Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Sulu mēneša jaunumi (aprīlis, 2023)

Aprīlis jeb sulu mēnesis pilnā plaukumā. Jāsteidz uzlabot veselību ar kļavu un bērzu sulām, jāpriecājas par sauli, briestošajiem pumpuriem, pavasara puķēm un jālasa interesantas grāmatas, kuras šomēnes piedāvā bibliotēkas. Šoreiz kā papildinājumu grāmatām piedāvājam arī dažādus mūzikas ierakstus no MicRec izdevniecības. Saistoša lasāmviela, nedaudz mūzikas, tase kūpošas tējas/kafijas un labi pavadīts vakars garantēts. Varam atsvaidzināt zināšanas un palasīt svešvalodās. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 20.04.2023

 

 

20. gadsimta Latvijas vēsture: 1944/1945-1964. IV. Daina Bleiere, Dzintars Ērglis, Ainārs Lerhis, Juris Pavlovičs, Iveta Šķiņķe [un vēl 4 autori]. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

IV sējums aptver laika posmu no Otrā pasaules kara beigām līdz 60. gadu vidum.Grāmata ir turpinājums "20. gadsimta Latvijas vēstures" I-III sējumam.

 

Aristotelis. Rētorika - runas māksla. Otrais, labotais un papildinātais izdevums. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

LU Akadēmiskajā apgādā iznācis Aristoteļa darba "Runas māksla - Rētorika" tulkojums latviešu valodā. Tulkojumu papildina zinātniski komentāri, senā teksta vēsture, kā arī teksti, kas atklāj "Rētorikas" saikni ar otru zināmāko Aristoteļa darbu "Poētika". 
 Aristoteļa "Rētorikas" latviskā tapšana / Ilze Rūmniece, Līva Rotkale. Aristoteļa "Rētorika": teksts un tā tradīcija / Vita Paparinska. Runas māksla un sacerēšanas māksla: paralēles un krustpunkti / Ojārs Lāms.
      

Atkinsone, Keita. Kur ir, tur rodas. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ir vasara, Edinburgā risinās slavenais Festivāls. Ļaudis, kas stāv rindā uz dienas izrādi, kļūst par lieciniekiem automašīnu sadursmei un kautiņam, kurš mainīs dzīvi visiem, kas tajā iejaukti. Bijušais policists un privātdetektīvs Džeksons Broudijs arī ir tikai skatītājs – līdz kļūst par aizdomās turamo. Stāstījums ir konstruēts līdzīgi krievu lellītei matrjoškai, katrs pavediens negaidīti izrādās saistīts ar nākamo. Visi romāna varoņi meklē vai nu mīlestību, vai naudu un atrod to gluži negaidītās vietās. Un, kā jau allaž Atkinsones darbos, katrs varonis beigu beigās atrod savu īsto es.

 

Atkinsone, Keita. Lietu vēsture. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Kembridža tvīkst neparasti karstas vasaras saulē. Bijušajam policijas inspektoram, tagad privātdetektīvam Džeksonam Broudijam pasaule sastāv no vienas pārskata lapas – “Pazudušie” pa kreisi, “Atrastie” pa labi, un starp abām pusēm nekādi nav panākams līdzsvars. Kembridžā Džeksons nekad nav juties kā mājās, un tagad ir izjukusi arī viņa laulība. Paša ģimenē ir notikušas traģēdijas, un traģēdijas – nāve, intrigas, nelaimes – tagad ir viņa darbs. Džeksons izmeklē trīs dažādas lietas, un, pētīdams šo lietu vēsturi, sāk saprast, ka, par spīti šķietamajām atšķirībām, viss ir savstarpēji saistīts...

 

Bārnsa, Dženifera Linna. Mantojuma cena. 2. grāmata. Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Mantojuma spēļu" sērijas grāmata. Uz spēles ir ģimene, mīlestība, patiesība un - miljoniem dolāru. Tik ātri pierast pie miljardiera dzīves nevar. Eiverija vēl tikai sāk iejusties Hotorna namā, kas tagad ... pieder viņai? Bet kādēļ? DNS testa rezultāti pierāda, ka Eiverija noteikti nav noslēpumaino Hotornu brāļu radiniece, bet jāatklāj vēl citas mīklas. Jauni pavērsieni mantojuma tekstā rada sarežģījumus, un notikumi kļūst aizvien bīstamāki.

    

Bauere, Inguna. Māsa Magda. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Sirds viņai dega padarīt latviešu zemi svētlaimīgu”, tā par vācbaltiešu muižnieci Magdalēnu Elizabeti fon Hallarti reiz teicis viņas draugs grāfs fon Cincendorfs. Kas bija šī apbrīnojamā sieviete, kuras sirds dega par latviešiem? Daudziem, iespējams, viņas dāsnais ieguldījums, lai vairotu latviešu garagaismu un pašapziņu, maz zināms. Pēc Ziemeļu kara (1700–1721), kļuvusi par Valmiermuižas pārvaldnieci, Hallarte izveidoja pirmo muižas skolu savu dzimtcilvēku bērniem. Valmieras Jēra kalnā viņa nodibināja skolotāju semināru, kura absolventi sāka strādāt plašajā Vidzemes teritorijā, vienlaikus būdami latviešu apgaismošanas misijas pārstāvji. Aktīvi atbalstot hernhūtiešu kustību un nodibinot Vidzemes brāļu draudzi, Hallarte veicināja latviešu nacionālās atmodas pirmsākumus. Līdzcilvēki savu kundzi sauca par ģenerālieni, taču savā sirdī viņa bija Māsa Magda, sieviete, kura labi pazina sirdssāpes, loloja lielas cerības un kaislīgi vēlējās mīlēt.

 

Belševica, Vizma. Billes skaistā jaunība. Triloģija. 3. daļa. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

"Billes skaisto jaunību" es pirmoreiz lasīju laikam jau pati savā skaistajā jaunībā. Pusaugu Billes dzīvei ir cita krāsa un garša nekā bērna acīm skatītajai pasaulei pirmajās divās daļās, ko atcerējos kā vecāsmātes priekšālasītus stāstus vēl to tapšanas stadijā. Skaistuma Billes jaunībā maz - kur tam rasties karā un pēckara dzīves grūtumā? Bet arī tāda ir dzīve. Un Bille. "Billes skaistā jaunība" ir noslēdzošais cēliens stāstā par Billi. Bez noslēdzošā cēliena neiztikt. (Ieva Elsberga).

 

Cēlans, Pauls. melnās pārslas. Vācu dzeja. Rīga: Neputns, 2022.

Pieejams: JPB.

"Cēlana dzejas pavediens nedodas viegli rokā. Jāiedziļinās zīmēs un reminiscencēs, līdz izzūd zināmas robežas, skaņa un jēga slāņojas kā vārds un klusums īstā pašvalodā", saka Jana Vērdiņa. Cēlana dzejas mīklas nodarbinājušas pulkiem tulkotāju un literatūrzinātnieku. Šī atdzejas izlase pabeigta laikā, kad Ukrainu jau pusgadu posta Krievijas okupantu karaspēks. Grāmatas kodolu veido dzejoļi no krājumiem "Nevienamroze" un "Pavediensaules". 
     

Cilvēka anatomija. Roka. Kāja. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2020.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Šī anatomijas grāmata veidojusies Latvijas Universitātes Anatomijas un histoloģijas katedras anatomijas docētāju kopējā darba rezultātā, mācot anatomiju augstskolās. Grāmatas mērķis ir sniegt kompleksu anatomisko faktu izklāstu, kas atspoguļo mūsdienīgu izpratni par cilvēka morfoloģiju un rada vienotu priekšstatu par cilvēka orgānu un sistēmu uzbūvi un funkcijām. Grāmata veidota divās daļās, kur gan pēc tradicionālā - sistemātiskā, gan topogrāfiskā principa izklāstīta augšējās un apakšējās ekstremitātes anatomija, sākot ar kaulu un muskuļu sistēmu un beidzot ar nervu un asinsapgādes sistēmu. Grāmata sarakstīta divās valodās: latviešu un angļu, lietojot latīniskos apzīmējumus. 

 

Deģis, Dinijs A. Hajā! Jeb jauna vīrieša sajūsma. Latviešu dzeja. Tukums: IK "Ghostwriter PR", 2023.

Pieejams: JPB.

HAJĀ!” ir autora vidusskolas gadu pazaudēto un pēc tam atrasto dzejas burtnīcu radošs pārcēlums uz mūsdienām.

 

 

Deiva, Laura. Sargā viņu! Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pirms Ouens Maiklss mīklaini pazūd, viņš paspēj mīļotajai sievai Hannai nodot zīmīti. Tajā ir tikai divi vārdi: “Sargā viņu!”. Par spīti apjukumam un bailēm, Hanna precīzi zina, uz ko zīmīte attiecas – Ouena sešpadsmitgadīgo meitu Beiliju, kura bērnībā traģiski zaudēja māti un neieredz Hannu. Nu abu sieviešu pasaule ir apgriezta kājām gaisā. Kamēr Hannas arvien izmisīgākie zvani vīram paliek bez atbildes, viņu mājās ierodas FIB aģenti un Maršalu dienesta pārstāvji. Kāpēc Ouenam bija tik steidzami jābēg? Vai viņš nav tas, par ko izliekas? Hanna un Beilija kopā vēlas atklāt patiesību.

 

Doils, Arturs Konans. Stāsti par Šerloku Holmsu. Četru zīme. Angļu detektīvromāns. Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Četru zīme” — viens no spožākajiem sera Artura Konana Doila romāniem. 1889. gadā ar to sākas Šerloka Holmsa uzvaras gājiens pasaulē. Šerloka Holmsa palīdzību meklē visi, ar kuriem atgadījies kaut kas baigs vai dīvains. Arī daiļa mis Morstena, kura pēc tēva mīklainās pazušanas sāk saņemt neparastus sūtījumus — fantastiski skaistas un tikpat dārgas pērles. Šerloks Holmss un doktors Vatsons pat nevarēja iedomāties, kādā noslēpumainu un šausmīgu notikumu ciklā viņus ieraus šī lieta. Izcilajam detektīvam būs jāizmanto viss savs talants, lai atklātu šo noslēpumu….

Četru zīme ; Folkenbridžas saimnieks ; Svītrainā lāde.

 

Drabatiukas, Anatolijus. Elektriķa rokasgrāmata. Anatolijus Drabatiukas, Mindaugas Lubys, Renata Miliūnė. Viļņa: Super namai, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Elektroenerģijā izmantotie jēdzieni un definīcijas; Elektrotehnikas pamatu elementi; Viedā māja; Kabeļi; Elektroinstalācija; Zemsprieguma komutācijas un aizsardzības aparāti; Apgaismojums ar gaismas diožu gaismekļiem; Avārija un evakuācijas apgaismojums; Apgaismojuma vadības sistēmas (DALI); Automātiskās vadības iekārtas sadzīvē; Rezerves elektroenerģijas avoti; Zibensaizsardzības un pārspriegumaizsardzība; Elektriskās apkures sistēmas; Mērierīces.


Dunikas Laika grāmata 1812-1858. Rucava: Rucavas tradīciju klubs, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatas pamatteksts ir vēstures avots - Sikšņu pusmuižas vagara Jāņa Mucenieka (1800–1885) ikdienas pieraksti 19. gadsimta sākumā. Tā ir vecākā zināmā latviešu zemnieka rakstītā dienasgrāmata, kas sniedz liecības par ļaudīm, mājām, saimniecisko dzīvi un notikumiem tajā Dienvidkurzemes daļā, kas šodien saistās ar Dunikas, Bārtas, Nīcas, Otaņķu un Rucavas pagastiem. Ap šo tekstu veidots bagātīgs uzziņas materiāls par hronikas autora dzimtu, par Nīcas kroņa muižas Sikšņu pusmuižas vēsturi, par mājām un to iemītniekiem, kā arī pievienots vēsturnieku skatījums uz šo unikālo materiālu. Grāmatu veido idejas autora priekšvārds, vēsturnieku M. Stepermaņa un V. Klētnieka 20. gadsimta pirmās puses apskati par šo vēstures avotu, tad lasāma pati hronika ar paskaidrojumiem un komentāriem.

 

Džemisina, N. K. Piektais gadalaiks. Triloģija. Salauztā zeme. 1. grāmata. Amerikāņu fantastikas romāns. Rīga: Prometejs, 2023,

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Šī ir triloģijas “Salauztā zeme” pirmā grāmata. Tā beidzas pasaule... pēdējo reizi. VISS SĀKAS AR milzīgu plaisu pāri visam kontinentam — tā izverd pelnus, kas aizklāj sauli. Viss sākas ar nāvi, ar dēla slepkavību un zudušu meitu. Viss sākas ar nodevību un no jauna uzplēstām senaizmirstām brūcēm. Tā ir Mieratne— zeme, kas jau ilgi pastāvējusi dabas katastrofu ēnā, vieta, kur zemes spēks tiek pacelts kā ierocis. Un kur nav žēlastības.

 

Eglīte, Kamita. Anatomija. 1. daļa. Skelets un muskuļi. Mācību līdzeklis bioloģijas, pedagoģijas, optometrijas, farmācijas un citās nemedicīnas studiju programmās. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2020.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

 

 

Eglīte, Kamita. Anatomija. 2. daļa. Asinsrites sistēma, iekšējie orgāni, nervu sistēma, sensoriskā sistēma. Mācību līdzeklis bioloģijas, pedagoģijas, optometrijas, farmācijas un citās nemedicīnas studiju programmās. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021. 
Pieejams: Miezītes bibliotēka. 

 

Elektriķa rokasgrāmata. Anatolijus Drabatiukas, Mindaugas Lubys, Renata Miliūnė. Viļņa: Super namai, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Elektroenerģijā izmantotie jēdzieni un definīcijas; Elektrotehnikas pamatu elementi; Viedā māja; Kabeļi; Elektroinstalācija; Zemsprieguma komutācijas un aizsardzības aparāti; Apgaismojums ar gaismas diožu gaismekļiem; Avārija un evakuācijas apgaismojums; Apgaismojuma vadības sistēmas (DALI); Automātiskās vadības iekārtas sadzīvē; Rezerves elektroenerģijas avoti; Zibensaizsardzības un pārspriegumaizsardzība; Elektriskās apkures sistēmas; Mērierīces.

 

Gaile, Inga. Jaukumiņš. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sarma ir parasta mūsdienu sieviete. Viņai ir zīdāms bērniņš un vēl viens, kas vēl neiet skolā. Viņa vēlas darīt visu un pat neiespējamo, lai saglābtu savu laulību. Viņi ies pie pāru terapeita. Taču vīrs nav noskaņots klausīties kaut kādās muļķībās. Viņš aizskrien, ielec mašīnā un, kaucot bremzēm, aizbrauc. Sarma ir izmisusi, taču kāda iekšēja balss mudina nepadoties.   

 

Gertnere, Mārīte. Svaigēšana. Ēdiens, kas izmaina dzīvi. Receptes. [Rīga]: [Autorizdevums], 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Esmu patiesi priecīga iepazīstināt jūs ar šo jauno recepšu grāmatu, kas ir pilna ar dažādām jaunām idejām, kā pagatavot un savā ikdienā iekļaut pēc iespējas vairāk svaigu un vegānisku ēdienu. Ēdot svaigi, mēs uzņemam dzīvībai tik ļoti svarīgos enzīmus, vitamīnus un minerālvielas, tādējādi mūsu ķermeņa šūnas tiek padzirdītas un pabarotas ar patiesi dzīvu enerģiju," stāta Mārīte Gertnere.

 

Gēte, Johans Volfgangs. Fausts. Vācu luga. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Pasaulslavenā vācu apgaismības dzejnieka, domātāja un zinātnieka Johana Volfganga Gētes (1749–1832) traģēdija klasiskajā Raiņa tulkojumā. Mūžīgās patiesības meklētāja Fausta tēls saviļņoja rakstnieku jaunības gados un nepārstāja interesēt līdz mūža galam. Tautā zināmo nostāstu par gudro, drosmīgo, veiklo vīru Gēte interpretēja filozofiski un radīja traģēdiju par doktoru Faustu, kurš nenoguris meklē atbildi uz mūžīgajiem jautājumiem: kas ir visa pamats, no kā viss radies, kāda ir dzīves jēga Traģēdijas II daļā Fausts atsakās no visa, kas varētu dot personisku laimi, – no mīlestības, bagātības, iespējas baudīt mākslu, no pagodinājumiem un dzīves galmā. Tas viss Faustam šķiet tukšs, pārejošs. Titāniska darba rezultātā viņš īsteno savu ieceri: nosusina jūru, to pārvēršot par ziedošu pilsētu, kurā dzīvo brīvi un laimīgi cilvēki. Fausts mirst ar līksmu apziņu, ka vismaz sirmā vecumā ir sagādājis mirkli, par kuru var sacīt: „Tu esi skaists! Jel kavējies! Viss, ko es radīju pa dzīves sprīdi, Ne mūžos nevar izgaisties.”.

 

Grīns, Roberts. 48 varas likumi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Populārā amerikāņu publicista starptautisko bestselleru autora Roberta Grīna (Robert Green, 1959) galvenais darbs, kas tulkots vairāk nekā 20 pasaules valodās, veltīts varas funkcionēšanas mehānismiem un psiholoģijai sabiedrībā un politikā. Grāmatā autors četrdesmit astoņos likumos koncentrēti atklāj varas tūkstošiem gadu ilgo vēsturi, tās amoralitāti, viltību un nežēlību. Par starptautisku bestselleru kļuvušajā grāmatā Roberts Grīns novatoriski un neizskaistinātā veidā sintezējis Nikolo Makjavelli, Suņdzi, Karla fon Klauzevica un citu ievērojamu domātāju atziņas par varu.  

 

Ģeogrāfija 9. klasei. Dace Markota, Gunta Šustere. Mācību grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī grāmata noslēdz mācību izdevumu sēriju ģeogrāfijā pamatskolai, kura veidota atbilstoši aktuālajai kompetenču pieejai mācību saturā. Grāmata “Ģeogrāfija 9. klasei” veidota atbilstoši projektā “Kompetenču pieeja mācību saturā” izstrādātajam mācību priekšmeta programmas paraugam un paredzēta 70 mācību stundām. Apsverot ģeogrāfijas mācīšanas metodikas un satura izklāsta nepārtrauktības un savstarpējās saistības aspektus, ir mainīta atsevišķu tematu apguves secība.

