Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Vai jūti, kā pasaule smaržo?

Vasaras sākums ir maģisks – gaisā virmo ziedu smarža, dārzi pārpilni košuma, jūtams saulgriežu tuvums ar jāņuzāļu klēpjiem. Pat grāmatas smaržo pēc vasaras  – nāc un izvēlies!

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv, www.la.lv, www.gramata24.lv,

 

 

 

Balode A.

Puķkopība. Dārza puķes

 

Grāmatā ir raksturota puķkopības nozare, tās vēsturiskā attīstība Latvijā un puķu klasifikācija. Aprakstītas viengadīgo un divgadīgo puķu, ziemciešu, sīpolpuķu, bumbuļsīpolpuķu un gumpuķu morfoloģiskās īpašības un audzēšanai nepieciešamie ekoloģiskie faktori - substrāti un minerālā barošanās, ūdens īpašības, fizioloģiski aktīvu vielu izmantošana puķu augšanā un attīstībā, pavairošanas metodes. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kusiņa M.

Vasaras ziedi

 

Krāšņajā, bagātīgi ilustrētajā izdevumā turpināts Latvijā pazīstamāko ziedošo savvaļas augu apskats, kas aizsākts grāmatā „Pavasara ziedi”. Pēc apraksta un fotogrāfijas ikviens dabas mīļotājs varēs atpazīt daudzas Latvijas vasarā ziedošas puķes.

Grāmatā ir aptuveni 150 ziedošu savvaļas augu fotogrāfiju, īsi, konkrēti augu apraksti, informācija par auga izmantošanu ārstniecībā, parfimērijā un citas interesantas ziņas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Monsone L.

Vasaras puķes

 

Vasaras puķes spēj atdzīvināt jebkuru vidi, ienesot tajā skaistumu. Tās iesapējams audzēt dažādos traukos, un padarīt pievilcīgas terases, verandas, māju lieveņus un balkonus. No vasaras puķēm var izveidot īsmūžīgu dzīvžogu un stādījumus, kas jau pirmajā vasarā ienesīs spilgtas krāsas jūsu apkārtnē. Daudzas vasaras puķes izceļas ar brīnišķīgu smaržu. Citas iespējams sakaltēt un izmantot interjera dekoriem, kas arī ziemā atgādinās par vasaru.

Ļaujiet savai fantāzijai darboties! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Vēriņš A.

Peonijas

 

Grāmatā ir atrodamas 405 autora ieteicamākās peoniju šķirnes ar attēliem, lai katrs varētu izvēlēties savu peoniju. Īpašs grāmatas papildinājums ir 2016. gada Latvijas profesionālo dārzkopju un selekcionāru aptaujas rezultātā izveidots tops – šī brīža ieteicamākās, smaržīgākās un veiksmīgākās peoniju šķirnes. Līdz šim šāda kolekcionāru peoniju šķirņu aptauja Latvijā nav veikta.

Pateicoties Aldona Vēriņa mīlestībai un pašaizliedzīgajam darbam, peonijas, kas krāšņi un bagātīgi zied un kam ir tik dažādu formu un tik plašas krāsu gammas ziedu, Latvijā kļuvušas arvien populārākas. Jāatzīmē, ka peonijas ir arī viegli kopjamas un piemērotā vietā var augt gadu desmitiem ilgi. Apbrīnojami izturīgas peonijas ir pret kaitēkļiem.

Grāmata būs neatsverams palīgs ikvienam – gan peoniju audzētājiem ar pieredzi, gan tikai tiem, kas plāno tās iegādāt. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Nereta I., Lancmane L.

Latvijas rozes

 

Grāmata stāsta par skaistākajiem Latvijas rožu dārziem- Salaspils Nac.botāniskā dārza šķirņu kolekciju un Rundāles pils Rožu dārzu.

Nacionālā botāniskā dārza dārzkopības speciāliste un asistente Ilma Nereta sniedz ieskatu rožu vēsturē Latvijā, stāsta par botāniskā dārza kolekciju, kuru veido aptuveni 500 šķirņu, prakstiskajā sadaļā soli pa solim apraksta rožu stādīšanu, audzēšanu, kopšanu, rožu slimības un to apkarošanu. Īpaša sadaļa veltīta rožu šķiršu aprakstiem un Latvijā selekcionētām parka rozēm.

