Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Oktobra krāsaino lapu un grāmatu virpulī 1

Zelta rudens... Lapas iekrāsojušās sarkanos un dzeltenos toņos un nebēdnīgais vējš tās rauj un met gājējiem un braucējiem ceļā. Pašlaik īstais laiks pastaigāties pa čaukstošo lapu paklāju un priecāties par dabas rudenīgo skaistumu. Arī jaunizdoto grāmatu klāsts neliks vilties un iepriecinās jebkuru lasītāju. Jaunākās D. Judinas, I. Baueres, E. Rukas, M. Zīles u.c. grāmatas, somu rakstnieces E. Hietamies darbs "Tētis skolā", kā turpinājums iepriekš izdotajiem "Tētis uz pilnu slodzi" un "Tētis diviem". Septiņdesmitajos gados latviešu valodā izdotajam Dž. Vebsteres romānam vēstuļu formā "Garkājtētiņš" beidzot sagaidīts turpinājuma tulkojums "Dārgais ienaidniek!". Piedāvājums arī krievu valodā – dažādu valstu autoru detektīvi un citi aizraujoši romāni, jaunākie A. Mariņinas, J. Nesbē u.c. darbi. Grāmatas pieejamas rezervēšanai no 07.10.2021.

 

Aljende, Izabela. Japāņu mīļākais. Čīliešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

1939. gadā, kad Polijai tuvojas nacistu karaspēks un pasauli biedē iespējamais kara sākums, vecāki nolemj astoņgadīgo Almu nosūtīt pāri okeānam uz Sanfrancisko pie tantes un tēvoča, kuri dzīvo lielā savrupnamā. Tur viņa iepazīstas ar Ičimei Fukudu – japāņu izcelsmes dārznieka dēlu. Starp Almu un Ičimei uzplaukst draudzība un vēlāk maigas mīlas jūtas. Pērlhārboras notikumi maina Amerikas Savienotajās Valstīs mītošo japāņu ierasto dzīvi, un bērni tiek cietsirdīgi izšķirti. Turpmāk visa mūža garumā Alma un Ičimei satiekas atkal un atkal, tomēr viņu mīlestība diemžēl ir jāslēpj no tuviniekiem un pārējās pasaules. Kad pēc vairākām desmitgadēm Almas garā un piedzīvojumiem bagātā dzīve tuvojas noslēgumam, viņa apmetas veco ļaužu pansionātā Lark House. Par viņu rūpējas Irina Bazili, kas pamazām iepazīst veco kundzi un sadraudzējas ar viņas mazdēlu Setu. Viņus ieinteresē noslēpumainās dāvanas un vēstules, ko Alma regulāri saņem, un beidzot tiek atklāts noslēpums, kuru Alma glabājusi gandrīz septiņdesmit gadus.

 

Apanā, Nataša. Pār jumtu debess vien. Franču romāns. Rīga: Omnia mea, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Gluži kā Pola Verlēna dzejolī, no kura aizgūts grāmatas nosaukums, šajā stāstā par ģimeni, ko veido Fēniksa un viņas bērni - Vilks un Paloma, ir daudz melnu lappušu, bet Natašas Apanā rakstības stils vērš visu uz gaismu, kas plūst no zilām un mierīgām debesīm uz maigumu, kas galu galā spēj vienot šo ģimeni.

 

 

 

Auziņš, Arnolds. Čau, vecās miesas! Latviešu romāns. Rīga: Jumava, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nav svarīgi, kurš pansionāta papagailim iemācījis frivolo sveicienu, jo te notiek daudz trakākas lietas. Māte ar meitu, kas atnākusi ciemos, peldbaseinā ierauga slīkoni. Mistiskā kārtā tas pazūd, savu nāvi tikai notēlojis. Iet laiks, un šī pati persona patiešām ir beigta. Vainīgais grēksūdzē atzīstas noziegumā, lai gan autopsija viņa vainu neapliecina. Tas nav romāns tikai par to, kā skaisti novecot, bet galvenais, kā saglabāt cilvēcību un kopā sadzīvot vairākām paaudzēm.

 

 

Bauere, Inguna. Elīza fon der Reke. Soļi rītausmā. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Viņas vecāmāte rūpējās, lai meitenes āda allaž paliktu balta, tāpēc liedza iet svaigā gaisā un atklāt seju saulei - 18. gadsimtā titulētā ģimenē augusi jaunava bija laba tirgus prece, kas nedrīkstēja zaudēt vērtību! Arī viņas pamāte uzskatīja, ka sievietes dzīves galvenais mērķis ir apgādāt sev turīgu vīru un dzemdēt bērnus. Kad pavīdēja iespēja kļūt par lielās Jaunpils muižas īpašnieka laulāto draudzeni, to nedrīkstēja laist garām, un jauniņo meiteni izdeva pie divreiz vecāka, nemīlēta, toties bagāta vīrieša. Viņa uzdrošinājās sacelties. Rodot spēku tikko plaukstošās Apgaismības filozofijā, iestājās par personības neaizskaramību un sievietes tiesībām. Viņa daudz mīlēja, bet vēl vairāk cieta. Saņēma likteņa sitienus un augšāmcēlās. Spēra pirmos soļus Apgaismības rītausmā, atļaujoties ignorēt augstākajā sabiedrībā iesīkstējušās normas un saņemties uz drosmīgu lēmumu - šķirties no nemīlama vīra. Ļauni aprunāta un bieži nesaprasta, izmisusi, bet stipra garā, viņa palika uzticama pati sev. 

 

Čērčs, Dausons. No prāta līdz matērijai. Zinātne, esība, matērija. [Rīga]: Lietusdārzs, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Vai pasauli veido mūsu smadzenesn Jauni atklājumi epiģenētikā, neirobioloģijā, elektromagnētismā, psihologijā, kvantu fizikā un citās jomās izvirza arvien jaunus jautājumus par materiālās pasaules attiecībām ar cilvēka domu pasauli. Apgāds “Lietusdārzs” laidis klajā Dausona Čērča (Dowson Church) grāmatu “No prāta līdz matērijai”, kas atklāj, ka domas var būt apbrīnojami radošas – cilvēka prāts spēj veidot materiālo realitāti. Zinātni un metafiziku parasti uzskata par pretstatiem: zinātne pēta matērijas pasauli, toties metafizika tiecas pacelties tai pāri. Dausons Čērčs uzsver, ka viņš ir reizē mistiķis un zinātnieks. Viņš ir viens no pasaulē pazīstamākajiem epiģenētikas pētniekiem, autoriem un epiģenētiskās medicīnas praktizētājiem. Viņa teorijas un prakse balstīta atzinumā, ka mēs spējam kontrolēt savu DNS, jo tā ir atkarīga ne vien no ārējās vides ietekmēm, bet arī mūsu uzskatiem, emocijām un pārdzīvojumiem. Čērča enerģijas dziedināšanas tehnikas iezīmē jaunu daudzsološu terapeitisko pieeju veselības aprūpē. Latviešu lasītājam jau labi pazīstams apgāda “Lietusdārzs” izdotais Dausona Čērča darbs “Ģeniālie gēni”, kas atklāj, ka cilvēka prāta stāvoklis un apkārtējā vide var pārrakstīt iedzimto ģenētisko kodu. Grāmatas “No prāta līdz matērijai” centrā ir prāta radošo spēku zinātniskais pamatojums. Grāmatā aplūkoti pētījumi, kas soli pa solim parāda, kā tieši prāts veido materiālo formu. To pašu atklāj daudzi stāsti, ko vēstījuši cilvēki, kuri pieredzējuši dažādus gadījumus, kad prāts pārtop matērijā. Medicīna, psiholoģija, sports, bizness, māksla, zinātne – jomas, ar kurām šie stāsti saistīti, ir visdažādākās, cilvēki, kuri tos pauduši, ļoti atšķirīgi. Dausona Čērča aprakstītais liecina, ka mūsu domas var kļūt par lietām tādos veidos, kas liek mūsu telplaika realitātes audeklam pastiepties. Šī grāmata ikvienam lasītājam kļūs par ceļvedi, kas atklās, cik viņš var kļūt spēcīgs, ja saskaņoti organizēs savas domas un jūtas. Autors ir gādājis, lai šis darbs būtu ne tikai uztverams ar prātu, bet arī lietojams katram savā dzīvē, padarot to jaukāku. Grāmatas ievadā pazīstamais autors Džo Dispenza raksta: “Man ļoti patika lasīt šo grāmatu, jo tā sniedz atbildes uz dažiem maniem personīgajiem jautājumiem par prāta un materiālās pasaules attiecībām, kā arī par saikni starp enerģiju un matēriju. Apguvu jaunus jēdzienus, tie man palīdzēja palūkoties uz pasauli citādāk. To lasot, es mainījos.”

