Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Rudens raža jeb septembra jaunumi

Klāt rudens... Citu dienu saulīte vēl palutina, bet jau jūtama dzestra vēju elpa. Kokiem lapas gan vēl zaļas, bet drīz jau acis priecēs krāsu karuselis. Saimnieces steidz vākt pagrabos krājumus ziemai, saimnieki pārskata kurināmo. Darbs steidz darbu, bet varbūt var atlicināt laiku arī kādai labai lasāmvielai? Romānu, stāstu, dzejas un dažādu nozaru grāmatas nepacietīgi gaida savus lasītājus. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 15.09.2022.

 

Andersons, Benedikts. Iedomātās kopienas. Pārdomas par nacionālisma izcelsmi un izplatību. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Kas liek cilvēkiem mīlēt vienu tautu, bet nīst citu? Kas motivē nolikt par to savu galvu vai nogalināt tās vārdā? Lai gan par nacionālistiskām un politiskām kustībām ir tapuši daudzi pētījumi, tautības apziņai – personiskajai un kultūras piederības sajūtai nācijai – pievērsts proporcionāli maz uzmanības. Benedikts Andersons aplūko tautības “iedomāto kopienu” izveidi un globālo izplatību. Autors pēta procesus, kas radīja šīs kopienas: reliģisko ticību teritorializāciju, monarhisma pagrimumu, kapitālisma un drukas mijiedarbību, valsts valodu attīstību un laika priekšstatu maiņu. Viņaprāt, kopiena kā ideja radusies Dienvidamerikā, nevis deviņpadsmitā gadsimta Eiropā. Andersons parāda, kā Amerikā dzimušo oriģinālo nacionālismu modulāri pārņēma tautas kustības Eiropā, imperiālistiskās varas un anti-imperiālisma pretošanās Āzijā un Āfrikā. Vēlāk šī piederības sajūta tika veidota un pārformulēta visos līmeņos, sākot no augstās politikas līdz populārajai kultūrai, izmantojot iespieddarbus, literatūru, kartes un muzejus. Lai parādītu, kā nacionālisms veidoja mūsdienu pasauli, Andersons izmanto piemērus no Dienvidaustrumāzijas, Latīņamerikas un Eiropas nesenās pagātnes, izsekojot nāciju uzplaukumam un konfliktiem un impēriju pagrimumam.

 

Asejevs, Staņislavs. Gaišais ceļš. Kādas koncentrācijas nometnes stāsts. Ukraiņu biogrāfiskais romāns. Rīga : Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB.

Pēc Krievijas iebrukuma Austrumukrainā 2014. gadā rakstnieks un žurnālists Staņislavs Asejevs palika okupētajā Donbasā un ar pseidonīmu Vasins dažādiem medijiem rakstīja par tur notiekošo. 2017. gadā prokrieviskās Doneckas "tautas republikas" varas pārstāvji viņu nelikumīgi ieslodzīja un divarpus gadus viņš pavadīja "Izolācijā", kur piedzīvoja necilvēcību un spīdzināšanu. Šī grāmata ir par ļaunumu, kas iemiesojies "Izolācijā" — koncentrācijas nometnē, kas izveidota bijušajā padomju laika rūpnīcā Doneckā. Ja ļaunumu neapturēs, par tādu nometni var kļūt visa Ukraina un arī Eiropa. "Izolācija" nav nejaušība, tā ir sistēmas spogulis, un sistēmai ir konkrēts vārds — "krievu pasaule".

 

Attālinātie. Jauno autoru pandēmijas laika stāsti. [Ķekavas novads]: Izdevniecība 29, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis."
Attālinātās mācības / Meldra Ķemere. Četrspārnainie / Meldra Ķemere. Miglas zona / Sandra Bormeistere. Mamma / Sandra Bormeistere. Rekviēms Bermudu trijstūrim / Džena Andersone. Aizveriet acis un strādājiet ar bulli / Ieva Bite. Netīrās pildspalvas / Ieva Īzāka-Harjo. Zelta nauda / Aira Celma. Ceļš starp kaimiņiem / Aira Celma. Cielaviņa / Annija Streikiša. Bišukalni/ Annija Streikiša. Fronte aiz loga / Ilze Vācere. Plate / Ilze Aizsila. Uzgaidi, lūdzu / Ilze Aizsila. Saulrietu sieviete / Gundaris Kravalis.

 

Avotiņa, Daina. zudībās atrastais. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Vēstījums par kādas latviešu dzimtas likteņa gaitām vēstures līkločos un patiesajām vērtībām cilvēku dzīvē. Kamiešu dzimtas stāsts sākas jaunajai kņazei Jeļenai piederošajā Rožumuižā, bet drīz vien ģimene labākas dzīves meklējumos dodas uz Krieviju. Saimniekošana tālajā Breņčaņinovas muižā, revolūcija, cietums, ilgas pēc dzimtenes, dēla noklīšana pie robežas un mirušās kņazes dēla nejauša sastapšana, un, visbeidzot, atgriešanās mājās - to visu liktenis lēmis šai ģimenei. Taču, kad sīkstie un strādīgie Kamieši atkal tikuši pie turības, pamalē dzirdama Otrā pasaules kara dunoņa...

 

Benjamins, Valters. Maskavas dienasgrāmata. Vācu literārā publicistika. Rīga: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, 2018. 

