Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Sniegpārslu virpulī jeb decembra jaunumi

Sniega un lampiņu mirdzā gaidām atnākam svētkus. Tuvojas īstais laiks palutināt sevi ar nesteidzīgiem lasīšanas mirkļiem. Iztēlosimies: ārā sprēgā sals, istabā mirdz eglīte, smalkā tasītē tumīgi kūp karsta šokolāde, kājām pleds pieglaudis pūkaino sānu, plaukstā iegūlusies jauna grāmata, smaržas, netveramas Ziemsvētku skaņas un pāršķirto lapu švīksts sola brīnišķu baudu. Un līdz tam tikai daži soļi decembra jauno grāmatu plauktā. Romānu rakstnieki gan pašmājās, gan tālzemēs rāvušies pa mīlas līkločiem, šāvušies detektīvtīklos un gremdējušies atmiņu dzīlēs. Zinātnieki, pētnieki un skolotāji arī dalījušies gudrībās un (pie)redzējumos. Tomēr kā baisa ēna pāri svētku lieglaimei stāv karš. Izzināt lietu stāvokli skaidrāk būs, lasot Ukrainas prezidenta biogrāfiju, un, mācīties no Ukrainas, analizēt, secināt un būt stipriem savā vienotībā un Tēvzemes mīlestībā palīdzēs Jāņa Slaidiņa sniegtā Ukrainas konflikta vēsture. Protams, vienmēr jaunas un košas grāmatas mūsu mazajiem lasītājiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 15.12.2022.

 

100 lietas, ko katrai sievietei dzīves laikā vajadzētu izdarīt. Psiholoģija. [Tallina]: SEIK, [2019].

Pieejams: JPB.

Sērijā ietilpst 3 grāmatas un katrā no tām iekļauti 100 aizraujoši uzdevumi, kuri padarīs lasītāja ikdienu interesantāku un ļaus piedzīvot neaizmirstamus mirkļus. 

 

100 lietas, ko katram vīrietim dzīves laikā vajadzētu izdarīt. Psiholoģija. [Tallina]: SEIK, [2019]. 

Pieejams: JPB.

Būt par vīrieti dažreiz nepavisam nav viegli – ik uz soļa parādās iespējas, kurās tu vari parādīt, cik vīrišķīgs, bezbailīgs, varonīgs un varents tu esi. Kas tad īsti jādara? Cik labi, ka ar šīs grāmatas palīdzību tu zināsi atbildi, kā būt īstam, šarmantam vīrietim. Tev būs idejas, kas jāīsteno un sapratīsi, kas dzīvē patiesi svarīgs. 

 

Aro, Jesika. Putina troļļi. Patiesi stāsti no Krievijas informācijas kara frontēm. Politika. Rīga: Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Jesika Aro ir uzrakstījusi biedējošu, bet interesantu grāmatu - Krievijas informatīvā kara hroniku. Šī ir nozīmīga grāmata visiem, kas vēlas izprast pārsteidzoši kompleksos veidus, kā digitālajā laikmetā tiek ražota realitāte. "Putina troļļi" atklāj Kremļa koordinētās militārā stila operācijas, kas tiek īstenotas sociālajos medijos un lielākoties vērstas pret Rietumu pasauli.

 

Atkinsone, Keita. Agrā gaitā es ar suni. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bijušās policistes, tagad lielveikala drošības dienesta vadītājas Treisijas Voterhausas diena rit ierastās sliedēs, līdz viņa tiek pie kāda šokējoša pirkuma. Šis neprāta mirklis apgriež Treisijas dzīvi ar kājām gaisā, rāmo ikdienas ritējumu nomaina bailes un briesmas uz katra soļa. Par lieciniekiem Treisijas neprātīgajai rīcībai Līdsas Meriona centrā kļūst sirma aktrise, pati atrazdamās uz katastrofas sliekšņa, un Džeksons Broudijs, kurš ir atgriezies savā dzimtajā grāfistē, lai meklētu kāda cita cilvēka saknes. Viņi visi trīs uzzina, ka pagātne nekad nav vēsture un ka neviens labs darbs nepaliek nesodīts.

 

Atrastā Latvija. The Discovered Latvia. [Rīga]: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, [2022].

Pieejams: JPB.

Stipras un radošas nācijas identitāte sakņojas mūsu unikālajās, mantotajās un jaunradītajās materiālajās un garīgajās vērtībās. Kopš 2014. gada ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un pašvaldību finansējumu visā Latvijā radīti un atjaunoti vairāk nekā 66 kultūras un dabas objekti - pilis un pilsdrupas, muižas, baznīcas, dabas takas, brīvdabas estrādes, industriālais mantojums un citi. Šis piedzīvojums ir iemūžināts grāmatā, kas ļaus līdz pat niansēm novērtēt paveikto un sajust katras vietas īpašo stāstu.

 

Attīstības psiholoģija. Cilvēka attīstība visas dzīves garumā. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā “Attīstības psiholoģija” vienotā stāstā ir integrētas klasiskās un mūsdienu attīstības teorijas, pasaulē un Latvijā veiktu pētījumu atziņas, šo pētījumu praktiskā pielietojamība dažādu attīstības grūtību gadījumā. Autores analizē attīstības psiholoģijas zinātnes pamatprincipus, sniedzot ieskatu likumsakarīgās izmaiņās cilvēka mūža garumā. Secīgi tiek piedāvāti katram vecumposmam raksturīgie fiziskās, kognitīvās un sociāli emocionālās attīstības skaidrojumi, īpašu uzmanību pievēršot attīstību ietekmējošajiem bioloģiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālās vides faktoriem, to savstarpējai mijiedarbībai.
Attīstības psiholoģijas pamatprincipi; Attīstības psiholoģijas klasiskās un mūsdienu teorijas; Attīstības psiholoģijas pētniecības metodoloģija un metodes; Jaunas dzīvības veidošanās: indivīda prenatālā attīstība un dzimšana; Zīdaiņu, mazbērnu un pirmsskolas vecuma bērnu fiziskā un kognitīvā attīstība; Zīdaiņu, mazbērnu un pirmsskolas vecuma bērnu sociāli emocionālā attīstība; Sākumskolas vecuma bērnu fiziskā un kognitīvā attīstība; Sākumskolas vecuma bērnu sociāli emocionālā attīstība; Pusaudžu un jauniešu fiziskā un kognitīvā attīstība; Pusaudžu un jauniešu sociāli emocionālā attīstība; Bērnu, pusaudžu un jauniešu sociāli emocionālās un uzvedības grūtības; Pieaugušo fiziskā un kognitīvā attīstība; Pieaugušo sociāli emocionālā attīstība; Senioru fiziskā un kognitīvā attīstība; Senioru sociāli emocionālā attīstība un veselības veicināšana.

 

Ārnstede, Simona. Kad uz spēles likta sirds. Zviedru romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Agrā jaunībā Dēzija un Sems bija kā traki viens pēc otra, bet pēc kādas neveiksmīgas ballītes viņu attiecības izjuka. Pieaugot nevienam no viņiem tā īsti nav līdz galam izdevies aizmirst notikušo. Kopš tā laika pagājuši jau piecpadsmit gadi. Tagad Dēzija ir augsti kvalificēta drošības eksperte, kura strādā dažādos karstajos punktos un karadarbības zonās daudzviet pasaulē. Lai gan Dēzija ieņem vadošu amatu skarbā biznesā, kurā sievietes ir reti sastopamas, viņu vēl joprojām nomāc atmiņas par seno notikumu. Semu visi uzskatīja par neveiksminieku. Pēc piedzīvotās nodevības viņa dzīves galvenais dzinulis ir bijusi vēlme sevi pierādīt, un tieši tā viņam deva spēku izveidot plašo viesnīcu impēriju. Kad Sems sāk saņemt nāves draudus, viņš nolemj nolīgt miesassargu, un te iejaucas liktenis, atkal krustojot Sema un Dēzijas ceļus... Ar vienu saskatīšanos ir pietiekami, lai abi saprastu, ar ko riskē, jo tagad uz spēles tiek likta sirds...

 

Bakena, Elizabete. Labā sieva. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāns ir psiholoģiski niansēts stāsts par laulību, kurā apsīkusi mīlestības dzirksts, par sevi pazaudēšanu un atrašanu – par dzīvi, kurā jāspēj iekārtoties, par spīti visam. Dzīvesgudrs un asprātīgs romāns. Fanija Sevidža vienmēr ir bijusi ideālā sieva savam vīram – veiksmīgam politiķim. Viņa ir cītīgi apmeklējusi publikācijas pasākumus, lieliski izskatījusies, smaidījusi, kad vajag, un nesmaidījusi, kad nevajag. Viņa allaž ir bijusi drošā miera osta un spēcīgā aizmugure. Tomēr pēc divdesmit laulības gadiem Fanija sāk šaubīties par to, vai šāda dzīve sniedz piepildījumu. Vai viņa pati ir kaut kas vairāk nekā tikai sieva un māte? Vai bez šīm lomām nepaliktu pāri tikai tukša čaula? Lai rastu atbildes, Fanijai nāksies bīstami sakustināt tik stabilo un rāmo ģimenes dzīves kuģi. Vai viņi pārcietīs šo vētru?

 

Balls, Hugo. Bēgšana ārpus laika. Vācu autobiogrāfiskais romāns. [Rīga]: Bolderāja, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir rakstīta 20. gadsimta sākumā, 1927. gadā, un spilgti atspoguļo vēlāk plaši pazīstamo kubisma un sirreālisma mākslas virzienu rašanos kultūrvēstures kontekstā. "Bēgšana ārpus laika" (fuga saeculi) apzīmē izbēgšanu no laiciskā, mēģinājumu saprast ceļu pie "sub specie aeternitatis", caur kuru būtu iespējama garīgā atjaunotne.

 

Barvidis, Toms Deimonds. Zaļā dzīle. Latviešu fantastikas romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pasaule, kuru ik nakti pārstaigā debesmeitas, trīs spoži mēneši, reiz esot bijusi vienota, līdz brāļi, debesmeitu precinieki, sastrīdējās un to sadalīja. Tagad Zaļā Dzīle, mežonīgs un nebeidzams mūžamežs, un sausais, skopais Tīrums dzīvo katrs savrupu dzīvi šķietamā drošībā. Tomēr gan Tīrumā, gan Zaļajā Dzīlē pamazām mostas kā jauni, tā aizmirsti spēki, kas tiecas iegūt vai iznīcināt. Zaļās Dzīles bangas arvien niknāk sitas pret Tīruma krastiem, un cilvēku apmetnēs sākas cīkstēšanās par ļaužu prātiem un sirdīm. Kas izjaucis līdzsvaru starp abām pasaules daļām? Meklējot atbildi senās dziesmās, Vārmas ciema Dižais rakstotājs Hauko atrod tikai jaunus jautājumus. 

 

Beķere, Kristīne. Latvijas labā. Politiskā darbība trimdā 20. gadsimta 40.–80. gados. Rīga: Latvijas Universitātes Akadēmiskais apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB.
Grāmata ir pētījums par latviešu trimdas mītnes zemēs īstenoto politisko darbību, kuras mērķis bija uzturēt Latvijas Republikas neatkarības ideju un veicināt Latvijas valstiskuma atjaunošanu. Grāmatā aprakstīta trimdas kopienu veidošanās pēc Otrā pasaules kara, organizēšanās un pirmās politiskās aktivitātes pārvietoto personu nometnēs Vācijā, dalība pretkomunisma kustībās pagājušā gadsimta 50.–60. gados, kā arī iesaiste starptautiskos politiskos notikumos Helsinku procesa laikā 70. gados. Ieskicēti arī teorētiski jautājumi – pēc Otrā pasaules kara pasaulē izklīdušo latviešu dažādie iespējamie nosaukumi un to kā etniskas interešu grupas politiskās darbības iespējas.

 

Bentona, Dženeta Rebolda. Rietumu mākslas vēsture. [Rīga]: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Šajā bagātīgi ilustrētajā grāmatā gūstams kodolīgs pārskats par vissvarīgākajiem arhitektūras, tēlniecības un glezniecības darbiem, kādi Rietumu mākslas tradīcijā tapuši no aizvēstures līdz pat mūsdienām. Galveno uzmanību pievēršot vēstures aspektam mākslas vēsturē, informācija sniegta tematiski un hronoloģiski, secīgi aprakstot notikumus, sasniegumus un pat katastrofas.
No aizvēstures līdz senās Romas mākslai; No agrīnas kristīgās mākslas līdz viduslaiku mākslai; No renesanses līdz klasicisma mākslai; No romantisma līdz mūsdienām.

 

Bērziņa, Irēna. Učenes piezīmes uz burtnīcas malām. Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Manuprāt, mums katram kādreiz ir gribējies iebāzt degunu citu darīšanās, būt gudrākiem un visu zinošiem, iejaukties tur, kur nevajag, lai gan neviens pēc mūsu padoma neilgojas. Neremdināma savulaik ir bijusi vēlme ieskatīties pa atslēgas caurumu, atplēst citam adresētu vēstuli... Ne tagad, bet ļoti agros pusaudzes gados noteikti tā ir bijis, vismaz man – Signijai Mākonei.

 

Bojarenko, Jūlija. Praktiskā finanšu grāmatvedība. 1. daļa. Rīga: ArtBuh Akadēmija, 2022.

Pieejams: JPB.

Lasītājiem tiek piedāvāti praktisku piemēru risinājumi un pārdomātie uzdevumi, kas ir autores 28 gadu pedagoģiskā darba un praktiskās darbības pieredzes apkopojums. Profesionālā ziņā noderīgs izziņas materiāls, kurā nepieciešamības gadījumā iespējams rast atbildes uz konkrētiem jautājumiem, kas saistīti ar ilgtermiņa ieguldījumu un apgrozāmo līdzekļi uzskaiti līdz pat sīkākām niansēm.

 

Bosa, Geila. Visa radība gaida.. Jaunā sākuma noslēpums. Amerikāņu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā autore Geila Bosa atgādina par Adventa vēstījumu: kad dzīve, kādu mēs to pazīstam, gada beigās aiziet, tās vietā nāk jauna – un līdz ar to, jauns sākums. Apdziestot gaismai un iestājoties salam, ir ļoti svarīgi sevī saglabāt apziņu, ka nakts nav mūžīga un siltums reiz atgriezīsies. Dzīvniekiem tas izdodas dabiski, tāpēc 24 stāstos par viņu gaitām var rast veidu, kā stāties pretī savām bailēm no tumsas un aukstuma.


Brice, Baiba. Pirmsskolas mūzikas skolotāja rokasgrāmata. Muzikālās audzināšanas metodiskie aspekti un rotaļu piemēri III vecumposmā. Rīga: Izdevniecība RaKa, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā apkopota teorija, metodiskie materiāli un uzdevumi pirmsskolas vecuma bērniem, kas palīdz apgūt tos sasniedzamos rezultātus III vecumposmam (5-6 gadi), kuri izvirzīti noteikumos par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem (MK noteikumi Nr. 716., 21.11.2018.). Visus uzdevumus autore pamato ar teorētisko materiālu, norādot uz konkrētam prasmēm, ko tie attīsta. Tāpat uzdevumi veidoti ieintegrējot tajos zināšanas, prasmes un ieradumus no dažādām mācību jomām, jo par savu mērķi autore izvirza ne tikai mūzikas iemaņu apgūšanu, bet personības attīstību kopumā. To apstiprina arī autores izmantotās teorijas. Autore ir mūzikas skolotāja, kuras pieredzi un grāmatas izmanto visā Latvijā. Grāmata ikdienā noderēs pirmsskolas skolotājiem, bet to kā vērtīgu metodisko materiālu un ideju avotu var izmantot arī sākumskolas skolotāji un vecāki. 

 

Cilvēka anatomija. Galva. Kakls. 1. daļa. Rīga: Latvijas Universitāte, 2020.

Pieejams: JPB.
Grāmatā ir aprakstīta galvaskausa un kakla skriemeļa uzbūve, galvas un kakla muskuļi. Detalizēti aprakstīti galvas un kakla orgāni un to topogrāfija.

 

Cilvēka anatomija. Galva. Kakls. 2. daļa. Rīga : LU Akadēmiskais apgāds, 2022. 
Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Šī grāmata saglabā iepriekšējās grāmatas "Cilvēka anatomija.Galva. kakls. 1. daļa" uzbūves principus, bet apskata sarežģītākas galvas un kakla struktūras: galvas un muguras smadzenes, galvas smadzeņu nervus, asinsvadus un limfātisko atteci. Arī šī grāmata sarakstīta divās valodās: latviešu un angļu teksts iet paralēli divās slejās ar anatomisko struktūru apzīmējumiem latīņu valodā atbilstoši Starptautiskajai anatomiskajai nomenklatūrai – Terminologia Anatomica, ko apstiprinājusi Anatomijas terminoloģijas federatīvā komiteja (FCAT).

 

Civillikums. Likumdošana. Rīga: AFS, 2022. 

Pieejams: JPB.

Ģimenes tiesības; Mantojuma tiesības; Testamentārā mantošana; Līgumiskā mantošana; Mantojuma atklāšanās, apsardzība, un mantojuma prasība; Mantojuma pieņemšana un iegūšana; Lietu tiesības; Saistību tiesības.

 

Čaks, Aleksandrs. Nakts meitenei. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.

Dzejas izlasē “Nakts meitenei” iekļauti izjustākie Aleksandra Čaka darbi, kurus savās dziesmās izmantojuši Niks Matvejevs, Egons Valters, Ainars Mielavs un citi mūziķi. Aleksandrs Čaks ir pirmais latviešu dzejnieks, kura dzejas tematika ir nepārprotami urbāna. Čaks aprakstīja pilsētas dzīvi caur melanholiski romantiskām lēcām. Viņa dzejā mijās traģēdija, bravūrība, alkas pēc mīlestības un ikdienišķas lietas, kam bieži nepievēršam uzmanību. Lai gan dzejoļi rakstīti vēl pagājušā gadsimta sākumā, tie joprojām ir aktuāli arī mūsdienās. Šo dzeju lasot, iztēlojieties Rīgu, kāda tā bija senāk — citāda, bet tomēr tuva un pazīstama.

 

Čakste, Jānis. Taisnība vienmēr uzvarēs. Atziņas, runas, dokumenti, raksti, vēstules. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Jānis Čakste “Taisnība vienmēr uzvarēs” Ir pagājuši simt gadi, kopš Jānis Čakste jaunievēlētās Saeimas priekšā nolasīja pirmo prezidenta zvērestu: “Es zvēru, ka viss mans darbs būs veltīts Latvijas tautas labumam. Es darīšu visu, kas stāvēs manos spēkos, lai sekmētu Latvijas valsts un tās iedzīvotāju labklājību. Es turēšu svētus un ievērošu Latvijas Satversmi un valsts likumus. Pret visiem es izturēšos taisni un savus pienākumus izpildīšu pēc labākās apziņas.” Prezidenta amatā viņš nostrādāja savus pēdējos sešus mūža gadus, apzinīgi pildot ikvienu solījumā izteikto vārdu. Visa Jāņa Čakstes dzīve bija veltīta latviešu pašapziņas celšanai, tālaika pilsoniskās sabiedrības veidošanai un demokrātijas veicināšanai. Šī grāmata ir iespēja ikvienam ar viņa runu un līdzcilvēku atmiņu starpniecību atklāt Jāņa Čakstes personību. Iepazīties ar tiem ideāliem un tām garīgajām vērtībām, kas viņam bija vissvarīgākās un tika nodotas nākamajām paaudzēm.

 

Dziesmu dziesma. Skaņu ieraksts. Mīlestības dzeja. Rīga: Upe tuviem un tāliem, [20XX].

Pieejams: JPB.

