Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Nokulto graudu smaržā jeb augusta jaunumi

Cik ātri skrien vasara, klāt jau augusts! Vienu dienu laiks lutina ar karstumu, citu - rudenīgs vēsums, lietus līst aumaļām, rītos migla un drēgnums. Lai vai kā, laukos sāk dūkt kombaini, azartiskie sēņotāji pārstaigā iecienītās gaileņu un beku vietas un arī bibliotēka augustā var iepriecināt lasītājus ar bagātīgu ražu. Šoreiz piedāvājumā ilgi gaidītā Sabaļauskaites K. "Pētera imperatores" 2. daļa, iespēja sekot Annas Elizabetes piedzīvojumiem Daces Judinas detektīvā "Kas lēni nāk...", biogrāfiskais romāns par noslēpumaino Eduardu Veidenbaumu. Iepriecināti būs Ž. Dikēra, N. Noihausas, S. Montefjores, A. Pāsilinnas darbu lasītāji. Kā jau ierasts, interesantu lasāmvielu varēs izvēlēties jebkurš, kurš ieskatīsies jaunumu sarakstā vai apmeklēs bibliotēku. Apjomīgs piedāvājums arī bērniem, pusaudžiem un jauniešiem. Varbūt vēlaties iestudēt lugu par Hariju Poteru un nolādēto bērnu? Varēsiet to izdarīt, jo jaunais Dž. K. Roulingas darbs ir lugas formātā. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 18.08.2022.

 

80 stāstu par Ivaru Strautiņu. Biogrāfija. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti Ivara Strautiņa laikabiedru - tuvinieku, draugu, darbabiedru un politiķu - atmiņu stāsti par Ivaru Strautiņu. Kad Ivars Strautiņš kopā ar Daini Īvānu, Induli Zariņu, Džemmu Skulmi, Jāni Peteru, Mavriku Vulfsonu - manu profesoru Mākslas akadēmijā un daudziem citiem kļuva par toreizējo PSRS Augstākās Padomes deputātu no Latvijas Maskavā, visi domāja, ka tā bija varena komanda! Šo komandu nevarēja neievērot, jo tai bija skaidra, kritiska nostāja un savā veidā mērķtiecīga virzība Latvijas un visu Baltijas valstu saimnieciskās un politiskās autonomijas priekšdarbu gatavošanā. Viņi bija kā viens kodols, kas ģenerē idejas un meklē instrumentus šo ideju īstenošanai. Un - Ivaram Strautiņam jau tolaik bija tāds tautsaimnieka un stipras gribas, un tikpat stipras rīcības cilvēka oreols, par kuru mēs, Latvijas sabiedrība, bijām lepni!

 

600 mm dzelzceļš Sēlijā I pasaules kara laikā - būvniecība, mērķi, ietekme. Šaursliežu dzelzceļu vēsture Latvijā. Rīga: Sēlijas kultūras projekti, [2022].

Pieejams: JPB.

Šis ir pirmais tematiski plašais pētījums, kas veltīts šajā reģionā I pasaules kara laikā uzbūvētajam 600 mm dzelzceļu tīklam. Autoru kolektīvs pētījis un analizējis daudzpusīgu jautājumu loku, ļaujot iepazīties gan ar dzelzceļa tapšanas militārajiem mērķiem, sliežu trasējumu dabā, būvniecību un pārbūvi, gan ar dzelzceļu kā darba devēju, reģiona ekonomikas virzītājspēku, aktīvu sabiedriskās dzīves kultūras norišu veicinātāju un daļu no kolektīvās atmiņas un industriālā mantojuma, kas raisa pelnītu interesi sabiedrībā.

 

Aizsila, Ilze. Solis līdz altārim. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir 2020. gads. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Teiksma saņem domes priekšsēdētāja Donāta ultimātu - steidzami rast veidu, kā glābt novadu no apvienošanas ar citu. Ideju trūkst, taču apspriedes laikā dzimst pārdroša iecere – izstrādāt iepazīšanās platformu stabilu laulību nodibināšanai un iedzīvotāju skaita palielināšanai. Projektā nekavējoties tiek iesaistīti divi visnotaļ pievilcīgi programmētāji. Teiksma, viņas kolēģe Šarlote un domubiedrenes bibliotekāres līdz šim bija laimīgi rosījušās savā nodabā pašvaldības mērķiem iekārtotajā senajā muižā. Vai tagad visam patīkami ierastajam tuvojas gals?

 

Auziņš, Arnolds. Kā kulaks uz acs. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sākas ar līķi, bet romāns ir dzīvi apliecinošs. "Kā kulaks uz acs" varoņi ir tās profesijas pārstāvji, ar kuriem sastopas ikviens, sevišķi jau nežēlīgā vīrusa laikā. Un vēl - tauta nav vainīga, ja vadonis izrādās psihopāts. Krievietes un latvieša mīlestība pārvar neveiksmes un intrigas gan slimnīcā, gan sanatorijā. Sarežģītās situācijās palīdz humors.

 

Avotiņa, Kristīne Luīze. Glezniecība. Katalogs. [Rīga}: Autora izdevums, [2021?]. 

Pieejams: JPB.
Sen gaidīts - mākslinieces Kristīnes Luīzes Avotiņas mākslas darbu katalogs! Apjomīgais katalogs ļauj K.L.Avotiņas mākslas cienītājiem redzēt un baudīt sapņu pasauli!

 

Bakena, Elizabete. Šķirti kopā. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Enijas un Toma dzīvē, šķiet, netrūkst nekā. Ir omulīga māja, ir darbs, kas sniedz gandarījumu un materiālu stabilitāti, un trīs pieauguši bērni. Taču ne viss ir tā, kā izskatās. Gruzd sens aizvainojums un nomoka skaļi neatzīta vainas apziņa. Viņi dzīvo zem viena jumta, tomēr gulta katram ir sava. Ir arī kāds noslēpums, par kuru Toms vilcinās runāt, un, kad tas notiek, atklāsme līdzinās zemestrīcei. Šis satricinājums draud izpostīt visu, kas viņiem vēl palicis. Ja Toms un Enija vēlas pārciest šo negaidīto vētru, viņiem ir jāieskatās kopīgajā pagātnē un jāatmodina mīlestība, kas viņus reiz vienojusi. Bet vai tas izdosies, vai šis mēģinājums tikai vēl vairāk attālinās viņus vienu no otra?

 

Bernāra, Karolīne. Frīda Kālo. Dzīves krāsas. Vācu biogrāfiskais romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Fascinējošs romāns par vienu no leģendārākajām sievietēm mūsdienu vēsturē. Lai gan sākotnēji Frīda vēlas kļūt par ārsti, taču pēc piedzīvotā traģiskā negadījuma skaidrs, ka liktenis viņai paredzējis ko citu. Frīda iemīlas māksliniekā Djego Riverā, kas viņu pārliecina kļūt par gleznotāju un ieved plašajā mākslas pasaulē. Vinā seko savai intuīcijai un īsteno vēl neredzētas idejas. Tomēr Frīda ātri vien saprot - laimi var tikai aizņemties. Viņa nolemj doties savu ceļu un ir spiesta pieņemt lēmumus, kas liek apšaubīt visu, kam viņa līdz šim ir ticējusi.

 

Bleidela, Sāra. Tēvs. Ģimenes mistērija. 2. daļa. Dāņu detektīvromāns. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Dāņu fotogrāfe Ilka, kas mantojusi kopš bērnības nesastaptā tēva apbedīšanas biroju ASV, turpina šķetināt pagātnes noslēpumus. Katrs pavediens atklāj arvien jaunas mistērijas, viss izrādās pavisam citādi, nekā sākumā šķiet. Grāmatas varonei, tuvāk iepazīstoties ar tēva Amerikas ģimeni, kļūst skaidrs, ka tās pamatā ir sievastēva valdonīgā griba, naudas vara un savtīgi apsvērumi, nevis pēkšņi iedegušās jūtas pret “amerikāņu sievu”. Kas īstenībā bija Ilkas tēvs, un kā viņš nomiraa Jaunajai sievietei sāk rasties aizdomas, ka arī tēva nāve slēpj daudz vairāk, nekā viņai mēģināts iestāstīt, jo atklājas, ka caur viņa uzņēmumu aizplūdušas lielas naudas summas, kuru izkrāpšanā tiek vainots tuvs tēva draugs. Ilka neatlaidīgi cenšas pārbaudīt ikvienu pagātnes mozaīkas gabaliņu, lai gan kopējā aina spītīgi negrib atklāties. Dānijā gaida iekavēti darbi un noraizējusies māte, bet Ilka negrib padoties un atzīt sakāvi, jo pagātne turpina nesaudzīgi ietekmēt tagadni: tiek nogalināta sieviete, kura, iespējams, zināja par daudz; no ģimenes staļļiem pazūd tūkstošiem dolāru vērti zirgi; tēva kādreizējais partneris cīnās par dzīvību pēc nodevīga uzbrukuma….
       

