Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Lapu mēneša jaunumi (maijs, 2023)

Pasaule kļuvusi krāsaina – koši zaļais koku lapu un zāles zaļums, puķu un ceriņu žilbinošais raibums, zilās debesis un spožā saule. Un kur tad vēl apdullinošais pavasara smaržu mākonis un putnu skaļā tērgāšana! Tā vien gribas katru brīvo brīdi pavadīt pie dabas, bet varbūt atradīsiet laiku arī kādai interesantai grāmatai? Maija jeb lapu mēneša jaunumos piedāvājam asināt prātus kopā ar populāriem detektīvromānu rakstniekiem, iepazīt mūsu pagātni un tagadni, lasot gan vēsturiskos darbus, gan latviešu autoru romānus, smelt iedvesmu dzejoļu grāmatās un vēl daudz ko citu. Plašs dažādu autoru darbu piedāvājums jaunajiem lasītājiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 18.05.2023

Adlers-Olsens, Jusi. Nātrija hlorīds. 9. grāmata. Dāņu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Slepkavību nodaļas vadītājs Markuss Jakobsens un viņa labākais izmeklētājs Karls Merks kopīgi izmeklē senu lietu, kura Jakobsenā joprojām ir atstājusi dziļas pēdas. Sirdi plosoša pašnāvība 2020. gadā ir likusi pievērsties tai atkal, un drīz Q nodaļa saskaras ar šausminošu lietu mudžekli, kas izaug viņu acu priekšā. Pavisam īpašs uzdevums piespiež Rozi, Asadu, Gordonu un Karlu strādāt kopā ciešāk nekā jebkad. Vairāku cilvēku nāves ir nomaskētas kā nelaimes gadījumi vai pašnāvības, taču, kad Q nodaļa tajās iedziļinās, neaptverama shēma sāk norādīt uz kaut ko daudz briesmīgāku un viss liecina, ka drīz būs jāmirst vēl kādam... Cīņā ar laiku un apgrūtinošajiem koronavīrusa ierobežojumiem Q nodaļa ar ierasto apņēmību un humoru ķeras pie darba, lai novērstu šī cilvēka šaušalīgo nāvi. Tikmēr kāda cita lieta no pagātnes lēnām apņem Karlu gluži kā žņaudzējčūska, kas beidzot saodusi savu medījumu.

 

Alsterdāla, Tūve. Mēs zinām, ka atceries. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kur tu biji todien, kad pazuda Līna Stavreda? Līna Stavreda pazuda pirms divdesmit gadiem. Kāds vietējais zēns atzinās viņas slepkavībā, tomēr līķis tā arī netika atrasts. Izmeklēšana tika slēgta, un lietas materiāli nav publiski pieejami. Kopš tā laika Odālenas iedzīvotāji izvairās runāt par to vasaru, nevēloties atsaukt atmiņā nepatīkamo pagātnes notikumu. Bet Līnas slepkava ir atgriezies... 

 

Arbidāne, Anita. Anita Arbidāne. Darbu katalogs. Latviešu glezniecība. Rīga: Galerija Daugava, 2022.

Pieejams: JPB.

Savā daiļradē gleznotāja Anita Arbidāne vēlas raisīt zināmas asociācijas, vienlaikus tās neapstiprinot un atstājot skatītājam mīklu minēšanas baudu. Anita Arbidāne joprojām ir uzticīga reālistiskajai glezniecībai un savos darbos apspēlē grieķu mītus un Bībeles tēlus, savijot tos ar mūsdienu cilvēka izjūtu. 

 

Auziņš, Arnolds. Hameleons. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Leģendu par Padomju Savienības Varoni, kuram it kā nacisti izpildījuši nāvessodu, bet patiesībā ir dzīvs un sadarbojies ar gestapo, pagājušā gadsimta sešdesmito gadu sākumā man pastāstīja “varoņa” bērnības draugs un klasesbiedrs, kas minēto personu pēc kara ieraudzījis Londonā uz ielas. Gribējis ar viņu aprunāties, nosaucis vārdā, bet draugs pazudis ļaužu pūlī. Sensacionālā ziņa šķita pārāk neticama. Kā pļāpa pats nokļuva ārzemēs? Tolaik uz kapvalstīm laida vienīgi ar Drošības komitejas uzdevumu, tātad čekas ziņotājs. Kāpēc viņš neturēja mēli aiz zobiem un uzticējās man? Es toreiz darbojos presē. Vai tā bija provokācija, lai redzētu manu attieksmi, vai cilvēks no tīras sirds vēlējās dalīties savā pārdzīvojumā? Kas attiecas uz Kalvi Sadovski romānā, ar nožēlu jāatzīst, ka bija tādi hameleonam līdzīgi tipi, kas mainīja gan izskatu, gan uzskatus un, lai saglabātu dzīvību, gatavi sadarboties ar pašu Sātanu un spējīgi uz nodevību.

