Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

No dārza uz galda

Visgardākie dārzeņi un ogas izaug manā paša dārzā! Šim apgalvojumam nevar nepiekrist. Kā un ko audzēt un kā pasniegt galdā – tas katras saimnieces ziņā. Tomēr, ja vajadzīgs padoms – nāciet uz bibliotēku!

 Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, http://www.lgramata.lv , www.delfi.lv, www.gramata24.lv, www.zvaigzne.lv

 

 

 

Vilkinsons M.

Brīnišķīgās dārza veltes

 

Lai gan grāmata tapusi zemeslodes otrā pusē - Austrālijā, visi grāmatā aprakstītie dārzeņi aug tepat mūsu dārzos, receptes ir interesantas, bet viegli pagatavojamas. Grāmata noteikti patiks veģetāriešiem, bet tajā ir arī daudz garšīgu gaļas un zivju ēdienu recepšu. Uzzināsiet, kā mājas apstākļos pagatavot garšīgus zivju pirkstiņus, mārrutku vafeles, veselīgus dārzeņu čipsus, nātru pelmeņus ravioli, cik interesanti un skaisti var pasniegt visparastākos redīsu salātus. Paprikas biezenis romesko pēc Vilkinsona receptes nudien sanāk fantastisks (pārbaudīts!). Izcilas ēdienu fotogrāfijas, skaists grafiskais noformējums, interesanti fakti par dārzeņu izcelsmi un ieteikumi audzētājiem. Brīnišķīga dāvana tiem, kam patīk gatavot, audzēt, uzcienāties un arī tiem, kam tīk pamielot acis. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Izaudzē un ēd

 

Lasot šo grāmatu, tu uzzināsi, kā iegūto ražu izmantot dažādu garšīgu ēdienu un veselīgu kārumu pagatavošanai. Pat ja tev nav dārza, visus grāmatā aprakstītos dārzeņus un ogas tu vari izaudzēt arī podā vai citā piemērotā traukā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Labā pavārgrāmata katrai dienai

 

Izdzirdot mazliet pārfrāzēto ironisko teicienu – “pasaki man, ko tu ēd, un es pateikšu tev, kas tu esi” – allaž nākas mazliet aizdomāties, par to, ko un vai vispār steidzīgajā ikdienā mēs ēdam.

Apgāda “Valters un Rapa” izdotā “Labā pavārgrāmata katrai dienai” ir veidota, balstoties uz latviešiem jau izsenis zināmām ēdienu receptēm, kas papildinātas un pārveidotas, tādejādi padarot mūsdienīgas. Grāmatā atradīsiet veselīgu, ar šķiedrvielām, vitamīniem un minerālvielām bagātu, ēdienu receptes. Tās sastādītas, ņemot vērā uzturzinātnieku un dietologu jaunākos atzinumus par sabalansētu uzturu un veselību veicinošu faktoru savstarpējo mijiedarbi. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kompoti, ievārījumi, sulas

 

Iznākušas 4 burciņgrāmatas ar receptēm dārzeņu, augļu un ogu sagatavošanai ziemai. Līdzās vecajām, klasiskajām receptēm, pēc kurām varēsiet pagatavot konservus ar garšu, kas pazīstama jau kopš bērnības, atradīsiet arī neparastākas receptes, kuras iedvesmos sagatavot dārza veltes arī dažādās, līdz šim neizmēģinātās kombinācijās ar eksotiskiem augļiem. Izdevumos ievietotas brīnišķīgas oriģinālfotogrāfijas. Pēc skaidrā un saprotamā konservu sagatavošanas apraksta šis darbiņš būs pa spēkam katrai saimniecei. Apgāds ir paredzējis burciņgrāmatu klāstu papildināt vēl ar vairākiem jauniem izdevumiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Konservēšana. Rokasgrāmata čaklai saimniecei

 

Grāmatā sniegti padomi, kā saglabāt un pārstrādāt augļu, ogu un dārzeņu ražu, sagatavot ziemai sēnes, gatavot mājas vīnus, liķierus un uzlējumus, kūpināt zivis, žāvēt gaļu, gatavot desas un citus gaļas izstrādājumus. Iekļautas receptes etiķa un pikanto piedevu sagatavošanai. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Dzīvs uzturs

 

Dzīvs uzturs – dabas dāvāti vitamīni, dabas dāvāts eliksīrs, kas spēj cilvēkam dot spēku un nodrošināt veselību un ilgu mūžu. Grāmatā atrodamas tādu ēdienu receptes, kas gatavojami no svaigiem, termiski neapstrādātiem produktiem, tādejādi saglabājot visas vērtīgās uzturvielas un vitamīnus. “Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē cilvēka dzīves ilgumu un veselību, ir uzturs. Pareiza ēšana palīdz ilgāk saglabāt jaunību un veselību, bet nepareizi lietots uzturs veicina priekšlaicīgu organisma novecošanu un mazina spēju pretoties slimībām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