 

Daudziņa, Zane. Aktiera runa 21. gadsimta latviešu teātrī. Runas māksla. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Tiecoties izprast aktiera runas kvalitātes izmaiņas un to cēloņus, Zane Daudziņa ievieš skaidrību aktiera runai veltītās terminoloģijas jomā latviešu valodā un pēta teātra vēsturē nepieredzētu situāciju, kurā aktiera uzdevumu amplitūda paplašinājusies no teksta izpildītāja līdz radītāja jeb demiurga lomai. Autore piedāvā jaunu aktiera runas rīku klasifikāciju un analizē tādus faktorus kā telpa, tehnoloģijas un publika, kuri nav tiešā veidā atkarīgi no aktiera, tomēr būtiski ietekmē runas rīku lietojumu un efektivitāti. Darba teorētisko bāzi papildina skaidrojošas ilustrācijas, kā arī intervijas ar teātra nozares profesionāļiem - aktrisi Elvīru Baldiņu, režisori un skatuves runas pedagoģi Ainu Matīsu, teātra zinātnieku Jāni Siliņu, režisoriem Pēteri Krilovu, Vladislavu Nastavševu, Uldi Tīronu un Viesturu Meikšānu. Grāmatas pamatā ir Latvijas Kultūras akadēmijā 2022. gadā aizstāvētais promocijas darbs.

 

Dikērs, Žoels. 622. istabas noslēpums. Šveiciešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādā decembra naktī Šveices Alpos luksusa viesnīcas Verbjē pils 622. istabā tiek atrasts līķis. Notiek spraiga izmeklēšana, tomēr nekādus pārliecinošus pierādījumus neizdodas atklāt. Laiks iet, un sabiedrības interese pamazām noplok. Pēc daudziem gadiem šajā viesnīcā apmetas Žoels Dikērs - nedaudz ekscentrisks šveiciešu rakstnieks -, lai atgūtos no nejaukas šķiršanās, sērotu par sava ilggadējā izdevēja nāvi un, vēlams, pirms jauna darba cēliena arī nedaudz atpūstos. Tomēr liktenis lēmis citādi! Žoels iepazīstas ar Skārletu - jaunu, enerģisku dāmu no blakus numuriņa - un tiek ierauts reiz pilī notikušās slepkavības izmeklēšanā. Žoels iejūtas vietējā Šerloka Holmsa tēlā, bet par viņa Vatsonu kļūst centīgā Skārleta.

 

Dumpe, Arta. Dzīve mākslā. Rīga: Zinātne, [2021].

Pieejams: JPB.

Arta Dumpe ir spilgta gan kā personība, gan kā izcila tēlniece. Viņas radošais mūžs ir kā saikne starp latviešu pirmajiem profesionālajiem māksliniekiem un mūsdienām, jo viņa ir mācījusies pie Jēkaba Bīnes, Teodora Zaļkalna, Kārļa Jansona, Emīla Meldera un Kārļa Zemdegas, kurš studentiem mācījis "nebūt mēmiem!". Arta Dumpe to ir iegaumējusi, un viņas darbus raksturo spēcīgs formu izteiksmīgums ar ārēju vai iekšēju dinamiku, kurā izpaužas arī mākslinieces patiesums un aizrautība. A. Dumpes daiļrade ir bagāta ar dažādiem aspektiem, tā ir tikpat daudzšķautņaina kā viņas personība, kuru precīzāk varam izprast šajā grāmatā apkopotajās mākslinieces atmiņās.

 

Freibergs, Viktors. Vakar, šodien, rīt. Piezīmes par filmām un dzīvi. [Rīga]: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB.
Piezīmju par filmām un mazliet arī par dzīvi autori Viktors Freibergs un Daniela Zacmane pāri visam ir īsti kino mīļi. Izdevums tekstuāli un, pateicoties māksliniekam Bruno Mellim, arī vizuāli suģestējošā veidā iemāna lasītāju filmu “lamatās”, un liek ļauties, citējot Sūzenu Zontāgu tam, lai filma mūs nolaupa. Un lai mēs nokļūstam tās varā, pasaulē un noskaņā. Kalendāriskās piezīmes nav domāts kā vēsturisks pārskats, bet kā nelielas impresijas par abu autoru redzētām filmām.

 

Freimane, Gunita. Tur, niedrēs, čukst rīts. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Ir beidzies Pirmais pasaules karš, aiz sevis atstādams savas postošās pēdas daudzu cilvēku likteņos. Uzaugusi pilnīgā nabadzībā, jau kopš bērnības iepazinusi smagos kalpu dzīves apstākļus un darbus, romāna varone Šarlote nezina, kas ir īsta ģimene, viņa nav sajutusi nedz mātes, nedz tēva mīlestību. Šķiet, meitenes tālākais liktenis jau ir izlemts. Pārmaiņas Šarlotes pelēkajā ikdienā ienes muižas īpašnieces Klaudijas noslēpumaini dīvainais piedāvājums. Kas Klaudijai padomā? Kādi būs Šarlotes jaunie pienākumi? Ko meitenes dzīvē un jūtu pasaulē izmainīs velnišķīgā skaistuļa Mariusa Haldera ierašanās? Cik viegli vai grūti būs Šarlotei pildīt Klaudijas kundzei doto solījumu?

 

Gruntmane, Madara. Aizmīlestība. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB.

Jaunais dzejoļu krājums savā ziņā ir pieklusinātāks un apvaldītāks, tajā nav tik daudz bravūras, erotikas, vairāk attiecību smalkuma un sensitīva pārdzīvojuma. Madara Gruntmane ar vieglu un ironisku pieskārienu pierāda, ka pat tik novazātu un izstaipītu vārdu, kāds ir "mīl" vai "mīlestība", var aktualizēt, noņemt tam gadiem uzkrāto banalitātes pelējumu, ieintriģēt. Grāmatas nosaukumam izmantotais jaunvārds "aizmīlestība" ir savā ziņā antropoloģisks, kaut kas pazaudēts vai aizmirsts, taču vienlaikus arī nebijis. Šī grāmata ir attiecību grāmata starp es un tu, starp viņš un mēs, starp Madaru un omi, starp Madaru un mammu vai kā ceturtās nodaļas dzejolī "Nekrologs" - starp Madaru tagad un Madaru 2054. gadā.

 

Hānbergs, Ēriks. Atceries Ernu! Melioratoru nopietnības jokojumu ietvarā. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Autors saka "Stāstiņš, kuru uzrakstīju pirms 40 gadiem, joprojām turas ļaužu atmiņās. Arī tālab, ka Edgars Liepiņš to padarīja tik dzirdamu koncertturnejās, magnetofona ierakstos un radiopārraidēs. Man bija kļuvis par ieradumu ciemoties pie melioratoriem apmetnēs, kur grāvju racēji un drenu licēji uzturējās ilgstošāk. Pie ugunskura, kurā iekārts zupas katls vai uz iesmiem cepas šašliks, sarunas raisās vaļīgāk...".

 

Haskels, Deivids. Neizzinātais mežs. Dabaszinatnes. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB.

Autors izvēlējies savas augstskolas tuvumā nelielu sena meža gabalu, ko nosaucis par mandalu, uzskatot mežu par Dabas mākslas darbu. "Šī grāmata ir meža cildinājums", viņš raksta. Gada ritumā vērota dzīve mežā. Autors aprakstījis mandalas augu valsti - sākot ar ķērpjiem un sūnām, aprakstot krāšņās papardes, košos pavasara ziedaugus, kas tver gaismas starus, kamēr nav salapojuši koki, hikorijas un kļavas, kas dominē mandalā. Mandalā valda iedzimtības un apstākļu noteiktās likumsakarības. Autors mūs izglīto augu fizioloģiskajās norisēs.

 

Hofs, Vims. Vima Hofa metode. Atraisi savu potenciālu. Ārstniecība. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB.

Slavenajam holandietim Vimam Hofam (Wim Hof) jeb Ledusvīram pieder vairāki pasaules rekordi. Viņš uzkāpa Kilimandžāro, ģērbies vienīgi šortos un kurpēs, aiz ziemeļu polārā loka basām kājām noskrēja pusmaratonu un gandrīz divas stundas pavadīja ar ledus gabaliņiem piepildītā tvertnē. Dabas spēka iedvesmots, Vims Hofs izstrādāja īpašu metodi, kā stiprināt ķermeni un prātu. "Mēs varam uzveikt slimības, uzlabot fizisko un garīgo veselību un pat kontrolēt organisma fizioloģiskos procesus, lai tiktu galā ar stresu. Mēs spējam vairāk nekā domājam," apgalvo Vims Hofs. Viņa metodi praktizē miljoniem cilvēku, un to ir pētījuši zinātnieki no vairākām universitātēm visā pasaulē.

