Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Vēsturiskā un mūsdienu arhitektūra

Arhitektūru var dēvēt par vides ietērpu. Tā izdaiļo pilsētas, pievilina tūristus un padara neaizmirstamus ceļojumus visā pasaulē. Arhitektūras šedevrus var meklēt ne tikai Eiropā. Aicinām tos iepazīt! 

Grāmatu anotācijas no www.neputns.lv, www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv, www.petergailis.lv

 

 

Mintaurs M. 

Arhitektūras mantojuma aizsardzības vēsture Latvijā   

 

Vecpilsētas un lauku sētas, baznīcas un rūpnīcas, ēkas un būves parasti mēs vērtējam pēc “patīk vai nepatīk” principa. Vēsturnieka Mārtiņa Mintaura grāmata mūs ieved mazāk pazīstamajā arhitektūras mantojuma profesionālo vērtētāju pasaulē,” grāmatas priekšvārdā raksta Dr. arch. Jānis Lejnieks. .

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Ilustrētā arhitektūras vēsture

 

Grāmata "Ilustrētā arhitektūras vēsture" būs noderīgs uzziņu avots ikvienam, kurš interesējas par būvmākslu un tās attīstību dažādos laikposmos. Tajā aplūkoti visi nozīmīgākie arhitektūras stili, raksturoti dažādu laikmetu izcilākie arhitektūras pieminekļi un sniegts ieskats slavenāko arhitektu daiļradē. Aizraujošo, viegli saprotamā valodā uzrakstīto tekstu brīnišķīgi papildina ilustrācijas, kurās detalizēti attēlotas ievērojamas celtnes un to elementi.
Bagātīgi ilustrēts ceļvedis par arhitektūras attīstību dažādos laikos un pasaules vietās.
Ērti lietojams uzziņu avots ikvienam, kurš vēlas atklāt daudzveidīgo arhitektūras pasauli un papildināt savas zināšanas par pasaules arhitektūras meistardarbiem.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Sīlis M.

Mihails Eizenšteins Rīgas jūgendstila meistars

 

Izdevums veltīts Mihailam Eizenšteinam – Rīgas ierēdnim un būvinženierim, kura liktenīgā aizraušanās bija arhitektūra. 20. gs. sākumā viņa radošās darbības uzplaukums sakrita ar straujo celtniecības bumu Rīgā un jūgendstila uzvaras gājienu pilsētas arhitektūrā. M. Eizenšteina azartiskais raksturs un bagātīgā fantāzija ļāva radīt Rīgā virkni izcilu jūgendstila ēku. Tās vēl aizvien ir pilsētas lepnums un tūristu apbrīnas objekti.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Jodidio P.

Green Architecture  

 

Būt “zaļam” nozīmē apzināties atbildību mūsdienu ēku celtniecībā un izmantošanā; daži risinājumi ir tikpat seni kā arhitektūras vēsture, bet citi ir radušies no vismodernākajām tehnoloģijām. Izpētiet šīs pieejas un daudz ko citu šajā revolucionārajā kolekcijā, kurā ir 100 pasaulē visnovatoriskākās videi draudzīgās ēkas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Grosa S. 

Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā  

 

19. un 20. gadsimta mijā Rīga bija strauji augoša, sociālu un politisku kontrastu pārpilna lielpilsēta Krievijas impērijas sastāvā. Pilsētas ekonomisko izaugsmi pavadīja aktīva celtniecība un Rīgas arhitektūru sasniedza tolaik plaukstošais jaunais mākslas stils - jūgendstils. Grāmatā meklētas atbildes uz jautājumiem par Rīgas jūgendstila arhitektūras vizuāli iespaidīgāko daļu - dekoratīvo noformējumu, kas līdzšinējās publikācijās par Rīgas jūgendstila perioda arhitektūru skatīts fragmentāri.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Lejnieks J.

Juris Monvīds Skalbergs. Divkāršais kūlenis

 

Grāmata ir veltīta vienam no ievērojamākajiem Latvijas arhitektiem – Jurim Monvīdam Skalbergam (1935), kurš pēc RPI (Rīgas Politehniskā institūta) Celtniecības fakultātes Arhitektūras nodaļas absolvēšanas 1960. gadā jau ar saviem pirmajiem darbiem- Krievu drāmas teātra rekonstrukciju, Rīgas Pareizticīgo katedrāles pārbūvi par Zinību namu, muzikālo klubu „Allegro” u.c. līdz ar Modri Ģelzi, Ivaru Strautmani un Gunāru Asari kļuva par jaunās paaudzes līderiem Latvijas arhitektūrā. Grāmata ir pirmais pilnīgais un zinātniskais pētījums par arhitekta daiļradi. .

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Gēls J.

