Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Vasaras pilnbriedā jeb jūlija jaunumi

Ir vasaras vidus. Laika apstākļi tik mainīgi. Te krusa, pērkons, lietus līst aumaļām, te atkal saulīte parādās no mākoņiem un liek nomest jakas un slapjos lietussargus. Kad laika apstākļi piespiež mūs slēpties zem jumta, varbūt atrodas laiks palasīt kādu aizraujošu grāmatu? Jūlija jaunumos daudz kas interesants. Spāņu autora K. R. Safona grāmatu cikla "Aizmirsto grāmatu kapsētas" noslēdzošā daļa "Rēgu labirints", R. Šepetis aizraujošais romāns "Klusējošās strūklakas", vairāki aizrobežu autoru bestselleri, pašmāju raksnieku D. Dreikas, L. Dreižes, M. Krekles u.c. devums. Nav jau tikai daiļliteratūra vien, ko izvēlēties būs arī psiholoģijas, vēstures, politikas, valodniecības un citu nozaru literatūras cienītājiem. Interesenti varēs iepazīties ar Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gada publisko pārskatu. Lasāmviela sagādāta arī jaunajiem lasītājiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 21.07.2022.

 

100 lietas, kas jaunās mājās vismaz reizi būtu jāizdara. Psiholoģija. [Igaunija]: Seik OU, 2022.

Pieejams: JPB.

Īsti piedzīvojumi sākas mājās! Iegādājoties jaunu mājokli, rodas sajūta, ka priekšā ir visa turpmākā dzīve un ir patīkama sajūsma vairāku gadu garumā. Ikdienas rutīna var iestāties ātrāk kā tu to varētu gaidīt. Šajā grāmatā atradīsi 100 idejas, ko darīt savā jaunajā mājoklī. Izmanto brīvo laiku un izaicini sevi. Tu varēsi gan baudīt mājās pavadīto laiku, gan gūt prieku, pašattīstību un lietderību. Tātad, ko tu vēl gaidi?

 

Arramirs. Ilggadnieks. Mūžīgās jaunības un pilnvērtības zināšanas. 1. daļa. Pamati. [Jaunpiebalgas novads]: [Quin], [2021].

Pieejams: JPB.

"Ilggadnieks" stāsta par mūžīgu jaunību un neierobežotu cilvēka dzīves garumu, par veiksmīgu un laimīgu dzīvi, atklājot zināšanas pilnības sasniegšanai, lai Tu varētu rast balansu visās dzīves jomās. Šī ir pirmā grāmata grāmatu ciklā par mūžīgo dzīvošanu fiziskajā ķermenī.
       

Atāls, Valdis. Dzejnieks un cūka. Latviešu stāsti un noveles. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Humors nav joka lieta! Mani humoristiskie pastāsti ir gandrīz konspektīvi, bez tīšuma grimasēm un arī personāži nav kariķēti, jo tie ir mani laikabiedri, draugi un paziņas. Lai gan situācijas ir bijušas dažādas, gan toreiz, gan vēlāk – pēc noilguma – tās mani ir kutinoši uzjautrinājušas un vairojušas manu dzīves optimismu. Ceru, arī Tevī kāds pastāsts pamodinās dzīvinošus smieklus un liks atcerēties dzīves komiskās situācijas!", saka autors.
Zvērests; Kalējs; Zariņgovs; Dzejnieks un cūka; Valmieras tilts; Čempions; Kas to teica; Kukažiņa; Lakstīgala; Dzelzs rublis; Kompliments; Brāļi Kokari; Brīnums; Garais Gatis; Kaķis un pieneņpūka; Puškins; Bļacss; Ceļabiedri 1—4; Dzērves; Svētki peļķē; Nebijis serviss; Zvēru dārzs; Zelta zivtiņa; Salavecis; Brežģa kalns; Zaķis; Varde; Čigāni; Krākšana; Tā gadās; Oda priekam; Prieka mantra; Draugi.

 

Bandere, Aija. EsMe. LabSajūtas un sirdsApziņas labirintus ejot. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.
Šī grāmata nav domāta izlasīšanai un turēšanai plauktā, jo tā ir radīta kā “uzdevumu klade”, kurā katrai lasītājai pašai nepieciešams aktīvi piedalīties, tādējādi Aijas stāstu padarot arī par savējo. Mani visvairāk uzrunāja nodaļa par bailēm, kā arī sarežģītais uzdevums – iemācīšanās dzīvot tagadnē, nekavējoties pagātnes kļūdās vai satraukumā par nākotni. Iesaku šo grāmatu tad, ja patiesi esat gatavi ieskatīties sevī, atbildot uz Aijas uzdotajiem jautājumiem un veltot laiku pašizaugsmes uzdevumiem. Tie noteikti aizvedīs pie kādas jaunas idejas un, iespējams, – arī vēl nebijušām dzīves izvēlēm.

 

Bārnsa, Dženifera Linna. Mantojuma spēles. Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas mediji, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Eiverijai ir plāns nākotnei: izdzīvot vidusskolā un iegūt stipendiju studijām. Viss mainās brīdī, kad izrādās, ka viņa kļuvusi par pilnīga svešinieka, miljardiera Tobaiasa Hotorna galveno mantinieci. Lai mantojumu saņemtu, Eiverijai gadu jānodzīvo ekscentriskā vecā vīra muižā, kur katra istaba slēpj kādu noslēpumu. It kā ar to nepietiktu, turpat dzīvo arī Tobaiasa Hotorna ģimene, tostarp bagātnieka mazdēli: bīstami, ģeniāli un pievilcīgi, audzināti brīvi rīkoties ar naudu un cilvēkiem... "Viss ir spēle, Eiverija Grembsa. Vienīgais, ko šajā dzīvē varam izvēlēties – vai spēlējam, lai uzvarētu."

 

Bartolota, Filipo. Kurš vīns ir tavs? Atrodiet sev piemērotu vīnu. Rīga: Aminori, [2022].

Pieejams: JPB.

"Iepazīsti sev patīkamos vīnus, lai iepazītu sevi!" aicina vīna eksperts Filipo Bartolota un skaidro, kā un kāpēc dažādu vīnu garšas un smaržas īpašības un raksturs atbilst kādam no cilvēku divpadsmit arhetipiem. Grāmatā uzzināsiet, kādi vīni izpauž Sargeņģeļa dāsnumu un pašaizliedzību, Kareivja spēku un izturību, Viedā neizsīkstošo vēlmi zināt un mācīties, Āksta rotaļīgumu un optimismu. Mīlnieka arhetipam zināšanas par vīnu ir svarīgs valdzināšanas ierocis, Pētniekam vīns apmierina zinātkāri, Nevainīgajam tas nozīmē saldu bēgšanu, bet Valdnieka vīna izvēle atspoguļo viņa statusu. Burvis prot notvert vissmalkākās vīna nianses, Radītājs dievina neparastus vīnus, Dumpinieks, protams, izvēlas dumpinieciskus vīnus, bet Parastajam cilvēkam labi derēs līdzsvaroti, saprotami vīni – atliek tikai uzzināt, kuri tie ir. Atklājiet savu arhetipu un atradīsiet savu ideālo vīnu!

 

Cilvēktiesības pasaulē un Latvijā. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2021. 

Pieejams: JPB.

Grāmata bija pirmais darbs atjaunotajā Latvijā, kas deva iespēju lasītājam saprast, kas ir cilvēktiesības un kā valsts pārvaldei un tiesām cilvēktiesības ir jāpiemēro praksē. 20 gadu laikā kopš pirmā izdevuma ir nostiprinājusies gan cilvēktiesību teorija, gan arī prakse. Latvijas tiesiskums un cilvēktiesību aizsardzība ir attīstījusies pozitīvā virzienā, paņemot labāko no starptautiskajām cilvēktiesību institūcijām, tai skaitā Eiropas Cilvēktiesību tiesas un ANO komitejām, kas uzrauga attiecīgos starptautiskos līgumus.

 

Daukšte, Vija. Vācbaltiešu elites skolu politika un tautas izglītība Vidzemē 19. gadsimtā.  Monogrāfija. Izglītības vēsture. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2021.

Pieejams: JPB.

V. Daukštes monogrāfijā šķetināti Latvijas skolu vēstures aspekti no varas elites politikas skatu punkta. Tās rokās bija visas juridiskās, ekonomiskās, politiskās un sociālās sviras. V. Daukštes grāmata papildina stāstu par vācbaltiešu veikumu latviešu kultūras un izglītības vēsturē.

 

Denīns, Patriks. Kāpēc liberālisms cieta neveiksmi. Politika. Liepāja: Kodoka, 2022.

Pieejams: JPB.

Patriks Denīns savā provokatīvajā grāmatā apgalvo, ka liberālisms ir balstīts pretrunās: tas sludina vienlīdzīgas tiesības, vienlaikus veicinot nesalīdzināmu materiālo nevienlīdzību, tā leģitimitāte balstās vienprātībā, tomēr tas attur no pilsoniskajām saistībām par labu privātumam un, tiecoties pēc individuālās autonomijas, tas ir radījis visplašāko un visaptverošāko valsts iekārtu cilvēces vēsturē.

 

Dreika, Dagnija. Es mīlu tikai. Latviešu romāns. [Jūrmala]: Apgāds Daugava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāns ir ģimenes sāga, aplūkojot likteņus vairākās paaudzēs. Šajā reizē – pievēršoties franču literatūrai un diplomātijai, jo pēdas ved pagātnē, atklājot norises, kas savādā kārtā saskan ar mūsdienu notikumiem. Autore palikusi uzticīga mīlestībai pret klasiku un vēsturi, izmantojot šīs zināšanas un savus tulkojumus, lai stāstītu par jūtām, kas šādā vai tādā veidā skārušas mūs visus.

