Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Sērsnu mēneša jaunumi (marts, 2023)

Klāt ir marts, kad laiks sāk mainīties un pamazām jūtama pavasara elpa. Ziema gan negrib no savām pozīcijām atkāpties, tomēr pirmie sniegpulkstenīši un putnu čalas rītos liecina, ka daba jau mostas. Nepacietīgi gaidot pavasari, esam sagaidījuši arī kārtējo jaunumu dienu bibliotēkā. Šoreiz liekam galdā bagātīgu latviešu autoru grāmatu klāstu. Iepriecinās D. Judinas, G. Freimanes, Z. Nuts, I. Dimantes, A. Auziņa, D. Rukšānes, D. Šulces, J. Egles un citu pazīstamu vai varbūt iepazīstamu rakstnieku un dzejnieku radītais. Aizraujošu lasāmvielu atradīs aizrobežu autoru fani, kā arī tie, kurus interesē nozaru literatūra. Kā jau parasti, plašs piedāvājums jaunajiem lasītājiem – krāsainas, cietlapu, lielajā drukā, lasāmas pašiem vai kopā ar vecākiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 16.03.2023

 

Aiz katra paliek dzīve. Veltījums aizgājējiem. Latviešu dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB.

Katrs ir izsāpējis kāda tuva cilvēka aiziešanu. Samierināties ar kāda cilvēka nāvi ir ļoti grūti, daudzi ar to nespēj tikt galā. Tiem, kas zvaigžņu ceļā tiekas, mūsu sirdīs vienmēr vieta...

 

 

Auziņš, Arnolds. Peramais zēns. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

Kad atklātībā parādījās čekas maisu saturs, pārsteidza, cik daudz starp ziņotājiem radošo profesiju pārstāvji — rakstnieki, mākslinieki, aktieri. Visbiežāk savervēja tos, kuri bija iekūlušies nepatikšanās, bet ne visi vēlējās sadarboties. Strādāšana kolhozā un Oktobra svētku gājiens atausa atmiņā no studiju gadiem. Kā Ievalds Bērzājs iekļuvis “maisā”, lai gan nevienu nav nodevis, kā viņam izdodas sadalīt savu sirdi starp divām mīļām būtnēm, kāpēc nokļūst trako mājā un kurš piekāvis bijušo čekistu.

 

Belševica, Vizma. Bille. Triloģija. 1. grāmata. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"V. Belševica ir mana Vecāmāte, un atzīšos, ka bērnībā man "Bille" mazliet traucēja - bieži, kad izprašņāju Vecomāti par laiku, kad viņa bija maziņa, saņēmu neierasti stingru un strupu: Lasi "Billi"! Nu, kāpēc man jālasa, ja stāstnieks sēž pretī? Tagad, kad kāds laiciņš paskrējis, es esmu laimīga un pateicīga par šo grāmatu. Tā ir ne tikai par meitēnu Billi, bet par neskaitāmiem Rīgas zēniem un meitenēm un viņu vecākiem, vienkāršiem darba ļaudīm, kas 1930. gadu Rīgā sitās pa dzīvi kā mācēdami. Tas kolorīti, trāpīgi un brīžam skarbi te aprakstīts." (Baiba Magone). Šis daļēji autobiogrāfiskās triloģijas "Bille" izdevums nāk klajā laikā, kad "Bille" kļuvusi par neatņemamu Latvijas Kultūras kanona daļu.
      

Belševica, Vizma. Bille un karš. Triloģija. 2. grāmata. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Vizma Belševica bija sarakstījusi "Billes" turpinājumu, bet nosaukums nekādi nedevās rokās. Izmisums. Es teicu: "Mammu, tas nav tik svarīgi. Lai ir "Bille. 2. daļa" vai kaut vai "Bille dzīvo tālāk", vai kas tamlīdzīgs." Viņa smagi nopūtās, piekrita, un klajā nāca "Bille dzīvo tālāk". Tad grāmatas zviedru tulkotājs Juris Kronbergs drošu roku to pārsauca "Bille un karš". Autore piekrita. Un pareizi vien ir. Te ir Bille. Un Otrais pasaules karš Latvijā. Tik vienkārši.

 

Bērni vispirms. Kāpēc mums vajadzīga globāla bērnu tiesību aizstāvības kustība. Bērnu labklājība. [Rīga]: Ģimene asociācija, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata izaicina ierasto skatījumu uz ģimenes jautājumiem, vērtējot tos no bērnu tiesību un vajadzību skatupunkta – kā tas saskan ar bērnu tiesībām augt gan ar savu māti, gan tēvu. Autores ir apkopojušas pieredzes stāstus par bērnību, augot viendzimuma pāra savienībā, poligāmā ģimenē, vecāku nereģistrētā kopdzīvē, par vecāku šķiršanās sekām un mākslīgās apaugļošanas blaknēm, par surogasiju un adopciju. Katrā nodaļā dzīvesstāsti ir papildināti ar pētījumiem un statistikas datiem, kas kopā apliecina, ka bērna garīgā, fiziskā un emocionālā labklājība ir atkarīga no tā, vai viņu mīl un audzina tieši tie abi pieaugušie, kas ir atbildīgi par viņa ienākšanu pasaulē. Grāmata sniedz bērnu tiesību aizstāvības argumentāciju.

 

Bērziņa, Ruta. Baltās takas. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāna galvenā varone vidusskolniece Ieva sapurina savus zeltainos matus, draiski iesmejas, atgrūžas ar slēpju nūjām... Slīd vareni! Tramplīns! Lidojums! Noturēties kājās! Gadās arī krist. Jāspēj piecelties. Gluži kā dzīvē... Iemīlēšanās. Mīlestība. Satikta skolas gados. Cik stipra tā būs? Šķiet, uz mūžu. Vai varbūt tomēr bērnības draudzība pāraugs mīlestībā?

 

Blumberga-Butkeviča, Zane. Estere. Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmata ir savu atspulgu ieraudzīšana. Sevis iepazīšana ne caur konfekšu papīriņiem veikalā, bet caur kliedzieniem psihiatrijas nodaļā. Estere satiek tos, kas ir katrā cilvēkā - gan Eņģeli ar ielauztu spārnu, gan Augstprātību un Lepnību, gan Dievu un Velnu, gan Nāvi un Bailes. Maldi mēdz būt gan fiziskajā, gan garīgajā pasaulē. Tikai retais ieskatās savā dvēselē. Estere runā caur sirdi, vēloties dzīvot. Patiesība nav nopērkama. Tā smeldz sirdī vai nu kā sāpes, vai kā prieks.


Bogdanova, Diāna. Mana ome un vareņiki. Par manu vecmāmiņu, ukraiņu virtuvi un to, kā es nekļuvu par pavāri. Latviešu autobiogrāfiskie stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šie ir stāsti par cilvēku, kurš grāmatas autori iedvesmojis visvairāk, - par ukraiņu vecmāmiņu Vaļu, par brīnumiem, kurus viņa radīja gan sev apkārt, gan pie plīts. Un par bērnības laiku, kurā netrūka ne piedzīvojumu, ne blēņu un nedarbu, ne gūto mācību. 

 

Bomane, Anne Katrīne. Agate. Dāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

No dzīves noguris psihiatrs viens mīt savā bērnības mājā, viņam nav nedz draugu, nedz ģimenes. Viņš vairs nepieņem jaunus pacientus, jo skaita laiku, cik atlicis līdz pensijai. Vēl jāpabeidz darbs ar pēdējiem pacientiem, un viss. Viņa sabiedriskā dzīve ir tikai īsas sarunas ar sekretāri Sirižē kundzi, kas vadījusi praksi jau vairāk nekā trīsdesmit gadu. Viņa dzīve rit rāmi bez jelkādiem pārsteigumiem. Līdz kādu dienu praksē ierodas jauna paciente, vārdā Agate, kura uzstāj uz tikšanos ar ārstu. Pavisam drīz kļūst skaidrs, ka jaunās pacientes ārēji trauslā āriene patiesībā slēpj spēcīgu un valdzinošu personību. Ārsts un Agate uzsāk terapijas kursu, un šis process viņu neviļus pamudina uzveikt arī paša bailes no patiesas intimitātes. Vai 71 gada vecumā ir jau par vēlu mainīt savu attieksmi pret dzīvi?

 

Devero, Džūda. Līdzi paņemt mīlestību. Tāra Šītsa. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Līemam ir doti trīs mēneši, lai panāktu, ka viņa mīļotā Kora iemīlētos kādā citā. Tikai tā ir iespējams mainīt sievietes traģisko likteni un ļaut viņai nodzīvot garu, laimīgu mūžu. Tomēr šis uzdevums ir ārkārtīgi grūts – gan tādēļ, ka Līemam nākas apvaldīt savu sirdi, gan tādēļ, ka pati Kora tiecas pēc viņa… Vai viņiem izdosies pārmainīt zvaigznēs ierakstīto?

 

Dimante, Inguna. Melno kleitu čuksti. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pavadot vasaru leišmales Vecļaužos, topošā studente Kate sastop savu pirmo īsto mīlestību. Oto ir jauns, stabilās vērtībās audzināts lauksaimnieks. Taču izskatīgais jauneklis nav paredzēts viņai - tā vēstī pravietojums, kura avots slēpjas bezgala tālā senatnē. Gadsimtiem rūpīgi sargātais noslēpums sāk Kati apdraudēt, un viņai jāizvēlas: neticēt māņiem un cīnīties par mīlestību vai bēgt?

 

Egle, Jana. Ledus debesis. Latviešu dzeja. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Janas Egles otrais dzejas krājums "Ledus debesis" iezīmē būtisku posmu autores radošajā dzīvē un apkopo 20 gadu garumā tapušo dzeju. Tā ir dzeja ar maigumu, sparu un intīmu skatu iekšpus sevis un ārpusē – uz pasauli. Krājums iezīmē gan nopietnu briedumu, gan arī svaigu sajūtu vilinājumu.