 

Inka. Savējām. Psiholoģija. [Rēzekne, Griškānu pagasts]: 00000000, SIA, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
"Savējām ir iekšupvērsti kaila saruna ar sievietēm, kuras pa dažādām takām ir devušās uz savas dzīves brīnumaināko vietu - pie sevis." Inka - grāmatas autore, bloga nakedlight.lv radītāja.

 

Jēruma-Grīnberga, Jāna. Mācītāja Vakardiena. Reliģija. Rīga: Latvijas Luterāņu sieviešu teoloģu apvienība, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Grāmata vēsta par Jērumu dzimtas vēsturi, gaitām un Jānas Jērumas-Grīnbergas ceļu mācītājas amatā, aptverot svarīgus posmus tiklab Latvijas un latviešu, kā luterāņu baznīcas vēsturē. Kā grāmatas ievadā norāda tās autore: “Šī grāmata veltīta jums visiem – ikvienam, kas ir sadevies rokās šajā latviešu gājienā cauri nometnēm, namiem un baļļu zālēm, no Latvijas izejot un atkal atgriežoties. Jo mūsu deju nedrīkst aizmirst. Tā ir daļa no Latvijas ļaužu nebeidzamās polonēzes, kuru nav aprāvuši ne kari, ne okupācija, ne treknie, ne liesie gadi.”

 

Judina, Dace. Kas lēni nāk... Latviešu detektīvromāns. (Izmeklē Anna Elizabete; 16.grāmata). Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Rīta garumā Pūču Mājā atskan tālruņa zvans – kāds meklē Annu Rozi fon Bergu, taču sarunu pārtrauc... sauss, ass sprakšķis. Zvanītāju – vēsturnieku Ēriku Namsonu – atrod mirušu paša mājā, kabinetā uz grīdas, nošautu ar senlaiku lodes atdarinājumu. Pēc pāris dienām līdzīgā nāvē mirst viņa kolēģis un divi no sešiem uzņēmējiem, kuri saņēmuši draudu vēstules. Egons Dambergs un Juris Grīslis saņem vadības rīkojumu par katru cenu to novērst. Tikmēr Mežājos notiek šausmu lietas: no ārstēšanās Austrijā atgriezusies Kaķīša civilsieva Sandra uzrīko Annai īstu naida šovu; dzīvnieku patversmē Nadziņš notiek divi sprādzieni; bez vēsts pazūd iecirkņa inspektors Kalniņš; tiek nolaupīta baronese Anna Roze un dzimtas advokāts Leo Veismillers; pie apvāršņa parādās nāves fotogrāfs. Vai tam varētu būt sakars ar Bergu ģimenes leģendu par Melno Vīru un zviedru laika dārgumiem Mežmuižas pazemē? Bet Anna Elizabete tiek uzaicināta novadīt masku balli Trīspadsmitā nakts... Sods par noziegumu slēpjas pašā noziegumā.

 

Jundze, Arno. Es nemiršu nekad. Latviešu biogrāfiskais romāns. (Es esmu...). Rīga: Dienas Grāmata, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāns par latviešu dzejnieku, tulkotāju un publicistu Eduardu Veidenbaumu. Romāns dokumentē Veidenbauma dzīves pēdējo pusotru mēnesi, bet aptver visu mūžu, ļaujot iznirt no literatūras vēstures dzīlēm ne plakātiskam tēlam, bet pretrunās pulsējošai personībai, kuru vada dziņa: "Es tā gribētu uzrakstīt arī ko labāku, nozīmīgāku, lai neviens nevarētu sacīt - tas Veidenbaumu dīkdienis jau nekam nav derīgs un vērts", teic Gundega Blumberga.

 

Kage, Ērlings. Soli pa solim. Garīgās dzīves filozofija. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB.

Virzīties uz priekšu ir mūsu dabā. Cilvēka spēja nostāties uz divām kājām ir aizvedusi mūs tur, kur esam šobrīd. Līdz ar to rodas jautājums - cik svarīgi ir iet. Kur soļi mūs ved? Kāds ir to mērķis? Šajā grāmatā autors Ērlings Kage atklāj iešanas prieku un nozīmi. Viņaprāt, tie, kas iet, dzīvo ilgāk un labāk. "Kad esmu uzvilcis apavus un ļauju domām klejot, esmu pārliecināts par vienu – spert soli pēc soļa ir pats svarīgākais, ko mēs varam darīt."

 

Kalaniti, Pols. Kad elpa pārtop par gaisu. Amerikāņu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB.

Trīsdesmit sešu gadu vecumā, gandrīz desmit gadus veltījis neiroķirurga profesijas apgūšanai, Pols Kalaniti uzzināja, ka viņam ir neoperējams plaušu vēzis. Vairākus gadus pašaizliedzīgi glābis pacientu dzīvības, viņš pats pārtapa par pacientu, kurš apņēmīgi cīnās par savu dzīvību. Savā brīnišķīgajā grāmatā "Kad elpa pārtop par gaisu" Kalaniti stāsta par savu dzīvi pirms slimības, profesijas izvēli, dzīves jēgas un savas sūtības meklējumiem, par ārsta darbu un ētiku, cīņu ar slimību un lēmumu kļūt par tēvu pašā grūtākajā dzīves brīdī.

 

Kalnciema, Baiba. Kāpēc esmu uztraucies? Bērna pamatemocijas. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Psiholoģes Baibas Kalnciemas grāmata "Kāpēc esmu uztraucies?" ir lielisks palīgs bērniem, kuri grib labāk saprast savas emocijas, un vecākiem, kas ir pirmie sarunbiedri bērnu satraukuma brīžos. Dažkārt mēs, pieaugušie, nemaz neprotam bērniem izskaidrot, kas ar viņiem notiek. Taču izpratne par notiekošo ir jau pusceļš uz trauksmes samazināšanu. Grāmatā autore izstāsta, kādos veidos trauksme izpaužas un kā to samazināt.

 

Kello, Karls. Templieši Māras zemē. Vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB.

Grāmatā "Templieši Māras zemē" no vēsturiskā, mitoloģiskā, valodnieciskā, arheoloģiskā aspekta tiek runāts par igauņiem un latviešiem tik nozīmīgo Māras zemi, par Templiešu bruņiniekiem, igauņu, somu, skandināvu mitoloģiju un folkloru, Sāmsalas seno observatoriju jeb Sāmsalas Stounhendžu un citiem tematiem.

 

Kempbela-Makbraida, Nataša. Gremošanas trakta un psiholoģisko traucējumu sindroms. Zarnu veselības un smadzeņu darbības savstarpējā saikne. Medicīna. [Rīga]: [Silvija Ābele], [2022].

Pieejams: JPB.

Nataša Kempbela-Makbraida ir vairāku publikāciju līdzautore un lektore, kas uzstājusies daudzos starptautiskos semināros un konferencēs par mācīšanās traucējumu un gremošanas problēmu tematiku. Šī grāmata atspoguļo ārstes pieredzi un zināšanas. Grāmatā ietvertā informācija būs palīdzoša dažādu gremošanas traucējumu, kuņģa-zarnu trakta problēmu un autoimūnu slimību gadījumā.

 

Kviks, Džims. Limitless. Prāts bez robežām. Kā uzlabot smadzeņu darbību, ātrāk apgūt zināšanas un dzīvot izcilu dzīvi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB.
Atbrīvojiet savu prātu; Neierobežots domāšanas veids; Neierobežota motivācija; Neierobežotas metodes.

 

Liholaja, Valentija. Noziedzīgu nodarījumu kvalifikācija. Palīglīdzeklis krimināltiesību normu piemērotājiem. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2020.

Pieejams: JPB.

Izdevumā galvenokārt akcentēti 2017.-2019. gada tiesu prakses izpētes laikā identificētie problēmjautājumi, kuri radījuši vai var radīt zināmas grūtības attiecīgo krimināltiesību normu piemērošanas procesā, analīzes gaitā izdarītos secinājumus pamatojot ar krimināltiesību teorijā, judikatūrā, tiesu prakses apkopojumos nostiprinātajām atziņām par aplūkojamo noziedzīgo nodarījumu sastāvu pazīmju izpratni un pareizu piemērošanu praksē. Grāmata noderēs topošajiem juristiem.

 

Lynx, Lauren. Vēl reizi mīlēt. 18+. (Aidaho sērijas romāns; № 1). Latviešu romāns. [Ogres novads]: [Laura Lūsēna], [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Sapņi un ambīcijas atveda Lukasu Heinu no Aidaho mazpilsētas līdz Ņujorkas starmešiem. Viņš vada dienas, ceļo debesskrāpjus, bet naktīs augstu vilni sit uzdzīve. Pēc sievas nodevības Lukasam sievietes ir tikai īslaicīga izklaide. Viss mainās, kad viņš sastop skaistu oficianti, kura liek Lukasa pasaulei sašķobīties. 
   

