Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Šoreiz par spokiem

Rudens ar tumšajiem vakariem, brāzmainu vēju un vientuļu laternu... Kas tur tālāk, tumsā?  Atceramies to sajūtu, kā tika stāstīti spoku stāsti...

Tie ir arī pie mums, bibliotēkā!

Grāmatu anotācijas no www.zvaigzne.lv www.lgramata.lv

 


 

Latviešu tautas teikas

 

Teika par Galiņu tīreli.

Bauskas apriņķī Irušu mežā atrodas Galiņu tīrelis. Tur reiz esot bijusi skaista pilsēta, kura nogrimusi. Un tās vietā izveidojies tīrelis. Reiz kāda saimniece gājusi uz tīreli ogas lasīt. Bijis pusdienlaiks. Ogas lasot, viņai pienācis klāt kāds kungs un pavēlējis katru pusdienu uz tīreli atnest ēdienu un ielaist atvarā. Kad saimniece to apsolījusi, kungs pazudis. Saimniece katru dienu uz tīreli nesusi ēdienu un laidusi atvarā. Kādu dienu atkal aiznesusi uz tīreli ēdienu un ielaidusi atvarā, bet kad izvilkusi grāpīti ārā, tajā esot bijušas trīs aitu galvas. No tā laika saimniece ēdienu vairs neesot nesusi. 

 

Atrašanās vieta 

 

 

Lejaskurzemes teikas, nostāsti un spoku stāsti

 

Krājumā apkopoti materiāli, kas ar pārtraukumiem vākti 25 gadu garumā. Materiālus vākusi Mirdza Birzniece kopā ar saviem skolēniem. Vākums papildināts ar materiāliem no periodiskās preses un grāmatām, kā arī ar latviešu folkloras krātuvē iegūto. Tekstos saglabāta teicēju valoda, kas ne vienmēr atbilst mūsdienu pareizrunas un pareizrakstības likumiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Laime S.

Raganu priekšstati Latvijā: nakts raganas

 

Balstoties latviešu folkloras materiālā, grāmatā aprakstīts latviešiem līdz šim mazpazīstams raganu paveids – „nakts raganas” – dēmoniskas, cilvēkiem bīstamas pārdabiskas būtnes, kas radniecīgas tā saucamajām „nelaimīgajām dvēselēm”.

„Viduslaiku dēmonoloģijas pētnieks Džefrijs Bērtons Rasels savulaik rakstīja: „Cenšoties neredzēt cilvēcisko ļaunumu, mēs esam pieradinājuši raganas un padarījuši tās komiskas, uzsēdinot uz slotas un uzvelkot tām smailu cepuri. Tā mēs viegli izravējam raganas no savām bailēm un iegalvojam saviem bērniem – un arī paši sev –, ka tādu raganu vispār nav. Bet viņas ir. Vai vismaz reiz bija”. Vēl ilgi pirms uzsēdināšanas uz slotas latvieši bijās no cita veida raganām. Tumšās naktīs bālā mēness gaismā dīķmalās un nomaļos purvos tās velēja savus zīda audeklus, mēģinot attīrīties no dzīves laikā uzkrātā grēku smaguma. Ieklausieties – viņas joprojām tur ir. Vai vismaz reiz bija," grāmatā raksta Sandis Laime. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Latviešu šausmu stāsti

 

Krājumā iekļauti divdesmit stāsti, kas tapuši visa 20. gadsimta garumā; meistarīgus vēstījumus šajā žanrā radījuši tik atšķirīgi rakstnieki kā Augusts Saulietis, Aleksandrs Grīns, Jānis Ezeriņš, Vizma Belševica, Vladimirs Kaijaks, Dagnija Zigmonte, Guntis Berelis, Ralfs Kokins, Ieva Melgalve un Andris Zeibots.

Latviešu autoru iztēlē rosās visdažādākie baiļu atveidi: gan spoki, veļi un milzu zirnekļi, gan kaimiņmājas pagalma bērni un kāds pavisam parasts kabatas nazis... Kurzemes ciematos klejo rēgi, kādā Rīgas augstceltnē pulcējas vampīri, bet Centrāltirgū iegādāts spogulis rāda pavisam citu realitāti... 

