Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Plaukstošie jeb aprīļa jaunumi 2

Pagājušas Lieldienas. Esam izšūpojušies, sakrāsojuši raibu raibās olas, kopā ar bērniem mēģinājuši ieraudzīt nenotveramo Lieldienu zaķi un nedaudz atpūtušies. Tagad varam uzņemt saules vannas un ķerties klāt darbiem ar jaunu sparu. Bet vakaros palasīt kādu interesantu, autoru un izdevēju sarūpētu grāmatu, ko bibliotēka piedāvā Jauno grāmatu dienās. Šoreiz diezgan daudz latviešu autoru darbu – R. Bulas, M. Ozoliņa un E. Barones detektīvromāni, vairāki romāni par dzīvi, arī kāda jaunās autores debija. Sērija "Es esmu..." O. Zebra skatījums uz Gunāra Janovska dzīvi un daiļradi. Piedāvājumā arī aizrobežu autori romāni, jaunie S. Larkas, M. Ērnestamas u.c. darbi. Ja netīk lasīt romānus, ir literatūra dažādās nozarēs. Nāc, izvēlies un lasi! Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 21.04.2022.

 

Anjello Hornbija, Simoneta. Marķīze. Itāļu vēsturisks romāns. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

S. Anjello Hornbijas romāna centrā ir sarkanmatainā Konstance un aristokrātiskā Safamītu dzimta, kā arī ar tiem saistītie kolorītie personāži - citi aristokrāti, garīdznieki, vienkāršie ļaudis, zemnieki un mafijas aizsācēji. Darbība norisinās 19. gadsimta otrajā pusē Sicīlijā. Fonā norisinās dažādi vēsturiski notikumi: Garibaldi izcelšanās Sicīlijā, vecās karaļvalsts beigas un jaunās, apvienotās Itālijas veidošanās, kā arī vilciena parādīšanās. Romāns ir par neparastas sievietes dzīvi un sevis atrašanu: pārdomām par mīlestību un dzīves sūtību, attiecību veidošanu ar ģimeni, radiniekiem un otro pusi, par ne/samierināšanos ar realitāti, par ilūzijām un meliem, par sevis mīlēšanu un dzīvošanu saskaņā ar sevis noteiktiem principiem.

 

Barone, Esperansa. Sarkanais zelts. Vakara romāns. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Cik maz mēs īstenībā zinām par savu tuvinieku dzīvi, par to daļu, kur mūsu nav klāt, kas neattiecas tieši uz mums! Ko tu darītu, ja kāds no taviem mīļajiem, vistuvākajiem cilvēkiem pēkšņi pazustu? Kam tu zvanītu? Kur tu meklētu? Vai tu būtu gatavs kāpt lidmašīnā un triekties uz otru pasaules malu, lai meklētu adatu siena kaudzē? Pat tad, ja tev pašam būtu tik slikti, ka tu fiziski to gandrīz nespētu? Uz šiem jautājumiem nākas atbildēt Agnesei, kad pēc dažu nedēļu ilga darba starptautiskā uzņēmumā Venēcijā bez pēdām pazūd viņas meita...

 

Bula, Rolanda. Fantoma lieta. 4. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Fantoma lieta” ir ceturtais romāns par izmeklētājiem Asnāti Griezi un Juri Zvirbuli. Šoreiz viņiem tiek uzdota lieta, kas izskatās pēc pašnāvības. Kaut arī nav nekādu pierādījumu, abu pieredze liek domāt, ka tā tomēr varētu nebūt bijusi pašnāvība. Taču kam gan ievajadzējies nogalināt Parīzē strādājošo Bellu Lielezeru, kurai Latvijā nav ne īsti draugu, ne ienaidniekus Kas vispār bija trauslā sieviete, kura tika atrasta mirusi mājā, kuru grasījās pirkt.