 

Faulerova, Lūcija. Nāves meitene. Čehu romāns. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lūcijas Faulerovas romāna galvenā varone cenšas pārvarēt vairākus traģiskus notikumus ģimenē, kuri dažbrīd var šķist nesaprotami, un noskaidrot to iemeslu. Tomēr doties uz priekšu nevar, nepaskatoties atpakaļ. Izturēti ritmizētajā prozā, kas noslīpēta līdz ārkārtīgai stila tīrībai, jaunā meitene, kuru skārusi ģimenes traģēdija un kurai neliek mieru pašas sirdsapziņa, ieved mūs ģimenē ar trim bērniem, ko nesaprotamu iemeslu dēļ pametusi māte un piemeklējusi slimība. Tomēr noslēgtajā ģimenes burbulī, pateicoties tēvam un ģimeniskajām saitēm starp bērniem, saglabājusies vide, kas ļauj atrast izeju tam, kurš ir gatavs to pieņemt. Šķiet, ka vissmagākā kauja ir jāizcīna pašas galvā, jāatbild uz sniegto mīlestību un jāpārvar iekšējie noliegšanas un vainas dēmoni. Lai gan ieskicētā darbība nerada daudz optimisma, arī tik dramatiski iezīmētā laukā autore ir ļāvusi uzdzirkstīt humoram, ar kuru raksturo tēlus, viņu attiecības vai neskaitāmas pašiepazīšanas metodes un instrukcijas ideālai dzīvei. Eiropas Savienības Literatūras balva 2021.

 

Fleka, Anne. Enerģija! Veselīgs ceļš ārā no noguruma labirinta. Ar 30 dienu pašpalīdzības programmu. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB. 

Jūties iztukšots un noguris? Ir sajūta, ka iznīksti un ar tevi kaut kas nav kārtībā? Uztura speciāliste Dr.med. Anne Fleka ir pastiprināti pievērsusies šai problēmai un atradusi veidu, kā veselīgi izlauzties no noguruma labirinta.

 

Freimane, Gunita. Kad apklust putnu balsis. Latviešu romāns. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāna “Kad apklust putnu balsis” notikumi risinās Otrā pasaules kara laikā gan Polijā, gan Latvijā. Grāmatā skaudri un sāpīgi atklāta gan kara darbība okupētajās teritorijās, gan iznīcinošais posts, ko karš sev nes līdzi, nesaudzējot ne dzīvo dabu, ne vienkāršo cilvēku dzīvības. Cilvēki mīl, nīst, spēj būt skarbi, dara pāri, arī glābj citus šķietami bezcerīgās situācijās, pakļaujas likumiem vai cenšas apiet tos. Pāri visam beznosacījuma mīlestība, kura nepazīst nekādas cilvēku uzliktās robežas.

 

Geigere, Gizela Elizabete. Šislera sāļi - minerālvielas Tavam organismam. Rīga: Ziedu enerģija, 2023. 

Pieejams: JPB.

Ar sabalansētu uzturu mēs spējam nodrošināt organismam nepieciešamās minerālvielas, lai tas būtu vesels. Taču apkārtējās vides piesārņojuma, stresa un kustību trūkuma ietekmē organisms patērē pārāk daudz minerālvielu un citu dzīvības nodrošināšanai svarīgu vielu. Slimības, kas radušās šo iemeslu dēļ, iespējams organismam draudzīgā veidā un bez nevēlamām blaknēm izārstēt ar vācu ārsta Vilhelma Heinriha Šislera (Wilhelm Heinrich Schüßler, 1821–1898) atklāto minerālvielu terapiju – Šislera sāļiem. Šislera sāļi atjauno šūnu dabisko līdzsvaru, veicina spēju atbrīvoties no toksīniem, mobilizē un aktivizē pašdziedināšanās spēkus.

 

Gekišs, Nauris. Atmiņās nerūs lapu zelts. Latviešu dzeja. [Jūrmala]: [Nauris Gekišs], 2021.

Pieejams: JPB.

Paldies Helenai, kura man ieteica mīlestību un atmiņas pārvērst dzejā!

 

 

 

Gekišs, Nauris. Lāsteku sonāte. Latviešu dzeja. [Jūrmala]: [Nauris Gekišs], 2023.

Pieejams: JPB.

 

 

 

 

Gekišs, Nauris. Zeltgalvītis. Latviešu dzeja. [Jūrmala]: [Nauris Gekišs], 2022.

Pieejams: JPB.

 

 

 

 

Gilberts, Gustavs. Nirnbergas dienasgrāmata. Kara noziegumi. Rīga: Viupe, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

G. Gilberta grāmata veltīta vācu kara noziedznieku tiesāšanai Nirnbergā. Autors, būdams ASV armijas virsnieks, tribunālā pildīja psihologa funkcijas. Grāmatā viņš apraksta tiesas gaitu, tiesnešu, prokuroru un advokātu darbību. Daudz laika G. Gilberts ir pavadījis sarunās ar tiesājamajiem kara noziedzniekiem, uzklausījis viņu vērtējumu par notiekošo tiesu, par bojā gājušo Trešo reihu, par Hitleru. Tāpat viņš spilgti apraksta nesaskaņas un intrigas, kas valda bijušās reiha elites starpā, pat sēžot uz apsūdzēto sola. Būdams psihologs, G. Gilberts sniedz lielisku nacistisko vadoņu psiholoģisko portretu.

 

Grīnuma, Gundega. Viņpus Alpiem. Rainis un Aspazija Kastaņolā. Jaunatklāti tuvplāni. 2. izdevums. Literatūrzinātne. Rīga: Mansards, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Šī grāmata ir par pieturvietu "Kastaņola" Raiņa un Aspazijas ceļā uz mūžību. Pareizāk sakot, viens no daudziem iespējamiem stāstiem par šo ceļu 14 gadu (1906 -1920) garumā," tā, ievadot grāmatu "Viņpus Alpiem", raksta autore, Raiņa un Aspazijas pētniece Gundega Grīnuma.

 

Gundars, Lauris. Dzimtas asinis. Ļoti pareiza puiša murgainais sapnis, gaidot rītu. Scenārijs. Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Dzimtas asinis” nav līdzinieka – tas ir profesionāli pierakstīts kinoscenārijs, kura lapas papildinātas ar skicēm, paskaidrojošiem komentāriem, zīmējumiem un kadrējumiem, kādi top filmas īstenošanas procesā. Tas ne vien veicina paša lasītāja fantāziju, bet arī pieļauj jaunradi uz scenārija lapām. Ikviens var būt šīs topošās filmas līdzautors. Scenārija vēstījums atbilst ikviena jauna cilvēka lielākajai problēmai – kā tikt galā ar šo, tik ļoti nesaprotamo pasauli? Kā kļūt laimīgam sabiedrībā, kuras ideāli balstās iesīkstējušos priekšstatos par labo un ļauno? Šis ir skaudrs pieaugšanas stāsts, kura centrā ir netipisks jauns cilvēks, kas vēlas ar pasauli sadarboties, ne to lauzt. Tomēr arī tad apjaust pasaules kārtību ir ļoti grūti. Tomēr, ja esi dzīvs, tad atbilde jāmeklē.

 

Heizelvuda, Alija. Mīlestības hipotēze. Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas mediji, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Doktora grāda kandidāte Olīva Smita negrib ilgstošas romantiskas attiecības, taču, lai nomierinātu labākās draudzenes satraukto prātu, apgalvo, ka viņai tādas ir. Taču tad, kad nākas to pierādīt, Olīva krīt panikā un noskūpsta pirmo sastapto vīrieti. Un šis vīrietis nav neviens cits kā Ādams Kārlsens – jaunais un izskatīgais universitātes profesors, kas visiem studentiem pazīstams kā īstens tirāns. Nu Olīvai nāksies saprast, ka nav nekā bīstamāka kā nolikt savu pašas sirdi zem mikroskopa.

 

Hūvere, Kolīna. Likteņa nolaupītājs. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Meritas ģimene ir visnotaļ neparasta. Viņi dzīvo vecā baznīcas ēkā, pēc cīņas ar vēzi atlabstošā māte ir iemitināta pagrabā, savukārt tēvs ir apprecējies ar savu mīļāko un dzīvo augšstāvā. Merita nevar ciest savu pļāpīgo dvīņumāsu un pārgudro brāli, un viņa jau divas nedēļas neapmeklē skolu, jo tā ir pārāk apnicīga. Dzīve kļūst vēl grūtāka, kad Merita saprot, ka ir iemīlējusies dvīņumāsas puisī. Pirmās mīlestības sāpes, sarežģītas attiecības ar tuvajiem un daži tumši noslēpumi uz Meritas pleciem kļūst arvien smagāki, līdz viņa pieņem liktenīgu lēmumu.

 

Ijabs, Ivars. Nepateicīgie. Latviešu politiskās domas pirmsākumi Eiropas kontekstos. Politikas vēsture. Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: JPB.

Šī ir grāmata par latviešu politikas pirmsākumiem. Par to, ko domāja un rakstīja mūsu pirmie politiķi. Latvieši savu vietu modernajā politikā vispirms atrada iepretim vācbaltiešu virsslānim un Krievijas impērijai, kuri abi pretendēja uz kundzību Baltijā. Starp abiem koloniālajiem faktoriem latviešu pirmie domātāji for­mulēja idejas, kā tautai vislabāk iekļau­ties moder­nās Eiropas politikā. Šīs idejas bija dažādas - kon­ser­vatīvas, liberālas un sociālistiskas. Dažādi bija arī to aizstāvji — no monarhista Frīdriha Veinberga līdz revolucionāram Fricim Roziņam. Taču visas šīs idejas vienoja mudinājums latviešiem nostāties pašiem uz savām kājām Eiropas politikā - par spīti visām kolo­niālajām varām, kuras tos arvienu vainoja nepateicībā. 

 

Jelgavas pilsētas bibliotēku publikāciju pārskats, 2022. Jelgavas Pilsētas bibliotēka; informāciju sagatavoja Jelgavas Pilsētas bibliotēkas darbiniece Klinta Kalnēja-Āne. Jelgava: Jelgavas Pilsētas bibliotēka, 2022. 

