Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Viršu mēneša jaunumi (septembris, 2023)

Klāt rudens. Saule gan vēl lutina kā vasarā, bet gaisā jūtama cita gadalaika dvesma. Vakaros ātrāk satumst un var vairāk laika veltīt, lai palasītu kaut ko interesantu. Bibliotēka, kā jau ierasts, piedāvā saistošu lasāmvielu dažādām interesēm un dvēseles noskaņojumam. Nāc, izvēlies un pavadi laiku aizraujošajā grāmatu pasaulē! Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 21.09.2023.

Abdullajevs, Čingizs. Angļu bulvāris. Krievu detektīvromāns. [Rīga]: Literārā brālība, 2023.

Pieejams: JPB.

Viņa - advokātu biroja juriste - ieradusies Azūra krastā Nicā, gatava ļauties īsākai vai garākai dēkai, kas atsvaidzinātu vienmuļo ikdienu. Un tāda tiešām aizsākas - kā viegls kūrorta romāns, kas neuzliek nekādus pienākumus. Nekas neliecina, ka nevainīgais flirts izvērtīsies baisā piedzīvojumā...

 

Aizsila, Ilze. Kārdinošs pavērsiens. Attiecību stāsti erotiskās noskaņās. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kaisles dzirkstele katru no mums var pārsteigt visnegaidītākajos brīžos (pusdienas pārtraukumā, attālinātā sanāksmē, ceļā). Arī fiziskās labsajūtas augstākās virsotnes var sasniegt neparedzētos apstākļos un vietās (laivā, siltumnīcā, purvā…). “Kārdinošs pavērsiens” piedāvā sešpadsmit eksotiskus attiecību stāstus, kuros intimitātei un erotikai atvēlēta īpaša loma. Uzmanību: šī stāstu krājuma lasīšana var ne tikai sasmīdināt, bet arī patīkami satraukt, tāpēc izvēlieties šim procesam piemērotu laiku!
Ā-ā! Nākamais rīts; Līgums; Tas nevar būt; Laboju atzīmi; Ui! Spilvendrāna; Uzaicinu tevi; Hei! Palīdzi man; Tomātu dēļ; Pārsteiguma dāvana; Ū-ū! Supermenis; Tikumības liecinieks; Es tevi pavadīšu; Ragana; Neuzvelc mani; Kafija diviem; O! Pagaidi.

 

Benets, Maikls. Labāk nekā asinis. Jaunzēlandiešu detektīvromāns. Rīga: Jumava; Liegra, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Hana Vestermane ir neatlaidīga Māori izmeklētāja, kurai vienai jāaudzina meita un vienlaikus jātiek galā ar karjeras izaicinājumiem Oklendas centrālajā izmeklēšanas nodaļā. Kad noslēpumains videoieraksts aizved viņu uz nozieguma vietu, Hana tur atrod pakārta vīrieša līķi. Laikā, kad Hana un viņas komanda dzen pēdas noziedzniekam, atklājas vēl citi nāves gadījumi, kas izmeklētājai liek domāt, ka viņi meklē pirmo sērijveida slepkavu Jaunzēlandē. 


Bernsteina, Mišela. Visi karaļa zirgi. Franču romāns. Rīga: Apgāds Bolderāja, 2022.

Pieejams: JPB.

Franču rakstnieces Mišelas Bernsteinas romāns "Visi karaļa zirgi" ir nozīmīgs 20. gs. vidus Eiropas literatūras meistardarbs – "Situacionistu internacionāles" (SI) atslēgromāns. M. Bernsteina bija viena no šīs kustības dibinātājām, kā arī ievērojamākajām teorētiķēm. Izmantojot "SI" lietotās stratēģijas détournement un dérive, autore apraksta "SI" darbību romāna formā. Rezultāts ir feministiski ievirzīta anti-romāna paraugs, kas reizē var tikt nolasīts kā filozofisks žests vai vienkārši joks, ko saprast vai pārprast aicināts jebkurš vērīgs lasītājs.

 

Blaumanis, Rūdolfs. Indrāni. Skroderdienas Silmačos. Latviešu lugas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Vienā grāmatā apkopota nopietna drāma un drastiska komēdija – darbi, kurus pazīst un mīl lielākā mūsu tautas daļa. Lugas ir latviešu cilvēka dvēseles un tikumu raksturotājas. Indrāni ir drāma piecos cēlienos, kurā tiek risinātas ģimenes locekļu attiecības. Luga "Skroderdienas Silmačos" ir unikāls darbs literatūrā un teātra vēsturē - uz latviešu skatuvēm visvairāk izrādītā luga.

 

Butrima, Danuta. Varžu princis. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023]. (Vakara romāns; 2023/8 (290).

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dodoties uz labākās draudzenes kāzām, Karlīnai sanāk nepatīkams starpgadījums veikala stāvlaukumā. Ierodoties muižā, kur plānotas svinības un arī pirmskāzu ballīte, viņai tieši pie kājām nokrīt smaga vāze, bet tajā pašā vakarā bārā atklājas, ka vīrietis, ar kuru viņa sastrīdējusies par autovadīšanas niansēm, arī ir viens no kāzu viesiem. Un tas vēl ir tikai pats sākums dīvainākajām kāzām, kādas jelkad pieredzētas... 

 

Dimante, Inguna. greizsirdīgās rotaļas. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dārzā divas meitenes spēlējas ar plīša vienradžiem. Bērniem savas rotaļas, pieaugušajiem savas - "Kameņu" mājā tiek svinēta sālsmaizes ballīte. Vai gan kāds varēja paredzēt, ka tai sekos baiss noziegums? Pazudusī mājas rezerves atslēga liek domāt, ka slepkava jāmeklē starp ballītes viesiem. Sarežģītās lietas izmeklēšanu vada Megija Celma, kura tikko apprecējusies ar advokātu Arni Celmu. Tikmēr abi nodaļas jaunie vīrieši - izmeklētāji Gatis Gudrais un Gatis Pipars - negaidīti sāk aplidot kādu pievilcīgu, procesuālo darbību gaitā nejauši satiktu sievieti. 

 

Dmitrijevs, Danils. Par ko Bānītis klusē. Gulbenes stāsti šaursliežu dzelzceļa 120. gadadienai = О чем молчит Банитис: Гулбенские рассказы к 120 летию узкоколейки. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Gulbenes - Alūksnes bānītis 2023. gada septembrī svinēs vēsturiskās šaursliežu dzelzceļa līnijas 120. jubileju, un tai veltīta Danila Dmitrijeva jaunā grāmatā. Šajās vienkāršajās, taču ārkārtīgi sirsnīgajās un reizumis ļoti atklātajās rindās autors gan kavējas bērnības atmiņās, gan padalās ar saviem un citu cilvēku piedzīvojumiem Gulbenē un tās apkārtnē, gan sniedz savas pārdomas par notikumiem laikmeta griežos, kam liecinieks ir, bija un būs slavenais Bānītis. Grāmata latviešu un krievu valodā.

 

Douskova, Irena. Lāču deja. Čehu romāns. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Autore nav sarakstījusi biogrāfsku romānu par rakstnieku, kas pasaules slavu dzīves laikā nesagaidīja. Daudz vairāk viņu interesējusi eksistenciālā situācija, kas saistīta ar cilvēku, kam zūd spēki, bet Hašeks joprojām raksta rīmes draugiem un ludziņu vietējiem amatieriem, tomēr bezmiega naktīs viņa sejai piemīt izbiedēta bērna vaibsti, kā to pamanījusi viņa krievu sieva Šura, kas rūpējas par mirstošo dzērāju... Tāpat kā Hašeka darbos un dzīvē, arī "Lāču dejā" mijas fikcija ar realitāti, eksistējušas personas ar izdomātām, anekdotes ar traģēdijām. Taču romāns nav tikai par Hašeku, bet arī bagātīgi strukturēts tolaik tikko nodibinātās Čehoslovākijas Republikas portretējums.

 

Finks un sargeņģelis. Zibsnis. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad gaišreģi Eiženu Finku, kam piedēvētas leģendārā Nostradama spējas, piecos no rīta Šķirotavas stacijā iemet lopu vagonā izsūtīšanai, priekšā ir Benjamiņa kundze, kas viņam jautā: “Tu tik gudrs — kāpēc neparedzēji, ka tevi vedīs proms” Uz ko Finks atbild: “No likteņa nav iespējams izbēgt, tāpēc es nopirku siltus filca zābakus.” Finks pareģo, fotografē, zīlē… Viņa mazmeita Larisa Olga Upesjure visu mūžu atcerēsies vectēva dīvainās nodilušās kārtis. Finks kontaktē ar viņpasauli… Paralēlajā pasaulē viss ir ierakstīts, visu var ieraudzīt. Savu enerģiju viņš uzlādē pilnmēness naktīs. Finks spēlē arfu… Skaņu vib­rācijas palīdz pieslēgties Visumam, uztvert un raidīt domas, vienlaikus būt trijās vietās — Rīgas dzīvoklī, pie vasarnīcas vārtiem Majoros un Valmieras vilcienā, no drošas iznīcības izglābt Sibīrijas lēģerī VostUrallag ieslo­dzītos. Eižens Finks — fotogrāfs, gaišreģis, pareģis, sapņu tulks, mags, viens no lielākajiem Eiropas medijiem. Finka kontā tūkstošiem pareģojumu, no kuriem gandrīz visi ir piepildījušies. Pēdējais, tāpat kā Nostradamam, — par paša aiziešanu viņsaulē./ Rakstniece Lia Guļevska.

 

Gailiša, Anita. Stāvi stipri. Strādā droši. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja karogu kolekcija. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB.

Anita Gailiša ir Latvijā maz zināmās karogu pētniecības nozares – veksiloloģijas – pārstāve un Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma speciāliste. Grāmatā, kas apskata Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja karogus un to piederumus, autore sniedz ieskatu Latvijas valstisko un lokālo simbolu krāšņajā pasaulē vairāku gadsimtu, vēsturisko periodu un nozaru ieskāvumā.

