Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Latviskais laimes kods

Tā lielā, īstā, laime sastāv no visa kā, pa drusciņai vien. Kas latvietim svarīgs, sirdij tuvs, mīļs, pazīstams, kas rada māju un laimes sajūtu – par to šoreiz!

Grāmatu anotācijas no www.manstautasterps.lv, www.janisroze.lv, www.diena.lv, www.zvaigzne.lv,

 

Mans tautastērps

 

GRĀMATA “MANS TAUTASTĒRPS” atklāj 120 personīgo tautastērpu stāstus – tie ir stāsti par to, kā tautastērps nokļūst līdz tā valkātājam - - kurš to mantojis, kurš un kāpēc izvēlējies kādu konkrētu novadu, kurš mācījies to darināt pats, kurš meklējis un izzinājis rekonstrukcijas iespējas.

Katrā atvērumā ir krāšņas Ilzes Strēles fotogrāfijas ar tautastērpiem dabā un ziedu vainadziņu, simboliski kronējot latvju sievas un meitas, Gintas Zaumanes miniatūrs izšuvums ar portretiem un simboliskajiem ziedu vainadziņiem un Daces Sadakas dzejolis, kurš papildina tautastērpa stāstu un noskaņu.

Grāmatā ir arī tukšais atvērums, kurš gaida tieši Tavas bildes un Tava tautastērpa stāstu. Šāda grāmata noteikti kļūst par vērtību, kuru nodot no paaudzes paaudzē! 

 

Atrašanās vieta

 


 

Cilvēks un viņa dziesmu svētki

 

Dziesmu un deju svētkus dēvē par tautas izcilāko kultūras meistardarbu, kas izturējis laika pārbaudi un kļuvis par nacionālas un starptautiskas nozīmes notikumu, sasaucot kopā latviešus visā pasaulē un vienojot dažādas paaudzes un tautības. 

 

Atrašanās vieta

 


Drulle E.

Latvija dejo

 

Latvija dejo stāsta par latviešu tautas dejas vēsturisko attīstību ceļā uz sasniegumiem, rāda fotomeistaru fiksētus mirkļus XIII un XIV Deju svētkos Daugavas stadionā. Nodaļā Izcilie Latvijas tautas deju ansambļi ir izveidoti radoši portreti ar fotokadriem ansambļu dejotāju izpildījumā par trīsdesmit diviem augstākās klases Latvijas deju kolektīviem un četrpadsmit diasporas deju kopām. 

 

Atrašanās vieta

 


 

Mellēna M.,  Muktupāvels V., Spīčs E., Irbe I.

Gadskārtu grāmata

 

Grāmatas autori apkopojuši latviešu tautas tradīcijas visa gada garumā. Gadskārtu grāmata piedāvā iespēju dzīvot sava mūža gadus kopā ar autoru atlasīto un tematiski sakārtoto senču pieredzi, kas uzrunā mūs no dainām, sakāmvārdiem, mīklām, melodijām, pasakām. 

 

Atrašanās vieta


 

Strautmane S.

Spēka dziesmas

 

Šīs grāmatas un mūzikas ieraksta galvenais vēstījums – atgādināt, ka ikvienam no mums dota iespēja dzīvot saskaņā ar Dievu un Laiku. Izdevumā iekļautas dziesmas par Sauli, Uguni. Vairāku dziesmu vēstījumā ir pirmatnējās enerģijas aktivizešana, tāpēc rodas drošības sajūta, kas palīdz neapmaldīties mūsdienu milzīgajā informatīvajā laukā. 

 

Atrašanās vieta


 

Garokalna D.

Latvju sargājošās zīmes

 

Grāmatā aprakstītas 20 latvju zīmes, to simboliskā, spēcinošā un sargājošā nozīme. Zīmes mākslinieciski attēlotas grafiski un ornamentāli.

Mūsu senči zīmēm piedēvēja enerģētiskas spējas. Gadu tūkstošos viņi zīmes pārbaudīja, tās strādā un pasargā. Grāmata ir rosinājums iepazīt zīmes un izvēlēties to, kura kalpos, vai nu konkrētajai tā brīža vajadzībai - aizsardzībai, veiksmei, pret slimībām utml. -, vai arī kļūs par savējo turpmākajā dzīvē. Saulīte - gaišumam un harmonijai, Ugunskrusts - enerģijai un aizsardzībai, Māra - veselībai un auglībai, Jumis - labklājībai... Īsto pateiks priekšā intuīcija. 

 

Atrašanās vieta


 

Liesma A.