Pieejams: JPB.

 

 

Judina, Dace. Medaljons. Latviešu romāns. 2. grāmata. Vakara romāns; 2023/2 (284). (Inde vīna kausā). Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāns “Medaljons” turpina triloģijas pirmajā romānā “Vēstule” aizsākto vēstījumu par četriem galvenajiem varoņiem – režisori, reklāmas un dizaina aģentūras RiKa īpašnieci Ritu Kadiķi, skarbo advokātu Marku Boldinu alias Buldogu, dzīvē daudz rūgtuma piedzīvojušo vientuļo divu bērnu māmiņu Ditu Stropu un lādzīgo bārdaini Mārču Ziediņu, Latgales kokamatnieku un svētbilžu gleznotāju. Saņēmusi vēstuli no cienījamiem vācu notāriem ar aicinājumu pārņemt savas īstās vecmāmiņas mantojumu, Rita Kadiķe nonāk grūtas izvēles priekšā: vai uzzinot vecāku ilgi slēpto patiesību par savu izcelsmi, turpmāk dzīvot kļūs vieglāk vai tieši pretēji?. Kopā ar mīļoto vīrieti, advokātu Marku un viņa četrkājaino draugu, balto amerikāņu buldogu Ramšteinu, Rita dodas uz Brēmeni, uzticot biroju, dzīvokli un trīs kaķus savai bijušajai audzēknei, tagad – jaunajai asistentei Ditai Stropai. Pirmoreiz mūžā saskārusies ar tik milzīgu atbildību, Dita vairāk par visu baidās kaut ko izdarīt nepareizi, taču, kā par spīti, viņas dzīve atkal sāk neparedzami virpuļot. Dzīvei ir visai savdabīga humora izjūta, un Ritu Kadiķi, romantiski apcerīgā noskaņā atgriežoties no komandējuma, gaida viens otrs nepatīkams pārsteigums... 

 

Kalnietis, Guntis. Psihonauti. Parapsiholoģisks piedzīvojumu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Šajā romānā, kas ir viena gada notikumu hronika, fantāzijas nav daudz. Tajā laikā es strādāju kādā no Latvijas augstskolām, kurā mācījās topošie psihologi, un pazinu dažus šo neparasto piedzīvojumu dalībniekus. Cik varēju, esmu restaurējis notikušo pēc savām atmiņām un man stāstītā. Lai varētu iegūt pilnīgāku ainu, reizēm nācās pielietot ne tikai šos ierastos un “normālos”, bet arī “paranormālos” informācijas iegūšanas līdzekļus vai izmantot analoģijas – ja jau parapsiholoģiskie fenomeni eksistē un ir pierādīti daudzās pasaules laboratorijās un pētniecības centros, tad ar tādām parādībām būs saskārušies arī mūsu psihonauti. Kaut arī saņēmu atļauju izmantot vairāku cilvēku datus, tomēr, lai tiktu saglabāta konfidencialitāte, visu romānā minēto personu un organizāciju identitātes ir mainītas.

 

Kamerona, Džūlija. Mākslinieka ceļš. Garīgais viedums radošo spēju pilnveidei. Metodes iekšējā radošuma atklāšanai un attīstīšanai. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Izzinot sevi un atklājot savu spēku un vājumu, iespējams piedzīvot aizraujošu izaugsmi. Ar Džūlijas Kameronas mākslinieciskās atjaunošanās metodēm var atbrīvoties no bailēm un novērst šķēršļus, kas ierobežo radošumu, kā arī piedzīvot patiesu māksliniecisko spēju uzplaukumu un veicināt dzīves spēku, kas paver jaunas iespējas un palīdz pārvarēt radošo krīzi. Programmas “Mākslinieka ceļš” pamatā ir vairākas metodes, piemēram, Rīta lapas, kas ir nozīmīgs radošās atlabšanas līdzeklis un ietver apziņas plūsmas pierakstīšanu, vai Mākslinieka randiņš, kas ir īpaši atvēlēts laiks, kad parūpēties par savu iekšējo mākslinieku, tāpat arī daudzi praktiski vingrinājumi, aktivitātes un ieteikumi. Šo programmu ir pārbaudījušas un ar panākumiem izmanto tādas izcilas personības kā Elizabete Gilberta, Timotijs Feriss, Rīza Viterspūna un Kerija Vašingtone, lai no radošā strupceļa dotos pretī iedvesmai un savu māksliniecisko mērķu īstenošanai.

 

Kišs, Danilo. Mirušo enciklopēdija. Dienvidslāvu tautu romāns. [Rīga]: Orbīta, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Šis stāsts nāk no otras Kiša daiļrades virsotnes — stāstu krājuma Mirušo enciklopēdija (1983), ko vieno pievēršanās nāves tēmai. Neskatoties uz krājuma samērā nelielo apjomu, tematiski un hronoloģiski tas atbilstoši nosaukumam aptver plašu tematisko un hronoloģisko loku, sākot no mūsu ēras sākuma reliģiskajiem disputiem Samarijā, beidzot ar fiktīvu „biogrāfu” sektu septiņdesmito gadu Stokholmā. Autora vārdiem: „Tā ir grāmata par mīlestību un nāvi, un es ļaušos apgalvot, ka, uzmanīgi lasot, var atklāt, ka Eross un Tanatoss kā tēmas, kas caurvij visas manas grāmatas, te izteiktas vispilnīgāk. Domāju, ka tas ir galvenais, ko varu teikt par Enciklopēdijas nozīmi”.

 

Konelijs, Maikls. Cita atvadu puse. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Harijs Boss ir kļuvis par privātdetektīvu. Viņš nereklamējas, viņam nav sava biroja, un viņš rūpīgi atlasa klientus, taču tas nav svarīgi. Trīsdesmit Losandželosas policijas departamentā aizvadītie gadi runā paši par sevi. Kādudien pie viņa pēc palīdzības vēršas viens no Kalifornijas bagātākajiem uzņēmējiem. Nesabiedriskais miljardieris mūža nogalē ir apņēmies atrisināt noslēpumu, kas viņam nedod mieru jau ilgus gadus. Agrā jaunībā viņam ir bijušas attiecības ar meksikāņu meiteni, mūža lielo mīlestību. Taču meitene ir pazudusi no jaunekļa dzīves drīz pēc tam, kad pavēstījusi, ka gaida bērnu. Vai bērns ir piedzimis? Un, ja tā, kas ar viņu ir noticis?

 

Kreiss, Roberts. Skrējiens pēc gaismas. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Varētu šķist, ka Adele Šūmahere ir pārlieku noraizējusies māte: galu galā, viņas nozudušais dēls - daudzsološa raidieraksta vadītājs - ir pilngadīgs un vienkārši nav atnācis uz iknedēļas pusdienām. Tomēr, kad Adele ierodas privātdetektīva Elvisa Kola kabinetā kopā ar diviem miesassargiem un kaudzi skaidras naudas, kļūst skaidrs, ka šī nebūs parasta lieta. Ar ko īsti nodarbojas Džošs, pazudušais dēls? Drīz vien Elviss saprot, ka nav vienīgais, kas dzen pēdas šim puisim. Kurš viņu atradīs pirmais?

 

Kuldīga un Kurzemes-Zemgales hercogiste Eiropā un pasaulē. Starptautiskās zinātniskās konferences "Kurzemes un Zemgales hercogistes laiks – unikāls periods pasaules vēsturē" 17.–18.09.2020. rakstu krājums. Kuldīga: Kuldīgas novada muzejs; Kuldīgas novada pašvaldība, 2022.

Pieejams: JPB.

Šajā izdevumā lasītājs varēs iepazīt Kurzemes un Zemgales hercogistes politiskās un militārās vēstures aspektus, sabiedrības intelektuālo dzīvi un grāmatniecību, kā arī hercogistes mantojumu Kurzemē. Īpaša vieta izdevumā atvēlēta Kuldīgas pils un pilsētas vēsturei, kā arī hercogistes liecībām, kuras joprojām glabā pilsētvide. Rakstu krājums ir veidots ar mērķi veicināt Kurzemes un Zemgales hercogistes un 16.–18. gadsimta Kuldīgas vēstures un kultūras izpēti, kā arī atbalstīt Kuldīgas nominācijas virzīšanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstam. - Teksts paralēli latviešu un angļu valodā, latviešu valodas raksti tulkoti angļu valodā un angļu valodas raksti tulkoti latviešu valodā. - Resurss sagatavots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.


Lipša, Ineta. Viena. Grozāmo sarakstu slazdā: sieviešu politiskā vēsture Latvijā 1922-1934. Rīga: Friedrich-Ebert-Stiftung, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Pētījums meklē atbildi uz jautājumu, kāpēc Saeimā tik ilgi netika ievēlētas sievietes, kā arī aplūko politiski un sociāli aktīvo sieviešu balotēšanos Saeimas un pašvaldību vēlēšanās, viņu izvēlētās politiskās stratēģijas un taktikas, analizē kandidāšu rezultātus un darbību ikdienā starpkaru Latvijā. Grāmata atspoguļo sieviešu neatlaidīgo ieinteresētību politikā, viņu centienus kļūt par tās pilntiesīgām dalībniecēm un rāda, kāpēc par redzamāko šķērsli šī mērķa sasniegšanai kļuva tolaik vēlēšanās izmantotais grozāmo sarakstu princips. 

 

Līdaka, Jolanta. Es dzīvoju Līgā [pārsvītrots] Rīgā. 1. grāmata. Kā iemācīt izrunāt R? Rīga: RaKa, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

"Es dzīvoju Līgā, un man galšo gulķi," tā saka ne viens vien bērns, jo grūtības izteikt skanīgo R ir viena no visbiežāk izplatītajām valodas problēmām pirmsskolas vecumā. Grāmatā apkopti vingrinājumi, ar kuru palīdzību bērni var apgūt pareizu skaņas "r" izrunu. Grāmatā ir teorētiskais materiāls un darba lapas. Vingrinājumi ir ar pieaugošu grūtības pakāpi. Sākumā ir vingrinājumi ar burtu izrunu, nākamie - ar zilbju izrunu, vārdu izrunu, vārdu savienojumu izrunu. Kopu noslēdz darba labas, kas palīdz attīstīt teikumu izrunu. 