Pieejams: JPB.
Valteram Benjaminam (1892-1940) piemita unikāls talants uztvert laika un telpas gaisotni, tādēļ „Maskavas dienasgrāmata” ir fascinējošs liecinieks kultūras un ideoloģiskajai gaisotnei 20.gs. sākumā Maskavā. Dienasgrāmata atklāj Benjamina iespaidus un pārdomas ceļojuma laikā uz Maskavu (1926-1927), kurā viņš devās romantiskas pieķeršanās vadīts teātra režisorei Annai (Asjai) Lācis (1891-1979). Benjamins režisori pirmo reizi satika 1924.gadā Kapri salā Itālijā un līdz pat Benjamina nāvei viņa ir viena no nozīmīgākajam figūrām viņa dzīvē. Benjamina tuvs draugs Geršoms Šolers (1897- 1982), kurš arī pēc viņa nāves sakopojis un pirmais izdeva „Maskavas dienasgrāmatu”, atzīst - šis dokuments ir Benjamina romantisko jūtu vienlaikus nežēlīgs un patiess liecinieks.

 

Bičole, Baiba. Balts ūdensputns. Latviešu dabas dzeja. A White Waterbird : poems of nature. Rīga: Laika grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.

Krājums sniedz pārskatu par Baibas Bičoles dzejas galvenajām tēmām - dabu, laika ritējumu, mīlestību, šķiršanos. Tas veidots kā izlase no agrāko laiku izdotajiem dzejas krājumiem. 

 

 

Bredforda, Sāra. Diāna. Biogrāfija. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Velsas princese Diāna ir viena no spožākajām 20. gadsimta personībām, kura visā pasaulē kļuva slavenā pēc laulībām ar Apvienotās Karalistes troņmantnieku princi Čārlzu. Viņas neatkārtojamā un pretrunīgā dzīve ir raisījusi ne vienu vien jautājumu. Kāpēc stāsts, kam bija jākļūst par vienu no skaistākajiem mīlasstāstiem, beidzās ar traģēdijus Britu rakstniecei un biogrāfei S. Bredfordai pēc vairāk nekā desmit gadu pētnieciskā darba ir izdevies atbildēt uz šo un vēl daudziem citiem jautājumiem, radot izcilu un saistošu Diānas biogrāfiju. Lasītājiem nu ir iespējams uzzināt par princesi Diānu to, kas līdz šim ir ticis noklusēts.

 

Dīna, Abigeila. Meitene A. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Mani sauc Leksa Greisija, bet viņi mani dēvē par meiteni A. Es uzaugu mūsu ģimenes mājā Mūrvudroudā. Piecpadsmit gadu vecumā es aizbēgu. Bet tagad kaut kas man liek atgriezties... Izcilākais psiholoģiskās spriedzes romāns kopš Gilianas Flinnas "Neatrodamās".

 

Freimanis, Igors. Dzirdētais nav acīmredzamais. [Rīga]: Autorizdevums, 2022.

Pieejams: JPB.

Kad Pēteris Broks man uzdāvināja uzvalku izlaidumam, es aizbraucu mācīties uz Vendeni (tagadējais Cēsu rajons) skolotāju institūtā un kļuvu par vēsturnieku. Vislielāko paldies saku senās un viduslaiku vēstures lektorei Adelei Dzalbei. Kādā seminārā uzdrošinājos runāt par Babilonijas (Divupes) valdnieku Hamurapi, kurš ar likumu atbalstīja tempļu prostitūciju un nosacīja, ka nopelnīto nedrīkst atņemt ne tēvs, ne brālis, pasniedzēja sāka aplaudēt, sacīdama: "Paldies, Igor, ka atļāvies atzīmēt, ka šī profesija jau bija sastopama senatnē. Jūs kļūsiet par interesantu vēsturnieku, prātotāju, pārzināsiet dažādu laikmetu gaitas." Grāmatā esmu parādījis kultūras vēsturi no mana skatupunkta, kā arī runāju un izceļu baletmeistarus, kuri bija nozīmīgi baleta rašanās brīdī un arī mūsdienās. Nelielu daļu esmu veltījis savam dzīves gājumam un "savilcis" paralēles ar vēsturē nozīmīgiem notikumiem, personām un kultūru.

 

Garšīgai maizei. Maizes receptes. Miltu ABC. Sastāvdaļas. Ēdieni no maizes. Padoms rokā. Nr. 9 (332) (augusts, 2022). Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.
Maizes sastāvdaļas; Receptes maizei, kas vienmēr izdosies; Maizes receptes no senas pavārgrāmatas; Bezglutēna maizes receptes; Dārzeņu maize; Maize ar rudzu miltiem; Receptes no Itālijas un Francijas; Maize ar piedevām; Dažādi smēriņi maizei; Uzkodas un sausmaizes; Gardas plakanmaizes; Maizes ēdieni.

 

Hants, Toms. Viena liktenīga kļūda. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Astoņpadsmit gadus vecais Džošua nejauši ar auto notriec cilvēku, neziņo policijai un cenšas slēpt negadījuma pēdas - galu galā, ir taču cerība, ka viss nokārtosies pats no sevis. Viņu gaida iestāšanās sapņu koledžā un pieauguša cilvēka dzīves sākums. Diemžēl tiek pieļauta liktenīga kļūda, un ne viss norit pēc plāna. Gaidītais sākums izvēršas pavisam citāds - jāsastopas ar bruņotiem bankas aplaupītājiem, jābaidās par savu un arī vecāku dzīvību, jāizvairās no policijas... Un Džošuas mātei, lai glābtu dēlu, nākas darīt to, kas ir pretrunā ar viņas uzskatiem.

 

Iesalniece, Aija. Improvizē savai izaugsmei. Drosme mainīt savu ikdienu - vienkāršas un pielāgojamas metodes. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis."
Kas ir vērtīgākais mūsdienās, kad visu it kā var pats atrast informācijas pasaulē? Sniegtā padoma, informācijas un zināšanu patiesums! Aijas Iesalnieces grāmata ir patiesa! Ne tikai tāpēc, ka vairākos notikumos no Aijas atklātajiem stāstiem pats esmu bijis klāt un “ūsas mērcējis”, bet arī tāpēc, ka lasītājs uzreiz sajutīs autores zināšanu un pieredzes apjomu, kas pārbaudīts un tālāk pārbaudāms mums atpazīstamās ikdienas situācijās.

