Rīga: Apgāds Mantojums, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmata ir veltījums LVSADA 30 darba gadiem.

 

 

Kinnunens, Tommi. Nožēlu neizteica. Somu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

“Drošībā viņas bija tikai iedamas, un tomēr šķita, ka ik solis ved tuvāk iznīcībai.” 1945. gada agrā pavasarī no gūstekņu nometnes Norvēģijā cauri nodedzinātajai Lapzemei uz mājām iet piecas somietes, kas, vāciešiem atkāpjoties no Somijas, aizgājušas tiem līdzi. Otrais Pasaules karš rit uz galu, un tas, kas vēl nesen ticis atzīts par labu, nu jau ir pārkāpums un grēks. Kādas miera laikā izskatās izvēles, kas izdarītas ārkārtas laikā? Kāda ir atgriešanās, ja nav skaidrības par to, kas sagaida?

 

Monta Kroma: dzeja un refleksija. Kolektīvā monogrāfija. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Krājuma mērķis ir Montas Kromas literārā mantojuma aktualizācija un modernisma studiju atziņu izplatīšana mūsdienu Latvijas literatūrzinātnē, pievēršoties tādām tēmām kā modernisma poētika, padomju okupācija un aukstais karš, latviešu femīnās dzejas tradīcija, dzejas tulkojuma problemātika, dzeja kā literatūras veids, kurā vēsturiskums savienojas ar pašrefleksiju, Kromas dzejas recepcijas kartēšana. Vairākos rakstos atklājās līdz šim mazzināmas Kromas biogrāfijas lappuses kā arī jaunas pētnieciskas atziņas saistībā ar viņas literāro mantojumu. 

DZĪVE UN DAIĻRADE. Montas Kromas dzīvesstāsts Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Komunistiskās partijas fondu personīgajos dokumentos / Vita Zelče. Lūzums Montas Kromas daiļradē: 1956-1966 / Ronalds Briedis. Vizuālās mākslas klātbūtne Montas Kromas dzejā un dzīvē / Auguste Petre. Jāņi Montas Kromas daiļradē un padomju Latvijā / Māra Vīksna. PIEREDZE UN REFLEKSIJA. "Bērns var augt tikai uz ceļa". Monta Kroma un māju/ceļa pretstats 60.-80. gadu latviešu dzejā / Anna Auziņa. Montas Kromas dzejas "mirdzošā āda" un modernitātes tumšā puse: divas versijas par epitetu "melns" / Kārlis Vērdiņš. Izjūtu struktūras Montas Kromas dzejā / Ilva Skulte. Metarefleksivitāte un modernisms Montas Kromas dzejā / Artis Ostups. RECEPCIJA UN TULKOJUMS. Montas Kromas dzejas novatorisko aspektu atspoguļojums literārajās parodijās 60.-70.gados / Elvīra Bloma. Montas Kromas daiļrades recepcija baltkrievu 20.-21. gadsimta dzejā / Anna Kisļicina. Montas Kromas daiļrades recepcija trimdas presē / Signe Raudive. "Personīgie zīmogi" jeb Tulkotājas redzamība Montas Kromas atdzejojumos / Ivars Šteinbergs. Teksta starpstāvoklis / Aleksandrs Zapoļs. Montas Kromas bibliogrāfija / sagatavojusi Dagnija Ivbule.

 

L.  Nestāsti. Latviešu dzeja. (Liene Štāla); (Liene Gūtmane). Rīga: Madris, [2022].

Pieejams: JPB.

Dzejoļu krājuma nosaukums Nestāsti, veido divas asociācijas – viena, ka nav jāstāsta un otra, ka tie nav stāsti. Kaut gan katra dzejoļa vai nodaļas dzejoļu forma ieved stāstā, kuram ar neatslābstošu interesi sekot līdzi. Autores filozofiskā dzeja tapusi no 2014. līdz 2022. gadam un lielākoties stāsta par piedzīvoto Šveicē, īpaši, ja līdzi draugs Winners (velosipēds), kurā aizved uz jebkuru vietu. Krājumu lieliski papildina fotogrāfijas no skaistās Šveices.

 

Latvijas valsts prezidenti. Mācību līdzeklis. Rīga : Zvaigzne ABC, 2018. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 

Valsts prezidentu Andra Bērziņa, Gunta Ulmaņa, Raimonda Vējoņa, Vairas Vīķes-Freibergas foto no Valsts prezidenta kancelejas.

 

 

Madernieka stils. Viegli izrunāt vārdu "stils", bet viņu radīt - mūža darbs. Māksla. [Rīga]: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, [2021].

Pieejams: JPB.

Jūlijs Madernieks - novators, reformators, jauno mākslinieku mentors un viens no pirmajiem profesionālajiem latviešu dizaineriem – šodien vērtējot. "Raksta rotnieks", "zīmējuma zintnieks" un "spilgts īpatnis" – laikabiedru skatījumā. Izstādes radošā komanda atklāj meistara universālo radošās darbības diapazonu un bagātīgo mantojumu no 21. gadsimta perspektīvas, iepazīstinot ar Madernieka ornamentu kompozīciju metiem un tekstilijām, projektētajām mēbelēm un interjera dizainu, kā arī lietišķās grafikas paraugiem. 

 

Marijs, Daglass. Pūļa neprāts. Dzimums, rase un identitāte. Bigauņciems: Kodoka, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā "Pūļa neprāts" Daglass Marijs pēta sociālpolitiski atjēdzīgās (woke) kultūras briesmas un identitātes politikas uzplaukumu. Dzīvā, asā prozā viņš pēta vispretrunīgākos mūsdienu jautājumus: seksualitāti, dzimumu, tehnoloģijas un rasi, ar iestarpinājumiem par marksistiskajiem atjēdzības pamatiem, tehnoloģiju ietekmi un to, kā tiešsaistes kultūrā mums no jauna jāapgūst spēja piedot.

 

Mašnovskis, Vitolds. Muižas Latvijā. Vēsture, arhitektūra, māksla. Enciklopēdija.  5. sējums. T- Z. Rīga: DUE, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autora mērķis ir piecu sējumu enciklopēdijā, apkopojot muižu izpētes materiālu arhīvu un fotofiksāciju, koncentrētā veidā atspoguļojis 572 Latvijas muižu vēsturi, arhitektūru un mākslu. Piektais enciklopēdijas sējums aptver 83 muižas alfabētiskā secībā no T līdz Z. Vispirms tiek dota muižas atrašanās vieta un ekonomiskais raksturojums, tad īsa īpašnieku vēsture, akcentējot muižas pirmsākumus un beigas. Seko kungu mājas vai pils būvvēsture un saimnieciskās apbūves ansambļa un parka raksturojums. Enciklopēdijā attēlu identificēšanai lietota latviešu un vācu valoda. Izdevuma beigās apkopoti attēlu parakstos lietotie saīsinājumi, izmantotie avoti un literatūra. Enciklopēdijā izveidots ievietoto visu muižu (A-Z) rādītājs no visiem sējumiem. Enciklopēdijas "Muižas Latvijā" 5. sējumā saglabāts Latvijas administratīvi teritoriālais iedalījums, kāds bija līdz 2021. gadam. Enciklopēdijā ievietota izņemama karte kurā parādītas visas 572 muižas no pieciem sējumiem.

 

Makdonalds, Eds. Melnspārnis.  Angļu fantastikas romāns. Rīga: Prometejs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Melnspārnis” ir skarbs stāsts par kāda vīra izmisīgo cīņu par izdzīvošanu, pretojoties paša tumšajam liktenim… Džo Aberkrombija, Marka Lorensa un Daniela Polaņska cienītājiem. Zem saplaisājušām, nemitīgi vaidošām debesīm, zem citu pasauļu mēnešiem plešas Postaža — milzīgs un biedējošs tuksnesis, kur neiestājas nakts, kur nomirt ir viegli un var sastapties ar saviem briesmīgākajiem murgiem. Bet Postažu nav radījis kāds briesmonis. To radījuši cilvēki pēdējā karā ar dzelmes karaļiem — noslēpumainiem, vareniem un nežēlīgiem radījumiem.

 

Maksvels, Džons K. Maksvela ikdienas lasāmviela. 365 ieteikumi, kā attīstīt sevī līderi un vadīt citus. Psiholoģija. [Harjumaa]: Million Mindest, 2022.

Pieejams: JPB.

Maksvela ikdienas lasāmviela ir radīta, lai palīdzētu tev katru gada dienu ieguldīt sevī. Katrā ierakstā ir fragments no kādas autora grāmatas, kas tevi iedvesmos, mācīs, izaicinās vai mudinās augt. Katrs ieraksts noslēdzas ar domu, kas izsaka tā būtību un palīdz tev to izmantot, sākot savu dienu.

