Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Skaista mana tēva sēta

Skaists un sakopts pagalms vienmēr ir bijis saimnieku gods un lepnums. Gan lauku viensētas plašumos, gan arī nelielā pilsētas pagalmiņā ir iespējams radīt īpašu noskaņu.

Skatīsimies, un varbūt kāda ideja būs noderīga arī Jums.

 

Grāmatu anotācijas no www.jr.lvwww.la.lvwww.jumava.lvwww.gramata24.lv

 

 

 

 

 

 

Latvijas viensētu stāsti

 

Grāmatā satiksiet simts viensētu saimniekus no Auces, Ozolnieku, Ogres, Bauskas, Gulbenes, Grobiņas, Dobeles, Jaunjelgavas, Vecumnieku, Skrundas, Rēzeknes, Jēkabpils, Kuldīgas, Ērgļu, Tukuma, Tērvetes, Ropažu un daudziem citiem Latvijas novadiem. Katra lauku sēta ir īpaša ar savu stāstu - ar prasmi savu viensētu uzturēt sakoptu un saimnieciski veiksmīgu, ar spēju veidot latviskas dzimtas mājas un rādīt piemēru kaimiņiem un viesiem, ar stāstu par dzimtas saknēm, māju vēsturi un pašu nodarbošanos. Stāsti mudinās lasītājus apzināties latviešu dzīvesziņas un dzimtu spēku. Latvijas viensētās ikviens var iegūt idejas un drosmi uzdrīkstēties. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kuplais M.

Latvieša sēta. Enciklopēdija par latvieša dzīvi savā sētā.

 

Latviešu tēvzeme ir tikai maza zemeslodes daļiņa Baltijas jūras austrumu krastā. Tā ir zeme ar līdzenumiem un auglīgiem tīrumiem, ar daudzām lielām un mazām upēm, ar pārplūstošām pļavām un plašām ganībām. Iekoptie lauki šajā zemē kārtojas kā izklātas svītrainas segas... Varu tikai aicināt doties līdzi un paskatīties uz latvieša sētu no Zilupes austrumos līdz Rucavai rietumos un no Elejas dienvidos līdz Ipiķiem ziemeļos.(M.Kuplais)

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kundziņš P.

Latvju sēta

 

Latvju lauku sēta pastāvējusi jau tikpat kā 2000 gadus. Šai mūžilgajā laika tecējumā latvju tauta, audze pēc audzes, savu dzīvi vadījusi lauku sētā, nešķirami tai piederēdama. Ja gadījās, ka kāds no tautas locekļiem savā gaitā tika atrauts no dzimtās sētas, arī tas, nokļūdams citos dzīves apstākļos, arvien juties ar tēvu sētu jo cieši saistīts.(P.Kundziņš) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Tradicionālu guļbūvju celtniecība

 

Katram cilvēkam ir nepieciešams mājoklis. Liriski apdziedāts un teikām apvīts, vai bez īpašas piedomāšanas pieņemts par dzīves telpu. Jumts virs galvas. Vieta kur pārnākt, kad klejojumi beigušies. Kāda no daudzajām mūsu tautas dziesmām pauž:

   Zinu, zinu brāļa sētu,

Nevajaga rādītāja:

Visapkārt vītoliņi,

Vidū saule ritināja. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Berķis A., Bruņiniece D., Hānbergs Ē.

100 lauku sētas Latvijā

 

Grāmata tapusi konkursa gaitā, meklējot latviskākās lauku sētas, kā pamata kritēriju nosakot sakoptību.. No 500 lauku sētām grāmatā ir parādītas simts. Ar šo saimnieku un saimnieču paveikto autori iepazīstina lasītājus. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Berķis A., Hānbergs Ē., Ziedonis I.