 

Kalns, Dainis. Nepārvaramā. Latviešu stāsti. [Cēsu novads]: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Nepārvaramā" – tā savu tikko iznākušo grāmatu ir nosaucis Siguldas Opermūzikas svētku organizators Dainis Kalns. Tie ir četri stāsti, kas iedziļinās daudzām latviešu ģimenēm izprotamās vērtībās un arī problēmās.

 

Kudiņa, Vija. Maizes grāmata. Rīga : Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Maizes grāmatas autore Vija Kudiņa ir pieredzes bagāta maizes cepēja un gandrīz 20 gadus sagaida apmeklētājus pašas dibinātajā Maizes muzejā Aglonā. Gadiem uzturētā interese par maizes vēsturi, maizes veidiem un cepšanas tradīcijām apkopota grāmatā. “Maizes grāmatā” no visa pa saujai: ticējumi, tautasdziesmas par maizi, receptes, svētības zīmes uz kukulīša un derīgi padomi mīklas mīcītājai un maizes cepējai….

 

Ķīsele, Agate. Meklējot robežas. Ceļojumu apraksts. [Rīga]: [Agate Ķīsele], [2022?].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Šis ir mans pieredzes stāsts par robežu meklējumiem sevī un pasaulē. Stāsts, kas stiepjas no Norvēģijas aizpolārajiem sniegu laukiem līdz pat Marokas tuksneša smiltiņām ar visu Eiropu kā tādu pelmeņa pildījumu pa vidu. Stāsts par velobraukšanu, kājām iešanu un kalnos kāpšanu. Par to, kas var saiet dēlī un kā ar to tikt galā. Par mācībām, atziņām un pieredzēm. Par jaunām robežām.

 

Leibus, Inguna. Pašnodarbināto grāmatvedība un nodokļi. Grāmatvedība. Rīga: Lietišķās informācijas dienests, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatas mērķis ir palīdzēt pašnodarbinātām personām apgūt grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā un gūt priekšstatu par pašnodarbināto nodokļiem. Grāmatā apskatītas prasības saimnieciskās darbības uzskaitei, ieņēmumu un izdevumu atspoguļošana grāmatvedībā, kā arī pamatlīdzekļu uzskaites kārtība. Atjaunotajā izdevumā izklāstīti arī nodokļi autoratlīdzību saņēmējiem, parādot atšķirības atkarībā no tā, kādu nodokļu režīmu autori izvēlas.

 

Leteljē, Ervē. Anomālija. Franču fantastikas romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Neviens nesaprot, kā tas notika. Tomēr tas izmainīs viņu dzīvi uz visiem laikiem... Kādas briesmīgas vētras laikā Air France reiss 006 no Parīzes uz Ņujorku neizskaidrojamā kārtā dubultojas. Katram pasažierim tagad ir dubultnieks ar tādu pašu apziņu, ķermeni un atmiņām. Viņus atšķir tikai tas, ka viena lidmašīna nolaižas martā, bet otra ierodas tikai jūnijā. Ja viņi tagad ir divi, kurš no viņiem varēs turpināt iepriekšējo dzīvi? Gatavojoties tikties, viņiem ir jāizlemj, cik tālu kurš ir gatavs doties cīņā par to, kas viņam pieder... 

 

Lielā smaržu grāmata. Smaržmīļiem visā pasaulē. Rīga: Aminori, 2022. 

Pieejams: JPB.
Ožas mehānika; Parfimērijas vēsture; Izejvielas  Parfimēra profesija; Smaržu izstrāde; Ražošana; Izplatīšana; Plaša patēriņa parfimērija; Neatkarīgā parfimērija; Smaržu dzīves cikls; Smaržu ceļvedis.

 

Liepnieks,Jurģis. Mans nabaga pirāts. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zanes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."
Pēc sešpadsmit laulības gadiem Marats vēlas tikt vaļā no savas sievas, taču šķiršanās viņam nešķiet labs risinājums. Tā būtu nedziedināma trauma meitai, vainas sajūta viņam, kā arī savstarpēji pārmetumi un strīdi, tāpēc Marats izšķiras par sievas slepkavību. Viņš spriež, ka nāve arī Tvinkai pašai būs daudz labāks ceļš nekā šķiršanās. Viena lieta ir salauzt kādam sirdi divdesmit gadu vecumā, pavisam cita - salauzt sievietei dzīvi četrdesmit gados. Dimitrijs, viņa labākais draugs, kuram Marats atklāj savu nodomu, salīdzina viņu ar Dostojevska Raskoļņikovu un cenšas atrunāt, taču ir par vēlu. Šis ir kriminālromāns, kura varoņi ir filozofi, kas pieņem nepareizus lēmumus, bet uzdod sev pareizus jautājumus. Romāns par mīlestību, noziegumu un sodu.

 

Lukstiņš, Miķelis. Augusta slepkavības Vecmuižā. Latviešu detektīvromāns. (Vakara romāns). Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB.
Dodoties izmeklēt ielaušanos kādā Vecmuižas privātmājā, policijas izmeklētājs Ozols un praktikants Vilks nenojauš, ka ciematiņā nāksies atgriezties vēl vairākkārt, turklāt nu jau nopietnāku noziegumu dēļ. Kādi pagātnes noslēpumi gan saista veiksmīgo uzņēmēju un vietējo mecenātu Zibertu, atvaļināto virsnieku Līdaku un māla suvenīru veidotāju Kalniņu ģimeni, ka to dēļ vērts nogalināt?