 

Ērnestama, Marija. Mīlestības pavasaris. 2. grāmata. Zviedru romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

M. Ērnestamas romāna "Mīlestībai nav brīvdienu" turpinājums. Vēl Ziemassvētkos Līsbetas dzīve šķita nokārtojusies - iemīļots darbs, omulīga mājiņa un jauna mīlestība - viss bija tieši tā, kā viņa pati to vēlējās. Taču, tuvojoties pavasarim, ikdienu darbā aptumšo tenkas, mīļotais pavada laiku, risinot bijušās sievas problēmas, bet kaimiņu mājā ievācas jauns pāris, un nav ilgi jāgaida, līdz Līsbetai nākas ne vien aizstāvēt savas zemes robežas, bet arī cīnīties par naktsmieru... Taču Līsbeta nav vis ar pliku roku ņemama!

 

Facioli, Andrea. Kalnu klusums. Itāļu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Šveice, Lugāno ezera piekraste – klusi kalnu ciemi un ziedos grimstošas pilsētas, vietas, "kur nekas tāds nenotiek". Arī pusaudze Natālija bauda vasaras brīvlaiku, satiekas ar draudzenēm un apdomā, kurā augstskolā studēs, taču pēc tēva nāves pār viņas pasauli nogrūst baisu atklāsmju lavīna. Natālija vairs neko nesaprot, vārdi zaudē jēgu, viņa nespēj runāt... Saskāries ar meitenes nelaimi, arī Elija Kontīni vairs nespēj turpināt mierīgo dzīvi dabas vidū. Bijušais detektīvs sāk šķetināt notikumu virkni, kas saistīta ar naktsklubu "Dzenis"... Vai viņam un Natālijas iemīļotajam Džovanni izdosies iekarot meitenes uzticību, lai tā atrastu īstos vārdus un palīdzētu atklāt noziegumu?

 

Grēgers, Maikls. How Not To Die. Pavārgrāmata. Vairāk nekā 100 recepšu, kas ārstē un palīdz izvairīties no slimībām. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Vērtīgs, praktisks papildinājums grāmatai "Kā nenomirt no..." Vairāk nekā 100 recepšu gardām augu valsts izcelsmes maltītēm, uzkodām un dzērieniem. Receptēs iekļauts dr. Grēgera "Dienas ducis" – vislabākie produkti, kas pagarina mūža ilgumu. Pavārgrāmata noteikti kļūs par izcilu palīgu visiem, kuriem rūp veselīgs uzturs.

 

Hīters, Geralds. Dzīvojot nemīlestībā, kļūstam slimi. Kas stiprina pašdziedināšanās spēkus, un kā beidzot varam kļūt veselāki un laimīgāki. Psiholoģija. Rīga: Ziedu enerģija, 2022. 

Pieejams: JPB.
Nekad nav par vēlu atgūt veselību! Modernā medicīna ir attīstījusies straujiem soļiem, taču cilvēki nav kļuvuši nedz veselāki, nedz laimīgāki. Kā tas iespējams? Lai cik daudz spētu mūsdienu medicīna, atveseļošanās vienmēr ir paša ķermeņa pašdziedināšanās process. Kas ir tas, kas stiprina vai vājina mūsu pašdziedināšanās spēkus? "Dzīvojot nemīlestībā, kļūstam slimi - tā nav tikai tēze, bet gan ar dabaszinātņu atziņām pamatojams un medicīniski pierādāms fakts," savā jaunākajā bestsellerā apgalvo Vācijas populārākais neirobiologs un smadzeņu pētnieks Geralds Hīters un piedāvā vienkāršu risinājumu, ko nekavējoties varam īstenot savā dzīvē, lai beidzot ikviens no mums un mēs visi kopā kļūtu laimīgi un veseli.

 

Ivanovska, Vineta. L’orage Pensera. No franču valodas Negaiss domās. Latviešu stāsti. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB.

Silva dodas līdzi vīram Niko un Angliju, lai dzīvotu pilnvērtīgu ģimenes dzīvi. Diemžēl viss nenotiek, kā iecerēts. Sieviete nevar palikt stāvoklī, un tas ir iemesls arī laulības šķiršanai. Pabeigusi studijas un ieguvusi restorāna vadītāja kvalifikāciju, Silva citā vietā uzsāk savu biznesu. Satiek savu liktenīgo vīrieti Gunartu. Taču grūtības un pārbaudījumi seko ik uz soļa. Vai Silva spēs panest dzīves uzlikto nastu? Kas būs viņas atbalsts vissmagākajos brīžos? Cik daudz prieka un sāpju sniedz kaislīga mīlestība?

