Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Tiek izsludinātas Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensības

Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, kā arī bibliotēkas un skolas visā Latvijā aicina skolu jauniešus piedalīties 2019./2020.gada Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās.

Arī Jelgavas reģionā jau trešo gadu tiks organizēts šis lasīšanas veicināšanas pasākums. Tādēļ laipni aicinām lasītprieka veicinātājus – bibliotekārus un pedagogus, iesaistīties sacensību organizēšanā savā skolā vai bibliotēkā, lai noskaidrotu labāko lasītāju, kas pārstāvēs savu skolu vai bibliotēku Jelgavas reģiona finālā, kas notiks 2020.gada marta beigās vai aprīļa sākumā.

 

Bibliotēkām vai skolām dalību sacensībās  lūgums pieteikt rakstiski, līdz 25.oktobrim nosūtot e-pastu Jelgavas reģiona sacensību kuratorei Baibai Karčevskai. Sīkākai informācijai zvanīt 63029093.

 

Sacensībās aicināti piedalīties 11-12 gadus jauni 5.-6. klašu skolēni. Dalībnieka mīļākās grāmatas fragmenta 3 minūšu lasījumu žūrija vērtēs pēc noteiktiem kritērijiem. Skolās/bibliotēkās konkursa pirmā kārta notiks no šā gada oktobra līdz decembra beigām. Lai veiksmīgi noritētu sacensības, aicinām tās organizē pēc nolikuma.

 

Jelgavas reģiona sacensībās pērn piedalījās Jelgavas 2.pamatskolas, 4.sākumskolas, 4.vidusskolas, 6.vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas, Aizupes pamatskolas, Staļģenes un Kalnciema vidusskolas, kā arī Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas audzēkņi. Finālā Rīgā piedalījās 29 reģionālie lasīšanas čempioni, bet video tiešraidē, ko ierakstā var aplūkot šeit un šeit, līdzi juta vēl daudzi simti lasīšanas entuziastu. Jelgavas reģionu godam pārstāvēja Roberts Celmiņš no Staļģenes vidusskolas.

 

Pavisam Latvijā 2018./2019.gada sacensībās piedalījās nedaudz vairāk par 11 tūkstošiem skolēnu, bet Nacionālajā finālā klātienē – 513 dalībnieki.

 

Par Latvijas čempioni lasīšanā 2019.gadā kļuva Inna Ivanova no Naujenes pamatskolas Daugavpils reģionā. Bet par pirmo Nacionālais skaļās lasīšanas sacensības uzvarētāju kļuva Roberts Ozoliņš no Dobeles.

 

Ideja par lasīšanas kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk kā 20 gadus, tajā iesaistot ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.

 

Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas, kas saistītas ar lasīšanu.