Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Neparastās vēstules

Vēstules... tās nes labas un ne tik labas ziņas, tās runā ar mums no tāluma, liek smaidīt, notraust pa asarai,un vienmēr ir gaidītas! Tieši tāpat kā grāmatas! 

Grāmatu anotācijas no www.zvaigzne.lv, www.janisroze.lv, www.satori.lv, www.lgramata.lv, www.diena.lv

 

Vebstere D.

Garkājtētiņš

 

Džīna Vebstere (1876-1916) par rakstnieci nav kļuvusi nejauši - viņas māte bija Marka Tvena krustmeita, bet tēvs strādāja izdevniecībā, kurā tika izdoti M.Tvena darbi. Pat viņas īstais vārds Elīsa Džeina Čendlere Vebstere ticis dots par godu Marka Tvena mātei Dženijai. Jau studiju laikā sarakstītos stāstus rakstniece apkopojusi savā pirmajā grāmatā "Kad Petija mācījās koledžā". Arī šajā grāmatā stāstīts par meiteni, kurai kāds bagāts, nezināms labvēlis apmaksā mācības koledžā. Bet kas gan viņš ir - šis noslēpumainais Garkājtētiņš?

 

Atrašananās vieta

   

 

Avotiņa D.

Soliņš pie Salacas

 

"Draudzība un mīlestība var rasties un pastāvēt gadu gadiem, pat visu mūžu ne vien starp diviem cilvēkiem, bet arī starp divām zemēm, divām tautām un būt tām spēka avots. Šīs vēstules stāsta ne tikai par manu draudzību ar lietuviešu dzejnieku Alfonu Maldoni; tās vēsta arī par skarbo laiku, kurā mums nācās dzīvot, par cilvēkiem un notikumiem, kādi bija ap mums, un par to, kā tie mūs ietekmēja."     (Daina Avotiņa)

 

Atrašanās vieta


   

 

Kosteņecka M.

Vēstules no XX gadsimta

 

Grāmatā „Vēstules no XX gadsimta“ autore dalās ar unikālām un ļoti personiskām vēstures liecībām – no lasītājiem saņemtajām vēstulēm, kurām pievienojusi savu stāstījumu par situācijām, kurās vēstules rakstītas. Grāmatu priekšvārdus rakstījuši Dainis Īvāns un Knuts Skujenieks. Abās grāmatās autores dokumentētās atmiņas atklāj unikālu latviešu un krievu tautas dvēseli un gara spēku. Tās ļauj uzzināt, vērtēt un diskutēt par pagājušā gadsimta otrās puses notikumiem, par Latvijas neatkarības cīņu un radošo personību lomu tajā. 

 

Atrašanās vieta


   

 

Ozola A.

Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss

 

„Sibīrijā tapušas vēstules uz bērza tāss” - tas ir īpašo vēstuļu apkopojums jaunā grāmatā - katalogā. Vēstules uz trauslā, bet skaistā materiāla rakstījuši deportētie saviem tuvajiem dzimtenē vai citā nometnē. Sākotnēji daļai ļaužu nav bijis nekā cita, uz kā rakstīt, vēlāk tas kļuvis par veidu, kā tuvajiem aizsūtīt daļu no Sibīrijas dabas.

Izdevumā aplūkojamas arī oriģinālo vēstuļu fotogrāfijas.

 

Atrašanās vieta


   

 

Čaks A.

Strēlnieku gaitas. Karavīru vēstules

 

Krājumā apkopoti stāsti un apceres par latviešu strēlniekiem un latviešu karavīru likteni. Krājumu papildina arī arhīvu materiāli – strēlnieku rakstītas vēstules no frontes un atklātnes.

 

Atrašanās vieta


   

 

Dreimane I.

Vēstule ar pielikumu

 

Rīga, 20. gs. 30. gadu beigas. Jauni, skaisti, gudri un laimīgi cilvēki, gaiša nākotne – tieši tik vienkārši un neizpušķoti, lai visa pietiktu gan dzīvei, gan mīlestībai. Pēc tam... Kurā brīdī viss sākās? Tieši kad sāka griezties necilvēcības, melu, varmācības dzirnas, kas salauza tūkstošu likteņus?

Romāna tēli – mīļotie, studiju biedri, draugi, kaimiņi, universitātes profesori un veikalnieki, diplomāti un sētnieki – kā nomoda murgā te parādās, te pazūd, it kā cilvēka dzīves vienīgais uzdevums būtu kļūt par ļaunas nejaušības upuri, necilu graudiņu lielajā dvēseļu maltuvē.

