Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Latvijas rudens

Latvijas rudens ir skaists! Krāsainās lapas, gājputnu kāši un baraviku uzvaras gājiens!

Nebēdāsim par vēju, lietu, aukstumu. Izbaudīsim Latvijas rudeni kopā ar labu gramatu!

Grāmatu anotācijas no www.delfi.lv, www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv,

 

 

 

Sigulda

 

Sigulda ir Latvijas klasiskākais rudens maršruts jau vismaz 70 gadus, un ikviens tur kaut reizi bijis baudīt koku lapu krāšņumu Gaujas senlejā. Rudens izbrauciens uz Siguldu ir tradīcija, kas neprasa paskaidrojumus un neapnīk. Tieši pašlaik lapas ir pavisam košas, un vējš tās vēl nav notraucis!

 

Atrašanās vieta

 

   
       
 

Smaļinskis N.

100 stāsti par Latviju

 

Grāmatas autors Normunds Smaļinskis ir TV režisors, fotogrāfs, ceļotājs, aizrautīgs bāku vērotājs un gids, kurš publicējis daudzus vēstures un ceļošanas tematikai veltītus rakstus. Viņa stāsti par Latviju ir kā daudzslāņains pīrāgs, kurā kārtām klājušies paša autora ilglaicīgi dažādu vietu vērojumi, sendienu notikumi, leģendas, nostāsti un teikas. Viņam ir svarīgi izzināt vēsturiskus notikumus pagātnē un meklēt to atbalsis mūsdienās. Vienmēr ceļojuma somā līdzi ņemtais fotoaparāts ir fiksējis Latvijas vietas dažādos gadalaikos, pārmaiņas pilsētvidē un dabas ainavā. 

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Rancāne A., Siliņa-Jasjukeviča G., Briška I.

Saules gads. Rudenāji

 

Rudenāji” ir sērijas “Saules gads” trešā grāmata. Tā veidota, lai iedvesmotu un motivētu pieaugušos un bērnus jēgpilnai un dziļai Rudenāju cikla ikdienas un svētku tradīciju iepazīšanai.Rudens saulstāvji kā sakrāls notikums izsenis atzīmēts visās pasaules kultūrās. Grāmata palīdzēs izprast, kā šie svētki sagaidīti Latvijā un ar kādām līdz mūsdienām saglabātajām tradīcijām mēs varam lepoties. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

Laidīsim rudenī

 

Latviešu tautasdziesmas, mīklas un ticējumi no Miķeļiem līdz Mārtiņiem.

Kad rudenī pirmo reizi izcep jaunrudzu maizi, pirmā šķēle jādod sunim, tad maizes nekad netrūks.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Saulesjosta. Rudens loks

 

Latvieša pašapziņas mācība rudens mēnešiem. Žurnālistes Silvas Bendrātes sarunas ar latviskās dzīvesziņas kopējiem un uzturētājiem, ticējumi, padomi, rudens darbi, tas viss šajā krājumā.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

No Miķeļiem līdz Mārtiņiem

 

Līdz Miķeļa dienai visa labība jāsaved zem jumta. Šai dienā Miķelis jājot uz balta zirga pa visiem ciemiem un sētām prasīdams, vai viss tiem jau esot zem jumta. Ja atrodot, ka ir, tad vedot baltu kazu kādam lielākam akmenim trīs reizes apkārt, pēc kam otrā dienā sākot tūdaļ sigt sniegs. (Latviešu tautas ticējums)

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Latviešu tautasdziesmas un ticējumi. Rudens

 

Kur vasaru saule tek

Tur rudeni mēnesītis;

Kur vasaru brāļi jāj

Tur rudeni tautu dēli.

 

Atrašanās vieta

 

   
       
 

Vītola V.

Mirkļi Latvijas dabā

 

Velgai Vītolai – lāču mammai un aļņu aprūpētājai, meža dzīves zinātājai, stāstniecei un fotogrāfei – ir izdevies apstādināt mirkli. Viņa nav paļāvusies uz veiksmi vai nejaušību, bet darījusi to neatlaidīgi un aizrautīgi, diendienā uzturoties meža zvēru vidū.Grāmatai atlasītas fotogrāfijas, kas tapušas tajos retajos brīžos, kad visi nosacījumi, lai uzņemtu labu fotoattēlu, ir sakrituši: gaisma ir perfekta, dzīvnieks, kuru gaida, ir parādījies, un Velga Vītola īstajā laikā ir atradusies īstajā vietā.
Vasara, rudens, ziema un pavasaris – mūsu mežu iemītnieki košajos vasaras un palsajos ziemas tērpos ir skaisti un interesanti vērošanai. Prāvā aļņu mamma un viņas neveiklie garkājainie mazuļi, mežacūka ar svītrainiem sivēniem, lāči pekaiņi un draiskulīgie lācēni, veiklie lapsas bērni, tramīgie zaķi un krāšņie staltradži brieži šīs grāmatas lappusēs aicināt aicina iepazīties tuvāk ar dzīvi mežā gada garumā.  