 

Markovskis, Dainis. Manas Melburnas meitenes. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmata "Manas Melburnas meitenes" ir par (divdesmit divām) latviešu sievietēm, kurām bija lemts piedzimt pagājušā gadsimta sākumā un pēc Otrā pasaules kara un bēgļu gaitām savu turpmāko dzīvi pavadīt tālu prom no savas Dzimtenes – Austrālijā. Katru no viņām varētu salīdzināt ar brīnumskaistu un vienreizēju puķi. Katrai puķei ir savs vārds un savs skaistums. Līdzīgi kā manām meitenēm, katrai ir savs raksturs un neatkārtojams skaistums. Katrai no viņām bija jāiziet cauri daudzām grūtībām, pārbaudījumiem, sāpēm, zaudējumiem, tomēr viņas spēja saglabāt sevī dzīves gudrību, dzīves garšu, gara spēku un būt vēl par svētību citiem. Katrai no viņām ir savs raksturs, dažādi talanti, piedzīvojumi, bēdas un prieki, bet visas viņas vieno ticība Dievam, Tēvzemes mīlestība, latviešu valoda, dziesma un latvietība – vislabākajā šī vārda nozīmē. Kad es šīs brīnišķīgās sievietes satiku un iepazinu Melburnā, lielākā daļa no viņām bija vairāk nekā astoņdesmit gadus vecas. Tas bija laikā no 2010. līdz 2019. gadam. Vecumam nav nekāda sakara ar gadu skaitu, vismaz manām meitenēm jau nu noteikti nē! Apbrīnojami, ka latviešu sievietes arī dzīves saulrietā ir tik garīgi stipras, sievišķīgas un spilgtas. Daudzas no manām Melburnas meitenēm savus pēdējos dzīves gadus ir aizvadījušas Melburnas Latviešu Ciemā. Paldies Dievam, ka man bija iespēja un reizē laime satikt un nedaudz iepazīt šīs sievietes, kurām visnotaļ patika, ka es viņas bieži saucu par meitenēm. Paldies Jums, manas mīļās meitenes! Jūsu Dainis M.

 

Medicīnas socioloģija. Mācību grāmata. Rīga: RSU, 2022.

Pieejams: JPB.

Pirmo reizi latviešu valodā tiek izdota mācību grāmata medicīnas socioloģijā. Tajā sniegts pārskats par raksturīgākajām medicīnas socioloģijas teorētiskajām pieejām un praksi, kā arī par situāciju Latvijā dažādās medicīnas socioloģijas izpētes jomās. Grāmata paredzēta Rīgas Stradiņa universitātē studējošajiem un plašam lasītāju lokam. 
Socioloģija kā zinātne. Medicīnas socioloģijas raksturojums, tās vēsturiskie un zinātniskie aspekti / Dina Bite; Teorētiskās perspektīvas medicīnas socioloģijā / Dina Bite; Socioloģisko pētījumu pieejas un galveno metožu raksturojums / Ritma Rungule, Dina Bite; Kultūras jēdziens socioloģijā un tā nozīme medicīnā un veselības aprūpē / Andrejs Balodis; Veselības un slimības jēdzienu interpretācija. Socioloģiskā pieeja veselības un slimības izpratnei / Uldis Vēgners; Ķermeņa izpratne socioloģijā. Slimības un sāpju pieredze / Uldis Vēgners; Sociālā nevienlīdzība un tās izpausmes medicīnā, sociālā stratifikācija un mobilitāte, atstumtība un nabadzība / Ritma Rungule; Dzīvesstilu socioloģiskā interpretācija. Veselības uzvedības sociālā determinētība / Vents Sīlis; Garīgo slimību interpretācija socioloģijā / Vents Sīlis; Invaliditāte un hroniskas slimības / Uldis Vēgners; Veselība un slimība dažādos dzīves cikla posmos / Dina Bite; Komplementārā un alternatīvā medicīna / Vija Sīle, Guntis Ķilkuts; Ārsta un pacienta attiecības / Vija Sīle, Guntis Ķilkuts, Andrejs Balodis; Veselības aprūpes sistēmas / Dina Bite; Sociālās pārmaiņas un globālie procesi veselības aprūpē / Andrejs Balodis.
       

Mihaila Čehova teātris - 140. No sirds uz sirdi - cauri gadsimtiem... Žurnāls. Rīga: Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris ir vecākais profesionālais krievu dramatiskais teātris ārpus Krievijas - tas dibināts 1883. gadā, tātad svin savu 140. sezonu. Gandrīz pusotru gadsimtu garā vēsture joprojām turpina veidoties unikālā stāstā. Jubilejas sezonā teātris ir izdevis žurnālu, kurā pagātnes lappuses satiekas ar mūsdienām. Tajā apkopota informācija par teātra vēsturi, leģendām, tāpat varēs iepazīties ar šīs sezonas teātra darbiniekiem - ne tikai aktieriem, kuri radījuši interesantus aprakstus viens par otru, bet arī ikvienu "aizskatuves" cilvēku, kas ik dienu nodrošina Čehova teātra darbību.

 

Millere, Madelina. Kirke. Amerikāņu romāns Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Saules dieva un varenākā titāna Hēlija namā piedzimst meita. Kirke nelīdzinās vecākiem: viņa nav nedz varena un baisa kā tēvs, nedz satriecoši skaista un mantkārīga kā māte. Viņai ir pašai sava vara, maģija. Kad Kirkes talants sāk apdraudēt dievus, viņa tiek izraidīta uz Aiajas salu, kur vientulībā noslīpē savas īpašās prasmes, veikdama burvestības, lasīdama neparastus augus un pieradinādama mežonīgus zvērus. Tomēr sievietei, kura ir viena, nav lemts dzīvot mierā ilgi. Starp tiem, kas apmeklē viņas salu, ir kāds negaidīts viesis – mirstīgais Odisejs, kura dēļ Kirke riskēs ar visu. Stāsts par Kirki ir krāšņs eposs par sāncensību starp radiniekiem, par mīlestību un zaudējumiem – tā ir vīriešu pasaules tumsā spoži mirdzošas sievietes neapklusināmā dziesma.

 

Morkūns, Vids. ceļinieku stacijas. Lietuviešu noveles. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Ceļinieku stacijas" ir ļoti īsu noveļu cikls. Autors ar detaļu palīdzību, caur bēdīgiem, komiskiem, traģiskiem un pirmajā acu uzmetienā gluži ikdienišķiem atgadījumiem atklāj lasītājam cilvēka dvēseles plašumus un šaurās vietas. Dzīvesstāsti, kas satilpināti tikai dažās rindkopās, ar vārdiem uzgleznotas piesātinātas ainas te sagulst iespaidīgā, rūpīgi veidotā likteņu mozaīkā.

 

Nafusi, Roksija. Manifestē. 7 soļi uz vislabāko dzīvi. Psiholoģija. Tallina: Helios, 2023.

Pieejams: JPB.

Pašizaugsmes treneres Roksijas Nafusi grāmata Manifestē ir paredzēta ikvienam, kas vēlas pilnvērtīgāk izmantot dzīves sniegtās iespējas. Septiņi vienkārši soļi palīdzēs izprast mūsdienās tik populāro manifestēšanas mākslu un īstenot sapņus. Manifestē iemācīs, kā piesaistīt dvēseles radinieku, atrast ideālo darbu, nopirkt sapņu mājokli vai iegūt vairāk iekšēja miera un pārliecības. 

 

Naudiņa-Saliņa, Līva. Receptes. Veģetāras, jūras velšu, desertu. [Jelgava]: Jelgavas tipogrāfija, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatas pamatēdienu receptes piemērotas gan visēdājiem, kas savu nedēļas ēdienkarti vēlas papildināt ar vairākām veģetārām maltītēm, gan peskoveģetāriešiem, kas izslēdz gaļu un iekļauj dažkārt ēdienkartē zivis un jūras veltes. Bet lielākoties grāmatā atrodamas tieši veģetāras receptes ar augu valsts produktiem un/vai tādiem dzīvnieku valsts produktiem kā piens, piena produkti, olas. Savukārt desertu sadaļā atrodamas receptes, kurās izmantoti dabīgi saldi produkti vai dabīgas saldvielas.

 

Nefa, Kristīna. Spēcīgā līdzjūtība pret sevi. Kā sievietes var izmantot laipnību, lai izteiktos, pieprasitu sev tiesības un augtu. Psiholoģija. Rīga: Avots, [2023?].

Pieejams: JPB.

Psiholoģe dalās pieredzē kā līdzjūtība(iejūtība) pret sevi var palīdzēt: *dzīvot harmonijā ar sevi; *kā uzlabot dzīves kvalitāti; *kā rūpēties par citiem nezaudējot sevi, saglabājot fizisko un garīgo veselību. Grāmata dos ierosmi ik vienam (it sevišķi sievietēm), kurš vēlas dzīvot harmonijā ar sevi un sasniegt sevis izvirzītos mērķus dzīvē.

 

Nuts, Zane. Mums vajadzētu šķirties. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laura un Edgards ir veiksmīgs juristu pāris, kuru dzīvē un laulībā šķietami nekā netrūkst. Tomēr palēnām abu attiecībās iezadzies savāds svešums. Pieņemot lēmumu šķirties, abi nemaz nenojauš, ka tikai tagad sāksies viņu ceļš ne tikai pretī sev un savām patiesajām vēlmēm, bet arī vienam pie otra...

 

Odiņa, Aija. Priekškaru paceļot. Mani atmiņu stāsti. Politika. Rīga: Zelta grauds, 2022. 