 

Keblere, Džekija. Perfekts pāris. Angļu detektīvromāns. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Pirms pusotra gada Džemma satika savu mūža mīlestību Deniju. Kopš tā laika viņu attiecības bija kā sapnis. Tacu kādu piektdienas vakaru Džemma atgriežas mājās, bet Denijs ir pazudis. Divas dienas viņa nav saņēmusi no viņa nekādu ziņu un vēršas policijā. Viņa ir šausmās no uzzinatā - Bristolē klejo slepkava. Kad viņa ierauga slepkavas upuru fotogrāfijas, šausmas tikai pieaug - visi upuri līdzinās Denijam. Tomēr detektīvus Džemmas stāsts nepārliecina. Kāpēc neviens, izņemot Džemmu, nav saticis Deniju nedēļām ilgi? Kāpēc viņu dzīvoklī par Denija eksistenci absolūti nekas neliecina? Vai Džemma stāsta patiesību, vai arī šī laulība slēpj ko tādu, kas no malas nav redzams?

 

Kivirehks, Andruss. Vīrs, kas zināja čūskuvārdus. Igauņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Lēmets uzaudzis starp meža ļaudīm, kas vēl atminas laikus, kad igauņi bijuši vareni un pārtikuši un Ziemeļu Rupucis tos sargājis no visiem ienaidniekiem.Taču pasaule mainās, un līdz ar to arī cilvēku vērtības.

 

Košumkrūmi. Izvēle saulainām un ēnainām vietām, stādīšana, kopšana. Padomsrokā, Nr. 4. Daiļdārzniecība. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.
Dārza tendences 2022; Modes košumkrūmu TOP 5; Vienmēr modē; Praktiski padomi; Saulainai vietai; Ēnainai vietai; Dārza retumi; Krūmi ar ēdamām ogām un augļiem.

 

Larka, Sāra. Vinteru mājas noslēpums. Vācu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vīne. Mūsdienas. Kad gaismā nāk ilgi glabāts noslēpums, sabrūk Elinoras ierastā pasaule. Kā noskaidrojas, Elinoru un viņas māti ar pārējo ģimeni nemaz nesaista asinsradniecība. Lai atrastu savas īstās ģimenes saknes, Elinora dodas uz Dalmāciju un Jaunzēlandi un uzzina trīs dzīvesstāstus, kas ir nesaraujami saistīti... Ceļojums izjauc Elinoras dzīves iepriekšējo kārtību un ir apdraudēta arī viņas laulība. Vai viņai tomēr izdosies atgūt drošību un laimi?. - Uz vāka: Ģimenes romāns par uzticību un nodevību, naidu un mīlestību.

 

Marija, Lorēna. Mierīgi bērni. Kā iemācīt bērniem meditēt un atslābināties. Psiholoģija. Rīga: Helios, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Šajā praktiskajā un iedvesmojošajā grāmatā Lorēna Marija iepazīstina vecākus, skolotājus un cilvēkus, kuru ikdienas darbs saistīts ar bērniem un jauniešiem, ar patīkamām un mierīgām meditācijām, ko iespējams veikt kopā ar bērniem. Autore piedāvā jautrus un vieglus vingrinājumus mazuļiem, lai palīdzētu viņiem nomierināties pirms iemigšanas, kā arī sniedz dažādus padomus, kā mazināt trauksmi pusaudžiem. Tāpat Lorēna Marija skaidro, kā meditācija un apzināšanās palīdz bērniem ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu un autismu.