Pilsētas cilvēkiem

Slavenais arhitekts atklāj, kā meklēt pilsētas cilvēcisko dimensiju, kāda nozīme ir maņām un mērogiem, kā padarīt pilsētu dzīvīgu, drošu, ilgtspējīgu un veselīgu, kā to izbaudīt acu līmenī. Jans Gēls ir nelokāmi pārliecināts – katra pilsēta jāveido un jāvērtē pēc modeļa: dzīve, telpa, ēkas – un tikai šādā secībā.   

 

Atrašanās vieta

 


   
       

Celma G.  

Mans mīļais Čiekurkalns  

 

Čiekurkalns ir viena no senākajām Rīgas vēsturiskajām latviešu celtajām apkaimēm. Pirmais priekšstats par jebkuru vietu veidojas no namiem, arhitektūras, ielu izkārtojuma. Taču rajonu veido ne tikai mājas un ielas - tie ir arī cilvēki, kas tur dzīvojuši agrāk un mīt arī tagad, piepildot apkaimi ar ikdienas ritmu, rūpēm, priekiem un bēdām, veidojot savu neatkārtojamu dzīves vidi un vēsturi. ‍Grāmatas autore - čiekurkalniete piektajā paaudzē - māksliniece Gunta Celma.

 

Atrašanās vieta

 


   
       

Jodidio P.

Small Architecture

 

Leļļu namiņš Kalvinam Kleinam Ņujorkā, rotaļu namiņš bērniem Tronheimā, brīvdienu mājiņas un mājokļi dabas katastrofu upuriem ir daļa no jaunā steigas, lai attīstītu šī brīža lielisko mazo arhitektūru. Šeit ir 2013. gada Prickera balvas ieguvējs Tojo Ito, bet arī topošie arhitekti no Portugāles, Čīles, Anglijas un Jaunzēlandes. No pasaulslaveniem vārdiem līdz jaunākajiem jaunajiem talantiem, atklājiet arhitektūras izgudrojumu pavisam jaunā, mazā mērogā.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Īvāns D.

Spītā pacelties 

 

Šī Daiņa Īvāna grāmata ir pirmā un vienīgā publikācija par Vienības nama vēsturi. Katrā grāmatas lappusē atrodama vērtīga informācija par Vienības namu laika griežos – par ēkas būvniecības ieceri un nozīmi Daugavpilij un Latvijai, par arhitekta Vernera Vitanda ieguldījumu un darbu, par nama likteni dažādos laika periodos un atjaunošanu Atmodas laikā, kā arī par Vienības nama darbību mūsdienās. .

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Pastaiga pa skaisto Liepāju

 

"Pastaiga pa skaisto Liepāju" ir labs izziņas avots tiem, kas interesējas par arhitektūru, pilsētbūvniecību un plānošanu. Izdevums atklāj Liepājas savdabību un tās nozīmi Latvijas pilsētu attīstības kontekstā.  Tā parāda, cik skaita bija senā Liepāja, kad to vēl nebija skāris Otrā pasaules kara posts. Tā ļauj izjust tā laika noskaņu un sadzīvi, kā arī palīdz uzturēt dzīvu saikni starp mūsdienām un pagātni.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Kaminska R.

Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajos Balvu un Ludzas rajonos  

 

Grāmatā aplūkots Ziemeļlatgales sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums sākot no senākajiem pieejamajiem objektiem no 17. gadsimta beigām, līdz pat 20. gadsimta vidum. Kopumā 66 sakrālās celtnes — baznīcas, lūgšanu nami, kapelas, sinagogas.

Par katru sniegtas izsmeļošas vēsturiskās ziņas un detalizēts ēkas un tās iekārtojuma apraksts, izceļot informāciju par galvenajām arhitektūras un mākslas vērtībām.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Tumans H.

Antīkie tēli Rīgas ielās  

 

Grāmatā Rīga rādīta no jauna skatupunkta, analizējot un skaidrojot antīkās izcelsmes tēlus, sižetus, dekorus un uzrakstus uz namu fasādēm, atklājot antīkā mantojuma nozīmi un klātbūtni mūsu kultūras telpā. Lasītāji būs pārsteigti un uzzinās daudz jauna par Rīgu.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai

 

Izdevums pēta cilvēka pretestību tehnoloģijai caur esejām, īsstāstiem, ekspertu komentāriem un ilustrācijām. Autori apskata ērmīgu "tehnonejēdzību" piemērus, izceļot cilvēcīgā skatījuma nozīmi arhitektūrā un palīdzot cilvēkiem iemācīties sadzīvot ar mūsdienu gudrajām iekārtām. Grāmata izdota par godu Latvijas paviljonam Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē.  

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Kabakči M.