 

Melcers, Breds. Bēgšanas meistars. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2023. 

Pieejams: JPB.

Pavisam netālu no ASV galvaspilsētas Vašingtonas atrodas pats slepenākais un svarīgākais Amerikas morgs. Tajā strādā Džims Zigarovskis, saukts par Zigu, kuram ir viens noteikums – nepieļaut, ka lieta kļūst personīga. Pienāk brīdis, kad šis noteikums ir jāpārkāpj, jo tiek atvests jaunas sievietes līķis un dokumenti apgalvo, ka tā ir seržante Nola Brauna, viņa meitas bērnības dienu draudzene. Bet… Pēc rūpīgākas apskates viņš secina, ka mirusī noteikti nav Nola. Un tas nozīmē tikai vienu – Nola ir dzīva un bēguļo.

 

Mercs, Klauss. Jēkabs guļ. Šveiciešu romāns. Rīga: Literatūras KOMBAINS, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tie, kas ceļojot iepazinuši Šveici, saka, tā esot daudz lielāka valsts, nekā var spriest pēc kartes. Iespējams tas tādēļ, ka piena un medus zemes virsma nepavisam nav plakana: ja tās kalnus un pakalnus, kas apdzīvoti visai blīvi, izstieptu vienā plaknē, sanāktu pavisam plaša zeme. Un visi dzīves pavedieni tajā esot savā starpā samudžināti kā makaronu kamols - pavilksi diedziņu te, atvērsies durvis pilnīgi kur citur.

 

Milošs, Česlavs. Sagūstītais prāts. Poļu esejas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Grāmatā pateikts daudz būtiska par 20. gadsimtu un analizētas parādības, kas ir aktuālas arī 21. gadsimtā. Tajā aprakstīta prāta paverdzināšana Centrāleiropas un Austrumeiropas totalitārajās valstīs. Autora nolūks nav pievērsties kādai konkrētai valstij, bet gan uzsvērt parādības universālumu, tālab viņš lieto vispārinātus apzīmējumus – Jaunā ticība, Centrs, Metode, ar to domājot komunismu, komunistisko partiju, visās dzīves jomās uzspiestos noteikumus. Varu pār prātiem iegūst ar daudzveidīgiem ideoloģijas un propagandas instrumentiem. Neierobežotas varas, paverdzināšanas, ļaunuma kvintesence – koncentrācijas nometnes. Satriecošākais tajās ir ļaunuma, nozieguma bezpersoniskums.

 

Mordžani, Anita. Empātijas spēks. Kā jūtīgam cilvēkam izmantot savas īpašās dotības. Psiholoģija. Rīga: Lietusdārzs, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Balstoties pati savā pieredzē un daudzos dzīves stāstos, kurus atklājuši sarunu vai sarakstes biedri, grāmatas autore iepazīstina ar jūtīga un līdzjūtīga cilvēka vājumu un spēku. To paveikusi, viņa dodas tālāk – māca, kā dzīvot pilnvērtīgāk, ja esi empāts, lai tās īpašības, kas nes daudz laba apkārtējiem, nenodara pāri pašam. Lai empātija ir svētība visiem!

 

Montesori mazulis. Dzīves pirmais gads. Ceļvedis vecākiem mazuļu audzināšanā ar mīlestību, cieņu un izpratni. Pedagoģija. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādreiz mazuļus uzskatīja par trauslām, pasīvām būtnēm, kas daudz vairāk par ēšanu, gulēšanu un raudāšanu nespēj. Labākais, ko ar zīdaini varēja iesākt, bija to nomazgāt, pabarot un ietīt siltā segā. Tad atklājām, ka mazuļi jau no dzimšanas brīža ir modri un gatavi izzināt pasauli – un vecāki “iekāpa otrā grāvī”, nepārtraukti atskaņojot Mocartu, iegādājoties jaunākās ierīces un mudinot jaunos ģēnijus visu darīt arvien agrāk. “Taču kā būtu, ja mēs ļautu mazulim vadīt?” jautā Simona Deivisa un Džanifa Uzodika. Ja mēs iepazītu savu bērnu, pirms mestos pie konkrētiem uzdevumiem? Ja mēs atteiktos no priekšstatiem par precēm, kas obligāti jānopērk, un tā vietā radītu vienkāršu, skaistu vidi savam mazulim? Ja iemācītos saskatīt, ka katrs zīdainītis ir unikāla būtne un ka mūsu uzdevums ir būt klātesošiem un palīdzēt viņam izaugt par labāko sevis versiju bez lieka vecāku spiediena? Aplūkojot dzīves pirmo gadu no Montesori skatapunkta, “Montesori mazulis: dzīves pirmais gads” palīdzēs jaunajiem vecākiem rast atbalstu un mieru, kas viņiem nepieciešams, mācoties audzināt bērnu ar mīlestību un cieņu. Soli pa solim grāmata parādīs pieaugušajiem, kā nesteigties un atrast tempu, kas būs piemērots tieši viņu bērniem, kā palīdzēt mazulim uzticēties sev pašam, apkārtējai videi un vecākiem, kā kļūt par prasmīgu novērotāju un atpazīt, ko bērns vēlas pateikt, kā arī kā iemācīt bērnam pašpietiekamību un izziņas vēlmi, kas noderēs visai ģimenei. Tāpat kā iepriekšējā sērijas daļa – populārā “Montesori mazulis” – arī šī ir viena no tām retajām grāmatām jaunajiem vecākiem, ko ir patīkami turēt rokās. Skaistās ilustrācijas un košais, brīvais dizains uzsver ne vien grāmatas skaidro un nenosodošo toni, bet arī kopējo vēstījumu par mierīgu un apzinātu pieeju bērnu audzināšanai. 

 

Nasteviča, Dace. Mana pūra raksti. Rokdarbiem, relaksācijai, meditācijai. Krāsojamā grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Burtnīca ar rakstu zīmējumiem būs noderīga gan rokdarbniekiem, lai krāšņos darbos ieadītu, ietamborētu, ieaustu, izšūtu pasakainus rakstus, gan tiem, kas pievērsušies meditācijai un caur krāsām un zīmējumiem meklē ceļu pie savas iekšējās būtības, gan arī tiem, kuri vēlas relaksēties un nomierināties pēc trauksmainā ikdienas skrējiena un stresa.

 

Okvela-Smita, Sāra. Pa vidu starp bērnību un pieaugšanu. Rokasgrāmata astoņu līdz trīspadsmit gadus vecu bērnu vecākiem. Psiholoģija. [Rīga]: Ģimenes psiholoģijas centrs Līna, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bērnības starpposms no 8 līdz 13 gadiem jeb mazo pusaudžu gadi, kā to mēdz dēvēt, ir vienreizējs attīstības periods, kuram bieži netiek pievērsta uzmanība. Bet šis ir viens no attīstības ziņā aktīvākajiem posmiem, turklāt daudziem vecākiem arī visizaicinošākais. Grāmatas mērķis ir aizpildīt informācijas trūkumu par šo vecumposmu - tā ir jūsu rokasgrāmata, kopā ar savu bērnu šķērsojot tiltu no bērnības uz pusaudžu gadiem. Sākot ar fizisko attīstību, ķermeņa pārmaiņām un izmaiņām uzvedībā, beidzot ar ekrānu lietošanu un veselīgu attiecību veidošanu. Autore apskata biežāk sastopamos izaicinājumus, kā arī piedāvā ieteikumus dažādu grūtību pārvarēšanai.


Orvels, Džordžs. 1984. Angļu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022 (Jelgavas tipogrāfija).

Pieejams: BJB "Zinītis".

Džordžs Orvels tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem angļu 20.gs. rakstniekiem. Viņa ievērojamākie darbi ir antiutopiskais romāns „1984” un politiskā alegorija „Dzīvnieku ferma”. Orvels atzinis, ka viņa romāni faktiski ir vērsti pret jebkuru totalitāru režīmu, kas ierobežo indivīda brīvību. Romānā attēlotajā pasaulē nepastāv vārda un domas brīvība; ir trīs karojošas valstis ar neierobežotu partijas varu, kuras nemitīgi kontrolē savu pavalstnieku domas un darbus. Galvenais varonis Vinstons Smits dzīvo Okeānijā, ko vada Lielais Brālis un Partija, kur tiek falsificēta vēsture un ir ieviesta „jaunruna”. Vinstons meklē un arī atrod izeju no pastāvošās sistēmas, taču iluzorais priekšstats par iegūto brīvību izgaist, jo sistēmas realizētā uzraudzības funkcija ir visaptveroša.Šī grāmata biedējoši skaidri ataino mūsdienu realitāti, kurā tik bieži tiek karots „miera uzturēšanas” vārdā.