 

Maiklīdess, Alekss. Jaunavas. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Jaunavas ir Kembridžas Universitātes visizsmalcinātākā biedrība, profesora Edvarda Foskas īpašās studentes. Slepena pašu gudrāko un valdzinošāko studenšu grupa. Kad tiek nogalināta viena no Jaunavām, Merianai Androsai nākas atgriezties studentu pilsētiņā, kurā savulaik dzīvoja arī viņa pati. Universitātes seno tradīciju fonā slēpjas rūpīgi glabātu noslēpumu, greizsirdības un melu tīkls. Kad slepkava apdraud Merianas vistuvāko cilvēku, viņa ir gatava uz visu, lai ļaundari apturētu, pat riskēt ar savu dzīvību...

 

Mersjē, Paskāls. Vārdu svars. Vācu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

“Tagad, kad viņam atkal bija nākotne, viņš gribēja izšķērdīgi rīkoties ar laiku.” Jau kopš bērnības Saimonu Leilandu valdzina valodas. Pret savu vecāku gribu viņš kļūst par tulkotāju un neatlaidīgi cenšas apgūt visas valodas, kurās runā valstīs ap Vidusjūru. No Londonas viņš kopā ar savu sievu Līviju pārceļas uz Triesti, kur viņa ir mantojusi grāmatu apgādu. Leilands cer, ka šajā slavenu literātu pilsētā ir atradis ideālo vietu darbam – līdz viņa dzīvi satricina ārstu kļūda. Taču izrādās, ka šķietamā katastrofa ir pagrieziena punkts, kas ļauj Leilandam sākt jaunu dzīvi. Pēc ilga laika Paskāls Mersjē atkal ir uzrakstījis lielu romānu. “Vārdu svars” uzdod jautājumu, cik brīvi mēs varam lemt par savu dzīvi, un stāsta par brīvību, ko mums dāvā literatūra. Šis filozofiskais Paskāla Mersjē romāns ir tikpat saviļņojošs kā “Nakts vilciens uz Lisabonu”.

 

Mežs, Ilmārs. Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos. I daļa. Vidzeme. Valodniecība. Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Izdots trešais un pēdējais uzvārdu vārdnīcu sējums, kas aptver Vidzemi tās vēsturiskajās robežās, kādās tā pastāvējusi vismaz vairākus gadsimtus. Grāmatas tapšanas procesā tika izskatīti aptuveni 16 tūkstoši uzvārdu (un vēl vairāk to pieraksta variantu), no kuriem izveidoti aptuveni 9,5 tūkstoši atsevišķu šķirkļu, bet nepilni 6 tūkstoši uzvārdu minēti retāk sastopamo uzvārdu sarakstā. 

 

Mežs, Ilmārs. Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos. II daļa. Vidzeme. Valodniecība. Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Izdots trešais un pēdējais uzvārdu vārdnīcu sējums, kas aptver Vidzemi tās vēsturiskajās robežās, kādās tā pastāvējusi vismaz vairākus gadsimtus. Grāmatas tapšanas procesā tika izskatīti aptuveni 16 tūkstoši uzvārdu (un vēl vairāk to pieraksta variantu), no kuriem izveidoti aptuveni 9,5 tūkstoši atsevišķu šķirkļu, bet nepilni 6 tūkstoši uzvārdu minēti retāk sastopamo uzvārdu sarakstā. 

 

Mūrs, Roberts. Valdnieks, karotājs, viedais, mīlētājs. Nobriedušas vīrišķības arhetipi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.

No jauna definēdami mūžseno vīrišķības izpratni, psihoanalītiķi Roberts Mūrs un Duglass Džilets apgalvo, ka nobriedusi vīrišķība neievaino un necenšas kontrolēt citus, bet ir radoša, dzīvinoša un spēcinoša pati pret sevi un pret apkārtējiem. Abi autori skaidri definē četrus nobrieduša vīrieša arhetipus, kuri vēstures gaitā atrodami mītos un literatūrā: valdnieks (taisnīga un radoša kārtība), karotājs (enerģiska, bet nevardarbīga rīcība), viedais (iniciācija un pārveide) un mīlētājs (vienotība ar apkārtējiem un pasauli). Šis izsmeļošais cilvēka uzvedības un psihes pētījums ir Junga mācībā balstīts ceļvedis nobriedušas un autentiskas vīrišķības atgūšanai.

 

Pielāgošanās. Padomju laiki Latvijā. (Latvijas vēstures mīti un versijas). Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Sērijas "Latvijas vēstures mīti un versijas" piektā grāmata "Pielāgošanās. Padomju laiki Latvijā" veltīta Latvijas okupācijas laikam pēc 1940. gada. Autori palīdz saprast, kāpēc Latvijā gandrīz nebija pretestības un kāpēc padomju laika cilvēki klusēja, kādas bija varas un baznīcas attiecības, kā cilvēki pielāgojās, kas bija padomju folklora, kā un kāpēc vara centās kontrolēt tautas ēšanas paradumus. Izdevums veidots kā M. Zandera sarunas ar citiem autoriem.

