Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Vasara klāt jeb jūnija jaunumi

Šogad vasara mainīga un nepastāvīga. Brīžiem saule, brīžiem lietus, bet te pēkšņi vējš iemet sejā nopļautās zāles smaržu. Laiks aktīvai rosībai dārzos, stādot, ravējot, pļaujot, bet varbūt atpūtas brīžos var ielūkoties arī kādā interesantā lasāmvielā. Jūnija jaunumos esam sarūpējuši aizraujošus romānus, stāstu krājumus, dzeju. Atradīsies šis tas vēstures cienītājiem, kāda kulinārijas, dārzkopības, psiholoģijas grāmata. Papildināts arī jaunajiem lasītājiem paredzēto grāmatu, mūzikas ierakstu plauktiņš. Piedāvājumā arī nedaudz bērnu literatūras ukraiņu valodā. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 16.06.2022.

 

Administratīvā procesa likums. Administratīvā procesa likuma spēkā stāšanās likums. [Rīga]: AFS, 2022.

Pieejams: JPB.
A daļa. Vispārīgie noteikumi; B. daļa. Administratīvais process iestādē; C. daļa. Administratīvais process tiesā; D. daļa. Administratīvā akta un tiesas nolēmuma izpilde.

 

Apinis, Uldis. Ogre. Vasarnīcu stāsti. [Ogre]: Ogres Attīstības Biedrība, 2021. 

Pieejams: JPB.

"Skaistais Ogres kūrorts, bērnu paradīze, gaisa un ziedu kūrorts, labākā veseļošanās vieta Latvijā, kūrortu pērle Rīgas tuvumā" - tik jūsmīgi vārdi starpkaru Latvijā veltīti Ogrei. Jau 19.-20. gadsimta mijā pilsētas centra pakalnos izveidojās vasarnīcu rajons, bet lielākā daļa ēku gāja bojā Pirmā pasaules kara laikā. Izdevumā aplūkota Ogres pilsētas un vasarnīcu apbūves vēsturiskā attīstība Jaunogrē, Ogrē un Pārogrē.

 

Bole, Dace. Kā panākt darbinieku uzplaukumu. Monogrāfija. Darba vide, psiholoģija. (Uzņēmējdarbības bibliotēka; Nr. 76). Rīga: Biznesa augstskola Turība, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija izstrādāta uz autores promocijas darba "Darbinieku garīgā labklājība un vērtīborientētas personāla vadības sistēmas ieviešana un lietošana Latvijas uzņēmumos" bāzes. Tās mērķis ir izvērtēt vērtīborientētas personāla vadības un darbinieku garīgās labklājības mijattiecību aktuālo praksi Latvijas uzņēmumos un atklāt darbinieku garīgo labklājību sekmējošo sistēmu un tās modeli, kā arī ieviešanas uzdevumus, principus un kritērijus.

 

Caune, Andris. Notikumi Rīgā pirms 100 gadiem. Pēc seno pastkaršu un fotogrāfiju liecībām (1900-1921). Novadpētniecība. Rīga: Zinātne, 2022.

Pieejams: JPB.

Šajā pētījumā, kas ir desmitais un noslēdzošais izdevumu sērijā par Rīgu pirms 100 gadiem, stāstīts par notikumiem Rīgas pilsētā laika posmā no 1900. līdz 1921. gadam. Tie bija 14 gadi pirms Pirmā pasaules kara no 1900. līdz 1914. gadam. Rīga, viena no tā laika Eiropas lielpilsētām, piedzīvoja strauju izaugsmi un uzplaukumu. Sekoja drūmie, postošie pieci kara gadi. Tad pienāca 1918. gada 18. novembris, kad latviešu tauta Rīgā varēja pasludināt savu neatkarīgu valsti – Latvijas Republiku. Divus gadus ilgā Neatkarības kara laikā, kad jaunajai valstij bija jāatvaira gan Padomju Krievijas iebrukums, gan vācu reakcionāro aprindu mēģinājumi gāzt Latvijas Pagaidu valdību, Rīgā vairākkārt mainījās politiskās varas. Notikumu apraksts beidzas ar to svētku dienu, kad 1921. gadā Rīgā svinēja Latvijas valsts de jure atzīšanu no Rietumeiropas lielvalstīm. Ne par katru Rīgas notikumu ir saglabājušās vizuālās liecības. Šajā grāmatā aptverti tikai tie notikumi, kuri redzami autora kolekcijā saglabātajās senajās pastkartēs. Tām piemeklēts avīzēs atrodams notikumu apraksts. Attēli ņemti no grāmatas autora ilgos gados vāktās pastkaršu kolekcijas, un tie ir nozīmīgi sava laikmeta vizuālie dokumenti, tie ļaus ieskatīties sen aizmirstos notikumos mūsu valsts galvaspilsētas vēsturē.


Deģis, Arvīds Dinijs. Lakstīgais aptieķnieks. Vēsturisks liecinājuma romāns par Mērsraga pagastu no 1931. līdz 1945. gadam. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Ar šo tautiskā romantisma stilā ieturētā romāna tapšanu es simboliski metu tiltu uz Mērsraga Deģu dzimtas atzaru un atdzīvināju daudzus kolorītus mērsradzniekus. Tā kā rakstīšanas laikā aptiekārs Ernests man palīdzeja atspoguļot viņa likteni, esmu uzņēmies kopt viņa ģimenes piemiņu Mērsraga kapos, kur dus mana vecvecmāmiņa Katrīna.

 

Džeferisa, Dina. Toskānas grāfiene. Angļu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir 1943. gads. Grāfienes Sofijas de Korsi Toskānas muižas mierpilno gaisotni izjauc negaidīta vācu karavīru ierašanās. Vēlēdamās atbalstīt Sabiedroto spēkus, viņa slepenībā no sava vīra Lorenco ir piekritusi dot pajumti ievainotam angļu radistam, tādējādi apdraudot viņu visu dzīvības. Kad pie Sofijas ierodas Maksīne, kura darbojas pretošanās kustībā, viņas noslēdz kādu vienošanos. Drošsirdīgā un neatkarīgā Maksīne savulaik sev ir solījusi nekad neiemīlēties, tomēr, sastopot glīto partizānu Marko, viņa saprot, ka šo solījumu pildīt nespēs... Pavisam drīz abas sievietes attopas ierautas bīstamā spēlē ar nacistiem. Vai viņas tiks atklātasc Vai viņām izdosies glābt savus mīļotos.


Eniņa, Zane. Uz Aļasku un atpakaļ. 30 000 km, 120 dienas, 17 lāči, ziemeļblāzma un citi brīnumi Kanādā un ASV. Ceļojumu apraksts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

 Pieejams: JPB.

Zanes Eniņas otrā grāmata vēsta par ceļojumu ar auto, četros mēnešos šķērsojot Kanādu un ASV. Lasītāji varēs piedzīvot atkalredzēšanos ar vairākiem grāmatas "Nekaunīgais pingvīns" varoņiem un kopā sēdēt kempingos ar karstu ogļu pannu zem krēsla, šķērsot ziemeļu polāro loku, ķert foreles un kalnu skatus, kā arī iepazīties ar lāčiem un citiem ceļabiedriem. Lielāko daļu no teju 80 valstīm Zane ir apceļojusi vienatnē ar mugursomu plecos, bet šoreiz viņa ceļo kopā ar humora pilno franču kulinārijas entuziastu kanādieti Rafaēlu.