 

Pereks, Žoržs. Cilvēks, kas guļ. Franču romāns. [Rīga]: Omnia mea, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Žorža Pereka trešā grāmata ir stāsts par radikālu atteikšanos. Šis romāns, kas sarakstīts vēl pirms Oulipo perioda un publicēts 1968. gada revolucioāro notikumu priekšvakarā, ir meditācija par dīkstāvi, etīde par tukšumu, savdabīga atsvešināšanās hronika, kas vēstī par pakāpenisku aiziešanu no cilvēkiem un lietām. 

 

Prisjolkova, Inese. Paš-apziņa. 2. Ieelpo laimi un mīlestību. Psiholoģija. [Jūrmala]: [Pavasara studija], 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Viss sākas ar sevis apzināšanos, ar prasmi uzņemties atbildību un būt saimniecei savā dzīvē. Kamēr to neprotam, gribas vainot kādu citu. Tai mirklī, kad uzņemamies atbildību un saprotam, ka pašas radām savu dzīvi, pārmaiņas var sākties. Tādēļ aicinu Tevi pagatavot sev gardu tēju un ļauties sarunām par paš-apziņu. Tā ir brīnišķīga saruna par motivāciju, veiksmi, pašapziņu, pašattīstību, dzīves jēgu un misiju. Lai gaismas piepildītas ir mūsu sarunas!
       

 

Repše, Gundega. Ekstāzes un metastāzes. Latviešu dzeja. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

2022. gads vēsturē paliks kā dziļas traumas gads, 24. februāris nu iezīmēts kā vēl viena kara sākšanās diena, neizdzēšama un biedinoša. Kā topošajā rakstnieku pieredzes eseju krājumā, kurš klajā nāks nākamā gada sākumā, raksta Gundega Repše: “Kopš Krievijas slepkavnieciskā iebrukuma Ukrainā es vairs nezinu gandrīz nevienu atbildi, kālab rakstu un rakstīju. Nezinu, kam kalpo literatūra. Nezinu, vai bija jēga piedzimt un mēģināt tapt par cilvēku. Cilvēka jēga šobrīd ir drupās.” Tomēr tā nekādi nav ne padošanās, ne vaimanāšana, gluži pretēji — garīgie spēki, gluži tāpat kā fiziskie, prasa savākties, lai izturētu, lai turētos pretī un ne tikai.

 

Roja, Ženija. Datorergonomika un veselības veicināšana darbā. Rīga: Latvijas Ergonomikas biedrība, 2018. 

Pieejams: JPB.

Daudzi ir dzirdējuši par datorergonomiku, bet retais ir aizdomājies par tās būtību. Datorergonomika ļauj organizācijai prasmīgi organizēt un vadīt darba procesus, nodrošināt strādājošiem sakārtotu un veselīgu darba vidi, sasniegt izvirzītos mērķus, iegūt efektīvu darbaspēku un pozitīvu reputāciju. Zinātnieki ir pierādījuši, ka sistemātiska ergonomiska plānošana darbavietās un tās ieviešana uzlabo nodarbināto fizisko un garīgo labklājību. Datorergonomika mazina arodslimības un ar tām saistītos finanšu izdevumus.

 

Rubīna lapsas medības. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

BJB "Zinītis".

Fotomākslas studente Aura ir šķietami parasta meitene. Ieradusies Londonā, lai meklētu pazudušo vectēvu, viņa nejauši sastop modeli Rafaelu. Arī blondajam puisim piemīt savs noslēpums – turklāt viņam ir dots īpašs uzdevums, kura neizpildes gadījumā sekas būs postošas. Kā var palīdzēt viena vienīga asara? Vai jūtas ir vērtējamas augstāk par pienākumu? Kāda loma ir rubīna lapsai, un vai to izdosies nomedīt?

 

Rūmī. Divrindes. Džalāledīna Muhammeda Rūmī citātu izlase ar Ievas Krūmiņas ilustrācijām. Persiešu dzeja. [Rīga]: Imanta Ziedoņa fonds "Viegli", 2022.

Pieejams: JPB.

Imanta Ziedoņa fonds Viegli latviski izdod persiešu dzejnieka Džalāledīna Muhammeda Rūmī (1207-1273) citātu izlasi Divrindes ar mākslinieces Ievas Krūmiņas ilustrācijām. Pēc dažādiem avotiem Rūmī ir viens no populārākajiem un komerciāli veiksmīgākajiem dzejniekiem mūsdienās. Dažādi autora citāti ir pārpludinājuši attēlus internetā, kafejnīcu skatlogus, blogus un pašpalīdzības grāmatas, pat nenojaušot, ka tie ir tieši Rūmī spalvas darbi.

 

Rutkēviča, Agnese. Skumjais laikmets. Esejas par mākslu, cilvēkiem un dzīvi. Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Agneses Rutkēvičas esejās sastopamies gan ar latviešiem nozīmīgām personībām, gan pasaules dižgariem – Jāni Ziemeļnieku, Raini, Aspaziju, Imantu Ziedoni, Žanu Polu Sartru, Josifu Brodski, Brēgelu, Vāgneru un citiem. Rakstnieku, mākslinieku un domātāju dzīves nebeidzas ar viņu aiziešanu, viņu darbi un idejas paliek dzīvot mums līdzās, turpina mūs ietekmēt un bagātināt – ja vien mēs vēlamies ar tiem veidot dialogu. Esejas mūs aizved arī uz dažādām pilsētām – Parīzi, Prāgu, Krakovu, kā arī uz pavisam nezināmām vietām tepat Latvijā. Vientulība kā mūsu laikmeta sajūtas epicentrs caurvij šo eseju krājumu.

 

Segliņš, Valdis. Ieskatīties nākotnē jeb Nostradama mantojums. Zinātniska monogrāfija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Zinātniskā monogrāfija veltīta Mišela Nostradama literārajam mantojumam, kura atsevišķi fragmenti nonāk sabiedrības uzmanības lokā jau gandrīz piecus gadsimtus. Tomēr kopumā Nostradama darbi Ziemeļeiropā līdz šim ir bijuši pieejami tikai kādā no plašāk izplatītajām valodām, un nereti tas ir raisījis neizpratni un daudzus pārpratumus. Darbā ir apskatīta Nostradama trauksmainā dzīve, viņa darbu avoti – senāku manuskriptu teksti un paša Nostradama darbi. Tās ir "Centūrijas", pareģojumi "Alamanahā" un nozīmīgākās vēstules. 

 

Slimnieka ārstēšana, aprūpe un rehabilitācija mājas apstākļos. Hroniskas slimības. Medicīna. Rīga: Zinātne, 2018. 

Pieejams: JPB.

Grāmata ne vien izglīto lasītāju medicīniskajos jautājumos, kas saistīti ar hronisko slimnieku aprūpi, bet ļauj arī paraudzīties uz šo problēmu no cita skatpunkta. Jautājumi un to risinājumi aprakstīti izsmeloši, soli pa solim, vieglā un saprotamā valodā, un tas ir nenovērtējams atbalsts tiem, kas strādā ar hroniskajiem slimniekiem vai kam ir radi un tuvinieki ar līdzīgam problēmam.

 

Strautniece, Sanita. Ieputinātie. (Vakara romāns; 2022/12 (282). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Aiziet gulēt šķietami tukšā mājā, bet pamosties līdzās svešam, gandrīz kailam vīrietim – Eva ir šokā. Viņa tikai gribēja uz kādu laiku paslēpties no neizdevušās laulības, un draudzene piedāvāja brāļa neapdzīvotā lauku īpašuma atslēgas. Taču tikpat šokēts ir Reinis, savā gultā atklājot māsas labāko draudzeni, un nepavisam nevēlas viņu savā dzīvē. Turklāt bijušā vīra māte apņēmusies vārda tiešā nozīmē iznīcināt Evas dzīvi...

 

Šarma, Robins. Manifests ikdienas varonim. Psiholoģija. Rīga: Avots, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata palīdz atraisīt drosmi, radošumu, ikdienas varonību un palīdz saskatīt sasniedzamu nākotnes vīziju. Autors palīdz saskatīt apdāvinātību, laipnību, varonību, kas mīt katrā no mums. Atradīsiet filozofiskus uzskatus izcilāko talantu materializācijai, revolucionāru metodi meistardarbu radīšanai, kā arī to, kā nodzīvot aizraujoši skaistu, neizzūdoša prieka un garīgās brīvības pilnu dzīvi.

 

Šovo, Sofija. Sapnī ar Botičelli. Franču vēsturiskais romāns. [Rīga]: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB.

