Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

No hercoga šķīvja Jelgavā caur dumpi līdz čipsiem

Rudens jau pusē, ziemai vārti vaļā, ļaudis steidz tai nodrošināties. Lauvas tiesu ēdmaņas krājumos ieņem kartupelis. Palūkosim, vai tā ir bijis vienmēr!

Jelgavas vēstures lapas vēsta, ka pirms 365 gadiem (1656. g.) hercoga Jēkaba galmā pirmo reizi kā īpašs ēdiens pasniegts kartupelis jelgava.lv.

 

Eiropā kartupeļi ieceļo 16. gadsimtā, bet Latvijā par audzēšanas sākumu tiek uzskatīts 18. gadsimta vidus. Līdz pat 1800. gadam kartupeļi ir uzskatīti par muižnieku ēdienu, un tikai ap 19. gs. vidu kartupeļi masveidā iekaro Latvijas laukus, paspējot izraisīt pat “Kartupeļu dumpi”, kas vēsturnieku ieskatā ievadīja pirmo latviešu atmodu.

 

“Latvijas enciklopēdija” https://ej.uz/zkhk, la.lv https://ej.uz/hw6x,  periodika.lv https://ej.uz/kusq.

 

Zemnieki nelabprāt pieņēma kartupeļus, tāpēc viņi bija jāpārliecina par nepieciešamību tos audzēt. "Kartupeļu dārzs, ko tāpēc, lai mīļi Vidzemes latvieši ne vairs uz priekšu grūtu badu cieš, viens no viņiem uzticamiem dzīves biedriem še rakstos stāda” https://ej.uz/3fyk.

 

Pirms 155 gadiem kartupeļi jau iet savu uzvaras gājienu pa Latvijas laukiem un ķēķiem “Latviešu Avīzēs”, to varam lasīt avīžu slejās https://ej.uz/wycw un sludinājumu lapās, kas vēsta, ka tepat Viskaļmuižā pie Jelgavas top labi ātraudži, kā arī vēlaudži kartupeļi par pieejamu cenu.

 

Lai tas viss izdotos labi, atkal seko pamācības “Ko varam mācīties kartupeļu rokamā laikā” https://ej.uz/nyuy, un mūsdienu Skolas 2030 kontekstā gluži moderna lieta - ģeometrijas mācīšana - Ķermeņa izgriešana no kāļiem, kartupeļiem https://ej.uz/zb5a.

Pirms 100 gadiem dienas pabalsta normu katram darbaspējīgam bezdarbniekam aprēķināja pēc mēnesī nepieciešamā produktu daudzuma vietējā tirgus cenās, bezdarbniekam tika rēķināts pusotrs maiss kartupeļu mēnesī. Noteikumi par bezdarbnieku nodrošināšanu. https://ej.uz/zb5a. Pabalstu varēja izsniegt arī produktos. Kartupeļu cena togad Jelgavas tirgū bija 180–200 Latvijas rubļi pudā (apm. 16 kg).

 

Katram, kurš lauku dzīves “idilli” baudījis pagājušajā gadusimtā,  tuvs būs J. Jaunsudrabiņa tēlojums “Kartupeļu ņemšana”.

 

Šodienas skatījums uz kartupeli LSM.lv “Kartupelis: no indīga krāšņumauga līdz iecienītam pamatēdienam pat violetā krāsā” https://ej.uz/yivk.

 

2008. gads bija izsludināts par Starptautisko kartupeļa gadu https://ej.uz/cq27.

 

Un izrādās –  Eiropas Komisijas likumi stingri nosaka, ka kartupelis nav dārzenis, bet gan augkopības produkts.