Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Latvijas svētku mēneša jaunumi

Sajūtas ir kā vējš. Te rāmi pulsē mūsu sirds ritmā, te iedrebas trauksmaināk, te raujas ar vētras spēku. Pašreizējā baisā kara ēnā māte-daba mūs sargā no novembra vētrām, ļaujot Latvijas svētku lāpām un svecēm degt spoži, baudīt mieru, brīvību un savu valodu savā zemē. Mūsu jauno grāmatu piedāvājumā brīvi vārdi brīviem ļaudīm. Bez pašu dzejas, stāstiem un romāniem piedāvājumā brāļu lietuviešu un igauņu spalvas šedevri. Sulīga smieklu deva Latvijas igauņa Contras jaunākajā grāmatā, zemgaļu un žemaišu kopīgās cīņu takas lietuviešu vēsturnieka acīm. Protams, jauni detektīvdrebuļinātāji, mīlestības liegie aijātāji, caururbjoša psiholoģija, taustāmas zinātnes un vēderā liekamas pamācības. Labas grāmatas atradīs arī vecāki gan lai lasītu kopā ar bērniem, gan rastu padomus audzināšanā. Latvijas dzimšanas dienas mēnesī esam saņēmuši dāvanu - "Grāmatu iepirkuma programmas publiskajām bibliotēkām 2022" grāmatas. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 17.11.2022.

 

A una corda. Uz vienas stīgas: Līvija Akurātere dzejā, fotoimpresijās, atmiņās. [Cesvaine]: Cesvaines kultūras veicināšanas biedrība, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatā ir publicēts dzejoļu krājums "A una corda. Uz vienas stīgas", kas ir autentisks piemērs, viena no tūkstoš variācijām "tām izjūtu šūpolēm, kurās atradāmies mēs daudzi 20. gadsimta norisēs", kā, sakārtojot krājumu, rakstīja tā autore. Dzeja papildināta ar kodolīgām autobiogrāfiskām piezīmēm, no kurām noprotams, kad un kā attīstījās Līvijas Akurāteres, sākotnēji Pečakas, dzejošanas talants, kas to veicināja un bremzēja, kāpēc viņa galu galā izšķīrās par labu citai mākslas jomai — teātrim. Pat abstrahējoties no konkrētas personības, krājums ir spilgta ilustrācija radošajam procesam, kāds risinājās varu maiņas un padomju laikā. Lai radītu priekšstatu par inteliģences gaitām, izjūtām, ierobežojumiem un to pārvarēšanu, uzdrošināšanos radīt un būt patiesiem, vēsturisko pārmaiņu ietekmi uz radošām personībām, krājums papildināts ar Līvijas Akurāteres draugu un kolēģu atmiņām un 130 fotogrāfijām, kuras veido impresionistisku ieskatu viņas dzīvē.

 

Aksats, Federiko. Amnēzija. Argentīniešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Džons Brenners savos divdesmit septiņos gados ir bijušais alkoholiķis, šķirtenis un savu četrus gadus veco meitiņu satiek retāk nekā gribētu. Kādu vakaru viņš pamostas uz viesistabas grīdas, nespējot atcerēties neko, kas noticis iepriekšējo stundu laikā. Viņam līdzās ir tukša vodkas pudele, pistole un skaistas meitenes līķis, bet Džons neatceras, ka jebkad būtu viņu iepriekš saticis. Viņa prātā šaudās tikai viens jautājums: vai es esmu slepkava, vai arī kāds tiešām cenšas mani iegāzts Šķietami viss liecina par to, ka viņš ir iekritis prasmīgi ierīkotās lamatās. Džons ir parasts cilvēks un nespēj iedomāties, kurš varētu gribēt viņu padarīt par slepkavu. Patiesību viņš var noskaidrot tikai pats, tā noslēpta dziļi viņa prātā, un atklāsies virknē sapņu, kuros noslēpumainā meitene viņam seko, atkārtojot vienu un to pašu frāzi: “Tu kaut ko aizmirsi”.


Allens, Vudijs. Bez spalvām. Amerikāņu stāsti. Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vudijs Allens, viens no slavenākajiem amerikāņu kinorežisoriem, ir arī vairāku lielisku prozas darbu autors. Krājumā “Bez spalvām” ietverti viņa humoristiskie stāsti un apcerējumi, kuros Allens ar pārgalvīgu humoru apcer savu neirotisko bezcerības sajūtu.

 

Aspazija. Kopoti raksti. 3. sējums. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB

Rakstu 3. sējums veltīts Aspazijas tulkojumiem, kā arī rakstiem par cittautu literatūru un kultūru. Galveno saturu veido Austriešu rakstnieka Roberta Hamerlinga (1830-1889) romāna "Aspasia. Ein Künstler- und Liebesroman aus Alt-Hellas" (1876) Aspazijas veiktais tulkojums latviešu valodā - "Aspazija. Mākslas un mīlestības romāns iz Vechelladas". Sadaļa par cittautu literatūrai veltītiem Aspazijas rakstiem ietver galvenokārt gadsimtu mijā tapušos darbus, kas raksturo viņas literāro daudzveidību. 
Romāns par mīlestību un mākslu Aspazijas tulkojumā / Ausma Cimdiņa. Roberta Hamerlinga romāns "Aspazija" (1876) Aspazijas tulkojumā (1900); ASPAZIJAS RAKSTI PAR CITTAUTU LITERATŪRU UN KULTŪRU: Mihails Jurjevičs Ļermontovs; Jaunākā krievu lirika; Somu poēzija; Franču liriķi; Dienvidus-Āfrikas dzejniece; Ibsena "Nora". Literārisks atskats; Ibsena jaunākā luga "Džons Gabriels Borkmans"; Sofokla laikmets un darbi  PIELIKUMI: Hamerlinga romāns "Aspazija" Aspazijas tulkojumā / Vita Paparinska.

 

Āboltiņa, Aija. Sajūtu vēji. Latviešu dzeja. [Ogres novads]: [Aija Āboltiņa], 2022.

Pieejams: JPB.

Sajūtas ir kā vējš - nenosakāms, mainīgs - silts, vasarīgs dienvidu vējš, brāzmojošs ziemelis, vētra ar spēku, viesulis vai tik tikko manāma maiga plūsma. Klusums pirms vētras... Sajūtu vējš.

 

Baranauskas, Tomas. Zemgale krusta karu laikā. Vēsture. Vilnius: Ex Arte, 2022.

Pieejams: JPB.

Zemgale ir reģions, kas aptver Viduslietuvas zemienes ziemeļu daļu un Viduslatvijas zemienes dienvidu daļu (Zemgales līdzenumu). Zemgaļi bija viena no baltu (aistu) ciltīm, kas dzīvoja vistālāk ziemeļaustrumos, iespējams tādēļ šo zemi nosauca par Zemgali (Žiemgala), kas burtiski nozīmē ziemeļu gals. Zemgaļiem bija sava valoda, kura bija cēlusies no tā paša zara, no kura radās mūsdienu latviešu un lietuviešu valoda.

 

Bērnerss-Lī, Maiks. Planētas B nav. Rokasgrāmata turpmākajiem izšķirošajiem gadiem. Vides aspekti. Rīga: Avots, 2021.

Pieejams: JPB.

Pasaules pārbarošana, klimata pārmaiņas, bioloģiskā daudzveidība, antibiotikas, plastmasa - rūpju saraksts šķiet nebeidzams. Bet, kas ir pats neatliekamākais, kādi ir papildu efekti mūsu darbībām, un kas mums būtu jādara vispirms? Maiks Bērners Lī ir izanalizējis skaitļus un izstrādājis rīcības plānu, kas ir praktisks un pat tīkams. Grāmatā "Planētas B nav" tas viss ir izklāstīts saprotamā un saistošā veidā, kur ir daudz pārsteidzošu faktu un analīzes.

 

Boka, Gunita. Balss no tumsas tajā krastā. Dzīves atspulgi. Latviešu stāsti. Liepāja: [Gunita Boka], 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Par autores stāstiem krājuma redaktore Jana Egle izteikusies tā: "Gunitas Bokas stāstiem piemīt sava īpaša balss. Tā stāsta par to, kas sāp, kas aizkustina. Kas kaut kur dziļi zemapziņas tumšajā krastā nerimst atgādināt, ka viss ir zūdīgs un pārejošs. Taču Gunita stāv gaišajā pusē, viņas vēstījuma balss ir mierpilna un silta, tā runā mīlestības valodā".

 

Brīdaka, Lija. Varavīksnes loks. Latviešu dzeja. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB. 

Dzejniecei Lijai Brīdakai šogad, 2022. gada 3. septembrī - 90 gadi. Jaunais dzejoļu krājums "Varavīksnes loks" visā savā varavīksnes krāsainībā apkopo L. Brīdakas agrāko gadu dzeju, kas daudziem lasītājiem, iespējams, ir zināma un mīļa.

 

Butrima, Danuta. Vilkezers. Jūtu sniegputeņa ilūzijas. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Anna un Aleksis Ziemassvētkos ieputināti viesu namā "Vilkezers", kurā bauda slepenu tuvību. Nejauši noklausīta Alekša telefonsaruna ar sievu, sen nesatikti klasesbiedri. Atdzimst senas maigas jūtas, arī neizrunātas sāpes un pāridarījumi. Izjūtas saasina nerimstošais putenis un nojaušamā vilku klātbūtne. 

 

Contra. Kuram vedas! Kuram vedas? Veider läti-eesti-läti sõnaraamat = Latviešu-igauņu-latviešu jocīgā vārdnīca. [Tallina]: Izdevniecība Helios, 2022.

Pieejams: JPB.

Igauņu un latviešu valodām ir interesantas, neparastas un humoristiskas līdzības. Atzītais igauņu dzejnieks un tulkotājs Contra šajā ilustrētajā krājumā ir apkopojis spožākos dārgakmeņus. Grāmata Kuram, vedas! Kuram vedas? būs īpaši gards kumosiņš humora cienītājiem, kā arī valodas un valodas spēļu entuziastiem.

 

Daugule, Zane. Mīlestībnāji. Latviešu dzeja. Rīga: Literatūras kombains, 2022.

Pieejams: JPB.

Tam, kuram tuva vārda melodija, kurš ir dziesmas dzirdīgs, šis krājums atvērsies pilnībā. Šīs dzejas vērtība slēpjas tradīcijas piepildīšanā, niansēšanā, piešķirot tai savu, īpašo balsi. Zanes Daugules dzejā pats būtiskākais ir poētiski piepildīts izjūtas tiešums un patiesums, kura dēļ arī šķietami tradicionālie tēli iegūst dziļumu un vienreizīgumu. Dzejas "Es" šeit dzeju piesātina, "izgaismo" ar intensīvu emociju. Un šī izjūta neļauj poētiski melot, radīt tukšgaitas rindas.

 

Deivisa, Simona. Montesori mazulis. Dzīves pirmais gads. Ceļvedis vecākiem mazuļu audzināšanā ar mīlestību, cieņu un izpratni. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kādreiz mazuļus uzskatīja par trauslām, pasīvām būtnēm, kas daudz vairāk par ēšanu, gulēšanu un raudāšanu nespēj. Labākais, ko ar zīdaini varēja iesākt, bija to nomazgāt, pabarot un ietīt siltā segā. Tad atklājām, ka mazuļi jau no dzimšanas brīža ir modri un gatavi izzināt pasauli – un vecāki “iekāpa otrā grāvī”, nepārtraukti atskaņojot Mocartu, iegādājoties jaunākās ierīces un mudinot jaunos ģēnijus visu darīt arvien agrāk. “Taču kā būtu, ja mēs ļautu mazulim vadīt?” jautā Simona Deivisa un Džanifa Uzodika. Ja mēs iepazītu savu bērnu, pirms mestos pie konkrētiem uzdevumiem? Ja mēs atteiktos no priekšstatiem par precēm, kas obligāti jānopērk, un tā vietā radītu vienkāršu, skaistu vidi savam mazulim? Ja iemācītos saskatīt, ka katrs zīdainītis ir unikāla būtne un ka mūsu uzdevums ir būt klātesošiem un palīdzēt viņam izaugt par labāko sevis versiju bez lieka vecāku spiediena? Aplūkojot dzīves pirmo gadu no Montesori skatapunkta, “Montesori mazulis: dzīves pirmais gads” palīdzēs jaunajiem vecākiem rast atbalstu un mieru, kas viņiem nepieciešams, mācoties audzināt bērnu ar mīlestību un cieņu. Soli pa solim grāmata parādīs pieaugušajiem, kā nesteigties un atrast tempu, kas būs piemērots tieši viņu bērniem, kā palīdzēt mazulim uzticēties sev pašam, apkārtējai videi un vecākiem, kā kļūt par prasmīgu novērotāju un atpazīt, ko bērns vēlas pateikt, kā arī kā iemācīt bērnam pašpietiekamību un izziņas vēlmi, kas noderēs visai ģimenei. Tāpat kā iepriekšējā sērijas daļa – populārā “Montesori mazulis” – arī šī ir viena no tām retajām grāmatām jaunajiem vecākiem, ko ir patīkami turēt rokās. Skaistās ilustrācijas un košais, brīvais dizains uzsver ne vien grāmatas skaidro un nenosodošo toni, bet arī kopējo vēstījumu par mierīgu un apzinātu pieeju bērnu audzināšanai.