Mežs veselībai. Sēnes. Ogas. Lapas. Mizas. Sveķi. Saknes. Čiekuri. (Padoms rokā; Nr. 8 (331) (augusts 2022)).  Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.      
Lai notiek mežs; Praktiski ieteikumi; Kalendārs; Sēnes dziedina; Interesanti; Koki palīdz; Meža dāvanas pirtij; Ogas veselībai; Daba tavā virtuvē.


Montefjore, Santa. Itāļu meitene Bruklinā. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Pateicības dienā Evelīna savās mājās pulcē pašus tuvākos – mīļoto vīru, pieaugušos bērnus ar otrajām pusītēm, savu krustmāti un kādu senu ģimenes draugu. Viņa ir laimīga par to, ka reiz izrāvusies no kara plosītās Itālijas un sākusi jaunu dzīvi Amerikā. Tomēr, saskandinot glāzes ar viesiem, Evelīnai iesmeldzas sirds. Par spīti vairāk nekā trīsdesmit gadiem, kas pavadīti šeit, viņa joprojām ir itāliete. Un joprojām mīl kādu, kurš nepārnāca no kara… Un ja nu viņš būtu atgriezies? Vai Evelīna iemainītu laimīgo ģimenes dzīvi pret vīrieti, par kuru nekad nebija pārstājusi sapņot?

 

Morelli, Laura.  Mona Liza. Florencietes smaids. Amerikāņu vēsturiskais romāns. Rīga: Kontinents, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Francija, 1939. gads. Otrā pasaules kara priekšvakarā Luvras muzeja arhīviste Anna Gišāra tiek nosūtīta uz Šamboras pili, kurp jau aizvestas vērtīgākās gleznas, tostarp “Mona Liza”. Viņas uzdevums ir pārvietot mākslas darbus uz citu vietu, lai vācieši tos nedabūtu savās rokās… Florence, 1479. gads. Kalpone Bellīna Sardi ar savu tikko precējušos kundzi Lizu Gerardīni dodas uz saimnieces jaunajām mājām. Lizas vīrs ir bagāts zīda tirgotājs, ciešās attiecībās ar ietekmīgo Mediči dzimtu. Meistaram Leonardo da Vinči tiek pasūtināts Lizas portrets, un Bellīna nonāk situācijā, kad ir spiesta glabāt kādu noslēpumu….

 

Noihausa, Nele. Kas vēju sēj. Vācu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kriminālinspektore Pia Kirhofa tiek izsaukta uz neparastu nozieguma vietu. Kāda uzņēmuma ēkā vairākas dienas neatrasts gulējis miris naktssargs. Ātri vien kļūst skaidrs, ka notikusi slepkavība. Kopā ar Oliveru fon Bodenšteinu Pia veic izmeklēšanu, kuras uzmanības centrā ir pilsoņu iniciatīva, kas iestājas pret plānoto vēja parka ierīkošanu. Izmeklēšana aizved pie zemes gabala Taunusa reģionā, kas pēkšņi kļūst divus miljonus eiro vērts, – un kādam vīram tas maksā dzīvību... Līdztekus risinās ne mazāk dramatiski notikumi, kas it kā saistīti ar varaskāru politiķu un pērkamu zinātnieku nodomu cilvēkos uzkurināt bailes no globālās sasilšanas, tādējādi vairojot savu ietekmi un palielinot peļņu.

 

Ollikainens, Aki. Konteiners. 1. grāmata. Somu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Helsinku tuvumā kāda labi zināma biznesmeņa īpašumā tiek atrasts kravas konteiners ar līķi. Policijas komisāre Paula Pihlaja uzsāk izmeklēšanu, un atklātie fakti norāda uz saistību gan ar biznesmeņa ģimeni, gan ar gadiem ilgi veiktiem aizdomīgiem darījumiem Namībijā. Paralēli izmeklēšanai Paulas personisko dzīvi satricina sen pieņemta lēmuma atbalss, un viņu nomoka vainas apziņa.

 

Paegle, Ligita. Daži varoņi ir izdomāti. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022]. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Piesakoties dalībai šovā "Prozvarētājs", Kate necerēja plūkt laurus. Bet no topošo rakstnieku sacensības negaidot izstājas populārā erotisko blogu autore Lija Lietus, un Kate attopas trijotnē, kura pretendē uz galveno balvu – savas grāmatas izdošanu. Nu viņai, kura cītīgi seko modei, lai zinātu, ko nepirkt un nepazustu "uniformēto" pūlī, jācīnās ar "vīrieša uzmetumu" Niklāvu un viltīgo egoistu Gregoru, kas vērpj intrigas un zog svešas idejas. Vārdu sakot, ja nolemsiet startēt kādā šovā, labi padomājiet, vai nervu sistēma gatava neparedzētu notikumu šūpolēm, žūrijas locekļu gaumes pretrunu dzirnām, sabiedrības un ģimenes spiedienam.

 

Pāsilinna, Arto. Apburošās masu pašnāvības. Somu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Onni Rellonens ir nonācis dzīves strupceļā. Vienīgo izeju šķietami piedāvā revolveris un nomaļš šķūnis. Tomēr, nonācis pie šķūņa, Onni pārsteigts atrod priekšā kādu, kurš paspējis šeit nokļūt pirmais: Hermanis Kempainens tur stāv ar neilona cilpu ap kaklu. Abi vīri saprot, ka viņiem ir daudz kopīga, un apņemas turpmāk viens otru atbalstīt. Viņi ievieto arī sludinājumu vietējā avīzē, aicinot atsaukties citus depresijas nomāktos ļautiņus, un īsā laikā saņem vairāk nekā 600 vēstuļu. Rellonens un Kempainens nolemj dibināt pašnāvnieku biedrību, lai ikvienam palīdzētu sasniegt iecerēto mērķi...

 

Pāsilinna, Arto. Zaķa gads. Somu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Žurnālists Vatanens ir noguris, un pilsēta viņam jau ir pagalam apnikusi. Kādā vasaras vakarā, atgriežoties no darba brauciena, viņa automašīna uz lauku ceļa nejauši aizķer zaķēnu. Un Vatanens dodas mežā meklēt savainoto dzīvnieku... Šis nelielais incidents apgriež ar kājām gaisā Vatanena līdzšinējo dzīvi. Viņš nolemj aiziet no darba, pamest sievu, pārdot īpašumus un ar savu jauno draugu mesties piedzīvojumos. Meža ugunsgrēks, pagāniski rituāli un militāras kara spēles ir tikai dažas no dēkām, kurās abi neviļus tiek ierauti.

 

Ranks, Otto. Dzimšanas trauma un tās nozīme psihoanalīzē. Psiholoģija. Rīga: Zinātne, [2022].

Pieejams: JPB.

Ranka darbā "Dzimšanas trauma" risināti ne tikai piedzimšanas, dzimšanas traumu un pārdzīvojumu psihoanalītiskie aspekti. Ranka meklējumi un atskārsmes tiešām ir rosinošas un sabalsojas ar mūsdienīgiem, nereti terapeitiskiem risinājumiem. Viņš aizsāk to pētījumu virzienu, ko dēvē par prenatālo psiholoģiju, skatot cilvēka attīstību un pārdzīvojumus piedzimšanas norisēs, un, proti, psiholoģija par norisēm pirms piedzimšanas. Grāmatā skatīti ne tikai traumatiskie pārdzīvojumi, to atveidošanās indivīda dzīvē, bet arī dzimšanas un atdzimšanas norišu atveidošanās literatūrā, mākslā, reliģijā un kultūrā. 
Analītiskā situācija; Infantilās bailes; Seksuālais apmierinājums; Neirotiskā reprodukcija; Simboliskais pielāgojums; Heroiskā kompozīcija; Reliģiozā sublimācija; Mākslinieciskā idealizācija; Filosofiskā spekulācija; Psihoanalītiskā izziņa; Terapeitiskā iedarbība; Ranka psihoanalīze un dzimšanas trauma.

 

Rubenis, Juris. Augot pretī savu iespēju virsotnēm. Deviņas nozīmīgas runas. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB.

