Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Lasāmjaunumi jūnijā

Ceriņziedu smaržā reibstošajā pilsētā iejoņojis jūnijs. Vasaras siltums vēl kaut kur iepalicis, bet bibliotēkā jaunās grāmatas gan ir klāt. Tā kā bērniem ir sācies brīvlaiks, tad jaunajās grāmatās vienkārši stāsti un iedvesmas stāsti bērniem. Burvīgiem jūnija vakariem vai bezrūpīgiem atvaļinājuma rītiem romāni, romāni, romāni. Saņemiet praktiskus padomus jaunajiem inženieriem, uzziniet, kas ir laulība un kāpēc cilvēki ir tik dažādi, pastudējiet likumus un papētiet pasauli mikrobu acīm. Gaidām bibliotēkā!

Bargais, Rihards.  Nemodernās Slampes meitenes. Latviešu romāni. Līdz 19 gadu vecumam lasīt nav ieteicams. Rīga: Aminori, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rihards Bargais romānā “Nemodernās Slampes meitenes” aplūko, apbrīno, izvētī un apraksta notikumus savā dzīvē, rūpīgi piemeklējot vārdus un izteiksmes veidu. Viss piedzīvotais atspoguļots plašā amplitūdā – no morāla un psiholoģiska pagrimuma līdz sirdsšķīstai, naivai ticībai. Sev raksturīgajā pašironiski smeldzīgajā intonācijā Bargais izveido savdabīgu mozaīku, spoži parādot savu prozaiķa talantu.

 

 

Bekets, Semjuels. Stāsti un teksti par NEKO.  Īru proza. Rīga: Omnia mea, 2021. Pieejams: JPB.

"Pirmo reizi lasot Semjuela Beketa stāstus, mani uzrunāja autora eksistenciālais nemiers, neizmērojamā vientulība un kailums, kas raisīja ne vien apbrīnu un pietāti, bet arī vēlmi uzdrīkstēties un iztulkot latviski kaut nelielu daļu no ievērojamā rakstnieka literārā mantojuma, kas tapis franču valodā. Tas bija pirms gadiem pieciem. Šodien ir prieks un gandarījums par to, ka kluso vēlmi sadzirdēja izdevniecība Omnia Mea un atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds. Kad Beketam tika piešķirta Nobela prēmija, viņš to uztvēra kā katastrofu. Tas nozīmēja, ka viņa darbi tiks pētīti, analizēti, tajos meklēs jēgu, lai saprastu, skaidrotu, kas slēpjas aiz vārdiem, tēliem, šaubām, bailēm. Es gribētu aicināt ienirt Beketa sajūtu pasaulē un ļauties tai.'' (Agnese Kasparova tulkotāja). 

 

Bērziņa, Liene. Ķiverēns. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Be the Bear, 2020. Pieejams: BJB "Zinītis". 

Šis ir stāsts par Ķiverēnu. Vai par Lapsēnu. Vai zināt, kur viņš dzīvo? Mēs arī ne, jo viņš vienmēr ir ceļā. Ceļā uz kaut ko un uz kādu. Uz galveno un jauno. Tomēr, esot ceļā, galva ļoti labi vēdinās, un cilvēku lielākā problēma ir tā, ka visi tie brīnumi, dauzonīgums un vienreizīgums, kas viņos ir bērnībā, dzīves ceļā pamazām izvējo. Tāpēc Lapsēnam ir ķivere - lieta, kas pasargā visu neparasto un savējo, bet ārējo un pārējo izšķīdina gaisā. Tā rūpējas par to, lai viss, kas viņā lapsīgs, neapsīkst un pēkšņi netop atšķaidīts. - Jaunākā skolas vecuma bērniem. 

 

Carfati, Einata. Varēja būt trakāk. Ebreju stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis". 

Diviem jūrniekiem palaimējas izglābties pēc kuģa avārijas. Albertīni ir pilnīgi satriekts: aumaļām gāž lietus, pēc tam virs galvas parādās caurejas mocīts lidojošu zivju bars, pie apvāršņa – spoku kuģis ar pirātiem, un tad vēl valis, kura elpa neganti smird pēc tunča sviestmaizēm… Taču Džordžs līksmi spēlē mutes ermoņikas un ikreiz mierina draugu, ka varēja būt trakāk. Talantīgās Izraēlas mākslinieces Einatas Carfati māksliniecisko rokrakstu latviešu lasītāji iepazina grāmatā “Kaimiņi”, kas ieguva pārliecinošu 1. vietu lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu žūrija 2019” grupā 5+. Arī šajā viņas grāmatā rotaļīgās, līdz sīkākajai detaļai izzīmētās ilustrācijas vizuāli lieliski papildina pārdomas par grūtiem laikiem, kas apliecina – pat vistrakākajā situācijā var gadīties negaidīti pavērsieni, un ir daudz vieglāk, ja līdzās ir draugi. 