“Sapnī ar Botičelli” lasītājam ļauj ielūkoties 15. gadsimta Florences Republikā. Šeit valda Lorenco Mediči – renesanses laikmeta mākslinieku atbalstītājs, kurš finansē izcilu mākslas darbu tapšanu, bet piever acis uz savu favorītu vājībām. Arvien biežāk augstākajās aprindās izskan jaunā un talantīgā gleznotāja Sandro Botičelli vārds. Sandro, būdams jūtīgas dabas cilvēks, asi pārdzīvo pārmaiņas dzimtajā pilsētā. Paci sazvērestība, dominikāņu mūka Savonarolas apokaliptiskie pareģojumi satricina Florenci, bet viņš turpina gleznot. Vispirms daudzu cienīts, pēc tam – aizmirsts, Botičelli ir tikpat nosēpumains kā pati Florence.

 

Šuste, Marta. Kuzņecova porcelāns. Zuzānu kolekcija, izdevumu sērija. (Zuzānu kolekcija ; 1. grāmata). Rīga: Zuzeum Publishing, 2022.

Pieejams: JPB.

 "Kuzņecova porcelāns" ir pirmais izdevums grāmatu sērijā "Zuzānu kolekcija". Grāmatā caur vienas kolekcijas prizmu izstāstīts Kuzņecovu porcelāna impērijas vēsturiskais stāsts, kas bagātīgi ilustrēts ar kolekcijas priekšmetiem. Grāmatas autores, mākslas zinātnieces Martas Šustes pētījums piedāvā pārskatu par porcelāna produkcijas veidiem un stilistisko attīstību vēsturiskā griezumā. 
Fabrikas: Korotkovas fabrika: (1840-1851); Rīgas fabrika: (1841-1940); Tveras fabrika: (1870-1917); Budu fabrika (1887-1947); Dmitrovas fabrika (1891-1917); Pesočņas fabrika (1898-1918); Volhovas fabrika (1878-1918); Gruzinas fabrika (1898-1918).

 

Tālers, Guntis. Monstra rotaļu laukums. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Henija Pelīte ir jauna, apņēmīga un vērīga meitene, kas nolēmusi sākt patstāvīgu dzīvi. Ieradusies Tukumā, lai strādātu un studētu, viņa noīrē dzīvokli kādā namā pilsētas centrā. Jau pirmajā vakarā Henija saprot, ka viņas jaunie kaimiņi ir visai spilgtas un pat dīvainas personības, katrs ar savām īpatnībām un “skeletiem” skapī. Kopdzīve vienā mājā ar šo raibo kompāniju solās būt dažbrīd skaļa, toties ģimeniski draudzīga. Tomēr drīz vien sāk risināties notikumi, kas noved pie traģiskām sekām, un Henija attopas, pati pret savu gribu iesaistījusies kāda mīklaina nāves gadījuma izmeklēšanā. Vai tiešām notikusī nelaime ir nejaušība? Bet varbūt kāds izdomājis nežēlīgu rotaļu ar nāvi un vēlas tajā iesaistīt pārējos mājas iedzīvotājus? Kurš no viņiem būs nākamais upuris?

 

Treimane, Inese. Juridiskie teksti latviešu valodā. Tradīcijas sākotne un rediģēšanas principi.  Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2021.

Pieejams: JPB.

I. Treimanes grāmata ir pirmais izdevums, kas veltīts latviešu valodā tapušo juridisko tekstu tradīcijai saistībā ar kvalitātes un rediģēšanas jautājumiem, sniedzot ieskatu šo tekstu vēsturē, to izstrādes teorētiskajās nostādnēs un daloties pieredzē un ieteikumos par teksta kvalitātes uzlabošanas iespējām un racionālām darba metodēm. Izdevums var būt noderīgs palīgs juridisko tekstu izstrādātāju, tulkotāju un redaktoru darbā un topošo nozares speciālistu izaugsmē.

 

Zlidnis, Kaspars. Spēka grāmata. Apziņas brīvība. 2. grāmata. Latviešu esejas. [Rīga]: Autora izdevums, [2022?]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Tikai patiesība var sniegt apziņas brīvību. Patiesība ir vienīgā atslēga uz to brīvību, kuru tik izmisīgi, bet veltīgi meklējam ārējā pasaulē. Šī atslēga atrodama tikai paša cilvēka sirdsapziņā. Vai tu esi gana drosmīgs, lai ieskatītos sevī.
 


Baltic Stories. A visual guide to spaces of culture and the people behind them. Ceļvedis. Riga: Urban Institute; Culture Crab, [2021].

Pieejams: JPB.

Vizuālajā ceļvedī "Baltic Stories" apkopoti iedvesmojoši stāsti par trīsdesmit kultūrvietām un notikumiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Vedot lasītāju izzinošā ceļojumā caur Baltijas valstu galvaspilsētām un vēl neiepazītām vietām, grāmatā iekļautie stāsti piedāvā ieskatu daudzveidīgās un neierastās kultūras iniciatīvās. To vidū ir ielu mākslas festivāls Tartu, teātra festivāls Rīgā un draugu aizsākta radio stacija Viļņā, kā arī zaļi pilsētas sakņu dārzi, inovatīvi muzeji, neparastas laikmetīgās mākslas telpas un pagrimstošs, bet joprojām aktuāls padomju arhitektūras mantojums. Grāmata tapusi sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas pilsētplānošanas, kopienu attīstības un mākslas ekspertiem. Grāmatā iekļautos stāstus papildina atzītu Baltijas valstu fotogrāfu oriģināldarbi.

 

Desai, Sara. The Marriage Game. Kanādiešu romāns. London: Dialogue Books, 2022.

Pieejams: JPB.

After her life falls apart, recruitment consultant Layla Patel returns home to her family in San Francisco. Layla's dad would do anything to see her smile again. With the best intentions in mind, he offers her the office upstairs to start her new business and creates a profile on an online dating site to find her a man. She doesn't know he's arranged a series of blind dates until the first one comes knocking on her door... As CEO of a corporate downsizing company Sam Mehta is more used to conflict than calm. In search of a quiet new office, he finds the perfect space above a cosy Indian restaurant that smells like home. But when communication goes awry, he's forced to share his space with the owner's beautiful yet infuriating daughter Layla, her crazy family, and a parade of hopeful suitors, all of whom threaten to disrupt his carefully ordered life. As they face off in close quarters, the sarcasm and sparks fly. But when the battle for the office becomes a battle of the heart, Sam and Layla have to decide if this is love or just a game.

 

Glasgow, Kathleen. Girl in Pieces. Amerikāņu romāns. London: Oneworld Publications, 2016.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Charlie Davis is in pieces. At seventeen, she's already lost more than most people lose in a lifetime. But she's learned how to forget it through cutting; the pain washes out the sorrow until there is nothing but calm. She doesn't have to think about her father or what happened under the bridge. Her best friend, Ellis, who is gone forever. Or the mother who has nothing left to give her. Kicked out of a special treatment center when her insurance runs out, Charlie finds herself in the bright and wild landscape of Tucson, Arizona, where she begins the unthinkable: the long journey of putting herself back together.

 

Han, Jenny. Always and forever, Lara Jean. Book 3. Amerikāņu romāns. London: Scholastic, 2017.

Pieejams: BJB "Zinītis".

She is head over heels in love with her boyfriend, Peter; her dad's finally getting remarried to their next door neighbor, Ms. Rothschild; and Margot's coming home for the summer just in time for the wedding. But change is looming on the horizon. And while Lara Jean is having fun and keeping busy helping plan her father's wedding, she can't ignore the big life decisions she has to make. Most pressingly, where she wants to go to college and what that means for her relationship with Peter. She watched her sister Margot go through these growing pains. Now Lara Jean's the one who'll be graduating high school and leaving for college and leaving her family-and possibly the boy she loves-behind. When your heart and your head are saying two different things, which one should you listen to?

 

Han, Jenny. It's Not Summer Without You. Book 2. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2018. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

One girl. Two boys. An impossible decision to make . . . When something is perfect, you hope it lasts forever. But Isabel's lazy, long hot summers at her family friends' beach house are over. Conrad is the only boy she's ever loved. But he's left for college, taking her heart with him. Jeremiah, his gorgeous younger brother, is still Isabel's best friend - but maybe friendship isn't enough for him anymore . . . Isabel just wants everything to stay the same, because change means moving on. But if she stops looking back, could she find a future she never knew she wanted?

 

Han, Jenny. P.S. I still love you. Book 2. Amerikāņu romāns. London: Scholastic, 2015.

Pieejams: BJB "Zinītis".

