Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Latvija ir mūžīga. Tāpat kā ūdentiņš un akmentiņš (B.Martuževa)

Maijs – mēnesis, kad atzīmējam Latvijas valstiskuma atjaunošanu. Kas mēs būtu bez Latvijas? Kas Latvija būtu bez mums? Latvijas lielākā bagātība ir tās ļaudis- stipri, gudri, patriotiski.

 

Grāmatu anotācijas no www.lu.lvwww.lgramata.lvwww.gramata24.lv

 

 

 

1990. gada 4. maija Latvijas neatkarības deklarācija: starptautiskie un iekšpolitiskie aspekti

 

Divdesmit gadu ir pietiekams periods, lai izvērtētu attiecīgā laika posma notikumus plašākā starptautiskā un iekšpolitiskā kontekstā. Turklāt tas ļauj Latvijas neatkarības atjaunošanas procesu uztvert un analizēt, balstoties nevis tikai uz subjektīvo viedokli, bet arī uz zinātniskajiem pētījumiem, kuros izmantoti dažādi vēstures avoti. 

 

Atrašanās vieta

 

 

1990. gada 4. maijs, 1991. gada 21. augusts Latvijas valsts vēsturē

 

Mēs sapņojām par brīvību. Mēs cerējām uz savu valsti. Lai arī katrs gaišo nākotni varbūt iedomājas atšķirīgi, visi kopā tomēr pratām izmantot liktenīgo iespēju sapni un cerības piepildīt. Tas ir pirmais, kas jāatceras pēc grūtiem, vilšanās pārbagātiem, tomēr laimīgiem divdesmit gadiem. Laimīgiem tāpēc, ka neatkarīga valsts kā priekšnoteikums brīvībai un labklājībai tik un tā ir saglabājusies un pat nostiprinājusies  neatkarīgi no pretinieku uzbrukumiem un piektās kolonnas sabotāžas. (D.Īvāns) 

 

Atrašanās vieta

 

 

Seleckis V.

Tas bija brīnums, ko mēs paveicām

 

 Autors savā pētījumā stāsta par mūsu tautas ceļu uz brīvību, uzsverot, ka Tautas frontes laiks ir viens no spožākajiem periodiem Latvijas vēsturē, jo beidzās ar mūsu valsts neatkarības atjaunošanu. Grāmata stāsta par pazīstamā disidenta Inta Cālīša, kā arī citu brīvības cīnītāju darbību padomju laikā. Pētījumā raksturots 1988.gada Radošo savienību plēnums, kas „uzspridzināja Latviju” un lika pamatus turpmākajām grandiozajām pārmaiņām. Autors vēršas pret mītiem un leģendām, kas ieskauj Tautas fronti un cenšas diskreditēt tās darbību, paveikto. Īpaša uzmanība pievērsta LTF attiecībām ar Drošības komiteju, atrodama jauna informācija par tā saukto stukaču tēmu, „čekas maisu” pārņemšanu, to saturu, turpmākās izmantošanas iespējām. Daudzu pagātnes notikumu un darbojošos personu vērtējumā paustas svaigas, drosmīgas atziņas.Grāmatā uzrakstīta raitā, tēlainā valodā, un ir lasāma kā aizraujošs piedzīvojumu romāns par vētrainajiem, satraucošajiem nesenās pagātnes notikumiem.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Krastiņš V.

Ļoti personīgi

 

"Neba maize pate nāca" jeb, autora vārdiem runājot, "Mūsu nākotne ir pašu rokās" – arī tā varētu saukt Valda Krastiņa personīgo, patieso un eleganto ceļojumu Latvijas aizvadīto 20 gadu diplomātijas vēsturē. Reti kurš mūsu atjaunotās valsts diplomāts var tik aizraujoši aprakstīt personīgos iespaidus par dažādiem Eiropas valsts vadītājiem – Havelu, Bildtu, Halonenu un Kolu. Skaudri vārdi par dažu labu dzimtenes politiķi mijas ar atzinību darba gados sastaptajiem kolēģiem. Grāmatā ieraugām arī 2012. gada Latviju, jo autors runā par to, kas šobrīd aktuāls – par eiro ieviešanu, korupciju, par šodienas politiku,"  – tā grāmatu raksturojis V. Krastiņa kolēģis Latvijas vēstnieks Ungārijā I. Lieģis 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

100 Latvijas personību

 

Grāmatas moto ir dziesmas teksts "Nevis slinkojot un pūstot", kurā tiek apdziedāti zelta kviešu graudi. Tādēļ grāmatas vizuālajā noformējumā ir izmantoti 100 zelta graudi, kas simbolizē šos 100 Latvijas izcilākos cilvēkus. Interesants ir izdevniecības "Lauku Avīze" direktora Valda Veilanda teiktais par grāmatu: "Grāmatā patiesībā ir aplūkota 101 personība, jo vienā no lapām kopīgi ir aprakstīti brāļi Kaudzītes – Matīss un Reinis. Tā ir arī smaga lasāmviela – grāmata sver 2 kilogramus un 108 gramus. Taču sarakstītās biogrāfijas ir netradicionālas, vieglas un labi raksturo jau mums visiem tik pazīstamos cilvēkus. 

