Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Rudenīgā jaunumu raža

Klāt septembris, esam jau pieraduši pie rudenīgajiem laikapstākļiem. Lietus līst arvien biežāk, tāpēc aicinām palutināt sevi ar kādu labu lasāmvielu. Jaunumu dienas piedāvājumā šis tas no vēstures, varēsim uzdziedāt kopā ar grupu "bet bet", pameklēt dienas moto G. Rača grāmatā "365", iedziļināties Helēnas Oras autobiogrāfiskajā darbā "Panika". Ir arī aizrobežu un latviešu autoru romāni un diezgan daudz grāmatu mazajiem lasītājiem.

Adizess, Ichaks Kalderons. Tiecoties pēc uzplaukuma. Menedžments. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: JPB.

 Uzplaukums ir Adizes metodoloģijas Svētais Grāls jebkuram uzņēmumam. Vai tas ir iespējams visiem uzņēmumiem? Vai tas ir iespējams manam? Iespējams. Šī grāmata ir kā praktisks ceļvedis: noskaidro, kurā posmā tu esi, un paskaties, kam jānotiek tagad un kam pēc brīža. Kaut kas atšķiras? Tad rīkojies un maini! Nebiji domājis mainīt? Labāk sāc domāt! Pastāv 90 % varbūtība, ka rakstītais tevi skars agrāk vai vēlāk.”.

 

 

Barovskis, Ingus. Mythopoeia. Mūsdienu mītrade. Mitoloģija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021.

Pieejams: JPB.

Pētījuma mērķis ir aplūkot atsevišķus sabiedrībā aktuālus mītiskos priekšstatus un to, ko autors šajā kontekstā definē kā mūsdienu mitoloģiju, cenšoties atklāt mūsdienu mītstāstu ģenēzi saistībā gan ar mūsdienu sabiedrības domāšanas procesiem, gan ar baltu senāko mītu slāni, kas joprojām ir aktuāls un veido mūsu identitāti un arī mītisko domāšanu.

 

 

 

Bet bet (mūzikas grupa). Bet Bet. 60 populārākās dziesmas. [Rīga]: MicRec, 2021.

Pieejams: JPB.

Grupa “bet bet”, kas šogad atzīmē 30 gadus uz skatuves, izdod savu pazīstamāko dziesmu grāmatu un turpina vasaras koncertu sēriju, kura noslēgsies 29. augustā Hanzas Perona brīvdabas koncertzālē Rīgā. Koncertā tiks svinīgi atvēta gan grupas 60 dziesmu grāmata, gan Guntara Rača jaunākās dzejoļu grāmatas “365” 3. daļa. “bet bet” par jauno izdevumu grāmatas ievadā raksta: “1991. gadā visi jau bijām rūdīti nopietnos atzītu komponistu un autoru projektos. Tāpēc tad, kad dibinājām grupu “bet bet”, gribējās radīt kaut ko, kas ir pašu priekam, izklaidei un laba laika pavadīšanai kopā. Šajā grāmatā centāmies apkopot tās dziesmas, kuras izturējušas laika pārbaudi gan koncertos, gan arī ierakstu fiksācijās. Daudzas no tām jūs esat dzirdējuši radiostacijās, koncertos un TV pārraidēs. Bet šeit atradīsiet arī dažus tādus skaņdarbus, par kuru eksistenci, iespējams, jums nav bijusi nekāda nojausma. Krājumā iekļāvām arī tās dziesmas, kuras mums (un ne tikai mums) komponējis Maestro Raimonds Pauls, ar kuru mums ir gan 3 kopīgi studijas albumi, gan arī kopīgas uzstāšanās teātra izrādēs un koncertos. Tāpat šajā grāmatā atradīsiet arī Jāņa Lūsēna un Guntara kopdarbu “Nakts” un citus brīnumus, kas gadu gaitā ir bijuši iekļauti mūsu repertuārā, aizņemoties tos no Edgara Liepiņa vai Gundara Ruļļa izpildīto dziesmu saraksta.”