 

Atrašanās vieta

 

 

Allena Dž.

Fantāzijas  tēlu enciklopēdija

 

Mēģināt izskaidrot vārdu “Fantāzija” ir gandrīz tas pats, kas ķert miglu zvejnieka tīklā. Fantāzija ir plūstoša un mūžam mainīga, bez stingrām robežām. Tās tēli ieplūst un izplūst no mūsu pasaules, arvien tuvu klāt, bet bieži vien tie ir redzami tikai iztēlē.

Katrā ziņā starp šīs grāmatas vākiem ikviens teiksmainais dzīvnieks, ikviena maģiskā būtne, ikviens spoks un gars un vampīrs pastāv pats ar savu enerģiju un spēku. Tas, vai viņi dzīvo arī ārpus grāmatas, jāizlemj lasītājam. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Po E.A.

Noslēpumu un šausmu stāsti

 

Edgars Alans Po tiek uzskatīts par detektīvžanra aizsācēju, kā arī daudz darījis zinātniskās fantastikas  darbu radīšanā, bet viņa devums šausmu literatūrā nav mazāks. Tā ir šausmu stāstu klasika, vienmēr aktuāla un pārlasāma. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

 

Ērvings V.

Anete Delarbra. Miega ielejas leģendas

 

V. Ērvinga bagātā iztēle rada leģendas un pastāstus par cilvēku alkām pēc mīlestības, piedzīvojumiem un bagātības. Tos caurvij mistiski vēstījumi par jūraslaupītājiem, apslēptu mantu, tās meklētājiem un sargātāju – pašu nelabo, par spokiem un māžiem, kas nerod miera paši un mulsina arī viņa darbu varoņu prātus, par uzticīgu mīlestību un stipru draudzību.

“Anete Delarbra. Miega ielejas leģendas“ apkopo hrestomātisko stāstu izlasi – Ērvinga izcilāko veikumu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Šellija M’.

Frankenšteins

 

Pastāv uzskats, ka romāna „Frankenšteins” (1818) ideja dzimusi kādā vētrainā 1816. gada naktī villā pie Ženēvas ezera, kad 19 gadus vecā Mērija Šellija (1797–1851), viņas vīrs – dzejnieks Persijs Bišs Šellijs un lords Bairons kopā ar draugiem izklaidējušies, stāstot šausmu stāstus. Dzirdētā dēļ Mērija naktī redzējusi murgus, kuru saturs vēlāk, rakstot darbu „Frankenšteins”, viņai kalpojis par savdabīgu iedvesmas avotu.

Uzreiz pēc iznākšanas romāns „Frankenšteins” guvis nezūdošu slavu visā pasaulē.

Ilustrētais Mērijas Šellijas romāns „Frankenšteins” ar komentāriem ļaus jums to iepazīt jaunā gaismā. Komentārus laikmeta liecību ilustrācijām rakstījis romantisma literatūras un mākslas pazinējs Marks Porē. Filipa Munka izsmalcināto ilustrāciju krāsu nianses uzbur satraucošo un fantastisko romāna noskaņu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Rungulis M.

Pastaiga mirušo pilsētā

 

Skolotāja sestajai klasei dod uzdevumu projektu nedēļai: vākt stāstus par dzimtās puses notikumiem un cilvēkiem. Klasesbiedru grupiņa izvēlas kopīgu tēmu – mistiskus un spokainus nostāstus. Bērni sanāk kopā kāda klasesbiedra mājās un, cits citam stāstot jauniegūtos stāstus, izmēģina kopīgā projekta prezentāciju. Veidojot 30 grāmatas epizodes, Māris Rungulis sižetus izvērsis plašāk, sapludinājis kopā, apaudzējis ar vidi un laiku raksturojošām detaļām, ļāvies asociācijām par līdzīgiem notikumiem, izmantojis savas personiskās bērnības atmiņas, iezīmējot arī pašu stāstītāju raksturus un attiecības.

