Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Liepu mēneša jaunumi (jūlijs, 2023)

Pienācis vasaras vidus ar košu, nesaudzīgu sauli, bargiem pērkoniem un īslaicīgām lietus gāzēm. Kaut gan vēl nesen šķita, ka šogad jau nu nekas neizaugs, tomēr varam garšas kārpiņas papriecēt ar pašu laukos audzētiem kartupeļiem, gurķu vagā noraut pirmo gurķēnu un pēc vecmāmiņas receptes sataisīt debesmannu. Raža no ogu krūmiem un ķiršu kokiem tā vien prasās burciņās un trauciņos, lai ziemā atkal varam izjust un izbaudīt tvanīgās vasaras smaržu un garšu. Vakaru un brīvbrīžu aizpildīšanai piedāvājam jaunāko grāmatu klāstu, kurā katrs var izvēlēties pēc sirds patikas. Varbūt kāds nepacietīgi gaidīja, kad varēs paņemt rokās jaunos L. Kovaļovas, Ē . Hānberga, R. Galbraita, K. Grebes, N. Nata o Dāga un citu autoru romānus, vai ļauties dzejas plūdumam. Papildināti arī nozaru literatūras plauktiņi. Plašs jaunāko grāmatu un spēļu klāsts jaunajiem lasītājiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 20.07.2023.

 

Adamsa, Lisa Keja. Romantiķu grāmatu klubs. Amerikāņu romāns. Rīga: Prometejs, 2023.

Pieejams: JPB.

Pirmais grāmatu kluba noteikums - par grāmatu klubu nerunā! Nešvilas "Leģendu" zvaigznes Gevina Skota laulība ir nonākusi augstākā līmeņa strupceļā. Viņš nesen ir atklājis pazemojošu noslēpumu - sieva Tea vienmēr tēlojusi lielo "O". Atklājums laupa viņam savaldību, un saspringto attiecību vadzis lūst. Tea pieprasa šķiršanos, un Gevins saprot, ka ļāvis savam lepnumam un bailēm gūt virsroku. Satriektais un izmisušais Gevins palīdzību atrod negaidītā vietā - slepenā mīlas romānu lasītāju klubā, kura biedri ir Nešvilas ietekmīgākie vīrieši. Ar savas pašreizējās lasāmvielas — erotiskas vēsturiskas drāmas "Iekarot grāfienes sirdi" - palīdzību puiši māca Gevinam, kā glābt laulību. Tomēr, lai nelaimīgais Romeo atrastu sevī varoni un atgūtu sievas uzticēšanos, ar rožainiem izteicieniem un grandioziem žestiem vien nepietiks. 

 

Aicināti ticēt. Īss ievads kristīgajā redakcijā. Rīga: Luterisma mantojuma fonds, 2023.

Pieejams: JPB.

Šajā grāmatā galvenās kristietības doktrīnas apskatītas visaptverošā, bet saprotamā veidā. Šī grāmata ir sarakstīta no luteriskās perspektīvas un ir noderīgs avots luterāņiem un citiem, kas tiecas pēc dziļākas teoloģiskas izpratnes. Tā ir stingri balstīta Svētajos Rakstos un uzsver visas kristīgās mācības savstarpējo saistību, kuras centrā ir attaisnošana no žēlastības ticībā Jēzum Kristum. Šī grāmata ir ideāla lasāmviela universitāšu studentiem un citiem pieaugušajiem, kas vēlas paplašināt savas zināšanas par Dieva atklāsmi un tās izmantošanu ikdienas dzīvē. Tā iepazīstina ar klasiskiem teoloģiskajiem vārdiem un terminoloģiju un izmanto to, sniedzot skaidras definīcijas un lietojumu. Galvenie termini, jautājumi atkārtošanai un vārdnīca padara to par vērtīgu resursu. Ierosinātie lasījumi no Bībeles, luteriskajām ticības apliecībām un citiem sekundāriem avotiem ieved lasītāju padziļinātās studijās.

 

Apsalons, Edmunds. Konstruktīvā komunikācija. Prasme veidot dialogu. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Vai mums maz ir kopēja izpratne par to, kā veidot dialogu - kā šī specifiskā valodspēle būtu pareizi spēlējama, un kādiem noteikumiem būtu jānosaka sarunas norise? Šajā grāmatā autors apkopojis savas pārdomas par konstruktīva dialoga iespējamības nepieciešamajiem nosacījumiem, cenšoties atbildēt uz jautājumu - kas mums ir jāņem vērā, lai saruna izdotos?

 

Atspēriena punkts veiksmīgai uzņēmējdarbībai. Mācību līdzeklis (uzņēmēja rokasgrāmata). Rīga: RTU Izdevniecība, 2022.

Pieejams: JPB.

Mācību līdzeklis paredzēts uzņēmējdarbības un ar to saistītu jomu studentiem, kā arī topošajiem un esošajiem uzņēmējiem. Tajā aprakstīti jaunuzņēmuma biznesa modeļa izveides posmi un izaicinājumi, izmantojot autoru – RTU asociētā profesora Denisa Ščeulova un Roterdamas Biznesa skolas zinātniskā lektora Nīka Plēgmana – izveidoto "atspēriena punkta" metodiku. Grāmata palīdzēs analizēt un pilnveidot arī uzņēmuma esošo biznesa modeli.

 

Birzniece, Agnese Keita. Domas... Cēsis: Sava grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Šis pārmaiņu un kritiskās domāšanas laiks nav bijis nekas cits kā vien soliņi, kas sarindoti pa apli, kura centrā ir aplis no krāsainiem bruģakmeņiem, kurā ir četras ieejas, tāpat kā debespuses, un tas ir tepat - kur autobusi braukā, kur cilvēki steidz un čalo.

 

Daudziņa, Zane. Runā droši. Pārliecinoša uzstāšanās jebkuras publikas priekšā. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Runā droši, ja tev jāuzstājas publikas priekšā. Runā droši, ja skolā jādeklamē dzejolis, darbā jāprezentē projekts, jālasa referāts, zūmā jāvada seminārs. Grāmata ir profesionāls rīks, ar kura palīdzību jebkuru uzstāšanos padarīt neaizmirstamu vai vismaz paciešamu. "Tā kā pati esmu pārvarējusi neskaitāmus šķēršļus un grūtības, lai runātu droši, dalos pieredzē un zināšanās, kas var palīdzēt arī citiem", saka Zane Daudziņa. Grāmatas īpašais piedāvājums – videoieraksti, kuros autore demonstrē grāmatā ieteiktos praktiskos vingrinājumus. 

 

Doda, Kristīna. Pūķa sirds. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Zoja Fēniksa vēlas pāršķirt jaunu lappusi savā dzīvē: pēc laulības šķiršanas viņa ir pārvākusies uz omulīgo pilsētiņu Gotiku un nodevusies sirds aicinājumam – ziedu audzēšanai. Tomēr gaidītais miers nav ilgs. Vispirms Zoja saņem noslēpumainu sūtījumu – ar izmeklētiem dārgakmeņiem rotātu pūķa statueti. Pēc tam viņa iekļūst dīvainā satiksmes negadījumā. Izrādās, kāds gribējis Zoju nogalināt. Kurš gan vēlētos izdarīt kaut ko tādu – un kāpēc? Šķetinot šo mīklu, Zojai nāksies pārvērtēt itin visu, ko viņa zina par savu pagātni, tuvākajiem cilvēkiem un… sevi pašu.

 

Dzenis, Rolands. Tušas zīmējums un gleznas. Māksla. [Rīga]: Rolands Dzenis, [2023?].

Pieejams: JPB.

Rolanda Dzeņa tušas zīmējumos spēcīgākais iespaids panākts kompozīcijās, kurās visbrīvāk variēts ar linearitāti, ritmiem, atmesta vēlme precīzi fiksēt telpiskās attiecības un pietuvoties atveidojuma precizitātei. Ekspresija vispārliecinošāk tiek panākta iztēles un apkārtējās realitātes mijiedarbībā, mazliet izjaucot tās likumības, taču saglabājot piesaisti konkrētajam un atpazīstamajam. Daudzos zīmējumos ienāk meditāciju un Austrumu reliģiju motīvi, kas atbalso arī ikdienišķāku kompozīciju rāmumu, nosvērtību, tādu kā meditatīvu vērojumu, kas mēdz pārvērsties savā šķietamā pretmetā - primitivizēti naivās, vienkāršās formās, kas levitē starp apstrakto un reālistisko, līdzīgi ka t.s. primitīvo tautu naivās mākslas objekti. Rolanda Dzeņa darbos jūtama vēlme pietuvināties esenciālajam, sākotnējam vizuālajam impulsam, kas pastāv lietās un apkārt esošajā vidē, pastiprināt to un jaunradīt citos veidolos.

 

Ejam rotaļās! Latviešu tradicionālo rotaļu pamācības ar muzikālo pavadījumu. [Rīga]: Upe tuviem un tāliem, 2023. 1 kārba (40 kartītes).

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

 

Elsbergs, Klāvs. Iegājis. Dzejas izlase. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Klāva Elsberga dzejas izlase, ko sastādījusi dzejnieka dzīvesbiedre Irēna Auziņa, pirms vairākiem gadiem iznāca sērijā "Lirika" mazā formātā. Atsaucoties uz daudzu lasītāju lūgumiem, grāmata tiek izdota no jauna - šoreiz lielākā formātā un cietos vākos. Izlasē iekļauti leģendārā dzejnieka labākie un pazīstamākie dzejoļi no krājumiem "Pagaidīsim ausaino", "Bēdas uz nebēdu" un "Velci, tēti".


Es esmu. Es esmu dziesma, ko bez vārdiem dzird. Latviešu dzeja. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB.

Es esmu šeit un tagad. Es esmu ūdens piliens okeānā. Es esmu dzimtās zemes saule. Es esmu vilnis, kas steidz. Es esmu laimīga, ka varu būt es pati. Es esmu miers, jo tāds mans vārds. Es esmu maza daļiņa no lielās pasaules... Tās ir tikai dažas rindiņas no krājumā iekļauto apmēram 80 autoru dzejoļiem "Es esmu...".

 

Esi / emociju spēles. Bērnu psiholoģija. [Rīga]: CENTRS SEVII, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Zināji, ka emocijas ilgst vien 90 sekundes un pārējo "uguni" mēs piemetam ar domām, pieredzi un interpretāciju? Emocijas ir SUBJEKTĪVAS un rodas piedzīvojot kādu notikumu. Tās ir cieši saistītas ar mūsu katra vajadzībām un kad pamata vajadzības netiek apmierinātas, mūsu labbūtība un veselība tiek traucēta. Emocijas pilda svarīgas funkcijas mūsu dzīvē un ir kā navigācija jeb GPS, kas palīdz orientēties sev nozīmīgajā, tās palīdz arī izdzīvot. Emocijas ir spēcīgākā MOTIVĀCIJA rīcībai.

 

Esi / emocionāli, sociāli inteliģents. Sociāli emocionālo prasmju spēles un metodes. Stiprām attiecībām, veikmīgai karjerai, laimīgai dzīvei. Psiholoģija. [Rīga]: CENTRS SEVII, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Emocionālais un sociālais intelekts māca paļauties uz sevi, uzlabot fizisko un mentālo veselību. Veicina sevis un savu robežu, to ietekmes apzināšanos. Tas parāda, kā veidot jēgpilnas un ciešas, veselīgas attiecības, kurās jūtos laimīgs. Pamatstresus - dusmas, bailes un raizes iespējams mazināt, attīstot sociāli emocionālās prasmes caur aizraujošām spēlēm un metodēm bērniem un pieaugušajiem.

 

Esi / pašregulācija. Iepazīstu un vadu sevi. Psiholoģija. [Rīga]: CENTRS SEVII, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatas saturā vairāk kā 60 metodes - spēles, kuras spēlējot ģimenē, klasē, grupā, nometnē bērniem, jauniešiem un arī pieaugušajiem tiek uzlabota impulsu kontrole, regulācija un virzīšana, bez kā nebūtu iespējama neviena apzināta, mērķtiecīga darbība. Grāmata aicina izpētīt, caurskatīt sevi un citus, tā dod iespēju jēgpilni pavadīt laiku kopā. Grāmatā ir dažādas palīdzošas relaksācijas un regulācijas tehnikas, var pārskatīt kāds ir pieejamais atbalsts grūtās situācijās, attīstīt spēju paņemt pauzi, pirms rīkoties un citas, tik nozīmīgās emocionālā intelekta prasmes. Veiksmīgas pašregulācijas spējas ir zelta atslēga uz labāku nākotni, lai plānojot un sasniedzot savus mērķus, spēj dzīvot tādu dzīvi, par kādu sapņo. Pielikumā: 1 lp., spēle "Kļūdu labojums".