 

Masa, Viktorija. Trako sieviešu balle. Franču romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Agrā jaunībā zaudējusi māsu, medmāsa Ženevjēva tic vairs tikai zinātnei un medicīnai. Taču viss mainās brīdi, kad daktera Šarko vadītajā slimnīcā nonāk 19 gadus vecā Eižēnija. Ģimene viņu ieslodzījusi dziednīcā, jo Eiženijai ir noslēpums, kura dēļ meitene neiederas 19. gadsimta smalkajā sabiedrībā. Tomēr Eiženija ir apņēmības pilna izbēgt no Salpetrjēras. Tam viņai būs nepieciešama Ženevjēvas palīdzība...

 

Mežote, Silvija. Purva migla. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Vai nakts sapnis var aizvest pie patiesības? Atrisināt kādas pazaudētas dzīves samudžināto pavedienu? Savest kopā likteņa izšķirtus tuviniekus? Sinilgai, negaidīti izlecot no ikdienišķā dzīves ritma, būs lemts to uzzināt. Varbūt. Kas gan lai zina, kurp tas viņu īsti aizvedīs... Bet viņa ir spērusi pirmo soli un devusies ceļā. Uz priekšu vai, iespējams, atpakaļ. Pie sevis. Un turp, no kurienes viņa ir nākusi. Pagātne, reiz noslīkusi purvā, pamazām vien pieprasa tiesības uz dienas gaismu. Tas nebūs tik vienkārši. Varbūt var nomeliorēt purvu, lai to pieradinātu? Varbūt vismaz var mēģināt? Bet vai tāpēc tas atdos savus noslēpumus? Vai var izdzēst bijušo no cilvēku sirdīm? Un vai sapņa vīzijas rādītais ceļš un atminējums atkal neievedīs purvā? Ir tik neparedzami, kurp virzīsies atrisušais pagātnes kamola pavediens.”

 

Moreino, Sergejs. Etorika. Krievu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Izdevums ir smalks, dziļi niansēts un viegli (paš)ironisks stāstu krājums, kurā mūsdienu pasaule uzlūkota ar dzīvesgudru, labvēlīgu, bet ilūziju neaizmiglotu skatienu. Grāmata ir savā ziņā road movie ne tādēļ vien, ka tās varonis nemitīgi klejo, nostalģiski ilgodamies pēc labākas sevis paša versijas: viņš pārvietojas pa mitoloģizētu Austrumeiropu nezūdoša laika meklējumos, cerot atrast jaunu esības dimensiju. "Etorika" var kļūt par kulta grāmatu cilvēkiem, kuri noteikti noliegtu kulta grāmatas iespējamību un vajadzību pēc tās: izglītotiem, viegli ciniskiem un daudz sasniegušiem. 
Atašienes eņģeļi; Šķirsts; Krāsa: baltā; Polija tavās asinīs; Redas vēstules; Nāve Leipcigā; Krāsa: sarkanā; Maskavas dienasgrāmata; Krāsa: melnā; Mans draugs Nakts; Krāsa: zilā; Apvidus viņpus upes; Krāsa: tirkīzs.

 

Moriartija, Laiena. Āboli nekad nekrīt. Austriešu romāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vietējā sabiedrībā Delanijus ciena un mīl. Vecākus - Stenu un Džoju - draugi pat apskauž. Viņi ir kā īsti tenisa korta dievi, un viņu mīlestība vienam pret otru ir teju vai sataustāma. Taču viss mainās, kad pie viņu durvim pieklauvē kāda svešiniece. Drīz vien, bez pēdām pazūd Džoja, kas rada aizdomas, ka ģimene nebūt nav tik perfekta un mīloša, kā liekas. Vai Stens būtu spējis nogalināt savu sievu? Vai varbūt aizdomīgā svešiniece glabā kādu bīstamu noslēpumu?

