Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Saistošā dārzkopība

Mazdārziņš vai lielāks piemājas dārzs – ikkatrs no tiem prasa rūpes, laiku un fizisku spēku. Tomēr zeme spēj arī nest bezgala daudz prieka – ziedus un augļus, vitamīniem bagātus dārzeņus un zaļumus ikdienas maltītei. Dārzs ir daudzu saimnieku patiesais lepnums, aicinām iepazīties ar dārzkopībai noderīgu literatūru.   

 

Grāmatu anotācijas no www.jumava.lv, www.avotsabc.lv, www.janisroze.lvwww.zvaigzne.lv, www.latvijasmediji.lv, www.druka.lv, SIA “Lietišķās Apmācības centrs ”

 

 

 

Gads dārzā  

 

"Kad pasaule nogurdina un vairs nesniedz gandarījumu, vienmēr vēl paliek dārzs," - tā apgalvo grāmatas autori. Bagātīgi ilustrētajā grāmatā "Gads dārzā" (pavasarī, vasarā, rudenī, ziemā) soli pa solim izsekots tam, kas un kā jādara, lai iekoptu krāšņu, bagātīgu dārzu. "Īsa pamācība sava dārza mīlēšanā" - tā varētu papildināt populārās dziesmuspēles nosaukumu. Grāmata "Gads dārzā" soli pa solim gada ilgumā izsekos tam, kas un kā būtu darāms, lai iekoptu krāšņu dārzu un izveidotu gaumīgu, funkcionāli ēru pagalmu. 

 

Atrašanās vieta

   
       

Gailīte M. 

Moderna siltumnīca  

 

Gādājam nepieciešamo dēstu audzēšanai ; Kā audzēsi siltumnīcā - dobēs, podos vai renēs ; Ieteikumi gaismas nodrošināšanai ; Dēstu audzēšanas knifiņi ; Augu izvietojuma veidi siltumnīcas iekārtojumā ; Aizsardzība no salnām ; Vasaras darbi - augu veidošanas un piesiešanas padomi ; Siltumnīcas mēslošanas paņēmieni ; Cik lielu siltumnīcu gādāt

Atrašanās vieta

   
       

Viegls dārzs  

 

Viegli kopjama dārza nosacījumi un paņēmieni iekārtošanai ; Idejas puķu, graudzāļu, koku un skuju kokaugu izvēlei ; Paša audzēts garšīgāks! Ieteikumi pārtikas augu dārza izveidošanai ; Padomi dārza veselībai.

 

Atrašanās vieta

   
       

Sēja un Raža 2023

 

Tematiskā žurnāla #padomsrokā izdevums “Sēja un raža 2023” sniedz vērtīgus ieteikumus dārza un arī mājas darbiem katrai nedēļai visam 2023. gadam. Tos sagatavojusi bioloģiskās lauksaimniecības eksperte, agronome Ārija Rudlapa. Ieteikumi lapu, ziedu, sakņu un augļu dienām veidoti pēc Marijas Tūnas biodinamiskās metodes principiem, kas balstās uz Saules un planētu gada kustības aprēķinu sistēmu, nosakot katram darbam piemērotāko dienu un stundu.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Lielā dārza darbu grāmata  

 

Grāmata dalīta 12 nodaļās atbilstoši gada mēnešiem un katra nodaļa iedalās 4 tematiskajās kopās: Sakņu dārzam. Sēšanas darbi, dēstu audzēšana, rūdīšana, izstādīšana siltumnīcā un uz lauka, augu kopšanas gudrības sezonas laikā, ražas novākšana un pareizas uzglabāšanas nosacījumi; Augļu dārzam. Stādāmā materiāla izvēle, stādīšanas knifiņi, augu formēšana, kopšana, augļu normēšana, potēšana un aizsargāšana pret klimata svārstībām un dzīvniekiem; Daiļdārzam.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Rukšāne G.