 

Daiņa, Īrisa. Katvari pa varavīksnes tiltu. Māksla, deju kolektīvi. Rīga: Jumava, [2021].

Pieejams: JPB.

Amatiermāksla, tostarp tautasdeja, ir viens no kultūras dzīves pamatiem un aptver plašu cilvēku loku. Diemžēl līdz šim, šķiet, neviena deju ansambļa veikums nav radis plašāku atspoguļojumu, lai gan spēcīgu kolektīvu ir ļoti daudz. Kādēļ izvēle kritusi tieši uz Limbažu novada TDA "Katvari"? Uz to pamudināja ansambļa vadītāja, Nopelniem bagātā kultūras darbiniece Taisa Aruma. "Katvari" šobrīd tiek uzskatīts par vecāko deju kolektīvu Latvijā, gandrīz mūsu valsts vienaudzi, jo atrastas liecības, ka jau 1920. gadā Katvaru pagastā izveidojusies deju grupa, kas piedalījusies vietējās dramatiskās kopas izrādēs. Lai stāsts par "Katvariem" kalpo par pamudinājumu papētīt savu sākotni arī citiem!

 

Es mīlu tikai tad, kad dziedu. Eiropas tautasdziesmas. Rīga: Neputns, 2021.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Leišu tautasdziesmas; Baltkrievu tautasdziesmas; Krievu tautasdziesmas; Ukraiņu tautasdziesma; Poļu tautasdziesmas; Slovāku tautasdziesmas; Čehu tautasdziesmas; Sorbu tautasdziesmas; Slovēņu tautasdziesmas; Bosniešu tautasdziesmas; Serbu tautas balādes un dziesmas; Maķedoniešu tautasdziesmas; Bulgāru tautasdziesmas; Rumāņu tautasdziesmas un tautas teātris; Ungāru tautasdziesmas; Grieķu tautasdziesmas; Itāļu tautasdziesmas; Spāņu tautasdziesmas; Katalāņu tautasdziesmas; Portugāļu tautasdziesmas; Franču tautasdziesmas; Vācu tautasdziesmas; Nēderlandiešu tautasdziesmas; Angļu tautasdziesma un skaitāmpantiņi; Dāņu tautasdziesmas; Zviedru tautasdziesmas; Norvēģu tautas balāde; Īslandiešu tautas balādes un šūpuļdziesmas; Somu tautasdziesmas; Igauņu tautasdziesmas.

 

Gulbe, Dana. Kas notiek bērnudārzā. Montesori pedagoģija. Rīga: TAPT Satura darbnīca, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā "Kas notiek bērnudārzā" vienkāršā valodā tiek aplūkotas visdažādākās situācijas, kas vecākiem ir aktuālas atsevišķos bērna vecuma posmos no dzimšanas līdz pat skolai. 

 

 

 

 

Gverra, Tonīno. Saulesbrāļi jeb Tumšo viduslaiku stāstiņi. Itāliešu vēsturiski filozofisks romāns bērniem. [Rīga]: Lietusdārzs, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī ir grāmata, kas lasītājam pirmajā brīdī atsauks atmiņā “Dekameronu”, Fellīni filmas, saules kveldētu dienvidu ainavu vai ko citu Itālijai, šķiet, tikpat būtisku, neatņemamu. Arī šis darbs – ir ļoti itālisks un ļoti savdabīgs. Tas ir komisks vēsturiski filozofisks romāns bērniem, pusaudžiem un visiem pārējiem. Itālijā šis darbs tiek regulāri izdots atkārtoti un ir iekļauts skolas mācību programmās.Tā autori ir divi izcili literāti, 20.gadsimta Itālijas literatūras klasiķi. Romāns lasītāju “iesviež” agrīnajos viduslaikos tagadējās Itālijas zemēs. Divi klaidoņi, Cīpsla un Gāmurs, satiekas ar bruņinieku Muškāvi, un visi trīs pļāpādami, savā modē filozofēdami un mocīdamies ar izsalkumu, viņi klīst pa Apenīnu pussalas ceļiem un piedzīvo daudz dažādu viduslaikiem raksturīgu notikumu. Meklēdami pārtiku un jumtu virs galvas, viņi ierodas klosterī un vēlāk tik tikko izglābjas no ķeceru sārta liesmām; trijotnei uzbrūk bruņinieku vanagi, kas palaisti pīļu medībās; viņi redz mēra skartu pilsētu; salīgst par algotņiem un piedalās cietokšņa aplenkšanā, turklāt Muškāvis kļūst par algotņu armijas kapteiņa labo roku; viņi atvaira saracēņu uzbrukumu. Trīs saulesbrāļi Cīpsla, Gāmurs un Muškāvis arvien iekuļas smieklīgās un absurdās ķezas, un viņu sarunas ir pilnas jocīgu pārpratumu un paradoksu. Taču tā nav vienkārša lasītāju smīdināšana. Pirmais salīdzinājums, kas nāk prātā, – itāliešu neoreālisma kinokomēdijas, smiekli caur asarām. Tas ir humors un smalka ironija, kas attīsta līdzi domāšanu un līdzi jušanu, liek analizēt situācijas, varoņu rīcību un jo sevišķi motīvus, kas viņus vada. Romāns ir maza dzīves un filozofijas mācībgrāmata, piesātināts ar eksistenciālām problēmām, ko varoņiem nākas risināt, tikai tas viss nenotiek uz latviešu bērnu literatūrā pierastās, mīlīgās “lācīša Pūka pasaulītes” fona. Šeit katrā nodaļā atklājas kaut kas no pieaugušo pasaules skarbuma.

 

Hermanis, Voldemārs. Mana skiču klade. Atmiņu tēlojumi. Rīga: Vesta-LK, 2021.

Pieejams: JPB.
Sešdesmitie, septiņdesmitie, astoņdesmitie, deviņdesmitie gadi un mūsu gadsimts. Padomju Latvijas un Latvijas Republikas žurnālists. Mēs nevaram izvēlēties laiku, kurā dzīvot, bet varam censties to atspoguļot un izskaidrot. Žurnālists, politiskais apskatnieks Voldemārs Hermanis šajā grāmatā vairāk pievēršas savā dzīves gājumā satikto personību ieskicēšanai - padomju režīmā, pārmaiņu laikā, mūsdienās. Austrumos, Rietumos un pa vidu.

 

Heterlijs, Ovens. Baltijas atklātnes. Ceļojumu apraksti. [Rīga]: Orbīta, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
“Baltijas atklātnes” ir pirmais Ovena Heterlija tulkojumu izdevums latviski. Heterlijs ir viens no labākajiem arhitektūras kritiķiem un esejistiem mūsdienu Lielbritānijā. Grāmatu sērijā “Publiskā telpa” iekļautā grāmata “Baltijas atklātnes” veidota, apkopojot pēdējos gados uzrakstītās esejas, kas veltītas Baltijas reģionam – kā postpadomju telpai, tā Eiropas sociāldemokrātijas pasaulei. Latvijas aprakstīšanai Ovens izvēlējies Kuldīgu un Ventspili. Ovens Heterlijs raksta par vēsturi, par mūsdienu politiku un sociumu, par to, kā veidota kolektīvā apziņa. To visu viņš dara, aprakstot, analizējot, interpretējot arhitektūru un to, kā pilsēta iekārtota. Heterlijs ir karojošs modernists (viņa pirmo grāmatu tā arī sauca – "Militant Modernism”), un viņš nenogurstoši cīnās par to, lai mūsu pasaule būtu patiesi mūsdienīga (“moderna”), lai sabiedrība būtu taisnīga, bet pilsēta un arhitektūra – paredzētas vairākumam, nevis “procentam pārbagātnieku”.

