Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Mākslas vērtības no pagātnes līdz mūsdienām

Tik dažādā mākslas pasaule. Kā orientēties tajā, kā izprast un ieraudzīt vērtīgo? Grāmatas nāks palīgā un izvedīs lasītāju caur laikmetiem, stiliem un dažādiem mākslas veidiem. Nāc uz bibliotēku!

Grāmatu anotācijas no www.delfi.lv, www.zvaigzne.lv, www.gramatnicaglobuss.lv, www.valtersunrapa.lv, www.satori.lv, www.janisroze.lv, www.diena.lv  

 

Vipers B.

Mākslas likteņi un vērtības

 

Apceru krājumā ”Mākslas likteņi un vērtības” (1940) Vipers padziļināti analizē virkni būtisku mākslas vēstures un teorijas jautājumu (mākslas veidu specifiku, gleznas formāta un horizonta ekspresīvo potenciālu utt.), atklājot plašas zināšanas 20. gs. pirmajā pusē aktuālo mākslas vēstures, estētikas, filozofijas u.c. avotu jomā.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       
 

Gombrihs E.

Mākslas vēsture

 

Izdevums saistošā, viegli uztveramā veidā sniedz ieskatu glezniecības, tēlniecības un arhitektūras vēsturē no mākslas pirmsākumiem Amerikā, Ēģiptē, Grieķijā, Itālijā un Austrumu zemēs līdz eksperimentālajai mākslai un modernisma triumfam mūsdienu pasaulē. Autors pārsvarā pievēršas tikai īstiem mākslas šedevriem, atsakoties no visa, kas var izraisīt interesi tikai kā sava laika modes vai gaumes paraugs. Izdevumā lasītāji atradīs profesionālu, detaļās precīzu un intriģējošu vēstījumu par Brunelleski, Donatello, Botičelli, da Vinči, Mikelandželo, Rafaēlu, Ticiānu, Korredžo, Dīreru, Bosu, Parmidžanīno, Tintoreto, Brēgelu, Karavadžo, Pusēnu, Rubensu, van Deiku, Velaskesu, Rembrantu, Gvardi, Geinsboro, Goiju, Manē, Rodēnu, Sezanu, Serā, van Gogu, Gogēnu, Munku, Pikaso, Šagālu, Dali, Polloku un citiem izciliem māksliniekiem. Lai atvieglotu mākslinieku ieceru izpratni, glezniecības, tēlniecība sun arhitektūras darbi aplūkoti sava laika vēsturiskajā vidē. Katrs analizētais mākslas darbs parādīts attēlā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Skaistuma vēsture

 

"Skaistuma vēsture" ir aizraujoša lasāmviela un lielisks izziņas avots, izsekojot mainīgajai skaistuma idejai rietumu kultūras vēsturē no Senās Grieķijas līdz pat mūsdienām. Akcentējot skaistuma izpratnes atšķirības katrā kultūrlaikmetā, autors iezīmē estētisko ideālu saistību ar dominējošajām laikmeta idejām, kā arī iezīmē skaistuma koncepta relativitāti.

"Skaistuma vēsture" ir papildināta ar krāšņām ilustrācijām un dažādu laikmetu dižāko filosofu, dzejnieku un rakstnieku tekstu fragmentiem. Pateicoties Valdim Biseniekam, Mārim Salējam, Pēterim Dragunam, Mārai Poļakovai un Denam Dimiņam, virkne citātu latviešu valodā lasāmi pirmoreiz.

U. Eko kultoroloģiskais pētījums ir lielisks palīgs kultūras un mākslas vēstures studijās, kā arī interesanta lasāmviela ikvienam, kas interesējas par estētiku, mākslu un kultūras vēsturi.

 

Atrašanās vieta

   
       

Neglītuma vēsture

 

Nedaudz provokatīvajā "Neglītuma vēsturē" Umberto Eko aplūko teju visas neglītuma izpausmes: no antīkās pasaules grieķu šausmām līdz industriālajam neglītumam, no elles un velna līdz raganām un sātanistiem, no groteskā līdz neķītrajam, no Apokalipses līdz modernajam kičam. Eko smalkās humora izjūtas caurvīto tekstu papildina ap 300 precīzi piemeklētu glezniecības, tēlniecības, arhitektūras, kino un fotomākslas darbu reprodukciju.

Viena no lielākajām grāmatas vērtībām ir Umberto Eko un viņa kolēģu savāktais pārsteidzoši bagātais literatūras un filosofijas citātu klāsts, no kuriem daudzi latviskoti pirmo reizi. 