 

Dreiže, Laura. Dejotāja. Latviešu fantastikas romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Reiz pasaule esot bijusi zaļa. Reiz kalnos urdzējuši strauti, pļavās plaukuši ziedi un kokos vīterojuši putnu kori. Reiz… Nara neko no tā neatceras. Viņa visu dzīvi ir pavadījusi augstu mūru ieskautā pilsētā, kopā ar citām dejotājām kalpojot dieviem Tūkstoš zvaigžņu templī. Aiz mūriem plūst varenā Sirra, un tās otrā krastā mājo tauta, uz kuru viņa – kā jau visi pilsētnieki – vienmēr lūkojusies ar aizdomām un naidu. Un tālāk vairs nav nekā. Tikai tuksnesis. Bet kādu dienu viens no nīstajiem aizupiešiem ierodas templī un pieprasa, lai viņa lūgšana tiktu nodota dieviem. Vēl vairāk – viņš grib, lai to izdara tieši Nara. Un gluži kā pirmais vētras vēstnesis viņš nes līdzi jautājumus par pasauli, kuru Nara šķietami pazinusi, par cilvēkiem, kuriem viņa ticējusi, un arī viņas pašas būtību….

 

Dzene, Iluta. Vistumšākās ir ēnas starp mums. Latviešu detektīvomāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Esot tāds teiciens: visdziļākā tumsa ir tieši pirms rītausmas. Es gan teiktu, ka ir citādi – nekas nav biezāks par to tumsu, kura mīt mūsos pašos un kā ēna atblāzmo mūsu acīs. Lauras Feldmanes bezrūpīgā mājsaimnieces dzīve ir apskaužama. Viņai ir viss, kas daudziem šķiet neaizsniedzams sapnis: plašs nams piepilsētā un mīlošs vīrs, kurš sievu dievina un ir gatavs viņas labā darīt visu iespējamo. Tomēr laime ir mānīga. Tumsa nesnauž, un arvien nomācošākas kļūst ēnas, kuras snaikstās starp abiem laulātajiem un kuru saknes ir meklējamas pagātnē. Namā uzvēdī svešas smaržas. Pazūd vai tiek pārvietotas lietas. Jaušama svešinieka, iespējams, svešinieces klātbūtne. Kas ir noslēpumainais vīrietis beisbola cepurē, kurš krēslas aizsegā stāv un raugās uz māju? Kādi ir draudzīgās jaunās kaimiņienes patiesie nolūki? Un vai spēja uzticēties tuvajam cilvēkam ir neiedragājama?

 

Dzīvojamo telpu īres likums; Dzīvokļa īpašuma likums. Rīga: AFS, 2022.

Pieejams: JPB.
Noma un nomas maksa - Latvija - Tiesības un likumdošana. Nekustamā īpašuma pārvaldība - Latvija - Tiesības un likumdošana. Dzīvokļu īre.

 

Godins, Sets. Radošais ceļojums. Ceļvedis tiem, kuri vēlas atklāt, risināt, radīt vai vadīt. Psiholoģija.  [Jelgava]: Zoldnera izdevniecība, [2022?]. 

Pieejams: JPB.

Šī grāmata ir domāta cilvēkiem, kuri vēlas vadīt, rakstīt, dziedāt. Tiem, kuri tiecas mācīt, izgudrot un risināt interesantas problēmas. Tiem, kuri vēlas kļūt par ārstiem, gleznotājiem vai līderiem. Lai gan katra pieredze ir unikāla, tā tomēr pakļaujas noteiktai sistēmai, - tiklīdz to saskatāt, varat likt lietā, lai būtiski attīstītu savu potenciālu. RADOŠAIS CEĻOJUMS jūsu dzīvē pavērs durvis izmaiņām, ko, iespējams, pat nebijāt cerējuši panākt. Mums vienkārši ir jāsaņem drosme un jākļūst vēl radošākiem. Tas ir ceļš, pa kuru iet tie, kas tiecas pēc pārmaiņām, kas vēlas padarīt lietas labākas.

 

Gortners, K.V.  Tjūdoru noslēpums. Amerikāņu vēsturiskais romāns. Rīga: Kontinents, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

1553. gada vasarā bārenis Brendans Preskots tiek nosūtīts uz karaļa galmu, lai kalpotu par ieročnesēju varenās Dadliju ģimenes dēlam Robertam Dadlijam. Jau pirmajā dienā Brendans dodas bīstamā uzdevumā – nodot vēsti karaļa māsai Elizabetei. Pateicoties savai atjautībai un veiklībai, Brendans drīz vien saņem piedāvājumu kļūt par dubultaģentu un spiegot Elizabetes labā. Pretī jaunietim tiek solīts atklāt patiesību par viņa izcelsmi, kas ir noslēpumā tīta…

 

Grāmata Latvijai ārpus Latvijas. Kolektīvā monogrāfija. Izdevējdarbība. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2021.

Pieejams: JPB.

Grāmatniecībai Latvijā ir unikāls liktenis. Cauri gadsimtiem tās izpausmēs ļoti nozīmīga loma ir bijusi notikumiem ārpus Latvijas vēsturiskajām robežām. Šis izdevums atklāj daudz jauna, plašāk nezināma. Tas apliecina, ka ir arī pietiekami daudz vēl neatrisinātu mīklu vai pavisam neizpētītu jautājumu.
Kāpēc grāmata Latvijai ārpus Latvijas? / Andris Vilks. Stāsts par Livoniju ārpus Livonijas? Vecākā Livonijas Atskaņu hronika kā Vācu ordeņa vēsturiskais teksts / Gustavs Strenga. Sv. Pētera Kanīzija "Catechismus catholicorum" (Viļņa, 1585) - senākā līdz mūsdienām saglabājusies grāmata latviešu valodā / Renāte Berga. Atbrīvoti no iesējuma - par Varšavā glabātajiem "Catechismus catholicorum" (Viļņa, 1585) eksemplāriem / Izabela Venceka-Selska ; no poļu valodas tulkojusi Beata Paškevica. Hernhūtiešu dziedāšanas tradīcija un Kenigsbergā drukātais pirmais hernhūtiešu dziesmu krājums "Kādas izlasītas garīgas jaukas dziesmas" / Beata Paškevica. Braunšveigas loma apgaismības laikmeta Kurzemes grāmatniecībā / Māra Grudule. Latviešu emigrācijas prese - (iz)dzīvošanas Amerikā gids un saikne ar dzimteni (19. gadsimta beigas - 20. gadsimta sākums) / Vita Zelče. Vēsture latviešu diasporā PSRS starpkaru posmā sagatavotajos izdevumos: publikācijās reprezentētā pagātnes tēla un nacionālās pašapziņas mijiedarbības aspekti / Aleksandrs Ivanovs. Latvijas tēma Polijas starpkaru perioda izdevumos: Latgales poļu muižniecības viedoklis / Ēriks Jēkabsons. Latviešu trimdas grāmatniecība (1945-1991) - izpētes vērtais alternatīvās attīstības modelis / Viesturs Zanders. Glītas trimdas grāmatas jeb latviešu Vācijas izdevumi. 1945-1950 / Jānis Kalnačs. Nacionālas nozīmes krājums ārpus Latvijas - Melburnas Latviešu biedrības bibliotēka / Jana Dreimane.

 

Hajeks, Frīdrihs Augusts fon. Ceļš uz kalpību. Politika. Liepāja: Kodoka, 2022. 

Pieejams: JPB.

Izdevumā "Ceļš uz kalpību" austriešu un britu ekonomists, politikas filozofs, Nobela prēmijas ekonomikā laureāts Frīdrihs Augusts fon Hajeks parāda, ka sociālistu nospraustie mērķi var tikt sasniegti tikai ar totalitāriem līdzekļiem. Hajeks apraksta sociālisma modeļus, kas noveda pie nacisma un brīdina, ka citās Rietumu pasaules daļās pastāv līdzīgu sistēmu rašanās pazīmes. Grāmata ir sarakstīta Otrā pasaules kara laikā un pirmoreiz iznāca 1944. gada pavasarī, kad jau bija skaidrs, ka Vācija karā zaudēs. Tā kā Krievija ir Sabiedroto pusē, vairums grāmatā izmantoto piemēru ir no nacistiskās Vācijas.

 

Hausmanis, Viktors. Anšlava Eglīša Amerikā rakstītās lugas un to likteņi. Literatūrzinātne. Rīga: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2021.

Pieejams: JPB.

Grāmata paplašina zināšanas par Anšlava Eglīša lugu tapšanas vēsturi trimdā, to skatuves gaitām Amerikā un Austrālijā, sniedz ieskatu nepētītā arhīva materiālā, kas, pateicoties režisoram Kārlim Gulbergam, no Austrālijas nonācis grāmatas autora rokās. Grāmatā atklājas galvenokārt režisoru Osvalda Uršteina, Laimoņa Siliņa un Kārļa Gulberga radošā saikne ar daudzpusīgo daudzveidi Anšlavu Eglīti.
Daudzveidīgais Anšlavs; "Sandra"; "Pēc kaut kā cēla nezināma"; "Omartija kundze"; "Cilvēks grib spēlēt" un Ferdinands un Sibila"; "Jolanta Durbe"; "Bezkaunīgie veči"; "Māris un Baiba"; "Leo"; "Karmen, karmen"; "Spēle ar brāļiem"; "Homo novus" un "Labāki cilvēki"; Priekškars aizveras; Anšlava Eglīša darbu iestudējumi Latvijas profesionālajos teātros. 

 

Hunte, Kims. 한국어 라트비아어 학습사전. Korejiešu-latviešu mācību vārdnīca. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021. 

Pieejams: JPB.

Vārdnīca ir piemērota studentiem, lai labāk apgūtu vārdu krājumu no mācību grāmatām "Korejiešu valoda" I, II un III, un varētu to efektīvāk izmantot ikdienā. Vārdnīcas šķirkļos pārsvarā sniegta vārdu pamatnozīme un vārdšķira, sinonīmi un/vai antonīmi, kā arī dažādi izteicieni un piemēri labākai vārdu lietojuma izpratnei. Teksts korejiešu un latviešu valodā.