 

Atrašanās vieta

   
       

Eniņš G.

Latvijas dabas brīnumi

 

Bīstamas alas, gleznaini ieži, brīnumaini dižkoki un dižakmeņi. “Latvijas dabas brīnumi” ir Gunta Eniņa grāmatas “Nezināmā Latvija” (2015) nākamais cēliens – plaši apskatītas mazāk pazīstamas Latvijas dabas parādības: labirinti, “piramīdas”, jūrakmeņi, krusta koki, pilskalni, velna kalves... Autors ir leģendārs dabas atklājējs un dižvietu atbrīvotājs, viņa atmiņas veido autobiogrāfisku ceļojuma karti no Kurzemes līdz Latgalei, kas rādīs ceļu arī lasītājam.  

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Mežu ceļvedis

 

Baltijas jūras reģions ir mežiem bagātākā vieta Eiropā. Atšķirībā no pārējās Eiropas daļas, šī reģiona meži ir veidojušies 12 000 gadu laikā pēc pēdējā – t. s. Baltijas apledojuma beigām. Tā kā reģions aizņem samērā lielu Eiropas daļu, tas nav viendabīgs. Reģiona ziemeļos dominē boreālie skujkoku meži, bet tā vidus un dienviddaļā – mērenās joslas platlapju meži. Baltijas valstis un Baltkrievija atrodas abu iepriekš minēto mežu tipu pārejas zonā. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ minētajās valstīs ir novērojama liela bioloģiskā daudzveidība. Te sastopamos dumbrāju mežus pat nereti dēvē par „Ziemeļu lietus mežiem”.  

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Eipure M.

Sēnes

 

Latvijas mežos konstatēts vairāk nekā 1000 sēņu sugu, 400 no tām ir ēdamas. Pareizi sagatavotas sēnes ir veselīgs un arī diētisks produkts, jo satur maz kaloriju. Autore skaidro, kā sēnes pareizi uzglabāt, kaltēt, sālīt, skābēt, marinēt, kā tikt pie sēņu pulvera un sēņu sulas, kā arī daudziem gardiem ēdieniem.Recepšu klāsts ir daudzveidīgs un interesants — tradicionāli un visai neparasti sēņu salāti, dažādu tautu sēņu zupas un sēņu mērces, ar sēnēm pildīti dārzeņi, kā arī sēņu, miltu un putraimu ēdieni. Lai labi garšo!

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Enģele K.

Sēnes un sēņu ēdieni 

 

Sēņošana ir patīkama un aktīva atpūta svaigā gaisā, mežā, turklāt ,turklāt nereti arī itin azartiska nodarbe. Sēņotājs mājās allaž atgriežas ar jaukām emocijām, un tās saglabājas  vēl ilgi – gan vārot, cepot un marinējot, gan baudot brīnumskaistās, daudzveidīgās, daudzkrāsainās un, protams, arī aromātiskās, garšīgās un veselīgās meža veltes.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

400 dārzeņi, saknes un garšaugi Latvijā

 

400 dārzeņi, saknes un garšaugi Latvijā no pavasara līdz rudenim mūsdienu sakņudārzā. Grāmatā apskatītas visjaunākās visu kultūru šķirnes, jaunākie mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļi. Grāmata būs noderīga gan svētdienas audzētājam, gan zemniekiem.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Kangare V.

Dārzeņu, augļu un sēņu konservēšana

 

Grāmatā sniegtas receptes konservēšanai mājas apstākļos. Aprakstīts, kā skābēt, sālīt, marinēt un klatēt dārzeņus, augļus, ogas un sēnes. Izklāstītas metodes ogu saglabāšanai ziemai bez karsēšanas. Sniegti sulu, kokteiļu un liķieru gatavošanas paņēmieni un receptes. Uzzināsiet arī, kā ar vienkāršu tehnoloģiju un nelieliem līdzekļiem no ogām, augļiem un to mizām sagatavot sukādes (sauso ievārījumu), ar ko aizstāt veikalos nopērkamos našķus.
Receptēs minētos dārzeņus, augļus un ogas viegli var izaudzēt katrā ģimenes dārziņā, un konservus var sagatavot, izmantojot visparastākos virtuves rīkus.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Brīdaka L.

Virši iezied atvasaru

 

Sirds nevis iegūto, bet neiegūto glabā

līdz vēlam rudenim, kas apskaidrodams nāk,

un, straumes neaiznestas, griežas kļavu lapas,

kā zvaigznes, sakritušas Daugavā

 

Atrašanās vieta

 

   
       

Jaunsudrabiņš J. 

No rudens kalna 


Rudens migla apņem zemi,

Klusi liecas bērza zars

Ne to vairs vēji šūpo

Ne vairs apmirdz saules stars

 

Dārzā brūna saulespuķe

Skumju pilno galvu liec;

Un vēl nesen saulei pretī

Gaiši vērās viņas zieds...

     (Fragments no dzejoļa “Rudens migla”)

 

Atrašanās vieta