 

Čerkovskis, Rihards. Čerkovska Pasakas. Latviešu iedvesmas stāsti bērniem. Rīga: Riharda Čerkovska aģentūra, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Viss ir iespējams. Ko sēsi, to pļausi. Vibrāciju likums. Visam ir savs laiks. Cēloņu un seku likums. Ļaujieties piedzīvojumiem. Šie ir seši universāli Visuma likumi, kas figurē katra cilvēka dzīvē. Ja mēs bērniem jau no bērnības mācīsim šos likumus, palīdzēsim izprast un pielietot savās dzīvēs, viņi sapratīs pašu svarīgāko - katrs cilvēks rada savu realitāti ar domām, vārdiem un darbiem.  

    

 


Dveka, Kerola. Kāpēc cilvēki ir tik dažādi? Psiholoģija. Rīga: Lietusdārzs, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Katram ir nācies brīnīties, cik atšķirīga ir cilvēku domāšana un rīcība, cik dažāda ir viņu profesionālās un personālās dzīves gaita. Cenšoties rast atbildi uz jautājumu, kāpēc cilvēki ir tik dažādi, pagātnes domātāji iedalījušies divās lielās grupās. Vieni uzskatīja, ka indivīda garīgās īpašības ir atkarīgas no viņa fiziskās uzbūves, tātad ir iedzimtas un nav maināmas. Otri atzina, ka sociālā vide, izglītība, dzīves pieredze indivīdu var būtiski mainīt. Taču mūsdienu pētījumi liecina, ka pilnīga taisnība nav nedz vienam, nedz otriem. Šīs grāmatas autore galveno vērību pievērš cilvēka attieksmei pret sevi un savām spējām. Tā būtiski ietekmē indivīda personību, dzīves gaitu, nosaka, vai viņš sasniegs iecerētos mērķus. Cilvēka attieksme pret sevi mēdz būt divējāda, un šī pirmā grāmata, kas aplūko un analizē abus attieksmes tipus: statisko un dinamisko. Pirmā tipa cilvēki par visu augstāk vērtē talantu; viņiem svarīgi tūlītēji panākumi un uzslavas; centība viņiem nešķiet pozitīva īpašība; atzinības trūkums un neveiksmes viņus var novest izmisumā. Savukārt otrajam tipam centība un pūles ir ceļš, kas ļauj atklāties talantam; šķēršļi viņiem palīdz sakopot spēkus un saināt prātu; pārmaiņas viņi uztver ar interesi un prieku. Autore sniedz daudz piemēru no ievērojamu personību (mākslinieku, sportistu, uzņēmēju u.c.) biogrāfijām, kā arī savas pedagoģes un psihoterapeites pieredzes. Te ir ļoti uzskatāmi un neviļus mudina lasītāju ielūkoties sevī, partnerī, bērnos, priekšniekā, iemīļotā sportistā vai māksliniekā, audzēkņos.

 

Eljota, Ketrina. Aiz slēgtam durvīm.  Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ārēji Lūsijas Palmeres dzīve šķiet ideāla: viņai ir lieliski bērni, pievilcīgs vīrs un burvīga māja. Neviens pat nenojauš, ka Lūsijas laulība jau sen ir tikai fasāde, kas slēpj emocionālu vardarbību un atsvešināšanos. Kad Lūsijas vīrs negaidīti iet bojā, viņas dzīve apmet kūleni. Lai aizbēgtu no pagātnes rēgiem, Lūsija izīrē savu māju un pārceļas dzīvot pie vecākiem. Tomēr viņa saprot – lai atvērtu jaunu dzīves lappusi, vispirms nāksies ieskatīties acīs bailēm, kas visus šos gadus likušas viņai izdarīt nepareizās izvēles. Vai Lūsijai izdosies atvērt savu sirdi vēl kādam? Vai arī viņa vienmēr paliks aiz slēgtām durvīm? Ketrina Eljota ir uzrakstījusi 16 grāmatas, kas tulkotas 18 valodās un pārdotas vairāk nekā trijos miljonos eksemplāru. Savā jaunākajā romānā Aiz slēgtām durvīm autore spilgti parāda – mainīt savu dzīvi nekad nav par vēlu un mīlestība var atnākt brīdī, kad esi to vismazāk gaidījis. 

 

Gērgiss, Šerīfs. Kas ir laulība? Vīrieša un sievietes attiecības. Reliģiskie aspekti. Kristietība.  Liepāja: Kodoka, 2021. Pieejams: JPB.

Mūsdienās arvien plešas plašumā diskusijas par viendzimuma laulību. Lai gan varētu likties, ka runa ir par viendzimuma attiecībām, patiesībā runa ir par laulību. Nav runa par to, kam ļaut laulāties, bet gan par to, kas ir laulība. Un tas ir izšķirīgs punkts un izšķirīgs brīdis gadiem ilgajā cīņā starp diviem skatījumiem uz laulības jēgu.  