 

Galbraits, Roberts. Piķamelnā sirds. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad detektīvbirojā ierodas satrauktā, izspūrusī Edija Ledvela un vēlas runāt ar privātdetektīvi Robinu Ellakotu, Robina netiek gudra, kā risināt šo situāciju. Edija ir viena no populārās animācijas filmas “Piķamelnā sirds” autorēm, un viņu neatlaidīgi vajā kāds noslēpumains tīmekļa lietotājs ar niku “Anomija”. Edija izmisīgi vēlas noskaidrot, kas Anomija ir īstenībā. Robina atbild, ka viņas detektīvaģentūra šeit nevarēs palīdzēt, un dažas dienas vairs nedomā par šo starpgadījumu, līdz izlasa šokējošo ziņu, ka Edija ir noslepkavota Haigeitas kapsētā – vietā, kur risinās “Piķamelnās sirds” darbība. Robina un viņas kolēģis Kormorans Straiks sāk izmeklēšanu, lai noskaidrotu Anomijas patieso identitāti. Visu vēl sarežģī neskaitāmie anonīmu tīmekļa lietotāju grupējumi, dažādi biznesa interešu un ģimeņu konflikti, un šīs lietas izmeklēšana liek abiem detektīviem sasprindzināt spēkus līdz pēdējam – turklāt tā apdraud Straiku un Robinu nepieredzētos un briesmīgos veidos...

 

Grebe, Kamilla. Ēnu mednieks. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Stokholma, 1944. gads. Klāras kvartālā tiek atrasta nežēlīgi nogalināta sieviete, taču policistiem neizdodas atrast slepkavu. Daudzus gadus vēlāk kādā klusā Stokholmas priekšpilsētā notiek neticami līdzīgs noziegums. Un pavisam drīz – vēl viens. Vai pēc gadiem ilgas slēpšanās būtu atgriezies tas pats varmāka? Vai arī kāds ir atdarinājis sen pastrādāto slepkavību? Gadu gaitā šo noziegumu izmeklēšanā iesaistītajām policistēm nākas ne vien pieredzēt vairāku jaunu sieviešu nāvi, bet arī cīnīties par savu vietu profesionālajā sfērā, kurā allaž dominējuši vīrieši.

 

Hānbergs, Ēriks. Tintis Tinte un kaķa aprūpētājs dakteris Sīgrens Brics. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Skaties!” Ēriks teica un izņēma no bāriņa pagaru kokteiļsūcamo stiebriņu. Tintis šajā mirklī acīmredzami saspringst un palaiž gluži kā indiānis apslāpētu kaujas saucienu. Ēriks iesprauž kokteiļa stiebriņu gandrīz pie pašiem griestiem aiz sijas. Tintis kādu brīdi kā satrakojies rumaks mīcās, mīcās uz vietas, tad atrod paaugstinājumu krēsla veidolā un... uzlido līdz pašiem griestiem, nolec uz grīdas ar kokteiļstiebriņu zobos! Imants Skrastiņš Rakstnieku Ēriku Hānbergu un veterinārārstu Sīgrunu Bricu vieno ne vien rūpes par Tinta Tintes veselību un labsajūtu, bet arī daudzi sirsnīgi stāsti un piedzīvojumi par un ap dzīvniekiem un viņu saimniekiem.

 

Heivuda, Sāra. Kaktuss. Angļu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB.

Iepazīstiet Sūzanu Grīnu – neatkarīgu sievieti, kurai patīk visu kontrolēt pašai. Viņai ir četrdesmit pieci gadi, un viņa uzskata, ka dzīve ir perfekta. Sūzanas Londonas dzīvoklis ir ideāls vienam iemītniekam, viņai ir pastāvīgs darbs, kas piepilda viņas nepieciešamību pēc sakārtotības, un privātas attiecības, kuras nodrošina kultūras un arī citas, daudz intīmākas, baudas... Bet brīdī, kad nākas saskarties ar mātes zaudējumu un neplānotu iespējamību pašai kļūt par māti, īstenojas Sūzanas lielākās bailes: viņa zaudē kontroli. Un viss kļūst aizvien sarežģītāks... vismaz, viņasprāt. Šis brīnišķīgais romāns ir kā dzirksteļojošs enerģijas lādiņš, un ir patiess prieks vērot, kā galvenā varone, nelokāma feministe un kvēla cīnītāja, pamazām atplaukst visā krāšņumā.

 

Hiberta, Talija. Sāc dzīvot, Hloja Brauna! Amerikāņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Hloja Brauna ir noslēgta datoru speciāliste, kas strādā no mājām un rimti vada savu ikdienu. Sastopoties ar nāves briesmām, viņa saprot - kaut kas jāmaina un jāsāk dzīvot pilnu krūti. Lai padarītu dzīvi interesantāku un jēgpilnāku, viņa sastāda darāmo lietu sarakstu. Tomēr īstenot iedomāto, kā izrādās, nemaz nav tik vienkārši, un, kad visam pa vidu vēl uzrodas izskatīgais kaimiņš, kļūst skaidrs, ka Hloja piemirsusi būtisku punktu – iespēju iemīlēties!

 

Ieviņš, Uģis. Apdrošināšanas pamati. Mācību grāmata. Otrais, papildinātais izdevums. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatai pievienota terminu vārdnīca latviešu-krievu-angļu-vācu valodā.

 

Išiguro, Kadzuo. Klāra un Saule. Japāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

No savas vietas veikalā Klāra - ar izcilām novērotāja spējām apveltītais Mākslīgais draugs - uzmanīgi vēro tos, kuri ienāk veikalā, un tos, kuri paiet tam garām. Viņa joprojām cer, ka pavisam drīz kāds pircējs izvēlēsies tieši viņu. Un, kad beidzot šī iespēja rodas un dzīves apstākļi mainās, Klāra sastopas ar daudziem, iepriekš nepieredzētiem izaicinājumiem un cilvēku mainīgo dabu.

 

Jalonens, Olli. Debesu lode. Somu romāns. [Rīga]: Valodu māja, 2023.

Pieejams: JPB.

Romāna pamatā ir stāsts par mazu zēnu Angu no Svētās Helēnas salas. 1677. gadā, kad Angum ir pieci gadi, salā ierodas astronoms Edmonds Halejs un izvēlas viņu par savu palīgu. Pēc Haleja aizbraukšanas gādību par Angu uzņemas vietējais mācītājs. Dažādu notikumu rezultātā Angus ir spiests bēgt no Svētās Helēnas salas, lai atrastu Haleju un lūgtu viņam palīdzību.

 

Jansone-Treice, Daina. Liktens rotaļas. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB.

Domas skaidrība, valodas muzikāls plūdums, dzejas satura dziļums un emocionāla izteiksmība, tēlainība — tās ir īpašības, kuras raksturo Dainas Jansones-Treices daiļradi. Pateicoties dzejnieces dzīves pieredzei, dzīves gudrībai, inteliģencei un ļoti jūtīgai pasaules uztverei, kas ļoti spilgti atspoguļojas un iemiesojas viņas darbos, esmu pārliecināts, ka Dainas Jansones-Treices dzeja uzrunās plašu lasītāju loku.

 

Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2022. gada publiskais pārskats. Jelgava: Jelgavas valstspilsētas pašvaldība, [2023]. 

Pieejams: JPB.

Pielikumi: 1. pielikums: 1. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības konsolidētā budžeta resursu plāns un izpilde 2020.-2022. gadam, euro; 2. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības konsolidētā budžeta izdevumu plāns un izpilde 2020.-2022. gadam, euro; 2. pielikums: Jelgavas valstspilsētas pašvaldības dome. Lēmums. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2022. gada pārskata apstiprināšana; 3. pielikums: Neatkarīgu Revidentu ziņojums; 4. pielikums: 1. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības galvojumi 2020.-2022. gadam euro; 2. tabula. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības aizņēmumi 2020.-2022. gadam, euro; 5. pielikums: Informācija par Jelgavas valstspilsētas pašvaldības ieguldījumiem Jelgavas pilsētas attīstības programmas 2014.-2020. gadam investīciju plānā iekļauto attīstības projektu īstenošanā; 6. pielikums: Jelgavas valstspilsētas pašvaldības 2022. gadā piešķirtais finansējums biedrībām un nodibinājumiem.
Jelgavas valstspilsētas raksturojums; Pamatinformācija par Jelgavas valstspilsētas pašvaldību; Teritorijas attīstības plānošana, īstenošana un uzraudzība; Pašvaldības budžets; Komunikācija ar sabiedrību; Pašvaldības struktūrvienības; 2023. gadā plānotie pasākumi.

 

Knesis, Ainars. nespēlētie teksti. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: JPB.

Paskatījos. Atvēru, ieskatījos… Sāku pa vienam lasīt un sajutu, atcerējos, aizdomājos, pasmaidīju, paskumu, atkal pasmaidīju, sagaršoju, saklausīju… Vārdos izteikta sajūtu kolekcija, kas pārsteidz ar savu smalkumu un personiskumu. It kā tas būtu noticis arī ar mani! Arī man taču ir bijušas līdzīgas domas, pēkšņi tverti mirkļi un noskaņas. Lasot sajutu arī tikko jaušamu pašironiju, kas humoram piešķir patīkamu “rūgtumiņu”. Arī visjautrākajā komēdijā mēdz nobirt pa asarai, un tā tam jābūt! Tā ir ļoti vērtīga. Varbūt tāpēc, ka ar Ainaru Knesi esam vienaudžib Varbūt tāpēc, ka kopīgi esam darījuši dažādus darbus un “citus darbus”. Sen nebiju lasījis tādus gaiši skumdenus, labestīgus un “vecmodīgus” dzejoļus ar visām atskaņām! - aktieris Gundars Āboliņš. 

 

Kolmanis, Arvis. Taksista stāsti. Rīga: Dienas Grāmata, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Esmu taksists. Taksometra šoferis. Tas ir mans iztikas avots. Braucu pa dienu, pa nakti, agros rītos, vēlos vakaros. Nemitīgi satieku cilvēkus. Cilvēki nemitīgi mainās, sejas ņirb, vārdi plūst, es skatos uz ceļu, klausos, reizēm runāju. Mani tas nenogurdina, man pat ir interesanti, nevaru iedomāties sev citu darbu. Man patīk būt par taksistu. Tad es reizē esmu un neesmu vientuļš, braucot izdzīvoju apkārtējo tik dažādo pasauli ar tās priekiem, bēdām, skumjām, ilgām, cinismu, smieklīgumu. Tam visam pa vidu vijas mana personīgā dzīve, kura te ir, te nav, kura uzrodas pēkšņi un negaidīti, un no kuras citreiz nespēju atbrīvoties, bet atbrīvojies, no jauna uzelpoju, lai atkal tiektos pēc tās...

 

Kovaļova, Lelde. Aizdomas. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Adelīnas Meieres slepkavība šokēja visus mazpilsētas iedzīvotājus. Līdz šim drošajā apkārtnē slepkavību neviens pat neatminējās. Pagāja gads, un vainīgais netika notverts. Varbūt viņš bija kaimiņš, veikala pārdevējs vai kāds nejaušs garāmgājējs. Tomēr ar laiku viss noklusa, un Meieres slepkavība nozuda aizmirstības miglā. Līdz dienai, kad apritēja gads kopš notikušā, un es atskārtu, ka manī pamodušās aizdomas. Viss mans ķermenis to apzinājās. Pārliecība bija klātesoša manos kaulos un locītavās, pulsēja ikvienā ķermeņa šūnā. Jūs nenovēlētu šādas aizdomas pat savam ļaunākajam ienaidniekam. Romāns, kas liek mocīties aizdomās, kuras nepamet lasītāju līdz pat pēdējām lappusēm. Stāsts, kas aicina uzdot jautājumus par cilvēka un dzīvnieka lomu šajā pasaulē.