 

Bērziņa, Ingrīda. Jauka dzīve šaizemē. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Saules siltums zemi silda, katru stiebru spēki pilda. Dzen tie savas rokas ārā, viss ir tikai saules varā. Rīta migla zāli glauda, lai tā viņas glāstus bauda. Miglas rasa veldzi dod, visi tajā spēkus rod. Putni nogurumu jūt, kur tiem pavasarī būt? Zaļo pļavu greznumā, miglas vālu atpūtā! Pavasaris gaida viņus, putnu balsu jaukās ziņas. Pietrūkst tam vēl tomēr arī putnu dejas pavasarī. 

 

Dmučovskiene, Rasa. Skudriņa Kāpēcīte. Lietuviešu stāsti bērniem. 3. grāmata. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Vai Tu zini, cik vēzim kāju? Kāda ir peles ligzda? Kas guļ ar kājām gaisā? Kā skudras dzēš ugunsgrēku? To visu ir uzzinājusi skudriņa Kāpēcīte. Apsēdies tuvēk – viņa ar prieku Tev pastāstīs! “Manai ziņkārīgajai skudriņai Kāpēcītei trešajā grāmatā ir daudz piedzīvojumu. Viņa dodas ceļojumā zem ūdens un pēta dziļus tuneļus. Taču visnozīmīgākais ir tas, ka viņa ne vien palīdz bērniem iepazīt dažādus dzīvniekus, bet arī stāsta, kā aizsargāt dabu. Skudriņa Kāpēcīte izbēg no briesmīga meža ugunsgrēka un drīz dosies vēl garākā ceļojumā. Es tik tikko spēju tikt viņai līdzi. Dodies piedzīvojumos kopā ar skudriņu arī Tu!”.

 

Harana, Maeva. Īstās franču kāzas. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2021].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Trīs burvīgas sievietes – Stefānija, Džoena un Meredita – ir draudzenes kopš skolas gadiem, bet laika gaitā viņas pašķīrušās. Meredita pieņem lēmumu nopirkt romantisku pili idilliskā vietā un secina, ka viena ar to galā netiks. Un kurš gan cits viņai palīdzēs, ja ne divas senas draudzenes? Viņas sanāk kopā un cer iedvest pilī dzīvību un piedāvāt to kāzu rīkošanai Francijā. Izrādās, šī pasakainā vieta piedāvā ne tikai sauli, vīnu un izcilus franču ēdienus. Te var sastapt arī pievilcīgu šefpavāru, viņa tikpat pievilcīgo dēlu, vīnogu audzētāju no Jaunzēlandes, tāpat britu imigrantu pulciņu un buldogu meiteni Nelliju... Draudzenes sanāk kopā, lai piepildītu savu sapni, lai padarītu laimīgus iemīlējušos pārus un lai ienirtu Francijā, satriecošās un ļoti īstās franču kāzās. Īstas franču kāzas ir smieklīgs un uzmundrinošs mīlas peripetiju karuselis un īsts vasaras romānu karalis!

 

Imafidona, Enna Marī. Jaunais matemātiķis. Uzdevumi jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Atklāj spējas, kas palīdzēs kļūt par matemātikas meistaru! Matemātiķi ne tikai raksta skaitļus kladēs un rēķina. Viņi ir radoši, labprāt eksperimentē un nebaidās riskēt. Grāmatā "Jaunais matemātiķis" ir aprakstīti daudzi aizraujoši darbiņi un projekti, kas palīdzēs tev saskatīt matemātikas nozīmi ikdienas dzīvē un sākt domāt kā īstam matemātiķim.

 

 

Inčukalna novads. Novadpētniecība. Rīga: Jumava, 2021. 