 

Freimane, Gunita. Birst pelni kā sniegs. Latviešu romāns. Rīga: Ezzerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Otrā pasaules kara sākums. Skaistā, mazā lauku ciematā, vēl kara neskartā, dzīvo jauna un naiva meitene Terēze. Viņas dzīve iesākusies mierpilna un laimīga mātes greznajā laukakmeņu pilī.Kādā dienā ciematā ierodas aizdomīgs svešinieks, kurš negribēdams, izmaina jaunās sievietes dzīvi. Viņa nenojauš, kas patiesībā ir šis skaistais svešinieks ar tik pretrunīgo raksturu. Karš nes līdzi drausmīgus un neparedzamus notikumus, kuri saved viņus atkal kopā un šķir, liekot izturēt daudzus sāpīgus šķēršļus un liekot atrast vai pazaudēt ceļu vienam pie otra.

 

Gaļas un zivju kūpināšana mājas apstākļos. Kūpinātavas un kūpināšanas veidi, gaļas sadalīšana un pirmapstrāde, sālīšana un kūpināšana, medījumu gaļas kūpināšana, desas, zilcgaļas, konservi, zivju kūpināšana. Rīga : Avots, [2022?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Kūpinātavas un kurināmais: Kūpinātavas; Kurināmā izvēle; Gaļas pāstrāde: Gaļa un tās kvalitāte; Gaļas un tās izstrādājumu sālīšana; Gaļas kūpināšana; Gaļas vītināšana; Desu gatavošana; Gaļas konservi; Zivju kūpināšana: Zivju sagatavošana kūpināšanai; Zivju vītināšana un marinēšana; Zivju kūpināšana un apstrāde; Kūpinātas un sālītas zivis ēdienu receptēs.

 

Grimaldi, Virdžīnija. Laiks atkal iedegt zvaigznes. Franču romāns. [Rīga]: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sirsnīgs un aizkustinošs romāns par mātēm un meitām, ģimenēm un neparastām draudzībām, kas liks jums gan smieties, gan raudāt... Ja Anna nebūtu zaudējusi darbu, iespējams, viņa nekad nebūtu uzdrošinājusies rīkoties tik impulsīvi. Viņas vecākajai meitai Hlojai ir septiņpadsmit gadu un kārtējie sirdēsti. Piepeši atklājas, ka meitene ir atmetusi ar roku mācībām licejā un plāno sākt strādāt. Izrādās, arī divpadsmitgadīgā Lilī skolā nejūtas labi... Brīdī, kad Anna saprot, ka ģimene burtiski jūk laukā, kļūst skaidrs, ka tikai ļoti spontāna un grandioza rīcība var kaut ko mainīt. Un tā nu Anna paziņo, ka viņas visas dosies uz Skandināviju, lai savām acīm skatītu ziemeļblāzmu. Meitenes šo ideju uztver ar piesardzību, savukārt Anna ir apņēmības pilna, jo šis ceļojums varētu viņas arī atkal satuvināt.

 

Gutjeresa, Keitija. Dubultā dzīve. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Lore Rivera bija precējusies ar diviem vīriešiem vienlaikus, līdz kādu dienu viens no viņiem uzzināja patiesību un nošāva otru. Slepena dubultā dzīve, traģiska slepkavība. Šādu stāstu pasaulei ir pavēstījuši mediji. Tomēr rakstnieci Kasiju Boumenu interesē kaut kas vairāk par to. Kā šī sieviete spēja dzīvot idillisku ģimenes dzīvi un izturēt melu radīto spriedzi? Kasijai par pārsteigumu, Lore Rivera ir gatava runāt. Atklāt to, kā nevainīga deja kļuva par dēku, kā laimīga laulība noveda pie nozieguma. Piekļūstot tuvāk Lorei, Kasija sāk nojaust, ka patiesība izrādīsies pavisam citāda, nekā gaidīts.

 

Heidžeski, Nensija Dž. Lielā jogas rokasgrāmata. 161 ilustrēta jogas poza. [Tallina]: Helios, 2022.

Pieejams: JPB.
“Lielā jogas rokasgrāmata” ir visaptverošs ceļvedis, kas: nodrošina ar visu nepieciešamo informāciju, lai uzsāktu jogas praksi, neizejot no mājām; piedāvā efektīvas pozas un elpošanas vingrinājumus – tie palīdz atvieglot vairāk nekā 50 plaši izplatītas slimības (no muguras sāpēm līdz sieviešu veselības problēmām, no alerģijām līdz bezmiegam); ar anatomisku ilustrāciju palīdzību izskaidro vingrinājumu ietekmi uz muskuļiem un locītavām; ietver 25 jogas sekvences.

 

Jasliņa, Avita. Cēlās puķes. Ar košām lapām, ziemasteres, floribundrozes, padomi kopšanai. Puķkopība. Nr. 6 (329) (jūnijs, 2022). Rīga: Latvijas Mediji, 2022.
Pieejams: JPB.
3 puķu modes tendences, ieteikumi; Puķkopja gudras iepirkšanās ABCD; Pazīsti rozes; 10 izcilas floribundrozes; Ziemasteres; 40 nemainīgi skaistās; 60 puķu kompozīcijas.

 

Jēkabsons, Ēriks. Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels. Latvijas 20. gadsimts. Vēsture. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

Ja uz ielas nejauši sastaptiem cilvēkiem pajautātu — lūdzu, nosauciet redzamākos Latvijas Valsts dibinātājus, domāju, vairums nosauktu Kārli Ulmani, Zigfrīdu Annu Meierovicu, Jāni Čaksti. Bet, pajautājot — kas ir Voldemārs Roberts Zāmuels —, tikai retais zinātu atbildi. Nenoliedzot Ulmaņa, Meierovica, Čakstes nopelnus, viņiem līdzās būtu jānostāda Voldemārs Roberts Zāmuels — Latviešu pagaidu nacionālās padomes vadītājs, rosīgs sabiedrisks darbinieks, politiķis, advokāts, īsts Latvijas patriots ar savu pamatotu viedokli (nereti atšķirīgu no tābrīža populārākā). Zāmuela darbība 1917. gadā — jo īpaši Valkas periodā — ir ne vien pašaizliedzīga, bet arī drosmīga un ļoti riskanta — Latvijas neatkarības idejas pārveide konkrētos dokumentos, organizatoriskās struktūras izveide un tās vadīšana — bez tā 1918. gada 18. novembris nebūtu iespējams. Tāpēc priecājamies, ka nu tapusi profesora Ērika Jēkabsona monogrāfija “Valstsvīrs Voldemārs Roberts Zāmuels”, kas, cerams, veicinās zināšanas un interesi par unikālo, Latvijai tik nozīmīgo personību. Protams, Zāmuels būtu pelnījis pienācīgu piemiņas vietu, viņa iemūžināšanu ielu nosaukumos un lielāku uzmanību skolu mācību grāmatās. Lai šī grāmata ir dzinulis tālākai Voldemāra Roberta Zāmuela piemiņas saglabāšanai. Vents Armands Krauklis, Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