 

Baha, Tabea. Zīda villa. Vācu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc smaga likteņa trieciena Andžela pieņem krustmātes ielūgumu apciemot viņu Asenzā Itālijā. Iecerētās brīvdienas izvēršas citādas, saņemot ziņu par Zīda villas - senas vietējās zīda aušanas darbnīcas - slēgšanu. Andžela vēlas to novērst un iegūt villu savā īpašumā. Tās īpašnieks ir ar mieru pārdot austuvi Andželai, tomēr ir daži nosacījumi. Un Andžela vēl satiek vīrieti, kurā iemīlas no pirmā acu skatiena... Bet vai viņa ir gatava jaunai dzīvei Itālijā un jaunai mīlestībai? Aizraujošs romāns par mīlestību, uzticēšanos un par pasaulē skaistāko audumu - zīdu. 

 

Dobelis, Jānis. Bērnu uroloģija. Medicīna. Rīga: Madris, 2003.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Grāmatas mērķis ir sniegt izglītojošu un informatīvu pārskatu par bērnu uroloģijas galvenajām tēmām. Grāmata domāta gan kā mācību līdzeklis studentiem un revidentiem, gan kā izziņas avots ārstiem.

 

 

Dubkēvičs, Lotārs. Gaidīšana manā rokaspulkstenī. Latviešu dzeja. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2022. 

Pieejams: JPB.
It nekā sevišķa; Nakts skaita pulsu; Kāpšana; Sauleszaķis; Puķe un peļķe; Niķīgi mazs saulesstariņš; Lūgšana.

 

 

 

Esmu uz pareizā ceļa. Ģederts Eliass. Latviešu glezniecība. Jelgava: Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, [2022?].

Pieejams: JPB.

Ģ. Eliass ir viens no izcilākajiem latviešu gleznotājiem. Grāmata, kurai nosaukumu devis mākslinieks pats, ļauj ielūkojusies Ģederta Eliasa dzīvē un radošajā veikumā. Izdevums ļauj lasītājam iziet cauri mākslinieka dzīves gājumam, iepazīstinot ar nozīmīgākajiem viņa biogrāfijas datiem un gleznām. Grāmatā ļoti labā kvalitātē ir reproducētas vairāk nekā 50 mākslinieka gleznas no dažādiem viņa daiļrades periodiem. 

 

Filipsone, Astra. Drauga tarifs. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nata ir bijusi viena tik ilgi, ka vairs neatceras, kā ir pamosties, sajust siltu plaukstu uz pieres un dzirdēt kādu sakām: “Celies!” Turklāt jau labs laiks ir aizvadīts bezdarbnieces statusā, un ikmēneša brauciens uz Nodarbinātības valsts aģentūru viņai kļuvis par rutīnu. Natas dienas aizrit klusos pasaules vērojumos un pašapcerē, līdz firma “Čomiņš” viņai piedāvā neparastu darbu – uz vienu dienu kļūt par kāda cilvēka draugu. Nata iepazīstas ar puisi, kura segvārds ir Ķirzakas Smaids, ar Kriksīti, Maigu un citiem klientiem, kurus visus vieno alkas pēc cilvēciska siltuma. Dienu pēc dienas viņa iekļūst raibos notikumos, pārdzīvo visdažādāko emociju gammu, un, tuvāk iepazīstot “Čomiņa” klientus, arvien labāk apzinās pati savas vajadzības, kā arī pārliecinās par visiem zināmo likumu: ko sēsi, to pļausi.