 

Kraģis, Indars. Teātra māksla 7.-9. klasei. Mācību līdzeklis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Mācību līdzeklis “Teātra māksla 7.–9. klasei” piedāvā skolēniem apgūt mācību priekšmetu “Teātra māksla”. Tajā ietverti trīs temati – “Improvizācija”, “Procesā veidots iestudējums”, “Klasiskās teātra formas” – un vairāk nekā 100 dažādi vingrinājumi šo tematu apguvei. Krājumā arī sniegti ieteikumi skolotājam, kā veiksmīgāk strādāt ar piedāvāto mācību līdzekli. Skolēni noskaidros, kas ir improvizācijas teātris un kādus paņēmienus tajā izmanto; atklās, kas jāievēro, lai improvizācijas priekšnesumi izdotos un priekšnesuma dalībnieki spētu darboties spontāni un atbrīvoti; noskaidros, ko dara dažādi teātra speciālisti un kā top izrādes; mācīsies sagatavot piemērotu kostīmu, skatuves, apgaismojuma un mūzikas dizainu. Kad iestudējums sagatavots, organizēs pirmizrādi un kopā ar skatītājiem izvērtēs paveikto. Skolēni arī pētīs un iestudēs traģēdijas un komēdijas žanru lugas, precīzi ievērojot to nosacījumus. Krājuma saturs veidots pēc “Skola 2030” programmas.

 

Kuzmins, Svens. Skaistums un nemiers. (Es esmu... Kārlis Skalbe). Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2023]. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

“Revolūcija ir ne tikai spējš pagrieziens, apvērsums, bet arī periodiska atkārtošanās. Vienus tā nomet no augstumiem, citus tajos uzsviež, un ne vienmēr droši zināms, kuri būs laimīgāki. No romantiskā laikmeta, kas spoguļojas pats savā skaistumā, tā atstāj gruvešus un lauskas. Un tikai retajam tā pārtop par iekšēju revolūciju, padarot par to, kas viņš ir, un ļaujot nest skaistumu tālāk. Svens Kuzmins izstāsta mums stāstu par šādu cilvēku — latviešu rakstnieku Kārli Skalbi.”/Vents Zvaigzne.

 

Latvia via AL. Mākslīgā intelekta Latvija. Attēli ģenerēti ar mākslīgā intelekta rīkiem. Māksla. Rīga: Riga Photomonth, 2023.

Pieejams: JPB.

Rīgas Fotomēnesis 2023. gadā pētīs to, kā mākslīgais intelekts (AI) vizuāli definē Latvijas identitāti. "Šajā projektā piedalās trīs mākslīgā intelekta attēlu ģeneratori, taču mani interesē nevis to tehnoloģiskās iespējas, bet gan izgudrotāju dotie priekšstati, stereotipi, aizspriedumi, ideoloģija," saka projekta kurators Arnis Balčus. Šis ir vizuāls pētījums par to, kā mākslīgais intelekts redz Latviju tieši tagad, kamēr vēl nav iemācījies radīt mums tādu pasauli, kādu gribam redzēt.

 

Latvijas mediju ekoloģija 2020. gada pandēmijas krīzē. Vitas Zelčes, Skaidrītes Lasmanes un Maritas Zitmanes redakcijā. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata piedāvā pētījumu par Latvijas mediju ekoloģiju Covid-19 pandēmijas izraisītajā krīzes situācijā. Tā pamatā mediju ekosistēmas teorētiskās pieejas, kas ļauj raksturot medijus kā vidi - gan kā veselumu, gan kā tās elementu kopstruktūru un to savstarpējās attiecības. Grāmatā iekļauti pētījumi par mediju un sociālo tīklu informatīvo lomu, ekonomiku, medijpratību, reklāmu, digitālajām tehnoloģijām, reģionālajiem medijiem, sabiedrības noskaņojuma vadīšanu, ētiku, privātās telpas publiskajām performancēm, mājdzīvnieku mediatizāciju un daudziem citiem mediju darbības aspektiem Covid-19 pandēmijas radītajā krīzē. Atsevišķa nodaļa veltīta mediju darbības ārkārtas situācijās vēsturiskajai pieredzei. Grāmata veltīta pāragri mūžībā aizgājušā Komunikācijas studiju nodaļas mācībspēka Rolanda Tjarves piemiņai.

 

Ledvidžs, Maikls. Meitene seifā. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ir vasara Ņujorkā – Feija Vokere ir gatava to baudīt. Viņai ir izdevība stažēties Volstrītā un viņa ir sastapusi savu mūža mīlestību. Pateicoties talantam darbā ar cipariem un neierobežotām morāles normām, Feja ir tikpat kā garantējusi sev vietu vienā no prestižākajām bankām Volstrītā. Bet kamēr viņa gaida kāroto piedāvājumu un līguma parakstīšanu, kāda nodevība satricina Feijas plānus un visu dzīvi. Taču Fejai galvā ir jauns plāns. Tāds, kurā viss tiek rēķināts uz sekundēm ar Šveices pulksteņa precizitāti, un kurā vajadzīgi dzelzs nervi un desmit miljoni dolāru skaidrā naudā.

 

Lejnieks, Jānis. Rīgas nākotnes vēsture. Rīga: Zinātne, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir stāsts par vakardienas idejām, šodienas projektiem un vīzijām rītdienai, par galvaspilsētas cīņu ar valsti par resursu sadali un abu pušu mainīgajām attiecībām ar privāto sektoru daudzu gadu garumā. Neīstenotās ieceres, nerealizēti projekti, nākotnes vīzijas iegulst arhīvos un pārtop par vēsturi. Autors, kā pilsētplānotājs un arhitekts, atklāj arī kolēģus, politiķus un darījumu cilvēkus, kas ir iniciējuši vai apturējuši Rīgas nākotnes projektus.

 

Liepiņa, Ilga. Kornēlija Apškrūma. Dzīve un dzeja. Biogrāfija. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Šādu prieka medu dāvina arī apgāds "Jumava", kas ar grāmatu nāk pie tautas dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas dzejas cienītājiem. Sirdi silda viņas līdzgaitnieku atmiņu stāsti, kuros ir tik daudz dažādu dzīves epizožu, kas piepildītas ar patiesu cieņu, apbrīnu un mīlestību. Lasot grāmatu, pārņem sajūta, ka dzejniece ir tepat klāt, kādā padomā vai jokā ieskanas viņas balss. (Mārīte Magone, Valkas folkloras dziesmu draugu kopas "Nāburgi" vadītāja).

 

Līgo svētki Latvijā. [Rīga] : Līgo svētki, 2023.

Pieejams: JPB.

“Līgo svētki Latvijā” ir projekta “Dzimtenes mantojums” pirmā grāmata, kas veltīta Līgo svētkiem. Grāmatā apkopotas vēsturiskas liecības par Līgo svētkiem laika periodā no Latvijas valsts dibināšanas līdz mūsdienām, kā arī ietverts atsevišķu autoru skatījums par svētku vēsturi, tradīcijām un to norisi.

 

Lynx, Lauren. Vienīgi tu.  #3. Latviešu romāns. [Ogres novads]: [Laura Lūsēna], [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Elizabetei bija septiņpadsmit, kad piepildījās viņas vēlēšanās – zaudēt nevainību ar vīrieti, kuram pieder viņas sirds. Ja vien šis vīrietis nebūtu viņas brāļa labākais draugs. Ja vien viņus ar Hanteru nešķirtu desmit gadu starpība. Ja vien nākamajā dienā viņš nebūtu aizlaidies pāri visai Amerikai, nepasakot ardievas. Tagad Lizas sirdī ir palikušas tikai atmiņas un vilšanās par sapni, kam nebija lemts piepildīties. Vai ir iespējams aizmirst? Izdzēst? Nemīlēt? Hanters Deiviss pieļāva kļūdu. Un nevis mazu, ko var paslaucīt zem kājslauķa un izlikties neredzam, bet tādu, ar kuras sekām viņam jāsadzīvo katru turpmāko dzīves dienu. Vai toreiz viņš varēja rīkoties citādi? Kāda izvērstos dzīve, ja viņš būtu izvēlējies palikt? Jautājumi, uz kuriem meklēt atbildes bija par vēlu. Tomēr viens – galvenais – nedeva viņam mieru. Vai ir par vēlu atgriezties un vērst notikušo uz labu?
       

Marcinkus, Marika. Kā galdauts krāsaina ir dzīve. Latviešu dzeja. [Cēsis]: Sava grāmata, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

 

 

 

 

Mihailova, Inese. Autoantivielas un autoimūnas slimības. Medicīna. Rīga: Medicīnas apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Autoimūnu slimību vispārīgs raksturojums; Autoimūnas slimības attīstību ietekmējoši faktori; Autoimūnas slimības un imūndeficīts; Autoantivielas un autoimūna slimība; Autoantivielas sistēmkolagenožu gadījumā; Imunoloģiskie izmeklējumi sistēmiskās sarkanās vilkēdes gadījumā; Citu autoimūnu sistēmkolagenožu imunoloģiskā diagnostika; Autoimūnie vaskulīti un to imunoloģiskā diagnostika; Antifosfolipīdu antivielas (AFA) un AFA sindroms; Imunoloģiskās pārmaiņas un testi reimatoīdā artrīda (RA) gadījumā; Autoimūnās nieru slimības; Orgānspecifiskās autoantivielas. 

 

Nats o Dāgs, Niklass. 1795. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Tuvojas barona Reiterholma slikti pārvaldītā aizbildņa režīma gals, tāpēc jo dedzīgāka kļūst vēlme notvert tos, kuri ir sazvērējušies pret šo režīmu. Līdz Reiterholmam ir nonākusi ziņa par kādu vēstuli, kurā minēti sazvērnieku vārdi. Tiek uzskatīts, ka šī vēstule atrodas pie Annas Stīnas Knapas, no pārmācības nama izbēgušās meitenes. Tiho Setons ir nogājis pagrīdē. Viņa noziegumi ir nākuši gaismā, viņš ir neaizsargāts un tiek meklēts. Setona vienīgā cerība ir miera noslēgšana ar ordeņa brālību, no kuras viņš ir izraidīts. Lai atgūtu ordeņa brāļu labvēlību, Setons piedāvā sarīkot izrādi, kas šokēs un aizraus pat visizvēlīgākos.

 

Nemiera, Linda. Svēto laiks. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Viņa tikai meklēja patvērumu. Viņa tikai vēlējās glābt savu dvēseli. Līdz divi likteņi savijās vienā. Žannas veiksmīgā karjera un ērtā dzīve slēpj tumšu pagātnes noslēpumu, kas apdraud viņas nākotni. Bīstamā situācijā Žanna ir spiesta meklēt patvērumu jaunbūvētā Pierīgas ciematā meža vidū. Tomēr pakāpeniski atklājas, ka šinī cilvēku un Dieva aizmirstajā nostūrī viņa nebūt nav viena. Tagad Žannai jāglābj ne tikai sava dzīvība, bet arī dvēsele. Realitāte savijas ar murgiem, līdz vairs nav viņas spēkos atšķirt vienu no otra...

 

No saknēm uz galotnēm. Māra Mellēna, Andrejs Svilāns. Folklora. Rīga: Madris, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata ieved mūs vairāk nekā 20 Latvijā populāru kokaugu pasaulē. Biologa, pieredzējušā dendrologa Andreja Svilāna aizrautīgais stāstījums par katra koka fizisko tēlu mijas ar folkloristes, filozofes Māras Mellēnas mitoloģiskajiem nostāstiem un folkloras materiāliem. Lasot šo grāmatu, cilvēks ierauga savu dzīvi no saknēm līdz galotnēm. Ozols, liepa, bērzs un citi - ikviena koka nozīme ir milzīga, ne velti daudzas pilsētas un pašvaldības koka attēlu iekļāvušas savos ģerboņos.

 

Pass, Oktavio. Pērtiķis gramatiķis. Meksikāņu esejas. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Pērtiķis gramatiķis" ir meditācija par valodu un viens no svarīgākajiem autora darbiem. Iedvesmojies no hinduistu mītiskā tēla Hanumāna - pērtiķu vadoņa, devītā gramatiķa hinduistu mitoloģijā -, poēma vēsta par Galtas ceļu Indijā, uz kura tiek iztirzātas valodas nozīmes un fenomenālas pasaules uztveres attiecības. Te norisinās neredzamu saskarsmes punktu starp ideju un vārdu spēle, ko pavada Austrumu kosmogoniskie mīti un romantiskajā mākslā sastopami arhetipi.