 

 

 

Gotlība, Lorija. Varbūt tu vēlies ar kādu par to parunāt. Amerikāņu autobiogrāfiskā proza. Latvija: Helios ; Helios Kirjastus Oü, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Jūsu rokās nonākusi humora pilna grāmata, kas ļauj ieskatīties psihoterapeitu pasaules aizkulisēs. Tās autore ir psihoterapeite, kas publicējas arī žurnālā New York Times un citos ASV nacionālajos izdevumos. Lorijas Gotlības dzīve rit Losandželosā, kur viņa savā psihoterapeites praksē cenšas palīdzēt pacientiem. Taču pēkšņi Lorijas dzīvi satricina krīze, un ierastā kārtība sabrūk. Viņa nonāk īpatnēja, taču pieredzējuša terapeita Vendela kabinetā. Allaž adītā jakā, haki krāsas biksēs un ar plikpaurības iezīmēm – Vendels precīzi atbilst klišejām par terapeitiem, taču izskats var būt ļoti maldinošs. Grāmatā autore mēģina izsekot savu pacientu iekšējās pasaules līkločiem. Viņu vidū ir egocentrisks Holivudas režisors, jauna, tikko precējusies sieviete, kurai diagnosticēta nedziedināma slimība, vecāka gadagājuma kundze, kura draud padarīt sev galu, ja līdz dzimšanas dienai viņas dzīvē nekas nemainīsies uz labo pusi, un divdesmitgadniece, kura allaž “iekrīt” uz neīstajiem vīriešiem. Lorija atklāj, ka jautājumi, uz kuriem atbildes meklē viņas pacienti, ir tie paši, ar kuriem viņa vēršas pie Vendela. Ar pārsteidzošu humora izjūtu Lorija Gotlība ieved mūs savā profesionālajā un personīgajā pasaulē. Pateicoties atklātībai, Varbūt tu vēlies ar kādu par to parunāta ir grāmata, kas piedāvā dziļi personisku ceļojumu cauri cilvēku sirdīm un prātiem, sniedzot lasītājam retu dāvanu – drosmīgu un atklātu skatījumu uz jautājumu, ko nozīmē būt cilvēkam, un uzjautrinošu un izglītojošu stāstu par dzīves noslēpumiem un mūsu spējām to mainīt. 

 

Ivanovska, Vineta. Nesavtīgā mīlestība, bez likumiem.  Latviešu romāns. Varakļānu novads: Domu Pērles, 2021. Pieejams: JPB.

Viņa ieslēdza savu portatīvo datoru. Ļoti vēlējās atbildēt uz vēstulēm. Jau pusgadu viņa sarakstījās ar kādu vīrieti, kuram nezināja vārdu, nezināja, kāds viņš izskatās. Nezināja neko un viņai tas arī neinteresēja. Viņu interesēja tieši dvēseliskās sarunas - par psiholoģiju, dabu, draudzību.           

           

 

 

Jankauskis, Arvīds. Praktiski padomi jaunajiem inženieriem. Inženierija. Cēsis: Sava grāmata, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā ir apkopotas samērā vienkāršas pamatlietas no inženiera darba ikdienas, lai radītu priekšstatu par šīs profesijas būtību, un parādītu, ka inženiera darbs nesastāv tikai no sarežģītiem aprēķiniem. Grāmata ir uzrakstīta vienkāršā sarunvalodā, lai to var lasīt ikviens - gan tie, kas tikai apsver iespēju apgūt kādu no tehniskajām profesijām, gan inženieri, kas jau ir uzsākuši vai gatavojas uzsākt savas darba gaitas.   

 

 

Jansone, Ilze. Laika rēķins. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Romāns “Laika rēķins” ir rakstnieces Ilzes Šķipsnas iekšējās pasaules vēsture. Grāmatā, protams, ir aplūkota arī viņas biogrāfija — bērnība pirmskara Latvijā, emigrācija, dzīve ASV un īslaicīga atgriešanās dzimtenē. Taču Ilze Jansone saprot, ka svarīgākie Šķipsnas dzīves notikumi, kā jau rakstniekiem mēdz gadīties, ir risinājušies realitātes aizkulisēs — tajā pustumšajā zonā, kur mīlestība, bailes un kaislības pārvēršas par mākslu. “Laika rēķins” ir drosmīgs mēģinājums šajā zonā ieskatīties.” 