 

Inka. Savējām. Psiholoģija. [Rēzekne, Griškānu pagasts]: 00000000, SIA, 2022.

Pieejams: JPB.
"Savējām ir iekšupvērsti kaila saruna ar sievietēm, kuras pa dažādām takām ir devušās uz savas dzīves brīnumaināko vietu - pie sevis." Inka - grāmatas autore, bloga nakedlight.lv radītāja.

 

Izmērītais laiks un telpa. Rakstu krājums. Filozofija. [Rīga]: LU Akadēmiskais apgāds, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas rakstu autori rakstījuši par skaitli, par mērījumu skalām tekstā, mākslā un eksistenciālajā pieredzē, kā arī par kultūrtelpu, utopiju, filosofiju, kalendāriem. Grāmata ir otrais LU Akadēmiskās bibliotēkas Starpnozaru pētniecības centra zinātnisko rakstu krājums sērijā "phronesis, praxis, paideia". Tajā publicēti astoņi oriģināli zinātniskie raksti un Horhes Luisa Borhesa filosofiskās esejas "Laiks" tulkojums latviešu valodā. 
Laiks/ Horhe Luiss Borhess; 1.Daļa. Skaitlis kultūrā, filosofijā, valodā. Skaitļu polifonija: imitācija vai simulācija? 111111111 x 111111111 = 12345678987654321/ Ineta Kivle; Skaitlis kultūrkritikas perspektīvā: valoda - sabiedrība - pasaule/ Raivis Bičevskis; Skaitījums un iedalījums: kas kuram pakārtots / Linda Gediņa; Laiks un telpa: ierobežojumi kāzu norisē Livonijā 16.-17. gadsimtā/ Anna Strode; Utopijas koordinātes/ Iveta Nātriņa; Skaitļi un fakti: ārvalstu studenti latviešu valodas apguves kontekstā/ Inta Līsmane, Ilze Ruža; 2.Daļa. Kalendāri. No kalendāru vēstures/ Gunta Jaunmuktāne; Ieskats latviešu trimdas kalendārniecībā (personības un tendences)/ Viesturs Zanders.

 

Jablovska, Gaida. Aspazija. Rainis. Nams. Literatūrzinātne. Rīga: Madris, 2022. 

Pieejams: JPB.

Kas ir nams Baznīcas ielā 30, Rīgā? Lai uzzinātu - jālasa grāmata. Stāsts par Aspaziju un Raini - viņu dzīvesvietām pagātnē un to likteni mūsdienās. Grāmatas lappusēs, izsekojot nama un ar to saistīto cilvēku likteņiem, nāksies sastapties ar pelēko, melno un balto nokrāsu. Un - kopš 2016. gada septembra nams atkal DZĪVO! Un gaida Tevi, lasītāj, ciemos.

 

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gada publiskais pārskats. Jelgava : Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pielikumi: 1. pielikums: 1. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības konsolidētā budžeta resursu plāns un izpilde 2019.-2021. g., euro; 2. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības konsolidētā budžeta izdevumu plāns un izpilde 2019.-2021. g., euro; 2. pielikums: Jelgavas valstspilsētas dome. Lēmums. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gada pārskata apstiprināšana; 3. pielikums: Neatkarīgu revidentu ziņojums; 4. pielikums: 1. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības galvojumi 2019.-2021. g., euro; 2. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības aizņēmumi 2019.-2021. g., euro; 5. pielikums: Informācija par Jelgavas valstspilsētas pašvaldības ieguldījumiem Jelgavas pilsētas attīstības programmas 2014.-2020. gadam investīciju plānā iekļauto attīstības projektu īstenošanā; 6. pielikums: Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2021. gadā piešķirtais finansējums biedrībām un nodibinājumiem. 
Jelgavas valstspilsētas raksturojums. Pamatinformācija par Jelgavas valstspilsētas pašvaldību. Teritorijas attīstības plānošana, īstenošana un uzraudzība. Pašvaldības budžets. Komunikācija ar sabiedrību. Pašvaldības struktūrvienības. 2022. gadā plānotie pasākumi. 

 

Kalvīno, Italo. Palomars. Itāliešu romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatu "Palomars" veido 27 teksta daļas, un katra no tām ir numurēta ar trim cipariem, attiecīgi atspoguļojot tekstā savīto triju veidu pieredzes proporciju. Ar 1. tiek apzīmēta vizuālā pieredze, vērojums, kura objekts lielākoties ir daba, un tekstuāli šīs nodaļas visbiežāk ir apraksta formā. Ar 2. tiek apzīmēta antropoloģiska un kultūras pieredze, par pārdomu objektu šajās daļās kļūst sabiedrībā pieņemtās zīmes, simboli, valoda un to nosacītība, un šīs daļas vairāk līdzinās īsiem stāstiem. Savukārt ar 3. tiek apzīmēta filozofiskā pieredze, meditācija.

 

Kas aug dabiskās pļavās?: Kas dzīvo dabiskās pļavās? Ilustratīvs sugu noteicējs. Dabaszinības. Abpusēji lasāms izdevums, dalīta paginācija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Augu sugu noteicējs būs labs ceļvedis ikvienam, kurš vēlas iepazīt tuvāk Latvijas pļavu augus. Ilustratīvajā noteicējā ir aprakstīti gandrīz 200 augi un publicētas gandrīz 400 to fotogrāfijas. Augu sugu aprakstus papildina ikoniņas, kas norāda, vai augs ir izmantojams ārstniecībā, īpaši aizsargājams vai indīgs. Dzīvnieku sugu noteicējs palīdzēs tuvoties un izzināt pļavās dzīvojošo dzīvnieku pasauli. Ilustratīvajā sugu noteicējā ir ietverti gandrīz 150 dzīvnieku apraksti un fotogrāfijas. Saudzējamo dzīvnieku aprakstiem pievienota ikoniņa "īpaši aizsargājama suga". 

 

Klišāns, Valdis. Ievads Ukrainas vēsturē. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.
"Piedāvāju lasītājam Ukrainas vēstures konspektīvu pārskatu, kas hronoloģiski aptver laika posmu no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Izvairoties no vēstures interpretācijas un pētniecības dažādām problēmām, lasītājs varēs gūt priekšstatu par notikumiem, kultūrām un politiskajām struktūrām, kas gadsimtu gaitā veidojušas Ukrainas vēstures specifiku. Tas ir stāsts par to, kādu lomu Ukrainas vēsturē spēlējusi senā Krima, viduslaiku Krievzeme, Lietuvas lielkunigaitija un Žečpospolita, Krievijas un Austrijas impērijas, PSRS un Polija, kāda nozīme ukraiņu nācijas tapšanā bijusi viduslaiku rusiem, 17. gadsimta kazakiem un 19. gadsimta inteliģencei. Ukrainas vēstures stāsts ļaus labāk izprast, kur tālākā un tuvākā pagātnē meklējamas mūsdienu konfliktu saknes. Ieskicētas arī Ukrainas un Latvijas vēsturiskās paralēles. Grāmata tapusi laikā, kad Latvijā aizsākās pāreja uz Ukrainas vietvārdu atveidojumiem, par pamatu ņemot ukraiņu valodu." Valdis Klišāns.

 

 Kļaviņa, Minjona. Ceļš tēlniecībā. Māksla. Rīga: Zinātne, [2022?].

 Pieejams: JPB.
Minjonas Kļaviņas darbi ir bijuši eksponēti ievērojamās Ņujorkas galerijās. Viņa saņēmusi vairākas atzinības, tai skaitā arī Starptautiskās daiļo mākslu apvienības 1977. gadā piešķirto Gada tēlnieces goda nosaukumu un apbalvojumu. Latviešu izcelsmes mākslinieku radošo sasniegumu kopainā Minjonai Kļaviņai ir sava, paliekoša vieta. Skatītājus jebkurā kontekstā var iepriecināt gan tēlnieces atturīgi niansētais patiesums, gan viņai piemītošā plastiskuma izjūta.

 

Konservē! Ievārījumi. Kaltēšana. Zupu sagataves. Salāti. Uzlējumi. Saldēšana. (Padoms rokā, 2022/7). Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB.
Sāļi un gardi; Mazsālītu gurķu receptes ēšanai tūlīt; Piedevas un kaperi; Idejas maz-burciņām; Konservēšanas dienasgrāmatas paraugs; Uzlējumi un liķieri; Zupu sagataves; Kaltēt un saldēt; Praktiski padomi.

 

Kordževa, Jeļena. Vitrāžas: seno baltu dievi. Mitoloģija. [Rīga]: Ekocentrs, 2022.

Pieejams: JPB.

Autore uzsver, ka grāmatas tapšana bijusi saistīta ar padziļinātu interesi par baltu mitoloģiju. Tās tekstuālajā daļā ilgāku pētījumu rezultātā ir tapis vērtīgs un populārs izklāsts par dažādiem baltu mitoloģijas aspektiem, faktiem, vērojumiem. Tas fokusēts uz seno baltu dievu apzināšanu, kas cittautiešiem daudzējādi ļauj labāk izprast baltu cilšu un tautu kultūras pamatus, tradīcijas, mentalitāti. Grāmatas ilustrācijas, izmantojot latvju zīmes, ir radījis vācu mākslinieks Ēriks Bauers. Tie ir brīnišķīgi zīmējumi vitrāžas stilistikā, kurus katrs lasītājs var izkrāsot pēc savas patikas.