Uz brīdi nolikt malā ikdienu, lai ļautos romantikai un poēzijai – šādu iespēju piedāvā jaunā audiogrāmata "Dziesmu dziesma". Tās pamatā ir viens no skaistākajiem Bībeles tekstiem – mīlas lirikas šedevrs, ko latviešu valodā, būdams lēģerī, atdzejojis Knuts Skujenieks. Dzeju audiogrāmatā ierunājuši aktieri Maija Arvena-Kalniņa un Andris Bulis, tā savijas ar armēņu tautasdziesmām Asmikas Bagojanas dziedājumā un īpašu skaņu partitūru, ko veidojis skaņu režisors Ivars Kalniņš.
No kalna nonācu; Dziesmu dziesma, kas pieder Šelomo; Es Šaronas narcise; Aprikoze; Ak, Maral mana; Savā guļas vietā pa nakti; Lūk, cik tu skaista; Soļo mirdzot; Es ienācu savā dārzā; Kurp aizgājis mīļais tavs; Atgriezies, atgriezies šulamiete; Kaut jel kāds man tevi dotu par brāli; No kalna nonācu.

 

Džasi, Jā. Mājupiešana. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Gana, 18. gadsimts. Divos dažādos ciematos piedzimst divas pusmāsas, kuras neko nezina viena par otru. Viņām lemts atšķirīgs liktenis: viena tiek izdota par sievu bagātam anglim, vergu tirgotājam, un vada pārtikušu dzīvi, bet otra tiek sagūstīta un pārdota verdzībā. Romāns iepazīstina ar abu māsu un viņu pēcnācēju likteņstāstiem astoņās paaudzēs, viņu veikto ceļu no Zelta Krasta līdz Misisipi plantācijām, tostarp laikposmu no Amerikas pilsoņu kara līdz Hārlemas džeza laikmetam. "Mājupiešana" atdzīvina eiropiešu, afrikāņu un amerikāņu kopīgo vēsturi un ar īpašu un satriecošu tiešumu parāda, kā nebrīves atmiņas ierakstās jebkuras tautas dvēselē.

 

Edgāra, Silēna. Mūru Dāma. Par mūriem, kas šķir, un atmiņām, kas vieno. Franču romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latviešu izcelsmes operdziedātāja Māra Galanta, saukta par Mūru dāmu, iemantoja pasaules slavu, 1972. gadā dziedot pie Berlīnes mūra. Kopš tā laika viņai raksta cilvēki no dažādām pasaules malām, lai vēstītu par savu neapskaužamo likteni un dzīvi nebrīvē. Arī Māra pati reiz aizbēgusi no totalitāra režīma. Septiņpadsmit gadu vecumā viņa slepus pameta Padomju Latviju un nav atgriezusies dzimtenē pat pēc Dzelzs priekškara krišanas. Kāpēc tāa Un kāpēc viņa izvairās runāt par savu jaunību Mūru dāma ir ne tikai brīvdomīga, bagāta skatuves dīva, bet arī vecāmāte – nevērīga, viegli aizkaitināma un ārkārtīgi vientuļa. Emma, viņas mazmeita, ir impulsīva, ar mākslinieciski jūtīgu dvēseli apveltīta pusaudze, kas līdzinās savai vecmāmiņai vairāk, nekā abas to gatavas atzīt. Vēloties izdibināt ko vairāk par vecāsmātes mīklaino pagātni un dzimtas vēstures līkločiem, četrpadsmitgadīgā jauniete lūdz, lai viņu aizved uz Latviju – tā aizsākas ceļojums ne tikai telpā, bet arī laikā. Kāda noslēpumaina Rīgas kundze un liegs maģijas pieskāriens atmodina daudzas – gan smeldzīgas, gan skaistas – atmiņas...

 

Eniņa, Zane. Santjago ceļš. Plāksteris pēdām un sirdij. Latviešu ceļojumu apraksts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ļaujies aizraujošam piedzīvojumam, kopā ar Zani izstaigājot Santjago ceļu Francijā, Spānijā, Portugālē un Latvijā! Viņa atklāj, kā ceļš liek sevi iepazīt dažādos līmeņos – fiziski, emocionāli, garīgi. Skaisti un patiesi skan Zanes rakstītais, sasniedzot Santjago katedrāli: "Pēkšņa laimes sajūta mijas ar tikpat pēkšņām skumjām. Vienā brīdī tu esi kā trauks, kas pilns līdz malām, nākamajā – tukšs līdz bezdibenim. Tas ir ceļa fenomens, kas cilvēkos atver slūžas emociju okeānam. Pēc 800 km prāts atrodas pilnīgi ārpus ierindas, bet ķermenis ir tik stiprs kā nekad dzīvē. Pārņem sajūta, ka iet ir viegli un gribas doties līdz bezgalībai un atpakaļ, bet ceļabiedrus pazīsti vismaz šo dzīvi, ja ne vēl kādu iepriekšējo. Manī bija tik daudz emociju, ka neatlika vietas vārdiem." Ejot Latvijas Santjago ceļu, Zane jau skaidri zināja, ka piedzīvotais nonāks grāmatā, tāpēc viņa raksta: “Es nevaru melot pat tad, ja patiesība man nepatīk.” Tieši šī patiesība liek smieties un raudāt līdzi un padara Zanes stāstījumu dzīvu un saistošu. Grāmata sniedz atbildes ikvienam, kas vēl domā par došanos Santjago ceļā.

 

Galēja, Iveta. Svinam ziemu! Noskaņas, iedvesmas un sajūtu grāmata. Pavārgrāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatas autore Iveta Galēja aicina ikvienu svinēt ziemu un Ziemassvētku gaidīšanas laiku kopā, piedāvājot : izbaudīt un atklāt Ziemassvētku tirdziņu burvību un tradīcijas, izzināt Ziemassvētku garšvielu pasaules noslēpumus, izmēģināt jaunas piparkūku garšas, izcept sātīgu štolli, pudiņu vai augļu maizi pēc vecvecmāmiņu receptes, radīt konditoru cienīgus saldumus, pagatavot neierastus karstos dzērienus, iepriecināt savus mīļos ar pašu darinātām ēdamām dāvanām.

 

Gortners, G. K. Tjūdoru sazvērestība. Amerikāņu vēsturiskais romāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Anglija, 1553. gads. Mērija Tjūdore ir kļuvusi par karalieni un savus ienaidniekus ieslodzījusi Tauerā. Kad Mērija plāno saderināties ar Spānijas katolisko princi Filipu, viņas protestantiskie pavalstnieki jūtas apdraudēti. Paklīst baumas par karalienes gāšanu no troņa, un tās grozās ap Mērijas pusmāsu princesi Elizabeti. Brendans Preskots, uzticams Elizabetes biedrs, slēpjoties zem segvārda, sāk strādāt karalienes Mērijas dienestā. Viņa pienākums ir savākt pierādījumus, kas iznīcinās Elizabeti. Vai viņam izdosies izlavierēt starp bīstamajām intrigām un izglābt savu princesi un Angliju?

 

Grabovskis, Ēvalds. Hokeja ģimene. [Ādažu novads]: [Ēvalds Grabovskis], [2021].

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopota Latvijas hokeja 90 gadu vēsture, tas ir ilgstoša darba rezultāts. Materiāli ņemti no pārvietojamās izstādes, kas savā laikā pabija 50 sabiedriskās vietās, un autora grāmatas "Hokeja elpas skartie". Jāpiebilst, ka Latvija Starptautiskajā hokeja federācijā tika uzņemta 1931. gadā, lielā daļā no ripas dzīvē būtiskiem notikumiem klāt bijis un tos veicinājis grāmatas autors Ē. Grabovskis, kuram pavasarī apritēja 80.

 

Graudiņa, Ilze. Šeit nav nekāda bēdu leja. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Psihiatriskās slimnīcas vide laikmeta griežos un psiholoģijas studente savā pirmajā praksē - šī tikšanās ne vien paver lasītājiem iespējas iegremdēties ēnas valstībā un pieskarties pacientu dzīvesstāstiem, bet kopā ar jauno sievieti piedzīvot nozīmīgu emocionālo saikņu veidošanos. Un izsekot grāmatas varoņu emocionālajiem pārdzīvojumiem viņu dzīves pieredzes kontekstā, iegūt dziļāku izpratni par dažādu traucējumu izcelsmi, izpausmēm un atveseļošanās procesu.

 

Grols, Deivs. Stāstnieks. Stāsti par dzīvi un mūziku. Amerikāņu atmiņu albums. Tallinn: Izdevniecība Helios, 2022

Pieejams: JPB.

Grāmata Stāstnieks ir veltīta raibajiem Deiva Grola dzīves brīžiem. Tos aprakstot, autors ir izveidojis iepriekš nenojaustu, patiesu, atklātu un tiešu savas unikālās dzīves ainavu. Stāstus caurvij dziļa mīlestība pret mūziku un laikabiedriem, nesaraujama saikne ar mājām – Virdžīniju, pieķeršanās meitām un daudzi citi svarīgi dzīves notikumi, turklāt Deivs Grols vēsta šos stāstus gluži tāpat, kā raksta mūziku – no visas sirds. Daloties atmiņu un pieredzes stāstos par dzīvi un tās vērtību un nedaudz humoristiski apskatot laiku, kad devās koncertturnejā ar Scream, pievienojās Nirvanai, kuras pasaulei drīz vien bija lemts sabrukt, un visbeidzot dažādu notikumu krustcelēs izveidoja Foo Fighters, Deivs Grols veido savu vienreizīgo skatījumu uz slavu. Mēs pazīstam Deivu Grolu kā cienījamu mūziķi. Radot Stāstnieku, viņš ļauj iepazīt sevi arī kā izcilu rakstnieku. Grāmatā ir bagāta ar krāšņiem skatiem, vaļsirdīgiem atmiņu stāstiem par iegūtām un zaudētām draudzībām un ģimeni, sirdspilnu pateicību par mērotajiem ceļiem un gūto pieredzi, kā arī ar mūziku, bez kuras viņš nebūtu tas, kas ir tagad. Tas viss sniedz baudpilnu lasīšanas piedzīvojumu. Grāmatu papildina lieliskas fotogrāfijas, kuru vidū atrodamas arī dažas no autora personīgā arhīva.

 

Guļevska, Lia. Mihails Kublinskis. Lielais noslēpums. Teātris. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Uz visu mūsu teātru fona es Kublinskim atvēlētu vienu no pirmajām vietām augstākajā rangā. Tās bija ļoti nopietnas izrādes, ievērojami aktierdarbi. Augstu viņu vērtēja arī tik nopietna teātra zinātniece kā Lilija Dzene. Jānis Kubilis.

 

Hargla, Indreks. Aptiekārs Melhiors un bendes meita. Igauņu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pilsētas nomalē kāds mēģinājis nogalināt nevienam nepazīstamu jaunekli, un viņš zaudējis atmiņu. Gan viņa kopēja un ārstējošie dominikāņu mūki, gan tirgotāji un pilsētas viesi, gan tiesas fogts un aptiekārs Melhiors dara visu iespējamo, lai palīdzētu nelaimē nonākušajam, kurš neatceras ne savus vecākus, ne dzimto pusi, ne iemeslu, kāpēc ieradies Tallinā. Jauneklis neko nezina arī par savu nežēlīgo ienaidnieku, kurš viņu turpina vajāt, nogalinot visus, kas tuvojas noslēpuma atminējumam. Tomēr attapīgais aptiekārs Melhiors neatlaidīgi seko neredzamajam slepkavam….

 

Hauzels, Morgans. Naudas psiholoģija. Pārlaicīgas mācības par bagātību, alkatību un laimi. Psiholoģija. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā “Naudas psiholoģija” Morgans Hauzels 19 īsos stāstos iztirzā dīvainos veidus, kā cilvēki domā par naudas lietām, un māca mums labāk izprast vienu no svarīgākajām tēmām dzīvē.

 

Hodža, Sūzija. Kā māksla var mainīt dzīvi. Psiholoģija. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Māksla uz mums iedarbojas citādi nekā vārdi. Tā var apgaismot, izaicināt, informēt, valdzināt, iepriecināt un dziedināt. Šajā grāmatā izlasīsiet, kā māksla var uzlabot noskaņojumu, nomierināt satrauktu prātu un mazināt trauksmi un spriedzi. Mākslinieki jau tūkstošiem gadu ir savos darbos pauduši emocijas, idejas un stāstus. Šī grāmata palīdzēs šos vēstījumus “izlasīt”, lai varam bagātināt savu emocionālo dzīvi. Autore izraudzījusies vairāk nekā septiņdesmit māksliniekus, kuru veikums sniegs iespēju labāk pārvaldīt savas emocijas, paraudzīties uz tām no svaiga skatpunkta un pozitīvāk lūkoties uz pasauli. Māksla nudien var mainīt dzīvi.

 

Ivuškāns, Artūrs. Pēda un potīte. Medicīna. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā “Pēda un potīte” sporta zinātnes doktors un praktizējošs fizioterapeits Artūrs Ivuškāns sniedz informāciju par to, kā rūpēties par apakšstilbiem, pēdām, potītēm un to saistošajām struktūrām, piedāvā vingrinājumus pēdu veselības veicināšanai un potīšu stiprināšanai, kā arī aicina apgūt muskulatūras stiepšanas un pašmasāžas pamatus.
Anatomija; Kas ir fascija; Pēdas plantārā fascija; Vingrinājumi pēdu veselības veicināšanai un fascijas palielinātā tonusa samazināšanai; Potītes stiprināšanas vingrinājumi; Muskulatūras stiepšanas un pašmasāžas pamata vingrinājumi.

 

Jēkabsons, Ēriks. Latviešu virsnieki Krievijas impērijas armijā. 19. gadsimta otrā puse - 1914. gads. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfijā aplūkota latviešu līdzdalība Krievijas armijā 19. gadsimta otrajā pusē – 1914. gadā, skatot to caur latviešu tautības un izcelsmes virsnieku prizmu. Darbā analizēti statistiskie rādītāji, to veidošanās cēloņi un apstākļi, iesaistīto cilvēku motivācija un darbība, kā arī nacionālā faktora loma. Galveno avotu bāzi veido līdz šim neapzināti un neizmantoti materiāli no Latvijas, bet galvenokārt no Krievijas arhīviem. Autora datubāzē ir precizētas ziņas par 702 latviešu virsniekiem un daudzos gadījumos pagaidām nepārbaudāmas vai grūti pārbaudāmas ziņas par apmēram 120-140 virsniekiem.

 

Joņevs, Jānis. Decembris. Latviešu dokumentāls detektīvromāns. Rīga: Ascendum, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Decembris" ir dokumentāls detektīvromāns, kura pamatā ir absurdu, mistisku slepkavību sērija Rīgā 1997. gada decembrī. Tas, par ko rakstīja asinskārā deviņdesmito prese, ko stāsta nogurušie deviņdesmito izmeklētāji, ko juta cilvēki un kas palicis mūsu pielāgoties spējīgajā atmiņā. Neticamu sižetu virkne, ko es centos apkopot un saprast. Kas bija slepkava? Kas notika un kā tas bija iespējams? Mana iztēle šeit itin neko nav pievienojusi, notikumi tāpat bija pārāk briesmīgi, un patiesība pārāk nenotverama.

 

Kalnietis, Guntis. Psihohigiēna un fitoterapija. 100 augu nerviem. Veselība. Rīga: Avots, 2022.

Pieejams: JPB.

Izdevums ir kā pirmā rokasgrāmata latviešu valodā par stresa izraisīto neirotisko traucējumu profilaksi un ārstniecību ar ārstniecības augiem. Šeit ir skaidroti jautājumi: *kā saglabāt psihisko veselību, *kā uzturēt psihisko veselību, labu pašsajūtu, *kvalitatīvu miegu, *augstas darba spējas un emocionālo stabilitāti. Autors apraksta vairāk kā 100 augu un ir sniegta informācija par jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem psihiatriskajā fitoterapijā. Grāmata paredzēta ārstiem (galvenokārt ģimenes ārstiem) un psihologiem, kā arī fitoterapijas praktiķiem, un ikvienam, kurš vēlas palīdzēt sev un tuviniekiem.

 

Kā sarunāties ar bailēm. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izprotot un padarot emocijas par savu sabiedroto, mēs varam tuvināties harmonijai sevī un vairot to apkārtējā pasaulē. Šajā Unas Meisteres veidotajā grāmatā, kas iznāk sērijā “Veselīga Latvija: Emociju pratība”, tiek izzinātas un apzinātas b a i l e s. Kas ir bailes, kāda ir baiļu funkcija, kā bailes iespaido ķermeni un citus jautājumus grāmatā apspriež: Ilze Aizsilniece – ģimenes medicīnas entuziaste, medicīnas biopsihosociālās zinātniskās paradigmas piekritēja, kura tic, ka vesels cilvēks var būt tikai veselīgā vidē un nepiesārņotā dabā. Ieva Bite – psiholoģe un psihoterapeite, studējusi eksistenciālo psihoterapiju, analītisko psihoterapiju un vairākas kognitīvās un uzvedības psihoterapijas pieejas; māca un praktizē dažādas emociju regulācijas, stresa vadīšanas, attiecību risināšanas, uzvedības maiņas tehnikas un vienkārši cilvēcību. Māris Žunda – vienīgais Vima Hofa metodikas sertificētais treneris Latvijā, Rūdīšanās skolas dibinātājs, Oxygen Advantage metodikas praktiķis, profesionāls pirtnieks un veselības veicināšanas treneris. Ansis Jurģis Stabingis savu izpratni par pasauli un cilvēku tajā ir veidojis secīgi, studējot fiziku, psiholoģiju, psihoterapiju, līdz nonācis pie budisma, jogas un advaitas vēdāntas. Šobrīd ir apzinātības un meditācijas pasniedzējs, psihoterapeits un fizikas skolotājs.

 

Kalniņa, Mērija Elizabete. Uguns un pulveris. Latviešu erotiskais romāns. Rīga: [Autora izdevums], 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Viņš ir versmaina, rijīga uguns. Viņa – vien šķipsniņa šaujampulvera, kas uzspridzina visu, ko viņš līdz šim pazinis. Dāvids Robežnieks ir pati pilnība – iekāres viesuļvētra, seksualitātes kvintesence. Viņam piemīt viss, ko vien sieviete var vēlēties. Izņemot… Viņš nav iegūstams. Viņš ir īslaicīga, kaisles piesātināta izklaide. Dāvids ir pērkams uz vienu nakti vai – ekskluzīvos gadījumos – uz dažiem mēnešiem. Un tad viņš nozūd kā gaistoša vīzija, atstādams pēc sevis vien baudas alkas un neaizmirstamas atmiņas. Vienā no vērienīgākajiem saviesīgajiem pasākumiem Latvijā Dāvida ceļi krustojas ar Rūtu Tēraudi – neatlaidīgu medicīnas studenti, kuras acīs degtin deg viss, kam viņš jau sen zaudējis ticību. Vīrietis pat nenojauš, ka pavisam drīz atkal satiks Rūtu… un viņa gluži kā šaujampulveris, sprakšķēdams karstajās liesmu mēlēs, iesvels Dāvida dvēselē uguni, ko viņam nebūs pa spēkam apdzēst. Taču eksistē kāds, kurš jau septiņus gadus alkst atriebt savu seksa verdzībā pārdoto māsu… Un viņš ir pārliecināts, ka vainojams neviens cits kā Dāvids.

 

Kandinskis, Vasilijs. Par garīgo mākslā. Jo īpaši glezniecībā. Māksla. [Rīga]: Bolderāja, 2021.

Pieejams: JPB.

"Par garīgo mākslā", spriežot pēc tā, ko pats Kandinskis raksta sava darba ievadā, ir piezīmju apkopojums, kuras vāktas 10 gadus. Šīs piezīmes izgaismo viņa teorētiskās nostādnes attiecībā uz mākslu un mākslas darbu, dažādu mākslas virzienu un tiem raksturīgo līdzekļu iespējamo sintēzi un apmaiņu, kā arī garīguma, ekspresijas, līdz ar to - formas un krāsas vērtības pārsvaru pār reālistisku dabas reprezentāciju.

 

Kārkla, Zita. Iemiesošanās. Sievišķās subjektivitātes ģenealoģija latviešu rakstnieču prozā. Literatūrzinātne. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata tapa, domājot par latviešu sieviešu rakstniecību no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām. Darba pamatā ir 2015. gadā aizstāvētais promocijas darbs "Sievietes latviešu prozā ginokritikas aspektā (1960-2010)". Cenšoties atbildēt uz jautājumu, kā mainās literatūra, kad tajā vienlaicīgi ienāk daudz sieviešu, kādas tēmas tiek aktualizētas, kādas metaforiskas un emocionālas nianses parādās, autore rakstnieču darbus aplūko dialogā citu ar citu. Grāmatas beigās sniegtas īsas rakstnieču biogrāfijas.