 

Džeiku, Edijs. Laimīgākais cilvēks uz Zemes. Aušvicas izdzīvotāja stāsts. Vācu autobiogrāfisks romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Edijs Džeiku piedzima 1920. gadā Vācijā kā Ābrahāms Jakubovičs, un vienmēr ir uzskatījis, ka viņš vispirms ir vācietis un tikai pēc tam ebrejs. Tomēr 1938. gadā viss mainījās. Edijs tika arestēts un nosūtīts uz koncentrācijas nometni. Nākamos septiņus gadus viņš piedzīvoja neaprakstāmas šausmas - Buhenvaldē, Aušvicā un nāves maršā. Edijs tomēr izdzīvoja un nosolījās katru atlikušo mūža dienu smaidīt. Edijs Džeiku nomira 101 gada vecumā. Par spīti visam izciestajam, Edijs sevi uzskatīja par laimīgāko cilvēku uz Zemes.

 

Eglītis, Andrejs. Ticībai un gaismai. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.

 

 

 

 

Fellona, Džeina. Izstāsti man noslēpumu. Angļu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, [2022].

Pieejams: JPB.

Romāns vēsta par Holiju Kūperi, kas atbild par scenārija izstrādi seriālam, ko savos ekrānos ar dzelžainu regularitāti sagaida tūkstošiem skatītāju. Holija nav karjeriste, darbs viņai ir pati dzīve. Bet ko darīt, kad šķietami sakārtotajā ikdienā notiek negaidīts sižeta pavērsiens un dzīve mazpamazām pārvēršas seriālā, kura ik nākamā epizode var būt nepatīkams pārsteigums? Un arī darbā groži izslīdējuši no rokām - tu vairs nespēj vadīt ne savus padotos, ne notikumu gaitu. Dž. Fellona atklāj gan cilvēku savstarpējo attiecību psiholoģiju, gan seriālu industrijas aizkulises.

 

Folija, Lūsija. Divi portreti. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Keitas Dārlingas ģimenes vēsture vienmēr bijusi noslēpumā tīta – zināms vien tas, ka viņas māte, pasaulslavena balerīna, pēc piedzimšanas tika atstāta bērnunamā. Kad traģiskā negadījumā Keita zaudē savu māti, jaunās sievietes pasaule sabrūk. Par cerību staru kļūst kāda maza glezniņa, kurā atainotā svešiniece ārkārtīgi līdzinās Keitas mātei... un viņai pašai. Turklāt šo portretu gleznojis leģendārais mākslinieks Tomass Stafords. Keita dodas uz Korsiku pie savrupā kunga, lai uzzinātu stāstu, kas, iespējams, mainīs visu viņas dzīvi.

 

Foslīna, Liza. Vēsā mierā. Emocijas darba vidē (un kā tās palīdz gūt panākumus). Psiholoģija. [Rīga]: Growing, 2021.

Pieejams: JPB.

Mēs zinām, ko nozīmē piedzīvot nepatīkamas emocijas darbā - sākot no vieglas skaudības un nedrošības līdz panikai un dusmām. Ignorējot vai apspiežot to, ko jūtam, mēs nodarām kaitējumu savai veselībai, un tas pats notiek, ja ļaujam vaļu emocijām. Šīs grāmatas mērķis ir palīdzēt saprast, kuras emocijas izpaust un kuras paturēt pie sevis, lai mēs justos laimīgāki, efektīvāki. Grāmatā aprakstītas efektīvas un praktiskas emociju pārvaldības stratēģijas. 

 

Freids, Zigmunds. Melanholija un mazohisms. Psiholoģija. Rīga: Zinātne, 2022.

Pieejams: JPB.

Krājumā iekļauti Zigmunda Freida (1856–1939) darbi, kuros skatīti tādi dvēseles un eksistences fenomeni kā melanholija, sēras, mazohisms, fetišisms u. tml. Melanholija norāda uz dzīves garšas un smaržas zudumu. Tai raksturīga autofāgija, proti, pašēdas, sevis krimšana un gremšana. Melanholiķis ir skumjš, bēdīgs, drūms, arī dīks un laisks, saļuris un žēlabu pārņemts gauseklis, kas novērsies no pasaules, ar kuru nemitīgi ir neapmierināts. Psihoanalīzes ietvaros atklājas jauns skats uz sieviešu depresiju, ļaujot saprast, kāpēc viņas tā sitas pa dzīvi. Viņas sitas, sit un arī nositas, atklājot visplašāko nomāktības diapazonu. Krājums vedinās pārdomāt Latvijā dažādo kultūrvēsturisko un psihisko norišu izpratnes iespējas, kā arī praktisku to dziedināšanu psihoterapijas ietvaros.

 

Gortners, K. V. Romanovu imperatore. Dāņu princese cara galmā. Amerikāņu vēsturiskais romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Deviņpadsmit gadus vecā Minnija zina, ka viņai kā Dānijas princesei nāksies ieprecēties karaliskā ģimenē. Liktenis viņu aizved uz Krieviju, kur viņa nu jau kā cariene Marija Fjodorovna piedzīvo gan patiesu mīlestību, gan neizmērojamas sāpes. Aizraujošs romāns par Krievijas pēdējā cara Nikolaja II māti, vienu no impēriskās Krievijas iedvesmojošākajām sievietēm, kura centās noturēt dižciltīgo Romanovu dinastiju un saglābt savu ģimeni.

 

Grēviņa, Zane. Vienkārši našķoties. Pavārgrāmata. Rīga: [Susurs un partneri], 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Vienkārši našķoties ir koša recepšu grāmata ar vairāk nekā 100 idejām vienkāršām maltītēm, kuras pagatavot no produktiem, kas atrodami katrās mājās, kā arī uzmeklējami pat mazākajos piemājas veikalos. Grāmatā iekļauti Zanes padomi ēdiena pagatavošanai, uzglabāšanai un idejas, kā veiksmīgāk receptes pielāgot dažādiem ēdājiem, eksperimentēt ar sastāvdaļām, kā arī ietaupīt, kas noderēs gan pieredzējušiem gatavotājiem, gan tiem, kuri ar ēdiena gatavošanu ikdienā neaizraujas.

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs. Jelgava: Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, [2022?].

Pieejams: JPB.

Ja vēlies ātri iepazīt kādu vietu, noskaidrot, kādi svarīgi notikumi te risinājušies, kādi ļaudis dzīvojuši un ar savu darbu rakstījuši pilsētas vēsturi, ir vērts iepazīties ar muzeju.

 

Hājičeks, Jiržijs. Burinieki uz etiķetēm. Čehu romāns. Rīga: Pētergailis, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Četrdesmit septiņus gadus vecā literatūras pasniedzēja Marija ir šķīrusies un vasaru pavada māsas pustukšajā dzīvoklī Čehu Krumlovā. No šejienes viņa dodas uz laukiem apciemot smagi slimos vecākus, bet brīvajos brīžos klejo pa tūristu pilnajām Krumlovas ieliņām. Klejojumos viņa iepazīstas ar jauniņo grāmatu pārdevēju Filipu. Viņu romāniņš sākas karstā jūlija un literāro konotāciju atmosfērā. Taču Marijas prioritāte ir izlīdzināt attiecības ar māsu un parūpēties par vecākiem – dominējošo tēvu un mierīgo, aizvien uzupurēties gatavo māti. Marija vēlas iegūt līdzsvaru dzīvē, sadzīvot ar savu vientulību. Vientulību viņa uztver kā iestrēgšanu laikā, gremdējoties pagātnes atmiņās un apzinoties tuvojošos vecumu. Ģimenes spēcīgo vīriešu paraugu tradīcijās Marija pārvērtē to, kas bijis, vienlaikus jautājot sev, kā dzīvot tālāk un ko darīt ar šekspīrisko mīlestību….

 

Hanna, Kristīne. Četri vēji. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Teksasa. 1934. gads. Lielās depresijas laikā daudzi ir zaudējuši darbu. Lauki cieš no ilgstoša sausuma, un fermeri dara visu, ko spēj, lai glābtu ražu. Kad Elsas Martinelli vīrs aizbēg un pamet ģimeni likteņa varā, Elsai, tāpat kā daudziem viņas kaimiņiem, nākas pieņemt izšķirošu lēmumu: palikt savā saimniecībā un turpināt cīņu ar dabu vai kopā ar bērniem doties labākas dzīves meklējumos uz Kaliforniju. Vai viņus tur gaidīs cerētā piena un medus zeme vai tomēr jauni pārbaudījumi? Romāns “Četri vēji” vēsta par neizmērojamu mātes mīlestību, sieviešu uzticīgo draudzību un spēju atkal mīlēt, neraugoties ne uz ko. Tas ir iedvesmojošs stāsts par izdzīvošanu, cerībām un visu to, ko spējam paveikt sev tuvo cilvēku labā...

 

Horsts, Džorns Ljērs. Likteņa cilpa. 4. grāmata. Norvēģu detektīvromāns. Rīga: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Frenks iet bojā pēc kritiena no sava pagraba kāpnēm. Tā paša pagraba, kurā pie grīdas piestiprināts aizslēgts seifs. Viņa mazmeita Sofija Lunda manto šo namu, taču nevēlas nekādu saistību ar vectēva naudu, turot aizvainojumu un uzskatot viņu atbildīgu par mātes nāvi cietumā. Laines Visitingas žurnālistes instinkti satuvina viņu ar Sofiju, un Laine atrodas viņai blakus brīdī, kad seifs tiek atvērts. Atradums tajā noved pie citas krimināllietas, un inspektors Viljams Visitings tiek iesaistīts slepkavības prāvā, kas galu galā nošķirs nevainīgos no nolādētajiem. 

 

Ikstena, Nora. Dievmātes draudzene. Latviešu esejas. Rīga: Dienas Grāmata, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

"Siltajā dienvidu naktī, aizmiegot istabā, kuras grīda noklāta ar ābolu ražu, bērnības atmiņa liegi uzvējo dzimtenes smaržu. Starp miegu un nomodu tā atgādina, cik vēl ciešāk mīlu pirmējo dzimteni, otrējo atrazdama. Mums, joprojām slēptiem viensētniekiem, noslēgtajiem baltiešiem, Gruzijā atveras sirds slūžas. Pati sevi ne reizi vien esmu pieķērusi pie domas, ka te, Dievmātes draudzenes klēpī, man jādomā skaidrāk un īstāk. Jādomā neikdienišķāk, mēģinot citādo pieņemt par savējo un savējam piešķirt citādā vaibstus. Jādomā līdzi, ko domā sveši ļaudis, jāizlaužas no dzimtenes vēlējuma - šo domāja, to domāja, sveši ļaudis daudz domāja, ko domāja sveši ļaudis, to tu līdzi nedomā." (Nora Ikstena).

 

Ilziņa, Kristīne. Es neliecināšu pret jums. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Stāstu krājums “Es neliecināšu pret jums” ir kā mozaīkbilde. Tajā savākti un apkopoti stāsti par cilvēkiem, kas piedalās lielos notikumos, paši būdami mazi. Par tiem, kuriem parasti neviens neprasa: ko jūs par to domājat? Tiem, kas vienkārši dzīvo. Pirms Atmodas, tās laikā un arī pašlaik.
Kad es biju jauna un iemīlējusies; Melnās vistas olas; Pazaudēt un atrast; Akmens galvas; Puikas un ūdeņi; Puisis ar plakātu; Elmāra brokastis; Zoo un Metro; Mārīštante un Vikings; Augusta svelmē. Rīga-Maskava; Peļu ķēniņa viešņas; Elziņas Latvija; Pomidors un bruņurupucis; Glumiķa bērziņš; Govs un barikādes; Pusbērni un pusvecāki; Puča laika romance; Zilās acis. Monologs; Emīlijas mantojums; Beigas ir sākums, sākums ir beigas.
      

Informācijas un bibliotēku zinību pamati. Mācību palīglīdzeklis. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mācību palīglīdzeklis paredzēts tiem, kas apgūst profesionālās pilnveides programmu "Informācijas un bibliotēku zinību pamati". Tā mērķis ir veicināt izglītības programmas priekšmetu apguvi gan klātienes, gan attālinātajās mācībās".

 

Jakubovska, Māra. Staņislavs. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Ja grāmatas varonis Staņislavs būtu dzimis mūsdienās, viņš varētu būt izcils izgudrotājs vai labs uzņēmējs. Tomēr stāsts par Stasi, Latgales poli, ir no senākas vēstures. Vīrieša dzīvē melnās svītras mijas ar baltām un krāsainām, enerģisks un azartisks, bet tomēr reti kad īsti laimīgs... Viņa liktenis veidojas no mīlestības priekiem un bēdām, no laikmeta iezīmēm un paša nesavaldīgā rakstura.

 

Judina, Dace. Viņš vairs neatgriezīsies. (Izmeklē Anna Elizabete; 17. grāmata). Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pirms vainot likteni, ieskaties spogulī! Liedagā atrastie septiņi zobu protēžu pāri izrādās baisa zīme – viens piederējis ģenerālim Bozem, kurš jau labu laiku pazudis bez vēsts. Pulkvežleitnantam Kaķītim tiek piedāvāts paaugstinājums – policijas priekšnieka krēsls; ar nosacījumu – atrast pazudušo. Tikmēr Mežāju skolā, kur sācis mācīties Mika dēls Uģis, tiek uzspridzināts ķīmijas kabinets un nogalināts pasniedzējs; policija vaino Uģi. Atklājas melni un draudīgi noslēpumi no viņa mātes – Kaķīša jaunības dienu aizraušanās Sandras – pagātnes. Mežāju doktorāta uzgaidāmajā telpā pieņemšanas laikā nomirst vīrietis. Izrādās – viņš nogalināts. Ap pūčmājniekiem un viņu draugiem savijas melnas aizdomu ēnas, ko var izkliedēt tikai kopīgiem spēkiem. Diemžēl atklājas, ka daži draugi spēlē pretējā laukuma pusē, bet Pūču Māju un cilvēkus noklausās un izspiego. Kaķīša vīriem un ģenerālim Basam rodas pamatotas aizdomas, ka viss notiekošais ir rūpīgi izplānots, lai viņus iebiedētu, radītu spriedzi un kādam dotu iespēju manipulēt. Viņi pieņem negaidītu lēmumu... Bet baronese Anna Roze pošas kāzām. Un lai neviens pat nemēģina traucēt!