 

Kostello, Metjū. Čeringemas mistērijas. Amerikāņu detektīvromāni. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Trīs detektīvromāni vienā grāmatā: *Slepkavība uz Temzas; *Muižas mistērija; *Nešķirami. Kad upē tiek atrasts sievietes līķis, itin visi, policiju ieskaitot, Čeringemā ir pārliecināti, ka tas ir negadījums. Taču Sārai, kas reiz bijusi bojā gājušās draudzene, kaut kas neliek mieru. Un, kad notikumi viņu saved kopā ar atvaļināto Ņujorkas policistu Džeku, kas sagadīšanās pēc dzīvo kuģītī uz upes, ir skaidrs, ka noziegumiem pa pēdām Čeringemā nu ir ne tikai policija….
1. grāmata. Slepkavība uz Temzas; 2. grāmata. Muižas mistērija; 3. grāmata. Nešķirami.

 

Krastiņš, Uldis. Augstākās tiesas plēnuma lēmumu krimināltiesību jautājumos apkopojums ar komentāriem mūsdienu skatījumā. Tiesības. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2021.

Pieejams: JPB.

Grāmatā vēsturiskā skatījumā atspoguļota LR Augstākās tiesas darbība tiesu prakses veidošanā krimināltiesību jomā atšķirīgos mūsu valsts pastāvēšanas vēsturiskajos posmos, parādot gan kopīgo, gan atšķirīgo. Kopīgs šajā salīdzinājumā ir tas, ka tiesu uzdevums vienmēr ir bijis līdzīgs - veidot valstī vienveidīgu un stabilu tiesu praksi krimināllikuma normu piemērošanā.

 

Krastiņš, Uldis. Krimināllikuma komentāri. [2.] daļa. (IX-XVII nodaļa). Trešais papildinātais izdevums. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā komentēta Krimināllikuma IX-XVII nodaļa, tas ir, 71.-174.pants. Kopš iepriekšējā izdevuma nākšanas klajā šajās Krimināllikuma nodaļās notikušas vairākas izmaiņas. Krimināllikums arī papildināts arī ar jaunu IX-1 nodaļu, kas skar ar terorismu saistītos noziegumus. Nākusi klāt arī jauna tiesu prakse, judikatūra, teorētiskās nostādnes. Tas viss noteicis nepieciešamību autoriem būtiski papildināt savus iepriekšējos Krimināllikuma komentārus.

 

Krekle, Maija. Atraitnes dēls. Plūdoņa jūtas un dziņas. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Ir 1895. gada rudens. Liezēres skolā darbā tiek pieņemts jauns skolotājs – Vilis Lejenieks. Tikko 21 gadu vecais jauneklis ar pseidonīmu Plūdons sarakstījis un ieraudzījis publicētas savas pirmās dzejas, un tās līdz ar pašu autoru atradušas ceļu uz vietējās saimnieces Annas Melbārdes sirdi. Bet jaunajam skolotājam sirdī iekritusi saimnieces meita, vēl pavisam skuķēns, par pašu divreiz jaunākā Elfrīda - Frīdija. Un abi sazvērēsies cerībā, ka pieaugusi Frīdija piekritīs kļūt par Viļa sievu, neiedomājoties, ka ar šo lēmumu nolemj sirdssāpēm apkārtējos...
       .

Ķestere, Inese. Melno ogu vainadziņš. Latviešu romāns. (Vakara romāns; 2022/6 (276) Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 
Lauras draugs Pauls iecerētās pilsētas mājiņas vietā iegādājies remontējamu muižiņu nekurienes vidū. Kopā ar draudzeni lietainā pievakarē uz to aizbraukušas, viņas par tukšu domātajā namā atrod pinkainu, melnu suni un svešu vīrieti. Vīrieša noslēpums atrisinās ātri – tas ir Paula paziņa, kas piekritis muižu pieskatīt. Savukārt suns, kuru Laura adoptē, dodot tam Ludviga vārdu, ir vienīgā saikne starp muižas tagadni un šausminošo pagātni...

 

Lāms, Edgars. Kurzemes iekopšana. Olafa Gūtmaņa dzīves un mākslas ceļos. Monogrāfija. Literatūrzinātne. Liepāja: LiePA, 2021. 

Pieejams: JPB.

Monogrāfijā apcerēts dzejnieka dramatiskiem notikumiem piesātinātais dzīves gājums caur vēstures griežiem un Sibīrijas trimdas ceļiem un vērtēts Olafa Gūtmaņa kurzemnieciski savdabīgais dzejas skanējums, kā arī gan spraigie, gan apcerīgie prozas darbi. Dzejnieks raksturots kā ainaviski krāšņu, ekoloģiski tendētu literāro darbu radītājs, kā spilgts Atmodas dzejnieks, kā Kurzemes un Liepājas māksliniecisks dokumentētājs.

 

Lāriņš, Viesturs. Sporta medicīna. Teorija un prakse. Akadēmiskā monogrāfija. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.
Laikā, kad lielu daļu pasaules un Latvijas iedzīvotāju raksturo nepietiekamas fiziskās aktivitātes, kas ir nozīmīgs riska faktors nopietnām hroniskām neinfekciju slimībām un iedzīvotāju mirstībai, ir būtiski akcentēt fizisko aktivitāšu, t.sk. sporta nodarbību, lomu veselības veicināšanā un uzturēšanā visdažādākajām iedzīvotāju grupām. Izpratne par sporta medicīnas pamatiem faktiski ir nepieciešama plašam veselības aprūpes un sporta zinātnes speciālistu lokam un profesora Viestura Lāriņa grāmata “Sporta medicīna” kalpos speciālistiem kā nozīmīgs izziņas avots mācību procesā un ikdienas darbā.

 

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs 100 gados. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB.

Grāmatā iemūžinātas visas LU Botāniskajā dārzā pašlaik esošās kolekcijas. Izdevumā lasāma arī līdz šim pilnīgākā informācija par dārza tapšanu pirms 100 gadiem, apkopojot dokumentālas liecības, galvenokārt Latvijas Valsts vēstures arhīvā glabātās. Bez tam ir iezīmēti trīs periodu - pirmās brīvvalsts, padomju okupācijas un atgūtās neatkarības laika atšķirības kolekciju veidošanā un dārza attīstības virzienos. Fotogrāfijās fiksētas gan ainavas, gan atsevišķi kolekcijas eksemplāri, gan ļauts ieskatīties dārza apmeklētājiem neredzamajās ikdienas norisēs. 

 

Liholaja, Valentija. Noziedzīgu nodarījumu kvalifikācija. Palīglīdzeklis krimināltiesību normu piemērotājiem. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2022. 

 Pieejams: JPB.

V. Liholaja turpina 2020. gadā iznākušajā tāda paša nosaukuma izdevumā aizsākto tēmu – noziedzīgu nodarījumu kvalifikācijas izvērtēšana Latvijas tiesās izskatītajās krimināllietās. Autore analizē noziedzīgus nodarījumus tautsaimniecībā, nodarījumus pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību, pret satiksmes drošību, kā arī pret pārvaldības kārtību un jurisdikciju. Autore izvērtē šādus noziedzīgos nodarījumus, jo pēdējos gados, iztiesājot tieši šādus gadījumus, visvairāk konstatēti kļūdaini risinājumi.

 

Manas grāmatas, mans laiks 1514. Izstādes "1514.Grāmata.2014" katalogs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīga, 1.7.2014.-31.3.2015. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, ©2015.

 Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Apjomīgās publikācijas saturs atspoguļo Latvijas Republikas (LR) vēsturē vēl nepieredzēta veida izstādi, piedāvājot lasītājiem iepazīties ar ekspozīcijai radītajiem stāstiem un aprakstiem par vairāk nekā 80 vēsturiskām un retām grāmatām (humānistu darbi, liturģiskās un lūgšanu grāmatas, rēķināšanas grāmatas, pavārgrāmatas, kalendāri un pat bruņinieku romāni). Tās iespiestas 1514. gadā, un aizvadītajā gadā izstādes apskates periodā deponētas Latvijā no 17 Eiropas bibliotēkām. Vienlaikus katalogu papildina vairāki simti krāsainu un daudzveidīgu attēlu gan no izstādes, gan tajā izstādītajām un citām aizraujošām viduslaiku grāmatām.

 

Manfelde, Andra. Poēma ar mammu. Latviešu dzeja. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

A. Manfelde par grāmatu saka: "Ja es izmakšķerētu zelta zivtiņu, tad viena no manām vēlēšanām būtu iekāpt laika mašīnā un nonākt Kalniešos, vecvecmāmiņas celtajās mājās pāris desmitu kilometru no Kuldīgas. Jo manā pasaulē vārda "paradīze" vai "svētlaime" ekvivalents ir "mana bērnība laukos" - precīzi piecu kilometru rādiusā ap Rudzīšu dižakmeni un ne kilometru tālāk, jo bērnībai pilsētā bija jau cita, daudz minorīgāka toņkārta. Tomēr rakstīju ne tikai no bērnības, bet arī no šodienas teju piecdesmitgadnieces skata punkta. Mēģināju iekāpt vecvecmāmiņas Augustes, tantes Lidijas un pastarīša Jēkopa kurpēs. Caur dzejas formu centos radīt tādu kā piegrieztni vai kodu, kuru pielāgojot ceļu uz savu "paradīzi", cerams, atpazīs ne tikai septiņdesmitajos dzimušie".

 

Meļķe, Marija Luīze. Nerealizēto potenciālu klubs. Latviešu dzejas un zibprozas krājums. [Rīga]: Orbīta, 2022. 

Pieejams: JPB.

Resurss sagatavots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Meru, Reuss. Paradīzes vara. Vienkārši par sarežģīto un svarīgo. Rīga: [Dzimtā puse] ; Autora izdevums, 2022. 

Pieejams: JPB.

