Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Teātris un aktieri

Teātris, teātris, teātris... . Teātri Latvijā atklājuši jauno sezonu, skatītājus priecē jauniestudējumi, bet bibliotēka piedāvā ielūkoties aktiermeistarības aizkulisēs, iepazīt teātri un aktierus no dažādiem skatu punktiem.

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv, www.lsm.lv, www.valtersunrapa.lv, www.gramatnicaglobuss.lv,

 

 

 

Ņefedova L.

Ar Ādolfa Alunāna vārdu

 

Mākslas cilvēki uztur pilsētas dvēseli, bagātinot tās iedzīvotāju gara dzīvi. Lūcija Ņefedova viennozīmīgi ir viena no tām. Režisore ir ierakstījusi spožas lapuses Jelgavas kultūras dzīvē, bez viņas devuma vairāk nekā sešdesmit gadu garumā nav iedomājams Jelgavas Alunāna teātris. Pateicoties izcilās režisores uzstādījumam, Jelgavas teātrī spoži iestudētas daudzas, arī mazpazīstamas “adolfa Alunāna lugas. Pie režisores nopelniem atzīmējama arī paša teātra tēva muzeja izveidošana un piemiņas uzturēšana.(A.Rāviņš, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs)

 

Atrašanās vieta

 

 

Latvijas jaunā režija

 

21. gadsimta otrā gadu desmita vidū Latvijā ir dzīvs, laikmetīgs un pārsteigumiem bagāts teātris. Mūžvecās dziesmas par bijušo, esošo vai draudošo skatuves mākslas krīzi nu jau gadus piecus piemirsušās. Lielā mērā tas noticis, pateicoties jaunajai režijas paaudzei, kam arī veltīta šī grāmata. Te atradīsiet Mārtiņa Eihes, Lauras Grozas-Ķiberes, Andreja Jarovoja, Viestura Meikšāna, Ineses Mičules, Vladislava Nastavševa, Indras Rogas, Elmāra Seņkova un Valtera Sīļa radošos portretus, kā arī vēlāk teātrī darbu uzsākušo Jurija Djakonova, Kārļa Krūmiņa, Dmitrija Petrenko portretskices. Autori savos darbos tiecas gan atklāt režisoru radīto izrāžu savdabību un darba paņēmienus, gan sniegt ieskatu viņu personībās – uzskatos, interesēs, avotos, no kuriem tiek smelta radošā enerģija.  

 

Atrašanās vieta

 

Struka I.

Latvijas Nacionālais teātris. Aiz priekškara

 

Šī neparastā grāmata ir interesants dokumentāls pētījums par Nacionālā teātra likteņgaitām 90 gadu garumā. Būdama reizē nopietns zinātnisks darbs un aizraujoša lasāmviela gan teātra cilvēkiem, gan skatītājiem, tā lieliski pierāda , ka visos laikmetu griežos mūsu taātrim ir pieticis radoša spēka un enerģijas, lai apliecinātu savu galveno sūtību – kalpošanu latviskās kultūras attīstībai. (E. Freibergs, Latvijas Nacionālā teātra galvenais režisors(1995-2010))

 

Atrašanās vieta

 

 

Didro D.

Paradokss par aktieri

 

"Paradokss par aktieri" ir dialoga formā uzrakstīta eseja par teātri - viens no slavenākajiem un strīdīgākajiem Denī Didro dialogiem.

 

Atrašanās vieta

 

100 izcili Latvijas aktieri

 

Pirmo reizi Latvijā tapis oriģināls darbs, kas izseko aktiermākslas attīstību visā latviešu teātra pastāvēšanas laikā. Idejas autore, projekta vadītāja un zinātniskā redaktore – LU profesore teātra kritiķe Silvija Radzobe. Portretu autori – 22 latviešu teātra zinātnieki/kritiķi, kuri pārstāv visas paaudzes. Autori raksturo aktieru personības, kā arī noskaidro viņu daiļrades savdabības “formulu”, neslēpjot pretrunas un dzīves sarežģītos līkločus. Grāmatā raksturota visu lielāko Latvijas teātru režijas specifika, kā arī laikmets, kurā dzīvoja un strādāja aktieri. Pirmo reizi Latvijā tik principiāli raksturota aktiermāksla kā padomju, tā nacistu okupācijas apstākļos, līdz ar to pētījums iegūst kultūrvēsturisku nozīmi.
Grāmata ir aizraujoši lasāma, tā paredzēta plašam lasītāju lokam – teātra zinātniekiem, studentiem, kā arī ikkatram skatītājam, kurš mīl teātri.