 

Atrašanās vieta

   
       

Māksla

 

Aizraujošā grāmata palīdzēs noskaidrot, kas ir māksla, izsekot tās attīstībai no aizvēstures līdz mūsdienām, iepazīties ar slavenākajiem māksliniekiem un viņu ievērojamākajiem darbiem.

Tā noderēs, lai uzzinātu, kādas skulptūras izgatavoja pirmatnējie cilvēki un kādi ir nozīmīgākie mūsdienu modernās tēlniecības darbi pasaulē.

Grāmata iepazīstinās, kā fotogrāfija atspoguļo un maina realitāti.

Izdevumā iekļautie pārsteidzošie fakti rosinās izzināt, pētīt, aplūkot un baudīt mākslas darbus vēl un vēl...

Enciklopēdija būs neaizstājams palīgs, apgūstot vizuālo mākslu un mākslas vēsturi gan pamatskolā, gan vidusskolā, kā arī mākslas skolās un mākslas studijās.

 

Atrašanās vieta

   
       

Arnolda D.

Saprast mākslu

 

Lasīt britu profesores Danas Arnoldas grāmatu ir kā baudīt sarunu ar entuziastisku mākslas lietpratēju. Autore aicina palūkoties uz mākslu no jauna skatpunkta, atsakoties no ierastajām – vēsturiski hronoloģiskajām – interpretācijām. Grāmatā aplūkotas svarīgas tēmas, ko mākslinieki savos darbos risinājuši cauri gadsimtiem. Autores erudīcija, trāpīgi un atjautīgi izvēlētie piemēri un prasme tekstu bagātināt ar spilgtiem mākslinieku citātiem padara šo grāmatu par lielisku ceļabiedru mākslas labirintos.

 

Atrašanās vieta

   
       

Hoknijs D.

Attēlu vēsture bērniem

 

“Attēlu vēsture bērniem” aicina jaunos lasītājus iepazīt mākslas vēsturi, sākot ar pirmajiem zīmējumiem uz alu sienām un beidzot ar attēliem, ko mūsdienās veidojam datoros un telefonu kamerās. Gluži tāpat kā populārajā grāmatā pieaugušajiem “Attēlu vēsture”, arī šajās lappusēs lasāmas pasaulslavenā mākslinieka Deivida Hoknija sarunas ar rakstnieku Mārtinu Geifordu – viņi abi prot runāt par mākslu vienkārši, skaidri un iedvesmojoši. Rouzas Bleikas ilustrācijas krāšņi un asprātīgi papildina abu autoru teikto, dzīvi un atraktīvi skaidro mākslas vēstures faktus jaunajiem lasītājiem.

 

Atrašanās vieta

   
       

Dempsija E.

Modernā māksla

 

Grāmata sniedz ieskatu vienā no aizraujošākajiem un dinamiskākajiem periodiem mākslas vēsturē – no impresionisma 19. gadsimta nogalē līdz 21. gadsimta jaunākajiem strāvojumiem. Katrā no sešdesmit astoņu mākslas virzienu aprakstiem sniegts kodolīgs tā skaidrojums, nosaukti spilgtākie paraugi un norādīts, kurās pilsētās un muzejos atrodamas plašākās attiecīgā virziena mākslas darbu kolekcijas.

Grāmatu papildina 90 krāsu ilustrācijas

 

Atrašanās vieta

   
       

Kataneo M.

Mākslas dārgumi

 

Izdevums  veltīts UNESCO misijai nodrošināt pasaules dabas un kultūras mantojuma saglabāšanu.

 

Atrašanās vieta

   
       

Bērds M.

Stāsti par mākslas vēsturi

 

Grāmata paver iespēju doties aizraujošā ceļojumā, iepazīstot 40 000 gadus ilgo mākslas vēsturi un izcilus mākslas darbus. Grāmatā aprakstīti slaveni mākslinieki, tostarp Ajs Veivejs, Vinsents van Gogs , Frīda Kalo, Anrī Matiss, Mikelandželo, Džeksons Polloks, Leonardo da Vinči un daudzi citi.

Grāmatā iespējams uzzināt, kā dzīvoja un strādāja dažādu laikmetu mākslinieki, un aplūkot viņu meistardarbus šajā brīnišķīgi ilustrētajā stāstu krājumā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Fridžeri F.

Sievietes mākslinieces

 

Kaut gan sievietes gadsimtiem ilgi ļoti bieži bijušas mākslas darbu personāži, kā mākslinieces viņas agrāk darbojušās daudz retāk nekā vīrieši, un viņu devums mākslā nav ticis pienācīgi novērtēts. Mūsdienās viņas vairs nav spiestas strādāt anonīmi vai izraudzīties vīrieša pseidonīmu, tomēr vēl pavisam nesen – 1989.gadā – Guerilla Girls izgāja ielās, lai pajautātu “Vai sievietēm jābūt kailām, lai tās izstādītu Metropolitēna muzejā?”