 

Hausmane, Romija. Mīļais bērns. Vācu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Meža būda bez logiem. Vieta, kur vajadzētu justies droši. Bet, kad Lēnai beidzot izdodas aizbēgt, izrādās, ka tās nav nekādas beigas - murgs tikai sākas. Viņa apgalvo, ka ir Lēna, sieviete, kura pirms četrpadsmit gadiem pazuda bez pēdām. Viņa atbilst aprakstam. Viņai ir tāda pati rēta. Bet ģimene apgalvo, ka tā pilnīgi noteikti nav Lēna. Lēna tik ļoti grib visu sākt no jauna, bet viņu nekādi nepamet doma, ka pāridarītājs joprojām grib to, kas pieder viņam... un tas, kas notika mežā, vajās viņu visu mūžu. 

 

Ilustrētā recepšu grāmata vieglajā valodā. [Rīga]: Vieglās Valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latvijā notiek cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem deinstitucionalizācija. Tas nozīmē, ka aizvien vairāk cilvēku, kas dzīvojuši iestādēs, uzsāk pastāvīgu dzīvi. Savu ikdienu viņi bieži pavada dienas centros, mācoties dažādas iemaņas, tai skaitā arī ēdiena gatavošanu. Lai ikviens varētu sev pagatavot maltīti, iznākusi ilustrēto recepšu grāmata vienkāršāk uztveramā valodā, kas paredzēta cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Grāmatā apkopotas 15 receptes. Fotogrāfijās ne tikai norādīts, kā soli pa solim ēdienu pagatavot, bet arī nepieciešamie produkti un izmantojamie trauki.

 

Ivo Fomins. Dziesmu grāmata. 60 labāko dziesmu vārdi. [Rīga]: MicRec, 2023. 

Pieejams: JPB.

Šajā dziesmu vārdu izlasē atradīsiet liepājnieka Ivo Fomina izpildīto dziesmu vārdus. Beidzot vienkopus un beidzot pareizi pierakstītus. Ivo Fomins uz skatuves ir jau daudzus gadus un izpildījis daudzu komponistu un dzejnieku rakstītās dziesmas, taču pazīstams kļuvis, pateicoties tieši šīm dziesmām, kuru vārdus atradīsiet grāmatā. Šo dziesmu mūzikas autors pārsvarā ir vai nu pats Ivo Fomins, vai viņa kolēģis no “Fomins & Kleins” laikiem – Tomass Kleins. 

 

Jakušina, Elita. Dziesmu raibumiņi. Dziesmas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: RaKa, 2023. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Veltījums bērnudārzam "Zvaniņš" ; "Zvaniņš" ir ; Skaitīšana ; Kur paliks lelles ; Darba diena ; Gaviļnieki ; Piecas dienas ; Cepu pankūciņas ; Puzli liekam ; Sasveicinies ! / Jakušina ; Iedziedies un sasveicinies! ; Cik, cik? ; Sasveicinies! / Jefimova ; Sasveicinies! / Brice ; Sasveicinies! / Veitnere ; Tur bur ; Es esmu mazs ; Buča ; Mīklas ; Paldies vecmāmiņai ; Vectētiņš un vecmāmiņa ; Mīkla ; Šūpuļdziesma ; Auklē mani, māmuliņa ; Mākonīte ; Ko tu šodien gribi? ; Saules zaķēns ; Bišu mājas ; Zaķi šūpolēs ; Svārki ; Pavasarim zābakus ; Sisenis un sienāzis ; Sniegs un miegs ; Rasas princese ; Pelītes ; Vai tu zini? ; Balta kaza māju cēla ; Kas esmu? Ezis ; Lietus pilieniņu dziesma ; Lietus līst ; Mēnestiņš un zaķēni ; Saruna ar lāci ; Saulītes meklējumos ; Zaķis ; Zaķu bērni ; Lācēns ; Pele brauc, rati čīkst ; Purniņš un putniņi ; Rudentiņš ; Uz Mārtiņdienas tirgu ; Ziemassvētku prieciņš ; Skatiet, bērni! Mammas Ziemassvētku dzejolis ; Visu gadu Ziemassvētki nāk ; Sniegavīrs ; Par rūķa nedarbiem ; Gadumijā ; Dzimšanas diena Latvijai ; Es mīlu tevi, Latvija ; Manā Latvijā ; Mēs šodien iesim pasaulē ; Debess odziņas ; Putriņa ; Dzeltenā dziesma ; Pilnīgi ačgārna dziesma ; Graudiņi ; Mizu rūķis ; Pumpuru rūķus ; Rūķis miglinieks ; Sūnu rūķis ; Vārdu rotaļa.

 

Jasmuiža. Aizkalne. Jelgavas mākslinieku biedrības plenērs Aizkalnē, 2020. [Izdošanas vieta nav zināma]: Viduslatgales pārnovadu fonds. Borisa un Ināras Teterevu fonds, 2022. 12 attēlu kartītes.

Pieejams: JPB.
Kate Seržāne / Kāpostu lauks; Ilmārs Drīliņš / Skats uz baznīcu; Dita Veģe / Raiņa iela; Alberts Miķelsons / Aizkalnes skats; Aļona Prokofjeva / Vecās skolas logs; Kaspars Iljins / Jašas krasts; Inita Vilks / Zaļā māja; Inese Mīlberga / Aizkalnes aina; Uldis Zuters / Jasmuižas baznīca; Ilona Drīliņa / Raiņa muzejs "Jasmuiža"; Vita Makra / Māja Aizkalnē; Katrīna Vīnerte / Raiņa muzejs "Jasmuiža".

 

Judina, Dace. Sešas pēdas. Izmeklē Anna Elizabete. Astoņpadsmitā grāmata. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Saņēmusi negaidītu uzaicinājumu piedalīties kinoindustrijas labdarības ballē un piedāvājumu – izpētīt kādu savādu teksta fragmentu un uzrakstīt pēc tā scenāriju, Anna Elizabete nespēj iedomāties, ka tas viņu aizvedīs pie slavenā detektīvromānu rakstnieka Roberta Grosa kapa, bet Basa detektīvaģentūra tiks iesaistīta viņa nāves izmeklēšanā. Mantojuma tīkotāju ir vairāk nekā pietiekami, un visi – aizdomīgi. Tikmēr Mika Kaķīša operu komandai jārisina uzreiz vairāki noziegumi – TV dīvas un viņas vīra slepkavība, vairākas politiskās šantāžas lietas visaugstākajās aprindās un vēl arvien neatrastā ģenerāļa Bozes bēgšanas noslēpums. Ne Pūču mājā, ne Berghofā, ne Lielajā Mājā nav agrākā miera un vienotības – katrs par sevi, it kā draugu vidū kāds būtu iesējis naida, greizsirdības un skaudības sēklu. Vai viņi tiks tam pāri Jo pagātnes melnās ēnas var uzvarēt tikai visi kopā.

 

Kā nosargāt savu bērnu. Padomi vecākiem par mazajiem līdz 6 gadu vecumam. Rīga: Mammām un tētiem, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lai jaunos vecākus nodrošinātu ar savlaicīgu un vispusīgu informāciju par riskiem, kas apdraud bērna drošību, vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" izdod praktisku padomu grāmatu "Kā nosargāt savu bērnu". 4 krāsojamie zīmējumi. 

 

Kalna, Ziedīte. Es arī tur biju. Latviešu romāns. [Latvija]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ziedītes Kalnas romānu ''Es arī tur biju'' caurvij mīlestība. Mīlestība visās tās izpausmēs. Negaidīta atkalredzēšanās svešā zemē, neticami likteņa pavērsieni, dzīves jēgas meklējumi, cīņa pašam ar sevi un savu vājumu, sāpju ceļš uz Dieva spēka atbalstu...

 

Kalna, Ziedīte. Paaudžu ienaidā. Tetraloģija. III, IV daļa. Vara. Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Uz jautājumu: "Kas ir Cilvēks?" ir vairākas atbildes. Vispirms jājautā tālāk: kā šo vārdu saprot, kāds ir šī vārda mērs? Visos laikos, kādos vien pasaule pastāvējusi, tai cauri vijies vārds Cilvēks, kurš atbilstoši tā vārda valkātājam arī darbojies. Ar sevi kopā, sevī, aiz sevis un vēl zem sevis nesot pats sevi – vārdu Cilvēks! Paaudzes mainījušās nesaskaitāmi. Tāpat neskaitāmi mainījušas pasauli ap sevi. Bez gala daudz notikumu, kas gājuši pāri zemei, kur cilvēks dzīvojis. Miesa, kas no zemes ņemta, par zemi vienmēr palikusi, organiski barojot tās virsmu. Un tikai mazs mirkļa pieskāriens, kas pasprucis, aiztraucies debesīs par cilvēku tālāk pastāstīt. Bet cilvēka darbi? Tie paliek pēc viņa. Gan labie, gan ļaunie. Arī tie – vienkāršie, kuri sajaucas kopā ar laiku ritmu. Pāri pār visiem laikiem ir nerakstītais likums – paaudžu mainība. Ar visu, kas pa ceļam no sākotnes līdz katra šodienai. Piesātināts laiku loku posms, kas aizvirzās tālu prom un atkal kā vāvere ritenī atgriežas atpakaļ. Grāmatas "Paaudžu ienaidā" turpinājums tālāk nes sevī pārdzīvojumus, sāpes un ugunīs kaldinātu pacietību un izturību. Dzimtenes mīlestību. Vienlaikus arī ko tādu, ko laiks var klusināt, cilvēka sirds piedot, bet ne aizmirst. Lasiet lēni! Vārdi reizēm liks klusēt, pārdomāt... Kādam atgriezties atmiņās. Gadi nepielūdzami steidzas. Atmiņas, iedegušas sveci, raugās tās liesmā un nopūšas. Tāds ir bijis tas laika skrējiens, tāds! Un domas klejo pagājībā...

 

Klainigs, Džons. Brīnumaini radīts cilvēka ķermenis. Kristietība. Rīga: Luterisma mantojuma fonds, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir iecerēta ar mērķi palīdzēt dzīvot mūsdienu antikristīgajā sabiedrībā, kas negrib dzirdēt Dieva runātos vārdus par cilvēka ķermeni, tā svētību un lomu. Grāmata māca jēgpilnu zemes dzīvi, lietojot un baudot cilvēka ķermenim piešķirtās Dieva dāvanas un svētības. Atklājot lasītājiem cilvēka ķermeņa apslēpto godību, autors vienlaikus nenoliedz luteriskās krusta teoloģijas neatceļamo nozīmi dvēseļu glābšanā. Autora bibliskais skatījums uz cilvēku, radītu Dieva līdzībā, ir daudz tuvāks ortodoksam antropoloģiskam pesimismam nekā mūsdienu liberālajam optimismam bez dievbijības pazīmēm.

 

Kvinna, Džūlija.  Mīlas dēka ar Bridžertonu. 4. grāmata. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Penelope Feteringtona savas labākās draudzenes brālī ir bijusi iemīlējusies jau... nu, teiksim veselu mūžību. Vērojot viņu no attāluma, Penelopei šķiet, ka zina par viņu visu, līdz, nejauši atklājot viņa lielāko noslēpumu, sabīstas, ka patiesībā viņu nemaz nepazīst. Kolins Bridžertons ir noguris no tā, ka tiek uzskatīts tikai par apburošu vīrieti, un noguris no slavenās tenku slejas autores lēdijas Visldaunas, kura nespēj uzrakstīt nevienu ziņu, nepieminot viņu. Atgriezies Londonā pēc ārzemju ceļojuma, Kolins atklāj, ka viss ir ļoti mainījies, jo īpaši Penelope Feteringtona! Meitene, kas vienmēr ir bijusi vienkārši līdzās, pēkšņi ielauzusies viņa sapņos. Uzzinot, ka arī Penelopei ir noslēpumi, izvairīgajam vecpuisim nāksies izlemt... vai Penelope ir viņa ierastās dzīves lielākais apdraudējums vai laimīgo beigu apsolījums. 

 

Lācītis, Vilis. Oxforda ar skatu uz Universitāti. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“2020. gada 31. janvārī Lielbritānija pameta Eiropas Savienību. Šī grāmata ir par Angliju un tās reizēm lieliskajiem, reizēm nesaprotami dīvainajiem iedzīvotājiem. Tā ir arī atvadas no Anglijas un pārējām Apvienotās Karalistes valstīm. Ardievu, brauciet tālāk pa savējo ielas pusi vieni paši bez mums.” Vilis Lācītis.
      

Latviešu tautasdziesmas. 100 populārākās latviešu tautasdziesmas. Notis, akordi, dziesmu teksti. [Rīga] : MicRec, 2014. 

 Pieejams: JPB.
Adat bērni, ko adat ; Aijā, Ancīt aijā ; Aijā-žūžū lāča bērni ; Aizbrauca mans vīrelis ; Aiz ezera balti bērzi ; Aiz ezera augsti kalni ; Aiz kalniņa dūmi kūp ; Ar vilciņu Rīgā braucu ; Auga, auga rūžeņa ; Āvu, āvu baltas kājas ; Bēdu, manu lielu bēdu ; Brāļi mani lieli vīri ; Caur sidraba birzi gāju ; Cekulaina zīle dzied ; Cielava, baltgalve, daudz tavu bērnu ; Cipu, capu, vāverīte ; Čuči, guli, līgaviņa ; Div' dūjiņas gaisā skrēja ; Div' pļaviņas es nopļāvu ; Div' dzelteni kumeliņi ; Dziedāj' tautu tīrumā ; Dzeltens mans kumeliņš ; Ej, saulīte drīz pie dieva ; Es izjāju prūšu zemi ; Es karā(i) aiziedams ; Es meitiņa kā rozīte ; Es nenācu šai vietā(i) ; Es savai māmiņai ; Gani dzina, govis māva ; Gula meitiņa ; Gulēja saulīte ābeļu dārzā ; Guoju pa mežu ; Incīti, kaķīti ; Incīti, runcīti ; Jūra krāca, jūra šņāca ; Jūriņ prasa smalku tīklu ; Kaķīts' kurmi dancināja ; Karavīri bēdājas ; Kas dārzā? ; Kas kaitēja nedzīvot ; Krauklīts sēž ozolā ; Kumeliņi, kumeliņi ; Kur gaismeņa ; Kur, pelīte, tu tecēsi ; Kur tad tu nu biji? ; Kur tu augi, daiļa meita ; Kur tu skriesi, vanadziņi ; Kur tu teci ; Līgodama upe nesa ; Līgo laiva uz ūdeņa ; Lokatiesi, mežu gali ; Man dziesmiņu nepietrūka ; Maza biju neredzēju ; Maza, maza meitenīte ; Meitiņa mīļā ; Mēs bijām trīs māsiņas ; Mini, mini mīkliņu ; Nebrauc tik dikti ; Nadūd, Dīvs(i), veitulam ; Nu, ardievu, Vidzemīte ; Ozolīti, zemzarīti ; Padziedi, mazputniņ ; Pieci gadi kalpiņš biju ; Pie niedrītes laivu sēju ; Pūt, vējiņi ; Rikšiem bērīt' es palaidu ; Rindām auga ozoliņi ; Rīga dimd ; Rozēm kaisu istabiņu ; Saulīt' vēlu vakarā ; Sen jau, sen jau piču neredzēju ; Seši mazi bundzinieki ; Sijā auzas, tautu meita ; Silta, jauka istabiņa ; Skaista mana brāļa sēta ; Skaista, skaista tēvu zeme ; Skaisti dziedi, lakstīgala ; Skroderīši, vēverīši ; Stādīju ieviņu ; Stāvēju, dziedāju augstajā kalnā ; Strauja, strauja upe tecēj' ; Sudmaliņas ; Suņi zaķim pēdas dzina ; Šūpo mani, māmuliņa ; Tuoli dzeivoj muna meiluo ; Teici, teici, valodiņa ; Tek saulīte tecēdama ; Trīcēj' kalni, skanēj' meži ; Trīs jaunas māsas sēž rožu dārzā ; Tumša nakte, zaļa zāle ; Tumša, tumša tā eglīte ; Tūdaliņ, tāgadiņ ; Upe nesa ozoliņu ; Vai, priedīte, vai, eglīte ; Vai tā mana vaina bija ; Velc, pelīte ; Viena pati magonīte ; Vilciņš zaķi aicināja sava dēla kristībās ; Visi ciema suņi rēja ; Zinu, zinu, bet neteikšu ; Zīdi, zīdi rudzu vuorpa ; Zvejnieks mani aicināja ; Zvirbuli, zvirbuli.

 

Latvijas Mediju ētikas padome. [Rīga]: Latvijas Mediju ētikas padome, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Informatīvais materiāls par Latvijas Mediju ētikas padomes darbu sagatavots ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.
Ētikas kodekss; Sabiedriskā darbība; Ētikas kodeksa galvenie principi / Skaidrīte Lasmane; Ētikas kodeksa ievērošana / Daiga Sproģe; Informācijas avoti 2022 / Aleksandrs Mirlins; Vai vērts cīnīties par patiesību?; Mediju loma un atbildība / Gunta Līdaka, Skaidrīte Lasmane.

 

Līdums, Gatis. Trīs vīri krogā, neskaitot kaķi. Ciešanu breviārs. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā "Trīs vīri krogā, neskaitot kaķi" autors aicina domāt par to, kas notiek ar cilvēku un viņa dzīvi, sastopoties ar ciešanām. Tas, ka centīsieties ignorēt ciešanas un par tām neinteresēties, nenozīmē, ka ciešanas ignorēs jūs. Kādā brīdī noteikti sastapsieties ar tām aci pret aci. Šī grāmata piedāvā lielisku iespēju pārdomāt ciešanas un ar tām saistītos izaicinājumus, ar kuriem gandrīz neizbēgami agri vai vēlu jātiek galā katram cilvēkam.

 

Maseti, Katarina. Puisis no blakuskapa. Zviedru romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Dezirē un Bennijs satiekas kapsētā uz soliņa, uzreiz redzams, cik viņi ir atšķirīgi. Viņa - smalka pilsētas meitene, kurai māja pilna ar grāmatām un pat burciņas sarindotas alfabētiskā secībā, viņš - īstens lauku puisis, kurš pilnībā nodevies savai fermai un baidās kļūt par ciema ievērojamāko vecpuisi. Tomēr šķiļas dzirksteles, un rodas sensenais jautājums: vai pretpoli pievelkas?