 

Klimovičs, Atis. Kara reportieris ceļā. Latviešu žurnālista atmiņas. Rīga: Dienas Grāmata, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“PSRS bija sabrukusi, un daudziem par to bija prieks, taču ne visur. Bija 1992. gads. Braucu uz vietām, kur tas bija atnesis etniskas sadursmes un karus. Šķita, nav lielākas nelaimes, kā būt par bēgli, kādus satiku Ingušijā, Gruzijā, Osetijā, Armēnijā, Azerbaidžānā. Turp braucu caur Maskavu, sākumā vēl daudz nedomājot par Krievijas lomu šajos konfliktos, lai gan bija ļaudis, kas runāja par Kremļa neizgaisušo impēriskumu. Maskava tolaik šķita brīva un atvērta pasaulei. Sekoja karš Čečenijā, ko pasaule vienaldzīgi sagremoja — tas taču norisinājās Krievijas iekšienē. Redzēju, kā uz Grozniju krīt bumbas, satiku čečenu cīnītājus, no kuriem pasaule bija novērsusies. 2008. gadā pieredzēju uzbrukumu Gruzijai, skatījos uz krievu aviācijas nogalinātajiem daudzstāvu nama iedzīvotājiem Gori. Taču arī šis karš Eiropā netika uztverts kā katastrofa. Kad latviešu karavīri jau piedalījās miera uzturēšanā Irākā un Afganistānā, pat braukdams turp, vēl nedomāju, ka liels karš būtu iespējams tepat līdzās, Ukrainā. Tagad — 2022. gadā — ar sagrautām pilsētām, karavīru un civiliedzīvotāju līķiem, tūkstošiem ievainoto un miljoniem bēgļu tas kļuvis arī par mūsu karu, kurā esam biedējoši netāla Ukrainas aizmugure.” Atis Klimovičs.

 

Klotiņš, Arnolds. Mūzika bēgļu gaitās. Latviešu mūzikas dzīve un jaunrade pēckara Eiropā 1944-1951. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Balstoties arhīvu, preses un atmiņu materiālos, pētījumā aplūkotas mūzikas norises pēckara latviešu sabiedrībā Vācijas bēgļu nometnēs un Zviedrijā. Tie bija ap 10% no karu pārdzīvojušajiem latviešiem, viņu mūzikas dzīve aprakstīta konkrēti un analizēta sociālo un politisko norišu kontekstā. Tiek aplūkota plaši izvērstā bēgļu koru kustība, dziesmu svētku tradīcijas turpināšanās bēgļu nometņu t.s. dziesmu dienās, solistu darbība. 

 

Kompaņīkova, Monika. Piektā laiva. Slovāku romāns. Rīga: Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Aizkustinošs stāsts par meiteni, kura postkomunistiskajā Slovākijā visiem spēkiem cenšas parūpēties par sevi un citiem. Divpadsmit gadus veco Jarku emocionāli pametusi viņas nenobriedusī, izlaidīgā māte. Likteņa ziņā atstātā meitene ir spiesta rūpēties par savu kašķīgo, mirstošo vecmāmiņu, lai nenosmaktu postkomunistiskā betona džungļos, lai izdzīvotu Bratislavas daudzdzīvokļu ēkas sociālajā vakuumā. Viņa vada dienas, klaiņojot pa ielām un sapņojot vienīgajā vietā, kur jūtas droši: mazajā dārziņā, ko Jarka mantojusi no nekad nesatiktā vectēva. Kādu dienu, dodoties uz dārzu, viņa apstājas piepilsētas dzelzceļa stacijā un impulsīvi nolaupa dvīņu mazuļus. Jarka balansē uz katastrofas sliekšņa, un, cenšoties rūpēties par mazuļiem, meitene atklāj sevi. Monika Kompanikova ar dzīvu bezkompromisa skatienu iemūžinājusi īstu cilvēcisku attiecību universālu meklējumu postkomunistiskās Eiropas tukšuma un sāpju vidū. Monikai Kompaņīkovai piemīt izcilas novērotājas prasmes un spēja pamanīt detaļas, un šis rakstnieces talants ir ļāvis tapt spožam romānam.

 

Kotivāns, A. Pie eglītes Ziemassvētkos. Tradīcijas, Ziemassvētku sveicieni, Jaungada vēlējumi, svētku galds, pantiņi, ķekatas. Rīga: Didam, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Šajā grāmatiņā apkopoti dzejoļi Ziemassvētku un arī Jaunā gada noskaņai, apsveikumiem, pasākumiem, tajā atradīsiet īstos vārdus īstajiem cilvēkiem.

 

Kožīks, Františeks. Pa mīlestības ceļu. Čehu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Josefs Māness (1820 – 1871) ir talantīgākais ievērojamās Prāgas mākslinieku Mānesu dzimtas pārstāvis, kuram savas čehiskās pārliecības dēļ ir bijis jādzīvo trūkumā, jāpacieš Austroungārijas impērijas varas tieksme Čehiju vāciskot un iznīcināt gan tās nacionālo mākslu, gan kultūru. Josefam Mānesam, kas ir nelokāms savas tautas un Dzimtenes skaistuma apbrīnotājs, jāatsakās no mākslinieka cienīgas dzīves apstākļiem, no atzinības un no tiesībām dibināt ģimeni. Gleznotājs paliek uzticīgs ideāliem, savam zīmulim un otai, visu mūžu izvēloties un ejot tikai vienu bezkompromisu ceļu – mīlestības ceļu.

 

Kvinna, Džūlija. Bridžertoni. Džentlmeņa piedāvājums.  3. grāmata. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Sofija Beketa pat sapņos nebija pieļāvusi domu, ka varētu ielavīties lēdijas Bridžertonas slavenajā masku ballē – un ka viņu tur gaidīs Sapņu Princis! Kaut gan Sofija ir grāfa meita, augstprātīgā pamāte ir uzspiedusi viņai kalpones lomu. Taču tagad, virpuļojot dejā dzīvespriecīgā un nepiedienīgi skaistā Benedikta Bridžertona stiprajās rokās, viņa jūtas kā karaliene. Diemžēl Sofija zina, ka visa burvība beigsies, līdzko pulkstenis sitīs pusnakti. Kopš šīs maģiskās nakts mirdzošais tēls sudrabotā tērpā ir padarījis Benediktu aklu pret visām citām daiļavām – un vienīgais izņēmums varbūt ir valdzinošā un dīvaini pazīstamā būtne istabmeitas ietērpā, kuru viņam nākas glābt no ļoti nepatīkamas situācijas. Benedikts ir zvērējis atrast un apprecēt savu noslēpumaino skaistuli, tomēr vilinošā istabmeita iekvēlina alkas un dara viņu vāju. Bet, ja viņš ļaus vaļu sirdij, vai tas nozīmēs upurēt savu vienīgo izloloto sapņa mīlestību?
       

 

Miervaldis Ķemers. Dievam un Purvītim pateicīgs. Glezniecība. Rīga: Zinātne, [2022].

Pieejams: JPB.

Mācītājam un māksliniekam, Vilhelma Purvīša Dabasskatu darbnīcas absolventam un meistara uzticības personai Miervaldim Ķemeram (1902–1980) bija lemts garš, radoši intensīvs, taču nenovērtēts un publiski neatzīts mūžs, jo padomju režīma apstākļos viņš saglabāja uzticību abām sava mūža galvenajām izvēlēm – kalpot Dievam un kalpot mākslai. Ķemera atstātais mantojums - aptuveni 3000 gleznu, studiju un zīmējumu - pēc mākslinieka nāves piedzīvojis pretrunīgas interpretācijas un paradoksālus pieņēmumus, kas talantīgo gleznotāju uznesa gan atzīšanas virsotnē, gan nogrūda pilnīga nolieguma bedrē, padarot par sava likteņa ķīlnieku. Grāmata ļauj izsekot mazzināmā ainavista biogrāfijas līkločiem un dod ieskatu viņa radītajos mākslas darbos no trim atšķirīgiem viedokļiem. Mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis, kurš personiski iepazina Miervaldi Ķemeru viņa mūža nogalē un vēl padomju režīma apstākļos mēģināja panākt kaut daļēju mākslinieka atzīšanu, skaidro gleznotāja dzīves un mākslas peripetijas laikmeta ietvarā. Mākslas vēsturniece Signe Irbe padziļināti pētījusi ainavista biogrāfiju un daiļradi, balstoties uz vēstures avotiem un mākslas darbu analīzi. Savukārt autobiogrāfiskajās piezīmēs Ķemers bez starpniekiem pats izstāsta savu dzīvi. Izdevums ir veltījums Miervalža Ķemera 120 un viņa skolotāja Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas atcerei. 

 

Ķibilds, Mārtiņš. Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi. [1918-2018]. Vēsture. Grāmata balstīta uz Mārtiņa Ķibilda dokumentālo raidījumu ciklu par Latvijas vēsturi "Atslēgas". Rīga: Ilze Grase-Ķibilde, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā apkopoti Mārtiņa Ķibilda TV dokumentālajā raidījumā “Atslēgas. Gadsimta Latvijas vēstures atradumi” apskatītie 50 nozīmīgākie Latvijas vēstures notikumi simt gados (1918–2018). Vēstures notikumi atklāti no neparasta skatupunkta, it kā atslēdzot durvis uz mazāk zināmiem un tāpēc īpaši intriģējošiem faktiem. “Kas reiz bijis, nekad nebūs noslēdzies” – teica Mārtiņš, kurš nebija vēsturnieks, taču vēsturi atzina par vienu no savas dzīves kaislībām. Tas atspoguļojas arī notikumu analīzē, kur jaušama detektīva cienīga aizrautība un asredzīgs skats uz maz zināmām, tostarp neērtām Latvijas pagātnes ainām. Jaunā publikācija apiet ambīciju kļūt par akadēmisku pētījumu vai enciklopēdisku faktu krājumu, bet aicina ikvienu lasītāju – neatkarīgi no vecuma un vēstures zināšanām – uz kritisku sarunu, lai lauztu stereotipus par izšķirīgu valsts pagātnes notikumu gaitu un izceltu to būtiskās likumsakarības, kā arī saikni ar šodienu. Grāmatā blakus tekstam ir atrodami kvadrātkodi jeb tā sauktie QR kodi. Skenē un skaties.

 

Ķibilds, Mārtiņš. Atslēgas. Skolotāja burtnīca. Vēsture. Rīga: Ilze Grase-Ķibilde, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatu “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi” papildina mācību palīglīdzeklis “Skolotāja burtnīca” – Latvijas vēstures notikumu izziņai un apguvei skolā. “Skolotāja burtnīcu” sagatavojusi Salaspils 1. vidusskolas vēstures skolotāja Annija Bergmane. Burtnīcā ir vēstures skolotājiem veidoti mācību stundu plānu un darba uzdevumu piemēri par “Atslēgās” aplūkotajiem tematiem. Ietvertās tēmas noderēs iedvesmai arī diskusijām klases stundās. Stundu plāni veidoti pēc jaunā valsts pamatizglītības standarta (“Skola2030”). Ērtākai lietošanai “Skolotāja burtnīcā” iestrādāti QR kodi, kas attiecas uz konkrēto epizodi vietnē atslegas.tv. Šajā vietnē bez maksas skatāmas visas raidījuma “Atslēgas” epizodes, kas iztulkotas arī angļu un krievu valodā, sniedzot iespēju mācību saturu padarīt multimediālu un pieejamu gan latviešu, gan mazākumtautību, gan diasporas skolās.

 

Ķoniņu brīvciemi. Nematrikulētā kuršu muižniecība Kuldīgas apkārtnē. Vēsture. [Kuldīgas novads]: Biedrība "Kuršu brīvciemi", 2022.

Pieejams: JPB.

Kāds bija kuršu ķoniņu brīvciemu plānojums, vēsture un likteņi - tas viss atklājas gan pētījumos, gan cilvēku atmiņu stāstos šajā grāmatā. Tā ir par septiņiem brīvciemiem tagadējā Kuldīgas novadā. Tie pastāvēja gadsimtiem ilgi, bet 1929. gadā valsts pieņēma lēmumu brīvciemus sadalīt viensētās. Šobrīd nav vienotas kuršu ķoniņu kopienas, bet to pēcteči ir aktīvi savas vēstures un kultūras izzinātāji. Arī grāmata "Ķoniņu brīvciemi" ir viņu kopdarbs. Tas ir viens no apjomīgākajiem un vizuāli krāšņākajiem pētījumiem par šo unikālo vēstures lapaspusi.

 

Laganovska, Vija. Viltus saules. Latviešu vēsturisks romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāns tapis no stāsta ar tādu pašu nosaukumu, kurš iekļauts krājumā "Pirms un pēc". Parasti saviem varoņiem izdomāju priekšvēsturi, kuru neatspoguļoju stāstos, tomēr man ir skaidrs, kur katrs tēls dzimis, audzis un kas ar viņa dzimtu noticis. Gluži mistiskā veidā manis izdomātais tēls aizved uz vienu vai citu pilsētu, vietu, māju, liek satikt konkrētus cilvēkus. 

 

Lagzdiņa, Gunita. Pareizs laiks. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vai ar aizlauztiem spārniem iespējams lidot? Pēc padsmit gadu laimes meklējumiem ārzemēs Terēze atgriežas Latvijā, lai kārtējo reizi visu sāktu no sākuma. Arī viņas jaunākajai māsai Gundegai dzīvē nav gājis viegli, bet nu beidzot viss šķiet nokārtojies – ir lielisks vīrs, pārtikusi dzīve un gaidāms pirmdzimtais. Arī Terēze sapņo par normālu ģimeni, taču karmas grābeklis nemitīgi piespēlē nepareizos vīriešus. Vai šoreiz viss izdosies vai arī sagaida kārtējais belziens pa pieri? Un kas ir labāk – turēties pie saviem principiem līdz galam un būt vienai un vientuļai vai nodot tos un samierināties ar laimes druskām no citu galda?

 

Latvijas fotogrāfija. [Rīga]: Mūsdienu kultūras centrs "Kultkom", [2022]. -

Pieejams: JPB.

''Latvijas fotogrāfija 2022'' tiecas atainot šodienas Latvijas fotogrāfijas kopainu, vienlaikus kalpojot par ceļvedi visās iepriekšējās gadagrāmatās.
''Ne tikai pēc daudziem gadiem, bet jau tagad ''FK'' izdotās gadagrāmatas lielā mērā atspoguļo to, kāda ir Latvijas fotogrāfija 21. gadsimta sākumā. Šis izdevums tik pašreflektīvs sanāca pavisam nejauši. Sākotnējā ideja bija uzaicināt tos, kuri raksta un domā par fotogrāfiju, bet tad, kad ieraudzījām rezultātu, bija skaidrs, ka teju visi teksti ir par mums pašiem — ne tikai Latvijas fotogrāfiju, bet arī ''Foto Kvartālu'' un tā gadagrāmatām,'' izdevuma ievādā raksta tā redaktors Arnis Balčus.

 

Lekberga, Kamilla. Kaste. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kastē, kas caurdurta ar zobeniem, atrod mirušu sievieti, un policija ir neizpratnē – vai tas ir neveiksmīga burvju trika rezultāts vai īpaši nežēlīga slepkavība? Lietu izmeklē Mina Dabiri, Stokholmas policijas izmeklētāja, kopā ar Vincentu Valderu, mentālistu un psihologu. Tiek atrasta kopsakarība ar kādu citu noziegumu, un izmeklētājiem kļūst skaidrs, ka viņiem ir darīšana ar cietsirdīgu sērijveida slepkavu, kurš jāatrod, pirms tiek nogalināts nākamais. Temps aizvien paātrinās, un Minai un Vincentam jāapsteidz slepkava – viņiem jāizprot tā domu gājiens –, lai spētu viņu apturēt.

 

Linde, Māris. Krievijas - Ukrainas kara priekšvēsture. Cēloņi un skaidrojumi. Rīga: Sava grāmata, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

"Kad Krievijas imperatori latvieti Katrīnu I un Kurzemes hercogieni Annu Krievijas tronī nomainīja vāciete Cērbstes - Anhaltes hercogiene Katrīna II, viņa ar šausmām uzzināja, ka līdzšinējā Maskavijas vēsture ir bijusi uzticīga kalpošana Ordai esot tās Maskavijas ulusam. Viņa lika steidzami uzrakstīt jaunu, uz Rietumiem vērstu Krievijas vēsturi, jo no turienes nāca gan viņa pati, gan pareizticība. Tas arī tika izdarīts. Kaut jau agrāk pamatojot savu izredzētību, Maskavijas valdnieki to balstīja Trešās Romas idejā, tomēr tas varēja īstenoties tikai pēc Bizantijas impērijas un Ordas sabrukuma. Varas pārmantojamība tika pamatota izsekojot pareizticības ienākšanas ceļam austrumbaltu telpā un tas notika caur Kijevas Rusu. Pārvēršot šī ceļa vēsturi par krievu tautas vēsturi, tika veikta vēstures viltošana, jo šim ceļam nav etnisks sakars ar Maskavijas iedzīvotājiem un krievu tautu. Šodienas notikumi Ukrainā lielā mērā balstās šajā viltotajā, jeb Pasūtījuma vēsturē, kā arī mimnēzē, jeb ticības atdarināšanā. Tā cilvēku pārvērš par patiesību nezinošu „божий раб”, pie tam līmenī, kas atbilst Romas impērijas IV-V gs. cilvēku domāšanas līmenim. Tam mēs varam pretoties un uzvarēt zinot patieso vēsturi. Šajā grāmatā Jūs atradīsiet kaut īsu, bet izsmeļošu patiesās vēstures stāstu. Ceru, ka tas daudziem palīdzēs izprast šodien notiekošo." - Māris Linde.

 

Maska, Meja. Sieviete, kurai ir plāns. Piedzīvojumu, skaistuma un panākumu pilnai dzīvei. Amerikāņu autobiogrāfisks romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Meja Maska (Maye Musk, 1948) ir starptautiski pazīstama supermodele, praktizējoša diētas un uztura speciāliste, spoža lektore, kurā ieklausās plaša auditorija visā pasaulē. Viņas fotogrāfijas regulāri publicē žurnāli Vanity Fair, Vogue, Cosmopolitan, New York Magazine un Time. Mejas dzīve nav bijusi tikai viegla – viņa ir pieredzējusi trūkumu, kad viena audzināja trīs bērnus, tikusi galā ar liekā svara problēmām un lauzusi modes industrijas diktētā jaunības kulta stereotipus. Grāmatā Meja, neko neizpušķojot, izstāsta, kā atkal un atkal vajadzējis sākt karjeru no nulles un kā viņa tomēr kļuvusi par pasaules mēroga slavenību un pat stila ikonu vecumā, kuru pati dēvē "par saviem labākajiem gadiem".

 

Mašnovskis, Vitolds. Muižas Latvijā. Vēsture, arhitektūra, māksla. Enciklopēdija. IV sējums. N-Š. Rīga: DUE, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ceturtajā enciklopēdijas sējumā apkopoti 123 muižu apraksti alfabētiskā secībā no burta N līdz Š. Vispirms tiek dota muižas atrašanās vieta un ekonomiskais raksturojums, tad īsa īpašnieku vēsture, akcentējot muižas pirmsākumus un beigas. Seko kungu mājas vai pils būvvēsture un saimnieciskās apbūves ansambļa un parka raksturojums. 

 

Okvela-Smita, Sāra. Maigā miega grāmata. Rokasgrāmata vecākiem par mierīgu zīdaiņu, mazuļu un pirmsskolas vecuma bērnu miegu. [Rīga]: Ģimenes psiholoģijas centrs Līna, [2021].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Pirmie pieci gadi bērna audzināšanā mēdz būt satraukuma un raižu pilni, bet lielākajai daļai vecāku neviena cita problēma nešķiet tik nozīmīga kā miega trūkums. Nereti vecākiem, cenšoties balansēt starp vēlmi izgulēties un bērna vajadzībām, miega jautājums bieži pārvēršas par "cīņu". Taču tam tā nevajadzētu būt. "Maigā miega grāmata" piedāvā uzticamus, pierādījumos balstītus padomus, kā iejūtīgi risināt izplatītas miega problēmas, tostarp biežu mošanos, nakts šausmas un čurāšanu gultā, kā arī praktiskus ieteikumus, kas pielāgoti katram bērna attīstības posmam.