Rīgas dekoratīvais jūgendstils

 

 Grāmata veltīta jūgendstila tapšanai un attīstībai Rīgas arhitektūrā. Šis stils nebija ilgmūžīgs, bet tas izmainīja pilsētas vaibstus, izrotājot to ar izcilām ēkām, kuras arī šodien, pēc simts gadiem, ir Latvijas galvaspilsētas kultūras mantojums. Grāmatā apskatītas ēkas, kuras būvējuši dažādi arhitekti ļoti īsā laika posmā - desmit gadu laikā. Tie ir Jānis Alksnis, Konstantīns Pēkšēns un daudzi citi. Un, protams, Mihails Eizenšteins. Šīs grāmatas iznākšana veltīta Mihaila Eizenšteina 150. dzimšanas dienai, viņa dzīve un daiļrade bija cieši saistīta ar Rīgu, bet pēc viņa projektiem būvētie dzīvojamie nami ir tās neatkārtojamā veidola neatņemama sastāvdaļa. Mihaila Eizenšteina fenomens joprojām ir mīkla speciālistiem un arhitektūras cienītājiem, bet viņa ēkas atstāj neizdzēšamu iespaidu uz visiem, kuri tās skatījuši kaut reizi.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Fil O.  

Rīga tête-à-tête  

 

Grāmata ir sarunu biedrs, kurā ir nevis virspusējs stāsts ar īsu aprakstu, bet bagātīgs vēsturisks materiāls un māksliniecisks vēstījums par arhitektiem un māksliniekiem, kas radījuši skaistākās apskates vietas Rīgas pilsētā. Tas izvadā lasītāju ne tikai pa interesantiem vecpilsētas maršrutiem, stāstot par brīnišķīgām ēkām, skulptūrām, vitrāžām, bet arī pa daudzām citām interesantām Rīgas vietām  

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Bergholde A.

Rīgas Doma viduslaiku arhitektūra un būvplastika eiropeisko analoģiju kontekstā  

 

Rīgas Doma baznīca ar klostera daļu ir izcils viduslaiku būvmākslas piemērs Latvijā un vienlaikus senākais ķieģeļu arhitektūras ansamblis visā Baltijā – senās Livonijas pirmais lielais mākslinieciskais sasniegums. Doma bagātīgā 13. gadsimta būvplastika grāmatā pirmo reizi plaši un detalizēti aplūkota kā ansambļa koptēla neatņemama sastāvdaļa dievnama un klostera būvvēstures kontekstā. .

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Grosa S.

Brīvmūrniecība. Zīmes un Rīgas arhitektūra  

 

Grāmata būs interesanta dažādiem lasītājiem. Gan tādiem, kas vēlas pastaigāties pa mazāk zināmiem Rīgas maršrutiem, gan tādiem, kuri meklē cēloņsakarības. Kas slēpjas aiz ikdienas steigā nepamanītiem simboliem?
Ko arhitekti un māju īpašnieki vēlējušies mums pateikt un kādas ziņas atstājuši? Meklējiet un jūs atradīsiet!  

 

Atrašanās vieta

 

 

   

     

Putniņa M.

Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums Zemgalē 

 

Grāmatā apkopota informācija par trim Zemgales bijušajiem rajoniem – Jelgavas, Bauskas un Dobeles rajonu. Atbilstoši tagad pastāvošajam administratīvajam iedalījumam tie ir: Jelgavas, Ozolnieku, Dobeles, Tērvetes, Auces, Bauskas, Rundāles, Iecavas, Vecumnieku (iekaitot Valles un Kurmenes baznīcas, kas pirms reformas atradās Aizkraukles rajonā) novadi.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

Lancmanis I.

Vidzemes muižu arhitektūra

 

Autors Imants Lancmanis par grāmatu stāsta: Grāmata atspoguļo Vidzemes muižu arhitektūras attīstību no viduslaikiem līdz Pirmajam pasaules karam. Stilistiskās un tipoloģiskās attīstības ainu papildina bojāgājušo muižu kungu māju attēli, kā arī to cēlāju portreti. Grāmata ir pietiekoši apjomīga, tai ir 349 lappuses un tā ir bagātīgi ilustrēta ar 433 attēliem. ”

 

Atrašanās vieta

 


   
       

Latvijas Nacionālā bibliotēka

 

Arhitekts Gunārs Birkerts, ar savu pasaulē atzīto talantu un balstoties uz savas dzimtas īpašo vietu Latvijas kultūrvēsturē, ir radījis ēku-simbolu. Rainisku stikla kalnu, kura ideja arhitektam dzima vienlaikus ar neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanu. Latvijas Nacionālās bibliotēkas metaforiskais modernisms garantē tai savpatību un stilistisku identitāti.  

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

Jūrmala

 

Piedāvājam iepazīt Jūrmalas lepnumu - unikālo koka arhitektūru, kura gadsimtu gaitā nav zaudējusi savu pievilcību un šarmu. Skatīta dažādos gadalaikos, ziedu un priežu ieskauta, vēsturiskā apbūve aizvien no jauna pārsteidz ar niansētu kokgriezuma detaļu bagātību un romantisko gaisotni

 

Atrašanās vieta