 

Migla-Streiča, Maija. Sapnis par sargeņģeli. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Skolas laika fotogrāfijās ar mazajam meitenītēm un zēniem, kas, rokās turot rudens ziedu pušķus, raugās objektīvā ar cerībām, bailēm vai prieku, autore atpazīst savus klasesbiedrus, atceras viņu dzīves ceļa sākumu. Runas par saulaino bērnību ir tikai mīts. Mazā dvēselīte ienāk pasaule vientuļa, un viņai viss jāapgūst no jauna. Labi, ja līdzās ir mīļas tuvinieku rokas un sirdis. Bet ja to navb Tad jātveras zem Sargeņģeļa siltā spārna, bet arī šis tuvums visiem nav dots. Taču sapņot par Sargeņģeli nav liegts, un kas zina – ilgotais un piesauktais var piepildīties.

 

Miso, Gijoms. Meitene un nakts. Franču detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Azūra krasts – 1992. gada ziema Kādā ledaini aukstā naktī, kad liceja studentu pilsētiņas dzīvi apturējusi sniega vētra, deviņpadsmitgadīgā Vinka Rokvela aizbēg ar filozofijas pasniedzēju, ar kuru tai izveidojušās slepenas attiecības. Kopš tā laika viņus neviens nekad vairs nav redzējis. Azūra krasts – 2017. gada pavasaris Kādreiz nešķiramie Vinkas labākie draugi – Fanija, Tomass un Maksims – nav tikušies divdesmit piecus gadus. Saņemot ielūgumu uz liceja jubilejas svinībām, viņi saprot, ka nāksies tur atgriezties vēl beidzamo reizi. ...jo skolas sienā ir iemūrēts līķis... ...un tie ir viņi, kas to izdarīja. 


Montgomerija, Hedviga. Pusaudža gadi. Septiņi vienkārši soļi veiksmīgai bērnu audzināšanai. Pusaudžu psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pusaudža gadi vecākiem var sagādāt izmisuma pilnus brīžus. Attiecībās ar bērnu viss iet šķērsām. Rodas sajūta, ka bērns ir kļuvis par svešinieku. Dēls caurām dienām sēž pie datora, meita vēlu vakarā nenāk mājās un neatbild uz īsziņām… Pusaudža gados bērns it kā pagriež vecākiem muguru un attālinās no visa, ko esat ģimenē kopā izveidojuši. Tu vairs neesi tas, pie kura viņš nāk meklēt padomu, tavs viedoklis vairs netiek augstu vērtēts. Un tieši tā tam arī jābūt. Bērnam šajā dzīves posmā ir svarīgs uzdevums – meklēt sevi. Lai to paveiktu, ir nepieciešama zināma distance. Taču vecāku klātbūtne ir tikpat būtiska kā agrāk. Bērns vēl nespēj pieņemt svarīgus lēmumus viens pats.

 

Norts, Alekss. Nāc man līdzi... Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pēc sievas nāves Toms Kenedijs ar dēlu Džeiku pārceļas uz kluso Fezerbenku, lai sāktu jaunu dzīvi. Taču izrādās, ka šai pilsētiņai ir tumša pagātne. Pirms divdesmit gadiem sērijveida slepkava te ir nogalinājis piecus zēnus, kamēr beidzot ticis notverts. Viņš bijis iesaukts par Čukstētāju – tāpēc, ka naktīs izvilinājis bērnus no mājām, pa atvērtu logu čukstot viņiem saldus solījumus. Ja slepkava jau sen ir aiz restēm, tēvam un dēlam, kuri tikai nupat ir ievākušies savā jaunajā mājā, par to nebūtu jāuztraucas. Bet tad pazūd vēl viens zēns – Džeika klasesbiedrs. Un arī viņš pats sāk uzvesties dīvaini. Apgalvo, ka naktīs aiz loga dzirdot čukstus….

 

Prisjolkova, Inese. Zelta padomi čakru enerģijas līdzsvarošanai. Septiņas saules. Spēle. 1 kārba (98 attēlu kartītes). [Rīga]: Pavasara studija, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka. 

Kārtis “Zelta padomi čakru enerģijas līdzsvarošanai” Septiņas saules. Kārtis čakru enerģijas līdzsvarošanai ir lielisks instruments ikdienas lietošanai brīdī, kad grāmatu lasīt vai kādas prakses meklēt grāmatā nav laika vai iespēju. Čakru enerģijas līdzsvarošana ir vērtīgs paņēmiens, kā sakārtot savu dzīvi. Āriņa spoguļo iekšiņu. Sakārtojot sevi, mēs darām savu dzīvi un pasauli labāku. Kastītē ir 98 paņēmieni kā līdzsvarot čakru enerģiju. Katrai čakrai 14 kārtiņas ar praktiskiem paņēmieniem, kā līdzsvarot enerģiju katrā no čakrām. Izvelc kartīti, izlasi ieteikumu, praksi vai uzdevumu un izpildi to. Uzdevumus var pildīt ilgāku laiku, līdz jūti, ka enerģētika ir mainījusies. Katru no ieteikumiem var papildināt ar gaišām domām un mīļuma pilnu attieksmi pret to, ko dari.

 

Prule-Munda, Inga. Password - angļu valodas gramatikas noslēpumi. [Jelgava]: PASSWORD EDUCATION, 2020. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Darāmā kārta = Active veice. Vienkāršie laiki; Ilgstošie laiki; Saliktie laiki; Saliktie ilgstošie laiki; Modālie darbības vārdi = Modals; Nosacījuma palīgteikumi = Conditionals; Atstāstījums = Reported speech/ indirect speech.

 

Puče, Zanda. Aa Fluvius. Zudušo upi meklējot. In Search of the Lost River. Latviešu autobiogrāfiskais stāsts. [Rīga]: Baltic Analog Lab, 2021.

Pieejams: JPB.

"Aa Fluvius" ir mūsdienu vērojums - vizuāls stāsts par upi, laiku un cilvēkiem. Grāmata ietver stāstu par Zandas Pučes vecvecvectēvu Juhanu Jursu, kurš darināja laivas, fotostāstu 20. gadsimta sākuma estētikā un laikmeta aculiecinieka, rakstnieka Kārļa Studenta stāstu "Vasara laivā". Runājot par nosaukumu "Aa Fluvius" - Aa apzīmē plašu un tekošu ūdeni, bet fluvius - upi. Līdz ar to Gauja senajās kartēs nosaukta visai noslēpumaini - Plūstošā upe. 

 

Roja, Ženija. Cilvēkfaktors un ergonomika darbā. Zinātniskā monogrāfija. Rīga: Latvijas Ergonomikas biedrība, 2020.

Pieejams: JPB.

Mēs dzīvojam strauju vides, demogrāfisko un tehnoloģiju pārmaiņu laikmetā. Jaunu darba modeļu un jaunu tehnoloģiju ieviešana ir radījusi jaunus izaicinājumus ergonomikas speciālistiem. Nozīme ir ražošanas automatizācijai un robotizācijai, kas ir viens no tehniskā progresa mērķiem. Zinātniskā monogrāfija palīdzēs ikvienam izprast ergonomikas nozīmi darba procesā, saprast, ka visas no apskatītajām ergonomikas jomām ir savstarpēji saistītas, ka cilvēks darbā un viņa darbaspējas, ierobežojumi, prasības to apvienošanā ir neaizstājama vērtība ikvienā organizācijā.

 

Rozenfelds, Gatis. The Power of Rowing. Photography by Gatis Rozenfelds = Airēšanas spēks. Gata Rozenfelda fotogrāfijas. Rīga: Bafo, 2022.

Pieejams: JPB.

Gatis Rozenfelds ir viens no pieredzējušākajiem foto žurnālistiem, neskaitāmu digitālu un drukātu kampaņu autoriem, izstāžu dalībniekiem un fotoaģentūras F64 dibinātājs. Pats būdams burātājs, viņš pazīst ūdens stihiju, sacensību kaislību un nepārprotamo sajūtu, kas dzen uz ūdens katru dienu. Fotogrāfijas tapušas 2022. gada laikā kā dāvana Latvijas airēšanas sporta 150. gadadienā. Sezonas garumā Gatis Rozenfelds ir tvēris Latvijas airētāju ikdienišķos un pavisam unikālos mirkļus.

 

Rucavas cimdu mantojums. 19. gs. beigas - 20. gs. Rīga: Zinātne, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Rucavas iedzīvotāji rūpīgi glabā iepriekšējo paaudžu atstāto kultūras mantojumu, kas kalpo kā uzskates līdzeklis jaunās paaudzes un Rucavas viesu iepazīstināšanai ar 19.gs. nogales – 20. gs. vietējām sadzīves tradīcijām, bet zinātniekiem ir unikāla iespēja fiksēt saglabāto materiālu.

 

Stumbre, Lelde. Karalis Līrs un viņa četras meitas. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lepnais vientuļnieks, finansists Reins Kapkalns izrauts nāvei no rokām, atgriezies no slimnīcas, taču nespēj pat piecelties no gultas. Nespēdams lasīt, viņš spiests caurām dienām klausīties meitu sarunas otrā istabā un pārdomāt savu dzīvi. Visu mūžu viņš vairāk paļāvies uz cipariem, nevis cilvēkiem; trīsreiz precējies un trīsreiz šķīries, īstu kaislību viņš piedzīvojis tikai vienreiz, kad kā košs tauriņš viņa sirdī ielidoja jaunā dziedātāja Iza...

 

Šepflina, Gertraude. Vētras otrajā pusē. Vācu romāns. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir 1882. gads. Kad misionāra Vilhelma jaunā atraitne Rebeka fon ­Zasnica kopā ar diviem mazgadīgajiem bērniem ar lielo burinieku “Susanna” atgriežas mājās no Ķīnas, viņa atrodas grūtas izvēles priekšā. Rebeka zina, ka Berlīnē viņu sagaidīs kāds nepazīstams mācītājs ­Frīdrihs Hofmanis, kurš viņai bija atsūtījis bildinājuma vēstuli. Vai ­viņai būtu jāpiekrīt laulībām ar svešinieku? Bet varbūt Rebekai labāk vajadzētu ļauties savām spontānajām jūtām pret brašo kapteini Pjēro Salmasu, kurš viņus bija izglābis? Kad Rebeka apjauš, ka satikšanās ar šarmanto kapteini vētrainajā naktī uz jūras nav palikusi bez manāmām un nenovēršamām sekām, viņai vajag steidzīgi rīkoties. Visbeidzot, apstākļu spiesta un garīgi norūdoties neskaitāmos pārbaudījumos, Rebeka atklāj, kura mīlestība spēs viņu iznest cauri visām vētrām.

 

Šišoņins, Aleksandrs. Veselības medicīna pret slimību medicīnu. Cits ceļš: kā atbrīvoties no hipertonijas, diabēta un aterosklerozes. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Kā atbrīvoties no hipertonijas, diabēta un aterosklerozes. Aleksandrs Šišoņins ir medicīnas zinātņu kandidāts un vadītājs paša dibinātā klīnikā, kurā ik gadu palīdz tūkstošiem cilvēku atveseļoties – turklāt nemedikamentozā ceļā – no diabēta, hipertonijas, aterosklerozes, aritmijas un citām slimībām, ko mūsdienu medicīna uzskata par neārstējamām. Daktera Šišoņina izstrādātās metodes palīdz gan saglabāt veselību, gan novērst slimības. Tām piemīt spēcīga profilaktiska iedarbība.

 

Špillere, Inta. Neskaitīsim dienas, kad lija. Latviešu dzejas izlase. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB.

 

 

 

 

Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai. Autori: Daniels Bārbers, Andra Blumberga, Edmunds Cepurītis, Deivids Heimans, Anete Konste [un vēl 12 autori]. [Rīga]: [F.L. Tadao & Lukševics], 2021.

Pieejams: JPB.

Izdevums pēta cilvēka pretestību tehnoloģijai caur esejām, īsstāstiem, ekspertu komentāriem un ilustrācijām. Autori apskata ērmīgu "tehnonejēdzību" piemērus, izceļot cilvēcīgā skatījuma nozīmi arhitektūrā un palīdzot cilvēkiem iemācīties sadzīvot ar mūsdienu gudrajām iekārtām. Grāmata izdota par godu Latvijas paviljonam Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē. 

 

Trusoni, Daniela. Mīklu valdnieks. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Visa pasaule ir viena liela mīkla, un slavenais atjautības uzdevumu sastādītājs Maiks Brinks saprot tajā valdošās sakarības labāk par citiem. Sporta laukumā iegūtas smadzeņu traumas rezultātā viņš ir ticis pie superspējām, kādu nav parastiem cilvēkiem, un spēj atrisināt vissarežģītākos uzdevumus. Tomēr spējas ir radījušas neredzamu sienu starp viņu un pārējo pasauli, un Brinkam nākas grūti ar kādu satuvināties. Viss mainās pēc Maika Brinka iepazīšanās ar Džesu Praisu – agrāk daudzsološu rakstnieci, kura ir notiesāta par sava drauga slepkavību un piecu gadu laikā kopš apcietināšanas nav izteikusi ne vārda. Kad Praisa uzzīmē pārsteidzošu mīklu, cietuma psiholoģe nolemj, ka tas palīdzēs izskaidrot viņas izdarīto noziegumu, un aicina Brinku to atrisināt. Tas, kas aizsācies kā vēlme atrisināt sarežģītu uzdevumu, drīz vien kļūst par apsēstību, līdz Brinks atklāj, ka aiz Praisas klusēšanas slēpjas kaut kas daudz satraucošāks un bīstamāks par nevēlēšanos runāt.

 

Tvila, Karīna. Tas ir tik cilvēciski. Franču romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Fareli ir skaisti un bagāti: viņiem ir ietekme un vara: Žans Farels ir ievērojams televīzijas žurnālists, viņa sieva Klēra ir intelektuāle un esejiste, pārliecināta feministe. Abu dēls Aleksandrs ir izskatīgs, sportisks, daiļrunīgs, studē prestižā Amerikas universitātē. Varētu šķist, ka tā ir ideāla ģimene. Taču kādu rītu pie Farelu durvīm klauvē policija – jauna sieviete iesniegusi apsūdzību par izvarošanu, un, kad nesaudzīgais tiesas mehānisms sāk apdraudēt iesaistīto karjeras un likteņus, ģimenes glancētajā sociālās dzīves fasādē parādās bīstamas plaisas. Iedvesmojoties no “Stenfordas gadījuma” un #MeToo, Karīnas Tvilas romāns “Tas ir tikai cilvēciski” nesaudzīgi atsedz pārmērības sabiedrībā, kurā valda ārišķība un izrādīšanās un kurā katrs ņem, ko vēlas. 
       

Vaizmens, Džons. SAS izdzīvošanas rokasgrāmata. Kā izdzīvot dabā- jebkuros klimata apstākļos, uz sauszemes un jūrā. 2. papildinātais izdevums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"SAS izdzīvošanas rokasgrāmata" ir lielisks palīgs visiem, kuri dodas piedzīvojumos jebkurā pasaules vietā. Jūs uzzināsiet, kā izveidot nometni un atrast pārtiku brīvā dabā, kā justies droši un spēt aizsargāt sevi pilsētas ielās, kā izdzīvot gan jūrā, gan uz sasuzemes. SAS leģenda Džons Vaizmens šajā unikālajā grāmatā pastāstīs par daudziem izdzīvošanas aspektiem. Sagatavošanās. Kam jābūt jūsu izdzīvošanas komplektā un kā to lietot. Orientēšanās. Prasmes, tehnoloģijas un metodes, kas palīdzēs šķērsot nepazīstamu apvidu. Pārtika un veselība. Ēdiena atrašana tuvākajā apkaimē un tā pagatavošana, veselības problēmu novēršana un profilakse. Drošība. Bīstamu situāciju atpazīšana, pašaizsardzība un citu cilvēku glābšana. Izdzīvošana pēc negadījumiem. Efektīva rīcība dažādu draudu - gan dabas stihiju, gan terorisma - gadījumā. 

 

Valstsgribis. L. Lapsa, K. Bormane. Latvijas politiskā dzīve. [Rīga]: pietiek.com, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Balstoties uz arhīvu dokumentiem un neapgāžamiem faktiem, grāmata “Viltvārdis” bija veltīta pretrunām, noklusējumiem, dīvainībām un acīm redzamiem meliem Egila Levita oficiālajā biogrāfijā un viņa paša brīžam minhauzeniskajos, brīžam vienkārši nekrietnajos stāstiņos. Savukārt jaunā grāmata “Valstsgribis” ir jau mūslaiku dokumentos un faktos pamatots stāsts par to, kādā veidā un ar kādām metodēm viltvārdis ar neremdināmu un jau kopš pārrašanās Latvijā dažādos veidos demonstrētu… nē, ne valstsgribu, bet valstsgribību un valstsgribulību sirdī un kuņģī tiek pie valsts prezidenta amata – un kas notiek pēc tam. Notiek uz mūsu visu rēķina. 

 

Vaska, Baiba. Senās rotas un ornaments Latvijā. Etnogrāfija. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, 2022.

Pieejams: JPB.

Arheoloģes Baibas Vaskas grāmata ir pētījums par rotām un to ornamentu no bronzas laikmeta līdz pat 18. gadsimtam. Grāmatā ietverta rotu un ornamenta attīstība gandrīz trīs tūkstošus gadu ilgā periodā, un tā veidota kā populārzinātnisks, ar fotogrāfijām un zīmējumiem bagātīgi ilustrēts darbs. Pamatā apskatītas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģiskās un etnogrāfiskās kolekcijas – lielākais šāda materiāla krājums Latvijā, taču izmantoti arī citu pētnieku materiāli, kā arī oriģinālie priekšmeti no citu Latvijas un ārvalstu muzeju krājumiem. 

 

Vecgrāvis, Kristaps. Vaska ezers. Latviešu dzeja. Rīga: Literatūras Kombains, 2022.

Pieejams: JPB.

Kristapa Vecgrāvja otrajā dzejoļu krājumā iekļauti pēdējā desmitgadē radītie dzejoļi, kuri aptver plašu tēmu un formu loku. Kārtota četrās nodaļās, stilistika un forma veido kaleidoskopisko ainavu, kas nepaslīdēs garām literatūras cienītājiem. "Tik decembra debesis ar negribīgu Skatienu lok Pielokot tuvāk domu salas kā tīreļa kaļvas Kā no dzelmes vērotas pīļu kājas Sārtas un vēsas Bet tikai tās"...