 

Pizāne, Inga. Tas pats izmisums, tikai ar puķēm. Latviešu dzeja. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Inga Pizāne (1986) ir dzejas krājumu “Tu neesi sniegs”(2016) un “Siena, ko nosiltināt” (2019) autore. Pabeigusi dzejas meistardarbnīcas Literārajā Akadēmijā pie Jāņa Rokpeļņa un Ronalda Brieža, kuri secīgi bijuši abu pirmo grāmatu redaktori. Par grāmatu “Siena, ko nosiltināt” autorei piešķirta Ojāra Vācieša prēmija (2020). Uzstājusies Amerikas Dzejas festivālā Ņujorkā, kā arī vairākos Eiropas Dzejas festivāla pasākumos Lielbritānijā, Slovākijā, Lietuvā un citur. 2018. gadā amerikāņu izdevniecība A Midsummer Night’s Press izdeva autores grāmatu Having Never Met Džeida Vila atdzejojumā. Turpina publicēts latviešu un ārzemju izdevumos. Aizraujas ar fotogrāfiju un kino. Nevar savu dzīvi iedomāties bez puķēm.

 

Repše, Gundega. Naži betonā. Refleksijas 2020-2022. Latviešu esejas. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Grāmatas autore teic: "Kopš 24. februāra Krievijas slepkavnieciskā iebrukuma Ukrainā es vairs nezinu neko. Par jebko - pilnīgi neko. Tad kālab turpināt rakstīt, jautāju sev diendienā un bezmiega klajumos. Jo es nejūtos sakauta, tāds paradokss. Ir diendienas izmisums un emocionāls pārsātinājums no informācijas neizsīkstošajām lavīnām un cilvēku ciešanu bezgalības, bet es apzinos, kā ar katru dienu norūdās morālā pretstāve. Klusa, kaut kur dvēseles dziļumos, kas neļauj izteikties propagandas stilistikā, bet varbūt arī šī atzīšanās var kādam noderēt, ja ir vajadzība dzirdēt otra apmulsumu Totālā Ļaunuma apstākļos".

 

Robertsa, Nora. Naktsdarbs. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."
Harijs Būts spēj apburt ikvienu: viņš ir pievilcīgs, pārzina Šekspīru, runā vairākās valodās un lieliski gatavo. Vēl Harijs prot ielauzties jebkurā mājā un, nevienam nemanot, paņemt miljoniem vērtas dārglietas. Viņš ir tik ideāls zaglis, ka nekad nav pieķerts. Naktsdarbā nopelnītā nauda ļauj Harijam dzīvot brīvi – viņš apceļo pasauli, katrā vietā iegūst draugus un ielaižas kādā dēkā. Un tad dodas tālāk. Līdz sastop Mirandu, kurā neprātīgi iemīlas. Kad Harijam šķiet, ka viņš beidzot būs atradis savu miera ostu, liktenis izspēlē ļaunu joku… Vai viņiem abiem reiz izdosies atrast ceļu vienam pie otra? Un vai Harijs mūžīgi paliks zaglis ar labu sirdi?

 

Rucavas garamantas.  II. Folklora. Rīga: Zinātne, 2022.

Pieejams: JPB.

Izdevumā ietverti bezgala bagātās Rucavas neizsmeļamie un ātri zūdošie pagasta pārrobežas daļas (Būtiņģes, Sventājas) materiāli. Liela uzmanība pievērsta Emīla Melngaiļa iespaidīgajam tautas melodiju guvumam Rucavā. Grāmatā var izsekot folkloras vākšanas vēsturei, etnogrāfijas materiālu daudzveidībai un mainībai (doti vairāki kāzu norises apraksti, rokdarbu musturu krājumi), izloksnes dziļumam un skaistumam. Grāmatu noslēdz sventājnieka Miķeļa Balčus novadpētnieciskie meklējumi un atradumi (latviski tulkojusi Laimute Balode), Rucavas leksikas vārdnīca, rādītāji. 
       

 

Serģe, Anna Marija. Es gribu tev kaut ko parādīt. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Jau vairākus gadus dzīvodama Londonā, latviešu meitene Milija atklāj, ka viņai ir vairāk kopīgā ar svešo zemi, nekā bija šķitis līdz šim, saprazdama arī to, ka sarežģītās, lai gan ārēji tik saskanīgās, savstarpējās attiecības ar sev tuvajiem slēpj pavisam tumšus noslēpumus. Līdz galam neatklāti, mistiski raduraksti, deviņpadsmitā gadsimta slavenais angļu okultists Alisters Kroulijs un ķeltu mitoloģijas elementi – tas viss kopā apvij notikumus, kurus nākas piedzīvot romāna galvenajai varonei.

 

Smita, Džūlija. Kāpēc neviens man to iepriekš nav teicis. Psiholoģija. Latvija: Helios OU, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Balstoties gadiem ilgajā klīniskās psiholoģes pieredzē, tiešsaistes sensācija Dr. Džūlija Smita savā pirmajā grāmatā apkopo prasmes, kas nepieciešamas, lai pārvarētu ikdienas dzīves izaicinājumus un gādātu par savu emocionālo un mentālo veselību. Grāmata sniedz ieskatu terapijā izmantotajos instrumentos un māca, kā stiprināt un saglabāt savu mentālo veselību pat visgrūtākajos brīžos. Dr. Džūlijas Smitas profesionālie padomi un efektīvie grūtību pārvarēšanas paņēmieni palīdzēs tikt galā ar trauksmi, kritiku un depresiju, kā arī ļaus uzzināt, kā vairot pašapziņu, rast motivāciju un iemācīties piedot sev.

 

Svilāns, Andrejs. Košumkrūmi. Izvēlamies dārzam skaistākos kokaugus. Daiļdārzniecība. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.

Košumkrūmi ļauj dārza kopējam izveidot savu īpašo gleznu dārzā. Ja vēlaties spēlēties ar augu krāsām, izvēloties tiem atbilstošāko augšanas vietu un kopšanu, tad šī grāmata ir domāta tieši jums!