Grāmata ir par mums - cilvēciskām būtnēm. Par to, kā ar niecīgām un apšaubāmām zināšanām par sevi un pasauli, nekontrolējot savas tieksmes un neizprotot ap mums notiekošos procesus, mēs cauri gadsimtiem būvējam dzīvi. Racionālā skepticisma caurstrāvotās pārdomās par civilizāciju veidojošo faktoru - reliģijas, varas, naudas - izcelsmi un būtību autors rod pamatojumu grāmatā paustajam pieņēmumam par cilvēces parazitāro raksturu. Daudzie uzdotie un neatbildētie jautājumi kalpo kā pamudinājums visiem varošajiem piebiedroties un apvienoties lielā meklētāju tautā.

 

Mickēvičs, Rihards. Pārspēj šodienu. Psiholoģija. [Rīga]: [Rihards Mickēvičs], [2021].

Pieejams: JPB.

21. gadsimtā mums ne tikai ir piešķirtas milzu iespējas, bet uzticēta atbildība, kas dienu no dienas pārbauda mūsu raksturus un nežēlo vājos. Pie kā novedīs tas, ja mēs visi dzīvosim zem sava potenciāla un ar izsīkstošu veiktspēju? Neapmierinātība ar sevi un apkārtējiem, negācijas un strīdi ir garantēti. Ja vēlamies pasauli, kurā dzīvojam, uzturēt pēc iespējas labākā formā, mūsu uzdevums ir dalīties ar pozitīvo un veicināt vienam otra veiktspēju. Tieši tādēļ grāmatas autors dalās ar iespējām, kā kļūt veiktspējīgākam un laimīgākam, izmantojot zinātni, ekonomikas principus, filozofiju un pieredzi.

 

Moriartija, Nikola. Tev tas jāzina. Austrāliešu romāns. Rīga: Kontinents, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 
Džilas trīs pieaugušie dēli viņai nozīmē itin visu. Viņa darītu jebko savu zēnu dēļ – arī melotu un pat mirtu. Kādu dienu viņa saņem mīklainu e-pasta vēstuli ar vārdiem: “Tev tas jāzina.” Bet Džila nevēlas zināt. Viņa neizlasa vēstījumu. Tomēr dažas lietas nevar slēpt mūžīgi. Drīz vien Džila sāk apjaust, ka nemaz nepazīst savus dēlus.

 

Mornštainova, Alena. Klusie gadi. Čehu romāns. Rīga: Pētergailis, [2022?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Bohdana ir noslēgta meitene, kas dzīvo kopā ar nīgro tēvu un labsirdīgo, taču pakļāvīgo Belu. Viņu nomoka spriedze ģimenē un noslēpums, kas nemitīgi urda viņas domas: Kāpēc smagi slimā vecmāmiņa pēdējā ciemošanās reizē slimnīcā bija uzrunājusi viņu par Blankui Līdzās tiek atklāts Svatopluka Žāka stāsts, viņš ir iesīkstējis komunists, kas visu savu dzīvi veltījis sociālisma celtniecībai, mīlestībai uz sievu un meitu, kuras nākotnei vajadzēja būt tikpat spožai kā zvaigznei sarkanajā karogā. Taču mēdz sacīt: Ja gribat sasmīdināt Dievu, izstāstiet viņam par saviem plāniem. Tā nu vienā brīdī abi stāsti saplūst vienā un izrādās, ka nekas nav tāds, kā līdz šim šķitis, un nepavisam ne tāds, kādam vajadzēja būt. 

 

Nini, Inin. Eņģeļa taure, velna elpa. Latviešu stāsti, gleznas. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022?]. 

Pieejams: JPB.

Grāmatas stāstos izmantoti dažādu pasaules ļaužu stāsti un pasakas. To pārstāsts ir cieņpilna, izjusta un brīva autores interpretācija. Stāstu autore saka: "Šis ir stāsts par manu iniciācijas laiku daudzu mūžu garumā tuvās un tālās zemēs, Dienvidamerikas džungļos un Ziemeļu purvos, Indijas un Indonēzijas tempļos un citās pasaulēs. Stāsts par lūgšanu atklāt manu patieso ceļu, sastapšanos ar Dievu Augu dvēselēm, iniciāciju tumsā un augšāmcelšanos ar atgūtu balsi".

 

Olimpiskās medaļas Latvijai. Grāmata veltīta Latvijas Olimpiskās komitejas simtgadei. [Rīga]: Latvijas Olimpiskā komiteja, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Grāmata par Latvijas olimpisko mantojumu veidota kā apkopojums ar nelielu aprakstu par medaļniekiem hronoloģiskā secībā, norādot gan sportistus, kas ieguvuši olimpiskās godalgas zem savas valsts karoga, gan PSRS un citu valstu komandās. Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Žoržs Tikmers sacīja, ka 117 medaļas 100 gados ir labs sasniegums, kā arī viņš uzteica spēcīgas autoru komandas veidoto grāmatu kā stāstu par tiekšanos uz ideālu. Grāmata arī ļauj iepazīt olimpiskās kustības vēsturi Latvijas sasniegumu kontekstā.

 

Ozola, Ivita. My English Helpmate. Questions. Angļu valodas mācību līdzeklis. 19 nenumurētas kartītes. [Rīga]: BaltImage, [2022?]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

My English Helpmate ir angļu valodas gramatikas špikeru sērija, kas palīdz ikvienam izprast un apgūt angļu valodas gramatiku vieglā un pārskatāmā veidā. Komplektā ir kartītes, kas izskaidro dažādus gramatikas likumus. Questions ir 19 gramatisko kartīšu komplekts, kas veido pārskatu par jautājumu veidošanu angļu valodas, atsevišķi izskaidrojot katra jautājuma veida izmantošanu, veidošanu un struktūru.

 

Puga, Lizete. Veselīga uztura ceļvedis ģimenei. Ēdienkarte 10 dienām. Rīga: Satura darbnīca TAPT, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 
Veselīga uztura kustība "Ēstprieks" radīta ar mērķi nodrošināt ar garšīgu un veselīgu uzturu Bērnu slimnīcas mazos pacientus, kā arī bagātināt sabiedrības zināšanas par bērnu uzturu un veselīgas ēšanas paradumiem. Veselīgs un daudzveidīgs ēdiens, skaisti saklāts galds, pozitīva gaisotne un kopīgs laiks maltītes baudīšanai veicina veselīgāku attieksmi pret ēdienu un ēšanas paradumiem. Šī ir grāmata, kas sniegs informāciju par to, kas ir veselīgs uzturs, kā to ieviest ģimenē un kā novērst dažādus ēšanas traucējumus. Balstoties uz šo teoriju, arī izveidota 10 dienu ēdienkarte, kas palīdzēs saplānot maltītes un vienkārši pagatavot veselīgus ēdienus visai ģimenei.

 

Purvītis, Vilhelms. Purvītis. Māksla. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB.

Lai gan gadu gaitā ir sakrājies daudz izcilajam gleznotājam veltītu izdevumu, tomēr jāatzīst, ka līdz šim neviens no tiem nespēj sniegt patiešām vispusīgu un vizuāli kvalitatīvu ieskatu viņa dzīvē un daiļradē. Šo robu aizpildīt meistara 150. jubilejas noskaņās tiecas jaunais izdevums, kas ietver apjomīgu viņa darbu albumu ar LNMM direktores Māras Lāces ievadu un Kristiānas Ābeles padziļinātu un jaunām atklāsmēm bagātu pētījumu par Vilhelma Purvīša dzīvi un darbību mākslā. Izdevums tiecas dot iespēju ieraudzīt gandrīz visus meistara apzinātos darbus gan Latvijas muzejos un privātkolekcijās, gan muzeju kolekcijās citviet.

 

Renārs, Gērijs R. Mīlestība nav aizmirsusi nevienu. Atbilde dzīvei. Garīgums. Rīga: Madris, [2022?].

Pieejams: JPB.

Aizraujošajā stāstījumā Gērija skolotāji Artens un Pursaha palīdz izklīdināt laika un telpas ilūzijas un atgriezties Realitātē, kas ir Perfekta Mīlestība. Tā nav pierastā un visiem zināmā mīlestība. Tā ir visaptveroša, tīra, nevainojama, nemirstīga, neievainojama un bezbailīga mīlestība. Īsta mīlestība vārdos nav aprakstāma, tā ir dievišķa, un tā ir jāpiedzīvo. Lai sasniegtu to, ir nepieciešami gan vārdi, gan prakse. Zināšanas, kā būt vienotam ar savu pirmavotu, sniedz satriecošu mistisku pieredzi, ko zinātāji aprakstījuši jau pirms daudziem gadsimtiem. Tā ir nevis tikai grāmata, bet arī portāls, transportēšanas sistēma prāta pārkārtošanai. Šī grāmata satrauc prātu un pasniedz atslēgu uz apgaismību. Pēc tās izlasīšanas katrs spēs nokļūt tuvāk savas patiesās dabas izzināšanai un atklās, ka Mīlestība patiešām nevienu nav aizmirsusi.

 

Safons, Karloss Ruiss. Rēgu labirints. Spāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Barselona, piecdesmito gadu beigas. Noslēpums, kas ieskauj Daniela Semperes mātes Izabellas nāvi, viņa dvēselē ir atrāvis vaļā bezdibeni, no kura viņu pūlas izglābt sieva Bea un uzticamais draugs Fermins. Kad Daniels jau ir pārliecināts, ka līdz noslēpuma atrisinājumam atlicis viens solis, viņu sasniedz no Režīma dziļumiem iznirusi sazvērestība, daudz dziļāka un ļaunāka, nekā viņš jebkad būtu varējis iztēloties. Un tieši šai brīdī uz skatuves uznāk Alisija Grisa, no kara ēnām dzimusi dvēsele, – uzrodas, lai aizvestu Danielu līdz tumsas sirdij un palīdzētu viņam atklāt ģimenes apslēpto vēsturi, lai arī par to būs jāmaksā augsta cena. "Rēgu labirints" ir "Aizmirsto grāmatu kapsētas" cikla noslēdzošā daļa.