Šajā grāmatā Londonas Universitātes Mākslas vēstures nodaļas pasniedzēja Flāvija Fridžeri sniedz ieskatu vairāk nekā piecdesmit izcilu mākslinieču dzīvē un daiļradē. Šīs sievietes no 16.gadsimta līdz mūsu dienām darbojušās visdažādākajos mākslas veidos, un darījušas to tikpat spilgti kā Artemizija Džentileski, Džordžija O’Kīfa un Luīze Buržuā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Dempsija E.

Sirreālisms

 

Eimijas Dempsijas grāmata “Sirreālisms” iepazīstina lasītājus ar ievērojamiem sirreālistiem un viņu darbiem, sniedz norādes, kur tie aplūkojami, kā arī skaidro, kāda loma un ietekme turpmākajā mākslas vēstures attīstībā ir šī virziena pārstāvju atstātajam mantojumam. Jāatgādina, ka sirreālisma kustību literatūrā un mākslā 1924.gadā ar savu “Sirreālisma manifestu” aizsāka franču dzejnieks Andrē Bretons. Sirreālisti iedziļinājās zemapziņā un sajūsminājās par dīvainu, savstarpēji nesaistītu objektu pretstatījumu. Viņi strādāja visos medijos: Mereta Opengheima ietērpa kažokādās traukus, Edvards Džeimss izveidoja fantastisku dārzu Meksikas lietusmežos, pastnieks Ševals – savādu pili, kas kļuva par daudzu apmeklētāju apbrīnas objektu. Visspilgtākie un plašākai publikai labāk pazīstamie sirreālisti bija Salvadors Dalī un Renē Magrits, bet Bretona idejām bija ļoti daudz sekotāju visā pasaulē. Tas kļuvis par vienu no populārākajiem 20.gadsimta mākslas virzieniem.

 

Atrašanās vieta

   
       

Impresionisms

 

Plašs, informatīvs skatījums uz impresionismu, kas ietver gan tā starptautisko dimensiju, gan izcelsmes avotus un ietekmi mākslā.

Nereti mēs piemirstam, cik provokatīvas skatītājiem šķita impresionistu gleznas, kad tās pirmo reizi tika parādītas atklātībā 1874.gadā. Jaunā stila piekritēji noliedza tolaik Francijas mākslā valdošos radošās izpausmes principus. Bagātīgi lietojot krāsas, impresionisti straujiem otas triepieniem strādāja brīvā dabā, cenšoties savās gleznās notvert gaismas un emociju gaistošās sajūtas.

Ralfs Skī mums parāda, kā impresionisti izmainīja attieksmi pret ikdienišķā attēlojumu mākslā, un izseko virziena pēdām no tā pirmsākumiem Francijā līdz attīstībai Amerikā un Austrālijā. Viņš ilgu laiku strādājis par vecāko pasniedzēju Dandī universitātē Skotijā, sarakstījis vairākas grāmatas par impresionistiem, arī pats glezno un piedalās izstādēs.

 

Atrašanās vieta

   
       

Rada N.

Pašportreti

 

Grāmatā aplūkota pašportreta attīstība septiņu gadsimtu garumā. Natalī Rada sniedz svaigu skatījumu uz šī visnoturīgākā žanra popularitāti dažādās pasaules valstīs, pēta, kādā vēsturiskajā kontekstā tas radies un pilnveidojies, un vērtē tā nozīmīgumu mūsdienās. Viņa komentējusi pašportretu lomu bezgala atšķirīgu mākslinieku daiļradē: grāmatā aprakstīti gan Mikelandželo, Rembrants van Reins un Vinsents van Gogs, gan Frīda Kalo, Sindija Šērmane un Zanele Muholi. Šajā dzīvīgajā un aizraujošajā tekstā Rada izvēlējusies zinātkāras vērotājas pozīciju. Viņa apšauba līdzšinējos pieņēmumus, aicina palūkoties uz mākslu no negaidīta skatpunkta, mudina atklāt, kā mainījusies mūsu attieksme pret patību laikmetā, kad mēs vairāk nekā jebkad agrāk uzdodam jautājumus par savu identitāti.

 

Atrašanās vieta

   
       

Bordvels D.

Kinomāksla. Ievads

 

Grāmata "Kinomāksla. Ievads" (Film Art: An Introduction) piedāvā respektējamas zināšanas par kino un praktiskus padomus filmu analīzē, palīdz lasītājiem kļūt par informētiem klasisko un mūsdienu filmu skatītājiem, ielūkojoties sarežģītajā filmu tapšanas procesā un skaidrojot svarīgākos filmu veidošanas un kino vēstures jēdzienus.