“Un tad nu man ir jādomā: kam vispār dzīvē bijusi kāda nozīme?

Tikai mīlestībai.”

 

Atrašanās vieta


   

 

Sirdsmīļo brālīt!

 

Raiņa pētniece Gaida Jablovska apkopojusi vēstules, kuras sarakstē ar Līzi priecēja ģimeni 16 gadu garumā. Sarakstes aizsākums, kad puikam 14 gadi. Viņš pirmoreiz mūžā aizbraucis tālu, tālu no mājām – uz Rīgu – un sācis mācīties vācu ģimnāzijā. Vācu valoda, vācu izglītība vēl skaitās par nākamo panākumu drošu garantiju. Un paši pirmie vārdi, kurus viņš raksta vēstulē ģimenei – “Mīļā māsa!”. Tā ir Līze.

 

Atrašanās vieta


   

 

Sapnis par mēnessmeitiņu

 

Emocionāls stāsts vēstulēs par triju cilvēku pieskārienu dzīvei vēsturiski precīzā vietā un laikā.

Aspazija. Rainis. Olga Kliģere.

Gandrīz simt gadu mūs šķir no laika, kad Rīgā, Muitas ielas namā Nr.4, satikās Aspazija, Rainis un Olga Kliģere. Trīs personības, par kuru gaitām vēlāk rakstīs prese, no ļaužu atmiņu stāstiem radīsies leģendas, pieņēmumi, aizvainojumi, bet līdz vēsturiskai, precīzai faktu izpētei arī šodien vēl ejams tāls ceļš. (Gaida Jablovska.)

 

Atrašanās vieta


   

 

Tirzmaliete

Vēstules un veltījumi latviešu kultūras darbiniekiem

 

Tirzmalietes (īst.v. Minna Dzelzkalne, 1876-1942) vēstules un veltījuma dzejoļi sniedz ieskatu viņas profesionālajos sakaros, galvenokārt jau vēstuļu draugu un paziņu lokā, daiļrades procesa aktualitātēs un stāsta arī par Tirzmalietes attieksmi, dzīves un darba uztveri. Tirzmalietes Tirzas perioda saglabājušās vēstules un veltījuma dzejoļi vistiešākajā veidā un visai objektīvi raksturo autori gan no profesionālā, gan sadzīviskā viedokļa. Gan vēstules, gan tajās ietvertie literārie darbi, gan periodikā publicētie veltījuma dzejoļi ir būtiska un neatņemama Tirzmalietes radošā mantojuma sastāvdaļa.

 

Atrašanās vieta


   

 

Sila I.

100 vēstules sievietei

 

"100 vēstules sievietei" ir Initas atklāsmes par savu dzīvi: par aizvainojumu un piedošanu, par šķiršanos un izlīgšanu, par sevis šaustīšanu un sevis pieņemšanu, par zaudējumiem un spēka avota atrašanu, par viņas dzīves galvenajiem cilvēkiem un sievišķības meklējumiem, par baudīšanu un sevis ierobežošanu, par ikdienu un svētku svinēšanu. Par to, lai katra diena būtu kā maza svētku diena.

Taču šīs 100 vēstules nav tikai stāsts par Initas dzīvi, tās liek ikvienai lasītājai šos pašus jautājumus pavaicāt sev: kas ir mani dzīves laimīgākie mirkļi? Ko es varu darīt, lai savu dzīvi piepildītu un kļūtu laimīgāka? Vai es spēju piedot? Vai es protu svinēt dzīvi? Atbildot uz tiem, mēs ikviena varam radīt savu grāmatu. Savas 100 vēstules. Dāvanu sev.

 

Atrašanās vieta


   

 

Šiškins M.

Vēstulnieks

 

Vīrietis. Sieviete. Viņu mīlestības vēstules. Vasaras māja, pirmās mīlestības vēstules. Vladimirs – Vovka un Aleksandra – Saška. Viņš aiziet karā, viņa paliek mājās, dzīvojot parasto dzīvi. Divi cilvēki, kuri viens otram raksta par pilnīgi visu – bērnību, ģimeni, dzīves sīkumiem, prieku un bēdām – kas var būt vēl normālāks? Līdz saprotat, ka nekas nav tik vienkāršs, kā izskatās... Neskatoties uz to, ka Vladimirs mirst jau pirmajā kaujā, vēstules turpina nākt. Tas, kas savieno šos abus cilvēkus, ir nevis kopīgs laiks vai pagātne, bet gan kopīgās dzīves vērtības. Laikam nav nozīmes, nozīme ir sajūtām.