 

 

Kaplickis, Vāclavs. Raganu veseris. Čehu vēsturiskā proza. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Vēsturisks romāns par raganu procesiem 17. gadsimta otrajā pusē Morāvijā — mūsdienu Čehijas Republikas austrumu reģionā. Lai izmeklētu kādas ubadzes pārkāpumu, uz Velke Losinu muižu tiek ataicināts inkvizitors Bobligs no Edelštates. Viņš safabricē procesu, kurā izmantotās metodes nodrošina visu apsūdzēto atdzīšanos. Tā tiek iedarbināts šaušalīgs demagoģijas, baiļu un vardarbības mehānisms, kas drīz vien sasniedz arī Šumperkas pilsētu. Pateicoties firsta Lihtenšteina un tāda paša uzvārda Olomoucas bīskapa atbalstam, triumfējošo inkvizitoru, kurš, slēpdamies aiz cīņas pret melno maģiju, nevilcinās upurēt desmitiem nevainīgu cilvēku dzīvību un iznīcināt savus pretiniekus, vairs neviens nespēj apturēt. Viņa fanātisms un varas patvaļa izraisa tādas šausmas un masu histēriju, ka iracionalitāte ņem virsroku pār veselo saprātu un kļūst par realitāti. Romāna inspirācijas avots ir dominikāņu mūku 1486. gadā sa­­rakstītā grāmata Malleus maleficarum jeb “Raganu veseris”, kurā cita starpā ietvertas norādes raganu vajāšanai un par kuru pastāv uz­­skats, ka tā vairākus gadsimtus kalpojusi par sava veida inkvizitoru “rokasgrāmatu”.

 

Kofs, Indreks. Uz mājām. Igauņu stāsti bērniem. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Pētergailis, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis".

Igauņu rakstnieka Indreka Kofa un mākslinieces Marjas Līsas Platsas grāmata “Uz mājām” stāsta par piecgadīgo Madi, kurš ir pietiekami liels zēns, lai pats prastu tīrīt zobus, braukt ar divriteni, sapogāties un sakārtot savas rotaļlietas. Kādu dienu, kad abi vecāki un lielais brālis bija aizņemti un nevarēja atnākt pretī Madim uz bērnudārzu, pirmoreiz uz mājām zēnam bija jāiet vienam. Protams, pirms tam viņš tika pamatīgi apmācīts, kā uzvesties uz ielas, kur pareizi pagriezties. To, kā Madim veicās un ko viņš piedzīvoja pa ceļam uz mājām, izlasīsi šajā grāmatā. 

 

Krimināllikums. Likumdošanas materiāli. Likums "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību". Rīga: AFS, 2021. Pieejams: JPB.

Vispārīgie noteikumi ; Noziedzīgs nodarījums ; Apstākļi, kas izslēdz kriminālatbildību ; Sods ; Soda noteikšana ; Atbrīvošana no kriminālatbildības un soda ;Nepilngadīgo kriminālatbildības īpatnības ; Mediciniska rakstura piespiedu līdzekļi ; Juridiskajām personām piemērojamie piespiedu ietekmēšanas līdzekļi ; Mantas īpašā konfiskācija ; Sevišķā daļa : Noziegumi pret cilvēci, mieru, kara noziegumi, genocīds ; Noziegumi, kas saistīti ar terorismu ; Noziegumi pret valsti ; Noziedzīgi nodarījumi pret dabas vidi ; Nonāvēšana ; Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību ; Noziedzīgi nodarījumi pret personas pamattiesībām un pamatbrīvībām ; Noziedzīgi nodarījumi pret personas brīvību, godu un cieņu ; Noziedzīgi nodarījumi pret tikumību ; Noziedzigi nodarījumi pret ģimeni un nepilngadīgajiem ; Noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu ; Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā ; Noziedzīgi nodarījumi pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību ; Noziedzīgi nodarījumi pret satiksmes drošību ; Noziedzīgi nodarījumi pret pārvaldības kārtību ; Noziedzīgi nodarījumi pret jurisdikciju ; Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā ; Noziedzīgi nodarījumi militārajā dienestā.       Krimināltiesības - Latvija.

 

Kriminālprocesa likums.  Krimināltiesības Latvijā. Likumdošanas materiāli. Rīga: AFS, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatā publicēti likumdošanas akti, ar kuriem izdarīti grozījumi Latvijas kriminālprocesa likumā.       

       

 


 

 

Montgomerija, Hedviga. Bērnudārza laiks. Bērnu psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatu "Bērnudārza laiks" novērtēs tie vecāki, kuru bērni ir vecumā no 2 līdz 6 gadiem. Šis ir brīnumains laiks, kad fantāzija piedzīvo savu augstāko lidojumu. Viss ir iespējams, iztēlei nav robežu. Psiholoģe un ģimenes terapeite Hedviga Montgomerija, draudzīgi un sirsnīgi uzrunājot lasītājus, atbild uz vissvarīgākajiem vecāku jautājumiem. Ko nozīmē labi audzināt bērnu? Vai bērnudārzā ir svarīgi atrast draugus? Vai brāļu un māsu ķīviņi patiešām ir tik nevēlami? Kā lai tiek galā ar "divgadnieka krīzi" un spēcīgajām emocijām, kas pārņem mazo cilvēku savā varā? Bērnam ir ļoti svarīgi būt kopā ar vecākiem, kuri saprot jaunās pārmaiņas un prot mierināt. 