 

Jennesa, Luīze Boije. Latvānis. Pretošanās triloģija. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Jumava, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Kad Sāras tēvs mīklainos apstākļos mirst ugunsgrēkā, viņa no Zviedrijas mazpilsētas Erebrū pārceļas uz Stokholmu. Tur 25 gadus vecajai jaunietei viss rit ļoti gludi: no viesmīles darba viņa ātri pāriet strādāt cienījamā sabiedrisko attiecību aģentūrā un no trūcīgas mājvietas piepilsētā pārceļas uz greznu dzīvokli ekskluzīvajā Estermalmes rajonā Stokholmas centrā. Sāra priecājas, ka viņai dzīvē viss beidzot izdodas. Taču drīz vien viņa apjauš, ka nekas nav tā, kā šķiet. Sāk atgadīties baisas lietas, kurām nav izskaidrojuma. Pamazām viņa zaudē uzticību apkārtējiem, līdz kādā brīdī neuzticas vairs pat savam prātam. Vai visas dīvainības notiek tikai viņas iztēlē? Vai viņa tiešām vairs nevar uzticēties nevienam?


Kadiķe, Maija. Iedvesmo sevi. 122 atklāsmes. Psiholoģija. [Rīga]: [Maija Kadiķe], [2022?].

Pieejams: JPB.
 “Iedvesmo sevi” ir spēka grāmata, kurā apkopotas 122 atklāsmes, kas autorei palīdzējušas saglabāt mieru, līdzsvaru un dzīves jaudu, lai apzināti virzītos pa savu dzīves ceļu. Ja nezini atbildi, ja ir grūti brīži, ja jūties apmaldījies un nesaproti, kur doties, atver “Iedvesmo sevi” un tu saņemsi tieši tos vārdus, kas tev šobrīd ir vajadzīgi. Mēs paši radam savu realitāti. Mums pašiem ir arī jāatrod veids, kā to vislabāk paveikt.


 Keplers, Lārss. Lācars. Izmeklē Jona Linna. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Kādā dzīvoklī Oslo tiek atrasts vīrieša līķis. Pārmeklējot nozieguma vietu, policija saprot, ka upuris ir nodarbojies ar kapu apzagšanu un trofeju kolekcionēšanu, tomēr pats šausminošākais atklājums tiek uziets virtuves saldētavā. Dažas dienas vēlāk ar Jonu Linnu sazinās vācu policijas detektīve, lūdzot palīdzību saistībā ar kādu slepkavību piejūras kempingā netālu no Rostokas. Jona apzinās, ka līdzība, ko viņš sāk saskatīt šajos noziegumos, nav racionāli izskaidrojama, tomēr nespēj to ignorēt. Ja kāds atgriežas no mirušajiem, daži to sauc par brīnumu, bet citi – par šausmu murgu...

 

Kerets, Etgars. Aizķeršanās galaktikas nomalē. Ebreju stāsti. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.
Šajā stāstu krājumā sastopas spilgta iztēle, versmaina aizrautība un dzēlīgs humors, kas sasaucas ar autora iepriekšējos darbos iepazīto ironiju un tieksmi pretstatīt laicīgo un pārpasaulīgo. Rakstnieka Etgara Kereta radītie tēli izaicina tradicionālo lomu dalījumu ģimenē, karā un spēlēs, viņa īsprozā netrūkst ne narkotiku un kūku, ne atmiņu un mīlestības. Šādas pretrunas nepārsteidz – rakstnieks ir uzaudzis Izraēlā, valstī, kur līdzās pastāv augsto tehnoloģiju industrija un Holokausta vēsture, praida gājieni un reliģiskās dogmas, saulainas pludmales un bumbu patvertnes.

 

Kovaļova, Lelde. Tvitera tiesa. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Alberta un Elgas dzīve pārvēršas naktī, kad viņi uzzina, ka pusaugu meita Rasa izvarota un piekauta degvielas uzpildes stacijas tualetē. Ārvalstīs slavu guvušais latviešu aktieris Ričards Dāvidsons ierodas atvaļinājumā dzimtenē uz divām nedēļām, nenojauzdams, ka jau nākamajā rītā viss vērsīsies pret viņu - Rasa apgalvo, ka Ričards ir vainīgais, kurš tobrīd ar draugu kompāniju bijis benzīntankā. Sociālajos tīklos pret aktieri sākas nomelnošanas kampaņa un neviens viņam netic. Izmeklēšanā tomēr atklājas - iespējams, patiesību noklusē gan apsūdzētais, gan cietusī...

 

Kūciņas, našķi un uzkodas bez cepšanas. Konditoreja. Rīga: Avots, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Grāmatā dotas idejas garšīgām un veselīgām uzkodām, našķiem un kūciņām bez cepeškrāsns izmantošanas. Šī grāmata ir laba ideja dāvanai, kā arī iedvesmas avots svētku un ikdienas galdam. Straujajā 21.gadsimtā vēlamies ātras un vienkāršas receptes, bet tajā pašā laikā, lai saldās un sāļas uzkodas priecē garšas kārpiņas. Grāmata atklāj interesantas receptes garšu varavīksnei.

 

Kvinna, Džūlija. Bridžertoni. Vikonts, kurš mani mīlēja. 2. grāmata. Amerikāņu vēsturiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Šoreiz smalko aprindu ziņu autoriem nepavisam nav taisnība. Antonijs Bridžertons, Londonas iekārotākais vecpuisis, ne tikai ir nolēmis apprecēties – viņš pat jau ir noskatījis sievu! Vienīgais šķērslis ir Keita Šefīlda, iecerētās vecākā māsa, visneatlaidīgākā persona, kāda jebkad ir spērusi kāju uz Londonas deju grīdas. Šī enerģiskā intrigante ar savu apņēmību nepieļaut saderināšanos padara Antoniju vai traku, bet, naktī iemiegot, tieši Keita ir tā sieviete, kuru viņš redz savos erotiskajos sapņos... Pretēji vispārpieņemtajam uzskatam Keita ir pārliecināta, ka trakulīgie uzdzīvotāji un zvērinātie vecpuiši nav tie labākie vīra kandidāti, turklāt Antonijs ir ļaunākais blēdis no visiem! Keita ir apņēmusies pasargāt māsu, bet, kad Antonija lūpas negaidīti piekļaujas viņējām, viņa vairs nav tik ļoti pārliecināta, vai maz pati spēs pretoties šī ļaundara valdzinājumam...

"Vikonts, kurš mani mīlēja" ir otrā grāmata ciklā par Bridžertonu ģimeni, pēc kuras uzņemts arī TV seriāls, ko demonstrē Netflix.