Pieejams: JPB.
Inčukalna novadā kopā ar Vangažu pilsētu no 2009. gada aizvadīts brīnišķīgs laiks. Tas ir kā ģimenē — paskatīties ar patiesu prieku arī uz atšķirīgo. Šajā laikā ir paveikti lieli darbi un iepazīti brīnišķīgi Vangažu pilsētas cilvēki, kuri, neskatoties uz administritatīvo reformu, paliks vienmēr kā savējie. Man kā lielākā un tuvākā Vangažu pilsētas vērtība sajūtās ir Ilze Kopmane un viņas adītie cimdi, brīnisķīgā un daudznacionālā Vangažu kultūras nama saime un izglītības iestādes, baptistu draudze un arī tiltiņš pār Straujupīti ar pīļuku saimi. Paldies jums, vangažnieki, par laiku, kurā kopā plecu pie pleca strādājām. Bet nekas jau nebeidzas, nu būsim vistuvākie labie kaimiņi. Inčukalna pagastam ir sena un bagāta vēsture, savukārt Vangažu pilsētu sāka celt vienlaikus ar dzelzsbetona rūpnīcu 1957. gadā. Vēl pirms tikai dažiem gadiem daudzas vietas gan pilsētā, gan ārpus tās izskatījās nesakoptas, bet šodien tās ir skaistas: renovētas dzīvojamās mājas, bruģētas ielas, soliņi atpūtai, sastādītas puķes un kociņi, mazajiem pieejami spēļu laukumiņi, nedaudz lielākiem jau moderni sporta stadioni. Šodien sakopts izskatās viss Inčukalna novads, sākot no Straujupītes krastiem Vangažos līdz Gaujas ciematam un no tēlainā Aleksandra parka Inčukalna sirdī līdz pastaigu takai pie Medību pils. Inčukalna novads un Vangažu pilsēta šajos pēdējos 11 gados ir kļuvusi par iecienītu vietu jaunajām ģimenēm, kas pārceļas uz pastāvīgu dzīvi šeit, jo mums ir viss, kas vajadzīgs, lai dzīvotu un strādātu veselīgā vidē.

 

Jānke, Karstens. Hanza. Vēsture. Rīga: Mansards, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes biblioteka.

Hanzai ir īpaša nozīme Latvijas, Livonijas un visas Baltijas jūras telpas vēsturē. Hanzā apvienojušies tirgotāji caur šo organizāciju veidoja ciešu saikni starp austrumu un pārējo Eiropu. No Aleksandrijas līdz Novgorodai tirgotāji bija starpnieki ne tikai precēm, bet arī priekšstatiem, uzvedības paraugiem un valodas prasmēm. Tirdzniecības tīklojumā izveidojušās attiecības ietekmēja pat ģimeņu nodibināšanos un sastāvu. Tirgotāji tādējādi veidoja nozīmīgu urbānās kultūras daļu Latvijas teritorijā. Tomēr jānorāda arī uz to, kas Hanza nebija. Tā nebija nacionālistiska kultūras nesēja vai saimniecisks vācu monopols, kā to nereti attēloja vēstures pētniecībā 20. gadsimtā. Mūsdienās Hanzu uzlūko kā brīvu, iekļaujošu tirgotāju apvienību, kas darbojās visā Ziemeļeiropā no Rīgas, Tallinas un Turku līdz Krakovai, no Bergenas līdz Brigei un Barselonai. Tās izveidotais tīklojums vienoja un mainīja tirdzniecību un ideju apriti gan iekšzemē, gan uz jūras. Man ir īpašs gods latviešu lasītājus iepazīstināt ar jaunākajiem pētījumiem Hanzas vēsturē.

 

Krāsas: pagriez ripu un atklāj. Rotaļgrāmata pirmskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Katrā šīs grāmatas atvērumā ir iestrādāta ripa, kuru griežot pamazām atklājas attēls vai krāsa. Darbojoties ar šo grāmatu, bērns rotaļu veidā apgūs jaunus vārdus un attīstīs smalko motoriku. 

 

 

 

 

Kuzmins, Svens. Dizažio. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāns "Dizažio" ir veltīts mākslas cilvēkiem, to iekšējām pasaulēm un ikdienas dzīvēm. Darbība risinās Hohmā – fiktīvā Latvijas kūrortpilsētā. Tas ir personisks stāsts par vietas vēsturi, mītiem, idejām un tradīcijām, kā arī par vidi, kurā, ja pacenšas, var atrast jebko, izņemot garlaicīgu biogrāfiju.

 

 

 

Luika, Ieva. ...kā teiktu Raitis... Latvijas Radio fenomens Raitis Kalniņš. Biogrāfiska proza. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021.

Pieejams: JPB.

