Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Rudens – kāzu laiks

Rudens latviešu tradīcijās ir kāzu laiks. No iepriekšējām paaudzēm līdz mūsdienām ļaudis ir centušies kāzas padarīt par neaizmirstamu notikumu, kā – to varat lasīt grāmatās.

 

Grāmatu anotācijas no www.madris.lv , www.jr.lv

 

 

 

Zemgales kāzu dziesmas

 

Folkloras kopas „Dimzēns” diskā iekļautas 24 dziesmas, kas raksturīgas tikai Zemgales novadam. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Apdziedāšanās  dziesmas

 

Apdziedāšanās dziesmas ir bijušas svarīga visu godu un svētku sastāvdaļa, arī kāzās.

     Pieder balts gredzentiņš

     Pie baltām rociņām,

     Pieder laba mātes meita

     Pie dižena tēva dēla. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Tihovskis H.

Kāzu paražas Latgalē

 

Grāmatā atrodamas gan teorētiskas atziņas par kāzu paražām Latgalē to saistībā ar kaimiņtautu kultūrām, gan gluži praktiski ticējumi, zīlēšanas, izdarības un paradumi visā posmā no meitas „dzīves pie māmiņas” līdz kāzu rituālu noslēgumam un ieiešanai vīra mājā. Ilustrācijai izmantotas arī daudzas tautasdziesmas, kuras kopā ar aprakstītajām kāzu paražām var izmantot, rīkojot kāzas mūsdienās. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kursīte J.

Kāzas Latgalē

 

Kā Latgalē brauca svātos, precējās, guldināja un modināja jauno pāri, kā apdziedāja, līgavu raudināja, noņēma vaiņagu, kā arī vēl simts un vienu lietu par Latgales senajām un mūsdienu kāzām – to visu lasītājs var uzzināt profesores Janīnas Kursītes grāmatā “Kāzas Latgalē”. Izdevums ir bagātīgi ilustrēts ar dažādu gadu kāzu fotogrāfijām. Lasiet un precaties vai, ja esat jau apprecējušies, salīdziniet! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Šperliņš J.

Senās suitu kāzas un ķekatas

 

Ieskats kurzemnieku – suitu kāzu svinību tradīcijās. Grāmata izdota 1937. gadā, kāzu apraksts sastādīts pēc seno parašu zinātāju stāstījuma. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Tilaks Dz.

Latviskās sirdslietas

 

"Latviskās sirdslietas" ir sarunu grāmata. Tās ir sarunas ar Latvijas Radio raidījuma "Sirdslietu aģentūra" klausītājiem un raidījuma viesiem par to, kādi mēs esam savās attiecībās ar citiem cilvēkiem, kādas ir mūsu cilvēciskās, visbiežāk sastopamās kļūdas. Un par to, kā dzīvi padarīt labāku, veiksmīgāku un pieņemamāku caur šo pašu - attiecību - prizmu. Grāmatā apkopotas vairāku jomu speciālistu teiktais. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Sēja G.

Kāzas

 

Idejas, ierosmes, ieteikumi, praktiski padomi: kad iecerēt kāzu dienu; kādi dokumenti jāsagādā; kā izvēlēties vedējus; kā vedējiem gatavoties kāzām; kā viesiem gatavoties kāzām; kā plānot kāzu norisi; kur svinēt; ko, kam un kad dāvināt; kad atzīmēt kāzu gadadienas, un ne tikai tas. Lasiet paši! Jums noteikti noderēs!

 

Atrašanās vieta

 

 

Pozņaka V.

Kāzas

 

Ar jaunas ģimenes veidošanu saistītie rituāli un paražas laika gaitā nepārtraukti mainās. Arī katrā Latvijas novadā ir savi tikumi – Kurzemē kāzas svin citādi nekā Zemgalē vai Latgalē.