 

Polis-Polītis, Uldis. Mākonīša māja. Latviešu dzeja pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vasariņas debesīs mīt arī baltie spalvu mākonīši. Tie ir tie īstie. Baltos spalvu mākonīšus vajag pavērot. Reizēm tie līdzinās aitiņām, bet citreiz zirdziņiem. Šie mākonīši saulīti neaizsedz. Saulīte iekrāso tos sārtus. Vējiņš sārtos mākonīšus vizina. Dažreiz vējiņš tos sakārto garā virtenē. Tā viņi spēlējas visu vasariņu. Tad kāds mākonītis nolaižas lejā, krāsainā pļavā. Tur viņš no pieneņu pūkām uzceļ sev māju un atkal paceļas debesīs. Skaista ir mākonīša māja. 

 

 

Remess, Andžils. Bez tiesībām kļūdīties. Atmiņu tēlojumi. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatā laikraksta “Kurzemes Vārds” Goda redaktors, žurnālists un publicists Andžils Remess stāsta par “kārtīgu latviešu dinastiju” četrās paaudzēs – Sesku dzimtu, īpašī atzīmējot uzņēmēja un politiķa Ulda Seska dzīvesgājuma nozīmīgākos pagrieziena punktus. “Par dzīvi un darbu. Par sevi un ģimeni. Par dzimto Liepāju un Latviju. Par politiku. Par attieksmi un atbildību. Un ne tikai par to… Par spēju, ilgstoši (vairāk nekā 20 gadi Liepājas mēra amatā) pāraugot sevi, iekustināt procesus, esot pašam arī daļai no šiem procesiem, kas maina Liepāju un caur to arī Latviju, lai drošāk sastaptos ar nākotnes lielajiem izaicinājumiem. Labs stāsts par cilvēku – vadītāju. Uldis Pīlēns, arhitekts, uzņēmējs Rakstot šo grāmatu, labāk izpratu, ko tāds jēdziens kā atbildība par uzticēto nozīmē tīri cilvēciskā ziņā. Proti, kad par to, par ko vieni tevi ceļ godā, otri sit un jāprot izturēt gan slavas pārbaudījums, gan sitieni. 

 

Sīmanis, Raimonds. Pasaule mikrobu acīm. Mikrobioloģija. Infekcijas slimības. Rīga: Mansards, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatas autors īstajā brīdī piedāvā aizraujošu stāstu par arhejiem, baktērijām, vīrusiem un citām būtnēm, ar kurām mēs, cilvēki, dalām vienu dzīves telpu. Raimonds Sīmanis ir uzrakstījis tēlainu, viegli uztveramu, rotaļīgu un tajā pašā laikā nopietnu un pētījumos balstītu mūsdienīgu stāstu, kas ikvienam, kurš to būs izlasījis, ļaus daudz brīvāk un pārliecinošāk orientēties mūsu attiecībās ar mikrobu pasauli un vispārējā apjukuma laikmetā droši stāties pretī viltus ziņām, lai kopīgiem spēkiem drīz un ar iespējami nelieliem zaudējumiem mēs visi atgrieztos dzīvē drošākā pasaulē. “Pasaule mikrobu acīm” ir viena no pašām būtiskākajām pandēmijas laika populārzinātniskajām grāmatām veselības jomā, un esmu pārliecināts, ka tā saistīs lasītāju uzmanību gan Latvijā, gan ārzemēs.” Valdis Pīrāgs, latviešu ārsts endokrinologs un internists, Latvijas Universitātes profesors Medicīnas fakultātes Internās medicīnas katedrā, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis. 

 

Šulce, Dzintra. Caurvējš. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis ir stāsts par meklēšanu. Ranta veiksmīgi sapelnījusi naudu, atgriezusies mājās, lai kopā ar brāli beidzot sāktu saimniekot pēc savām iecerēm. Rantai nekad nav bijis ideālu vecāku, gadiem ilgi viņa samierinājusies ar slepenas mīļākās lomu, klusībā glabājot sapni par īstu ģimeni. Nu Rantai jāatgriežas bērnības vasarās Āgenskalnā, jāatdzīvina atmiņas par pirmo mīlestību. Viņu aicina, viņa liktenīgi piekrīt. Vara, nauda un popularitāte. Līdzcietība, godīgums, jūtas, aprēķins un nodevība. Ko izvēlēties, ko paturēt, ko aizstāvēt? 

 

Аттар, Лейла. Дорога солнца и туманаAmerikāņu fantastiskā proza. Москва: Эксмо, Inspiria, 2021. Pieejams: JPB.

В торговом центре в Восточной Африке взрывается бомба. Британец Джек Уорден теряет там свою маленькую дочь. А Родел Эмерсон – любимую сестру. Так нити судеб Родел и Джека сплетаются в первый раз. Чтобы почтить память сестры и завершить ее дела, Родел отправляется в рискованное путешествие на незнакомый континент, где дикие животные следуют за тобой по пятам, а в шаманских деревнях верят в ритуалы, похожие на мрачные сказки. Джеку не нравится Родел. Потому что он знает, для чего она сюда приехала. И уж точно не собирается ей помогать.  