 

Kalna, Ziedīte. Paaudžu ienaidā. Tetraloģija.  I. Vēji šalc. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Romāna varoņu dzīvesstāsti cauri gadsimtiem vijas, cieši saaužoties ar dzimtās Latvijas likteni. Cik daudz sāpēts un ciests, pakļaujoties pastāvošās varas likumiem... Un varas – tās mainās tik bieži, izmantojot nesaudzīgas metodes. Pāri latvju zemei brāžas revolūciju viesuļi, nežēlīgi plosās karu mašīnas. Aizrestotajos vagonos izsūta latviešu tautas dvēseli. Par ko? Vai par to, ka savu tēvuzemi mīl un kopj? Kur brīvība? Kur tēvutēvu zeme? Kur kailās dzīvības vērtība? Kara ložu plosīta, zem vilcienu riteņiem samalta, cilvēka dvēsele taisnības alkst.

 

Kamerona, Beksija. Kulta pēdās. Mana bēgšana no kulta "Dieva bērni" un atgriešanās tajā. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Beksija piedzima bēdīgi slavenajā kultā «Dieva bērni», kur Dieva mīlestība izpaudās caur seksu un drīz tika gaidītas Laiku Beigas. Vēl pavisam maza būdama, viņa jau piedzīvoja savu pirmo eksorcismu un kluso režīmu jeb aizliegumu sarunāties vesela gada garumā. Beksijai kultā notiekošais nešķita pieņemams, bet no tā izkļūt, pametot vecākus un vienpadsmit brāļus un māsas, izdevās tikai piecpadsmit gadu vecumā. Divpadsmit gadus vēlāk, pagātnes rēgu vajāta, Beksija devās ceļojumā pāri visai Amerikai, iefiltrējoties reliģisku kultu midzeņos, lai tiktos ar bērniem, kas, tāpat kā viņa, ir dzimuši vecāku un kultu vadoņu izvēlētā pasaulē. Grāmata ir traku piedzīvojumu pilns ceļojums: tikšanās ar metamfetamīna brūvētājiem un mūkiem, miesassodi, vardarbīgs sekss, bēgšana no izsekotājiem… un visbeidzot Beksijas satikšanās ar vecākiem un sevi pašu.
     

Kravalis, Gundaris. Es gribēju vēlreiz redzēt jūru. Latviešu literārā publicistika. [Ķekavas novads]: Izdevniecība 29, 2022.

 Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tas ir uz patiesiem notikumiem balstīts stāsts par kāda vīra izlaušanos no galējas bezcerības. Stāstam ir divas daļas. "Palešu klapētāja piezīmes" vēsta par palīgstrādnieka piedzīvojumiem lielā kokapstrādes uzņēmumā. Savukārt stāsts "Latgale ir kolosāla" ir par piedzīvoto Balvos, apgūstot galdnieka arodu bezdarbniekiem paredzētos kursos. Stāstījums noslēdzas ar epizodi "Pēc vairākiem gadiem", kas risinājās Carnikavā. Kāds stāsts bija beidzies, lai dotu vietu nākamajam.

 

Laine, Arlita. Brūnās acis. Latviešu garstāsts. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Brūnajās acīs atmirdzēja siltākā saule, mūsu pakalnu mākoņu malas un mūsu cilvēku smaidi. Viņš tik skaisti prata mīlēt un būt tuvu! Tik tuvu sirdij... Pusaudzes Arlitas ģimenē ir ienācis melnais labradors Madors. Tikai ar laiku viņi saprot, ko patiesībā nozīmē suns – tas ir tuvums, saprašanās, piedzīvojumi, pārdzīvojumi un atbildība. Liriski dokumentāls, sirdsietilpīgs Arlitas un Madora sajūtu un izjūtu stāsts par beznosacījumu mīlestību, par to, kā aug draudzība un līdztekus tai – cilvēks. Grāmatas lappusēs skan, dzīvo un elpo ziedošas Āraišu pļavas, ezera krasti, pakalni, alejas, smiekli un jaunības spars.

 

Lapsa, Lato. Muzungu vismelnākajā Āfrikā. Ceļojumu apraksts. Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī ir vismelnākā Āfrika ar vistrakākajiem, visasinskārākajiem, visalkatīgākajiem, vismežonīgākajiem un vienkārši visnešpetnākajiem nēģeriem. Azartiskam un izzināt gribošam cilvēkam Kongo pasniedz pasakainas veltes - vulkāni un gorillas, zelta un dimantu raktuves un pasaules visīstākie džungļi, burvji un sludinātāji, eksotisku diktatoru mantojums un nekur nesastopama korupcija, pavisam īsti pigmeji un par naudu nenopērkama bēgšana no policijas, zvērīgu slaktiņu atskaņas un pasaules garšīgākie mango...

 

Latvijas rītausmā. Trīs atmiņu stāsti par Latvijas Neatkarības karu 1918.-1920. gadā. Latvijas vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB.

Apgāds Zvaigzne ABC sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju piedāvā lasītājiem trīs unikālus atmiņu stāstus par Latvijas Neatkarības karu, kas norisinājās vairāk nekā pirms simts gadiem. Divi no autoriem – Antons Grāmatiņš (1891–1969) un Jānis Ķīselis (1897–1942) – bija Latvijas Republikai pirmās uzticamās militārās vienības Latvijas zemessardzes jeb landesvēra Atsevišķā latviešu bataljona karavīri, kas cīnījās leģendārā pulkveža Oskara Kalpaka vadībā. Savukārt Aleksandrs Indriksons (1893–1977) Latvijas Republikas bruņoto spēku sastāvā karoja pret Bermonta armiju, kā arī piedalījās Latgales atbrīvošanā no Sarkanās armijas. Vēstures interesentiem būs iespēja palūkoties uz dramatiskajiem Neatkarības kara notikumiem ar karavīru aculiecinieku acīm, salīdzināt dažādu cilvēku redzējumu un pieredzi notikumos, kurus vēlāk aprakstījuši un interpretējuši vēsturnieki.

 

Leibus, Inguna. Uzņēmuma darbības uzsākšana, grāmatvedība un nodokļi. Rīga: Lietišķās informācijas dienests, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Uzņēmumi atšķiras kā pēc to lieluma un tiesiskā statusa, tā arī pēc īpašnieku atbildības pakāpes, grāmatvedības sistēmas un nodokļu maksājumiem. Kā atrast vispiemērotāko un nekļūdīties jau pašā darbības sākumā? Grāmatā galvenokārt skatītas trīs uzņēmējdarbības formas, kuras varētu izvēlēties jaunais uzņēmējs saimnieciskās darbības uzsākšanai - sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), individuālais komersants (IK) un zemnieku saimniecība (ZS). Grāmatā aplūkota saimnieciskās darbības reģistrēšanas kārtība, salīdzinot dažādus uzņēmumu veidus, grāmatvedību un nodokļus.

 

Leitis, Aivars. Augusts Annuss. Latviešu glezniecība. Rīga: Neputns, 2022.

Pieejams: JPB.

Augusta Annusa (1893–1984) personība un daiļrade ir viena no spožākajām Latvijas glezniecības parādībām. Kopš divdesmitā gadsimta divdesmitajiem gadiem Augusta Annusa māksla ir saistījusi ar talanta vērienu un vitalitātes spēku vizuāli krāšņās gleznās. Annusa unikālais “dižais” izteiksmes veids veicināja vispārēju interesi par reālistiski atveidotu teiksmainu “dižveidu” pasauli, kurai būtiska ir dinamiska dzīves izjūta un pasaules uztveres filosofija, kas ieraudzīta latviskajā dzīvesziņā un izpaužas sižetos no Latvijas zvejnieku un zemnieku dzīves. Augusts Annuss ir darinājis arī dekorācijas daudziem inscenējumiem dzimtās Liepājas teātrī un operā. Aktīva un ražīga ir bijusi viņa darbība dažādās tēlotājas mākslas apvienībās: Neatkarīgo mākslinieku vienībā (1924–1928), Latvju mākslinieku biedrībā un mākslinieku biedrībā ”Sadarbs” (1931–1938), kā arī dalība mākslas izstādēs Latvijā un ārzemēs. Mākslas zinātnieks Aivars Leitis šajā bagātīgi ilustrētajā LMK sērijas monogrāfijā, kur teksts lasāms latviešu un angļu valodā, ir devis lakonisku, taču visaptverošu ieskatu nepelnīti maz pieminētā mākslinieka daiļradē.

 

Leitis, Aivars. Rihards Maurs. Latviešu tēlniecība. Rīga: Neputns, 2022.

Pieejams: JPB.

Ja nepazīst Riharda Maura (1888–1966) daiļradi, tad noteikti pazīst viņa veidoto snaudošo naktssargu ar lielo atslēgu saišķi rokās pie nama sienas Ausekļa ielā Rīgā. Tiesa, tēlnieka māksla jāskata ne vien pēc šī apburoši omulīgā šedevra. Meistars ir atstājis paliekošu ieguldījumu Latvijas tēlniecības vēsturē un kā viens no dekoratīvajai tēlniecībai uzticamākajiem māksliniekiem veicināja tās progresu un māksliniecisko daudzveidību. Riharda Maura tēlniecība ir nopietns un daudznozīmīgs mākslas un dizaina formu sintēzes izpaudums 20. gadsimta starpkaru laikā. Padomju okupācijas gados Riharda Maura vārds Latvijā netika īpaši pieminēts, jo pēc kara mākslinieks kopā ar ģimeni devās svešatnē. Mākslas zinātnieka Aivara Leiša sagatavotajā monogrāfijā LMK bibliotēkas sērijai (latviešu un angļu valodā) Riharda Maura sniegums aplūkots vispusīgi, atgādinot par piemirstām vērtībām, kas joprojām aktuālas Rīgas pilsētvidē.

 

Medicīnas tiesības. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Medicīnas tiesības kā relatīvi jauna tiesību apakšnozare ieņem aizvien nozīmīgāku vietu mūsu globalizācijas laikmetā. Kā secinājuši grāmatas autori, veselības aprūpes sfēras un pacientu tiesību un pienākumu regulējums Latvijā nav pietiekami sakārtots. Tāpēc šis izdevums palīdzēs labāk orientēties dažādos ar medicīnu saistītos juridiskajos aspektos. Grāmatā aplūkoti dažādi ar medicīnas tiesībām saistīti jautājumi, ieskaitot transplantācijas regulējumu un specifisko jautājumu par ārstniecību cilvēka dzīves nogalē. 

 

Meirāne, Signe. brīv.dien.galds. Ģimenes receptes. Pavārgrāmata. Rīga: Story About Food, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata nebūs par to, kā perfektāk izcept vienu lietu, bet gan par to, kā lieliski izcept visu. Par to, lai tev izdodas. Vai tie ir mafini, smilšu cepumi vai brioša. Atverot lapas tev nebūs miljons sīku izskaidrojumu par to, kā perfektāk izdarīt tik daudz ko, no kā tu pusi nesaproti. Tas nebūs arī stāsts par to, ka tagad tev būs jānopērk 13 formas dažādos izmēros. Tev nebūs jāmeklē glikoze, fruktoze vai vēl daudz kas. Tas nebūs šajā grāmatā (to jāmeklē citās grāmatās). Šī grāmata, turpinājums Brīv.Dien.Galds, būs par tām vērtībām, kas nākušas no manas ģimenes kopš esmu maza līdz šodienai. Mantojuma, ceļojumu, sešu gadu un dažreiz pat ilgākiem stāstiem, ekperimentiem un vērtībām. Par lauku olām, bio miltiem, pienu, sviestu un cukuru. Šī grāmata ir stāsts par tavām brīvdienām, kad māju piepilda ceptu ābolu, sviesta, šokolādes, cukura un visa cita aromāti. Tās būs receptes ar stāstiem, lai gatavojot tu uzzinātu kaut ko par tik garšīgajiem ēdieniem, kurus esmu mācījusies gatavot un ēdusi dažādās pasaules malās.

 

Naīme, Mihails. Mirdada grāmata. Neparasts stāsts par templi, kas kādreiz dēvēts par Šķirstu. Misticisms. Rīga: Madris, [2022?].

Pieejams: JPB.

Grāmata vēsta par to, kas ir svarīgs ikvienam: mīlestība un naids, ticība un nodevība, laiks un nāve, labais un ļaunais. Autors savij leģendu, mistiku, filozofiju un dzeju spēcīgā alegoriskā līdzībā, palīdzot cilvēkiem atklāt dzīves jēgu un sniedzot atbildes uz daudziem jautājumiem. Apbrīnojami, ka galvenais varonis Mirdads runā tieši par tām problēmām, kas cilvēkus satrauc arī šobrīd, mudina paskatīties uz notiekošo no cita skatpunkta - ar iejūtību, sapratni un mīlestību! Iespējams, grāmatā atradīsiet atbildi uz jautājumu, vai Mirdads bija noslēpumainais leģendām apvītā Noasa šķirsta pasažieris...