Šī grāmata noteikti nav hrestomātija, kurā hronoloģiski aprakstīta biogrāfija, KĀ DZĪVOJA RAITIS, lai gan ir, protams, daudz zibšņu no bērnības, jaunības, brieduma gadiem Šī grāmata noteikti nav pasaku sakopojums, kura sāktos ar REIZ DZĪVOJA RAITIS, lai gan ir, protams, visai padaudz pasaku tēlu un elementu, kur, kā jau pasakā, iznāk cīnīties ar tumšajiem spēkiem, bet TAISNĪBA uzvar Šī grāmata noteikti ir arī mazliet kā bestsellers ar daudziem kurioziem RAITA dzīvē, ar caurspīdīgiem piesitieniem, kuros jebkurš pikanti izteikts vārds viņa mutē skanēja kā mūzika un kuros cittautu izteicieni folklorizējušies un ienākuši kolēģu ikdienā! Šī grāmata noteikti ir kā piemineklis un cieņas apliecinājums mūsu RAITIM KALNIŅAM, radiožurnālistam, skribentam, izcili talantīgam un noteikti mums visiem labam draugam! Šī grāmata visbeidzot ir kā viens liels radioraidījums, kurā draugu, kolēģu, laikabiedru un visādi domājošo atmiņas mijas ar muzikālajām pauzēm, kurās, ja tā labi sakoncentrējas, var saklausīt, kā RAITIS DZIED LĪDZ. Nu, tad dziedam kopā, un, ja palaimējas, var lasīt arī starp rindām!

 

Makesijs, Čārlijs. Puika, kurmis, lapsa un zirgs. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādreiz spēks jaunai dienai uzrodas no negaidītas puses. Viens no šādiem spēka avotiem ir grāmata "Puika, kurmis, lapsa un zirgs". Tā ir rakstīta universālajā mīlestības, draudzības un laipnības valodā. Ieejiet Čārlija četru maz ticamu draugu pasaulē, atkājiet viņu stāstu un vissvarīgākās dzīves mācības.

 


Mani pirmie 1000 vārdi. Pirmskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata ir izveidota ar izteiksmīgām fotogrāfijām un ilustrācijām, lai paplašinātu mazā lasītāja vārdu krājumu un veidotu bērna izpratni par pasauli. Mājas ikdiena, skola un bērnudārzs, rotaļu laiks, dzīvnieki, krāsas, skaitļi, transportlīdzekļi un daudz citu tematu aptver gan vārdus, ar kuriem bērns sastopas ikdienā, gan arī svešādus un bērnam nezināmus vārdus. 

 

Marts, Andris. Tas, kurš draudzējas ar zvaigznēm. Latviešu literaārās pasakas. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā iekļautas 16 A. Marta pasakas, kurām ilustrācijas veidojusi jaunā māksliniece Anna Ābele. Pasakas ir neparastas ar to, ka katras pasakas notikumi norisinās uz dažādām planētām. Uz visām šīm planētām dzīvo arī cilvēki, nu tieši tādi paši kā mēs. Galvenais visu pasaku temats ir cilvēku draudzība un ceļš uz mīlestību, kurš aizsākas jau bērnībā. Tikai vienā no pasakām ir pieminēts ļaunums, bet arī šajā pasakā uzvar labais. Grāmata adresēta bērniem līdz 12 gadu vecumam. Kaut gan viena no pasakām ir domāta arī pieaugušajiem. Tā ir pavisam citādāka nekā citas pasaku grāmatas. 

 

Nords, Aigars. Vīns un Nords. Vīna darīšana, degustācija. Rīga: Nords Event Communications, 2021.

Pieejams: JPB.

Grāmatas stāsti izvērsti no autora, zinātkāra baudītāja, subjektīva skatu punkta un personiskās pieredzes, kas atsvaidzina vīna nozarei raksturīgo enciklopēdiski sauso un intelektuāli augstprātīgo skatījumu. Grāmata izceļas arī ar pielikumu, kurā apkopoti Aigara Norda vīnu ieteikumi, kas pielāgoti grāmatas nodaļām un ietver no sadarbības partneru, vadošo vīnu importētāju, portfeļiem izraudzītus vīnus. No Bordo līdz Šampaņai, no Toskānas līdz Napai, no Vecās līdz Jaunajai pasaulei, no bārbijām līdz intelektuālēm, no Rosé līdz stiprinātajiem vīniem.