Taču, vai kāzas būs jautras, vienkārši atturīgas vai klasiski romantiskas, cēli svinīgas vai tieši pretēji, ikdienišķas un nepretenciozas, būs lielā mērā atkarīgs gan no vedējiem, gan no jaunā pāra, gan viņu vecākiem un, protams, viesiem.(V.Pozņaka) 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ķepse V.

Kāzas!

 

Tie, kuriem bijis gods kāzās būt vedēju lomā, apzinās, ka tas ir pamatīgs darbs, kurš prasa laiku, atjautību, izdomu un ne mazums citu iemaņu. Grāmata "Kāzas" būs lielisks palīgs un padomdevējs ikvienam, kurš piekritis kļūt par vedēju vai piedalās kāzu rīkošanā. Tajā jūs atradīsiet kāzām piemērotāko scenārija variantu, ideju mičošanai, guldināšanai vai kādai spēlei. Nav vienādu kāzu. Katras ir savā ziņā unikālas. Lai jums izdodas! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Anastasio Dž., Bevilakva M., Pītersa S.

Lielā kāzu grāmata

 

Nekas nepārvērš cilvēka dzīvi tik ļoti kā laulības, Arī atmiņas par kāzu svinībām laulātie glabā visu mūžu. Taču ar savu fantāziju vien kāzu sarīkošanai var nepietikt – drošāk ir paļauties uz gadsimtos pārbaudītām tradīcijām un rituāliem. Lielā kāzu grāmata sniedz izsmeļošas atbildes uz daudziem jautājumiem, kas saistīti ar kāzu sagatavošanu un rīkošanu. 

 

Atrašanās vieta

 

Lēgere – Binza B.

Līgava un līgavainis

 

Šī grāmata būs lielisks palīgs jaunajām ģimenēm laulības pirmajos gados. Tajā atradīsiet gan praktiskus ieteikumus visdažādākā stila pasākumu rīkošanai, gan divpadsmit jau pilnībā izstrādātus svinību scenārijus – sākot ar pirmajiem sagatavošanās darbiem, ielūgumu izsūtīšanu un produktu daudzuma aprēķināšanu, beidzot ar ēdienkartēm, telpu noformēšanu un viesu izklaidi. Kā apgalvo grāmatas oriģinālizdevuma redaktors Čaks Viljamss: "Vienalga, vai vēlaties sarīkot stilīgu kokteiļvakaru pirmajā laulības gadadienā, atzīmēt drauga saderināšanos ar elegantām brokastīm vai dziļi ievilkt elpu un ielūgt jūsu abu ģimenes uz kopīgām Ziemassvētku vakariņām – šī grāmata soli pa solim izvedīs jūs cauri viesību organizēšanas un maltītes sagatavošanas procesam. Jūs izklaidēsieties paši un izklaidēsiet savus viesus, jūtoties droši un pārliecināti." 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kāzu iedvesmas grāmata

 

Kāzas ir viens no īpašākajiem notikumiem cilvēka mūžā, un katrs šo dienu iztēlojas atšķirīgu. Kāds vēlas laulāties meža ielokā, cits - uz salas ezera vidū. Sapņi mēdz būt visdažādākie, un kāzu diena ir īstais mirklis tos piepildīt! Kāzu iedvesmas grāmata aicina ielūkoties sapņos, kas jau ir piepildījušies. Šajā grāmatā atradīsiet gan praktiskus padomus, gan neparastas idejas, kas pavērs pavisam citu skatījumu uz kāzu dienas organizēšanu un svinēšanu. Tomēr šī grāmata būs neatsverams iedvesmas avots ne tikai kāzu, bet arī jebkuru citu svētku plānošanā un organizēšanā. Grāmatā apkopoti Latvijas vadošo nozares speciālistu viedokļi un ieteikumi, kā arī krāšņi foto un  odziņas no vairāk nekā 30 kāzām. Šie cilvēki dalās pieredzē, lai iedrošinātu jūs piepildīt savus sapņus! Nebaidieties sapņot, jo viss ir iespējams, un šī grāmata un tajā iekļautie stāsti to apliecina! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Tā noreibt var tikai no mīlas un ziediem