 

Veinberga, Sandra. Skaudība. Kā to pamanīt citos un uzvarēt sevī. Psiholoģija. [Cēsu novads]: Sava grāmata, 2021.

Pieejams: JPB.

Ir labas un sliktas sacensības cilvēku starpā. Labās ir tās, kurās sacenšamies ar godīgiem noteikumiem. To darām sportā, zinātnē utt., kur noteikumi zināmi, un visi tos ievēro. Taču cilvēki mēdz sacensties arī bez taisnīgiem noteikumiem. Katru dienu salīdzinot sevi ar citiem, lai noskaidrotu, kurš ir labāks, gudrāks, daiļāks, apdāvinātāks un bagātāks. Ja nākas "zaudēt", tad piedzimst skaudība un dusmas par to, ka kādam ir labāk.

 

Veisbergs, Andrejs. Tulkojumi latviešu valodā. 16.-20. gadsimta ainava. Monogrāfija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfijā skarti galvenokārt daiļliteratūras tulkojumi, turklāt lielākoties tie, kas publicēti grāmatu formā. Periodikā publicētais aplūkots daudz ierobežotāk, lai gan apjoms dažos laikposmos ir visai iespaidīgs. Bez daiļliteratūras visos periodos izdots daudz tehniskās, uzziņu, mācību un citas tulkotās literatūras. Vēl tulkojuma jomu papildina ziņas, paziņojumi, apraksti, reklāma. Tulkojumi pastāvējuši tādās formās kā vides plakāti, informācijas lapas, specifiski juridiskie un tiesu teksti, produktu un preču apraksti, filmu dublāžas un subtitri utt. Pētījums ir vērsts uz tendenču, procesu un kopainas atklāsmi, bet nav uzskatāms par izsmeļošu attiecībā uz konkrētiem tulkotājiem un darbiem.

 

Vilde, Māra. Tā notiek tikai Gruzijā. Latviešu stāsti. [Rīga]: Lietusdārzs, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Desmit humora pilnos stāstos uztaustīts 20.-21. gs. Gruzijas savdabīgais pulss un atsegts ārpusnieka skatam apslēptais. Kuriozi notikumi seko cits citam, atklājot īsti gruzīniskus tipāžus – mazpilsētas Cēzeru un Kleopatru, vietējo citplanētieti, nešpetnu punduri, galvaspilsētas izcilāko skaistuli, kuras mīlasnakts takse ir huzāru rulete, un daudzus citus. Spilgtā tēlu galerija ilustrē gan modernās Tbilisi, kurā valda kastu sistēma, gan mazpilsētas tikumus. Gruzijā šodien nereti saduras ar aizgājušā laika vērtībām un izpratni par pasauli, radot vielu jautriem pārpratumiem un neticamiem konfliktiem. Visus šos kinematogrāfiski uzrakstītos stāstus vieno cilvēciskums un labestīgs skatījums uz cilvēka dabas krāšņākajām izpausmēm.

 

WunderKombināts. Latvijas mākslas gadagrāmata, 2022 = Latvian Art Yearbook, 2022.   I. Rīga: Biedrība "Wunder Kombinat", 2022. 

Pieejams: JPB.

Krājums šobrīd ir vienīgais pētnieciskas ievirzes periodiskais izdevums Latvijas vizuālajā mākslā. Pirmā izdevuma tēmas aptver vizuālās kultūras un dažādu vēsturisko, ekonomisko un ideoloģisko procesu mijiedarbes analīzi, tostarp pievēršoties arī dekoloniālā diskursa, ekokritikas, fašisma estētikas un sieviešu vēstures kustības klātbūtnei Latvijas kultūrtelpā, uzsverot līdz šim epizodiski aktualizētas kopsakarības starp mākslinieciskām praksēm un plašākām sociāli politiskām norisēm. Latvijas mākslinieku daiļrade un mākslas notikumi tiek aplūkoti kritisko teoriju gaismā, cenšoties Latvijas mākslas zinātnē rosināt jaunu pētniecisko skatpunktu izmantošanu. 

 

Zaļās prasmes zaļākai dzīvei. Materiāli pieaugušo izglītotājiem. Autori: Laima Kubliņa, Skaidrīte Bukbārde, Astra Vanaga, Relika Williams, Jolanta Lembertiene, Ieva Grušaite. Vides aizsrdzība. [Jelgava]: [Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs], 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Metodiskais materiāls satur aktuālu informāciju un faktus par vides problēmām, ar kurām cilvēki sastopas ikdienā, padomus, kā rīkoties, lai mazinātu kaitējumu, jautājumus pārdomām un savas rīcības izvērtēšanai, lai palīdzētu izdarīt gudru un videi draudzīgu izvēli. 
Zaļās prasmes zaļākai dzīvei; Kas ir zaļās prasmes; Zaļās prasmes ikdienas dzīves situācijās; Medijpratība un informācijpratība; Zaļo prasmju pārnese pieaugušo izglītībā; Labās prakses piemēri.

 

Žadans, Serhijs. Harkivas Dinamo. Ukraiņu dzejas izlase 2001-2021. [Rīga]: Orbīta, 2023. 

Pieejams: JPB.

"Serhijs Žadans, pirmkārt, ir dzejnieks. Ģeniāls dzejnieks. Saka, ka Raini ar varu mīlēt nepiespiedīsi. Bet mīlēt Žadanu nav jāpiespiež: pietiek ar divām viņa rindām, lai būtu trāpīts sirdī, lai būtu trāpīts visai tavai būtībai." Tā par ukraiņu rakstnieku un Ukrainas brīvības cīnītāju Serhiju Žadanu saka tulkotāja Māra Poļakova.

 

Žīgure, Anna Velēda. Viņi. Atkal ceļā. Latvijas vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Anna Velēda Žīgure uz vēsturiskā fona dokumentālos stāstos ļauj runāt bēgļiem no Latvijas 1944./45. gadā – gan par dzīvi svešās zemēs bēgļu nometnēs, gan par izceļošanu uz visām pasaules malām un "pasaules latvieša" veidošanos. Tā ir mozaīka, trimdas latviešu kolektīvā autobiogrāfija, kas atklāj ne tikai lielos notikumus un sabiedrisko dzīvi, bet arī cilvēku pārdzīvojumus un izjūtas. Kolektīva psihogramma.


 

CD/DVD 


Āboliņa, Inita. Noktirnes. Instrumentālās mūzikas skaņu ieraksts. [Rīga]: MicRec, 2021. 

Pieejams: JPB.
1. Noktirne / A. Kublinskis; 2. Vasara nebeigsies nekad / R. Pauls; 3. Lilioma dziesma / Im. Kalniņš; 4. Tava atnākšana / B. Rezņiks; 5. Zemeslodes / J. Šipkēvics, R. Sējāns; 6. Dāvāja Māriņa / R. Pauls; 7. Septītās debesis / Z. Liepiņš; 8. Ķiršu lietus / Z. Liepiņš; 9. Tālu aizgāja / A. Grauba; 10. No rīta / A. Hermanis; 11. Spārni un vējš / M. Freimanis; 12. Andante / R. Pauls.

 

bet bet (mūzikas grupa). Jubilejas izlase. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2022.. Grupā "bet bet" kopš tās dibināšanas 1991.gadā līdz mūsdienām muzicē: Zigfrīds Muktupāvels (balss, ģitāra, taustiņi), Guntars Račs (balss, bungas), Uģis Tirzītis (ģitāra, piebalsis), un kopš 2006.gada grupai pievienojies ir Andris Alviķis (bass, piebalsis).

Pieejams: JPB.
1. Mana mīļā meitene; 2. Tur, tālāk; 3. Diena; 4. Pieklauvē; 5. Es tevi nemīlu; 6. Kas to būtu domājis; 7. Vakara vējā; 8. Agrā rītā; 9. Manu bērniņ; 10. Viss ir kārtībā; 11. Man vienalga viss; 12. Kāpēc man nav sarkans mersedess; 13. Aizvējā; 14. Mēmā dziesma; 15. Princese; 16. Ceļš, kuru iet; 17. Sāksim visu no jauna; 18. Vasara nebeigsies nekad; 19. Mazs cinītis; 20. Īstā vieta, īstais laiks.

 

Dakota (mūzikas grupa). Edvīna Zariņa pēdējais koncerts. Dakota dzīvā skatuve Ogrē.  Grupa "Dakota": Edvīns Zariņš, Gundars Lintiņš, Raitis Keišs, Vīgants Murelis, Artūrs Palkevičs, Gatis Ivans. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2022. 

Pieejams: JPB.
1. Paradīzes atslēgas; 2. Vakariņas 5tā; 3. Vēja balss; 4. Mājup; 5. Piena ceļš; 6. Aizej tad, kad snigs; 7. Māja uz riteņiem; 8. Dzeltenie aizkari; 9. Kurtizāņu ugunskurs; 10. Par zemes mērītājiem.

 

Fomins, Ivo. Jubilejas izlase. Dziesmu mūzikas autori: Ivo Fomins, Tomass Kleins; dziesmu vārdu autori: Guntars Račs, Edmunds Aizkalns, Jānis Lemežis, Roberts Dinters, Edijs Šnipke; grupas mūziķi: Ivo Fomins, Roberts Dinters, Ēriks Hanzovskis, Kristaps Eihvalds . Rīga: Micrec, 2023. 

Pieejams: JPB.
1. Nekas jau nebeidzas; 2. Ielai pāri; 3. Mēs dzīvojam pasakās; 4. Lai jau deg; 5. Tu man esi viss; 6. Cilvēks; 7. Šodien; 8. Putni bez spārniem; 9. Kalnā un tad; 10. Diena vai nakts; 11. Vienmēr; 12. Dienā, kad pārstās līt; 13. Vēlreiz un vēlreiz; 14. Es vēlos būt līdzās; 15. Viņa raud; 16. Pārāk daudz; 17. Muzikants; 18. Tālu prom; 19. Dzimis Latvijā; 20. Dziesma par laimi.

 

Hey (mūzikas grupa). Mūsu diena. Inas Aizgales dziesmas kopā ar draugiem Elīnu Gluzunovu un Ralfu Eilandu. Latviešu dziesmas bērniem. Rīga: Micrec, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Cēsu popgrupa “HEY”, atzīmējot savas darbības 25. gadskārtu, laiž klajā grupas vadītājas Inas Aizgales dziesmu albumu “Mūsu diena”. Albumu skanīgāku dara īpašo viesmākslinieku dalība, jo dziesmu ierakstos piedalās mūžam enerģiskais Ralfs Eilands un Latvijas “X Faktora” trešās sezonas uzvarētāja Elīna Gluzunova, kura pati savulaik bijusi šīs popgrupas dziedātāja. Albums ir īpašs arī ar to, ka albuma bukletā atradīsiet arī visu dziesmu vārdus, bet pašam CD pievienoti arī visu 12 dziesmu instrumentālie pavadījumi. Lai katrs pats var izmēģināt spēkus šo dziesmu izpildīšanā. 
1. Mūsu diena; 2. Rudens diena; 3. Magonītes; 4. Saules zaķēniņi; 5. Vinnis; 6. Šodien es viena; 7. Dāmītes; 8. Trejdeviņi; 9. Čiekuriņš. 10. Minibuss; 11. Dod roku, mans bērniņ; 12. Laimītes.

 

Kukuragi. Dziesmas visai ģimenei! Latviešu dziesmas bērniem. Rīga: Izdevniecība MicRec, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".
1. Kukuragi / bērnu ansamblis "Kukuragi" un Lauris Reiniks; 2. Lācēns / Karlīna Knopa un "Kukuragi"; 3. Priecīgs puika / Gregs Gorodko un Markuss Riva; 4. Mazā dvēselīte / Everita Kreile un Mārtiņš Strods; 5. Kā gan tas var būt / "Kukuragi"; 6. Eža bungas / bērnu ansamblis "Laumiņas" un Kaspars Markševics; 7. Kārumnieks / Kerija Grietiņa un Ieva Sutugova; 8. Ķengurēns / duets "Končas" un Patrisha; 9. Ripo, ripo, saulīt! / "Kukuragi"; 10. Mūsu pasaulē pa vidu / Agnese Šīrante; 11.-20. visu dziesmu instrumentālie pavadījumi.

 

Latviešu tautasdziesmu karaoke. Dzegužkalna prāģeri "Palīgo"; Kazimirs Zeme, akordeons; Indulis Ziedugrava, pijole; Amarillis Laiviņa, kontrabass; Boniventūrs Klints, bungas; foto: Mārtiņš Plūme. Mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, [20??]. 

Pieejams: JPB.
1. Kur tu teci, gailīti mans?; 2. Āvu, āvu baltas kājas; 3. Kur tu skriesi, vanadziņ(i)?; 4. Kumeliņi, kumeliņi; 5. Aiz kalniņa dūmi kūp; 6. Kur tad tu nu biji, āzīti manu?; 7. Tumša nakte, zaļa zāle; 8. Upe nesa ozoliņu; 9. Visi ciema suņi rēja; 10. Div' pļaviņas es nopļāvu; 11. Bēdu manu lielu bēdu; 12. Jūriņ' prasa smalku tīklu; 13. Rīga dimd; 14. Kas dārzā?; 15. Caur sidraba birzi gāju; 16. Nedod, Dievs(i), vītolam (Visskaistāko meiteni.); 17. Seši mazi bundzenieki; 18. Ziedi, ziedi, rudzu vārpa; 19. Skaisti dziedi lakstīgala; 20. Tumša, tumša tā eglīte.

 

Līvi (mūzikas grupa). Pluss mīnuss. Līvi: Ainars Virga, Jānis Buķelis, Guntars Mucenieks, Henrijs Mucenieks, Edgars Silacērps, Aleksejs Balinskis, Ilvars Manfelds. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2019. 

Pieejams: JPB.
1. Rumpi Pumpi vīrs; 2. Līvi dzīvi; 3. Pluss Mīnuss; 4. Lelle no elles; 5. Kad aizeju ar draugiem; 6. Betmens; 7. Vitamīni; 8. Mīlestība; 9. Neprāts; 10. Pēdas uz palodzes.

 

Pauls, Raimonds. Es šonakt sēdēšu uz jumta. Raimonds Pauls, Andris Bērziņš. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2019.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Šajā, jaunajā Raimonda Paula dziesmu albumā “Es šonakt sēdēšu uz jumta” iekļautas 12 jaunas Maestro dziesmas ar Leona Brieža un Guntara Rača vārdiem. Ierakstā piedalījušās arī otrās sezonas Latvijas X-Faktorā atzinību guvušais meiteņu vokālais ansamblis “Radio trio”. Ierakstā piedalījies arī pats komponists, ieskaņojot visas klavieru partijas.
1. Es šonakt sēdēšu uz jumta; 2. Pupu mizas; 3. Kad smaidot nāksi tu; 4. Pazudušais dēls; 5. Klauni; 6. Skaties!; 7. Gan jau gan; 8. Uzsmaidīs liktenis; 9. Zvaigžņu zaglis; 10. Aiz loga vasara; 11. Šī nakts būs gara; 12. Par vecu.

 

Pauls, Raimonds. Raimonda Paula dziedāšanas svētki. Koncertzālē "Lielais Dzintars". Kora mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2018. 

Pieejams: JPB.
1. Aiz ezera augsti kalni; 2. Tautas acis; 3. Tēma no k/f Ilgais ceļš kāpās; 4. Kaligula; 5. Dzel manī sauli; 6. Mersedesa; 7. Meža gulbji; 8. Latgalei; 9. Vecpuiša dziesma; 10. Leo dziesma; 11. Atziedi, dvēsele; 12. Teātris.

 

Podziņas (mūzikas grupa). Rīgas kalnu lielā balle. Guntara Rača dziesmas dzied "Podziņas" + instrumentālie pavadījumi. Latviešu dziesmas bērniem. Rīga: Micrec, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Albumā “Rīgas kalnu lielā balle” ierakstītas dziesmas rumbas, ča-ča-ča, house, hip-hopa, rokenrola, bossa-nova, pasadobles, breika un pat valša ritmā! Un vēl vairāk! Katra no dziesmām apdzied kādu no Rīgas lielajiem un mazajiem kalniem. 
1. Torņkalna breiks; 2. Lapsu kalna house (Lidojošā tante); 3. Ziepniekkalna hip-hops; 4. Āgenskalna fanks; 5. Bolderājas kāpas kantrī; 6. Bumbu kalna lēnā rumba; 7. Bastejkalna rokenrols; 8. Čiekurkalna ča-ča-ča; 9. Dzegužkalna rumba; 10. Grīziņkalna pasodoble; 11. Katlakalna bossa nova; 12. Sudrabkalniņa valsis.

 

Ruskis, Mārtiņš. Piparmētru tēja. Raimonda Paula dziesmas ar Guntara Rača vārdiem. Mārtiņš, Ruskis. Populārās mūzikas skaņu ieraksts.  Rīga : MicRec, 2019. 

Pieejams: JPB.
1. Laime ir akla; 2. Te es biju, te palikšu; 3. Piparmētru tēja; 4. Galdiņ, klājies!; 5. Baltās rozes; 6. Divi varavīksnes loki; 7. Vakar, šodien un mūžam; 8. Pūce; 9. Draugiem; 10. Divkosība; 11. Tas viss jau reiz ir bijis; 12. Ko nevar nest, to nevar celt; 13. Neatskaties, neatvadies; 14. Tu esi ceļš.

 

Sasala jūrīna. Par dziesmām no suitu puses. Ierakstā piedalās: Ance Krauze (balss), Raimonds Pauls (klavieres), Raimonds Macats (taustiņinstrumenti), Artis Orubs (sitamie instrumenti), Oskars Sproģis (bass), Gints Stankevičs (taustiņinstrumenti), Edvīns Ozols (bass). Mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MicRec, 2021.

Pieejams: JPB.