 

Pēdējais vilciens uz Londonu. Metjū Kostello, Nīls Ričardss. 2. grāmata. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Miermīlīgo Čeringemas pilsētiņu satricina vēsts, ka miris atrasts visu iemīļotais sirmgalvis Oto Brendls. Lai gan vecais vīrs visticamāk piedzīvojis sirdslēkmi, bijušajam Ņujorkas izmeklētājam Džekam rodas aizdomas, ka Oto nav vis bijis tāds lāga vīrs, par kādu viņu uzskatījuši apkaimes iedzīvotāji, un ar viņa dzīvi un aiziešanu saistās kas mīklains. Drīz vien Džeks kopā ar uzticamo draudzeni Sāru ir uz pēdām jaunu noslēpumu atklāšanai. - Z. - Trīs romāni vienā grāmatā.
1. grāmata. Pēdējais vilciens uz Londonu; 2. grāmata. Mebas fermas lāsts; 3. grāmata. Līķis ezerā.

 

Pērkone, Inga. Afekti un atmiņas. Par sajūtām un Latvijas kino. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB.

Inga Pērkone skaidro: "Monogrāfijā "Afekti un atmiņas: par sajūtām un Latvijas kino", izmantojot afekta pavērsiena teorētiskās literatūras iedvesmojošās idejas, esmu pētījusi Latvijas filmās rādītos cilvēku emocionālos un fiziskos pārdzīvojumus, ķermeniskās izpausmes un pieredzējumus; analizējusi, ar kādiem mākslinieciskiem paņēmieniem sajūtas uz ekrāna tiek veidotas, un kādu iespaidu tās atstāj uz skatītāju. Mazliet pievērsos arī kino un atmiņas savdabīgajai laiktelpai, ko veido gan filmās ietvertās atmiņu ainas, gan pašas filmas un atmiņas par tām, gan arī filmu krātuves". 

 

Pīrsa, Sāra. Kūrorts. Angļu detektīvromāns. [Valmieras novads]: Izdevniecība Helios, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Salā netālu no Anglijas piekrastes ir atklāts kūrorts, kas piedāvā daudzveidīgas atpūtas iespējas ekotūrisma cienītājiem, taču vietai, ko vietējie iedzīvotāji dēvē par Nāves klinti, nav laba slava. Klīst baumas, ka sala ir nolādēta, un pirms vairākiem gadiem tajā ir pastrādātas vairākas slepkavības. Detektīve Ēlina Vornere tiek nosūtīta uz kūrortu, kad tiek pamanīts sievietes līķis uz krasta klintīm zem jogas paviljona. Viss norāda uz traģisku nelaimes gadījumu, taču tad izrādās, ka bojāgājusī sieviete nav kūrorta viešņa un patiesībā viņai nebūtu vajadzējis atrasties salā.

 

Princis Harijs. Liekais. Autobiogrāfija. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB.

Saseksas hercogs Princis Harijs ir ģimenes cilvēks un tēvs, mecenāts, kara veterāns, garīgās veselības saudzēšanas aizstāvis un vides aizsardzības aktīvists. Kopā ar savu ģimeni un trim suņiem viņš pastāvīgi dzīvo Santabarbarā Kalifornijā.

 

Prouza, Nita. Istabene. Kanādiešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Mollija šajā pasaulē ir pilnīgi viena. Un pavisam neievērojama. Strādājot Regency Grand viesnīcā, viņa ir pieradusi būt neredzama. Viņa uzbužina spilvenus un nokopj netīrumus, putekļus un noslēpumus, ko viesnīcas apmeklētāji atstājuši pēc aizbraukšanas. Viņa ir vienkārša istabene - kāpēc gan lai kāds pievērstu viņai uzmanību? Tomēr Mollija nonāk uzmanības centrā, kad atrod misteru Bleku, īgnu viesnīcas viesi, pavisam mirušu guļam savā gultā. Un tas galīgi nav nekas tāds, ko viegli nokopt. Kad Mollija tiek iesaistīta patiesības meklējumos, sekojot čukstus izteiktajām norādēm viesnīcas gaiteņos, viņa sevī atklāj spējas, par kurām nemaz nebija nojautusi. Viņa ir vienkārša istabene - tomēr pamana to, ko citi nav ievērojuši!.

 

Purmalis, Renārs. Gatavo dabā. Pavārgrāmata. [Jūrmala]: Satura darbnīca TAPT, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Gatavo dabā" aicina lasītāju doties ārā un baudīt dabas skaistumu, kā arī draugu un laba ēdiena klātbūtni. Grāmata ir veidota kā recepšu, eseju un ilustrāciju stāsts par Latvijas skaisto dabu. Tā lieliski kalpos kā iedvesma visiem, kam patīk doties pārgājienos, kā arī tiem, kam nepieciešams padoms, lai gatavotu ēdienu dabā uz dzīvas uguns. Grāmatā apkopots vairāk nekā 100 recepšu un 16 skaisti, pārbaudīti pastaigu maršruti katram gadalaikam, aprakstītas piknika vietas un sniegti praktiski ieteikumi, ko ņemt, vērā, dodoties dabā.

 

Rīda, Teilore Dženkinsa. Evelīnas Hugo septiņi vīri. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Evelīna Hugo – Holivudas filmu leģenda – ir gatava atklāt patiesību par savu glamūrīgo un skandalozo dzīvi. Kad viņa šim darbam izvēlas mazpazīstamu žurnālisti Moniku Grāntu, neviens nav vairāk pārsteigts par Moniku pašu. Kāpēc viņa? Ieaicināta Evelīnas smalkajā dzīvoklī, Monika kā apburta klausās slavenās aktrises stāstā par dzīvi Losandželosā no pagājušā gadsimta 60. līdz 80. gadiem un par viņas septiņiem vīriem... Evelīnai šķetinot stāstu par mērķiem un ambīcijām, negaidītu draudzību un spēcīgu mīlestību, Monika pamazām sajūt patiesu saikni ar leģendāro filmu zvaigzni, tomēr, stāstam tuvojoties noslēgumam, kļūst skaidrs, ka abu sieviešu dzīves traģiskā un neatgriezeniskā veidā ir kaut kā saistītas.

 

Spicers, Maikls. Homo musicus. Dzīvības vēsture uz Zemes. Mūzikas vēsture. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirms 165 miljoniem gadu radās ritms. Pirms 66 miljoniem gadu dzima pirmās melodijas. Pirms 40 000 gadu Homo sapiens izgatavoja pirmo mūzikas instrumentu. Šodien mūsu dzīve ir pārpilna ar mūziku. Tas, kā vēstures gaitā esam to radījuši, atskaņojuši un klausījušies, ir noteicis mūsu sugas attīstību un izpratni par to, kas mēs esam. Tomēr mūsu izcelsmes stāstā mūzika nepelnīti palikusi ēnā. Homo musicus aizved mūs aizraujošā ceļojumā cauri gadsimtiem, lai izpētītu mūzikas saikni ar sapiensiem. Grāmatas autors Maikls Spicers smēlies ierosmi ļoti dažādās jomās, lai radītu iespējami plaša mēroga ainavu, aplūkojot cilvēka attiecības ar mūziku trijās dažādās laika skalās: cilvēka mūža ietvarā, pasaules vēstures kontekstā, kā arī saskaņā ar evolūcijas teorijām.

 

Šelvaha, Lolita. Ēdieni Latvijā. Cuisine in Latvia. 3. izdevums. Receptes. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Cilvēks vienmēr ir vēlējies pagaršot kaut ko jaunu. Mūsdienās, apceļojot svešas zemes, var iepazīt arī tur mītošo tautu raksturu. Bieži vien šī iepazīšana sākas tieši ar ēšanu - degustējot neparastus vai nepazīstamus ēdienus, un tā līdz šim nezināma ēdiena recepte pārtop neaizmirstamā suvenīrā. Šī krāšņā grāmata noderēs Latvijas viesiem, lai atsauktu atmiņā šeit nobaudītos gardos ēdienus un pagatavotu tos saviem draugiem Kanādā, Amerikā, Vācijā, Krievijā. 

 

Talia, Baiba. Desmit Ēģiptes sodības. Visam savs laiks.... Latviešu romāns. [Līvānu novads]: [Aija Pastare], 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ticīgs ebrejs un kristiešu sludinātāja, neparastas situācijas rosināti, mācās veidot savstarpēju dialogu. Šis stāsts ir par satikšanos. Ar sevi, ar Dievu un ar cilvēku līdzās. Paralēli desmit Ēģiptes sodību skaidrojumiem, risinās spraigi notikumi: atklājas pagātnes noslēpumi, tiek pārbaudīta draudzība, pārvērtēti ticības un mīlestības jēdzieni. Šajā stāstā nav "labo" un "slikto". Ir cilvēki - sarežģīti, skaisti, vāji, stipri.

 

Torre, A. R. Baltie meli. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB.

Seši nogalināti pusaudži. Apcietināts aizdomās turamais. Izmisis tēvs. Pilsētu ir pārņēmušas šausmas, jo cits pēc cita tiek nežēlīgi nogalināti seši pusaudži. Kad septītajam laimējas aizbēgt, viņš kā slepkavu norāda savu dabaszinību skolotāju, kurš nekavējoties tiek apcietināts, bet par skolotāja advokātu piesakās viens no nogalināto puišu tēviem. Sabiedrība ir neizpratnē, taču tēvs apgalvo, ka skolotājs nav vainīgs. Vai tēvam izrādīsies taisnība? Vai arī viņš grasās attaisnot sava dēla slepkavu un pakļaut pilsētu briesmām?

 

Upīte, Ilze. Fortūnas domino. Vakara romāns; 2023/6 (288). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grēta nekad neko nav laimējusi loterijā, tādēļ, ieraugot sešzīmju ciparu nejaušības dēļ nopirktā biļetē, vispirms laimestam nenotic. Mazliet vēlāk sāk pragmatiski rēķināt, ko viņa vēlas ar šo naudu izdarīt. Tikmēr mīļā jaunākā māšele Odrija skaidri zina: par daļu naudas Grēta varētu viņai nopirkt sapņu auto! Arī citiem radiniekiem un draugiem ir plāni, kā Grētas laimests varētu atvieglot viņu dzīvi. Un tad Grētu pārsteidz vēl viens likteņa pavērsiens...

 

Upīte, Ilze. Sirdis puspievērtas. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Trīsdesmitgadniece Sonora atgriežas mājās pēc vairākiem Spānijā pavadītiem gadiem. Šeit viņu gaida ne tikai ģimene un draugi, bet arī sastapšanās ar inteliģento un pievilcīgo Olafu, kuram ir sava dzīves pieredzes bagāža un dvēseles dzīlēs rūpīgi glabāti noslēpumi. Turklāt pusaudze meita no pirmās laulības. Vai Sonora spēs atrast kopīgu valodu ar Alisi? Kādudien birojā Sonora iepazīstas ar Līvu. Arī viņa ir nesen pārradusies dzimtenē un tiecas pēc Sonoras sabiedrības un atbalsta. Bet vai jaunās sievietes nolūki ir tīri? Romāna varoņiem nevilšus nākas uzdot jautājumu sev pašiem – vai es esmu tas, kurš tikai pavēris otram savu sirdi?

 

visas manas dižas drānas. Kuldīgas apkārtnes 19. gs. apģērba vēsture. Kuldīga: Lapu dizains, 2023.

Pieejams: JPB.

Izdevums ir pētījums par 19. gadsimta un 19./20. gadsimtu mijas tautas ģērbšanās kārtību Kuldīgas apkārtnē (izņemot suitus), par tās reģionālo vēsturi, identitātes apziņu un vērtībām, kas veidojušās daudzu paaudžu laikā. Grāmata lapu pa lapai atklāj Kuldīgas puses apģērba attīstību. Gan sieviešu, gan vīriešu drēbes - krekli, brunči, jakas, jostas, ņieburi, plecu lakati, galvassegas, apavi, rotājumi, cimdi utt. Grāmatā ietverti ilustrēti vienas detaļas vairāki varianti, katram apraksts, skice un apģērbiem pat piegrieztnes. 