 

Šova, Džūlija. Ļaunuma rašanās. Zinātnisks pētījums par cilvēces tumšo pusi. Psiholoģija. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Šī grāmata pēta ļaunuma valdzinājumu. Kāpēc daudziem tas šķiet tik neatvairāmsm Mūsu sakāpinātā interese par sērijslepkavām un nežēlības pastāvīgā klātbūtne populārajā kultūrā norāda, ka stāstiem par šaušalīgiem nodarījumiem un cilvēkiem, kuri tos paveikuši, mūsu acīs piemīt nepārvarama vilkme. Taču dr. Džūlija Šova uzskata, ka ļaunums ir relatīvs jēdziens, kas sakņojas katrā individuālā kultūrā. Vienam šķiet pilnīgi normāli ļauties seksam jau pirms kāzām, ēst gaļu vai kļūt par baņķieri, citam tas viss šķiet nepieņemami. Un, ja ļaunums ir tik cieši saistīts ar mūsu uztveri, vai var apgalvot, ka tas vispār pastāve Šajā grāmatā Šova izmanto zinātniskus pētījumus, piemērus no tiesu prakses un popkultūras un gadījumus no reālas dzīves, lai izskaidrotu sarežģītu informāciju un koncepcijas: ļaunuma neiroloģiju, asinskāres psiholoģiju, zemisku izturēšanos darbavietā. Tajā vispusīgi aplūkota fascinējoša tēma, kam piemīt tumšs valdzinājums.

 

Špona, Ausma. Pedagoģija. Pārdomas, atziņas. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Grāmata ir ideāls palīglīdzeklis visiem, kuri studē pedagoģiju vai strādā izglītības iestādēs, jo tajā apkopota viena no bagātākajām pedagoģiskajām pieredzēm Latvijā. Autore skaidro klasiskās teorijas, uz kurām balstās pedagoģija, atklāj galveno instrumentu pedagoga darbā - pedagoģiskās darbības modelēšanu. Tālāk tiek izklāstīti audzināšanas teorijas pamati, audzināšanas un mācību integrācija. Izklāsts noslēdzas ar mācību un zinātniskās pētniecības raksturojumu. Iepazīstot to visu, lasītājs būs sagatavots praktiskai darbībai, spēs pamatot savus darba paņēmienus un izzināt, kas ir sasniegts darbības rezultātā. Grāmata ir ļoti aktuāla, īstenojot kompetenču pieeju, jo šāda pieeja prasa no skolotāja patstāvīgu darbību, plānojot mācību procesu.

 

Švarca, Sandra. Pats trakākais. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Kad Pierīgas ezera krastā tiek atrastas divas nogalinātas meitenes, izmeklētāju komanda vēl nenojauš, ka tie nebūs vienīgie šī slepkavas upuri. Mulsina arī lapa ar dīvainu tekstu, kas tiek atrasta vienai no mirušajām uz krūtīm – franču dzejnieka A. Rembo dzejas rindas ar parakstu "Pats trakākais". Kas ir šis "Pats trakākais"? Vai apkaimē sācis uzdarboties maniaks? Un kas saista četras tik dažādās nogalinātās sievietes? Izmeklēšanas gaitā aizdomas krīt gan uz vienas bojāgājušās vīru, gan uz kādu bijušo ieslodzīto, gan uz dīvainu jaunu sievieti, kura zina valodas un kurai tīk doties pastaigās negaisa laikā...

 

Vilsons, Metjū. Simbolu slepenā valoda. Māksla. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB. 

Kāpēc mēs Valentīna dienā dāvinām sarkanas rozes? Kur pūce ieguvusi gudra putna reputāciju? Kāpēc nekad nevajadzētu uzticēties lapsai? Šajā vizuālajā ceļojumā cauri mākslas vēsturei Metjū Vilsons atklāj mums mākslā ieslēpto globālo vizuālo valodu – simbolus. Simboli attēliem piesātinātajā 21. gadsimtā ir pamatīgi nostiprinājuši savas pozīcijas, un tiem bijusi milzīga ietekme jau tūkstošiem gadu. No valstu ģerboņiem līdz uzņēmumu logotipiem un emocijzīmēm, mūsu ikdienā netrūkst ikonu, kuru saknes meklējamas senā pagātnē. Zinošais mākslas vēsturnieks Metjū Vilsons iezīmē nereti pārsteidzošas trajektorijas, pa kurām simboli ceļojuši vēsturē – no sākotnējās cilmes līdz modernajai nozīmei, identificējot kopīgas tēmas, kas saista šķietami atšķirīgas kultūras. Piekūns bijis autoritātes simbols kā Senās Ēģiptes faraoniem, tā viduslaiku aristokrātiem; suns bijis uzticams pavadonis kopš antīkās senatnes līdz pat renesansei; bet teiksmainais fēnikss kā sievišķā spēka un varas simbols saista Anglijas karalieni un Ķīnas dievieti. Tāpat netrūkst arī radikālu pavērsienu un izmaiņu: svastika no pozitīva cerību simbola pārtapusi par naida zīmi.

 

Vizbulis, Oskars. Ja vīrietis prastu runāt. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Oskara Vizbuļa jaunais romāns ļauj ielūkoties vīrieša iekšējās pasaules dzīlēs, apjaušot viņa pretrunīgās izjūtas, skarbās pārdomas un nebeidzamās ilgas. Bet tad vīrietis sāka runāt, jo sievietes vienmēr vīriešiem pārmet, ka tie visu laiku klusē. Kas notika, kad vīrietis sāka runāt? Autors savu jauno darbu uzbūvējis no īsiem stāstiem, kuros caurvijas viena vīrieša dvēseles lausku atspīdumi, ar ko īpaši var identificēties 80. gadu paaudze.

 

Zeltiņa, Agnese. A-Z. Biogrāfija. Rīga: Soulstones by Agnese Zeltina, [2021?].

Pieejams: JPB.

