Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Skaņu pasaulē

Mūzika ir skaistākā pasaules valoda. Mūzikas radīšanas process ir nebeidzams – katram laikam un žanram ir savi iemīļotie mūziķi un skaņdarbi. Ko par to stāsta grāmatās – to uzzināsiet pie mums – bibliotēkā!

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv, www.latviete.com, www.la.lv, www.apgadsmansards.lv ,

 

 

 

Muktupāvels V.

Tautas mūzikas instrumenti Latvijā

 

Monogrāfijā apkopotas visdažādāko avotu ziņas, iekļaujot tās starptautiski aprobētā sistemātikā, izdevums papildināts ar 157 attēliem, nošu pielikumu un dažādiem rādītājiem.

"Dr. art. Valža Muktupāvela darbs ir plašākais un izsmeļošākais līdz šim pieejamais pētījums par tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Latvijā. Autors ir sasniedzis reti sastopamu informācijas ietilpības un pārskatāmības vienību, kā arī lielu skaidrību un precizitāti, kas dēvējama par vienkāršību šī jēdziena vislabākajā nozīmē." (Arnolds Klotiņš, Dr. art.) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Avramecs B., Muktupāvels V.

Mūzikas instrumentu mācība

 

Šī grāmata ir iecerēta tā, lai lasītājam radītu izpratni par muzikālo parādību neparastumu un daudzveidību, kā arī atklātu un izgaismotu dažas svarīgas mūzikas amata puses. Tajā skartas daudzas lietas un parādības, par kurām līdz šim latviešu valodā bija grūti vai gandrīz neiespējami atrast jelkādus materiālus; tādējadi šis darbs ir mēģinājums aizpildīt zināmu tukšumu mūzikas literatūras jomā Grāmata mūsdienu zinātnes līmenī apkopota informācija par daudzām svarīgām mūzikas kultūras sastāvdaļām, parādībām, veidiem un žanriem, kam mūsdienu Latvijas kultūrsituācijā ir liela nozīme un kas teorētiskajā un jo sevišķi mācību literatūrā ir gandrīz vai ignorēti un atstāti pašplūsmā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Mūzikas noslēpumi

 

Visu mūsu dzīvi pavada skaņas un mūzika. Tās kvalitāte tieši un būtiski ietekmē turpmāko cilvēces evolūcijas gaitu. Kāda kvalitāte ir mūzikai, kas nepārtraukti skan mūsu dzīvē: veikalos, kafejnīcās, tv pārraidēs un no radiouztvērējiem? Mūzika spēj dziedināt, bet var arī iznīcināt.

Šajā rakstu krājumā atklāti daži mūzikas noslēpumi. Kad mēs zinām, kā mūzika ietekmē un mūsu apkārtējo pasauli, mēs varam apzināti likt lietā šīs zināšanas un reāli mainīt savu dzīvi! 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Ešvorts S.

Mācies spēlēt taustiņinstrumentus

 

Pašmācības līdzeklis topošiem muzikantiem. To veido galvenokārt īsas un vienkāršas nodarbības. Tajās atklāti taustiņinstrumentu spēles tehnikas, nošu pieraksta un harmonijas pamati un dažādu mūzikas stilu pamatiezīmes. Visaptveroši akordu un gammu katalogi ļaus veiklāk piemērot zināšanas jebkurai dziesmai vai spēlēšanas situācijai. Grāmatai pievienots CD, kas sniedz ptriekšstatu par to, kā jāizklausās daudziem no būtiskākajiem nodarbībās piedāvātajiem vingrinājumiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kapone F.

Mācies spēlēt ģitāru

 

Rokasgrāmata „Mācies spēlēt ģitāru” noderēs gan tiem, kuriem ir vēlēšanās iemācīties spēlēt ģitāru, bet vēl nav sava instrumenta, gan tiem, kuri jau muzicē un grib pilnveidot savu spēles tehniku un zināšanas.

Grāmatas autors Fils Kapone, kurš pats ir izcils koncertējošs ģitārists, pedagogs un vairāku ģitārspēles mācību grāmatu autors, papildus vairāk nekā trīsdesmit atsevišķi nodalītām nodarbībām grāmatā piedāvā arī akordu katalogu un gammu krājumu, kurā uzskatāmi atspoguļotas divas dažādas pozīcijas, kādās var spēlēt četrus gammu pamatveidus visās divpadsmit tonalitātēs. Lai gan šī grāmata nesola lasītāju padarīt par profesionāli, tā nodrošina ar visiem nepieciešamajiem elektriskās un akustiskās spēles tehniskajiem paņēmieniem, uzskatāmi palīdzot apgūt muzicēšanu gan ar pirkstiem, gan mediatoru. Nodarbības veidotas tā, lai tajās varētu izmantot jebkura tipa ģitāru.