 

Nats o Dāgs, Niklass. 1794. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ir sācies jauns gads, un barona Reiterholma aizbildņa režīms Stokholmai ir laupījis krāsas un dzīvību. Ikviens, kurš neieņem gana augstu stāvokli sabiedrībā, ir spiests ģērbties pelēcīgi. Ļaudis šo gadu drīz vien iesauks par Dzelzs laikmetu. Dānvīkenas hospitālī kāds jauns, dižciltīgs puisis mokās sirdsapziņas pārmetumos par briesmīgo noziegumu, kurā tiek vainots. Kādā nomnieka saimniecībā valsts vidienē māte skumst par meitu, kura mirusi savā kāzu naktī. Kad visi citi ir atteikušies izmeklēt šo nāves gadījumu, māte vēršas pie kārtībnieka Kardella, kurš jau labu laiku nezina, no kā pārtikt, lai sagaidītu nākamo dienu.

 

Ozoliņš, Mikus. Dzelmē. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Parasts trešdienas rīts. Kāds vīrs dodas izbraucienā ar motorjahtu pa Daugavu, divi puiši aizvadījuši nemierīgu naktsmaiņu hidroelektrostacijas vadības telpā, studenti Valmierā aizstāv diplomdarbus, bet kādas privātmājas dārzā jaunieši cep gaļu un izklaidējas. Taču pēkšņi nogrand sprādziens un no Daugavas dzīlēm sāk pacelties violeti dūmi. Drīz kļūst zināms, ka ir iespējams vēl viens sprādziens, kas varētu sagraut visu Rīgas centru. Un romāna varoņiem nākas pieņemt, iespējams, svarīgākos lēmumus savā dzīvē.

 

Pavītols, Juris. Liecinieka spoguļportrets. Latvijas mūzika. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.

1981. gadā, kad Valmieras kultūras namā uz skatuves atskanēja vārdi “Ir latviešu tauta akmens, māls un smilts…”, manī piedzima ticība par neatkarīgu zemi, kurā dzīvošu un turpināšos. Tas bija viņš ar greizo smaidu un vislatviskāko roka sajūtu balsī. Juris! Viņa balss tembrs paliek atmiņā un zemapziņā atdzīvojas brīžos, kad zūd pamats un pārliecība, ka tas, kādi esam un kādā zemē dzīvojam, ir vairogs, zem kura slēpties lietus, krusas un vētras laikā. Man “Līvi” nekad nav mainījuši sastāvu. Izspūruši, noliedzoši, lecīgi un bezbailīgi. Kā latviešu streļķi ar ģitārām rokās viņi kājās cēla manu paaudzi. 2022. gadā atmiņas ir pirmais, kas iešaujas prātā par Juri Pavītolu. Laikam ejot, esmu saticis cilvēku, kurš mani aicināja dziedāt savā jaunajā grupā, kurš savulaik uzvilcis zemessarga formas tērpu un slēpies mežā, kurš allaž cīnījies par latviešu valodas lietošanu pašu zemē, kurš kļuva par skolotāju un pasniedzēju Liepājas Universitātē un kurš sarunās ar mani vienmēr pamanās strīdēties par jebko. Arī tagad, kad aicinu izlasīt viņa jauno grāmatu, pirms rakstu par to, es palieku neziņā, par ko tā būs. Kaut patiesībā zinu gan… par mūsu mīļo Latviju, par patiesību, ko katrs redzam savām acīm, un “Līviem”, par kuriem tiks runāts arī pēc tam, kad mūsu pašu vairs nebūs…/Ingus Ulmanis.

 

Stankevičs, Zbigņevs. Quo vadis, Rietumu pasaule? Reliģija. Rīga: Zinātne, 2022.

Pieejams: JPB.

Zbigņeva Stankeviča grāmata ir izcils Bernharda Veltes filozofiskās domas analīzes paraugs, kas noderēs ikvienam, kurš vēlas atrast kvintesenci tam, par ko Eiropas izcilākie pēdējo gadsimtu filozofi ir domājuši un "lauzuši šķēpus" attiecībā uz cilvēka garīgo būtību un cilvēces attīstības līkločiem, tai skaitā kristīgās ticības un reliģijas vietu un lomu modernajā sabiedrībā. Izmantojot vācu filozofa un teologa Bernharda Veltes atstāto rakstisko mantojumu, grāmatas autors ieved mūs problemātikā, kas tā vai citādi skar ikvienu no mums, neatkarīgi no tā, vai ticam vai neticam transcendentālajam. Un tas ir jautājums: kurp dodies, Rietumu pasaule un civilizācija?

 

Tirzmaliete. Rakstnieces Lejasciema perioda apceres. Rakstnieces Tirzmalietes Lejasciema perioda (1912-1942) pārdomas un apcerējumi. Rīga: NT2015; Andimar-J, 2022. 

Pieejams: JPB.

Jaunākajā grāmatā ietvertas rakstnieces pārdomas un apcerējumi laikā no 1923. līdz 1938. gadam. Apceres nosacīti būtu iedalāmas trīs daļās - apceres, kas satur eksaktu, pārbaudāmu informāciju ; apceres, kurās paustās domas atsevišķos gadījumos varētu būt diskutablas un pat neviennozīmīgas, tomēr labi raksturo autores nostāju un apceres kā Ulmaņa personības un politikas slavinājums.

 

Tolstaja, Tatjana. Lūška. Krievu romāns. Rīga: Prometejs, 2022.

Pieejams: JPB.

Pele valda pār visu. Šķiet, kas tas tāds – pele? Mazītiņš pelēks pinkulītis? Pīkst pagrīdē, bet ja viņu ķer – viņa tikai žvīks ar astīti, un viņas vairs nav? Nu nē. Tak pele – mūsu dzīves pamats. Viņa dod cilvēkam visu. Gan gaļu virumam, un ādiņu, un arī izkaltētām astītēm pielietojums atradīsies. Pele visdrošākā valūta. Par peli tirgū var daudz ko iemainīt. Pat grāmatas!

 

Vaita, Kārena. Viesi no pagātnes. Tredstrītas sērija. 5. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Melānijas Midltones dzīve pāris gadu laikā ir sagriezusies ar kājām gaisā: viņa ir apprecējusies ar savu sapņu vīrieti, kļuvusi par māti dvīņiem un negaidīti mantojusi vecu māju no kāda vientuļa kunga. Atgriezusies mākleres darbā pēc dekrēta atvaļinājuma, Melānija jau pirmajā dienā tiek pie jaunas klientes. Arī Džeina Smita ir mantojusi māju, tikai viņai nav ne mazākās nojausmas, kā tas varējis notikt, jo bārene Džeina nekad mūžā nav neko dzirdējusi par nelaiķi Batonu Pinkniju, kura novēlējusi savu savrupnamu pilnīgai svešiniecei. Centieni atšķetināt šo mīklu aizved pie pagātnes noslēpumiem, kuriem ir laiks nākt gaismā.

 

Viegls dārzs. Moderni risinājumi dārza iekārtošanai. Vienkārši kopjami skaistākie augi. Dārzkopība. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Viegli kopjama dārza nosacījumi un paņēmieni iekārtošanai; Idejas puķu, graudzāļu, koku un skuju kokaugu izvēlei; Paša audzēts garšīgāks! Ieteikumi pārtikas augu dārza izveidošanai; Padomi dārza veselībai. 
      

Vītola, Meldra. Pareizās izvēles un citas muļķības. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Vīrietis un sieviete. Pretmeti, kā pierasts domāt, bet varbūt vienkārši divas cilvēciskas būtnes, kas katrs dzīvi redz no sava skatu punkta. Katram būs savas nožēlas un savi prieki pieaugot. Bet tas vēlāk. Pagaidām viņi ir puika un meitene. Aleksandrs par sevi nepārliecināts, kurš par varītēm vēlas būt pieņemts. Natella sevī noslēgusies, kura spēj atvērties vien savam labākajam draugam Aleksandram. Viņi ir labākie draugi, bet tas var mainīties, ja Aleksandrs lems par labu draudzībai ar klases foršāko zēnu Danielu. Kāpēc puika nevar draudzēties ar abiem? Tā taču būtu vieglāk vai ne? Tikai gadās tā, ka dzīve dažkārt ir uzstājīga un negrib iet uz kompromisiem. Arī Aleksandram un Natellai liktenis liks izdzīvot katram savus līkločus, kas gan krustojas, gan šķiras, lai jau atkal satiktos un pēcāk atkal šķirtos un jau atkal… Dzīve sastāv no nebeidzamām izvēlēm. Jā, bieži arī muļķīgām nevis pareizām izvēlēm.