A boy from Lara Jean's past has returned, and so too have her feelings for him. Can a girl be in love with two boys at once? Only one thing is certain: falling in love is just the easy part! 

 

 

Han, Jenny. The Summer I Turned Pretty. Book. 1. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2018.).

Pieejams: BJB "Zinītis".

One girl. Two boys. And the summer that changed everything . . . Every year Isabel spends a perfect summer at her favourite place in the world - the Fisher family's beach house. It has everything a girl could want: a swimming pool, a private stretch of sandy beach... and two (very cute) boys: Unavailable, aloof Conrad - who she's been in love with forever Friendly, relaxed Jeremiah- the only one who's ever really paid her any attention. But this year something is different. This year, the boys seem to really notice Isabel for the first time. It's going to be an amazing summer - and one she'll never forget . . . Read the next instalments in The Summer I Turned Pretty Series: It's Not Summer Without You and We'll Always Have Summer by bestselling author Jenny Han.

 

Han, Jenny. To all the boys I've loved before.  Book 1. Amerikāņu romāns. London: Scholastic, 2014.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Lara Jean keeps her love letters in a hatbox her mother gave her. One for every boy she's ever loved. When she writes, she can pour out her heart and soul and say all the things she would never say in real life, because her letters are for her eyes only. Until the day her secret letters are mailed, and suddenly Lara Jean's love life goes from imaginary to out of control!

 

Han, Jenny. We'll always Have Summer. Book 3. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2018.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The heart-wrenching final part in the bestselling The Summer I Turned Pretty Series, perfect for fans of the Netflix smash-hit movies To All The Boys I've Loved Before and The Kissing Booth! One girl. Two boys. The biggest decision of her life . . . Just when Isabel thinks she had everything mapped out, life proves that when it comes to love, you can never have all the answers.
        

Hoover, Colleen. It Starts with Us. Amerikāņu romāns. London: Simon and Schuster, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Before It Ends with Us, it started with Atlas. Colleen Hoover tells fan favourite Atlas' side of the story and shares what comes next in this long-anticipated sequel to the #1 Sunday Times bestseller It Ends with Us.

 

Kennedy, Elle. Bad Girl Reputation. Kanādiešu romāns. London: Piatkus, 2022.

Pieejams: JPB.

When former bad girl Genevieve West returns home for her mother's funeral, she's prepared to keep her distance from her ex-boyfriend, Evan Hartley. Their history is rife with turbulence. And passion. A heck of a lot of passion . . . which she's trying desperately to forget. But it's impossible not to run into Evan in the small coastal town where they once ran wild. And the moment she sees her gorgeous ex again, it's clear to Gen that Evan is still as unruly, sexy and irresistible as ever. This time around, however, she's resolved to walk a new path. No more partying. No more foolish mistakes. Her plan is to temporarily remain in town to help her father run his business, but the second he finds somebody else, she's out of there.

 

Lea, Amy. Set on You. Kanādiešu romāns. Great Britain: Penguin Books, 2022. 

Pieejams: JPB.

Curvy fitness influencer Crystal Chen built her career shattering gym stereotypes. After a recent break-up, she has little time left for men, instead finding joy in the gym - her place of power and positivity. Enter firefighter Scott Ritchie, the smug new guy who routinely steals her favourite squat rack. Soon, sparks start flying . . . As the ultra-competitive foes battle for gym domination, the last thing they expect is to run into each other at their grandparents' engagement party. And, in the lead-up to the wedding, Crystal discovers there's a soft heart under Scott's muscled exterior. Bonding over family, fitness and cheesy pick-up lines, she just might have found her person. But when a photo of them goes viral, savage internet trolls put their relationship to the test . . . Are they strong enough to get through it?

 

Mafi, Taheren. Believe Me. Amerikāņu romāns. London: HarperCollinsPublishers; Electric Monkey, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Juliette and Warner fought hard to take down the Reestablishment once and for all. Life in the aftermath isn’t easy, as they and their friends at the Sanctuary work with their limited resources to stabilize the world. Warner has his sights set on more than just politics. Since he proposed to Juliette two weeks ago, he’s been eager to finally marry her, the person he loves more than anything and has endured so much to be with. But with so much chaos around them, it’s been nearly impossible for them to have a wedding. And even Juliette has been distracted by everything they need to do. At long last, Warner and Juliette’s future together is within reach, but the world continues to try to pull them apart. Will they finally be able to be happily, officially, together?

 

Mafi, Taheren. Find Me. Amerikāņu romāns. London: HarperCollinsPublishers, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Shadow Me Juliette is still reeling from Warner's betrayal, and Kenji is trying to balance his friendship with her with his responsibilities as a leader of the resistance against the Reestablishment. Things get even more interesting when an unexpected person from Omega Point's past surfaces. Reveal Me Readers are brought back to the Shatter Me world one last time before the final novel installment in the series hits shelves in 2020. 

 

McManus, Karen M. One of us is lying. Amerikāņu romāns. New York: Delacorte Press, 2017.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Five students go to detention. Only four leave alive. For fans of Gossip Girl and Pretty Little Liars, this is the perfect high school thriller. Yale hopeful Bronwyn has never publicly broken a rule. Sports star Cooper only knows what he's doing in the baseball diamond. Bad boy Nate is one misstep away from a life of crime. Prom queen Addy is holding together the cracks in her perfect life. And outsider Simon, creator of the notorious gossip app at Bayview High, won't ever talk about any of them again. He dies 24 hours before he could post their deepest secrets online. Investigators conclude it's no accident. All of them are suspects. Everyone has secrets, right? What really matters is how far you'll go to protect them.

 

McManus, Karen M. One Of Us Is Next. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, [2020].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Welcome back to Bayview High . . . It's been a year since the events of One Of Us Is Lying. But nothing has settled for the residents of Bayview. Not now someone has started playing a sinister game of Truth or Dare. Choose truth? You must reveal your darkest secret. Choose dare? Well, that could be even more dangerous. Even deadly. When the game takes an even darker turn, suddenly no one at Bayview High knows who to trust. But they need to find out who is behind the game, before it's too late.

 

McManus, Karen M. Two Can Keep a Secret. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

A perfect town is hiding secrets. Secrets that somebody would kill to keep hidden. Ellery's never been to Echo Ridge, but she's heard all about it. It's where her aunt went missing at age sixteen, never to return. Where a Homecoming Queen's murder five years ago made national news. And now she has to live there with her estranged grandmother, after her mother lands in rehab. Malcolm grew up in the shadow of the Homecoming Queen's death. His older brother was the prime suspect and left Echo Ridge in disgrace. But now he's back- just as mysterious threats appear around town, hinting that a killer will strike again. Then another girl disappears. As Ellery and Malcolm race to unravel what happened, they realise every secret has layers in Echo Ridge. 

 

McManus, Karen M. You'll be the Death of Me. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

From the international bestselling author of One of Us Is Lying comes a brand-new addictive thriller. Ivy, Mateo and Cal used to be close - best friends back in middle school. Now all they have in common is a bad day. So for old time's sake they skip school together - one last time. But when the trio spot Brian 'Boney' Mahoney ditching class too, they follow him - right into a murder scene. They all have a connection to the victim. And they're ALL hiding something. When their day of freedom turns deadly, it's only a matter of time before the truth comes out... It's Ferris Bueller's Day Off with murder, perfect for fans of One Of Us Is Lying and A Good Girl's Guide To Murder. This explosive new thriller is impossible to put down.

 

Oates, Joyce Carol. Blonde. Amerikāņu biogrāfiskais romāns. London: 4th Estate, 2022.

Pieejams: JPB.

Blonde is a mesmerising novel about the most enduring and evocative cultural icon of the 20th century: the woman who became Marilyn Monroe. A fragile and gifted young woman, Norma Jeane Baker makes and remakes her identity: she is the orphan whose mother is declared mad; the woman who changes her name to be an actress; the fated celebrity, lover and muse. Told in her voice, Blonde shows a culture hypnotised by its own myths, and the devastating effects it had on Hollywood’s greatest star.
Prologue 3 August 1962; The Child 1932-1938; The Girl 1942-1947; The Woman 1949-1953; ''Marilyn'' 1953-1958; The Afterlife 1959-1962.

 

Reid, Taylor Jenkins. The Seven Husbands of Evelyn Hugo. Amerikāņu romāns. London: Simon&Schuster, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The Seven Husbands of Evelyn Hugo is a mesmerizing journey through the splendour of old Hollywood into the harsh realities of the present day as two women struggle with what it means and what it costs to face the truth.

 

Tumėnaitė-Bražėnienė, Odeta. Karpinių pamokos. Papercut lessons. Dekoratīvi lietišķā māksla. Vilnius: Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė, 2022. 