Grāmatā ir arī fakti no ģitārspēles vēstures un atklātas dažādu pasaulslavenu izpildītāju ģitārspēles tehnikas nianses.

Grāmatai pievienots audio kompaktdisks ar vairāk nekā 50 ierakstiem, kuriem var spēlēt līdzi. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Klavieru grāmata bērniem

 

Vai jums patīk spēlēt klavieres? Vai jums patīk mācīties – saskatīt, saklausīt un ar pirkstiem izvilināt no taustiņiem to, kas uzrakstīts nošu valodā? Tad ši grāmata domāta tieši jums. Veriet to droši vaļā un dodieties aizraujošā ceļojumā pa Mūzikas pasauli!Tajā jūs gaidīs patīkamas tikšanās gan ar pazīstamām, gan jaunām melodijām un ritmiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Ross A.

Viss cits ir troksnis

 

Izcilā amerikāņu mūzikas kritiķa Aleksa Rosa grāmata “Viss cits ir troksnis” ir lielisks ceļvedis modernās mūzikas pasaulē, kas daudziem aizvien ir sveša un neizprotama. Ross lasītāju iepazīstina ar izcilākajiem divdesmitā gadsimta komponistiem un skaņdarbiem, kā arī spilgti iezīmē sabiedrības un politiskās dzīves fonu. Grāmata “Viss cits ir troksnis” (2007) ir guvusi lielu ievērību un saņēmusi virkni apbalvojumu. Apdāvinātais New Yorker mūzikas apskatnieks spēj sasaistīt dzīvi un mākslu, nevienu no tām nevienkāršojot. Moderno skaņu vēsture pāraug dziļi intīmā stāstā par mūslaiku dvēseli. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Bērtiņš A.G.

Latviešu skaņuplašu vēsture

 

"Latviešu skaņuplašu vēsture lielā mērā ir arī 20.gadsimta mūzikas vēsture. Mana grāmata ir stāsts par mūziku, pie kuras skaņām dzima Latvijas valsts, izauga paaudze, kas bija gatava likt galvu uz ežiņas, lai sargātu savu tēvu zemi un brīvību. Tas ir stāsts par mūziku un dziesmām, kas palīdzēja saglabāt latvisku garu okupācijā un trimdā un ticēt mītam par Gaismas pils augšāmcelšanos." Autors. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Zemovičs E.

Trīs Rīgas simfoniskie orķestri

 

Šī grāmata- "Trīs Rīgas simfoniskie orķestri" – ir par Georga Šnēfogta dibināto pirmo profesionālo Rīgas simfonisko orķestri (1910.-1914.), Latvijas Kultūras biedrības un Latvijas Mūziķu biedrības simfoniskais orķestri, sauktu arī par Dzimtenes simfonisko orķestri (1930.-1935.).

Grāmatu papildina plašs retu, nepublicētu foto materiāls. Satura izklāsts ir ne tikai faktiem bagāts, bet arī uzrakstīts saistošā, labā valodā, saturā atklājot arī tā laika Latvijas kultūrvēsturisko fonu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Auguste I.

Jānis Norvilis. Svētā mantojuma dziesminieks

 

Šī grāmata ir par Jāņa Norviļa laiku, par notikumiem ap viņu, par laikmetu, kas šodienas latviešiem ir tāls un nezināms, par to zemi, kurā dzīvoja un savu kultūru kopa tā simttūkstošos lielā latviešu daļa, kas pēc kara zaudēja savas mājas un tēvzemi. Par bēgļu gaitām, kur komponists neapstājās, bet ar savu personību pulcināja ap sevi radošās dvēseles un ar savu dedzību mācēja aizraut daudzus no Latvijas uz Vāciju izceļojošos māksliniekus, iesaistot tos koru kustībā un daudzos citos mūzikas pasākumos. Jānis Norvilis, kurš pusi dzīves aizvadījis svešos ļaudīs un tālu prom no savas tēvu zemes, ir radījis negaidīti spilgtus gara darbus, kā piemēram, dziesmas Vakarjunda (Leonīds Breikšs), Mūsu zeme (Rainis), Daugaviņa puto balti (Tālis Matīss) un daudzas, daudzas citas, bez kurām neiztika neviens trimdas latviešu sabiedrības nostūrītis.