 

Galors, Odeds. Cilvēces ceļojums. Pārticības un nevienlīdzības pirmsākums. Socioloģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

“Mežonīgi ambiciozs mēģinājums ekonomikas jomā paveikt to pašu, ko citās zinātnes jomās paveica Ņūtons, Darvins vai Einšteins, – radīt teoriju, kas izskaidro gandrīz visu.” The New Statesman Pasaulē atzītais ekonomists un domātājs Odeds Galors, stāstot par cilvēku sugas aizraujošo ceļojumu no tās pastāvēšanas rītausmas līdz mūsdienām, sniedz interesantu divu cilvēces lielo noslēpumu atrisinājumu. Vai kādreiz esat aizdomājušies par to, kāpēc cilvēki ir vienīgā suga, kas spējusi izrauties – tiesa gan, pavisam nesen – no vienmuļas eksistences slazdiem, tādējādi sasniedzot tādu dzīves līmeni, kāda nav nevienai citai būtnei? Kāpēc cilvēces progress dažādās pasaules vietās ir bijis ļoti nevienmērīgs un mūsdienās valstu starpā vērojamas lielas atšķirības Odeds Galors aizraujošā stāstījumā paskaidro, kā tehnoloģijas, iedzīvotāju skaita izmaiņas un spēja pielāgoties apstākļiem pirms nieka pāris gadsimtiem izraisīja pārsteidzošu “fāžu pāreju”. Pamazām šķetinot cilvēces attīstības pavedienu atpakaļgaitā un citu pēc cita izpētot dažādo faktoru – koloniālisma, politisko institūciju, sabiedrības struktūras, kultūras – ietekmi, autors pamazām nokļūst līdz tautu nevienlīdzības dziļākajiem iemesliem, kuru ietekme sniedzas neiedomājami tālā pagātnē.

 

Griģe, Gunta. Muzikālās rotaļas. Dziesmas un rotaļas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: RaKa, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā publicētas 40 dziesmas un rotaļas, kas sekmē pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnu daudzpusīgu attīstību. Tās palīdz uzlabot kustību koordināciju, ritma izjūtu. Tās veicina prasmi darboties gan pa vienam, gan pārī, gan grupā, rosina spēju ātri reaģēt un attīsta vokālās prasmes, palīdz noteikt labo un kreiso pusi. Izmantojot dziesmas un rotaļas, var arī vingrināt prasmi orientēties telpā. Papildus tam dziesmu tekstiem ir izzinošs raksturs. Tie mudina iepazīt apkārtējo pasauli. Grāmatas autore ir diplomēta pirmsskolas skolotāja, strādā Valmierā. Lasītāji un dziesmu mīļotāji jau pazīst viņas grāmatas „Bērnības ainiņas”, „Gudrīšu dziesmas”, „Jautrie pirkstiņi”, „Jautras rotaļas kopā ar mazajiem”, „Rotaļīgas dziesmas bērniem”. Krājums noderēs pirmskolas un sākumskolas skolotājiem gan mūzikas, sporta un mākslas jomas nodarbībās, gan atpūtai nodarbību starplaikos. Tas var ieinteresēt arī vecākus un bērniem domātu pasākumu organizatorus.

 

Grimma, Marta. Marta Grimma. Izcilība no Rūjienas. Daži Martas Grimmas darbi. Autobiogrāfija. Rīga: NT2015, 2023.

Pieejams: JPB.

Marta Grimma – apbrīnojama personība, rakstniece, latviešu-čehu kultūras kontaktu iniciatore. Viņa dzimusi 1901. gadā tagadējā Burtnieku novada Rencēnu pagasta Baložos rentnieku ģimenē kā devītais bērns. Precējusies divas reizes - ar Jāni Endzelīnu un Jāni Ķelpi, laulībā dzimuši pieci bērni. Martas Grimmas dzejas mantojums liecina par viņas izcili jūtīgo, smalko dvēseli. 

 

Heidegers, Martins. Pieci raksti par patiesību un "humānismu". Filozofija. Rīga: Biedrība "Intelekts", 2023.

Pieejams: JPB.

Heidegera rakstu izlase būs interesanta ne tikai rūdītiem filozofijas adeptiem, bet arī eiropeiskās kultūras cilvēkiem vispār. Heidegers iztirzā ne tikai sarežģītas pārbīdes, kas gandrīz nemanāmi notiek pašā patiesības koncepta būtībā, bet runā arī par patiesības sakaru ar brīvību, izglītību un "paidagoģiju" (par seno grieķu paideia) un, galu galā, - par visas Vakarzemes vēstures likteni, kāds tas rādās tā dēvētās "esamības aizmirstības" un "dzimtenes zuduma" pakrēslī.

 

Holiss, Džeimss. Dzīvot starp pasaulēm. Personīgās noturības meklējumi pārmaiņu laikos. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Lieliska karte dzīves dziedināšanas, brieduma, jēgas atrašanai." Juris Rubenis, Integrālās izglītības institūta direktors “Ar laiku mēs izaugam pietiekami lieli, lai ietvertu sevī to, kas draudējis mūs iznīcināt. Un atrodam to, kas atbalsta arī tad, kad neatbalsta nekas.” Džeimss Holiss. Kā nonācām šajās vēstures krustcelēs un vai tās pārvarēsim – gan katrs atsevišķi, gan kā suga? Ir jāsakopo visa apņēmība un drosme, lai smagos pārmaiņu laikos saglabātu savas vērtības. Vai mēs vispār zinām savas vērtības? Un kur rast spēku, kad viss tiek apšaubīts? Laime ir blakusprodukts, ja cilvēks ik mirkli ir pareizās attiecībās ar savu dvēseli. Tāpēc grāmatā runāts par šo attiecību sakārtošanu. Patiesais dvēseles ceļojums var notikt tikai tad, kad izprastas un atspēkotas “idejas un priekšstati”, kam diendienā kalpojam.

 

Indridasons, Arnalds. Klusēšana. Islandiešu detektīvromāns. [Rīga]: Mansards, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reikjavīkas rajonā kādā jaunceltnē atrod cilvēka kaulus. Izmeklētājs Erlends ar komandu, šķetinot dažādas zīmes, nonāk uz pēdām baisiem noslēpumiem, 2. pasaules kara notikumiem, kuriem ir saistība ar tagadni. Atklājas dažādas vardarbības formas, par kurām sabiedrībā nav pieņemts runāt, arī apjausma par dzīvības trauslumu. Tikmēr Erlenda meita cīnās ar narkotiku atkarību un nonāk komā. Kāda sieviete atsauc saderināšanos un pazūd bez vēsts. Viņas ģimenē ir bijis neizrunāts traģisks notikums. Pamazām tiek iepazīts vēl kādas sievietes liktenis, kura līdz ar bērniem cieš no vardarbības ģimenē un ir klusējusi pārāk ilgi. Viņa ilgi netiek saukta vārdā, bet izrādās, ka sievietes dzīve ir tieši saistīta ar atrastajiem kauliem.

 

Ivanovska, Vineta. Šantāža ar nazi. Maigais trillera romāns. [Latvija]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB.

Dārta Kļaviņa, balzama rūpnīcas direktore, laimīgi precējusies ar izskatīgo aktieri Igoru. Abu ģimenē aug dēls. Dzīve rit mierīgi, bez īpašiem sarežģījumiem. Līdz kādā tumšā pavasara vakarā Dārtai uzbrūk nezināms svešinieks, kurš, pieliekot aso naža asmeni pie sievietes maigā kakla, pavēl viņai izpildīt visas viņa prasības. Ja Dārta nepaklausīs, tad... Dārtas dzīvība ir apdraudēta. Tālākie notikumi, šķiet, vairs nav Dārtas izvēle. Viņa spiesta pilnībā pakļauties šantāžista vēlmēm un iegribām. Kas ir šis svešinieks? Cik tālu un dziļi tīsies viņa šantāžas tīkls? Kāds ir uzbrucēja mērķis? Kādas jūtas pārņem Dārtu? Naids, riebums, bezspēcība... Varbūt šīm sākotnēji negatīvajām izjūtām lemts pāraugt kaislē un neprātīgā mīlestībā? Cik grūtu un smagu iekšējo cīņu ar sevi un savām jūtām Dārtai nāksies izcīnīt? Atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem jūs atradīsiet Vinetas Ivanovskas maigajā trillera romānā “Šantāža ar nazi”.

 

Jansone, Anna. Pazudusī meita. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Latvijas mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jau piecus gadus izmeklētājs Kristofers Barks nerod mieru. Viņš piedzīvojis vecāku ļaunāko murgu – viņa meita Vēra, kas plānoja precēties, savā vecmeitu ballītē pazūd bez vēsts. Pastāv aizdomas, ka meita ir noslīkusi, taču Barks negrib tam ticēt. Viņš dienas pavada, klaiņojot gar ezeru un meklējot pavedienus, taču, kad pazūd vēl viena sieviete, Barkam kļūst skaidrs, ka ļaunums nekur nav zudis. Un tad kaimiņos ievācas Denīse, kas ir tik ļoti līdzīga abām pazudušajām, ka rodas bažas, vai arī viņu nepiemeklēs tāds pats liktenis.

 

Joņevs, Jānis. Pazudis. Meklējumi un komentāri. Latviešu esejas. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas vizuālā vēstījuma pamatā ir pazudušu dzīvnieku sludinājumi, kurus autors papildina ar kodolīgiem un uz māksliniecisku vispārinājumu tendētiem komentāriem. Sludinājumi ir emocionāla un žanriski interesanta komunikācijas forma, kur atrodams gan aizkustinošais, gan jautrais, gan vēl daudz vairāk, ko autors arī cenšas atklāt. Grāmata ir ilustrēts stāsts par nesavtīgu mīlestību, par cilvēku attiecībām ar dzīvniekiem un pilsētvidi, kur privātais top publisks.