"Valsts ir milzīga dāvana, milzīga iespēja, milzīgs uzdevums. Vienlaikus katra valsts ir ļoti trausls veidojums. To mūsdienu pasaulē pamanām aizvien skaidrāk. Šķiet, pašas stabilākās valstis var negaidīti sašūpoties, un mēs, neticēdami savām acīm, ieraugām, cik trauslas tās piepeši atklājas. Katra valsts ir atkarīga no cilvēku prasmes sadarboties. Bet prasme sadarboties izriet no mūsu dvēseles prasmēm. Tāpēc vislabākais, kā mēs varam palīdzēt sev un savai valstij, ir darīt visu, lai mēs augtu pretī savu iespēju virsotnēm. Visos iespējamos veidos. Uz to, manuprāt, vienmēr mudina labs garīgums. Šīs virsotnes ir kaut kur tepat. Ļoti, ļoti tuvu. Mūsos."-Dr.theol. Juris Rubenis.
Runa Valstiskuma balvas pasniegšanas ceremonija Rīgas pili 2021, gada 21. augustā ; Runa Ekonomistu apvienības rudens konferencē Sīkragā 2017. gada 24. augustā; Runa Cicerona balvas piešķiršanas ceremonijā Zinātņu akadēmijā Rīgā 2011. gada 28. novembrī; Runa Vītolu fonda sarīkojumā "Vēstules nākotnei" Rīgā 2009. gada 20. augustā; Svētruna Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltītajā ekumēniskajā dievkalpojumā Rīgas Domā 2009. gada 18. novembrī; Runa Latvijas inteliģences konferencē Latviešu biedrības namā Rīgā 1997. gada 28. jūnijā; Runa Tautas Manifestācijā 11. novembra krastmalā Rīgā 1991. gada 13.janvārī; Runa Latvijas Tautas frontes 2. kongresā Kongresu namā Rīgā 1989. gada 7. oktobrī; Runa Latvijas Tautas frontes 1. kongresā Kongresu namā Rīgā 1988. gada 8. oktobrī.

 

Rukšāne, Guna. Pasmaidīsim. Latviešu humoristiskie stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai jūs zināt, kas ir lapekļu tupeklis? Un smirdeklītis? Un karkade? No kā radies cilvēks? Un kas Disnejlendā ir visjaukākais? Kas ir plastikāta ķermenis? Smieklīgi kuriozi, pārpratumi un neveiksmes gadās katram. Bet ne katram ir interese un uzņēmība šos gadījumus pierakstīt. Gunai Rukšānei tāda ir. Un tā šie pieraksti krājas, krājas, un skaties – iznāk veselai grāmatai.
ĢIMENES STĀSTIŅI. GUNA: Auklīte; Saldējums un zaļais sieriņš; Sklandrauši; Par kabatlakatiņu; Elektriķis; Iepazīšanās; Ugunskura zupa; Oliņas; Cēsu kauju atceres diena; Pazudušais nazītis; Svari. JĀNIS: Kuriozi ar Jāni Rukšānu; Vecs, pavisam vecs; Pensionāra cienīgs darbarīks; Piemiņas vieta; Dzīvnieku bieds; Vanadziņš; Nevajag bojāt citiem svētkus; Tējas pirkšana Ēģiptē; Aizrautīga dziedāšana; Kā radies cilvēks. MAIJA: Maijas metamorfozes; Šūšanas kursi. UNA: Unas dzivniekmilestiba; Labākais pūderu smalcinātājs; Zobi; Tirgotājas; Vai mēs izdzīvosim?; Prieks par auto; Datu aizsardzība. REINIS: Šveices nazītis; Ziemassvētku dāvana; Delikateses; Disnejlenda. PAULA: Darba organizācija. JUNA: Uz skolu. DRAUGU STĀSTIŅI. MURJĀŅI: Stāstnieks Andris Bergmanis; Jānis Krieviņš un Veidenbaums; Sokrāts; Ziedonis un pīles; Čūskas vēl guļ. ACU ĀRSTES DUBULTES PIERAKSTI: Par ko jūs sūdzaties?; Pacientu humors; Bērni acu ārsta kabinetā. LIDOJOŠAIS ZILONIS: Runu teicēja. AINIŅAS NO CĒSU VĒSTURES UN MĀKSLAS MUZEJA: Antons; Smoļinas kaujai - 500; Regālija. DRAUDZĪGA AICINĀJUMA CĒSU VALSTS ĢIMNĀZIJA: Modernā māksla ir; Modernā dzeja; Efektīva aizsardzība. LATVIJAS PUBLISKĀS BIBLIOTĒKAS: Alūksnes bibliotēkā noklausītās sarunas; Ārijas Kažuras pieraksti; Cēsu Centrālā bibliotēka. POLITIKA: Politiķis Māris Niklass; Kas jūsu tēvs bija vācu laikā?; Kriminālās vēlēšanas; Mazs teātris ar Rutu Petrovnu; Vai tu jau esi. PĀRPRATUMI: Žans Žaks Ruso; Par sportu; Sabojātais telefons; Safrāns; Stikls ir bīstams; Profesionāla attieksme; Kaimiņš; Asprātības dzērumā; Kapu stāstiņi. DĀRZNIEKU STĀSTIŅI: Dālijas; Flokši; Krokusu apskate.

 

Sabaļauskaite, Kristina. Pētera imperatore. II. Lietuviešu vēsturiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rīts, kas aizsāk imperatores agonijas pēdējās divpadsmit stundas. Nepielūdzami tuvojoties nāves un Dieva tiesas mirklim, šajā pasaulē izsīkstošais laiks Katrīnas atmiņā izkārto atmiņas, kas kļūst par dzīves pārskatu. Varas virsotni sasniegusi valdniece, sieviete, kura pārkāpusi brieduma slieksnim, atkal un atkal dzemdējoša un sērojoša māte, dižena cilvēka sieva. Liktenis viņai piešķīris gandrīz visas lomas, kādas vien sievietei var tikt. Taču pēdējā ceļojumā pa savas dvēseles dziļākajiem nostūriem viņa meklē atbildes: vai vara atbrīvo vai iesloga? Uz kuru pusi nosvērsies Pastarās tiesas svaru kausi?

 

Sārikoski, Penti. Ir vai nav. Eiropas mala; Bretaņas dienasgrāmata. Somu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Somu dzejnieka P. Sārikoski dienasgrāmatas "Ir vai nav", "Eiropas mala" un "Bretaņas dienasgrāmata" izdotas vienā izdevumā. Dienasgrāmatas ar mazu pārtraukumu P. Sārikoski rakstīja no jaunības līdz mūža galam. Kā var spriest pēc to ierakstiem, P. Sārikoski bija pārliecināts, ka tās reiz tiks publicētas. Dienasgrāmatas un dzeju P. Sārikoski būvēja no visa, kas viņu interesēja (politika, etimoloģija, ģenealoģija, valoda, vēsture, etnogrāfija, semiotika), no pārdomām par to, ko rakstīja vai tulkoja, no tā, kas notika apkārt, kur bija aizbraucis un ko tur piedzīvoja, ko lasīja, ko dzēra un ēda, ko runāja ar cilvēkiem, domāja, atcerējās.  
      

 

Šadre, Daina. Maldugunis. Latviešu romāns.  (Vakara romāns; 2022/7 (277).  Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Trīs jaunas māsas sēž rožu dārzā... Trīs draudzenes, izlaiduma klases audzēknes, saulainā pavasara dienā Braku pagalmā sapņo par nākotni. Bet kurā brīdī viņu draudzībā nepamanīta ielavījusies skaudība un sāncensība? Ceļi šķirsies, sapņi sabruks un asaras līs, kamēr katra no trijotnes beidzot atradīs savu īsto dzīvi. Vai izdosies atjaunot arī bijušo draudzību?

 

Šmite, Edvarda. Aleksandrs Romans. Ceļš uz tālo pili. Glezniecība. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB.

Arī nepiederot pie vecmeistaru paaudzes redzamākajiem vārdiem, Aleksandrs Romans ir gleznotājs, kurš radījis darbus, kas dažbrīd izvirzās priekšplānā, raksturojot mūsu mākslas vēsturi. A. Romans aizgāja, nodzīvojis trīsdesmit trīs gadus. Pēc septiņu gadu ilgo studiju pabeigšanas viņam bija atvēlēti vēl 6 gadi, kas aizvadīti, meklējot savu ceļu mākslā. Kari un Latvijas okupācija nav bijuši labvēlīgi gleznotāja darbu un piemiņas saglabāšanai. Mākslinieku dzīves aprakstu veidošanā bieži tiek izmantota viņu sarakste, bet A. Romana vēstuļu nav. Nevienas. Var tikai minēt - vai viņš nemīlēja tās rakstīt, vai arī tās gājušas bojā. Līdz ar to nav ne vārda, ko viņš būtu teicis par sevi un savu dzīvi.

 

Šteinbergs, Ivars. Jaunība. Triptihs, MMXXII [2022]. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, [2022].

Pieejams: JPB.