Senbaltu spēka zīmju ABC

 

Šī grāmata palīdzēs ikvienam iemācīties, kā pareizi rakstīt zīmes, tās kombinēt ar dainām tā, lai gūtu veiksmi, spēku un izturību. 

 

Atrašanās vieta


 

Ektermane B.

Latviešu zīmju spēks

 

Grāmatā "Latviešu zīmju spēks" autore, balstoties uz savām zināšanām un pieredzi, sniedz personisku redzējumu par zīmēm, iedalot tās trīs lielās grupās: veselības, aizsardzības un labklājības zīmēs. Kopumā šajā darbā apskatīti vairāki desmiti zīmju un sniegts to skaidrojums un izmantojums. Grāmatā atsevišķas nodaļas veltītas arī maģiskajiem skaitļiem un to nozīmei, puzuriem un citām ar senlatviešu pasaules redzējumu un zīmēm saistītām tēmām. 

 

Atrašanās vieta


 

Auziņa Szentivanyi I.

Celmus laida mākoņos

 

Ieva Auziņa-Szentivanyi par grāmatu stāsta: “ Šī grāmata ir tapusi, lai palīdzētu mums saprast, kā mūsu senči tika galā ar bēdām, likstām un grūto darbu klaušu laikos, kā viņi prata jokot un priecāties, to izsakot tautas dziesmās.

Esmu vēl Pirmās Latvijas bērns ar krāšņu līkloču dzīves ceļu, kas mani ir vedis cauri latviešu pamatskolai Vācijas "dīpīšu" nometnēs, divām Amerikas universitātēm, daudziem darba gadiem Sauda Arābijā un visbeidzot nostādījis mani ar vienu kāju Rīgā, ar otru Losandželosā, Amerikā.

Pēc daudzu gadu errošanās, ka neviens dzejnieks nav pārlicis mūsu senču Gudrības grāmatu, mūsu dainas angļu valodā, atmetu kautrību un pati ķēros pie lielā darba. Man pašai vajadzēja atrast burvju atslēdziņu šim darbam, kas tika uzskatīts par neiespējamu. Ar milzīgu pacietību strādājot, pagāja 18 darba gadi. Pirmais sējums ar 450 dainām angliski un to skaidrojumiem "Dainas, Wit and Wisdom of Ancient Latvian Poetry" nāca klajā Rīgā, 2018. gada jūlijā – kā dzimšanas dienas dāvana Latvijai. Mani lasītāji uzstāja, ka skaidrojumi esot nepieciešami arī latviešiem. Te tad nu tie ir.”

Grāmata noderēs gan jauniešiem, gan arī nobriedušiem lasītājiem. 

 

Atrašanās vieta


 

Grasmane M.

Latvieša cimdi

 

Tautas tērpu meistares un Senās klēts dibinātājas Marutas Grasmanes jaunākā grāmata veltīta latviešu etnogrāfiskajiem cimdiem. Daudzu gadu izpētes darbā autore Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Liepājas muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos izvēlējusies 177 no 18. gs. līdz 20.gs. sākumam tapušus cimdus, kuri vislabāk raksturo dažādu Latvijas novadu cimdu adīšanas tradīcijas. Grāmatā publicētie cimdu pāradījumi un to tehniskie zīmējumi ļauj iepazīt latviskās dūraiņu darināšanas tradīcijas un rakstus, kā arī rosina lasītājus smelties iedvesmu saviem rokdarbiem. 

 

Atrašanās vieta


 

Latviskais pirts rituāls

 

Grāmatas autors Ričards Batarags saka: "Katra tradīcija, kas veido mūsu nacionālo identitāti, ir būtiska un kopjama. Tāpēc esmu uzrakstījis šo grāmatu, jo man šķiet, ka ir svarīgi, lai katrs cilvēks, kurš sevi uzskata par latvieti, zinātu par latviešu pirti un latviskās pirts rituālu, kas ir vērā ņemama mūsu nacionālo tradīciju sastāvdaļa. Latviskais pirts rituāls ir latviešu senas dzīvesziņas sastāvdaļa.” 

 

Atrašanās vieta


 

Vilde-Batņa A., Batņa J.