Grāmatas nodaļās apskatīti un bagātīgi ar piemēriem ilustrēti gan vispārīgi kinomākslas aspekti ("Kino kā māksla: radošums, tehnoloģijas un bizness"; "Filmu žanri"; "Kinokritika: analīzes paraugi"; "Kinomāksla un kinovēsture"), gan konkrēti filmu veidošanas elementi (filmas forma un stils, mizanscēna, kinooperatora māksla, montāža, kino skaņa). Starptautiski atzītais, izglītojošais izdevums būs noderīgs gan studentiem, gan pedagogiem, gan ikvienam, kas vēlas izprast ietekmīgā masu medija kino uzbūves un darbības principus plašā kinovēstures un mūsdienu procesu kontekstā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Gimpels J.

Arhitektūras vēsture

 

Darbā izsekots arhitektūras attīstībai Rietumu un Tuvo Austrumu kultūrā, sākot ar antīko pasauli un agrīno kristietību, romāniku, gotiku, renesansi, baroku, rokoko un klasicismu, līdz pat historicismam un industriālajai arhitektūrai, kā arī 20.gadsimta I un II puses galvenajiem arhitektūras virzieniem. Atsevišķa nodaļa veltīta Islama pasaules arhitektūrai laikposmā no 622. līdz 1600. gadam.

Arhitektūras vēsturē tiek analizēti tādi arhitektūras meistardarbi kā Gizas piramīdas, Atēnu akropole, Tādžmahala, Senšapela Parīzē, Sv. Pētera bazilika Romā. Katrā nodaļā konspektīvi apkopoti galvenie vēstures fakti, kas palīdz orientēties attiecīgajā kultūrlaikmetā.

 

Atrašanās vieta

   
       

Banga V.

Rīgas jūgendstils

 

Laiks ir telpa, kurai cauri virzoties katrs laikmeta nogrieznis ievieš savas iezīmes. Savā ziņā tās ir apslēptās jaunrades kaislības, kuras mīt seno īres namu sienās, veidojot stāstījumu, un sniedz vēstījumu par to, kas bijis. Šis stāsts ir nedaudz noslēpumains un aizraujošs, ja izdodas atrast, ieraudzīt un saglabāt šo jūgendstila simbolisma un misticisma kopējo dzīves ainu. Pilsēta bija kā fons jūgendstila laikam, kad notika modernās pilsētas tēla veidošana, nemitīgi jaunu dizaina formu meklējumi, kurus ieviesa praksē. Ikdienas dzīve vairs nebija pelēcīga, tā strauji aktualizēja izklaides vietu nepieciešamību, uzskatus par savdabīgo un skaisto, par kritēriju īslaicīgumu un uzskatu veidošanos Jaunā gadsimta skrējienā. Cilvēka dzīves telpas izmaiņas skāra interjera veidolu, kas lēni, tomēr variablāk pieņēma aktualitātes un aktivizēja kultūras dzīvi pilsētā, tā papildinot vijīgā jūgendstila uzvarošo gājienu.

 

Atrašanās vieta

   
       

Zemovičs E.

Muzikālā Latvija attēlos

 

Albums veidots pēc savulaik populārā 1930.gada Jēkaba Vītoliņa un Roberta Krodera izdevuma Latvju skaņu mākslinieku portrejas. Jaunajā albumā fotoattēlos ar īsu informāciju redzami ievērojamākie 20.gadsimta Latvijas simfoniskie orķerstri, to diriģenti, viesdiriģenti, vietējie un aizrobežu solisti ar šiem kolektīviem līdz 1944.gadam. Albuma tapšanā lielākoties izmantoti fotoattēli no personīgā krājuma, Latvijas Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumiem, Ineses Žunes personīgā arhīva un interneta. Izsaku visdziļāko pateicību par sadarbību Rakstniecības un mūzikas muzejam, kā arī albuma idejas autorei - Latvijas Nacionālās bibliotēkas nodaļas darbiniecei Marinai Mihaiļecai.

/ Autors/ 

 

Atrašanās vieta

   
       

Baltars

 

Izdevums “Baltars” ir plašākais un apjomīgākais līdz šim porcelāna apgleznošanas darbnīcai veltītais pētījums. Tā nolūks ir sniegt pēc iespējas detalizētāku priekšstatu par to, cik no Latvijas kultūras kanonā iekļautajiem “Baltars” izstrādājumiem ir saglabājušies līdz mūsdienām, apzināt to provenanci un pašreizējās atrašanās vietas. 

 

Atrašanās vieta