 

Vorpe, Linda. Viņpus upes. Abrene atmiņu stāstos. Vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tie ir 18 stāsti par teritoriju, kas mūsdienās kļuvusi par zaudētās zemes simbolu – Abreni: Abrenes (Jaunlatgales) pilsēta un seši Abrenes (Jaunlatgales) apriņķa austrumu pagasti – Kacēnu, Upmales, Linavas, Purvmalas, Augšpils un Gauru pagasts. Bijušo abreniešu atmiņas skar ikdienas dzīvi, sabiedrību, attiecības un izvēles. Izdevumu papildina fotogrāfijas no abreniešu un viņu radinieku personīgā arhīva, kā arī no muzeju un arhīvu krātuvēm. 

 

Žagare, Elīna. Kailums. Dvēseles stāsti. Latviešu dzeja. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā ietvertie dzejoļi caur autores uzdrīkstēšanos spilgti atklāj tās esības šķautnes, kuras parasti cenšamies piesegt un klusi nobēdzināt dvēseles dziļākajos nostūros. Taču šīs šķietamās ēnas puses ne tikai ienes mirdzumu grāmatas lappusēs, bet arī atbalsojas lasītāja dvēselē, labāk nekā jebkas cits parādot mūsu katra augšanas ceļu pretī savai cilvēciskajai un dvēseliskajai unikalitātei.

 

Žibēla, Karīne. Varbūt tikai ēna... Framču detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kloī Bošāna ir jauna sieviete, kurai, šķiet, veicas visur: viņa ir skaista un gudra, drīz tiks iecelta par prestižas reklāmas aģentūras vadītāju... Un vēl viņa nedaudz ir iemīlējusies valdzinošā vīrietī. Bet aiz pilnības slēpjas kļūmes un šausmas - pēdas, ko atstājusi pagātne. Piepeši Kloī dzīve sāk pārvērsties murgā. Kāds viņai seko uz ielas, iekļūst viņas mājās, kamēr viņa ir prom vai ir iemigusi, un nemitīgi viņu novēro pat visintīmākajos brīžos. Bailes kļūst par viņas vienīgo pavadoni. Kloī ir runājusi vispirms ar draugiem, tad ar policiju, taču neviens viņu neuztver nopietni, neviens viņā neklausās. Viņas šķietami tik ideālā dzīve pamazām sabrūk. Vienīgi uz laiku no darba atstādinātais policists ir gatavs doties viņai palīgā. Bet vai viņam izdosies notvert Ēnu, kas terorizē jauno sievieti?

 

Žuravska, Dzintra. Man viena mūža nepietiek. Latviešu dzeja. Rīga: Sol Vita, [2023?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Man viena mūža nepietiek," saka autore savā dzejoļu krājumā. Tas aizšalc kā palu straumes, aizplūst kā upe uz jūru. Bet pamazām izdeg gan sveces, gan cilvēka mūžs.

 

Svešvalodās

 

Bilingual Visual Dictionary. Vārdnīca. London: Dorling Kindersley Limited, 2022.

Pieejams: JPB.

With over 6,500 fully illustrated words and phrases in Ukrainian and English, along with a free English audio app, DK's English Ukrainian Bilingual Visual Dictionary is your essential companion for life in any English-speaking country.


Girininkienė, Vida. Profesorius Eduardas Volteris ir lietuviai 1882-1906 metais. Straipsniai ir publikacijos. Biogrāfijas. Vilnius: Marijos ir Jurgio Šlapelių namas-muziejus, 2022. 

Pieejams: JPB.

 

Али, Моника. Брак по любви. Angļu romāns. Москва: Синдбад, 2023. 

Pieejams: JPB.

26-летней Ясмин есть за что благодарить судьбу: ее недавно начавшаяся карьера в медицине развивается успешно, у нее любящая семья - родители и младший брат, она готовится к свадьбе с умным и красивым Джо, тоже начинающим врачом, ее коллегой. Но после знакомства родителей невесты, людей консервативных взглядов, с матерью жениха, известной писательницей и активной феминисткой, события начинают развиваться неожиданным и непредсказуемым образом. Обе семьи сталкиваются со своими "скелетами в шкафу", различием во взглядах, недопониманием, ложью... Тяжело переживая разлад в семье родителей, Ясмин задумывается над тем, чего именно хочет она от отношений и что же такое на самом деле "Брак по любви". Это очень современная история о двух культурах, двух семьях и двух молодых людях, отчаянно пытающихся понять друг друга. 

 

Брахт, Мэри Линн. Белая хризантема. Angļu romāns. Москва: Фантом Пресс, 2022.

Pieejams: JPB.

Корея, 1943-й. Хане шестнадцать лет, она никогда не покидала родной остров Чеджу, родилась и выросла под японской оккупацией. Она из рода хэнё, женщин моря, ныряльщиц. Ее младшая сестра никак не может дождаться того дня, когда и она станет хэнё. Две девочки счастливы в своем маленьком идиллическом мире на берегу океана, но однажды судьба разлучает их, отправив Хану в чужие края, уготовив ей тяжкие испытания. Но женщины моря сильны и упорны, и Хана не оставляет надежды когда-нибудь найти свой дом. Южная Корея, 2011-й. Больше шестидесяти лет Эми старалась забыть то, что случилось с ней и сестрой в детстве. Но на закате жизни, чтобы примириться с собой, она должна взглянуть в лицо прошлому и вспомнить все. А может, и найти наконец сестру. "Белая хризантема" - драматическая и трогательная история о двух сестрах, разлученных войной, чья любовь друг к другу настолько сильна, что способна противостоять даже войне.

 

Бьорк, Самюэль. Белая как снег. Norvēģu detektīvromāns. Москва : АСТ, 2023.

Pieejams: JPB.

Норвегия, 2001 год. В поле недалеко от пригорода Осло найдены тела двух мальчиков одного возраста. Между ними убийца аккуратно разместил лису. Это преступление напомнило убийство двух мальчиков в Швеции в 1993 году. Только между телами тогда лежал заяц. В дневнике одного из детей была странная запись: "Завтра будет полнолуние. Я боюсь Волка". Дело так и осталось нераскрытым. Холгер Мунк, глава нового следственного подразделения, собирает команду лучших норвежских детективов. Среди новобранцев – Миа Крюгер, подающая надежды студентка полицейской академии. На фотографиях с места убийства она мгновенно обнаруживает детали, на которые опытные следователи даже не обратили внимание. Миа и не подозревает, что участие в этом деле приведет ее в мир тьмы. Тем временем исчезают еще два мальчика….

 

Гришэм, Джон. Афера. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Студенты частной юридической школы "Фогги-Боттом" Марк, Тодд и Зола мечтали изменить мир к лучшему… а стали жертвами аферы владеющего этой школой фонда. Оказалось, фонд заинтересован лишь в том, чтобы опутать будущих адвокатов сетью огромных долгов по кредитам за обучение. Однако Марк, Тодд и Зола не намерены опускать руки. Они собираются использовать все полученные в школе знания и любые юридические лазейки, чтобы противостоять фонду. А если закон окажется на стороне могущественных мошенников – что ж, значит, придется действовать не вполне законными методами... 

 

Гувер, Колин. Все закончится на нас. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Иногда тот, кого ты любишь, причиняет тебе сильнейшую боль. Но отношения Лили и Райла слишком хороши, чтобы она задумывалась о таких вещах. Райл напорист и упрям, отлично выглядит и умеет сопереживать. Достойный мужчина, которого Лили однажды предпочла своей тайной первой любви, человеку, от которого была без ума. Но когда этот «другой» вновь появляется в ее жизни, Лили вдруг замечает: с каждым днем Райл все больше меняется. 

 

Гувер, Колин. Все твои совершенства. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2023. 

Pieejams: JPB.

Может ли сильная любовь с идеальным началом остаться такой же между двумя неидеальными людьми? Совершенной любви Квинн и Грэма угрожает их несовершенный брак. Воспоминания, ошибки и секреты, которые они копили годами, теперь разрывают их на части. Это глубокий роман о супружеской паре, чье будущее зависит от обещаний, данных в прошлом. 

 

Дашкова, Полина. Вечная ночь. Krievu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: JPB.

Убита дочь известного эстрадного певца, пятнадцатилетняя Женя Качалова. Что это — месть? Деньги? Конкуренция? Или спасение ангела, как считает сам убийца? Поисками маньяка-философа занимаются следователь Соловьев и его бывшая одноклассница — судебный психиатр доктор Филиппова.

 

Джейн, Анна. Белые искры снега. Мы - искры. Krievu romāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: JPB.

Быть может, они были предназначены друг другу… И даже встречались в прошлой жизни. Но в этой они — полные противоположности и терпеть один другого не могут! Настя — самостоятельная, гордая и яркая девушка, привыкшая не опускать руки перед трудностями. Ярослав — утонченный эгоист, мальчик с комплексом принца, живущий комфортной жизнью. И между ними целая пропасть взаимной неприязни. Отчего они так часто встречаются? Сможет ли призрак загадочной девушки связать их судьбы? И что за таинственный Орден магов-адрианитов незримо играет с их жизнями? Магия ближе, чем думали эти двое. И искрится, как снег под светом фонаря морозной ночью….

 

Дуглас, Пенелопа. Агрессор. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Меня зовут Тэйт. Только вот он так ко мне не обращается. И даже не называет никаким милым прозвищем. Нет. Он вообще едва ли со мной разговаривает. Но все равно никак не оставит в покое.Когда-то мы были лучшими друзьями, а затем он поставил себе цель уничтожить меня. Я стала объектом сплетен, издевательств и грубых шуток. Со временем становилось только хуже, поэтому мне пришлось уехать.Но я устала прятаться. Может, он и не изменился, но я теперь другая. И на этот раз я смогу дать отпор.

 

Камали, Марьян. В стране чайных чашек. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2023.

Pieejams: JPB.

Дария считает, что идеальный подарок на двадцатипятилетние дочери – найти ей идеального мужа. Но Мина устала от бесконечных попыток матери устроить ее ... 

 

Кинг, Стивен. Ветер сквозь замочную скважину.  Из цикла "Темная Башня". Amerikāņu šausmu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Эту историю Роланд Дискейн рассказывает своему недавно собранному второму ка-тету - Сюзанне, Эдди, Джейку и Ышу, - и они узнают о том, что произошло вскоре после гибели матери Роланда....Молодой стрелок отправляется расследовать убийства крестьян в далекой провинции - убийства, в которых перепуганные люди в один голос обвиняют таинственного оборотня. А сопровождает его один из членов первого ка-тета Роланда - Джейми Декарри, о котором ранее было известно совсем немного...

 

Кравченко, Дмитрий. Многогранный. Krievu dzeja. Москва: Зебра, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka. 

Дмитрий Кравченко - один из ярчайших молодых поэтов нашего времени. Встретив этого парня на улице, вам и в голову не придёт, что он может писать стихи, однако стоит увидеть его на сцене - и вы пленитесь навсегда. Громкого и большого, современники часто сравнивают его с Владимиром Маяковским. Но не только сила голоса и рост сделали Дмитрию Кравченко имя, глубина его стихов также не оставит равнодушным ни одного читателя. В этой книге собраны все произведения, созданные автором за 10 лет творчества. Тематика их настолько обширна, что каждый, кто возьмёт в руки эту книгу, найдёт то, что придётся ему по душе. Глубокая лирика, тонкий юмор, острые социальные темы - всё это и многое другое вы сможете найти в сборнике "Многогранный".

 

Лутц, Лайза. Беглянка. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо; Inspiria, 2023.

Pieejams: JPB.

Муж Тани Дюбуа лежит у лестницы. Она знает, что делать. Обналичить карты. Перекрасить волосы. Добиться ничем не примечательной внешности. А главное - позвонить по телефону и заставить глубокий таинственный голос на другом конце линии дать ей новую личность.

 

Макдоннелл, Куив. День, который никогда не настанет. Angļu detektīvromāns. Москва: Манн, Иванов и Фербер, 2022.

Pieejams: JPB.

Когда машину полицейского Банни Макгэрри находят на берегу, откуда все кому не лень бросаются на тот свет, а расследование очередного громкого убийства рискует превратиться в цирк, за дело берутся новоиспеченные детективы. Не страшно, если они не видели пистолет вблизи или чувствуют дурноту при одной мысли о крови: в Дублине и не такое встречалось. Этот день может стать одним из самых странных за всю новейшую ирландскую историю…. 