 

Zebris, Osvalds. Mežakaija. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Autors ieved mūs ietilpīgu simbolu un tipāžu pasaulē, kur literatūra ir pati dzīve un otrādi. Vēstījums skan rakstnieka Gunara Janovska balsī, un vienīgais, kas tajā jūtams no Osvalda Zebra, ir plašāka perspektīva, sava veida nojausmas par to, kas būs tālāk. G. Janovska teksti ir gandrīz zudušās, nokautās Latvijas pieminēšana. Rakstīti cerībā, ka brīnums notiks, ka viņa atkal elpos. Nozīmīgākais, paliekošākais viņa devums ir tāds vēsturisko notikumu atgādinājums, kas nevis vispārina, bet konkrēti un tieši parāda, kā idejas un ideoloģijas samin cilvēku dzīves.


Jaunajiem lasītājiem

Aizraujoši vakarstāsti. Pasakas bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
Esi gatavs jaukam vakara cēlienam kopā ar sirsnīgajiem Disney un Disney/Pixar studijas animācijas filmu varoņiem! Šajā krājumā dodies līdzi Rībkājim nakts piedzīvojumā, palīdzi Arielai noskaidrot malduguņu mīklu, iepazīsti Pelnrušķītes jauno peļu draudzenīti Grētu un vēl, un vēl! Lai lasīšanas prieks ik vakaru vieno bērnus un vecākus!

 

Andersone, Henrika. Gabaliņš dvēseles. Zviedru romāns jauniešiem. Rīga: Liels un Mazs, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tas ir piecpadsmitgadīgas meitenes stāsts par savu noslēpumaino pirmo mīlestību, kas apvieno gan risku un izaicinājumu, jo puisim ir slikta slava, gan patiesas jūtas un romantiku. Jaunietes acīm skatīta ģimenes situācija – jaunākā brāļa slimība. Gan mīlestības stāsts, gan bīstamais mēģinājums palīdzēt slimajam brālītim ar maģijas palīdzību liek grāmatas varonei iepazīt savas personības tumšās šķautnes.

 

Bite pina zelta kroni. Latviešu tautasdziesmas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatai atlasītajās latviešu tautasdziesmās apdziedāts Latvijas dabas skaistums – gan dabas parādības, gadalaiki, saulgriežu svētki, gan zvēri, kukaiņi un putni. Tautas dziesmas labāk izprast bērniem palīdzēs arī krāšņās ilustrācijas.

 

Hantere, Ērina. Klanu suņi. Tukšā pilsēta. 1. Angļu fantastikas romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Ē. Hanteri lieli un mazi lasītāji visā pasaulē jau iepazinuši kā grāmatu sērijas "Klanu kaķi" autori. Viņu iedvesmo mīlestība pret dzīvniekiem un aizraušanās ar savvaļas dabu. "Klanu suņi" ir romānu cikls, kurā galvenie varoņi ir suņi: gan draudzīgi un biedriski, gan arī neganti un nežēlīgi. Ir pienākusi suņu kārta valdīt savvaļā. Leo, dēvēts arī par Veiksmīgo, allaž ir vadījis dienas kā vienpatis, bet, nograndot Lielajam Rūcienam, visa viņa pasaule mainās. Uz katra stūra uzglūn ienaidnieki, un Leo apzinās, ka viens pats neizdzīvos, tāpēc piebiedrojas baram. Viņš nav īsti gatavs paļauties uz citiem suņiem vai uzņemties atbildību par tiem, taču šajā jaunajā, bīstamajā pasaulē izvēles iespēju var arī nebūt.