 

Finanšu pratības pamatkurss. Ceļā uz dzīves meistarību. Rīga: Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, [2023?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Finanšu plānošana; Personīgais budžets; Kā samazināt izdevumus un ietaupīt; Kā palielināt ienākumus?; Aizņemšanās un kredīti; Atbildīga aizņemšanās; Pieteikšanās kredītam un kredīta devēji; Kredītu veidi; Kas jāņem vērā, salīdzinot vairākus kredītu devēju piedāvājumus un izvēloties aizdevumu?; Kredītu reklāmas; Nosacījumi kredīta saņemšanai; Pirmslīguma informācija; Kreditēšanas līgums; Kredīta atmaksa un rīcība kavējuma gadījumā; Atteikuma tiesības; Iespēja atmaksāt kredītu pirms termiņa; Kā saprast, vai nepārmaksā par kredītu?; Ko darīt, ja ir neskaidrības vai strīds ar kredīta devēju?; Kā rīkoties, ja ir kredīta atmaksas grūtības?; Sekas, ja saņemtais rēķins vai kredīts netiek maksāts; Uzkrājumu veidošana; "Drošības spilvens"; Uzkrājumi noteiktam mērķim; Uzkrājumi pensijai; Brīvo līdzekļu investēšana; Apdrošināšana; Kā sevi pasargāt no krāpniekiem?; Papildus ieteikumi.

 

Grants, Jānis. Luijs ar grabarku. Krievu stāsts stāstos. Rīga: Literatūras Kombains, 2022.

Pieejams: JPB.

Prozaiķa un dzejnieka Granta teksti ir niansēti, viņš veikli pāriet no grēksūdzes uz grotesku, tostarp saglabājot visai nopietnu sejas izteiksmi. Izsmalcināts darbs "ar kameru", acumirklīga priekšplāna, paša stāstītāja un pat stāstītāja sociālās pozīcijas nomaiņa, smalki fonētiski skanējumi gramatikas karkasā te lietišķā stilā parodējot, te metoties pārmērīgā groteskā un absurdā stāstot par trīsdesmito gadu kolīzijām, laikposmu, kad Latvija vēl nebija Padomju Savienības sastāvā.

 

Grīnbergs, Andris. Gandrīz nepieklājīgi jautājumi. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Andris Grīnbergs – ilggadīgs “Latvijas Avīzes” žurnālists, vairāku grāmatu autors – savā jaunākajā darbā, publicistiskajā un provokatīvajā “Gandrīz nepieklājīgi jautājumi” uzdod jautājumus, par kuriem, iespējams, īpaši pēdējā gada laikā pasaule mums spiedusi aizdomāties. Tomēr tie ir ne tikai nopietnie jautājumi – kas mums katram ir mājas, bailes, karš, tuvākais cilvēks, bet arī tādi, kas vedina uz dzīvi skatīties arī ar brīnuma un smieklu pilnām acīm. Kas tev ir smaids? Kas tev ir kalns? Kas tev ir viens spēcīgs vārds? Vai arī tam ir vieta pieklājīgā sabiedrībā? Andris Grīnbergs arī atbild pats uz saviem jautājumiem, taču vienlaikus atstāj telpu, kurā ikvienam lasītājam pašam par tiem padomāt. Grāmata ir ne tikai par Gundaru Kalvi, bet arī par citiem Sēlijas puses drosmīgajiem un viedajiem ļaudīm - rakstniecēm Lūciju Ķuzāni un Skaidrīti Gailīti, novadpētnieci Lidiju Ozoliņu, arī par pašu Andri Grīnbergu - dzejnieku, žurnālistu, Latvijas hronistu. Bet pāri visam šī grāmata ir par mums pašiem vēstures griežos.

 

Hanišova, Viktorije. Sēņotāja. Čehu romāns. Rīga: Pētergailis, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Čehu rakstnieces Viktorijes Hanišovas romāna „Sēņotāja” centrā ir jauna sieviete Sāra, kura jau vairākus gadus trūcīgi pārtiek no sēņu lasīšanas, to piegādes provinces restorānam. Būdama brīvprātīga vientuļniece, viņa tikai reizumis dodas uz pilsētu pie psihiatres, lai pārliecinātu par savu līdzsvaroto garīgo stāvokli. Ziņa par mātes nāvi Sāras dzīvi īpaši nemaina. Viņa piedalās bērēs, satiekas ar brāļiem, no kuriem jau sen atsvešinājusies, un atgriežas mežā. Taču ģimenē piedzīvotā bērnības trauma un pāri nodarītais paliek. Viktorije Hanišova bez aplinkiem un vienlaikus iejūtīgi mēra, ko spēj izturēt bērna dvēsele un kur ir ģimenes robežas.