 

Lāce, Ilze. Sarunas uz sētas kāpnēm. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sīkās dienu lauskas Ilzes Lāces jaunajā stāstu krājumā liekamas mozaīkā, izvēloties savu lasījuma secību, atrodot pagātni vai nākotni, vai savu šīs dienas sajūtu. Smalkas izteiksmes nianses un bagāta valoda, bet pāri visam - ikdienas cilvēkiem tik līdzīgu tēlu galerija, ka rodas dienasgrāmatas lasījuma sajūta. Stāstos viss notiek pa īstam. Vieglas skumjas dzīves norietā, pieņemot esību bez nožēlas. Jaunības cerības, kuras varbūt pagaisušas bez pēdām, tomēr spējušas piešķirt dzīvei krāsu daudzveidību, kas tekstā atklājas maigos pustoņos. Stāstu krājums piedāvā iespēju sajūtu līmenī rast atbildi uz jautājumu, ko nozīmē būt cilvēkam. Iespējams, tā ir spēja just.

 

Latvijas spēks ilgi pastāvēt. VPP "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai" projekts "Latvijas valsts un sabiedrības izaicinājumi un to risinājumi starptautiskā kontekstā" (2018-2022). Kolektīvā zinātniskā monogrāfija. Ekonomika. Rīga: Latvijas Zinātņu akadēmija; [Jelgava]: Latvijas Lauksaimniecības universitāte, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija sagatavota balstoties uz Valsts pētījumu programmas "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtsējai = Latvian Heritage and Future Challenges for the Sustainability of the State" (2018-2022) projektā "Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi un to risinājumi straptautiskā kontekstā = Challenges for the Latvian State and Society and the Solutions in International Context" ("Interframe-LV") veikto pētījumu rezultātiem.
Nodaļa I: Ilgtspējas politika; Nodaļa II: Izaicinājumi un to risinājumi mainīgajā Latvijā; Nodaļa III: Ilgtspējas stratēģija.

 

Lembergs, Aivars. Kriminālprocess kā atriebība. Par parādu atprasīšanu no "SWH Rīga". 2. cēliens. Mērķis - iznīcināt Lembergu. [Mārupes novads]: Goldberg Trust, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmatā "Kriminālprocess kā atriebība" tiek analizēti tā dēvētā Lemberga kriminālprocesa paši pirmsākumi, notikumi, kas aizsākās pirms 23 gadiem, tālajā 1999. gada maijā, kad politiķi, kuri konfliktēja ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu, pirmoreiz aiznesa uz Ģenerālprokuratūru dažus papīrus, kas it kā kompromitēja Ventspils mēru. No šiem un vēlāk arī citiem papīriem, kas tika nogādāti Ģenerālprokuratūrā, pēc 9 gadiem tapa kriminālapsūdzība par akciju un kapitāla daļu izspiešanu no Aināra Gulbja.       


Linka, Šarlote. Bez vainas. Vācu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir saulaina un tveicīga vasaras diena. Seržante Keita Linvila sēž vilcienā, kas dodas no Londonas uz Jorku, kad kāda pasažiere panikā lūdz viņai palīdzību: viņu vajājot svešinieks. Un tad jau atskan vairāki šāvieni. Divas dienas vēlāk netālu no Skārboro jauna skolotāja nokrīt no velosipēda, jo kāds pāri ceļam ir novilcis tievu stiepli. Viņa uzreiz zaudē samaņu un vairs nedzird šāvienu. Abas sievietes nav savstarpēji saistītas, taču izmantotais ierocis ir tas pats. Ziemeļjorkšīras policijas jaunā darbiniece Keita Linvila, kura pametusi darbu Skotlendjardā, lai pievienotos Kaleba Heila komandai, nekavējoties tiek iesaistīta izmeklēšanā. Laiks negaida, ir jārīkojas ātri. Viņa nāk uz pēdām baisam noslēpumam un nokļūst nāves briesmās. Jo noziedznieks negrasās padoties...

 

Ness, Patriks. Haosa spēle. Triloģija "Haosa spēle". 2. daļa. Jautājums un atbilde. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Bēgot no nepielūdzamās armijas, Tods ir atnesis nāvīgi ievainoto Violu uz pilsētu, kur abi iekrīt tieši viņu ļaunākā ienaidnieka mēra Prentisa rokās. Atšķirts no Violas un ieslodzīts cietumā, Tods ir spiests pakļauties jaunajai kārtībai, kādu pilsētā ieviesis mērs. Bet kādi noslēpumi ir rodami aiz pilsētas robežām? Kur ir Viola? Vai viņa ir dzīva? Un kas ir noslēpumainā Atbilde? Grāmatas "Nazis, ko neatlaist" turpinājums - triloģijas "Haosa spēle" otrā daļa.
    

Niemi, Mīkaels. Kā nomedīt lāci. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Ir 1852. gada vasara, Kengisas ciems atrodas pašos Zviedrijas ziemeļos, un jaunais Jusi ir aizbēdzis no savām mājām, kurās valda cietsirdība un bads. Viņš kļūst par uzticīgu harismātiskā prāvesta Larsa Levi Lestadiusa mācekli. Lestadiuss ir arī aizrautīgs botāniķis – viņš māca Jusi visu par dabu un augiem, kā arī lasīt un rakstīt, mīlēt un cienīt Dievu. Lestadiusa kaismīgie svētdienas sprediķi sniedz pestīšanu zemniekiem un viņu kalpiem, bet rada nepatiku vietējo kungu aprindās, kuru ienākumi mazinās, ļaudīm izvēloties atturību. Kādu dienu mežā pazūd kalpone, drīz nozūd vēl viena. Kad pirmā tiek atrasta mirusi, bet otra – smagi savainota, vietējie tur aizdomās apkārtnē klaiņojošu asinskāru lāci, un tiek izziņota atlīdzība par tā nogalināšanu. Tomēr Lestadiuss, izmantojot zināšanas un izmeklētāja talantu, uziet pēdas, kas norāda uz daudz bīstamāku slepkavu, tādējādi neviļus apdraudot gan sevi, gan citus.

 

Osmena, Džīnija. Ieņemšana. Ceļvedis medicīniskajā apaugļošanā. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Vispusīgs un saprotams ceļvedis – neatsverams palīgs ikvienam, kurš pats saskaras ar šo procesu vai vēlas tajā atbalstīt tuviniekus un draugus. Grāmatā var rast atbildes arī uz mūsdienu pasaulē nereti uzdotiem jautājumiem: ko iesākt, ja izvēlētās karjeras dēļ varētu rasties grūtības tikt pie bērniņa? Vai noteikti jādzemdē "auglīgākajā vecumā", lai tikai nenokavētu, un kādas pašlaik ir zinātnes reālās iespējas palīdzēt cilvēkam, kurš vēlas atlikt pēcteču radīšanu līdz brīdim, kad būs tam gatavs?


Perēna, Valērija. Svaigs ūdens puķēm. Franču romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Violeta Tusēna ir kapsētas pārzine mazā Burgundijas pilsētiņā. Sērojoši tuvinieki, regulārie apmeklētāji un arī kolēģi iegriežas viņas namiņā sasildīties vai rast mierinājumu, un, dzerot kafiju un sarunājoties, asaras mijas ar smiekliem. Kādu dienu ierasto ikdienu izjauc policijas komisāra Žiljēna Sola ierašanās. Viņš vēlas izkaisīt savas mātes pelnus uz pilnīgi sveša cilvēka kapavietas. Un diezgan ātri kļūst skaidrs, ka Žiljēna neizprotamajai vēlmei ir kaut kāda saistība arī ar Violetas pašas sarežģīto pagātni.


