Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Latviešu spēka zīmes

Tās ir cimdos ieadītas, sveču gaismiņās izliktas, dabā ieraugāmas, mājvietu sargājošas. Redzi, sajūti, un lepojies – tās ir mūsu spēka zīmes! Arī bibliotēkā ir spēka zīmes – nāc un meklē - atradīsi!

 Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.gramata24.lv, www.zvaigzne.lv , www.valtersunrapa.lv.  

 

 

Laima, mūža licējiņa

 

Šo Laimas dainu krājumu Imants Freibergs dāvājis savai dzīvesbiedrei, dainu pētniecei Vairai Vīķei-Freibergai. Darbs pie Laimas dainu apkopošanas aizsākās jau 1990. gados Monreālas latviešu dainu pētniecības projektu ietvaros un turpinājās apjomīgajā saules dainu projektā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

No dainu skapja līdz “Latvju dainām”

 

„No Dainu skapja līdz „Latvju dainām” ļauj izsekot Krišjāņa Barona (1835–1923) Dainu skapja mūžam no tā izgatavošanas 1880. gadā Maskavā līdz mūsu dienām Gaismas pilī, skaidro fundamentālā tautasdziesmu krājuma „Latvju dainas” (1894–1915) tapšanas gaitu, tā rediģēšanas un ortogrāfijas principus. Grāmatas otru daļu veido „Latvju dainu” līdzstrādnieku rādītājs, kurā iekļauts ap 900 personu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Strautmane S.

Spēka dziesmas. Uguns

 

Šīs grāmatas un mūzikas ieraksta galvenais vēstījums – atgādināt, ka ikvienam no mums dota iespēja dzīvot saskaņā ar Dievu un Laiku. Izdevumā iekļautas dziesmas par Sauli, Uguni. Vairāku dziesmu vēstījumā ir pirmatnējās enerģijas aktivizēšana, tāpēc rodas drošības sajūta, kas palīdz neapmaldīties mūsdienu milzīgajā informatīvajā laukā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Brastiņš E.

Tautai, Dievam, Tēvzemei

 

Vienalga, vai Latvijas izcīņas vai uzplaukuma laikā, vai brīvās valsts sagrāves un posta gados, vai neatkarības atjaunošanas posmā E.Brastiņa vārdos ietvertais ideju plašums un spēks spēj aptvert visu tautu, lai, ienākot katra latvieša dvēselē, liktu apjaust gan savas iespējas, gan arī savus pienākumus nacionālās kultūras celsmē.(R.Pussars)

 

Atrašanās vieta

 

 

Garokalna D.

Latvju sargājošās un spēka zīmes

 

Grāmatā aprakstītas 20 latvju zīmes, to simboliskā, spēcinošā un sargājošā nozīme. Zīmes mākslinieciski attēlotas grafiski un ornamentāli.

Mūsu senči zīmēm piedēvēja enerģētiskas spējas. Gadu tūkstošos viņi zīmes pārbaudīja, tās strādā un pasargā. Grāmata ir rosinājums iepazīt zīmes un izvēlēties to, kura kalpos, vai nu konkrētajai tā brīža vajadzībai - aizsardzībai, veiksmei, pret slimībām utml. -, vai arī kļūs par savējo turpmākajā dzīvē. Saulīte - gaišumam un harmonijai, Ugunskrusts - enerģijai un aizsardzībai, Māra - veselībai un auglībai, Jumis - labklājībai... Īsto pateiks priekšā intuīcija. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Liesma A.

Senbaltu spēka zīmes un raksti

 

Kā enerģētiski attīrīties, skaitot dainas? Kā meditēt, izmantojot senbaltu zīmes un rakstus? Kā sevi aizsargāt ar senbaltu zīmju un rakstu palīdzību? Uz šiem jautājumiem atbildes atradīsit unikālajā grāmatā Senbaltu spēka zīmes un raksti. Autore apraksta katru zīmi, smalki izstāstot tās enerģētisko vērtību. Katrai zīmei ir piemeklēta atbilstoša latvju daina, kuru skaitot var meditēt. Iemācies uzzīmēt savu zīmi, kura palīdzēs nosargāt laimi, saticību, veselību! Sargā sevi ar senbaltu zīmēm un rakstiem! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Lielvārdes josta

 

Jauna un unikāla grātama, kas veltīta Latvijas nacionālajam lepnumam – Lielvārdes jostai. Josta kā krāsains un izteiksmīgs akcents ir būtiska Latvijas visu novadu tautastērpu sastāvdaļa. Taču tikai Lielvārdes josta ir radījusi tik daudz jautājumu un minējumu.