Grāmata A-Z ir Latvijā vēl nebijis notikums – pirmā Instagram grāmata Latvijā, kas aktrises Agneses Zeltiņas Instagram profilā tika vispirms izstāstīta un, pateicoties sekotājiem, tad uzrakstīta. Tas ir atklāts, patiess un godīgs stāsts par Agneses dvēseles līkločiem, dzīvi piecās valstīs un viņas visbūtiskākajām vērtībām alfabētiskā secībā. Grāmata papildināta ar krāšņu bilžu karuseli un paredzēta ļoti plašam lasītāju lokam. "Šī ir pirmā "Instagram" grāmata Latvijā". 

 

Акунин, Борис. Мiр и война. Krievu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. 

Pieejams: JPB.
Детективный роман Бориса Акунина, действие которого разворачивается на фоне грозных событий войны 1812 года, входит в проект "История Росийского государства". Такой пары сыщиков в истории криминального жанра, кажется, еще не было...

 

Греймс, Джульет. Семь или восемь смертей Стеллы Фортуны. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2022. 

Pieejams: JPB.
Для Стеллы Фортуны смерть всегда была частью жизни. Ее детство полно странных и опасных инцидентов - такие банальные вещи, как приготовление ужина или кормление свиней неизбежно приводят к фатальной развязке. Даже ее мать считает, что на Стелле лежит какое-то проклятие. Испытания делают девушку крепкой и уверенной, и свой волевой характер Стелла использует, чтобы защитить от мира и жестокого отца младшую, более чувствительную сестренку Тину. На пороге Второй мировой войны семейство Фортуна уезжает в Америку искать лучшей жизни. Там двум сестрам приходится взрослеть бок о бок, и в этом новом мире от них многого ожидают. Скоро Стелла понимает, что ее жизнь после всех испытаний не будет ничего стоить, если она не добьется свободы. Но это именно то, чего семья не может ей позволить ни при каких обстоятельствах….

 

Макквесчин, Карен. Лунное дитя. Москва: Эксмо, 2021.

Pieejams: JPB.

Холодным январским вечером Шерон вышла на улицу, чтобы полюбоваться лунным затмением. В окне напротив она увидела девочку лет шести, которая мыла посуду. Это показалось ей странным: у соседей был только сын...

 

 

Олсен, Грегг. Не говори никому. Реальная история сестер, выросших с матерью-убийцей. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022. 

Pieejams: JPB.
Вот уже много лет сестры Сэми, Никки и Тори Кнотек вздрагивают, когда слышат слово "мама" — оно напоминает им об ужасах прошлого и собственном несчастливом детстве. Почти двадцать лет они не только жили в страхе от вспышек насилия со стороны своей матери, но и становились свидетелями таких жутких сцен, забыть которые невозможно. Годами за высоким забором дома их мать, Мишель "Шелли" Кнотек ежедневно подвергала их унижениям, побоям и настраивала их друг против друга. Несмотря на все пережитое, девушки не только не сломались, но укрепили узы сестринской любви. И даже когда в доме стали появляться жертвы их матери, которых Шелли планомерно доводила до мучительной смерти, а дочерей заставляла наблюдать страшные сцены истязаний, они не сошли с ума и не смирились. А только укрепили свою решимость когда-нибудь сбежать из родительского дома и рассказать свою историю людям, чтобы их мать понесла заслуженное наказание….

 

Тартт, Донна. Маленький друг. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021.

Pieejams: JPB.
Девятилетнего мальчика Робина находят повешенным во дворе родительского дома. Убийцу найти так и не удалось. Когда случилась эта трагедия, сестра Робина Гарриет была совсем маленькой. Теперь она — упрямый, волевой, решительный подросток. Она решает во что бы то ни стало найти и покарать убийцу, но и не догадывается поначалу, какую опасную игру она затеяла.

 

 

Тартт, Донна. Тайная история. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021.

Pieejams: JPB.
Убийство неизбежно, как финал древнегреческой трагедии. Напряженный ритм текста и блестящий стиль делают эту книгу настоящим событием.

 

 

Яхина, Гузель. Дети мои. Krievu romāns. Москва: АСТ, 2021.

Pieejams: JPB.
Поволжье, 1920-1930-е годы. Якоб Бах - росийский немец, учитель в колонии Гнаденталь. Он давно отвернулся от мира, растит единственную дочь Анче на уединенном хуторе и пишет волшебные сказки, которые чудесным и трагическим образом воплощаются в реальность.
        

Jaunajiem lasītājiem

 

Dirgēla, Toms. Doms un Toms. Sabojātā autobusa detektīvs.  2. grāmata. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Vai atceries Pilsētmiestiņa pilsētas Pilsētnieku skolas atjautīgos detektīvus Domu un Tomu? Viņu piedzīvojumi turpinās! Šoreiz zēni kopā ar skolasbiedriem dodas ekskursijā, turklāt ne uz kādu garlaicīgu muzeju, bet gan uz pasaulē aizraujošāko vietu. Un ne ar šādu tādu lūzni, bet gan jaunākā modeļa skolas autobusu BRUM CHIANG DRAGON 2381! Diemžēl ne visi atbalsta šādu ceļojumu. Kas ir tie noslēpumainie nelieši, kuri visiem spēkiem cenšas izbojāt ekskursiju? Un kāds viņiem no tā labums? Doms un Toms izveido izmeklēšanas komandu ar nosaukumu "Komanda" un ķeras pie jaunās lietas risināšanas.

 

Es sāku gatavoties skolai. 3-5 gadi. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Šī aizraujošā grāmatiņa būs lielisks palīgs, lai sāktu gatavoties skolai. Bērnam patiks darboties ar atlokiem un izvelkamajām detaļām, apgūstot krāsas, figūras, skaitļus un daudz ko citu!