 

Atrašanās vieta

 

 

Jēruma I.

Teātra bērni

 

Tiem lasītājiem, kurus interesē teātris kā neparasta, zināmā mērā izredzētiem ļaudīm atvērta pasaule, grāmata neliks vilties. Jūs varēsiet tuvāk iepazīt šīs mākslas tempļus un to uzticamos kalpus no viņiem vistuvāko cilvēku skatpunkta un uzzināt viedokļus, kas gan neglaimo, reizēm pat apsūdz, tomēr nekādi nenoniecina teātra neizmērojamo vērtību ikviena cilvēka dzīvē.

 

Atrašanās vieta

 

Kleins I.

Aktieru ligzda

 

No vienas puses, teātris ir gluži normāla darbavieta, apmēram tāpat kā slimnīca ārstiem vai augstskola pasniedzējiem, taču, no otras - viss ir pavisam citādi. Kurā darba vietā vēl kopā ar kolēģiem nākas ne tikai dvēseli izgriezt uz āru, bet arī koķetēt, skūpstīties un visādi citādi ķermeniski sadarboties? Protams, tas ir tikai viens no specifiskajiem aktiera darba aspektiem, jo tādu ir diezgan daudz, tostarp kopā būšana ikdienā no rīta līdz vēlai naktij vārda tiešā nozīmē.

Autoru interesē dzīve šādā režīmā, taču vēl vairāk par to - skatuves mākslas uzliktie zīmogi domāšanai un dvēselei. Ko aktieri dara tur, kur publika viņus neredz, un ko paši par to domā? Lūk, jautājumi, uz kuriem šajā grāmatā meklētas pareizās atbildes.


 

Atrašanās vieta

 

 

Kleins I.

Iemiesošanās starp mākslu un privāto dzīvi

 

Kurš kurā iemiesojas – loma aktierī vai aktieris lomā? Kā tas notiek? Cik šajā procesā noslēpumainā un cik – apzinātā, racionālā, vārdos izsakāmā? Dramaturģiskā materiālā dzīvojošie tēli un aktieru personiskā pieredze iestudējuma radīšanā satiekas bezgala intīmā procesā, par kuru skatuves mākslinieki šajā grāmatā stāsta atklāti, neslēpjot arī vilšanos, mokas un bailes. Visam, kas viņu dzīvē noticis, ir nozīme, jo aktiera darba instruments ir paša ķermenis, intelekts un emocionālā pasaule. Pārdomu, piedzīvojumu un pārdzīvojumu bagāta dzīve ir avots, no kura viņam smelt iedvesmu smalkam darbam. Mīlestība, bērna piedzimšana, attiecības ar sev tuvajiem – tas viss ietekmē mākslinieka iekšējās vibrācijas, starojumu, pat balss tembru, tādēļ grāmatā liela nozīme veltīta sakarībām starp cilvēcisko pieredzi un darbu lomās.

 

Atrašanās vieta

 

 

Liepiņa A. 

Ak, šie mākslinieki! 

 

Aktierim uz skatuves no neparedzētām situācijām jāprot iziet tā, lai skatītājs zālē paliktu pie pārliecības, ka tam tā bija jābūt. Visnegaidītākos kuriozus uz skatuves un dzīvē atradīsiet šajā grāmatā. Atcerieties - ir pierādīts, ka smiekli paildzina dzīvi!

 

Atrašanās vieta

 

Guļevska L., Dzene L.

Jānis Kubilis. Kad gadiem es pāri skatos...

 

Lai gan nu jau izaugusi paaudze, kas viņu uz Nacionālā teātra skatuves nemaz nav redzējusi, bet kino lomu viņam bijušas maz, aktieris Jānis Kubilis ir latviešu teātra leģenda, vairāku skatītāju paaudžu elks!

Viņam nesa ziedus, sūtīja vēstules, bet meitenes, kā savulaik rakstīja teātra kritiķe Lilija Dzene – sākumā ar krītu spodrinātās tenisčībiņās, vēlāk nagliņkurpēs, pielūgsmē gaidīja pie teātra izejas.

 

Atrašanās vieta

 

Blaua L.