 

Kļavis, Aivars. Mana literatūras noslēpumu enciklopēdija. 1. Literatūras vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Rakstnieks Aivars Kļavis kādā savā dzīves posmā apņēmies vadīt fakultatīvās nodarbības literatūras vēsturē. Rūpīgas gatavošanās rezultātā bija sakrājies gana daudz interesanta materiāla. Ja reiz šis viss aizraujošs šķita Valdorfa skolas 11. un 12. klases audzēkņiem, iespējams, tas varētu ieinteresēt vēl kādu, domāja A. Kļavis. Pārrakstot un papildinot nodarbību pierakstus, tapusi “Mana literatūras noslēpumu enciklopēdija”, kā saka pats autors: “Tas nav ne literatūrvēsturisks pētījums, ne zinātnisks darbs, ne mācību līdzeklis šī vārda parastā nozīmē. Tomēr tā nav arī proza. Vismaz tādā nozīmē, kā to saprotam mūsdienās. Iespējams, žanru vispār nevar definēt. Drīzāk tas ir ceļojums literatūras vēsturē. Ceļojums, kurš aizved mītu, pretrunu, mīklu un literatūras noslēpumu pasaulē. Tajā pasaulē, kurā valda mīlestība, kaislības, naids, asinis, cēlsirdība, dvēsele, mistika un nāve. Sērijas 1. grāmatā A. Kļavis piedāvā minēt mīklas, kas saistās ar antīko literatūru, piemēram, vai “Iliādu” un “Odiseju” tiešām sacerēja aklais Homērs un vai viņš vispār bija akls? Un kāpēc vienīgais antīko laiku prozas darbs, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir Apuleja pikantais romāns “Zelta ēzelis”?    

 

Kļavis, Aivars. Mana literatūras noslēpumu enciklopēdija. 2. Literatūras vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Rakstnieks Aivars Kļavis kādā savā dzīves posmā apņēmies vadīt fakultatīvās nodarbības literatūras vēsturē. Rūpīgas gatavošanās rezultātā bija sakrājies gana daudz interesanta materiāla. Ja reiz šis viss aizraujošs šķita Valdorfa skolas 11. un 12. klases audzēkņiem, iespējams, tas varētu ieinteresēt vēl kādu, domāja A. Kļavis. Pārrakstot un papildinot nodarbību pierakstus, tapusi “Mana literatūras noslēpumu enciklopēdija”, kā saka pats autors: “Tas nav ne literatūrvēsturisks pētījums, ne zinātnisks darbs, ne mācību līdzeklis šī vārda parastā nozīmē. Tomēr tā nav arī proza. Vismaz tādā nozīmē, kā to saprotam mūsdienās. Iespējams, žanru vispār nevar definēt. Drīzāk tas ir ceļojums literatūras vēsturē. Ceļojums, kurš aizved mītu, pretrunu, mīklu un literatūras noslēpumu pasaulē. Tajā pasaulē, kurā valda mīlestība, kaislības, naids, asinis, cēlsirdība, dvēsele, mistika un nāve. Sērijas 2. grāmatā A. Kļavis piedāvā minēt mīklas, kas saistās ar trubadūru dzeju, mēģina noskaidrot, kāpēc varoņpoēmām nav autoru un, meklējot Svēto Grālu, aizved lasītāju pie karaļa Artūra Apaļā galda bruņiniekiem. 

 

Konstantina, Liva. Senatora sieva. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pēc traģiskas notikumu virknes, kas beigusies ar Vašingtonas sabiedrības dāmas Slounas Čeisas un senatora Vita Montgomerija dzīvesbiedru nāvi, viņi beidzot sāk atgūties. Baisais pārbaudījums abus satuvina, un viņi ir gatavi atkal būt laimīgi – jau kā pāris. Atgriezusies Baltā nama vakariņu un politiķu saviesīgo sarunu orbītā, nu jau kopā ar jauno vīru, Slouna sāk gatavoties gaidāmajai endoprotezēšanas operācijai, kas ir pēdējais atgādinājums par jaunībā diagnosticēto vilkēdi, ar kuru līdz šim nācies sadzīvot. Ņemot vērā laulāto saspringtos darba grafikus, abi nolemj pieņemt darbā aprūpētāju, kas sniegtu Slounai vajadzīgo atbalstu pēc operācijas. Un tā nu viņi tiek pie ideāli piemērotas kandidatūras Atēnas Karasas personā. Sākumā šķiet, ka Atēna ir īsta Dieva dāvana, taču drīz vien Slounas veselība sāk pasliktināties – aprūpētāja to skaidro ar vilkēdes saasināšanos. Nedēļām ritot, Slouna jūtas aizvien sliktāk, līdz nedrošība pārvēršas paranojā un viņa sāk nojaust, ka viss ir ļaunāk, nekā šķitis sākumā. Kāpēc Atēna uzdod tik daudz jautājumu par viņas labdarības fondu un par pagātni? Un vai kaislīgie skatieni, ar kuriem apmainās Atēna un Slounas jaunais vīrs, ir tikai vājnieces iztēles auglis?

 

Kourkova, Pavlīna. Ziedu dvēsele. Krāšņākie ziedi pļavās un dārzos. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

“Zeme smaida ar ziediem”- tā teicis dzejnieks, esejists un filozofs Ralfs Voldo Emersons. Pasaulē atzītā botānisko ilustrāciju autore Pavlīna Kourkova atspoguļo šo atziņu savās gleznās. Dabā smēlusies iedvesmu, viņa iemūžina ziedu skaistumu uz papīra – izmantojot smalku akvareļtehniku un košas, dzīvīgas krāsas. Nav brīnums, ka Pavlīnas Kourkovas darbi gūst gan mākslas cienītāju, gan dabas draugu un puķkopju ievērību. Viņa glezno ar kaisli un mīlestību. Mākslinieces talants nav palicis nepamanīts. Viņa ir uzņemta visā pasaulē atzītās organizācijās - prestižajā Lielbritānijas Botāniskās ilustrācijas mākslinieku biedrībā ( Society of Botanical Artists, SBA) un tādā pašā biedrībā ASV ( American Society of Botanical Artists, ASBA). Viņas ilustrācijas ir publicētas SBA žurnālā Plantae, pasaulē lielākā botāniskās mākslas izstāde, kas regulāri notiek Londonā, savam plakātam izvēlējās Pavlīnas Kourkovas akvareli “Pienenes uz melna fona”. Pirms pievēršanās glezniecībai Kourkova studējusi bioloģiju un ainavu arhitektūru, tātad par ziedu pasauli viņai ir arī plašas teorētiskas zināšanas. “Es veltu šo grāmatu visiem, kuriem ziedi ir tikpat mīļi kā man, un arī tiem, kas vēl tikai iepazīst ziedu skaistumu un burvību. Ļoti ceru, ka gūsiet no tās prieku, līdzvērtīgu baudījumam, ko man dāvājusi ziedu pasaule,” grāmatas ievadā saka autore.

 

Krūmiņa, Sandra. Zvaigžņu dārzi. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Elga strādā observatorijā par šovu vadītāju, vislabprātāk atpūšas mežos un nekādiem māņiem netic. Tomēr pēc naksnīgas pastaigas pa purvu viņai no prāta neiziet kāds spokains, šķietami parasts nokaltis koks. Brīžiem liekas: tas viņu gluži vai vajā. Savā darbavietā gatavojot šovu par senlatviešu debesu mītiem, Elga uzzina, ka folklora glabā daudz agrāk nezināma - stāstus, kas senčiem izskaidroja pasauli, simbolus, kas mierināja grūtībās... un brīdinājumus uzmanīties veļu valstības tuvumā. Nav viegli tam visam noticēt, taču notikumi ap Elgu kļūst arvien baisāki, un nav vairs citas iespējas kā cerēt - folklorā būs atrodams arī glābiņš... 

 

Lasmane, Ilona. Sarunas iedvesmai. Latviešu dzeja. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatā apkopotas dažādas domas, kas reizēm tiek ietērptas garākā citātā, pārdomās, dialogā, haotiskā dzejā vai vienkārši vienā teikumā. Taču katrai domai ir savs nolūks: uzrunāt kādu, kuram tā būtu jāsadzird tieši konkrētajā brīdī. Pierakstītas domas ilustrē autores uzņemtās fotogrāfijas.

 

Latviešu valoda, matemātika, vēsture pamatskolai shēmās un tabulās. Rokasgrāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Rokasgrāmatā apkopots pamatskolas mācību priekšmetu – latviešu valodas, matemātikas un vēstures – saturs uzskatāmās shēmās un tabulās, lai skolēniem būtu viegli: – atkārtot apgūto mācību saturu; – sistematizēt iegūtās zināšanas; – atrast nepieciešamo informāciju; – sagatavoties 9. klases eksāmeniem. Latviešu valodas mācību saturs izkārtots piecās sadaļās: fonētika (atkārtojums par valodas skaņām, patskaņu “e”, “ē” izrunu, skaņu pārmaiņām, zilbi, uzsvaru), morfoloģija (pārskats par visām vārdšķirām, vārdu gramatisko homonīmiju), sintakse (pārskats par vienkāršu teikumu, teikuma locekļiem, dažādām sintaktiskām konstrukcijām teikumā, saliktu teikumu, palīgteikuma veidiem, citātu, tiešo un netiešo runu, noģiedamo runu, teikuma iedalījumu pēc izteikuma mērķa, tekstveidi), leksikoloģija (pārskats par vārda nozīmēm, vārdu grupām, vārdu krājuma iedalījumu, leksiku pēc novecojuma pakāpes, aizguvumiem, speciālo jeb nozaru leksiku, apvidvārdiem) un frazeoloģija. Katrā sadaļā uzskatāmi izkārtoti likumi un piemēri, kuros atklāts likumu praktiskais pielietojums, kā arī ar norādi “Ievēro!” akcentēts, kam pievēršama īpaša uzmanība. Matemātikas mācību saturs izkārtots sešpadsmit sadaļās: naturālie skaitļi, veselie skaitļi, racionālie skaitļi, skaitļu tuvinājumi un darbības ar tiem, reālie skaitļi, monomi un polinomi, algebriskas daļas, funkcijas, vienādojumi, vienādojumu sistēmas, nevienādības, progresijas, ievads kombinatorikā un varbūtības teorijā, statistikas elementi, ievads planimetrijā, ģeometriski ķermeņi. Katrā sadaļā sniegts īss, uzskatāms teorijas izklāsts un uzdevumu risināšanas paraugi. 