Šis romāns ir par dzīves noslēpumiem un nāves pieņemšanu. Šiškins piešķir nozīmi ne tikai rakstītajam vārdam, kas ir viņa darba atslēga, bet arī mīlestībai tās būtībā. Šiškins uzskata: “Lai eksistētu, nevajag dzīvot savā prātā, kas ir tik nesaprotams, bet gan citas personas prātā un nevis vienkārši citas personas, bet personas, kurai rūp tava eksistence.”

 

Atrašanās vieta


   

 

Glatauers D.

Sargies ziemeļvēja

 

Vai ilgām un to izdzīvošanai ikdienas realitātē var būt vēl labāka vieta par virtuālo telpu

Leo Leike pārpratuma pēc saņem e-pasta vēstuli no nepazīstamas sievietes un pieklājības pēc atbild viņai. Un atbild arī viņa – Emmija Rotnere. Drīz Leo atzīstas “Es neprātīgi interesējos par Jums, mīļā Emmij! Un apzinos arī, cik absurda ir šī interese.” Mazliet vēlāk atzīstas arī Emmija “Jūsu rakstītās rindiņas un mani prātojumi par tām rada priekšstatu par cilvēku, kāds acīmredzot tiešām ir iespējams īstenībā.” Šķiet, tas vairs ir tikai laika jautājums, kad notiks pirmā personiskā tikšanās, tomēr šis jautājums uztrauc abus tik ļoti, ka tikšanās tiek atlikta vēl un vēl. Turklāt Emmija ir precējusies, bet Leo patlaban cenšas pārdzīvot attiecību izjukšanu. Un vispār vai rakstiski paustās jūtas saglabāsies, viņiem satiekoties pa īstam Un, ja saglabāsies, – ko darīt tad?

 

Atrašanās vieta


   

 

Bondū A.

Padejosim?

 

Dzīve ir skaista, un tā mūs bieži pārsteidz brīdī, kad to vismazāk gaidām...

Pjērs Marī Soto, slavens rakstnieks, kurš šobrīd pārdzīvo radošo krīzi, pa pastu saņem biezu aploksni, ko viņam atsūtījusi kāda Adelīna Parmelāna. Pjērs Marī šo sūtījumu neatver, domādams, ka atsūtīts kārtējais manuskripts vērtēšanai, tomēr aizraksta sūtītājai pieklājīgu e-pasta vēstuli.

Tā aizsākas mūsdienīgs e-pasta vēstuļu romāns astoņu mēnešu garumā, kas pamazām abiem kļūst par nepieciešamību. Līdz brīdim, kamēr biezā aploksne atklās savu noslēpumu...

Grāmata, kas izraisīs vēlmi mīlēt. Un arī dejot!

 

Atrašanās vieta

 

   

 

Verāna S.

Septiņas vēstules no Parīzes

 

Parīze. Vasara. Divi svešinieki. Mīlestība no pirmā acu skatiena. Bet viņiem lemts kopā pavadīt tikai vienu dienu.

Pēc divdesmit gadiem viņi satiekas vēlreiz. Vai tiešām veca mīlestība nerūs?

Deviņpadsmitgadīgā amerikāniete Samanta pasaules romantiskākajā pilsētā Parīzē satiek Žanu Luku - jaunu, pievilcīgu franču zinātnieku. Abi kopā pavada tikai vienu dienu. Žans Luks viņai uzraksta septiņas skaistas mīlestības vēstules, bet tās paliek bez atbildes.

Ir pagājuši divdesmit gadi. Samanta atrod Žana Luka vēstules, un atmiņā uzvirmo saulainā Parīze un kaisles piesātinātā diena kopā ar izskatīgo francūzi. Ir aiztecējis laiks, abiem ir kopīgas tikai atmiņas. Bet Samanta nolemj uzmeklēt Žanu Luku, un sākas galvu reibinošs piedzīvojums.

 

Atrašanās vieta


   

 

Skots G.

avots. Vēstule par zvejnieku Markusu

 

"Cilvēks ierodas pasaulē, klejo apkārt putekļu mākonī, kādu laiku dzīvo, pūlas un raujas, un viņu pavada slimības, netaisnība un zaudējumi. Tad viņš nomirst, pazūd no ļaužu piemiņas un viņa pīšļi klusi sajaucas ar zemi. Varbūt uz kapa plāksnes ir rakstīts "Markuss". Kas tad bija Markuss? Kas tad viņš īsti bija par cilvēku?"