Lauku sēta ir gudra

 

Es jūtu pienākumu šai grāmatā piesaukt ikvienu latvieti, kas spējis lauku sētas spēku, skaistumu un labumus cildināt un atstāt emocionālu liecību par to dzīves veidu, kurš

daļēji zudis, bet nedrīkst galīgi izzust. Tam jādzīvo starp mītu un šodienas realitāti – tad mūsu lauku dzīve būs gan romantiska, gan saimnieciski praktiska.(I.Ziedonis) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

400 idejas sētai un mājai Latvijā laukos un pilsētās

 

Te visai pamatīgi, detalizēti un uzskatāmi (lielākoties ar ilustrācijām) izskaidroti dažnedažādi darbi pie mājas, ap māju, pagalmā, lauku sētā ar skaistu mērķi izveidot, kā vēsta pirmās nodaļas virsraksts, "Istabu zem klajas debess". Grāmatas saturs ir tik plašs, ka šeit neietilpināt pat tematu nosaukumus vien. Tomēr lai būtu daži piemēri: ceļi un celiņi, kāpnes, tiltiņi, žogi, vārti, lievenis, terase, veranda, lapene, dārza mēbeles... Bet noslēgt šādu sarakstu varētu ar vasaras dušu, pastkastīti, suņabūdu un sirsniņmāju. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

400 puķes Latvijā no pavasara līdz rudenim

 

Šī grāmata ir pirmais pašu mājās tapušais krājums ar tik lielu puķu kultūru aprakstu skaitu saistībā ar fotoattēliem, patiesības labad gan piebilstot, ka tas veidots, izmantojot vairākas AS "Lauku Avīze" izdevniecības Tematiskās avīzes, kas savukārt ir Latvijā labi pazīstamu zinātnieku, puķkopju un selekcionāru oriģināldarbi. Tai pašā laikā krājuma saturs ne tuvu nav minēto izdevumu pārcēlums. Daudzi teksti, it īpaši daudzgadīgo puķu apraksti, ir tapuši no jauna, vasaras puķu materiāls ir ievērojami papildināts ar jaunākajām šķirņu grupām un šķirnēm, izveidots jauns, labi uztverams augu sakārtojums nosacītās grupās, daudzviet ir jauni attēli. Novēlam sirsnīgas attiecības ar jūsu puķudārza skaistulēm! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Lasis A.

No zāliena līdz daiļdārzam

 

Kā pareizi veidot žogus, kāpnes, putnu būrīšus un ugunskura vietas? Kādus kokaugus izvēlēties savam dārzam? Kuri ir piemērotākie ziedi apstādījumiem? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem atbildes atradīsiet Latvijā pazīstamā daiļdārznieka Aivara Laša grāmatā. Autors sniedz praktiskus ieteikumus un padomus, lai dārzu padarītu ne tikai vizuāli skaistu, bet arī drošu, praktiski lietojamu un labvēlīgu augiem. Grāmatā ievietotās ilustrācijas no Latvijas skaistākajiem dārziem, skaidrojošās tabulas un augu tuvplāni palīdzēs ikvienam savu dārzu izveidot gluži kā daiļdārzu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   

Kaškure A.

Koki un krūmi Latvijas dārzam

 

Latvijā tapusi grāmata, kas atklāj vienkāršus kokaugu un krūmāju audzēšanas knifiņus. Dārzs - tā ir vieta, kur mūsdienu cilvēks spēj atpūsties no ikdienas steigas un rutīnas. Vieta, kur apkopot domas un patīkami relaksēties, nedomāt par neko un vienkārši izbaudīt mirkli. Aija Kaškure lasītājiem sniedz padomus, lai ikviens dārzkopis varētu pareizi parūpēties par stādījumiem, kā arī pēc iespējas atbilstošāk iekārtot savu dārzu. Grāmatā apkopota praktiska informācija par kokaugu kopšanu, pareizu audzēšanu un saderību ar citiem augiem. Grāmatā ievietotas tabulas, kuras ļauj informācijai būt pārskatāmākai un labāk uztveramai. Katra nodaļa papildināta ar krāsainiem fotoattēliem no autores arhīva, kuros ir redzami kokaugi Latvijā visos gadalaikos. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

 

Dekoratīvie krūmi

 

Dekoratīvie krūmi - krāšņi ziedoši un izteiksmīgi lapoti, zemi sedzoši un dīķmalas rotājoši, dzīvžogiem un alpinārijiem piemēroti. Lauku Avīzes tematiskā avīze 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Valants G.

Tikai rozes...