Dzejoļu krājums "Jaunība" ir veltījums autora paaudzei, kas uzaugusi 21. gs. sākumā. Katra no trim grāmatas nodaļām atbilst savai jaunības pieredzes šķautnei: pirmā ir par sniegšanos pēc pārspīlētām radošajām ambīcijām, otrā apspēlē draudzības un atvērtās pasaules tēmas, bet trešā veltīta intimitātes meklējumiem. Vienlaikus katra nodaļa atbilst savam rakstības veidam: pirmā - antīkās epikas stilizācija, otrā izmanto konceptuālās rakstības paņēmienus (citēšanu) un avangardisma literāro strāvojumu estētiku, bet trešā veidota kā dzejprozas cikls.

 

Tidomane, Olita. trīs runči un viņu cilvēks. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Trīs runči un viņu cilvēks" ir Olitas Tidomanes pirmā grāmata. Tajā apkopoti interesantākie fragmenti no autores vairāku gadu garumā rakstītās Facebook dienasgrāmatas par trim kaķiem - Osvaldu, Ādolfu un Rūdi. Grāmatu var izraut cauri vienā naktī, bet var arī lasīt lēni, iedziļinoties un noskrumšķinot pa zināšanu gabaliņam sava personiskā kaķa labā. Tā ir Latvijā pirmā pilnā kaķu dzīves cēloņsakarību hronika un enciklopēdija vienlaikus. Vēl tā ir lieliska dāvana jebkuram kaķcilvēkam, patiesībā viņa kaķim, jo tā pedagoģiski iedarbosies uz saimnieku.
Kā tas viss sākās; Rūdis; Osvalds; Ādolfs; Jaunas mājas, jauni draugi, jauni nedarbi; Par mantām; Nenogalini savu cilvēku!; Par durvīm; Par mušām un citiem lidojošiem objektiem; Par ēdienu; Par veselīgo; Par slaveno kupatu; Par gaļu, zemenēm, sēnēm un citiem labumiem; Kaut kas noskaņojumam; Par dārznieku; Par koridoru; Akvārija lietas; Nedarbu saraksts; Par smalkajām darīšanām; Vannasistaba; Pusdienas ar Osvaldu; Par veselību un atbildību; Maisiņš vaig?; Par tradīcijām; Mazās katastrofas; Par spēlēm; Par mīlestību; Labie darbi.

 

Tilaks, Dzintars. Kaijas ligzda. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Piedzīvojumu romāns "Kaijas ligzda" adresēts pieaugušajiem lasītājiem un stāsta par latviešiem, kas spēles vai antropoloģiska eksperimenta ietvaros nokļuvuši uz vientuļas salas Baltijas jūrā, lai ar vairākām citām grupām sacenstos par iespēju tikt pie prāvas naudas summas. Viņi ir pieci – viens kungs un četras dažāda vecuma un rakstura dāmas. Katra pagātnē ir kāds notikums, kas rosinājis pamest mājas un mēģināt gadu izdzīvot ekstremālos apstākļos, turklāt ikvienam no viņiem piesolītā summa šķiet svarīga.

 

Turčinskis, Zigmārs. Ziemeļvidzemes mežabrāļi. Latvijas nacionālo partizānu cīņas Valkas apriņķī un Alūksnes apriņķa rietumu daļā, 1944.-1953. gads. Vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB.

Z. Turčinskis pētījis vēstures literatūrā neskartu tēmu - nacionālo partizānu cīņas Latvijas Ziemeļu daļā - Sinoles, Dūres, Palsmanes, Smiltenes, Gaujienas un Trapenes mežos. Vispusīgi parādīta partizānu grupu veidošanās, sadarbība ar igauņu formējumiem, darbības formas, galvenās sadursmes ar iekšlietu komisariāta karaspēku, represijas un partizānu kustības pakāpeniskā bojā eja 50. gadu sākumā. 2022. gada izdevumu autors papildinājis ar informāciju, kas viņa rīcībā nonākusi pēc grāmatas publicēšanas 2011. gadā.

 

Ukrainas vēsture. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB.
Ukrainas senvēsture / Imants Liepiņš ; Mongoļu - tatāru iekarojumi un to vasaļvalstis Ukrainas teritorijā. Lietuvas un Polijas ekspansija. Krimas tatāri un viņu haniste, Ukraina Polijas - Lietuvas lielvalstī. Kazaku brīvvalsts Zaporižjas Siče (15. gadsimta beigas -1792.gads) / Agris Dzenis; Dziesma divās (dažādās) balsīs: Nikolaja Gogoļa-Janovska nacionālā identitāte / Olehs Kudrins ; Ukrainas Tautas Republikas cīņa par neatkarību 1917.-1921. gadā un attiecības ar Latviju / Ēriks Jēkabsons; "Krievija, zaudējot Ukrainu, paliek pilnā vārda nozīmē par Āzijas valsti" / Pēteris Radziņš; Ukrainas un Latvijas sociālekonomiskā vēsture 20. gadsimtā līdz neatkarīgas Ukrainas izveidei: kopīgais un atšķirīgais / Gatis Krūmiņš ; Padomju vara un terors, No neatkarības iegūšanas līdz Oranžajai revolūcijai - ārpolitiskie un iekšpolitiskie izaicinājumi / Daina Bleiere; Par golodomora upuru - bāreņu likteņiem / Jānis Riekstiņš; Tumsa, dzērums, radiācija: Čornobiļa iesācējiem / Raitis Sametis; Es, Krimas tatārs / Refats Čubarovs; Baznīca Ukrainā / Juris Lorencs; Ukrainas rietumi. Vēsture, kaimiņi un nākotnes cerības / Jana Streļeca; Revolūcija, aneksija, karš: Ukrainas cīņa par savu nākotni / Imants Liepiņš.

 

Velss, Benedikts. Gandrīz ģeniāls. Vācu romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Man ir sajūta, ka atliek tikai vienreiz ieraudzīt savu tēvu, tikai vienreiz ar viņu īsi parunāt, un visa mana dzīve mainīsies.” Neticams, bet patiess stāsts par nabadzīgu un ne sevišķi apdāvinātu jaunieti no treilerparka, kurš negaidot uzzina, ka pasaulē nācis mākslīgās apaugļošanas ceļā un viņa nekad neiepazītais tēvs ir ģēnijs. Kopā ar labāko draugu un meiteni, pret kuru lolo siltas jūtas, viņš vecā ševroletā dodas pāri visai Amerikai, lai meklētu savu tēvu un mainītu dzīvi uz labu.

 

Vuškāns, Dainis. Starp ērkšķiem un... zvaigznēm. NBS orķestra vadītāja un pulkvežleitnanta stāsts. Mūzika. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Atvaļināts Nacionālo Bruņoto spēku virsnieks D. Vuškāns savienoja militāro dienestu un mūziku. Militārā mūzika eļļo un dziedē karavīru dvēseles. Tai jāspēj iedvesmot, aizkustināt un piepildīt ar patriotismu. NBS orķestra vadītājs D. Vuškāns strādāja, lai atjaunotu Latvijas armijas militārās mūzikas vēsturiskās tradīcijas. Grāmata palīdzēs atcerēties visdažādākās epizodes no dienesta "līkločiem" un saglabās informāciju par vēstures periodu Latvijas militāro orķestru attīstībā. 

 

Zingers, Jichoks Baševis. Šoša. Ebreju romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Ārons Greidingers, tikko pilngadību sasniedzis godājama rabīna dēls, 20. gs. 30. gados ir atgriezies savā bērnības pilsētā Varšavā un apņēmies kļūt par rakstnieku. Viņš metas galvaspilsētas drudžainajā dzīvē, mākslinieku bohēmā, mīlas dēkās, līdz reiz nejauši ieklīst savā dzimtajā Krohmalnas ielā, ebreju geto, kur viņu joprojām uzticīgi gaida sen aizmirsta bērnu dienu draudzene, mazā vientiesīte Šoša... 

 

Zvirbule, Dace. Mans Jēkaba ceļš. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Svētā Jēkaba ceļš jeb camino de Santiago ir rūpīgi izstrādāts maršrutu tīkls - kopā ducis ceļu, kuru sākumpunkti ir ne vien Spānijā, bet arī citviet Eiropā. Bet mērķis viens - Santjago de Kompostelas katedrāle, kurā apglabāti Svētā Jēkaba pīšļi. Grāmatā Dace Zvirbule apraksta, kā dienās iet pa Svētā Jēkaba ceļu, bet naktīs aizvien no jauna izdzīvo ne tikai savas, bet arī savu vecāku un vecvecāku atmiņas. Atceras notikušo, lai saprastu, no kurienes mēs nākam un kāpēc esam tādi, kādi esam. Lai atrastu mērķi, uz kuru iet. Lai viņas bērni un mazbērni vienmēr varētu parunāt, lai viņiem būtu atmiņas. Un vienmēr brīva griba - izvēlēties, kurp iet.