Pranka-Jankovska, Maruta. Sabats saksafonam. 1. grāmata. Vientulības rokenrols. Latviešu dzeja. [Rīga]: Veiters, 2021. Konteinerā 3. grāmatas.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata izdota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2021 atbalstu, kā arī Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Kultūras padomes atbalstu.

 
Pranka-Jankovska, Maruta.  Sabats saksafonam. 2. grāmata. Pusceļa dziesma. Latviešu dzeja. [Rīga]: Veiters, 2021. Konteinerā 3. grāmatas.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata izdota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2021 atbalstu, kā arī Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Kultūras padomes atbalstu.

 

Pranka-Jankovska, Maruta. Sabats saksafonam. 3. grāmata. mArfas psalmi. Latviešu dzeja. [Rīga]: Veiters, 2021. Konteinerā 3. grāmatas.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata izdota ar Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas 2021 atbalstu, kā arī Jelgavas valstspilsētas pašvaldības Kultūras padomes atbalstu.

 

Priedītis, Imants. Dzīves komandējums. No gaisa spēku izpalīgiem līdz Gulagam Čukotkā un neatkarīgajai Latvijai. Vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Unikāls un vienlaikus daudziem latviešu vīriešiem raksturīgs dzīvesstāsts vairāk kā 90 gadu garumā. Autors pieredzējis dienestu Vācijas militārajās vienībās, ticis amerikāņu vervēts darbībai okupētajā Latvijā, piedzīvojis padomju represijas un izsūtījumu. Būdams viens no pēdējiem dzīvajiem 2. pasaules kara dalībniekiem, kā arī pārcietis ieslodzījumu Gulaga nometnē, I. Priedītis atmiņās sniedz savu individuālo pienesumu Latvijas vēsturē par periodu no 30. gadiem līdz pat mūsdienām - par Otro pasaules karu Latvijā un Centrāleiropā, par pretošanos okupācijai, PSRS īstenotajām represijām, izsūtījumu uz Krievijas Tālajiem Austrumiem un represētā ikdienas dzīvi depresīvajā Latvijas PSR, kas ilga līdz neatkarības atgūšanai, kā arī par dzīves un darba posmiem jau brīvā Latvijā.

 

Re - Ģenerācija. Starptautiskais dzejas festivāls Jelgavā 2022: PAGE BREAK. Antoloģija. Jelgava: Jelgavas Tipogrāfija, 2022.Teksts paralēli angļu, vācu, turku, spāņu, igauņu, baltkrievu, grieķu valodās.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Latvijā ir spēcīgas dzejas tradīcijas un izaugsme pēdējo gadu laikā, taču tai ir nepieciešams ikgadējs liela formāta starptautisks dzejas festivāls. Cerams, ka dzejas festivāls "Page Break" Jelgavā dos spēku un ierosmi Latvijas dzejas videi, līdztekus iedibinot plašas starptautiskās sadarbības tradīcijas. Pateicoties Jelgavas pilsētas viesmīlībai, mums ir iespēja šo sapni īstenot!

 
Rislaki, Juka. Starp dzīvību un nāvi. Latviešu aģenti Somijas-PSRS spiegošanas karā. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.

20. gadsimta 20. gados čeka izdomāja operāciju "Trests", kas palīdzēja Padomju Savienībai sekot līdzi balto migrantu gaitām, sēja intrigas un mānīja citu valstu izlūkus. Šī stāsta tēli ir visnoslēpumainākie personāži Somijas vēsturē: Latvijā dzimušie [Eduards?] Operputs un Vilis Jurcēns, kā arī Operputa iespējamā mīļākā - gudrā Marija. Šie un daudzi citi personāži ietekmēja nepieteiktā Somijas un PSRS spiegošanas kara gaitu. Autors, pētīdams Somijas un Latvijas arhīvus, šķetina sarežģīto, izdomas un viltību pilno, daudzveidīgo un neparedzami globālo spiegošanas pasauli.

 

Roze, Gundega. Dimanti tavā pagalmā. 2. grāmata. Dodies tālāk, meklē dziļāk un atrodi apslēptos dārgumus - savus talantus, neapgūtās iespējas un jaunus apvāršņus. Rīga: Avantis Publishing, 2022. 

Pieejams: JPB.

Bailes par rītdienu nav mazinājušās. Viena globāla traģēdija nomaina citu, un biedējošais fons jau kļuvis ierasts kā ātrās palīdzības sirēnas aiz loga… Bet kas tikmēr notiek ar manu dzīvi? Vai es zinu, kurp eju un kāpēc? Par ko ir mans stāsts? Grāmatā apkopoti praktiski padomi un autores personīgas slejas, kas iedrošina doties jaunā izaugsmes ceļā. "Tavas iespējas", "Tava harmonija", "Tavs skaistums" un "Tavi svētki" – četras centrālās grāmatas sadaļas, kuras vari lasīt atbilstoši konkrētā brīža noskaņojumam. Saturiskais izkārtojums apzināti veidots viegli pārskatāms un rotaļīgs – kā labāko draudzeņu saruna. Grāmatas 1. daļas autore Gundega Bičevska.

 

Silvere, Džosija. Viena nakts uz salas. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kleo Vaildere savu trīsdesmito dzimšanas dienu grasās pavadīt kādā nomaļā Īrijas namiņā, lai sieviešu žurnālam sagatavotu rakstu par to, ka beidzot ir jāiemīl pašai sevi un jāpārstāj meklēt otro pusīti. Liels ir Kleo pārsteigums, kad, vētrainā vakarā ierodoties namiņā, viņa tur sastop kādu svešinieku. Izrādās, arī amerikānis Maks te grasās apmesties. Un, lai būtu pavisam jautri, šī mājiņa ir paredzēta medusmēneša baudītājiem. Cenšoties apvaldīt abpusējo nepatiku, Kleo un Maks iekārtojas katrs savā namiņa stūrī, lai sagaidītu vētras beigas un dotos projām. Tomēr liktenis būs lēmis viņiem iepazīties tuvāk.

 

Sudakova, Santa. Formula 1. Latviešu dzeja. Cēsis: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.

Autore saka: "Ja par manu dzeju - vienmēr ir bijis grūti to klasificēt - daiļliteratūra vai autosporta vēsture. It kā divas nesavienojamas lietas, kuras tomēr esmu savienojusi. Dzejas veidā aprakstu Pirmo Formulu - leģendārus braucējus, komandas, vērā ņemamus notikumus gan no senākiem laikiem, gan mūsdienām".

 

Sviklāns, Jānis. Žults. (Vakara romāns; 2022/5 (275). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Liela daļa 21. gadsimta cilvēku dzīves paiet sociālajos tīklos – šeit mēs satiekam draugus, apmaināmies viedokļiem, meklējam palīdzību un arī izlejam sakrājušos žulti. Jāņa Sviklāna ironiskā debijas romāna galvenais varonis Agris sociālajos tīklos pavada gandrīz visu dienu. Darbs šķiet garlaicīgs, tam trūkst prestiža, un arī atalgojums neļauj dzīvot tā, kā gribētos. Ar draugiem īstas saskaņas nav, un atrast meiteni šķietgandrīz neiespējamā misija. Toties Facebook ļauj radīt ne tikai vienu, bet pat vairākas šķietami veiksmīgas, pašpārliecinātas un ietekmīgas personības.