 

Neimanis, Zigurds. Dubultportrets. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis romāns ir aktiera Zigurda Neimaņa debija lielajā prozā. Tajā tiek atklāts kādas slepkavības izmeklēšanas process. Darbā divas galvenās personas - pensionēts izmeklētājs Pauls Ezerlīcis, saukts par Sapalu, un noziedznieks, iespējamais slepkava, bijušais bērnunama audzēknis Arturs Kaminskis jeb Džīnō. Autors pamīšus apraksta Sapala un Džīnō dzīvi pēc tam, kad ir konstatēts noziegums - kādā mazpilsētā ir nogalināta pastniece un autobusa šoferis. Paralēli kriminālai intrigai lasītājam ainu pēc ainas atklājas abu varoņu pagātne.

 

Pauls-Vīgnere, Edīte. Ak, sievietes! Teatrālās tekstilijas. [Rīga]: Izglītības un kultūras atbalsta biedrība Balta, 2023. 

Pieejams: JPB.

Grāmatai ir trīs daļas: ievads un divas Edītes Pauls-Vīgneres autortehnikā radītas mākslas darbu kolekcijas: teatrālās tekstilijas "Ak, sievietes!" un "Senās mežģīnes". Ievads tapis, šķirstot ģimenes foto albumus un klausoties Edītes atmiņu stāstos. Cikls "Ak, sievietes!" ir mākslinieces veltījums neparastām sieviešu talantu izpausmēm, kuras līdz zināmam laikam slāpētas noteiktā pasaules kārtībā, kad sievietes galvenā misija bija radīt bērnus un veltīt savu dzīvi mājas darbiem. Sieviešu portreti, kas grāmatā apkopoti nodaļā "Senās mežģīnes", veidoti, savienojot glezniecību un tekstilu. Grāmata sirsnībā veltīta Lanai Paulai. 

 

Pārksa, Adele. Tikai starp mums. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kailijas Gilingemas pazušana ir pievērsusi plašu sabiedrības uzmanību – kas gan ir noticis ar sievieti, kura dzīvoja dubultu dzīvi, būdama precēta ar diviem vīriem? Tiek pieņemts, ka viņa ir mirusi. Galvenie aizdomās turamie ir abi Kailijas vīri. Tomēr izmeklētājai Klementsai ir neizskaidrojama sajūta, ka viss ir sarežģītāk, nekā izskatās. Un vēl viņai ir cerība, ka šī Kailija – tik daudzu nosodītā un vienlaikus apbrīnotā – ir dzīva.

 

Plaudis, Arvīds. Slepenās organizācijas. Vecā un Jaunā pasaule. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Visas pasaules pārvērtības caur kariem un revolūcijām, veco impēriju sabrukumu un jaunu dibināšanos iet roku rokā ar ­slepenajām organizācijām. Var jau apgalvot, ka to ietekme tiek pārspīlēta, ka tās nodarbojas tikai ar dalībnieku pilnveidošanos un labdarību, ka daudzas no šodien pieminētajām vairs ne­pastāv. Un tad kā delfīni no okeāna izlec vēstures fakti, kurus ­nekādi nevar skaidrot ar sagadīšanos. Fakti, kuri liecina par ­mērķtiecīgu slepenu spēku darbību. Šajā grāmatā centos izsekot ietekmīgāko slepeno organizāciju attīstības gaitai, kā arī vadoņu biogrāfijām Vecajā un Jaunajā pasaulē, vēršot uzmanību uz ­zīmīgo, raksturīgo. Tēma ir bezgalīga….
Skorpionu bars; Krievija; Masoni Krievijā; Pirmā internacionāle. Markss pret Bakuņinu; Padomijā; Citur Eiropā.

 

Plotkins, Bils. Dvēseles iniciācijas ceļojums. Vizionāru, evolucionāru un revolucionāru ceļvedis. Reliģijas psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Dvēseles iniciācija ir būtisks garīgs piedzīvojums, kuru ļoti daudzi ir vai nu aizmirsuši, vai ko vēl nav atklājuši. Šajā grāmatā vizionārs un ekopsihologs Bils Plotkins detalizēti apraksta savu unikālo pieredzi, dodoties ceļojumā pie patiesā sevis – bez ego uzslāņojumiem. Katru šīs aizraujošās un reizumis bīstamās odisejas posmu autors papildina arī ar to cilvēku stāstiem, kuru pavadonis ir bijis viņš pats. Grāmatu caurvij Karla Gustava Junga "Sarkanās grāmatas" izpēte ar pilnīgi jaunu tās izpratni, ko sniegusi dvēseles ceļojumu pieredze.

 

Railija, Lūsinda. Atlants. Pā Solta stāsts. Īru romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. (Septiņas māsas. Lūsinda Railija. [8. grāmata]).

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Parīze, 1928. gads. Kādas privātmājas dārzā tiek atrasts novārdzis zēns, un viņu pieņem mājā mītošā ģimene. Zēns ir izpalīdzīgs, gudrs un talantīgs, savās jaunajās mājās atplaukst, un ģimene viņam nodrošina dzīvi, par kādu viņš neuzdrošinājās pat sapņot. Puika tikai atsakās runāt, un neviens nezina, kas viņš ir. Zēns aug, sāk apmeklēt nodarbības prestižajā Parīzes Konservatorijā, iemīlas, un viņam gandrīz izdodas aizmirst pagātnes šausmas un seno solījumu. Taču ļaunums nekur nav pazudis, un drošība nav garantēta nevienam. Sirdī viņš saprot, ka pienāks laiks, kad viņam atkal nāksies bēgt. Egejas jūra, 2008. gads. Visas septiņas māsas pirmo reizi ir sapulcējušās uz “Titāna” klāja, lai atvadītos no sava noslēpumainā tēva, kuru viņas tik ļoti mīl. Māsām par pārsteigumu, Pā Solts norādes par savu pagātni ir uzticējis tieši viņu pazudušajai māsai. Tomēr pēc katra atklātā fakta rodas aizvien jauni jautājumi. Māsām nākas samierināties ar domu, ka viņas savu mīļoto tēvu, šķiet, nemaz īsti nav pazinušas. Un vēl pārsteidzošāk it tas, ka šie ilgi glabātie noslēpumi joprojām turpina ietekmēt viņu dzīvi. Lūsinda Railija savu pirmo romānu sarakstīja divdesmit četru gadu vecumā, un tagad viņas darbi ir tulkoti trīsdesmit septiņās valodās un pārdoti vairāk nekā piecdesmit miljonos eksemplāru. Romānu cikls “Septiņas māsas” ir kļuvis par globālu fenomenu, un pēc L. Railijas nāves viņas vecākais dēls Harijs Vitekers apņēmās pabeigt iecerēto grāmatu “Atlants” par Pā Soltu. "Cikla "Septiņas māsas" pēdējā grāmata".

 

Ratakovska, Emīlija. Mans ķermenis. Ko nozīmē būt sievietei šodien. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Provokatīvi izrādījusi savu ķermeni, lai paustu atbalstu feminisma idejām, Emīlija Ratakovska (Emily Ratajkowski, 1991) 21 gada vecumā piepeši kļuva pasaulslavena. Tagad viņa ir amerikāņu modele, aktrise, uzņēmēja, politiskā aktīviste, sociālo tīklu fenomens ar vairāk nekā 30 miljoniem Instagram sekotāju un grāmatas “Mans ķermenis” autore. Sevis izpirkšana: kā supermodele un Instagram zvaigzne @emrata cenšas atgūt savu tēlu un definē jauno feminismu. Grāmatā Emīlija izstāsta savas dzīves notikumus, reizē pētot sabiedrības vēlmi fetišizēt jaunu sieviešu skaistumu. Viņa definē savu viedokli par feminismu, seksualitāti, varu, vīriešu attieksmi pret sievietēm un sieviešu padevību, to pieļaujot.

 

Ruperts, Māris. Dubultnieks. Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata izklaidē lasītāju ar asu sižetu, kurš ir bagāts ne tikai ar piedzīvojumiem, romantiku un dažādām afērām, bet arī vedina uz filozofiskām pārdomām par dzīves jēgu, grūtību pārvarēšanu, mistiskiem notikumiem un pārbaudījumiem cilvēku dzīvē. Grāmatā aprakstīti arī daži maz zināmi fakti un hipotēzes par Zemes dzīļu patieso uzbūvi un vēsturi, kas tiek slēpta, jo ir daudziem pārāk neērta. Romānā aprakstītie notikumi risinās Latvijā un Kazahstānā.

 

Rupkus, Jānis. Mežotnes Cepļa skurstenis vēl kūp. Ķieģeļu ražošanas vēsture.[Jūrmala]: [Jānis Rupkus], [2023].

Pieejams: JPB.

Nekur nevar aiziet no savas bērnības. Vērtības un prasmes, kas tajā iegūtas, mums noder visā tālākajā mūžā. Savas atmiņas par Mežotnes pagasta Ceplī pavadīto bērnību un pusaudžu gadiem grāmatā apkopojuši 14 cilvēki, kuri laikā pēc Otrā pasaules kara bērnu un pusaudžu vecumā tur dzīvoja. Atmiņas apvienotas ar Valsts arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas u.c. materiāliem, kas dod ieskatu Cepļa vēsturē bezmaz gadsimta garumā. Ierosinājumu stāstam devusi estrādes mākslinieka Igo drosme ķerties pie Cepļa vēl nenopostīto ražotņu saglabāšanas.

 

Sanda, Ilse. Aci pret aci ar kaunu. Izprast un pārvarēt kaunu un pārstāt šaubīties par sevi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kauns ir viena no destruktīvākajām un dzīvi ierobežojošākajām emocijām. Kaunu mēdz jaukt ar vainas sajūtu. Taču vainīgi esam par kādu nodarījumu, bet kauna pārņemti - ja jūtamies kaut kādā ziņā nepareizi. Kauns ir reakcija uz iekšējo nedrošību un izkropļotu sevis uztveri. Kā rodas kauns? Kas atšķir kaunu no citām emocijām? Kāpēc dažkārt izjūtam intensīvu, situācijai neatbilstošu kaunu? Kādas pazīmes liecina, ka aiz kauna slēpjas dziļāki iekšēji pārdzīvojumi? Kā pārvarēt kaunu un iegūt pašpaļāvību? Grāmatā iekļauti praktizējošas psihoterapeites padomi. 