 

Баумерт, Ивар. Основные вопросы истории Латвии. Mācību līdzeklis vēsturē. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Географическая характеристика; Государственная символика; История; Культура и традиции; Национальные меньшинства; Религия.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

200 karogi visā pasaulē. Ar izņemamām kartītēm. Ģeogrāfija. Rīga: Jāņa sēta, [2022?]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
“200 karogi visā pasaulē” ir vienlaikus grāmata un spēle, kas ļauj iepazīt visas pasaules valstis un to karogus.

 

Auere, Margita. Maģisko zvēru skola. Kaut kas traks! (Maģisko zvēru skola; 4) Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Šī skola glabā noslēpumus! Tas, kuram palaimējas, iegūst sev labāko draugu pasaulē - maģisko zvēru. Zvēru, kas prot runāt. Ja vien viņš pieder tev... Tracis maģisko zvēru klasē! Skolotāja mis Kornfīlda pieķer Silasu ļoti nekrietnā rīcība - viņš izspiež pirmklsaniekiem naudu! Vai zēnu tagad izmetīs no skolas? Bet viņš saņem maģisko zvēru: rupekli Riku, krokodilu ar visai smirdīgu muti. Nevar īsti saprast, vai tā ir dāvana vai sods? Un vai krokodīlu ņemt līdzi klases izbraucienā tiešām ir prātīga ideja.

 

Ārčere, Mendija. Stāstiņi četrgadniekiem. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis bagātīgi ilustrētais stāstu krājumiņš ir piemērots četrgadīgiem ziķeriem. Viņi iepazīsies ar trokšņainu kaimiņu ģimeni, ar pūķu meitenīti, kas baidās lidot, un citiem varoņiem. Bērniem ļoti patiks ikdienas omulīgie lasāmbrīži!

 

Ārčere, Mendija. Stāstiņi viengadniekiem. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis krāšņi ilustrētais stāstu krājumiņš priecēs mazuļus, kam apritējis viens gadiņš. Viņi iepazīs apmaldījušos pingvīnu, astoņkāji, kas mācās kutināt, un citus varoņus. Mazie klausītāji ar prieku gaidīs omulīgos lasāmbrīžus!

 

Bazs Gaismasgads. No filmas. Rīga: Story House Egmont, [2022]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

 

 

 

Brūksa, Felisitija. Es skaitu līdz desmit un atpakaļ... Grāmata ar lodziņiem bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatiņa bērniem draudzīgā, ritmiskā valodā māca skaitīt līdz desmit un atpakaļ. Tekstu papildina atraktīvas ilustrācijas un atverami lodziņi. 

 

Čehova, Simona. Francis no komposta kaudzes. Slovāku stāsti bērniem. [Rīga]: Baltais valis, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kompostā dārza galā zem olu čaumalām un ābolu mizām mīt maza būtne - slieku puika Francis. Pēc dabas būdams jauks radījums, viņš uztraucas, ka atšķirībā no saviem dārza draugiem, neko noderīgu nedara. Skudra ceļ mājas, zirneklis veido smalkus tīklus, bite apputeksnē ziedus, taču Francis, kurš visu dienu tikai rok ejas pazemē, jūtas nekam nederīgs. Bet vai tiešām tā ir? Grāmatas lasītāji varēs arī tīri praktiski uzzināt vairāk par sliekām un komposta veidošanu.

 

Deinsa, Keitija. Vai mēs varam palīdzēt polārlāčiem? Izzinoša grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
Vai mēs varam palīdzēt polārlāčiem? Arktikas ledus kūst, un polārlāčiem klājas grūti. Pievienojies viņiem un grupai aktīvu bērnu, kuriem viņi lūdz palīdzību, un atklāj lielisko plānu, ko viņi visi kopā ir izdomājuši!

 

Dirgēla, Toms. Pazudušās slotas lieta. (Doms un Toms; [1]). Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pilsētmiestiņa skolā valda liels satraukums – ir pazudusi apkopēja Spodra slota. Direktors Ludis Lempis nospriež – līdz slota atradīsies, grīdas var izklāt ar avīzēm. Diemžēl skolu inspektoram šī doma nešķiet jauka. Direktors nu staigā, galvu saķēris – ja pēc nedēļas inspektors redzēs nekārtību, direktoram būs... ziepes! Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, kurš, kad un kāpēc nozadzis slotu. Pie atšķetināšanas ķeras 4.b klases skolēni Doms un Toms.

 

Hantere, Ērina. Klanu suņi. Nezināmais ienaidnieks. Angļu romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Robežas starp bariem izplūdīs, un ne visi suņi izdzīvos... Atstājis draugus mierīgā zemes stūrītī, Leo domāja, ka tie ir drošībā. Taču nu teritoriju ir ieņēmis negants savvaļas suņu bars, un saitessuņi atkal ir palikuši bez mājām. Leo pēc Bellas lūguma pievienojas savvaļas baram, lai palīdzētu draugiem izdomāt, kā atgūt zaudēto dzīves un medību vietu. Bet Leo pat nenojauš, ka tieši viņš var ieraut briesmās visus pārējos….

 

Kaķītis Muris. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jauki ilustrēta bērnu grāmatiņa, kuras galvenā atziņa - cik labi, ka vienmēr var paļauties uz draugiem!

 

Kiniēra, Nikola. Mans! Pūķa dārgumi. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz sensenos laikos vientulīgā kalnā kādai mazītiņai pūķenītei Rūbijai piederēja dārgumu pilna ala, un viņa ne ar vienu negribēja dalīties. Varētu šķist, ka tas izklausās nejauki, bet Rūbija, kā jau labai pūķenei pienākas, tikai ievēroja noteikumus, kas bija rakstīti Lielajā pūķu noteikumu grāmatā. Rūbija zināja, kas jādara katram kārtīgam pūķim: jābiedē citi, jākrāj dārgumi un, pats galvenais, nekādā gadījumā nedrīkst dalīties ar citiem. Taču dzīve dārgumu alā ir vientuļa. Pārējie pasaku meža iemītnieki izdomāja plānu, kā Rūbijai palīdzēt.

 

Kloka, Renē. Pasakas par Brālīti Trusīti. Iecienītākās Džoela Čendlera Harisa pasakas. Rīga: Egmont Publishing, 2020.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Brālītim Trusītim patīk izjokot draugus, tomēr ne vienmēr viss notiek pēc viņa prāta. Vai Lapsam Kūmiņam, Brālim Bruņrupucim un citiem dzīvniekiem izdosies pārmācīt palaidnīgo garausi?

 

Konda, Kersti. Varžu ciems. Igauņu stāsti bērniem. Igaunija: Meediatee OU, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vardes ielēca savās ūdens mašīniņās, iedarbināja stilbu motoru, nokvākšķināja taurītes, un brauciens varēja sākties. Varžu ciems atrodas mazā dīķītī. Uz lielām ūdensrožu lapām iekārtotajās mājiņās dzīvo daudzas brašas vardes. Tās apciemo lielā, pūkainā draudzene Mincīte. Kaķenītei visu laiku nāk miegs, bet, kad viņa ir nomodā, ar prāmi dodas uz Gliemja kundzes veikalu nopirkt zivis. Vismazākā vardīte Mīkstulītis priecīgi lēkā augšā, lejā. "Kvāā!" viņš iesaucas. "Dodieties kopā ar mani piedzīvojumos!"

 

Lāna, Trīnu. Skeleta Juhana gaitas. Igauņu stāsti bērniem.  Rīga: liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Galvenais varonis ir savu laiku skolas dabas zinību kabinetā nokalpojis skelets, taču šis stāsts ne tuvu nelīdzinās šausmu stāstiem ar skeletu piedalīšanos. Skelets, kas nekad nav piederējis cilvēkam, bet bijis plastmasas mācību līdzeklis anatomijas stundām, ir noguris, nobružāts un pensionējies, tas nonāk pie vecmāmiņas un vectētiņa laukos, meža mājās, kur abi ir nodzīvojuši visu mūžu. “Viņi palīdzēja izaugt lieliem saviem bērniem un tagad palīdz mazbērniem. Jo izaugt lielam labi izdodas tikai kopā ar citiem cilvēkiem.” Skelets iegūst vārdu Juhans un sāk piedalīties lauku māju ikdienas dzīvē, ienesot tajā gan pārpratumus un jautrību, gan daudz sirsnības.

 

mazā zemes ĀBECE. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ābece ir burtu grāmata, veidota no krāsainām un garšīgām lietām, kuras izaudzējamas tepat Latvijas zemē. Augļi, ogas, dārzeņi, garšaugi un zaļumi – pirmās garšas, ko iepazīst mazais cilvēkbērns, augot Latvijā.

Nosaukumā vārdi "mazā zemes" attēloti ar mazajiem sākumburtiem, vārds "ābece" attēlots ar lielajiem burtiem.