 

Šadre, Daina. Ceļmalas puķes. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Kad izrādās, ka mīlestība bijusi tikai māns, jaunā talantīgā aktise Elza Ezeriņa bēg - no sava teātra, no pazemojuma, no Rīgas. Viņa cer paslēpties klusajā Mārcienā, nenojaušot, ka šeit atradīs ne tikai mieru, bet arī mīlestību un atrsisinājumu triju dzimtas pagātnes mīklām. Romānā dzirkstī kaislības, brīžiem apsvilinot gan pašus mīlētājus, gan apkārtējos.

 

Uzulniece, Anita. Mans kino (un) laiks. 2. daļa. Kinematogrāfija. Rīga: Laika grāmata, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

"Kinozinātnieces Anitas Uzulnieces neparasti bagātā, gadiem krātā kino pieredze, kas savulaik atspoguļojās viņas daudzajos rakstos, nu ir pārtapusi sējumā, kas ataino gan Anitas patieso un dziļo mīlestību pret kino, bet lasītājiem ļauj vai nu gremdēties atmiņās kopā ar viņu, vai arī atklāt sev gluži jaunu kino pasauli. Es pat teiktu, šis sējums ļauj ieraudzīt pasaules nozīmīgāko autoru filmas viņas acīm, tādējādi mums katram tiek dota iespēja paplašināt savu pieredzi ar Anitas Uzulnieces skatījumu uz suģestējošo kino pasauli", Viktors Freibergs, kino zinātnieks.


Veika, Džūlsa. Brīvdienas Romā. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Roma ir mīlestības un pavedināšanas pilsēta. Bet romantika ir pēdējais, kas Līzai ir prātā. Viņai ir daudz svarīgākas lietas padomā, piemēram, jāuzmeklē nozudušais tēvs. Kad meklējumos rodas pirmais šķērslis, viņas bērnības draugs Vills ne tikai palīdz viņai nonākt atkal uz pēdām, bet arī kopā ar viņu izbauda romantiskas ainavas un izmeklētus ēdienus, un Līza pamazām aizdomājas par to, ka viņu ir sākusi valdzināt ne tikai Roma. Kad Līza un Vills sāk rakņāties pagātnē, neviens no viņiem nav gatavs tiem ilgi glabātajiem noslēpumiem, kam viņi uzdursies. Mēs apsolām - abu pasaule apgriezīsies ar kājām gaisā!

 

Venks, Gērijs. Smadzenes un pārtika. Kā ķīmiskās vielas kontrolē domas un sajūtas. Rīga: Lietusdārzs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Pārtika, medikamenti un jūs; Ēšanas neiroloģija: hormoni, pārēšanās un novecošana; Atmiņas, maģija un smaga atkarība; Eiforija, depresija un psihoze; Realitātes enkurs smadzenēm; Marihuāna smadzenēs; Vienkāršas molekulas, kas uzbudina un nomierina; Senatnes atliekas; Gulēšana vai staigāšana; Smadzeņu uzlabošana un citi maģiski uzskati.

 

Zeibots, Andris. Stāsti un teikas Laika vecim. Latviešu stāsti. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmatā ir pāris desmiti stāstu, kurus autors ir radījis, iedvesmojoties no ziņu publikācijām. Pārsvarā tie ir jautājumi, kas uztrauc mūsdienu Latvijas sabiedrību un kurus Andris Zeibots vēlreiz aktualizē, radot no tiem stāstus un teikas. Stāstu krājums izskan kā spraiga un ideju slodzē nepiekāpīga, savā brīžam biedējošajā patiesīguma intensitātē arvien skaļumā pieaugoša simfonija šodienai, soctīklu haosa varoņiem un cilvēciskā prāta, saprāta totālam apjukumam. 
Regīna direktore; Lepošanās pret liftošanos; Šlagas lauks; Trase; Žurks; Plēromas aisbergs; Septiņas tumšas dienas; Lietus; Fejka; Indoktrinācija; Varas lāsts; Spoguļmašīna; Strigoja simptoms; Smaidošais dimanta cilvēks; Grafiti; Nohipnotizētie; Amnēzija - šlaga; Izolācija; Melnā maģija; Laimes spēle.

 

Fricsons, Gunārs. Latvian Displaced Persons in WW II Germany. Stories of flight, DP life, families, and the world around us. Riga: Laika grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.
The essays in this book are stories of my family`s flight from Latvia in 1944 to Germany in the last months of WW II. The stories are about the lives of the Displaced Persons in post-WW IIGermany. Their search for safety, security, and sustenance.

 

The Strength of Latvia for the Long-term Development. Project Challenges for the Latvian State and Society and the Solutions in International Context (Interframe-LV) National research programme latvian Heritage and Future Challenges for the Sustainability of the State (2018-2022). The collective scientific monograph. Ekonomika. Riga: Latvia Academy of Sciences, 2022.

Pieejams: JPB.
Chapter I; Sustainability Policy; Chapter II: Challenges In Changing Latvia; Chapter III: Sustainability Strategy.

 

Szwacka-Mokrzycka, Joanna. A study on consumer behavior in the food market Eastern European countries case. Starptautiskās ekonomiskās attiecības. Warsaw: Warsaw university of life sciences press, 2021.

Pieejams: JPB.
Theoretical aspects of consumer behavior and trends in the food market ; Changes in the food consumption and the level of satisfaction of nutritional needs ; Criteria for the selection of food products - the results of empirical research ; Trends in consumer behavior change in the domestic food market: the causes and conseqences - Latvia and Lithuania case.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Diena ar tēti. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rībkājis ir sajūsmā, uzzinot, ka šo dienu viņš pavadīs divatā ar tēti. Zaķēns prāto, vai viņi dosies atklāt slepenu alu vai varbūt kāps kalnos! Diena gan izvēršas nedaudz citādi, bet Rībkājis saprot, ka uz tēti vienmēr var paļauties. Kopā ar bērnu lasiet šo sirsnīgo stāstu par vecāku un bērnu mīlestību.

 

Dipu dapu, mazais ponij! Glaudāmgrāmatiņa bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Spilgtas krāsas, lieli un izteiksmīgi zīmējumi, dažādas glaudāmvirsmas aicināt aicina pieskarties, pataustīt un noglāstīt. Raibi koša un maigi pūkaina! Mazuļa pirmā mīļgrāmatiņa.

 

Jauns piedzīvojums. My Little Pony. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Poniju valstība Ekuestrija zaudējusi burvju spēku, bet sparīgā zemes poniju meitene Sanija ir pārliecināta, ka sašķeltā poniju pasaule vēl var apvienoties. Sanija ar jauno draugu palīdzību cenšas pierādīt, ka pat mazi poniji spēj daudz ko mainīt.