 

Sviniet skaisti. Tā noreibt var tikai no mīlas un ziediem. Scenārijs kāzām ziedu noskaņās. Digitāla grāmata ar četrām sadaļām: 1. kāzu scenārijs, 2. "Tas, ko nedrīkst zināt jaunais pāris" (paredzēta vedējiem), 3. "Praktiskā daļa" (noderīga un praktiska informācija kāzu realizēšanai), 4. "Noderīgi kontakti". Kāzas ziedu noskaņās iedvesmos tos pārus, kas savu īpašo mūža dienu vēlas baudīt romantiskā un nepiespiestā gaisotnē, kur pārdomātās nianses un pārsteidzošā tradīciju interpretācija priecēs gan jaunlaulātos, gan kāzu viesus. Ziedu klātbūtne šajā dienā ienesīs vēl vairāk gaišuma, dailes un dabiskuma, jo vai gan var būt dabiskāks skaistums par to, kāds piemīt ziediem un patiesām jūtām, kas vieno cilvēkus? Ziedu noskaņās veidotas kāzas nav domātas tikai līgavas un daiļā dzimuma pārstāvju priekam vien. Stiprā dzimuma pārstāvjiem šajās kāzās būs īpašs gods - gods būt par daiļo ziedu (savu mīļoto) novērtētājiem un kopējiem, kas gādā, lai ne no viena skaistā ziediņa nenokristu ne lapiņa. Un kāds gan labums būtu no ziediem, ja neviens tos nenovērtētu, nevēlētos iegūt un nereibtu no to burvības... 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kokle – Līviņa V.

Un tu vienmēr līdzās

 

Ikviens jaunais pāris kāzas iedomājas pa savam. Vieni tiecas pēc oriģinalitātes, otri orientējas uz tradīcijām, trešie izvēlas vidusceļu. Autores bagātā pieredze kāzu organizēšanā un vadīšanā palīdzējusi lietpratīgi aprakstīt izplatītākos kāzu rituālus un dažādas ar svinībām saistītas jautras izdarības. Grāmatā netrūkst arī mīlas dzejoļu, dziesmu, novēlējumu un ielūgumu uz kāzām un to dažnedažādajām gadskārtām.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Vedējpāris

 

Krājums ir sastādīts ierosmei. Te pastāstīts kā katrā atsevišķā gadījumā ar vedējpāra palīdzību un līdzdalību veidot kāzu dienu – tik skaistu, ka paliktu uz mūžu atmiņā un aizvien piepildītu sirdi  ar savu vienreizības gaismu. Šajā grāmatā sakopoti ticējumi, senās un mūsdienu ieražas, vedējpāru pieredze, kā arī dzejoļi par mīlestību un kāzām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kad gredzenus mijam

 

Krājums „Kad gredzenus mijam”noderēs vedējiem kāzu rituāla laikā, kāzu viesiem, jaunajam pārim, dzīves draugam kāzu jubilejā un ikvienam, kurš mīl un tiek mīlēts.

 

Atrašanās vieta

 

 

Kāzu valsis

 

Neliels, bet jauks krājumiņš, kurā sakopotas atziņas un dzejnieku vārdi par kāzām un mīlestību. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Mīlu ļoti, ļoti...

 

Grāmatas apakšnosaukums – Amora rokasgrāmata. Grāmatiņa izmantojama kāzās atrakciju un dažādu izdarību organizēšanai, derēs arī vedējiem, un noteikti jaunajam pārim. 

 

Atrašanās vieta

 

Соловьева С.

Большая книга свадьбы 

 

Grāmata par kāzu rīkošanu cilvēkiem, kuri izvēlas lasīt krievu valodā. 

 

Atrašanās vieta