 

Omītes ēdieni. Tematiskais žurnāls Padoms rokā. Nr. 12 (335) (decembris, 2022). Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.
Salātu galds; Sāļi un saldi rauši; Plātsmaizes, kūkas un cepumi; Zupas; Pamatēdieni; Bez mērces nav maltītes: baltā, brūnā, krējuma um bešamela mērce; Putras; Pankūkas; Saldie ēdieni.

 

Ozola, Māra. Īsa pamācība lasīšanā. Īsa pamācība lasināšanā. Latvija: Autora izdevums; SIA Montmasca, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai bērns mūk no grāmatas gluži kā sists? Kā paskaidrot bērnam, kāpēc lasīt ir labi, svarīgi, vajadzīgi un aizraujoši? Kā panākt, ka bērns ar prieku ķeras pie grāmatas un kļūst aizvien patstāvīgāks šajā nodarbē? Ar tādu nodomu radīta grāmata “Īsa pamācība lasīšanā/lasināšanā”. Grāmata ir skatāma no abām pusēm. Tās galvenā puse paredzēta vairāk bērna acīm individuāli, taču otrā paredzēta vecākiem un pedagogiem kopā ar bērniem. Bagātīgais ilustrāciju klāsts palīdzēs ne tikai pievērst uzmanību grāmatai, bet arī palīdzēs paturēt prātā galveno vēstījumu. “Īsa pamācība lasināšanā” ir doti praktiski padomi, kā izvairīties no kļūdām, ko pieļāvuši tik daudzi vecāki “lasināšanas” procesā. Ir laiks ne tikai mācīt lasīt, bet mācīties pašiem, kā lasināt savus mazos un pat lielos. Grāmatai ir 48 lapaspuses un 34 padomi bērniem un vecākiem. Veidota digitālajā drukā, kas rada interesantu tekstūru melnajam tekstam un elementiem attēlos. Grāmata paredzēta lasīšanai kopā ar bērnu un patstāvīgi vairākas reizes, lai atgādinātu par lasīšanas svarīgumu un tās devumu. Ieteicams ar katru bērnu atsevišķi pārrunāt izlasītos punktus, lai pārliecinātos, ka viss ir saprasts. 

 

Ozoliņa, Amanda. Kūku karaliene. Pavārgrāmata. Rīga: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Amanda Ozoliņa - šefkonditore savā uzņēmumā "Kūkas Gardas". Amandai īpašu prieku sagādā dalīšanās ar savām zināšanām un pieredzi. Grāmatā atradīsi biskvīta kūku, musa kūku un makarūnu receptes, kas ir pieprasītas un atstrādātas līdz pēdējai detaļai. Grāmatas autore vēlas iedrošināt noticēt sev un kļūt par profesionāli savā virtuvē, uzdrošinoties pagatavot ko vēl nebijušu. Uzvelc savu skaistāko priekšautu, jo mēs dodamies uz virtuvi!

 

Ozoliņa, Ieva. Adīsim latviski. Tradicionālo latviešu dūraiņu 50 mūsdienīgas versijas. Tai skaitā bezpirkstu cimdi & pulsa sildītāji. Rīga: Madris, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Atklāj maģisko latviešu dūraiņu stāstu un iemācies noadīt kādu no latviešu adītājas Ievas Ozoliņas krāsainās kolekcijas 50 modeļiem, balstītiem tradicionālos rakstos. Tai skaitā bezpirkstu cimdi & pulsa sildītāji. 

 

Paegle, Viktorija. Svētceļojums, mazulīt! Ceļojumu apraksts. Saldus: Valters Dakša, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Svētceļojums, mazulīt!" ir laikmetīga un spilgta debija, kas apraksta ceļojumu pa Amerikām no blondas mazulītes perspektīvas 6 mēnešu garumā ar 1900 eiro budžetu, 178 nokoļīšanas mēģinājumiem un 4 bildinājumiem. Jaunības maksimālisms, sevis izzināšana un mūsdienu jaunieši – bez filtra ar flirtu!

 

Pennere, Sāra. Zudusī aptieka. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Helios OŪ, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Aizmirsti pagātnes notikumi. Noslēpumaina saikne, kas vieno sievietes. Indes un atriebības mantojums. Laipni lūgti zudušajā aptiekā! Astoņpadsmitā gadsimta Londonas dzīlēs atrodas slepena aptieka, kas apkalpo neparastu klientu loku. Sievietes visā pilsētā sačukstas par kādu mīklainu tēlu vārdā Nella, kas pārdod labi maskētas indes, ko izmantot pret ļaunprātīgiem vīriem. Taču aptiekāres liktenis ir apdraudēts, kad viņas jaunākā kliente, trausla divpadsmit gadus veca meitene, pieļauj liktenīgu kļūdu, izraisot virkni seku, kas atbalsojas cauri gadsimtiem. Tikmēr mūsdienu Londonā topošā vēsturniece Kerolaina Pārsvela pavada savu desmito kāzu gadadienu viena, bēgdama pati no saviem dēmoniem. Kad viņa uziet pavedienu neatklātajām aptiekāres slepkavībām, kas šokējušas Londonu pirms divsimt gadiem, viņas un aptiekāres dzīve savijas pārsteidzošos likteņa līkločos, un ne visi tajos izdzīvos. Ar nervus kutinošu spriedzi, neaizmirstamiem tēliem un pārsteidzošu ieskatu vēsturē Zudusī aptieka ir traģisks un reibinošs debijas romāns par noslēpumiem, atriebību un apbrīnojamiem veidiem, kā sievietes spēj viena otru glābt – par spīti šķēršļiem, ko rada laiks.

 

Perija, Sāra. Eseksas čūska. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Londona, 1893. Kad Koras Sībornas valdonīgais vīrs, cienījams politiķis, aiziet mūžībā, viņa jūtas drīzāk atvieglota nekā satriekta. Šī laulība nebija laimīga, un Kora tā arī neiejutās sabiedrības dāmas lomā. Viņas urdošais prāts vienmēr ir alcis izzināt pasauli. Lai nomainītu vidi, Kora kopā ar dēlu un viņa aukli dodas prom no metropoles uz nomaļo Eseksu. Tur drīz vien viņi tiek iesaistīti piedzīvojumā. Klīst baumas, ka pēc trīssimt gadu klusēšanas Eseksā ir atgriezusies čūska, mītisks radījums, kas reiz nogalinājis daudzus. Kad Vecgada vakarā mīklaini iet bojā kāds jauns vīrietis, vietējie ir šausmās. Kora sāk dzīt pēdas izslavētajai čūskai. Vai tā ir kāda jauna dzīvnieka sugaz Vai varbūt tik tiešām noticis kaut kas pārdabisks.

 

Pizāne, Inga. Siena, ko nosiltināt. Latviešu dzeja. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, [2019].

Pieejams: JPB. 

Sienas motīvs ir saistīts ar to, ka paši būvējam sienu, cietoksni, lai sevi pasargātu, bet tādējādi arī daudz zaudējam. Iespējams, siena uzbūvēta jau bērnībā, tad to jāmācās jaukt nost vai siltināt. Dzejā izskan pārdomas par attālināšanos, šķiršanos, laiku, pilsētu, aplikācijām, jūru, ilgām, klusumu un cerību.

 

Poga, Laima. Deserts. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

21. gadsimta jaunajai paaudzei ir tiesības dzīvot drošā un labestīgā vidē, kura, savstarpēji sadarbojoties, mācoties no kļūdām, mums jāveido visiem kopā. Pat vislabāk apsargātajā vidē dažbrīd var ielauzties tās negācijas, kas joprojām apdraud mūsdienu sabiedrību. Kad jauniešu ierastajā mierīgajā ikdienā ienāk nežēlība, vardarbība, necieņa pret personību, līdzcilvēku vienaldzība un pasivitāte ir līdzvērtīga noziegumam. Kā pretstatu sarežģītajām, vēl neatrisinātajām dzīves problēmām romāna varoņi piedāvā noturīgu attiecību, draudzības un mīlestības piesātinātu gaisotni. Raita stāstījuma valoda, interesanti sižeti un sirsnīgi dialogi veido romāna personāžu savdabību, aicinot lasītāju iejusties vairāku paaudžu pieredzē un sadarbībā, kuru vieno galvenais secinājums: “DZĪVEI BEZ PATIESIEM DRAUGIEM, LĪDZJŪTĪBAS UN MĪLESTĪBAS NAV JĒGAS UN VĒRTĪBAS.”

 

Projekts cilvēks. Spiriterritory sarunas par esību, sūtību un būtību. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Katram atsevišķi un nu jau vairāk nekā 30 gadus esot kopā, mums vienmēr būtiska bijusi ceļa sajūta. Ceļš kā process, kas iemieso attīstību un atvērtību jauniem pieredzējumiem. Ceļš, kurā maināmies mēs paši, un arī veids, kā redzam, piedzīvojam un līdzdarbojamies ar apkārtējo pasauli. Jebkas, ko esam uzzinājuši, pie mums ir atnācis divējādi – vai nu caur citiem cilvēkiem, vai kā tiešais pieredzējums. Taču arī otrajā gadījumā, lai saprastu piedzīvoto, vienmēr īstajā mirklī ir gadījies sastapt kādu, kam bijusi līdzīga pieredze un vienlaikus savs skatpunkts uz pieredzēto. Tādējādi tikai vēl vairāk apstiprinot, ka mēs neviens neesam priekš sevis, mēs visi esam priekš citiem. Šajā grāmatā apkopotās sarunas ir daļa no mūsu ceļa. 19 sastapšanās un 19 mēģinājumi paraudzīties uz cilvēku, šo laiku un mums visiem tajā no 19 dažādiem skatpunktiem. Mēs ceram, ka šīs sarunas kļūs par vienuma puzles fragmentu arī jūsu ceļā. Beigu beigās stāsts vienmēr ir tikai par katru pašu. Jo tieši to mēs katrs darām šajā pasaulē – ejam savu ceļu.

 

Puče, Armands. Ar baltiem cimdiem jeb Artura Nagliņa brīnišķīgie piedzīvojumi. Literatūrzinātne. Rīga: Zanes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad apzina un saprot, kas patiesībā notika ar Raini, viņam dzīvam esot, ir diezgan viegli izskaidrot to vājprātīgo spēli, kurā vēlāk tika ierauta Latvija, sākot ar okupāciju un turpinot līdz pat šodienai... Šī radītā sistēma un rafinētie algoritmi ir jāmaina, un tas nozīmē, ka mums diemžēl vai par laimi ir jāmaina arī attieksme pret vienu no izcilākajiem latviešiem. Reti kad var teikt, ka cilvēkam paveicies, ka viņš nomiris īstajā laikā. Rainim ir paveicies, jo viņš tika gatavots ļoti riebīgai misijai, kas nekādi nesaistījās ar Latvijas suverenitāti. Arī labklājības tur nebūtu, vēl mazāk – cilvēcības. Ja nebūtu nomiris, Pliekšāns četrdesmitajā brauktu uz Maskavu un pirmajā rindā stāvētu uz ceļiem krievu priekšā, lai atdotu komunistiem mūsu valsti. Citu variantu dzejniekam nemaz nebūtu – to šī grāmata skaidri atklāj.

 

Račko, Karīna. Es neesmu tava. Latviešu romāns. [Izdošanas vieta nav norādīta]: [Autorizdevums], 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

VARBŪT MUMS IR VAJADZĪGAS VAIRĀKAS DZĪVES… Populāra televīzijas sarunu šova vadītāja Virdžīnija Leimane vilšanos par savu rutīnā iestigušo laulību un aizdomas par vīra neuzticību cenšas apslāpēt darbā un rūpēs par piecgadīgo meitu. Liktenīga iepazīšanās ar talantīgo, šarmanto rakstnieku Aleksu Neitu uzjunda kaisli, kādu viņa neatceras pazinusi, un satricina visas vērtības, kādas viņai kā sievietei līdz šim bijušas. Bet vai, liekot riskantas likmes attiecību spēlē, tu krāp otru cilvēku vai… pati sevi?

 

Railija, Lūsinda. Slepkavības Flīthausā. Īru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kāda skolēna nāve Norfolkas privātskolā šokē visus, un prestižās skolas direktors ļoti cer, ka tas ir tikai traģisks negadījums. Taču policijai notikušais šķiet aizdomīgs, un lietas izmeklēšana tiek uzticēta detektīvinspektorei Džezminai Hanterei, kura bija nolēmusi pamest darbu, tomēr negribīgi piekrīt uzņemties šo lietu. Kopā ar uzticamo kolēģi seržantu Mailsu Džezmina nokļūst privātskolas slēgtajā vidē, un līdz ar liecinieku iztaujāšanu par Čārlija Kavendiša traģisko bojāeju sākas satraucošu un neparedzētu notikumu virkne. Izmeklēšana kļūst aizvien sarežģītāka, jo Flīthausa glabā daudz tumšākus noslēpumus, nekā varētu gaidīt.

 

Remarks, Ērihs Marija. Rietumu frontē bez pārmaiņām. Vācu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ēriha Marijas Remarka slavenākais romāns "Rietumu frontē bez pārmaiņām" vispirms tika publicēts turpinājumos vācu laikrakstā Vossische Zeitung 1928. gada novembrī–decembrī un grāmatas formātā – 1929. gada janvāra beigās. Kopš tā laika pagājuši jau 95 gadi, bet grāmata nenozūd no grāmatplauktiem, tā tiek izdota atkal un atkal, tiek iestudēta un ekranizēta. Cits pēc cita viņi krīt kaujas laukā... 1914. gadā visi vienas klases skolēni – astoņpadsmit gadus veci zēni –, sava klases audzinātāja mudināti un ideālu pārņemti, brīvprātīgi piesakās armijā, lai "dotos uzvarēt šo karu"...

 

Remess, Andžils. Karostas noslēpumu skartie. Personības un stāsti. Vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Liepājas Karostas mūros parādās ne tikai sendienu noslēpumainie notikumi, bet arī teiksmaini tēli-cilvēki: Rūdolfs Bangerskis, Oskars Kalpaks, Andrievs Niedra, Raimonds Pauls... Daļu no viņiem Karostas elpa bija tikai skārusi, tomēr rūdījusi un devusi pieredzi, lai tie reiz kļūtu par prezidentiem, valdību vadītājiem, ministriem, admirāļiem, ģenerāļiem, pārsteigtu pasauli ar izgudrojumiem... Vēsturiskas personības ir daļa arī no Karostas vēstures stāsta.

 

Rudenko, Serhijs. Zelenskis. Ukrainas prezidenta biogrāfija. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

2019. gadā tautā iemīļotais ukraiņu komiķis Volodomirs Zelenskis balotējās Valsts prezidenta vēlēšanās, solot, ka atjaunos pilsoņu uzticību politikai un izbeigs ieilgušo konfliktu ar Krieviju. Pēc pārliecinošās uzvaras viņš skali paziņoja: "Es jūs nepievilšu!" - vēl nenojaušot, ka trīs gadus vēlāk kopā ar savu valsti cīnīsies par tās pastāvēšanu un neatkarību baisākajā karā Eiropā kopš 1945. gada. Krievijas nežēlīgās agresijas dēļ Volodomirs Zelenskis 2022. gada 24. februārī nokļuva visas pasaules uzmanības centrā, un nu viņa vārds vairs komentārus neprasa. Bet kā aktieris, kuru neuztvēra nopietni, nonāca līdz pasaules cienīta līdera statusam?

 

Saļņikovs, Aleksejs. Petrovi ar gripu. Krievu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

“Petrovi ar gripu” sastopam parastu ģimeni: Petrovs ir automehāniķis, kas brīvajā laikā zīmē komiksus, viņa sieva ir bibliotekāre, kura, šķiet, neieredz cilvēkus. Viņu dēls grāmatas nelasa, jo aizraujas ar videospēlēm. Ģimenes ikdienas rutīnu, tuvojoties gada nogalei, izjauc nejauks gripas vīruss, un ierastā dzīve pārtop savādi izklaidējošā un nedaudz spokainā, halucinācijām līdzīgā sapnī... Iespējams, šī romāna svarīgākais mērķis ir atgādināt lasītājiem par skeletiem viņu pašu skapī, it īpaši – kautrīgajiem un tiem, kuri īsti nevēlas atzīt, ka viņiem tādi ir.

 

Sarunu spēles. 39 mutiski spēlējamas spēles lieliskiem brīžiem. [Rīga]: [izdevējs nav zināms], 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā apkopotas 39 sarunu spēles. Ērts formāts - A5, lai var lietot gan ceļojumā gan mājās; papildus spēlēm atradīsiet ieteikumus no Līgas Bērziņas un Ineses Ābolas - kāpēc tik svarīgi iemācīt bērnam sarunāties, izteikt domas mutiski, ko tas dod personības attīstībā; vairums no spēlēm ir papildinātas ar QR kodu, kur ir iespēja ar mobīlā tālruņa palīdzību, uzreiz noklausīties audio formātā spēles noteikumus; grāmatas lappusēs atradīsi sarunu kartītes 20 raisošiem sarunu tematiem. 20 sarunu kartītes.

 

Segliņa, Inguna. tumsā tik viegli pazaudēt sevi. Latviešu dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ja jums kādreiz gadās pazaudēt sevi, tikai neaizmirstiet atkal atrast! Ļoti gribas nekļūdīties un saprast, kas tu esi, nepazaudējot savu iekšējo gaismu. Visi mēs ierodamies šajā pasaulē kaili un nevarīgi, mēs visi bijām praktiski vienādi. Sabiedrība, vecāki un ģenētika izveidoja mūs tādus, kādi esam tagad. Mēs neesam ideāli, bet mēs katrs esam unikāli un vienreizēji. Mums katram dzīvē ir bijuši tādi brīži, kad licies – esam pazaudējuši saikni ar sevi, patieso un īsto. Mēs tik aktīvi uzņemam sevī visu apkārt notiekošo, ka pavisam aizmirstam par sevi, savām vēlmēm, vajadzībām un domām. Tikai atrodot sevi īsto, mēs kļūstam par nobriedušām personībām. Reizēm ir jāiekrīt dziļā bedrē, lai, rāpjoties no tās ārā, mēs varētu pārdomāt un saprast daudzas sev svarīgas lietas, spētu noteikt savas prioritātes. Visā tajā rāpšanās procesā galvenais ir sadzirdēt savu iekšējo balsi, neļaut tai apklust, klausīties sevī un sadzirdēt!

 

Skalbe, Kārlis. Pasakas pieaugušajiem. Rīga: Avots, 2022.

Pieejams: JPB.

Kārļa Skalbes pasakās apslēpta dziļa tautas gudrība. Tās saprotamas gan lieliem, gan maziem, izskaidrojot atšķirību starp labo un ļauno, īstām vērtībām un maldugunīm, ļaujot saskatīt, kas ir tās patiesās vērtības, ko nevar nopirkt pat par visu pasaules zeltu. Pasakas izraisa pārdomas, nomierina, mazina stresu un apliecina, ka katru mākoni ieskauj zelta maliņa.
Brīnuma vācelīte; Ceļš uz pavasari; Jūras vārava; Labuma meklētājs; Laimes sala; Dvēseļu mežs; Milzis; Mūžīgais students un viņa pasaka; Par neizdodamo dālderi; Pasaka par vara vīru; Divi draugi; Pasaka par zelta ābeli; Pasaku pūķis; Pēdējais prieks; Sēņotājs; Pārvēršanās.