 

Jēgerfelde, Jennija. Mana kolosālā dzīve. Zviedru romāns jaunatnei. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laipni lūgti Skērblakas viesnīcā Royal Grand Golden Hotel! Te tagad dzīvos Sige ar māsām, mammu un pavisam neparasto vecmāmiņu, kurai tikpat neparastā viesnīca, starp citu, arī pieder. Stokholmas skolā Sige neiederējās un jutās pagalam nelaimīgs, tāpēc dzīve mazpilsētā nāk īsti laikā. Te ir gan pinbola mašīna, gan īsts režisors, gan negaidīti spraiga cīņa par kādu dārza rūķi ar vietējo instagram slavenību. Ja tikai strauji netuvotos jaunais skolas gads... Sigem ir tikai viens mērķs - līdz vasaras beigām kļūt populāram.

 

Kas pazudis? Kas uzradies? Dziesmas bērniem. [Rīga]: Ausma Media, 2021.1 CD. Pielikumā dziesmu teksti latviešu valodā. Informācija par šo albumu pieejama arī www.tutaslietas.lv.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Čimpiņ-rimpiņ aģentūra (00:53); Ukuleles dziesmiņa (1:56); Āpsītim dzimšanas diena (00:52) / Edvards Kuks -- Sastrēgums (2:18 ; Ačgārnā diena (2:40)/ Elizabete Lukšo-Ražinska -- Ziemassvētku gardumi (2:40)/ Jana Egle -- Balons (1:54)/ Kārlis Vērdiņš -- Dziesma par deguniem (2:02)/ Jana Egle -- Dziesmiņa, kurā viss pazūd (2:02)/ Elizabete Lukšo-Ražinska -- Vēl viens gads tev klāt (00:58)/ Kārlis Vērdiņš -- Auto dziesmiņa (2:03); Zobaiņu dziesmiņa (1:26)/ Elizabete Lukšo-Ražinska -- Jūras dziesmiņa (2:15); Emīlijas Kājiņas dziesma (2:34); Nočiepšu mākonim sudraba malu (2:02)/ Edvards Kuks.


Kerenens, Mika. Skolas pica. Igauņu stāsti bērniem. (Lasītprieks!). Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Uz skolas elektrības skapja kāds bez atļaujas uzzīmējis picu. Visi vēlas noskaidrot, vai tā ir ielu māksla vai ķēpājums, un kurš gan ir vainīgais, nemaz neinteresējoties par vēsti, ko zīmētājs vēlējies nodot. Tā kā nosmērēto pirkstu dēļ aizdomas krīt uz Olavu, slepenajai biedrībai "Bibļuks" nekas cits neatliek kā noslēpumaino picas autoru atklāt pašiem.

 

Klings, Marks Uve. Diena, kad opis uz plīts uzlika elektrisko tējkannu. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Turpinot iepazīstināt ar piedzīvojumiem jautrajā ģimenītē, ko lasītāji iepazinuši un iemīļojuši grāmatā “Diena, kad ome salauza internetu”, aicinām iejusties situācijā, kad visu uzmanības centrā nonācis omulīgais vectētiņš, kuram ļoti patīk visu remontēt. Kad opis bija mazs, elektrisko tējkannu vēl nebija. Tolaik cilvēki vārīja ūdeni tējkannās uz plīts. Tas bija pilnīgi kas cits. Kannā ielēja ūdeni, uzlika uz plīts un ieslēdza riņķi. Un ūdens uzvārījās. Pavisam vienkārši. Ome un opis atkal ieradušies pieskatīt bērnus. Tifānijai, Maksim un Luīzei gan ir skaidrs, kuram kurš jāpieskata. Tomēr viņi uz brīdi atstāj opi virtuvē vienu pašu. Kāda kļūda! Opis uzliek uz plīst elektrisko tējkannu. Pavisam netīšām. Ierīce pamatīgi piedūmo māju, un visiem jāmūk ārā dārzā. Opis baidās, ka dabūs pa mizu, taču izrādās, ka ikviens reiz pastrādājis ko dumju. Arī mamma un tētis. 

 

Lisovska, Aija. Dullā diena Dundurzālē. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

“Dullā diena Dundurzālē” ir grāmata visiem tiem, kuriem tāpat kā autorei Aijai Lisovskai patīk stāsti, kuros iepītas mīklas, noslēpumi un negaidīti atrisinājumi. Šī ir autores trešā grāmata – nevis pasaciņa, bet pilntiesīgs romāns bērniem, un ikviens tajā var atrast detektīvžanra iezīmes, tomēr lasītājam un viņa vecākiem nav jāuztraucas – Dundurzālē nenotiek noziegumi, tā ir vieta labdabīgām mistērijām un pārsteigumiem, tāpēc arī grāmata saņēmusi šādu apakšnosaukumu: “Gandrīz detektīvs, kurā izmeklētājs būsi tu, lasītāj!” Jaunajam inspektoram lieti noderēs Renātes Loginas darinātās ilustrācijas – Dundurzāles karte, iepazīšanās atvērums un daudzi draiski zīmējumi, kuros var sameklēt gan lietiskos pierādījumus, gan izmeklēšanas pavedienus.

 

Mankāstere, Herieta. Izidora Mūna atrakciju parkā. 6. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izidora nav gluži parasta maza meitenīte, jo viņas mamma ir feja un tētis ir vampīrs. Izidora ir priecīgi satraukta: viņa pirmo reizi mūžā dosies uz atrakciju parku. Tomēr izrādās, ka tas nemaz nav tik brīnumains, kā viņa bija cerējusi. Varbūt viegls vēziens ar burvju nūjiņu vai piliens raganu dziras varētu šīs atrakcijas padarīt patiesi žilbinošas? Kas gan slikts varētu notikt?

 

Mūsu mīļā māmiņa. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Zaķēnu rīts sākas kā parasti - tie paberzē mīkstos purniņus, nomazgā mazās ķepiņas un cieši jo cieši apskaujas. Tad kārta draiskām rotaļām! Bet šoreiz zaķēni nolemj sarūpēt māmiņai dāvanu, lai parādītu, cik ļoti viņu mīl. Kopā ar bērnu lasiet šo sirsnīgo stāstu par vecāku un bērnu mīlestību!

 

No sirsniņas sirsniņā. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Wondora Biedrība, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

 

 

 

Rībkājis atrod olu. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kādu dienu zaķēns Rībkājis, draiskojoties mežā, atrod spīdīgu, zilganu olu, taču ligzdas tuvumā nav. Rībkājis kopā ar māsiņām dodas meklēt māmiņu, kam ola pazudusi. Kopā ar bērnu lasiet šo sirsnīgo stāstu par vēlmi palīdzēt citiem.

 

Rūmnieks, Valdis. Pazudušais gredzens. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Stāstu krājumā lasītājs sastop jau iepazīto Jāni un dzīvo līdzi viņa dēkām ar zaļo gredzenu, kopā ar bērniem Andri un Intu vasaras brīvdienās laukos pūlas atšķetināt mājas bēniņos uzietas aizslēgtas lādes noslēpumu un pavada mazos makšķerniekus Mārtiņu un Ivaru ekspedīcijā Mazo Velnalu, kur griestos esot redzēta pērlīte.

