Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Uz pavasari

Jau mostas vizbules, jau ieskanas pa kādam putnu trellim, jau saulīte dāsnāk parādās pie debess. Dabas atmodas svētki ir sākušies. Sagaidām pavasari kopā ar grāmatām!

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.gramata24.lv, www.zvaigzne.lv,

 

 

 

Kad saulīte rotājas

 

Es nopēru bāleliņu

Ar baltiem pūpoliem,

Lai aug mans bāleliņš

Kā apaļš pūpoliņš. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Latviešu tautasdziesmas un ticējumi. Pavasaris.

 

Pavasara krājumā ir apkopotas Meteņu jeb Vastlāvju, pavasara rotāšanas, kā arī Liedienu un Jurģa jeb Ūsiņdienas tautasdziesmas un ticējumi. Tautasdziesmu un ticējumu krājums paredzēts skolniekiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Pavasara laikdienas

 

Pavasara gadskārtās senais latviešu kalendārs nosauc 3 lielākās atzīmējamās dienas – Māras dienu, Jurģus jeb Ūsiņus un Lielo dienu. Kad un kā latvieši šīs dienas svētījuši, ko darījuši, kā tās gaidījuši un pavadījuši – par to stāsta šī nelielā grāmatiņa. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Lieldienu grāmata

 

Lai būtu sārti vaigi, Lieldienu rītā pirms saullēkta jāapēd vismaz 13 dzērveņu ogas.

Lai mājā nebūtu knišļu un mušu, tad Lieldienu rītā no galda jānoslauka drupatas un jānes pār kaimiņa robežu.

 

Ticējumi, paražas un citas interesantas lietas par un ap Lieldienām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Sirds atrod vārdus Lieldienās

 

Lieldienas plaši tiek atzīmētas kristīgajā pasaulē, vienojot daudzu konfesiju cilvēkus. Šajā grāmatā lūgšanu un pārdomu teksti par augšāmcelšanos. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Latviešu vēdera baudas Lieldienās

 

Lieldienās, kā parasts, visi ēdam olas, taču ir arī citi iecienīti un gardi šo svētku ēdieni. Šī grāmatiņa ir veidota pēc interneta portālā receptes.lv iesūtītām ēdienu receptēm, ko cilvēki no dažādām Latvijas vietām ceļ savā pavasara svētku galdā.  

 

Atrašanās vieta

 

 

Jansone I.

Ēdīsim pirmos pavasara vitamīnaugus – rabarberus un skābenes!

 

Vēl nesenā pagātnē mēs savu ēdienkarti nespējām iedomāties bez rabarberiem un skābenēm. Šī grāmatiņa sniegs jums zināšanas par šiem gandrīz aizmirstajiem gardumiem un vitamīnu avotiem pavasarī. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Vigmora A.

Diedzējumi uzturā

 

Dīgsta stadijā auga uzturvērtība ir pati augstākā, padarot katru sēkliņu par ārkārtīgi koncentrētu pārtikas produktu. Uztura pētniece Anna Vigmora atklāj šīs lieliskās pārtikas noslēpumus. Dīgsti ir dzīvs uzturs, kas organismā rada sārmainu vidi, turklāt dīgstos negaist vitamīni un uzturvielas, salīdzinot ar lielveikalā nopērkamiem dārzeņiem, kuri sāk zaudēt uzturvielu bagātību uzreiz pēc to novākšanas. Diedzējumi nostiprina cilvēka imūnsistēmu, veicina vielmaiņu un palielina enerģiju. Pavisam vienkārši var izdiedzēt griķus, kviešu graudus, Ķīnas pupiņas, lēcas, redīsu sēklas, lucernas sēklas un daudzas citas sēklas un graudus. Arī izmērcētos riekstos pamostās dzīvības spēks. Izmantojot diedzējumus, ikvienam ir iespēja papildināt savu ēdienkarti ar dzīvo uzturu visa gada garumā! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Dārza gadagrāmata 2016

 

Šī dārza gadagrāmata ir lielisks palīgs gan mazāku, gan lielāku dārzu īpašniekiem. Ja vēlaties iekopt ražīgu dārzu, kas vienlaikus ir arī skaists un gaumīgs, šī grāmata ir paredzēta jums.Vērtīgi, praktiski padomi no Gundegas Lināres, Māra Mālkalnieša, Māras Kilēvicas un citiem profesionāļiem sniegs zināšanas, kas nenovecos un noderēs vēl daudzus gadus uz priekšu! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Sējas un ražas avīze 2016

 

Iznākusi 2016. gada Sējas un ražas avīze, ko veidojusi agronome, bioloģiskās lauksaimniecības speciāliste, sertifikācijas institūcijas “Vides kvalitāte” inspektore Ārija Rudlapa.

Autore īpašās lapu, ziedu, augļu un sakņu dienas, kā arī tās, kuras dārza darbiem nav labvēlīgas, iesaka, izmantojot kalendāru, kur Mēness ceļš zodakā ir atbilstīgs faktiskajam debess stāvoklim.

Lai ražīgs gads ikvienam! 