Tas ir stāsts par komponistu, kas kā vienīgo piemiņu no Latvijas līdzi trimdā paņēma Latvju dainu sējumu un kokli, ko mēdza saukt par koklīti, darinātu no Daugavas ūdeņu izskalota koka stumbra, un glabāja to kā svētumu līdz pat mūža galam, par dārzā iestādīto ozolkoku no Latvijas atvestas ozolzīles, par viņa mājām Kanādā, kur bija jūtama latviskā aura. Viņš ir pirmais latviešu komponists, kurš tautas dziesmu ievedis baznīcā un, kā rakstīja Arvīds Purvs: centies sadraudzēt ērģeles ar latviešu tautas dziesmu meldijām un ievest senās latviskās skaņas garīgā mūzikā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Foigts T.

Tenors Jonass Kaufmans

 

Tenors Jonass Kaufmans operas megazvaigžņu vidū jau gadiem ieņem izcilu vietu.

Par viņu raksta un runā. Kaufmanu dēvē par gadsimta talantu, pasaules toptenoru, jauno visu tenoru karali, mūsdienu ievērojamāko tenoru.

Jonass Kaufmans ir kļuvis par zvaigzni arī ārpus klasiskās mūzikas skatuves. Pasaulē plaši pieprasītais tenors ar neatkārtojami skaisto balsi un izcilo aktiermākslu aizkustina katru reizi no jauna – vai tā būtu operas skatuve, koncertzāle vai uzstāšanās televīzijā.

Šī ir grāmata par dziedātāja profesijas gaismas un ēnas pusēm, kopdarbu ar slaveniem kolēģiem, grūto dzīvi uz čemodāniem un lielo laimes sajūtu uz skatuves.

Grāmata ir saistoša un informatīvi bagāta lasāmviela gan aizrautīgiem Jonasa Kaufmana faniem, gan tiem, kuri vēlas iepazīt operas pasauli. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Pētersone O.

Casta diva

 

Muzikoloģe un žurnāliste Olga Pētersone grāmatā sarunājas ar Latvijas Nacionālās operas solistēm Inesi Galanti, Sonoru Vaici, Ingu Kalnu, Elīnu Garanču, Kristīni Opolais, Marinu Rebeku un Lieni Kinču. Sarunas ar operdziedātājām papildina fotomākslinieka Jura Šulca darinātie portreti. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Dziesma čellam. Māris Villerušs

 

Latvijas ievērojamā čellista 80. jubilejas gadā muzikoloģe Sandra Ņedzvecka nesen mūžībā aizgājušajam mūziķim un visai Latvijas kultūras cilvēku, bet jo īpaši mūziķu saimei, sarūpējusi vērtīgu dāvanu – māksliniekam veltītu grāmatu. Tās neatsverama vērtība ir Māra Villeruša vistuvāko draugu, kolēģu, audzēkņu – vairāk nekā 30 cilvēku – atmiņu stāsti par viņu, ko bagātina visai interesants fotomateriāls, kurā dokumentēta mākslinieka sadarbība ar tādiem mūzikas milžiem kā A. Hačaturjans, D. Oistrahs, L. Vīgners, M. Rostropovičs u.c. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Erenštreits J.

Kroņu pinējs

 

Autoram veiksmīgi izdevies sasaistīt vienā veselumā varoņa un daudzu viņa laikabiedru teikto, rakstīto, atmiņās atstāto, veidojot vispusīgu un krāsainu tautas izglītotāja un mūzikas kultūras pamatlicēja tēlu. Paša Cimzes atstātais teksta mantojums ir izcils, ļoti daudz mūsdienām aktuālu tēmu, kurās viņa viedokli gribētos vēl un vēlreiz citēt... 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Guļevska L., Pētersons G.

Tikai dziesma nenosalst

 

"Tikai dziesma nenosalst... "Mikrofons" – Latvijas leģenda" ir grāmata par leģendārā estrādes dziesmu konkursa vēsturi, par tā veidotājiem un dalībniekiem. Autori ir bijušie raidījuma "Mikrofons" vadītāji un balsis radioviļņos Lia Guļevska un Gunārs Jākobsons.

"Mikrofona" vēsturi cilājot, atlasītas nozīmīgākās lapaspuses, svinīgākie, jestrākie un skandalozākie atgadījumi, kas raksturo gan konkursa lielo nozīmi, gan PSRS laika tikumus un cilvēkus. Grāmatas autoru, radioraidījuma un aptaujas veidotāju, dalībnieku atmiņu stāstus papildina unikāls, iepriekš nepublicētu fotogrāfiju klāsts.

Grāmata ir veltījums Latvijai jubilejā. Jo Latvija taču nav tikai politika, varas lēmumi un vēsturiskās peripetijas. Latvija – tie ir cilvēki. Simtiem un tūkstošiem, pat miljoniem cilvēku, kas pieredzējuši valsts gaišās un tumšās puses. Bet visvairāk Latvija ir ģimene un māju sajūta, ko dāvā vienkāršas lietas, saskarsme, latviešu dziesmas, labi pazīstama diktora balss iemīļotajā radio – šarmanta vakarā un modra no rītiem, skaists koncerts televīzijā...