 

Hietamies, Eve. Tētis skolā. Somu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Turpinājums grāmatām “Tētis uz pilnu slodzi” un “Tētis diviem”. Mazajā Pasanenu ģimenē atkal jauni notikumi – Pāvo dodas pirmajā klasē. Kur gan palicis omulīgais mazulis un kur nozudis mobilais telefons? Līdz ar dēla skolas gaitu uzsākšanu Anti saskaras ar vilni jaunu izaicinājumu un piedzīvojumu. Turklāt beidzot viņš ir gatavs atzīt, ka jau gadiem ir iemīlējies Ennijā, un, šķiet, ka jūtas ir abpusējas… Kā lai izveido attiecības, nesarežģījot abu jau tā ne tik vienkāršo ikdienu? Somu rakstnieces un scenāristes Eves Hietamies romāns “Tētis skolā” ir trešā grāmata sērijā par Anti un Pāvo Pasaneniem. Arī šajā stāstā aizkustinājums mijas ar smiekliem, bēdas ar prieku, patiesi aizkustinoši un pārliecinoši atainojot abu varoņu jaunos piedzīvojumus.

 

Judina, Dace. Pārcēlājs. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. (Laika stāsti). 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Zemgale - bezgalīgi lauki, upe, pārceltuve, vecsaimniecības un sena kapsēta, kuru pieskata tikpat sena dzimta - pārcēlāji, kuru ziņā ir savienot abus Laika upes krastus. Kurš varēja iedomāties, ka Dziļciema vecākās iedzīvotājas Vescīļu Marijas bēres un no Rīgas atbraukušās testamenta izpildītājas Vitas Ābeles kritiens no pārceltuves plosta tieši Dziļupes Melnajā akacī aizsāks biedējošu notikumu virkni? Marijas izcelsme slēpj smagu dzimtas pāridarījumu, viņas sūrais mūžs bijis nožēlas pilns par savulaik pamestajiem deviņiem bērniem. Juristei Vitai Ābelei tie jāatrod un jāsapulcina zem Vec-Sīļu jumta. Taču kāds ļoti nevēlas, lai tas notiek... Varenākās vecsaimniecības mantiniece uzsāk teroru, Vitas tikko iegādātajā mājā spokojas, pagasta priekšsēdis sapinies viltīgās zeltraces – sekretāres Silvijas tīklos, pēc 30 gadiem atgriežas bez vēsts pazudušie... Sīļu kapsēta vērīgam meklētājam atklāj senaizmirstu noslēpumu un pat noziegumu pēdas. Bet Dziļupe tikmēr saved kopā Upes puisi un Upes meitu... Kur mājo dvēseles? Varbūt tās paliek tepat, kopā ar visiem? Taču tās redz tikai tie, kas spēj runāt ar vēju, uguni, ūdeni un akmeni. 

 

Kerija, Tanita. Ko domā mans pusaudzis? Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Attīstoties pusaudža smadzenēm, uzbango hormoni un pastiprinās neatkarības tieksmes, radot perfektu vidi vētrainiem ģimenes konfliktiem. Tikt galā ar vecāku pienākumiem kļūst arvien sarežģītāk. Bet, lūk, palīdzība! Šajā unikālajā padomu grāmatā par pusaudžu audzināšanu mūsdienu pasaulē autore, izmantojot jaunākos zinātnes pētījumus par šo attīstības posmu, izskaidro pusaudžu uzvedību un sniedz ieteikumus, kā dažādās situācijās vislabāk rīkoties vecākiem - gan uzreiz, gan ilgtermiņā. Grāmatā aplūkotas vairāk nekā 100 reālas ikdienas situācijas. Ko darīt, kad pusaudzis aizcērt tev deguna priekšā savas istabas durvis? Kā tikt galā ar satraukumu par drošību internetā un nevēlamu ietekmi draugu grupā? Kā runāt par problēmām mācībās un seksu? Uzzini, kā radīt ģimenes vidi, kurā pusaudzis vienmēr jūt atbalstu, un kā nezaudēt pārliecību sarunās ar meitu vai dēlu. Palīdzi savam pusaudzim titk galā ar visu, ko dzīve viņam sagādā!

 

Kokareviča, Elīna. Rēgi. Latviešu stāsti. Rīga: Valodu māja, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Apvienojot kvalitatīvu meditatīvā stila rakstību ar daudzbalsīgu pasaules skatījumu, grāmata “Rēgi” veido neparastu un augstvērtīgu prozu, kas vienlaikus izgaismo arī noteiktu, latviešu literatūrā maz aprakstītu vidi un personāžus. Pateicoties autores balansētajai, mierīgajai un izstrādātajai valodai, atklājas “rēgi” – dažādi tipāži un personas, kas vienlaikus ir un nav sastopami reālajā un literatūras pasaulē. Deviņu stāstu ciklā fiktīva vēstītāja (viena vai vairākas) subjektīvi izklāsta savu no citiem slēpto dzīvi. Lielā mērā stāsti nav par ārējās dzīves notikumiem, bet gan par jūtām un sajūtām, ko sieviete (vai sievietes) pieredz, atrodoties noteiktā dzīves situācijā vai saskaroties ar ārējās pasaules notikumiem un īpaši ar citiem cilvēkiem. Tikpat labi var teikt, šī sieviete (un sievietes) ir personificētas emocijas vai emocijas ar ķermeni, un nebūs melots, ja tā tiktu definēts cilvēks kā tāds. Bet ko šīs sievietes īsti piedzīvo? Vai tiešām ir iespējams nesaprast, cilvēks ir dzīvs vai miris? Kā var atbrīvoties no ādas? Kāpēc pilī spokojas? Un kā kļūt neredzamai? Šie un daudzi citi jautājumi rodas, lasot stāstus. Atbildes tiek atstātas lasītāju ziņā, nodrošinot plašu domāšanas un asociāciju telpu pašā tekstā un ļaujot darboties līdzpārdzīvojumam.

 

Kurzemes un Zemgales hercogistes pilsētu policijas nolikumi 16.-18. gadsimtā. Vēsture. Rīga: Latvijas Nacionālais arhīvs, 2021.

Pieejams: JPB.

Izdevumā ir iekļauti zinātniskie ievadi ar ieskatu pilsētnieku saimnieciskās, sociālās un morālās dzīves liecībās un dokumentu publicēšanas pamatprincipos. Tam seko Kuldīgas, Ventspils, Jelgavas, Liepājas, Bauskas, Jaunjelgavas un Jēkabpils pilsētu policijas nolikumi. 

 

 

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijai - 100. Sports, sportisti. Rīga: Jumava, 2021. 

Pieejams: JPB.

Grāmata par Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas 100 gadu vēsturi apraksta tās attīstības posmus no tālas pagātnes līdz mūsdienām. Teksts galvenokārt ir balstīts uz akadēmijas darbinieku atmiņām, kā arī uz dažādu vēstures materiālu bāzes, kurus pētījis un aprakstījis sporta vēsturnieks Andris Zeļenkovs. Lasot vēstures lappuses par mūsu akadēmiju, var rasties jautājums - kāpēc 100 gadu jubileju svinam tieši šogad un kāpēc - tieši 6. septembrī?

 

Makenna, Pols. Tūlītēja pašapziņa! Psiholoģija. Rīga: Izdevniecība Avots, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmata cels pašapziņu, ticību sev un palīdzēs atrast motivāciju dzīvē. Veicot grāmatā iekļautos vingrinājumus un klausoties hipnozes audio, kas iekļauts grāmatā, ātri vien lasītājs pārliecināsies, ka izaicinājumi un šķēršļi, kas mums tiek doti ikdienā ir nenozīmīgi un viegli pārvarami. Grāmata palīdz sasniegt sen iecerētus mērķus, sapņus un pašpārliecību.

 

 

 

Micāne-Zālīte, Dace. Zalktenes divas saules. Latviešu dzeja. [Izdošanas vieta nav zināma]: [izdevējs nav zināms], 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Krājumā autore ielikusi savu dzīvi, savu būtību. Grāmatā viscaur jūtama autores ciešā saikne ar folkloru, ar latvisko dzīvesziņu. Zalktene ir viņa pati – Dace Micāne-Zālīte – Zalkša līgava, kas aizdevās vīram līdzi prom no savām mājām uz tālo Ameriku. Tagad, atgriezusies Latvijā, viņa dzejoļu krājumā sakopojusi savas izjūtas, dzīvojot divās pasaulēs, uzturot latviešu valodu un kultūru, mācot savam dēlam piederību dzimtai un senču zemei. Dzejoļos viņa salīdzina abas pasaules, un var skaidri just, ka latviskās pasaules saknes ir dziļākas, valodas bagātība neizsmeļama Daces dziļu domu un izjūtu pilnajos dzejoļos.