 

Atrašanās vieta

 

 

100 Latvijas sievietes kultūrā un politikā

 

Enciklopēdiskais izdevums, kurā portretētas 100 ievērojamākās sievietes laika posmā no 18. līdz 21. gadsimtam. Tas ir veidots kā skatījums uz Latvijas vēsturi un mūsdienām caur kultūras personības radošajām biogrāfijām. Šķirkļi izkārtoti alfabētiskā secībā, un katrs no tiem ietver oficiālu portretu, citas ilustrācijas, dzīves datus, darbības sfēru un raksturojumu, dzīves aprakstu, literatūras izlasi u.c. ziņas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Auziņš A., Ādmīdiņš R.

Četri diži zemgalieši

 

Ideālu trūkums jaunatnē lielā mērāi zskaidrojams ar pagātnes nezināšanu. Visi četri pirmskara Latvijas Valsts prezidenti bija izcilas personības, kuru dzīve ir paraugs, kā kalpot savai tautai. (A.Auziņš) 

 

Atrašanās vieta

 

 

Treijs R.

Prezidenti : Latvijas Valsts un ministru prezidenti (1918-1940)

 

Izdevuma pirmā daļa ir veltīta Latvijas valsts prezidentu dzīvesstāstiem, viņu politiskās un sabiedriskās darbības apskatam un vērtējumam, bet otrajā daļā stāstīts par deviņu Latvijas ministru prezidentu veikumu valsts un tautas labā.

Treija grāmata ir historiogrāfisks pētījums, kurā ievietotas arī daudzas vēsturiskas fotogrāfijas.

 

Atrašanās vieta

 

 

Ūdris J.

Ulmanis. Lielā Kārļa testaments

 

Ko mēs zinām par Kārli Ulmani? Par prezidentūras laiku visai daudz, tikpat kā neko par viņa dzīves pēdējiem gadiem un nāves apstākļiem. Turklāt vēl joprojām nav zināma viņa pēdējās atdusas vieta.

Pazīstamais žurnālists un rakstnieks Jānis Ūdris izpētījis pieejamos dokumentus, laikabiedru atmiņas un biogrāfiskajā romānā emocionāli iedzīvojies K. Ulmaņa domās un pārdzīvojumos, sākot no 1940. gada, kad Latvija zaudē neatkarību, līdz pat bijušā prezidenta nāvei. Arī par to autoram ir sava versija.

Nozīmīgu vietu grāmatā ieņem K. Ulmaņa atmiņas par jaunības gadiem, attiecībām ar sievietēm, karjeru un patriotiskajiem centieniem Latvijas labā. Daiļdarbu papildina dokumentārie materiāli – aresta laika nopratināšanas protokoli, K. Ulmaņa izsūtījumā un cietumā rakstītās piezīmes u. c. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Krēsliņš K.

Gods kalpot Latvijai

 

Ikvienas valsts armijas liktenis ir cieši saistīts ar valsts likteni. Latvijas valstij pēc neatkarības atgūšanas 90. gados nācās veidot savu armiju no jauna. Bija nepieciešami cilvēki, kuri gribēja un spēja to izdarīt.

  Savā grāmatā es lappusi pēc lappuses atklāju Latvijas armijas veidošanas procesu, atainoju notikumus, kuros piedalījos pats, kurus plānoju un sagatavoju, atceros cilvēkus, kuri bija un ir gatavi aizstāvēt savu valsti, tautu. Grāmata ir veltīta arī Latvijas jaunatnei, lai motivētu jauniešus palikt uz dzīvi savā zemē, kā arī jaunākajiem virsniekiem, kas gatavi arī turpmāk veidot latvijas bruņoto spēku pamatu, veidot savu karjeru Latvijas armijā un ir ar mieru savas zemes un tautas labā ziedot savu dzīvi.(K.Krēsliņš) 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Šāberte B.

Brīvības cena

 

Katrs no mums tiecas pēc brīvības, bet tikai retais apzinās, ka visa dzīve ir ceļš pēc tās un var prasīt ļoti augstu cenu. Lidija Lasmane-Doroņina ir spēcīga personība, kura par spīti totalitārisma despotijai nav atmetusi savu ticību brīvības ideālam. Alberts Bels ir teicis, ka Lidija Lasmane-Doroņina ir Latvijas Žanna d’Arka, kurai vajadzētu pieminekli uzcelt. Pieminekļa vietā šīs sievietes romantiski traģisko dzīvesstāstu iemūžinājusi autore Baiba Šāberte grāmatā „Brīvības cena”. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ruks M.