 

Niedre, Uģis. Pilsdrupu paēnā. Turaida: muiža, pagasts, apkārtne: kultūrvēsturisks lūkojums rakstos. Novadpētniecība. Rīga: Zinātne, 2022.

Pieejams: JPB.

Varenā Turaidas viduslaiku mūra pils Gaujas senlejas augstajā krastā, laika zoba drupināta, jau sākot no 18. gadsimta līdz 50. gadiem kļuva par romantisku pilsdrupu apskates vietu. Vēstures zinātņu doktora Uģa Niedres grāmata stāsta par rosīgo dzīvi turpat četros gadsimtos, sākot ar 17. gadsimtu līdz pat 20. gadsimtam.

 

Norta, Klēra. Un parādās Cerība. Angļu fantastikas romāns. [Rīga]: Prometejs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tas ir stāsts par jaunu sievieti, kuru neviens neatceras. Mani sauc Cerība Ardena, un tu noteikti nezini, kas es esmu. Bet mēs esam tikušies iepriekš — jau tūkstoš reižu. Tas sākās, kad man bija sešpadsmit. Tēvs aizmirsa aizvest mani uz skolu. Māte uzklāja galdu nevis četriem, bet trim. Draudzene paskatījās uz mani un redzēja svešinieci. Lai ko es darītu, lai ko teiktu, lai kādus noziegumus pastrādātu - tu nekad mani neatcerēsies. Tādēļ mana dzīve ir sarežģīta. Tādēļ es esmu bīstama. 

 

Okvela-Smita, Sāra. Maigā miega grāmata. Rokasgrāmata vecākiem par mierīgu zīdaiņu, mazuļu un pirmsskolas vecuma bērnu miegu. [Rīga]: Ģimenes psiholoģijas centrs Līna, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pirmie pieci gadi bērna audzināšanā mēdz būt satraukuma un raižu pilni, bet lielākajai daļai vecāku neviena cita problēma nešķiet tik nozīmīga kā miega trūkums. Nereti vecākiem, cenšoties balansēt starp vēlmi izgulēties un bērna vajadzībām, miega jautājums bieži pārvēršas par "cīņu". Taču tam tā nevajadzētu būt. "Maigā miega grāmata" piedāvā uzticamus, pierādījumos balstītus padomus, kā iejūtīgi risināt izplatītas miega problēmas, tostarp biežu mošanos, nakts šausmas un čurāšanu gultā, kā arī praktiskus ieteikumus, kas pielāgoti katram bērna attīstības posmam.

 

Pārksa, Adele. Nākotnes ēnas. Viens pēdējais noslēpums. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Augstas klases eskorta meitene Dora grasās pamest nodarbi, kuru reiz uzsāka nabadzības radīta izmisuma dēļ. Viņa ir iemīlējusies un drīz precēsies, un beidzot dzīvos normālu dzīvi. Atlicis tikai izpalīdzēt pēdējam klientam – uz vienu nedēļas nogali izlikties par viņa draudzeni. Pavadīt pāris dienu ekskluzīvā Francijas pilī un tad teikt ardievas pagātnei, turklāt ar krietnu naudas žūksni kabatā. Tomēr nekas neizvēršas, kā cerēts. Pilī sastaptie cilvēki šķiet savādi, Dora piepeši sāk aizmirst it kā notikušas sarunas, un pasūtītais taksis tā arī neierodas. Kas īsti šeit notiek, un kādēļ klients vēlējās nolīgt tieši Doru? Vai tiešām kāds ir uzzinājis noslēpumu, kuru viņa glabājusi gadiem ilgi.

 

Pataki, Elisone. Spožās dzīves aizkulises. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Misis Pousta, jūs vēlas satikt prezidenta kungs un pirmā lēdija... Ar šādiem vārdiem mēdza sākties gluži parasts vakars viņas dzīvē. Mārdžorija Merivetere Pousta bija izcila namamāte, talantīga uzņēmēja, veikla politisko sarunu vedēja, dāsna labdare, kaislīga mīļotā un krāšņa sieviete.

 

Pazolīni, Pjērs Paolo. Ielas zēni. Itāliešu romāns. Rīga: Aminori SIA, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Otrā pasaules kara izskaņā Roma ir drupās, visapkārt nabadzība, pilsētā joprojām vācieši, un policija cenšas aizkavēt zādzības, kas notiek uz katra soļa. Svelmainā jūlija rītā nomales puika Ričeto dodas uz baznīcu, lai saņemtu savu Pirmo komūniju. Necik ilgi, un viņš apzog aklu ubagu, bet par iegūto naudu noīrē laivu, lai kopā ar draugiem dotos izbraukumā pa Tibru… Slavenais itāļu kinorežisors Pjērs Paolo Pazolīni (1922-1975) romānā “Ielas zēni” stāsta par vienkāršo ļaužu likteņiem pagājušā gadsimta 50. gadu Romā. Romāns nelaipo savā vēstījumā, bet ataino pēckara dzīvi reizē skaudri un poētiski.

 

Popila, Aija. Kara laiku šūpuļi. Latviešu atmiņu tēlijums. [B.v. : b.i.], [201-].

Pieejams: JPB.
Romānā aprakstītie notikumi balstās uz 20. gadsimta Latvijas vēsturisko notikumu fona un ietver laiku no gadsimta sākuma līdz astoņdesmitajiem gadiem. Sižeti ir veidoti no dažkārt pavisam nejauši noklausītas sarunas, no kāda tuvinieka piedzīvotā notikuma atstāstījuma, no tā laika periodikā izlasītā. Tas viss ir papildināts ar manā iztēlē radīto notikumu pavērsieniem, kas savīti grodā stāstījuma pavedienā, ka dažkārt pašai jāpiedomā, vai tas tiešām tā notika, vai to esmu tikai iztēlojusies. Romāna notikumu gaita ir it kā piesaistīta Vircavas un Lielvircavas novadiem. Tomēr mājvietu nosaukumi ir izdomāti un gandrīz visi personu vārdi un uzvārdi arī izdomāti.

 

Priverts, Rolands. Nebaidies ne no kā. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. [Rīga]: Liegra, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Grāmata ir kontrabandista dzīves stāsts. Tas ir kā laikmeta dokuments, stāsts par vietu un laiku, kurā autoram bija lemts atrasties un dzīvot. Citiem vārdiem - tā ir stāsts par dzīvi ārpus sistēmas, ārpus sabiedriskās morāles "kastes" un bieži vien arī ārpus likuma. Ar to pietiktu, lai kāds cenzors norakstītu šo grāmatu kā nevēlamu vai pat bīstamu. Bet tas ir autora stāsts par savu dzīvi un šādā nozīmē to var uzskatīt par autentisku laikmeta liecību, kurai ir ne mazākas tiesības uz savu lasītāju un vietu Latvijas sociālajā atmiņā kā jebkurai citai laikmeta liecībai. Šis ir jubilejas izdevums, kas papildināts ar fotogrāfijām no seriāla "Nebaidies no ne kā" un dokumentālās filmas "Bolīvija. Pa kokas pēdām" filmēšanas aizkulisēm.

 

Puķe, Rojs. Piparēdiens. #pavienkāršo. 2. Pavārgrāmata. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata ir par to, kad ēdiena gatavošanai nav daudz laika vai gribas ko garšīgu. Mājas nutella... Cēzariona salāti... Banānu kečups... Citronu maizītes, karstie lavaša rullīši un daudz kas cits - oriģināli, bet vienkārši, veikli pagatavojami un gardi apēdami pēc garas darba dienas vai draugu kompānijā brīvdienās. Blogeris un sociālo projektu veidotājs Rojs jeb Pipars savā otrajā pavārgrāmatā paaugstina kulinārijas un garšas latiņu, nezaudējot draudzīgo stilu un rūpes par katra lasītāja labsajūtu. - Daļas numurs norādīts uz grāmatas muguriņas.

 

Purne, Zane. Istabas augi. Tava mājīgā zaļā oāze telpās. Dārzkopība. Rīga: Latvijas Mediji, 2022. 

Pieejams: JPB.

Tieši laikā! Telpaugi šobrīd ir viena no mājokļa modes tendencēm, kas tagad rudenī iegūst īpašu aktualitāti. Grāmatas “Istabas augi” autore, Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijas vadītāja Zane Purne apkopojusi gadiem uzkrātu pieredzi par piemērotiem augiem Latvijas klimatam un augšanas apstākļiem telpās. Tā apvieno kopēju intereses par ziedošiem, ēnu vai gaismu mīlošiem, dažādām telpām piemērotiem augiem – to augšanas prasībām, izskatu un kaprīzēm. Grāmatas beigās ir visbiežāk audzēto telpaugu alfabētiskais rādītājs ar foto un īsu aprakstu.

 

Rācene, Sandra. Saki ABC! Mācību materiāls latviešu valodā. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Mācību komplekts (mācību grāmata ar uzdevumiem un attēlu komplektu spēlei, darba burtnīca ar pielikumu radošajam darbam) domāta burtu apguvei. To var izmantot pirmsskolā un sākumskolā. Mācību grāmatā ietvertie attēli un uzdevumi mudina atpazīt parādības, kuru nosaukumā ir attiecīgais burts, un burtu formu, kā arī skaitīt lietas dabā. Izmantojot spēļu pielikumu, iespējams nostiprināt apgūto. Pirmsskolā šis komplekts palīdz apgūt prasmes, kas noteiktas MK noteikumos Nr. 716. (21.11.18.) vairākās jomās. Valodu mācību jomā tās ir atšķirt un nosaukt skaņas, apzīmēt skaņu ar atbilstošu burtu, kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā- klausīties un iztēloties, radīt un īstenot ideju daudzveidīgā darbībā, matemātikas mācību jomā- izteikt pieņēmumu par skaitu attēlos un priekšmetu kopās, skaitot to pārbaudīt, caurviju prasmē kritiskā domāšana un problēmu risināšana- lietot sadzīves darbību algoritmus, pašvadītas mācīšanās jomā- izvirzīt savas darbības mērķi, plānot darbību, sadarbības jomā- uzklausīt citus un izteikt savu viedokli. Komplektu var izmantot speciālājā izglītībā, valodas un matemātikas, un analogu caurviju prasmju apguvei. Grāmatu var lietot arī vecāki, kuri vēlas iemācīt bērniem burtus un uzlabot skaitīšana prasmes.

 

Rekulaks, Džeisons. Slēptie zīmējumi. Amerikāņu detektīvromāns. [Tallina]: Helios, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nesen izgājusi rehabilitācijas kursu, Melorija Kvina pieņem Teda un Kerolainas Maksvelu darba piedāvājumu kļūt par auklīti viņu piecus gadus vecajam dēlēnam Tedijam turīgā Ņūdžersijas priekšpilsētā Springbrūkā. Jau no pirmās dienas Melorija darbā jūtas labi. Viņai piešķirta pašai sava dzīvojamā telpa, viņa dodas ikvakara skrējienos un izbauda stabilitāti, ko sniedz jaunie darba apstākļi. Turklāt viņa lieliski saprotas ar Tediju, piemīlīgu, klusu un kautrīgu zēnu, kurš ne brīdi neizlaiž no rokām skiču albumu un zīmuli. Viņa zīmējumi nav pārsteidzoši – koki, trusīši, baloni. Taču kādu dienu viņš uzzīmē ko pavisam savādu: vīrieti mežā, kurš aiz sevis velk sievietes līķi.

 

Riekstiņš, Jānis. Latvijas attīrīšana no "pretpadomju elementiem" 1944.-1953. Dokumentu krājums. Vēsture. Rīga: LR Tieslietu ministrija, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dokumentu krājums sagatavots, pamatojoties uz Latvijas arhīvos atrastajiem slepenajiem dokumentiem, kas vēsta par padomju totalitārā režīma īstenoto noziedzīgo politiku - tā saucamo "pretpadomju elementu" likvidāciju. Latvijas attīrīšana no "pretpadomju elementiem" tās sovjetizācijas procesā bija viens no vissvarīgākajiem padomju varas īstenotajiem pasākumiem, kas aizsākās jau 1940. gadā. Dokumentu krājums sagatavots, pamatojoties uz arhīvos pieejamiem PSRS okupācijas laika atslepenotiem dokumentiem.

 

Roga, Kaspars. Kroplis. Latviešu spriedzes romāns. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Kroplis — pretīgs, slims, neglīts, atbiedējošs! Kaut ko tādu jūs izlasīsiet skaidrojošā sinonīmu vārdnīcā. Bet pastāv arī cits skaidrojums, cita atblāzma šim vārdam… Pirmais, kas mums ieduras smadzenēs rievās ir fiziskais kroplums, kas patiesībā nav tik pretīgs, kā tas otrais — tik nepamanāmais un dvēseli šķebinošais kroplums, ar kuru mēs sastopamies daudz biežāk un slēptāk, kā ar pirmo minēto! Ar prāta kroplumu un tam sekojošo rīcību! Katram stāstam ir sākums un beigas. Katrai rīcībai ir motīvs un sekas. Katrai rīcību sekai ir pretreakcija, kas noved pie jaunas rīcības un sekām un tā bezgalīgi… Nešķobīsimies citādo, atšķirīgo virzienā ar slēptu riebumu un nekropļosim savu dvēseli! Tots, sava atšķirīgā izskata dēļ, līdz 23 gadu vecumam ir uzaudzis slēgtā vidē — vecāku mājā, praktiski četrās sienās, ārpasauli iepazīstot tikai caur grāmatām, televīziju un internetu. Pienāk mirklis, kad abi vecāki pamet šo burvīgo pasauli un atstāj dēlam noslēpumu pilnu zīmīti ar mīklainiem pavedieniem. Visa viņa dzīve ir viens liels noslēpums un ir pienācis laiks pamest māju, lai saviem spēkiem atklātu patiesību par savu izcelsmi. Un ceļojums it kā pazīstamajā, bet tomēr tik svešajā pasaulē var sākties….   

