Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Palu laika jaunumi bibliotēkā

Ar slīdošajiem ledus gabaliem Lielupē mādams ardievas aizejošajai ziemai, pilsētā iebrāzies marts. Satupinājis kokos agros strazdus, sauc ļaudis ārā, purina biezos mēteļus, rausta šalles un tracina kaķus. Bibliotēkas plauktus marta sākumā atkal papildinājušas jaunas grāmatas. Kādā no jaunajām grāmatām varam lasīt simtgadnieka Alberta Reihenbaha sev prasīto "Kādreiz jautāju - vai vērts dzīvot?" Atbildi meklēsim grāmatā "Vērts dzīvot Latvijai!"', kuras simtgadīgo autoru raksturo vārdi "Kur bija Alberts, tur nekādas sūkstīšanās"; "Viņa rakstītais liek saņemties un pārvērtēt grūtības". Varbūt tieši to mums šobrīd vajag?

100 dzīvnieki. Es mācos runāt. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: BJB "Zinītis"

Šajā cieto lapu grāmatā atrodami dzīvnieku attēli un vārdi - mājas mīluļi, mājputni, sīkie dārza, meža un pļavas iemītnieki, pat svešzemju dzīvnieki. Grāmatu vēlams skatīties kopā ar pieaugušo, jo, klausoties pieaugušā runā un aplūkojot jaukos fotoattēlus, bērns iemācīsies jaunus vārdus. 

 

 

 

7 stāsti par draudzību. Amerikāņu literatūra bērniem. Princeses. Rīga: Egmont Publishing, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Princeses allaž ir ļoti aizņemtas. Pelnrušķīte darina skaistas kleitas. Sniegbaltīte rīko viesības rūķīšiem un milžiem. Salātlapiņa mācās gleznot un audzē zemenes. Arī Arielai, Jasmīnai, Rozei un Tiānai netrūkst darāmā. Tomēr pirmajā vietā vienmēr ir rūpes par draugiem. Šajā krājumā apkopotie sirsnīgie stāsti mudina ļauties sapņiem un novērtēt draudzību!

 

 

Auziņš, Arnolds. Masāža tikai vīriešiem. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Masāža tikai vīriešiem" ir man neraksturīgs romāns, no erotikas vienmēr esmu apzināti vairījies. Ierosmi rakstīt guvu, nejauši iepazinies ar bijušo staiguli, kura man uzticēja savu dzīvesstāstu. Pats nekad neesmu izmantojis pērkamo dāmu intīmpakalpojumus, es viņas nenosodu, bet mēģinu saprast, lai gan īsti saprast sievietes nevienam vīrietim nav izdevies. Domāju, ka lasītājiem būs interesanti sekot līdzi komiskajiem notikumiem un mēģināt uzminēt, kurš nogalināja mīlēto un skaisto ielasmeitu. 

 

 

Baumanis, Jānis. Krimināltiesiskās attiecības un to noregulējums kriminoloģiskajā visumā. Krimināltiesības. Rīga: Latvijas Vēstnesis, 2020. Pieejams: JPB.

Grāmatā sniegts ieskats dažādās krimināltiesiskajās zinātnēs - ne tikai krimināltiesībās un kriminālprocesa tiesībās, kas pēdējā laikā mūsu valstī raisījušas salīdzinoši lielu interesi, bet arī kriminoloģijā un kriminālistikā. Autors pievērsies tādiem nozīmīgiem jautājumiem kā koruptīvie noziedzīgie nodarījumi publiskajā un privātajā sfērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija. Savukārt, analizējot tiesu praksi, īpaša uzmanība veltīta noziedzīgiem nodarījumiem preču zīmju un dizainparaugu jomā. Lai vērstu uzmanību uz krimināltiesisko attiecību un to noregulējuma izpausmju bezgalību, autora viedokļu apkopojums piesaistīts analoģijai ar visumu. 

 

Bredforda, Sāra. Karaliene Elizabete II. Angļu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.  Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tēvoča skandalozā atkāpšanās no troņa un tēva kronēšana, Otrais pasaules karš un Lielbritānijas bombardēšana, seksa un spiegu skandāli, impērijas robežu dramatiska sašaurināšana, Aukstais karš, diži premjerministri - Lielbritānijas karalienes Elizabetes II mūža laikā pasaule ir mainījusies kā paātrinātā filmā. Paralēli politikai kā uz delnas allaž bijusi karalienes ģimenes dzīve, tās locekļu tikumi un mīlas dēkas, kāzas un šķiršanās, prieki, bēdas un nacionāla mēroga traģēdijas. Kā Elizabetei II šajos notikumos izdevies saglabāt stingro nostāju un aso skatienu.