Humora un baiļu kombinācija šajā darbā atbilst bērnu psiholoģiskajai nepieciešamībai stāstos, rituālos un tradicionālos tēlos izjust, izdzīvot un "izspiest no apziņas" savas eksistenciālās bailes. Arī mākslinieks Kristians Brekte melnbaltos zīmējumos vizuāli interpretē "baiļu tēlu", izmantojot šo bērnu folklorā izmantoto paņēmienu – šausmīgā un komiskā apvienojumu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Nakts ballītes ellē

 

Piecu populāru autoru Megas Kebotas, Lorīnas Mairiklas, Kimas Harisones, Mišelas Džefes, Stefanijas Meieres mistiski stāsti.

Skolas izlaiduma balle, salda ziedu smarža, tērpi un cerības, pirmais vīna malks un pirmā mīlestība... Bet „Nakts ballītes ellē” ielūdz uz citādu izlaidumu. Jautro svinētāju vidū dejo arī nāves eņģeļi un dēmoni, un līdzās līksmībai uzzied naids un izmisums. Īsts elles mazdārziņš! Šo grāmatu baudīs gan tas, kurš izgaršo lēnus un detalizētus aprakstus, gan asu un smieklīgu sižetu cienītājs. Pieci stāsti – izklaidējošāki par jebkuru ballīti! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Viktorijas laika spoku stāsti

 

Suns, kas atgriežas no kapa...

Atvienota telefona zvans...

Cilvēks ar divām ēnām...

Baisas vaimanas naktī...

 

Šīs un vēl citas rēgainas parādības sastopamas sešos klasiskos stāstos, kas sarakstīti Viktorijas laikā un pārstāstīti šajā krājumā, lai intriģētu un valdzinātu arī mūsdienu lasītājus. Uzdrīksties spert soli spoku un pirmatnēju baiļu valstībā! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Viktorijas laika šausmu stāsti

 

Roka, kas alkst slepkavot...

Kaķis ar baisu noslēpumu...

Neredzams, asinskārs nezvērs...

Nežēlīga atriebība un smags zaudējums...

 

Krājumā apkopoti seši Viktorijas laikā sarakstīti šausmu stāsti, kuru lappusēs mudžēt mudž noslēpumi un pārdabiskais savijas ar realitāti. Atver šo grāmatu, ļaujies nezināmā vilinājumam un stājies pretī savām visdziļākajām bailēm! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Ilustrētie spoku stāsti

 

Vakari stiepjas garāki, daba pamazām dodas atpūtā, un Halovīna vakars nav aiz kalniem… Laiks gatavoties spoku stāstu stāstīšanai. Šajā krāšņi ilustrētajā grāmatā iekļauti trīspadsmit nervus kutinoši stāsti, kuri liks šermuļiem skriet pār kauliem. Melnās salas rēgs, taisnīguma gars, bojāgājis uzticams suns, kliedzošs spoks – šajos oriģinālajos un jau pazīstamajos stāstos netrūkst biedējošu, palaidnīgu un arī izpalīdzīgu parādību.

 

Grāmata paredzēta lasīšanai priekšā vai patstāvīgi. Tikai nelasiet tos tumsā… 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Švarcs E.

Baisi šausmu stāsti tumšiem un drēgniem vakariem

 

Vai iespējams nomirt un pašam to nezināt? Kas notiek, ja kādu apglabā dzīvu? Vai zaglis, kas aplaupa līķi, vienmēr paliek nesodīts? Šajā krājumā apkopoti vairāk nekā divi duči šausmu stāstu. Daži ir smieklīgi, daži šaušalīgi un daži ir gluži vienkārši spocīgi. Tie visi piemēroti stāstīšanai skaļā balsī tumsā vai lasīšanai vienatnē, JA VIEN JŪS UZDRĪKSTATIES TO DARĪT! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Funke K.

Spoku mednieki šausmu pilī

 

Teodors Vurms ir izmisumā: viņš tikko ir kļuvis par pārvaldnieku Dusterbergas pilī, taču izrādās, ka tur baismīgi spokojas. Palīdzēt var vienīgi labākā spoku mednieku komanda pasaulē. Toms Tomskis, Hedviga Kimmelzafte un spoks Hugo mēģina atšķetināt mīklainos notikumus. Jau pavisam drīz viņi iepazīstas ar Asiņaino baronesi...

 

Atrašanās vieta