 

Roja, Ženija. Ergonomika darbā ar digitālajām ierīcēm. Praktiskie padomi. Darba vide. Rīga: Latvijas Ergonomikas biedrība, 2022.

Pieejams: JPB.

Digitalizācija strauji ir ienākusi mūsdienu dzīvē. Cilvēks, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) ir nešķirams veselums. Tas ir normāls tehnoloģiju evolūcijas process, un tā ir mūsu dzīves realitāte. Vai tas ir labi vai sliktis Autori grāmatā aprakstījuši būtiskākos ergonomiskos risinājumus, strādājot ar digitālajām ierīcēm, tai skaitā darbā pie datora, strādājot/mācoties attālināti un klātienē, pievēršoties nodarbināto/izglītojošo veselības aizsardzības jautājumiem mijiedarbībā ar digitālajām ierīcēm.

 

Rokasgrāmata pret dezinformāciju: atpazīt un pretoties. Rīga: Valsts kanceleja, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rokasgrāmatai ir trīs daļas, un tās ir veidotas ar mērķi piedāvāt praktiskus ieteikumus un piemērus valsts pārvaldē, publiskajā sektorā, pašvaldībās nodarbinātajiem, pastiprināti arī pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, kā atpazīt manipulatīvas darbības un dezinformāciju informatīvajā telpā, kā no tām izvairīties un pretoties ar proaktīvu un reaģējošu rīcību, kā arī spēt atšķirt stāstus (vēstījumus) par Latviju, kas balstīti faktos un pierādījumos, no tiem, kas ir izdomāti vai sagrozīti. 

 

Rokpelnis, Jānis. Raksti. 2 sējumos. I. Dzeja. Rīga: Neputns, 2022. 

Pieejams: JPB.

Jānis Rokpelnis ir viens no savas paaudzes spožākajiem latviešu dzejniekiem, un viņa ieguldījums literatūras attīstībā, kurā iekļaujams arī redaktora, atdzejotāja, esejista un rakstnieka pienesums, primāri saistāms ar latviešu dzejas valodas iespēju paplašināšanu. Rakstu 1. sējums ļauj izsekot izcila dzejnieka rokraksta attīstībai vairāku gadu desmitu griezumā - no nepadomiskās agrīnās jaunrades līdz kristīgajam pavērsienam deviņdesmitajos un mākslinieciski augstvērtīgajiem mūsdienu darbiem. Izdevumā apkopots viss grāmatās publicētais, kā arī būtiskākais, kas palicis ārpus krājumiem, tostarp - alter ego Jāņa Kanālmalieša sacerējumi un krievu valodā radītie teksti, kas kopā demonstrē Rokpeļņa radošās biogrāfijas daudzveidību. - Teksts latviešu un krievu valodā. - Resurss sagatavots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Saturā dzeja no krājumiem: Zvaigzne, putna ēna un citi (1975); Rīgas iedzimtais (1981); Vilciens no pilsētas R. (1986); Līme (1991); Jānis Kanālmalietis. Izmeklētas dzejas; Klātbūtne (1999); Vārti (2004).

 

Rožkalne, Anita. Brīvie vektori. Versija par Gundegu Repši. Biogrāfija. Rīga: Dienas Grāmata, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Anita Rožkalne pie Gundegas Repšes un viņas prozas kopš 90. gadu sākuma atgriezusies vairākkārt. Šis apstāklis ļāvis radīt dziļu, plašu un vienlaicīgi niansēs precīzu un pārliecinošu ieskatu rakstnieces sarežģītajā personībā, radošajā darbībā un tekstos. "Brīvie vektori" ir inovatīvs un aktuāls darbs, tā nozīmīgumu pasvītro gan skaidrā metodoloģiskā pieeja, gan tai pašā laikā literāri izsmalcinātais stils. Tādēļ A. Rožkalnes monogrāfija par Gundegu Repši vērtējama kā izcils mūsdienu latviešu literatūrzinātnes sasniegums. 

Zirgskābene puķu vāzē; Spoguļa motivācija; Mantojums; Virziena meklējumi; Virsotņu izjūta; Tālais sauciens; Jauns apliecinājums; Vektoru brīvība.

 

Rubenis, Juris. Desmit baušļi. Jura Rubeņa esejas. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Iespējams, kādam var šķist, ka "baušļu" jēdziens ir novecojis. Tomēr baušļu principi joprojām ir ikvienas ētikas sistēmas pamatā. Juris Rubenis tos sauc par dziļiem cilvēka esību balstošiem principiem. Baušļi iedalāmi divās grupās. Pirmie trīs runā par cilvēka un Dieva attiecībām, pārējie septiņi - par cilvēku savstarpējām attiecībām. Šī grāmata ievada izpratnē un ļauj veidot savu redzējumu par baušļiem, ētiku un attieksmi. Tā ir kā aizraujoša saruna par dzīvi, kas ieinteresē un rosina domāt plašāk.

 

Skalberga, Inga. LEAN organizēta darbavieta: 6S. Praktiskie padomi. Uzņēmējdarbības menedžments. Rīga: Latvijas Ergonomikas biedrība, 2022.

Pieejams: JPB.

LEAN jeb "taupīgā domāšana" nozīmē efektīvu biznesa vadīšanu organizācijā, tā ir spēja paveikt vairāk, veltot mazāk laika, resursu un pūles. Grāmatā autori aprakstījuši LEAN metodes 6S būtiskākos principus un praktiskos padomus, kas palīdzēs uzlabot labklājību, drošību un veselību, darba ražīgumu un biznesa efektivitāti mūsdienu organizācijās.

 

Strēlerte, Veronika. Raksti. 3. sējums. Rīga: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Atzīmējot V. Strēlertes 110. dzimšanas dienu, LU LFMI apgāds laidis klajā viņas Rakstu 3. sējumu. Trešais sējums aptver visu dzejnieces paveikto laikposmā no 1952. gada līdz mūža beigām. Tajā ietverti dzejoļi no krājumiem "Žēlastības gadi" un "Pusvārdiem", ārpus krājumiem palikusī dzeja, atdzejojumi, raksti par literatūru, bērnības atmiņu tēlojumi, publicistika un vēstules. Ietverts arī V. Strēlertes dēla, dzejnieka Pāvila Johansona atmiņu tēlojums par māti un tēvu (esejistu Andreju Johansonu). Sējumu papildina komentāru daļa, kurā sniegtas ziņas ne vien par darbu pirmpublicējumiem un to tekstoloģiskajām atšķirībām no krājumos publicētajiem tekstiem, bet arī par trimdas dzīves notikumiem un personām. 

 

Struka, Ieva. Par skaisto un aplamo dzīvi. (Es esmu... Anšlavs Eglītis). Monogrāfija. Rīga: Dienas Grāmata, 2022. 

Pieejams: JPB.

Ievas Strukas monogrāfija vēsta par latviešu rakstnieku, dramaturgu un gleznotāju Anšlavu Eglīti. Recenzents K. Vērdiņš saka: "Par galveno monogrāfijas nopelnu uzskatu tās izlasīšanas gaitā rasto pārliecību, ka Eglīša popularitātes iemesli meklējami viņa ciešajā saistībā ar Latvijas 20. gadsimta vēsturi. Nācis no pazīstama, taču odioza rakstnieka ģimenes, sadarbojies ar sava laika pazīstamākajiem Latvijas mākslas un literatūras pārstāvjiem, Eglītis bija viens no retajiem latviešu rakstniekiem, kura pamatdarbs trimdā ASV ilgus gadus bija rakstniecība latviešu valodā". 

 

Šlinks, Bernhards. Atvadu krāsas. Vācu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Stāsti par atvadām, kuras nomāc, un par atvadām, kuras atbrīvo, par mīlestības veiksmēm un neveiksmēm, par uzticēšanos un nodevību, par draudīgām un uzveiktām atmiņām un par to, ka nepareizajā dzīvē var slēpties pareizā, bet pareizajā – nepareizā. Stāsti par cilvēkiem dažādos dzīves posmos, par viņu bailēm, sarežģījumiem un cerībām. Deviņi stāsti, kas pārsteidz, samulsina un aplaimo.
Mākslīgais intelekts; Pikniks ar Annu; Brāļa un māsas mūzika; Amulets; Mīļotā meita; Vasara uz salas; Daniel, my Brother; Vecuma plankumi; Gadadiena.

 

Šveicere, Elke. Ziemassvētku runcis. Vācu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Veiksmīgajai juristei Laurai, kura nekad nav vēlējusies mājsaimnieces lomu, negaidīti nākas parūpēties par trim māsas bērniem. Sākotnēji Laura ir pārliecināta, ka netiks ar uzdevumu galā, taču, tā kā viņa māsas bērnus ļoti mīl, Laura ir apņēmusies darīt visu, lai tiem dotu vislabākās mājas. Un, it kā jau nebūtu gana grūti, visam pa vidu vēl pieklīst mazs runčuks, un arī jaunais kaimiņš sāk sagādāt pamatīgas galvassāpes. Taču tad viss mainās, un drīz vien tik ļoti pragmatiskā Laura saprot, ka Ziemassvētku brīnums tik tiešām pastāv. Brīnišķīgs Ziemassvētku romāns, kas ļauj noticēt mīlestībai.

 

Taulzs, Eimors. Džentlmenis Maskavā. Amerikāņu romāns. Rīga: Aminori, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Eimora Taulza romāna darbība norisinās Krievijā. Grāfs Aleksandrs Rostovs 1922. gadā nonāk boļševiku tribunāla priekšā. No nāvessoda viņu izglābj kāds pirms gadiem sacerēts dzejolis revolucionārās noskaņās. Rostovam tiek piespriests arests neparastā izsūtījuma vietā – viesnīcā "Metropole", kuru viņam nav tiesību atstāt. Nekad. Grāfam Rostovam jāpielāgojas dzīvei jaunajos apstākļos, un pamazām viņš aptver, ka džentlmenis nevar būt "bijušais". 

 

Tiesiskās vienlīdzības princips: Latvijas Republikas Satversmes 91. pants. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Satversmes 91. pants ir būtisks Satversmē iekļauts instruments, kas tiek lietots, lai Latvijā veidotu un koptu iekļaujošu sabiedrību. Ikviens ir vienvērtīgs - tā ir Satversmes 91. panta esence!

 

Tumans, Harijs. Antīkie tēli Rīgas ielās. Arhitektūra. Rīga: LU akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Skaistajā un bagātīgi ilustrētajā 576 lappušu izdevumā iekļauts Harija Tumana, vēstures zinātņu doktora un LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesora, daudzu gadu rūpīgu pētījumu rezultāts – Rīga jaunā skatījumā, nevis no mākslas vai vēstures skatpunkta, bet caur antīkās kultūras elementiem tās arhitektūrā.


 

Uresina, Liene. Ar tevi viss ir kārtībā. Kā pārstāt baidīties un beidzot sākt dzīvot. Rīga: Autora izdevums, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Es ticu, ka katrai sievietei ir jāprot pateikt pašai par sevi: Ar mani viss ir kārtībā. Ja tu tam piekrīti, šī grāmata domāta tev. Ja tu tam galīgi nepiekrīti, šī grāmata pavisam noteikti domāta tev. Šī nav grāmata, kurā es glaudīšu tavu galvu (lai gan ļoti labprāt to izdarītu) un žēlastības pilnām acīm teikšu turpināt, kā sākts, jo, redz, ar tevi viss ir kārtībā. Šī ir grāmata, kurā es vedīšu tevi tikties pašai ar sevi, lai tu pa īstam noticētu tam, ka tevī ir viss, lai dzīvotu piepildīti, harmoniski, laimīgi. Jā, katra (katra!) sieviete ir pelnījusi dzīvot laimīgu un piepildītu dzīvi. Nē… Ļauj man palabot – katrai sievietei IR jādzīvo laimīga un piepildīta dzīve. Tāds ir mūsu pienākums jau no brīža, kad ienācām šajā pasaulē. Šī grāmata ir veidota tā, lai tu saprastu, kā to paveikt. Kāpēc tu neesi tur, kur gribi būt& Kāpēc tu ciet un pārdzīvo Kāpēc meklē atbildes tur, kur to nav Tāds liktenisi Sakritībae Karma Iespējams… Ir tikai viena lieta, kas tev jāatceras ik rītu, atverot acis – tu esi savas dzīves veidotāja. Tu esi tā, kura var mainīt jebkurus esošos apstākļus. Ne tas, kā tu izskaties, ne tas, no kurienes nāc vai kāda ir tava pagātne, nenosaka to, kas tev ir iespējams. Tas ir atkarīgs tikai un vienīgi no tevis pašas. Ja tu nevadi savu dzīvi, to noteikti dara kāds cits. Taču ir laiks to mainīt. Ir laiks ņemt grožus savās rokās, piešķirt dzirksti savām emocijām un apgriezt pasauli kājām gaisā. Ir laiks būt brīvai. Ir laiks būt laimīgai.