Kurš gan nepazīst suitus – bezgala košās, sarkandzeltenā tērptās sievas un melnos, kā kraukļus vīrus. Un kurš gan nepazīst suiteņu dziedāšanu? Būtu pat jābrīnās, ka vēl neesi apdziedāts! Bet suitu pusē ir pierakstīts arī milzīgs daudzums garo, sižetisko dziesmu, kuras te sauc par ziņģēm – pretstatā teicamajām dziesmām, ko folkloras pētnieki sauc par burdona dziedājumu. Dziesmām nav robežu. Un to ir pierādījuši folkloras pētnieki, kartējot pierakstus. Bet robeža ir starp pagastiem, kuros dziedāja, dzied un vēl ilgi dziedās un tajos, kur dziesma jau apklususi. Protams, dziesma bez autora, bez teksta sacerētāja nevienam nepieder. Tāpēc jau to saucam par tautas dziesmu. Bet, ja kādu no tām dziedāja mana vecmamma, tavs vecvectēvs, tad sakām – mana, mans mantojums. Un ne jau tāpēc, ka man būtu kādas īpašuma tiesības uz to, bet tāpēc, ka dziesmu dziedot, es to “pielauzu”, “pielīdzināju” sev. Tā kļuva par MANU tieši tāda, kādu to dziedu ES. Kādreiz lielā dziesmu zinātāja no suitiem Veronika Porziņģe teica – “Mana dziesma! Kā gribu, tā dziedu!” Tautasdziesmas, ko šeit dziedu ar Raimonda Paula neatkārtojamo skatījumu, ir jauns ceļš savas tautas garamantu apzināšanai. Lai arī kurā novadā dzīvoja teicēja, lai arī kad un kurš dziesmas pierakstīja, tās ir mūsu kopējais mantojums. Veidojot šo mūzikas albumu, gribu pateikt lielu PALDIES savai bijušajai mūzikas skolas skolotājai Dacei Nastevičai – muzikoloģei, savas jomas profesionālei, no kuras savāktā, bagātīgā suitu dziesmu pūra tikai smelt un smelt. Pateicoties Dacei, jau no bērnības, dziedot suitu ziņģes, jūtos kā “zivs ūdenī”. Es jūtos lepna un pagodināta, ka tieši mana dzimtā novada tautasdziesmas savām apdarēm izvēlējās Maestro Raimonds Pauls. /Ance Krauze.
1. Skauģim auga apses bierzē; 2. Es iestādu turku pup'; 3. Tautu dēls(i) man nomauca; 4. Puķīt' rāvu, kronīt' pinu; 5. Saules meita jūru brid'; 6. Ak, tu, zelta lakstīgala; 7. Klusi, klusi klausījos(i); 8. Trīs meitiņas; 9. Purvā bridu; 10. Šo vasaru es valkāju; 11. Brālīt's māsu tāli veda; 12. Es maza meitiņa; 13. Sasala jūrīna.

 

Sestā jūdze (mūzikas grupa). Upe. Sestā jūdze: Agris Gedrovičs - balss, ģitāra, Aldis Strazdiņš - sitamie instrumenti, Modris Miķelsons - bass, piebalsis, Jānis Misiņš - ģitāra, Kristaps Rullis - ģitāra. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: MiCreC, 2021. 

Pieejams: JPB.
1. Kas zin, kā būs; 2. Aicini mani pie sevis; 3. Mūsu fotogrāfija; 4. Vectēvs; 5. Kur esi tu; 6. Mazā upe; 7. Tā pati diena, tikai līst; 8. Mūsu dziesma; 9. Labākās dienas vēl priekšā; 10. Atpakaļ pie tevis; 11. Atmiņu laiks; 12. Kapučīno un saldējums; 13. Atmiņu patafons; 14. Šūpuļdziesma; 15. Pieci soļi, nedēļa vai mūžs; 16. Upe.

 

Vaikule, Laima. Leģendas. Laima Vaikule; piedalās Gunārs Kalniņš, Jānis Stībelis, Mirdza Zīvere. Populārās mūzikas skaņu ieraksts. Rīga: Micrec, 2019.

Pieejams: JPB.

Albumā “Leģendas” atradīsiet tādas Raimonda Paula pērles kā “Nenāciet klāt man rudenī”, duetā ar tolaik vēl pavisam maziņo Gunāru Kalniņu ierakstītā “Mazs dialogs” jeb “Mazais panks”, dziesmas “Šerloks Holmss”, ”Vārna”, “Māte mani auklējusi”, nekur citur agrāk nepublicētās dziesmas “Nāc dejot riņķa deju”, “Tas ir mans ceļš”, kā arī duetā ar Mirdzu Zīveri ieskaņotā Zigmara Liepiņa dziesma “O, kādi zēni”, kas ir vecākais no izlasē atrodamajiem ierakstiem un ir fiksēts 1983.gadā. Tāpat izlasē ir Maestro Paula dziesmas no 1996.gada albuma “Viss nāk un aiziet tālumā” un 2013.gada albuma “Atkal mājās”. Pavisam izlasē atrodamas 19 dziesmas. Albuma bukletā atradīsiet muzikoloģes Daigas Mazvērsītes sagatavoto aprakstu par Laimas karjeru. 
1. Nenāciet klāt man rudenī; 2. Šerloks Holmss; 3. Mazs dialogs; 4. Negribu izcelties; 5. Nāc dejot riņķa deju; 6. Tas ir mans ceļs; 7. Vārna; 8. Māte mani auklējusi; 9. Negribas vairāk nekā; 10. Viss nāk un aiziet; 11.Balta saule; 12. Laternu stundā; 13. Meitenei; 14. Kapteinis; 15. Nesteidzies; 16. Vienā laivā; 17. Bez vārdiem; 18. Caur manu naivu sirdi; 19. O, kādi zēni.

 

Women Warriors: The Voices of Change. Soundtrack from the Original Live-to-Picture Symphony Concert. Mūzikas skaņu ieraksts. [Izdošanas vieta nav zināma]: Higher Purpose Music, 2020. 

Pieejams: JPB.
Prologue; The Long Road / Lolita Ritmanis. Women Unite / Miriam Cutler. AIDS Crisis / Penka Kouneva. Joy of the Waters / Starr Parodi. Build Peace / Penka Kouneva. Hurriyah: Wind in My Hair / Sharon Farber. Tender Dismay / Nathalie Bonin. Standing Rock / Penka Kouneva. Earth Activists / Miriam Cutler. Prayer / Nathalie Bonin. Our Truth, Our Power / Penka Kouneva. Say Their Names / Sharon Farber. He Is Not Coming Back / Anne-Kathrin Dern. Rise Until We Stand / Isolde Fair, Starr Parodi. Me Too; Honor Her / Penka Kouneva. We Rise / Lolita Ritmanis; Amy Andersson. End Credits: Hopeful / Penka Kouneva.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Alma un septiņi briesmoņi. Spāņu romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Depresijas alegorija. Stāsts par psihoemocionālo veselību lieliem un maziem Katram cilvēkam pagultē dzīvo kāds briesmonis. Almai to ir septiņi (daži baismīgi, citi šķietami nekaitīgi): pirmais ir tikai plaukstas lielumā un nešķiet bīstams, otrais ir milzum liels un sver veselu tonnu, trešajam ir dzeltenas acis, ceturtajam – gara aste ar krāsainiem gredzeniem, piektais vislabāk prot čukstēt ausī, sestais nemitējas raudāt, septītais izskatās maziņš, taču var izaugt tik liels kā spuldzīte, kā futbolbumba, kā televizors. Kamēr Alma, baidoties, ka viņai neticēs, nevienam par briesmoņiem nestāsta, tie naktīs lien no pagultes un laupa meitenei gaismu, sapņus un cerības. Taču izrādās, ka briesmoņi ir pieveicami, ja par tiem runā un iesaista sabiedrotos – ģimeni, draugus, speciālistus.


Bendrupe, Mirdza. Burtu pasakas. Latviešu pasakas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā iekļautas pasakas, katram latviešu alfabēta burtam sava, kuras jau pirms daudziem gadiem sarakstījuši iemīļotie latviešu rakstnieki Mirdza Bendrupe, Jāzeps Osmanis un Margarita Stāraste. Ar to palīdzību bērni vieglāk iepazīs burtus un iemācīsies lasīt paši., Grāmata sagatavota pēc 1962. gada izdevuma. 
Vai jūs, bērni, mūs pazīstat?; Aplamā māja; Brenča kliņģeris; Circeņpils; Čakstīte; Dusmīgais dundurs; Ko pastāstīja burtiņš; Fenijas būdiņa; Zoss Gāga; Ģeņģerītis; Hiks un Hoks; Burtiņš I; Jautrais joks; Kaimiņi; Ķepaiņa ķieģeļi; Labais burts L; Dūšīgais Ļipainītis; Melnais maiss; Nikiņš un Neris; Kāpēc kaķis ņaud; Odu mātes oliņas; Pasaciņa par P; Burtu tirgū; Silvijas burtiņš; Šalkoņa nedarbi; Uzpūtīgais tītars; Ulda kuģītis; Vilīša burtiņš; Zuzīte ciemos pie zvaigznēm; Žubīte, žagata un žurkulēns.

 

Cik ir pulkstenis? Mācies ar pelēnu un žirafi! Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mācies pazīt pulksteni kopā ar pelēnu, žirafi un citiem jaukiem dzīvnieciņiem! Lasi norādes, aplūko krāsainos paraugus, griez rādītājus, un jau pavisam drīz pratīsi pastāstīt, cik ir pulkstenis!

 

Dārzā. Kustīgās bildītes. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pirmā gudrību grāmatiņa pavisam maziem bērniem, kam patiks aplūkot skaidri saprotamos attēlus un pašam tos izmainīt. Kā? Pavisam vienkārši - pavelkot, pagrozot vai pabīdot bildītes. Mazulis priecāsies par kurmīti, kurš dārza malā uzrušinājis varenu kaudzi, un citiem dārza iemītniekiem. Klausoties pieaugušo runā, bērns apgūs jaunus vārdus, kuri saistīti ar norisēm dārzā.

 

Dzīvnieku mazuļi. Saliec attēlus un izkrāso! Cietlapu krāsojamā grāmata, puzle. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti dzīvnieku mazuļus gan laukos, gan savvaļā. Izjauc attēlus, izkrāso tos, un mēģini atkal salikt īpašajos lodziņos. 

 

Ekle, Gaja Guna. Brālis, kas nebija vajadzīgs. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Tev būs brālis!” – tā kādu dienu deviņus gadus vecajam Gvidam paziņo vecāki. Izrādās, viņi grasās adoptēt Gvida vienaudzi Tomu, kas ir uzaudzis bērnunamā. Gvids jūtas sāpināts un dusmīgs par to, ka ne mamma, ne tētis pirms šī lēmuma pieņemšanas nav prasījuši viņa viedokli, un nesaprot, kāpēc vecākiem nepietiek ar viņu vien. Protestēdams pret šādu vecāku rīcību, zēns ir apņēmības pilns darīt visu, lai Toms nekļūtu par viņu ģimenes locekli.

 

Erne, Andrea. Lidostā. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Madris, [2023?].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirmā pieredze sarežģītu situāciju risināšanā: Kas notiek lidostā? ‍Kad beidzot varēs lidot? ‍Kur ir bagāža? ‍Kur labo lidmašīnas? Vai tu pazīsti lidaparātus?

 

Erne, Andrea. Viss par robotiem. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Madris, [2023].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. Atbildes uz jautājumiem par to, kas redzams visapkārt; Stabili un ērti atloki rotaļīgi sniedz zināšanas; Detalizēti attēli rada atklājumu prieku; Viegli uztverams teksts lasīšanai un priekšā lasīšanai. 

 

Hantere, Ērina. Klanu kaķi. Acu gaisma. 1. grāmata. Angļu  romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klanu kaķu dzīve jaunajās mājās ir uzplaukusi, klani ir spēcīgi, un tajos dzimst mazuļi. Ir pienācis laiks trim Pērkona klana kaķēniem kļūt par mācekļiem. Asķepai, Sīļaķepam un Lauvasķepam ir spēcīgs mantojums: viņi ir Vāvergaitas un Kazenājnaga, divu izcilu Pērkona klana karotāju, bērni, kā arī diženā barveža Ugunszvaigznes mazbērni. Visiem trim jaunajiem kaķiem piemīt neparastas spējas un talanti, un šķiet, ka viņi veidos klana jaunās paaudzes kodolu. Taču ap trijotni diemžēl vijas tumši noslēpumi, un kāds pareģojums norāda uz gaidāmām nepatikšanām. Pret kaķiem, kuri nav dzimuši klanos, uzliesmo dusmas, un pastāv briesmas, ka karotāju kodeksa principus aizskalos asiņu straumes. Lai klani izdzīvotu, būs nepieciešami visi jauno kaķu spēki…. 

 

Hantere, Ērina. Klanu suņi. Iestājas tumsa. 3. grāmata. Angļu romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Suņiem ir jāturas kopā – vai arī jaunā pasaule viņus iznīcinās. Savvaļas bara vadonis, cietsirdīgais alfa, ir uzzinājis, ka Leo spiego saitessuņu labā. Vilka jauktenis piekāpjas un negribīgi uzņem Bellu un viņas draugus savā barā, bet šķietamo nodevēju padzen, un tam ir jādodas projām uz visiem laikiem. Leo pūlas izjust prieku par atgūto brīvību, taču būt vienpatim šajā bīstamajā pasaulē nav droši. Pirmo reizi kopš Lielā Rūciena viņš izmisīgi vēlas, kaut līdzās būtu citi suņi. Tomēr, iespējams, ir jau par vēlu.

 

Jānsone, Tūve. Mumins un dzimšanas dienas poga. Pēc Tūves Jānsones stāstu motīviem. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Opsā! Man šodien ir dzimšanas diena!" Mumins sajūsmas pilns atver acis. Šī pavisam noteikti būs varen brīnišķīga diena! Taču trollīša draugi, šķiet, aizmirsuši par Mumina lielo dienu, un tur nu vairs nav nekā brīnišķīga. Nabaga Mumins! Kas nu notiks?

 

Jānsone, Tūve. Mumins un piedzīvojums mēnessgaismā. Pēc Tūves Jānsones stāstu motīviem.  Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Opsā! Cik skaista diena piedzīvojumam!" Saule jau gabalā, un trollītis Mumins kūsā no prieka: viņi dosies uz Vientuļo salu meklēt dārgumus! Taču, kad braucēji beidzot saposušies, vakars jau klāt. Vai dārgumus var uziet arī mēnessgaismā?

 

Kā tu jūties? Felisitija Bruksa, Frenkija Alena. Psiholoģija bērniem. Rīga: Zvaigznes ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata aizvedīs bērnu aizraujošā ceļojumā, kas palīdzēs viņam iepazīt emocijas un atbildēt uz jautājumu: kā tu šodien jūties. 
             

Kovala, Elīna. 200 prāta mīklas par Latviju. Bērniem. Atjaunināts izdevums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2019. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

 

 

 

Kucēni glābj baseinu. Stāsti bērniem.  Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Uh, kāda svelme! Piedzīvojumu līci ir piemeklējis karstuma vilnis, un visi dodas uz baseinu... taču tajā nav ūdens! Vai Ķepu patruļa spēs salabot salūzušo ūdenstorni, lai pilsētiņas iedzīvotāji varētu atveldzēties karstajā dienā?

 

Kucēni un dinozauru olas. Stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Raiders iepazīstina kucēnus ar viņu jauno draugu Reksu un ved ķepaiņus piedzīvojumiem bagātā ekskursijā uz Dinozauru ieleju. Taču viņiem slepus seko mērs Hamdingers, kurš cenšas nočiept dinozauru olas, tāpēc Raideram un kucēniem jāķeras pie darba, lai novērstu kārtējo ķezu. Vai esi gatavs aizvēsturiskai misijai?


Laimīga un vesela planēta. Tetovējumi un uzdevumi apzinātībai. Vides aizsardzība. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Liekot lietā bērna dabisko zinātkāri, grāmatu sērija "Jaunie pētnieki" aizsāk mazā cilvēka izziņas ceļojumu. Te pievēršamies tādām pamatapguves jomām kā lasītprasme un skaitļu prasme, kā arī plašākai dzīves prasmju un emocionālās inteliģences sfērai. "Jaunie pētnieki" palīdz bērnam sagatavoties gan skolai, gan dzīvei! Aizraujošā tetovējumu un uzdevumu grāmata “Laimīga un vesela planēta” viegli uztveramā veidā pastāsta bērniem par mūsu planētas un vides aizsardzību. Tā sniedz praktisku un pozitīvu ieskatu gan globālās, gan vietēja mēroga tēmās, sasaistot tās ar bērna ikdienas pieredzi. Informāciju papildina draiski tetovējumi – daļa no tiem saistīti ar te aprakstītajiem uzdevumiem. Pa grāmatas lappusēm bērnus pavadīs draudzīgs pavadonis, kas iedrošinās dziļāk iepazīt dotās tēmas.

 

Laimīgs un vesels ES. Tetovējumi un uzdevumi apzinātībai. Vides aizsardzība. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata "Laimīgs un vesels ES" viegli uztveramā veidā iepazīstina bērnus ar veselīgas un laimīgas dzīves pamatprincipiem. Trīs sadaļas par priecīgu ķermeni, prātu un omu sniegs vispusīgs ieskats fiziskās, garīgās un emocionālās labklājības jautājumos, tos sasaistot ar bērna ikdienas pieredzi. Informāciju papildina draiski tetovējumi - daļa no tiem saistīti ar te aprakstītajiem uzdevumiem.

 

Latvija. Atlants bērniem. Detalizētas kartes. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Atlants bērniem LATVIJA ir ilustrēts karšu krājums ar 24 mūsu valsts kartēm: 5 dabas kartēm, 2 iedzīvotāju kartēm, 6 kultūrvēsturisko novadu kartēm, 9 republikas pilsētu kartēm, kā arī Eiropas karti un Baltijas valstu karti. 

 

Ledus sirds. Laiks krāsām! Ar uzlīmēm. Krāsojamā grāmata ar uzlīmēm  bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pievienojies Elzai un Annai burvīgā polārās nakts piedzīvojumā! Vispirms draugi sastop Ēriku un palīdz puisēnam pārvarēt bailes. Tas vēl nav viss. Apburtajā mežā Olafs iegūst jaunu draugu. Lai burvīgs ceļojums kopā ar iemīļotajiem varoņiem polārās nakts maģiskajā pasaulē!