 

Sibīrijas bērni 1949. 1949. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto bērnu atmiņas. Rīga: Fonds "Sibīrijas bērni", [2021].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatā apkopoti 165 cilvēku dzīvesstāsti, kuri kā bērni 1949. gada 25. martā tika aizvesti uz Sibīriju. Grāmatā publicētas apgabalu kartes, apraksti un katrai intervijai pievienotas fotogrāfijas no personīgajiem arhīviem. Tas viss ir vajadzīgs, lai piemiņa dzīvotu tālāk, jo Sibīrijas bērni, kas šodien vairs nav bērni, aiziet Mūžībā... Tāpēc piemiņa jāglabā nākamajām paaudzēm - viņu bērniem, mazbērniem, mazmazbērniem. Un ne tikai piemiņa vien: šīs atmiņas ir brīdinājums šodien. 

 

Skalzi, Džons. Sirmgalvju karš. Amerikāņu fantastikas romāns. Rīga: Prometejs, 2022. 

Pieejams: JPB.
Savā septiņdesmit piektajā dzimšanas dienā Džons Perijs paveica divus darbus. Vispirms viņš aizgāja pie sievas kapa. Pēc tam iestājās armijā. Labās ziņas — cilvēce beidzot ir nonākusi starpzvaigžņu telpā. Sliktās ziņas — dzīvošanai piemērotas planētas ir retums, savukārt naidīgu citplanētiešu sugu, kuras tīko tās pievākt sev, netrūkst. Tādējādi nākas karot. Lai nosargātu Zemi un lai aizstāvētu tiesības uz kosmiskajiem īpašumiem, jau desmitiem gadu tālu no Zemes nerimstoši ilgst skarbs, asiņains karš. Zeme ir atpalikusi. Lauvas tiesa cilvēcei pieejamo resursu ir Koloniju Aizsardzības spēku rokās. Visiem zināms, ka, sasniedzot pensijas vecumu, var iestāties KAS. Jaunos tur neņem — šajā armijā nepieciešami cilvēki ar desmitiem gadu uzkrātām zināšanām un prasmēm. Jauniesaucamos aizved no Zemes, un atgriešanās ceļa tiem vairs nav. Tie, kas pēc divu gadu dienesta frontes līnijā ir izdzīvojuši, saņem dāsnu atlīdzību — iespēju sākt jaunu dzīvi kādā no kolonijām, kas izveidotas uz sīvās kaujās iekarotajām planētām. Džons Perijs piekrīt šādiem noteikumiem — kaut gan pašam ir tikai vāra nojausma par gaidāmo. Taču kaujas, kas noris gaismas gadu attālumā no dzimtās planētas, izrādās krietni skarbākas, nekā var iztēloties, un viņu pašu gaida vēl dīvainākas pārmaiņas.

 

Šepetis, Rūta. Klusējošās strūklakas. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Madride, 1957. gads. Diktatora ģenerāļa Franko pārvaldītā Spānija glabā kādu tumšu noslēpumu. Tomēr turp dodas Amerikas darījumu cilvēki. Astoņpadsmitgadīgais Daniels Metsons, ASV naftas magnāta dēls, kopā ar vecākiem ir ieradies Madridē, cerēdams caur fotokameras lēcu labāk iepazīt mātes dzimteni. Fotografēšana – un liktenis – saved Danielu kopā ar Anu, un viņas ģimenes piedzīvotais atklāj Spānijas Pilsoņu kara postošās sekas un sniedz stindzinošu atklāsmi par nolemtību un bailēm. Daniels nonāk smagas izvēles priekšā, viņam jāizlemj, kā pasargāt tos, kurus mīl. Lūst sirdis, saduras pasaules, atklājot saulainās Spānijas neticami tumšo pusi.

 

Tālers, Guntis. Pēdējais klients. Latviešu detektīvromāns, Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.

Kad Irma Valdovska piekrīt vēlīnā vakara stundā savā kabinetā tikties ar kādu vīrieti, viņa nenojauš, ka tas būs viņas pēdējais klients... Un ka drīz vien bojā ies arī vairāki citi ar viņas darījumiem saistīti cilvēki. Kas ir noslēpumainais slepkava, kurš gan apveltīts ar mežonīgu, pat mistisku fizisku spēku, gan apguvis tādas īpašas metodes, kas viņa upuriem neatstāj cerības uz izdzīvošanu? To noskaidrot cenšas jaunais privātdetektīvs Zintis Endijs Neibergs kopā ar saviem kolēģiem. Iesaistoties izmeklēšanā, viņi pievērš sev slepkavas uzmanību, un tagad arī viņu dzīvības ir apdraudētas...

 

Turčinskis, Zigmārs. Ziemeļlatgales "Neatkarības vienība". Pretošanās padomju okupācijai 1946.-1954. gads. Vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.

 Pieejams: JPB.

Vēsturnieks Zigmārs Turčinskis (1974) savu jaunāko pētījumu ir veltījis pretošanās kustībai pret padomju okupāciju Latvijā, ko īstenoja nacionālo partizānu Ziemeļlatgales “Neatkarības vienība” (ZLNV). Tas ir dokumentos un liecībās balstīts stāsts par šīs nacionālo partizānu organizācijas izveidi, darbību un bojāeju, vēstot arī par citām apkārtnes grupām.


Vains, Džons M. Parkinsona slimības ābece. Neaizstājams ceļvedis pacientiem un viņu tuviniekiem. Medicīna.  [Rīga] : ALI S, 2022.

Pieejams: JPB.

Amerikāņu jurista Dž. M. Veina grāmata būs patiešām kā ābece gan tiem cilvēkiem, kuri savu Parkinsona diagnozi uzzinājuši tikko, gan jau tiem, kas ar to sadzīvo gadiem ilgi, gan arī viņu tuviniekiem, draugiem vai kolēģiem. Grāmatā sniegta gan vispārēja informācija par slimību, gan ļoti praktiski padomi, kā organizēt mājas un darba dzīvi, lai pēc iespējas labāk sadzīvotu ar Parkinsona slimību. Šī grāmata nav uzskatāma par medicīniska vai juridiska rakstura konsultatīvu izdevumu.

 

Viljams, Entonijs. Medical Medium. Hronisko un neizskaidrojamo slimību noslēpumi un izdziedināšanās no tām. Medicīna. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir palīdzējusi cilvēkiem atveseļoties no neizskaidrojamām, maz izpētītām, nepareizi diagnosticētām vai neefektīvi ārstētām slimībām. Grāmatā ir apkopota 30 gadu laikā gūtā dziedināšanas pieredze. Autors izskaidro dažādu slimību un sāpju cēloņus un iesaka, kā rīkoties, lai atgūtu veselību. Viņa metodes palīdz izveseļoties pat tādiem cilvēkiem, kuri daudzus gadus ir izmēģinājuši visdažādākos ārstēšanas veidus un nav guvuši rezultātus. "Medical Medium" piedāvā nepieciešamās atbildes - tā ir ceļvedis visiem, kuri grib uzzināt, kā dzīvot ilgāk un veselīgāk.

 

Volfs, Mārtiņš. Banda. Latviešu romāns par rokenrolu, seksu un deviņdesmitajiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Banda" ir veiksmīga Latvijas 90. gadu mūzikas grupa. Četri tās dalībnieki - Jānis, Pauls, Juris un Ričs - ir spēcīgas personības, un katram no četrotnes ir savi noslēpumi, cilvēciskas vājības, sapņi un ilgas, kā arī kopējas ambīcijas un kaislība pret mūziku. To viņi nemainītu ne pret ko. Mūziķu dzīve rit savu ierasto gaitu līdz brīdim, kad grupas līdera Jāņa dzīvē parādās Ļena - neparasti pievilcīga, pat dēmoniska sieviete. Notikumi sagriežas spēcīgā, lēni ironiskā, Latvijas klimata un sabiedrības apstākļiem neraksturīgā virpuļviesulī, kas citu pēc cita nones jumtu visu "bandītu" rūpīgi būvēto dzīvju namiem...

 

Zaharovs, Sergijs.  Melnais caurums. 2014. gada augusts. Ukraiņu grafiskais romāns. Kijiva: Osnova, 2018.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis"

Sergija Zaharova grafiskais romāns ir Doņeckas iedzīvotāja spriedums t.s. "Doņeckas Tautas Republikai" un "Luhanskas Tautas Republikai" ar mākslas līdzekļu starpniecību. Viņa zīmētos zīmējumus un karikatūras par okupācijas varas pārstāvjiem izvietoja Doņeckas ielās. Zaharovu notvēra, turēja pagrabā, vairākas reizes imitēja viņa nošaušanu. Pēc atbrīvošanas mākslinieks uzzīmēja to, kas notika ar viņu un citiem ieslodzītajiem.

 

Zikmane, Gundega. Gleznošana brīvā dabā. Glezniecība. Rīga: Laika grāmata, 2022. 

Pieejams: JPB.
Nākot vasarai, māksliniece Gundega Zikmane atnesa uz apgādu savu pieredzes un noskaņu grāmatas manuskriptu. Tajā nav gleznošanas tehnikas pamācību, bet ir pats galvenais – asprātīgi pieredzes stāsti, kā ieraudzīt skaistumu dabas ainavā un iedrošināt sevī pamodināt mākslinieku. Gundega pārliecina – mēs ikviens to varam! Lasiet un gleznojiet paši un kopā ar saviem bērniem un mazbērniem.

 

Zimnoha, Ruta. Romāns virtuvē. Latviešu romāns. (Vakara romāns; 2022/3 (273). Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Erna ir simpātiska, apaļīga izklaidīga trīsdesmitgadniece, kura aizraujas ar pavārmākslu un pastāvīgi pamanās iekulties dažādās nepatikšanās, tomēr nezaudējot optimismu un labo omu. Taču nu pat viņai ir par daudz: īsā laikā aizgājis mīļotais Mārtiņš, uzteikts dzīvoklis, pedagogam neatbilstošas rīcības dēļ zaudēts darbs. Un kas to zin, kādas vēl neveiksmes uzglūn aiz stūra. Vai tur nav jāgaudo pret debesīm?! Taču nē, to gan Erna nedarīs. Viņa ņems savu dzīvi savās rokās, un lai tad nāk, kas nākdams!