Pirtīža

 

Grāmata ir par pirtīžu - senu rituālu, kura laikā jaundzimušo ne tikai mazgāja spēka ūdenī, pēra ar Laimas slotiņu, dzina sarus, lūdza Dievu, Laimu un Māru ņemt viņu savā aizsardzībā, bet lika laipu laimīgam liktenim. Šis darbs ir mīlestības apliecinājums mūsu tautas viedumam un spēkam. Un mēģinājums atgādināt, cik daudz latviskajā dzīvesziņā ir avotu, kur to pasmelt. Aicinām pie tā avota, kura valgme vajadzīga, lai visu mūžu sirds viegla, ka paņemts labs liktenis labos ļaudīs, tāpēc viegli dzīvot. Pa šo celiņu vedam pie bērna pirmo godu svētīšanas laika, kura trīsdaļīgajā vienotībā aizmirstākā daļa ir pirtīža.

To, cik skaisti, patiesi un dziļi, apstiprina klātpievienotais uz pirtīžu laika attiecināmo tautasdziesmu vācelītes disks, Rasas Vītolas un viņas ģimenes izpildījumā. 

 

Atrašanās vieta


 

Šlosberga S, Kiseļovs M.

Solījums. Latviskas kāzas

 

Autori ar šo grāmatu vēlas iedvesmot vairākām lietām: ģimeniskumam, latvisku tradīciju kopšanai un lauku vides – mūsu identitātes nesējas – saglabāšanai. Veidojot ģimeniskus svētkus pašiem sev, bez kāzu aģentūru dalības, darbošanās un kopā būšana paliks ilgi atmiņā un ir svētīga. 

 

Atrašanās vieta


 

Rancāne A.

Maskas un maskošanās Latvijā

 

Masku spēks un iedarbīgums meklējams spējā transformēt tādas reliģiskā pārdzīvojuma kategorijas kā laiks, telpa un kosmiskā kārtība. Būdamas marginālas būtnes, maskas veic komunikatīvo funkciju starp šo sauli un viņsauli. Maskās sakrālais iegūst formu. 

 

Atrašanās vieta


 

Masiļūne Ņ.

Latviešu nacionālie ēdieni

 

Šī grāmata nav tikai par gardu un veselīgu ēdienu gatavošanu, tā ir daļa apdvēseļotas pasaules, jo laba maltīte rosina ne tikai miesu, bet arī gara dzīvi.

Grāmatu papildina krāšņas fotogrāfijas, kas ēdiena gatavošanu padarīs vēl rosinošāku. 

 

Atrašanās vieta


 

Rukšāne D.

Latviskais laimes kods

 

Latvijā ir daudz lietu, notikumu un apstākļu, kas tās iedzīvotājus var darīt laimīgus. Grāmatas autore ir izvēlējusies un aprakstījusi sešdesmit dažādus dzīves mirkļus, kas raksturo latvieti un veicina prieku, aktivitāti un galu galā laimi. Grāmata ikvienam atgādina, ka ikdienu veido daudzas lielākas un mazākas laimes. Tikai tās jāpamana!

Lai būtu vieglāk orientēties, autore sešdesmit dzīves mirkļus ir vienmērīgi sadalījusi pa mēnešiem – katrā mēnesī pieci. Lasītāj, ieskaties šai grāmatā, ja reizēm šķitīs, ka dzīve kļuvusi garlaicīga, un iedvesmojies priekam un laimei.

 

Atrašanās vieta


 

Latvietis. 100 nacionālās īpatnības

 

Aptaujājot mūsdienu latvieti, vērojot viņa domas, izteikumus un uzvedību publiskajā telpā, esam apkopojuši spilgtākās un visbiežāk minētās nacionālās īpatnības, kas atsedz noteiktu nacionālā paštēla slāni Latvijas valsts simtgadē.

Šī ir rokasgrāmata, kas atklāj nacionālās īpatnības ar latvietim tik raksturīgo humora izjūtu un taktu. Grāmata, kurai jābūt katrā mājas plauktā, jo latvieti taču vienmēr ir interesējusi atbilde uz kutinoši dziļo un aizkustinoši naivo jautājumu “Kas es esmu?” 

 

Atrašanās vieta


Bičevska G.

Dimanti tavā pagalmā

 

Iedvesma. Skaistums. Sirds piepildījums. Viss jau ir tevī.

«Dimanti tavā pagalmā» ir praktiska dzīvesstila grāmata, kuru veidojusi vairāku sieviešu žurnālu galvenā redaktore Gundega Bičevska. Grāmatā autore dalās daudzu gadu garumā uzkrātajās zināšanās par to, kā atklāt savas dzīves apslēptos dārgumus, kā ikdienā vairot skaistumu un iemācīties bez upuriem, tēriņiem un pašpārmetumiem beidzot justies foršai sievietei. 

 

Atrašanās vieta