 

Ledus sirds. Olafs un pavasaris. Stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, [2023].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Olafs jau zina, ka viņam patīk vasara, bet kā ar pavasari? Ziema tuvojas beigām, un Anna, Elza un Kristofs iepriecina sniegavīriņu ar stāstiem par košiem ziediem, burāšanu un dzīvnieku mazuļiem, kas drīz ieradīsies pasaulē. Olafs nevēlas palaist garām nevienu no pavasara brīnumiem. Viņš apsēžas un gaida... stundām ilgi! Izrādās, ka mazajam sniegavīriņam pat gaidīšana var izrādīties aizraujoša!

 

Mans Eiropas atlants. Dažādi fakti bērniem. Rīga: Story House Egmont, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Mācies pazīt Eiropas valstis, to karogus un galvaspilsētas! Iepazīsties arī ar dažu Eiropas tautu dzīvesveidu, krāšņajām ainavām un savvaļas dzīvniekiem, kā arī slavenākajiem arhitektūras pieminekļiem. Šajā atlantā apkopotie aizraujošie fakti, ilustrētās kartes, skaistie zīmējumi un pārsteidzošie attēli palīdzēs atklāt Eiropas kontinenta burvību. 

 

Mazie dzīvnieki. Kustīgās bildītes. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirmā gudrību grāmatiņa pavisam maziem bērniem, kam noteikti patiks aplūkot skaidri saprotamos attēlus un pašam tos izmainīt. Kā? Pavisam vienkārši - pavelkot, pagrozot vai pabīdot bildītes. Mazulis priecāsies par to, kā no stropa izlido bites, kā zirneklis šūpojas paša noaustajā tīklā un kā vāvere skraida pa koka stumbru. Klausoties pieaugušo runā, bērns apgūs jaunus vārdus – mazo dzīvnieku nosaukumus.

 

Minecraft uzlīmju grāmata. Dārgumu medības. Uzlīmju grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Palīdzi Aleksai un Stīvam uziet dārgumu kartes un meklēt apslēptas lādes klejojumos pa Virszemi, izpildot uzdevumus ar uzlīmēm. Neaizmirsti - dārgumi kartē ir atzīmēti ar X! Tiec pie vērtīgām mantām un stājies pretī sargiem un citiem zemūdens briesmoņiem, pa ceļam veicot desmitiem dažādu uzdevumu. Darāmā būs tik daudz, ka piedzīvojumiem varēsi ļauties stundām ilgi.

 

Moto fix. Izveido motociklu! Spēle. 100 kartītes. [Izdošanas vieta nav zināma]: JS Industry ; autora izdevums, [2023?].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Latvijā radīta aizraujoša kartiņu puzles spēle "MOTO FIX” visai ģimenei. Spēlētāju skaits: 2-10 spēlētāji; Materiāls: kartons; Spēles mērķis: No rīcībā esošajām kartiņām salikt pēc iespējas vairāk pilnus motocikla attēlus. Vienīgā šāda puzles spēle pasaulē!

 

Olafa ziemas piedzīvojums. Krāsojamā grāmata ar uzlīmēm bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pievienojies sirsnīgajam sniegavīriņam Olafam un viņa draugiem Annai, Elzai, Kristofam un Svenam šajā jaukajā grāmatā! Kad attēli izkrāsoti, steidz tos rotāt ar uzlīmēm!

 

Pirāti. Pikseļu māksla. Krāsojamā grāmata bērniem. Rīga: Egmont Publishing, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā ir iekļauti dažādi pikseļu mākslas paraugi. Lai izveidotu tādu pašu attēlu uz blakus esošajām tukšajām rūtiņām, rūpīgi apskati zīmējumu un saskaiti rūtiņas, pirms sāc krāsot. 

 

Pirmie vārdi laukos. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Egmont Publishing, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī cietlapu grāmatiņa ar košajiem attēliem ļaus bērniem iepazīt dažādus ar lauku sētu saistītus vārdus. 

 

Poniju darbiņi. My Little Pony. Ar uzlīmēm bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Laipni aicināti maģiskajā poniju pasaulē! Pateicoties Sanijai Zvaigznītei un viņas draugiem, burvju spēks ir atgriezies Ekuestrijā. Te ir tik daudz ko atklāt!

 

Rotaļāsimies! Darbošanās grāmata ar uzlīmēm. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Bingam patīk rotaļāties ar draugiem. Liec lietā uzlīmes, lai viņam piebiedrotos - cel smilšu pilis, taisi olu galvas, spēlē pārģērbšanos un vēl daudz ko citu!

 

Rungulis, Māris. En den dīno šoko loko tīno. Latviešu skaitāmpanti un ķircināmpanti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2023. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Māra Runguļa savākto un sakārtoto skaitāmpantu un ķircināmpantu krājums “En den dīno šoko loko tīno”. To ilustrējis Reinis Pētersons. Komentārus Māra Runguļa kolekcijai veidojusi folkloras pētniece Dr. philol. Una Smilgaine. Grāmatas nosaukumam izvēlēts populārs pants, kas mūsdienās bieži skan bērnudārzos un skolās – tam ir arī melodija, jo tas tiek izmantots kā iedziedāšanās vingrinājums.

 

Simsa, Leslija. Viena maza vardīte. Dzīves cikli dabā. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem.  Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sērijas "Dzīves cikli dabā" grāmatās vienkāršā valodā pastāstīts par norisēm dabā. Šajā grāmatā bērns atklās vardes iznērsto ikru neticamās pārvērtības no sīkām želejveida oliņām līdz lēkājošām un kurkstošām vardēm. Tekstu palīdz uztvert dzīvespriecīgas ilustrācijas un rotaļīgi dizaina elementi. 

 

Simsa, Leslija. Viens mazs ozoliņš. Dzīves cikli dabā. Cietlapu grāmata ar atveramiem lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sērijas "Dzīves cikli dabā" grāmatās vienkāršā valodā pastāstīts par norisēm dabā. Šajā grāmatā bērns, ceļojot caur gadalaikiem un gadiem, noskaidros, kā no mazas zīles izaug varens ozols. Tekstu palīdz uztvert dzīvespriecīgas ilustrācijas un rotaļīgi dizaina elementi.

 

Vāģi 3. Es lasu, tu lasi! Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pietiek vien ar dažām minūtēm dienā, kas pavadītas, lasot kopā ar bērnu, lai veicinātu interesi par grāmatām. Tas lieliski attīsta iztēli un valodas prasmes, rosina zinātkāri un nostiprina koncentrēšanās spējas. Turklāt kopīga lasīšana ir jauks laika kavēklis un palīdz veidot uzticības pilnas attiecības starp bērnu un vecākiem. 

 

Vinnijs Pūks. Sivēna aizraušanās. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Lasi par Sivēna aizraušanos ar gleznošanu, izjauc attēlus un mēģini tos atkal salikt īpašajos lodziņos. Tas ir pavisam viegli, turklāt trenē pirkstu veiklību. Saliec attēlus un satiec Vinniju Pūku un viņa draugus!

 

Zīgners, Ingo. Mazais pūķis Kokosrieksts. Dēkpilnais pārgājiens. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Doties skolas pārgājienā uz Milzu sēņu ieleju Kokosriekstam nav ne mazākā prieka: dabaszinātņu skolotājs doktors Puķkāposts droši vien atkal gari un plaši runās par izmirušajiem augiem. Taču, kad tētis Magnuss ieminas par troļļiem, kas tur dzīvojot, mazais pūķis iedegas ziņkārē. Varbūt pārgājiens nemaz nebūs tik garlaicīgsj Un tik tiešām – pūķu bērniem miera nav ne mirkli, jo piedzīvojums seko piedzīvojumam!

 

Zvaigžņotā komanda. 3 jauni stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pievienojies Raideram un brašajai Ķepu patruļas komandai šajā aizraujošajā stāstu grāmatā. Kucēni ir ne tikai drosmīgi glābēji. Viņi, ja nepieciešams, ir gatavi arī sportiskiem izaicinājumiem! Uzmanību! Gatavību! Aiziet!

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un nozagtais laiks. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šķirstot grāmatas, Kikai Mikai viss kļūst skaidrs - laika trūkums nav iestājies nejauši, laiks ir nozagts! Grāmata paver durvis uz fantāzijas pilnu pasauli, kurā ne tikai iespējams uzveikt laika zagļus, bet bez pēdām pazūd arī kaitinošā garlaicība. Un pats svarīgākais - Kika Mika saprot: ja ir garlaicīgi un nav, ko darīt, vienmēr palīgā nāks grāmatas un kripatiņa fantāzijas! Lina Žutaute. 

 

Svešvalodās

 

Baker, Allie Kingsley. the mama sutra. Ancient positions and practices to soothe the modern baby. Allie Kingsley Baker, Tony Baker. Zīdaiņu attīstība un aprūpe. New York: A Tarcher Perigee Book, 2021.

Pieejams: JPB.

The Mama Sutra is an essential parenting handbook to more than forty methods to calm fussiness, encourage bowel movements, and (the holy grail) help everyone get back to sleep. Meet the Lucky Rabbit, the Drunk Monk, the Spraying Mantis, and other time-tested and scientifically proven ways to help your baby feel better, developed with help from experts in the ancient art of holistic healing. Whether your little one is experiencing reflux, colic, constipation, or something you can't quite identify, the simple and fun positions, holds, and massages in this adorable illustrated guide present solutions to soothe them, one beneficial pose at a time. You will become your baby's own enlightened guru.

 

Barrie, J. M. Peter Pan. Angļu stāsti bērniem. London: Collins Classics, 2015. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Desperate to hear bedtime stories, Peter Pan waits outside the nursery window of Wendy, John and Michael Darling. When Peter asks Wendy to fly with him to Neverland, the Darling children are whisked away to a world of adventure - of daring fairies, wondrous mermaids and The Lost Boys.But there is danger in Neverland too: the villainous Captain Hook is out for revenge and will stop at nothing to take it.

 

Biden, Jill. Joey. The story of Joe Biden. Amerikāņu autobiogrāfiskie stāsti bērniem. New York. Simon & Schuster Books for Young Readers, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Joey is the first ever picture book about the young life of Joe Biden, the 47th Vice President of the United States, and includes never before told family stories about the president-elect and former vice president’s childhood—written by Jill Biden, his spouse. Joe Biden grew up in Scranton, Pennsylvania, the oldest of four children. His parents always encouraged him and his siblings to be independent and strong. The family moved to Wilmington, Delaware, where at twenty-nine, Biden was elected one the youngest United States Senators ever elected. This is his story.

 

Blake, Ashley Herring. Astrid Parker Doesn't Fail.  Book 2. Amerikāņu romāns. London: Piatkus, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

An interior designer who is never without the perfect plan learns to renovate her love life without one. For Astrid Parker, failure is unacceptable. Ever since she broke up with her fiance a year ago, she's been focused on her career. So when Pru Everwood asks her to be the designer for the Everwood Inn's renovation, which will be featured on a hugely popular home makeover show, Astrid is thrilled. Not only will the project distract her from her failed engagement and help her struggling business, but her perpetually displeased mother might finally give her a nod of approval. However, Astrid never planned on Jordan Everwood, Pru's granddaughter and the lead carpenter for the renovation, who despises every modern design decision Astrid makes. Jordan is determined to preserve the history of her family's inn, particularly as the rest of her life is in shambles. When that determination turns into some light sabotage to ruffle Astrid's perfect little feathers, the showrunners ask them to play up the tension. But somewhere along the way, their dislike for each other evolves into something quite different, and Astrid must decide what success truly means. Is she going to pursue the life that she's expected to lead or the one that she really wants?

 

Clare, Horatio. Heavy Light. A Journey Though Madness, Mania and Healing. Angļu biogrāfiskais romāns. [London] : Vintage, 2022.

Pieejams: JPB.

Heavy Light' is the story of a breakdown: a journey through mania, psychosis and treatment in a psychiatric hospital, and onwards to release, recovery and healing. After a lifetime of ups and downs, Horatio Clare was committed to hospital under Section 2 of the Mental Health Act. From hypomania in the Alps, to a complete breakdown and a locked ward in Wakefield, this is a gripping account of how the mind loses touch with reality, how we fall apart and how we can be healed - or not - by treatment.

 

Daniels, Antony. I am C-3PO. The Inside Story. Kino industrija. London: Dorling Kindersley Limited, 2020. 

Pieejams: JPB.

When Star Wars burst on to the big screen in 1977, an unfailingly polite golden droid called C-3PO captured imaginations around the globe. But C-3PO wasn't an amazing display of animatronics with a unique and unforgettable voiceover. Inside the metal costume was an actor named Anthony Daniels. In this deeply personal memoir, Anthony Daniels recounts his experiences of the epic cinematic adventure that has influenced pop culture for more than 40 years. For the very first time, he candidly describes his most intimate memories as the only actor to appear in every Star Wars film - from his first meeting with George Lucas to the final, emotional days on the set of Star Wars: The Rise of Skywalker.

 

Dean, Abigail. Girl A. Angļu detektīvromāns. London: Harper Collins Publishers, 2021.

Pieejams: JPB.

Lex Gracie doesn't want to think about her family. She doesn't want to think about growing up in her parents' House of Horrors. And she doesn't want to think about her identity as Girl A: the girl who escaped, the eldest sister who freed her older brother and four younger siblings. It's been easy enough to avoid her parents--her father never made it out of the House of Horrors he created, and her mother spent the rest of her life behind bars. But when her mother dies in prison and leaves Lex and her siblings the family home, she can't run from her past any longer. Together with her sister, Evie, Lex intends to turn the House of Horrors into a force for good. But first she must come to terms with her siblings - and with the childhood they shared.

 

Fadugba, Femi. The Upper World. Book 1. Angļu fantastikas romāns. London: Penguin Books, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

After suffering a knock to the head, 15-year-old Esso experiences a chilling vision: that night he will witness the violent deaths of everyone he knows. He writes off the out-of-body experience as a strange dream - until a series of frightening coincidences prove that the vision is just hours away from coming true. There is only one person who can help him rewrite the future. The trouble is, she hasn't been born yet .

 

Fallon, Jane. Worst Idea Ever. Angļu romāns. Great Britain: Pengiun Books, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Georgia is lying to her best friend Lydia. Just a little white lie - a fake Twitter account to support Lydia's struggling business. No harm meant. But maybe this wasn't Georgia's best idea ever. Because Lydia wants to confide in her new (fake) Twitter friend. About Georgia and her husband Nick, who might be having an affair. Georgia wants out. Except what if it's true? She needs to trick Lydia into revealing all. But there's another possibility. Lydia could be lying right back . . . Has Georgia's worst idea ever turned out to be Lydia's best idea ever?. - Uz vāka Worst. Idea. Ever.

 

Farquharson, Matt. Where's My Happy Ending? Happily ever after and how the heck to get there. Ētika. London: Bluebird books for life, 2021.

Pieejams: JPB.

Where's My Happy Ending? asks the questions you've always wondered: What is ‘happily ever after’? How do you make love last? Is there such a thing as ‘the one’? Maybe you’ve just had a first date with ‘the one’, maybe you’ve been married for ten years. Either way, it’s hard to know if they’re really meant to be by your side until you both wear dentures. In this book Anna Whitehouse and Matt Farquharson, authors of Parenting the Sh*t Out of Life, set out to discover what it takes to make it to forever, by asking our greatest questions about love. They ask a former sex-worker and her ex-gigolo husband, celibate monks and free-loving hippies. They ask people who never wanted kids and people who have loads of them. They speak to couples, throuples and singles; gay, straight and anywhere in-between. And in asking these questions, they are forced to confront their own relationship after a decade of marriage. Join Anna and Matt on a searingly honest, belly-laugh inducing journey through love and relationships, social media and small children, expert advice and everyday exasperation, as they navigate the muddy waters of modern romance.

 

Flyn, Cal. Islands of Abandoment. Ekoloģija. Life in the Post-Human Landscape. London: William Collins, 2022.

Pieejams: JPB.

In Chernobyl, following the nuclear disaster, only a handful of people returned to their dangerously irradiated homes. On an uninhabited Scottish island, feral cattle live entirely wild. In Detroit, once America’s fourth-largest city, entire streets of houses are falling in on themselves, looters slipping through otherwise silent neighbourhoods. This book explores the extraordinary places where humans no longer live – or survive in tiny, precarious numbers – to give us a possible glimpse of what happens when mankind’s impact on nature is forced to stop. From Tanzanian mountains to the volcanic Caribbean, the forbidden areas of France to the mining regions of Scotland, Flyn brings together some of the most desolate, eerie, ravaged and polluted areas in the world – and shows how, against all odds, they offer our best opportunities for environmental recovery. By turns haunted and hopeful, this luminously written world study is pinned together with profound insight and new ecological discoveries that together map an answer to the big questions: what happens after we’re gone, and how far can our damage to nature be undone?

 

French, Tana.  The Searcher. Īru detektīvromāns. Milton Keynes: Viking, 2020. 

Pieejams: JPB.

Cal Hooper thought a fixer-upper in a remote Irish village would be the perfect escape. After twenty-five years in the Chicago police force, and a bruising divorce, he just wants to build a new life in a pretty spot with a good pub where nothing much happens. But then a local kid comes looking for his help. His brother has gone missing, and no one, least of all the police, seems to care. Cal wants nothing to do with any kind of investigation, but somehow he can't make himself walk away. Soon Cal will discover that even in the most idyllic small town, secrets lie hidden, people aren't always what they seem, and trouble can come calling at his door. A gripping tale of breath-taking beauty and suspense that asks how we decide what's right and wrong in a world where neither is simple, and what we risk if we fail.

 

Grace, Hannah. Icebreaker. Angļu romāns. London: Simon & Schuster, 2023. 

Pieejams: JPB.

Anastasia Allen has worked her entire life for a shot at Team USA. It looks like everything is going according to plan when she gets a full scholarship to the University of California, Maple Hills and lands a place on their competitive figure skating team. Nothing will stand in her way, not even the captain of the hockey team, Nate Hawkins. Nate’s focus as team captain is on keeping his team on the ice. Which is tricky when a facilities mishap means they are forced to share a rink with the figure skating team—including Anastasia, who clearly can’t stand him. But when Anastasia’s skating partner faces an uncertain future, she may have to look to Nate to take her shot. Sparks fly, but Anastasia isn’t worried… because she could never like a hockey player, right.