 

Vigāna, Delfīne de. Bērni ir karaļi. Franču romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Savā jaunākajā gandrīz trillera cienīgajā psiholoģiskajā romānā Delfīne de Vigāna caur divu sieviešu diametrāli atšķirīgo likteņu prizmām ļauj palūkoties aiz sociālo tīklu radītā mūsdienu sabiedrības portreta – kad vīzija par slavu un veiksmi ir vien mānīga ilūzija, kas ne tikai aizēno patiesas vērtības, bet iedragā un pat izposta cilvēku dzīves. Skolas gados Melānija Klo ir pārņemta ar realitātes šovu solīto spozmi un slavu, taču pašas mēģinājumi ielauzties šajā žilbinošajā pasaulē nevainagojas panākumiem. Paiet vairāki gadi, Melānijai šķietami ir viss, ko viņa ir vēlējusies – vīrs, divi piemīlīgi bērni un krāšņa dzīve Parīzes piepilsētā, ko nodrošina pašas izlolotais YouTube kanāls. Taču tajā nemitīgi rādītā idille sabrūk, kad tiek pastrādāts noziegums, kura motivāciju cenšas atšķetināt valsts prasmīgākie izmeklētāji, arī talantīgā dokumentētāja Klāra. Atklājas sen glabāti noslēpumi, pāridarījumi un aizvainojumi.

 

Viljoldo, Alberto. Atjauno savu ķermeni. Garīgums un augu spēks tavai veselībai. Dziedniecība. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Ar Viljoldo jauna ķermeņa programmu dažu dienu laikā var uzlabot pašsajūtu un jau pēc nedēļas sākt visa ķermeņa attīrīšanos un atjaunotni. A. Viljoldo dzīvē bija sasniegti augstākie karjeras un personiskie mērķi, kad viņš piepeši nedziedināmi saslima. Taču Viljoldo nepadevās, bet lika lietā gan savas zinātnieka, gan šamaņa prasmes. Grāmatā viņš stāsta par atveseļošanos un dalās pieredzē, kā ar superproduktu palīdzību attīrīt no toksīniem smadzenes un visu organismu, kā harmonizēt savus enerģijas laukus, atbrīvoties no garu ierobežojošiem pagātnes naratīviem un uzsākt ceļu uz atdzimšanu.

 

Zīle, Monika. Tumšā puse. (Vakara romāns; 2022/10 (280). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.

Pirms 20 gadiem tobrīd vēl pusaudzi Meritu Kronbergu kopā ar māti vietējās skolas direktore ar kaunu padzina no Robežiem. Tagad jaunās sievietes ceļš nejauši ievijies atpakaļ pagātnes īslaicīgajā dzīvesvietā, ne tikai atraujot vaļā šķietami sen aizvilkušās dvēseles rētas, bet arī piedāvājot iespēju tās pilnībā sadziedēt – vai arī atriebties agrākajiem pāridarītājiem. Pa kuru ceļu iet, kuru pusi izvēlēties: gaišo vai tumšo?

 

Zilgalvis, Jānis. Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajā Ogres rajonā. Rīga: Neputns, 2022. Turpinot aizsākto darbu pie sakrālās mākslas un arhitektūras mantojuma apzināšanas, Jāņa Zilgalvja grāmatā aptverta vēsturiskā Ogres rajona teritorija, aplūkoti dievnami tajā ietilpstošajos novados — Ikšķiles, Ogres, Lielvārdes un Ķeguma. Kopā apskatīti 26 objekti. 

Pieejams: JPB.
Aderkašu Sv Marijas Magdalēnas pareizticīgo baznīca (Latvija). Ikšķiles viduslaiku baznīca (Latvija). Madlienas evaņģēliski luteriskā baznīca. Meņģeles evaņģēliski luteriskā baznīca. Ikšķiles Svētā Gara pareizticīgo baznīca (Latvija). Ikšķiles Sv Meinarda evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Ikšķiles Sv Sīmaņa un Jūdas baznīca (Latvija). Jumpravas Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Krapes evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Krapes kapu kapliča (Latvija). Krapes Sv Arsēnija pareizticīgo baznīca (Latvija). Lielvārdes evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Lielvārdes Sv Nikolaja pareizticīgo baznīca (Latvija). Lindes-Birzgales evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Madlienas (Kapukalna) saiešanas nams (Latvija). Madlienas Veco kapu kapliča (Latvija). Meņģeles kapu vārtu kapliča (Latvija). Ogres evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Ogres kapu kapliča (Latvija). Ogres evaņģēliski luteriskā kapela (Meža kapela) (Latvija). Ogres Svētā Meinarda Romas katoļu baznīca (Latvija). Ogres Sv Elizabetes evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Suntažu evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). Suntažu pareizticīgo baznīca (Latvija). Tomes evaņģēliski luteriskā baznīca (Latvija). 

 

Svešvalodās

 

Baranauskas, Tomas. Semigallia during the period of the Crusades. Vēsture. Vilnius: Ex Arte, 2022.

Pieejams: JPB.

The period of Zemgale history - the 13th century has left deep imprints in historical sources, it reveals the courage and aspirations of the Zemgales for freedom.

 

Baranauskas, Tomas. Žiemgala kryžiaus karų laikotarpiu. Vēsture. Vilnius: Ex Arte, 2022.

Pieejams: JPB.

Žiemgalos istorijos laikotarpis – XIII amžius istoriniuose šaltiniuose paliko gilius pėdsakus, atskleidžia žemgalių drąsą ir laisvės siekius.

 

Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės aktai. Acta episcopatus Seloniensis et Semigalliensis. Vēsture. Pasvalys: Pasvalio krašto muziejus; Joniškis : "Simkala", 2021.

Pieejams: JPB.

Iki šiol tęstinio projekto „Žiemgala XIII amžiaus dokumentuose“ rėmuose yra išleisti trys leidiniai, apimantys Žiemgalą („Žiemgalos aktai = Acta Semigalliae“, 2014) ir jos rytinį bei vakarinį kaimynus – Sėlą bei Kuršą („Sėlos aktai = Acta Seloniae“, 2015; „Kuršo aktai = Acta Curoniae“, 2017). Šiais leidiniais geografiškai padengta trijų istorinių ryšių glaudžiai susietų šiaurinių baltų genčių teritorija, kurią aprašantys XIII a. dokumentai labai glaudžiai persipynę tarpusavyje ir juose beveik visada galima rasti informacijos apie Žiemgalą. Tačiau susidarė tam tikras chronologinis nenuoseklumas: „Kuršo aktai“ apima 1230–1254 m. laikotarpį ir užsibaigia data, nuo kurios leidinio „Žiemgalos aktai“ dokumentai, apimantys 1254–1272 bei 1416m., ir leidinio „Sėlos aktai“ dokumentai, apimantys 1254–1392 m. laikotarpį, tik prasideda.

 

Zemkauskas, Rytis. Tales of the Beast of Kaunas. Lietuviešu literārās pasakas. Kaunas: Všļ Kaunas, 2022.

Pieejams: JPB.

The fairytale book of the mythical Beast of Kaunas and his adventures. This book promotes knowledge of Kaunas, the European Capital of Culture 2022, and its values, for English speaking audiences.

 

Žiemgalos vyskupystės aktai. Acta episcopatus Semigalliensis. Vēsture. Pasvalys: Pasvalio krašto muziejus; Joniškis: "Simkala", 2022.

Pieejams: JPB.

Šis dokumentų rinkinys tęsia pažintį su Sėlos ir Žiemgalos vyskupystės istorija ir atspindi naują jos etapą, kai vyskupystė jau buvo vadinama tik Žiemgalos vardu, o audringa jos trečiojo vyskupo Balduino Alniečio veikla sudrebino visą Livoniją ir aidėjo Europoje. Šio vyskupo ir popiežiaus legato pretenzijos įvesti savo tvarką Livonijoje turėjo išskirtinę reikšmę Livonijos ir net Lietuvos istorijai. Žiemgalos vyskupo pareigas Balduinas vykdė trumpai (1232–1236 m.), bet tai buvo labai audringas laikotarpis, palikęs nemažą pluoštą dokumentų. Ir nors Balduinas sukėlė tikrą krizę Livonijoje, jo veikla buvo nutylėta Livonijos kronikų ir prieš mūsų akis iškyla visų pirma iš čia skelbiamų dokumentų pluošto. 

 

Гущин, Виктор Иванович. История Елгавы, 1561-1795. Книга 5. Франческо Растрелли и Митава. 1737-1740 и 1764-1770. Vēsture. Очерки истории города в рассказах для детей и взрослых. Рига: Балтийский центр исторических и социально-политических исследований, 2022.

Pieejams: JPB.

История Елгавы XVIII в. навсегда связана с именем выдающегося российского архитектора итальянского происхождения Франческо Растрелли. В начале своего творческого пути он начал строить великолепный дворец в стиле барокко для герцога Эрнста Иоганна Бирона в Митаве. Здесь же он нашел приют и продолжал работу в последние годы своей жизни, ознаменовавшиеся завершение строительства Митавского дворца и создание проекта Православного собора (1767). 

 

Риекстиньш, Янис. Преступления оккупационной армии СССР в Латвии 1940-1990. г. Сборник документов. Рига: Министерство юстиции ЛР, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Задача сборника документов Преступления оккупационной армии СССР в Латвии 1940-1990 раскрыть совершонные солдатами и командирами оккупационной армии СССР преступления против мирного коренного населения Латвии, их личного, а также государственного имущества.
    

 

Шолк, Мария. 18+. Krievu romāns. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.

Наконец меня услышали! Наконец меня кто-то понял! Наконец я вижу себя со стороны! Эта книга про меня, про тебя и про неё. Даша? Даша — это каждая из нас. Даша — это я. Эта книга обо мне. Ну ладно, не так уж всё и печально! Ведь жизнь надо прожить так, чтобы стыдно было рассказать, но приятно вспомнить! И всё же… Наверное, 18 парней это too much! Ну почему мы всегда влюбляемся не в тех? И почему меня никто не любит? Почему я люблю его больше, чем он меня? Или всё-таки он меня больше, а я просто капризная? Может и так! И всё-таки, почему меня никто не любит? Сколько это уже может продолжаться? Скольким я должна себя отдать, чтобы перестать ошибаться? Когда уже я встречу ЕГО? Так вот же он! Хотя нет! Где я, а где он? Какой он получается по счёту? Ну нет уж, тут нельзя ошибаться. Переспать с 18 парнями… А у вас их сколько было?

 

Jaunajiem lasītājiem  

 

1000 vārdi angļu valodā. Bilžu vārdnīca bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā koši ilustrētajā un izglītojošajā grāmatā angļu vārdi ir sakārtoti atbilstoši dažādiem tematiem, lai jaunos vārdus būtu vieglāk iegaumēt un mācīšanos padarītu vieglu un aizraujošu. Grāmatai ir digitāls papildsaturs, kam var piekļūt ar QR kodu.

 

Apšeniece, Leontīne. Saules dārzs. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kas aug Saules dārzā – bērnības zemē? Viss! Darbiņi un blēņas, pasakas un dziesmas, saules glāsti un vēja stāsti. Visi gadalaiki, mākoņu pilis, līksmi svētki un daudz siltas mīlestības gan no zemes, gan Debesīm. Leontīnes Apšenieces dzejoļi bērniem ļoti patīk, jo tie ir sižetiski, asprātīgi, sirsnīgi, ritmiski un atskaņām bagāti. Tos ir viegli lasīt un vienkārši iemācīties no galvas. Šī dzejas izlase noderēs mājās, bērnudārzā un skolā – atmiņas vingrināšanai, valodas prasmju attīstīšanai, publiskās runas pilnveidei un, protams, aizrautīgai lasīšanai un sirds priekam. 

 

Baterfīlda, Moira. Kā dzīvo bites. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
Lido līdzi Bitītei Dūcītei un neaizmirstamā ceļojumā iepazīsti rosīgās, dūcošās bišu pasaules noslēpumus...bzzz! Vai zināji, ka bitēm patīk dejot un ka tām ir apbrīnojama oža? Šajā grāmatā tu iepazīsi stāstus par bitēm no visas pasaules, uzzināsi, kā bites nāk pasaulē, kā iekārto savas ligzdas un kāpēc šīs dūcējas mums visiem ir tik svarīgas.

 

Bergstrema, Gunilla. Alfons un Milla. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Daudziem puišiem šķiet garlaicīgi rotaļāties ar meitenēm. Alfons gan tā nedomā. Milla allaž izgudro jaunas rotaļas. Viņiem kopā ir ļoti jautri.

 

Bērants, Bens. Bambuss ir lēēēns. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pie finiša līnijas atsteigušies skrējēji gaidot Bambusu... Bet mazajam pandam laiks visbiežāk velkas lēnām, tāpat kā viņš pats. Taču drīz džungļu sacīkstēs notiks kaut kas neticams. Kas? Lēēēni atšķir šo bilžu grāmatu, un uzzināsi.