Pieejams: JPB.

Papīra izgriezumu tehnika Lietuvā ir pazīstama jau no senākiem laikiem, ar to nodarbojās paaudžu paaudzēs. Senā māksla celta godā arī mūsdienās. Grāmatā apskatāmi Odetas Tumenaites-Braženienes papīra griezumu darbi un tehnikas. 

 

Эзериня, Дина. Самоучитель латышского языка для начинающих. Слушай диалоги и фонетические упражнения.  Mācību līdzeklis pašmācībai. Rīga : Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

В дополнение к книге доступны аудиозаписи речевых упражнений: https://www.zvaigzne.lv/lv/pielikumi/samolatval. 

 

 

Jaunajiem lasītājiem 

 

Cilvēkspārns. Lugu krājums. Lugas 9+ un jauniešiem. [Rīga]: Biedrība "Dramaturgu asociācija", 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Cilvēkspārns" ir 3. lugu krājums izdots projekta "Lugu konkurss - lugu krājums" ietvaros. 1. krājums "Cilvēkzvērs", 2. krājums "Cilvēktīkls".
Kā pavasarī / Bortņikovs, Māris; Šūpoles / Dzīle, Arta; Mēness atspulgs, Ledainās ķēdes / Lāszils, Sandijs; Mums jau nevajag daudz / Niedzviedzis, Andris; Zaķpastala / Poga, Laima; Laiva pie prezidenta pils, Bērni / Stumbre, Lelde; Pidžamas stāsts / Šņore, Egīls; Meitene un lelle / Tālmane, Inese; Kaķis un pele, Skriesim abi pasauli ķert / Zujāne, Biruta; Pēdējais konservs / Lisovskis, Miks.

 

Dirgēla Toms. Kuka kunga Noburtā grāmata. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mildas mamma mēdza teikt, ka grāmata vienmēr palīdz – pat tad, ja ir ļoti bēdīgi. Taču grāmata, kas nonāk viņas rokās bibliotēkā, ir pavisam neparasta – tā ir KUKA KUNGA NOBURTĀ GRĀMATA. Ko tu darītu, ja kādu dienu noslēpumaini pazustu tava mamma, bet pilsētu savā varā sagrābtu neizskaidrojama migla un čuksti? Atšķir šo šerrrrmulīgo grāmatu un dodies uz priekšu!

 

Karlina, Jevgēnija. Peļu stāsti. Latvijas krievu stāsti bērniem. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas galvenais varonis – Kaķis Arčibalds un 4 pelītes-draudzenītes, atšķirīgas gan izskata ziņā, gan raksturā, tomēr, neskatoties uz to, draudzīgas un spējīgas savstarpēji rast risinājumu neparastās situācijās, kādas mēdz būt jebkurās attiecībās. Viņas dzīvo Peļu pilsētā, viena ar otru satiekas, sacenšas, dodas ceļojumos, svin svētkus, iemīlas un dara vēl daudz ko citu. Grāmatā aprakstītās situācijas pieskaras tādiem būtiskiem jautājumiem kā draudzība un mīlestība, kā pareizi rīkoties un reaģēt noteiktā situācijā, paužot savas emocijas, kā rūpēties vienam par otru, un kā, esot tik dažādiem, tomēr palikt kopā. Grāmata sevī apvieno: aizraujošus notikumus; brīnišķīgas ilustrācijas; gardu cepumu recepti, ar ko tiks galā pat bērni; plānus, shēmas, kartes; draudzīgas dzīves noteikumus; iespēju ar bērnu parunāties un pārdomāt par svarīgo. Grāmatā veiksmīgi savienoti sižeti, vēstījuma veids, vizuālais noformējums un savstarpējās saskarsmes likumi, kas tiek pasniegti nevis moralizējot, bet ar humora pieskaņu.

 

Kinnijs, Džefs. Grega dienasgrāmata. 17. grāmata. Aotiņi pārpilli. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Gregs Heflijs uzzina, ka ceļš uz slavu un panākumiem ir akmeņains un ērkšķiem kaisīts. Kad Gregs izlemj pavadīt laiku kopā ar vecāko brāli Rodriku un viņa grupu "Aotiņi Pilli", viņš īsti nesaprot, kur iekuļas. Bet drīz vien atklājas, ka vēli vakari, neapmaksāti koncerti, grupas dalībnieku strīdi un problēmas ar naudu piederas pie rokenrola dzīvesstila. Vai Gregs var palīdzēt grupai kļūt par tādu leģendu, par kādu puiši paši sevi uzskata? Vai arī laiks, kas pavadīts kopā ar Rodriku un grupu, būs kā autiņbiksītes, kas pārāk pilnas?

 

Lazdiņa, Aija. Darbiņi visam gadam. Rokdarbi bērniem. [Rīga]: Baltais Valis, [2021].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmata noderēs bērniem un ģimenēm kā ideju krātuve radošiem, oriģināliem darbiem, kas pieskaņoti gan dabas norisēm, gan dažādiem svētkiem. Te varēs gūt iedvesmu ātri paveicamiem darbiņiem un nopietniem rokdarbu projektiem. Grāmata piedāvā pārveidot skaistās, noderīgās lietās dabā atrodamas veltes – ziedus, lapas, koku zarus, un pat dažkārt atkritumu tvertnei nolemtus priekšmetus.

 

Lazdiņa, Aija. Eksperimenti visam gadam. Darbi bērniem. [Rīga]: Baltais valis, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmata būs lielisks līdzeklis, lai spertu pirmos soļus zinātnes pasaulē. Ar tās palīdzību mazie lasītāji varēs izmēģināt pavisam vienkāršus dabas zinību eksperimentus, kuru veikšanai nav nepieciešama ķīmijas laboratorija vai fizikas kabinets. Grāmatā atrodamie eksperimenti mudinās pilnvērtīgi aizpildīt savu brīvo laiku ģimenes lokā, tāpat tie var kļūt par jautru mājas ballītes papildinājumu. "Eksperimenti visam gadam" ir turpinājums jau iznākušajai grāmatai "Darbiņi visam gadam".

 

Lielie Ziemassvētku uzdevumi. Vairāk nekā 60 krāšņu darbiņu bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Pavadi laiku no Ziemassvētkiem līdz Jaungadam, risinot aizraujošus uzdevumus! Ziemeļbrieži, zvaniņi, sniegavīri un dejojoši rūķi - tevi gaida plašā Ziemassvētku pasaule! Asini prātu, meklējot atšķirības, ceļojot labirintos, savienojot punktus uz pildot citus uzdevumus! Būs jautri!

 

Lukšo-Ražinska, Elizabete. Lapsas dzimšanas diena. Cietlapu grāmata bērniem. [Rīga]: Ausma Media, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šī ir jau trešā grāmatiņa Lapsas kartona bilžu grāmatu sērijā. Sirsnīga grāmata ar savām skaistajām ilustrācijām un bērnu iemīļotās varones Lapsas piedzīvojumiem saistīs kā lielākos, tā arī pašus mazākos lasītājus. Grāmata ik vakaru būs lielisks palīgs vecākiem, lai kopā ar Tutas draudzeni Lapsu čučēt noliktu savu mazuli. Tāpat biezās kartona lapas un izteiksmīgie akvareļu zīmējumi ļaus Lapsas pirms miedziņa stāstu atklāt arī bērnam patstāvīgi – bez vecāku palīdzības.

 

Moss, Stefanija. Dzīvnieku stāsti. Septiņi stāsti, katrs savai nedēļas dienai. Stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, [2022]. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Satiec lielus un mazus dzīvnieciņus šajā jaukajā īso stāstu krājumā! Pievienojies pelītei, kura meklē jaunas mājas, vientuļai pūcītei, kura lūkojas pēc draugiem, slidotājiem pingvīniem, kaziņām detektīvēm un daudziem citiem sirsnīgiem tēliem! Atklāj jaunu piedzīvojumu katru nedēļas dienu!

 

Neibarts, Aivars. Rūķības. Dzejoļi un pasakas bērniem. [Rīga]  Baltais valis, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Aivara Neibarta krājumā "Rūķības" lasītājus priecēs jestrie un nebēdnīgie dzejoļi no krājuma "Rūķis kā jau rūķis", kā arī vēl nepublicētās Neibarta rūķu pasakas. Dzejoļi un pasakas domātas lasīšanai "īsļaužiem", kā autors dēvēja bērnus. Katrs sacerējums uzbur paradoksiem un brīnumiem pilnu pasauli, kurā rūķis audzē konfekšu koku, gatavo rausi no miega, salāpa piedurkni vecenītei Pasaulei un ievīsta koku saknes lapu zeķītēs. Darbus caurauž sirsnības pilns vēstījums par rūķu pieskatītajiem dzīvniekiem, kokiem, bērniem un mistiskajiem radījumiem. 