 

Zvirgzds, Ilmārs. Reģistratūra. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

"Nekad un nekādos apstākļos man nebija nācis prātā, ka diena varētu izvērsties nepārtrauktā skrējienā augšup lejup pa kāpnēm, vairākos braucienos pa pilsētu un ka vienā dienā būšu iepazinies ar meiteni, kas prot programmēt, un izmisīgi mēģināšu atklāt, kurš noslepkavojis vienu no apnicīgākajiem pacientiem, ko esmu sastapis. Nemaz jau nerunājot par starptautiska mēroga blēžiem un algotiem slepkavām – nevis filmu varoņiem, bet īstiem un bīstamiem cilvēkiem ar miesu un asinīm, kas staigā, ēd un dzer pagrabu ūķos tepat blakus." Šis romāns nav klasisks detektīvs. Tas vairāk līdzinās ironiskam rēbusam, intelektuāli izaicinošai spēlei, kurā ticamais mijas ar neticamo, brīnumainais – ar ikdienišķo, groteskais – ar piegludināti parasto.

 

Obama, Barack Hussein, Jr. A Promised Land. Politika. Great Britain: Viking, 2020. 

Pieejams: JPB.
In the stirring, highly anticipated first volume of his presidential memoirs, Barack Obama tells the story of his improbable odyssey from young man searching for his identity to leader of the free world, describing in strikingly personal detail both his political education and the landmark moments of the first term of his historic presidency—a time of dramatic transformation and turmoil. Obama takes readers on a compelling journey from his earliest political aspirations to the pivotal Iowa caucus victory that demonstrated the power of grassroots activism to the watershed night of November 4, 2008, when he was elected 44th president of the United States, becoming the first African American to hold the nation’s highest office. Reflecting on the presidency, he offers a unique and thoughtful exploration of both the awesome reach and the limits of presidential power, as well as singular insights into the dynamics of U.S. partisan politics and international diplomacy. Obama brings readers inside the Oval Office and the White House Situation Room, and to Moscow, Cairo, Beijing, and points beyond.

 

Авад, Мона. Зайка. Amerikāņu romāns. Москва: Лайвбук, 2021. 

Pieejams: JPB.
Саманта — студентка претенциозного Университета Уоррена. Она предпочитает свое темное воображение обществу большинства людей и презирает однокурсниц – богатых и невыносимо кукольных девушек, называющих друг друга Зайками. Все меняется, когда она получает от них приглашение на вечеринку и необъяснимым образом не может отказаться. Саманта все глубже погружается в сладкий и зловещий мир Заек, и вот уже их тайны – ее тайны. «Зайка» — завораживающий и дерзкий роман о неравенстве и одиночестве, дружбе и желании, фантастической и ужасной силе воображения, о самой природе творчества.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Apermane, Baiba. Rakstām stāstus un pasakas! Mācību līdzeklis radošās iztēles attīstībai 4. - 6. klases skolēniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 
Rakstām stāstus un pasakas! Mācību līdzeklis radošās iztēles attīstībai 4.–6. klases skolēniem” rosinās skolēnus pilnveidot savu rakstītprasmi. Krājums piedāvā padomus, kā rast idejas radošajiem darbiem, kā pareizi veidot sižetu, kā radīt lasītāja uzmanību saistošus darbu varoņus. Rosina rakstīt ne tikai stāstus un pasakas, bet pievērš uzmanību arī kinoscenārija radīšanas noslēpumiem. Mācību līdzeklī piedāvāti radošo darbu rakstīšanas pamatprincipi, praktiski uzdevumi, lai skolēns varētu sagatavoties stāsta un pasakas uzrakstīšanai. Autore aicina sagatavot kladi, burtnīcu vai papīra lapas un pildspalvas, arī zīmuļus, dzēšamgumija, zīmēšanas bloku, piezīmju lapiņas, aploksnes un iekārtot mapi, kurā sakārtot visus materiālus, lai veidotu savu ideju krātuvīti. Krājums sakārtots 7 nodaļās: Kas ir radošums, stāsti, pasakas un... filmas?, Kas ir ideja, virsraksts, galvenās domas kopsavilkums?, Kas ir tēli?, Kas ir sižets?, Kas ir melnraksts?, Kas ir rediģēšana?, Noslēgums. Katrā nodaļā autore stāsta par savu pieredzi, piedāvā radošo darbu paraugus un konkrētus uzdevumus.

 

Aska, Lēne. Tīģera burts ir D. Norvēģu stāsti bērniem. Rīga: Liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 
Grāmata vēsta par lasīšanas un rakstīšanas grūtībām, pacietību un dusmošanos, ar ko jātiek galā daudziem bērniem un vecākiem. Nav viegli izpildīt mājasdarbus, ja burti salīp kopā un negrib veidot vārdus. Arī mammas pacietība sāk izsīkt, un no viņas izlaužas dusmīgs tīģeris. Latviski izdotās bērnu grāmatās disleksija un lasīšanas grūtības ir līdz šim maz skarta tēma. “Tīģera burts ir D” – šī tīšā kļūda (tīģera burts taču ir T, tāpat kā mammas burts ir M) norāda uz bērna grūtībām saistīt vārdus un tēlus ar rakstītu vai drukātu tekstu. Disleksijas galvenā iezīme ir fonemātiskās uztveres traucējumi, – tas nozīmē, ka cilvēka smadzenes pietiekami labi nenošķir valodas skaņas.

 

Aulmane, Dzintra. Ežuks brauc ar auto. Latviešu bilžu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Kādu rītu Ežuks iznāk no savas mājiņas, pasaka "labrīt" kaimiņiem, iesēžas savā auto un dodas ceļā. Visu dienu Ežuks kopā ar draugiem dara labus darbus. Grāmatā ir daudz ilustrāciju, maz teksta, līdz ar to bērnam ir daudz vietas iztēlei. Kopīga grāmatas lasīšana dos iespēju vecākiem ar bērnu parunāt par draudzību, izpalīdzību, dabas aizsardzību un citām tēmām. Nedaudzie rakstītie vārdi var mudināt bērnu šo izlasīt kā savu pirmo grāmatu.

 

Denisa-Liepniece, Solvita. Sazvērestības teorija. Kā zvēri patiesību meklēja. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Mežā lielas briesmas! Zaķim esot uzbrucis neredzēts briesmonis, un visi zvēri nu ir neziņā, ko darīt. Tikai drosmīgais ezis uzdrīkstas meklēt patiesību. Tikmēr baumas aug un aug... Grāmata bērniem saprotamā veidā parāda, kā rodas baumas, kā nenoticēt maldinošām ziņām un neizplatīt tās tālāk.

 

Gailīte, Anna Skaidrīte. Mīli mani. Par tiem, kas mums līdzās. Latviešu stāsti jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Lasītāju iemīļotā rakstniece Anna Skaidrīte Gailīte grāmatā “Mīli mani” piedāvā gaišas sirsnības, humora un vienlaikus arī personiskas smeldzes cauraustu stāstu par dzīvniekiem savā mūžā. Stāstījumā saaužas autores dzīves notikumi ar nozīmīgiem pavērsieniem 20. gadsimta Latvijas vēsturē, bet galvenie šai grāmatā tomēr ir viņi – pašapzinīgais bērnības māju runcis Pinka un iznesīgais zirgs Laucis, dižciltīgais seters Džimis un pieradinātais krauklis Margo, kaķu skaistule Bella un uzticīgā spanielīte Dinga... Viņi visi aplenc autori kā siltā, ciešā lokā, lūdzot mūsu mīlestību un piedāvājot savējo – nesavtīgi un no sirds dziļumiem.

 

Kloka, Renē. Pasakas par Brālīti Trusīti. Iecienītākās Džoela Čendlera Harisa pasakas. Angļu pasakas bērniem.  Rīga: Egmont Publishing, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Brālītim Trusītim patīk izjokot draugus, tomēr ne vienmēr viss notiek pēc viņa prāta. Vai Lapsam Kūmiņam, Brālim Bruņrupucim un citiem dzīvniekiem izdosies pārmācīt palaidnīgo garausi?

 

Ķeizare, Sniedze Paula. Brīdis pasakā. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Avots, [2022?].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šī dzejas grāmata ir pirmais autores darbu krājums, ko papildina arī daudzas pašas zīmētas ilustrācijas. Grāmatā 75 dzejoļi par mīlestību, dabu, Latviju, sadzīvi, dzīvniekiem, putniem un citām tēmām. Šie dzejoļi ļaus uz brīdi apstāties un paraudzīties uz lietām no cita skatu punkta vai piepildīt dvēseli ar siltumu. 

 

Laukmane, Maija. Ziemas grāmatiņa. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ziema ir ļoti bagāts gadalaiks. Tajā risinās tik daudz ievērojamu notikumu - puteņu gaudošana un lāsteku pilēšana, pikošanās un slidošana, bļitkošana un slēpošana, blēņas un sirdsdarbi. Ziemā dzīvo paši skaistākie gada svētki, un dzejā atklāts, kā saglabāt prieku, ko tie atnes. Jāatzīmē, ka grāmatas ilustrācijas veidojuši Talsu Mākslas skolas un Valdemārpils Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi skolotāju Ineses Mīlbergas, Ineses Križanovskas un Aijas Gūtmanes vadībā. 