 

Skudra, Egīls. Kad lūzis gumijkoks. Latviešu atmiņu stāsts. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Egīls Skudra ir dzimis 1932. gadā. Represijām pakļauts divas reizes. Pirmo reizi - tādēļ, ka piederēja pie "nepareizās" ģimenes. Otro reizi - tādēļ, ka aizbēga no padomju armijas ar mērķi cīnīties par Latvijas neatkarību. Šī grāmata vēsta par viena cilvēka likteni vēstures griežos, un vienlaikus tā ir arī spilgta liecība par nesamierināšanos ar Latvijas okupāciju: politisko ieslodzījumu, čekas spēlītēm un mēģinājumiem izdzīvot totalitārā iekārtā. "Kad tiesa atgriežas, mums abiem tiek nolasīti spriedumi. Rihardam divdesmit pieci gadi. Man par dzimtenes nodevību arī divdesmit pieci. Par terora akta mēģinājumu - augstākais soda mērs. Par kontrrevolucionāru aģitāciju... Bet turpmāko es dzirdu klusināti un it kā no liela tāluma. Tiesas zāles augstie un augšpusē velvētie logi manā acu priekšā pārvēršas par gaišiem izplūdušiem plankumiem, ko apkārt ieskauj tumsa. Tiesnesis kaut ko turpina lasīt, ka spriedums nav pārsūdzams, kaut ko beigās par apžēlošanu, bet es no tā visa maz ko apjēdzu. Manā apziņā visam pāri nostājas augstākais soda mērs - nošaušana."

 

Skujiņš, Zigmunds. Burti lido, domas skan. Zigmunda Skujiņa sarakste ar rakstniekiem un lasītājiem. Literatūrzinātne. [Rīga]: Inga Skujiņa, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā izbaudām rakstnieka Zigmunda Skujiņa (1926-2022) domu un valodas spēku. Tā atspoguļo rakstnieka plašo saraksti. Un tā ir tikai daļa no bagātības, kas pieder rakstniekam. Sarakstes līdzautori: Velta Sniķere, Imants Ziedonis, Rita Gāle, Velta Toma, Gunars Janovskis, Sarmīte Janovska Ērenpreisa, Alberts Caune, Georgs Šleiers, Jānis Krēsliņš, Veronika Janelsiņa, Kazimirs Laurs, Alfrēds Straumanis, Juris Kronbergs, Imants Lancmanis, Ilmars Bastjānis, Velta Līne, Aristīds Vīgners, Rimands Ceplis, Jānis Stradiņš, Ausma Medne, Jette Užāne, Mirdza Zalts, Vaidelotis Apsītis, Skaidrīte Dombrovska, Daila Tupuriņa, Teodors Rozītis, Ināra Skulme u.c.

 

Slaidiņš, Jānis. No Krimas līdz Marinkai. Latvija: Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Ukrainas konflikta īsto vēsturi, tāpat kā Otrā pasaules kara īsto vēsturi diez vai tik drīz uzrakstīs. Daudz būs noklusēts, daudz būs aizmirsts, bet galvenais ir un paliks - ukraiņu brīvprātīgie, karavīri un vienkāršie Ukrainas iedzīvotāji savu valsti ir nosargājuši un ierakstījuši savu vārdu pasaules kara vēstures lappusēs. Tas ir tautas spēks, un, kamēr tauta būs stipra un vienota, tā varēs stāties pretim pat tādam spēcīgam militārajam agresoram kā Krievija. Mācīsimies no Ukrainas, analizēsim, secināsim un būsim stipri savā vienotībā un Tēvzemes mīlestībā.

 

Stipre, Sintija. Latvijas Valsts apbalvojumi. Vēsturiskā izcelsme un tiesiskais regulējums. Rīga: Sintija Stipre, 2022. 

Pieejams: JPB.
Apbalvojumu būtība un vēsturiskā izcelsme; Lāčplēša Kara ordenis (1919-1940); Latvijas Neatkarības ordeņa un Ozola Vainaga ordeņa statūtu projekti (1921); Valsts apbalvojumu tiesiskais regulējums Latvijas Republikas Satversmes projektā (1922); Triju Zvaigžņu ordenis (1924); Latvijas Valsts apbalvojumu sistēma no 1938. gada; Latvijas Valsts apbalvojumu tiesiskais regulējums mūsdienās; Protokolārie ordeņi; Valsts prezidenta tiesības uz Valsts augstākajiem apbalvojumiem, stājoties amatā; Valsts apbalvojumu konstitucionālie aspekti un judikatūra; Valsts apbalvojumu veidi un tiesiskais regulējums Eiropas Savienības valstīs; Valsts apbalvojumu sociāli psiholoģiskā nozīme.

 

Sudraba, Velga. Psihosomatiskā medicīna. Mācību līdzeklis. Rīga: RSU, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata veidota kā mācību līdzeklis topošajiem ārstiem, psihologiem, vecmātēm, māsām un mākslas terapeitiem. Taču vienlaikus šis plašais izdevums būs vērtīgs izziņas avots veselības aprūpē strādājošiem speciālistiem un atbalsta darbiniekiem, kā arī ikvienam, kuram interesē veselības preventīvā uzvedība un psihisko procesu ietekme uz slimību attīstību.

 

Šibeka, Frīda. Grāmatnīca pie Temzas. Zviedru romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šarlotei ir savi iemesli, kādēļ viņa ierakusies darbā, taču kādu dienu dzīve apgriežas kājām gaisā: viņa manto grāmatnīcu Londonā. Nolēmusi īpašumu pārdot, Šarlote dodas uz Angliju, taču drīz vien viņa sajūt saikni ne tikai ar grāmatveikaliņu, bet arī ar tā sirsnīgajām darbiniecēm, rakstnieku Viljamu un astaini Tenisonu. Tomēr joprojām nav skaidrs, kāpēc tante mantojumu atstājusi tieši Šarlotei un kāpēc māte nekad nerunāja par savu pagātnir Zviedru rakstnieces Frīdas Šibekas “Grāmatnīca pie Temzas” ir burvīgs un cerību pilns romāns par draudzību, mīlestību, nodevību, piedošanu un to, kā grāmatām pilna māja, labi draugi un izlutināts runcis var palīdzēt sākt visu no jauna.

 

Šmite, Gundega. Grieķu svīta. Latviešu miniatūras. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Gundega Šmite ir klasiskās laikmetīgās mūzikas komponiste un muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijas docētāja, vairāku kompozīcijas meistarklašu vadītāja. Viņas mūzika tiek regulāri atskaņota gan Latvijā, gan ārvalstīs. Kopš 2012. gada līdzās Latvijai viņa par savām mājām sauc arī Grieķiju. Viņas mūzika mājo tuvu klusumam, taču bieži tajā uzmirdz arī ekspresīvas krāsas, pludinātas jaunos tembrālos meklējumos. Turpat ir arī vārds un tā trauslā robeža ar mūziku. 2013. gadā Gundega ir aizstāvējusi doktora disertāciju par dzejas un mūzikas mijiedarbi latviešu laikmetīgajā kormūzikā. Jau kopš bērnības viņa ir meklējusi radošu izpausmi literatūrā, taču tikai šogad nāk klajā viņas debijas grāmata. Literārās iemaņas viņa ir slīpējusi Literārajā Akadēmijā un “Satori” autoru nometnēs. “Grieķu svīta”, kuras nosaukums aizgūts no instrumentālās mūzikas formas, nes sevī mūsdienu Grieķijas iedvesmotus vērojumus, taču muzikālu miniatūru vietā ir literāras miniatūras. Katra nelielā stāsta centrā ir kāds varonis – bērns, jaunietis, cilvēks brieduma gados vai sirmgalvis mūža izskaņā. Šie ļaudis satikti dažādās vidēs – tavernās, tirgū, muzejā, skolā, universitātē, ielās un dabā. Tie ir gan reālas personības, gan iztēlē piedzimuši tēli, kuros saplūst vairāki vērojumi, taču ikvienā atspoguļojas šodienas Grieķija – raiba, pretrunīga un bezgala krāsaina. Katrā no “Grieķu svītas” divdesmit miniatūrām ieskanas arī mūzika, kas kā kopīga stīga vijas cauri visai svītai.

 

Štāla, Stefānija. Ikviens spēj veidot attiecības. Zelta vidusceļš starp tuvību un brīvību. Ētika. Rīga: Ģimenes psiholoģijas centrs LĪNA, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Daudz tiek runāts par šodienas paaudzi, kura nav spējīga veidot attiecības. Tie ir jauni cilvēki, kuri piedzīvo neveiksmi attiecībās, jo baidās no tuvības un intimitātes. Vai nespēja veidot attiecības ir laikmeta iezīme un neizbēgams mūsdienu sociālo procesu rezultāts? Stefānija Štāla to uzskata par kļūdainu pieņēmumu. Psiholoģe, kura ir daudz pētījusi bailes no attiecībām, zina, ka sarežgītas attiecības un neveiksmīgas laulības ir eksistējušas visos laikos, tomēr katrā cilvēkā joprojām mājo iedzimta pamatvajadzība – vēlme būt attiecībās. To, kā katram iespējams veidot piepildītas attiecības, Stefānija Štāla pārliecinoši un reālistiski atklāj ar iekšējā bērna koncepta palīdzību. Būtiskākais ir stiprināt savu pašvērtējumu un atrast līdzsvaru starp pielāgošanos un sevis apliecināšanu. Izprotot šos mehānismus, mēs vairs negaidām, kad partneris mainīsies vai kad pie durvīm pieklauvēs Īstais vai Īstā, bet esam paši savas laimes kalēji.

 

Šulce, Dzintra. Veiksminieks. Latviešu romāns. Ķekavas novads, Baldone: UNDA, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Aldis nesaprot pats sevi. Cenša attaisnot, baidās atzīties. Visu nelaimju cēlonis - neatļauties būt sev pašam. Bailes lemt un rīkoties. Tad sanāk atlikt un atlikt, līdz pēdējam pagriezienam. Cilvēki melo sev, jo pūlas darīt visu, lai no malas viņu dzīve izskatītos labi... it kā pārējiem būtu svarīgi - kas, ar ko un kā.

 

Tirzītis, Gunārs. Leģionārs. (Vakara romāns; 2022/11 (281). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Mājās! Pēc vairākiem izsūtījumā pavadītiem gadiem bijušais leģionārs Roberts atgriežas Rīgā. Viņam paveicies ne tikai palikt dzīvam, bet dzīvus un ģimenes agrākajā mājvietā atrast arī tuviniekus - brāļa ģimeni. Vēl pēc kāda laika - arī iekārtoties gluži tīkamā darbā. Tiesa, dzīvoklis nu jādala ar svešiniekiem, ar padomju realitāti aprast grūti, tomēr laiks un jaunatklāta mīlestība pamazām dziedē brūces...

 

Ulmanis, Juris Alberts. Ceļš uz Everestu, kas turpinās. Dienasgrāmata. Rīga: NT Klasika, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata ir autora ekspedīcijas dienasgrāmata, kurā viņš apraksta visus svarīgākos notikumus, satiktos cilvēkus, pārdomas, šaubas un atziņas. Grāmata ļauj lasītājam izsekot autora gaitām ceļošanai izaicinošajā periodā – 2021. gada pavasarī, kad daudzviet bija spēkā Covid-19 ierobežojumi. Grāmatas saturs aptver somu sakārtošanu Rīgas dzīvoklī, lidojumu uz Āziju, karantīnas periodu Katmandu viesnīcā, ierašanos kalnu nometnē, ilgo, grūto ceļu uz virsotni, šaubīšanos par savām spējām, pārliecības uzplaiksnījumiem, Covid-19 nonākšanu kalnos un tā radītajām problēmām, kā arī grūtībām atgriezties mājās.

 

Vidnere, Māra. Stresa menedžments. Sintoniskais stresa vadīšanas modelis. Psiholoģija. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: JPB.

Autore analizē vienu no ikdienas parādībām- stresu, un atklāj, kā bez lielas piepūles un īpašiem resursu ieguldījumiem ikviens var palielināt savu noturību pret spriedzi un tā uzlabot veselību. Pirmā grāmatas nodaļa raksturo stresa būtību un pamatpaņēmienus tā novēršanai, otrā nodaļa veltīta darbībām, kuras var izmantot, lai atgūtu stabilitāti kritiskās situācijās, bet trešā- paņēmieniem, ar kuru palīdzību ikviens var kopumā padarīt sevi noturīgāku pret stresa ietekmi.

 

Zaremba-Krīgere, Evita. Pa dziesmas pēdām Ziemeļlatgalē. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

Evitas Zarembas-Krīgeres grāmata piedāvā aizraujošu ceļojumu pa Ziemeļlatgales dziesmas pēdām, kura gaitā lasītājam piedāvāts kļūt par dziedātāju, jo dziesmas domātas dziedāšanai ne plauktā turēšanai. Tomēr arī plaukta turētājiem un pētniekiem šī grāmata būs noderīga, jo še iespējams sastapt leģendāras Ziemeļlatgales dziedātājas, un uzzināt ko vairāk par viņu dzīvi, kas šajā gadījumā stāstīta ne svešiem, bet savējiem, un tādējādi satur arī jaunu un līdz šim mazāk zināmu informāciju. Šāda personiska, intervijās balstīta pieeja, kuras centrā ir konkrēti cilvēki, viņu dzīves pieredze un tieši viņu dziedātās dziesmas, ir brīnišķa dāvana Ziemeļlatgales krāšņā un bagātā dziesmu pūra glabātājiem un kopējiem, starp kuriem ir arī šīs grāmatas autore.

 

Zvirbulis, Miks. Esmu mierīgs kā pielādēts lielgabals. Kinooperatora atmiņas. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.

Latviešu kinooperators Miks Zvirbulis ir piedalījies vairāk nekā 38 latviešu filmu tapšanā. No 1960. līdz 1990. gadam strādājis Rīgas kinostudijā par operatoru, vēlāk darbojies televīzijā un dokumentālā kino jomā. Latvijas Filmu operatoru ģildes biedrs un Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedrs, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks (2020). Ieguvis "Lielā Kristapa" balvu (2015) par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā. Grāmata ir aizraujošs un bagātīgi ilustrēts ieskats Mika Zvirbuļa un viņa laikabiedru atmiņās par kopīgi pavadītajiem un radošajiem darba gadiem.

 

Žebers. Ceļš pie patērētāja. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2021.

Pieejams: JPB.

Iegādājoties jebkuru preci, arī šo grāmatu, pircējs jeb patērētājs sastopas ar uzziņas materiālu, kas satur norādes par preces lietošanu. Ja esat iegādājies mēbeles, tad pamācība ietvers vizuālu un grafisku attēlu kopumu, kurā redzams, kā mēbeli salikt pareizā secībā, lai to varētu lietot, vai gadījumos, kad iegādāta sadzīves tehnika - kā to pareizi novietot un pieslēgt. No tā, cik loģiski un secīgi būs norādīta darbību kārtība, atkarīgs preces kalpošanas ilgums un patērētāja drošība. Šī grāmata ir paredzēta visdažādākā veida vizuālā starpposma – norāžu – tuvākai aplūkošanai.

 

Асиман, Андре. Восемь белых ночей. Amerikāņu romāns. Москва: Popcorn Books, 2020.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

«Восемь белых ночей» — романтическая история о встрече в канун Рождества и любви с первого взгляда. Молодым людям, познакомившимся на вечеринке, суждено провести вместе восемь ночей, в ходе которых они то сближаются, то отдаляются, пытаясь понять свои истинные чувства в отношении друг друга. 

 

Боджалиан, Крис. Бортпроводница. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Азбука, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Бортпроводница Кассандра Боуден не прочь развеяться между рейсами, ей не в новинку просыпаться в постели с малознакомым мужчиной. И вот опять утро из тех, что вызывают стыд и раскаяние: номер-люкс, кошмарное похмелье, провал в памяти и очередной красавчик рядом. Только почему он совсем не дышит? И почему простыни залиты кровью из его рассеченного горла? Одинокая женщина в арабской стране, Кэсси не осмеливается обратиться в полицию. Поэтому ей приходится отчаянно лгать — и по пути в аэропорт вместе с экипажем лайнера, и в полете до Парижа, обслуживая салон первого класса, и в Нью-Йорке, где ее встречают агенты ФБР. И теперь единственный способ выпутаться из паутины лжи — докопаться до правды, узнать, что на самом деле произошло в той дубайской гостинице….

 

Болдаччи, Дэвид. Нити тьмы. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Спустя тридцать лет спецагент ФБР Пайн, приложив неимоверные усилия, смогла вычислить похитителя – некоего Ито Винченцо. Который, впрочем, давно исчез, не оставив следов. Чтобы найти хоть какую-то ниточку, она отправляется туда, где его видели последний раз, в Нью-Джерси. В дом, где живет внук Винченцо, Тони. Этли собирается просто поговорить с ним, однако Тони, едва услышав стук в дверь и голос женщины, сбегает. Пайн бросается в погоню и, отчаявшись догнать гонимого диким страхом беглеца, собирается сделать предупредительный выстрел. Но не суждено. Откуда-то справа она получает удар, сбивающий с ног. А поднявшись, видит направленный на нее ствол….

 

Боман, Анне Катрине. Агата. Dāņu romāns. Москва: АСТ ; Corpus, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

«Агата» переносит нас во Францию сороковых годов. Пожилой психотерапевт, устав от полувековой практики, собирается на пенсию. Он буквально считает дни до будущей свободы. Но тут к нему на терапию записывается новая клиентка, и стройный план начинает рушиться.

 

Васильева, Любовь. Одержимая духом шаманов. Реальная история ребенка-шамана. Okultisms. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Юная Кюннэй была обычной девочкой, она ходила в школу, любила петь, радовала маму. Но кое-что отличало ее от других: она обладала даром исцеления, способностью к левитации, умела менять обличье — и всему этому есть многочисленные свидетельства. Внутри ее души обитали древние шаманские энергии, совладать с которыми она была не в силах и покинула наш мир в 18 лет. В книге приводятся воспоминания матери Кюннэй, ее родных, друзей и знакомых, а также людей, не знавших ее лично, но тоже имевших возможность убедиться в ее таинственной силе.

 

Вердон, Джон. Волчье озеро. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ; CORPUS, 2020.

Pieejams: JPB.
“Волчье озеро” — пятый детективный роман Джона Вердона о полицейском в отставке Дэйве Гурни. Погибли четверо молодых людей. Предстоит выяснить, покончили ли они с собой или им кто‑то поспособствовал. В полиции считают, что всех четверых подтолкнул к самоубийству Ричард Хэммонд, психолог и гипнотизер. Но Гурни эта версия кажется не слишком убедительной, и он начинает собственное расследование. Которое приводит его к истории, случившейся много лет назад в одном детском летнем лагере.

 

Вильмонт, Екатерина Николаевна. Рыжий доктор. Krievu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Он уже больше ни на что не надеялся. За спиной остались только руины: неудавшийся брак с мучительным разводом, козни на работе и, как результат - тремор и уход из профессии. Так думал Рыжий доктор, теперь уже в прошлом выдающийся кардиохирург. Что ему остается? Прислушаться к совету и сменить обстановку. Но он и представить не мог, что море и солнце подарят ему рыжего котенка и танцующую женщину на пляже. Но не все так просто….

 

Випробовуючи долю, гартуючи волю. Україна й українці в ХХ [20] - на початку ХХІ [21] ст.: у трьох книгах. Книга 2. Ukrainas vēsture. Київ: ТОВ "Видавництво "Кліо"", 2021. 

Pieejams: JPB.

Перетворення України ментальної на Україну реальну, народу — на націю, території — на державу є наскрізною смисловою віссю пропонованого трикнижжя. Геополітичні виклики, нелюдські випробування, високі пошуки і турботи повсякденного життя українців викладені в хронотопі «довгого українського сторіччя» — епохи Української революції і національно-визвольної війни, що розпочалася в 1917 році і триває досі. У другій книзі йдеться про українців у вогні Другої світової війни, після завершення якої Україна стала соборною, та у холодній війні, що уможливила її суверенізацію. Провідним фокусом осмислення історичної долі України та українців в епоху протистояння світових систем є війна як геополітичне і соціальне/культурне явище, що стало системотвірним фактором формування національної свідомості новітньої доби.

 

Ганичкина, Октябрина. Золотая энциклопедия огород на 6 соток. Секреты для ленивых дачников от Октябрины Ганичкиной. Lauksaimniecība. Москва: Э, 2017.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Новая книга Октябрины и Александра Ганичкиных - ведущих отечественных специалистов в области сельского хозяйства - посвящена тому, как регулярно получать богатый урожай даже с небольшого участка. Секрет успеха - в правильно организованных посадках и оптимальном наборе культур. Читатель познакомится не только со всеми тонкостями агротехники овощных, плодовых и зеленных культур, но и с рекомендуемыми схемами посадок, которые позволят минимизировать затраты времени, денег и, конечно, сил. В книге подробно описан весь комплекс работ на приусадебном участке, методы обогащения и улучшения почв. Большое внимание уделено вопросам защиты посадок от вредителей и болезней, подробно описаны самые эффективные современные удобрения.