 

 

 

Nepratām cienīt un sargāt demokrātiju. Jāņa Jaunsleiņa atmiņas un dienasgrāmata (1907-1941). [Rīga]: Vesta-LK, 2021. 

Pieejams: JPB.

Liepājas ostas strādnieks ar augsti izkoptu inteliģenci un spēcīgu personību vēsta un analizē politiskās un sociālās norises savā pilsētā.

 

 

 

 

Ness, Patriks. Nazis, ko neatlaist. Triloģijas "Haosa spēle" 1. grāmata. Fantastiskā proza jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Amerikāņu rakstnieka Patrika Nesa triloģijas “Haosa spēle” pirmajā daļā attēlota skarba, nežēlīga, tomēr valdzinoša pasaule, kurā izdzīvot ir liela māksla un veiksme. Galvenais varonis Tods Hjūits dzīvo pilsētā, kas nav līdzīga nevienai citai. Tajā nav sieviešu, un katrs iemītnieks dzird visu pārējo domas kā nebeidzamu, neizturamu Troksni. Bet kādu dienu Tods sastop būtni, kurai, viņaprāt, nav jāeksistē, – meiteni. Pat pilsētā, kur nav iespējams paturēt savas domas pie sevis, pastāv tik baisi noslēpumi, ka Todam un meitenei ir jābēg, lai glābtu savu dzīvību. Taču kā lai izbēg, ja vajātāji spēj saklausīt katru tavu domu?

 

Netikumīgie. Latviešu dzeja jaunatnei. [Rīga]: liels un mazs, 2021.

Pieejams: JPB.

Dzejas krājumā pusaudžiem “Netikumīgie” apkopoti dzejoļi Kristas Burānes dokumentālās dzejas izrādei “Netikumīgie” (Dirty Deal Teatro). Dzejnieki - Marija Luīze Meļķe, Kirils Ēcis, Raimonds Ķirķis, Agnese Krivade, Kārlis Vērdiņš, mākslinieki - Pauls Rietums, Liāna Mihailova, Agate Lielpētere, Sanita Adoviča. Kristas Burānes ideju par izrādi rosināja vairāki skandāli, kas tika sacelti ap skolā izmantotajiem literārajiem tekstiem un citiem mākslas darbiem, un tā saucamie “tikumības grozījumi” izglītības likumā. Literatūras skolotājiem saskaņā ar tiem jābūt liekulīgiem iedomātas “ideālās dzīves” ideologiem, daudzi šo lomu pieņem un atsakās no literatūras kā mākslas veida, padarot to par noteiktas propagandas līdzekli. Izrādes veidotāji vēlējās uzdot jautājumu par dzejas lomu 21.gadsimta jaunieša dzīvē un izmantot šo mediju, lai dotu vārdu pašiem pusaudžiem sarunā ar pieaugušajiem par viņu dzīves realitāti un to, vai mākslai ir jāsargā tikumība. Grāmatā netiek dublēta veiksmīgās, spilgtās izrādes dramaturģija, bet veidota patstāvīga dzejoļu krājuma kompozīcija, ko papildina četru jauno mākslinieku ilustrācijas un Alekseja Muraško veidotais grāmatas dizains. Grāmata ar visiem tās elementiem veido vēl vienu šo dokumentāli sakņoto dzejoļu interpretāciju, kas nu pastāvēs līdztekus izrādei.

 

Peppa Pig. Uz bibliotēku. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Story house Egmont, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Cūciņa Pepa un viņas brālis Džordžs vēlas jaunus stāstus pirms miedziņa, tāpēc dodas uz bibliotēku. Vai viņi tur atradīs aizraujošas bērnu grāmatas.

 

 

Peppa Pig. Velosipēdu sacīkstes. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Egmont Latvija, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pepa gribētu braukt tikpat ātri kā draugi, bet viņas velosipēdam vēl arvien ir sānu riteņi. Vai cūciņa iemācīsies noturēt līdzsvaru bez tiem?

 


Pirro, Viesturs. Burleska polārajam dinozauram: jeb divi gadi ziemeļos Padomju ķēnišķīgajā karaspēkā - strojbatā. Atmiņu tēlojums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: JPB.
Grāmata tapa kā atmiņu grāmata par dienestu Padomju armijā. Tā sāka “rakstīties” pati no sevis – izjutu to gandrīz kā fizisku nepieciešamību. Gāmata domāta visiem, kurus interesē liecības par Padomju armiju sabrukušās PSRS bruņotajiem spēkiem. Kāda valsts, tāda armija – mēs bijām rīcībnespējīga lielgabalu gaļa, un nešaubos, ka lielu militāru konfliktu gadījumā mūs sakautu vai iznīcinātu. Starp militārajām parādēm Maskavā, Sarkanajā laukumā, un realitāti pastāvēja tāda pati atšķirība kā starp spožām, bezgaumīgām teātra dekorācijām un dzīves īstenību.

 

Reinausa, Rēli. Mortens, Emīlija un zudušās pasaules. Igauņu proza jaunatnei. Jelgava: Jelgavas tipogrāfija, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mazliet noslēpumainā un diezgan skaudrā stāsta galvenā darbības vieta ir purvs. Netālu no tā trūcīgos apstākļos kopā ar savu tēvoci alkoholiķi dzīvo Mortens, kura mamma ir aizbraukusi strādāt uz Somiju. Puiša vienīgā bagātība ir fotokamera. Kādu vakaru viņš purvā nejauši sastopas ar Emīliju, kura kļūst par viņa draugu un dod spēku izturēt par spīti visam. Drīz jaunietis saprot, ka noslēpumainā meitene nemaz nevar aiziet no purva... 

 

Rozentāle, Līga. Vislabākā vasara. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vasaras brīvlaiku Sāra, Miks, Īva un Alīse pavada laukos pie vecmammas un opja. Un te nu laika garlaikoties nav. Viņi pelna kabatas naudu, lasot Kolorādo vaboles, glābj opīša ķiršu dārzu no lielā karstuma, siltumnīcā notver spoku, iepazīst lapsenes, auklē cālēnu, spēlējas priedītēs un vēl, un vēl. Grāmatas varoņi starp dzīvespriecīgajiem un komiskajiem stāstiem sniedz arī noderīgus padomus, kā parūpēties par savu drošību pie ūdens, pagalmā, pļavā un mežā, lai vasaras un arī citu gadalaiku pavadīšana izdotos gan jautra, gan droša.

 

Rubenis, Miķelis. Gods kalpot sportam. Futbols. Rīga: Vesta-LK, 2021. 

Pieejams: JPB.
Šajā grāmatā ieskicētie cilvēki pārstāv to sporta dzīves lielo leģionu, kas paši vairs nestartē, taču tieši vai netieši piedalās gan sporta komandu sagatavošanā, gan un sacensību norisē.

 

 

 

 

Ruka, Elvita. Paradīze ir tikai vieta uz zemes. Ceļojumu apraksti. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Personiskie ceļojumu iespaidi Elvitas Rukas grāmatā "Paradīze ir tikai vieta uz zemes" sapludināti ar ieskatu kultūrvēsturē un dažādās reliģijās, veidojot koncentrētu, dinamisku un emocionālu vēstījumu par cilvēces daudzveidību. Stāsti aptver Azerbaidžānu, Beninu, Dāniju, Indiju, Izraēlu, Kolumbiju, Krieviju, Lielbritāniju, Mongoliju, Sumatru, Togo, Ukrainu, Vidusāzijas valstis un to, kas cilvēcei kopīgs, – ticību, ka viss būs labi. Pasaulē redzētais apliecina – saki paldies un priecājies, ka esi dzīvs.

 

Rušmane-Vēja, Andra. Divatne. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2021]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ramona, nonākusi kārotajos Lūsēnos, mācās dzīvot viena meža vidū, skaldīt malku un kurināt mājas nepieēdināmās krāsnis, bet Gabriels cīnās ar sarežģījumiem, kas pēkšņi sākušies gan dzīvē, gan darbā. Šķiet, Lūsēni abus attālina arvien vairāk un vairāk. Vai maz iespējams, ka divi vienpatnieki būs gatavi upurēt savu pašpietiekamību, lai spētu atzīties jūtās otram un - arī paši sev?