Pieejams: JPB.

Grāmata «Priekškaru paceļot. Manu atmiņu stāsti» ir diplomātes Aijas Odiņas dzīvesstāsts, kurā autore dalās ar darba gaitās piedzīvoto un pārdzīvoto. Romas pāvests Jānis Pāvils II, Dānijas karaliene Margrēte II, Zviedrijas karalis Kārlis XVI Gustavs un karaliene Silvija, Spānijas karalis Huans Karloss I, nākamais Apvienotās karalistes karalis, Velsas princis Čārlzs, ASV prezidents Bils Klintons, Čehijas prezidents Vāclavs Havels, Francijas prezidents Fransuā Miterāns un daudzi, daudzi citi darba ceļos sastaptie atstājuši nospiedumu autores dzīvē un šajās atmiņās. Grāmatas lappusēs varēsit sastapt Latvijas Valsts prezidentus Gunti Ulmani, Vairu Vīķi-Freibergu, Latvijas Ministru prezidentus un ministrus, kolēģus vēstniekus viņu ārpolitiskajā darbībā, kultūras un mākslas darbiniekus, kas palīdzējuši nest Latvijas vārdu un sasniegumus pasaulē. Aija Odiņa veidojusi un vadījusi Latvijas Republikas Valsts protokolu, kā arī bijusi Latvijas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece pie Svētā Krēsla (Vatikānā), Maltas Bruņinieku Ordeņa, Čehijas Republikā, Horvātijas Republikā un Spānijā. Autore sarakstījusi vairākas grāmatas par protokolu un etiķeti. Jaunā grāmata stāsta par veiksmēm un neveiksmēm, dzīves laikā iegūtām zināšanām, cilvēka gribasspēku, pārvarot grūtības. Sākotnēji autore bija iecerējusi rakstīt mazbērniem un mazmazbērniem veltītu dažu spilgtāko dzīves notikumu atstāstu, taču laika gaitā atmiņu klāsts kļuva plašāks un radās šī grāmata. Vēstnieces Aijas Odiņas grāmata «Priekškaru paceļot. Manu atmiņu stāsti» būs interesanta ne tikai Latvijas nesenās pagātnes un diplomātijas interesentiem. Tā būs noderīga arī visiem, kas ar Aijas Odiņas pieredzi vēlēsies papildināt savu izpratni par etiķeti, uzvedības normām un diplomātisko protokolu.
Ievada vietā / Kāpēc rakstu ; Par manu ģimeni tagad; Kopā ar vecākiem; No viesnīcas ''Latvija" prom; Ārlietu ministrija; Pārstāvu Latviju ārzemēs. Rezidēju ārzemēs; Latvija pasaulē; No Ārlietu ministrijas liek aiziet. Veiklie shēmu pinēji; Dzīve pēc tam. Jauni izaicinājumi.

 

Ozols, Vairis. Pazudusī meita. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jau vairākas dienas ir pazudusi sešpadsmitgadīgā Ilze, un, kur viņu meklēt, nevienam nav ne jausmas. Kad izmisušie vecāki vēršas policijā, lietu uztic jaunajam izmeklētājam Aivaram, kurš turklāt kļuvis par īrnieku pazudušās meitenes ģimenes mājā. Pēdas ved gan uz pamesto fermas ūdenstorni, gan uz nomaļajām kāda bijušā Ilzes skolasbiedra mājām, gan uz tuvīno mežu un purvu. Taču izmeklēšanas gaitā Aivaram arvien vairāk šķiet, ka kaut kas nav kārtībā pašā Ilzes ģimenē….

 

Paļčevska, Jeļena. Mīlestības diēta. Latvijas krievu dāmu romāns. [Ropažu novads]: [Jeļena Grigorjeva], 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā apburt vīrieti, ja tu pati līdzinies mazam nīlzirgam? Kā strādāt nemīlamā darbā, neievērojot apsmieklu no klientu puses? Nu nekādi! Jauna sieviete, vārdā Sabīne, dzīvo mazpilsētā. Sava prastā izskata un liekā svara dēļ, viņa viegli pakļaujas ietekmei, kas rodas no pirmā vīrieša, kurš viņai pievērš uzmanību... bet. Vai VIŅŠ ir tas? Un kā tikt galā ar problēmām, kuras sagāzušās virsū viņa uzmanības dēļ...? Sabīne nolemj saņemt dūšu un riskēt.

 

Pieci soļi hroniska stresa pārvarēšanai. Kā veiksmīgi risināt problēmsituācijas un krīzes. Psiholoģija. Rīga: Lietusdārzs, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šīs grāmatas autoriem ir liela pieredze smadzeņu darbības traucējumu ārstēšanā. Tā ļāvusi izpētīt, ko ilgstošs stress var nodarīt smadzenēm un līdz ar to veselībai kopumā.

 

Rakstniecības laboratorija. Latviešu esejas. Rīga: Dienas Grāmata, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Inga Žolude par grāmatu saka tā: "Šī grāmata sniedz unikālu iespēju ielūkoties piecpadsmit mūsdienu latviešu rakstnieku laboratorijās. No funkcionāli praktiskām līdz alķīmiski mistiskām vai pat dievišķām savā iekārtojumā, tās glabā praktiskus padomus, teorētiskas nostādnes, filozofiskas pārdomas un personiskas refleksijas. Šie aizkadra stāsti atklāj, kā vispār kaut kas tiek radīts, un izgaismo tos instrumentus, kas noderēs ikvienam, kurš nodomājis rakstīt, vai ikvienam lasītājam, kurš jebkad vēlējies uzzināt vairāk par teksta tapšanu".
Rakstnieku baro kustība / Andris Akmentiņš. Gaišās ieceres un melnais haoss / Guntis Berelis. Grūtā rotaļa / Māris Bērziņš. Man jāraksta / Inga Gaile. Uzticēties vārdam / Nora Ikstena. Kam pakļauta dzīve? / Ilze Jansone. Ko es domāju, kad domāju par rakstīšanu / Arno Jundze. Vērojot un stāstot / Laima Kota. No kurienes plūst elektrība? / Andra Manfelde. Es vienkārši runāju / Gundega Repše. Izlīst no kastes / Dace Rukšāne. Par maukām citā dzīvē / Kristīne Ulberga. Viss būs / Osvalds Zebris. Marginālista antihoroskops / Andris Zeibots. Socializēties ar tekstu / Inga Žolude.

 

Rīgas Centrālās bibliotēkas gadagrāmata. Rīga: Rīgas Centrālā bibliotēka, [2022?].

Pieejams: JPB.

Gadagrāmata ir Rīgas Centrālās bibliotēkas izdevums, kura mērķis ir atspoguļot bibliotēku dzīves svarīgākos notikumus gada garumā, lai bibliotēkās notikušais neizplūstu neskaidrās atmiņās, bet ieņemtu savu, konkrētu un paliekošu vietu bibliotēku vēsturē gan šodien, gan pēc daudziem gadiem. Šajā laika periodā darbs ritēja Covid-19 ietekmē un traģisko Ukrainas notikumu ēnā. 

 

Rukšāne, Dace. Džikī. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

D. Rukšānes jaunākais romāns savā ziņā ir turpinājums grāmatai "Krieva āda". Tā centrā vairs nav Emīlija, kas bija uzdrošinājusies iemīlēt krievu, bet gan viņas meita Meldra, kura ieradusies Rīgā, lai sāktu jaunu dzīvi. Darbība notiek laikā no sociālisma agonijas līdz Latvijas neatkarības pasludināšanai, un rakstniece atklāj gan jūtu sarežģītos ceļus, gan laikmeta traģismu. Līdzīgi kā iepriekšējā romānā caurviju motīvs ir firmas Chanel smaržas, kuras dievina Emīlija, arī "Džikī" liktenīga loma ir smaržām. Ar tām Meldras jūtu pasaulē ienāk vārds "unisekss", par kuru 70. gadu Rīgā neviens nav dzirdējis. 

Vāka noformējumā izmantota Līgas Ķempes glezna "Meldra".

 

Saplāksnis. No sarkofāga līdz tankkuģim. Aivars Berķis, Andris Ziemelis. Finiera rūpniecība. Rīga: Jumava, 2019.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Abi autori ar lielu enerģiju pētījuši informāciju par saplāksni. Viņi uzzināja par saplākšņa 2000 dažādiem izmantošanas veidiem, par tā 4700 gadus seno sākotni, par Herberta Cukura un Kārļa Irbīša būvētajām lidmašīnām un par aviācijas saplāksni, kas bijis audekla biezumā. Autori teic, ka Latvija ir saplākšņu ražošanas lielvalsts, jo ir otrajā vietā pasaulē pēc saražotā saplākšņu daudzuma uz vienu iedzīvotāju. Grāmata izveidojās kaut kas radniecīgs saplākšņu enciklopēdijai, kuras satura rādītājā katrs sameklēs sev nepieciešamo. Turklāt grāmatā ir uzrādītas gandrīz 800 atsauces, kas ļauj dažādos resursos par katru jautājumu uzzināt vēl daudz ko vairāk.

 

Segliņš, Valdis. Sports Senajā Grieķijā un Romā sabiedrības spogulī. Monogrāfija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija veltīta sportam Senajā Grieķijā un Romā, zināšanu avotiem par sporta veidu attīstību un olimpisko kustību senatnē. Parādīta ciešā saikne starp sabiedrības attīstību un iespējām sportam būt sabiedrību virzošam un olimpisko principu degradāciju kā impērijas sabrukuma priekšvēstnesi. Darbs veidots uz sengrieķu dzejnieka Juvenāla darba "Satīra" fragmentu bāzes, kas ir noderīgi kā atslēga sava vēsturiskā laika sabiedrības raksturojumam. Šajā gadījumā tas ir sports, kas ir sabiedriski aktuāls un tiek nesaudzīgi kritizēts par pakļaušanu pūļa baudu interesēm, pretnostatot sporta spēļu augstajai morālei Senajā Grieķijā.