 

Bormane, Daiga. Lilijas piedzīvojumi. Glābjot gandrijus. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Avots, [2022?].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis ir sirsnīgs stāsts par meitenes Llilijas piedzīvojumiem, pārceļoties uz jaunu dzīves vietu, tālu prom no iepriekšējās. Pārceļoties Lilija satiek mazo, pūkaino Gandriju, kur viņas pirmais piedzīvojums sākas ar jaunu draudzību un krāsainiem notikumiem cīņā pret Grijiem. "Lasi! Iztēlojies! Atbildi uz jautājumiem! Zīmē!".

 

Burtu gliemezītis. Galda spēle bērniem. Pie burtiem tiku, vārdus kopā liku! Apgūsti burtus, attīsti lasītprasmi, pārvaldi naudas līdzekļus. Sigulda: Gcard-online SIA, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Burtu Gliemezītis ir aizraujoša un izglītojoša galda spēle, kura neatstās vienaldzīgu nevienu ģimenes locekli! Spēle palīdz bērniem interesantā veidā apgūt latviešu alfabētu, attīstīt lasītprasmi, kā arī nostiprināt saskaitīšanas un atņemšanas darbības. Šī spēle ir kā piedzīvojums ar apslēptiem uzdevumiem un pārsteigumiem, kurus gribas vēl un vēl... 1 spēles laukums, 20 vārdu kartiņas, 4 spēlētāju figūriņas, 1 metamais kauliņš, 60 dāvanu un jautājumu zīmju kartiņas, 66 burtu kārtis, 40 maiņas kartiņas, 4 mājiņu kartiņas, 1 šerifa nozīmīte, 150 spēļu naudas vienības, 100 burtu slēpņi. 

 

Dinozauri. Lielā ilustrētā grāmata. Dabaszinības bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vairāk iepazīsti šos aizvēsturiskos dzīvniekus! Lai cik pārsteidzoši šķistu, bet cilvēki uz Zemes dzīvo 3-4 miljonus gadu, savukārt dinozauri pa šo planētu staigāja - ilgi, ilgi pirms cilvēkiem - aptuveni 150 miljonus gadu! Tādēļ ir vērts par tiem atcerēties! Šajā grāmatā tu atklāsi pirmos dinozaurus - tādus kā hererazaurs vai eoraptors -, kas dzīvoja triasa periodā, kā arī juras perioda milzīgos augēdājus, piemēram, diplodoku, un krīta perioda lielos plēsoņas, piemēram, karalisko tiranozauru. 

 

Dūmiņš, Edgars. Divi rūķīši. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādā mazā namiņā dzīvo divi rūķīši – Kukū un Tutū. Kukū ir apzinīgs – gluži kā vecākais brālis ģimenē. Viņš labprāt palīdz citiem un bieži pēta grāmatas par zvēriņiem. Viņš ir ļoti jauks un labsirdīgs. Tutū ir varen jautrs un nebēdnīgs rūķītis. Dažreiz viņam prātā blēņas, tomēr viņš ir arī mīļš un līdzjūtīgs. Abiem kopā dienas paiet darbīgi. Viņiem patīk sēņot, vizināties ar zirdziņu, cept kartupeļu pankūkas, uzņemt ciemiņus, iepriecināt draugus un reizēm apgūt kaut ko jaunu un noderīgu. Atver grāmatu, iepazīsties ar rūķīšiem un piedalies viņu darbos un rotaļās arī tu!

 

Hansa Kristiana Andersena brīnumainās pasakas. Dāņu pasakas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Jau gandrīz divsimt gadus daudzās jo daudzās mājās, kurās dzīvo bērni, ar aizrautību tiek lasītās Hansa Kristiana Andersena pasakas. Mazmazītiņā Īkstīte, smalkā princese, kas sajuta mazu zirnīti caur daudziem pēļiem, cūkgans, kurš izrādījās īsts princis... Sastapšanās ar šiem un citiem pasaku varoņiem bērnus ne vien izklaidē, bet arī stiprina viņos tādus tikumus kā godīgums, centība, drosme, līdzcietība, kā arī palīdz iemīlēt grāmatas un lasīšanu.

 

Heigs, Mets. Ziemassvētku zēns. Angļu romāns bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vienpadsmit gadus vecais Nikolass, kuru tēvs mēdz saukt par Ziemassvētku zēnu, savā dzīvē saņēmis tikai divas dāvanas – koka ragavas un rāceņa lelli. Tomēr viņš ir laimīgs, jo tās gatavojuši viņa mīlošie vecāki. Bet kādu dienu, kad tēvs neatgriežas, kā bija solījis, Nikolass dodas uz Ziemeļpolu viņu meklēt. Pa ceļam zēns iedraudzējas ar īgnu ziemeļbriedi, uzveic draudīgu trolli un atklāj maģisko elfu ciemu Elfhelmu, kuru var saskatīt tikai tas, kurš no sirds tic. Taču liels ir Nikolasa pārsteigums, ka elfu zeme ir pavisam citāda, nekā viņš bija iedomājies, – tajā pat Ziemassvētkos ir aizliegts priecāties. Un Nikolass, iespējams, ir vienīgais, kurš var vērst visu par labu.

 

Kērkems, Tonijs. Arboretum. Laipni lūgti muzejā. Dabaszinības bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis muzejs ir vienmēr atvērts un var lepoties ar iespaidīgāko koku kolekciju pasaulē, sākot no milzu baobabiem un majestātiskiem dižozoliem līdz pat citronkokiem un dekoratīvajām ābelēm, kas rotā mūsu dārzus. Kokiem ir nenovērtējama loma mūsu dzīvē, tie gādā par gaisu, ko elpojam, dod pārtiku, celtniecības materiālus un ārstniecības līdzekļus, iedvesmo mūs un spēcina. Apceļo zemeslodi, izstaigā mežus un iepazīsti visu pasaules reģionu kokus! Kad parādījās pirmie koki uz Zemesr Kā koki pielāgojas skarbiem klimata apstākļieme Kā tie vairojas, sazinās savā starpā un sadarbojas ar sēnēma Iepazīsti koku noslēpumaino un fascinējošo pasauli!

 

Klings, Marks Uve. Diena, kad tētis pārrunāja kutelīgus jautājumus. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mammai un tētim vajadzīga romantiska nedēļas nogale. Tifānijai tāda vēl nav bijusi nepieciešama. Arī Maksim ne. Taču abu māsai Luīzei jau ir 17, un viņa ar draugu pošas romantiskā nedēļas nogales pārgājienā. Tādēļ tētis vēlas ar jauniešiem pārrunāt dažus kutelīgus jautājumus. Kāpēc mamma izrādās runīgāka par tēti, kāds tam sakars ar peldošiem spermatozoīdiem un ceļojošām olšūnām, un kādēļ kaimiņš Jens bez smieklu lēkmes nekad vairs nevarēs iespraust rozetē kontaktdakšu - par to lasiet visjautrākajā izzinošajā grāmatā, kas redzēta kopš Lielā Sprādziena. 

 

Kosmoss. Pēti un darbojies! Atlants bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Planētas, pavadoņi, zvaigznes, melnie caurumi, raķetes, astronauti, satelīti un kosmosa kuģi. Izzini kosmosu jautrā un interaktīvā veidā! Grāmata ar lielu interaktīvu salokāmo karti.

 

Kunnass, Mauri. 12 dāvanas Ziemassvētku vecītim. Somu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Brīnumaina, krāšņa un sirsnīga grāmata – kā īsti sapņu Ziemassvētki! Ville, mazais rūķu puika, vēlas iepriecināt Ziemassvētku vecīti. Taču kā? Līdz Korvatunturu lielajiem svētkiem atlikušas tikai divpadsmit dienas, kad Ville nolemj pasniegt Ziemassvētku vecītim dāvanu ik dienu pirms Ziemassvētkiem. Un tā arī notiek, lai arī ne viss izdodas, kā bija iecerēts. Katrs Villes stiķis visiem Korvatunturu iemītniekiem rada labu omu un svētku noskaņojumu.

 

Lunde, Paul. Sniega māsa. Ziemassvētku stāsts. Norvēģu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Drīz būs Ziemassvētku vakars, kas ir arī Juliana dzimšanas diena. Parasti tā ir pati labākā diena gadā, kad izgreznota eglīte, aizdegtas svecītes, gaisu piepilda mandarīnu un piparkūku smarža un kamīnā sprakšķ uguns. Taču šogad nekas nav kā parasti. Kopš nomira Juliana vecākā māsa Jūni, viņa ģimeni ir pārņēmušas lielas bēdas, un Julians domā, ka Ziemassvētki gluži vienkārši tiks atcelti. Kādu dienu Julians satiek dzīvespriecīgo Hedvigu. Meitene atgādina viņam, cik jauki var būt Ziemassvētki, un viņš sāk ticēt, ka svētki tomēr varētu notikt. Taču mājai, kurā dzīvo Hedviga, ir kāds noslēpums. Un kas ir savādais vecais vīrs, kurš aizvien tur uzrodas? Un ko īsti Hedviga slēpj?

 

Lūsiņa, Signe. Jelgavas pasakas. Latviešu pasakas bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mēs varam mīlēt tikai to, ko pazīstam. Tāpēc, lai teiktu: ''Es mīlu savu pilsētu!'', vispirms tā jāiepazīst - jāizzina vēsture, kultūra, ievērojamu pilsētnieku dzīvesstāsti un devums tautai. ''Jelgavas pasakas'' ļauj ieskatīties šīs skaistās un senās pilsētas dzīvē no cita skatu punkta un mudina jaunākā vecuma lasītāju pētīt dziļāk gan vēsturiskos notikumus, gan izcilo cilvēku mūža gājumu. 
Vecais, gudrais vīrs; Jelgava deg; Lielā rakšana; Zaļa dzīvošana; Naglas, naglas, visur naglas!; Čuk, čuk bānis jeb ķīķā, ķīķā; Akas vāks; Roze mīl Jāni; Skumjais vientuļnieks; Rīga dimd; Elziņa un gailis; Alnis un Tulpe; Ar gaisa balonu kosmosā; Latviešu teātra tēvs; Tējas namiņa gariņš atrod draugu; Vai visas mušas ir skaistuma mušas?; Mazā atraitnīte; Mīlestības vēstule; Laika rata vakara izklaides. 

 

Mazulis mācās. Krāsas. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata būs lielisks palīgs bērnam, kurš iepazīst apkārtējās pasaules krāsas. Visi attēli ir piemēroti mazuļa redzei, tie ir izteiksmīgi un viegli uztverami. Komplektā ar grāmatu ir 12 figūras, kuras jāievieto tām paredzētās vietās grāmatas lapās. Grāmata paredzēta bērniem no 1 gada vecuma. 

 

Mazulis mācās. Vārdiņi. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata būs lielisks palīgs bērnam, kurš iepazīst apkārtējo pasauli un mācās nosaukt vārdos dažādas lietas. Visi attēli ir piemēroti mazuļa redzei, tie ir izteiksmīgi un viegli uztverami. Komplektā ar grāmatu ir 12 figūras, kuras jāievieto tām paredzētās vietās grāmatas lapās.

 

Morkūns, Gendrutis. No nomdirša dzīves. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nesteidzieties grāmatu nosodīt par to vien, ka tai ir diezgan ērmots nosaukums. Pasaulē ir bezgala daudz cilvēku ar neparastu vārdu, augu ar dīvainām lapām un suņu ar īpatnēju asti. Un tie visi dzīvo, dažs pat jūtas laimīgs. Šī grāmata ar itin visu – vāku, muguriņu, lappusēm, burtiem un, bez šaubām, nosaukumu – parāda to, cik ļoti tā vēlējās izstāstīt šo stāstu kopš mirkļa, kad, ieraudzījis pirmo nomdirsi, sēdos to rakstīt. Jau rakstīšanas laikā nosaukums pielipa pie vāka, bet dažu burtu krāsa iespiedās pat pēdējā lappusē. Tā nu nevarēju atteikties no dīvainā nosaukuma. It īpaši tāpēc, ka redzēju: grāmatai tas patīk.

 

Nekārtības rūķīša enciklopēdija. Interesantākie izgudrojumi. Uzziņu līdzeklis bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Visapkārt mums ir milzum daudz lietu, bet vai kāds zina, kā tās darbojas? Kad radušās ziepes, un kurš gudrinieks uzkonstruēja pirmo ledusskapi? Nekārtības rūķitis steidz visu noskaidrot. Vai vēlies to darīt kopā ar viņu? Sēdies laika mašīnā un ceļo pa visu cilvēces vēsturi no senajiem laikiem līdz pat mūsdienām! Uzzināsi, kādi izgudrojumi un kad ir radīti, kā tie darbojas un kā mainīja attiecīgā laika cilvēku dzīvi. Sarežģītākie izgudrojumi grāmatā ir atzīmēti ar īpašu simbolu, tāpēc nerauc degunu un paskaties uz tiem uzmanīgāk. Vai esi gatavs? Tevi gaida lielisks iepazīšanas piedzīvojums – no pirmās adatas līdz lidojošam dronam.