 

Mavils. Kinderlande. Vācu komikss bērniem. Rīga: Liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Kinderlande" stāsta par 1989. gada vasaru Austrumberlīnē no septītās klases zēna nebūt ne politiskā skata punkta. Tas ir Berlīnes mūra krišanas gads, un šis komikss dinamiski, iejūtīgi un smieklīgi atklāj bērnu draudzību, konfliktus, uzdrīkstēšanos un uzticēšanos, uzaugot starp pionieriem, baznīcu, tētiem, "kuri pazūd", un pinponga turnīru, kuru izjauc Berlīnes mūra krišana.

 

Murlevā Žans Klods. Upe, kas tek atpakaļ. Franču romāns jauniešiem. Rīga: Jānis Roze, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

“Vai jūs pārdodat karamelesa” Ar šo ikdienišķo jautājumu, ko uzdod veikaliņā ieklīdusi sveša meitene, sākas neparasts, romantisks stāsts. Mazais bodnieks Tomeks iemīlas Hannā un gatavs viņai sekot tālā un bīstamā ceļojumā, lai meklētu burvju upi Kžāru, kuras ūdens spēj dāvāt nemirstību. Tas ļoti nepieciešams Hannas smagi sasirgušajai žubītei – mīļai piemiņai no tēva. Abi jaunieši garo, pasakainiem piedzīvojumiem bagāto ceļu mēro atsevišķi, gūstot atšķirīgu pieredzi, taču domās allaž ir kopā un kopā arī sasniedz galamērķi – vietu, kur upes atpakaļtekošie ūdeņi ieplūst pazemē. Vai Hannai izdosies pārnest savam putniņam dziedinošo ūdeni? Vai abu mīlestība izrādīsies tikpat pārlaicīga kā upe un labestība, ko viņi piedzīvo ceļā?

 

Peppa Pig. Mācies skaitīt! Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Viens, divi, trīs - es mācēšu skaitīt drīz! Apgūt jaunas lietas kopā ar Pepu ir aizraujoši. 

 

Peppa Pig. Zvaigznes. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Seko spožajai Polārzvaigznei un pievienojies Pepai un Džordžam kosmosa atklājumos!

 

Platpīrs, Gunārs. Milži. Zilo kalnu Zilā kraukļa pasaka. Latviešu pasakas bērniem. [Rīga]: Madris, [2021?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Senos laikos dzīvoja ļoti daudz milžu. Tie bija lieli, no viņiem baidījās un domāja, ka tie var apēst cilvēku, tāpēc viņus sauca par asinssūcējiem. Īstenībā milži bija liela auguma lādzīgi lempji - lieli, mazdrusciņ smieklīgi un arī vientuļi, jo viņiem nebija ar ko spēlēties.

 

Pujāts, Marts. Zenīts. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Liels un mazs, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Dzejnieks Marts Pujāts reiz mācījās Rīgas Doma kora skolā un dziedāja slavenajā zēnu korī, bet ilustratore Rūta Briede tolaik bija audzēkne Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Dzīvo skolas sajūtu dzejniekam un māksliniecei izdevies saķert aiz astes un nepazaudēt. Marta klasesbiedrs Jānis Šipkēvics dzejoļus pārvērta muzikālā izrādē “Zenīts”. Grāmatā nodrukāts arī kvadrātkods, kas aizved uz platformu spotify.com, lai lasītāji varētu arī noklausīties uzveduma “Zenīts” ieskaņojumu. Marta Pujāta dzejoļu krājums ir emocionāls vēstījums par skolas gados pieredzēto, atgriešanās 90. gadu Rīgas Doma kora skolas mācību klasēs un gaiteņos, kur zēni brauc liftā, raksta diktātus, spēlē “Super Mario” un sapņo par jaunām botām. Leģendārā zēnu kora puikas, kuru ikdiena cieši savijusies ar mūziku, kuriem diktāts nozīmē ne tikai latviešu valodas, bet arī solfedžo stundas, gluži tāpat kā citi viņu vienaudži, ir augoši, dauzonīgi un jūtīgi bērni, un šo dzīvo skolas sajūtu izdevies precīzi un emocionāli fiksēt dzejniekam. Dzejoļos savijas 90. gadu reālijas, saglabātas subjektīvas bērnības iztēles ainas, arī ārpus klases un brīvdienu piedzīvojumi, neatkārtojamās skolas gadu draudzības klātbūtne un, protams, pieaugušā dzejnieka prasme to visu ietvert dzejas tēlos. Marta Pujāta dzejoļiem piemīt īpaša muzikalitāte, muzikāli argumentēta brīvība un neparedzamība.

 

Raudonis, Pāvils. Pasaka par mežcirtēju. Latviešu pasakas bērniem. Rīga: [Liegra]; Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 
Pasakas vēsta par būtību. Pasakas nevar stāstīt par to, ko mēs redzam ikdienā. Tad tās nebūs pasakas, bet raksts avīzē. Ja jūs gribat zināt, kādēļ mežā zāģē kokus, bet mežs turpinās. Ja jūs gribat zināt, kāda ir meža bērnība, brieduma gadi un vecums. Ja gribat zināt, kādēļ uz bērza stumbriem daba ir izveidojusi rakstu zīmes? Kādēļ apse ir runātīga? Kā alkšņi sargā mežu? Tad lasiet. Grāmatā ir atbildes. Patiesība ir tur — mežā!

 

Strante, Inese. Apzinātības spēļu kartītes. 47 vingrinājumi apzinātības vairošanai. Psiholoģija. Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, [2022?]. 

Pieejams: JPB.
47 apzinātības vingrinājumi un lietošanas pamācība. Piemērots bērniem no 4–10 gadiem. Vingrinājumu vada pieaugušais, kas strādā ar bērniem grupās vai individuāli. Kartītēs aptvertas galvenās apzinātības tēmas – elpas, ķermeņa, skaņu, emociju, domu apzinātība, kā arī pateicība, dāsnums, laipnība un rūpes par sevi un citiem. To visu iespējams praktizēt caur spēli. Mūsdienās par apzinātības meditāciju runā daudzi. Nereti bez jebkādas personiskās pieredzes, vienkārši atkārtojot grāmatās izlasīto. "Kontemplācijas skolotāja Inese Strante šeit izmantojusi ne tikai savu ilggadīgo pieredzi "Klusuma skolā", bet ļāvusi iesaistīties un izpausties visām savām radošajām prasmēm. Tāpēc viņas darbs ir tik patiess, svaigs un uzrunājošs. Un, – ne tikai bērniem." Juris Rubenis, Integrālās izglītības institūta direktors "Interesanti, daudzveidīgi, interaktīvi un tiešām brīnišķīgi apzinātības vingrinājumi dažādu vecumu bērniem apkopoti vienkopus – spēļu kartītēs, kas dod skaidras instrukcijas kā un kas ir darāms. Te ir viss būtiskais, ko ietver apzinātības prakses treniņš. Aprakstītās spēles atspoguļo Ineses Strantes pieredzi daudzus gadus strādājot ar apzinātības mācīšanu bērniem un pedagogiem. Tās būs saistošas bērnu auditorijai, jo ietver izpratni un pieredzi darbā ar bērniem, un tās ir metodoloģiski prasmīgi izveidotas, lai būtu labs palīgs gan vecākiem, gan pedagogiem un citiem profesionāļiem, kas strādā ar bērniem individuāli un grupās." Indra Majore-Dūšele klīniskā psiholoģe, apzinātības pasniedzēja "Apzinātības prasmju un iemaņu attīstībai ir piemērots jebkurš vecums, bet, protams, jo agrāk to sākam, jo vieglāk tas padosies. Tāpēc ir patiess prieks , ka ir pieejamas šādas spēļu kartītes, kas ar dažādu vingrinājumu palīdzību veicina apzinātības apgūšanu jau no mazām dienām."

 

Svaža, Ruta. Sniegavīrs palīgs. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Klāt Ziemassvētki, bet mazā Baiba zina, ka nedrīkst satikties ar draugiem un iet ciemos. Tikai uz upi, mežu un jūru. Vai dzīvoties pagalmā. Jo aizvien plosās nejaukais vīruss – gluži kā daudzgalvains pūķis. Sirsnīga, asprātīga un ļoti aktuāla grāmata par šo laiku citādajiem Ziemassvētkiem. Tā ne tikai izklaidē un iepriecina, bet arī rosina uz sarunu: ar ko Ziemassvētku laiks atšķiras no pārējā gada ritējuma? Ko nozīmē palīdzēt citiem, un kā to vislabāk izdarīt?

 

Ulberga, Kristīne. Kas mammai somā? Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Manai mammai ir milzīga mugursoma," stāsta grāmatas galvenā varone – maza meitene. "Mammas soma nekad nav tukša. Kad viņa teic, ka soma ir tukša, es tāpat to nevaru pacelt. Tāpēc reiz es mammai jautāju: – Mammu, kāpēc tukša soma ir smaga? – Vai tad tu nezini? – viņa man atvaicāja. – Tā taču ir mammas soma. Un mammu somas nekad nav vieglas".

 

Vingrosim, dejosim, muzicēsim. Izzinoša grāmata bērniem. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Madris, 2021.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šajā grāmatā bērni uzzinās, cik svarīgi un interesanti ir nodarboties ar dažādām aktivitātēm. Kādu apģērbu jāvelk, kad mēs sportojam, kas notiek, kad bērni vingro vai dejo, kā rodas mūzika. Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem.

 

Скуратова, Елена. Рижские съедобные сказки. Literārā pasaka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai tu zini, kāda ir Rīga? Liela un skaļa. Sena un svarīga. Skaista un aizraujoša. Bet vai Rīga var būt arī garda? Nāc - iepazīsti pilsētu kopā ar "Rīgas ēdampasaku" varoņiem! Pavizinies ar zirgu tramvaju un nogaršo miega putru, satiec Lielo Kristapu un pamielojies ar konfekšu zupu. Izdibini Doma pagrabu noslēpumus, kopā ar rūķiem ķeries pie Ziemassvētku egles rotāšanas un baudi tikko no krāsns izceltus speķa pīrādziņus.