Izdevums aptver ziņas par jostas vietu latviešu kultūrā, vēsturē, folklorā, amatniecībā un mākslas zinātnē. Lasītājs varēs iepazīt Lielvārdes jostas ornamentus un to vērtību. Tiek apskatīti jostas darināšanas noslēpumi un mēģināts atkodēt tajā ieliktās nozīmes.

Krāšņiem rakstiem bagātā, par jaunlaiku mītu kļuvusī Lielvārdes josta rosina iepazīt tās darināšanas un nēsāšanas vēsturi un tradīcijas, meklēt saikni ar rotājošā raksta semantisko informāciju visas pasaules kultūrvēstures kontekstā.

Sarkanbaltā Lielvārdes josta kopā ar sarkanbaltsarkano karogu ir Latvijas simbols, un šī grāmata ir skaista velte Latvijas simtgadei.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Kraukle D.

Latviešu rakstu zīmes

 

Zīmes pastāv neatkarīgi no mums – kā debesis, zeme, zvaigznes, koki, gan gadsimtiem ilgi ir cilvēku veidotas – kā mājas, ceļš, bultas, maize. Ar zīmju valodu – simboliem mēs vēlamies kādam kaut ko pateikt. Tā ir šifrēta valoda, un ir jābūt atslēgai, lai to saprastu.

Ko nozīnmē Jumis, Māra, ugunskrusts, zalktis, Austras koks? Grāmatas autore, latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja speciāliste Daina Kraukle vēlas lasītāju rosināt pašam veidot savu viedokli par latviskajām rakstu zīmēm. Lia šī grāmata rada interesi par mūsu tautas neizsmeļami bagāto kultūru. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Krūmiņa I.

Zīme. Raksts. Nozīme

 

Sajūk mani sīki raksti,

Kā uguņa dzirkstelītes.

Met' melno, met' balto,

Pats rakstiņš iztaisīs.

 

Lasi jostās ierakstītos stāstus! Raksti pats savējos, izmantojot latviešu rakstu zīmes!

Ar zīmēm un rakstiem ir līdzīgi kā ar modernajām tehnoloģijām: informācija tiek saglabāta un nodota tālāk kodētā veidā. Lai datus atšifrētu, ir jāzina kods. Arī latvju raksti ir informācija, bet zīmes - kods. Rakstus var “lasīt”, ja pazīst zīmes un tām atbilstošos tēlus. Savukārt tēli jāmeklē latviešu tautas pasakās, dainās un ticējumos. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Celms V.

Latvju raksts un zīmes

 

Viss sākas no centra. To saka mūsu rakstu zīmes. To saka arī modernā fizika un astronomija. Zinātnieki aizstāv kosmiskā sprādziena teoriju. Mūsu zīmes to sauc par Pērkonu. Iespējams šī grāmata kļūs par atgriešanos mājās ne vienam vien mūsu senās reliģijas un filozofijas kopējam.Šīs grāmatas vērtīgākais devums, šķiet, ir sistēmiskā pieeja. Zīme jeb raksts spēj sniegt tik plašu informācijas apjomu, kādu gandrīz neiespējami izteikt vārdos. Autors zīmju tvērumā par centrālo pazīmi izvēlējies to ģeometrisko struktūru, kura konteksta ar  krāsu un izvietojumu starp citām zīmēm sniedz mums atbildi uz jautajumu, kāds viss ir. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ozola I.

Rotaļas ar zīmēm vai zīmju rotaļas ar mums

 

Cilvēces attīstības vēstures līkločos līdzās cilvēkam ir radušās, pastāvējušas un pilnveidojušās zīmes. Arī šodien visā spožumā tās ir kopā ar mums. Kā tās radušās, kāpēc? Par to vienkārši un saprotami stāstīts šajā grāmatā. Tajā apkopotie ieteikumi viegli pieejami ikvienam. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Kraukle D.

Ornaments

 

Grāmata palīdzēs ielūkoties latviešu tautas mākslā, mācīties atklāt ornamenta simbolisko nozīmi un ikdienā izmantot latvisko zīmju spēku. Izdevums noderēs, lai izprastu latvisko dzīvesziņu, apgūtu zīmju valodu un saprastu latviešu tautas pastāvēšanas stipros pamatus.