 

Бинленд, Рэйчел. Флоренс Адлер плавает вечно. Amerikāņu vēsturiskā proza. Москва: Эксмо ; Inspiria, 2021. Pieejams: JPB.

Атлантик-Сити, 1934. Эстер и Джозеф Адлеры сдают свой дом отдыхающим, а сами переезжают в маленькую квартирку над своей пекарней, в которой воспитывались и их две дочери. Старшая, Фанни, переживает тяжелую беременность, а младшая, Флоренс, готовится переплыть Ла-Манш. В это же время в семье проживает Анна, таинственная эмигрантка из нацистской Германии. Несчастный случай, произошедший с Флоренс, втягивает Адлеров в паутину тайн и лжи - и члены семьи договариваются, что Флоренс... будет плавать вечно. Основанная на реальной истории семейная сага о том, как далеко можно зайти, чтобы защитить своих близких и во что может превратиться горе, если не обращать на него внимания. 

 

Георге, Нина. Книга снов. Vācu romāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021. Pieejams: JPB.

Несчастный случай остановил его именно тогда, когда он решил наконец встретиться с сыном и попытаться вымолить прощение у покинутой возлюбленной. Остановка оказалась более долгой, чем планировалось, — на больничной койке, в коме, в окружении умников-врачей и приборов со светящимися мониторами, между жизнью и смертью. Генри больше никуда не бежит, не исчезает, не уходит, и безмолвное его присутствие — источник и радости, и боли для Сэма, одаренного и чувствительного подростка тринадцати лет, и для Эдди, женщины, которая больше не танцует танго. Но незаметно для чутких приборов и докторов, в узком зазоре между "да" и "нет", между "здесь" и "там", ведется ожесточенная борьба за жизнь и любовь – борьба, в которой тоже есть место для жертвы и искупления. 

 

Грей, Лиза. Без следа. Angļu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Частный детектив Джессика Шо уже привыкла к анонимным посланиям. Но вот чего она никак не ожидала, так это получить фотографии трехлетней девочки, похищенной в Лос-Анджелесе двадцать три года назад. Девочки, в которой она с ужасом узнала саму себя. В погоне за ответами Джессика направляется на самую темную изнанку Лос-Анджелеса, она жаждет раскрыть дело, с которым когда-то не справилась полиция. В это же время детектив Джейсон Прайс расследует дело о чудовищном убийстве студентки колледжа, подрабатывавшей проституткой. Джессику и Джейсона сталкивает случай, однако вскоре она понимает, что Прайс знает и скрывает что-то о прошлом ее отца и смерти матери. Джессике предстоит разгадать тайну своего собственного исчезновения много лет назад, но чем ближе она подбирается к правде, тем сложнее не потерять следы.

 

Йонсруд, Ингар.  Братство. Norvēģu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Пропала Аннетте Ветре, дочь влиятельного норвежского политика. Главный инспектор полиции Фредрик Бейер без особого рвения берется за дело – ведь разгадка кажется очевидной. Девушка состояла в религиозной общине, и наверняка ее исчезновение как-то связано с деятельностью секты. Однако совершенное в пригороде Осло жестокое убийство адептов учения, к которому принадлежала Аннетте, наталкивает Бейера на мысль, что дело намного сложнее, чем кажется на первый взгляд. Когда на месте преступления полиция находит лабораторию, в которой, судя по всему, проводились ужасающие эксперименты над людьми, Фредрик Бейер и Кафа Икбаль уже не сомневаются – настоящие мотивы всех преступлений кроются в прошлом. 

 

Карризи, Донато. Дом голосов. Itāliešu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука ; Азбука-Аттикус, 2021. Pieejams: JPB.

"Дом голосов" — новый бестселлер Донато Карризи, короля итальянского триллера. Пьетро Джербер — психолог, но не такой как другие. Его специализация — гипноз, и все его пациенты это дети, с которыми что-то случилось: они перенесли травму, стали свидетелями драматических событий или в их хрупкой памяти хранится важная информация, которая может помочь полиция или органам опеки в расследовании. Но вот с другого конца света, из Австралии, ему звонит коллега и просит принять пациента. Пьетро недоумевает, зачем обращаться именно к нему, ведь Ханна Холл взрослая. Оказывается, молодой женщине не дает покоя воспоминание о некоем убийстве, будто бы совершенном ею в детстве. И чтобы понять, правда это или иллюзия, ей необходим лучший психолог Флоренции — Пьетро Джербер. 

 

Миранда, Меган. Девушка из Уидоу-ХиллзAmerikāņu romāns. Москва: Эксмо ; Inspiria, 2021. Pieejams: JPB.