400 dārzeņi, saknes un garšaugi Latvijā

 

400 dārzeņi, saknes un garšaugi Latvijā no pavasara līdz rudenim mūsdienu sakņudārzā. Grāmatā apskatītas visjaunākās visu kultūru šķirnes, jaunākie mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļi. Grāmata būs noderīga gan "svētdienas audzētājam", gan zemniekiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Veģetārie ēdieni

 

Izdevumā apkopotas 174 gardu veģetāru ēdienu receptes. Izmantojot tās, jūs varēsiet pagatavot vienkāršas un veselīgas maltītes no vietējiem dārzeņiem un dažādot savu ēdienkarti ar daudzveidīgiem salātiem, zupām, omletēm, sautējumiem, sacepumiem, kā arī rīsu un makaronu ēdieniem. Šīs receptes būs piemērotas tiem veģetāriešiem, kuri uzturā iekļauj arī olas un piena produktus. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Lipska I., Buile Z.

pH receptes

 

“pH diētas principu ievērošana būtiski mainīja mūsu dzīvi: palielinājās enerģija, pieauga aktivitāte, atrisinājās svara problēmas, uzlabojās pašsajūta. Tagad ar pašu radītajām un pārbaudītajām receptēm vēlamies iedvesmot arī jūs.”

Ilze Lipska un Zelma Buile, grāmatas autores 

 

Atrašanās vieta

 

 

Mājas labumi

 

Ar šim labumiem jāsaprot dabiski, veselīgi pārtikas produkti, kuru izcelsme ir Latvijas lauki – pašcepta maize, mājās sieti sieri, skābēti, marinēti, saldēti, augļi, ogas, dārzeņi, sēnes, kūpināta, sālīta, sautēta gaļa, kā arī saldumi – ievārījumi, kūkas u. c. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ģimenes krājumi

 

Tradicionāli un mūsdienīgi krājumu veidošanas paņēmieni. Populārākie krājumu gatavošanas veidi. Kā sagatavot un uzglabāt lielu produktu daudzumu un produktus, kas ātri bojājas. Ieteikumi ikdienas saimniekošanai virtuvē. Labi zināmas un neparastas receptes sātīgai maltītei. Saldi un veselīgi našķi. Ģimenes krājumu vārdnīciņa un ieteikumi maltīšu plānošanai. Krāšņi ilustrēta grāmata ar daudzpusīgu un bagātu informāciju par produktiem un garšvielām, traukiem un virtuves piederumiem gan iesācējiem, gan profesionāļiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kartupeļu grāmata

 

Šī ir bagātīgi ilustrēta un atraktīva grāmata par kartupeļu izcelsmi, tā ienākšanu Eiropā, nozīmi lauksaimniecībā un uzturā. Grāmatā iekļautas arī kartupeļu ēdienu receptes no vecmāmiņu laikiem līdz mūsdienām, tā izmantošana dažādu slimību ārstēšanai un skaistumkopšanā, kā arī latviešu tautas ticējumi, parunas un teikas par kartupeļiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Stepanova I., Kabačenko S.

Brīnumainās fantāzijas no dārzeņiem un augļiem

 

Vēlaties iepriecināt bērnus ar rotaļīgām uzkodām vai pārsteigt draugus ar oriģināli noformētu svētku galdu? Sekojiet grāmatā dotajām pamācībām un pārvērtiet augļus un dārzeņus mīlīgos dzīvnieciņos, komiskos cilvēciņos un krāšņos ziedos!

Atmodiniet fantāziju un kaut uz mirkli topiet par brīnumdari! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Dārzeņi 85 receptēs

 

Dārzeņu sezona ir klāt! Tematiskajā Avīzē “Dārzeņi 85 receptēs”, ko veidojusi žurnāliste Aija Geida, apkopotas tomātu, burkānu, kartupeļu, kāpostu, paprikas, baklažānu, ķirbju, selerijas un daudzu citu dārzeņu receptes.

Visas šajā izdevumā publicētās receptes ir pārbaudītas praksē no A līdz Z.

Lai izdodas kādu recepti izmēģināt un – labu apetīti! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ķirbju ēdieni  

 

Ķirbi izsenis audzē gandrīz ikvienā mazdārziņā un lauku sētā, un katrā ģimenē ir sava iecienītā šķirne, tomēr audzētājiem patīk arī izmēģināt kaut ko jaunu. Šobrīd Latvijā ir vairāk nekā simts ķirbju šķirņu, kas atšķiras ar formu, izmēru, krāsu un garšas īpašībām. Šī grāmata palīdzēs neapjukt plašajā piedāvājumā. Tajā sniegta svarīgākā informācija par ķirbju audzēšanu, novākšanu, uzglabāšanu, kā arī pārskats par dažādām ķirbju šķirnēm un to izmantošanu kulinārijā.