 

Bumbiere, Daina. Līdzskaņu spēles. 1. daļa.  Latviešu valoda. Mācību spēles. Rīga: RaKa, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Grāmatā apkopotas logopēdiskās spēles, kas palīdz bērniem diferencēt balsīgos un nebalsīgos līdzskaņus. Autore piedāvā sagriežamas kartītes, kur centrā ir attiecīgais burts, bet apkārt tam bērniem jāsaliek attēli, kuros atainoto parādību nosaukumā sākumā, vidū vai beigās ir burtam atbilstīgā balsīgā vai nebalsīgā skaņa. Kartīšu kopā likšana notiek sadarbojoties ar logopēdu vai individuāli, papildinot darbības ar daudzveidīgiem skaņu izrunas vingrinājumiem. 1. daļa veltīta līdzskaņiem s un z, š un ž, c un dz, č un dž. Spēles papildina metodiskie norādījumi gan par spēli, gan skaņu izrunu. Uzdevumi izstrādāti praktiskā darbā ar bērniem. Grāmatas autore ir logopēde ar ilggadīgu pieredzi. Lasītāji jau pazīst viņas logopēdiskās spēļu grāmatas "Burtu paslēpes", "Vārdiņš, vārdiņš, teikumiņš", "Jautrās atskaņas", "Veiklais bilžu burtotājs". 

 

Bumbiere, Daina. Līdzskaņu spēles. 2. daļa. Latviešu valoda. Mācību spēles. Rīga: RaKa, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Turpinot 1. daļu, grāmatā apkopotas logopēdiskās spēles, kas palīdz bērniem diferencēt balsīgos un nebalsīgos līdzskaņus. 2. daļa veltīta līdzskaņiem t un d, k un g, ķ un ģ, kā arī h. Arī otrajā daļā autore piedāvā sagriežamas kartītes, kur centrā ir attiecīgais burts, bet apkārt tam bērniem jāsaliek attēli, kuros atainoto parādību nosaukumā sākumā, vidū vai beigās ir burtam atbilstīgā balsīgā vai nebalsīgā skaņa. Kartīšu kopā likšana notiek sadarbojoties ar logopēdu vai individuāli, papildinot darbības ar daudzveidīgiem skaņu izrunas vingrinājumiem. Spēles papildina metodiskie norādījumi gan par spēli, gan skaņu izrunu, kā lasītāji jau iepazinās ar "Līdzskaņu spēles 1.daļā", "Patskaņu un divskaņu spēlēs".   

 

Donaldsone, Džūlija. Bubulis. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Pa biezu mežu pelēns naski iet, To lapsa pamana, un viņš tai garšīgs šķiet. Taču lapsa ir mazākā no attapīgā pelēna problēmām. Jau drīz viņam ceļā stājas pūce, čūska un... Palīgā! Ak nē! Bubulis! 

 

 

 

Dziesmas manai Jelgavai. Latviešu dziesmas. Mūzikas skaņu ieraksts. Jelgava: Zemgales kultūras studija, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Iznācis audioalbums "Dziesmas manai Jelgavai", kurā apkopoti skaņdarbi un dziesmas, kas veltītas Jelgavai vai kurās tā pieminēta. Iekļauti ir vairāki zināmi autordarbi, tautasdziesmas, kā arī skolēnu rakstīti dzejoļi, kuriem īpaši komponēta mūzika. Izdevējs un idejas autors ir biedrība "Zemgales kultūras studija". “Albums ir lolots jau vairākus gadus, ideja aizsākās ar 750. gadadienas koncertuzvedumu "Pa gabaliņam Jelgavu lieku", kurā tika apvienotas dziesmas par Jelgavu un no jelgavniekiem. Izdodot albumu, vēlējāmies, lai tās būtu pieejamas visiem," stāsta biedrības vadītājs Uldis Timma. Albums CD formātā kalpos kā pilsētas reprezentācijas dāvana, iespējams, to vēlāk varēs arī iegādāties, taču jau tagad tas ir pieejams visos populārākajos mūzikas straumēšanas portālos. Bez maksas to var noklausīties, piemēram "YouTube", kur līdzās 13 albuma dziesmām pievienots arī ieraksts, kurā dzirdamas dažādas pilsētas skaņas. - Izlases izveidošanā piedalījušies jelgavnieki - komponisti, dzejnieki, mūziķi un iedvesmotāji.  

 

Dzimtu rakstos. Nīcas novada atmiņu stāsti. Atmiņu tēlojumi. Rīga: Jumava, 2020. Pieejams: JPB.

Nīcas novada lielākā bagātība ir tā ļaudis. Strādīgie, uzņēmīgie, izturīgie. Tie, kas ne pēc savas gribas piedzīvoja Sibīriju. Var aizmirst un var atcerēties. Var piedot, bet ir jāatceras. Šī grāmata ir, lai atcerētos. Šī grāmata ir atmiņu piemineklis jums, Sibīriju piedzīvojušie, jūsu bērnībai un jaunībai, jūsu spēka gadiem, jūsu sapņiem un cerībām, jūsu mūžam. 