 

Grāmata "Tikai rozes..." atver durvis uz rožu pasauli. krāšņos attēlos un aprakstos iepazīstam vairāk nekā 200 labākās, izturīgākās, veselīgākās, skaistākās un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotākās dārza rožu šķirnes. Tiek sniegti derīgi padomi piemērotāko rožu izvēlē, to stādīšanā un kopšanā, kas balstās uz autora personisko pieredzi. Grāmatas autors Guntars Valants savas pirmās rozes skatīja gleznainajā Valmierā. Un kaut gan sākotnēji viņa ceļš netika saistīts ar rožkopību - viņam ir inženiera celtnieka un jurista izglītība - tomēr jau vairāk nekā divdesmit gadus viņa sirds un vaļasprieks pieder rozēm. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Mālkalnietis M.

Ūdenstilpes tavā dārzā

 

Mūsu zemes ainavas nozīmīgs elements ir ūdens spogulis pie mājas vai dārza, tāpēc daudzi cilvēki vēlas izbaudīt ūdens tuvumu, ierīkojot kādu no mākslīgajām ūdenstilpēm – dīķi vai baseinu. Māra Mālkalnieša grāmata "Ūdenstilpes tavā dārzā" būs laba rokasgrāmata ar praktiskām pamācībām ūdenstilpju ierīkošanā un kopšanā! 

 

Atrašanās vieta

   

Vidlunda S.

Dārzs visiem

 

Grāmata ievedīs aizraujošajā dārza pasaulē un ļaus katram izvēlēties tieši viņam vispiemērotāko. Daudziem šī grāmata pirmoreiz dzīvē palīdzēs iekārtot savu dārzu, soli pa solim plānojot, stādot, kopjot un pēc gadiem ieraugot pašu rokām un pašu prāta radīto brīnumu. Savukārt tie, kuru dārzā jau aug daudz skaistu augu, atradīs padomus, kā apstādījumus padarīt vēl krāšņākus, kā izveidot savu sapņu dārzu. Grāmatas astoņās nodaļās vienkāršā veidā izklāstīts viss, kas saistās ar dārzu. Katras nodaļas beigās minēti augi, kas attiecas uz konkrēto tematu. Dārzmīļi, izmantojot detalizētas stādīšanas un dobju veidošanas skices, varēs trīs dažādos posmos apmēram 10-15 gadu laikā sekot sava dārza izaugsmei. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

 

Rozenfelds R.

Dārzs vaļaspriekam

 

"Dārzs vaļaspriekam" - īss ilustrēts ceļvedis dārza labiekārtošanā. Praktiski ieteikumi: kā ierīkot regulāru dārzu; kādus augus stādīt jauktās apmalēs; kā veidot Vidusjūras stila stādījumus; kā augi pareizi jāuzglabā un jākaltē; kā garšaugus izmantot kulinārijā un augus audzēt traukos. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Dārzs pie mājas

 

Sapņu dārzam nav nepieciešams liels zemes gabals. Protams, parkam līdzīgu iespaidu vai arī dažādos stilos ierīkotu dārzu nevar radīt mazā platībā. Taču mazs zemes gabals dod iespēju bez lieliem finanšu ieguldījumiem ierīkot omulīgu, romantisku un tīkamu dārzu, kuram nav vajadzīga darbietilpīga kopšana. 

 

Atrašanās vieta

   

Brukss Dž.

Maza dārza veidošana

 

Platība ir ļoti vērtīga; pilsētā tā ir tik ierobežota un dārga, ka ir jāmāk lietderīgi izmantot katru centimetru. Izmantojot jebkuru platību – uz palodzes, jumta, balkona vai pagalmā –, ir iespējams patīkami un eleganti paplašināt mājas robežas. Lai panāktu rosinošu efektu, var kombinēt dažādus dizaina elementus un paņēmienus; augu izmantošana ir tikai viens no tiem. Dārzā var atrasties kāda skulptūra, ūdenstilpne un pavisam nedaudz augu – vakara apgaismojumā šāds skats rada gluži vai maģisku efektu. Nelielā pilsētas platībā var arī radīt biezus džungļus, kas padara mīlīgāku apkaimi. 

 

Atrašanās vieta

 

 

   

Matsone P.

Sapņu dārzs

 

Gandrīz ikvienam no mums ir savs sapņu dārzs. Grāmata piedāvā atšķirīgus modeļus, lai bagātinātu iztēli un rosinātu aktīvāk darboties savā dārzā. 

 

Atrašanās vieta