 

Hamm, Melanie. Beyoncé. Biogrāfija. When dreams come true. An unofficial story. London: Studio Press, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

This is the story of how a shy young girl from Houston, Texas rose to fame in one of the world's bestselling girl groups in history, before becoming an award-winning solo artist. This retelling of Beyoncé's story is perfect for young fans to learn about the early life of a music legend, and relive her incredible rise to fame. Discover a world where dreams really do come true!

 

Harding, Lisa. Bright Burning Things. Īru romāns. London: Bloomsbury, 2021. 

Pieejams: JPB.

Being Tommy's mother is too much for Sonya. Too much love, too much fear, too much longing for the cool wine she gulps from the bottle each night. Because Sonya is burning the fish fingers, and driving too fast, and swimming too far from the shore, and Tommy's life is in her hands. Once there was the thrill of a London stage, a glowing acting career, fast cars, handsome men. But now there are blackouts and bare cupboards, and her estranged father showing up uninvited. There is Mrs O'Malley spying from across the road. There is the risk of losing Tommy - forever.

 

Harris, Kamala. Superheroes Are Ewerywhere. Amerikāņu autobiogrāfiskais romāns. London: Puffin Books, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Before Kamala Harris was elected to the vice presidency, she was a little girl who loved superheroes. When she looked around, she was amazed to find them everywhere! In her family, amongst her friends, even down the street - there were superheroes wherever she looked. And those superheroes showed here that all you need to do to be a superhero is be the best that you can be. In this empowering and joyful picture book that speaks directly to children, Kamala Harris takes readers through her life and shows them that the power to make the world a better place is inside all of us. With fun, engaging illustrations by Mechal Renee Roe, as well as guide to being a superhero at the end, this book is sure to have young readers taking up the superhero mantle (cape and mask optional).

 

Henning, Sarah. Sea Witch Rising. Amerikāņu fantastikas romāns jaunatnei. London: Harper Collins Children's Books, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Alia has made a deal with the Sea Witch to give up her life as a mermaid in exchange for a human soul. Now she has only twelve hours left on land to win the prince she loves, or perish. But Alia's sister, Runa, knows that the prince isn't capable of true love, so she makes her own bargain with the Sea Witch - and prepares to bring Alia back to the ocean, whether she likes it or not. Below the waves, the Sea Witch has a plan to challenge the order of the sea. It's going to take power - power she doesn't yet have. As Runa and the Sea Witch's fates intertwine, they find themselves caught in the middle of a deadly conflict between land and water. Will they be brave enough to sacrifice their own hearts' desires for a chance to save their worlds...?

 

Hogtun, Stephen. The Station Cat. Norvēģu stāsti bērniem. London: Penguin Random House; Dorling Kindersley Limited, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

A stunning picture book about the power of kindness and hope. A lonely little kitten wanders into a dull, grey station, full of dull, grey people. Her colourful fur and bright green eyes bring warmth and life to this weary place, and soon people begin to notice the kitten. As she learns about the different travellers and their struggles from loss and loneliness, the little kitten wants to help fill their world with hope and colour, too. In this timely and important book, author and illustrator Stephen Hogtun shows young readers the pride and sense of purpose that can come from helping others.

 

Hoover, Colleen. It Ends With Us. Book 1. Amerikāņu romāns. Book 1. London: Simon & Schuster, 2016. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Lily hasn't always had it easy, but that's never stopped her from working hard for the life she wants. She's come a long way from the small town in Maine where she grew up - she graduated from college, moved to Boston, and started her own business. So when she feels a spark with a gorgeous neurosurgeon named Ryle Kincaid, everything in Lily's life suddenly seems almost too good to be true. Ryle is assertive, stubborn, maybe even a little arrogant. He's also sensitive, brilliant, and has a total soft spot for Lily, but Ryle's complete aversion to relationships is disturbing. Even as Lily finds herself becoming the exception to his 'no dating' rule, she can't help but wonder what made him that way in the first place. As questions about her new relationship overwhelm her, so do thoughts of Atlas Corrigan - her first love and a link to the past she left behind. He was her kindred spirit, her protector. When Atlas suddenly reappears, everything Lily has built with Ryle is threatened. With this bold and deeply personal novel, It Ends With Us is a heart-wrenching story and an unforgettable tale of love that comes at the ultimate price.

 

How to Draw Manga Furries. Komiksi. The Complete Guide to Anthropomorphic Fantasy Characters. North Clarendon, USA: Tuttle Publishing, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Furries are anthropomorphic characters--animals who have human traits (not to be confused with kemonomimi, or humans with some animal features!). They're widely popular in manga, anime and cosplay--from fan favorites like Wolf's Rain and Lackadaisy to the newer Beastars and BNA: Brand New Animal. The genre allows creators to be more imaginative, freeing artists from traditional human personality traits, actions and physical appearance. With the help of the expert authors, you'll learn to draw: Anatomically correct furry manga bodies, skulls, faces, appendages and tails with human proportions Characters based on cats, dogs, wolves, foxes, goats, birds, whales, sharks, crocodiles, dragons--and more! Furries seen from their most powerful perspective--from muzzle to rump to flipper tip Illustrations shown from many various angles with different poses, positions and movements And so much more!

 

Yanami. Drawing Manga Faces & Expressions. Komiksi. A Step-by-step Begginner's Guide. North Clarendon, USA: Tuttle Publishing, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Drawing characters with realistic facial expressions is a challenging and critical skill for every manga artist and storyteller. Drawing Manga Faces & Expressions is an invaluable practical guide for illustrators who wish to bring their drawing skills to the next level! This book contains over 175 detailed step-by-step lessons and 1,200 drawings, with practical advice and helpful tips on every page. The tutorials covered in this comprehensive guide include: How to draw realistically consistent faces from every possible angle How to draw attractive eyes, noses, mouths, ears and hairlines for any age or gender How to apply shading to make your characters' faces appear three-dimensional How to express emotions like joy, anger, fear, surprise, sadness, wonder, confusion and calm And so much more!

 

Jung, Jessica. Shine. Amerikāņu romāns jauniešiem. London: Electric Monkey, 2020.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

From internationally renowned K-pop legend Jessica Jung comes a fresh YA novel that peels back the curtain on the intense world of K-pop from the perspective of a Korean American girl, like Jessica, who is scouted off the street and thrust into an unknown world of competition, strict training and wild fame. What would you give for a chance to live your dreams? For seventeen-year-old Korean American Rachel Kim, the answer is almost everything. Six years ago, she was recruited by DB Entertainment - one of Seoul’s largest K-pop labels, known for churning out some of the world’s most popular stars. The rules are simple: Train 24/7. Be perfect. Don’t date. Easy right?

 

Kalnins, Mara. Latvia. A short history. Latvijas vēsture. London: Hurst & Company, 2015.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The history of the Latvian people begins some four and a half millennia ago with the arrival of the proto-Baltic Indo-Europeans to northern Europe. One branch of these migrants coalesced into a community which evolved a distinctive and remarkably robust culture and language, and which eventually developed into a loose federation of tribal kingdoms that stretched from the shores of the Baltic sea to the upper Dniepr river. But these small independent kingdoms were unable to resist the later invasion of the Teutonic Knights in 1201, an invasion that initiated nearly eight hundred years of helotry for the Latvians in their own domains. In the centuries of domination by successive European powers that followed, the inhabitants nonetheless preserved a powerful sense of identity, fostered by their ancient language, oral literature, songs and customs. These in turn informed and gave impetus to the rise of national consciousness in the nineteenth century and the political activities of the twentieth which brought the modern nation-state of Latvia into being. This book traces the genesis and growth of that nation, its endurance over centuries of conquest and oppression, the process by which it achieved its independence, and its status as a member of the European community in the twenty-first century.

 

King, Stephen. Carrie. Amerikāņu romāns. London: Hodder & Stoughton, 2011.

Pieejams: JPB.

Carrie White has a gift - the gift of telekinesis. To be invited to Prom Night by Tommy Ross in a dream come true for Carrie - the first step towards social acceptance by her high school colleagues. But events will take a decidededly macabre turn on that horrifying and endless night as she is forced to exercise her terrible gift on the town that mocks and loathes her...

 

Levy, Steven. Facebook. The inside story. Tiešsaistes sociālie tīkli. London: Penguin Business, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Today, Facebook is nearly unrecognizable from the simple website Zuckerberg's first built from his dorm room in his Sophomore year. It has grown into a tech giant, the largest social media platform and one of the biggest companies in the world, with a valuation of more than $576 billion and almost 3 billion users. There is no denying the power and omnipresence of Facebook in daily life. And in light of recent controversies surrounding election-influencing fake news accounts, the handling of its users' personal data and growing discontent with the actions of its founder and CEO, never has the company been more central to the national conversation. Based on years of exclusive reporting and interviews with Facebook's key executives and employees, including Mark Zuckerberg and Sheryl Sandberg, Steven Levy's sweeping narrative digs deep into the whole story of the company that has changed the world and reaped the consequences.

 

Lockwood, Patricia. no one is talking about this. Amerikāņu romāns. London: Bloomsbury, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

It's about what happens when real life collides with the increasing absurdity of a world accessed through a screen. It's about living in world that contains both an abundance of proof that there is goodness, empathy, and justice in the universe, and a deluge of evidence to the contrary. It's a meditation on love, language and human connection from one of the most original voices of our time.

 

McCorqoudale, Sara. Influence. Hov social media influencers are shaping our digital future. Sociālie mediji. London: Bloomsburry, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Digital influencing is one of the most exciting and disruptive new industries, forecast to be worth billions by 2020, but those charged with making this an effective part of their digital strategy rarely understand how this emergent industry works. When it comes to online growth, digital influencers are now consistently outperforming traditional media and brand advertising, even if much of what they do remains a mystery to many people. Sara McCorquodale is the UK's leading authority on the influencer space, and this new book demystifies exactly how digital influence works, interrogates the phenomenon, analyzes its problems, and forecasts its future. A compelling and deeply insightful book, this will be a must-read for anyone whose business success is dependent on prospering online.
What is an influencer?; How did they do it?; The business of influence: monetizing the industry; Myspace, Facebook and YouTube: defining digital with UGC; Twitter and breakdown of the authoritative media; Instagram and a very millennial rebellion; Individualism and the niche community; A problematic industry; The future of digital influence.

 

Merchant, Tamzin. The Hatmakers. Angļu romāns. London: Puffin Books, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Cordelia comes from a long line of magical milliners, who weave alchemy and enchantment into every hat. In Cordelia's world, Making - crafting items such as hats, cloaks, watches, boots and gloves from magical ingredients - is a rare and ancient skill, and only a few special Maker families remain. When Cordelia's father Prospero and his ship, the Jolly Bonnet, are lost at sea during a mission to collect hat ingredients, Cordelia is determined to find him. But Uncle Tiberius and Aunt Ariadne have no time to help the littlest Hatmaker, for an ancient rivalry between the Maker families is threatening to surface. Worse, someone seems to be using Maker magic to start a war. It's up to Cordelia to find out who, and why ...

 

Ozolina, Ieva. Knit Like a Latvian... Socks. 50 knitting patterns for knee-length socks, ankle socks and leg warmers. Rokdarbi. Exeter: David & Charles, 2019.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Knit yourself a pair of stunning Latvian socks with this collection of traditional Latvian sock knitting patterns. There are 50 different styles to choose from including simpler variations of the socks such as leg warmers and ankle socks so, even if you are an inexperienced knitter, you can create a beautiful traditional design. Knitted socks have always played an important role in traditional Latvian culture: girls are taught to knit at a young age and it is traditional for brides to give socks and mittens as a gift to guests on their wedding day. This collection captures the essence of these stunning folk patterns and shows how you can mix these traditional designs with your contemporary wardrobe. 

 

Parton, Dolly.  Run Rose Run. Amerikāņu autobiogrāfiskais romāns.  London: Century, 2022.

Pieejams: JPB.

She's a star on the rise, singing about the hard life behind her. She's also on the run. Nashville is where she's come to claim her destiny. It's also where the darkness she's fled might find her. And destroy her . . . RUN ROSE RUN: a story glittering with danger and desire. 

 

Sheridan, Mia. Archer's Voice. A Love Story. Amerikāņu romāns. New York: Forever, 2018.

Pieejams: JPB.

I wanted to lose myself in the small town of Pelion, Maine. To forget everything I had left behind. The sound of rain. The blood. The coldness of a gun against my skin. For six months, each breath has been a reminder that I survived -- and my dad didn't. I'm almost safe again. But the moment I meet Archer Hale, my entire world tilts on its axis . . . and never rights itself again. Until I trespass into his strange, silent, and isolated world, Archer communicates with no one. Yet in his whiskey-colored eyes, something intangible happens between us. There's so much more to him than just his beauty, his presence, or the ways his hands communicate with me. On me. But this town is mired in secrets and betrayals, and Archer is the explosive center of it all. So much passion. And so much hurt. But it's only in Archer's silence that we might just find what we need to heal . . . and live.

 

Shiyomi, Shikata. Drawing Action Scenes and Characters. The Ultimate Bible for Beginning Artists. Komiksi. North Clarendon, USA: Tuttle Publishing, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Learn the skills to set any scene or capture any mood. With this book, your manga drawings will spring to life and leap off the page! Drawing Action Scenes and Characters is most suited to digital artists, but the tips and techniques in this book are applicable to illustrators of all schools and persuasions. No matter where you're at in your development as a manga master, this companion volume helps bring your skills to the next level. Follow along through the forty mini-lessons, created and guided by experts tapping into years of experience in the Japanese animation and entertainment industries. Open new pathways to your visual storytelling possibilities as your characters find themselves in increasingly complex and compellingly rendered scenarios.

 

Shoco. The Complete Guide to Drawing Action Manga. Komiksi. A Step by Step Artist's Handbook. North Clarendon, USA: Tuttle Pblishing, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Whether your character is jumping for joy or grappling with an opponent, this book provides all the essential techniques to draw more lifelike action figures in the classic Japanese manga style. The comprehensive introduction first shows the reader the physical anatomy of male vs. female figures and gives important tips on proportions, perspective and small but often-overlooked details such as the relative differences between male and female hands, fingers and feet. Five subsequent chapters cover over 40 action poses in the following categories: Chapter 1: Action (e.g. running and jumping) Chapter 2: Martial Arts (e.g. punching and kicking) Chapter 3: Interacting (e.g. judo holds and high fives) Chapter 4: Weapons (e.g. swords and knives) Chapter 5: Reacting (e.g. dodging a punch or taking a punch) Each pose and movement is illustrated with a rough sketch outline followed by a highlighted manga drawing containing detailed annotations by the author. After studying the sketches, you practice the drawing techniques in a tracing section at the end of each chapter. Each chapter also provides professional tips on the use of color and shading for greater realism. Special sections contain information and tips on particular topics of interest, such as how to draw clothes, hair and facial expressions or how to create special effects. At the end of the book, an actual 6-page comic strip gives readers the opportunity to practice what they have learned by filling in the missing element.

 

The Signet Classic Book of American Short Stories. Amerikāņu stāsti. New York: [Signet Book], [2004?].

Pieejams: JPB.
The Specter Bridegroom / Washington Irwing; Yong Goodman Brown / Nathaniel Hawthorne; The Gold Bug / Edgar Allan Poe; Bartleby the Scrivener / Herman Melville; Miss Asphyxia / Hariet Beecher Stowe; The Iliad of Sandy Bar / Bret Harte; Who Was She? / Bayard Tailor; Grit / Rose Terry Cooke; An Occurence at Owl Creek Bridge / Ambrose Bierce; The Return of a Private / Hamlin Garland; A New England Nun / Mary E. Wilkins Freeman; The Real Ting / Henry James; The Yellow Wallpaper / Charlote Perkins Gilmans; The Flight of Betsey lane / Sarah Orne Jewett; La Grande Demoiselle / Grace Elizabeth King; The War Widow / Harold Frederic; Madame Célestin's Divorce / Kate Chopin; The Blue Hotel / Stephen Crane; A Journey / Edith Wharton; The Man That Corrupted Hadleyburg / Mark Twain; All Gold Canyon / Jack London; Tje Rajax of Bungpore / F. Hopkinson Smith; Nobody Sick, Nobody Poor / Zona Gale; One Thousand Dollars / O. Henry; "Queer" / Sherwood Anderson; Up in Michigan / Ernest Hemingway; Great Lady on a Whaite Horse / John Dos Passos; The King of the Cats / Stephen Vincent Benét; Neighbor Rosicky / Willa Cather; Turnabout / William Faulkner ; The Evening's at Seven / James Thurber; The Long Wau Out / F. Scott Fitzgerald; Ever Fall in Love with a Midget? / William Saroyan.

 

Skalietska, Yeva. You Don't Know What War Is. Ukraiņu stāsti bērniem. The diary of a young girl from Ukraine. London: Bloomsbury, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

This is the gripping and moving diary of young Ukrainian refugee Yeva Skalietska. It follows twelve days in Ukraine that changed 12-year-old Yeva's life forever. She was woken in the early hours to the terrifying sounds of shelling. Russia had invaded Ukraine, and her beloved Kharkiv home was no longer the safe haven it should have been. It was while she was forced to seek shelter in a damp, cramped basement that Yeva decided to write down her story. And it is a story the world needs to hear.


The Story of Jānis Čakste. The first president of Latvia. [Rīga]: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB.

Grāmata atklāj pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes personību, kā arī viņa ceļu uz šo augsto amatu. Tas ir stāsts par personības veidošanos, spēju uzņemties atbildību un ticību ideāliem. Tas ir arī stāsts par intelektuālām un emocionālām vērtībām, kas tiek nodotas nākamajām paaudzēm. J. Čakstes un viņa pēcteču dzīve saistās ar ļoti nozīmīgiem notikumiem latviešu tautas vēsturē, tāpēc grāmata ir arī Latvijas vēstures stāsts, kas balstīts uz konkrētu personu likteņiem. 

 

Sutanto, Jesse. Four Aunties and a Wedding. Ķīniešu romāns. London: Harper Collins Publishers, 2022.

Pieejams: JPB.

It's supposed to be the perfect day... After getting away with literal murder, Meddy can't wait to settle down and marry the love of her life, Nathan. She's found the dress, got the dream venue at Christ Church College, Oxford, plus having a destination wedding comes with the added bonus of not having to invite her very large extended family. ...But is it even a wedding if nobody gets killed? Although when her meddling aunties get involved, Meddy knows her wedding is going to be anything but quiet. Even though there's no dead body hidden in the freezer this time, for better or worse, it's certainly going to be a day she's never going to forget...