 

Oberlenders, Ervins. Pētījumi Kurzemes un Zemgales hercogistes vēsturē. Ventspils: Ventspils muzejs, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Maincas Universitātes emeritētā profesora E. Oberlendera rakstu krājumā ietverti 10 raksti, kas veltīti Kurzemes un Zemgales vēsturei, tās politiskajiem un sociālajiem aspektiem, hercogistes vietai kopējā Eiropas 16.-18.gs. vēsturē. Tajos aplūkoti gan hercogistes tapšanas pirmsākumi un to politiskais konteksts, gan īsumā sniegts ieskats tās pastāvēšanas vēsturē, politiskajos procesos 18.gs. un Krievijas impērijas centienos to pakļaut, latviešu attieksme pret vāciešiem hercogistes laikā, kā arī nākamā Francijas karaļa Luija XVIII uzturēšanās Kurzemē. Rakstu pirmpublicējumi vācu un latviešu valodā bija "izkaisīti" dažādos akadēmiskajos izdevumos, šajā krājumā tie lasāmi vienkopus, sniedzot lasītājam spilgtu, daudzšķautņainu Kurzemes vēstures ainu vienā no interesantākajiem laika posmiem.

 

Ora, Helēna. Panika. Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

H. Ora kopš bērnības eksperimentē ar vizuāli uztveramiem formātiem, kuros ietērpt savus stāstus. Pozicionē vai drīzāk nepozicionē sevi kā brīvu meklētāju, procesus un neesošās jēgas pētošu un caur mākslas izpausmēm pašironizējošu frīlanceri. Savu dumpīgumu neizpauž agresijā, bet gan patiesā laikmeta tirgus precē - dzīves performēšanā. Performancē process ir rezultāts. Dzīvē tagadne apzīmē viņai nesaprotamo jēgu. Mākslā pielāgo atbilžu variantus saviem esības jautājumiem. Izmanto dažādus paņēmienus, lai maksimāli tuvotos savai aktuālajai tā brīža virssajūtai.

 

Ozoliņa, Daina. Pandēmijas detektīvi. Latviešu detektīvromāns jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad pandēmijas dēļ divpadsmitgadīgais Austris un viņa māsīca Odrija ir spiesti kopā ar mammām pavadīt vasaru dvīņumājā Jūrmalā, abi ir pārliecināti, ka viņus gaisa šausmīga garlaicība. Tomēr viss izvēršas pavisam citādi. Mistiski notikumi mājās, aizdomīgas videokameras pie pensionāru īpašumiem, motorolleristu zagļu banda, pat cilvēka nolaupīšana… Austris un Odrija nolemj slepus kļūt par detektīviem, lai atklātu šos dīvainos noziegumus. Un, kad vēl izrādās, ka tajā visā ir iesaistīta arī Austra mamma, garlaicība vairs nav ne prātā. 

 

Posterte, Petra. gads, kad ieradās bites. Vācu bērnu literatūra. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Jozefīne Bruknere, saukta par Joziju, no vectētiņa manto bišu saimi, viņai ir divpadsmit gadu. Viņa dzīvo pilsētā un par bitēm neko daudz nezina. Kāpēc opis savas bites uzticējis tieši viņai? Ko ar tām iesākt? Ar vectēva draudzenes dravnieces Almas palīdzību meitene pamazām iepazīst šos apbrīnojamos, rosīgos kukainīšus. Izrādās, ka to dzīve ir aizraujoša un noslēpumaina. Tomēr, kad Jozija tiek sadzelta un bišu spieta dēļ nākas izsaukt pat ugunsdzēsējus, mammas pacietība ir galā – bites ir jāved prom! Jozija nolemj nepadoties un uzsāk cīņu par savām bitēm.