 

Atrašanās vieta

 

 

Nereta I.

Rozes

 

Bagātīgi ilustrētajā izdevumā ir plaša, profesionāli uzticama un praktiski lietojama informācija katram, kuram jau ir savas rozes vai kurš vēl tikai gribētu tās iestādīt. 300 skaistākās, smaržīgākās un izturīgākās šķirnes rožu cienītājiem Latvijā. Audzēšanas padomi un profesionāļu pārbaudīti "knifi", autores personīgā pieredze un novērojumi rožu audzēšanā. Bagātīgi ilustrēta grāmata. Lai varētu lepoties ar skaistu rožu dārzu, jāzina: - kā izaudzēt skaistu, veselīgu un bagāti ziedošu rožu krūmu; - kur iekārtot rožu dobi; - kā izvēlēties kvalitatīvu dēstu; - kā rozi kopt, barot un sargāt no aukstuma, sausuma, slimībām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Rukšāne G.

Flokši

 

Guna Rukšāne ir Latvijā pazīstama dārzkope, vairāku grāmatu un dārzkopībai veltītu rakstu autore, kā arī ziemciešu audzētāja un selekcionāre. Šajā grāmatā autore stāsta par tradicionālu, vēl nesen šķietami piemirstu, bet mūsdienās atkal modē nākušu Latvijas košumdārzu elementu – flokšiem.

Aprakstīta šīs ģints augu atklāšanas vēsture un ieviešana dārzu kultūrā, selekcijas attīstība un nozīmīgākie selekcionāri gan pasaulē – tostarp mūsu kaimiņvalstīs –, gan Latvijā. Uzmanība pievērsta arī selekcijas paņēmieniem un jauniegūto hibrīdu novērtēšanai. Atsevišķas sadaļas veltītas populārākajai flokšu sugai – skarainajam floksim –, kā arī citu nozīmīgāko sugu pārstāvjiem; katrā grupā minētas labāk pazīstamās šķirnes. Stāstīts arī par flokšu audzēšanas un pavairošanas galvenajiem aspektiem, par svarīgākajām flokšu slimībām un kaitēkļiem un to, kā ar tiem cīnīties. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Rukšāne G.

Dārza maģija

 

Dārzs vienmēr ir miera, harmonijas un prieka oāze pretstatā dzīves un sadzīves kņadai. Dārzs nekad nepieviļ, tas nepieprasa nedalītu uzmanību, tas pacietīgi gaida savu veidotāju, kopēju un apbrīnotāju.

Es nāku pie Jums ar sava sirdsdārza grāmatu, kuras lappusēs būs gan mana pieredze, gan pārdomas, gan gluži praktiski padomi. Tajā ziedēs manas mīļās puķes, dziedās putni un čalos ūdens.

Zaļā pasaule var plaukt jebkur – lauku sētā, privātmājas ierobežotajā platībā vai balkona puķu kastē. Tai nepieciešami vien augus mīloši cilvēki, nedaudz zemes, papilnam gaismas, un pretim Jūs saņemsit veselību un neviltotu zieda smaidu. Par to tad arī ir šī grāmata. Lai mums kopā izdodas!(Guna Rukšāne) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Latvijas selekcionāru ziedi

 

Daudzkrāsainās tulpes un narcises, vasaras ziedi – īrisi, rododendri, lilijas, krāšņās gladiolas un krizantēmas, kā arī citi krāšņumaugi, kas priecē ne tikai selekcionārus, vienkopus skatāmi šajā grāmatā. Izdevums “Latvijas selekcionāru ziedi” ir ieskats kultūraugu selekcijas vēsturē un šodienā. Grāmata palīdzēs izvēlēties skaistākos ziedus arī jūsu dārzam. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kortjē Dž.

Dārzs ikvienam

 

Kā panākt, lai puķu kaste uz palodzes, iekšējais pagalms, balkons vai jumts pārvērstos par krāšņu un smaržojošu vietu?

Plānojiet, projektējiet, veidojiet dēstīšanas plānus!

Uzziniet visu par augiem, augsni, darbarīkiem, augu kaitēkļiem un slimībām.