 

Atrašanās vieta

 

 

 

 

Ruņģis I.

Cietumsargs ar bungu kociņiem

 

Slavenās rokgrupas “Pērkons” bundzinieks Ikars Ruņģis grāmatā stāsta par diviem savas dzīves nozīmīgajiem posmiem. Pirmais ir dienesta gaitas Padomju armijā ar visām tajā pastāvošajām problēmām. Otrajā daļā viņš pievēršas savām gaitām grupā “Pērkons” 80.gadu beigās un 90.gadu sākumā. Grāmatā iespējams palūkoties uz tolaiku notikumiem

no Latvijas mūziķu skatu punkta. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Veidemane E.

Dzelzsgriezējs un dūja

 

Elitas Veidemanes sarakstītā grāmata "Dzelzsgriezējs un dūja" ir emocionāls vēstījums par Brīzi, par viņa personību, atsevišķiem dzīves posmiem, notikumiem, kas viņu ietekmējuši, veidojuši tādu, kāds viņš bija, par attiecībām ar viņa tuvākajiem cilvēkiem, par to, kādu viņu redzēja un raksturoja mūziķa laikabiedri.

“Kad, rakstot grāmatu, pieliku punktu pēdējam teikumam, nodomāju: nu kādu brīdi būs miers. Aivars nenāks pie manis ik mirkli, neatgādinās par prieku un skumjām, nemēģinās prasmīgi pielabot manu tekstu vai kārtējo reizi ielēkt “vakara vadītāja” lomā. Bet Aivars nāk joprojām. Šķiet, viņam ir par maz, ka šajā grāmatā esmu parādījusi viņu no neierastās puses — no sirsnības, līdzjūtības un no dzīves nebeidzamo alku puses. Aivara skarbums ieskanas tikai vietumis, un tas arī nav galvenais viņa būtībā. Aivars nāk un atgādina man par to mīlestību, ko viņš spēja dot man un cilvēkiem visapkārt. Par spīti dēmoniem, kas viņu laiku pa laikam mocīja. Par spīti to radītajām sāpēm. Šī ir grāmata par Aivaru Brīzi — mūziķi, sapņotāju, Latvijas patriotu un manu tuvāko cilvēku. Šī ir grāmata, kas, patiesību sakot, nekad netiks pabeigta. Tāpat kā nebeigsies dziesmas, ko Aivars dziedāja. Tāpat kā nebeigsies mīlestība.” tā Elita Veidmane.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Meimane I.

Nepalikt vienai tumsā. Nora Bumbiere

 

“Rakstot grāmatu, manī cīnīsies divas emocijas – vēlēšanās palikt pa gabalu, jo jebkas, ko uzzināšu, nespēs mazināt manu cieņu un apbrīnu pret Noru Bumbieri. No otras puses: gribu zināt viņas dzīvi ar visām kaislībām un trūkumiem. Gribu zināt, kas viņu mīlējis un kuru mīlējusi viņa, lai vēl dziļāk pieņemtu viņu kā cilvēku. Es gribu viņu pilnīgu,” grāmatas ievadā raksta Ineta Meimane. Atmiņu portretā līdzās dziedātājai Norai Bumbierei viņas zvaigžņu stundas laikā un norietā dalījušies tuvinieki, draugi, skatuves kolēģi. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Blaua L.

Ainars Virga. Pēdējais Līvs

 

Stāsts par Ainaru Virgu – rokmūziķi, izcilu ģitāristu, tautas dzīvības dziesmas Dzimtā valoda, kas 2011. gadā televīzijas skatītāju balsojumā tika atzīta par latviešu Zelta dziesmu, autoru. Par cilvēku ar dramatisku likteni, kas pēc kritieniem vienmēr ir spējis piecelties. Par cilvēku, kas prot mīlēt un kuru mīl... 

 

Atrašanās vieta

 

 

Belta D., Remess A.

Liepājas populārās mūzikas stāsti

 

“Nav iespējams izanalizēt visus apstākļus un nianšu tūkstošus, kas veido to, ko mēs saucam par Liepājas savdabību. Par Liepājas valdzinājumu. Mūzika ir viena no Liepājas krāsām”, saka Imants Kalniņš, viena no atslēgas figūrām šīs pilsētas rokmūzikas vēsturē.

Šī grāmata ir ieskats Liepājas popa un roka vēsturē. No 17. gadsimta pirmajām mūzikas kopām spēlēšanai baznīcas svētkos un augstu viesu mielastos līdz metālmūzikas uzplaukumam pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados. 

 

Atrašanās vieta