 

Марклунд, Лиза. Бесследно исчезнувшая. Zviedru detektīvromāns. Москва: Центрполиграф, 2019.

Pieejams: JPB.

Промозглым дождливым майским днем в собственном доме в пригороде Стокгольма найден без сознания недавно ушедший в отставку политик Ингемар Лерберг. На его теле – следы чудовищных пыток. Репортер крупной столичной газеты Анника Бенгтзон, известная острыми материалами и расследованиями, заинтересовалась происшествием. Профессиональная интуиция подсказывает ей, что дело обещает быть интересным и запутанным. Лерберг в коме и вряд ли выживет, а бесследное исчезновение его жены удивительно напоминает историю, произошедшую с другой женщиной много лет назад….

 

Маррс, Джон. Code. Носители. Angļu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

В XXI веке информация - бог. Но как ее защитить? Любое хранилище можно взломать, кроме... Несколько обычных людей выбраны правительством для участия в уникальной программе защиты данных. После новейших биоинженерных операций они становятся ходячими тайниками, Носителями. Отныне их мозг содержит сверхсекретные сведения, зашифрованные в генетическом коде. Взамен они получили шанс решить все свои проблемы и начать жизнь с чистого листа. Вместе Носители знают все грязные тайны, всю правду, скрывающуюся за каждой государственной ложью, за каждой теорией заговора. Но можно ли им доверять? Ведь у них тоже есть секреты, и они сделают все, чтобы их защитить...

 

Мэнган, Кристин. Дворец утопленницы. Angļu romāns. Москва: Фантом Пресс; Phantom press, 2023.

Pieejams: JPB.

Фрэнки Крой — писательница, чья слава со времен публикации очень успешного дебютного романа успела порядком померкнуть. Прочитав нелестную рецензию на свою последнюю книгу, она переживает публичный нервный срыв и на время уезжает из Лондона в Венецию, чтобы спасти пошатнувшуюся репутацию и преодолеть творческий кризис. В этом призрачном городе, где бесконечные лабиринты улиц и каналов способны свести с ума, Фрэнки знакомится с девушкой по имени Гилли, которая называет себя ее поклонницей и упорно стремится завоевать ее дружбу. Но что из того, что рассказывает Гилли, правда, а что ложь? Каковы ее истинные мотивы? Не живет ли кто-то еще в пустующем старинном палаццо, где поселилась Фрэнки? Или, может, все это игра ее расстроенного воображения? Мастерски описанная Венеция, коварная и зловещая, выступает полноправной героиней этого изящного психологического триллера, события которого, несомненно, не могли бы произойти ни в каком другом месте.

 

Натт-о-Даг, Никлас. 1795. Zviedru detektīvromāns. Москва: РИПОЛ классик, 2022.

Pieejams: JPB.

Мрачный, жестокий, кровавый Стокгольм. Полный несправедливости и абсолютно к ней безразличный. Смерть поджидает здесь на каждом шагу и заберет с собой любого, кому не посчастливилось с ней встретиться. Но порою смерть может стать спасением. По Городу между мостами бродят заблудшие души, которые не могут обрести покой. Живой мертвец, обрекший сотню судеб на раннюю кончину. Молодой охотник, угнетенный тенью покойного брата. И цель его охоты: загнанный зверь, от злодеяний которого содрогнется весь город. В холодном Стокгольме одни пытаются искупить грехи, другие - скрыть свои проступки. Все они ищут избавления, но не каждый сумеет его заслужить….

 

Нюгордсхауг, Герт. Девятый принцип. Norvēģu detektīvromāns. Москва: РИПОЛ классик; Санкт-Петербург, 2021. 

Pieejams: JPB.

Гурмана и ценителя красивых женщин, а по совместительству — талантливого сыщика Фредрика Дрюма судьба занесла в Египет, где среди великих пирамид его ожидает множество приключений. 

 

Одден, Карен. Вниз по темной реке. Расследование инспектора Корравана. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Омега-Л, 2023.

Pieejams: JPB.

Лондон, 1878 год. На Темзе совершено загадочное преступление — тело молодой девушки нашли среди лепестков роз в лодке, плывущей вниз по течению. Погибшей оказывается дочь известного судьи, и расследование берет в свои руки старший инспектор Скотленд-Ярда Майкл Корраван. Бывший боксер и портовый рабочий из захудалого лондонского Ист-Энда, Корраван обладает хорошим уличным чутьем и ловкостью в поиске улик, но он очень удивлен, когда ровно через неделю в лодке находят мертвой вторую женщину, а затем и третью…Постепенно становится ясно, что речные убийства могут быть связаны с каким-то ужасным фактом несправедливости в прошлом, за который кто-то поклялся жестоко отомстить. Корраван должен докопаться до истины, прежде чем Лондон погрузится в состояние паники и до того, как убийца потребует еще одну невинную жертву.

       

Панюшкин, Валерий. Это мы, беженцы. Мирные жители российско-украинской войны. Krievu dokumentālā publicistika. Рига: Brīvās Universitātes izdevniecība, 2023.

Pieejams: JPB.

«Эта книга о людях, чьи жизни были разрушены вторжением России в Украину 24 февраля 2022 г. В книге мы встречаем медсестру, почвоведа, продавца штор, ВИЧ-активиста, таксиста, руководителя детского дома, Рому и Юлию и многих, многих других. Я считаю, что именно российский журналист должен написать об этих людях, как первый шаг к покаянию и репарациям, которые Россия должна Украине» (Валерий Панюшкин). Это история о беженцах и их испытаниях, о добровольцах, которые спешили к ним на помощь со всего мира, а также о нас самих и нашем отношении к беженцам. Никто из героев книги не был готов к тому, что им придется бежать. Они успешные, богатые, профессиональные люди. Никто даже не думал об этом, а потом выяснилось, что беженцем может стать любой - даже граждане страны, от армии которой бегут беженцы.

 

Пэйнтер, Сара. В зазеркалье воды. Angļu romāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

XIX век, Эдинбург. Шотландия. Джесси Локхарт пишет сестре, что стала женой врача. Ее пугает, что муж проводит доселе невиданные медицинские эксперименты на телах усопших. С каждым разом ее письма становятся все мрачнее. Джесси верит в призраков и проклятия, и ей кажется, что по ней плачет в лесу банши... Наши дни. После ссоры с женихом Стелла покидает Лондон. В сельской Шотландии она устраивается на работу в поместье Джейми Манро, врача и писателя, которого очень боятся в поселке. Пятнадцать лет назад его родители утонули во время прогулки на яхте, и с тех пор дом Манро называют проклятым...

 

Рейли, Кора. Вознесенная грехом. Книга 1. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: JPB.

Мэддокс Бешеный пес Уайт ненавидит все, что касается фамилии Витиелло, после того, как стал свидетелем безжалостного убийства доном итальянской мафии своего отца и его людей на собственной территории. Воспитанному родным дядей, президентом мотоклуба Тартар, Мэддоксу суждено пойти по его стопам. Сейчас их отделение вновь усиливает позиции, но для окончательного триумфа необходимо уничтожить империю Витиелло. И лучший способ этого добиться — похитить их избалованную принцессу и медленно уничтожать ее по кусочкам до тех пор, пока ее отец не начнет молить о пощаде. Марселла Витиелло, выросла в золотой клетке. Если твой отец — самый опасный человек Нью-Йорка, то люди относятся к тебе с почтением. Обреченная выйти замуж за мужчину, одобренного отцом, Марселла устала от того, что с ней обращаются, как с неприступной фарфоровой куклой. Ей претит жизнь, навязанная семьей, до того момента, пока у Марселлы не отнимут все, что она принимала как должное. Там, где она сейчас находится, ее фамилия не навевает страх. Если ты выросла в высоком замке, падать становится куда больнее.

 

Рейли, Кора. Вознесенная грехом. Последний ход принцессы. Книга 2. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2023.

Pieejams: JPB.

Роковая связь, которой не должно было случиться. Марселла поставила Мэддокса перед нелегким выбором, и он выбрал ее. Но она по-прежнему задается вопросом: готов ли он к серьезным отношениям или же боится потерять свою драгоценную свободу? Всю жизнь Мэддокс считал, что знал своих заклятых врагов, но теперь не понимает, кому из окружающих можно доверять, а кто прячет за спиной нож. Найдет ли он когда-нибудь место в жизни Марселлы и ее семьи или прежние товарищи предоставят ему новый кров и цели?

 

Сеттерфилд, Диана. Беллмен и Блэк, или Незнакомец в черном. Angļu romāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2021.

Pieejams: JPB.

В детстве Уильям Беллмен убивает из рогатки грача; невозможный, через все поле, выстрел тем не менее попадает в цель. Поступок этот вскоре забывается, но имеет непредсказуемые и трагические последствия через много лет, когда Уильям уже вырос, стал уважаемым человеком, счастливо женатым, с четырьмя детьми. Ведь грачи не забывают ничего… И вот ночью, на кладбище, Уильям заключает невероятную сделку с незнакомцем в черном, таинственным образом вошедшим в его жизнь; сделку, которая навсегда изменит судьбу Уильяма.

 

Син, Эни. Беглецы. Amerikāņu romāns. Санкт-Петербург: Аркадия, 2022.

Pieejams: JPB.

Суровая северокорейская действительность конца ХХ века: произвол и жестокость властей, голод и чудовищные лишения народа. На этом фоне разворачивается трагическая история любви и самопожертвования Суджи и Чина, студентов Пхеньяньского университета. Несправедливо осужденный на пожизненную каторгу, Чин бежит из тюрьмы, и его след теряется где-то в Китае. Суджа, тоскуя по любимому, тоже переходит границу и оказывается в лапах у торговцев живым товаром. Сколько же мужества, терпения и решимости потребуется молодым влюбленным! Удастся ли им воссоединиться или их ждет вечная разлука?

 

Спаркс, Николас. Выбор. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2023. 

Pieejams: JPB.

Любовь? Серьезные отношения? Ответственность? Семья? Закоренелый холостяк Тревис Паркер уверен, что все это не для него. Ему вполне достаточно отличной работы и верных друзей. Он увлекается охотой, рыбалкой, занимается экстремальными видами спорта - и избегает серьезных отношений... Однако с появлением новой соседки Габи Холланд жизнь Тревиса постепенно меняется. Первоначальные неприязнь и отторжение оборачиваются незнакомым до этого времени чувством – Тревис влюбляется. Он счастлив и наслаждается жизнью, но безмятежность не вечна: любовь оказалась не только величайшей наградой, но и тяжелейшим испытанием... Этот роман лег в основу одноименного фильма с Терезой Палмер и Бенджамином Уокером.

 

Уайт, Лорет Энн. Девушка в темной реке. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2023.

Pieejams: JPB.

Детектив Энджи Паллорино заслужила скандальную известность благодаря своим расследованиям – всегда громким, всегда на первых полосах СМИ. Сама Энджи не хотела такой славы, это только осложняет ей работу. Но когда во время отдыха на берегу реки она и ее жених находят во мху останки молодой женщины, ситуация окончательно выходит из-под контроля. Газеты снова пестрят фотографиями Энджи, и вскоре ей настойчиво предлагают заняться частным расследованием, на которое она, однако, не имеет права без специальной лицензии. Но разве Энджи это когда-нибудь останавливало?

 

Фокс, Вероника. Багровый роман. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Кто бы мог подумать, что Майкл Ким, самый успешный автор последнего десятилетия и любимец миллионов женщин, живет… двойной жизнью? Оказывается, у него есть собственный подпольный бизнес, где крутятся огромные деньги. Оливия, его новый редактор, об этом пока не догадывается. Майкл и сам не желает, чтобы она узнала о криминальной стороне его жизни, ведь тогда ей будет грозить смертельная опасность. Но однажды Оливия получает сообщение о том, что должно было навсегда остаться в тайне…. 

 

Френч, Тана. Брокен - Харбор. Īru detektīvromāns. Москва: Фантом Пресс; Phantom press, 2023.

Pieejams: JPB.