 

Šlāpins, Ilmārs. never. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Vietas nozīmē dzejnieks ir tas, kur dzeja mēdz notikt dzejniekam iekšā vai vidū, apakšā, augšā, visapkārt dažkārt arī nekur vai tepat, šeit pretī vai citur visur, dzeja var būt arī visur vai arī tālu, tur projām, bet mēs tik un tā zinām ka dzeja tur kaut kur ir, mums tikai vajag vēl mazliet laika.

 

Šlēzke, Martins. Skaņa. Par nedzirdēto dzīves jēgu. Mūzika, vijoles. [Rīga]: Libri Style, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir vijoļmeistara Martina Šlēzkes aizraujošs stāstījums par savas profesijas noslēpumiem Katrs vijoles izgatavošanas posms, sākot no piemērota izejmateriāla atrašanas līdz instrumenta velvju veidošanai un lakošanai, rada līdzības personības attīstībai, cilvēka aicinājuma atklāšanai un piepildījuma īstenošanai dzīvē. Līdzīgi kā vijoles skaņas kvalitāte nav strikti definēts lielums, bet tās dziļums atklājas līdzsvarā starp pazīstamo un pārsteidzošo, tā arī dzīve kļūst aizraujoša, ja pieļaujam veselīgu spriedzi starp degsmi un mieru, saistībām un brīvību, patiesumu un iejūtību un citiem pretējiem ideāliem, vērtībām un tikumiem.

 

Šulce, Dzintra. Melnā suņa kabinets. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Par dzīvnieku viesnīcas īpašnieces Sanitas traģiskās bojāejas iemeslu dokumentos ierakstīts "nelaimes gadījums". Viesnīcas strādnieks, iesācējs rakstnieks Olafs ir pirmais, kurš ieradies notikuma vietā. Kamēr Sanitas kolēģi, radi un draugi izdzīvo notikušo un cenšas ar to aprast, Olafs izlemj klusēt, glabāt un atšķetināt noslēpumu.

 

Tanpinars, Ahmets Hamdi. Sirdsmiers. Turku romāns. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Patiesībā viņš bija pilnīgi pārliecināts, ka karš varētu sākties kuru katru mirkli. Ihsans, ar kuru Mumtazs vienmēr diskutēja par jaunākajiem notikumiem pasaulē, ļoti bieži atkārtoja Alberta Sorela citātu: “ Kad pasaule ir gatava noraut pati sev kreklu, tad haoss ir neizbēgams.” Kā izdzīvot šo haosa laiku, saglabājot cilvēcību, mīlestību un, protams, arī Sirdsmierur Tanpinara galvenais varonis Mumtazs, šķiet, rod mierinājumu aizgājušā laika mistērijās - turku klasiskās mūzikas valdzinošajos ritmos un poēzijas daiļskanībā. Un, protams, arī mīlestībā.

 

Tievē ar tautas līdzekļiem. Organisma attīrīšana, vielmaiņas aktivizēšana, stresa noņemšana. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatā apkopoti efektīvi un dabiski līdzekļi organisma atveseļošanai un labam izskatam. Tajā doti vienkārši pagatavojami uzlējumi un novārījumi, apetīti mazinoši līdzekļi, viegli ievērojamas atslodzes dienas, relaksējošas un svaru samazinošas ūdens procedūras.

 

U. c. Ārpus kolektīvās atmiņas palikušie. Vēsture. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Sērijas "Latvijas vēstures mīti un versijas" sestā grāmata – Mārtiņa Mintaura un Māra Zandera kopdarbs “U. c. Ārpus kolektīvās atmiņas palikušie” – veltīta Latvijas 19. gadsimta un 20. gadsimta pirmās puses vēsturē un kultūrā maz pamanītām vai piemirstām, bet nozīmīgām personībām, kā arī vēstures procesiem un epizodēm, kas ir aizmirstas, nepietiekami novērtētas vai novērtētas ačgārni. 

 

Valoda un vara. Valoda, valodniecība un kultūrpolitika no 1940. gada. Valodniecība. Rīga: Latvijas Okupācijas muzeja biedrība; Apgāds Brīvs, 2022. 

Pieejams: JPB.

Šis ir pirmais zinātnisko rakstu sējums, kurā aplūkoti jautājumi par okupāciju varu ideoloģiju izpausmēm presē, izglītības metodikā un mācību grāmatās, oriģinālliteratūrā un tulkojumos, pilsētainavā un arī tuvās ārzemēs - šoreiz Polijā. Latviešu valodas un varas kopsakari vēl arvien ir maz pētīti un gaida zinātnieku uzmanību. Rakstu krājumā iekļautas astoņas valodnieku un vēsturnieku publikācijas, kas aptver laiku no pirmās padomju okupācijas 1940. gadā līdz pat 80. gadiem. 

 

Viltvārdis. Valstsgribis. Skeleti Egila Levita skapjos. Lato Lapsa, Kristīne Bormane. Otrais, papildinātais izdevums.  1. daļa. Viltvārdis. [Rīga]: Pietiek.com, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Mums ir valsts vadītājs – viltvārdis. Cilvēks, kurš uzdodas par citu. Cilvēks, kurš sabiedrībai melo apzināti, ciniski un nekaunīgi. Viņš melo par savu pilsonību. Viņš melo par saviem vecākiem. Viņš melo par saviem vecvecākiem. Viņš melo pat par saviem vecvecvecākiem. Kāpēc Egils Levits melo? Par ko vēl mums nezināmu viņš melo? Kā šādam patoloģiskam melim ir iedota pielaide valsts noslēpumiem? Un ko viņš ar šiem noslēpumiem dara? Atbildes uz šiem jautājumiem var satricināt visu valsti.
       

Ziediņa, Dace. Mans sapņu dārzs. Topiārās formas. [Rīga]: [Mans sapņu dārzs], 2022.

Pieejams: JPB.

Izlasot šo grāmatu, Jūs ne tikai uzzināsiet par topiāro formu vēsturi, bet arī iemācīsieties paši izveidot skaistas formas saviem augiem. Uzzināsiet, kā pareizi izvēlēties stādāmo materiālu topiāro formu izveidei, kā iestādīt un kā kopt topiāras formas. Grāmata ir uzrakstīta vienkāršā un ļoti saprotamā valodā, bez sarežģītiem agronomiskiem terminiem un latīniskiem nosaukumiem. Grāmatā tiek piedāvāti arī daži piemēri ar augu kompozīcijām, jeb kā labāk integrēt topiāras formas savā dārzā. "Visi fotoattēli, kas izmantoto šajā grāmatā ir no privātā arhīva. Dažas bildes manā dārzā fotografējis Gvido Kaijaks un dažas ir Vitas Kravzas fotografētas, pārējās es fotografēju pati. Visas grāmatā redzamās dārza skices ir manas un mana vīra zīmētas".

 

Zimmels, Georgs. Pilsēta un sieviete. Socioloģija. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Vācu filosofs Georgs Zimmels tiek uzskatīts par vienu no socioloģijas pamatlicējiem. Zimmels pārstāv t.s. dzīves filosofiju, tāpēc likumsakarīgi, ka viņa uzmanības lokā ir dzīves, eksistences aktuālākie jautājumi. Viņš liek pamatus tam, ko vēlāk nodēvē par urbāno socioloģiju - analizē dzīvi lielpilsētā, pilsētu atšķirības kultūrvēsturiskā nozīmē. Zimmels viens no pirmajiem 20. gadsimtā cenšas apjēgt feminismu, sieviešu atbrīvošanos, tās iespējas un sekas. "Pilsēta un sieviete" ir pirmais Zimmela tulkojuma izdevums latviešu valodā. 

 

Znatnajs, Daumants. Daumants Znatnajs. Disidentus sporta vidē neatceros. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmatā ilggadējais Latvijas sporta dzīves līdzdalībnieks un organizētājs Daumants Znatnajs caur savas dzīves prizmu dalās atmiņās un redzējumā par 20. gs otrās puses Latvijas sporta dzīves notikumiem un procesiem. Znatnaja teikto pierakstījis un komentējis sporta žurnālists Guntis Keisels.

 

A Century of Latvian Diplomacy. The first hundred years of Latvia's diplomacy and its foreign service (1919-2019) as reflected in essays by diplomats. Diplomātija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021].

Pieejams: JPB.

Grāmatas "Latvijas diplomātijas gadsimts" autori ir Latvijas ārlietu dienesta diplomāti un darbinieki, kas savās esejās aptver plašus ārpolitiskās darbības virzienus. Grāmata lasītājam, jo īpaši starptautisko attiecību, politoloģijas, vēstures un tiesību zinātnes interesentiem, pavērs līdz šim nezināmas un interesantas lappuses no diplomātu ikdienas un viņu vērojumiem starptautiskajās attiecībās. Katra grāmatas nodaļa ir veidota kā atsevišķa eseja, tādēļ lasītājs var izvēlēties sev interesējošo autoru un tematu, nesekojot grāmatas hronoloģijai. 

 

Корджева, Елена. Дело о смертельной ненависти. Отдел спецрасследований 1, 2. Latvijas krievu detektīvromāns. Рига: EKOCENTRS, 2023.

Pieejams: JPB.

Теперь детектив. На сей раз "настоящий", со всеми атрибутами, антуражами и аксессуарами. Забавный, ироничный, сценичный. При свойственной автору изобретательности может получиться продолжительный цикл с симпатичной сквозной героиней типа "мисс Марпл в юности". А полочится ли - посмотрим.

 

Пальчевска, Елена. Диета любви. Latvijas krievu dāmu romāns. [Ropažu novads]: [Jeļena Grigorjeva], 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kā apburt vīrieti, ja tu pati līdzinies mazam nīlzirgam? Kā strādāt nemīlamā darbā, neievērojot apsmieklu no klientu puses? Nu nekādi! Jauna sieviete, vārdā Sabīne, dzīvo mazpilsētā. Sava prastā izskata un liekā svara dēļ, viņa viegli pakļaujas ietekmei, kas rodas no pirmā vīrieša, kurš viņai pievērš uzmanību... bet. Vai VIŅŠ ir tas? Un kā tikt galā ar problēmām, kuras sagāzušās virsū viņa uzmanības dēļ...? Sabīne nolemj saņemt dūšu un riskēt.