Indra Briķe. Krodera aktrise

 

Indra Briķe. Krodera aktrise – grāmata ir ļoti personīgs stāsts par Indras Briķes aktrises un sievietes likteni. Par skatuves un dzīves drāmām. Par ceļu ar kāpumiem un kritumiem. Par sapņa piepildījumu, kurā bijis tik daudz sāpju...

 

Atrašanās vieta

 

Blaua L.

Harijs Spanovskis. Nekas jau nebeidzas

 

Grāmatu par Harija Spanovska dzīvi, palīdzējuši rakstīt Hara tuvie cilvēki: mamma, māsa, bērni, kolēģi, bērnības un skolas gadu draugi, mūziķi un copes brāļi. Viņi visi ar saviem stāstiem autorei palīdzēja iziet cauri Hara dzīves aizrautīgajam un neprātīgajam skrējienam. Harijs bija dzīves baudītājs, bet mūžīgais dzīvesprieks bieži vien bija maska, aiz kuras paslēpt vientulību, skumjas un – pēdējos gados – fiziskas sāpes. 

 

Atrašanās vieta

 

Blaua L.

Uldis Dumpis. Zemgalietis

 

 Grāmata ir dāvana Uldim Dumpim, sveicot viņu darba un personiskās dzīves zelta mirkļos – aktiera 50. sezonā teātrī, saņemot balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā, un kopā ar sievu Dainu svinot 50 gadu kāzu jubileju. “Notikumi un cilvēki – apcerīgos, jautros un arī skumjos Ulda dzīves stāstos,” grāmatu raksturo autore.

“Mana dzīve skrien kā viens švilpiens, un vienmēr esmu jutis, ka tajā skrējienā mani kāds sargā. Mani stiprākie sargi ir mana ģimene, bet esmu sajutis, ka ir kāda roka, kas pēdējā brīdī mani ir satvērusi un pasargājusi, pavilkusi atpakaļ, lai nenotiktu tas, kas varēja notikt,” par savu dzīvi stāstījis aktieris.

 

Atrašanās vieta

 

Stroda I.

Lida. Citādā

 

„Tev tas ir jāizdara! Tev jāuzraksta grāmata par mūsu Lidu!” tā klasesbiedri tikšanās reizēs mudinājuši pazīstamo radiožurnālisti Ingrīdu Strodu. Tā tapusi grāmata par Lidiju Pupuri – kādreizējo Dailes teātra III studijas audzēkni, Eduarda Smiļģa, Pētera Pētersona aktrisi, par viņas dzīvi, lomām, uzskatiem un dzīves filozofiju. Par aktrisi, kura vēl vienmēr nenogurstoši iepriecina savus skatītājus gan uz Dailes teātra skatuves, gan dzejas lasījumos, gan kino un televīzijas ekrānā.

 

Atrašanās vieta

 

Tomsone I.

Mēness dūriens

 

Aktrise un pedagoģe Irina Tomsone ir ne tikai lieliska raksturlomu tēlotāja, bet arī izveicīga stāstniece, un viņas atmiņu un eseju krājums ir tam tiešs pierādījums. Bērnības ainas, skolas gaitas, aktiermeistarības studijas Pēterburgā, toreiz Ļeņingradā, un stāsts par radošo mūžu trijos Latvijas profesionālajos teātros, darbā ar pašdarbības kolektīviem savijas veiklā valodā ar kolorīta, reizēm smeldzīga, humora „piedevu”. Personīgās dzīves lappuses pāršķirtas ar saudzīgu roku, atklājot tikai tās atziņas un situācijas, kas patiešām varētu noderēt jebkuram, no kā mācīties un izdarīt viedus secinājumus ieteicams katram.

 

Atrašanās vieta

 

Veidemane E.