Все знают историю о девушке из Уидоу-Хиллз.Арден было шесть, когда ее, блуждающую ночью во сне, смыло грозой и унесло в систему труб под городом. Тогда вся страна с замиранием сердца следила за продолжавшейся три дня спасательной операцией.Теперь Арден зовут Оливия. Сменив имя и разорвав все связи, она живет в небольшом доме на окраине, и больше всего боится, что прошлое снова всплывет на поверхность. Уже двадцать лет она не ходила во сне — до той самой ночи. Ночи, когда она просыпается во дворе и обнаруживает себя стоящей над трупом.Кажется, ей снова предстоит оказаться в самом центре событий.

 

Пенни, Луиза. Очень храбрый человек. Kanādiešu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука ; Азбука-Акттикус, 2021. Pieejams: JPB. 

Пятикратный лауреат премии Агаты Кристи за лучший детектив года. Роман продолжает серию расследований старшего инспектора Армана Гамаша.             

             

   

 

 

Полякова, Татьяна. Особняк с выходом в астрал. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB. 

Матушка Евлампия, в миру просто Клавдия Огурцова, известна в городе как ясновидящая в третьем поколении, и у нее нет отбоя от клиентов. Увы, но редкого дара и хорошей рекламы для бизнеса мало – нужен еще свой спец по добыче оперативной информации, без которой не выдать качественное предсказание. У Клавдии, к счастью, есть лучшая подруга и помощница Лиза, вместе они способны на многое: и труп спрятать, и миллионы найти, и распутать пару дел, которые оказались не по зубам полиции.

 

Раскович, Эмили. Айдахо. Amerikāņu romāns. Москва: Фантом Пресс, 2021. Pieejams: JPB. 

Энн и Уэйд ведут герметичную жизнь в суровых условиях Северного Айдахо. Их связывает не только любовь, но и трагедия, разрушившая первую семью Уэйда. А также память, которая постепенно покидает Уэйда. Энн пытается собрать ее крупицы, осколки чужой и загадочной драмы. Поэтично написанная история открывается с разных ракурсов — Энн, Уэйда и Дженни, которая уже много лет находится в тюрьме. Постепенно Энн реконструирует то давнее событие, трагичное и таинственное, сломавшее и Уэйда, и Дженни. В диком эмоциональном ландшафте, сохранившем прошлое в памяти Уэйда, Энн должна в одиночку понять семью, которую она никогда не знала. Эта книга о памяти, о забвении, о его преодолении через безусловную любовь и самоотверженность.

 

Рой, Олег. Человек за шкафом. Krievu romāns Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Историей вещей антиквар Вилен Меркулов увлекся еще в юности. Ему было интересно узнавать о людях, знакомясь с их семейными реликвиями. Какой была жизнь, быт, судьба бывших владельцев антикварной вещицы. Ведь иногда она рассказывает о человеке больше, чем он сам о себе готов поведать. Древний предмет может оказаться носителем удивительной загадки. Однажды с Виленом произошла именно такая история – он неожиданно обнаружил... шкаф, который был свидетелем расцвета, упадка и возрождения большой семьи. Этот предмет мебели присутствовал в квартире, когда ее обитатели были счастливы, влюблены, переживали трудные времена. Истинная преданность своему делу, интерес к вещам с историей и к людям помогли Вилену узнать тайны, которые хранил старинный шкаф.

 

Рослунд, Андерс. Именинница. Zviedru detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Семнадцать лет назад криминальный инспектор Эверт Гренс был вызван на место жестокого преступления.Убита семья, единственная выжившая — пятилетняя девочка. Ее поместили в программу защиты свидетелей и закрыли дело, но годы спустя инспектора Гренса все еще преследуют, казалось, случайные убийства и ребенок, которого пощадили. Когда он узнает, что квартира, в которой произошло преступление, была взломана, начинает опасаться, что кто-то намеревается заставить замолчать последнего свидетеля.Тем временем кто-то в преступном мире города казнит торговцев оружием и угрожает семье бывшего полицейского осведомителя Пита Хоффмана. Он должен раскрыть тайную угрозу, сохраняя при этом собственные секреты. Вскоре его поиск ответов переплетается с исканиями Эверта, и двое мужчин оказываются в эпицентре преступного заговора, более сложного и опасного, чем они могли представить.

 

Симс, Джонатан. Тринадцать этажей. Angļu fantastiskā proza. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Лондон скрывает много тайн. Одна из них – Баньян-Корт, построенный одиозным олигархом Тобиасом Феллом. Шикарный фасад, апартаменты премиум-класса, а на задворках теснятся квартирки для неимущих. В годовщину строительства миллиардер-отшельник внезапно приглашает на званый обед двенадцать человек. Какова его цель? Что их связывает? За драмами и грязными делишками наблюдают сами стены Баньян-Корта, чьи изменяющиеся пространства преодолеваются не только ногами, и есть направления, которые не покажет ни один компас.