 

Скотт, Эмма. Частица твоего сердца.  [3]. Amerikāņu romāns. 18+. Москва  Эксмо; Freedom, 2022.

Pieejams: JPB.

В «Частице твоего сердца» вы познакомитесь с историей Ронана, сироты без веры в будущее, и Шайло, мастерицы ювелирных украшений. Это лучшие друзья Миллера и Вайолет из романа «Девушка из песни». Филигранное мастерство Эммы: так о любви не пишет никто другой. Мысли и переживания героев сквозят по сюжету и доходят по кульминации. Их боль словно натянутая струна. Кажется, еще одна новая трудность, которую подкинет ребятам жизнь, и эта струна окончательно порвется. Но не тут-то было: Ронан и Шайло ловят каждый шанс, который дарит им судьба. И рано или поздно это даст свои плоды. Эта книга о выборе. Выбрать непредсказуемость любви или четкий план в ежедневнике? Сердце Шайло разрывается между двух огней. А Ронан и вовсе отрицает возможность быть с невероятной девушкой, в чьих руках простой металл превращается в драгоценность. Но обстоятельства сводят ребят вновь и вновь, чтобы те переосмыслили свои убеждения и взрастили себя для нового.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Berzinska, Lilija. Ronēns Mākonītis. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pludmalē ir nolaidies mazs, pūkains mākonītis! Kas tas par zvēru? Drosmīgā Pundurpele dodas to noskaidrot un iegūst jaunu labāko draugu- roņu mazuli, kurš krāj spēkus, lai peldētu jūrā kopā ar savu mammu. Iepazīsti Latvijas piekrastes iemītnieku dzīvi kopā ar viņiem!

 

Bonilja, Rosio. Kaimiņi. Stāsts par kādu apkaimi. Spāņu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata ar pārsteigumu: lasi par kaimiņu piedzīvojumiem un pilnvērtīgi pavadi laiku kopā ar draugiem un ģimeni, arī spēlējot galda spēli. Galda spēli atradīsi grāmatas beigās, kā arī vēlāk varēsi lejupielādēt tiešsaistē. Laipni lūgti pavisam parastā apkaimē ar neparastiem iedzīvotājiem! Tikai... viņi cits citu nemaz nepazīst un nezina, kādi pārsteidzoši talanti katram piemīt. Viss mainās, kad negaidīti pazūd internets. Kaimiņi pirmo reizi uzzina, cik daudz viņi spēj paveikt, ja darbojas kopā. Top brīnumu lietas – gan recepšu blogs, gan apbalvota filma. Ieskaties ilustrācijās uzmanīgi un pamanīsi lieliskas detaļas un atpazīstamas ainas! Jautrs stāsts par kaimiņiem. Par talantiem un jaunām draudzībām. Stāsts par mums visiem. 1. lp. spēle.

 

Brīnišķās pasakas. Es lasu. Lieldruka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lasi skaistās un aizkustinošās pasakas par burvju aku, putnu ar zelta spārniem, neglīto pīlēnu un citas un vienlaikus apgūsti jaunus vārdus. Aizraujoša grāmata lasīšanai, skatīšanai un meklēšanai!

 

Brīnumainās pasakas. Es lasu. Lieldruka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lasi skaistās un aizkustinošās pasakas par Ali Baba un četrdesmit laupītājiem, Runci zābakos, trīs burvju apelsīniem un citas un vienlaikus apgūsti jaunus vārdus. Aizraujoša grāmata lasīšanai, skatīšanai un meklēšanai!

 

Burvīgi stāstiņi. Es lasu. Lieldruka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lasi sirsnīgos stāstiņus par lauku sētas iemītniekiem un vienlaikus apgūsti jaunus vārdus. Aizraujoša grāmata lasīšanai, skatīšanai un meklēšanai!

 

Daugavas rakšana. Latviešu tautas pasaka. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Dikinsa, Rozija. Izzini mikroskopisko pasauli. Cietlapu grāmata ar lodziņiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izglītojošā grāmata palīdzēs ieinteresēt bērnus izzināt ar aci neredzamos dabaszinātņu noslēpumus. Ielūkojoties mikroskopā, paveras brīnumaina pasaule. Tur ir dīvaini briesmonīši, savādi sīki augi un miljoniem mikrobu, kuri dzīvo mums apkārt un mūsu ķermenī. Grāmatā var uzzināt arī par dažādiem mikrotehnoloģijas brīnumiem, ko izgudrojuši cilvēki.

 

Dinozauri. Bērnu enciklopēdija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Atklāj aizraujošo dinozauru pasauli ar šo tumsā spīdošo dinozauru uzlīmju atlantu! Aizvēsturiskajā pasaulē bija papilnam pārsteidzošu radījumu: briesmīgais tiranozaurs, dzelkšņainais stegozaurs, miermīlīgais diplodoks un daudzi, daudzi citi. Lasot grāmatu un līmējot uzlīmes uz pareizajām dinozauru kontūrām, tu šo to par tiem uzzināsi. Pēc tam pārvērt savu istabu par dinozauru brīnumzemi, pareizajās vietās uzlīmējot tumsā spīdošās dinozauru uzlīmes uz lielās, salokāmās pasaules kartes!


Dreika, Dagnija. Lapsaste un vāveršnipis. Latviešu dzeja bērniem. [Jūrmala]: Apgāds Daugava, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā darbojas daudz dažādu radījumu - putnu un zvēru, bet gudrā, apķērīgā izdzīvotāja lapsa un rotaļīgā, taču prātīgā vāvere ir īpaši zīmīgas, grozoties starp niekkalbjiem un dauzoņām, aizvien iznirsot no raibā bara. Vārdu rotaļas attīstīs bērna valodu, 50 jautros dzejolīšos iepazīstinot ar Krauķi Kraukšķi, Krācējblusu, Vāveršnipi un Lapsu mamzeli. 

 

Ezis un zaķis. Latviešu tautas pasaka. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Hinrikusa, Kadri. Zilonis. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Jānis Roze, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kertai šķiet, ka viņa nekur neiederas. Attiecības ar klasesbiedriem nevarētu saukt par izcilām – meiteni vai nu ķircina, vai nosoda par labām sekmēm mācībās. Arī mājās neklājas labāk – tētis nav sajūsmā, ka viņai grāmatas un lasīšana patīk labāk nekā matemātika un datori, bet mamma, izdzirdot par Kertas problēmām, tikai nopūšas. Viendien, kad skolā gājis pavisam nelāgi, Kerta iepazīstas ar sparīgu horvātu meiteni Luciju, kas palīdz apjaust, ka tieši tādas meitenes kā Kerta ir īstas draudzības vērtas.

 

Krāsas laukos. Ķipars. Attīstoša grāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti krāsas ar pirkstiņu palīdzību! Grāmatā ir daudz jo daudz uzlīmju, kuras nevar vien sagaidīt, kad tiks ielipinātas attēlos. Ar katru nākamo lappusi grāmatiņa kļūs arvien krāšņāka. Neraizējies ja kādā attēlā ielipini citas krāsas uzlīmi. Tā attēli kļūs tikai rotaļīgāki. 

 

Krāsas mežā. Ķipars. Attīstoša grāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti krāsas ar pirkstiņu palīdzību! Grāmatā ir daudz jo daudz uzlīmju, kuras nevar vien sagaidīt, kad tiks ielipinātas attēlos. Ar katru nākamo lappusi grāmatiņa kļūs arvien krāšņāka. Neraizējies ja kādā attēlā ielipini citas krāsas uzlīmi. Tā attēli kļūs tikai rotaļīgāki. 

 

Krāsas pļavā. Ķipars. Attīstoša grāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti krāsas ar pirkstiņu palīdzību! Grāmatā ir daudz jo daudz uzlīmju, kuras nevar vien sagaidīt, kad tiks ielipinātas attēlos. Ar katru nākamo lappusi grāmatiņa kļūs arvien krāšņāka. Neraizējies ja kādā attēlā ielipini citas krāsas uzlīmi. Tā attēli kļūs tikai rotaļīgāki.

 

Krāsas tālajās zemēs. Ķipars. Attīstoša grāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti krāsas ar pirkstiņu palīdzību! Grāmatā ir daudz jo daudz uzlīmju, kuras nevar vien sagaidīt, kad tiks ielipinātas attēlos. Ar katru nākamo lappusi grāmatiņa kļūs arvien krāšņāka. Neraizējies ja kādā attēlā ielipini citas krāsas uzlīmi. Tā attēli kļūs tikai rotaļīgāki.

 

Laibla, Melānija. Atkritumi. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Austriešu autores, rakstniece Melānija Laibla un ilustratore Lilija Rihtere, paveikušas neiespējamo – radījušas grāmatu, kas ikvienam lasītājam, gan lielam, gan mazam, sniedz iespēju izvētīt atkritumus un apjēgt to milzīgo ietekmi uz ikviena cilvēka dzīvi un visas mūsu planētas likteni. Atkritumi – tas ir viss, kas paliek pēc mums pāri, sākot no maizes drupačām, kas brokastojot nobirst uz grīdas, un kakām, ko noskalojam podā, līdz savu laiku nokalpojušiem satelītiem. Vai zinājāt, ka cilvēku radītie atkritumi ir pat kosmosā un milzīgā skaitā riņķo ap mūsu planētue Vai jums ir kaut mazākā nojausma, cik daudz blaugznu, sviedru un nagu mēs “saražojam” katru dienu Vai esat kādreiz aizdomājušies, ko par Zemes civilizāciju liecina mūsu radītie atkritumi.