 

Segliņa, Inguna. Tu vēlreiz mēģināt drīksti. Izvēlies būt laimīga! Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Cilvēki vienmēr gaida ideālus apstākļus, lai sāktu kaut ko darīt. Bet ir jāsaprot, ka ideāls laiks un situācija neeksistē. Ne no kurienes jums priekšā nenokritīs kaudze ar iespējām, lai varētu teikt: "Lūk, tas ir mans laiks!" Visa sākums ir tikai viens jūsu pirmais solis un sāpju stunda, kura dod spēku mūža garumā.

 

Sēņotāja rokasgrāmata. Rīga: Latvijas Mediji, 2023. 

Pieejams: JPB.

Sēņošana Latvijā ir ieausta mūsu dzīvesziņā kā pastāvīga nodarbe, kas katru sēņu gadu sociālajā vidē izvēršas par īstiem svētkiem! Ja iestājies ražens sēņu laiks, tad gar ceļu malām garās rindās stāv sēņot gribošu cilvēku auto – vien nedaudz mazāk kā gar dažas Rīgas centra ielas malu... Kaut arī reizēm iestāstām sev, ka nav nozīmes tam, cik sēņu ir grozā, jo sēnes savā noslēpumainajā esībā ir arī apetītelīgi skaistas, tomēr ir bezgala iepriecinoši, ja pastaiga mežā vainagojas ar pilnu grozu gardu sēņu tūlītējai apēšanai un ziemas krājumiem. Grāmatā atradīsiet gan padomus sēņotāja ērtībām mežā, gan sēņu bildes un aprakstus, gan arī receptes un pagatavošanas ieteikumus.

 

Signe Elīza. Kailumā tērptais. Latviešu esejas. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti autores sirdsbalss impulsi. "Kailumā tērptais" lai vienmēr kalpo kā atgādinājums par Tavu unikālo ceļu. Vienalga, vai tā ir ātrgaitas šoseja, vai grumbuļains lauku celiņš. Lai grāmata ved Tevi tuvāk sev!

 

 

Sinsero, Džena. Sasodīti lieliski ieradumi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Dženai Sinsero ir pārsteidzošs skatījums uz ieradumu veidošanās procesu. To izprotot, iespējams pārvarēt šķēršļus, kuru dēļ izgāzušās daudzas apņemšanās. Savā neatkārtojami ironiskajā, tiešajā un neticami motivējošajā stilā viņa paskaidro, kā dzīvot tādu dzīvi, kādu vienmēr ir gribējies.

 

Sīgels, Daniels. Vētrainais pusaudžu prāts. Pusaudžu smadzeņu spēks un mērķtiecība. Vispusīgs ieskats cilvēka prāta attīstībā (12 - 24 gadu). Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pusaudžu vecumā (12-24) cilvēka smadzenes būtiski mainās. Lai arī pārmaiņas pārsteidz kā pašus jauniešus, tā arī viņu līdzcilvēkus, pusaudži tomēr nav “nenobrieduši cilvēki ar traku uzvedību”. Pusaudžu vecumā tiek apgūtas nozīmīgas prasmes: patstāvīga dzīvošana, dziļu saikņu veidošana ar citiem cilvēkiem, droša eksperimentēšana, riska un atbildības uzņemšanās. Izprotot pusaudžu prāta īpatnības, jaunieši un viņu vecāki varēs pilnvērtīgi pieredzēt šo sarežģīto un ļoti nozīmīgo vecumposmu.

 

Skalzi, Džons. Spoku brigādes. Amerikāņu fantastikas romāns. (Sirmgalvju karš / Džons Skalzi; 2. grāmata). Rīga: Prometejs, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kam lai uzticas, ja nevari uzticēties pats sev? Trīs naidīgas citplanētiešu rases ir apvienojušas spēkus pret cilvēci, vēloties apturēt mūsu ekspansiju kosmosā. Šīs nāvējošās alianses iniciators ir nodevējs - cilvēks - Čārlzs Butēns, Koloniju Aizsardzības spēku (KAS) zinātnieks, kuram bija pieejami daudzi militārie noslēpumi. Tagad KAS vienīgā cerība ir noskaidrot Butēna plānu, taču situāciju sarežģī tas, ka Butēns ir gājis bojā. Iespējams, dažas atbildes varēs sniegt Džareds Diraks, superkareivis, kas radīts no paša Butēna DNS.

 

Spoto, Donalds. Odrija Hepbērna. Apburošā. Biogrāfija. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Odrijas Hepbērnas vārds neprasa skaidrojumu. Viņa ir viena no 20. gadsimta populārākajām aktrisēm, kas pasaulei zināma kā elegances un stila ikona. Viņas filmas "Romas brīvdienas", "Brokastis Tifānijā", "Sabrina" un citas ir leģendāras un vairāku skatītāju paaudžu iemīļotas. Savas neparastās dzīves laikā Odrija spējusi skart sirdis visā pasaulē un Donalda Spoto biogrāfija liek vēlreiz iemīlēties šajā apburošajā aktrisē, atklājot daudz satraucošu detaļu ne tikai par viņas karjeru, bet arī privāto dzīvi.

 

Stjuarte-Smita, Sjū. Rūpīgi kopts prāts. Dziedinošās ainavas. Dārzkopība. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šī nav daiļliteratūras grāmata, bet īsti nepieder arī tā sauktajām pašpalīdzības grāmatām. Grāmatas žanrs pats par sevi ir ļoti oriģināls, jo, ja jāformulē pavisam īsi, tā ir grāmata par dabas un dārzkopības dziedinošo ietekmi uz cilvēku. Grāmata vēsta gan par fizisko darbu, ko pieprasa dārzs un kas arī ir ļoti svarīgs, bet galvenokārt jau par ļoti svarīgiem garīgiem procesiem, kas notiek cilvēkā, kad viņš ir mijiedarbībā ar dabu. "Kopjot dabu ap sevi, mēs kopjam dabu arī sevī," saka autore.
      

Stranga, Aivars. Latvijas ebreji revolūciju un Neatkarības kara laikā: 1917-1920. Vēsture. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

"Ar šo monogrāfiju lasītāja rīcībā autors ir nodevis detalizētas jaunas zināšanas, atklājis interesantus, aizraujošus, līdz šim nezināmus notikumus, personības un stāstus. Faktoloģiski blīvo zinātnisko interpretāciju par Latvijas ebreju politisko vēsturi Latvijas valsts tapšanai nozīmīgajā posmā Aivars Stranga ir balstījis rūpīgi veiktā vēstures avotu analīzē, iztirzājot gan latviešu un krievu periodiku, gan publicētos dokumentus un vēstures literatūru", saka Ineta Lipša.

 

Stridsberja, Sāra. Mīlestības gravitācija. Zviedru romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Džimijs Dārlings nokļūst Bekomberjas psihiatriskajā slimnīcā, viņa meita Džekija sāk pavadīt tur aizvien vairāk laika. Un, kad māte aizceļo uz Melno jūru, slimnīca kļūst par visu meitenes pasauli. Atbildīgais ārsts Edvards Vintersons atšķiras no vairuma citu mediķu, jo naktīs ņem Džimu un dažus citus izredzētos pacientus līdzi uz savām ballītēm Lilljana laukumā. “Viena nakts ārpus slimnīcas atkal padara jūs par cilvēkiem.” Tur ir medicīnas māsa Ingera Fogela, kas dzīvo uz robežas starp kārtību un iznīcību, un Sabīna ar savām pērlēm un skumjām. Tur ir arī Pauls un mīlestība – patiesais vājprāts. “Mīlestības gravitācija” ir stāsts par sapni noturēt gaismā kādu, kurš nekad tā īsti nav vēlējies tur atrasties, stāsts par bailēm un ilgām krist. Sāras Stridsberjas reibinoši skaistajā romānā slimnīca pie Jūdarna meža ir reizē briesmīgs eņģelis un sena utopiska vēlme uzķert to, kurš krīt.

 

Šarfa, Damī. Arī senus ievainojumus var dziedēt. Kā bērnībā gūtie emocionālie ievainojumi nosaka mūsu dzīvi, un kā varam no tiem atbrīvoties. Psiholoģija. [Rīga]: Ģimenes psiholoģijas centrs LĪNA, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmata ir domāta ikvienam, kam šķiet, ka viņš nav "pareizs". Neizskaidrojama vainas izjūta, grūtības nosaukt savas vajadzības, nespēja novilkt robežas vai sajust savu ķermeni - to visu var izraisīt psiholoģiskas traumas pirmajos dzīves gados. Dažreiz cēlonis ir kāds traumējošs notikums, bet biežāk - augšana bez drošas piesaistes un piederības izjūtas. Pieredzējusi traumu terapeite Dami Šarfa skaidro, kā atjaunot kontaktu ar sevi, izprast savu pieredzi, pamanīt jaunas iespējas un piedzīvot iekšējo stabilitāti un brīvību. 

 

Šlipenbahs, Ulrihs brīvkungs fon. Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi. [Rīga]: Starpnozaru mākslas grupa "Serde", 2023.

Pieejams: JPB.

Krājuma "Gleznaini ceļojumi pa Kurzemi" pirmizdevums klajā laists 1809. gadā vācu valodā - un tas izdots gan Rīgā, gan Leipcigā. Šis ir pirmais un plašākais Kurzemes apraksts, kura autors ir kurzemnieks. Kurzemes apceļotājs, Ulrihs fon Šlipenbahs, uzskatāms arī par dokumentālo žurnālistu, jo detalizēti fiksējis pilsētu un muižu ēkas, to iekārtojumu un interjeru, parkus, senlietu krātuves, gleznu kolekcijas, monumentus, kas līdz mūsdienām ir zuduši vai mainījušies. Krājumā aprakstītas 31 muiža, sešas pilsētas un miesti, kurus autors apceļojis laikā no 1804. līdz 1807. gadam. Izdevums ir unikāls, ka tik plašs un vēsturisks apraksts, kas iekļauts grāmatā, par Kurzemi nav atrodams, ir tikai nelieli teksti, kas saglabājušies no dzimtu aprakstiem. 