Izvēlieties augus īpašām vietām: skuju kokus traukos, izturīgus zemsedzes augus, smaržīgas puķes vai visu gadu dekoratīvas lapas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Irbe A.

Mežvīteņi un citi augi dārzā

 

Grāmata “Mežvīteņi un citi augi dārzā” stāsta par dažādu augu savstarpējo saderību un kopējo skaistumu dārza teātrī. Dārza lielumam nav nozīme. Katrā vietā ir sava aura, savs gara lidojums un prieks, ko gūstam regulāru rūpju un prasmju rezultātā. Galvenais tur ir ziedi, to skaistums, zāliena mirdzums un dažādu lietu un būvju kopējā saderība.

Starp pieminētajiem un aprakstītajiem dārza augiem pati lielākā nozīme šajā darbā ir mežvīteņiem (Clematis), kuru ziedi kā krāšņi tauriņi katru vasaru Dievu sūtīti salaižas augu zaros, lai cilvēki varētu priecāties par skaistumu, kas mājo katrā no tiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Strautiņa S., Kaufmane E.

Dobeles ceriņi

 

Grāmata “Dobeles ceriņi” – grāmata par skaistāko Latvijas ceriņu dārzu – Dobeles dārzkopības un izmēģinājuma selekcijas staciju –, tā vēsturi, un ikdienu, kā arī praktisks līdzeklis visiem tiem, kas vēlas audzēt ceriņus dārzā un tuvākajā apkārtnē. Tajā soli pa solim uzzināsiet par stādu audzēšanu, to pavairošanas metodēm un mēslošanu; ceriņu audzēšanu – vietas izvēli, stādīšanu, kopšanu, krūmu veidošanu; griezto ceriņu uzglabāšanu; augu aizsardzību. Grāmatā sniegts arī plašs šķirņu apraksts, īpaši akcentējot Pētera Upīša un Laimoņa Kārkliņa šķirnes. Grāmatu bagātina krāšņas ilustrācijas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ceriņi un filadelfi

 

Izdevumā sniegts neliels ieskats vēsturē un selekcijas jautājumos, aprakstīta ceriņu daudzveidība, sniegts pārskats par ceriņu šķirnēm, doti padomi, kā izvēlēties vislabākos ceriņu stādus, kā kopt un audzēt, kā apkarot slimības un kaitēkļus. Daļa izdevuma veltīta neīstajiem jasmīniem jeb filadelfiem. 

 

Atrašanās vieta 

 

 

Svilāns A.

Eksotiskie koki un krūmi Latvijas dārziem

 

Latvijas augu kolekciju vācēji saņem dāvanu autora piecdesmit gadu jubilejā — ceļvedi Latvijai ne pārāk parastu koku un krūmu daudzveidībā. Tiem, kuri nav baudījuši regulētu izglītību botānikas zinībās, šis materiāls pamudinās drošāk izvēlēties sēklas un stādus jebkurā pasaules malā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Orehovs A.

Dekoratīvo ziemciešu lietišķā ekoloģija

 

Grāmatā "Dekoratīvo ziemciešu lietišķā ekoloģija" apkopota izcilā dārzkopja un Latvijas Universitātes vadošā pētnieka Andra Orehova mūža darbs par dekoratīvo ziemciešu praktisku izmantošanu apstādījumos, to bioloģiju un ekoloģiju. Autors stāsta par stādījumu plānošanas metodēm, ziemciešu izcelsmi, nozīmi, klasifikāciju, kopšanu, atklāj dekoratīvo ziemciešu dažādību. Grāmatas nenoliedzama vērtība ir arī tajā lietotā latviskā terminoloģija.

Pirmo reizi grāmatā apkopoti 350 ziemciešu precīzi apraksti un to vizuālais materiāls, kas izloloti tepat Latvijā, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza kolekcijā un ekspozīcijā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Eniņa V.

Veselība pie mājas sliekšņa

 

Lasītājs uzzinās

* ko, kad un kā vākt, žāvēt un uzglabāt;

* kāda ir katra auga iedarbība un ķīmiskais sastāvs;

* kā un kādu problēmu risināšanai lietot dažādas no augiem iegūtās drogas;

* cik droša ir katra auga izmantošana.