 

 

 

Segliņš, Valdis. Zāmuels Hānemanis un Antons Mesmers. Homeopātija. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija veltīta divu izcilu ārstu veikumam, kuru darbi būtiski ietekmējuši mūsdienu medicīnas veidošanos 19. gadsimtā. Tas ir dziedniecības mākslas organons un dzīvnieku magnētisms – kā par to rakstīja Zāmuels Hānemanis un Antons Mesmers. Apskatītie darbi ir visai atšķirīgi, tomēr tos vieno autoru spējas savu pētījumu un pārdomu rezultātus formulēt pārdomātu paragrāfu izteiksmē. Daudzas Z. Hānemaņa un A. Mesmera tēzes mūsdienās ir pašsaprotamas, bet tādas tās nebija pirms diviem gadsimtiem un bija asu zinātnisko strīdu priekšmets. 

 

Strautiņš, Egons. Kantoris 72/89. Žurnālistika. Rīga: Vesta-LK, 2021. 

Pieejams: JPB.
Šī grāmata nāk klajā zīmīgā laikā – tieši pirms 30 gadiem, 1991. gada augustā, līdz ar puča izgāšanos Latvija atguva savu neatkarību, un līdz ar to nebūtībā aizgāja arī iekārtas rupors laikraksts “Cīņa”. Patiesībā, tas, kā saka šīs grāmatas autors, “letālu infarktu” pārdzīvoja jau agrāk, kad žurnālisti ar demokrātisku un nacionālu stāju apvienojās “Neatkarīgajā Cīņā”. Egons pa tam laikam jau bija kļuvis par populārā humora un satīras žurnāla “Dadzis” galveno redaktoru un savu iepriekšējo septiņdesmit gados akumulēto ironiju par laiku un cilvēkiem, kas tam katrs savā modē kalpoja, varēja izpaust atbilstīgi šim žurnālistikas žanram. Cilvēka varā nav izvēlēties laiku, kad piedzimt, nedz sabiedrisko formāciju, kurā dzīvot. Bet ir lietas, ko tas nemaina, un viena no tām ir aroda profesionalitāte. Žurnālistikā tās rādītāji ir teksta kvalitāte un izteiksmes spilgtums. Tālab šo grāmatu vēlos ieteikt jaunajiem žurnālistiem.

 

Supervienkāršā bioloģija. Mācību līdzeklis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Supervienkāršā bioloģija" būs brīnišķīgs palīglīdzeklis, veicot kursa darbus un mājasdarbus un pārbaudot zināšanas, turklāt tā noderēs kā visaptveroša rokasgrāmata, gatavojoties pamatskolas noslēguma pārbaudēm.

 

 

Štelmahere, Vita. Zobu bruņinieks. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Jumava, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kopā ar septiņgadīgo gudrinieku Gustavu pat tik ikdienišķs darbiņš kā zobu tīrīšana un kopšana var pārtapt aizraujošā piedzīvojumā. Kopā ar Zobu bruņinieku dosimies cīņā pret Zobu iznīcinātāju armiju, lai aizsargātu no viltīgajiem uzbrucējiem Gustava sešgadīgo draudzeni Emīliju, Zobu karalistes apburošo galma dāmu, un čau-čau šķirnes suņuka Rafī zobus. Kā Gustavs spēs uzveikt Zobu iznīcinātāju armijas briesmīgos kareivjusr Vai viņš spēs nosargāt savu draugu Zobu karaļvalstis Kurš Gustavam palīdzēs uzveikt Zobu iznīcinātāju armijuv Lasi grāmatu, atrisini tajā dotos uzdevumus — uzzināsi atbildes uz visiem jautājumiem un arī Tava Zobu karaļvalsts vienmēr būs drošībā!

 

Terehovičs, Vladimirs. Tiesību pamati. Mācību līdzeklis nejuridisko specialitāšu augstskolu studentiem. Rīga: [Vladimirs Terehovičs], 2021.

Pieejams: JPB.

Tiesību kā sociālā fenomena pareiza izpratne ir nepieciešams nosacījums, lai piekoptu tiesiskas, demokrātiskas valsts labumus un aktīvi piedalītos sabiedriskajā dzīvē. Tādējādi jebkuras valsts pienākums ir valsts piederīgos izglītot tā, lai viņi varētu patstāvīgi, droši un konsekventi ar apziņu realizēt tajā savas tiesības un brīvības. Lasītājam piedāvātajā darbā sakārtoti zinātniskie pamatatzinumi un skaidrojumi par tiesību būtību un to izpausmi sabiedriskajā dzīvē. Šie atzinumi veido vienotu sistēmu, kuras jēga ir veidot apziņā kopīgu priekšstatu par tiesībām kā sabiedrisko attiecību regulācijas līdzekli.

 

Treimanis-Zvārgulis, Edvards. Sarkanā paradīzē. Epigrammas. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, [2021]. 

Pieejams: JPB.

II pasaules kara gados darbs pie krājuma Ed. Treimanim-Zvārgulim kalpo kā viens no retajiem bezierobežojumu pašizpausmes veidiem, kā kompensēt liegto iespēju atklāti paust savus uzskatus sarunās, sarakstēs un publicēšanai paredzētos literāros jaundarbos. Manuskripts, visticamāk, sākotnēji tapis bez skaidra uzstādījuma par tā uzbūvi, apjomu vai struktūru. Kā noprotams no manuskriptā ievietotajām atsaucēm, "Jaunākās Ziņas" un "Padomju Latvija" bijuši starp biežāk izmantotajiem laikrakstiem, kas kalpojuši par ierosmes avotu daļai no krājumā iekļautajiem dzejoļiem. Rezultāts ir savdabīga dienasgrāmata epigrammas žanrā, kas mūsdienās kalpo kā necenzēts ieskats neatkarīgās Latvijas laika rakstnieka uzskatos. Dzejā atklātās sajūtas, iespējams, nav krasi atšķirīgas no kopējās inteliģencē valdošās noskaņas, bet to unikalitāte slēpjas neparastajā formā, tiešā un ļoti atklātā ironijā un dzelošā satīrā, ciešajā saiknē ar sava laika realitāti un personībām.

 

Vebstere, Džīna. Dārgais ienaidniek! Amerikāņu romāns jaunatnei. Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Džīnas Vebsteres grāmata “Dārgais ienaidniek!” (1915) ir turpinājums romānam “Garkājtētiņš”, ko jau vairāk nekā gadsimtu pazīst visā pasaulē, kas ieguvis kulta romāna statusu un aizrāvis un saviļņojis vairākas lasītāju paaudzes. Džūdija ir laimīgi precējusies ar savu Garkājtētiņu – Džervisu Pendltonu –, un pāris nolemj, ka par Džona Grīra bērnu patversmes priekšnieci un reformu īstenotāju jākļūst Sallijai Makbraidai – nevaldāmi enerģiskai, apņēmīgai un arī spītīgai sarkanmatei. Līdzīgi kā “Garkājtētiņš”, arī romāns “Dārgais ienaidniek!” rakstīts vēstuļu formā, tajā ievīta gan satraucoši romantiska stīga, gan skan dzīvespriecīgi smiekli, un, to lasot, palaikam jānotrauš aizkustinājuma asaras.

 

Veiss, Braiens. Brīnumi notiek. Psihiskā dziedināšana. [Rīga]: Lietusdārzs, 2020. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Dr. Braiens Veiss savā psihiatra un hipnoterapeita praksē sastapies ar simtiem, pat tūkstošiem cilvēku, kuri nonākuši tādā apziņas stāvoklī, ka spējuši atcerēties savas iepriekšējās dzīves. Autors uzsver, ka stāstītāju pieredze apstiprina ne tikai iepriekšējo dzīvju fenomenu, bet arī milzīgu garīgo visumu. Viņš apgalvo, ka cilvēku vēstījumi atklāj, kā var tikt izdziedināts gan prāts, gan ķermenis, kā iespējams gūt mierinājumu bēdās un uzveikt skumjas. Līdz ar to tie var palīdzēt arī citiem atgūt veselību, labāk izprast pasauli un augt garīgi. Šis darbs ieteicams gan tiem, kuriem reinkarnācijas ideja jau ir tuva, gan pilnīgiem skeptiķiem, gan pārējiem. Brīnumi taču attiecas uz visiem.

 

Viguls, Arvis. Blusu cirks. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2021. 

Pieejams: JPB.