Zemdegas gruzd. Eduards Pāvuls

 

Elitas Veidemanes grāmata “Zemdegas gruzd” ir atjaunots un papildināts izdevums par tautā iemīļoto, leģendāro Dailes teātra aktieri Eduardu Pāvulu. Grāmata tiek izdota ar Babītes novada pašvaldības atbalstu. “Tautas spēks ir cilvēki. Kā koks sakņojas zemē, tā Latvijas pagastu dzimtas ir tajā ieaugušas, zeldamas un sazarodamās. Tāda ir arī Salas pagasta Pāvulu dzimta, kas izaugusi abos Lielupes krastos – Salā un Jūrmalā. Eduards Pāvuls dzimis Valteros 1929. gada 7. jūlijā, sava mūža lielāko daļu dzīvojis Jūrmalā, taču Salas pagasts un Spuņciems ir allaž klātesoši viņa gaitās – ciemošanās pie radiem, balles un reiz arī filmēšana namā, kas tolaik bija Salas pagasta Tautas nams, slepenas tikšanās ar iecerēto – Liliju Volfu, kas 1951. gadā kļūst par Eduarda sievu – viņa Džuljetu, Solveigu, Anitu, kas mūža garumā bija atbalsts, draugs, biedrs, mierinājums. Cilvēki aiziet, bet stāsti paliek... Arī šī grāmata ļauj vēlreiz atdzimt personībām un senām dzīves līnijām, ko nu var iepazīt arī nākamās paaudzes!

 

Atrašanās vieta

 

Pūcītis U.

Dienasgrāmatas

 

Uldis Pūcītis (1937-2000) no 1948. līdz 2000.gadam ar pārtraukumiem rakstīja dienasgrāmatu.Pirmo burtnīcu aizsācis vienpadsmitgadīgais skolnieks Uldis Pūcītis, pēdējo ierakstu veicis mākslinieks - aktieris un režisors Uldis Pūcītis, savas dzīves pēdējā gadā.Dienasgrāmatās lasāmi trāpīgi un kolorīti vērojumi par viņa laikabiedriem teātra un kino pasaulē: gan par režisoriem, pie kuriem Pūcītis mācījies vai strādājis, gan par studiju biedriem un kolēģiem.Pūcītis ir bijis talantīgs rakstītājs, viņa spriedumi ir trāpīgi un kodolīgi, radot dzīvas klātbūtnes efektu arī šodien.Šī grāmata nav akmenī iekalts Pūcīša paustās kritikas, slavinājumu un verdiktu apkopojums, bet tikai un vienīgi dienasgrāmatas autora konkrētā dienā piedzīvotā un tā raisīto pārdomu un emociju pieraksts, tāpēc arī iespējamais kāda laikabiedra izsauciens "Tā nemaz nebija!" būs nevietā. Pūcītim bija tā.

 

Atrašanās vieta

 

 

Liepiņa A.

Tandēms

 

Aktieri Voldemārs Šoriņš un Zigurds Neimanis katrs pēc savas būtības ir ļoti dažādi, bet, lai spētu kopīgi sasniegt iecerēto, allaž bijuši toleranti viens pret otru. Tieši tāpēc abu apvienība, viņu radošais tandēms izrādījies tik ilgtspējīgs. Grāmatā vairāk stāstīts par aktietu daudzšķautņainajām personībām. Dzīve abiem ir raiba kā dzeņa vēders. Par to nemitīgā humora saspēlē viņi stāsta arī grāmatā.

 

Atrašanās vieta

 

Jēruma I.

Ilze Vazdika. Saldā katorga

 

Grāmata veltīta Dailes teātra aktrisei Ilzei Vazdikai dzīves un darba jubilejā. Taču teātra un televīzijas skatītāju iemīļotās aktrises dzīve nav viņas dzīve vien. Ilze Vazdika ir daļa no stipras, talantīgas un draudzīgas aktieru ģimenes, un viņa ir arī krāšņs zieds Dailes teātra talantu puķu dārzā.

 

Atrašanās vieta

Lagzdiņa I.

Lidojošā zirga mugurā. Pēteris Liepiņš

 

Pēteri itin viegli var iedomāties fantāzijas tēla – lidojoša zirga sedlos. Patiesībā aktiera iedvesma rodas brīnumainā gara lidojumā, pusreālā apziņas stāvoklī starp īstenību un fantāziju, sapni un nomodu, trakulīgu izdomu un rāmu tiešamību. Tieši šo dažādo, it kā nesaderīgo slāņu sakausējumā radušies viņa izcilākie skatuves darbi. Tad Pēteris atkal ir “zirgā”, kā mēdz teikt par kādu neapšaubāmu panākumu.

Tas ir Pēteris Liepiņš, Dailes teātra aktieris kopš 1966. gada. Tautas mīlēts un apbrīnots. Aktieris, kuram, šķiet, iespējams viss – viņš ir nepārspējams gan komiskajās, gan dramatiskajās lomās. 

 

Atrašanās vieta