 

Minecraft. Miniatūrās būves. Vairāk nekā 20 aizraujošu projektu. Rīga: Story House Egmont, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Uzzini, kā "Minecraft" vidē projektēt, būvēt un pārveidot vairāk nekā 20 nelielu objektu. Sīki norādījumi, dažādas viltības un padomi palīdzēs apgūt jaunus paņēmienus, kā arī izkopt jau esošās iemaņas. Pārsteidz draugus ar savām "Minecraft" minibūvēm!

 

Neibarts, Aivars. Ņukucītis un NĒ! Pasakas par Ņukucīti. Latviešu pasakas bērniem. Rīga: Pētergailis, [2022?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Grāmatā “Ņukucītis un Nē! Pasakas par Ņukucīti” apkopotas Aivara Neibarta līdz šim grāmatās nepublicētās pasakas par Ņukucīti īsļaužiem, kā dzejnieks dēvēja bērnus. Aivars Neibarts aizgāja mūžībā, atstājot mantojumā dzeju un pasaciņas par Ņukucīti, darbus, kuros atklājas dzejnieka neierobežotā fantāzija un paradoksos balstītā domāšana, gaišs, harmonisks un labsirdīgs pasaules tēlojums.

Ozoliņa, Daina. Burvīgās brīvdienas. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Ko pilsētas bērni dara, nonākuši pie lauku radiem? Iepazīst jaunu, pilnīgi citādu pasauli, kur pienu slauc no govs, nevis pērk veikalā, kur brauc ar zirgu, nevis ar automobili, kur katrās mājās cep maizi. Brālim un māsai – Mārcim un Marijai – laukos pie vecmāmiņas tā iepatīkas, ka nemaz vairs negribas braukt atpakaļ uz ierasto pilsētu.

 

Parvela, Timo. Ella viļņos. Somu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Ella viļņos” ir stāsts par vasaru un jūru. Skolotāja vadībā Ella un viņas klasesbiedri dodas izbraucienā ar motorkuģi; ekskursijas gaitā bērni mācās atpazīt putnus, glābt dzīvību uz ūdens, piedzīvo baiļpilnu tikšanos ar laipas mošķi un piedalās vakarēšanā ar septiņpadsmit rūķīšiem un divām simtgadīgām Sniegbaltītēm, kas rausta ermoņikas. Arī šīs grāmatas lasītājus sagaida nebēdnīgi savērpts sižets, trakots humors un negaidītas situācijas.

 

Poikāne, Sarmīte. Burkšķuciema bērni. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bērni visos laikos ir bijuši tie, kas iekrāso ikdienu. Viņi ne mirkli neļauj dzīvei ritēt pārāk vienmuļi, sagādādami pieaugušajiem gan prieka, gan satraukuma pilnus mirkļus. Lai arī 21.gs jaunā paaudze stipri atšķiras no tiem bērniem, kas auga pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos, bērnības laika raksturīgākās iezīmes nav nekur pazudušas. Mainījusies vienīgi to izpausme.
Burkšķuciemā dzīvojošie puikas un meitenes ir parasti lauku bērni. Viņu vecāki aizņemti darbā vietējā kolhozā, tāpēc jaunajai paaudzei vasarā ir pietiekami daudz laika, lai izdomātu visādas nodarbes, kuras dažbrīd mēdz būt arī gana negantas un pārgalvīgas.

 

Postavna, Taņa. Kad es biju lapsa. Ukraiņu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Šī ir grāmata par bērnību un ticību brīnumiem, par iztēles spēku un par to, ka reizēm vectētiņš un vecmāmiņa var būt mammas un tēta vietā... Reiz kopā ar vectēvu un vecmāmiņu dzīvoja maza meitene ar koši rudiem matiem. Kur ir viņas mamma un tētis, vectētiņš nezināja, jo savulaik bija atradis meitenīti mežā pie lapsas alas... Varbūt viņa īstenībā ir lapsa?

 

Pračets, Terijs. Pūķi pilsdrupās un citi stāsti. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šajā lieliskā stāstu meistara Terija Pračeta grāmatā iekļauti četrpadsmit neparasti, atjautīgi, jocīgi, tomēr bezgala aizraujoši un pārsteigumu pilni stāsti, kuros jaunie lasītāji sastapsies ar ceļošanu laikā un neticami maziem cilvēciņiem, ar dīvainiem braucamrīkiem un īpašiem dzīvniekiem, ar pūķiem un briesmoņiem, karaļiem, burvjiem un drosmīgiem bruņiniekiem. - Jaunākā skolas vecuma bērniem.
Pūķi pilsdrupās; Lielais puteklis; Šņorka medības; Teiksmas par Tepiķa tautu; Bruņurupucis Hērakls; Alu cilvēks Doks; Lielās sacīkstes; Vēl viena teiksma par Tepiķa tautu; Lielās Olu danča meistarsacīkstes; Garlaicīgais bruņinieks Edvo; Autobuss nr. 59a aizbrauc pagātnē; Briesmonīgais Sniega cilvēks; Blakberijas briesmonis; Ziemassvētku vecītis iet strādāt zoodārzā.

 

Riordana, Džeina. Stāstiņi divgadniekiem. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis skaisti ilustrētais stāstu krājumiņš priecēs mazuļus, kam jau ir divi gadi. Viņi iepazīs kucēnu, kurš negrib iet gulēt, spriganus pērtiķēnus, kas mācās dalīties, un citus varoņus. Brašie divgadnieki priecāsies par omulīgajiem lasāmbrīžiem!

 

Riordana, Džeina. Stāstiņi trīsgadniekiem. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis koši ilustrētais stāstu krājumiņš priecēs trīsgadniekus. Viņi iepazīs vāverēnu, kas sabīstas no skaļa trokšņa, Mincīti, kas visu grib darīt pati, un citus varoņus. Naskie trīsgadnieki būs sajūsmā par omulīgajiem lasāmbrīžiem!

 

Roulinga, Dž. K. Harijs Poters un nolādētais bērns. Angļu luga jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ir pagājuši deviņpadsmit gadi, kopš Harijs Poters, Rons Vīzlijs un Hermione Grendžera izglāba burvju pasauli. Tagad draugi atgriežas neparastā piedzīvojumā, kur viņiem pievienojas drosmīgā jaunā paaudze, kas tikko uzsākusi mācības Cūkkārpas Raganības un burvestību arodskolā. Kamēr Harijs cīnās ar pagātni, kas atsakās likt viņu mierā, viņa jaunākajam dēlam Baltusam ir jātiek galā ar ģimenes slavas nastu, pēc kuras viņš nekad nav ilgojies. Pagātnei un tagadnei savijoties bīstamā mudžeklī, tēvs un dēls iesprūst ceļojumā cauri laikam, abiem kopā cīnoties ar mistiskiem spēkiem – bet nākotne tostarp karājas mata galā... 

 

Sunītis Hektors. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jauki ilustrēta bērnu grāmatiņa, kuras galvenā atziņa - cik labi, ka vienmēr var paļauties uz draugiem!

 

 

Šeflers, Aksels. Pīps un Pūzija. Jaunais draugs. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Pīps ir ieguvis jaunu draugu, Pūzija jūtas pavisam atstumta. Ak vai, nabaga Pūzija! Nopirkuši saldējumu, Pīps, Pūzija un Zaks piedzīvo nepatīkamu pārsteigumu, un viņi saprot, ko nozīmē īsts draugs.

 

Tilaks, Dzintars. Raibi labā nometne. Latviešu romāns jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Katra vasaras nometne var būt īpaša un atmiņās paliekoša. Vai nu tu, cilvēk, iemācies un uzzini ko tādu, kas citādi nebūtu iespējams, vai arī – pats galvenais – iegūsti jaunus draugus. Šī vecāku izraudzītā nometne nesola neko aizraujošu, tā tas sākumā šķiet Mikam no Rīgas. Viņš ir nolēmis nepiedalīties. Nekur. Taču drīz vien Miks iepazīstas ar jelgavnieku Reini un… tad tik sākas! Nē, ne jau blēņas, zēni ir noskaņoti visai lietišķi. Tomēr jau no pirmās dienas viņus burtiski pievelk visdažādākie pārbaudījumi, izaicinājumi un ļoti pretrunīgas attiecības ar meitenēm. Tas nebūtu nekas salīdzinājumā ar kaut ko pavisam traku (es nedrīkstu to atklāt), ko viņiem nākas piedzīvot. Arī pēc satikšanās ar to (ko tāpat nedrīkstu atklāt), viss priekšstats par garlaicīgu nometni Viļakas pusē sagriežas ar kājām gaisā….

 

Uzzini, kas es esmu. Iepazīsties ar populārākajiem lauku sētas iemītniekiem. Folklora bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti dzīvniekus un lasi tautasdziesmas!