Norvēģu dzejnieka, dramaturga un rakstnieka Gābriela Skota (1874–1958) romāns "Avots" ir viņa ievērojamākais darbs, kas vēsta par zvejnieku Markusu, kurš dzīvo savu vienkāršo dzīvi un domā vienkāršas domas. Taču šis darbs izceļas ar estētisku piesātinājumu, kā arī ietver sevī autora centienus integrēt vienā veselumā misticisma saistību ar visa radošā pirmsākumu un pašaizliedzīgu mīlestību. Galvenā varoņa misijas attīstība romāna gaitā pielīdzināma Jēzus Kristus paveiktajam. Gābriela Skota darbs noskaņas ziņā līdzinās Knuta Hamsuna darbiem, kurš bija viņa laikabiedrs un arī nāca no Dienvidnorvēģijas.

 

Atrašanās vieta


   

 

Vensko S.

Vēstules naktssargam

 

"Vēstules naktssargam" ir dienasgrāmatas formā sarakstīts īsprozas darbs par indivīdu savstarpējo attiecību būtiskām niansēm dažādos cilvēka dzīves posmos, atklāta saruna par vientulību, divvientulības robežām un to pārvarēšanu vai pieņemšanu. Ikkatra teksta metafora ir īss mirklis dzīves telpā, kas pārtapis sarunās ar Naktssargu – kā tēlu, kā alter ego, neatkarīgi no vietas vai laika, ko katrs izdzīvojam šeit un tagad.

 

Atrašanās vieta


   

 

Zmeškals T.

Mīlestības vēstule ķīļu rakstā

 

Tomāša Zmeškala romāns "Mīlestības vēstule ķīļu rakstā" ir grāmata, kas uzrakstīta straujā, aizraujošā tempā, un tāpat – vienā elpas vilcienā to gribas arī izlasīt. Vienā elpas vilcienā tādējādi ietilpināma triju paaudžu dzīve 20. gadsimta otrās puses Čehijā (un Čehoslovākijā), kvēls mīlasstāsts ar totalitārisma sasaistītām rokām un fantāzijas līnija, kas bīstami, mulsinoši un asprātīgi pieskaras realitātei.

 

Atrašanās vieta


   

 

Šalevs M.

Balodis un zēns

 

“Balodis un zēns” ir fascinējošs romāns, kas ietver divus mīlas stāstus, ko šķir pusgadsimts. Stāsts par divu jauniešu attiecībām Izraēlas Neatkarības laikā tajā cieši savijies ar vēstījumu par mūsdienu notikumiem tūrisma gida, putnu vērotāju pavadoņa Jaīra Mendelsona dzīvē. Romāna galvenā tēma ir mīlestība – cik dziļas ir mūsu jūtas, kas ir mājas un kāpēc mēs, gluži kā baloži, kas apmācīti lidot tikai vienā virzienā, allaž tajās atgriežamies. Meira Šaleva vēstījums ir universāls un reizē intīms kā spārnota atzīšanās mīlestībā, un tas tiek izstāstīts rotaļīgi un neatvairāmi valdzinoši.

 

Atrašanās vieta


   

 

Ābele A.D.

Mana vēstule Tev

 

Piecpadsmitgadīgas meitenes dzejas grāmata par Godu Latvijas simtgadei.

 

Atrašanās vieta


   

 

Matvejevs N.

Vēstules Dievam

 

Koncertprogramma "Vēstules Dievam" ir tapusi sadarbībā ar dzejnieku Normundu Beļski, kurš tās tapšanā ir izmantojis Latvijas bērnu namu audzēkņu rakstītās vēstules Dievam.

 

Atrašanās vieta


   

 

Meža vēstules

 

Radošā meža laukumā satikās 16 rakstnieki un 16 ilustratori. Atklātņu komplekts "Meža vēstules" ir sveiciens un mudinājums ikvienam doties dabā, izstaigāt meža takas, ieklausīties putnu dziesmās, pavērot dzīvnieku atstātās pēdas. Tas ir Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes un AS "Latvijas Valsts meži" kopīgs projekts, kas uzsākts Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas pasākumā, uzaicinot bērnu rakstniekus, dzejniekus un ilustratorus pabūt prom no pilsētas kņadas, uzzināt vērtīgus faktus, paviesoties Jāņa Baltvilka dzimtas mājā Smārdē un sagatavot savu vēstījumu bērniem.

 

Atrašanās vieta