 

 

 

Dzīvnieki. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

1 kārba (8 grāmatas). [1], Dzīvnieki laukos ; [2], Jūras iemītnieki ; [3], Mājas mīluļi ; [4], Rāpuļi un abinieki ; [5], Dzīvnieku mazuļi ; [6], Kukaiņi un zirneklis ; [7], Savvaļas dzīvnieki ; [8], Putni. 

 

 

Elia, Deina. Cilmes šūnu aktivizēšana ar uzturu. Ēšanas paradumi. Rīga: Lietusdārzs, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Šī grāmatas centrā ir pārliecība, ka cilvēka organismam piemīt dabiskas spējas aktivizēt cilmes šūnas un šīs spējas katrs cilvēks var veicināt, apzināti izmantojot uzturu. Vispirms autore sniedz īsu ieskatu cilmes šūnu tēmā – apraksta to dažādos veidus, pastāsta, kāpēc tās tiek izmantotas, izskaidro cilmes šūnu transplantācijas un terapijas iespējas utt. Taču galvenā grāmatas daļa veltīta izklāstam, kā katrs pats var optimizēt cilmes šūnu darbību, līdz ar to uzlabojot veselību, pašsajūtu, dzīves kvalitāti un palēninot bioloģisko pulksteni. Autore atklāj, ka cilmes šūnas nav saistāmas tikai ar sarežģītiem laboratoriskiem izmeklējumiem un ķirurģiskām manipulācijām. Tām ir vistiešākais sakars arī ar mūsu izvēlēm un rīcību pārtikas veikalā, virtuvē, guļamistabā, sporta laukumā.   

 

Finkelrots, Alēns. Pirmajā personā. Franču filozofi. Rīga: Omnia mea, 2020. Pieejams: JPB.

Franču filozofs un rakstnieks Alēns Finkelkrots (1949) ir aptuveni trīsdesmit grāmatu autors, Franču akadēmijas loceklis no 2014. gada, viens no šodienas Francijas ievērojamākajiem domātājiem. Alēns Finkelkrots savos darbos ir analizējis šobrīd visai aktuālo tabu tematu, proti, identitātes jautājumus.        

 

 

 

Ivanovska, Vineta. Trīs minūtes. Latviešu romāni jaunatnei. Rīga: Sava grāmata, 2021.Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

 Kadrija jau 16 gadus dzīvo kopā ar savu vīru Jēkabu. Un domā, ka ar laulību viss ir kārtībā. Vai tiešām?! Viņu mājās ierodas jauni īrnieki. Starp Kadriju un Franci pamostas jūtas, bet arī viņš ir aizņemts.

 

 

 

 

Izaksons, Valters. Einšteins. Biogrāfijas. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. Pieejams: JPB.

Alberts Einšteins ir viena no dižākajām mūsu laikmeta ikonām. Izspūrušo matu oreols, mirdzošās acis, pievilcīgā cilvēcība un neparastais spožums padara viņa seju par simbolu un vārdu ? Par sinonīmu ģēnijam. Pirmajā pilnīgajā biogrāfijā, kopš kļuvuši pieejami visi Einšteina dokumenti, autors Valters Izaksons ne tikai skaidro, kā darbojās šis izcilais prāts, bet arī sniedz brīnišķīgu ieskatu viņa atklātajā Visumā un paša atklājēja personībā. 1905. gadā, strādājot vienkārša ierēdņa amatā Šveices patentu birojā, Einšteins uzrakstīja četrus darbus, kas fizikai piešķīra jaunu nozīmi. Viņa panākumu pamatā bija šaubas par vispāratzīto gudrību un izbrīns par noslēpumiem, kas citiem šķita ikdienišķi. Tas viss padarīja viņu par dumpinieku, kas ar cieņu izturas pret dabas harmoniju, par cilvēku, kam iztēle un gudrība piemīt pareizās proporcijās, lai pārvērstu cilvēku izpratni par Visumu.   

 

Jakubovska, Māra. Bračka. Latviešu romāns jaunatnei. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Renārs ir visparastākais sešpadsmitgadnieks. Mācās Rīgā un nedēļas nogalēs brauc uz savām mājām. Dzīve viņam piedāvā tik daudz - draugus, izpriecas un meitenes! Turklāt puisim ir paveicies – vecāki ilgstoši strādā ārzemēs un sūta naudu iztikšanai. Visa privātmāja ir Renāra un viņa brāļa rīcībā. Gandrīz ideāli! Tiesa, brālim ar draudzeni attiecības nav tās labākās, abi bieži strīdas un savam bērnam pievērš maz uzmanības. Renārs gan visu darīs savādāk un, kad satiks savu īsto meiteni, pret viņu izturēsies daudz labāk nekā bračka.  