“Blusu cirks” ir ceturtais Arvja Vigula dzejoļu krājums, tajā iekļautie dzejoļi tapuši pēdējos četros gados. Grāmatas iesējumam izmantoti astoņu dažādu krāsu audumi. Arvis Viguls ir dzejnieks un atdzejotājs. Vigula iepriekšējie dzejoļu krājumi saņēmuši vairākas literatūras balvas — Latvijas Literatūras gada balvu, divkārt Dzejas dienu balvu, Ojāra Vācieša prēmiju u. c. 2017. gadā Viguls tika iekļauts 10 interesantāko un nozīmīgāko Eiropas jauno rakstnieku sarakstā, kuru publiskoja literāro organizāciju tīkls “Literature Across Frontiers” (“Literatūra pāri robežām”). Vigula dzejoļi atdzejoti un publicēti vairāk nekā 20 valodās, dzejas izlase “Adatas rokraksts” izdota Spānijā, Vācijā un Horvātijā.

 

Vinnijs Pūks. Sirsnīgi miedziņa stāsti. Stāsti bērniem. Rīga: STORY HOUSE EGMONT, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šajā krājumā apkopoti seši sirsnīgi stāsti, ko bērni ar prieku aicinās lasīt un pārlasīt vakaros pirms gulētiešanas.

 

 

 

Visvaldis Lācis atmiņu atspulgos. Vēsture, latviešu leģions. Rīga : Jumava, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Cilvēka mūža stāsts tiek rakstīts ar viņa darbiem. Ar paveikto savu līdzcilvēku, sava novada, savas zemes, savas tautas un savas valsts labā. Visvalža Lāča mūžu vienā atmiņu atspulgu grāmatā ietilpināt nav iespējams. Viņa mūžs latviešu tautas lielajā likteņstāstā ir ievīts uz mūžiem. Karavīra mūžs tiek rakstīts ar sviedriem un asinīm, gan grūtos kauju ceļus staigājot, gan dvēselei vēl ilgus gadus pēc kara asiņojot. Senās brūces uzplēšot, bijušo kauju vietas un cīņubiedru atdusas vietas apmeklējot. Cilvēku traģēdijas un tautu likteņus vēstures stāstos, filmās un grāmatās iekļaujot… Visvaldis Lācis sava domubiedra un drauga Raita Valtera filmā “Visvaldis Lācis. Pārdomas.” atzīst: …tas ir tas labākais, priecīgākais, kas pēc šī bezjēdzīgā kara ir noticis. Tas, ka es pēc šīs, 44 gadu ilgās pārliecības esmu nonācis pie secinājuma, ka mēs esam karojuši nevajadzīgi daudz. Nevajadzīgi daudz kritušo… Pirmajā pasaules karā, Otrajā pasaules karā, Pilsoņu karā Krievijā…, bet palicis pāri ir tas labais…, ka mēs gājām par savu zemi, savu tautu un bijām stingri līdz galam…” Viņš bija daudzu mīlēts, cienīts un apbrīnots un daudzu — nīsts… Viņu uzklausīja un viņā ieklausījās. Ar viņu diskutēja un strīdējās… Vieni viņu dedzīgi atbalstīja; citi viņam nepiekrita, iebilda, viņa viedokli apstrīdēja un noliedza. Gan savējie, gan svešie. Bet viņš prata sarunāties — gan ar savējiem, gan ar svešajiem. Un vienmēr — ar pārliecību par savu taisnību. No “Baltužēniem” pie Viešūra ezera un Gaiziņkalna līdz pat apvārsnim — un vēl krietni aiz tā….

 

Volunds, Eliass. Rokasgrāmata Supervaroņiem. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēkšņi uz kāda no zemākajiem plauktiem Līsa ieraudzīja grāmatu, kas it kā izstaroja gaismu. Uz muguriņas bija rakstīts ''Rokasgrāmata supervaroņiem''. Grāmata it kā uzrunāja viņu, lūdzot to paņemt rokās un pašķirstīt... Jaunajā skolā Lisai neklājas viegli. Viņu izsmej un pazemo pusaudžu banda, un ik dienu viņa bēg uz pilsētas bibliotēku, lai paglābtos no vajāšanas. Kādu dienu viņa atrod grāmatu, kurā aprakstīts kā trenēties, lai kļūtu par supervaroni. Vai tas patiesi ir iespējams Lieliska un aizraujoša grāmata par meiteni, kura nepadodas un sāk rīkoties.

 

Vuds, Toms. Noslēpumainais. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pasūtījuma slepkava Viktors pēc uzdevuma veikšanas uz pāris dienām apmetas nomaļā Kanādas viesnīcā, izliekoties par makšķernieku, kas devies atvaļinājumā. Viņš ieplānojis nogaidīt pāris dienu un tad izgaist bez pēdām - kā vienmēr. Bet, kad piepeši pazūd kāda viesnīcas darbiniece un viņas mazais dēlēns, Viktors aizkavējas, jo saprot - tikai viņš spēs abus atrast. Viktors sāk iztaujāt vietējos. Dažiem tas nepatīk, jo draud atklāties viņu netīrais bizness. Šie cilvēki domā, ka būs viegli tikt galā ar Viktoru. Viņiem nav ne jausmas, cik bīstams ir šis noslēpumainais klusētājs.

 

Zālītes. Stiprini imunitāti ar spēka augiem. Uzlējumi, izvilkumi, macerāti, tējas, eļļas. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.

Pieejams: JPB.

Tematiskā žurnāla #padomsrokā septembra izdevumā ZĀLĪTES nodaļa veltīta šobrīd īpaši modē ienākušajiem augiem: lavandai, kaņepēm un ugunspuķei. Vides žurnāliste Anitra Tooma māca gatavot ugunspuķes tēju, augu pētniece un farmācijas doktore Vija Eniņa iesaka ārstniecības augus, bet Artūrs Tereško paskaidro zālīšu ritmu un augu barometra pielietojumu. Ir ērta un pārskatāma augu ievākšanas tabula ar fotoattēliem, kā arī indīgo augu TOP 10. Žurnālā soli pa solim rādīts, kā pagatavot aromāteļļu un smaržīgas ziepes. Labas ir arī tās zālītes, ko audzējam dārzos un pat uz palodzes: ieteikumi izvēlei, audzēšanai un receptes lietošanai atradīsiet arī tiem. 

 

Zinātniskās darbības metodoloģija. Pētniecība. Rīga: Rīgas Stradiņa universitāte, 2021.

Pieejams: JPB.

Uzsverot pētniecības lomu sabiedrības ilgtspējības attīstības nodrošināšanā, tās nozīmi augstākās izglītības studiju procesā un praktiķu profesionālajā darbībā, grāmatā ir aprakstīta mūsdienu zinātniskās pētniecības sistēma. Šī darba 11 nodaļās ir aplūkoti gan pētniecības filosofiskie un teorētiskie pamatjautājumi, gan sniegtas konkrētas norādes pētnieciskā darba veikšanai. Grāmata ir tapusi, sadarbojoties vairāku Latvijas augstskolu un ārvalstu mācībspēkiem, kas līdztekus akadēmiskajam darbam veic arī pētniecisko darbu. Tā būs noderīga gan augstskolu studentiem, gan jaunajiem un pieredzējušiem pētniekiem sociālo, veselības aprūpes un izglītības zinātņu jomā. Izveidotais materiāls būs noderīgs arī tālākizglītībā un dažādu nozaru speciālistu ikdienas profesionālajā darbā. 