 

Prigovs, Dmitrijs A. Manas dzīves laikā. Krievu dzeja. Rīga: Neputns, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dmitrijs Prigovs tiek uzskatīts par krievu konceptuālās dzejas klasiķi. Ilmāra Šlāpina sastādītā un atdzejotā izlase ļauj iepazīt šo spilgto un neparasto dzejnieku arī latviešu valodā. Mākslinieks un skulptors Dmitrijs Prigovs (1940-2007) ir viens no spilgtākajiem krievu dzejniekiem – Maskavas konceptuālisma skolas pārstāvjiem, disidents, kas padomju laikā publicējies vien ārzemju izdevumos. Par atklāti ironisku un dzēlīgu politisko dzeju ticis represēts, pēc publiskas uzstāšanās 1986. gadā piespiedu kārtā ievietots psihiatriskajā klīnikā, no kurienes izlaists tikai pēc ietekmīgu padomju un ārvalstu literātu iejaukšanās. 

 

Račs, Guntars. 365. 3. daļa. Latviešu dzeja. [Rīga]: MicRec, 2021.

Pieejams:  JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas 365 pirmās divas daļas kļuva par vienu no manas dzīves lielākajiem piedzīvojumiem, kuram gribējās ļauties vēlreiz. Tāpēc es veltīju vēl vienu gadu savai sirdslietai un atkal katru dienu uzrakstīju vienu jaunu dzejoli. Šajā grāmatā atradīsiet tos, kas sarakstīti no 1.janvāra līdz 2.jūlijam. Turpinājums sekos grāmata 4. daļā.

 

 

 

Reinika, Veronika. Ričijs Rū rīko koncertu. Pirmskolas vecuma bērniem. Rīga: Lauris Reiniks; MicRec, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
Ričijs Rū rīko koncertu” ir jauna, krāsaina un interaktīva dzejoļu un krāsojamā grāmata, kas papildināta ar 11 dziesmu un to instrumentālo pavadījumu albumu. Šis projekts ir īsts Reiniku ģimenes lolojums. Bērnu dzejoļu autore ir vecmamma Veronika Reinika, tos par dziesmām pārvērtis mūziķis Lauris Reiniks, bet visa projekta idejas autore ir Rūta Reinika-Preisa. Grāmata “Ričijs Rū rīko koncertu” ir interaktīva – katra tās lappuse ir papildināta ar QR kodu, kuru noskenējot dzejolis “atdzīvojas”, ļaujot ielūkoties un noklausīties lācēna Ričija Rū piedzīvojumos, īpaši sagatavotās dzejoļu videoversijās kanālā YouTube. Grāmatā ir iekļautas arī krāsojamās lapas un kompaktdisks ar dziesmām un to pavadījumiem.

 

Rimša-Eglīte, Līga. Nātrēs brienot. Latviešu dzeja. [Cēsis]: Autos, 2021. - [Rēzekne] : Latgales druka.

Pieejams: JPB.

L. Rimša-Eglīte dzimusi Ventspilī. Pēc kara gadiem nācies daudzkārt mainīt vecākus un dzīves vietas, dzīvot bērnu namos un internātskolā. Kopš bērnības labākie draugi un skolotāji bija grāmatas. Savā dzejā autore parāda gan Latvijas skaistumu un vienreizību, gan arī dzīves ēnas puses. Dzīvē nācies pieredzēt gan sirsnību un nesavtību, gan just bēdas un sāpes, pārdzīvot melus un nodevību. Beidzot tomēr pienāk brīdis, kad atkal iespējams sajust saules silto glāstu, zāles zaļumā tērpto ziedu tīrās krāsas un sākt ticēt mīlestībai, veiksmei un cilvēkiem. Dzīvē pieredzētais, izteikts dzejas valodā, apkopots šajā grāmatā un tiek nodots lasītājiem.

 

Siņeļņikovs, Valērijs. Veselības receptes. Pavārgrāmata. Rīga: Sol Vita, [2021]. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Ēdiens ir viens no vissvarīgākajiem faktoriem,kas uztur dzīvību. Vienīgi derīgas barības uzņemšana veicina cilvēka pareizu augšanu un attīstību, savukārt kaitīgas barības lietošana ir slimību cēlonis.