 

Judina, Dace. Krustceles.   Latviešu romāni. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirms trīssimts gadiem nelielā Rietumkurzemes miestiņā tika sadedzināts Vecais Zalktis – burvestībās un ļaundarībās nepatiesi apsūdzēts turīgs saimnieks, vieds, gudrs vīrs, kurš dzīvojis Biezoknī kopā ar vilkiem, redzējis laiku, pratis putnu, zvēru, koku un akmeņu valodu... Kopš tās dienas Dālderciema iedzīvotājus jau devītajā paaudzē vajā Vecā lāsts, pa vienai vien iznīcinot nodevīgo dzimtu atvases. Bet Biezokņa būdā kāds joprojām dzīvo...Pēdējo gadu laikā Dālderciemā notikušas lielas pārmaiņas: nodibināta pamesto un no ļaužu vardarbības cietušo dzīvnieku patversme Zvēru māja, kuras vadītāja – sarkanmatainā, nešpetnā Agnese – spēj sarunāties ar putniem, zvēriem, kokiem un akmeņiem, viņu sargā liels, pelēks vilks; nesen ciemā ieradies un uz dzīvi apmeties Toms – Vecā Zalkša mazdēls desmitajā paaudzē; it kā klusie un lādzīgie cieminieki cits pēc cita atklāj savas īstās sejas, bet Dāldermuižā, kur reiz mituši Vecā Zalkša spīdzinātāji, tiesneši un slepkavas, notiek baisas lietas... Vai taisnība senajam pareģojumam: lāsta vara izbeigsies tikai tad, kad vilks noticēs cilvēkam?

 

Jurkāne, Anna. Muzeja vēstures mirkļi Turaidā. Turaidas muiža. Turaida: Zinātne, 2020. Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti Turaidas muzejrezervāta direktores Annas Jurkānes raksti presē, ziņojumi, uzrunas un intervijas, kas radītas vairāk nekā 35 gadu garumā. Grāmatu papildina ieskats muzejrezervāta notikumu hronikā. No vēstures izpētes viedokļa rakstu krājums ir nozīmīgs avots, kas apliecina, ka muzeja vadība un attīstība ir radošs un mainīgs process, un ik pēc noteikta laika tajā var ieraudzīt izmaiņas, pat pretrunas par atsevišķiem jautājumiem, ko radījuši daudzi un dažādi apstākļi.         

 

 

Kalnozols, Andris. Kalendārs mani sauc. Latviešu romāns. Rīga: Orbīta, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāna centrālais tēls ir jauns vīrietis ar grūti definējamu garīgās veselības stāvokli. Brīžiem šķiet, ka viņa prāts strādā kā bērnam, citkārt - ka labāk nekā vairumam pieaugušo. Stāsta struktūru veido vietējās mazpilsētas mācītājam rakstītas vēstules, kurās galvenais varonis reflektē par savā dzīvē notiekošo, tādējādi iepazīstot pats sevi un apkārtējo pasauli. Nelaimīga iemīlēšanās viņu novedusi pie eksistenciālas nepieciešamības no galvas iemācīties katra kalendāra datumā svinamās vārdadienas, lai "nokļūtu tuvāk" iecerētajai meitenei, proti, - starp visiem vārdiem atrodams arī viņējais.   

 

Knopkena, Santa. Pasaka par Mazo Meluķi Blēdi Bezkaunīgo. Latviešu literārās pasakas. Saldus novads: Santa Knopkena, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Reiz dzīvoja Meluķis. Mazais Meluķis Blēdis Bezkaunīgais. Viņš bija viens no tiem daudzajiem mazajiem meliem, kas, patiesību sakot, vēl šodien ir pasaulē. Neviens ar viņu nevarēja tikt galā. Ne bērni, ne pieaugušie.       

 

 

 

 

Lasmane, Valentīne. Nakts jau nav tikai gulēšanai.  Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Mansards, 2020. Pieejams: JPB,  Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ar šo grāmatu LU Filozofijas un socioloģijas institūts, asociācija "Dzīvesstāsts" un apgāds "Mansards" aizsāk mutvārdu vēstures sēriju "Bezbailīgie" - par Latvijas valsts vienaudžiem, kuri riskēja ar dzīvību, lai Otrā pasaules kara beigās glābtu cilvēkus no atkārtotas padomju okupācijas. Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts izdots Gaita Grūtupa literārajā apdarē. V. Lasmane ir viena no bezbailīgajiem, kuri II pasaules kara noslēgumā organizēja bēgļu laivas uz Zviedriju. Jaunībā viņa bieži pārdzīvojusi bailes un mācījusies tās pārvarēt. Bailes atkāpās īstu briesmu priekšā, un viņas rīcība Valentīni piepulcē nacionālās pretestības kustības klusajiem varoņiem.  