 

Atrašanās vieta

 

 

400 puķes Latvijā

No pavasara līdz rudenim

 

Šī grāmata ir pirmais pašu mājās tapušais krājums ar tik lielu puķu kultūru aprakstu skaitu saistībā ar fotoattēliem, patiesības labad gan piebilstot, ka tas veidots, izmantojot vairākas AS "Lauku Avīze" izdevniecības Tematiskās avīzes, kas savukārt ir Latvijā labi pazīstamu zinātnieku, puķkopju un selekcionāru oriģināldarbi. Tai pašā laikā krājuma saturs ne tuvu nav minēto izdevumu pārcēlums. Daudzi teksti, it īpaši daudzgadīgo puķu apraksti, ir tapuši no jauna, vasaras puķu materiāls ir ievērojami papildināts ar jaunākajām šķirņu grupām un šķirnēm, izveidots jauns, labi uztverams augu sakārtojums nosacītās grupās, daudzviet ir jauni attēli. Novēlam sirsnīgas attiecības ar jūsu puķudārza skaistulēm! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Cilvēks vidē

 

Pavasarī atzīmējam lielo talku, aprīlī arī spodrības mēnesi. Lai mūsu skaisto zemi nepadarītu par izgāztuvi, mācīsimies paši un mācīsim bērnus, kā uzvesties dabā, ko darīt, lai daba mūs priecē visā krāšņumā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ķemeru nacionālā parka putni

 

Pavasarī atzīmējam arī putnu dienas, kad daudzas putnu sugas mēro tālo ceļu uz Latviju, kur pavadīs vasaru, ligzdos, un audzinās mazuļus. Un kur gan to vēl labāk darīt, ja ne nacionālajā parkā.

Norises Latvijas putnu faunā vairāk nekā 100 gadu garumā. Šī grāmata bija iecerēta kā vienas nozīmīgas aizsargājamas teritorijas putnu faunas stāvokļa apkopojums, taču darba gaitā tā izvērtās daudz plašāka gan telpā, gan laikā un aptver daudz vairāk nekā tikai Ķemeru nacionālā dabas parka putnu faunas izmaiņu analīzi. Daudzējādi šai grāmatai nav analoga Latvijas līdzšinējā literatūrā par faunas vēsturi. Grāmatā aplūkotas 255 putnu sugas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Švālenberga A.

Skriešana

 

Pavasaris burtiski vilina ārā no mājām, liekot baudīt svaigu gaisu un izkustēties. Kādēļ lai tā nebūtu skriešana?

Skriešana atjauno ķermeni un veldzē dvēseli! Grāmatā apkopota visa svarīgākā informācija par pareizu skriešanas tehniku, treniņu plānošanu, stiepšanās vingrojumiem un iesildīšanos, kā arī par tehnisko aprīkojumu, pirmo palīdzību traumu gadījumā un sabalansētu uzturu.

Skriešana atbrīvo laimes hormonus – un tie dod milzīgu stimulu. Ne tikai sportojot, bet arī ikdienā. Skriet var ikviens, arī jūs! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Spēles visiem gadalaikiem

 

Īstais laiks iet pagalmā un sākt fiziskas aktivitātes. Šajā grāmatā atrodamas spēles aktīvai un jautrai laika pavadīšanai visai ģimenei – gan bērniem, gan pieaugušajiem. Spēles telpās un brīvā dabā visiem gadalaikiem un gadskārtām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Labākās anekdotes

 

Pavasarī ir arī joku diena. Kurš gan nezin šos vārdus – aprill, aprill,. Kārtīga izsmiešanās piederas pavasarim  J

 

   ...Sarunājas divas draudzenes.

-       Šogad mēs apbraucām gandrīz puspasaules! – viena lielīgi stāsta otrai.

-       Tad jau tu ļoti labi zini ģeogrāfiju?

-       Nē. Ģeogrāfijā mēs nebijām. Okeānā bija vētra un kuģis tai pabrauca garām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Tora I.

Uzzīmē man pavasari

 

To silto glāstu, eņģelim kas rada,

kluss vakars ielika tev plaukstās.

Ņem, baudi to un nevaicā,

kur nācis? –

Vien sajūti šo maigumu, kas debesīs ir sācies... 

 

Atrašanās vieta

 

 

Nikitenko S.

Pavasaris. 100 radošas idejas

 

Bagātīgi ilustrētajā grāmatiņā tu atradīsi gan padomus, kā izgatavot to vai citu lietiņu, gan arī viegli izmantojamas piegrieztnes. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Vīslanderi J. un T.

Mūmammas pavasara tīrīšana

 

Asprātīga, krāsaina grāmata mazajiem lasītājiem ar neparasti interesantām oriģinālajām ilustrācijām. Izlasiet savam mazulim priekšā tikai šīs dažas rindas no Mūmammas un Vārnas sarunas, un iespējams, tā kļūs par vienu no jūsu mīļākajām grāmatām.

– Tu redzi tikai to, ko es neesmu izdarījusi, – sacīja Mūmamma. – Paskaties labāk, ko es esmu izdarījusi. Esmu saplūkusi puķes, notīrījusi logu un noslaucījusi putekļus. Ne jau visas govis to dara.

– Ko dara? – jautāja Vārna.

– Tīra, – atbildēja Mūmamma.

– Tīra!? – iesaucās Vārna. – Ja tā ir tīrīšana, tad izplūc man spalvas! Tu tikai mazliet pavicināji ar asti. Un to tu sauc par tīrīšanu? 

 

Atrašanās vieta