Dārza spēks

 

Autore stāsta par to, kā dārzs izmaina cilvēku, par cilvēka attiecībām ar augiem, par spēcīgām personībām , kuras atstājušas iespaidu uz Latvijas dārzkopību. Neizpaliek arī plašs pašas pieredzes izklāsts un padomi gan dārza iekārtošanā, gan augu kulinārijā un arī selekcijā, pakāpeniski no mēneša mēnesī ejot cauri dārzam visa gada garumā.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Mazdārziņš uz palodzes

 

Cilvēku prātus vienmēr ir nodarbinājusi veselīga uztura problēma, bet ziemā un pavasarī mēs lietojam pārāk maz svaigu zaļumu un dārzeņu. Šo problēmu risināt var ar «mājas mazdārziņa» palīdzību, ko iespējams izveidot uz logu palodzēm, balkona vai lodžijas. Turklāt šī nodarbe palīdzēs atbrīvoties no stresa, bet bērniem ieaudzinās pienākuma apziņu un mīlestību pret dabu

 

Atrašanās vieta

   
       

Rudzīts R. V.  

Skaistais dārzs

 

Rokasgrāmatā sniegti padomi visiem, kam dārzs ir vaļasprieks. Grāmatā galvenais uzsvars likts uz dārzu, tomēr šis tas paredzēts arī "pilsētas dārznieku" priekam - balkonu un telpaugu cienītājiem. Doti ieteikumi, ko ar ievākto darīt un ko gardu no ievāktās ražas pagatavot.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Virts P.   

Dārza plānošanas grāmata  

 

Pētera Virta, Pētera Hāgena un Marsela Vēlanda "Dārza plānošanas grāmata" būs labs palīgs tiem, kuri apgūst vai nākotnē vēlas apgūt dārzu plānošanas gudrības. Grāmata būs vērtīgs ieguvums arī cilvēkiem, kuri aktīvi darbojas savā piemājas dārziņā un visu dara paši savām rokām vai vēlas saprast dārza plānošanas speciālistu darbu.
Mēdz teikt, ka dārzs nekad nav gatavs, tāpēc grāmata noderēs, ja dārza ierīkošanā vēl jāpieliek ne viens vien punkts.  .

 

Atrašanās vieta

   
       

Hemenvejs T.

Gajas dārzs 

  

Kā pārveidot savu dārzu par ainavisku ekosistēmu, kurā, sadarbojoties ar dabu, lietderīgi izmanto dabas resursus, vienlaicīgi ietaupot pašam sev darbu? Grāmata “Gajas dārzs” sniedz izsmeļošas atbildes uz šo jautājumu. Gajas dārza gudrība balstās uz permakultūras principiem. Permakultūras būtība ir sadarboties ar dabu, nevis cīnīties pret to. Permakultūras dārzā elementi izveidoti tā, lai katrs elements pildītu vairākas funkcijas (piemēram, ogulāju un augļu koku žogi) un, lai katru vajadzību (ēnu, pārtiku, vēja aizsardzību) pildītu vairāki dārza elementi.   

 

Atrašanās vieta

   
       

Žola I.

Mans bioloģiskais dārzs

 

Grāmatā īsi apskatīti dārzkopības galvenie novirzieni un to attīstība Latvijā. Lielākā uzmanība veltīta bioloģiskajai metodei – no tās pamatprincipiem līdz dārzniekam kā dārza veidotājam un kopējam. Autore atklāti stāsta par savām veiksmēm un arī neveiksmēm bioloģiskajā saimniekošanā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Dārza darbi Mēness un Saules ritmos

Grāmatā sniegta informācija par Mēness ritmu ietekmi uz augu augšanu un attīstību. Aplūkoti galvenie darbi, kurus ieteicams darīt noteiktu Mēness fāžu laikā. Ieteikumi sakņaugu, telpaugu un krāšņumaugu sēšanai, stādīšanai un kopšanai visa gada garumā saskaņā ar Mē­ness ceļu debesīs.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Sorīna F.  

Rokot dziļāk  

 

Pirmā grāmata, kurā dārzkopība aplūkota kontekstā ar radošumu un cilvēka patiesās būtības atklāšanu. Vairāk nekā jebkad agrāk moderno tehnoloģiju pārņemtajai urbānajai sabiedrībai ir nepieciešama saikne ar dabu. Tā ļauj balstīties uz stabilu realitāti – tādu, kurā cilvēks jūtas patiešām dzīvs, enerģisks, pateicīgs un spējīgs koncentrēties uz būtisko. .

 

Atrašanās vieta

   
       

Nereta I.

Latvisks dārzs  

 

Grāmatā sniegti praktiski padomi, kā veidot latvisku sētu, kā veidot dārza robežas, kādus kokus izvēlēties dārza robežu stādījumiem, kādas puķes, ogulājus un augļkokus stādīt. Grāmatā sniegti arī ainavu arhitektes Ievas Kraukles praktiski padomi un ieteikumu ainavu veidošanā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Gailīte M.