Latviskajās rakstu zīmēs ir iekodēta daļa tik nozīmīgās latviskās enerģētikas un vēstošās informācijas, kas spēj ietekmēt katra latvieša dzīvi. Vienotā harmonijā ar Latvijas dabu un tautas raksturu katra zīme koncentrē attiecīgās izjūtas un domas.

Šis pūrs ir domāts jums, lasītāji, - ņemiet, glabājiet un izmantojiet! 

 

Atrašanās vieta

 

 

Karlsone A.

Rakstainās jostas: kopīgais kultūrslānis

 

Grāmatā sniegta gan praktiska informācija jostu audējiem, gan jostu aušanas tradīcijas vēsturiski skaidrojumi, apkopojot ļoti plašu, daudzu muzeju un citu krātuvju sniegto ziņu kopumu par atsevišķiem, savstarpēji līdzīgiem rakstaino jostu tipiem: Alsungas, Krustpils un Kalsnavas. Ilustrācijām galvenokārt izmantotas jostas no Latvijas novados esošajiem muzejiem, lai popularizētu to kolekcijas un parādītu lasītājiem, ka esam bagāti ar daudziem etnogrāfisko priekšmetu krājumiem.

 

Atrašanās vieta

 

 

Jansone A.

Latviešu tradicionālais tautastērps un tā valkāšanas tradīcijas

 

Šī izdevuma mērķis ir ieskicēt tradicionālā tautas apģērba attīstības gaitu Latvijā, uzsverot un pamatojot katra laika posma raksturīgākās apģērba formu, daļu, materiālā un rotājuma izmaiņas, kā arī sniegt praktiskus ieteikumus tautastērpa komplektēšanā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Grasmane M.

Latvieša cimdi

 

Tautas tērpu meistares un Senās klēts dibinātājas Marutas Grasmanes jaunākā grāmata veltīta latviešu etnogrāfiskajiem cimdiem. Daudzu gadu izpētes darbā autore Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Liepājas muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos izvēlējusies 177 no 18. gs. līdz 20.gs. sākumam tapušus cimdus, kuri vislabāk raksturo dažādu Latvijas novadu cimdu adīšanas tradīcijas. Grāmatā publicētie cimdu pāradījumi un to tehniskie zīmējumi ļauj iepazīt latviskās dūraiņu darināšanas tradīcijas un rakstus, kā arī rosina lasītājus smelties iedvesmu saviem rokdarbiem.

 

Atrašanās vieta

 

 

Mikāns J.

Seno baltu rotas

 

Katra rotaslieta, kas izgatavota ieguldot tajā gan augstvērtīgu materiālu, gan amata prasmi, gan savu pasaules un etnisko izjūtu, ko ataino raksts, tā elementi un kompozīcija, bagātina arī kopējo Eiropas un cilvēcespieredzi un liek arī citas mentalitātes cilvēkiem sajust un izprast baltus viņu senajā un tagadējā savdabībā.(J. Urtāns)

 

Atrašanās vieta

 

 

Folkloras vākšanas vēsture fotogrāfijās

 

Albumā iekļauti 223 foto uzņēmumi no Latviešu folkloras krātuves fondiem, kuros atspoguļota folkloras vākšana – ievērojami teicēji, folkloras vācēji, pierakstītāji un ieskaņotāji, kā arī folkloras pierakstīšanas situācijas no dažādām Latvijas vietām. Fotogrāfijas sakārtotas hronoloģiski – no 1925. līdz 1992. gadam, sniedzot iespēju izsekot folkloras vācēju darbam cauri laikiem. 

 

Atrašanās vieta

 

Kursīte J.

Latvieša māja

 

Mājas celšana, tās uzturēšana, apkārtnes izkopšana ir svarīga daļa no cilvēka patības. Tā raksturo gan cilvēku kā indivīdu, gan kolektīvu (ģimeni, sabiedrības slāņus, tautu), kurā indivīds ietilpst.Tautas arhitektūrai ir tāda pati vērtība, kāda ir latviešu dainām, pasakām, ticējumiem, tāda pati kā tautastērpiem, kā tautas ēdieniem un dzērieniem to veselumā. Respektējot etnogrāfu, arhitektu, vēsturnieku skatu punktu, šajā grāmatā pētnieciskais skats pavērsts uz tautas celtniecības izzināšanu tieši caur folkloras un mitoloģijas prizmu, aplūkojot ne tikai mājas kā fiziskus objektus, bet arī mājvārdu simbolisko pusi, tāpat celtniecību ne tikai kā materiālu salikšanas veidu un kārtību, lai taptu ēka, bet arī celtniecību kā pasauli radošu darbību.

 

Atrašanās vieta