 

Гилберт, Элизабет. Город женщин. Amerikāņu romāns. Москва: Пальмира; Санкт-Петербург: Пальмира, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Роман о молодых героинях в сверкающем и дерзком театральном мире Нью-Йорка 1940-х, это еще одна история о барьерах, с которыми девушки сталкиваются - и которые преодолевают - в поисках радости жизни.

 

Голдринг, Сьюзан. Ее звали Ева. Angļu romāns. Москва: АСТ, Жанровая лит., 2020. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Иногда за свои обещания приходится заплатить высокую цену… Эвелин Тейлор-Кларк доживает последние дни в лечебнице "Лесные поляны", расположенной в одном из сельских районов Англии. На первый взгляд она кажется добродушной пожилой леди, любящей проводить время за кроссвордами. Среди вещей, которые она привезла с собой, были письма мужу. В них она рассказывала о своей жизни, о принятых решениях и совершенных поступках. Ее прошлое хранит тайны, которые она помнит до мельчайших подробностей… Пэт, племянница Эвелин, разбирая архивы, находит фотографии военного времени, паспорт на чужое имя и другие личные вещи и передает их тете. Глядя на эти документы, Эвелин переносится в прошлое, в страшное место. Когда-то она отправилась туда, чтобы отомстить человеку, который послал на смерть ее мужа. Эвелин оказалась втянутой в мир боли и предательства, что изменило ее навсегда. Ведь способность к жестокости зачастую может скрываться под маской цивилизованности.

 

Горовиц, Энтони. Сороки-убийцы. Angļu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2021.

Pieejams: JPB.

Редактор Сьюзен Райленд читает рукопись детективного романа, который с нетерпением ожидают поклонники популярной серии, и обнаруживает, что там недостает самого интересного — развязки. Сьюзен начинает поиски пропавших страниц и попутно фантазирует, пытаясь отгадать, кто же является убийцей в романе, составляет список подозреваемых… Известие о смерти Алана Конвея, автора того самого детектива, застает ее врасплох. Он покончил с собой? Стал жертвой несчастного случая? Но Сьюзен не зря двадцать лет редактировала книги криминального жанра, дедуктивный метод знаком ей не понаслышке. Сопоставив некоторые факты, она приходит к выводу, что произошло замаскированное убийство, и с риском для жизни начинает распутывать этот детективный клубок….

 

Жирар, Даниэль. Эксгумация. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.
Доктор Анна Шварцман – блестящий судебно-медицинский эксперт департамента полиции Сан-Франциско. Ее работа – выяснять правду о последних мгновениях жизни потерпевших, которую мертвые уже не расскажут сами. Представьте, что встречаете человека, похожего на вас как две капли воды. Более того: он одет также, как вы, а его квартира – едва ли не точная копия вашей. Немного жуткое ощущение… Теперь представьте, что вы – судмедэксперт, а ваш двойник – то самое тело, на осмотр которого вы приехали. Тихий, невообразимый ужас. Именно это испытала доктор Анна Шварцман во время вызова на труп: убитая имеет такие же черты лица, волосы, рост… и даже кулон на ее шее точно такой же, как у Анны. Но главное – внезапное осознание: все это лишь начало, и худший кошмар еще впереди….

 

Йонассон, Рагнар. Мгла. Трилогия. Книга 1. Islandiešu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2022. 
Pieejams: JPB.   
В отдаленной бухте среди скал обнаружено тело молодой русской женщины. Приехав в Исландию в поисках лучшей доли, она нашла смерть в ледяной воде северного моря. Обстоятельства этой трагедии выяснить не удалось, и дело было закрыто. Прошел год, прежде чем Хюльда Херманссдоуттир, инспектор полиции Рейкьявика, извлекла его из архива. Для Хюльды это было последнее расследование, и у нее оставалось лишь нескольких дней до окончания ее службы в полиции… Действие романа разворачивается на фоне завораживающих пейзажей пустынного исландского нагорья и величественных фьордов, затерянных среди скал.

 

Йонассон, Рагнар. Остров. Трилогия. Книга 2. Islandiešu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2022. 

Pieejams: JPB.   
Четверо друзей отправились отдохнуть на остров недалеко от побережья Исландии, и никто из них не мог предположить, что эта поездка обернется трагедией… Инспектор полиции Хюльда Херманнсдоуттир ведет расследование и обнаруживает странную связь истории на острове с делом десятилетней давности, когда была найдена мертвой молодая женщина, погибшая при неясных обстоятельствах в столь же пустынном месте. Хюльда блуждает по лабиринту недомолвок и все больше убеждается, что никто не говорит ей всю правду, включая самых близких людей. Захватывающий, тревожный и пугающий роман Рагнара Йонассона повествует о женщине, которая пытается найти истину, ускользающую в провалах времени, а также пролить свет на собственное прошлое. «Остров» — вторая книга в трилогии о Хюльде от «короля скандинавского нуара» Рагнара Йонассона, мгновенно ставшая мировым бестселлером, в котором переплетаются настоящее и прошлое, ложь и правда, любовь и предательство.

 

Йонассон, Рагнар. Снежная слепота. Islandiešu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2022.

Pieejams: JPB.   

Ари Тор, молодой полицейский из Рейкьявика, приезжает в небольшой городок на севере Исландии, где никто не запирает дверей, – попасть сюда можно только через узкий тоннель в горах. Одиночество, снег и темнота бесконечной зимы затягивают Ари Тора в пучины ночных кошмаров, его одолевают воспоминания о прошлом и тоска по оставленной в Рейкьявике подруге. Он чувствует себя чужаком в этом тесном сообществе давно знакомых друг с другом людей. Но когда в снегу находят полуобнаженную женщину, истекающую кровью, а пожилой писатель замертво падает с лестницы в местном театре, Ари Тор, который ведет расследование, оказывается в самом центре этого сообщества, – и он не может доверять никому. Прошлое играет с настоящим, напряжение нарастает, а Ари Тор все глубже погружается в свою собственную тьму – ослепленный снегом, под прицелом множества глаз. 

 

Кейн, Рэйчел. Горький водопад. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: 2020, Эксмо. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Не оглядываясь на прошлое, до сих пор преследующее Гвен Проктор, она пытается двигаться вперед. Теперь Гвен — частный детектив, занимающийся тем, что у нее получается лучше всего, — решением чужих проблем. Но вот ей поручают дело, к которому она поначалу не знает, как подступиться. Три года назад в Теннесси бесследно исчез молодой человек. Зацепок почти не осталось. За исключением одной, почти безнадежной. Незадолго до своего исчезновения этот парень говорил, что хочет помочь одной очень набожной девушке… Гвен всегда готова ко всему — она привыкла спать чутко, а оружие постоянно держать под рукой. Но пока ей невдомек, насколько тесно это расследование окажется связано с ее предыдущей жизнью. И с жизнью людей, которых она так любит….

 

Кибилдс, Мартиньш. Atslēgas. Находки в истории столетия Латвии. Vēsture. Рига: Ilze Grase-Ķibilde, 2022.

Pieejams: JPB.

В книге собраны 50 сюжетов документальной телепередачи Мартиньша Кибилдса «Ключи. Находки в истории столетия Латвии», посвященных важнейшим событиям столетней латвийской истории (1918–2018). Исторические события раскрыты с необычной точки зрения, что как бы открывает двери к малоизвестным и потому особенно интригующим фактам. «Что однажды произошло, никогда не исчезнет», – говорил Мартиньш, который не был историком, но считал историю одним из своих страстных увлечений. Это отражается и в анализе событий, которому присущи достойный детектива энтузиазм и острый взгляд на малоизвестные, в том числе неудобные картины из прошлого Латвии. Новая публикация не претендует на академическое исследование или энциклопедическое собрание фактов, но призывает каждого читателя, независимо от возраста и знаний истории, начать критический разговор, чтобы сломать стереотипы о ходе решающих событий прошлого страны и подчеркнуть их существенные закономерности, а также связь с сегодняшним днем.

 

Кларк, Мэри Хиггинс. Пусть девушки плачут. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2020.

Pieejams: JPB.
Журналистка Джина Кейн получила странное письмо. Некто сообщает, что на телеканале «РЕЛ ньюс» творится «нечто ужасное». Пытаясь найти автора письма, Джина выясняет: это женщина, и она разбилась на гидроцикле в Южной Америке. Тем временем несколько сотрудниц «РЕЛ» жалуются на сексуальную агрессию со стороны лица канала. Не желая выносить сор из избы, руководство заключает с жертвами сделку о неразглашении. Нанести урон репутации компании теперь может только Джина, стремящаяся понять, на самом ли деле смерть на воде — всего лишь трагическая случайность. И когда погибает одна из сотрудниц, связанная сделкой, становится очевидно – кто-то пытается любой ценой полностью ликвидировать угрозу, нависшую над телегигантом….

 

Коннелли, Майкл. Ловушка для адвоката. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Астрель, 2022.

Pieejams: JPB.

Для того чтобы успешный адвокат по уголовным делам Микки Холлер решил выступить в суде по другую сторону баррикады — а именно в роли независимого обвинителя, — нужно веское основание. И да, оно имеется, потому что «существуют виды зла, которые следует искоренять любой ценой». Вскоре выйдет на свободу человек, почти четверть века назад осужденный за похищение девочки. Она была убита, однако генетическая экспертиза не установила его причастность к смерти ребенка. Заключенный подал гражданский иск, требуя многомиллионной компенсации. Поднята большая шумиха. Но Холлеру известна некая конфиденциальная информация. Он почти уверен, что...

 

Куинн, Кейт. Код розы. Amerikāņu romāns. Москва: Фантом Пресс, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Это история времен Второй мировой войны о трех шифровальщицах и шпионе, которого они должны вывести на чистую воду. В 1940-м, когда Англия уже ведет войну с нацистами, три очень непохожие женщины встречаются в поместье Блетчли-Парк, где в обстановке полной секретности лучшие умы Британии работают над расшифровкой радиосообщений немцев. Озла — легкомысленная дебютантка из высшего света, крутящая роман с Филиппом, Принцем Греческим, который через несколько лет станет мужем будущей королевы Елизаветы. Маб — осанистая красавица с трудной судьбой из рабочего района Лондона. И Бетт — тихая мышка из провинциального городка, живущая под тиранической пятой ханжи-матушки. Их объединяет война, неожиданные способности, которых они в себе и не подозревали, и работа, странная, интересная и очень важная. «Код Розы» — это сложное переплетение военной истории, любовных линий, шпионских страстей, но прежде всего потрясающе выписанная история женской дружбы в военные годы. 

 

Кундера, Милан. Бессмертие. Čehu romāns. Москва: Иностранка; Азбука-Аттикус, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Милан Кундера - один из самых популярных писателей современности, и каждое новое его произведение пополняет ряд бестселлеров интеллектуальной прозы. "Бессмертие", его самый продуманный и самый загадочный роман - последний, написанный им на чешском, - завораживает читателя изысканностью стиля, сложной гаммой чувств и мыслей, тонкостью понимания. Здесь Гёте беседует с Хемингуэем; Беттина фон Арним рассказывает о неземном чувстве к великому немцу; двадцать лет прожившая в счастливом браке женщина по имени Аньес понимает, что после смерти хотела бы остаться в одиночестве; пожилая дама в бассейне кокетливым жестом юной прекрасной женщины машет рукой инструктору по плаванию - и за всем этим сквозь время и пространство наблюдает автор. Подобно тому как роман Флобера рождается из персонажа Эммы Бовари, из образа Аньес вырастает "Бессмертие" Кундеры, ведь бессмертие и есть главное и неотъемлемое свойство человеческой души.

 

Мартынова, Светлана. Витражная роспись. Техника имитации перегородчатой эмали. Rokdarbi. Москва: Эксмо, 2015. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Книга представляет собой наглядное, хорошо структурированное практическое пособие, посвященное технологии и возможностям поражающей своей красотой и технологичностью разновидности витражной росписи - имитации перегородчатой эмали. . В книге читатели найдут всю необходимую информацию о материалах, инструментах, приемах и способах декорирования, характерных для этой техники, стеклянных, металлических, деревянных и других поверхностей, а также 12 вдохновляющих мастер-классов, выстроенных по принципу "от простого к сложному", и сопровождающихся большим количеством наглядных цветных иллюстраций, понятными описаниями и необходимыми шаблонами для росписи.

 

Мейл, Питер. Год в Провансе. Angļu romāns. Москва: Колибри; Азбука-Аттикус, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

В один прекрасный день английская супружеская пара совершила то, о чем мечтают многие, но не решаются: отметя все доводы благоразумия, они купили старый фермерский дом на юге Франции и начали совершенно новую жизнь, полную гастрономических радостей, неожиданных открытий и смешных приключений.

 

Мерк, Дебра. Девочка в гараже. Реальная история приемной мамы. Amerikāņu autobiogrāfiskais romāns. Москва: ЭКСМО, 2020.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Если вы увидите ее в супермаркете или на улице, то подумаете - обычная женщина. Никто не скажет, что она в одиночку борется со злом в этом мире. Не как супергерои из фильмов. По-другому. Однажды Дебра подумала: вот, у меня есть дом, есть еда на столе, а у некоторых детей ничего этого нет. И тогда она поняла, что смысл ее жизни - воспитывать приемных детей, которые никогда не знали счастливой семьи. Так в ее доме появилась Ханна...

 

Оливье, Дебра. О чем молчат француженки. Psiholoģija. Москва: Эксмо ; Бомбора, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Яркие, чувственные и манящие – такую славу заработали француженки. Как им удается становиться центром всеобщего внимания и получать то, чего они хотят? Журналистка из Лос-Анджелиса Дебра Оливье вышла замуж за француза и прожила во Франции 10 лет. Она утверждает: француженки действительно знают о мужчинах, любви и сексе нечто такое, чего не знают остальные женщины. В своем бестселлере "О чем молчат француженки" Дебра развенчивает мифы и раскрывает секреты самых соблазнительных женщин мира. В этой книге вы встретите много полезных советов на каждый день. 5 фактов о француженках: Француженки не используют слова "свидание" и "вторая половинка". Француженки не стремятся к эталонам красоты – они знают, как превратить "несовершенство" в "изюминку". Француженки уверены, что самое сексуальное в женщине – это ум. Они за "безопасный секс", но против "безопасной любви". В 45 у француженок более насыщенная интимная жизнь, чем в 25. Еще один любопытный факт: Франция – одна из самых экономных стран в мире, поэтому французы считают, что секс – это самый бюджетный способ хорошо провести время. 

 

Пембертон, Макс. Где болит? Что интерн делал дальше.  [2]. Angļu romāns. Москва: АСТ, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Интерн возвращается – теперь он работает на улицах города, став частью Проекта Феникс. Однако год работы в больнице к такому его не готовил. Во второй части трилогии Макс, держась больше на крепком чае и юношеском энтузиазме, чем на предыдущем опыте, должен разыскивать и лечить своих разношерстных пациентов, к встрече с которыми его не подготовил год интернатуры: от Молли, 80-летней наркокурьерши, до Бога, обитающего на парковке супермаркета, и матерей семейств, зависимых от мнения соседей и обезболивающих таблеток. Друзья не одобряют его выбор, мама за него волнуется, а прохожие на улицах в него плюют, но Макс полон решимости изменить жизнь бездомных и наркоманов к лучшему. Несмотря на то, что чудеса случаются редко и не всякому из его пациентов можно помочь, Макс, удивляясь сам себе, понимает, что кое-что ему все-таки удается. Забавная, трогательная и жизнеутверждающая книга, в которой Макс, даже копаясь в мусорных контейнерах, не теряет чувства юмора и уважения к ближнему. Говорит на тяжелые темы с простотой и неповторимым юмором… блестящее продолжение! Daily Mail Макс Пембертон — врач, ведущий еженедельную колонку в The Daily Telegraph и Reader?s Digest.

 

Пинчон, Томас. Выкрикивается лот 49. Amerikāņu romāns. Москва: Иностранка; Азбука-Аттикус, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

«Выкрикивается лот 49» — интеллектуальный роман тайн, метафизический детектив и постмодернистская мистерия. Пинчон с виртуозной компактностью разрабатывает свои излюбленные темы вселенского заговора и социальной паранои. Главная героиня в один прекрасный день обнаруживает, что назначена распорядительницей имущества своего бывшего любовника — калифорнийского магната. И вскоре пугающие откровения начинают множиться в геометрической прогрессии, а случайные слова и символы указывают на всемогущую тайную организацию, берущую начало в средневековой Европе….

 

Суарес, Мари. Лоскутные затеи. Аксессуары и украшения интерьера в технике йо-йо. Interjers. Москва: Контэнт, 2015.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Мы собрали для вас более 20 оригинальных лоскутных проектов, для работы над которыми вам не потребуется даже швейная машинка! В считанные секунды вы сможете стать обладательницей необычного колечка, ободка, кошелька, сумочки или шарфика! Попробуйте шитье в технике йо-йо - это очень простая и эффектная техника, ставшая фаворитом многих рукодельниц. Обычно йо-йо представляет собой круглый лоскут ткани, стянутый нитью по центру, похожий на симпатичный цветок.

 

Терешина, Галина. Роспись по шолку. Мастер-класс на дому. Auduma apgleznošana. Москва: АСТ-Пресс книга, 2013.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Вас восхищает роспись на шолке и вы думаете, что этим может заниматься только художник? Поверьте, книга члена Союза дизайнеров Москвы Галины Терешиной научит вас достаточно простой технике росписи шелка - холодному батику. На примере собственных изделий автор дает подробное описание приемов росписи, открывает секреты изготовления различных декоративных панно, а также платков, палантинов, парео, сумочек, поясов и других модных аксессуаров. Следуя советам художника-дизайнера и велению своей фантазии, вы сможете создать прекрасные, эксклюзивные вещи, которые будут радовать глаз и украшать ваш интерьер. А для близких и друзей батик на шелке станет неповторимым дорогим подарком, хранящим тепло вашего сердца и рук.

 

Хандке, Петер. Воровка фруктов. Vācu romāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Эта история началась в один из тех дней разгара лета, когда ты первый раз в году идешь босиком по траве и тебя жалит пчела". Именно это стало для героя знаком того, что пора отправляться в путь на поиски. Он ищет женщину, которую зовет воровкой фруктов. Следом за ней он, а значит, и мы, отправляется в Вексен. На поезде промчав сквозь Париж, вдоль рек и равнин, по обочинам дорог, встречая случайных и неслучайных людей, познавая новое, мы открываем главного героя с разных сторон. Хандке умеет превратить любое обыденное действие, слово, мысль, наблюдение в поистине грандиозный эпос. "Воровка фруктов" — очередной неповторимый шедевр его созерцательного гения.

 

Хармель, Кристин. Жена винодела. Amerikāņu romāns. Москва: Синдбад, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Три молодые женщины… две во Франции в мрачные дни немецкой оккупации, одна в сегодняшней Америке… и давняя тайна, которая их связывает... . Автор бестселлера "Забвение пахнет корицей".


 

Шаврей, Андрей.  Рига и три ее Миши: Майский, Барышников, Таль. Рига: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB.

Героями книги «Рига и три ее Миши» являются три выдающихся рижанина: Миша Майский, Михаил Барышников и Михаил Таль. В детстве все трое жили в центре Риги и впоследствии стали легендами Риги и Латвии. Все три очаровали автора книги — известного культурного журналиста Андрея Шаврея — на долгие годы. В книге он собрал свои интервью, наблюдения, впечатления от спектаклей, концертов и других художественных мероприятий. Будучи прекрасным рассказчиком, Шаврей со свойственным ему усердием прибавляет к каждому событию рассказ о переживаниях и наблюдениях, связанных с этим событием. Книга пронизана вопросом, как вообще или одновременно в Риге могла появиться такая плеяда выдающихся личностей. Сам автор говорит о своей книге: «Ее можно читать и как приключенческий роман, и как детектив, и как документальный фильм». Книга издана на родном русском языке автора, что позволяет максимально насладиться его уникальным стилем письма и интонацией.