20. gadsimta latvietis Gunārs Astra

 

Vairāk nekā 20 gadus Gunārs Astra par savu darbību tautas un cilvēktiesību labā pavadījis padomju stingra režīma soda nometnēs un ir paraugs nelokāmībai, izturībai un ticībai ideāliem. Šā cilvēka lielo nozīmi pauž arī fakts, ka viņa bēres iezvanīja atmodu Latvijā, tajās piedalījās tūkstošiem cilvēku un Gunāra Astras kaps tika aizbērts rokām. 1990. gados atklāja Gunāram Astram veltīto plāksni pie Rīgas Apgabaltiesas nama, kur 1983. gadā viņš, riskēdams ar daudziem īpaši barga ieslodzījuma gadiem, teica savu slaveno un joprojām tik aktuālo pēdējo vārdu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Melnalksnis A.

Zvaigznei tikai stunda

 

Grāmata “Zvaigznei tikai stunda. Itas Kozakevičas laiks” ir veltījums Cilvēkam, Sievietei — Latvijai, Atmodas laika politiķei Itai Kozakevičai. Latvijas Augstākās Padomes deputāte, kas balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, tieši viņa Latvijas atmodā ienesa slaveno 19. gadsimta Polijas brīvības cīnītāja Kostjuško teicienu “Par jūsu un mūsu brīvību!” Viena no Nacionālo kultūras biedrību asociācijas veidotājam, tieši Ita noslieca cittautu Latvijas iedzīvotāju viedokli neatkarības un Tautas frontes pusē. Vēsturē nav daudz cilvēku, kas ietekmē likteņus, bet, ja Ita Kozakeviča būtu palikusi dzīva, esmu pārliecināts, ka Latvijas dzīve un politika būtu labāka un skaidrāka. Grāmatu uzrakstījis Itas Kozakevičas līdzbiedrs A. Melnalksnis, tajā publicētas arī vairākas I. Kozakevičas Atmodas laika runas un raksti, kā arī vairāk kā 90 fotogrāfijas par vienu no spilgtākajām un labākajām Atmodas laika darbonēm. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Prezidente

 

Man viss mūžs ir pagājis mīlestībā uz Latviju un Latvijas tautu, kaut arī visus tos garos gadus, kad tā man bija tikai tāls sapnis ar dažām bērnības atmiņām un zināšanāmkas iegūtas caur citu stāstījumiem, vēstures liecībām un grāmatu rakstiem. No pirmās reizes, kad atgriezos Latvijā, es izjutu to, ko iespājams izjust tikai ar saviem ļaudīm. Esmu bijusi laimīga būt kopā ar jums, esmu pateicīga, ka esat mani kā savējo uzņēmuši savā vidū. (No Latvijas Valsts prezidentes Vairas Vīķes – Freibergas runas Latvijas tautai Latvijas televīzijā prezidentūras pēdējā dienā 2007. gada 7. jūlijā.) 

 

Atrašanās vieta

 

 

Blaua L.

Jānis Stradiņš. Ceļš cauri laikiem

 

Līga Blaua par Jāni Stradiņu: “Vērtības, kuras no savas dzimtas iepriekšējām paaudzēm mantojis akadēmiķis Jānis Stradiņš, nav manta un nauda. Tām ir cits svars, un tās nevar zaudēt. Tās neskar ne laiks, ne rūsa. Tām ir dvēseles un sirds atmiņa, un tās ir stiprais pamats, uz kura Jānis Stradiņš veidojis savu mūža gājumu. Šajā grāmatā — atceres un apceres, stāvot astoņdesmit gadu dzīves kalnā. Par aizgājušiem laikiem, kuros malti Stradiņu dzimtas likteņi, un savu mūžu laikmeta dzirnakmeņos.” 

 

Atrašanās vieta

 

Remess A.

Maestro. Raimonds Pauls

 

Grāmata par vienu no Latvijas populārakajiem cilvēkiem – maestro Raimondu Paulu. Par skaisto jaunības laiku, kas iekrita 50-60. gados, par brieduma gadiem, par gaitām atjaunotās Latvijas deputātu aprindās – lasiet A. Remesa grāmatā

 

Atrašanās vieta

 

Bibliotēkas  plauktos ir vēl daudz grāmatu par Latvijas cilvēkiem. Vienā nelielā izstādē visu satilpināt nav iespējams, tādēļ nāciet, meklēsim kopā, atradīsim un izcelsim gaismā, lasīsim un ņemsim piemēru no personībām, veidosim dzīvi, lai kādreizējās valsts veidotāji varētu lepoties ar tagadējo paaudzi.