 

Šmits, Ēriks Emanuels. Trīs sievietes spogulī. Franču romāns. [Rīga]: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Beļģu rakstnieka Ērika Emanuela Šmita romāns, kas stāsta par trim sievietēm, kuras dzīvo dažādos laikmetos un zemēs. Ar romāna trim galvenajām varonēm rakstnieks iepazīstina paralēli, un lasītājam pamazām rodas nojausma, ka šīs sievietes – Annu, Hannu un Anniju – saista kas vairāk par līdzīgiem vārdiem. Anna no 16. gadsimta Briges, Hanna no 20. gadsimta sākuma Vīnes un Annija no mūsdienu Losandželosas ir sava laikmeta savādnieces. Anna smeļas spēku Dievā, Hanna – zemapziņā, Annija – savas nezināšanas pieņemšanā. Viņas nekad nesatiekas reālajā dzīvē, tomēr iedvesmo viena otru, nonākot pie tādas vienotības pieredzes, kas sniedzas viņpus laikam un telpai. 

 

Treisijs, Braiens. Fēniksa pārvērtības. 12 izcili veiksmīgu cilvēku principi restartam karjerā un dzīvē. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Leģenda par Fēniksu ir stāsts par putnu, kas atdzimst no saviem pelniem. Šai grāmatā atdzimšana simbolizē cilvēka attīstību un darbu ar sevi ceļā uz panākumiem personiskajā dzīvē un karjerā. Nedaudzi viegli apgūstami principi var pavērst dzīvi pavisam citā virzienā.

 

Ulberga, Kristīne. Zem kupola. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata izrēķinās ar priekšstatiem par laimīgo bērnību un traumu spēku. Romāns sākotnēji nežēlīgi, tomēr mērķtiecīgi un pacietīgi aizved līdz maigumam, kurš, gluži tāpat kā mīlestība, apklāj un panes visu.

 

 

Ulmanis, Juris. Kad karš kļūst personisks. Latviešu stāsts. Rīga: NT Klasika, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Par draudzību, palīdzību, lepnumu un nāvi, kas piemeklējusi Ukrainas aizstāvjus – klajā nākusi Latvijas zemessarga un alpīnista Jura Alberta Ulmaņa grāmata "Kad karš kļūst personisks". Palīdzot Ukrainas karavīriem ar ekipējumu, piedzīvotās kara šausmas un novērojumus autors ir apkopojis daudzās īsās epizodēs, no kurām katra ir papildināta ar krāsainu ilustrāciju.

 

 

Ušackis, Raivis. Uzspēlējam! Latviešu stāsts. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB.

"Apzinoties, ka atstātā mantojuma vērtīgākā daļa nav ne īpašums, ne automašīna vai citas materiālas lietas, bet emocijas un jaukas atmiņas, tapa ideja par grāmatu, kuras vienīgais mērķis ir pastāstīt saviem bērniem Ketijai un Ričardam (kad viņi pieaugs), draugiem, partneriem tos stāstus, notikumus, kas atklāj, kāpēc es esmu tāds un ne savādāks", raksta autors.

 

Vanhanena, Lidija. Caur sāpēm, caur asarām ar smaidu Dzimtenē. Lidijas Vanhanenas atmiņas par piedzīvoto izsūtījumā no 14.06.1941. līdz 09.05.1956. latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: [Vladimirs Vanhanens], 2023. 

Pieejams: JPB.

Lidijas Vanhanenas atmiņu ceļš sākās 1941. gada 14. jūnijā. Viņu kopā ar citiem, kurus padomju vara uzskatīja par bīstamiem, no Tukuma stacijas lopu vagonos aizveda līdz Krasnojarskai. Beztiesīgos cilvēkus nodarbināja smagos lauku un meža darbos jebkādos laika apstākļos. Pēc gada spēcīgākos aizveda līdz Ziemeļu ledus okeānam, lai nodarbinātu zivju zvejošanā un pārstrādē. Pēc 15 gadiem izsūtījumā Lidija atgriezās mājās.

 

Vargasa, Freda. Otrādi apgrieztais vīrs. [2]. Franču detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Otrādi apgrieztais vīrs” ir otrā grāmata par Žanu Batistu Adamsbergu – vienu no interesantākajiem izmeklētājiem mūsdienu kriminālromānos. Francijas Alpos notiek kaut kas biedējošs – aizvien biežāk dažādās apdzīvotās vietās tiek atrastas aitas ar saplosītu kaklu. Šķiet, vainojams ir vilks, tomēr, pēc visa spriežot, tam jābūt nedabiski lielam un spēcīgam. Atdzimst māņticība, izplatās baumas: tas nav dzīvnieks, tas ir vilkacis... Kad kūtī tiek atrasta aitu audzētāja Suzanne, kura nogalināta līdzīgā veidā, baumas pārtop kolektīvā panikā. Viņas draugi, vēloties noskaidrot, kas īsti notiek, kā arī atrast vainīgo, vēršas pēc palīdzības pie izmeklētāja Adamsberga. - "Otrādi apgrieztais vīrs" ir otrā grāmata par Žanu Batistu Adamsbergu - vienu no interesantākajiem izmeklētājiem mūsdienu kriminālromānos.

 

Vādons, Jānis. ***. Latviešu dzeja. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB.

Dzejas krājumā "***" iekļauti 2019.–2022. gadā sarakstītie Jāņa Vādona dzejoļi, kas galvenokārt turpina Vādonam svarīgās tēmas, līdztekus tās papildinot ar dažbrīd ironiskāku noskaņu. Krājuma tēmas ir: cilvēks dzīvē un dzīves mainīgā poētika, attiecības ar sevi, sievieti, laiktelpu un laikabiedriem. Autors turpina iepriekšējā krājumā iesākto virzību uz atvērtāku, tiešāku izteiksmi, līdztekus neatsakoties no asociatīva piesātinājuma. 

 

Veitnere, Sarmīte. Skani, skani, līdzskanīti. Kā atšķirt balsīgos un nebalsīgos līdzskaņus. Mācību līdzeklis. Rīga: RaKa, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti materiāli, kas palīdz skolēniem apgūt prasmi atšķirt balsīgos un nebalsīgos līdzskaņus. Pirmajā daļā apkopotas darba lapas, ar kuru palīdzību bērni var noteikt balsīgos un nebalsīgos līdzskaņus dažādās pozīcijās dažādos vārdos. Tālāk seko diferencējamās lapas, kurās minētās prasmes tiek trenētas, un pildot uzdevumus, bērni mācās analizēt vārdu skanējumu (arī taktējot) un apkopot apgūto. Pielikumā ir izgriežamie materiāli, kas nepieciešami uzdevumu veikšanai. 

 

Levina, Marina. Stories of the Old Town or the Completely True History of Old Riga. Vēsture. [Rīga]: Marina Rebeka, [2023].

Pieejams: JPB.

If not directly offering a return to the adventurous days of the Latvian Musketeers (also known as the "Devil's Servants"), "Stories of the Old Town, or The Completely True History of Old Riga" at least invites curious readers seeking not only a taste of the old days but also witnesses of times past to immerse themselves in the mysterious history of Old Riga. These stories about the House of the Blackheads, the legendary Dannenstern House, the "Three Brothers" who chat about medieval merchants and craftsmen, Old Riga's churches, fortified towers, underground passages, ghosts and much more are intended for readers of all ages who wish to indulge in the age-old yet ever-new game of fantasy.

      

Українсько-латиський розмовник. Ukraiņu-latviešu sarunvārdnīca. Sastādījušas Irina Treskina, Marika Taube. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vēlies iemācīties dažas sadzīvē nepieciešamas frāzes ukraiņu valodā, palīdzēt ukraiņu draugiem vai kolēģiem apgūt latviešu valodu? Mazā, praktiskā "Ukraiņu-latviešu sarunvārdnīca" lieliski noderēs gan mācībās, gan savstarpējā saskarsmē. Tā ir tematiski sakārtota, neliela formāta, un to būs ērti gan ievietot somā, gan turēt uz galda darbā vai skolā. Ar šīs vārdnīcas palīdzību iespējams sazināties latviešu vai ukraiņu valodā dažādās ikdienas situācijās: pastāstīt par sevi, pajautāt ceļu, iepirkties, neapmulst viesnīcā vai restorānā, nepieciešamības gadījumā droši doties pie ārsta vai iegriezties frizētavā, aptiekā, bankā utt. Vārdnīcas sākumā sniegts latviešu valodas izrunas atšifrējums, kurā latviešu valodas skaņas pielīdzinātas atbilstošām skaņām ukraiņu valodā, lai palīdzētu lietotājam labāk apgūt izrunu. Vārdnīca sastāv no 10 tematiskām nodaļām un pielikuma. Katrā nodaļā atradīsiet alfabēta secībā sakārtotu vārdu sarakstu, kā arī noderīgu frāžu krājumu par konkrēto tematu – jautājumus, lūgumus, atbildes, secinājumus, pieklājības frāzes un daudz ko citu. Savukārt pielikumā iekļauti pamata un kārtas skaitļa vārdi, mērvienības, krāsu, kalendāra mēnešu, nedēļas dienu nosaukumi, kā arī citu ikdienā bieži lietojamu vārdu saraksti.

 

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Ābele, Gusts. Pasaulē mīļākais klusums. Latviešu romāns jauniešiem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Galvenais šajā romānā ir pat ne varonis, bet viņa ilūzijas. Agrā jaunībā tās ir krietni svarīgākas par pašu dzīvi. Protams, neizbēgami seko attapšanās ilūziju gruvešos un izmisums par pasaules gala sākumu. Bet kā citādi? Katrs spēs identificēties ar šo gandrīz pašizdomāto pirmās mīlestības trakumu. Vai mīlēt kādu, ko esi izdomājis savā galvā, nozīmē mīlēt tikai pašam sevi? Vai viņā vilties nozīmē vilties sevī? Visā pasaulē?