Augu apraksti un krāsainās fotogrāfijas atvieglos augu atpazīšanu un noteikšanu dabā. Papildinformācijā dots drogu iedalījums farmakoterapeitiskajās grupās, sniegta ikdienā lietojamo zāļu tēju receptūra, drogu vākšanas kalendārs un dati par drogu nožuvumu, uzglabāšanas ilgumu un dienas devu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Plaudis J.A., Ozola E.

Latvijas augi sadzīvē

 

Grāmatā "Latvijas augi sadzīvē" lasītājus iepazīstinām ar augu izmantojumu:

* dārza kompozīcijās

* krāsu terapijā

* tūrismā

* cīņā pret dārzu, māju un dzīvnieku kaitēkļiem

* audumu krāsošanā

* mājas aptiekā, vieglākas kaites un sadzīves negadījumus atvairot

* dziedinot cilvēka bioloģisko lauku

* Lieldienu un Jāņu svinībās

* veidojot dārzu istabā

Īpaša nozīme piešķirta ēdamajiem savvaļas augiem.

Atsevišķa nodaļa atvēlēta indīgajiem augiem, no tiem brīdinot. Augiem ir dvēsele, ko iesējis Pasaules Gars. Vairākām sugām sniegts garīgais raksturojums. Goda vieta ierādīta tieši mūsu dzimtenes veltēm.

(Jānis Arvīds Plaudis) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Priedītis N.

Augu ģeogrāfija un daudzveidība

 

Bioloģijas doktora Normunda Priedīša sarakstītā, bagātīgi ilustrētā enciklopēdija „Augu ģeogrāfija un daudzveidība” ir pirmais šāda veida oriģināldarbs latviešu valodā. Tajā atrodamas vismaz īsas uzziņas par visām pasaulē sastopamajām 446 augstāko augu – paparžaugu un sēklaugu – dzimtām. Ikviena no tām ir unikāla – katrai ir savas izskata, augšanas un izplatības īpatnības.

Grāmatas ievaddaļā sniegta pamatinformācija par pasaules augu valsts evolūciju, floras valstīm, veģetācijas tipiem, augu daudzveidības centriem un augu pielāgojumiem videi.

Enciklopēdijas izveidē izmantotas pasaulē atzītas klasifikācijas sistēmas, dzimtas lielākoties apskatītas nākamās augstākās taksonomiskās kategorijas – rindas – ietvaros. Enciklopēdijā dots katras rindas vispārīgs raksturojums, minētas tajā ietilpstošo dzimtu nozīmīgākās sugas, ātri atrodami statistiskie dati par augu rindām – dzimtu, ģinšu, sugu skaits –, kā arī attēlotas dzimtu izplatības kartes. Visām dzimtām doti nosaukumi latviešu valodā. Izklāsts ir veidots, domājot par plašu lasītāju loku – skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, tulkotājiem, ceļotājiem, ikvienu, kuru interesē daba un augu valsts. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Līgo! Līgo!

 

Vasaras saulgriežos noderēs krāšņā svētku grāmata ģimenei "Līgo! Līgo!", kurā apkopotas tautasdziesmas, ticējumi un paražas, tradicionālo ēdienu receptes, kā arī jautras spēles un rotaļas. Tā, šķirot lappusi pēc lappuses, uzzināsi daudz jauna un mācīsies svinēt dabas pilnbriedu. Turklāt, ja Jāņu nakti pavadīsi nomodā, esot dabā un daudzinot sentēvu tradīcijas, tev izdosies izjust, kā daba uzkrāj spēkus un uzplaukst neparastā krāšņumā. 

 

Atrašanās vieta
 

Žagariņa A., Laukmane N.

Līgo. Tradīcijas un mūsdienu floristika

 

Šī grāmata ir ne tikai par Jāņiem, tā ir par tradīcijām un to saikni ar šodienu un mūsdienu floristiku, kurā tāpat cieši savijas gan pagāniskās tradīcijas, gan mūsdienīgais. Līgo dienu mēs saucam arī par Zāļu dienu, jo visiem augiem šajā laikā ir lielākais enerģētiskais spēks un pats ziedāšanas kulminācijas punkts, saulgriežos plūktiem augiem piemīt īpašas dziedināšanas spējas, ne velti gandrīz visas tējas vācamas ap Jāņu laiku. 

 

Atrašanās vieta