 

Pastare, Agnese. Pazaudētā cerība. 2. daļa. Latviešu fantastikas romāns jauniešiem. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Pēc satraucošajiem notikumiem Detskā Linda ir atgriezusies savās jaunajās mājās Rejlidā. Nemiers un bailes nav pazudušas, tomēr tās ir krietni mazāks traucēklis ikdienā nekā savulaik. Tuvojas mācību gada sākums Rejlidas vidusskolā. Linda, apņēmības pilna, pārkāpjot pāri uztraukumam, svešajā, vēl neiepazītajā vidē sāk mācīties cīņas mākslu.

Jauniešu romāna "Atstumtā uguns"otrā daļa.    

 

Petrockis, Harijs. Otto brīnās. Gandrīz vai atmiņu stāsts. Latviešu stāsts bērniem. [Rīga]: Aminori, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas galvenais varonis Otto ir zēns, kas visu dzirdēto saprot burtiski. Viņa domas nodarbina siļķe kažokā un viltotais zaķis, bezdelīgactiņas un gaiļbiksītes, kā arī citi vārdi, kas atstāj Otto neizpratnē. Viņš nebeidz brīnīties un uzdot jautājumus pieaugušajiem, kas viņam nespēj atbildēt. Grāmata ar humoru stāsta par to, kā bērns iepazīst latviešu valodu un sastopas ar dažādām viņa izpratnē dīvainībām.

 

Sīds, Endijs. Kakas, takas un smakas. Un ko tās tev saka? Uzziņu līdzeklis bērniem. [Tallina]: Helios, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izmantojot šo jautro un aizraujošo ceļvedi, atklāj, kā izsekot un noteikt dzīvniekus pēc to atstātajiem pierādījumiem! Zināšanas vari iegūt no visa – gan vēja nestas spalvas, gan smirdīgas mēslu čupas! Tevi pārsteigs (un varbūt arī drusciņ nošķebinās) viss, ko vari iemācīties par savvaļas dzīvniekiem no tā, kas paliek aiz viņiem. Vai tu ceļo pa meža biezokņiem? Vai varbūt pa iztēles pasaulēm, sēžot savā ērtajā pufā? Skaidrs ir viens – tev noderēs iebāzt degunu šajā ilustrētajā ceļvedī par dzīvnieku takām, kakām un smakām!

 

Stepēna, Maija. Pēc tūkstoš gadiem. (Zilā sila pasakas). Latviešu pasakas bērniem. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kāda ir pievienotā vērtība šīm pasakām? Atvērt mazo lasītāju sirdis mīlestībai uz to, kas mums ir apkārt, mācīties atšķirt labo no ļaunā, nelauzt, nesabradāt, neiznīcināt, bet būt saudzīgam pret visu, ko daba ir radījusi. Bērni, kas šīs pasakas izlasīs vai viņiem tās izlasīs — tie, visticamāk, tāpat savai izpriecai nedarīs pāri ne kaķītim, ne sunītim, ne no būrīša izkritušam putnu bērnam, neizspārdīs mežā skudru pūžņus un nelauzīs tikko zaļot sākušu koku zarus. Tiem, kas šīs pasakas ir lasījuši un iemīlējuši, teikšu — šajā grāmatā slēpjas atrisinājums. Ir pagājuši tūkstoš gadi un krustmāte Feja lietas ir sakārtojusi tā, ka Pelnrušķīte atkal ir Pelnrušķīte un princis viņu ir atradis.

 

Tabūna, Daina. Lasis Stasis un Atlasijas okeāns. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Okeānu mazais zivēns iztēlojas, kā “īsto varoņu” pasauli, kurā viss ir daudz labāks un visi ir daudz pārāki par “parastiem” lašiem “parastā” upē vai jūrā. Ceļā stājas asari un cūkdelfīni, tīkli un piesārņojums, tomēr ilgais un grūtais peldējums lasēnam izdodas. Taču Stasim nākas zaudēt ceļā iemantoto draudzeni Judīti, kas cēlusies no okeāna lašiem. Jau sarunas ar viņu liek Stasim sajust šaubas par iztēloto okeāna lašu dižumu. Realitātē viss patiešām izrādās pavisam citādi, nekā izsapņots, un par īsto varoņdarbu kļūst neatlaidīgā, attapīgā Staša nokļūšana atpakaļ dzimtajā upē. 

 

Vdovičenko, Halina. 36 un 6 kaķi detektīvi. Ukraiņu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

36 un 6 kaķi atgriežas! Kaķiem dancotājiem atklājies jauns talants – švīkugrāfija. Viņu mākslas darbi rotā saimnieku kafejnīcas sienas, taču ne uz ilgu laiku… Kurš ņems lietas savās ķepās un uzņemsies izmeklēt gleznu savādo pazušanu? Kurš atklās astoņu liepas koka dēļu noslēpumu? 36 un 6 kaķi detektīvi ķeras pie lietas…. 

 

Zandere, Inese. Kamoliņš un kastīte. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Divi “ģeometriski varoņi” – Aplis, kurš bija apaļš, un Taisnstūris, kuram bija četri taisni stūri, kopā rotaļājoties kā divi bērni un mazliet cenšoties viens otru pārspēt, šīs formas pamana apkārtējos priekšmetos un būtnēs, pat tik “neģeometriskā” kā kaķis. Kopā ar viņiem šo pasaules izziņu var veikt arī bērni, un turpināt to, vērojot, pētot un atdarinot lietas ap sevi.

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un aizbēgušās ausis. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ak, šī Kika Mika! Nedzirdēja mammu, nedzirdēja tēti, neklausījās vecmāmiņā. Un tā katru dienu – vismaz trīs reizes! Tāpēc nav nekāds brīnums, ka reiz notika kas pavisam neticams. Kikas Mikas ausis kā sarunājušas nolēca uz grīdas, aizcilpoja pār virtuvi, gaitenī sacentās, kura ātrāka, un izšāvās pa ārdurvīm pagalmā – pat neatskatīdamās! Ja gribat zināt, kas notika tālāk, izlasiet grāmatu! Un pameklējiet zīmējumos, kur tās ausis paslēpušās.


Oseman, Alice. Loveless. Angļu romāns jaunatnei. London: HarperCollins Children's Books, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The fourth novel from the phenomenally talented Alice Oseman one of the most authentic and talked-about voices in contemporary YA.It was all sinking in. Id never had a crush on anyone. No boys, no girls, not a single person I had ever met. What did that mean Georgia has never been in love, never kissed anyone, never even had a crush but as a fanfic-obsessed romantic shes sure shell find her person one day. As she starts university with her best friends, Pip and Jason, in a whole new town far from home, Georgias ready to find romance, and with her outgoing roommate on her side and a place in the Shakespeare Society, her teenage dream is in sight. But when her romance plan wreaks havoc amongst her friends, Georgia ends up in her own comedy of errors, and she starts to question why love seems so easy for other people but not for her. With new terms thrown at her asexual, aromantic Georgia is more uncertain about her feelings than ever. Is she destined to remain loveless Or has she been looking for the wrong thing all along This wise, warm and witty story of identity and self-acceptance sees Alice Oseman on towering form as Georgia and her friends discover that true love isnt limited to romance.

 

Oseman, Alice. Radio Silence. Angļu romāns jaunatnei. London: HarperCollins Children’s Books, 2018.

Pieejams: JPB.

What if everything you set yourself up to be was wronga Frances has always been a study machine with one goal, elite university. Nothing will stand in her way; not friends, not a guilty secret - not even the person she is on the inside. But when Frances meets Aled, the shy genius behind her favourite podcast, she discovers a new freedom. He unlocks the door to Real Frances and for the first time she experiences true friendship, unafraid to be herself. Then the podcast goes viral and the fragile trust between them is broken. Caught between who she was and who she longs to be, Frances' dreams come crashing down. Suffocating with guilt, she knows that she has to confront her past... She has to confess why Carys disappeared... Meanwhile at uni, Aled is alone, fighting even darker secrets. It's only by facing up to your fears that you can overcome them. And it's only by being your true self that you can find happiness. Frances is going to need every bit of courage she has.

 

Power, Rory. Wilder Girls. Amerikāņu romāns jauniešiem. London: Pan Macmillan, 2020.

Pieejams: JPB.