 

Jacino, Kristīne. Kur rodas cīsiņi un desas? Bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sērijas “Profesore Jacino” grāmatā “Kur rodas cīsiņi un desas?” soli pa solim atklāts ceļš, kā līdz mūsu virtuvei nonāk cīsiņi un desas. Lasītājs noskaidros, no kādām izejvielām cīsiņus un desas var ražot, kas ir pārtikas piedevas un kāpēc tās lieto, kā notiek cīsiņu un desu pildīšana, vārīšana, atdzesēšana un iepakošana, kā šos produktus pareizi uzglabāt, ko iesākt ar tukšo iepakojumu, kā pagatavot cīsiņu “astoņkājīšus” un, pats galvenais, kā cīsiņu un desu ražošanas gaitā iesaistās visjaunākās tehnoloģijas. Lasītāju apgaismos un izklaidēs profesore Jacino, runcis Bernards, brokolis Smukulis un viņu draugi. Grāmatā iekļauti arī dažādi saistoši uzdevumi.

 

Jacino, Kristīne. Kur rodas rudzu maize? Bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Sērijas “Profesore Jacino” grāmatā “Kur rodas rudzu maize?” soli pa solim atklāts ceļš, kā no labības lauka līdz mūsu virtuvei nonāk rudzu maize. Lasītājs noskaidros, kā maizes ceptuve tiek pie rudzu miltiem, no kādām izejvielām un kādā veidā top mīkla, kas ir plaucējums un ieraugs, kā tiek veidoti maizes klaipi, kur un kā tos cep, sagriež un iepako, ko iesākt ar tukšo iepakojumu, kā mājās pagatavot maizes grauzdiņus un, pats galvenais, kā maizes ražošanas gaitā noder visjaunākās tehnoloģijas. Lasītāju apgaismos un izklaidēs profesore Jacino, runcis Bernards un maizes ceptuves eksperti. Grāmatā iekļauti arī dažādi saistoši uzdevumi.

 

Lī, Amanda. Jaunie piedzīvojumi Muminielejā. Pēc Tūves Jānsones darbu motīviem. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai atceries trollīti Muminu un viņa sirsnīgo ģimeni? Šajā grāmatiņā uzzināsi, kā viņi iepazinās ar neredzamo bērnu, kādus neparastus notikumus trollītis piedzīvoja pašā ziemas vidū un kā viņiem veicās, izmeklējot kādu mīklainu pazušanu. Kaut arī dzīve Muminielejā ir pilna pārsteigumu, Mumini pret visiem izturas laipni un katru situāciju allaž uztver filozofiski un labvēlīgi. 

 

Samauska, Ieva. Uzmanību - nikns suns! jeb Figaro, beidz baidīties! Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 
Rakstot šo grāmatu, man nekas nebija jāizdomā: es Figaro sastapu pirms vairākiem gadiem Cēsīs. Draudzīgu un skaistu. Tomēr bija viens “bet” – šis suns bija bailīgs! Savukārt vistas, augstprātīgais gailis, pļāpīgās kazas, visi daudzie kaķi un suņi, par ko rakstu grāmatā, arvien dzīvo manās mājās un to apkārtnē Saldū. Jāizdomā nebija arī tas, ko zināju: bailes no mums aiziet projām, ja ieskatāmies tām acīs. Varbūt ne vienmēr to atceramies. Tad ir labi, ja uzrodas kāds draugs, pat ja tas ir tikai mazs kaķītis, lai mūs iedrošinātu. Un neprasa par to neko pretī, pat ne cepumiņus. Tad nekas cits neatliek kā sākt ticēt – gan pašam sev, gan arī visam labajam dzīvē, pat ja tā ir balta suņu meitene, kurā iespējams iemīlēties līdz ausu galiņiem...

 

Zēriete, Inita. Mazais lasīt-prieks. Zil-bī-šu grā-ma-ta. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Avots, [2022?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mazo draudziņ! Ļoti ceram, ka mazais lasītprieks pāraugs ļoti lielā lasītpriekā un lasīšana kļūs par tavu lielo aizrautību. Grāmatas aizvedīs tevi brīnišķīgajā piedzīvojumu un atklājumu pasaulē. Dzejolīši, kuros vārdi sadalīti zilbēs.