 

Zīle, Monika. naktsgrāmata. Latviešu stāsti. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autore jaunajai grāmatai devusi apakšvirsrakstu "Pamodinātu atmiņu balsis". Personiski, izjusti, emocionāli un arī humoristiski iekrāsoti stāsti lasītāju pavada ceļā no Monikas Zīles agrās bērnības līdz pat šodienai, ievijot stāstos mūžā sastaptos līdzcilvēkus. "Es domāju par Laika upes manam krastam pieairētajiem cilvēkiem, daudz ko notikušu izdzīvoju vēlreiz no jauna un atkal nespēju sev piedot, ka, no Latgales mammu aizvedot, laukos pametām likteņa ziņā mūsmāju Ņuri. Tiesa, prombraucot nebija sasaucams un atnākušu solījās pieskatīt kaimiņiene, bet vienalga… Labi apzinos, izklausās liekulīgi asaroties par nevērību pret parastu runci, kad vajadzētu sākt ar atvainošanos līdzcilvēkiem. Bet – kā ir, tā ir! Man patīk tās bezmiega stundas, kad satieku sevi pavisam citādu nekā dienas gaismā, un esmu gandarīta, ka nebiedē naksnīgo domu klēpī piedzimusī atziņa – ziema vienmēr tuvu, no jebkuras puses skatoties. Tā ir." Monikas Zīles stāstiem piemīt brīnumains valdzinājums. Lasītāju sagūsta ne vien valodas brīvais un bagātīgais plūdums, bet tieši tikpat cieši – vērīgais, humora un optimisma piesātinātais dzīves skatījums. “Naktsgrāmata” ir autores atmiņu stāsti – spridzīga latgaliska kolorīta piepildītās bērnības un jaunības ainas, aktīvā darba gados piedzīvotie notikumi, tuvāku vai svešāku līdzcilvēku uzticētie personiskie pārdzīvojumi. Katra epizode vienlaikus atklāj laikmetu, kurā tā piedzīvota, un Monikas Zīles apbrīnojami precīzi novēroto un raksturoto cilvēka nemainīgo iedabu. Bērnības garšas un neaptveramie raduraksti, romantika un mistika, staigājošs slīkonis un viena vakara līgavainis Maskavā – gribi tici, gribi netici, bet it viss ir balta vai, pareizāk sakot, – raibu raibā patiesība, tik intriģējoša, ka ne atrauties. Rakstniece Jana Egle. 

 

Žuļņevs, Nikolajs. Ceļu satiksmes noteikumi Latvijā. Rīga: Mācību grāmata, 2021.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Šajā papildinātajā izdevumā Ceļu satiksmes noteikumu oficiālais teksts publicēts aktuālajā redakcijā, ņemot vērā grozījumus, kas stājās spēkā 14.05.2021. Papildināti arī autoru komentāri un ilustratīvais materiāls. Krāsainās ilustrācijas ļaus labāk izprast satiksmes noteikumu nianses un iespējami labi sagatavoties CSDD eksāmenam. Kopā ar oficiālo Ceļu satiksmes noteikumu tekstu un komentāriem grāmatā atrodams arī Latvijas Ceļu satiksmes likuma teksts.

 

Алам, Румаан. Оставь мир позади. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021. 

Pieejams: JPB.
Желая провести немного времени вдали от шумного города, Клэй и Аманда снимают домик на Лонг-Айленде и вместе с детьми отправляются в долгожданный отпуск. Настроенные на приятный отдых, они не заметят знаков, не почувствуют перемен, витающих в воздухе. Лишь когда ночью к ним в дверь постучатся незнакомцы, представившиеся хозяевами дома, и сообщат, что в Нью-Йорке случился блэкаут, а повсюду происходит что-то пугающее, Клэй и Аманда почувствуют неладное. Но могут ли они доверять этим людям? Что у них на уме? Кто они – угроза или спасение?

 

Гарвис-Грейвс, Трейси.  На острове. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021.

Pieejams; JPB.
Мне было тридцать, когда гидросамолет, на котором я летела вместе с Ти Джеем, потерпел крушение в Индийском океане. Я улетала от холодной чикагской зимы, от бессмысленных отношений и чувства неопределенности. Все должно было быть иначе: я репетитор, он ученик. Мы выжили. Мы одни на целом острове. Так начиналась наша невероятная история.

 

 

 

Голдинг, Мелани. Милые детки. Angļu detektīvromāns. Москва: Синдбад, 2021. 

Pieejams: JPB.

 

 

 

 

 

 

 

Джексон, Дэвид. Игра начинается. Angļu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.

Томас Броган - серийный убийца. За спиной у него куча трупов. Спасаясь от полицейской погони, он прячется в заколоченном доме на тихой улочке. И обнаруживает, что чердак его убежища соединен с чердаками других домов, и на каждом - открытый люк вниз. Драгоценная возможность незаметно навещать своих новых соседей... Вот когда начинается настоящее веселье.

 

 

Джуэлл, Лайза. Опасные соседи. Angļu romāns. Москва: ЭКСМО, 2021. 

Pieejams: JPB.
Захватывающее, атмосферное произведение от британского мастера психологических романов Лайзы Джуэлл. Главная героиня, Либби Джонс, приемный ребенок, узнает, что ее биологические родители были очень богатыми людьми, и умерли при странных обстоятельствах. В наследство ей достается целый особняк в одном из престижных районов Лондона, и Либби, прежде озабоченная лишь построением своей личной жизни, погружается в запутанную историю своего прошлого, где ее ждут не только драматичные открытия, но настоящие психологические ребусы, что совершенно изменят ее личность.

 

Дивер, Джеффри. Исчезнувший. Amerikāņu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021. 

Pieejams: JPB.
По Нью-Йорку разгуливает серийный убийца. Он убивает с нечеловеческой жестокостью и каждый раз ускользает от полиции, словно растворяясь в воздухе. Наваждение? Мистика? Или трюки иллюзиониста? К расследованию привлекаются эксперт-криминалист Линкольн Райм, прикованный к инвалидному креслу, и его давняя напарница Амелия Сакс. Они начинают напряженную игру в кошки-мышки, где все не так, как может показаться на первый взгляд. Им надо поторопиться, потому что "фокусник" готовит ужасающий план мести...

 

Йонссон, Магнус. Пожиратели. Zviedru detektīvromāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021. 

Pieejams: JPB.
Жестокое нападение на банк вызывает панику в управлении. Они считают, что снайперы, убившие нескольких сотрудников, причастны к террористической организации. А это значит, что над Швецией нависла новая угроза. Рикард Стенландер и Эрик Свенссон прилагают все усилия, чтобы обезопасить свой город, но преступники уходят из-под носа полиции и покидают страну. Снова приходится обратиться за помощью к Линн Столь, эксперту по шифрованию и давней знакомой инспекторов. Ее прошлое, связанное с терактами и радикалами, может вывести расследование на новый уровень. А может закопать каждого причастного. «Пожиратели» — это леденящий душу триллер о кровожадных убийствах. По-скандинавски жесткий роман, где в центре повествования оказывается обычная женщина — студентка-аспирантка Линн Столь. Именно благодаря ее уму, опыту и безмерной уверенности в собственных силах расследование выходит на новый уровень.

 

Коэн, Тьерри. И в беде мы полюбим друг друга. Franču romāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.
Алисе тридцать. Она замкнута, не уверена в себе и ужасно одинока. Когда она находит на пороге своей квартиры розу, оставленную тайным поклонником, ее жизнь меняется. Не веря сама себе, Алиса начинает осторожно раскрываться, но ее воздыхатель не спешит встречаться с ней лично. Узнав, кто именно оказывает ей знаки внимания, Алиса не сможет даже представить, как эта неожиданная и удивительная история изменит ее жизнь и ее саму навсегда.

 

 

 

Маринина, Александра. Отдаленные последствия. Том 1. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021.  

Pieejams: JPB.    
В Москве объявился серийный убийца. С чудовищной силой неизвестный сворачивает шейные позвонки одиноким прохожим и оставляет на их телах короткие записки: «Моему Учителю». Что хочет сказать он миру своими посланиями? Это лютый маньяк, одержимый безумной идеей? Или члены кровавой секты совершают ритуальные жертвоприношения? А может, обычные заказные убийства, хитро замаскированные под выходки сумасшедшего? Найти ответы предстоит лучшим сотрудникам «убойного отдела» МУРа — Зарубину, Сташису и Дзюбе. Начальство давит, дело засекречено, времени на раскрытие почти нет, и если бы не помощь легендарной Анастасии Каменской... Впрочем, зацепка у следствия появилась: все убитые когда-то совершили грубые ДТП с человеческими жертвами, но так и не понесли заслуженного наказания. Не зря же говорят, что у каждого поступка в жизни всегда бывают последствия. Возможно, смерть лихачей — одно из них?

 

Миранда, Меган. Последняя гостья. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021. 

Pieejams: JPB.
Всю свою жизнь Эйвери провела в крохотном городке Литтлпорт, в Мэне. И кто бы мог подумать, что ей суждено подружиться с Сэди, состоятельная семья которой владеет почти всем Литтпортом. Каждое лето Сэди приезжает в Мэн, и долгие годы девушки — не разлей вода… До того вечера, как тело Сэди находят под обрывом. Поначалу все кажется очевидным — суицид. Однако, чем дальше движется расследование, тем больше страшных секретов всплывают на поверхность. И как Эйвери добиться справедливости для Сэди, когда она вот-вот станет главной подозреваемой в убийстве?