Everyone loses something to the Tox; Hetty lost her eye, Reese's hand has changed, and Byatt just disappeared completely. It's been eighteen months since the Raxter School for Girls was put in quarantine. The Tox turned the students strange and savage, the teachers died off one by one. Cut off from the mainland, the girls don't dare wander past the school's fence where the Tox has made the woods wild and dangerous. They wait for the cure as the Tox takes; their bodies becoming sick and foreign, things bursting out of them, bits missing. But when Byatt goes missing, Hetty will do anything to find her best friend, even if it means breaking quarantine and braving the horrors that lie in the wilderness past the fence. As she digs deeper, she learns disturbing truths about her school and what else is living on Raxter Island. And that the cure might not be a cure at all.

 

Silvera, Adam. They Both Die at the End . Amerikāņu romāns jaunatnei. London: Simon & Schuster, 2017.

Pieejams: JPB.

On September 5th, a little after midnight, Death-Cast calls Mateo Torrez and Rufus Emeterio to give them some bad news: they're going to die today. Mateo and Rufus are total strangers, but for different reasosn, they're both looking for a new friend on their End Day. The good news: there's an app for that. It's called the Last Friend, and through it, Rufus and Mateo are about to meet up for one last great adventure - to live a lifetime in a single day.

 

Spēles

 

Alfa Bēta ducis. Spēle. Jūrmala: Kurland Woodcake IK, [2022?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ja Tava kaislība ir vārdu spēles, tad Alfa Bēta Ducis būs jauna un aizraujoša pieredze valodas spēļu pasaulē. Spēle visai ģimenei. Patiks jauniešiem. Var spēlēt bērni kopā ar vecākiem un vecvecākiem. Noderēs skolotājiem. Šī spēle izklaidēs un izglītos! Spēlējot spēli, aptversi latviešu valodas plašumu. Īpaši pētot burtu likumsakarības vārdos, ir izveidoti 12 metamo kauliņu komplekti ar labāko iespējamo burtu saderību latviešu valodā. Ar šo metamo kauliņu komplektu Tu varēsi uzmest vairāk nekā 500 000 vārdu! Ja pievienosi zvaigznes, aizvietojot trūkstošos burtus, tad vārdu veidošanas iespējām nebūs robežu!

Spēles kastes izmērs: 22 x22 x 5.5 cm Ieteicamais spēlētāju vecums: 7+ Spēlētāju skaits: 2-4 Spēles ilgums: 30+ min. 

 

Alfabēts. Izglītojoša galda spēle. Polija: Anvol, [2022?].

BJB "Zinītis".

ALFABĒTS ir jautra, izglītojoša galda spēle, kura vienkāršu rotaļu veidā iepazīstina bērnu ar burtu pasauli. Spēle ietver vienkāršus un jautrus uzdevumus, pateicoties kuriem bērns apgūst latviešu alfabēta burtus un iemāca tos savienot ar attēliem. Tas ir lielisks pirmais solis, lai iemācītos lasīt un rakstīt. 

Komplektā: 33 burtu kartītes ar savienojamiem attēliem, 17 žetoni, instrukcija.

 

Angļu valoda jums. Spēle. Polija: Trefl Sa, [2022?]. 

BJB "Zinītis".

"Angļu valoda jums"ir bērnu valodas spēle, kas palīdz apgūt pamata angļu valodas vārdu krājumu. Kartītes ar attēliem ir sadalītas grupās pa tematiem, lai bērni mācītos jaunus vārdus kontekstā. Daudzie spēles varianti ļauj mācīties un iegaumēt pamatvārdus. Tas ir ļoti aizraujoši visai ģimenei, jo lieliski apvieno izklaidi un mācīšanos. Šīs spēles spēlēšana trenē atmiņu, vērību un loģisko domāšanu. Tā ir ideāli piemērota spēlēšanai mājās, skolā un ceļojumos.

Komplektā: 55 kartītes ar attēliem un aprakstiem angliski; Abpusējs spēles laukums; Seši laukumi ar vietu attēliem; 32 spēlētāju žetoni; Īpašs kārbas ieliktnis ar griežamo ratu un kartīšu nodalījumiem; Griežamā rata bulta; Pamācība.

 

Burtu gliemezītis. Spēle. Pie burtiem tiku, vārdus kopā liku! Apgūsti burtus, attīsti lasītprasmi, pārvaldi naudas līdzekļus. Sigulda : Gcard-online SIA, 2019. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Burtu Gliemezītis ir aizraujoša un izglītojoša galda spēle, kura neatstās vienaldzīgu nevienu ģimenes locekli! Spēle palīdz bērniem interesantā veidā apgūt latviešu alfabētu, attīstīt lasītprasmi, kā arī nostiprināt saskaitīšanas un atņemšanas darbības. Šī spēle ir kā piedzīvojums ar apslēptiem uzdevumiem un pārsteigumiem, kurus gribas vēl un vēl...

1 spēles laukums, 20 vārdu kartiņas, 4 spēlētāju figūriņas, 1 metamais kauliņš, 60 dāvanu un jautājumu zīmju kartiņas, 66 burtu kārtis, 40 maiņas kartiņas, 4 mājiņu kartiņas, 1 šerifa nozīmīte, 150 spēļu naudas vienības, 100 burtu slēpņi.

 

Grunte, Jānis. Latvijas Neatkarības karš. 1918-1920. Spēle. Rīga: Brain Games, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Spēles pamatā ir Latvijas Neatkarības kara notikumi, un tā sastāv no trim dažādiem scenārijiem, kuri ataino kādu no Latvijas Neatkarības kara posmiem. Katrā no spēles scenārijiem spēlētāji, kopīgi sadarbojoties, rekrutēs kaujas vienības, maršēs tās cīņā pret ienaidnieku, ārstēs ievainotos un sekos līdzi tam, lai karaspēks būtu pietiekami apgādāts. Cīņās uzvarēt palīdzēs kārtis ar vēsturiskām personībām. Balstoties uz vēstures notikumiem, spēlē nenovērtējams palīgs būs Latvijas sabiedrotie — Igaunijas un Polijas bruņotie spēki. Tāpat galda spēle parāda Neatkarības kara sarežģītību: ja vienā brīdī Latvijas armija cīnās kopā ar vācu armijas vienībām kā sabiedrotajiem, tad jau pēc neilga laika nākas doties kaujās pret tām.

1 spēles laukums, kārtis, metamie kauliņi, figūras. 1-4 spēlētāji, spēles ilgums 60 minūtes.

 

 

The alphabet game. Spēle. Spain: Educa, [2022?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

A word-building adventure game! Look for the letters you need as fast as you can to form words!

1 spēle + 1 burtu paliktnis; metamais kauliņš; 4 krāsaini kauliņi; 4 attēlu šabloni; 4 alfabēta burtu šabloni; 4 kasetnes.

 

Flying cars wooden lacing toy. Attīstošā koka veramā spēle. Ukraina: Levenya, [2022?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Komplektā ir 13 krāsainas koka figūriņas – transporta līdzekļi, 1 aukla ar koka uzgali, lai figūriņas būtu vieglāk uzvērt. Katrai figūriņai ir divi caurumi, caur kuriem ir jāizver aukla. Komplektā ir 8 kartiņas ar dažādām figūru secībām. Kartiņas var piedāvāt bērniem no 3 gadiem, lai bērns varētu pats izvēlēties, šķirot, skaitīt figūras, ko uzvērt, pēc konkrētās kartiņas. Ar mašīnītēm var arī spēlēt lomu spēles. Rotalļieta palīdzēs bērnam atpazīt: dažādas krāsas, dažādas figūras un formas. Spēles laikā var mācīties skaitīt un papildināt vārdu krājumu.

 

Jungle Speed. Spēle. Domā ātri! Latvija: Kadabra, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Sekojiet uzmanīgi kā pretinieki atver savas kārtis, ievērojiet tās, kuru simboli sakrīt ar jūsējo, glābiet totēmu... Un atbrīvojieties no savām kārtīm! 2-10 spēlētājiem, 15 min.

1 spēle + 70 spēles kārtis,1 totēms, 1 maisiņš, noteikumi.

 

Tangram. Galda spēle. Berlin: Schmidt, [2022?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Galda spēle Tangram Galvas mežģis ar dažādu formu kauliņiem, no kuriem ir jāsaliek attēli. Tangram ir galvas mežģis, kurš sastāv no septiņām plakanām figūrām, kuras ir jāsaliek noteiktajā veidā, lai izveidotu citu, sarežģītāku figūru (cilvēks, dzīvnieks, cipars, burts utt.). Uzdevumā figūra, kura ir jāizveido, parasti ir dota silueta vai ārējās kontūras veidā. Risinot šo galvas mežģi, ir jāievēro divi noteikumi: pirmais — ir jāizmanto visas figūras, un otrais — figūrām nav jāpārklājas.

1 spēle + 7 spēles klucīši.