Dārza darbi gadalaikos

 

  • ·Kā izvēlēties labākās sēklas?
  • ·Kad dārzam nepieciešams mēslojums?
  • ·Kā pareizi apkopt ābelītes pavasarī?
  • ·Kuras puķes rudenī ziedēs visilgāk?
  • ·Kā izvēlēties dārza skulptūru?

Atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem praktiskiem jautājumiem atradīsiet šajā grāmatā. Agronome un dārkopības eksperte Mārīte Gailīte, zemnieku saimniecības "Bērziņi" saimniece, puķkope Iveta Bērziņa un agronoms, augkopības speciālists Māris Narvils dalās ilgus gadus krātajā pieredzē un dod vērtīgus padomus gan tiem, kuri tikko sākuši iekārtot savu dārzu, gan dārzkopjiem ar lielāku pieredzi. Savukārt tēlnieki Pauls Jaunzems, Vija Dzintare un brāļi Rūrāni iedvesmo dārzu papildināt ar kādu īpašu skulptūru.

Atrašnās vieta

   
       

Strautiņa S.

Mans ogu dārzs  

 

Kā stādīt un kopt, kā pavairot un mēslot, ar kādām slimībām un kaitēkļiem būt gataviem sastapties, kuras šķirnes izvēlēties – tas viss lietišķi profesionālā, detalizētā stāstījumā par avenēm, kazenēm, krūmogulājiem, mellenēm…

 

Atrašanās vieta

   
       

Nereta I.  

Visu gadu ziedošs dārzs  

 

Visu gadu ziedošs dārzs no pirmajām sniegpulkstenītēm, erantēm, vizbulītēm, sniegarozēm, zilsniedzītēm, cīrulīšiem, anemonēm un peonijām līdz rudbekijām, ligulārijām, flokšiem un miķelīšiem nav nekas neiespējams. Šī grāmata sniedz idejas ikvienam piemājas dārza īpašniekam veidot savu dārzu tā, lai tas ziedētu un priecētu ar puķu košumu no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Autore apraksta sīpolpuķes un ziemcietes, dārzam piemērotas puķes podos, piedāvā toņu un krāsu dažādību, kā arī sniedz vērtīgus padomus puķu kopšanā un dārza āra darbu kalendāru vēlam rudenim un ziemas mēnešiem.  

 

Artašanās vieta

   
       

30 minūtes dārzā

 

Lai kāds būtu jūsu dārzs-saulains vau ēnains,pilsētā vai laukos-,katrā situācijā ir iespējami vienkārši paņēmieni, kas ļauj samazināt veicamo dārza darbu apjomu. Rodiet iedvesmu grāmatā un mācieties nepārpūlēties.  

 

Atrašanās vieta

   

     

Kašels N.

Dārzkopja rokasgrāmata  

 

Šajā grāmatā aprakstīti dārza darbi saskaņā ar Mēness un planētu ritmiem, sējas kalendāri, kosmoss un augu augšana, lapu/ziedu/augļu/sakņu dienas, augi un to vajadzības. Grāmata ir bagātīgi ilustrēta un noderēs ikvienam dārzkopim.

 

Atrašanās vieta

   
       

Mesingema H. R.

Vertikālā dārzkopība  

 

Audzējiet pārtiku sev paši! Arī mazā platībā ikviens spēj audzēt dārzeņu, ogulāju un augļu koku kultūras, kuras vertikāli vīsies, kāpelēs un tieksies pret sauli. Nezāļu būs maz, kā arī augiem neuzbruks kaitēkļi. Ražas palielināsies un iepriecinās dārzkopjus. Vispirms izmēģiniet audzēt pie balsta zirņus un pupas, kāpelējošos vīnogulājus un pēc tam arī citus iecienītus dārzeņus. Audzējiet tomātus vertikāli pie režģa, un jau ar acīm vien varēsiet baudīt bagātīgo ražu. Stādiet gurķus pie A-veida režģa. Ķirbju stīgām ļaujiet stiepties gar žogu, bet, lai balstītu smagos augļus, izmantojiet cilpas. Augot vertikāli, ķirbjaugi uzņem pēc iespējas vairāk saules enerģijas un koncentrē to augļos.

 

Atrašanās vieta