 

Supervienkāršā fizika. Vēl vienkāršāk nav iespējams. Palīgs mācībās. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Gan tad, ja tavs mērķis ir tikai apgūt fizikas pamatus, gan tad, ja par to izjūti patiesu interesi, tev noderēs "Supervienkāršā fizika". Šī grāmata ir lielisks palīglīdzeklis, veicot mājas darbus un pārbaudot savas prasmes, tā noderēs arī kā visaptveroša rokasgrāmata.


Svifta, Keilija. Dzīves prasmes. Radošums. Problēmrisināšana. Apzinātība. Empātija. Sadarbība. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ļauj iemirdzēties savai personībai! Šī grāmata apkopo dažādas prasmes, kas tev palīdzēs pārvarēt ikdienas izaicinājumus. Te atradīsi daudz praktisku ieteikumu un piemēru. Problēmrisināšana, saskarsme, spēja izprast sevi, līdzcilvēkus un dzīves situācijas, prasme tikt pāri grūtiem brīžiem un lēmumu pieņemšana – “Dzīves prasmes” sniedz lieliskus padomus šajās un citās jomās.

 

Tutas dziesmas. Dziesmas bērniem. [Latvija]: Tutas Lietas, ©2019. 1 CD. Pielikumā dziesmu teksti latviešu valodā.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Maza, maza lapsiņa/ Kārlis Vērdiņš (3:05) -- Vilciena dziesmiņa/ Inga Mastiņa, Marta Selecka, Imants Žūriņš (2:12) -- Tutas dziesmiņa/ Inga Mastiņa, Marta Selecka (1:12) -- Tutas valsis (00:49) -- Č un Ķ/ Kārlis Vērdiņš (2:22) -- Rūķītis maziņš un es/ Inga Mastiņa (1:44) -- Tuta mostas laukos (00:47) -- Trakā lapsa/ Kārlis Vērdiņš (3:00) -- Kas dārzā? (3:19) -- Ozoliņi, ozoliņi (1:50) -- Tutas dziesmiņa (karaoke) (1:12) -- Vilciena dziesmiņa (karaoke) (2:12) -- Č un Ķ (karaoke) (2:22).

 

Valtere, Inese. Pasakas ģimenei. 3. grāmata. Latviešu literārās pasakas. Rīga: Amber Dreamworks, 2022.
Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Kā meža zvēri laimīgi kļuva; Kā gailis Fricis operā dziedāja; Kā lapsēns Leo kalnā kāpa; Kā ezītis Reimo zvēriem slidot mācīja; Kā gliemezītis Rībens par čempionu kļuva; Kā ezītis un lapsēns dārzu veidoja.

 

Volunds, Eliass. Rokasgrāmata supervaroņiem. 2. daļa. Sarkanā maska. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Līsa ir apguvusi superspēju pamatus, un varonis sarkanajā maskā jau kļuvis pazīstams visā pilsētā. Taču ikdienā tas meitenei nepalīdz - skolā viņa jūtas tikpat vientuļa kā parasti. Tomēr Līsa nepadodas. Pilsētai Sarkanā maska ir nepieciešama, tāpat kā pašai Līsai.

 

Zīlīte Žubīte. Latviešu folklora bērniem. [Jelgavas novads]: Droši un Koši biedrība, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Zīlīte Žubīte jauna ucināmo pantu grāmata bērniem. Vaira Vīķe Freiberga saka tā: "Maziem bērniem patīk pieaugušo uzmanība, kad tie ar viņiem rotaļājas, izmantojot ritmiskas kustības, ucinot, pametot gaisā vai spēlējoties ar roku vai kāju pirkstiņiem. Ucinamos pantus vajag atkārtot atkal un atkal, kamēr vien bērns tos sagaida un par tiem smejas. Tad viņš tos atcerēsies līdz pat laikam, kad pašam būs bērni, ko ucināt." Zīlīte Žubīte grāmata sastāv no ucināmā panta teksta un norādēm, kādas darbības veicamas kopā ar bērnu.

 

Zirgi un poniji. Viss par zirgiem un ponijiem - no iemauktiem un šķirnēm līdz galifē biksēm un lēkšanai! Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī populārā, bagātīgi ilustrētā grāmata sniedz daudz noderīgas informācijas par zirgiem un ponijiem. Ievaddaļā apskatīta zirgu izcelsme un ievērojamākie priekšteči, svarīgākie notikumi zirgu un cilvēku attiecību vēsturē, zirgu un poniju tuvākie radinieki – citi zirgu dzimtas pārstāvji. Pienācīga uzmanība veltīta zirga anatomijai, eksterjeram, uzvedībai, pārvietošanās veidiem, krāsai un pazīmēm. Aprakstītas un izteiksmīgos attēlos parādītas populārākās mūsdienās sastopamās vieglā un smagā tipa zirgu, kā arī poniju šķirnes, īpaši uzsverot to unikālās īpašības. Divas pēdējās nodaļas veltītas zirga kopšanai – no staļļa mēšanas līdz zirga sagatavošanai skatei – un jāšanas pamatprasmju apguvei. Atsevišķos atvērumos parādīti daži interesanti zirgu dzīves aspekti, kā arī jāšanas sporta un citi izmantošanas veidi.

 

Амелiна, Вiкторiя. Хтось, або Водяне серце. Ukraiņu stāsti bērniem. Львів: Видавництво Старого Лева, 2022.
Pieejams: BJB "Zinītis".

Головний герой цієї книжки – Хтось. І щоб дізнатися, хто ж він насправді, йому доведеться постаратися: навчитися читати, знайти команду однодумців і разом втілювати мрії. Весела і дуже красива історія для найменших про ту задачку, яку їм самим зовсім скоро доведеться вирішувати: хто я і яка моя мрія?


Арєнєв, Володимир. Відчайдушний Боягуз. Ukraiņu stāsti bērniem. Львів: Видавництво Старого Лева, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Герой книги Владимира Аренева Данько — обычный мальчик, жизнь которого полна приключений: он бродит по миру сновидений, играет главную роль в захватывающем фильме, путешествует на машине времени в будущее и борется с микробами-пришельцами. Он учится преодолевать трудности, с которыми ежедневно сталкиваются дети, и на помощь ему приходят верные друзья. Данько понимает, что преодолеть страх можно, только перестав бояться, а настоящая смелость заключается в помощи тем, кто в ней нуждается. И, конечно, эта книга о чудесах, любовь и поддержку и веру в лучшее.

 

Савка, Мар'яна. Босоніжки для стоніжки. Ukraiņu dzeja bērniem. Львів: Видавництво Старого Лева, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Добрі і веселі віршики про стоніжку, для якої потрібно купити півсотні пар взуття; про Мишку, яка, мріючи про нове хутерко, затягнула до своєї нірки… котячий хвіст; про Корову, яка навіть уміє вишивати; про маленького Равлика, про кота, акулу і лиса та багатьох інших звірят, яких намалювала художниця Юлія Пилипчатіна. А ще, «Босоніжки для стоніжки» мають таку «родзинку»: художниця залишила читачам простір для співтворчості, отож вони зможуть розмалювати і взуття для стоніжки, і листя на дереві й веселих мишенят.