 

Lī, Amanda. Piedzīvojumi Muminielejā. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Vai tu jau pazīsti trollīti Muminu un viņa sirsnīgo ģimeniL Esi laipni aicināts MUMINIELEJĀ! Uzzini, kādu dziesmu ir sacerējis klejotājs Susuriņš, kas patīk Snorkes jaunkundzei un kādas palaidnības atkal sastrādājusi mazā Mija. Katra šīs brīnišķīgās grāmatas lappuse aicina saskatīt apkārtējās pasaules skaistumu – kā tas lieliski padodas Muminiem!

 

 

Lieljuksis, Aldis. Operatīvās darbības tiesiskās un praktiskās problēmas. Kriminālistika. Rīga: RSU, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmata ir noderīga tiesību zinātnes studentiem mācību procesā, visu līmeņu operatīvajiem darbiniekiem, izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem pildot amata pienākumus, kā arī ikvienam interesentam.” Operatīvās darbības mērķis ir aizsargāt sabiedrību no noziedzīgu plānu īstenošanas, piemēram, terorisms, slepkavības, laupīšanas, izteiktiem nopietniem draudiem [u.c]. Ja noticis noziedzīgs nodarījums, operatīvās darbības pasākumi tiek vērsti uz nodarījuma atklāšanu, vainojamo personu noskaidrošanu un atrašanu. Arī bezvēsts pazudušu cilvēku meklēšanā nepieciešamības gadījumā tiek izmantotas likuma dotās iespējas Operatīvās darbības pasākumi ir vērsti arī uz valsts noslēpuma aizsardzību no prettiesiskas izmantošanas un likumos noteiktu personu pārbaudi pirms iecelšanas atbildīgos amatos.

 

Marts, Andris. Noslēpumainās upes stāsti. Latviešu pasakas un dzejoļi bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pasakas, dzejoļi, dziesmas.        

 

 

 

 

 

Mašnovskis, Vitolds. Muižas Latvijā. III sējums Ķ-M. Vēsture. Arhitektūra. Rīga: DUE, 2020. Pieejams: JPB

V. Mašnovska trešais enciklopēdijas sējums aptver 94 muižas alfabētiskā secībā no burta Ķ līdz M. Vispirms tiek dota muižas atrašanās vieta un ekonomiskais raksturojums, tad īsa īpašnieku vēsture, akcentējot muižas pirmsākumus un beigas. Seko kungu mājas vai pils būvvēsture un saimnieciskās apbūves ansambļa un parka raksturojums. 

 

 

 

Melgalve, Ieva. Emī un Rū. Robota sirds. Latviešu detektīvproza vidējā skolas vecuma bērniem. Rīga: Marta Selecka, 2020.Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Emīlija un Rūdis iepazīstas pavisam jocīgi - kādā dienā uz mājas bēniņiem viņus atvilina robotiņš Palauzis, kas abus grib padarīt par saviem palīgiem - slepenajiem aģentiem. Tā rodas Čimpiņ-Rimpiņ aģentūra. Grāmatas lasītājam būs iespēja sekot līdzi aģentu gaitām, smieklīgiem un bailīgiem notikumiem, ar ko nākas saskarties, risinot uzdevumus un cīnoties ar sētnieci un citiem pasaules nekārtību cēlājiem. Paralēli šiem notikumiem veidojas arī skaista draudzība starp Emīliju un Rūdi, un varbūt arī robotiņu Palauzi... Grāmata tapusi pēc Latvijas bērnu detektīvseriāla "Emī un Rū" motīviem.

 

Mikele, Aija. Zirneklis. Latviešu detektīvromāns. Rīga : Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mazpilsētās parkā vienu pēc otra atrod pie laternas staba piesietu vīriešu līķus. Ar smalku intuīciju apveltītajam jaunajam izmeklētājam Maksim Mežalam ir aizdomas, ka slepkavības saistītas ar seniem pagātnes notikumiem, kad bijušā skārda ceha teritorijā neatļauti ielavījās trīs zēni. Viens no viņiem kļuva par invalīdu, bet otrs pazuda bez vēsts.     

 

 

 

Niedriņš, Vilis. Pie Ventas ziedu laikā. Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2020. Pieejams: JPB.

Minētais darbs tapis XX gs. 60-tajos gados.Sākumā atainota pēckara Ventspils dzīve centrālā tēla Krūkļa redzējumā, pausta viņa attieksme un viedoklis par tā laika reālo dzīvi. Skartas arī viņa personīgās dzīves jūtu stīgas. Darba otrā daļa tapusi kā autora atmiņas par 30. gadu lauku dzīvi dzimtajā Vārves pagastā. Šeit atainotas tā laika lauku dzīves paražas, sadzīve, tās saules un ēnas puses.