 

Lapsa apēd lāča medu. Latviešu tautas pasaka. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Latviešu tautas pasakas par dzīvniekiem latviski un angliski. Latvian Folktales about Animals in Latvian and in English. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Suns, kaķis un gailis; Gliemezis; Lielīgā varde; Bailīgais zaķis; Lauva un lapsa; Pele un varde; Suns un aita.

 

Ledus sirds. Satiec filmas varoņus. Saliec attēlus. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Uzzini interesantus faktus par filmas "Ledus sirds" varoņiem, izjauc attēlus un mēģini tos atkal salikt īpašajos lodziņos. Tas ir pavisam viegli, turklāt trenē pirkstu veiklību. 

 

Lielā pavārgrāmata jaunajiem pavāriem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vēlies pagatavot visgaršīgākos kēksiņus pasaulē? Pārsteigt ģimeni ar pankūkām svētdienas rītā? Meklē pēcpusdienas našķi vai kaut ko īpašu pidžamu ballītei? Šajā grāmatā ir viss. Gatavo kā profiņš! Tas ir vieglāk, nekā šķiet. America's Test Kitchen – ASV autoritatīvākais pārbaudītu recepšu un informācijas par ēdienu gatavošanu resurss. Viņu misija ir testēt ēdienu receptes, lai saprastu, kā un kāpēc tās izdodas, un radītu vislabāko versiju.

 

Maģiskās pasakas. Es lasu. Lieldruka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lasi skaistās un aizkustinošās pasakas par Sniegbaltīti, Ansīti un Grietiņu, Pelnrušķīti un citas un vienlaikus apgūsti jaunus vārdus. Aizraujoša grāmata lasīšanai, skatīšanai un meklēšanai!

 

Mielonens, Tero. Pasaules pētnieki. Zinātne bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klērai patīk kāpt kokos, Eduardo - spēlēt datorspēles, bet Keita labprāt vēro zvaigznājus kopā ar tēti. Kādās zinātnes jomās un karjerās var noderēt viņu intereses? Visu, ko zinām par pasauli, ir atklājuši pētnieki. Un par pētnieku var kļūt ikviens! Grāmatā "Pasaules pētnieki" somu rakstnieks un zinātnieks Tero Mielonens iepazīstina ar visdažādākajām jomām - no jūras dzīļu izzināšanas līdz medicīnai, arheoloģijai, vēsturei, vulkānu pētniecībai un pat psiholoģijai.

 

Ngujens, Kaovjets. Tālavas taurētājs. Pamatojoties uz Rūdolfa Blaumaņa balādi "Tālavas taurētājs". Komikss. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kaovjets Ngujens ir vjetnamiešu izcelsmes Latvijas mākslinieks. Viņš ir komiksu "Lāčplēša dzimšana" un "Lāčplēša hronika" autors, filmas "Baltu ciltis" ilustrāciju mākslinieks. Jaunais K. Ngujena darbs veidots pēc Rūdolfa Blaumaņa balādes "Tālavas taurētājs" motīviem. Tālavas pils novada karavīrs kaujā kritis negodā un zobenu nomainījis pret sarga tauri. Ikdienas darbs viņu nomāc, ļaudis apsmej. Taču pienāk brīdis, kad viņam rodas iespēja nomazgāt negodu.

 

Olivers, Tailers. Dusošā Pērlīte. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dziļi tirkīzzilās jūras dzīlēs mājo Pērlīte. Un, kad viņa guļ, notiek kaut kas pavisam brīnišķīgs un noslēpumains… Dusošajai Pērlītei sapņos rādās Visums. Ir tikai viena problēma – par spīti nogurumam, Pērlīte negrib aizmigt un cenšas palikt nomodā. Vai pārējie jūras iemītnieki palīdzēs iemidzināt Pērlīti, lai viņa varētu sapņot par Visumu Jo, ja viņa nesapņos, nekā nebūs – arī mūsu ne. Ikviens vecāks pazīst nebeidzamo cīņu, kad bērns ir noguris, bet neparko negrib aizmigt. Grāmatā “Dusošā pērlīte” šī mūžsenā cīņa pārtop liriskā pasakā, pārceļot lasītāju aizraujošajā Pērlītes un viņas draugu, jūras radību, zemūdens pasaulē. 

 

Pasakas par dzīvniekiem. Latviešu tautas pasaka. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu. - Pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem.
Kādēļ gliemezis nes savu māju uz muguras; Kāpēc cūkām astes griežas gredzenā; Peles un kaķis; Lielība naudu maksā; Kā vāvere dabūja savu vārdu.

 

Pasakas par putniem. Latviešu tautas pasakas. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu. 

 

Pieci kaķi. Latviešu tautas pasaka. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Raudonis, Pāvils. Meža noslēpumi. Latviešu stāsts jaunatnei. Rīga: Liegra; Jumava, 2023. 
Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Mežs sākas augsnē un ietiecas debesīs Latviešu tautas paruna saka: “Kā lai redz mežu, ja koki priekšā?” Grāmatā ir stāstīts, ka redzēt mežu tā dažādajos veidos Vai zinājāt, ka pirmo “internetu”, tīmekļa tīklu izveidoja sēnes? Kā čiekurs spēj uzkāpt priedes galotnē? Kas izveidojas no sēnes un aļģes draudzības? Atbildes ir grāmatā — lasiet Patiesība ir tur — mežā!

 

Reinausa, Rēli. Kā mans tētis atrada sev sievu. Igauņu romāns jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Keita ir 12 gadus veca un dzīvo kopā ar tēti Stenu un labradoru Fredi. Keitas mamma nomira, kad meitene bija vēl pavisam maza. Kādu dienu tētis paziņo, ka vēlētos apprecēties vēlreiz, un lūdz meitai palīdzību atrast īsto sievu. Tētim piemērotas sievas meklējumos abi piedzīvo virkni komisku starpgadījumu. 

 

Rīgas varde un Liepājas varde. Latviešu tautas pasaka ilustrācijas. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Rūmnieks, Valdis. Tu esi Latvijas dārgums. Skolēnu radošo darbu sērija. Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Aicinājumam domāt par šo jautājumu konkursam atsaucās 848 skolēni no Latvijas un latviešu skolām pasaulē. Tā kā no vienas skolas varēja iesūtīt ne vairāk kā deviņus darbus, mēs saņēmām labākos no labākajiem. Interesantākie konkursa darbi dzīvo tālāk grāmatā. Piedāvājam iepazīties ar Latvijas dārgumu krājumu skolēnu skatījumā. 

 

Salna, Gundega. Labrīt, Saulīt, pasaulīt! Latviešu dzejoļi bērniem. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā "Labrīt, Saulīt, pasaulīt!" apkopoti autores dzejoļi bērniem, kas papildināti ar brīnišķīgām Solvitas Danevičas ilustrācijām. Grāmata adresēta autores mazbērniem un visiem citiem pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem.

 

Sniegbaltīte. Pasaka bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis sirsnīgais stāsts aizvedīs jūs uz meža pļaviņu, kur nelielā namiņā mīt Sniegbaltīte.  

 

Štelmahere, Vita. Piena brālības slepenā misija. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Misters Zvaigznītis - Piena ceļa galaktikas Resursu ministrs, ar savu uzticamo kosmisko zirgu Filatori ierodas pie sabiedrotajiem uz planētas Zeme. Visgaršīgākie un kvalitatīvākie piena produkti ir atrodami tieši Latvijā, tāpēc Zvaigznītis dodas uz Irbenes lokatoru, lai satiktu slepeno aģentu Torro, Piena brālības biedrus, uzzinātu visu par piena produktiem un vienotos par piena produktu eksportu no Latvijas uz Piena ceļa galaktiku. Latvijā, kopā ar kosmisko neradījumu — betazoīdu un sporeonu — baru, ierodas arī Kosmiskajā telpā meklētākais noziedznieks Rumeits Šarks, lai iznīcinātu cilvēces spējas uzturā lietot pienu, sabojātu Zemes piena produktus un izjauktu Zvaigznīša plānus. Vai Piena brālības biedriem izdosies uzvarēt kosmisko ļaundarir Vai piena produkti tiks izglābtia Izlasot grāmatu “Piena brālības slepenā misija” var atrast atbildes uz šiem jautājumiem un uzzināt Piena brālības noslēpumus — pat tās slepeno paroli.

 

Vau! Mēē! Ņau! Dzīvnieku mazuļi. Ar 10 skaņām. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Iepazīsti burvīgos dzīvnieku mazuļus - kaķēnus, kazlēnus, pīlēnus, lauvēnus, sivēnus...! Piespied pogas un ieklausies, kā tie ņaud, mēj, pēkšķina un rūc! Interesanti fakti un skaņa katrā lappusē.

 

Zvejnieks un lapsa. Latviešu tautas pasaka. Saīsināta. Minigrāmatiņa. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņās minigrāmatiņās publicētas latviešu tautas pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību. Bērnam tā būs brīnišķīga tikšanās ar jau zināmiem un varbūt arī ar jauniem pasaku tēliem. Grāmatiņās ir īsi teksti un lieli burti, tās palīdzēs spert pirmos soļus lasīšanā. Varbūt kāda no šīm latviešu tautas pasaku grāmatiņām kļūs par bērna pirmo paša izlasīto grāmatu.

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un sapņu dzimšanas diena. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī sirsnīgā bilžu grāmatiņa palīdzēs vecākiem noticēt bērnu sapņiem, un bērniem – iedrošināt vecākus ticēt savējiem. Un arī sapņus piepildīt – visiem kopā. Katrā grāmatas lappusē gaida kāds pārsteigums, un ik attēls pauž mīlestību.

 

Lebedeva, Jana. Nighty Bad Dream Catcher. Latviešu stāsti bērniem. Dublin: Self publishing Amazon, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Nighty Bad Dream Catcher is magical animal with superpowers that can save children's dreams. The Superhero lives in the sky and appears when you call out the magical words 'One, two, three Nighty Bad Dream Catcher come and be with me. The magical creature is brave and fearless, always ready to fight bad dreams.

 

Учим буквы! Моя первая тетрадь. Krievu valoda bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka,