Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Salnu mēneša jaunumi (novembris, 2023)

Klāt salnu mēnesis novembris ar dzestriem rītiem un lapkriti, kas atstāj koku galotnes kailas. Nebēdnīgais vējš tam reizēm piepalīdz un arvien biežāk iegriež novembrī aukstas vēsmas. Aiz loga dabas ainava kļūst arvien vienveidīgāka – pelēcīga, savukārt, bibliotēkas grāmatu plaukti pildās ar jaunām, krāsainām, spilgtām un interesantām grāmatām un tas nozīmē, ka klāt ikmēneša jaunumu diena. Iepazīsties ar jauno grāmatu pievedumu un steidz rezervēt pirmais! Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 16.11.2023.

 

10 gadu veiksmes stāsts. Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība. [Viesīte]: Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka

Grāmatā redzams Latvijas Cistiskās fibrozes biedrības 10 gadu laikā paveiktais. Biedrības darbi apkopoti vienuviet caur biedru, pacientu vecāku un sadarbības partneru viedokļiem un stāstiem. Caur šo grāmatu uzzināsiet, ko esam spējuši, spējam, kas esam un ko varam!

 

Ārnstede, Simona. Visu vai neko. Zviedru romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Leksija Vīkandere strādā reklāmas aģentūrā Stokholmā. Aģentūru tikko pārņēmis jauns īpašnieks. Baumo, ka notiks štatu samazināšana. Piektdienas vakarā Leksija dodas uz bāru, lai noskalotu nedēļas laikā uzkrāto nemieru un tiktos ar paziņām. Taču tur viņa sastop lielisku slikto domu novērsēju izskatīga vīrieša personā, ar kuru labprāt paflirtē. Ādams Nīlunds ir godprātīgs vīrietis, kurš neielaižas gadījuma sakaros. Viņš vienmēr radis koncentrēties uz darbu, bet sieviete uz bāra krēsla līdzās viņējam piesaista viņa interesi. Protams, tikai līdz brīdim, kad... pirmdienas rītā viņi atkal satiekas – Leksija un viņas jaunais boss Ādams.

 

Belte, tas mālders. Latviešu glezniecība. Rīga: Līvŏd Īt, 2023.

Pieejams: JPB.

Tā ir Jāņa Beltes 130. jubilejai veltīta grāmata. Apzinot mākslinieka atstāto mantojumu, grāmatas veidotāji – "Līvõ kultūr sidām" un "Līvõd Īt" – nonāca pie atziņas, ka būtiskākais ir apkopot to, kas ikdienā paslēpts aiz privāto kolekciju un arhīvu durvīm, un to, kas ir svarīgs lībiešiem. Tas tāpēc, ka tradicionālā izpratnē Belte nav ne liels rakstītā vārda meistars, ne arī dižs gleznotājs. Viņš ir spožs un unikāls lībiešu un sava laikmeta kontekstā. Otra tāda lībiešiem nav.

 

Bertoluči, Bernardo. Mana brīnišķīgā apsēstība. Esejas. Raksti, atmiņas, sarunas. Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ar Bertoluči vārdiem uzrakstīta subjektīva kinovēsture  pārdomas pirmajā personā par režisora filmām, uzskati par dzīvi un mākslu, personīgs atskats uz savu filmogrāfiju, tai skaitā pazīstamākajiem un sensacionālākajiem darbiem: brutāli atklāto vīrieša un sievietes attiecību anatomiju filmā "Pēdējais tango Parīzē" (1972) ar Marlonu Brando un Mariju Šneideri, kā arī sinefilijas un revolūcijas satikšanos 1969. gada Parīzē filmā "Sapņotāji" (2003).

 

Bibliotēka un personība. Fragmentu bibliotēkas. Rakstu krājums. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Sokrats mācīja: "Es zinu, ka nekā nezinu", bet patiesībā aicināja arvien no jauna vērot un zināt lietas. Grāmatā katrs raksts ir atšķirīgs gan pēc stila un formas, gan teorētiskās pieejas, bet tie visi ir kāda veseluma daļa. Autori uz personību, fragmentu un bibliotēku galvenokārt skatās Eiropas un pasaules kontekstā, mēģinot vienot grāmatniecību, lasīšanu, fragmentus un bibliotēkas ar filosofiju, kultūras vēsturi un cilvēka izpratni vairāku gadsimtu griezumā. Starpdisciplinārie pētījumi aicina meklēt vienojošu saikni starp līdz šim kopā neskatītiem konceptiem. 


Bogls, Džons K. Mazā grāmata par saprātīgu investēšanu. Vienīgais veids, kā garantēt sev taisnīgu akciju tirgus peļņas daļu. Tallinn: Äripäev, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata iepazīstina ar ieguldījumu veikšanas niansēm un indeksiem piesaistītas jeb pasīvās investēšanas stratēģiju, kas ieguldītājiem nodrošina būtiski mazākas izmaksas un labākus rezultātus ilgtermiņā. Grāmata pasaulē guvusi atzinību ar tās praktisko un plašam lasītāju lokam interesanto skatījumu uz akciju tirgiem.

 

Celle, Ojārs. Atklātas vēstules. Latviešu diaspora. [Rīga]: Laika grāmata; Vesta-LK, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā ir ievietoti fragmenti no vēstulēm, kas pēc autora atgriešanās Latvijā no trimdas laikā no 1995. gada līdz 1998. gadam ceļojušas no Rīgas uz Ameriku sievai Mārai, kurai bija grūti saņemties pārcelties uz dzīvi Latvijā pēc neatkarības atgūšanas. Vēstulēs atklājas Ojāra Celles viedais dzīves skatījums un pieredze, viņa miers un stabilitāte sarežģītu lēmumu pieņemšanas brīžos un dzirkstošā humora izjūta. Vēstules ir precīza mūsu valsts dzīvā vēsture, skatīta caur sabiedriski aktīva cilvēka personisko pieredzi.

 

Čeirāne, Kristīne.  Šķautnes. Latviešu fantastiskā proza. Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

“Mūžam skumjais Vinsents. Velnišķīgais Juri. Klusie dziļie ūdeņi Arifejs. Nemiera gars Lukrēcija. Četri dažādi dzīvesstāsti, viens liktenis: pārvēršanās vampīrā. “Šķautnes” seko līdzi galveno varoņu dzīvēm vairāku gadsimtu garumā. Mīlestība. Zaudējuma sāpes. Draudzība. Vientulība. Piedzīvojumi. Garlaicība. Šaubas. Vai mūžīgā dzīve un jaunība ir sapņa piepildījums vai lāsts.”.

 

Čeringemas mistērijas. Sniega aklums. 3. grāmata. Romāns. Metjū Kostello, Nīls Ričardss. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tikai dažas nedēļas pirms Čeringemas svētku koncerta, pašā karstākajā kora mēģinājumu laikā, notiek visļaunākais – viena no dziedātājam, Kērstija Kimbola, iet bojā. Korim nesen pievienojies bijušais policijas izmeklētājs Džeks. Viņš zina, ka ārēji apburošās un mierpilnās pilsētiņas iedzīvotājiem allaž ir pa kādam tumšam noslēpumam, tādēļ nav pārsteigts, kad paziņa dalās ar aizdomām par Kērstijas nāves patiesajiem apstākļiem… Džekam un Sārai noziegumu risināšana padodas vēsā angļu mierā – lai notiktu, kas notikdams, viņiem vienmēr atradīsies laiks tasītei patiesi labas tējas. Romāns, kas noteikti patiks Mis Mārplas un “Midsomeras slepkavību” faniem!

 

Dante un "Dievišķā komēdija". Pēc 700 gadiem. Rakstu krājums Dantes Aligjēri 700. atceres gada piemiņai. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Rakstu krājumā apkopoti seši raksti, kas sniedz daudzpusīgu priekšstatu par Danti Eiropas un Latvijas kontekstā. Rakstu autori aptver vairākus tematiskos lokus, kas cits citu papildina un ļauj izprast Dantes Aligjēri personību un daiļradi. Izdevumā lasāmi arī veltījumkoncertā skanējušie "Dievišķās komēdijas" fragmenti Valda Bisenieka atdzejojumā. Krājumu papildina krāšņs vizuālais materiāls ar foto un mākslas darbiem no piemiņas konferences, izstādes un koncerta Rīgas Latviešu biedrības namā

 

Delēzs, Žils. Kino. Kinofilmu filozofija. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB.

Pirmā no divām franču filozofa Žila Delēza kino veltītajām grāmatām, kurās cieši savīta filozofiskā doma un skatījums uz kino kā unikālu mākslas formu. Nevis pētījums kino vēsturē, bet kino raksturīgo tēlu un zīmju klasifikācija.

 
Dors, Entonijs. Putnu pilsēta mākoņos. Romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

XV gadsimts. Konstantinopolē dzīvo bārene Anna. Iemācījusies lasīt, bibliotēkā viņa atrod kādas senas grāmatas pēdējo eksemplāru  stāstu par Etonu, kurš alkst kļūt par putnu un uzlidot līdz paradīzei debesīs. Otrpus pilsētas mūriem pēc mājām skumst Omeirs. Viņš ir iesaukts armijā, kura aplenkusi Konstantinopoli. Mūsdienas. Leikportas bibliotēkas otrajā stāvā Zīno ar bērniem iestudē gadsimtiem seno stāstu par Etonu. Šīs pašas bibliotēkas pirmajā stāvā ir iebarikadējies 17 gadus vecais Sīmors, kurš sapņo par labāku pasauli. Nākotne. Starpgalaktiku lidaparātā "Argo" uz grīdas sēž Konstance. Atceroties tēva stāstīto, meitene uz papīra strēmelēm pieraksta teiksmu par Etonu. Anna, Omeirs, Sīmors, Zīno un Konstance ir sapņotāji un autsaideri, kuru dzīves neizbēgami savijas vienā stāstā.

 

Ēdiena reprezentācijas kultūrā. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Kolektīvā monogrāfija atklāj, cik daudzveidīgi ēdiens raksturo cilvēku un dzīvi  ēdiens literatūrā palīdz raksturot tautas un valsts vēsturi, sociālo dzīvi un cilvēku psiholoģiju, kā arī izmaiņas tajā. Ēdienam ir nozīmīga loma sociālās, reliģiskās un nacionālās identitātes veidošanā, tas ir saistīts ar nostiprinātām, bet arī mainīgām semiotiskām zīmēm. Gastropoētiskais diskurss paplašina literatūras un kultūras pētniecības iespējas, ļauj saskatīt jaunas sakarības, arī jaunas teksta nianses un sasaista literatūru un kultūru.

 

Eglītis, Anšlavs. Ilze. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Anšlava Eglīša romāns "Ilze" līdz šim izdots tikai divas reizes, abas – trimdas apgādā "Grāmatu draugs". Tajā attēlotie notikumi risinās 20. gadsimta 40. un 50. gados un ir balstīti reālos notikumos. Romāna galvenās varones Ilzes stāsta saknes meklējamas A. Eglīša sievas Veronikas Janelsiņas mātes Elizabetes pēckara laika pieredzē. Elizabete bēgļu gaitās nošķiras no ģimenes, nonāk padomju okupācijas zonā un vēlāk ir spiesta atgriezties okupētajā Latvijā. Pēc Staļina nāves viņa saņem atļauju izbraukt no PSRS un nonāk pie dēla Stokholmā, bet vēlāk ilgāku laiku uzturas pie meitas ASV. Šis stāsts ir romāna "Ilze" pamatā.

       

Eljota, Ketrina. Laimei nav par vēlu... Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Emma un Hjū ir nonākuši dilemmas priekšā. Hjū vecāki ir izšķīrušies, un neviens nevēlas dzīvot ģimenes mājā, kurā Hjū ir izaudzis, un kurā mīt tik daudzas atmiņas. Viņi izlemj paši pārcelties uz turieni, bet viņiem nākas pieņemt arī visu, kas saistās ar šo māju. Tostarp Hjū māsu Seliju, kura ievācas dārza kotedžā. Mājā tiek sarīkotas viņu vecākā dēla kāzas, Emma nolemj pievērsties jaunai karjerai un klētī ierīko mākslas galeriju. Kas gan ļauns varētu atgadīties laiskā lauku idillē? Gluži nejauši Emma saskrienas ar Roriju Maklaudu – cilvēku no tālas pagātnes. Piepeši viņa sāk prātot par to, kas būtu varējis būt… Krasi pavērsieni spēj mainīt tik daudz, bet vai Emma spēs mainīt itin visu.

 

Feltons, Toms. Burvestību aizkulisēs. Maģija un trakulības, augot par burvi. Biogrāfija. [Valmieras novads]: Helios izdevniecība, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Toms Feltons jau agrā vecumā tika ierauts slavas pasaulē, kad 12 gadu vecumā ieguva leģendāro Drako Malfoja lomu "Harija Potera" filmās. Šajā grāmatā Toms pirmoreiz vaļsirdīgi un ar sev raksturīgo humoru stāsta par pieredzi, augot visu acu priekšā uz ekrāna, kā arī par to, kā būt daļai no burvju pasaules. Autobiogrāfijā Toms dalās ar stāstiem par to, kā viņš ieguva savu pirmo lomu, kurā tika sajaukts ar citu gaišmatainu zēnu - aktieri Makoliju Kalkinu - kā arī par Drako Malfoja cienīgu izgājienu, dodoties uz "Harija Potera" pirmās filmas provēm, nemaz nepārzinot grāmatas saturu.

 

Freizers, Mets. Mēs esam nemirstīgi. Pēcnāves dzīves noslēpumi. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka

Amerikāņu populārākais ekstrasenss Mets Freizers redz mirušo garus un uztver viņu vēstījumus. Tie var iedvesmot ikvienu, kas meklē atbildes uz dzīves svarīgākajiem jautājumiem un mums nezināmām pēcnāves dzīves niansēm. Kas notiek, kad tiek veikta pāreja uz debesīm un kāpēc mēs esam nemirstīgi; Debesu un mūžīgās dzīves skaistā realitāte; Sargeņģeļi, kas mūs pieskata uz Zemes; Sapņi un citi veidi, kuros aizgājēju dvēseles sazinās ar mums; Mīlestība un dvēseļu radinieki pēcnāves dzīvē; Spoki, negatīvās dvēseles, enerģētiskie vampīri un ekstrasensorā aizsardzība; Liktenis, brīvā griba, otra iespēja; Nožēla, kļūdu atzīšana un piedošana no debesīm.

 

Gārtons Ešs, Timotijs. Tēvzemes: personīga Eiropas vēsture. Rīga: Jānis Roze, 2023.

Pieejams: JPB.

Uzvaras un traģēdijas, ko Eiropa piedzīvojusi pēc Otrā pasaules kara, Timotijs Gārtons Ešs aplūko caur personīgās pieredzes prizmu. Šo britu autoru mēdz dēvēt par “tagadnes vēstures pētnieku”, jo jau pusgadsimtu viņš aizrautīgi seko notikumiem Eiropas politikā un sabiedrībā. Savā grāmatā viņš aicina sev līdzi ceļojumā cauri laikam un telpai, smeļoties informāciju paša piezīmēs par daudziem nozīmīgiem notikumiem, piedāvā dzīvīgu aculiecinieka skatījumu, atgriežoties vietās, kur tapusi mūsu kontinenta vēsture, un analizē senāku triumfu un kļūdu nospiedumus mūsu tagadnē. “Tēvzemes” parāda, kā Eiropa iznira no pēckara posta, lai atjaunotos, lai kļūtu demokrātiska un vienota, vainagojot šo procesu ar Berlīnes mūra krišanu. Un tad apstātos. Grāmata spilgti atspoguļo līdz šim nebijuša progresa periodu, nesaudzīgi un ar skaidru prātu vērtējot daudzās kļūmes, sākot ar 2008. gada finansu krīzi un beidzot ar karu Ukrainā. Timotijs Gārtons Ešs par spīti breksitam, sevi dēvē par angļu eiropieti, un viņa “Tēvzemes” priecē gan ar apvāršņa plašumu – tour d’horizon –, gan ar vēstījuma spēku – tour de force. Timotijs Gārtons Ešs (Timothy Garton Ash, 1955) ir Eiropas studiju profesors Oksfordas Universitātē un regulāri raksta slejas laikrastam Guardian. Par žurnālista veikumu un grāmatām saņēmis daudzas balvas un uzslavas. Viņam bija 17 gadu, kad Lielbritānija iestājās Eiropas Ekonomiskajā Kopienā, un 64 gadi, kad tā Eiropas Savienību pameta. Starpposmā viņš aktīvi sekojis Eiropas politikai, bijis klāt dažās no visdramatiskākajām tās vēstures epizodēm, intervējis daudzas ietekmīgas personības un analizējis, kā visā kontinentā attīstījusies un mainījusies ierindas eiropiešu dzīve. FINANCIAL TIMES LABĀKĀ 2023. GADA VASARAS GRĀMATA.

 

Godiņš, Guntars. Sirreālisms igauņu dzejā. Igauņu dzeja. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata sastāv no sešu dažādu paaudžu igauņu dzejnieku Ilmara Lābana, Artura Alliksāra, Andresa Ehina, Jāna Malina, Marko Kompusa un Kristjana Haljaka dzejoļiem, apjomīga Guntara Godiņa priekšvārda un igauņu dzejnieka un literatūrzinātnieka Haso Krulla esejas par Ilmara Lābana poētiku. Antoloģija sniedz gan plašu ieskatu Igaunijas literatūras attīstībā vairāk nekā pusgadsimta garumā, vienlīdz veiksmīgi attīstot arī sirreālisma - viena no 20. gadsimta spilgtākā un mākslinieciski attīstītākā virziena  klātbūtni latviešu valodas vidē.

 

Goloskova, Klinta. Karaliskās putras: 50 auzu pārslu putru receptes. Kulinārija. Rīga: Avots, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

22 gadus jaunā grāmatas autore, digitālā satura veidotāja un Karalisko putru recepšu pioniere: "Mani dēvē par putru dziednieci, jo es atbrīvoju cilvēkus no bērnības atmiņām par garlaicīgām putrām, kuras jāēd tikai ar sviestu un ievārījumu!". Klintas mākslinieciskā pieeja putru gatavošanā padara šo ikdienišķo ēdienu par īstu garšas kārpiņu baudījumu, kas nevienu neatstās vienaldzīgu! Autore aicina iepazīt putras no jauna - kā ēdienu, kurš var būt pilnvērtīga ēdienreize gan brokstīs, gan pusdienās, gan vakariņās. Klinta piedāvā 50 unikālas un izsmalcinātas auzu putru receptes - sāļās, saldās, putras ar proteīna pulveri, ceptas putras krāsnī, nakšņojošas auzu putras un viegli pagatavojamas saldās un sāļās mērces. Grāmata "Karaliskās putras" ir ne tikai putru recepšu krājums, autore vēlas iedvesmot un aicināt lasītājus nepadoties ceļā uz mērķi!

 

Gramonte, Nina de. Agatas Kristi mistērija. Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nena O'Dī ir apņēmības pilna aizvilināt no ģimenes Ārčibaldu Kristi  slavenās rakstnieces Agatas Kristi vīru. Kad Ārčijs iekrīt Nenas saldajās lamatās un pieprasa šķiršanos, Agata Kristi paņem rakstāmmašīnu un dodas prom, atstājot meitu aukles uzraudzībā. No rīta klints malā tiek atrasta pamesta Agatas mašīna, un rodas jautājums  vai rakstniece bija tik izmisusi, lai mestos ūdenī un atstātu savu meitu bez mātes? Tikai kad Agata Kristi vienpadsmit dienas vēlāk uzrodas, mistērija tiek atrisināta un noskaidrojas, uz ko spējīga sieviete sava bērna dēļ.

 

Harana, Maeva. Vasarlaiks. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Šai grāmatā ir viss, kas mums vajadzīgs brīnišķīgajā Anglijas piekrastē, – asprātības, siltums un saule. Džordžīnas Grīnhilsas laulība irst, un gaidītais atvaļinājums tiek atcelts, taču viņai palaimējas izbaudīt negaidītas brīvdienas nelielā piekrastes pilsētiņā Sautdaunsu kalnu pakājē, kur viņa uzaugusi. Viņai jāmēģina atšķetināt noslēpumu, kas saistīts ar vērtīgu senlietu nozušanu no muižas savrupnama. Palīgā Džīna aicina bērnības draudzenes – mazliet aprobežoto Rūtu un drosmīgo Īviju. Spožās vasaras vidū viņas peldas, sauļojas un izgaršo kokteiļus, un Džīna aptver, ka patiesībā ir ļoti ilgojusies pēc tā visa un ka šī atgriešanās vasarā dara viņu laimīgu. Turklāt viņa saskrienas ar Denjelu Neipjēru, kurš pusaudža gados bija bikls un savāds, bet tagad ir izveidojies par pievilcīgu vīrieti. Diemžēl problēmas sagādā viņa kaitinošā draudzene... Kamēr Džīna mēģina atklāt mistēriju ar senlietām un atbrīvoties no šīs draudzenes, pie apvāršņa jau vīd daudz nopietnāka lieta. Būs vajadzīgas daudzas prasmes un pieredze, lai tiktu ar to galā.


Indriksone, Ramona. Es vedīšu tevi mājās. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāns ir gan slāpētas kaisles pilns, divbalsīgs tango, gan dzimtas stāsts, gan mazliet detektīvs, gan arī darbs, kurā skaudrā šķērsgriezumā atklātas dažas sociālo problēmu šķautnes. Autore romāna tēlus bez jelkāda atkāpšanās ceļa un kompromisiem liek zem savas Radītājas lupas, rādot cilvēka dzīvi visā tās bieži vien sāpīgajā skaistumā. Zemgus un Adriāna alkst iegūt kaut ko vērtīgu un paliekošu, sastapties, taču viņiem var nākties zaudēt līdzšinējās dzīves spožumu un uzsākt askētiskas vientulības ceļu uz īstajām un vienīgajām – mājām.


Jaravāns, Pjērs. Paliek tikai ciedri. Vācu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Samīrs uzauga Vācijā, taču viņa sirds vienmēr piederējusi Libānai  skaistajai, noslēpumainajai dzimtenei, par kuru bērnībā tik daudz stāstīja tēvs. Taču pirms divdesmit gadiem tēvs no viņa dzīves negaidīt pazūd gluži kā kāds paša noslēpumaino leģendu varonis, atstājot daudz neatbildētu jautājumu. Samīrs beidzot ir gatavs noskaidrot patiesību un dziedēt traumas, tāpēc dodas ceļojumā, kas savienos tagadni un pagātni un izvedīs viņu cauri sarežģītai un sašķeltai valstij. Vienīgās norādes ir veca fotogrāfija somas kabatā un tēva stāsti, kuri izrādīsies daudz patiesāki un bīstamāki, nekā viņš jebkad uzdrīkstējās domāt.

 

Karastāvoklis. Esejas. Rīga: Dienas Grāmata, 2023.

Pieejams: JPB.

Lielajā krievu-ukraiņu karā mēs esam malāstāvētāji. Jūtam līdzi, cenšamies palīdzēt, sastingstam šausmās par krievu iebrucēju noziegumiem, bet neesam tie, kas cīnās frontē un izdzīvo apšaudēs. Lasot šo eseju krājumu, var iztēloties, ka mums apkārt sanākuši cilvēki, kuri stāsta, ko jūt un domā šī kara laikā. Piecdesmit dažādās balsis  gan emocionālas, gan filozofiskas un analītiskas - vieno genocidālā karā gūta pieredze: līdz esības pamatiem satricinošā atskārta, ka tevi un tavu nāciju grib pilnībā iznīcināt, un ka tas ar spītīgi nepakļāvīgo ukraiņu tautu nenotiek pirmoreiz. Piecdesmit autori  rakstnieki un žurnālisti, bēgļi, karavīri un brīvprātīgie  lasītājam palīdzēs apjaust, kā tas ir  būt karastāvoklī.

 

Kārsone, Džena. Ugunsšķīlēji. Īru proza. [Rīga]: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Belfāsta, pretrunu plosītā Ziemeļīrijas galvaspilsēta. Svelmaina vasara 21. gadsimta otrās desmitgades vidū. Ārstu Džonatanu Mareju māc bažas, ka viņa tikko piedzimusī meitiņa no mātes pārmantojusi draudīgas spējas. Semijs Egņū cīnās ar savu tumšo pagātni un baidās, ka vardarbīgas tieksmes strāvo arī dēla dzīslās. Pilsēta liesmo, un varas iestādes zaudējušas kontroli pār situāciju. Kad spriedze kļūst teju neprātīga, robežas starp iztēli un realitāti, starp labo un ļauno sāk izplūst, ko šie abi tēvi izvēlēsies aizstāvēt Šajā mutuļojoši dinamiskajā un stindzinoši oriģinālajā stāstā par to, cik dažādi mīlam savus tuvākos un cik savādus upurus reizēm mēdzam nest, uzdzirkstī maģija un brīnumainais.

 

Keivs, Niks. un ēzelis ieraudzīja eņģeli.  Austrāliešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Neatvairāms un satriecošs savā barokālajā krāšņumā, Nika Keiva pirmais, pelnītu atzinību guvušais romāns ir neaizmirstams ceļojums gotiskas traģēdijas pasaulē. No sabiedrības izstumts mēms vientulis, vārdā Eikrids Eikrovs, dzimis būdā pie atkritumu izgāztuves piedzērušai mātei, dzīvo šausmu pilnā Ukuloras ielejā, kurā valda sludinātāji un pravieši, asinsgrēks un tumsonība. Kad dievbijīgie pilsētnieki pasludina kādu atradeni par Visvarenā izraudzītu, Eikridā mostas nemiers, un viņa arvien pieaugošais neprāts var radīt drausmīgas sekas.

 

Kivirehks, Andruss. Lidojums uz Mēnesi. Igauņu romāns. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Groteska, ironija un humors, kā vienmēr, ir klātesoši līdzekļi rakstnieka neizsmeļamajai fantāzijai. Jau pirmās lappuses apliecina, ka A. Kivirehka darbs pārsteidz kā sprādziens, un ir tik neparedzams kā uguņošanas raķešu kompozīcija. Pats autors teicis, ka ierosmi guvis no igauņu valodā lasītas ukraiņu tautas pasakas "Gaisa kuģis". Romāna pamatā ir ceļš  galvenā varoņa kosmonauta vēlēšanās satikt savus septiņus līdzbiedrus un draugus  Plato, Aso Aci, Garo, Vēderu, Ausaini, Žiglo Kāju un Stipro, ar kuriem kādreiz lidojis uz Mēnesi.

 

Konelijs, Maikls. Melnā kaste. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirms divdesmit gadiem Losandželosas nemieru laikā tika nogalināta jauna žurnāliste. Toreiz vainīgais tā arī netika atrasts. Izmeklējot nesen notikušu slepkavību, Harijs Boss saprot, ka abas lietas ir saistītas – izmantota viena un tā pati pistole. Tagad ballistiskās ekspertīzes rezultāts apliecina, ka žurnāliste negāja bojā kā nejauša vardarbības upure un ka pret viņu pastrādātais noziegums ir daudz personīgāks. Boss gluži kā aviokatastrofas izmeklētājs rakņājas pa drupām, lai atrastu tā saucamo melno kasti – vienīgo lietisko pierādījumu, kas palīdzēs salikt visus mozaīkas gabaliņus kopā.

 

Krēsliņš, Žigimants. Jaunzēlande: skarbais ceļojums. Žiga ceļojumi. Jelgava: Jelgavas tipogāfija, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jaunzēlande. Skan tik eksotiski un tālu, ka šķiet  pasaulē nav cilvēku, kurš negribētu paviesoties šajā zemes nostūrī. Pat īpaši nemeklējot, gan jau katrs kaut kur nejauši ir redzējis bildes, kas liek elpai aizrauties  vai tās būtu kalnu, ieleju vai okeāna ainavas.

 

Krūkliņš, Aivars. Vēstījums par ķēniņu Zālamanu. Latviešu dzeja. [Rīga]: Izdevniecība 29 SIA, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Autors par krājumu saka šādi: "Racionālais prāts un ticība, instinkti un ideāli, cerības un skepse par cilvēku spējām mainīties — šie mūžīgie jautājumi nodarbina iedomātā Zālamana prātu un, nezaudējot aktualitāti, cauri gadu tūkstošiem ir nonākuši līdz mūsdienām. Zālamana vārds asociējies ar gudrību. Tādēļ “Vēstījumā…” viņš pirmkārt rādīts kā prāta cilvēks, bet tāds, kurā vienlaikus iemiesoti arī visaugstākie morāles principi. — Kā nenonākt pretrunā ar sevi. Iespējams, Zālamans dod kādu norādi… Grāmatā apkopots Zālamana šķietami teiktais, izjustais un piedzīvotais. Tekstu neuzsvērti sižetiskā formā veido gan stāstījuma, gan dramatiskā dzeja, gan garāki sprediķi, gan īsas atziņas, pamācības un dialogi, galvenokārt par morāli un ticību. Jebkura sakritība ar Zālamanam piedēvētajiem izteikumiem citos tekstos var būt tikai nejauša.".

 

Kūlis, Ēriks. Raksti. Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: JPB.

Šajā sējumā publicēta Ērika Kūļa mātes Emīlijas Kūlis dienasgrāmata jeb "manu kluso stundu draugs" un lappuses no paša rakstnieka dienasgrāmatas, bet "Rakstu" trešajā sadaļā ar nosaukumu "Iesākumā bija vārds" apkopoti "portretējumi, impresijas, sarakste", un tajā vīd tādu pazīstamu personību vārdi kā Ēvalds Vilks, Varis Brasla, Vinifreds Kraučis, Augusts Štrauss, Benita Bitāne, Modris Zihmanis, Lija Brīdaka, Nora Kalna, Ēriks Hānbergs, Māris Čaklais, Alberts Caune un citi. Sējumu noslēdz liepājnieka Andra Bernāta intervija ar Ēriku Kūli žurnālam "Patiesā Dzīve" pērn novembrī, kad rakstnieks svinēja savu 80 gadu jubileju.


Kūlis, Māris. Terorisms un kultūra. Rīga: LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata aicina ielūkoties terorisma un kultūras mijiedarbībā. Pirmajā daļā tiek apskatītas terorisma pamatiezīmes, īpašu uzmanību pievēršot teroristiskajai organizācijai "Islāma valsts", analizējot tās izcelsmi, ideoloģiju un globālo ietekmi. Otrajā daļā pētījums tiek izvērsts, aplūkojot kultūras dziļo ietekmi uz terorisma un pretterorisma darbību izpratni. Iepazīstiet kultūras aspektus, vērtējumus un to, kā kultūras normas un kolektīvā apziņa veido uztveri un reakciju uz teroraktiem.

 

Kvinna, Džūlija. Seram Filipam - ar mīlestību. 5. grāmata. Amerikāņu vēsturiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Zinot, ka Eloīza Bridžertona ir vecmeita, sers Filips viņai izsaka precību piedāvājumu, domājot, ka viņa ir vienkārša un pieticīga, turklāt izmisīgi ilgojas iziet pie vīra. Tomēr... tā nav. Pievilcīgā sieviete uz viņa sliekšņa ir pavisam citāda, un viņam nav citu vēlmju kā vien viņu noskūpstīt, ja vien viņa beidzot pārstātu runāt... Vai viņš domā, ka viņa ir galīgi traka? Eloīza Bridžertona taču nevar precēt vīrieti, ar kuru nekad nav tikusies. Bet tad viņa sāk prātot... mostas ziņkāre... un, pirms vēl pati to apjautusi, Eloīza nakts vidū sēž īrētā karietē un dodas sastapt vīrieti, kurš varētu būt viņas īstais un vienīgais. Tomēr... tā nav. Viņas ideālais partneris nevar būt kāds, kurš ir tik noslēgts un nepieklājīgs, un, lai gan Filips nenoliedzami ir glīts, viņš ir liela auguma, raupjš un robusts, un galīgi nelīdzinās citiem Londonas džentlmeņiem, kuri sacenšas par viņas roku. Vai tiešām varētu būt, ka šis neideālais vīrietis varētu būt viņas ideālais partneris?

 

Latviešu rakstnieku kaķu stāsti. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Šī ir grāmata, kas stāsta par dažādiem kaķiem – gan tādiem, kas patiešām dzīvojuši, gan tādiem, kas radušies vien iztēlē. Tā tapusi par godu būtnēm, kuras kopā ar mums, cilvēkiem, mīt jau gadu tūkstošiem. Mēs esam kaķus pielūguši un slaktējuši, mīlējuši līdz neprātam un bijuši bezatbildīgi nejēgas. Tomēr viņi joprojām ir mūsu pavadoņi, biedri un pavēlnieki. Kā ikviens, ko mīlam, lai gan īsti neizprotam." Kristīne Ilziņa.

 

Latviešu rakstnieku suņu stāsti. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Man liekas: kaut kādā mērā suņi ir eņģeļi. Debesu vēstneši. Viņi atgādina mums par to labāko, kas ir mūsos. Jo suns patiešām mīl savu cilvēku no visas sirds, bez nosacījumiem. Nav pasaulē suņa, kurš būtu atteicies no sava saimnieka. Šajā grāmatā apkopotie stāsti vēsta par dažādiem suņiem dažādos laikos, bet ikvienā no tiem atspoguļojas suņa īpašā spēja mīlēt.” Kristīne Ilziņa.

 

Le Bons, Gustavs. Pūļa psiholoģija. Sociālā psiholoģija. Rīga: Jumava; Liegra, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Lasot šo klasisko sociālās psiholoģijas darbu, aicinu jūs domāt līdzi par to, kā attīstīt spējas kritiskāk vērtēt apkārt notiekošo un kā rīkotos jūs paši tad, kad kļūstat par daļu no pūļa: vienalga, vai pūlis veidojas fiziskajā vai virtuālajā realitātē. Atcerēsimies, ka tā ir mūsu kopīga atbildība — kolektīvi pieņemt pārdomātākus, atbildīgākus lēmumus, veidot saliedētāku, taisnīgāku sabiedrību, kā arī katram saglabāt savu personisko, unikālo, tikai sev raksturīgo spriest­spēju. Šī grāmata dod iespēju labāk saprast, kāpēc Latvijā daudzas lietas notiek tieši tā un ne citādāk!".

 

Lieģis, Imants. Kā es kļuvu par Lietuvas ārlietu ministru un citi pekstiņi. Rīga: Mansards, 2022.

Pieejams: JPB.

Imants Lieģis ir Latvijas diplomāts un politiķis. Aktīvi piedalījies trimdas latviešu sabiedriskajā dzīvē, 1989. gadā kļuvis par Pasaules Baltiešu apvienības pārstāvi Eiropā. Bijis Latvijas aizsardzības ministrs un 10. Saeimas deputāts. Vadījis Saeimas Eiropas lietu komisiju un Latvijas delegāciju NATO Parlamentārajā Asamblejā. Ieņēmis dažādus amatus ārlietu dienestā, bijis vēstnieks NATO, Beļģijā, Spānijā, Ungārijā un Francijā. Viņš ir Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks.

 

Linde, Māris. Maskavija un maskaļi. Baltu vēstures mazzināmās lappuses. [Cēsis]: [Sava grāmata], 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Jau pagājis vairāk nekā gads kopš Krievijas nežēlīgā uzbrukuma Ukrainai ar nolūku to iznīcināt. Taču internetā joprojām var sastapt izteikumus, kas parāda cik daudz vēl darāms, lai izpratne par notiekošo atbilstu patiesībai. Lasītājiem būs vērtīgi uzzināt par Krieviju jeb nesen vēl oficiālo Maskavijas ulusu, kā tas ir radies, ko darījis un kāda ir mūsu pieredze dzīvojot tam tieši blakus.

 

Pāvulīte, Aina. Ceļā satiktie. Latviešu proza. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Konkrētības rosinājušas autori izpausties literārās neikdienišķībās. Arī daudzstāstošos lakonismos. Ironeska par salauzto kāju pārliecinoši ataino kolhozu laiku bezjēdzības. Pastāsti un mūsdienu pasakas mijas ar ārpasaules izsapņojumiem.

 


Pie visa vainīgi ceriņi: Dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB.

Autori: Ārija Āre, Gunta Babra, Agita Freiberga, Edgars Jansons, Gaļina Kravza, Linda Ķirse, Magone Liedeskalns, Irēna Ločmane, Astrīda Puķe, Aija Štube, Valdis Vitkovskis.


 

Pirešs, Žasintu Lukašs. Īsts aktieris. Romāns. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Mūsdienu portugāļu rakstnieka Žasintu Lukaša Pireša romāns ir postmodernisks un ironisks stāsts ar detektīva elementiem par identitāti, mīlestību un zaudējumiem taupības režīma laika Portugālē. Romāna galvenais varonis ir ne īpaši veiksmīgs aktieris, kas jau ilgāku laiku ir bez darba un pavada dienas, auklējot gadu un septiņus mēnešus veco dēlēnu, tiekoties ar mīļāko un dīki vērojot garlaicīgo dzīvi un līdzcilvēkus. To visu viņa iztēle pārvērš galvu reibinošās, kino cienīgās ainās.

 

Plūdons, Vilis. Atraitnes dēls. Eža kažociņš. Latviešu dzeja. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā ievietotas divas ievērojamākās dzejnieka Viļa Plūdona poēmas - "Atraitnes dēls" un "Eža kažociņš", kuras jau vairāk nekā simt gadu piedzīvo atkārtotus izdevumus, iedvesmo citu paaudžu autorus, tiek iekļautas skolu programmās un adaptētas skatuvei. Dzejnieka bagātīgās, skaniskās valodas dēļ abas poēmas bieži tiek arī deklamētas un izmantotas uz skatuves...

 

Poruks, Jānis. Pērļu zvejnieks. Latviešu stāsts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Rakstnieks savam darbam piešķīris apakšvirsrakstu fantāzija. Tās galvenais varonis Ansis Vairogs ir sapņotājs un ideālists. Padzirdējis nostāstu, ka senos laikos Gaujā bijis iespējams izzvejot pērles, viņš nolemj izmēģināt laimi – ja iegūtu kādu no šiem pusdārgakmeņiem, viņš varētu skoloties. Muižas pārvaldnieks, redzot Ansi bradājam pa upi, dod neveiksmīgajam zvejniekam padomu: "Meklē draugus. Ja viņus neatrodi dzīvē gluži tik ideālus kā dzejā, tad tomēr pasaulē ir draugi, kuru sirdis ir pērles. Zvejo šīs pērles". Ansis cenšas piepildīt savus sapņus un mērķus, taču nav piemērots reālajai dzīvei...

 

Putāne, Ljeta. Apraktais mēness. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vēlā rudens vakarā Vērmanes dārzā pie strūklakas gaida kāds elegants, labi ģērbies kungs. Taču drīz vien viņu aplenc divi tumši tēli... Incidentu pamana naksnīgā pastaigā iznākusi dāma, kura, ar pūlēm pati izvairījusies no draudīgajiem svešiniekiem, steidzas ziņot policijai par savādo atgadījumu... Šādi aizsākas jaunās autores Ljetas Putānes romāns “Apraktais mēness”, kura pirmajās lappusēs tiek pieteikta vēsturiska kriminālintriga. Galvenie varoņi šķetina ne tikai slepeni atstātā zīmītē izlasāmu noslēpumainu norādi, bet arī sarežģītus politiskus jautājumus. Stāstā iesaistās atjautīgā Anna un viņas vieglprātīgais brālēns Georgijs, kā arī dedzīgā Zenta – viņas sapnis ir patstāvīga Latvijas valsts, par ko cariskās Krievijas provincē vēl reti kurš aizdomājas... Romānā spriedzi rada aizraujošu mīklu minēšana, pazuduša manuskripta meklēšana un krievu slepenpolicijas maldināšana. Saistoša ir jaunās rakstnieces prasme radīt sižeta vēsturisko fonu, kā arī kriminālintrigas risināšana un veiksmīgs atrisinājums.

 

Puriņa, Inga. Cīruļputeņu gads. Latviešu romāni. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lainei tikai trīsdesmit gadu, bet dzīve šķiet vienmuļa un nomācoša – vīrs atradis citu, un abi jau gaida mazuli. Darbs, tiesa, kopā ar labāko draudzeni, taču nekas aizraujošs – pārdevējas vieta lietotu preču veikalā. Arī spēji uzliesmojušas jaunas attiecības nes vilšanos. Laines dzīvi izmaina pārdošanai paredzētas žaketes kabatā atrasta biļete uz Eda Šīrana koncertu... Dublinā.


Robertsa, Nora. Mantotais lāsts. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Grafikas dizainere Sonija Pūla ir šokēta, uzzinot, ka nekad nesatiktais tēvabrālis viņai novēlējis milzīgu Viktorijas laikmeta māju un iespaidīgu naudas summu. Ir tikai viens nosacījums – lai saņemtu mantojumu, Sonijai kādu laiku jāpadzīvo šajā mājā. Viņa nolemj riskēt un doties uz svešo vietu. Galu galā – varbūt šis piedzīvojums palīdzēs sadziedēt nesen salauzto sirdi? Sonija pat nenojauš, cik ļoti mainīsies viņas dzīve. Ka viņa ne vien sadziedēs savu sirdi, bet atkal iemīlēsies. Un uzzinās, ka tikai viņas spēkos ir atrisināt kādu savas dzimtas noslēpumu, kas turpina ietekmēt katru jauno paaudzi….

 

Rokpelnis, Jānis. Raksti: 2 sējumos. Rīga: Neputns, 2022.

Pieejams: JPB

J. Rokpeļņa prozas spektrs ir plašs, un tamdēļ apkopots 3 daļās: daiļliteratūra, esejas un publicistika. Tie ir svarīgākie Jāņa Rokpeļņa prozas teksti, gan grāmatās iepriekš publicēti, gan tikai presē pieejami. Ir papildināta 2003. gadā izdotā eseju grāmata "... bet Dievs nav mazais bērns" ar esejām, kas laikrakstā "Diena" publicētas arī pēc 2002. gada. Lielākā daļa tekstu ir autora jaunā redakcijā, īpaši romāns "Virtuālais Fausts".

 

Saules ceļš: noķer sauli. Tūrisma ceļvedis. Latvija: Interreg Eiropas Reģionālās attīstības fonds; Lietuva, [2023?].

Pieejams: JPB

Buklets ar rūpīgi atlasītiem maršrutiem pieaugušajiem, ģimenēm ar bērniem un skolēnu grupām. Visas ekskursijas ir veidotas tā, lai jūs varētu sākt ekskursiju no jebkuras apskates vietas un atgriezties sākuma punktā - tas atvieglos jūsu ceļojuma plānošanu un jūs varēsiet izbaudīt atpūtu!

 

Smirnofa, Kārina. Meitene jūras ērgļa nagos. Zviedru detektīvproza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vēl neizmantotie dabas resursi Zviedrijas ziemeļos aizsākuši zelta drudzi, un kriminālie grupējumi ir starp pirmajiem, kuri steidz tos apgūt. Tomēr Līsbetu uz mazo Gaskasas pilsētu atved ne jau kāre pēc bagātības. Viņas brāļa meitas māte ir kārtējā sieviete, kas šajā reģionā pazudusi, neatstājot pēdas. Ļoti ātri noskaidrojas divas patiesības: Svāla ir ļoti apdāvināta pusaudze, un viņa tiek novērota... Arī žurnālists Mīkaels Blumkvists dodas uz ziemeļiem. Tiek drukāts žurnāla Millennium pēdējais numurs, un viņa attiecības ar meitu ir saspringtas. Visu pasliktina arī nelāgās baumas, kas klīst par meitas topošo vīru. Kad čukstus vēstītais pārtop par reālu vardarbību, par Mīkaela pēdējo cerību kļūst Līsbeta.

 

Smirnova, Inese. Sinepes patskaņu un divskaņu pantiņi. Rīga: RaKa, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Darba burtnīcā autore piedāvā dažāda veida materiālus, kurus darbā ar bērniem var izmatot logopēdi, pirmsskolas un sākumskolas skolotāji, kā arī vecāki, lai palīdzētu bērniem apgūt pareizu patskaņu un divskaņu izrunu. Materiāli balstīti uz pazīstamās logopēdes un zinātnieces Irēnas Miltiņas izstrādāto modelēšanas paņēmienu. Modelēšana balstās uz to, ka būtiskākie skaņu izrunas komponenti raksturoti ar vienkāršām grafiskām zīmēm. Tās atgādina bērniem, kam izrunas laikā jāpievērš uzmanība. Piemēram- kādā stāvoklī jābūt mutei un lūpām, kad jāveido skaņas vibrācija. Lai darbs būtu bērniem interesantāks, autore darbības ar modeļa zīmēm iekļāvusi zīmējumos, shēmās, dzejā, pasakā. To visu lasītājiem piedāvā grāmatas galvenā varone Sinepe.

 

Sociālā darba vārdnīca. Terminu vārdnīca latviešu valodā. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sociālā darba vārdnīca ir tapusi, apzinoties nepieciešamību pēc informatīva un atbalstoša rīka sociālā darba praksē, izglītības nodrošināšanā un sociālās politikas veidošanā, lai veicinātu vienotu izpratni nozares terminoloģijas lietojumā latviešu valodā. Pastāvot kopējām sociālā darba attīstības tendencēm, katrā pasaules reģionā un valstī sociālais darbs attīstās, ņemot vērā vietējās vajadzības, kultūru, sociālekonomisko situāciju un labklājības līmeni. Attīstoties profesijai, attīstās arī profesionālā valoda un terminoloģija, kas ir nozīmīga kā sociālā darba speciālistu saskarsmē ar klientiem, gan savstarpējā komunikācijā un starpprofesionālā sadarbībā. Tāpēc ir svarīgi iedziļināties lietoto vārdu nozīmēs, lai noskaidrotu, ko tie atklāj par sociālā darba būtību.

 

Soha, Pjotrs. Tīrība. Higiēnas vēsture. [Rīga]: Jāņa Rozes apgāds, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Piedāvājam latviešu jaunajiem lasītājiem ievērojamā un starptautiskas godalgas saņēmušā poļu ilustratora Pjotra Sočas radīto higiēnas vēsturi “Tīrība”. Izlasot Monikas Utņikas-Strugalas rakstītos tekstus, uzzināsiet daudz interesanta. Kā senie ēģiptieši tīrīja zobus? Kur pilsētnieki senāk izgāza naktspodu saturu un kā slaucīja dibenu, pirms tika izgudrots tualetes papīrs? Kāpēc savulaik uzskatīja, ka mazgāšanās ir kaitīga? Kādam nolūkam tika izgudrotas parūkas un kur dabiskās vajadzības kārto astronauti? Tie ir tikai daži no jautājumiem, uz kuriem atbildi sniedz šī asprātīgā un izglītojošā grāmata. Iedziļinieties tīrības – un arī netīrības – vēsturē un uzziniet, kā dažādos laikmetos un dažādās pasaules malās ļaudis kopuši savu ķermeni, apģērbu un mitekli, kā gadsimtu gaitā mainījušies priekšstati par higiēnu un arī to, kāpēc neliels daudzums netīrumu reizēm nāk par labu!

 

Strazdiņš, Edgars. Mežotnes zemes Lielupes krastos. Par Jelgavas novadu. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Izpētes darbs par Lielupes labo krastu ir turpinājums autora pirmajai grāmatai "Grāvendāle starp divām Mežotnes zemēm". Vēsturiskais Mežotnes pagasts pletās abpus Lielupei: kreisajā pusē bija Mežotnes baznīca, kultūras dzīves epicentrs ar Viesturkalnu un Ozoldārza brīvdabas estrādi, Grāvendāles pamatskola un pienotava, spēcīgas vecsaimniecības, bet labajā krastā atradās pagasta adrministratīvais centrs  pagastmāja, doktorāts, nespējnieku nams, pasts, telefona centrāle un pamatskola. Grāmata Mežotnes zemes Lielupes krastos ir pētījums kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un veltījums visiem mežotniekiem, īpaši tiem, kuru likteņi ir savijušies abos upes krastos.

 

Strupule, Vija. Dekoratīvā glezniecība Rīgas interjeros. 16. gadsimts – 18. gadsimta trešais ceturksnis. Rīga: Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts, 2023.

Pieejams: JPB.

Izdevuma pamatā ir Latvijas Mākslas akadēmijā 2016. gadā aizstāvētā disertācija. Apskatītais periods Rīgas vēsturē ir laiks, kad interjeru apdarē dominēja krāsojumi un gleznojumi. Blakus vienkāršām krāsotā dekora shēmām uz sienām un griestiem tika radītas arī greznas ornamentālas un sižetiskas kompozīcijas, kas iekļāvās Eiropas mākslas stilu parādību lokā. Grāmatā apkopoti un daudzpusīgi analizēti gan interjeru polihromijas piemēri, kas līdz mūsdienām visbiežāk nonākuši tikai kā fragmentāri atsegumi, gan ziņas par tiem dažādos citos avotos. Sniegta arī iespējami plaša informācija par Rīgas krāsotāju cunftes darbību un meistariem.


Svīre, Māra. Pēdējā teikuma lāsts. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Noziegums. Upuris. Izmeklētājs, aizdomās turamie. Bet lasītājs drīz vien pārliecināsies, ka šis nav detektīvs, kurā svarīgi noskaidrot vainīgo. Liktenim traģiskais notikums ir tikai pīķa dūzis romānā tēloto cilvēku mūža spēlē. Jauno skolotāju Gunu savaldzina Daumanta spēks, pat skarbums. “Greizsirdīgs? Labi, lai ir! Mīlestība bez greizsirdības ir kā šolaiku rozes – bez smaržas. Greizsirdība nozīmē vēlēšanos paturēt mani vienīgi sev…” domā Guna. “Daumants Gunai likās līdzīgs lielam bērnam, kurš cenšas rīkoties kā pieaugušais, tikai neizdodas. Toties uz upes! Valdnieks! Zināja, prata, izdarīja.” Gunai nākas izjust, ka viņš grib būt arī savas sievas valdnieks, ka Guna būs viņa privātīpašums. Tas ir smagi. Un tad Gunas dzīvē ienāk cits vīrietis. Kalvis. Kā izdzīvot kaislību, maigumu un sirsnību, ja tas viss zagšus jāzog? Vai šīm attiecībām lemts būt ilgstošām? Viens liktenīgs teikums izšķir visu.

 

Švarca, Sandra. Sāļais sniegs. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Nelielā apjoma romānā "Sāļais sniegs" iepazīsim rakstnieci jaunā rakursā. Tas ir ļoti personisks un dziļš vēstījums par visai skaudriem notikumiem galvenās varones Dominikas dzīvē dažādos laikposmos, ietverot plašu emociju spektru un ievijot arī vairāku citu personāžu likteņstāstus. Mazā Dominika stāv sniegā un raud. Kūstošās pārslas uz vaigiem sajaucas ar asarām, un meitenītei šķiet, ka sniegs ir sāļš. Tad pie viņas pienāk kāds laipns onkulis un aicina pie sevis uz mājām… Vai pieaugušajai Dominikai izdosies tikt galā ar neizdzēšamajiem sūrās bērnības nospiedumiem atmiņā un turpmākās skarbās dzīves radītajām sekām vai arī virsroku gūs nopietnā mentālā slimība, atriebības alkas, vēlme pārtraukt šo dzīvi?

 

Tālers, Guntis. Sestdienas kungs. Latviešu detektīvproza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mūsu lasītāji jau iecienījuši tukumnieka Gunta Tālera spraigos, intelektuālos romānus detektīva žanrā “Pēdējais klients” un “Monstra rotaļu laukums”, kā arī viņa smalki izstrādātos šausmu stāstus krājumā “Nemierīgās dvēseles”. Romānā “Pēdējais klients” mēs iepazināmies ar privātdetektīviem Zinti, Mariju un Nelsonu no biroja NEIB un ar viņiem tikāmies arī vienā no krājumā “Nemierīgās dvēseles” ievietotajiem stāstiem. Tagad klāt ilgi gaidītā atkalredzēšanās ar viņiem jaunā romānā! Detektīvu jaunie piedzīvojumi sākas kādā tveicīgā vasaras vakarā, kad Zintis un Nelsons dodas kārtējā biroja uzdevumā. Kolēģu prombūtnes laikā pie Marijas ierodas izmisis vīrietis un lūdz viņas palīdzību, lai atrisinātu satraucošu un šķietami pārdabisku situāciju: klients ir pārliecināts, ka ar viņu mēģina sazināties kāds no mirušo pasaules... Organizētā noziedzība. Šķietami pārdabiski notikumi. Nepārvarama baiļu sajūta. Galvā skanošas balsis. Neizskaidrojami nāves gadījumi. Vai tam visam rodams kopīgs racionāls izskaidrojums? Grāmatas varoņiem būs ne vien jāmeklē atminējumi dīvainajām mīklām, bet arī jācenšas palikt dzīviem šajā bīstamajā spēlē… Tas viss savijas aizraujošā vēstījumā par visai neparastu noziegumu atklāšanu. Turklāt grāmatas pēcvārdā autors sniedzis plašu pētījumu par šobrīd pasaulē ļoti aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar jaunākajām tehnoloģijām.

 

Unda, Lidija. Skani, skani, likteņstīga. Latviešu dzeja. [Līvānu novads]: Mana grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata ir veltījums Latgalei un sirdsgudrai latgalietei manai mammai, no spēcīgas, stipras un strādīgas Undas dzimtas.


 


 

Vainijs, Viljams. Dvīņi: valdzinājums un noslēpumi. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Kas ir dvīņi – varoņi vai briesmoņij Vai viņiem piemīt īpašas spējas+ Dvīņiem ir būtiska loma senajos mītos un pasaules reliģijās, tie izrādīti cirkā, valdzinājuši varietē izrāžu skatītājus un mēdz kļūt par sociālo mediju zvaigznēm. Tos daudz attēlo vizuālajā mākslā, viņi sagādā pamatīgas galvassāpes kriminologiem, vienlīdz bieži iedveš gan apbrīnu, gan šausmas. Lai kādi būtu dvīņi: identiski vai pavisam atšķirīgi, katrs ar savu ķermeni vai saauguši kopā, ieņemti dabiskā ceļā vai mākslīgi – šo pāru ir neskaitāmi daudz, tomēr viņu likteņiem ir kopīgas iezīmes. Pieredzējušais rakstnieks un identiskais dvīnis Viljams Vainijs piedāvā aplūkot dvīņu dzīves dažādās šķautnes – no mākslas eksperimentiem līdz dzīvām modernās zinātnes laboratorijām.

 

[Vieta grāmatas nosaukumam]. Komunikācija. Rīga: Biznesa augstskola Turība, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā atrodami vērtīgi padomi par tādām aktuālām integrētās mārketinga komunikācijas tēmām kā komunikācija, sabiedriskās attiecības, vizuālā, digitālā un krīzes komunikācija, reklāma u.c. Grāmatas nosaukums atspoguļo mūsdienu komunikācijas būtību – šodien tā katram ir kaut kas cits. Vienam – ieraksti sociālajos tīklos, citam – sadarbība ar medijiem, vēl kādam – mākslīgais intelekts. Atstājam jums vietu iztēlei: kāds būtu jūsu nosaukums grāmatai?

 

Vietnieks, Andris. Vārdu spēles. Latviešu dzeja. Cēsis: Sava grāmata, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Šis ir pusotra gada radošs darbs, kad autoram pēkšņi ienāca prātā paspēlēties ar vārdiem un atskaņām. Pirmie dzejoļi bija arī ar atskaņām, bet trūka vienotības jēgas momenta. Tomēr autors turpināja censties, un tad arī sekoja nedaudz labāki dzejoļi. Autors uzskata, ka šī ir vienkārši lasāmviela, kur dažkārt var pasmaidīt. Iedvesma nāca gan darba laikā, gan brīvā laikā. Citreiz ir tā, ka, braucot pie stūres, ienāk prātā kāda divrindīte, un tad autors piestāj pieturā un pieraksta to telefonā, lai vēlāk neaizmirstu. Autoram patīk dzejolīši par mīlestību, sadzīvi, darbu un brīvā laika pavadīšanu.

 

Vilcāne, Vintra, (žurnāliste). Saķemmē matus! Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Žurnāliste Vintra Vilcāne ir daudzu lasītāju iemīļotu rakstu un sleju autore. Viņas interešu lokā vienmēr ir bijusi māksla, kino, teātris un literatūra, kā arī cilvēka iekšējā pasaule. Grāmatā apkopotās sajūtu etīdes piešķir svinīgumu ikdienas pieredzei, jo, kā saka pati autore, “negribas paskriet garām pašai sev un atstāt bez ievērības dzīves atstātos nospiedumus”. Vintras māsas, mākslinieces Gintas Stavrovskas gleznotās izjūtas, krāsās notvertie mirkļi, gaismas un ēnas jūtīgi rezonē ar esejām.

 

Vils. Vils Smits kopā ar Marku Mensonu. Biogrāfija. [Valmieras novads]: Helios izdevniecība, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vils Smits  parasts zēns no Rietumfiladelfijas  kļuva par pasaulē pazīstamu mūziķi un aktieri. Vila sarakstītā grāmata ir drosmīga, iedvesmojoša un humora pilna. Ir patiesi pārsteidzoši lasīt, ko iespējams paveikt, pielietojot tīru gribasspēku un neatlaidību. Un tā ir tikai puse no stāsta.


Zabužko, Oksana. Visgarākais ceļojums. [Rīga]: Laikmetīgās mākslas centrs, 2023.

Pieejams: JPB.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra tulkojumu sērijā izdotajiem darbiem pievienojas ukraiņu autores Oksanas Zabužko jaunākā grāmata "Visgarākais ceļojums". Grāmatas nosaukums ir vārdu spēle: Zabužko atzīst, ka vairāk nekā gadu ilgusī atrašanās prom no mājām pēc pilna mēroga kara sākuma, lai Ukrainas cīņu līdzās armijai izcīnītu sabiedriskās domas frontē, ir bijusi arī viņas pašas garākais ceļojums. “Visgarākais ceļojums” rakstīts hibrīd-memuāru formā, kur trāpīgas personiskas atmiņas savijas ar kritisku analīzi un vēsturisko fonu. Lai izprastu Ukrainas triumfu pār Krievijas militāro pārsvaru, šajā tekstā autore aicina iedziļināties Eiropas vēstures notikumos pēdējo trīssimt gadu laikā. Zabužko pārskata un apgāž bieži dzirdētus mītus un stereotipus, kurus propagandē neskaitāmi sovjetologi un populāri Krievijas vēstures pētnieki. Autore tekstā ar neskaitāmiem piemēriem pierāda, ka Ukrainas neredzamība pasaulei tikusi apzināti radīta, ļaujot notikt tādām zvērībām, kādas pagājušajā gadā atklāja Bučā uzņemtie video un foto.

 

Zemgaļi. Tūrisma ceļvedis. [Jelgava]: Zemgales plānošanas reģions, 2023.

Pieejams: JPB.

Ceļvedī iekļauti vairāk kā 100 interesantākie, vērtīgākie un jaunākie Lietuvas un Latvijas Zemgales teritorijā esoši objekti, saistīti ar baltu pagātni un tagadni, ar kultūras mantojumu un tā izpausmēm mūsdienās. Ceļotāju ērtībai objekti ir apvienoti 6 galamērķos Zemgalē un 8 Ziemeļlietuvā, ļaujot brīvi izvēlēties sev atbilstošāko maršrutu un ieplānot nākošo!.

 

Zolā, Emīls. Dāmu paradīze. Franču romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

„Dāmu paradīze” ir Emīla Zolā slavenākais romāns. Paralēli romantiskam mīlas stāstam tajā spilgti raksturota 19. gadsimta beigu Parīze, lielās pārmaiņas un rosība, kas tolaik valda šajā Eiropas metropolē. Vienkārša meitene no Francijas laukiem neapzināti, pašai to nenojaušot, iekaro Parīzes lielākā veikalnieka sirdi.

 

Žuano, Anna Sofija. Deja, mīla, Parīze. Franču romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Skūpsti, kruasāni, balets, mākslas noslēpumi, un tas viss – Mīlestības pilsētā Parīzē. Septiņpadsmit gadus vecā Mia ir talantīga balerīna, kura sapņo reiz dejot Amerikas lielākajā baleta teātrī. Viņa ir ieradusies Parīzē, lai piedalītos prestižā vasaras deju programmā, un viņai ir sešas nedēļas, lai iegūtu iespēju uz noklausīšanos. Taču Parīzē Mias apņēmība pievērsties tikai treniņiem tiek krietni vien pārbaudīta. Kopā ar apburošo Luiju viņa iepazīst Parīzi un atklāj tās noslēpumus. Kad Mias baleta karjerai, kam viņa veltījusi visu dzīvi, draud pienākt beigas, meitenei jāsaprot, kas tieši dzīvē ir vissvarīgākais.

 

Jaunajiem lasītājiem 


Andersens, Hanss Kristians. Pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Grāmatā iekļautas šādas pasakas: Nāriņa; Porcelāna gane; Putns Fēnikss; Īkstīte; Zvans; Brālītis un māsiņa; Alvas zaldātiņš; Eņģelis; Meža gulbji; Sniega karaliene Lakstīgala; Ole Lukoije; Visskaistākā roze pasaulē; Sērkociņu pārdevēja; Šķiltavas; Ķeizara jaunais tērps; Lielais Klāvs un Mazais Klāvs; Sarkanās kurpes; Paradīzes dārzs; Lini; Egle; Neglītais pīlēns; Krupis; Margrietiņa un cīrulis; Princese uz zirņa; Krekls; Cūkgans; Pieci zirņi.

 

Bauere, Jana. Kā apskaut ezi. Stāsti bērniem. Rīga: Aminori, [2023].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Ezis apmierināti dzīvo savu dzīvi līdz pat brīdim, kad viņu pārņem spēcīga vēlēšanās kādu apskaut. Viņš gribētu apskaut ziloni, lāci, bet kurš gan apskaus durstīgu ezi? Rādās, ka tāda drosminieka nemaz nav. Nabaga ezis ir gluži izmisis. Viņa draugs kūmiņš Pipe ķeras pie šo sarežģījumu risināšanas, un viss, protams, beidzas labi.

 

Bērnu enciklopēdija. Grāmata izskaidro visu! Bērnu enciklopēdija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Bagātīgi ilustrēta enciklopēdija bērniem. Vairāk nekā 250 tematu par daudzveidīgām jomām. Simtiem pārsteidzošu un svarīgu faktu par dažādām zinātnes jomām  no Lielā Sprādziena, senajām civilizācijām, fosilijām un zemestrīcēm līdz gēniem, kodiem, klimata pārmaiņām un nanotehnoloģijām.

 

Bērziņa, Ingrīda. Putnu dārza jautrie gadalaiki. Latviešu bērnu dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata aizved lasītāju putnu dzīves krāšņajā un noslēpumainajā pasaulē. Savos dzejoļos gan izglītojoši un audzinoši, gan iejūtīgi un asprātīgi pastāsta par daudziem Latvijā sastopamajiem putniem, velkot ciešas paralēles ar cilvēku dzīvi. Lasītājam būs iespējas saklausīt putnu skanīgās balsis vasarā, skumīgos akordus rudenī, salto un balto ziemas mieru, jautrās gaviles par atkal atnākušo pavasari.


Celma, Aija. Par Muri un rozā kaķpēdiņām. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Gandrīz katrās mājās ir savs Muris, Mincis, Mīce... Vārdam nav nozīmes. Ik vārds aicinot skan mīļi. Nav lieki jāpiemin, kāds maigums sajūtams no mazās rozā pēdiņas, kas modinot rītos pieskaras pie vaiga. Šajā dzejas grāmatā apkopoti tie autores dzejoļi, kuros varam izsekot mūsu tik ļoti mīļo četrkājaino draugu gaitām.

 

Cepīte, Inguna. Vēders un Galva. Latviešu stāsts bērniem. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā gudri un reizē bērnišķīgi, metaforiski, gandrīz simboliski un reizē gaiši rotaļīgi sadzīvo Vēders un Galva (matērija un gars, ideāli un ikdienība, ķermenis un domu/jūtu lidojums) – ikkatra indivīda un reizē visas civilizācijas mūžīgie pārinieki un pretmeti. Šeit, par laimi, viņi nesakaujas, jo labi pārvalda savus nenovēršamos, sīkos kašķus un atrod kopīgo mērķi. Viņi abi kopā vēlas ieraudzīt absolūto dabas varenību un daili – jūru. Abi dodas ceļojumā uz jūru un to sasniedz. Galva ir aicinājusi sasniegt lielāku, tālāku mērķi – jūras klaju, tiekties uz ideālu un palūkoties tālumā, palūkoties visapkārt no augstumiem, bet Vēders ir izbrīnīts par Galvas spējām pārtikt vienīgi ar garīgu barību.

Černa, Olga. Klāruks un 11 vecmāmiņas. Čehu jaunatnes proza. [Rīga]: liels un mazs, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klāruka vectētiņš Tomāšs, kurš meiteni audzina, ir skursteņslauķis. Kādu dienu viņš nokrīt no jumta un nokļūst slimnīcā, bet Klārukam jāpaliek pie diezgan nejaukas kaimiņienes. Meitene raksta vectētiņam vēstules, no kurām viņš saprot, ka Klārukam labi neklājas. Vectētiņš nosūta mazmeitu pa kārtai pie dažādām senām jaunības draudzenēm, kas viņu kādu laiku pieskata un audzina - katra pēc savas gaumes un saprašanas. Klāruka dzīve bez vectēva ir grūta, bet neticami interesanta, jo par viņu rūpējas veselas 11 vecmāmiņas!

 

Disney 7 brīnumaini stāsti. Bērnu stāsti. Rīga: Story House Egmont, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sirsnīgi stāsti bērniem, kam patīk klasiskie Disneja studijas animācijas filmu varoņu piedzīvojumi. Draudzība un ģimene, atbildība un nesavtība, un vēl citas vērtības sastopamas šajā jaukajā grāmatā, kas lieliski noderēs lasīšanai pirms miedziņa jebkurā nedēļas dienā.

 

Dropa, Konstance. Kad iestājas tumsa. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: JPB

Izzinoša grāmata bērniem no 2 līdz 4 gadiem. Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem: ‍Kad pienāk nakts? ‍Kāpēc man jāguļ? ‍Ko var redzēt tumsā? ‍Kurš vēl guļ? ‍Kas naktī notiek dārzā?‍

 

Dunakovskis, Mihailo. Ceļojums Ukrainas vēsturē: stāsts. Komikss. [Rīga]: Sapņu spalva, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas centrā ir fantāziju rosinošs un labsirdīga humora piesātināts stāsts par vēstures skolotāja Panasjuka, desmitgadīgā Tarasa un viņa sunīša Buļbas ceļojumu laika mašīnā, iepazīstot nozīmīgākos Ukrainas vēstures notikumus un personības  Kijivas lielkņazu Volodimiru Lielo, Zelta Ordas valdnieku Batuhanu, Zaporižjas Sičas kozakus, Krievijas Impērijas carieni Katrīnu II, kā arī mūslaiku Ukrainas varoņus  prezidentu Volodimiru Zelenski, sunīti Patronu un citus.

 

Erne, Andrea. Mēs pētām zvaigznes un planētas. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem bērnu jautājumiem: Kādi debesu ķermeņi lido kosmosā? Kāpēc zvaigznes dziest? Kā veidojas pavadonis? Kuras planētas riņķo ap mūsu Sauli? Ar ko var ielūkoties kosmosa telpā?

 

Flečers, Toms. Ziemsvētkuzaurs un Ziemas ragana. 3. grāmata. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Jūs jau zināt, kas ir Nerātnais saraksts, vai ne? Nu, šogad tajā ir iekļuvuši šādi bērni: Ronijs Riekstkodis, kurš diemžēl ir liels palaidnis; Ērika Prīze, kas nespēj pieskarties vienam konkrētam dārzenim; Mārvins Džonsons, kurš reiz bija labākais lielais brālis pasaulē… un Viljams Tuntulis – zēns, kurš izglāba Ziemassvētkus… divreiz! Un vēl daudzi, daudzi citi bērni, kuru dēļ Nerātnais sarkasts ir kļuvis smagāks par Rātno un tāpēc nu ir apdraudēta pati Ziemassvētku un Ziemassvētku vecīša pastāvēšana! Taču Ziemsvētkuzaurs ir atgriezies, un viņš dodas apbrīnojami pārdrošā misijā, lai palīdzētu bērniem no Nerātnā saraksta kļūt… rātniem!


Flisars, Ēvalds.  Alise trakajā zemē. Slovēņu jaunatnes romāns. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc atgriešanās no Brīnumzemes Alise un viņas tēvocis Lēkātājs nokļūst Poterūnijā. Tā ir putekļaina sala okeāna vidū, kuras iemītnieki iztērējuši visus dabas resursus, izņemot mālam līdzīgo potiju. Lai galvaspilsēta neiegrūtu tukšumā, kas veidojas zem tās pamatiem, ir nepieciešams aizvien vairāk atbalsta kolonnu, kuras tiek celtas no sadauzītiem potija izstrādājumiem. Tēvocis Lēkātājs, kurš ir ekonomisko problēmu risināšanas konsultants, tiek nolīgts, lai noturētu Poterūniju virs jūras līmeņa, un abiem sākas galvu reibinoši piedzīvojumi. 

 

Gernhoizere, Suzanne. Meklē lietas! Zemnieku saimniecībā. Stāsti bērniem. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Aizraujoša grāmata bērniem, kam patīk dzīve laukos. Kādi dzīvnieki dzīvo zemnieku sētā? Kādu tehniku izmanto lauku darbos? Vienpadsmit lieli attēli tev atklās interesantu un izglītojošu informāciju, savukārt mazie attēli aicina vērīgi ielūkoties un sameklēt atsevišķo attēlu lielajā zīmējumā!

 

Grīna, Džena. Koku noslēpumi. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ienāc mežā un atklāj maģisko koku pasauli! Vai zināji, ka tie pazemē sūta ziņas? Vai esi dzirdējis, kā koki rūpējas par savu ģimeni? Koks ir daudz kas vairāk, nekā varētu domāt.

 


Gudras domas zinātkāriem prātiem. Ievads filozofijā. Uzziņu literatūra bērniem. [Jelgavas novads]: Droši un Koši; Mula, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bērni kopš mazotnes ir lieli filozofi. Viņi uzdod svarīgus jautājumus – par laiku, nāvi, laimi un visu lietu nozīmi. Tomēr bieži iedzimtā zinātkāre netiek apmierināta, un ar laiku jautājumi apsīkst. Grāmata aicina pievienoties atbilžu meklēšanai un nebeidzamajai filozofijas sarunai (dažas apskatītās tēmas: ir grūti saprast, ko mēs īsti gribam; cilvēki nav ļauni, tikai nelaimīgi; personība un izskats). Iepazīstinot ar nozīmīgākajiem filozofiem no dažādiem vēstures periodiem un pasaules malām, grāmata parāda, ka viņu idejas joprojām turpina būt noderīgas, un sniedz ieskatu, kā izprast dzīvi un padarīt to kaut mazliet vieglāku.


Hapka, Catherine. Vinnijs Pūks. Zvaigznes un vēlēšanās. Bērnu stāsti. Rīga: Story House Egmont, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz kādā vakarā Kristofers Robins iepazīstināja Vinniju Pūku ar zvaigznājiem debesīs. Vēlāk Pūks centās izskaidrot visu par lāčiem un jostām debesīs savam draugam Sivēnam, kurš bija nolēmis nakšņot brīvā dabā. Šķiet, katram draugam ir savs viedoklis par to, kas saskatāms debesu jumā.


Jakobsons, Viktors. Rūķīša Nedarbiņa piedzīvojumi. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata ir par jautra un labsirdīga rūķīša Nedarbiņa piedzīvojumiem. Viņš tik ļoti grib palīdzēt citiem darbos un metas tajos ar tādu enerģiju, ka labi domātie darbi parasti pārtop par nedarbiem. Reizi gadā lielajā sapulcē rūķiem tiek piešķirti vārdi, un Nedarbiņš katru gadu cer sev iegūt jaunu vārdu. Vai tas viņam šoreiz izdosies?.

 

Jaukie Ziemassvētku stāsti. Franču bērnu Ziemassvētku stāsti. Rīga: Story House Egmont, [2022]. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ziemassvētkiem tuvojoties, priecīgs satraukums valda gan Ziemassvētku vecīša darbnīcā, gan katrās mājās, kur mīt bērni. Šajā krājumā apkopoti sirsnīgi, humorpilni stāsti par jauko svētku laiku. - Pirmsskolas vecuma bērniem.

 

Jocīgie skeletiņi. Dženeta un Alans Ālbergi. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Tumšajā, tumšajā mājā bija tumšas, tumšas trepes. Zem tumšajām, tumšajām trepēm bija tumšs, tumšs pagrabs. Bet tumšajā, tumšajā pagrabā..." Pievienojies lielajam, mazajam un sunīša skeletiņiem viņu naksnīgi jautrajā pastaigā!.  5+. - Teksts latviešu valodā, tulkots no angļu valodas.

 

Jundze, Arno. Šušnirks un spoku muiža. Latviešu jaunatnes proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Ar šo svinīgi apliecinu, ka grāmatā attēlotie šaušalīgie notikumi Vidkautkurnekurienes muižā ir atspoguļoti saskaņā ar visām Ķiparzemes direktīvām par spoku labturību, Mazuļa privātajām tiesībām uz dauzonību un zinātnes vīru ieteikumiem. Teksts publicēts ar fon Šušnirka personisku atļauju. Lords Pērkinss pateicas visām iesaistītajām personām par Vidkautkurnekurienes muižas glābšanu. Viņš apstiprina, ka šajos izdomātajos notikumos ir pausta tikai un vienīgi objektīvi izfantazēta patiesība. Ņemot vērā dokumentu slepenību, ar neredzamo tinti rakstītais līgums un tā pielikumi par slepenās Sfēras celtniecību netiks publiskoti. Spoka Elmera uzbūvētā sfēra joprojām pastāv, un tajā var paviesoties, dodoties izbraukumā ar gultu. Savukārt Mazulis atzīst – apgāzt skolu ar kājām gaisā nebija prāta darbs," raksta autors.

 

Kathryn, Jewitt. Kā būtu pakutināt tīģeri? Angļu stāsti bērniem. [Rīga] : Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā pasakainajā un jautrajā grāmatā mīt vairāki dzīvnieki, kurus tu vari pataustīt un iepazīt, bet grāmatas beigās tevi gaida liels pārsteigums.

 

Kikas Mikas enciklopēdija. Vēlos noskaidrot: kāpēc? Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata visiem maziem un lieliem kāpēcīšiem, kuriem mieru nedod dažādi jautājumi. Kāpēc mūziķi pieraksta mūziku ar notīm, un kāpēc tīģera kažoks ir svītrains? Kāpēc degunā veidojas puņķi, bet torti ieteicams ēst ar dakšiņu? Mums apkārt ir tik daudz KĀPĒC, taču vai kāds zina visus TĀPĒC?.

 

Kupjanska, Henita. Dižozolu meža rūķi. Pasaku dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2023].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai vēlies satikt rūķus vaigā, šeptēties kopā ar tiem un darīt blēņas? Tad Tev jābrauc ciemos uz Dižozoliem. Dižozolos Tevi gaidīs pilnīgs miers, fonā dzirdēsi putnu treļļus un dzērvju sasaukšanos, savukārt vakarpusē virsroku ņem daudzbalsīgs varžu koris un sienāžu vijoļu orķestris. Atpūta meža malā un dīķu krastā ir tik daudzveidīga! Te var gan makšķerēt un peldēties, gan dauzīties pa pļavām, gan atpūsties Bišu namā un izbrist Brīnummeža taku, no rīta var vērot, kā saule rotājas dižozola zaros...

 

Lindgrēne, Astrida. Lennebergas Emīla ziemas grāmata. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lennebergas Emīls nespēj palikt mierā ne dienu. Pēc katra pastrādātā nedarba viņš tiek ieslēgts galdnieka skabūzī un izgriež glītu koka vīriņu. Šajā grāmatā tu vari izlasīt par to, kā Emīls Kathultas sētā sarīkoja lielas dzīres, par atgadījumu, kad viņš bučoja mācītāja kundzi, kā arī par Emīla varoņdarbu, kam uzgavilēja visa Lenneberga.

 

Lukšo-Ražinska, Elizabete. Lapsa iet čučēt. [Rīga]: Ausma Media, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Sirsnīga bilžu grāmata, kas ar savām skaistajām ilustrācijām un bērnu iemīļotās varones Lapsas piedzīvojumiem saistīs kā lielākos, tā arī pašus mazākos lasītājus. Grāmata ik vakaru būs lielisks palīgs vecākiem, lai kopā ar Tutas draudzeni Lapsu čučēt noliktu arī savu mazuli. Tāpat biezās kartona lapas un izteiksmīgie akvareļu zīmējumi ļaus Lapsas pirmsmiedziņa stāstu atklāt arī bērnam patstāvīgi – bez vecāku palīdzības.

 

Malkovskis, Tomašs. Kamils, kurš skatās ar rokām. Poļu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Piecgadīgais Kamils ir neredzīgs. Bet vai tas ir iemesls no viņa baidīties vai pārlieku žēlot un nemitīgi raizēties? Pilnīgi noteikti - nē! Kamils tiek galā gluži labi, un kā jau katram puikam viņam mēdz būt trakas idejas un neparasti piedzīvojumi. Kopā ar vecāko māsu Zužu viņi lieliski pavada laiku, velk viens otru uz zoba, bet, kad vajadzīgs - stāv viens par otru kā mūris. Grāmata iepazīstina ar nezināmu pasauli, kurā skatās ar rokām.

 

Mennena, Patrīcija. Viss par dinozauriem. Rīga: Madris, [2023].

Pieejams: JPB.

Izzinoša grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem bērnu jautājumiem: ‍Kas bija dinozauri? ‍Kad un kur dzīvoja dinozauri? ‍Kā dinozauri aizstāvējās? ‍Cik lieli bija lielākie dinozauri? ‍Ko ēda augēdāji? ‍Cik bīstami bija gaļēdāji?

 

Mežā: uzlīmju grāmata bērniem. Mākslinieks Stefans Rihters. No vācu valodas tulkojusi Skaidrīte Naumova. Rīga: Madris, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā daudz interesantu faktu par to, kas notiek mežā. Un vairāk nekā 300 uzlīmju, lai varētu papildināt un veidot jaunus attēlus.

 

Moss, Stephanie. Vienradžu stāsti: septiņi stāsti, katrs savai nedēļas dienai. Rīga: Story House Egmont, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Katru vakaru noklausies vienu jaunu, aizraujošu stāstu! Pievienojies vienradžiem, kuri ceļo uz dinozauru laikmetu, uzbur sniegu, piepilda bērnu sapņus, piedalās kūku konkursā un dara vēl daudz ko citu. Septiņi sirsnīgie stāsti patiks gan lieliem, gan maziem.

 

Muminielejā atnāk Ziemassvētki. Zviedru bērnu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādā decembra rītā Muminu ģimenes ziemas miegs tiek pārtraukts. Ārā pasaule ir pārvērtusies: visu Muminieleju klāj savāds baltums, svilpastes un murmuļi visur steidzas ar ēdienu un saiņiem. Viņi satraucas par kaut ko, kas ir ceļā uz Muminieleju. Tas šķiet gan mistisks, gan bīstams, un to sauc Ziemassvētki.

 

Nelsone, Luīze. Saules sistēma. Uzziņu līdzeklis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Steidzies izpētīt sērijas "Uzzini vairāk!" jauno grāmatu par Saules sistēmu! Šajā grāmatā ir daudz interesantu faktu un brīnišķīgu attēlu. Tu uzzināsi, piemēram, cik asteroīdu varētu būt mūsu Saules sistēmā, ar ko pundurplanētas atšķiras no planētām, kuras planētas, tāpat kā Zeme, ir iežu planētas. Tu uzzināsi, kura planēta ir vislielākā, kura  viskarstākā un kura ir vienīgā, kas nav nosaukta kāda romiešu dieva vārdā. Grāmatas beigās ir arī dažādi uzdevumi, uz kuriem tu spēsi atbildēt, ja būsi visu uzmanīgi izlasījis.

 

Nimfiusa, Juta. Kaušļa sirds. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds SIA, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kajam pakrūtē ieperinājies milzīgs niknums, kas liek darīt nejaukas lietas. Viņš slikti mācās, izrunājas un dara pāri mazākajiem, tāpēc bērni no viņa izvairās. Skolotāji jūtas bezpalīdzīgi, un Kajam draud izslēgšana no skolas. Kad klasē ierodas jauniņā, Grēta, klases audzinātāja ieceļ zēnu par viņas aizbildni – tā ir pēdējā iespēja parādīt, ka viņš gatavs laboties. Taču tas nav vienkārši, jo Grēta ir īpašais bērns, lēnīga un ļoti emocionāla, tāpēc Kajam jāmācās būt pacietīgam. 

 

Pasakas. Vilhelms Grimms, Jākobs Grimms (Brāļi Grimmi). Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka
Grāmatā iekļautas pasakas: Zelta putns un Seši gulbji.


 

Pasakas. Pasaku krājums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Grāmatā iekļautas šādas pasakas: Sniegbaltīte un septiņi rūķīši; Septiņi kraukļi; Zilā lampa; Kurpnieka rūķīši; Zelta putns; Drosmīgais skroderis; Dusošā skaistule; Galdiņ, klājies! Dzirnavnieka meita; Gudrā Elza; Zosu gane; Ansītis un Grietiņa; Vienace, Divace un Trīsace; Rācenis; Trīs vērpējas; Jaunava un lauva; Sarkangalvīte un vilks; Bezbailīgais Ansis; Zelta zoss; Brēmenes muzikanti; Dejojošās princeses; Pudeles gars; Burvju aka.

 

Peldmā, Janno. Izgudrotāju ciema Ziemassvētki. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ir ziema. Izgudrotāju ciems slīgst dziļā sniegā. Tomēr tā iemītnieki neguļ ziemas miegu. Ciemā turpinās rosīga dzīve. Un Ziemassvētki ir gandrīz klāt... Vai zini, kā Ziemassvētki tiek svinēti Izgudrotāju ciemā? Kā notiek gatavošanās svētkiem, kā top dāvanas, un vai ciemos ierodas īstais Ziemassvētku vecītis? Izlasi šo grāmatu, un tu to uzzināsi.

 

Roulinga, Dž. K. Harija Potera burvju almanahs. Oficiālais maģiskais ceļvedis Dž.K. Roulingas radītajā Harija Potera grāmatu pasaulē. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Harija Potera burvju almanahs" ir vienīgais oficiālais ceļvedis Harija Potera pasaulē, kurā apkopota visa šīs grāmatu sērijas maģija. Ienirstot krāšņi un detalizēti ilustrētajā Harija Potera pasaulē, tu iepazīsi maģiskus dzīvniekus, priekšmetus un vietas, izpētīsi kartes un vēstures līkločus un uzzināsi milzumdaudz interesantu faktu. Tu atkal satiksi iemīļotus tēlus, izdzīvosi neaizmirstamus mirkļus un apmeklēsi ievērojamas vietas – no "Harija Potera un Filozofu akmens" līdz pat "Harijam Poteram un Nāves dāvestiem". Šai grāmatā ir viss – no burvestību tekstiem līdz Šķirmicei! Šis ir lielisks veids, kā iepazīstināt ar Harija Potera pasauli jaunos lasītājus, bet visiem pārējiem tā dāvās neatkārtojamu atkalsatikšanās prieku.


Saules dārzā dziesmas skan. Dziesmas pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: RaKa, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Jaunajā pirmsskolas un sākumskolas bērniem piemēroto dziesmu krājumā autores turpina izzinošo dziesmu sēriju. Pirmā dziesmu kopa veltīta meža zvēriem, otrā- mazo dzīvnieku pasaulei cilvēka apkārtnē, trešā- skaitļiem. Dziesmas rosina bērnus gan izzināt minētās parādības, gan pārdomāt, kāda ir to loma viņu dzīvē. Lasītāji jau iepazinuši vairākas grāmatas, kas tapušas autoru sadarbībā. Tādas ir „Rotaļu prieks”, „Mazais laika skaitītājs”, „Gadalaiku rotaļas”, „Dziedošais alfabēts un krāsu simfonija” un citas. Laila Ābola ir mūzikas skolotāja ar bagātu pieredzi, Leontīne Apšeniece - dzejniece, dziesmu tekstu un muzikālo izrāžu autore. Krājums noderēs pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem, kā arī muzicēšanai mājās.

 

Sirdslietas. Agnese Vanaga, teksts, Anna Vaivare, ilustrācijas. Latviešu komiksi bērniem. [Rīga]: liels un mazs, [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Komiksa 25 epizožu varones ir divas sirdis – būtnes ar atšķirīgiem raksturiem, kas meklē draudzību un cenšas saprasties. Tās spēlējas un ķīvējas, spriedelē, kaitina viena otru un rūpējas viena par otru, pamazām cenšoties izaugt par vienkārši labām sirdīm. 

 

Strelēvica, Daina. Kas tos mazos lielus dara. Stāsti ģimenei. Rīga: Jumava, [2023].

Pieejams: JPB.

Pasaulē ir tik daudz dažādu mazo, kas esot pa vienam atsevišķi ir neievēroti, jo vieni paši, šķiet, nav nekas un neko redzamu veikt nespēj, nespēj arī izdzīvot un iet bojā. Dažkārt par to esamību pat neiedomājas. Tikai tad, kad šie mazie savienojas kaut nelielā pulkā, tie kļūst redzami, tie iegūst noteiktu vērtību un spēj darīt lielas lietas. Tieši kopībā ir spēks un varēšana, kas atklāj arī katra indivīda vērtību.

 

Troļļi 3. Pēc animācijas filmas Troļļi 3 motīviem. Bērnu stāsts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc animācijas filmas “TROĻĻI 3” motīviem. Šajā krāšņi ilustrētajā grāmatā satiec savus iemīļotos animācijas filmu varoņus! Tevi gaida tikšanās ar sen zināmiem un gluži jauniem aizraujošās troļļu pasaules iemītniekiem. Iepazīsties ar Velveti un Venēru – slaveniem popdziedātājiem, kurus vieno kāds tumšs noslēpums. Vai Popija un Zars kopā ar draugiem spēs stāties viņiem pretī? “Visi troļļi līksmoja. Bergenburgā šī bija liela diena – tika svinētas karaļa Skrimšļa un Bridžetas kāzas! Aicināts bija ikviens trollis, arī Popija, Zars un Sīkais Daimonds. Taču pašā svarīgākajā ceremonijas brīdī kāds svešinieks pēkšņi iesaucās: “Apturiet kāzas!” Tas bija trollis, vārdā Džons Dorijs, – Zara brālis…”.

 

Ukulele. Bilžu grāmata. [Rīga]: Ausma Media, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Dieziņu, ukuleli, suni, kaķi, mazo vilcieniņu, stipro vēju un citus tēlus vari satikt arī muzikālajā seriālā "Ukulele", kur katram no tiem ir sava dziesmiņa. Spēlē un dziedi līdzi arī Tu!. 

 

Valjamss, Deivids. Gangsteromīte uzbrūk atkal. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Bet kā gan tas iespējams, ja Bena lieliskā omīte jau grāmatas “Gangsteromīte” noslēgumā devās mūžībā? Tomēr visās ziņās atkal stāsta par gandrīz neiespējamām visvērtīgāko dārgumu zādzībām, un katrā nozieguma vietā tiek atrastas starptautiskās dārglietu zagles MELNAIS KAĶIS (tā sevi dēvēja Gangsteromīte) pēdas. Kurš gan varēja īstenot tik pārdrošas laupīšanas, ja Gangsteromītes vairs nav? Vai Benam izdosies noskaidrot patiesību un pierādīt, ka viņš nav vainīgs? Dodies kopā ar Benu šajā draiskajā un pārsteigumu pilnajā ceļojumā!

 

Vdovičenko, Halina. Kaķu namiņš. Ukraiņu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirms viņi nokļuva plašajā "36 un 6 kaķu" saimē, pašiem mazākajiem kaķēniem uz ielas neklājās viegli. Uzzini, kā mazuļi pavadīja ziemu un atrada īstu draudzību! Aizkustinošs stāsts par māju meklējumiem, izdomu un ziemas brīnumu.


Zandere, Inese. Vai grāmatai ir knābis? Latviešu bērnu dzeja. [Rīga]: Nodibinājums "Gaismas pils atbalstam", 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Vai grāmatai ir knābis?" ir Ineses Zanderes un Rūtas Briedes bilžu grāmata pirmsskolas vecuma lasītājiem. Grāmata tapusi īpaši "Grāmatu startam" - lasīšanas veicināšanas programmai 3–4 gadus maziem bērniem. Tā mudina vecākus un bērnus iepazīt bibliotēkas un izpētīt grāmatu pasauli. Kopā ar grāmatas galveno varoni pūčulēnu Elmāru, viņa draugiem un bibliotēkas Pūci mazie lasītāji uzzina, pa kurām durvīm ieiet grāmatā, vai bildes prot stāstīt, vai grāmatās dzīvo skudras, un, protams, arī to, vai grāmatai ir knābis.

 

Zīgners, Ingo. Mazais pūķis Kokosrieksts un noslēpumainais templis. Vāu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mazais pūķis Kokosrieksts, dzeloņcūka Matilde un aszobu pūķītis Oskars ir satriekti – nākamajā piektdienā tiek pareģots pasaules gals! Skaidrs, ka draugi netaisās nolaist rokas un bezpalīdzīgi noskatīties, kā pasaule aiziet bojā. Viņi grib noskaidrot, vai pareģojumam ir kāds pamats. Pūķu salas zinātnieks un nākotnes eksperts Orākuliņš domā, ka atbilde jāmeklē aizliegtajā templī, kas atrodas augstu kalnos. Un draugi dodas kārtējā piedzīvojumā...

 

Zirnis, Egīls. Kas zoodārzā notiek naktī. Latviešu bērnu dzeja. [Rīga]: liels un mazs, 2023. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bilžu grāmatas tekstu veido viens dzejolis, kurā drastiskās divrindēs tēlota zoodārza naktsdzīve. Priekšstats par karnevālu, kurā cilvēki pārģērbjas par dzīvniekiem un mēģina tos atdarināt, te ir apvērsts pavisam citādi  dzīvnieki pārģērbjas par citiem dzīvniekiem. Tēlot cilvēkus viņiem nemaz neinteresē, ja nu vienīgi tādus cilvēku pasaules tehniskos milžus kā ceļamkrāns un tramvajs. Vienīgais cilvēks šajā dzejolī ir aizmigušais sargs, kas no rīta, kad zoodārzā iestājies miers un visi dzīvnieki atgriezušies savās ierastajās ādās un būros, turpina krākt  bet lauvas vēderā.

 

Svešvalodās


Amores, Eva. Worst Week Ever! Monday. 1. grāmata. Austrāliešu bērnu stāsti. London: Simon & Schuster Ltd, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Could your worst week be funny too? Start Monday with a bang in the hilarious new series taking the world by storm. Justin Chase is having the WORST WEEK EVER! His Mum has just married a vampire. His Dad is driving a giant toilet on wheels. His cat has probably been abducted by aliens. A bully is making his first day at a new school miserable. And right now, he's hanging off the edge of a 10-metre-high diving tower in front of his entire class wearing nothing but rapidly disappearing crocheted swimmers!


Amores, Eva. Worst Week Ever! Tuesday. 2. grāmata. Austrāliešu bērnu stāsti. London: Simon & Schuster Children's UK, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

His cat has been abducted by aliens, his dad is dating his new head teacher, and he’s unexpectedly gone viral online in the most embarrassing way. Justin Chase is having the WORST WEEK EVER! At least his new-found inter-fame (or inter-shame) won't stand in the way of getting the perfect school photo, right? Maybe not... As the school’s Super Science Spectacular is destined to blow up into a hair-raising, teeth-shattering disaster of epic proportions! He barely made it through Monday, but now it’s... Tuesday!

Amores, Eva. Worst Week Ever! Wednesday. 3. grāmata. Austrāliešu bērnu stāsti. London: Simon & Schuster Ltd, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

His cat is still missing, he's an unintentional internet sensation, and now he's trapped in a serious S.O.S situation with his unbelievably annoying archenemy! Justin Chase is having the WORST WEEK EVER! At least there's the chance of this totally abandoned island being home to hordes of secret treasure, right? Maybe not... As the island seems only to house terrifying sharks, petrifying pirates and anything capable of chilling Justin right down to his bones! Monday was messy, Tuesday was an embarrassment, but now it's...Wednesday!

 

Babalola, Bolu. Honey & Spice. Angļu jaunatnes romāns. London: Headline, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

As host of radio show Brown Sugar, Kiki Banjo's mission is to protect her listeners from heartbreak. Which puts Whitewell College's newest student, handsome 'player' Malakai Korede, at the top of her hitlist. But when Kiki's dream summer internship in New York depends on finding a fresh angle for her radio show, she must make an unlikely bargain with Malakai himself - to put their simmering clashes aside to form a fake relationship, something sweet and spicy enough to win over the whole campus. However, close proximity to the notorious heartbreaker brings everything Kiki thought she knew about her own heart into question. Why does throwing out her stringent romantic rulebook suddenly so tempting? Will she find it in her to resist?

 

 

Barnes, Jennifer Lynn. The inheritance games. 1. grāmata. Amerikāņu romāns. [London]: Penguin Books, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

An utterly addictive and twisty thriller, full of dark family secrets and deadly stakes. Perfect for fans of One of Us is Lying and Knives Out.

 

Barnes, Jennifer Lynn. The Hawthorne Legacy. 2. grāmata. Amerikāņu romāns. [London]: Penguin Books, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

One step forward. Avery thought that solving the riddle left by billionaire Tobias Hawthorne would reveal why he left her - a complete stranger - his entire fortune. Two steps back. But as the cryptic clues tale an unexpected twist and the handsome and enigmatic Hawthorne grandsons continue to pull her in different directions, Avery can't help but wonder who she can really trust and who is just looking out for themselves. What happens when the truth just hides more secrets? Soon Avery realizes this game is no longer just about money and power. Now she's playing for her life.

 

Barnes, Jennifer Lynn. The Final Gambit. 3. grāmata. Amerikāņu romāns. London: Penguin Random, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Avery's fortune, life, and loves are on the line in the game that everyone will be talking about. To inherit billions, all Avery Kylie Grambs has to do is survive a few more weeks living in Hawthorne House. The paparazzi are dogging her every step. Financial pressures are building. Danger is a fact of life. And the only thing getting Avery through it all is the Hawthorne brothers. Her life is intertwined with theirs. She knows their secrets, and they know her. But as the clock ticks down to when Avery will become the richest teenager on the planet, trouble arrives in the form of a visitor who needs her help - and whose presence in Hawthorne House could change everything. It soon becomes clear that there is one last puzzle to solve, and Avery and the Hawthorne brothers are drawn into a dangerous game against an unknown and powerful player. Secrets upon secrets. Riddles upon riddles. In this game, there are hearts and lives at stake-and there is nothing more Hawthorne than winning.

 

Barnes, Jennifer Lynn. The Brothers Hawthorne. 4. grāmata. Amerikāņu romāns. London: Penguin Books, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grayson Hawthorne was raised as the heir apparent to his billionaire grandfather, taught from the cradle to put family first. Now the great Tobias Hawthorne is dead and his family disinherited, but some lessons linger. When Grayson's half-sisters find themselves in trouble, he swoops in to do what he does best: take care of the problem - efficiently, effectively, mercilessly. And without getting bogged down in emotional entanglements. Jameson Hawthorne is a risk-taker, a sensation-seeker, a player of games. When his mysterious father appears and asks for a favor, Jameson can't resist the challenge. Now he must infiltrate London's most exclusive underground gambling club, which caters to the rich, the powerful, and the aristocratic, and win an impossible game of greatest stakes. Luckily, Jameson Hawthorne lives for impossible. Drawn into twisted games on opposite sides of the globe, Grayson and Jameson - with the help of their brothers and the girl who inherited their grandfather's fortune - must dig deep to decide who they want to be and what each of them will sacrifice to win.


Carroll, Lewis. Alice`s adventures in wonderland. Angļu proza. London: Collins classics, 2013.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Alice was beginning to get very tired of sitting by her sister on the bank, and of having nothing to do: once or twice she had peeped into the book her sister was reading, but it had no pictures or conversations in it, “and what is the use of a book,” thought Alice, “without pictures or conversations?”’ So begins the tale of Alice, who follows a curious White Rabbit down a hole and falls into Wonderland, a fantastical place where nothing is quite as it seems: animals talk, nonsensical characters confuse, Mad Hatters throw tea parties and the Queen plays croquet. Alice’s attempts to find her way home become increasingly bizarre, infuriating and amazing in turn. A beloved classic, Alice’s Adventures in Wonderland has continued to delight readers, young and old, for over 150 years.

 

Cepīte, Inguna Ula. Belly and Head. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, [2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā gudri un reizē bērnišķīgi, metaforiski, gandrīz simboliski un reizē gaiši rotaļīgi sadzīvo Vēders un Galva (matērija un gars, ideāli un ikdienība, ķermenis un domu/jūtu lidojums) – ikkatra indivīda un reizē visas civilizācijas mūžīgie pārinieki un pretmeti. Šeit, par laimi, viņi nesakaujas, jo labi pārvalda savus nenovēršamos, sīkos kašķus un atrod kopīgo mērķi. Viņi abi kopā vēlas ieraudzīt absolūto dabas varenību un daili – jūru. Abi dodas ceļojumā uz jūru un to sasniedz. Galva ir aicinājusi sasniegt lielāku, tālāku mērķi – jūras klaju, tiekties uz ideālu un palūkoties tālumā, palūkoties visapkārt no augstumiem, bet Vēders ir izbrīnīts par Galvas spējām pārtikt vienīgi ar garīgu barību. Stāsts tulkots no latviešu valodas.

 

Chugong. Solo Leveling. 4. sējums. New York: Yen Press, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

When Jinwoo sets about mentoring one of Jinho’s recruits- who also happens to be his sister’s good friend-a White Tiger Guild training operation seems like the perfect opportunity to show her what being a hunter really entails. But the moment he and Songyi enter the gate, Jinwoo realizes something is wrong. With a flash of red, the exit vanishes, stranding them and the White Tiger trainees in a frozen forest for what could be weeks-or until someone can defeat the dungeon’s formidable boss….

 

Dahl, Roald. Matilda. Angļu bērnu stāsts. London: Puffin Books, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Matilda is a brilliant child with a magical mind. Her parents have decided she is a waste of space. And her headmistress Miss Trunchball is a terrible bully, who thinks children are rotten and awful and should be locked up. But it's time for Matilda to find the power to change her story, and show them just how extraordinary children can be...

 

Dasnes, Nora. Cross My Heart and Never Lie. Komikss. Glasgow: Farshore; Harper Collins Publishers, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Tuva is starting seventh grade, and her checklist of goals includes: writing a diary, getting a cool look, building the best fort in the woods with her BFFs, and sharing EVERYTHING with her best friends. But when she starts school, nothing is how she hoped it would be. Seventh grade has split her friends into rival factions: Team Linnea and the girls who fall in love and Team Bao and the girls who are still playing. Linnea has a boyfriend, Bao hates everything related to feelings. Worst of all, Tuva is expected to choose a side! Then Mariam shows up and suddenly things begin to make a little more sense. But with all her friends fighting, this is one part of growing up that Tuva isn’t quite sure how to share...

 

Frey, James. Endgame. The Calling. 1. grāmata. Amerikāņu fantastiskā proza.London: HarperCollins Publishers, 2015.

Pieejams: BJB "Zinītis".

THE END OF THE WORLD IS COMING. PLAY NOW. OR WE ALL LOSE. After centuries waiting in secret, twelve unbroken bloodlines, armed with hidden knowledge and lethal training, are called to take humanity’s fate into their hands… The first book in a game-changing new series by bestselling author, James Frey. Bryan High School, Omaha, Nebraska: Sarah stands at her graduation ceremony – perfect SATs, a star athlete, her life ahead of her. Then a meteor wipes out half her school. But Sarah is not hurt and not surprised. Because she is the Player of the 233rd line – the Cahokian. And she knows what this means. Endgame is here.

 

Frey, James. Sky Key. 2. grāmata. Amerikāņu fantastiskā proza. London: HarperCollins Publishers, 2016.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Endgame is here. Earth Key has been found. Two keys – and nine Players – remain. The keys must be found, and only one Player can win.

 

Frey, James. Rules of the Game. 3. grāmata. Amerikāņu fantastiskā proza. London: HarperCollins Publishers, 2017.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The explosive final novel in the Endgame trilogy, by New York Times bestelling author, James Frey. Two keys have been found. The strongest Players are left. One final key remains to win Endgame and save the world. For Sarah, Jago, Aisling, Maccabee, Shari, An, and Hilal, Endgame has reached its final phase. The third key, Sun Key, is all that stands between one Player saving their line - or perishing along with the rest of the world. And only one can win.

 

Hazelwood, Ali. Love, Theoretically. Amerikāņu romāns. London: Sphere, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The many lives of theoretical physicist Elsie Hannaway have finally caught up with her. By day, she's an adjunct professor, toiling away at grading labs and teaching thermodynamics in the hopes of landing tenure. By other day, Elsie makes up for her non-existent paycheck by offering her services as a fake girlfriend, tapping into her expertly honed people-pleasing skills to embody whichever version of herself the client needs. Honestly, it's a pretty sweet gig - until her carefully constructed Elsie-verse comes crashing down. Because Jack Smith, the annoyingly attractive and arrogant older brother of her favourite client, turns out to be the cold-hearted experimental physicist who ruined her mentor's career and undermined the reputation of theorists everywhere. And he's the same Jack Smith who rules over the physics department at MIT, standing right between Elsie and her dream job. Elsie is prepared for an all-out war of scholarly sabotage but... those long, penetrating looks? Not having to be anything other than her true self when she's with him? Will falling into an experimentalist's orbit finally tempt her to put her most guarded theories on love into practice?


Hoover, Colleen. Finding Perfect. Amerikāņu jaunatnes romāns. London: Simon & Schuster, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Friends Daniel, Six, Holder, Sky, and Breckin are planning to celebrate the upcoming Thanksgiving holiday with a Friendsgiving dinner at Sky's parents' house. But things have been off within the tightknit group and when Daniel reaches out to Six to ask the hard questions he hasn't dared to bring up since they last spoke about their shared secret, he's dismayed to learn that it's this very secret bringing a cloud over the holiday. Suddenly, Daniel must do everything he can to find answers for the one person he loves the most in the world, but will this search only lead to despair.

 

Huang, Ana. King of Pride. 2. grāmata. Amerikāņu romāni. London: Piatkus, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Reserved, controlled, and proper to a fault, Kai Young has neither the time nor inclination for chaos - and Isabella, with her purple hair and inappropriate jokes, is chaos personified. With a crucial CEO vote looming and a media empire at stake, the billionaire heir can't afford the distraction she brings. Isabella is everything he shouldn't want, but with every look and every touch, he's tempted to break all his rules... and claim her as his own. Bold, impulsive, and full of life, Isabella Valencia has never met a party she doesn't like or a man she couldn't charm... except for Kai Young. It shouldn't matter. He's not her type - the man translates classics into Latin for fun, and his membership at the exclusive club where she bartends means he's strictly off limits. But she can't deny that, beneath his cool exterior, is a man who could make her melt with just a touch. No matter how hard they try, they can't resist giving into their forbidden desires. Even if it costs them everything.

 

Kizu, Natsuki. given. 1. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. Ritsuka Uenoyama is bored with it all—with school, with his basketball club, and even with his one true passion: playing guitar. That is, until the day he finds his favorite hidden napping spot occupied by a strange boy cradling a broken-stringed guitar. At first, Uenoyama is nonplussed by Mafuyu Sato and his slightly odd behavior, but when, on a whim, he asks Mafuyu to sing, the power of that song pierces him to the core.

 

Kizu, Natsuki. given. 2. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles anLove of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. As the band races toward their first live concert, Mafuyu struggles to write lyrics for their new song but can’t find the words to express the emotions burning within him. Meanwhile, Uenoyama hears rumors about Mafuyu’s past and is bewildered by his own feelings. The tension builds until the night of the show, when the band explodes into a raging, life-changing performance.d conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. Ritsuka Uenoyama is bored with it all—with school, with his basketball club, and even with his one true passion: playing guitar. That is, until the day he finds his favorite hidden napping spot occupied by a strange boy cradling a broken-stringed guitar. At first, Uenoyama is nonplussed by Mafuyu Sato and his slightly odd behavior, but when, on a whim, he asks Mafuyu to sing, the power of that song pierces him to the core.

 

Kizu, Natsuki. given. 3. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. Uenoyama realizes he’s in love with Mafuyu and steals a kiss from him backstage at their first live performance. But now he’s even more confused—he hasn’t shared his feelings with Mafuyu and has no idea how Mafuyu feels about him. In contrast to their naive romance, Haruki has been harboring a secret desire for bandmate Akihiko, who’s already entangled in an intense, conflicted relationship with someone else.

 

Kizu, Natsuki. given. 4. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. As the band focuses on creating new songs and preparing for a music festival tryout, Haruki grows more and more intimidated by the talents of younger members Mafuyu and Uenoyama. Worried that he’s holding them back, he accepts his ex-girlfriend’s request to play in her band. Meanwhile, Akihiko realizes that Haruki has fallen in love with him, setting the stage for a major change in their relationship.

Kizu, Natsuki. given. 5. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. The final round of the music festival tryout is about to begin, but that’s not the only source of tension in the band. Mafuyu, who’s been spending a lot of time at Ugetsu and Akihiko’s place, learns about the complicated history between the two and realizes that Haruki’s heartbreak is part of that romantic tangle. Things come to a head during the band’s performance, where the emotions unleashed by Mafuyu’s new song will change the course of their lives forever.

 

Kizu, Natsuki. given. 6. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. Now that Given has an offer to record their debut album, each of the band’s members must decide whether to get serious about trying to go pro. Though Ritsuka doesn’t have a single doubt in his mind, Mafuyu isn’t ready to commit. Frustrated by Mafuyu’s indecisiveness, Ritsuka shifts his focus to playing in the band of his formal rival Hiragi, but Hiragi is having his own troubles with bandmate Shizusumi.

 

Kizu, Natsuki. given. 7. sējums. Komikss. San Francisco: SuBlime, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Love of music unites the four members of the band Given: hotheaded guitarist Uenoyama, playboy drummer Akihiko, gentle bassist Haruki, and Mafuyu, a singer gifted with great talent and burdened by past tragedy. Their struggles and conflicts may drive them apart, but their bond to the music—and to one another—always brings them back together again. Mafuyu continues to drag his heels about making the decision whether or not to go pro, causing Hiragi to worry that snagging Ritsuka for his own band may have hurt the singer. But Shizusumi throws Hiragi for a loop when he asks out of the blue if he too was in love with Yuki, forcing Hiragi into a confession he isn’t ready to make.

 

Lovecraft H. P. The Whisperer in Darkness. 2. sējums. Amerikāņu šausmu stāsti. Ware: Wordsworth Editions, 2007.

Pieejams: BJB "Zinītis".

That is not dead that can eternal lie And with strange aeons even death may die Millenia ago, the Old Ones ruled our planet. Since that time, they have but slumbered. But when a massive sea tremor brings the ancient stone city of R'lyeh to the surface once more, the Old Ones awaken at last. The Whisperer in Darkness brings together the original Cthulhu Mythos stories of the legendary horror writer H.P. Lovecraft. Included in this volume are several early tales, along with the classics The Call of Cthulhu, The Dunwich Horror and At the Mountains of Madness. Arm yourself with a copy of Abdul Alhazred's fabled Necronomican and prepare to face terrors beyond the wildest imaginings of all save H.P. Lovecraft.

 

Lovecraft H. P. The Haunter of the Dark. 2. sējums. Amerikāņu šausmu stāsti. Ware: Wordsworth Editions, 2011.

Pieejams: BJB "Zinītis".

From the dark, mind-expanding imagination of H P Lovecraft, Wordsworth presents a third volume of tales penned by the greatest horror writer of the 20th Century. Here are some of Lovecraft’s weirdest flesh-creeping masterpieces, including Pickman's Model, The Shunned House, his famous serial Herbert West – Reanimator, and several classic tales from the Cthulhu Mythos, in which mankind is subjected to the unimaginable terrors known only to those who have read from the forbidden Necronomicon. Also included in this compelling collection are the complete Randolph Carter stories, chronicling his adventures in this world and the realm of his dreams, where he faces perils beyond comprehension.


Murphy, Monica. Things I Wanted To Say. 1. grāmata. Amerikāņu jaunatnes romāns. [London]: Penguin Books, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Whit Lancaster is the cold, heartless and devastatingly handsome bad boy at Lancaster Prep. Beautiful Summer Savage has no time for Whit. But his intense gaze traps her under a spell. Fills her with a longing she doesn't understand. When Whit gets into trouble one night, Summer invites him in. Tends to his wounds. Lets her guard down, just for a moment... Which is when Whit takes off in the dead of night. Taking her journal with him. Now he holds all her darkest secrets, threatening to expose her to the entire school. So Summer strikes a deal with Whit. A deal that leaves her at his mercy behind closed doors... But what if he's at hers?


Murphy, Monica. A Million Kisses In Your Lifetime. 2. grāmata. Amerikāņu jaunatnes romāns. [London]: Penguin Books, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Wren Beaumont is a model student. Kind, clever and beautiful, she is loved by everyone at Lancaster Prep. Everyone but brooding campus bad boy Crew Lancaster. Son of the family who own the school, Crew's life seems easy - but with an overbearing father and high expectations, it's anything but. Which is why he has no time for people like Wren. But when their lives unexpectedly collide, Wren discovers there's more to life than good grades - and Crew finally understands what it's like to care about someone other than himself... Could they - should they - become the school's most unlikely couple?.

 

Murphy, Monica. I'll Always Be With You. 4. grāmata. Amerikāņu jaunatnes romāns. [London]: Penguin Books, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Weston Fontaine is the hottest senior at Lancaster Prep. And he knows it. He’s gorgeous. Confident. Smart. Too smart. Everyone loves him. He could have any girl on campus, except for one. Me. I’m a Lancaster, meaning I’m basically untouchable–or so I thought. It’s my family who owns this God forsaken private school that I don’t want to attend. But according to my parents, I have to endure my senior year at Lancaster Prep before I can return to what I love the most: ballet. West doesn’t make my time here easy. He’s arrogant. Crude. Insufferable. He torments me in the worst way, to the point that I can’t stand him. Yet he’s the only boy I’ve ever let touch me… You see, West and I? We share a secret. On a hot summer night in Paris, we hooked up. And I never do that. Ever. I revealed parts of myself to him I’ve never shown anyone else. He’s seen me at my most vulnerable. I told him my secrets. And he told me his. In Paris, he was sexy. Protective. Even dare I say…sweet. Now he’s the villain in my story, yet I can’t help but chase after that feeling only West can give me. Despite our hatred for each other, we somehow burn brighter when we’re together. So what happens when you helplessly fall for the one person you know is bad for you? If you’re like me, you go ahead and fall for him anyway.

 

Murphy, Monica. You Said I Was Your Favorite. 5. grāmata. Amerikāņu jaunatnes romāns. [London]: Penguin Books, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Nobody in our class pays attention to Daisy Albright and I think she likes it that way. But when I'm sent to work in the headmaster's office every day with Daisy I am stuck staring at her pretty face, hearing her sweet voice and I start to make her laugh. The more I get to know her, the more obsessed I become. And I think she feels the same way. The problem? She's not part of my crowd. No one approves of us together. Not my friends, not my parents and not her father. But I don't care what anyone thinks. I always get what I want. And I'm going to make Daisy mine.

 

Oda, Eiichiro. One Piece. 1.-3. sējums. Komikss. San Francisco: VIZ Media, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

As a child, Monkey D. Luffy dreamed of becoming King of the Pirates. But his life changed when he accidentally ate the Gum-Gum Fruit, an enchanted Devil Fruit that gave him the ability to stretch like rubber. Its only drawback? He’ll never be able to swim again—a serious handicap for an aspiring sea dog! Years later, Luffy sets off on his quest to find the “One Piece,” said to be the greatest treasure in the world….

 

Oda, Eiichiro. One Piece. 4.-6. sējums. Komikss. San Francisco: VIZ Media, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

As a child, Monkey D. Luffy dreamed of becoming King of the Pirates. But his life changed when he accidentally ate the Gum-Gum Fruit, an enchanted Devil Fruit that gave him the ability to stretch like rubber. Its only drawback? He’ll never be able to swim again—a serious handicap for an aspiring sea dog! Years later, Luffy sets off on his quest to find the “One Piece,” said to be the greatest treasure in the world….

 

Oda, Eiichiro. One Piece. 7.-9. sējums. Komikss. San Francisco: VIZ Media, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

As a child, Monkey D. Luffy dreamed of becoming King of the Pirates. But his life changed when he accidentally ate the Gum-Gum Fruit, an enchanted Devil Fruit that gave him the ability to stretch like rubber. Its only drawback? He’ll never be able to swim again—a serious handicap for an aspiring sea dog! Years later, Luffy sets off on his quest to find the “One Piece,” said to be the greatest treasure in the world….

 

Reilly, Grace. Breakway. Amerikāņu jaunatnes romāns. London: Headline Eternal, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Cooper As a pro-bound college ice hockey player, I usually have my pick of puck bunnies. But lately, I've been in a dry spell that feels more like a curse, and the stress is affecting my game - the one thing that can't happen if I'm going to make team captain. Enter Penny Ryder. She's my coach's daughter, but from the moment she grabs me on the ice rink, she's the only thing on my mind. She wants me to introduce her to all the things she's been dying to experience in the bedroom. If I say yes, I'll be relaxed on the ice again - but if her dad finds out, I can kiss any chance of being captain goodbye. Penny Thanks to the ex from hell, I'm a long way from being ready for a relationship - but it's finally time to reclaim my agency, one sexual experience at a time. Enter Cooper Callahan. He's the most casual guy I can think of - but he just so happens to be my hockey coach dad's star defenseman. The agreement is simple: become secret friends-with-benefits until he makes captain, whilst I cross off all the experiences on my list. Yet the longer our connection goes on, the less I want to say goodbye. I know love can lead to heartbreak, but what if it could also clear the ice for a breakaway...?

 

Reilly, Grace. First Down. Amerikāņu jaunatnes romāns. London: Headline Eternal, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

James Football is my everything. But when I transfer to McKee University to escape the distractions that nearly cost me my future in the NFL, I'm faced with another consequence: retake the writing class I failed at my last college, or lose any chance I have at making it big. That's where fellow senior Beckett Wood - gorgeous, stubborn, and just my type - comes in. She's the key to my success in this class . . . but the price of her help is a fake relationship, and I never do things halfway. Bex I don't mess around with athletes, and handsome, self-assured James Callahan is no exception. He wants me to help him pass the writing class we're both stuck taking, but I'm too busy to take on yet another responsibility. But when his teammate - my cheating ex - won't leave me alone, I realize I need to convince him I've moved on . . . and what better way than by pretending to be with James, who wants nothing to do with a real relationship? But with every fake kiss, why does James pull me deeper into a place that thrills me? And why don't I want it to end?

 

Reilly, Grace. Stealing Home. Amerikāņu jaunatnes romāns. London: Hedline Eternal, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Sebastian It's my final season to prove myself before the MLB Draft. The last thing I need is a distraction -especially not one as tantalising as Mia di Angelo. She's the drop-dead gorgeous astrophysicist-in-training who ditched me the moment I wanted to take us from casual to committed. But when she needs somewhere to stay for the summer... I can't help but offer her my place. Being roommates can't be that hard, can it ... Mia I have two goals this summer: get into a study abroad program and get over baseball god Sebastian Miller-Callahan. It's not easy to stop thinking about him, but he deserves better than a prickly, career-focused girl like me. And the last thing I need is to play roommates with the only man who can set my body ablaze, when our futures could not be more different. But why do all the feelings I pretend that I never had come rushing back, far too strong for either of us to ignore ...?

 

Score, Lucy. Things We Left Before. Amerikāņu romāns. London: Hodder, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

There was only one woman who could set me free. But I would rather set myself on fire than ask Sloane Walton for anything. Lucian Rollins is a lean, mean vengeance-seeking mogul. Determined to erase his abusive father's mark on his family name, he spends every waking minute pulling strings and building his empire. The more money and power he gains, the safer he feels. Except when it comes to one feisty small-town librarian. Although they are bonded by a dark secret from the past and their current mutual disdain, Sloane Walton only trusts Lucian as far as she can throw him. Until their bickering accidentally turns to foreplay, fanning flames of desire that can't be put out. But with Sloane eager to start a family and Lucian refusing to even consider the idea, these enemies-to-lovers are stuck at an impasse. And when Lucian learns the hard way that leaving Sloane is impossible, he vows to do everything he can to keep her safe. Whatever the cost...

 

Tartt, Donna. The Secret History. Amerikāņu psiholoģiskās spriedzes proza. London: Penguin Books, 1993.

Pieejams: BJB "Zinītis".

A misfit at an exclusive New England college, Richard finds kindred spirits in the five eccentric students of his ancient Greek class. But his new friends have a horrific secret. When blackmail and violence threaten to blow their privileged lives apart, they drag Richard into the nightmare that engulfs them. And soon they enter a terrifying heart of darkness from which they may never return.

 

Walsh, Chloe. Binding 13. 1. grāmata. Īru jaunatnes romāns. London: Piatkus, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

They are from opposites sides of the track - but when their two worlds collide, nothing will ever be the same again. Johnny Kavanagh has everything going for him. On the rugby pitch, he's a force to be reckoned with. Primed for stardom, he's heading straight for the top. Nothing can possibly get in his way, right? Not even the shy new girl at Tommen College. The one with the sad eyes and hidden bruises. The one that distracts him like no one ever has. Life has never been easy for Shannon Lynch. Bullied and tortured, she arrives at Tommen College mid-way through the school year praying for a fresh start and desperate to shake off the demons that plague her. On her very first day at the prestigious private school, she comes into contact with the notorious Johnny Kavanagh. Thrown through a hoop over her feelings for him, and desperate to keep a low-profile, Shannon finds herself once again the target of bullies as she forms a fragile alliance with rugby's rising star. Falling into a complicated friendship and grappling with their undeniable chemistry, Johnny and Shannon could never have foreseen the obstacles that will threaten their blossoming relationship ...

 

Walsh, Chloe. Keeping 13. 2. grāmata. Īru jaunatnes romāns. London: Piatkus, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Falling in love was the easy part. What comes next is the test... Following a devastating injury that has left him sidelined and stripped of his beloved number 13 jersey, Johnny Kavanagh is struggling to hold onto his dreams. Lost, insecure, and desperately seeking comfort, he sets his sights on unravelling the mystery of the girl with the midnight-blue eyes, who haunts his every waking hour. Keeping secrets has never been a problem for Shannon Lynch. The life she was born into demands nothing less. She knows that demons and evil men don't just exist in fairytales. They exist in her world, too. Traumatized beyond repair after her return from Dublin, and desperate to protect her little brothers, Shannon finds herself falling into the same old cover-up, barely keeping her head above water, as her future unravels before her eyes. Beaten and broken, her walls are up and her trust is shaken. Only one boy has the ability to climb those walls. The boy who owns her heart. But secrets are about to be exposed and lives could be changed forever - can Johnny and Shannon's love survive?

 

Zevin, Gabrielle. Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow. Amerikāņu romāns. Great Britain: Vintage, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

When Sam catches sight of Sadie at a crowded train station one morning he is catapulted straight back to childhood, and the hours they spent immersed in playing games. Their spark is instantly reignited and sets off a creative collaboration that will make them superstars. It is the 90s, and anything is possible. What comes next is a decades-long tale of friendship and rivalry, fame and art, betrayal and tragedy, perfect worlds and imperfect ones. And, above all, our need to connect: to be loved and to love.


Spēles


Papīra lelles. Kas es būšu šodien? Galda spēle. Pabernukud. [Rīga]: Ausma, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Bērnu iemīļotā varone Tuta prot visu un var visu! Ko viņa darīs šodien? Vai viņa būs ugunsdzēsēja, sētniece vai policiste? Dosies uz koncertu? Vai varbūt slidos? Palīdzi Tutai izdomāt, ko viņai šodien darīt un ko vilkt mugurā! Komplektā iekļautas iemīļoto varoņu 4 kartona figūras un 10 papīra loksnes ar izgriežamiem apģērbiem un aksesuāriem.

 

Magnetic World Map Puzzle [spēle]. Valmiera: SIA Tu Tu, [2022?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ar šīs puzles palīdzību bērni spēlējoties iepazīs pasauli un tās dzīvniekus! Puzle, kas nebūs jāizjauc, kad tā tiks salikta, jo to varēs pielikt pie sienas!