 

 

Ozoliņš, Māris. Raganu festivāls. Latviešu proza. Rīga: Autora izdevums, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Māra Ozoliņa pirmais stāsts "Raganu festivāls". Nebēdnīgs studentu autoceļojums ar asiem, dramatiskiem sižeta pavērsieniem noslēdzas ar lielāko traģēdiju pasaules rokfestivālu vēsturē. Balstīts patiesos notikumos, bagātināts ar autora piedzīvojumiem un vērojumiem un papildināts ar krietnu izdomas devu.     

 

 

Paļčevska, Jeļena. Atrast viņu. Krievu romāns. Rīga: Autora izdevums, 2021. Pieejams: JPB.

Palikusi atraitnēs ar diviem bērniem, burvīgā Sofija nepadodas un sāk dzīvi bez viņa, bez mīļotā vīra. Ilgas, lūk, kas kļūst par viņas jauno pavadoni. Bet draudzeņu uzstājība pārvērš varones dzīvi stāstā “pirms un pēc”. Tikai viens randiņš, tikai 90 minūtes ar "GoodAir" pilotu vairs neatstāj iespējas nevienam citam vīrietim. Ikvienam pielūdzējam galvenā varone dod "vārdu”, visiem, izņemot viņu. Vai Sofija Viņu atradīs?

 

 

Pasmaidi, pasaulīt! Latviešu satīriskā dzeja. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2020. Pieejams: JPB.

Es varētu uzrakstīt stāstu, par pasauli šo un par ākstu. Bet āksts karalim dejo. Un galminieki smejas. Es varētu dzejot ik dienu, es to arī daru. Un apklusīšu vien tad, kad pasaulē nebūs vairs ākstu.       

 

 

 

 

Puķe, Elita Ieva. Tava zvaigznīte. Latviešu dzejoļi bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021. Pieejams: JPB

  Latviešu dzeja bērniem.        

 

 

 

 

 

Regīna Ezera. Re. Latviešu stāsti. Rīga: Punctum (Filozofijas atbalsta fonds Latvijā), 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata "Regīna Ezera. Re:" aptver 12 īsos stāstus, kas veidoti, iedvesmojoties no ievērojamās latviešu rakstnieces Regīnas Ezeras (1930–2002) daiļrades. To autori ir Osvalds Zebris, Inga Žolude, Nora Ikstena, Laura Feldberga, Elizabete Lukšo-Ražinska, Rvīns Varde, Dace Vīgante, Maira Dobele, Alise Redviņa, Aivars Madris, Svens Kuzmins un Kristīne Želve. Krājuma redaktore un priekšvārda autore ir Ieva Melgalve, krājumam pievienots arī Gunta Bereļa pēcvārds un Regīnas Ezeras romāna Aka tulkotājas itāļu valodā Margeritas Karbonaro eseja, kā arī Regīnas Ezeras vēstules un fotogrāfijas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Dizaina autors – Aleksejs Muraško. Sērijas iniciatore un projektu vadītāja – Elvīra Bloma. Rakstniece un redaktore Ieva Melgalve par grāmatu: "Skaidrs, ka Regīnas Ezeras darbiem ir ne vien paliekoša vieta latviešu literatūrā, bet arī neskaitāmas atbalsis un atbalsu atbalsis citu autoru darbos. Bet kādas tieši Kas Ezeras darbos ir aktuāls literatūrā tieši tagad, un kā to uztaustīte Viens ceļš būtu veikt apjomīgu literatūrzinātnisku pētījumu – bet tas, iespējams, būtu pārāk laikietilpīgs uzdevums pārāk mainīgā literatūrtelpā. Otrs ceļš, varbūt neprecīzāks, bet katrā ziņā aizraujošāks, ir šī antoloģija. Dažādu paaudžu autori ar visdažādāko pieredzi literatūrā tika aicināti apzināti veidot savu versiju par Regīnas Ezeras darbiem vai biogrāfijas faktiem – parafrāzējot, dekonstruējot, eksperimentējot, iedvesmojoties, turpinot... Dažiem autoriem jau bija atbilstoši darbi, citi tos radīja no nulles, un aizrautīgs lasītājs var ne tikai skatīties, kā autoriem ir izdevies tikt galā ar šo nebūt ne vieglo, savā ziņā pat biedējošo uzdevumu, bet arī meklēt atsauces, citātus un alūzijas ar zināmajiem, bet varbūt jau piemirstajiem Regīnas Ezeras tekstiem."