Ķirbis ir ne tikai garšīgs, bet arī ļoti veselīgs, un grāmatā apkopotās receptes rosinās ķirbi iekļaut uzturā biežāk. Dažādojiet savu ēdienkarti ar vitamīniem bagātiem salātiem, aromātiskām zupām un sātīgiem pamatēdieniem! Ieprieciniet viesus ar gardiem ķirbju desertiem! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ābolu ēdieni

 

Ābolu izmantošana uzturā ir ļoti daudzveidīga. Visveselīgāk tos, protams, ēst svaigus, taču no āboliem iespējams pagatavot arī visdažādākos ēdienus – gan salātus, gan zupas un otros ēdienus, gan desertus un mērces. Sevišķi iecienīti ir konditorejas izstrādājumi, kuru sastāvā ir āboli.

Grāmatā ievietotās ābolu ēdienu receptes būs pa spēkam katram un it sevišķi noderēs rudenī, kad augļu dārzos ienāksies bagātīga ābolu raža. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Lipska I.

Zaļās receptes

 

Nezāles, dārzeņu laksti un ziedi ir 100% vitamīnu un minerālvielu lādiņš un brīnišķīgs enerģijas avots mūsu organismam! Šī grāmata ir par zaļumiem un pamošanos no ziemas miega. Palutiniet savas garšas kārpiņas ar pirmreizēju, svaigu sajūtu! Grāmatā uzzināsiet: kā pareizi diedzēt dīgstus; kā ievākt nezāles; kādus lakstus ēst; kādus ziedus izvēlēties ēšanai. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Galēja I.

Garšaugi

 

Grāmatā iekļauti 25 garšaugi, kurus katrs var audzēt arī pats savā piemājas dārziņā, dzīvoklī uz palodzes vai uz lodžijas. Grāmatā iztirzāti dažādi garšaugu praktiskās izmantošanas aspekti. Aprakstīta augu izcelsme, ieviešanas vēsture, tradicionālā pielietošana dažādās zemēs, kā arī izmantošanas iespējas mūsdienās – virtuvē, ķermeņa kopšanai un dvēseles stāvokļa uzlabošanai. Lasītājs uzzinās:

• 75 detalizētas receptes grāmatā minēto garšaugu kulinārai izmantošanai,

• desmitiem vēl citu recepšu novārījumu, uzlējumu, tēju, komprešu un vannas ūdens gatavošanai,

• informāciju par dažādu garšaugu īpatnībām, audzēšanas prasībām un savstarpējo saderību,

• padomus garšaugu ievākšanai un uzglabāšanai.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kokss Dž., Muāna M.P.

Garšaugu dārzs virtuvei

 

Šī bagātīgi ilustrētā grāmata tapusi dārznieka Džefa Koksa un pavāres Marijas Pjēras Muānas sadarbībā. Tā atklās, kā jūs varat nodrošināt sevi ar lētiem un aromātiskiem garšaugiem, izaudzējot tos dažādos traukos virtuvē vai dobēs dārzā. Grāmata ir arī praktisks ceļvedis sekmīgai garšaugu izmantošanai kulinārijā. Tajā atradīsiet

• ilustrētu katalogu ar vairāk nekā 120 garšaugiem un piezīmēm par to aromātu, piemērotākajiem augšanas apstākļiem un izmantošanu virtuvē,

• iedvesmojošas augu kombinācijas puķu kastēm un podiem, piemēram, Vidusjūras augu buķeti, ikdienā nepieciešamo garšaugu un salātu garšaugu izlasi,

• padomus augu stādīšanai, audzēšanai, ievākšanai, uzglabāšanai un sagatavošanai,

• vairāk nekā 60 receptes svaigu, sasaldētu vai kaltētu garšaugu izmantošanai, tostarp aromatizēta sviesta, eļļas, etiķa, marināžu, salātu un salātu mērču, kā arī sīrupu un tēju pagatavošanai. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Vitingems Dž.

Sakņu mazdārziņš

 

Džo Vitingema grāmata „Sakņu mazdārziņš” ir lielisks palīgs katram, kurš nolēmis iekārtot dārzu, tomēr arī jebkurš pieredzējis dārznieks atradīs tajā vērtīgus padomus. Autors iesaka, kā nelielā teritorijā iespējams ierīkot tādu dārzu, kas no agra pavasara līdz pat vēlam rudenim sniedz bagātīgu ražu un priecē tā kopēju. Grāmatā atradīsiet padomus, kā kopt dārzu, gan kā izvēlēties audzēšanai piemērotas šķirnes, kā cīnīties ar augu slimībām, kā ilgāku laiku iegūt ražu, un daudzus citus. Lai Jums veicas!

 

Atrašanās vieta