 

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Andersens, Hanss Kristians. Sniega karaliene. Dāņu pasaka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sena pasaka, jauns tulkojums, brīnišķīgas ilustrācijas! Grāmatas galvenā varone ir nevis Sniega karaliene, bet gan maza meitenīte, vārdā Gerda. Ar labestību un pašaizliedzību viņa uzvar sniega valstības pavēlnieci un atbrīvo no ļaunas burvestības savu draugu Kaju. Šī pasaka stāsta par to, ka cilvēks var pārvarēt jebkādas grūtības, ja vien viņa sirdī mīt mīlestība.

 

Apse, Rūta. Cik liels ir Lapsspārnis? Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ar Lapsspārni notiek kas savāds – viņa lielums mainās. Lapsspārnis kļūst te mazs, te atkal liels. Vai viņš būtu kaut ko dīvainu apēdis? Lasi, skaties un uzzini, kāpēc tādas pārvērtības. Stāsts, kas, iespējams, liks aizdomāties, vai tik neparastais Lapsspārnis nav viens no mums. Ilustrācijas stāstā ir nozīmīga vēstījuma daļa.

 

Ābele, Kitija. Meklējot gaismu sevī. Patiess stāsts par dzīvi, slimību, attiecībām un ne tikai... Cēsis: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir autores personīgais stāsts par dzīvi, slimību, cerību, spēku un pateicību. Viņa saka: "Pēdējos gados daudzi ir lūguši, lai es dalos ar savu dzīves pieredzi. Par to, kā es spēju atrast spēku dzīvot šajā pasaulē ar slimību, kura manu dzīvi solīja izbeigt. Par bērnību, ko pavadīju slimnīcās, par pieredzi ar nāvi un to, kā man izdevies šodien būt ne tikai dzīvai, bet arī dzīvot savu vislabāko dzīvi, ar pateicību baudot dzīves sniegtās iespējas un piepildot savus sapņus. Šis ir mans personīgais stāsts par to, kā, mainot uztveri par lietām, mainās arī dzīves ceļš, ko ejam. Par to, kā likteni ietekmējam mēs paši un kā mēs katru dienu radām savu realitāti".

 

Berga, Inese. Kā radās Latvija. Vēsture bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata palīdzēs tev izpētīt un uzzināt, kā gadu simtu ritējumā veidojās Latvija. . - Ar vienkārša teksta, krāsainu ilustrāciju, ielīmju un interaktīvu spēļu palīdzību tā piedāvās jaunajiem lasītājiem veidot pirmos priekšstatus gan par Latvijas vēstures gaitu un Latvijas valsts pamatiem, gan par Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu. Grāmata motivēs un sagatavos mazos skolēnus nopietnai Latvijas vēstures sistemātiskā kursa apguvei vecākajās klasēs.

 

Cepīte, Inguna. Emma un ekrāni. Lielā jautājumu spēle. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka,  Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Stāsta šarms meklējams arī dažādu poētisko detaļu veiksmīgā izvēlē un akcentos. Nav noslēpums, ka bērnam viss absolūti nozīmīgais pieaugušo uztverē ir absolūti nebūtisks, bet tieši šķietami nebūtiskās epizodes kolorē stāsta koptēlu. Emmas vecāki ne vienmēr saprot Emmu, lai gan apgalvo, ka gandrīz visus meitas lietotos vārdus paši viņai iemācījuši. Emma vēlas pati izjust radīšanas prieka brīnumu. Šajā laikā, kad visapkārt ņirb tik dažādas viedierīces un vēl nesenā pagātnē neiedomājamas tehnoloģijas, svarīgi atcerēties, ka īstās pārmaiņas un procesi sākas sirdī nevis telefonā vai datorā.

 

Garāžas alfabēts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Apraksts A – akumulators, B – bremžu disks, C – celiņsiksna...Un vēl trīsdesmit vārdi, kas saistīti ar vietām, kur mājo automašīnas vai motocikli, kad tie nav ceļā un atpūšas. Niklāvs Sausiņš ir radījis pavisam neparastu, pavisam citādu alfabētu mazajiem automīļiem. Taču grāmata sniedz patīkamu pārsteigumu arī tiem, kuriem mašīnas vēl ir gana svešas. "Garāžas alfabēts" būs lieliska dāvana un sagādās prieku arī pieaugušajiem auto entuziastiem. 

 

Gernhoizere, Zuzanne. Atklājam dabas brīnumus. Izzinoša grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?). Rīga: Madris, 2022.

 Pieejams: BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata no sērijas Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? (4-7 gadi). Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem - Kādi brīnumi slēpjas pazemēs? Kur ir daudz vulkānu? Kā radies Lielais kanjons? Kurš ir pasaules augstākais kalns? Kāda ir dzīve ledus valstībā?

 

Harari, Juvāls Noass. Neapturamie mēs. 1. Kā mēs pārņēmām varu pasaulē. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

VAI ZINĀJI, KA TEV PIEMĪT SUPERSPĒKS? “Neapturamie mēs” ir īstā grāmata ikvienam, kurš kaut reizi ir prātojis par jautājumiem: kas mēs, cilvēki, esam? Un kā mēs te nokļuvām? No Āfrikas savannām līdz Grenlandes kalnu ledus cepurēm – uz planētas visu nosaka cilvēki. Bet kā mēs kļuvām tik ietekmīgi? “Neapturamie mēs” parāda, ka cilvēkiem piemīt superspēks un ar tā palīdzību mēs esam radījuši dīvainas un noslēpumainas lietas – no spokiem un gariem līdz valdībām un korporācijām. Izsekosim tam, kā senie cilvēki no Āfrikas pakāpeniski izplatījās visā pasaulē, uzzināsim, kā uguns piejaucēšana palīdzēja sarauties cilvēka kuņģim, noskaidrosim, ko par cilvēkiem vēsta dažādu spēļu noteikumi un kāpēc nauda ir līdz šim visveiksmīgākā pasaka. Šis ir stāsts par cilvēci, kādu jums līdz šim vēl nebūs gadījies dzirdēt: par punduriem, čūskām, Lielo Lauvas garu, kas dzīvo virs mākoņiem, un 50 000 tūkstošus gadu senu bērna pirkstu, kurš atklāj cilvēku izcelšanās noslēpumus. Visā pasaulē populārās grāmatas “Sapiensi” autors Juvāls Noass Harari paplašina lasītāju loku, nu uzrunājot bērnus un jauniešus un reizē saglabājot sev raksturīgo aizraujošo un mazliet provocējošo stāstījuma stilu. Šis episkais, aizraujošais un krāsu pilnais stāsts par neapturamajiem un nepiesātināmajiem sapiensiem patiks ne tikai deviņgadīgiem, bet arī deviņdesmitdeviņgadīgiem lasītājiem. 

 

Heigs, Mets. Pelēns, vārdā Mīka. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pelēns Mīka dzīvo mazā ciematiņā Elfhelmā, kas atrodas Tālajos Ziemeļos. Tā nav gluži parasta vieta, bet Mīka ļoti vēlas iederēties. Tomēr nav nekāds brīnums, ka, dzīvojot kopā ar elfiem, troļļiem, laumām un lidojošiem ziemeļbriežiem, pelēns jūtas kā savādnieks. Kad Mīka iepazīstas ar citu peli – Bridžitu Brašo, viņš domā, ka beidzot visas problēmas būs atrisinājušās. Bet vai tiešām Šis ir stāsts par peli un maģiju. Arī par draudzību, lielu mīlestību (uz sieru) un lielām briesmām. Un šajā stāstā ir mācība par to, ka vissvarīgākais – ja runa ir par sieru un par dzīvi – nav tas, cik spēcīgi kaut kas smaržo, bet gan kāds spēks ir tajā iekšā.

 

Iešu skolā! Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Košajos vākos ietverts īsts pirmklasnieka komplekts, kuru paredzēts vispusīgi apgūt un personalizēt. Grāmatā iespējams ielīmēt bērnudārza grupas un draugu fotogrāfijas (vai uzzīmēt viņu portretus) un ierakstīt skolotāju un draugu vārdus. Lasītprasmes vingrināšanai noderēs dažādi dzejoļi – par skolu, mācīšanos, grāmatām, burtiem, skaitļiem, saskaitīšanu, zīmēšanu, zinātkāri un lieliem sapņiem. Te ir atrodami gan klasiskie panti par niķīgo svītriņu un grāmatu, kas visu izteic bez mēles, gan arī jaunāki dzejoļi par valodas skaistumu, skolā iešanas prieku un vēlmi būt lielam. Kad lasīts gana, var ķerties pie daudzveidīgiem uzdevumiem. Grāmata aicina uzzīmēt pašportretu un savu māju, uzrakstīt adresi un dzimšanas dienu. Ikviens topošais skolēns var pārbaudīt sevi rēķinos (pirmā desmita apjomā), iespiesto burtu rakstīšanā un vingrināt roku ciparu savienošanas un zīmēšanas uzdevumos. Grāmatas beigās ievietots krāšņs diploms, kas apliecina, ka viss ir godam paveikts un grāmatas īpašnieks ies skolā.

 

Jakobsons, Viktors. Zaķēns Miks un laimes zvaigzne. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis gandrīz patiesais stāsts par mazo zaķēnu Miku Tevi ievedīs draudzības, labestības un jautru piedzīvojumu pasaulē... Grāmata par Miku sākas ar to, kā viņš, vakarā sēdēdams pie sava mazā namiņa loga, ierauga krītošu zvaigzni un nolemj to uzmeklēt, lai izteiktu savu vēlēšanos. Viss stāsts ir par to, kā Miks ceļā satiek citus meža iemītniekus, kurus agrāk nav pazinis, un tie kļūst par viņa draugiem. Tur ir gan dīvainais profesors Kurmis, gan bailīgais Vilks, gan meža avīzes korespondente Žagata, gan daudz citu interesantu un, vari mums ticēt, arī uzjautrinošu varoņu, kuru piedzīvojumi liks pasmaidīt gan mazajiem lasītājiem, gan viņu vecākiem, audzinātājiem un ikvienam, kurš lasīs šo grāmatu.
       

Jaukie dzīvnieku stāsti. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

 Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šajā stāstu krājumā uzzini, kā lācēns Bonis iepazinās ar grāmatām, kā Matirēnu fermā tika izdota pirmā avīze, kopā ar sunīti Kleksi priecājies par viņa jaunajām mājām un pievienojies vēl citiem aizraujošiem piedzīvojumiem!

 

Jaunsudrabiņš, Jānis. Baltā grāmata. Simts tēlojumu vārdos un līnijās. (Sprīdi pa sprīdim). Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

 

 

 

Karalkina, Vendija. Pavārgrāmata bērniem. Ieviņa virtuvē. Pavārgrāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pavārgrāmata ir tapusi Ieviņai darbojoties virtuvē kopā ar mammu - pavārgrāmatas "Flirts virtuvē" autori Vendiju Karalkinu. Būdama fitnesa trenere, aktīva dzīvesveida piekritēja un tievēšanas programmu vadītāja, viņa zina, cik svarīgs ir veselīgs uzturs. Tāpēc radīja grāmatu, lai iedvesmotu bērnus gatavot patstāvīgi un veselīgi. Bērniem ļoti patīk darboties virtuvē, it īpaši, ja viņiem ļauj uzņemties šefpavāra lomu. Bērni nebaidās izmēģināt jaunas receptes, tādēļ spēj izveidot neierastas produktu un garšu kombinācijas.

 

Kas patīk kucēnam. Ar dažādiem taustes elementiem. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga : Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Uzzini, kas kucēniem rada vislielāko prieku! Šajā jaukajā grāmatiņā atradīsi daudz sirsnīgu zīmējumu un aizraujošu taustes elementu.

 

Kesele, Karola van. Mēs sargājam apkārtējo vidi. Cietlapu grāmata bērniem. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?). Rīga: Madris, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata no sērijas Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? (4-7 gadi). Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem par to, kas redzams visapkārt.

 

Ķerus, Viesturs. Korras pasaules. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: liels un mazs, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sapludinot rakstniecību un biologa zināšanas, kā arī emocionālu sižetu ar faktu patiesumu, autoram izdodas radīt dzīvas, ticamas ainas, kas var palīdzēt veidot cieņpilnas attiecības ar dabu. Grāmata dod iespēju personības izaugsmē nepalikt pie cilvēku pasaules stereotipiem, bet mēģināt uztvert dabu kā daudzu skatapunktu kopumu. Grāmatas galvenais varonis ir zaļo vārnu puisis Korra. 

 

Koulmane, Dženifera. Par lielām un mazām dāvanām. Vācu dzeja bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, [2022]. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pele un Lācis nepacietīgi gaida Ziemassvētkus. Šie svētki būs īpaši: Lācis ir apņēmies palikt nomodā, lai draugi varētu apmainīties ar dāvanām un svinēt kopā. Tas būs tik jauki! Tomēr, saņēmis dāvanu, Lācis dodas prom. Vai viņam tā nepatīk? Pelīte nezina, ka Lācis ar lielajām ķetnām mazo sainīti vienkārši nevar atvērt un jūtas vainīgs. Par laimi, pārējie meža dzīvnieki var palīdzēt. Brīnišķīgs stāsts gan maziem, gan lieliem par patieso Ziemassvētku nozīmi. 

 

Krēsliņa, Dace. Pasaka par Princesi un Mēnessdēlu. Latviešu literārās pasakas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādai Princesei sensenos laikos iepatikās Mēnessdēls, un viņš arī bija iemīlējies meitenē. Taču, lai abi satiktos un paliktu kopā, Princesei bija jāveic trīs vienā naktī šķietami neiespējami uzdevumi. 

 

Lauku fermā. Mācos rotaļājoties. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Košie attēli palīdzēs mazulim veidot vārdu krājumu, bet, atlasot un pareizajās vietās ievietojot biezās papes figūriņas, bērns attīstīs vērīgumu un pirkstu veiklību. 

 

Ledus sirds. Ledus sirds 2. Amerikāņu kino stāsts. Rīga: Egmont Latvija, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Skaistajā grāmatā apkopoti stāsti no filmām "Ledus sirds" un "Ledus sirds II". Tie vēsta par Arendelas karalisti, kuras valdnieku vecākajai meitai Elzai piemīt burvju spējas, kas var sasaldēt visu visapkārt. Tas arī nejauši notiek. Elza to ļoti pārdzīvo un aizbēg augstu kalnos. Viņas drosmīgā jaunākā māsa Anna kopā ar draugiem dodas viņu meklēt, lai lauztu ledus lāstu. Otrs stāsts ir par to, kā karaliene Elza gudri valda savā karalistē un laimīgi dzīvo Arendelas pilī. Tomēr Elzu vilina noslēpumaina balss un viņa noraizējusies kopā ar draugiem dodas uz ziemeļiem, kur cer izzināt Arendelas noslēpumaino pagātni un atklāt sava maģiskā spēka izcelsmi. Vai viņa spēs glābt apdraudēto karaļvalsti?

 

Lido, peld un brauc. Mācās rotaļāties. Cietlapu grāmata bērniem.  Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Košie attēli palīdzēs mazulim veidot vārdu krājumu, bet, atlasot un pareizajās vietās ievietojot biezās papes figūriņas, bērns attīstīs vērīgumu un pirkstu veiklību. 

 

Makleins, Džeimss. Gaidot Ziemassvētkus. 24 uzdevumi katrai Adventes dienai. Praktisko darbu grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Atklāj Ziemassvētku prieku šajā aizraujošajā grāmatā! Šajā izdevumā tu atradīsi 24 interesantus uzdevumus katrai pirmssvētku dienai no 1. decembra līdz pat Ziemassvētku vakaram - pamācības, kā uzmeistarot adventa vainagu no papīra, izgriezt sniegpārsliņas un eglītes rotājumus, izveidot apsveikumu kartītes un vēl, un vēl.

 

Mani mīļie Ziemassvētku stāsti. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: STORY HOUSE EGMONT, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Uzbur Ziemassvētku noskaņu ar šo sirsnīgo stāstu krājumu! Iepazīsti mazo lācēnu, kurš gaida Ziemassvētku vecīti, traucies brīnumainā piedzīvojumā ar princesi un viņas vienradzi, apceļo pasauli kopā ar zinātkāru pingvīnēnu un lidinies starp zvaigznēm ziemeļbriežu pajūgā!

Lācēna brīnumainie Ziemassvētki / Melanie Joyce; Burvju sniega kupols / Stephanie Moss; Pingvīnēna lielais piedzīvojums / Melanie Joyce; Princese Pārsliņa un vienradzis / Melanie Joyce.

 

Mans ķermenis. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Lasot, griežot ripas, velkot ieliktņus un paceļot lodziņus, jūsu bērns šajā interaktīvajā grāmatā iegūs pirmās zināšanas par savu apbrīnojamo ķermeni.

 

Melece, Anete. Pazudušais miedziņš. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Pazudušais miedziņš" ir ģimenisks stāsts, kurā iesaistīts bērns, vecāki, grāmatas, rotaļlietas un rūķi, kas piegādā cilvēkiem miegu. Šķiet, ka šoreiz miedziņu kāds nozadzis, jo mazā Stella neparko nevar aizmigt arī pēc tam, kad tētis izlasījis jau tik daudzas vakara pasaciņas. Meklēšanā detektīvu lomu uzņemas visas Stellas rotaļlietas - līdz beidzot izrādās, ka miega sūtījums piegādāts istabā, kurā neviens neuzdrīkstējās ielūkoties, lai netraucētu aizņemto mammu - viņai taču šodien bija ilgāk jāpastrādā!

 

Milers, Zdeņeks.  Kurmītis un automašīna. Čehu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2017.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kurmītis, pakāpies uz sava rakuma, no ceļmalas raugās uz garāmbraucošajām automašīnām. Cik tās skaistas!


 

Milers, Zdeņeks. Kurmītis un māmiņa. Čehu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2017.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai zini, kā pasaulē nāk zaķu bērni? Jā gan - gluži tāpat kā cilvēkbērni! Un, kad zaķu ģimenē piedzimst uzreiz trīs zaķēni, tad mežā par to priecājas visi. Bet labsirdīgajam un izpalīdzīgajam Kurmītim, kas allaž ir klāt ar savu padomu, nu ir darba pilnas rokas.

 

Minecraft. Radošas idejas. Projekti, kas tevi iedvesmos. Uzziņu literatūra bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai tev patīk radīt ko jaunu? Meklē iedvesmu nākamajam vērienīgajam projektam? Te to atradīsi! Izpēti fantastiskas celtnes, ko būvējuši īsti meistari! Aizraujošiem un unikāliem elementiem piesātinātā grāmata rosinās ikviena "Minecraft" spēlētāja iztēli - neatkarīgi no vecuma un pieredzes līmeņa.

 

Mlakara Črniča, Ida. Tepat kaimiņos dzīvo meitene. Slovēņu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tepat kaimiņos dzīvo meitene, kura nav tāda kā mēs. Viņai nav blondu cirtu, nav skaistas kleitas un rožaina ponija. Viņa nemaz nelīdzinās princesei. Neviens ar viņu negrib runāties un spēlēties, neviens viņu neaicina ciemos, neviens viņu pat lāgā nepamana un neatceras, kā viņu sauc. Viņai nav draugu. Kad septembrī pēc vasaras brīvlaika viņa neatnāk uz skolu, nevienu neinteresē, kur viņa ir palikusi. Bet viņas skolas skapītī ir mape ar brīnumskaistiem zīmējumiem – vienā viņa uzzīmējusi sevi kā princesi. Un ja nu viņa īstenībā bija princese.

 

Montgomerija, Lūsija Moda. Anna no Eivonlijas. Kanādiešu romāns jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2016.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Romāna "Anna no "Zaļajiem jumtiem" turpinājums.