В маленьком поселке-новостройке, уютно устроившемся в морской бухте с живописными видами, случилась леденящая душу трагедия. В новеньком, с иголочки, доме жило-доживало молодое семейство: мама, папа и двое детей. Но однажды милое семейное гнездышко стало сценой дикого преступления. Дети задушены. Отец заколот. Мать тяжело ранена. Звезда отдела убийств Майкл Кеннеди по прозвищу Снайпер берется за это громкое дело, рассчитывая, что оно станет украшением его послужного списка, но он не подозревает, в какую сложную и психологически изощренную историю погружается. Его молодой напарник Ричи также полон сыщицкого энтузиазма, но и его ждет путешествие по психологическому лабиринту, выбраться из которого прежним человеком ему не удастся. Расследование, которое поначалу кажется простым, превратится в сложнейшую головоломку с непростыми нравственными дилеммами. Блестящий психологический детектив о том, что глянцевая картинка зачастую скрывает ужасающие бездны.

 

Jaunajiem lasītājiem

 

Andersone, Gita. Skanīgā ābece. Bildes, burti, vārdi, teikumi. Ar skaņu efektiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2017. 

 Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka. 
Šī gudrā runājošā grāmata palīdzēs mazulim iepazīt brīnumaino burtu, skaņu un vārdu pasauli. Nospiežot uz attiecīgā burtiņa, bērns kopā ar grāmatas balsi varēs izrunāt skaņu, vārdus un teikumu, tad grāmatas lappusēs sameklēt šo burtiņu. Krāsainie attēli rosinās nosaukt vārdus un izdomāt ar tiem dažādus teikumus.

 

Beikulis, Mihaels. Lācīša Eduarda un pelītes Toma piedzīvojumi. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Ekocentrs, [2023?].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata par diviem draugiem, kas dodas dažādos piedzīvojumos, un ir paņēmuši tevi līdzi, lai tu arī spēj tos izdzīvot kopā ar viņiem. Autors grāmatu sarakstījis 14 gadu vecumā.

 

Bembijs. Stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis aizkustinošais stāsts ievedīs jūs stalta meža biezoknī, kur mīt mazs briedēns, vārdā Bembijs. Tā ir grāmata par mazo briedēnu Bembiju, viņa pieaugšanu un kļūšanu par Meža Karali. Iespējams, Bembijs mazajam lasītājam jau pazīstams no Volta Disneja animācijas filmas.

 

Binga pirmie 100 vārdi. Grāmata ar pārsteigumiem. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iepazīsti Binga pasauli un apgūsti 100 ikdienā nepieciešamus vārdus no šīs krāsainās pārsteigumu grāmatas, kas palīdz attīstīt acu un roku koordināciju un iemācīties jaunus vārdus.


Braiena, Lara. Jautājumi un atbildes par naudu. Izglītojoša grāmata sociālajās zinībās bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tevi gaida praktiski padomi un interesanti fakti. Atver lodziņus un uzzināsi, kā darbojas nauda, kas ir labs piedāvājums, kas ne... un cik maksā lidojums kosmosā.

 

Brīnumaini dzīvnieki. Interesanti fakti, kuri tevi pārsteigs. Rīga: Story House Egmont, [2023].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Neparastā dzīvnieku pasaule vienmēr ir aizrāvusi un ieinteresējusi daudzus no mums. Šajā grāmatā apkopots ļoti daudz informācijas par dažādām dzīvajām radībām, kas sastopamas gan uz sauszemes, gan gaisā un ūdenī. Lai patīkams, pārsteigumiem un atklāsmēm bagāts ceļojums brīnumainajā dzīvnieku pasaulē!

 

Cielēna, Māra. Sfinksas Albertas smaids. Latviešu literārās pasakas bērniem. [Rīga]: Lietusdārzs, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Niansēm bagātais teksts un smalkās ilustrācijas vēsta par Rīgas Alberta ielas iemītnieku pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem. Gan akmens figūras, gan dzīvnieki, gan fantāzijas radītas būtnes vienojas kopīgā pasākumā – akmens sfinksas pazudušā smaida meklēšanā. Tas ir sirsnīgs, humorpilns un visnotaļ jēgpilns stāstījums par bezgala atšķirīgu būtņu apņēmīgu ceļojumu uz tālu zemi, lai atrastu risinājumu, kā palīdzēt savējiem. Raibu raibo pasakas tēlu pulku apvieno mīlestība pret savu ielu un azartiska tieksme iesaistīties notikumos, lai padarītu to jaukāku. Rakstniece un māksliniece atdzīvinājušas šķietami stingos, klusos akmens tēlus, piešķirot katram no tiem raksturu, emocijas, idejas un dinamisku darbību. Šķirstot, pētot un lasot grāmatu, lasītājam/skatītājam būs iespēja izjust, cik labi, interesanti un svarīgi ir būt savas dzīvesvietas aktīvai daļai. Alberta ielas ārējam krāšņumam atbilstošās dzirkstošās ainas ietver neuzbāzīgu apliecinājumu, cik būtiska ir draudzība, gudrība, uzņēmība, mīlestība. Pasaka, kas pirmajā acu uzmetienā rāda karnevāliski ērmīgu būtņu pulku, kādu skatām jūgendstila ēku fasādēs, vedina aizdomāties dziļāk un tālāk, piemēram, par to, cik cieši mūsu pilsēta saistīta ar visu pasauli: lai uzzinātu, kur meklējams vietējās sfinksas pazudušais smaids, tās varoņi dodas uz Ēģipti pie Lielās sfinksas... Visi ielas iemītnieki, gan jumta varenie lauvas, gan ugunsspļāvējs pūķis, gan gudrā, bet trauslā vardīte, ir vienlīdz svarīgi - tie papildina cits citu, atbalsta cits citu. To, ko neprot vai nespēj viens, var izdarīt cits. Grāmata bērniem un pieaugušajiem piedāvā iesoļot brīnišķīgā pasaulē, kas ir tepat – dažus soļus no trolejbusa vai autobusa pieturas. Tā ir mūsu pasakainā Rīga, kuru uz brīdi apmeklē viesi no dažādām zemēm. Šī grāmata ir vārti, kas ļauj mūsu pasakainajā pilsētā ieiet ne tikai uz īsu mirkli. Pasaka ir savdabīgs ceļvedis, kas piesaista ciešāk.

 

Elementāri. Stāsts bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Iepazīsties ar karstasinīgo un brīžam ietiepīgo uguns meiteni Liesmu Spožo, kas kopā ar citiem uguns, ūdens, zemes un gaisa ļaudīm dzīvo Elementu pilsētā! Draudzība ar sirsnīgo ūdens puisi Vilni Dzelmi mainīs Liesmas priekšstatus par apkārtējo pasauli. 

 

Jānsone, Tūve. Vasaras grāmata. 50 gadu jubilejas izdevums ar Tūves Jānsones eseju "Sala" un Sofijas Jānsones priekšvārdu. Zviedru romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

"Vasaras grāmata" stāsta par Sofiju, viņas tēti un vecomāti uz saliņas Somu līcī. Tās centrā ir vecās sievietes un mazās meitenes draudzība un viņu pārdomas par dzīvību un nāvi. Tūves Jānsones populārākā grāmata pieaugušajiem ir pārpilna ar humoru un gudrību. Pirmo reizi grāmata izdota 1972. gadā, un tā ir tulkota vairāk nekā trīsdesmit piecās valodās. Šajā 50 gadu jubilejas izdevumā ir iekļauts jauns Sofijas Jānsones priekšvārds un Tūves Jānsones eseja "Sala", kas pirmo reizi tika publicēta 1961. gadā.

 

Kandrotiene, Dangole. Tuks mācās dalīties. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz kāds zaķēns dāvanā saņēma vilcienu. Ne šādu tādu mazītiņu vilcieniņu, bet gan lielu - ar lokomatīvi un pieciem vagoniem. Viss būtu bijis labi, ja vien Tuks būtu ļāvis ar savu rotaļlietu spēlēties arī draugiem vai nemaz nebūtu to nesis uz bērnudārzu. Lokomatīve pazuda, taču, to meklējot, zaķēns Tuks mācījās dalīties. Jauks, pamācošs stāsts ar negaidītām beigām, kuru sarakstījusi Lietuvā labi zināmā rakstniece Dangole Kandrotiene, Prana Mašota prēmijas laureāte. To ilustrējis Daiņus Šukis - rakstnieks un bērnu grāmatu mākslinieks, kura ilustrētās grāmatas lasa bērni ne tikai Lietuvā, bet arī citās valstīs. 


Kartes. Mācies attēlot pasauli kartē. Rīga: Jāņa sēta, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Meties ģeogrāfijā. Kartes” būs lielisks palīgs gan bērniem, gan pieaugušajiem, lai ar ģeogrāfijas palīdzību atklātu pasauli, kurā dzīvojam! Pēc grāmatas izlasīšanas bērni spēs interpretēt kartes, atpazīt simbolus un pielietot kartogrāfijas valodu.

 

Lazdovska, Žanete. Meitene zilā kleitiņā. Latviešu romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dzīve ir pārsteigumu pilna, bet dažreiz tie ir negaidītāki, nekā mēs spētu iztēloties savās vispārdrošākajās domās. Kādā pavisam parastā vakarā trīspadsmitgadīgā Beatrise kaimiņu mājas logā ierauga meiteni zilā kleitiņā. Viņas iepazīstas un kļūst par nešķiramām draudzenēm, tomēr šī draudzība ir neparasta - tā saistās ar kādu baisu atgadījumu. Lai noskaidrotu patiesību, meitenēm jāpārvar bailes un jādodas bīstamā piedzīvojumā. Soli pa solim abas tuvojas noslēpumam, kuru viņām nebija paredzēts uzzināt.

 

Lindgrēne, Astrida. Lennebergas Emīla lielā grāmata. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

“Emīls ir mazs, jauks puisēns,” Emīla māte teica. “Un mēs viņu mīlam tieši tādu, kāds viņš ir.” Jā, kā lai nemīl puisēnu, kas ar savām apaļajām, zilajām ačelēm un gaišajiem, zīdainajiem matiem izskatās pēc maza eņģelīšan Un tas nekas, ka reizēm – nu labi, visai bieži – viņa centieni būt mīļam un izpalīdzīgam tiek uztverti kā kārtējais nedarbs. Šajā izdevumā iekļautas trīs pasaulslavenās zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes grāmatas: “Lennebergas Emīls”, “Lennebergas Emīla jaunie nedarbi” un “Lennebergas Emīla dzīve rit tālāk”, kas bagātīgi ilustrētas ar Bjerna Berga zīmējumiem. Tās rakstot, autore iedvesmojusies no pašas pieredzētā Smolandē un sava tēva bērnības atmiņām.

 

Lindgrēne, Astrida. Lennebergas Emīls. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Kathultas sētā Smolandē reiz dzīvoja mazs zēns ar apaļām, zilām acīm, sārti ziedošiem vaigiem un gaišiem, zīdainiem matiem – īsts eņģelītis no skata. Taču tam, kas tā domāja, nācās vilties. Lai gan Emīlam bija laba sirds un viņš nevienam nevēlēja ļaunu, puisēns allažiņ, jauši vai nejauši, pastrādāja kādu palaidnību. Viņa māte visus nedarbus pierakstīja zilās burtnīcās, lai Emīls, izaudzis liels, dabūtu zināt, ko darījis bērnībā. Kādu dienu šīs burtnīcas esot nonākušas pasaulslavenās zviedru rakstnieces Astridas Lindgrēnes rokās, un viņa Emīla piedzīvojumus aprakstīja grāmatās. 

 

Neimane, Kristīne. Odiņi. Kāpēc vecopim sašķiebies deguns. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz dzīvoja un pa mežu lidinājās jauka un pavisam draudzīga Odu ģimene, kas glabāja kādu noslēpumu. Dienā, kad mazais odiņš bija maķenīt apaukstējies, tētis nolēma viņam to atklāt...

 

Princeses. Spēlējies un saliec stāstu! Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Princesei Rozei un viņas draudzenēm ir ļoti daudz iespaidu. Pavadi viņas uz fantastisku pikniku vai dodies kopā ar viņām pie zirgiem! Vai arī tu pamanīji mīlīgo kumeliņu? 16 krāsaini magnētiņi noderēs, lai bērni paši varētu uzburt savu stāstu par princesēm. Īsie teksti ar pamudinājumiem un norādījumiem palīdzēs saprast, kur jānovieto katrs no magnētiņiem. Grāmata noderēs bērniem no 4 gadu vecuma.