 

Reihenbahs, Alberts. Vērts dzīvot Latvijai! Atmiņu tēlojumi. Jelgavas un Ozolnieku novads grāmatās. Jelgava: Zemgales Nevalstisko organizāciju atbalsta centrs, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Simtgadnieka Alberta Reihenbaha atmiņu stāsts par 17 gadiem izsūtījumā Sibīrijā pieraksts divtūkstošo gadu sākumā. Tuvojoties autora simt gadu jubilejai, meita tēva pierakstīto ievadīja datorā, un teksts tika iespiests mazas tirāžas grāmatā "Septiņpadsmit gadi manā dzīvē", ko domāts izplatīt tikai tuvinieku lokā. Vēlāk A. Reihenbaha tuvinieki laipni piekrita, ka stāsts turpinājumos tiek publicēts laikrakstā "Zemgales Ziņas". Pēc tam radās doma šo stāstu izdot grāmatā ar nosaukumu "Vērts dzīvot Latvijai!".   

 

 

Rīsa, Džoana. Laimes ķērāja. Amerikāņu vēsturiskā proza. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Anna Dārtone, turīga fabrikanta meita, bēgot no šaušalīga nozieguma, nonāk Londonā. Jaunā lēdija ir palikusi gluži viena visā plašajā pasaulē, bet viņa negrasās padoties. Anna vēlas pati noteikt savu dzīves ceļu. Un viņa no sirds tic, ka Londona ļaus piepildīt viskvēlākos sapņus.   

 

 

 

Špērs, Alberts. Špandavas dienasgrāmata. Nirnbergas process Vācijā. Rīga: Viupe, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmata Špērs stāsta par divdesmit cietumā pavadītiem gadiem, par Nirnbergas tiesu procesu, par tā morālajiem un juridiskajiem aspektiem, dalās pārdomās par Hitleru un tā lomu Vācijā.   

 

 

 

 

Strazdiņš, Edgars. Grāvendāle starp divām Mežotnes zemēm. Novadpētniecība. Rundāles novads. Rīga: Madris, 2020. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā rodama izziņa par bagātā kultūrvēsturiskā novada līdz šim maz zināmo vēsturi un spēcīgām personībām, kuras tur dzīvojušas. 

 

 

 

 

Tirzmaliete. Zvaigžņu mirdzumā atmirdzēt... Latviešu dzeja. Rīga: NT2015, 2021. Pieejams: JPB.

Krājums ir pirmais apkopojošais pētījums, uzsākot Tirzmalietes Lejasciema perioda daiļrades izpēti; tas uzlūkojams par iestrādi, lai nākotnē uzsāktu rakstnieces Tirzmalietes Kopoto rakstu izdošanu. Refleksija par rakstnieces pašrocīgi sakārtotā, redakcijā nodotā, bet tā arī nekad nenodrukātā otrā dzejoļu krājuma iespējamo saturu. "Tirzmalietes Lejasciema perioda (1912-1942) periodikā un grāmatās no 1913. gada līdz 1927. gadam publicētie atrastie dzejoļi."

 

 

 

Tišheizere, Edīte. Neatkarības laika teātris. Latvijas teātra parādības un personības gadsimtu mijā un 21. gadsimtā. Rīga: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2020. Pieejams: JPB.

Pētnieču Edītes Tišheizeres, Ievas Rodiņas, Ditas Jonītes un Laumas Mellēnas-Bartkevičas kopdarbs ir turpinājums vēstures grāmatām "Latvijas teātris, 70. gadi" un "Latvijas teātris, 80. gadi", "Latvijas teātris, 20. gs. 90. gadi un gadsimtu mija". Šajā grāmatā vēsture vairs nav skatīta tikai kā "lielo" teātru attīstības gaita, bet gan stilu un virzienu, skolu un parādību mijiedarbība. Tā kā daudzas parādības varēja attīstīties pateicoties tam, ka Latvija atguva valstisko neatkarību, bet māksla iekļāvās globālajos procesos, paplašinājās pētījuma robežas, tāpēc tam dots nosaukums "Neatkarības laika teātris". Pirmoreiz teātra vēstures kontekstā aprakstīta ne tikai teātra, bet arī operas režija, scenogrāfija, jaunā, kolektīvi tapusī dramaturģija, laikmetīgā deja un, protams, mūsu starptautisku autoritāti ieguvušie mākslinieki. 

 

Tora, Inese. balta gaisma tevī. Latviešu dzeja.  Gulbene: Vītola izdevniecība, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Vēlējuma dzeja.

 

 

 

Vārdi. Latviešu valoda pirmsskolas vecuma bērni. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

1 kārba (8 grāmatas). [1], Pārtika ; [2], Krāsas ; [3], Labu nakti! ; [4], Rotaļlietas ; [5], Dārzā ; [6], Dzīvnieki ; [7], Skaitīsim! ; [8], Apģērbs. 