 

Миронина, Наталия. Босиком по краю моря. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.
Все признают, что Женя Пчелинцева красива, умна, талантлива, но характер у нее просто ужасный – уж слишком она решительна, категорична, импульсивна и несдержана на язык. Из-за этого студентка Пчелинцева постоянно воюет с самым молодым профессором Вадимом Суржиковым и едва не вылетает из университета. Правда, потом она именно по рекомендации Суржикова находит работу своей мечты, а чуть позже многолетняя война студентки с профессором заканчивается бурным романом... Но есть ли будущее у отношений, возникших из противостояния? Или лучше не воевать друг с другом, а сражаться на одной стороне? Женино счастье совсем рядом, только руку протяни, но уж тут бывшая отличница без подсказки никак не справится...

 

Михаэлидес, Алекс. Девы. Angļu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.
Эдвард Фоска — убийца. В этом Мариана уверена. Харизматичный красавец-профессор преподает курс греческой трагедии в Кембридже. Его обожают коллеги и студенты — особенно студентки из тайного общества «Девы», готовые на все ради своего наставника. Ведомые мистическими учениями профессора, девушки устраивают оккультные игрища и ритуальные обряды. И вскоре одну из них находят мертвой с перерезанным горлом и выколотыми глазами... Мариана Андрос — талантливый психотерапевт с посттравматической депрессией из-за гибели мужа. Она ясно видит: Эдвард Фоска — нарциссичный социопат, умело манипулирующий людьми. Есть что-то зловещее в его одержимости культом Персефоны*, спустившейся, согласно мифу, в царство мертвых. И смерть студентки — буквальное воплощение путешествия богини-девы в загробный мир. Эдвард Фоска — убийца. Осталось это доказать….

 

Несбё, Ю. Ревность и другие истории. Norvēģu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021. 

Pieejams: JPB.
В первый из них вошли семь криминальных историй, объединенных темой ревности: чувства древнего, сильного, болезненного, неподвластного воле, изменяющего человеческую природу. Двое знакомятся в самолете. Она рассказывает, что хотела умереть из-за измены мужа и подписала договор с компанией, инсценирующей самоубийства. Если бы женщина знала, кто сидит в соседнем кресле... На греческом острове пропал турист, и для расследования приглашен детектив, обладающий уникальной способностью распознавать ревность при допросе... Подозрение падает на брата пропавшего человека, и этот мотив Каина и Авеля перекликается с сюжетом последнего романа Несбё «Королевство». Ревность прикрывается жаждой справедливости, сводит с ума, отравляет жизнь и меняет ее к лучшему лишь в том случае, когда соперника удается в прямом и переносном смысле убрать. Среди героев Несбё есть и циники, и простаки, но они всегда поступают непредсказуемо — даже для самих себя, потому что перед зеленоглазым чудовищем человеческая логика бессильна.

 

Райна, Рахул. Украсть богача. Angļu romāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021.

Pieejams: JPB.
Решили похитить богача? А технику этого дела вы знаете? Исключительно способный, но бедный Рамеш Кумар зарабатывает на жизнь, сдавая за детишек индийской элиты вступительные экзамены в университет. Не самое опасное для жизни занятие, но беда приходит откуда не ждали. Когда Рамеш случайно занимает первое место на Всеиндийских экзаменах, его инфантильный подопечный Руди просыпается знаменитым. И теперь им придется извернуться, чтобы не перейти никому дорогу и сохранить в тайне свой маленький секрет. Даже если для этого придется похитить парочку богачей.

 

Смит, Бетти. Завтра будет лучше. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2021.

Pieejams: JPB.

Марджи Шэннон выросла в бедной семье, всю жизнь наблюдая за непростыми отношениями родителей. Она была твердо убеждена: когда ей выпадет шанс создать свою семью, все сложится по-другому. Но, выйдя замуж за соседского парня Фрэнки и вырвавшись из родительского дома, Марджи поймет, как сложно остаться верной своим идеалам и не растерять свои мечты, столкнувшись с суровой реальностью жизни. «Завтра будет лучше» – роман о попытке вырваться из замкнутого круга бедности и отчужденности и о том, как родители, желая дать детям самое лучшее, забывают дать им самое главное.

 

Степанова, Татьяна. Перекресток трех дорог. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. 

Pieejams: JPB.
Может ли жертва стать убийцей?! Более загадочного дела в своей профессиональной практике они еще не встречали – серия странных, обставленных с устрашающей и нарочитой жестокостью, убийств… Каждый раз новую жертву находят на перекрестке трех дорог, – как известно, месте сакральном и мистическом… Однако неопровержимые улики доказывают, что убийцы – это разные люди… Но серийные маньяки – всегда одиночки! Шефу криминальной полиции области полковнику Гущину и его напарникам Клавдию Мамонтову и Макару Псалтырникову предстоит разгадать эту детективно-мистическую головоломку. И ответить на самый неоднозначный и парадоксальный вопрос – может ли жертва стать убийцей?

 

Уайт Лорет Энн. Мост Дьявола. Kanādiešu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021.

Pieejams: JPB.
В небольшом городе в Британской Колумбии с особой жестокостью убивают девочку-подростка. Одноклассники утверждают, что ничего не знают, родители молчат. Обвиняемым становится один из учителей, но в деле уйма несостыковок. Проходят годы. Тринити и Джио – создатели подкаста об истории преступлений – берутся за это дело и сталкиваются с тревожными деталями. Им приходится столкнуться с враждебностью целого города и переосмыслить собственные поступки, потому что порой правда – гораздо сложнее и страшнее, чем самые жуткие теории.

 

 

Уотсон, С. Дж. На краю бездны. Angļu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021.

Pieejams: JPB.
Режиссер документального кино Алекс приезжает в крохотную деревушку Блэквуд-Бей на берегу Северного моря. Официальный повод: поиски материала для очередного фильма. Этот островок британского захолустья не входил в список возможных локаций для съемок, но обстоятельства сложились мистически: кто-то анонимно отправил продюсеру открытку с видом Блэквуд-Бей - и все закрутилось... Между тем эти места хорошо знакомы Алекс, когда-то она жила здесь, но вспоминать об этом не любит... точнее, не может вспомнить, несмотря на мучительные попытки. И меньше всего ей хочется, чтобы ее узнали, - не для того она кардинально изменила свою внешность. Но однажды она приходит в мрачный дом на краю обрыва и слышит роковые слова: "Тебе опасно здесь находиться. Зря ты сюда приехала". Ее раскрыли? Хотят запугать намеками на темную историю, связанную с бесследным исчезновением местных девчонок? Однако Алекс устала бояться. Она твердо намерена воскресить свое прошлое, чем бы это ни грозило.

 

Хильдебранд, Элин. 28 лет, каждое лето. Amerikāņu romāns. Москва: Манн, Иванов и Фербер, 2021. 

Pieejams: JPB.
Он и она — хорошие, немного странные и забавные люди. Они случайно встретились в пляжном коттедже Мэлори, на мальчишнике ее брата. В результате нескольких мини-катастроф они сблизились и рассказали друг другу обо всем — о проблемах, мечтах и предстоящем браке: Джейк готовился к свадьбе. К тому моменту, когда нужно было расставаться, они поняли, что им легко и хорошо вместе. Мэлори и Джейк договариваются каждый год встречаться в то же время и в том же месте — как в старом фильме. Эти теплые, но странные встречи продолжаются много лет. Внезапно Мэлори узнает о смертельном диагнозе. Неужели 28-я летняя встреча окажется последней?

 

 

Холл, Рэйчел Хаузэлл. Женщина в бегах. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2021. 

Pieejams: JPB.
Изабель Линкольн пропала. Или она в бегах? Грейсон Сайкс должна отыскать её. Хотя она подозревает, что Изабель не хочет быть найденной, расследование неумолимо затягивает. Каждый новый секрет, каждая новая частица опасной правды рассказывает Грей о тайной жизни Изабель. --- Мы, женщины, делаем то, что должны, чтобы выжить.--- Судьбы двух женщин сплетаются в опасной игре в кошки-мышки. Приз в этой игре - истина, жизнь, отмщение.