 

Balts, Arturs. Policistu pasakas. Latviešu literārās pasakas. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Interesanti, jautri un pamācoši stāstiņi par dažādām dzīves situācijām dažādu zvēru dzīvē, kur par savārītiem nedarbiem nākas saņemt arī sodu un pārdomāt savas izdarības. 

 

 

Baštiks, Mārtiņš. Lielais brālis. Latviešu stāsti bērniem. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata satur īsus stāstus par diviem brāļiem – Mārtiņu un Miku. Būdams vecākais brālis, Miks vienmēr parūpējās par savu mazo brāli Mārtiņu. Neatkarīgi no tā, kas notika, Miks vienmēr bija klāt, lai palīdzētu. Dažreiz viss, kas mums nepieciešams, ir tikai neliels atgādinājums par to, cik svarīgi ir būt mīļam un jaukam pret citiem. Lai šie stāsti iedrošina arī tevi būt par labāku brāli, māsu vai draugu kādam, kuru tu ļoti mīli.

 

Dilla-la-linng! Bum! Binga skanīgā diena. Cietlapu grāmata ar skaņas efektiem bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Visiem kopā muzicēt... Bingam tas patīk! Bings kopā ar draugiem šodien grib pamuzicēt, tāpēc Amma atnes lielo mūzikas instrumentu kasti. Katram tiek iedots mūzikas instruments, ko spēlēt. Bet vai viņi pratīs ar tiem dalīties?

 

Diranders, Džonijs. Auto. Lasi un brauc! Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā neparastajā grāmatā ar slīdņiem tu iepazīsi četras automašīnas. Tu varēsi braukt ar katru auto pa grāmatā izveidotajiem ceļiem


Frejs, Raimunds. Kā dzīvē. Dinozauri. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nonākt vienam pret vienu ar tiranozauru? Ieskatīties acīs triceratopsam? Neiespējami! Tie taču izmira jau pirms 66 miljoniem gadu. Tomēr šajā grāmatā jūs sastapsieties. Pavisam tuvu un cieši. Smalki izstrādātajās ilustrācijās ir redzami 15 dinozauri un atsevišķas to daļas - tik lielas, kādas tās reiz bija.

 

Ikdienišķo lietu neparastā vēsture. Štepānka Sekaninova, Martins Urbāneks. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā cilvēki dzīvoja, kad vēl nebija izgudrota vannasistaba? Vai mūsu senčiem bija tapetes? Kā aizvēsturē mazgāja veļu, un kad sāka gatavot ēdienu uz īstas plīts? Ja vēlies uzzināt atbildes uz šiem jautājumiem un ieskatīties ikdienišķo lietu noslēpumainajā vēsturē, atšķir šo grāmatu un dodies brīnumainā ceļojumā cauri laikiem!

 

Jacino, Kristīne. Kur rodas saldējums? Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sērijas "Profesore Jacino" grāmatā izstāstīts, kā no piena top saldais gardums. Lasītājs atklās, kādas izejvielas nepieciešamas saldējuma tapšanai, kā panākt, lai šīs izejvielas "sadraudzētos" un lai saldējums izdotos vienmērīgs pēc konsistences un nepārvērstos nebaudāmā ledus klucī. Saistoši ir uzzināt, kā notiek saldējuma iepildīšana vafeļu konusos, nocietināšana, iepakošana, uzglabāšana un, galvenais, kā saldējuma ražošanas gaitā noder visjaunākās tehnoloģijas. Lasītāju apgaismos un izklaidēs profesore Jacino, runcis Bernards un saldējuma ražotnes eksperti. 

 

Latvija. Darbošanās grāmata + spēle bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Darba burtnīcas galvenie varoņi cielavēni Eva un Edžus iepazīstinās mazos lasītājus ar svarīgākajiem Latvijas simboliem - himnu, karogu, pilsētām, dabu, svētkiem, kā arī Dziesmu svētkiem, bibliotēku, mākslas muzeju, folkloru. Bērni varēs krāsot, zīmēt, rakstīt, skaitīt, meklēt līdzības un spēlēt spēli par Latviju. Grāmata ir arī īss un konspektīvs uzziņas avots. Uz grāmatas aizmugurējā vāka - spēle. Būs vajadzīgs metamais kauliņš un katram dalībniekam kāda maza figūra, ko pārvietot pa spēles laukumu.

 

Lū, Ērlenns. Kurš sasēdēja brūno sieru? Krimināla mistērija pēc patiesiem notikumiem. Norvēģu stāsti bērniem. Rīga: Liels un mazs, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ērlenns Lū (Erlend Loe) un Kims Jorteijs (Kim Hiorthøy), kas ir vieni no ievērojamākajiem norvēģu autoriem, radījuši asprātīgu detektīvstāstu par norvēģu iecienīto brūno sieru. Karalis uzaicina uz pili pasaulē labāko brūno sieru. Vilcienā atklājas, ka uz siera parādījušies dibena nospiedumi. Karaļa brūnais siers ir sasēdēts! Tiek izsaukts Flufenberga kungs, pasaulē labākais detektīvs, kurš ātri aptver, ka dibenbandīts joprojām atrodas vilcienā. Var sākties aizraujošs dibentrilleris. Autori iedvesmojušies no Agatas Kristi romāna “Slepkavība Austrumu ekspresī”.

 

Mani pirmie uzdevumi. Krāsas un skaitļi. Rīga: Story House Egmont, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatai pievienotais īpašais flomāsters ļauj pildīt uzdevumus atkārtoti. Kad darbiņš paveikts, lappusi viegli notīra ar sūklīti vai drāniņu un - skat! - var mēģināt vēlreiz! Darbošanās sekmē acu un roku saskaņotu darbību. + Flomasters ar sūklīti plastikāta ietverē.

 

Mani pirmie uzdevumi. Rakstīšana. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatai pievienotais īpašais flomāsters ļauj pildīt uzdevumus atkārtoti. Kad darbiņš paveikts, lappusi viegli notīra ar sūklīti vai drāniņu un - skat! - var mēģināt vēlreiz! Grāmata palīdz bērnam mācīties ar prieku. + Flomasters ar sūklīti plastikāta ietverē.

 

 

Mihaļicina, Katerina. Kas aug parkā. Ukraiņu pasaka bērniem. Rīga: Baltais valis, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmata par svarīgām lietām: par izaugsmi un sevis atrašanu, par līdzībām un atšķirībām, kā arī par to, cik svarīgi ir, lai tev blakus būtu kāds mazliet līdzīgs tev. Reizē tas ir ekoizglītojošs stāsts par kokiem mums apkārt, kuriem ejam garām, bet ne vienmēr zinām, kas tie ir. Tāpēc grāmata noderēs ikvienam mazajam lasītājam, kurš vēlas uzzināt parka vai dārza koku nosaukumus, iemācīties tos atpazīt. Ilustrācijas palīdzēs saprast, kā tie izskatās, kāda ir miza, sēklas, lapas un ziedi. 


Milvuda Hārgreiva, Kirana. Džūlija un Haizivs. Angļu romāns jauniešiem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dinamiska, saturīga, izziņas bagāta un vizuāli iespaidīga lasāmviela, kuras primārā mērķauditorija ir jaunie lasītāji, taču šo romānu droši var ierindot kategorijā “grāmata visu vecumu lasītājiem”. “Mani sauc Džūlija. Šis ir stāsts par vasaru, kurā es gandrīz pazaudēju savu mammu un atradu haizivi, kas senāka par kokiem. Taču neuztraucieties, beigas es jums neatklāšu.” Tik lakonisks pieteikums lasāms uz grāmatas ceturtā vāka. Beigas neatklājot, varam piebilst, ka “Džūlija un haizivs” ir mūsdienīgs, vienlaikus lirisks un spirdzinošs stāsts, kura galvenās tēmas ir attiecības ģimenē, kurā vecāki cenšas veltīt pietiekamu vērību pusaugu meitai, vides un ekoloģijas jautājumi, mentālās veselības problēmas un dažādu kultūru pārstāvju dzīve vienā kopienā. Stāsta galvenā varone Džūlija vasaru pavada uz nomaļas salas Šetlendu arhipelāgā, kur tēti atvedis darbs, bet mamma, jūras bioloģe, apņēmusies notvert reti sastopamo un mītisko ilgdzīvotāju – Grenlandes haizivi, lai atklātu tās nemirstības noslēpumu. Džūlija iepazīstas ar Kinu – zēnu no indiešu ģimenes, kura saimnieko salas vienīgajā pašapkalpošanās veļas mazgātavā, kuras telpās atrodas arī vietējā bibliotēka. Kina aizraušanās ir astronomija, un skaidrās naktīs zvaigznes vislabāk redzamas no bākas, kurā vasaru jāpavada Džūlijai. Savukārt meitene ir pārliecināta, ka “okeānā ir vairāk noslēpumu nekā debesīs. Mamma man stāstīja: kad ūdens ir rāms un tā virsmu dursta zvaigznes, daži no debesu noslēpumiem sabirst jūrā un pievienojas tās mistērijām. Kad mēs dzīvojām bākā, es pāri balkona margām ar savu garkāta krabju ķeramo tīklu mēģināju tās nozvejot, bet man nekad neizdevās.” Grāmatā skartas vairākas mūsdienu sabiedrībā aktuālas tēmas – vēstījums neuzbāzīgi, tomēr spilgti un tēlaini aprāda, kādu ietekmi cilvēki atstāj uz dabu un apkārtējo vidi, ļauj ielūkoties varoņu iekšējā pasaulē, savstarpējās attiecībās, akcentējot mentālās veselības nozīmību. Šis darbs sniedz gan literāru baudījumu, jo sarakstīts liriskā, skaistā un aizraujošā valodā, ir intriģējošs un dinamiskiem sižeta pavērsieniem bagāts, gan vizuālu gandarījumu, ko sniedz grāmatas ilustratora radītie dinamiskie un spilgtie sižeta attēli. Ekoloģijas jautājumiem veltītu grāmatu jaunajiem lasītājiem latviešu valodā nav pārāk daudz, arī tik iespaidīgs vizuālais risinājums, izmantojot tikai divas krāsas un caurspīdīga pauspapīra ielīmes, ir salīdzinoši reti sastopams un ne vien paspilgtina teksta emocionālo iespaidu, bet arī rosina iztēli. 