 

 

Vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā Senajā Grieķijā radās demokrātija? Kā Spānija iekaroja Dienvidameriku un Centrālameriku? Kas izraisīja Berlīnes mūra krišanu? Šī grāmata atbild uz šiem un daudziem citiem jautājumiem par civilizācijām, revolūcijām un tehnoloģijām, kas padarījušas pasauli tādu, kāda tā ir tagad. Populārzinātniskajā grāmatā "Vēsture" tiek piedāvāti īsi, kodolīgi skaidrojumi par idejām, kas veidojušas mūsu pasauli, diagrammas, kas atšķetina sarežģītas koncepcijas, un asprātīgas ilustrācijas, kuras parāda mūsu priekšstatus par pagātni. Jaunu informāciju un vielu pārdomām šajā grāmatā atradīs gan zinātkāri skolēni un studenti, gan jebkurš vēstures interesents.

 

Vītiņa, Lote Vilma. meitene. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

L.V. Vītiņas debijas dzejas krājums piedāvā jaunas sievietes vēstījumu, kas pēdējo gadu latviešu dzejā ir diezgan rets un tāpēc - gaidīts notikums. Dzejoļu forma ir apbrīnojami precīza - nevienas pārspīlētas detaļas un reizē emocionāla ietilpība. Būtiska loma ir saspēlei starp vārdu un klusumu, kas rada dzejas īpašo nospriegojumu. L. Vītiņas krājumā fiksētā pieredze piedēvēta meitenei, lai gan, plašāk raugoties, viņa runā par cilvēka attiecībām ar laiku un pārmaiņām.   

 

Žuravska, Dzintra. Uz gaismas sliekšņa. Latviešu dzeja. Rīga: Sol Vita, 2020. Pieejams: JPB.

Mīlestība pati mani atrast spēja, kaut trauktos kā spārnos ar rīta vēju. Es nezinu, pa kuru ceļu, lai pretī tai eju, ka tikai garām tai nepaeju.

 

 

 

 

Гущин, Виктор. История Елгавы 1561-1795. Книга 2.  Vēsture. Kurzemes hercogiste. Jelgava. Рига: Балтийский центр исторических и социально-политических исследований, 2020. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Герцог Якоб и Русское царство. Герцог Фридрих Казимир. Великое посольство. Великое посольство в памяти народов. 

 

 

 

 

Гущин, Виктор. История Елгавы 1940-1991. Книга 2. Vēsture. Рига: Балтийский центр исторических и социально-политических исследований, 2020. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Немецко-фашистская оккупация Елгавы длилась 1128 дней, с 29 июня 1941г. по 31 июля 1944 г. За это время, в полном соответствии с программой нацисткой Германии по колонизации Прибалтики, из населения города в 34 900 человек на начало июля 1941 года немецкие фашисты и их местные пособники расстреляли около 300 человек, в том числе от 1200 до 1550 человек из еврейской общины города, часть населения была вывезена на принудительные работы в Германию, а в Латышский добровольческий легион  Ваффен СС в 1943-1944 годах из округа Митау были мобилизованы 6258 человек. 

 

Корона = The Crown. Подлинная история королевы Елизаветы II. Biogrāfiskas filmas. Великобритания. США : Netflix ; Россия, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Четвёртый сезон. 10серий. Режиссеры: Бенжамин Карон, Пол Уиттингтон, Джулиан Джаррольд ; в ролях: Оливия Колман, Тобайас Мэнзис, Хелена Бонем Картер, Джиллиан Андерсон, Мэрион Бэйлиююю.

 

 

 

 

Ограбление века = El robo del siglo. Kriminālseriāls. Аргентина: Аграл ; Россия, 2020. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Первый сезон. 6 серий. Pежиссеры: Ариэль Виноград, Пабло Гонсалес, Camilo Salazar Prince ; [авторы сценария: Пабло Гонсалес, Camilo Salazar Prince ] ; в ролях: Гильермо Франчелла, Диего Перетти, Луис Луке, Пабло Раго, Рафаэль Ферро. 

 

 

 

 

Паромщица. Melodrāmas. Россия: Гамма, 2020. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

16 серий. Pежиссер: Максим Демченко ; авторы сценария: Инга Вьюн, Ирина Бурденкова ; в ролях: Глафира Тарханова, Александр Ратников, Андрей Барило, Андрей Фролов, Вадим Андреев, Раиса Рязанова.

 

 

 

 

Сэндитон = Sanditon.  Drāmas. Россия : Red Planet Picture, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Экранизация последнего романа Джейн Остин.Полная версия. 8 серийю Pежиссеры: Оливер Блэкберн, Лиза Кларк, Чарльз Стёрридж ; авторы сценария: Джейн Остин, Эндрю Дэвис, Джастин Янг. B ролях: Александра Роуч, Кристал Кларк, Шарлотта Спенсер, Кейт Эшфилд, Тёрло Конвери.