Understanding the Baltic States. Estonia, Latvia and Lithuania since 1991. Baltijas valstu vēsture.  London: Hurst & Company, 2023.

Pieejams: JPB.

This book addresses a crucial question: the contribution of Estonia, Latvia and Lithuania to the historic dissolution of the USSR in 1991, which in turn led to regained independence for the Baltic States in that year. This is an important history, relating to the interplay between divisions and tensions at the heart of the USSR and the growing Baltic independence movements. It also has great contemporary significance as a result of Russia's February 2022 invasion of the Ukraine. To justify this act, Vladimir Putin has explicitly promoted a 'Greater Russian' version of history, including a dangerously inaccurate narrative of what occurred in the Baltics in 1991. He also continues to threaten military action against the Baltic states, all of which are members of NATO. The contributors-who include Brendan Simms, Vladislav Zubok, Andrew Wilson, Mart Kuldkepp, Bridget Kendall, Kristina Spohr, Kaarel Piirimae and Neil Taylor- analyse the struggles of Estonia, Latvia and Lithuania to secure their independence, and set out how Moscow is propagating fake history, as well as engaging in destabilising measures and cyber-attacks, to undermine these countries' hard-won freedom. This indispensable volume addresses head-on the biggest geopolitical challenge facing the world today: responding to Russian military adventurism.

 

Wibberley, Emily. The Roughest Draft. Amerikāņu romāns. New York: Jove, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Three years ago, Katrina Freeling and Nathan Van Huysen were the brightest literary stars on the horizon, their cowritten book topping bestseller lists. But on the heels of their greatest success, they ended their partnership on bad terms, for reasons neither would divulge to the public. They haven't spoken since, and never planned to, except they have one final book due on contract. Facing crossroads in their personal and professional lives, they're forced to reunite. The last thing they ever thought they'd do again is hole up in the tiny Florida town where they wrote their previous book, trying to finish a new manuscript quickly and painlessly. Working through the reasons they've hated each other for the past three years isn't easy, especially not while writing a romantic novel.

 

Wilson, Jacqueline. The Runaway Girls. Angļu stāsti bērniem. London: Corgi Books, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Victorian London, 1851. Queen Victoria is on the throne and the Great Exhibition is about to open! Lucy Locket lives with her father, the New Mother and the New Baby. They sent away her beloved Nurse and replaced her with a horrid governess. Lucy desperately wants someone to be kind to her, and to have some fun - there's very little of that in her house. Kitty Fisher is a street performer who earns tin for her supper by tumbling. She has always lived on the street and on her wits, with only the kind Gaffer to help her. But now Gaffer is gone, and Kitty is all alone. When Lucy runs away from home, Kitty shows Lucy how to survive - where to find the best picnic leftovers in the park, and which trees makes the best beds. Lucy learns quickly and shows Kitty her own skills - befriending families to get free meals and singing beautiful melodies for the crowds.

 

Барр, Александр. Симфония кукол. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023. 

Pieejams: JPB.

Жуткая история о том, как унижение и бессилие рождают монстра. Они по-настоящему счастливы. Они мчатся на машине к морю. Руслан, крепко сжимая руль, то подставляет лицо набегающему ветру, то с любовью поглядывает на беременную Лику. Она тянется к нему губами, чтобы поцеловать. Казалось, что он отвлекся всего на мгновение... Мощный грузовик не успевает затормозить. В крошево превращаются и легковушка, и счастье влюбленных, и - позвоночник Руслана. Теперь он "овощ", вечно лежащее, бесполезное и неприятное существо. Врачи дают гарантию: это - навсегда. И вот Лика уже изменяет ему в соседней комнате. И водитель грузовика наслаждается жизнью и не терзается угрызениями совести. И любовник Лики вполне доволен судьбой... Вот только жуткое наказание приближается медленно и неотвратимо. Месть будет страшной. И палача не найдет никто. Ведь Руслан парализован. Значит, ничего не может... Ничего не может?

 

Беркель, Кристиан. Моя дорогая Ада. Vācu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

В романе «Моя дорогая Ада» Кристиана Беркеля описывается вымышленная судьба его сестры. Это история о девочке, затем женщине, ставшей свидетельницей строительства и разрушения Берлинской стены, экономического чуда Западной Германии и студенческих протестов 60-х годов. Это период перемен, сосуществования традиционных установок и новой сексуальности. Проблемы поколений, отчуждение с семьей, желание быть любимой и понять себя — все это в новом романе автора.

 

Вайнер, Аркадий. Обьезжайте на дорогах сбитых кошек и собак. Krievu detektīvronāms. Санкт-Петербург: Азбука, 2022. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Аркадий и Георгий Вайнеры - признанные мастера детективного жанра. В их произведениях, с одной стороны, всегда присутствует увлекательный, лихо закрученный сюжет, с другой - поднимаются сложные психологические и этические проблемы. Всегда ли уголовно наказуема подлость? Всегда ли можно противостоять власти денег? Почему люди порой добровольно ломают себе судьбы?

 

Данилова, Анна. Во всем виноваты кувшинки. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Женя не могла поверить собственным глазам - прямо перед ней в самолете молодая москвичка Лиза превратилась в старушку-француженку Элизу. Она не понимает, кто и для чего ее обманывает и что все это значит. У нее хватает собственных проблем, чтобы заниматься безумными фантазиями - пропал любимый муж известный адвокат Борис, кто-то обманом завладел их загородным домом, какую-то зловещую тайну скрывает брат мужа Петр, а тут еще и странная знакомая Лиза со своей французской бабушкой-богачкой... 

 

Добмайер, Трейси. Девочки с блестящим будущим. Amerikāņu romāns. Москва: Манн, Иванов и Фербер, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Три женщины, мечтающие, чтобы их дочери поступили в элитный Стэнфордский университет. Единственное свободное место на потоке – какой ценой оно достанется кому-то из них? Все начинается, когда за день до подачи заявлений одна из девушек попадает в аварию, которая совсем не кажется случайной… На что готовы пойти матери, чтобы победить в этой безумной гонке за престижным будущим для своих детей? И какие грязные секреты откроются на этом пути?


Драбатюкас, Анатолиюс. Справочник электрика. Elektriķa rokasgrāmata. Учебно-практическая книга.  Анатолиюс Драбатюкас, Лубис Миндаугас, Рената Милюне. Вильнюс: Supernamai, 2021. 

Pieejams: JPB.
Понятия и определения, употребляемые в электроэнергетике; Умный дом; Кабели; Электропроводка; Коммутационные и защитные апараты низкого наприжения; Освещение светодиодными светильниками; Аварийное и эвакуационное освещение; Системы управления освещением (DALI); Устройства автоматического управления в быту; Резервные источники электроэнергии; Защита от молнии и перенапряжения; Системы электрического отопления; Измерительные приборы.

 

Кабре, Жауме. Голоса Памано. Spāņu romāns. Москва: Иностранка; Азбука-Аттикус, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

На берегах горной реки Памано, затерявшейся в Пиренеях, не смолкают голоса. В них отзвуки былых событий, боль прошлого и шум повседневности. Учительница Тина собирает материал для книги про местные школы, каменотес Жауме высекает надписи на надгробиях, стареющая красавица Элизенда, чаруя и предавая, подкупая и отдавая приказы, вершит свой тайный суд, подобно ангелу мести. Но вот однажды тетрадь, случайно найденная в обреченной на снос школе, доносит до них исповедь человека, которого одни считали предателем и убийцей, другие мучеником. Так кто же он на самом деле — этот Ориол Фонтельес, сельский учитель? И какую надпись нужно теперь высечь на его надгробной плите?

 

Кин, Мэри Бет. Да - тогда и сейчас. Amerikāņu romāns. Москва: Синдбад, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Когда семьи Глисон и Стенхоуп становятся соседями, чувствующая себя одинокой на новом месте Лена Глисон ищет компании соседки, но холодная и неуравновешенная Энн Стенхоуп желает, чтобы ее оставили в покое. Дружба завязывается между их детьми - Кейт и Питером, младшей дочерью Лены и единственным ребенком Энн. С годами детская привязанность перерастет в нечто большее… Но дно из их невинных свиданий становится причиной жуткой трагедии, которая навсегда изменит жизнь обеих семей. Глисоны и Стенхоупы разъедутся кто куда, и следующие тридцать лет Кейт и Питер проведут, пытаясь найти объяснение тому, что произошло. А затем они встретятся. Удастся ли им помочь друг другу понять и простить?

 

Корреа, Армандо Лукас. Девушка из Германии. Kubiešu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Книга основана на реальных событиях. Берлин, 1939 год. Ханна Розенталь — еврейская девочка с арийской внешностью, и теперь, когда улицы Берлина увешаны зловещими флагами, ее семье больше не рады на родине. Проблеск надежды появляется в виде лайнера «Сент-Луис», обещающего евреям убежище на Кубе. Но корабль, который должен был стать их спасением, похоже, станет их гибелью. Семь десятилетий спустя в Нью-Йорке, в свой двенадцатый день рождения, Анна Розен получает странную посылку от неизвестной родственницы с Кубы, ее двоюродной бабушки Ханны. Анна и ее мать отправляются в Гавану, чтобы узнать правду о загадочном прошлом их семьи.


Кроутер, Луиза. Вяжи! Приручай! Играй! Новая компания очаровательных диких животных, связанных на спицах: более 40 схем для вязания на спицах игрушек, одежды и аксессуаров. Rokdarbi, adīšana. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Во многих детских нашей страны и множества стран мира уже поселились очаровательные мягкие игрушки, связанные по книге Луизы Кроутер "Вяжи! Одевай! Люби!". Дети обожают играть с ними и бесконечно переодевать, составляя все новые и новые варианты образов. А все потому, что одежда из книги подходит абсолютно любой игрушке! И наконец - долгожданное продолжение! Новые очаровательные персонажи - 12 диких лесных зверят, каждый со своим характером и гардеробом. Более 40 схем и описаний по вязанию как самих игрушек, так и одежды и аксессуаров для них. И снова вся одежда подходит для любой игрушки, как из новой, так и из предыдущей книги! Все проекты вяжутся на спицах не просто, а очень просто - порядные описания шаг за шагом просто не оставляют никакого шанса ошибиться! Порадуйте себя увлекательным процессом вязания, а своих детей - роскошными игрушками, с которыми они обязательно подружатся.

 

Маррс, Джон. Когда ты изчез. Angļu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Она жаждала правды. Пришло время пожалеть об этом… Однажды утром Кэтрин обнаружила, что ее муж Саймон исчез. Дома остались все вещи, деньги и документы. Но он не мог просто взять и уйти. Не мог бросить ее и детей. Значит, он в беде… И все же это не так. Саймон действительно взял и ушел. Он знает, что сделал и почему покинул дом. Ему известна страшная тайна их брака, которая может уничтожить Кэтрин. Все, чем она представляет себе их совместную жизнь, – ложь. Пока Кэтрин учится существовать в новой жуткой реальности, где мужа больше нет, Саймон бежит от ужасного откровения. Но вечно бежать невозможно. Поэтому четверть века спустя он вновь объявляется на пороге. Кэтрин наконец узнает правду… Так начиналась мировая слава Маррса… Дебютный роман культового классика современного британского триллера. Здесь мы уже видим писателя, способного умело раскрутить прямо в самом сердце обыденности остросюжетную психологическую драму, уникальную по густоте эмоций, по уровню саспенса и тревожности. Куча моментов, когда просто отвисает челюсть.

 

Несбё, Ю. Жажда. Norvēģu detektīvromāns. Москва: Иностранка; Санкт-Петербург: Азбука-Аттикус, 2022.

Pieejams: Pārlielupes biblioteka.

«Харри Холе вышел на лестницу и сощурился на ярком июньском солнце. ...Он чувствовал, что все находится в гармонии, в равновесии...» Так заканчивается роман «Полиция», но не история любимого героя Ю Несбё. Увы, детектив Харри обманывал сам себя — мир по-прежнему был жесток и несовершенен, и требовалась сильная рука, чтобы навести в нем хотя бы подобие порядка. Харри Холе возвращается на службу в полицию Осло, чтобы начать охоту за серийным убийцей, нападающим на тех, кто назначает свидания через сайт знакомств. След преступника приводит детектива к его собственному мрачному прошлому...

 

Паолис, Федерика де. Несовершенные. Itāliešu romāns. Москва: Синбад, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

У Анны есть все - большой красивый дом со служанкой, двое прекрасных детей - мальчик и девочка, муж - известный пластический хирург, заботливый отец, владеющий престижной клиникой, и даже испанский любовник. Чего же ей не хватает, почему ей кажется, что она не проживает свою жизнь, а играет какую-то роль? Привычная жизнь закончится в одночасье - сердечный приступ убьет отца, муж уйдет к другой, любовник окажется разочарованием... Анна потеряет все, но получит шанс обрести себя. 

 

Расселл, Кейт Элизабет. Моя темная Ванесса. Amerikāņu romāns. Москва: Синбад, 2022.

Pieejams: JPB.

Повезло тем, кто прошел испытание первой любовью без сильных последствий. Но что делать, если первая любовь - страшная и темная, если она перепахала и исковеркала юную душу настолько, что нет выхода из этого мрака? Книга рассказывает о романе ученицы и учителя, любви не воображаемой и не платонической. Которая предсказуемо закончилась плохо. Причем самое страшное даже не в том, что случившееся неприемлемо, а в том, что жертва и спустя годы не может осознать весь ужас, которому подверглась и продолжает придумывать оправдания страшному сюжету юности.

 

Рейд, Тейлор Дженкинс. Еще одна настоящая любовь. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Когда вертолет Джесса пропал над Тихим океаном, Эмма потеряла частичку себя. Нельзя любить кого-то так же сильно. Джесс был слишком хорош и ушел слишком трагично, чтобы перестать думать о нем. Но судьба подчас дарит нам сюрпризы. Большая любовь имеет свойство повторяться, пусть и считается, что она приходит лишь раз в жизни. Эмма почти оскорблена тем фактом, что ее неудержимо влечет к Сэму, другу детства, чей образ жизни она всегда отрицала. Мир Эммы стремительно меняется. И все становится лишь запутаннее, когда Джесс начинает подавать ей знаки «с того света».

 

Скотт, Эмма. Грешник. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо; Freedom, 2023.

Pieejams: JPB.

Я всегда считала себя интровертом. У меня была маленькая квартирка на Манхэттене и огромный стеллаж с романами о любви. Вечерами компанию мне составлял Эдгар, цветок в горшке. А парочки в метро раздражали: на их фоне я острее чувствовала себя одинокой. В тот день я обнаружила на пороге дома незнакомца. В его черных как смоль глазах отражалась вечность. Он напоминал скульптуру эпохи Возрождения. Из его белоснежной спины росли два черных крыла. Сердце подсказывало: нужно помочь. Хотя хотелось бежать. Бежать прочь от Кассиэля, живого олицетворения моих темных демонов. И той частицы меня, которая была мне не знакома. Кто знает, возможно, он мое самое страшное проклятие. КАССИЭЛЬ Давным-давно у меня была яркая жизнь. Я командовал целыми армиями. Теперь же мое оружие – человеческие желания и страсти. 

 

Туомайнен, Антти. Фактор кролика. Книга 1. Трилогия. Somu detektīvromāns. Москва: Синбад, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

«Фактор кролика» — увлекательный рассказ в жанре комедийного криминального триллера о том, что происходит, когда в упорядоченную, математически выверенную жизнь математика страховой компании вторгаются непреодолимые обстоятельства, странные персонажи и не поддающиеся никаким вычислениям чувства.
        

Уайт, Карен. Чердак на Куин-стрит.  Книга 7. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Жизнь Мелани полна взлетов и падений. Она в серьезном разладе со своим мужем Джеком, а еще ей никак не удается разгадать тайну убийства, о расследовании которого попросила ее подруга. Даже талант медиума не помогает Мелани. Тем временем в разных местах ее дома то и дело появляется жутковатая кукла. Мелани знает: это дурной знак. Который, возможно, связан со старинным алмазом, спрятанным в этих стенах. 

 

Хавари, Кейт. Путеводитель ботаника по ядам и вечеринкам. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Лондон, 1923 год. В академическом мирке свои тайны и правила. На званом ужине одна из профессорских жен отравлена неизвестным ядом, это дерзкое преступление будоражит весь университет. Главным подозреваемым становится доктор Максвелл. Но Шафран Эверли, его ученица, не верит в вину наставника. Она решает провести собственное расследование и найти настоящего преступника. Ни профессора-мужчины, ни полицейские всерьез ее не воспринимает, ведь она женщина. Шафран всюду ищет улики и, используя свои глубокие познания в ботанике, экспериментирует с ядами. В одиночку ей никак не справиться, и на помощь приходит коллега- исследователь Александр — загадочный, молодой человек, которым сложно не увлечься. Но чем больше чужих секретов Шафран узнает, тем более опасным становится ее расследование. Кто же все-таки таинственный отравитель и зачем ему это было нужно?

 

Шагако, Елена. Лесная корона. Krievu detektīvromāns. Москва: Like Book, 2023.

Pieejams: JPB.

Два года назад жизнь Рины разделилась на до и после. Она чудом осталась в живых, но сейчас ничего не помнит и не хочет вспоминать. Рину преследуют кошмары, учеба заброшена, друзей заменили крепкие напитки. Обеспокоенные родители уговаривают ее отправиться в алтайский отель "Лесная корона", куда с программой реабилитации приезжает популярный зарубежный гуру. Идиллия уютного заснеженного пейзажа разрушается, когда из отеля внезапно исчезает девушка. И это не первый случай - год назад в "Лесной короне" при неизвестных обстоятельствах пропала жена владельца отеля. Рина готова отправиться на поиски пропавшей. Но она пока не подозревает, что попала в место, где нужно спасать не других, а себя.

 

Энгберг, Катрине. Арендатор. Dāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022. 

Pieejams: JPB.

В мирном копенгагенском доме обнаружен труп девушки, Юлии Стендер, с вырезанным на лице узором. Расследование поручено следователям Йеппе Кернеру и Анетте Вернер. Они устанавливают связь между Юлией и пожилой дамой, у которой та снимала квартиру. Даму зовут Эстер ди Лауренти, и, похоже, она написала убийство — в прямом смысле этих слов….