 

Kalniņa, Inta. Mazās saimniecītes pirmā pavārgrāmata. Rīga : Avots, [2021?].

Pieejams: JPB,  Miezītes bibliotēka.

Meitenēm augot ir daudz jāmācās par etiķeti, lai būtu pieklājīga dāma, jāmācās ēst gatavot, lai būtu lieliska saimniece, jāmācās uzņemt viesus un daudz citas lietas. Četrpadsmit gadus vecā Kaija māca un stāsta dažādas viltībiņas, ko ir iemācījusies no vecmāmiņas gan par ēst gatavošanu gan par etiķeti un saimniekošanu kopumā.

 

Ko darām rudenī? 2-4 gadi. Cietlapu grāmata bērniem. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?). (Juniors). Rīga: Madris, [2022?].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis."

Grāmata viegli uztveramā tekstā sniegs atbildes uz visdažādākajiem pirmajiem kāpēcīšu jautājumiem. Ko tu labprāt dari rudenī? Ko dzīvnieki dara rudenī? Kā pilsēta izskatās rudenī? Ko tu ģērb, kad ārā līst?

 

Kukuvasa, Krista. Āpsēns Viljams - Naskā Ķepa. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Iepazīsties – āpsēns Vilijs! Viņš mīl sapņot, lasīt grāmatas un plānot lielus piedzīvojumus. Vasaras plāni mainās, kad āpsēna labākajam draugam tiek uzdots pieskatīt jenotu mazuli. Vilijs īsti nevēlas, lai draugiem pievienotos vēl kāds. Kā saglabāt veco draudzību un iegūt jaunus draugus? Un kā radīt neaizmirstamus vasaras piedzīvojumus? Atver grāmatu un uzzināsi!

 

Mana pasaule. 2-4 gadi. Cietlapu grāmata bērniem. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?). (Juniora vārdnīca). Rīga: Madris, [2022?]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis."

 

 

Peps, Bruno. Stāsti! Spāņu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis."

Bagātīgi ilustrēta grāmata, kas uzrunās bērnus un jauniešus, vecākus un skolotājus. Sensenos laikos, kad vēl nebija izgudrots papīrs un zīmulis, dators un viedtālrunis, cilvēki runājās, atcerējās un iztēlojās daudz vairāk par mums. Viņi sanāca kopā, stāstīja cits citam jaunumus, stāstus, pasakas, anekdotes, jokus, fantāzijas... Vieni stāstīja, otri klausījās. Un visi klātesošie vienlaicīgi stāstīto redzēja iztēlē.

 

RIZIN. Solu Juno Ori misija.  I. Latviešu fantastikas stāsts jauniešiem. [Rīga]: ZSC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Zinātniskā pasaka seko trīs Gaismas būtņu – Solu, Juno, Ori – un viņu draugu gaitām un neparastajiem piedzīvojumiem Piena Ceļa galaktikā. Trīs draudzenes pamet savu mājvietu – tāltālo Visumu, jo tiek nosūtītas slepenā misijā uz planētu Zeme. Pārtapušas cilvēku veidolā, Solu, Juno un Ori sadraudzējas ar zemiešiem, kuri palīdz apgūt izdzīvošanas un uzvedības smalkās nianses uz Zemes, savukārt jaunos draugus atnācējas iepazīstina ar Visuma kārtību un likumiem. 

 

Rūmnieks, Valdis. Rūķu zeme Latvija. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Norvēģu rūķim Snorkem ir svarīgs uzdevums - ierasties svešajā rūķu zemē Latvijā un brīdināt rūķus par draudošām briesmām. Pieradis pie ierastās rūķu dzīves alās un mežos, Snorke ir pavisam pārsteigts ieraugot, ka Latvijas rūķi dzīvo pavisam citādāk: brauc ar elektroauto, lieto viedtālruņus un citas tehnoloģijas, un ierastās rūķu prasmes ir teju aizmirsuši. Lai novērstu cilvēku radītās briesmas, rūķiem vajadzēs apvienot gan senās, gan jaunās zināšanas un mācīties vienam no otra. Tādu Latviju un rūķus latviešu lasītāji vēl nebūs sastapuši!


Samauska, Ieva. Soliņš un Miskaste. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."

Pasaka “Soliņš un Miskaste” parāda vienu no skaistākajām, īpašākajām bērnu spējām – prasmi iztēloties. Parastu smilšu kaudzi – par pasaku pili, parastas ceļmallapas – par karalisko augstdzimtību troņiem un parastus zariņus – par augstdzimušām personām. Grāmatā necils koka soliņš, kādus tūkstošiem var satikt dažādās pilsētās, ar Miskastes palīdzību iemācās būt vairāk nekā tikai soliņš. Izrādās, ja soliņš tic un vēlas, viņš var būt arī daudz kas cits: Jumtiņš. Galdiņš, Namiņš, Pakāpiens, Skatuve. 

 

Žutaute, Lina. Ferdinands un Pū. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis."
Runcis Ferdinands ir ļoti augstās domās par sevi un nelabprāt ieklausās sirdsapziņas balsī, tāpēc ne vienmēr rīkojas labi un pareizi. Un viņu nesatrauc pat tas, ka nākas dzīvot Izgāztuvē. Savukārt sunītis Pūciņš, saukts Pū, ir īsts godīguma iemiesojums, kas sava labākā drauga Ferdinanda dēļ ir gatavs uz visu. Kad Izgāztuvē ierodas zobgalis Šin Šilas kungs, Ferdinands un Pū dodas meklēt laimi citur. Draugus gaida aizraujoši notikumi un satraucoši pārbaudījumi.