 

Paltanavičs, Selemons. Putni, putni. Biežāk sastopamie Latvijas un Lietuvas putni. Ar putnu balsīm. Rīga.: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Par putniem nerakstu nejauši - es tos ļoti mīlu un uzskatu par skaistāko dzīvās dabas daļu," - ar šādiem vārdiem grāmatu sāk dabas pētnieks Selemons Paltanavičs, kurš ar savu sirsnīgo stāstījumu par dabu allaž spēj aizraut ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos. Grāmata ir bagātīgi ilustrēta ar krāšņām fotogrāfijām un papildināta ar kvadrātkodiem - ja nolasīsi tos ar viedierīci, izdzirdēsi attiecīgo putnu balsis. Šī grāmata ir neparasts ceļojums pa ūdeņiem, mežiem, pļavām un cilvēku apdzīvotajām vietām, kurā varēsi priecāties par skaistajiem lidoņiem, iemācīsies tos atpazīt un uzzināsi daudz interesantu faktu. Kā tiek iedalītas putnu sugas? Cik varētu svērt zivju gārnis? Kurš putns nekad nenolaižas uz zemes un kāpēc? Ņem šo grāmatu līdzi, dodoties dabā, - tā palīdzēs atpazīt mūsu zemes putnus un to balsis!

 

Pasakas un mīklas. Latviešu folklora bērniem. Lieldruka. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā iekļautas aizraujošas latviešu tautas pasakas pa dzīvniekiem. Pasakas sakārtotas divās nodaļās – “Suns, kaķis, gailis un…”; “Varde, vilks, vāvere un…” Lai vieglāk būtu lasīt, teksti rakstīti ar lielajiem burtiem un grāmatas sākumā sadalīti pa zilbēm. Krāsainie zīmējumi palīdzēs labāk iepazīt pasaku tēlus. Vērīgi tos aplūkojot, mazais lasītājs viegli varēs atrast mīklu atminējumus.

 

Pasaule. Pēti un darbojies! Atlants. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kartes, valstis, kultūra, karogi, ēdieni, ievērojamas vietas, vēsture un ģeogrāfija. Iepazīsti pasauli jautrā un interaktīvā veidā! Grāmata ar lielu interaktīvu salokāmo karti. 

 

Pastare, Agnese. Atstumtā uguns. 1. daļa. Latviešu romāns jauniešiem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022. 
Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.       
Linda Gudlena ir parasta jauniete, kura dzīvo nelabvēlīgā vidē… vai vismaz tā viņai likās, līdz kopā ar brāli viņi pārvācas uz jaunu vietu, kur meitene saprot divas lietas. Pirmkārt, bailes un nedrošība nāk no viņas pašas, nevis no cilvēkiem iepriekšējā dzīves vietā. Otrkārt, Linda uzzina, ka nepavisam nav parasta, astoņpadsmitajā dzimšanas dienā atklājot, ka spēj valdīt pār uguni. Sastopot vēl citus viņai līdzīgos, kas valda pār ūdeni, gaisu un zemi, meitenes dzīvē ienāk lērums ar piedzīvojumiem, jaunas zemes meklējumiem un jaunas sevis atklājumiem. Bet pat visjaukākajos un sirsnīgākajos brīžos zemapziņā vēl aizvien tirda doma, ka kādu dienu viņai nāksies stāties pretī savai sen zudušajai dvīņu māsai Ariatai. Kā lai sagatavojas cīņai un kur ņemt ne tikai spēku vai prasmes, bet arī drosmi to darīt? Uz šiem jautājumiem Lindai atbildi palīdz rast kāds noslēpumains uguns elfs, ko viņa sastop viņu pasaulē - Detskā. Tā nu Linda Gudlena, Uguns Meita, mācās izprast sevi un pasauli sev apkārt. Šis ir stāsts par cilvēku un elfu pasaulēm, par elementiem un to pārvaldīšanu, par mītiskām būtnēm un arī par to, kā iepazīt sevi. Un galu galā šis ir stāsts par to, ka vislielākā uzvara nav izcīnāma ar kaujas saucieniem vai cīņas prasmēm, bet ar kaut ko pavisam citu.

 

Pelītes Paulas dzīvnieku vārdnīca. Bilžu vārdnīca bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Bilžu vārdnīcā ietverts vairāk nekā 120 lielu un mazu dzīvnieku. Tā ir kā radīta, lai kopā ar bērnu uzspēlētu spēli "Vai pazīsti šo dzīvnieku?", un drīz vien bērns zinās nosaukt visas attēlotās radības.

 

Preislers, Otfrīds. Herbe ar lielo cepuri. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.

Herbe priecājās par dzīvi, un, kad saules stari izspraucas cauri žagaru kaudzei un ielīst rūķīša istabā, viņš klusībā nodomā: "Cik jauki ir dzīvot pasaulē!".

 

Rimša-Eglīte, Līga. Saulespuķe ziedēs vienmēr. Izkrāso pasaku. Соняшник буде цвісти завжди: кольорові казки. [Ķekavas novads]: Domu Pērles, 2022.

Pieejams: JPB,  Miezītes bibliotēka.

Grāmatā iekļautas piecas pasakas latviešu valodā un piecas pasakas ukraiņu valodā. Tās papildinātas ar ilustrācijām, kuras var izkrāsot.

 

Roulinga, Džoana K. Harijs Poters un Filozofu akmens. Angļu fantastikas romāns jauniešiem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Harija Potera dzīve uz visiem laikiem izmainās viņa vienpadsmitajā dzimšanas dienā, kad milzis Rubeuss Hagrids nodod viņam vēstuli un pārsteidzošas ziņas: Harijs Poters nav vis parasts zēns, bet gan burvis. Un drīzumā sāksies neparasti piedzīvojumi… Pirmo Dž. K. Roulingas klasiskā fantāzijas stāsta ilustrēto izdevumu rotā izcilas krāsu ilustrācijas, kuras radījis mākslinieks Džims Kejs, Kate Greenaway Medal balvas laureāts. Šī ir nevis grāmata, bet drīzāk burvīgi svētki, kas savaldzinās gan grāmatas uzticamos fanus, gan tos, kuri to lasīs pirmo reizi. 

 

Rozentāle, Līga. Ričijs Rū un draugi. Mīļi stāstiņi mazākajiem. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: MicRec, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

12 sirsnīgi un pamācoši stāstiņi ievedīs Tevi lācēna Ričija Rū un viņa draugu jauno piedzīvojumu pasaulē. Uzzini, kā Ričijs Rū tika pie savas ģitāras, kādu olu uzbūvēja izgudrotājs Kurmis, kādas ķibeles pavasarī piemeklēja dziedošo Vardi un Peles ģimeni, kā Zaķēns ar Ričiju Rū iemācījās dalīties un kā visiem kopā veicās ar gatavošanos Ziemassvētkiem.

 

Staka, Agija. Āpsēns Pēcis un brīnumbrilles. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Māksliniece Agija Staka kopā ar Āpsēnu Pēci atklāj, cik neparasta un pārsteigumiem pilna ir pasaule. Reizēm, lai to saskatītu, vajadzīgas tikai brilles!

 

Šeflers, Aksels. Pīps un Pūzija. Sniegotā diena. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pīpam un Pūzijai ļoti patīk spēlēties sniegā, bet viņi nevar vienoties, kādu sniegavīru celt. Šajā jaukajā stāstiņā tu uzzināsi, kā draugi atrisina šo problēmu, lai prieks būtu abiem.

 

Šeflers, Aksels. Pīps un Pūzija. Ziemassvētku eglīte. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pīps un Pūzija bija pagatavojuši dažādus eglītes rotājumus no saldumiem. Taču dīvainā kārtā tie visi nozuda. Drīz Pīpam kļuva slikti. Varbūt tu vari uzminēt, kādēļt Šī grāmatiņa tev nemanot iemācīs skaitīt, saprast, kāpēc jāsaka patiesība, un arī būt iejūtīgam.

 

Šepetis, Rūta. starp pelēkiem toņiem. Grafiskais romāns jauniešiem: kādas meitenes episkais izdzīvošanas ceļojums. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

1941. gada jūnijs. Pie durvīm atskan klauvējieni, un piecpadsmitgadīgās Līnas Vilkas dzīve mainās uz visiem laikiem. NKVD arestē Līnu, māti un jaunāko brālīti un izsūta viņus no Lietuvas uz Sibīriju. Apstākļi tur ir briesmīgi, un Līnai ir jācīnās par savu dzīvību un jāpalīdz izdzīvot citiem, arī zēnam, kuru viņa mīl. Riskēdama ar visu, viņa slepeni nodod tālāk zīmējumus ar tajos iešifrētām ziņām, cerēdama, ka tie nonāks pie nometnē ieslodzītā tēva. Bet vai ar šīm ziņām un Līnas drosmi pietiks, lai ģimene varētu apvienoties? Vai ar tām pietiks, lai viņa izdzīvotu?

 

Šūpuļdziesmas. Nošizdevums. Dziesmas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.
Latviešu tautasdziesmas: Šūpojiesi, šūpulīt. Kar, māmiņa, šūpulīti. Uz kalniņa mēnestiņis. Aijā, žūžū, lāča bērni. Pelīt' brauc, ratiņ' čīkst. Brauc, pelīte, mūsmājās. Čuči, guli, mazs bērniņis. Aijā, Ancīt, aijā. Auklē mani, māmuliņa. Velc, pelīte, saldu miegu. Sīka, maza es gulēju. Maziņos putniņus. Vīļu vāļu vālodzīte. Aijā, bērniņ, pūpās. Miedziņš bērnu kaitināja. Mēnestiņis nakti brauca; R. Paula dziesmas: Velc, pelīte. Dziesma par vasaras nakti. Miega dziesmiņa. Sapņi lai nāk. Aicinājums. Lauva padebešos. Circenīša Ziemassvētki. Labu nakti / A. Žilinskis; Šūpuļdziesma / B. Flīss; Lācēnu šūpļadziesma / R. Kalsons; Sapnītis / E.Īgenberga; Dzirnavās / Ē.Siliņš; Šūpļa dziesma lellītei / L.Garūta; Šūpļa dziesma / E.Dārziņš; Aiju, aiju, aijā / G.Dovgjallo; Miega dziesmiņa / V.Pūce; Dzirnaviņas / A.Sirmais; Murrājamā dziesmiņa / J.Porietis; Šūpuļa dziesmiņa / S.Silava; Ziemas miegā / E.Goldšteins; Miega dziesma / D.Cabe; Sapņu saliņa / V.Salaks; Kur saulīte gulēt iet / J.Karlsons; Miega zilonis / M.Einfelde; Šūpļa dziesma / J.Brāmss.

 

Vilka, Laura. 64 telpas. [Noteikti ne luga 64 ainās]. Latviešu fantastikas romāns jauniešiem. [Rīga]: Iedvesmas grāmata, 2022.

Pieejams: JPB,  Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autore par savu darbu izsakās šādi: "Ārā ir mēris, ārā mēs neiesim. Paliek tikai bezgalīga cīņa mums priekšā. Dzīve kā šaha dēlītis. Liktenis kā roka, kas mūsu lomas vada. Divas dzimtas - Baltie un Melnie, kas aizvada savas dienas naidā, līdz beidzot tiek slacītas pirmās asinis un intrigas sākas. Vai karā pastāv uzvara, kas ir Dievi un kas galu galā ir īstenais ienaidnieks?"

 

Zīgners, Ingo. Mazais Pūķis Kokosrieksts lido kosmosā. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Mazā pūķa Kokosrieksta piedzīvojumi turpinās! Pūķītis Kokosrieksts, dzeloņcūka Matilde un aszobu pūķītis Oskars nobrīnās ne pa jokam, kad šņākdams un dūmodams pludmalē nolaižas kosmiskais kuģis un no tā izrāpjas dīvains, zaļš radījums. Citplanētietis! Mazais ceļotājs ir aizmaldījies izplatījumā, bet viņa lidaparāts – kļuvis nevadāms. Kokosrieksts un viņa draugi ir gatavi svešiniekam palīdzēt, un tā sākas neticami piedzīvojumi kosmosā...

 

Zīgners, Ingo. Mazais Pūķis Kokosrieksts viesojas akmens laikmetā. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Mazais pūķis Kokosrieksts kopā ar draugiem Oskaru un Matildi ceļo uz akmens laikmetu, lai noskaidrotu, kā izcēlušies pūķi un vai leģenda, ka pūķu olas ir izdējis cilvēks, atbilst patiesībai. Taču akmens laikmetā dzīve ir skarba. Matildei tik tikko izdodas izbēgt no senā mednieka lamatām, un pēc tam kādā klintsalā draugi vaigu vaigā sastopas ar milzīgu alu lāci... Un tad kalnu ledājos atrod divas olas. Vai no tām tiešām izšķilsies pūķīši?

 

Žutaute, Lina. Kika Mika un kaķis uz nedēļu. Lietuvieši stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

No kaķu izstādes Kika Mika kopā ar visu ģimeni iziet kā apburta. Cik gan kārtīgi, tīrīgi un kulturāli ir kaķi! Mājupceļā viņu priekšā pēkšņi uzrodas klaiņojošs vienacains kaķis. Kika Mika vēlas, lai kaķis dzīvotu pie viņiem, taču vecāki piekrīt to pieņemt tikai uz nedēļu... Nerātnelis tūlīt pat apgrauž vecmāmiņas puķes, visur atstāj spalvas un saskrāpē mēbeles. Taču ar kaķi ir tik jauki un labi! Pat sunītim Čučukam jaunpienācējs ļoti patīk. Varbūt kaķis jau ir atradis savas mājas?

 

Озола, Дайла. Клац - клац! Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī jaukā grāmatiņa ir reizē izklaidējoša un izzinoša. Tās autore Daila Ozola un māksliniece Agate Lielpētere aicina uzmanīgāk paraudzīties apkārt, saskatīt un atpazīt putnus, kas arī ziemā dzīvo mums līdzās. Vai tu zini, kurš ir Latvijas mazākais putniņš?