 

Orvels, Džordžs. 1984. Angļu grafiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Džordža Orvela “1984” – viena no 20. gadsimta nozīmīgākajām grāmatām – pirmo reizi pieejama grafiskā romāna formā. Karš ir miers. Brīvība ir verdzība. Nezināšana ir spēks. Londona ir drūma pilsēta Okeānijā – totalitārā valstī, kur tevi vienmēr vēro Lielais brālis un domu policija spēj nolasīt teju vai katru tavu domu. Vinstonam Smitam draud nāvīgas briesmas tādēļ vien, ka viņa atmiņa joprojām darbojas. Iesaistījies aizliegtā mīlas dēkā, Vinstons rod sevī drosmi pievienoties slepenai revolucionāru organizācijai, sauktai par Brālību, kuras vienīgais mērķis ir pilnībā iznīcināt Partiju. Kopā ar savu mīļoto, Džūliju, viņš riskē ar dzīvību izmisīgā cīņā pret visaptverošo varu. Pateicoties mākslinieka Fido Nesti izteiksmīgajam, spilgtajam stilam, šī vīzija par Džordža Orvela meistarīgi savērpto distopiju dod iespēju romāna cienītājiem to uzlūkot jaunā gaismā, kā arī garantē saistošu iepazīšanos tiem jauniešiem un pieaugušajiem, kuri vēl nav izlasījuši ikonisko stāstu, kas ir tik ļoti aktuāls arī mūsdienās.

 

Pirmā dinozauru grāmata. Clive Gifford. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai esi gatavs satikt dinozaurus? Ik lappusē ir daudz pārsteidzošu faktu un ilustrāciju. Krāsainais plakāts iepazīstina ar ērmīgiem un brīnumainiem dinozauriem, kādi reiz mājojuši uz Zemes.

 

Reinika-Preisa, Rūta. Ričijs Rū rīko koncertu.  2. 13 dzejolīši un 13 dziesmas. Lasi dziedi krāso. [Rīga]: MicRec, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Ričijs Rū rīko koncertu 2” ir jauna, krāsaina un interaktīva dzejoļu un krāsojamā grāmata, kas papildināta ar 13 dziesmu un to instrumentālo pavadījumu albumu. Grāmatas “Ričijs Rū rīko koncertu 2” katra lappuse ir papildināta ar QR kodu, kuru noskenējot dzejolis “atdzīvojas”, ļaujot ielūkoties un noklausīties lācēna Ričija Rū piedzīvojumos īpaši sagatavotās dzejoļu videoversijās kanālā YouTube. Grāmatā ir iekļautas arī krāsojamās lapas un kompaktdisks ar dziesmām un to pavadījumiem. Pielikumā CD "Ričijs Rū rīko koncertu 2. Dziesmas bērniem + pavadījumi". 
Ričijs Rū ar gaisa balonu; Ārprāts džungļos; Mērkaķītis Kiki; Lauva maina izskatu; Flamingo deju vakars; Garā žirafe; Zilonis Bombero; Dārgākā dāvana; Ola acis bola; Mazais pingvīns; Sniega bumbas; Ričij, nebēdā!; Atceries par drošību.

 

Rizin. Solu Juno Ori misija. 2. daļa. Latviešu fantastikas romāns jauniešiem. [Rīga]: ZSC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas 2. daļa veltīta ikvienam sapņotājam, īpaši bērniem, kuri nesen ieradušies no tālas tālienes un, saskaroties ar Zemes dzīves ikdienu, reizēm jūtas apjukuši. Mūsos katrā mājo bērns, kuru sadzirdēt, sajust mūsdienās ir liela māka. Grāmata rada dvēseles māju izjūtu, lai, iegrimstot ikdienišķajā dzīves ritējumā, mēs neaizmirstu, ka esam nākuši no augstākām sfērām un tās mums joprojām ir sasniedzamas. Atceļotājas no tāltālā Visuma - Solu, Juno, Ori - mums atgādina, ka, uzturot saikni ar savu Dvēseli un Garu, arī ikdienā iespējams radīt brīnumus. 
     

Rozēns, Aleksandrs. Ar lidvērpeli uz Mēnesi. Latviešu literārās pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pelēns Puteklītis un viņa draugs lācis Sīpols, padzirdējuši, ka jaunais pāris tūlīt pēc kāzām dodas medusmēnesī, nolemj, ka arī viņiem jānonāk uz Mēness, kur acīmredzot ir ļoti daudz medus… Taču kā lai tur nokļūst? Varbūt aizlidot? Un draugi dodas ceļā ar… lidvērpeli. (Pačukstēšu, vērpele ir muca, tātad lidojoša muca).


Rudzīte, Rūta. Grāmatu meistars. The Book Master. A Christmas Tale. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Laika grāmata; Vesta-LK, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Divvalodu grāmata, 80 lpp., cietos vākos, bagātīgi illustrēta, kas sagādās Jums vērtīgus un skaistus kopā būšanas brīžus, palīdzēs apgūt labskanīgu latviešu valodu Jūsu bērniem un mazbērniem. 

 

Samauska, Ieva. Kas tu būsi, kad izaugsi jeb Ceļojums ar noslēpumu. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai esi kādreiz lidojis lidmašīnā? Ja esi, tad noteikti pazīsti satraucošo sajūtu, kad lidmašīna paceļas gaisā. Jānītis kopā ar vectēvu dodas savā pirmajā ārzemju ceļojumā – viņi lido uz Čehijas galvaspilsētu Prāgu. Jānītis nebūtu Jānītis, ja viņam ik uz soļa negadītos pa noslēpumam, un viņu urdīt urda nerimstoša zinātkāre iepazīt dažādas profesijas. Lidostas darbinieki, stjuartes, pat smaržu degustators! Prāga Jānīti un vectēvu sagaida krāsaina, aizraujošiem piedzīvojumiem un, protams, noslēpumiem pilna, bet vislielākais pārsteigums viņus gaida lidmašīnā pirms atceļa uz mājām... 

 

Timrots, Pauls. Automobilis. Ātruma un drošības vēsture. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: CSDD Rīgas Motormuzejs, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šī grāmata ir aizraujošs ceļojums, kas aizvedīs vairāk nekā 100 gadu garajā automobiļa attīstības vēsturē un palīdzēs saprast, kā tas no izklaides objekta ir kļuvis par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu. Grāmatā atradīsi atbildi uz jautājumu, vai vienlaicīgi var braukt ātri un droši, kas palīdz organizēt satiksmi un kādēļ automobiļus eksponē muzejā.

 

Tomusks, Ilmars. Izmeklētāji no 3.A. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tīnas un Mada, bērnu, kas līdzinās viens otram kā ūdens lāses, tētis no tantes saņem mantojumā vecu grāmatu sadzeltējušām lapām. Bērni skolā uzzina, ka tas ir ārkārtīgi vērtīgs izdevums. Grāmatu Mežaparka ģimnāzijas bibliotēkā izstāda apskatei, bet kādā liktenīgā naktī tā tiek nozagta. Policisti nozieguma vietā neatrod ne lietiskos pierādījumus, ne pirkstu nospiedumus. Grāmatas īpašnieki – trešās A klases skolēni Tīna un Madis – kopā ar divpadsmitās klases absolventu Paulu paši uzsāk izmeklēšanu. Tā viņus aizved pat uz citu valsti. 

 

Zālīte, Māra. Tango un Tūtiņa sēnēs. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Liels un mazs, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tango un Tūtiņa ir divi bērni, tikai ar četrām kājām. Nemierīgie un zinātkārie sunīši izdomā labu attaisnojumu, kāpēc viņi drīkstētu vieni paši doties uz mežu, kamēr krustmātes nav mājās: sēņošana nebūs nekāda aizliegtā klaiņošana, turklāt viņi grib sameklēt tieši suņu sēnes, kuras vēl nekad nav redzējuši. Mežā gan grāmatas varoņiem, gan lasītājiem atklājas daudz noslēpumu. Satiktās sēnes ļauj bērniem saprast sarežģīto sēņu pasaules uzbūvi, kas aptver visu pasauli, izplatīšanos, dažādās īpašības, attiecības ar citiem meža iemītniekiem un arī ar cilvēkiem. Sunīšu bērnišķīgie jautājumi, pārsteigumi un sēnēm dotie spilgtie raksturi ļaus bērniem viegli sekot stāstam un iegūt arī daudz jaunu zināšanu. Grāmatai raksturīga asprātība, labsirdīga intonācija un skaidra, izteiksmīga stāstījuma forma. 

 

Žeļeznova, Darja. Sandalītes Kreisiņas piedzīvojumi. Ukraiņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz dzīvoja sandalīte Kreisiņa. Un, kā jau visām sandalītēm, kurpēm un citiem apaviem, viņai bija māsiņa Labiņa. Taču reiz gadījās, ka Kreisiņa palika uz ielas gluži viena. Tai garām steidzās sporta apavi un cēli gāja lietišķas kurpes, bet neviens nevēlējās mazajai sandalītei palīdzēt. Vai Kreisiņai izdosies nokļūt mājās? Vai nopietnie un mazliet biedējošie policista zābaki viņai palīdzēs? Pieci intriģējoši stāsti par sandalīti Kreisiņu un viņas māsiņu Labiņu, kuri vēsta arī par īstu draudzību, māca laipnību, pieklājību un drosmi.

 

Latvian Folktales. Folklora. [Amerikas Savienotās Valstis]: A.B.S. Publishing, 2021.

Pieejams: JPB.

42 Latvian folktales were chosen for their didactic quality and re-told in dramatic, delightful manner to be enjoyed by readers of all ages and ethnic origins. In symbolic undertones the illustrations, like a guiding light, hint at the wealth of universal tried and true wisdom. - Jaunākā skolas vecuma bērniem