 

Устинова, Татьяна. Чудо-пилюли. Krievu detektīvromāni, Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Вечная молодость и красота — мечта многих людей. Но на этом зачастую наживаются мошенники. Стала жертвой обмана и Натка, сестра судьи Елены Кузнецовой. Она купилась на щедрые обещания и выложила за сомнительные средства крупную сумму, отложенные на обучение сына. Узнав об этом, Лена схватилась за голову! Но обманщиков уже и след простыл: сайт не работает, телефоны заблокированы. Неужели тупик? Но помощь пришла с неожиданной стороны: новое дело, которое предстоит рассматривать Лене, странным образом перекликается с печальной историей Натки.

 

Уэтмор, Элизабет. Валентайн. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо ; Inspiria, 2021. Pieejams: JPB.

Какова судьба женщин в мире, который принадлежит мужчинам? И насколько тяжело поднять голову и начать наконец бороться за справедливость? Об этом роман Элизабет Уэтмор "Валентайн" — роман невероятной силы, мощный и праведно яростный.Америка, 70-е годы. Нефтяной бум проносится по Техасу, подобно торнадо, обещая мужчинам невиданные доселе богатства. Женщинам он сулит лишь отупевших от нежданной прибыли и беспробудного пьянства мужчин.Утром после Дня святого Валентина четырнадцатилетняя Глория Рамирес появляется на пороге фермы Мэри Роз — избитая, напуганная, умоляющая о помощи. Весть о том, что ее изнасиловал белый нефтяник быстро разносится по маленькому городку, но мало кто верит словам Глори.             

 

Фаржеттон, Манон. Десять дней до конца света. Franču fantastiskā proza. Москва: КомпасГИД, 2021. Pieejams: JPB.

Миру осталось жить всего 10 дней. 240 часов. 14 400 минут. Земля - буквально! - трещит по швам. Серия грандиозных взрывов, от полюса до полюса, уничтожает всё живое. Каждый час катастрофа повторяется - сотней километров дальше. Началось всё посреди Тихого океана, а закончится - на берегу Атлантического, где-то на западе Франции и Великобритании. Что делать? Искать укрытия? Бежать? Мириться с неизбежным? Лили-Анн стремится ещё хоть раз увидеть родителей, застрявших в Японии, и готова мчать им навстречу. Талантливая бизнес-леди Сара мечтает спасти мир, и у неё даже есть идеи, а её муж, писатель Гвенаэль, жаждет закончить книгу. Валентин защищает от жестокой реальности свою мать, а майор полиции Беатрис Бланш - людей друг от друга. Так или иначе, каждому осталось только десять дней. Десять дней до отчаянной попытки найти смысл жизни. Эта книга - блестящее напоминание о том, как хрупок наш мир и насколько бесценна наша спокойная жизнь.

 

Френч, Тана. Сходство. Īru detektīvromāns. Москва: Фантом Пресс, 2021. Pieejams: JPB.

"Сходство" – один из лучших детективов из знаменитой серии Таны Френч о работе Дублинского отдела убийств. Однажды в уединенном полуразрушенном коттедже находят тело молодой женщины, жившей по соседству в старой, ветшающей усадьбе "Боярышник". На место убийства вызывают Кэсси Мэддокс, бывшего детектива из отдела убийств. Кэсси в недоумении, она уже давно ушла из Убийств и работает теперь в Отделе домашнего насилия. Но, оказавшись на месте, она понимает, в чем дело: убитая – ее полный двойник, то же лицо, фигура, волосы. Как такое возможно? И возможно ли вообще?. Однако бывшему боссу Кэсси, легендарному агенту Фрэнку Мэкки, нет дела до таких загадок, для него похожесть детектива на жертву – отличная возможность внедрить своего человека в окружение жертвы и изнутри выяснить, кто стоит за преступлением. Так начинается погружение детектива в чужую жизнь, и вскоре Кэсси понимает, что ее с жертвой объединяет не только внешнее сходство, но и глубинное сродство.

 

Харт, Джон. Вниз по реке. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

У этой реки он стал таким. Здесь, на берегах, затопленных алчностью, позором и кровью, он будет отстаивать не только свое имя, но и свою жизнь. В детстве Адам пережил нечто, чего не должен переживать никто. Травма перекроила душу, сделала непохожим на других, вечно подозреваемым изгоем. Лишь чудом избежав наказания за убийство, которого не совершал, он исчез из маленького городка на пять лет, растворился в серой безликости Нью-Йорка. А сейчас вдруг вернулся. Никто не знает причин его возвращения. Но когда появляется новый труп, все уверены: ответить за это должен именно Адам. 

 

Энгман, Паскаль. Огненная земля. Zviedru detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

По Стокгольму проносится волна похищений состоятельных людей. Однако внушительное богатство жертв - единственное сходство между ними. Детектив Ванесса Франк, несмотря на свое отстранение от службы, кидается в самую гущу событий. Ведь для нее работа - смысл жизни! Расследование приводит ее в далекую "Колонию Рейн", поселение на юге Чили, основанном беженцами из фашисткой Германии. Но вскоре Ванесса понимает, что оказалась втянута в опасную игру, которую не в силах контролировать.