 

Montgomerija, Lūsija Moda. Anna no "Vēja papelēm".  4. grāmata. Kanādiešu romāns jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc Redmondas koledžas absolvēšanas Anna kļūst par Samersaidas skolas direktori, vienlaikus pildot arī skolotājas pienākumus. Anna dzīvo brīnišķīgā mājā ar skaistu nosaukumu "Vēja papeles" kopā ar divām vecāka gadagājuma atraitnēm, saimniecības vadītāju Rebeku Djū un viņu kaķi. Tur viņa raksta vēstules savam līgavainim Gilbertam Blaitam, sapņo par tikšanos ar viņu, skumst un dusmojas par ietekmīgās Pringlu dzimtas augstprātību, sastopas ar Samersaidas iedzīvotājiem un pret savu gribu tiek iesaistīta viņu sirdslietu peripetijās, kā arī iedraudzējas ar mazo, vientuļo kaimiņu meitenīti Elizabeti. - Anna no "Vēja papelēm" ir ceturtā grāmata par Annu no "Zaļajiem jumtiem".

       

Moss, Stefanija. Burvju sniega kupols. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Egmont, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ziemassvētku vecītis ir savainojis kāju un nevar izvadāt dāvanas. Par laimi, Ziemeļpola draugi steidz palīgā! Vai burvju fejas īpašā velte ļaus izglābt svētkus? Noskaidro to sirsnīgajā ziemas stāstā.

 

Moss, Stefanija. Sapņu stāsti. Septiņi stāsti, katrs savai nedēļas dienai. Angļu stāsti bērniem. Rīga: STORY HOUSE EGMONT, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Katru vakaru noklausies vienu jaunu, aizraujošu stāstu! Veries zvaigznēs kopā ar diviem maziem pētniekiem, lidinies pa debess jumu brīnumaina vienradža mugurā un palīdzi atrast visjaukāko pidžamu! Septiņi sirsnīgie stāsti patiks gan lieliem, gan maziem!
Mazie pētnieki; Kur ir lācītiss; Baisais briesmonis; Brīnumainais vienradzis; Kas patīk vislabāka; Ballītes pidžama; Gulētiešanas joki.

 

Olsone, Kristīne. Atgadījums ar mistisko saldumu spoku. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laipni lūgti Spoku birojā! Šeit ierodas ļaudis, kuriem gadījies sastapt spokus un kuri vēlas, lai tie pārtrauktu spokoties. Spoku birojā darbojas Elsa un Kalle, kuri zina gandrīz visu par spokiem un spokošanos. Viņi dzīvo Dzeltenajā pilī kopā ar vectēvu Nikodēmusu – Miglas ielejas galveno spoku pavēlnieku, kurš mazbērniem ir iemācījis visu, ko prot. Cukurbellas saldumu bodīte ir pilnīgi tukša. Neviens tur vairs nevēlas pirkt kārumus, jo spoks aizkož saldumus un nomet tos uz grīdas. Ko šis saldumu spoks vēlas, un kāpēc tas spokojas tieši tagad? Vai Elsa un Kalle no Spoku biroja spēs palīdzēt Cukurbellai vai arī viņai veikals būs jāslēdz?

 

Ozoliņa, Daina. Ziemā vajag sniegu! Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Vai tu zini, no kurienes pie mums atnāk ziema? Ir atlikusi tikai viena nedēļa līdz Ziemassvētkiem, taču no sniega ne miņas. Kur gan tas kavējas? Zinātkārā Marta un viņas draugs Kārlis dodas uz tālo Ziemas ciemu sniega meklējumos. 

 

Paļčevska, Jeļena. Saules spēks. Latvijas krievu pasaka bērniem. [Ropažu novads]: [Jeļena Grigorjeva], 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad tu es zaļā krāsā, klāts ar brūnām adatām un tevi neviens nemīl, protams, ka tu esi apvainojies uz visu pasauli! Tā nu briesmonis Briārs nolemj nozagt Sauli visiem cilvēkiem, lai arī viņi justos tikpat slikti kā viņš pats. Taču labsirdīgais puisis Kristiāns, kuram bija plaša sirds un mammas sarkanais lakatiņš, nolemj stāties pretī apvainotajam radījumam. Tomēr ļaundaris Briārs nav ar pliku roku ņemams: viņš atrod maģisko akmeni, kurš vairo viņa spēkus. Ļaundarim izdodas atņemt Sauli visām dzīvajām radībām uz Zemes... Vienā acumirklī viss kļūst pelēks, bezkrāsains un drūms... Papildus 2 dāvanas: Burvju triks(grāmatas beigās dzeltenā aploksnē) Ieskaņota dziesmiņa no grāmatas(norādīts QR kods lejupielādēšanai).

 

pasaku burvība. Jelgavas Izglītības pārvaldes 2022. gadā organizētā skolēnu literāro pasaku konkursa izlases krājums. [Jelgava]: Jelgavas Izglītības pārvalde, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Līdz šim iznākuši seši skolēnu dzejoļu krājumi, bet šogad bērni un jaunieši paši izteica vēlmi rakstīt pasakas, lai būtu iespēja izpausties citā žanrā. Atsaucība bija ļoti liela – tika saņemtas ap 300 skolēnu pasaku, no kurām krājumam atlasītas 60. Pasakas saņemtas no teju visu pilsētas izglītības iestāžu skolēniem. Pārstāvēta ir Jelgavas 1. internātpamatskola–attīstības centrs, 2. internātpamatskola, 3. un 4. pamatskola, 4., 5. un 6. vidusskolas, Tehnoloģiju vidusskola, Spīdolas Valsts ģimnāzija, Valsts ģimnāzija, Mūzikas vidusskola un Lazdiņas privātā pamatskola "Punktiņš". 

 

Peldmā, Janno. Izgudrotāju ciema stāsti. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Priekpilna atkalsatikšanās ar aizrautīgajiem Izgudrotāju ciema iemītniekiem! Šajā ciemā vienmēr kaut kas notiek: sunītei Lotei uz galvas mārītes būvē būdiņu; negaidīti uzzied zaķa Oto koka ausis; muša Juhans ar raķeti, kas taisīta no gurķu muciņas, lido uz Mēnesi, lai tur papeldētos šokolādes upē. Kādu dienu Izgudrotāju ciemā ierodas arī tāli ciemiņi – Austrālijas dzelzs pīle Paulīne un Zanzibāras tupeļknābis Fredijs. Ciema iedzīvotājiem tas nešķiet nekas īpašs. Visādi brīnumi ir Izgudrotāju ciema ikdiena.

 

Pervika, Aino. Burmemme. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Burmemme viena pati dzīvo uz mazas salas. Sarkanā vara katlā viņa vāra burvju dziras, kurām augus salasa mežos un pļavās, tīreļos un dumbrājos. Pāri jūrai Burmemme lido ar lielu, dzeltenu gaisa balonu, kas, slīdot augstu pie debesīm, ļoti izskatās pēc pilnmēness. Viņa spēj atdzīvināt noslīkušu jūrnieku, bet var arī iesaukt vētrainus jūras viļņus pa logu jebkurā istabā. Grāmata par izcilākās igauņu raganas trakulībām.

 

Pīlīte un draugi. Cietlapu grāmata bērniem.  Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Rotaļājies ar riteņgrāmatiņu un izlasi to!

 

Pilkijs, Deivs. Dogmens. Kam ripos bumbas. 7. grāmata. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Superčomi cenšas palīdzēt Dogmenam pārvarēt sliktos ieradumus. Draugi gūst labus panākumus, bet tad pilsētiņā negaidīti ierodas pavisam jauns ļaundaris, kas vēlas notvert Dogmenu. Pītijs ir izlaists no cietuma un dzīvo kopā ar Mazo Pītiju. Taču ģimenes idilli izjauc kāds ciemiņš - Pītija tētis. Kā viņiem klāsies visiem kopā?

 

Princeses pasaku somiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2016.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Rokassomiņa ar pasakām – “Sniegbaltīte”, “Princeses dejotājas” un “Bišu karaliene”. . - Šī grāmatiņa radīta meitenēm, kuras jūtas kā princeses. Pasakas apvienujumā ar smalkajām ilustrācijām uzbur teiksmainu pasauli. Neparasto, somiņas formā veidoto grāmatu jūsu princesīte varēs ņemt līdzi visur, kurp vien dosies. 

 

Ričardsa, Mērija. Vārdu vēsture bērniem. Valodniecība. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Kopš senseniem laikiem cilvēki izgudrojuši neskaitāmus veidus, kā sazināties ar vārdiem. Hieroglifi un haiku, zīmju valoda un Šekspīra soneti – jebkura valoda ir būtiska, lai apmainītos ar idejām. Šajā grāmatā sastapsim cilvēkus no visas pasaules, kuriem slavu atnesusi prasme domas ietērpt vārdos, un uzzināsim, kā ar valodas palīdzību varam padarīt pasauli labāku.

 

Rinkule-Zemzare, Dzidra. No kā visi izbijās. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dzidras Rinkules-Zemzares stāsts par to, kā Pēterīša balons izbiedēja putnus un zvērus., Grāmata sagatavota pēc 1956.gada izdevuma.

 

Rotaļājies ar kucēnu! (Draugi no Gundegu fermas). Cietlapu grāmata bērniem un pirkstiņlellīte. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laiks rotaļām ar pirkstiņlellīti! Palīdzi Reksim ar draugiem sameklēt viņa iemīļoto sarkano bumbu!

 

Rozentāle, Līga. Apsveic Latviju! Uzdevumu un radošo darbu grāmata bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2019. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti Bērziņu ģimeni un kopā ar to lasi, krāso, iemācies jaunu spēli, pārbaudi sevi, uzzini ko jaunu par Latviju. Grāmatiņā ir vairāki radošie uzdevumi, kā arī uzdevumi, kas liek padomāt un saprast, cik tad labi mēs pazīstam Latvijas dabu.

 

Sakse, Anna. Čitas burtnīca.  (Skolas bibliotēka. Sprīdi pa sprīdim). Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Stāsts par suņu un cilvēku dzīvi no suņa redzespunkta. Interesanti, kādus mūs redz dzīvnieki, ko viņi domā. Grāmatas varone ir kucīte Čita, kas "stāsta" par bērnību, par jautriem piedzīvojumiem un neparastiem atgadījumiem savā suņa dzīvē. Čita iepazīstina arī ar citiem mājas iemītniekiem: kraukļiem Ansīti un Grietiņu, slimo suni Miķeli, otro mājas suni Muri. 

 

Savāda pasaule. Stāsti bērniem. No filmas. Rīga: Story House Egmont, [2022].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pētnieks Kleids nevēlas doties sava tēva pēdās un kļūt par izcilu zinātnieku. Viņš sapņo par klusu dzīvi lauku saimniecībā kopā ar sievu un dēlu. Viss mainās brīdī, kad Kleidu ģimene sastopas ar neizskaidrojamu pasauli, kas nepakļaujas dabas likumiem. Būdami atšķirīgi, viņi iemācās paļauties cits uz citu un aizmirst nesaskaņas, lai glābtu savu zemi un dāvātu labāku nākotni citiem.

 

Sēja, Gundega. Mana un tava Latvija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ko tu zini par Latviju? ...tavas saknes ir šeit, brīnumu pilnajā Latvijā! 

 

Skaitīsim līdz 10. Saliec pusītes! Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šīs neparastās grāmatas lapas ir sadalītas divās daļās. Šķirot lapas un savietojot atbilstošās pusītes, bērns rotaļīgi apgūs skaitļus no 1 līdz 10, viņam veidosies izpratne par skaitli trejādos aspektos: vārds (skaitļa nosaukums) - cipars (skaitļa pieraksts) - tēls (reālais daudzums). Pareizi savietot atbilstošās pusītes palīdzēs katrā lapā iezīmētais noteiktas krāsas pusaplis. 

 

Skerijs, Ričards. Auto un citi braucamie. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī grāmata, ilustrēta Skerija īpašajā stilā, stāsta par jancīgu atgadījumu pilno Sivēntiņu ģimenes braucienu uz pludmali un ļauj iepazīt simtiem automobiļu, kas pabrauc viņiem garām. 

 

Skota, Keitija. Fungarium. Laipni lūgti muzejā. Uzziņu literatūra jauniešiem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis muzejs ir vienmēr atvērts un var lepoties ar izcilāko sēņu kolekciju pasaulē. Sēnes ir visnoslēpumainākie un vismazāk izpētītie organismi uz Zemes – mikroskopiskas un milzīgas, spocīgas un fantastiski skaistas; tās ir visur un pasaule bez tām nebūtu tāda, kādu to pazīstam. Uzzini vairāk par sēņu apbrīnojamo daudzveidību, izsmalcinātajām formām, dzīvesveidu un svarīgo lomu mūsu dzīvē. Vai esi dzirdējis par zombijsēnēm, kas var ieperināties kukaiņu ķermenī un to kontrolēt? Kā sēnes izmanto medicīnā un pārtikas ražošanā? Kā tās vairojas un sadarbojas ar augiem? Iepazīsti sēņu pasauli visā tās diženumā!

 

Svaža, Ruta. Pelesdēls Gudrinieks. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Peļu ģimenē no Dziļmeža reiz vēlu rudenī gadījās prāvs pelēnu metiens, kurā starp dūšīgiem mazuļiem bija arī sīkaliņš. “Ko tāds dzīvē iesāks? Ne aku jaudās izrakt, ne malku ziemai sagādāt,” gaudās Pele Tēvs. “Ne mājas darbos kāds palīgs,” piebalsoja Pele Māte. Taču neskati peli no cepures! Pelēns, vārdā Pelesdēls Gudrinieks, aug ņiprs, zinātkārs un attapīgs, un, kad Dziļmežam draud briesmas – mūžīgā tumsa, jo Baisma no Svešzemes ir pievācis visspožāko Saules Dimantu, tieši mazais Gudrinieks saņem visu dūšu un dodas pie Baismas, lai glābtu mīļās mājas. Elpu aizraujošā ceļojumā viņš sastop Astoņkāji, valdnieku Krupi, kareivīgo peļu cilti Pindiāņus, Dziļmeža Virsraganu Burvi, Policistu Mežacūku, Zirnekli un citas būtnes, ar kurām gan varonīgi cīnās un kuras uzveic, gan nodibina sirsnīgu draudzību. To, kā Pelesdēlam Gudriniekam veicas un vai viņš izglābs Dziļmežu, pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni un viņu vecāki var lasīt Rutas Svažas uzrakstītajā un Gusta Linkeviča bagātīgi ilustrētajā grāmatā!

 

Taube, Marika. Mūsu Latvija. Ģeogrāfija bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kur atrast Latvijas augstāko kalnu un platāko ūdenskritumu? Kā mainās Latvija četros gadalaikos? Kad dibināta mūsu valsts? Ar ko lepojas Latvijas iedzīvotāji? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem atradīsiet bagātīgi ilustrētajā grāmatiņā „Mūsu Latvija”. Lai arī neliela, šī ir saturiski ļoti ietilpīga grāmatiņa pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem, kuru vēlams lasīt kopā ar vecākiem. Tā palīdzēs mazajiem lasītājiem iepazīt mūsu zemes vēsturi, dabu, kultūras un tradīcijas. Šeit apkopotā informācija vēlāk noderēs, apgūstot dabaszinības, vēsturi un citus mācību priekšmetus. Grāmatā iegūtās zināšanas bērni varēs pārbaudīt, atrisinot krustvārdu mīklu.

 

Trinika, Lavdeja. Oceanarium. Uzziņu literatūra jauniešiem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis muzejs ir atvērts visu diennakti un var lepoties ar izcilāko jūras iemītnieku kolekciju pasaulē, sākot no mikroskopiskām planktona sīkbūtnēm līdz lielākajam dzīvniekam, kāds jebkad dzīvojis uz mūsu planētas. Kā dziļūdens iemītnieki izstaro gaismu tumšajās dzīlēs? Ko ēd zilais valis? Kad izveidojušies okeāni un kādus noslēpumus tie glabā? Iepazīsti pasaules okeānu visā tā diženumā!

 

Vārdiņi. Mācos rotaļājoties. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Košie attēli palīdzēs mazulim veidot vārdu krājumu, bet, atlasot un pareizajās vietās ievietojot biezās papes figūriņas, bērns attīstīs vērīgumu un pirkstu veiklību.

 

Vilcieniņš un draugi. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2014.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Rotaļājies ar riteņgrāmatiņu un izlasi to! 

 

Volhovska, Anastasija. Melleņu lācis. Sapņotāju kalendārs. Ukraiņu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Ja labi pacenšas, ik dienu var pārvērst svētkos. Melleņu lācis ar prieku kļūs par jūsu labāko draugu un atgādinās, ka garastāvokli uzlabo gan šļūkšana no slidkalniņa, gan krāsaina varavīksne debesīs, gan grāmata – atliek tikai to atvērt, un sākas brīnumi… Melleņu lācis dāvā maziem un lieliem sapņotājiem šo burvīgo kalendāru, kas ļaus piepildīt ikdienu ar interesantām nodarbēm, radīs gaišu noskaņojumu un atklās dažnedažādus noslēpumus. Piemēram, kurā dienā vislabāk stāstīt pasakas par pīlēm vai pētīt leduspuķes, kādu džemperi vilkt mugurā Oranžā noskaņojuma dienā, kā pareizi sasaukt mājup gājputnus un ko darīt Īkšķu virpināšanas dienā?

 

Zeltmatīte un trīs lāči. Ar uznirstošu attēlu katrā lappusē. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Madris, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ielūkojies trīs lāču namiņā! Kurā bļodā ir visgaršīgākā putra? Un kurā gultiņā ir visērtāk gulēt? 
Ar fantastiskām 3D uznirstošām ainām katrā lappusē tiks iedzīvināta klasiskā pasaka, kas bērniem sagādās lielu prieku.

 

Zusta, Zane. Toto atkož noslēpumu. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir pazudis suņuka Toto saimnieks Pauls! Toto ir nobijies un bēdīgs. Cik labi, ka Toto nav viens! Ar viņu kopā ir draudzene - mierīgā un gudrā medūza Zīle. Viņa palīdz Toto nezaudēt dzīvesprieku un "atkost" kādu ļoti svarīgu noslēpumu. 

 

Zvēriņu balsis. Kāda katram dziesma? Grāmata ar skaņu efektiem. Grāmatai pievienota skaņu atskaņošanas ierīce. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022,

Pieejams: BJB "Zinītis".
Šī grāmata bērnam palīdzēs uzzināt interesantus faktus par daudzveidīgo dzīvnieku pasauli. Tajā ir krāsaini attēli un skaņu podziņa, kuru piespiežot var klausīties dzīvnieku balsis.

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un lielā tumsa. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Tumsa. Tā piezogas katru vakaru, baida mazos, dažkārt arī lielos. Tumsa ir – un viss! To nevar nekur nobāzt vai aizraidīt prom… Bet Kikai Mikai šķiet citādi. Viņa nolemj padzīt nejauko Tumsu no mājām – uz Piparu zemi! Turklāt uz visiem laikiem! Patiešām – tas, kurš rīkojas drosmīgi, veic neticami brīnišķīgus atklājumus. Un biedējošās lietas pārvēršas un kļūst skaistas un jaukas vai pat smieklīgas. Ir vajadzīgs tikai mazumiņš fantāzijas…. 

 

Ланнебу, Шарлотта. Меня зовут Астрид! Zviedru romāns bērniem. Москва: Махаон, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

В этой книге вы познакомитесь с восьмилетней Астрид – типичной вредной девчонкой. Но вредная она только на первый взгляд, просто ей кажется ужасно несправедливым, что ей не разрешают делать то, что позволено более старшим детям. Но Астрид знает, как получить то, что она хочет. Вот и выходит, что она не такая уж и вредная… Она решительная!

 

Пальчевская, Елена. Солнечное шоу. Latvijas krievu pasaka bērniem. [Ropažu novads]: [Jeļena Grigorjeva], 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Когда ты весь в колючках, зеленого цвета и тебя никто не любит, конечно же, ты обижен на весь белый свет! Вот и чудище Бриар задумало украсть Солнце у всех людей, чтобы им было также плохо, как и ему. Но добрый мальчик Кристиан, обладая большим сердцем и маминым красным платочком, решается противостоять обиженному существу. Злодей Бриар не так прост : он находит магический камень, который прибавляет ему сил. Чудищу удается забрать Солнце у всех живых существ на земле... в один миг все становится серым, безликим и унылым... Дополнительно 2 подарка: Фокус (в конце книги в желтом конверте) Озвученная песня из книги (указан QR-код для скачивания).