 

Reķe, Agnese. Mikaušu grāmata. Pasaka lieliem bērniem 100 stāstos. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

"Mežā un Purvā, īpaši rudenī, var notikt itin viss. Nav izslēgts, ka tas būs ceļš - īsāks vai garāks, plānots vai neplānots -, taču viennozīmīgi TAS atklās par mums to, ko iepriekš neesam pat nojautuši. Vienalga, vai esam Meža dīvainīši vai Purva briesmonīši, vai vispār no kaut kādas Galvaspilsētas. Un nebūs svarīgi, kas esi tu - sieru mīlošs Mikausis vai skolotājs Plikausis, pati labākā apkopēja pasaulē Vilma vai kriminālā ekselence. Svarīgi būs iet un piedzīvot." Grāmata vēsta par iztēles uzburtu meža un purva radījumu dēkaino dzīvi, kurā ir daudz paralēļu ar realitāti. Grāmatā savijas piedzīvojumu stāsts, detektīvlīnija un sadzīves ainiņas no bērna un pieaugušo skatpunkta. 

 

Runājošā ābece. Iepazīsti burtus, vārdus, un jautras skaņas! Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

 

 

Šaible, Johanna. Reiz bija un reiz būs. Šveiciešu stāsti bērniem. [Rīga]: Liels un mazs, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Johannas Šaibles (Johanna Schaible) bilžu grāmata “Reiz bija un reiz būs”, kas veltīta “rītdienas pieaugušajiem un vakardienas bērniem”, mūs aizved ceļojumā cauri laikam – kā izlidojot cauri miljoniem gadu. Tā sākas senā pagātnē, pa vidu sasniedz tagadni un tad ar saviem jautājumiem ved mūs nākotnē. Šis ceļojums vizuāli attēlots unikālā veidā: grāmatas lappuses kļūst mazākas, kad tuvojamies tagadnei, lai atkal kļūtu lielākas, kad virzāmies nākotnē. Pirms miljardiem gadu veidojās zemes virsma. Pirms vairākiem tūkstošiem gadu cilvēki uzbūvēja ko patiešām lielu. Pirms mēneša vēl bija rudens. Cikos tu celsies rīt no rītat Kā tu nākamgad svinēsi dzimšanas dienun Kādu nākotni tu vēliesl Grāmata liek domāt plašā mērogā, sasaistot sevi un savu personisko, tuvo apkārtējo pasauli, ar visu zemeslodi, dabas un cilvēku eksistenci kopumā. Grāmata ir ar dažāda izmēra lapām. 

 

Štelmahere, Vita. Izpeldēsimies mežā! Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Liegra, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latvijas skaistos, kokiem, augiem, putniem un dzīvniekiem bagātos mežus, tāpat kā upes, laukus, pilsētas un ciemus, mēs bieži vien uztveram kā pašsaprotamu un neatņemamu mūsu zemes daļu. Reti kurš ikdienā aizdomājas par to — kā un cik ilgi aug varenās priedes un ozoli, kāds darbs jāiegulda jauna meža izaudzēšanā un tā kopšanā, kas apdraud un var iznīcināt mežu, kādi ir uzvedības pamatnoteikumi, uzturoties mežā, kādas briesmas un pārsteigumi mūs var sagaidīt. Atsauksimies Rafī, kurš nolēmis kļūt par mežsargu, aicinājumam: “Nāciet ar mani! Izpeldēsimies mežā!” un kopā ar zinātkāro čau-čau suni, viņa uzticamo draugu Rihardu, Riharda tēti un meža noslēpumu pārzinātāju Annu ienirsim Latvijas mežu dzīlēs. 

 

Vanaga, Agnese. Plastmasas huligāni. Draugs pazudis. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Jānis Roze, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Vai atceraties brāļus Klāvu un Intaru, kas sadraudzējās ar plastmasas maisiņu Dusmukuli un kopā mēģināja glābt pasauli no piesārņojuma? Dusmukule ir pazudis... Kur? Vai viņš atradīsies? Kādi vēl pasaules glābšanas plāni zēniem padomā? Un vai viņi tiks galā ar Čiekurkalna nešpetno puišeļu bandu?

 

Zīgners, Ingo. Mazais pūķis Kokosrieksts. Pie Dinozauriem. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kokosrieksts, Matilde un Oskars sēž pie ugunskura un spriež, kuri ir visbriesmīgākie dzīvnieki pasaulē. Kokosrieksts kaut kur lasījis, ka bīstamākie plēsēji, kas jelkad staigājuši pa Zemes virsu, ir karaliskie tiranozauri, bet Oskars uzskata, ka salīdzinājumā ar aszobu pūķi tiranozaurs ir tīrā niecība. Tā kā Kokosriekstam pieder lāzerfāzers, kas ļauj ceļot laikā, to var pārbaudīt – un draugi dodas meklēt dinozaurus, kas dzīvojuši Pūķu salā pirms 65 miljoniem gadu. Sākas neticami piedzīvojumi...

 

Svešvalodās


Glasgow, Kathleen. How to Make Friends with the dark. Amerikāņu romāns jauniešiem. London: Rock the Boat, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The story of an awful, universe-gone-mad-mistake, and one girls emotional battle for clarity and forgiveness Looking for socks in the dresser in her moms bedroom, sixteen-year-old Tiger Tolliver finds a pile of envelopes marked URGENT. Her and her mom have always been a team, but suddenly Tiger starts to wonder if their well-oiled machine is really so well-oiled after all. Because, come to think of it, her mom needs to control everything. The songs on the radio. The truth about the dad shes never met. Whether or not she goes to school dances. She can never just be on her own. And this doesnt even cover the rest of the sixteen million nerve-wracking, day-killing OTHER things shes got going on. Lupe Hidalgo at school for instance, whos only mission in life seems to be making hers a living hell. Band practice with Broken Cradle. The fact that dreamy Kai from Bio is moving to Deutschland for the whole. summer. But then something terrible happens. And Tiger realises that being on her own isnt something she really wants. Not at all. And so begins her quest. To find her dad. To find herself. And a whole heap of others along the way. 

 

Glasgow, Kathleen. You'd Be Home Now. Amerikāņu romāns jauniešiem. London: Rock the Boat, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

The quiet one, the obedient one, the reliable one. Emmy has spent her life being told exactly who she is. Not strong-willed like her beautiful sister Maddie and not in rehab like her wild brother Joey. But when a tragic accident changes life in her small town forever, can Emmy keep up the act?

 

Делон, Дана. Артур, Луи и Адель. Franču romāns jauniešiem. Москва: Клевер-Медиа-Групп, 2023.

Pieejams: JPB.

«Пронзительная история любви и дружбы. Легкая, словно ветер. Терпкая, словно пепел», – так описала историю популярная писательница Анна Джейн. Артур, Луи и Адель познакомились однажды летом на юге Франции и с тех пор каждые каникулы проводили вместе. Беззаботные дни, звездные ночи, запах соленого моря, счастливые улыбки и… первая любовь. Только Адель не помнит этого. Несчастный случай забрал у нее все до единого воспоминания. Что останется от человека, если лишить его памяти? Адель не может жить дальше, пока не узнает правду. Что скрывает ее прошлое? Знает Артур, но он не готов рассказать. Молодой человек уверен: порой воспоминания страшнее неведения. Адель ничего не помнит, Артур помнит все, а Луи расскажет, как все было.

 

Spēles


Ceļu satiksme. Izglītojoša galda spēle [spēle]. Skatīšanās, loģiskā domāšana. Polija: Trefl, [2023?]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

CEĻU SATIKSME ir izglītojoša galda spēle, kurā bērni izklaidējoties apgūst pamatnoteikumus, kā orientēties uz ceļa un uz ietves. Lielisks palīgs visiem, kas gatavojas riteņbraukšanas prasmju pārbaudei. Komplektā: Divpusējs spēles laukums; Četras spēles figūriņas; 56 kartītes ar jautājumiem; 24 žetoni ar ceļazīmēm; plakāts. 

 

Minecraft builders & biomes. Galda spēle. Vācija: Ravensburger Verlag Gmbh, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pavisam jauns Minecraft piedzīvojums, rokas stiepiena attālumā! Savāciet retus blokus un veidojiet iespaidīgas konstrukcijas, bet uzmanieties no bīstamajiem mošķiem un shēmošanas pretiniekiem. Lai uzvar visgudrākais un drosmīgākais meistars! 64 koka bloki, 64 būvēšanas un monstru kartītes, 36 ieroču žetoni, 4 spēlētāju dēļi, 4 pieredzes skaitītāji, 4 figūru ādas, 4 spēļu pamatnes, 12 pārskata kartītes, 1 bloku pamatne, 1 atbalsta konstrukcija, noteikumi. 

 

Noķer pirmais! Galda spēle. Attīsta novērošanas spējas un ātrumu. Bulgārija: Playland crupp; Latvija: Biom.LV, [2023?].

 Pieejams: BJB "Zinītis".

Spēle sastāv no 56 unikālām kārtīm, kurās attēloti 8 dažādi priekšmeti 4 dažādās krāsās (sarkana, dzeltena, zila, zaļa) un 4 plastmasas figūrām: metamais kauliņš, automašīna, soma un fotoaparāts.

 

Pulkstenis. Izglītojoša galda spēle: pulksteņa apguve, skatīšanās, loģiskā domāšana. Polija: TREFL SA; Latvija: Anvol SIA, [2023?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

PULKSTENIS ir jautra, izglītojoša galda spēle, kura vienkāršā veidā māca noteiktas stundas analogos un digitālos formātos, piešķirot dažādas aktivitātes dažādiem dienas laikiem.  Komplektā: 16 kartītrs (aktivitāte+pulkstenis ar atbilstošu stundu); Liels pulkstenis ar kustīgiem rādītājiem; Instrukcija ar ieteikumiem, spēlēm.

 

Rēķināšana. Matemātisko spēļu kolekcija bērniem. 15 spēles variantu. Polija: TREF, [2023?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Komplektā ir ietverti 9 abpusēji mozaīkmīklu gabaliņi ar aritmētiskajām pamatdarbībām, ko var izkārtot 1,6 m garā vilcienā, lokomotīve ar griežamo ratu un papildus detaļām (mārītes), kas palīdz skaitīt.

 

Tiešām? Man likās, ka pazīstu tevi nedaudz labāk... Spēle. Polija: Anvol; [Dreiliņi], [2023?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Tiešām? - tā ir ballīšu spēle ar lielisku dizainu, pilna pārsteigumu un negaidītu izvēļu. Jūsu uzdevums ir uzminēt secību, kurā cits spēlētājs būs izvēlējies sakārtot 5 dažādus tematus pēc tā, cik ļoti viņam tie patīk. Tomēr šķietami vienkāršais uzdevums var sagādāt pārsteigumus - it īpaši gadījumos, kad pēkšņi izrādās, ka senam draugam labāk patīk sēņošana nevis videospēles. Šī spēle palīdzēs jums labāk citam citu iepazīt - tiešām!  Komplektā: 112 tematu kartītes (223 vārdi vai frāzes), 48 spēlētāju kārtis, 64 rezultātu kartītes, noteikumi. 

 

Valstis un karogi. Izglītojoša galda spēle. Skatīšanās, loģiskā domāšana. Rīga: Trefl, [2023?].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Komplektā ietilpst: 4 spēles, Divpusējs spēles laukums; Četras gājienu figūras; 56 kartītes ar jautājumiem; 28 žetoni, plakāts spēles instrukcija. Tā ir izglītojoša spēle bērniem, kurus interesē ģeogrāfija un aizrauj ceļojumi. Spēlējot, bērns iepazīs jaunas valstis un kontinentus.

 

Zanimatch. Dzīvnieku jūklī. galda spēle. Paris: Djeco, [20uu?]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Komplektā ietilpst: 72 kārtis (12 lielās dzīvnieku jūkļa kārtis, 60 dzīvnieku kārtis), instrukcija latviešu valodā. 

 

Импровизация. Кладовая жестов: игра в ассоциации. Карточная игра для людей с богатым воображением. Improvizācijas spēle. Москва : Play Land Monopoly LTD, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

"Импровизация" игра в воображение для детей старше 5 лет и взрослых. В игре могут участвовать от 2 до 6 игроков. Цель игроков - жестами объяснить другим участникам определенные изображения в течении одной минуты, получая за это очки. Игра помогает развить свою фантазию, способности творческого мышления и артистичность! Состав игры: 84 карты, указание. Материал: картон, бумага. В игре могут участвовать от 2 до 6 игроков.