 

 

 

 

Skuratova, Jeļena. Delfs un viņa komandas piedzīvojumi. Krievu literatūra pirmskolas vecuma bērniem. Rīga: Jumava, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jeļenas Skuratovas grāmata “Delfs un viņa komandas piedzīvojumi” ievilks brīnišķos jūras piedzīvojumos, reizē pievēršot uzmanību dabas piesārņojumam un tā radītajām sekām. Krāsainās ilustrācijas paspilgtinās bērna sapratni par jūrā notiekošo. Grāmata interaktīvā veidā māca bērniem rūpēties par dabu un savu apkārtni, novērtēt jūras iemītnieku nozīmi, tai pašā laikā parādot, cik liela nozīme ir visai sabiedrībai un kopdarbam, lai mazinātu piesārņojumu. Pasakainajam stāstam seko uzdevumi un spēles, kas veicina bērna radošumu, iejūtību pret dabu, atbildības izjūtu un attīsta sīkmotoriku. Grāmata paredzēta bērniem līdz deviņu gadu vecumam, kā arī visiem tiem, kas grib smelties iedvesmu pasaules glābšanā. 

 

Šablovskis, Arnis. Ir laiks Jēkaba laikam. Biogrāfija. [Ikšķile]: Zelta grauds, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Jēkaba Spickus darbi līdzinās ar Edgara Kauliņa un Artura Čikstes veikumam. Viņi 20. gadsimta 60.–70. gados bija Latvijas kolhozu-miljonāru vadītāji, un šo saimniecību veiksme lielā mērā bija atkarīga no viņu vadītprasmes. Grāmatu veido intervijas ar pašu Jēkabu Spicku, kā arī sarunas ar viņa tuviniekiem, darbabiedriem, domubiedriem un tiem, kuriem Latvijas lauku tematika allaž bijusi svarīga - rakstnieku Ē. Hānbergu, lauksaimniekiem J. Beļavnieku un R. Apalupu, kādreizējo zemkopības ministru R. Dilbu. Grāmata ir autora mēģinājums sarunās gan ar tās varoni, gan citiem saprast, kas, viņuprāt, notika ar Latvijas laukiem pēc neatkarības atjaunošanas, jo īpaši privatizācijas jomā, un vai notikušajam bija alternatīva.

 

Venters, Egīls. Lūnas impērijas hronika. Latviešu proza. [Rīga]: EZIS.LV, [2021]. 

Pieejams: JPB.

Pienāk brīdis, kad neizturamo tagadni panāk vēl šausmīgākā pagātne...Par ko ir šī grāmatar Katastrofas, vīrusi, sabrukums. Vai tā ir civilizācijas pagātne vai nākotne+ Egīla Ventera romāns – Atlantīdas nogrimšana kā brīdinājums mums šodien, kad planēta klimata pārmaiņu rezultātā draud izvārīties vai iet bojā no nāvējošām slimībām. „Lūnas impērijas hronika” sarakstīta postapokaliptiskās literatūras žanrā, kas pazīstams jau no Vecās derības stāsta par Noasu. Grāmata turpina romānu ciklu par Atlantīdu, kas aizsākās 2015. gadā ar romānu „Atlantīda, kāda tā ir”. Tā ir vienlaikus grēksūdze, apokalipse, poēma un mistērija, bet vai tā ir hronikar Kādu gan hroniku var uzrakstīt par salu, kas nogrimusi pirms desmit tūkstoš gadiemr Tomēr pienāk brīdis, kad neizturamo tagadni panāk vēl šausmīgākā pagātne...

 

Vingeita, Līza. Pirms mēs bijām jūsu. Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

1939. gads, Tenesī. Divpadsmit gadus vecā Rilla kopā ar ģimeni dzīvo laivā uz upes, līdz kādu dienu, izmantojot vecāku prombūtni, ierodas svešinieki un aizved Fosu ģimenes piecus bērnus prom. Rilla nevēlas lauzt solījumu tēvam parūpēties par brāļiem un māsām, taču kā lai to īsteno? Mūsdienas, Dienvidkarolīna. Eiverijai Stafordai ir viss, ko var vēlēties – veiksmīga karjera, valdzinošs līgavainis un drīzumā gaidāmas greznas kāzas. Taču nejauša tikšanās satricina viņas pasauli – vai ģimenes noslēpumu atklāšana visu sagraus vai gluži otrādi – atbrīvos?

 

Viška, Signe. Kate, kas gribēja kļūt par vectēvu. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: liels un mazs, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata stāsta par aizrautīgo un apņēmīgo Kati un viņas mierpilno vectēvu. Mazajai meitenei piemīt temperaments un vēlme nekavējoties rīkoties, lai piepildītu savas ieceres. Lēmumu pieņemšana viņai neprasa liekas pārdomas. Taču viņa apbrīno vectēva prasmi dzīvot rāmi un mierīgi, ieturot nemainīgu dzīves ritmu. Šo vecuma viedo vienkāršību Kate sauc par “vectēvu pasauli” un vēlas būt tajā piederīga, tādēļ atrod asprātīgus paņēmienus, lai ārēji līdzinātos vectēvam. Vectēvs pieņem šos spēles noteikumus un ļauj meitenei justies kā “īstam vectēvam”.

 

Zandere, Inese. Divas Almas. Latviešu literatūra bērniem. [Rīga]: liels un mazs, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Meitenītes Almas dzīvē starp realitāti un iztēli nav novilkta stingra robeža, kā tas mēdz būt daudziem bērniem. Tādēļ viņai, vasaru pavadot laukos, līdzās mazai ciema kapsētai, kur šad un tad notiek bēres, nav grūti uz sevi attiecināt pār kapu sētu sadzirdētos vārdus: “Mūsu Alma ir mirusi. Mēs vairs neredzēsimies!” un iztēloties sevi par nomirušu. Alma cenšas saprast atšķirību starp dzīvajiem un mirušajiem, cilvēka attiecības ar savu vārdu, dažādu ar miršanu un piemiņu saistītu izteicienu nozīmi. Autore par šīm eksistenciālajām lietām raksta ar gaišu humoru, kurā nopietnība un smaids nav viens no otra atdalāmi. 

 

Zembergs, Imants. Kur sapņiem nav vietas... Latviešu romāns. [Rīga]: NT Klasika, 2021.

Pieejams: JPB.

Šis ir Imanta Zemberga piektais romāns. Autors runā par ilūziju zudumu. Viņa varonis Arnolds, izgājis cauri visiem Otrā pasaules kara "elles lokiem", piedzīvo brīnumainas un reizē satriecošas pārvērtības, kas no viņa prasa atjautību, drosmi, izturību un spēju pielāgoties arī gan pirmskara, gan pēckara notikumos Latvijā un Krievijā. Skaistā latviešu lauku sētas idille gaist likteņa pavērsienos...

 

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un milzu netaisnība. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kāda netaisnība, ka Teda laiviņa nekad negāžas un negrimst! Kika Mika mazliet apskauž zēnu arī par saldo ievārījuma maizi, žiglo skrejriteni un allaž jautro vectētiņu. Un kā gan lai neizjūt skaudību, ja tavam draugam ir pasaulē brīnišķīgākā rotaļlieta? Taču Kikas Mikas vecmāmiņa labi zina, ka skaudība var radīt arī lielu kaunu un tad visa jautrība ir vējā...

 

Гущин, Виктор Иванович. История Елгавы, 1795-1917. Часть 2. Елгава в истории Российской империи, 1795-1917. Рига: Балтийский центр исторических и социально-политических исследований, 2021. 
 Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Теме строительства в Митаве (после 1919 года - Елгава) в первой половине XIX века посвящен ряд исследований. Помимо обобщающих трудов по истории искусства Латвии, нужно назвать монографию И. Бакуле а также статьи И. Ланцманиса, Э. Гросмане, А. Зиемельниеце, С. Озолы в которых рассматриваются как вопросы общей застройки города в указанный период, включая распространение стиля классицизма, так и история строительства отдельных зданий. В начале XIX века Митава (сегодня - Елгава) оставалась относительно небольшим по площади городом, внешние границы которого четко очерчивал построенный в XVII веке Обводной канал, еще сохранявший очертания бывших пятнадцати оборонительных бастионов.