 

Hansens, Anderss. Smadzeņu spēks. Kā kustības un treniņi stiprina tavas smadzenes. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kusties! Mūsdienu pētījumi pierāda, ka kustībām un treniņiem ir prātam neaptverama ietekme uz smadzenēm - fiziskās aktivitātes šo orgānu ietekmē visvairāk. Turklāt tas attiecas tiklab uz bērniem, kā pieaugušajiem, jā, pat uz vecākiem cilvēkiem! Grāmatā ārsts Anderss Hansens atklāj, kā un kāpēc kustības ir ārkārtīgi nozīmīgas smadzeņu darbībai. Viņš sniedz arī konkrētus padomus par to, kā sākt kustēties vairāk.

 

Hargla, Indreks. Aptiekārs Melhiors un Olevistes baznīcas noslēpums. Igauņu kriminālromāns par seno Tallinu. 2. izdevums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tallina, AD 1409. Domkalnā noslēpumainos apstākļos nogalināts augsts ordeņa bruņinieks no Gotlandes, un šķiet, ka slepkava aizbēdzis uz lejpilsētu. Ordenis pieprasa, lai pilsēta noziedznieku izdod, un kopā ar tiesas fogtu Domkalna slepkavam pēdas sāk dzīt attapīgais aptiekārs Melhiors. Tas nav vienīgais asinsdarbs, kas šajās maija dienās satrauc pilsētniekus, un Melhiors atrodas aci pret aci ar gandrīz neatminamām mīklām. Virzīdamies pa noziegumu pēdām, viņš nonāk līdz drūmiem Tallinas senatnes noslēpumiem.

 

Heindelis, Makss. Pasaules skatījums. Cilvēces attīstības perspektīvas kosmokoncepcija. Ezotērika. Rīga: Sol Vita, [2023?]. 

Pieejams: JPB.

Sagatavošanās process Ūdensvīra laikmetam ir sācies, un, tā kā Ūdensvīrs ir zinātniska un intelektuāla zīme, tad šī laikmeta reliģijai jāsakņojas prātā. Tāpēc dzīves noslēpumi jāatrisina tā, lai apmierinātu gan prātu, gan sirdi. M. Heindeļa grāmata sakārto un spoži apskaidro daudzu tūkstošu gadu tikai dažiem zināmo gudrību Visuma kosmoloģijā un Dzīves attīstībā. Grāmatā ir dota garīgās pilnveidošanās zinātniskā metode, un tā sniedz atbildes uz 3 pamatjautājumiem, kas svarīgi ikvienam cilvēkam - No kurienes mēs nākam? Kā vārdā mēs dzīvojam? Kurp dodamies pēc nāves?

 

Jahina, Guzela. Zuleiha atver acis. Krievu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romāns “Zuleiha atver acis” aizsākas 1930. gada ziemā kādā attālā tatāru ciematā. Zuleihu un simtiem citus izsūtīšanai pakļautos lopu vagonos aizved pa mūžseno katorgas ceļu uz Sibīriju. Vienkārši zemnieki un Ļeņingradas inteliģence, noziedznieki, musulmaņi un kristieši, pagāni un ateisti, krievi, tatāri, vācieši, čuvaši – visi sastopas pie Angaras krastiem, ik dienu cenšoties skarbajai taigai un bezsirdīgajai valstij apliecināt savas tiesības dzīvot. Veltīts visiem izsūtītajiem.

 

Kadiķe, Maija. Mirklis sev. Lūgšanas. [Rīga]: [Maija Kadiķe], 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir izveidota kā izlase no visām izdotajām grāmatām. Tajā ir apkopotas četrdesmit lūgšanas par dažādām tēmām. Katra no tām ir ar savu nozīmi, tātad palīdzēs atrisināt to situāciju, kas ir svarīga cilvēkam tieši tajā brīdī.

 

Kajoks, Donalds. Ezers un citas to pavadošās personas. Lietuviešu romāns. Rīga: Latvijas Rakstnieku savienība, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Viens no grāmatas tēliem ir mākslinieks, reiz dzīvs un tagad beigts žūpa, kas pārvērties melnā laivinieka tēlā, biedē savus laika un nelaika biedrus, kā arī lasītāju. Aizraujošā spēlēšanās ar reliģiju un mitoloģiju motīviem liek aizdomāties, ka tās pašas par sevi arī ir spēle, un doma, ka šī grāmata ir atsauce uz kaut ko senāku, ir maldīga - īstenībā varbūt viss senais ir atsauce uz šo grāmatu. Kaislības, vecums un jaunība, iekāre un skaudība, naids un pieķeršanās ir nemainīgi vienmēr un visur, un nav nekā jauna zem saules.

 

Kalniņš, Erlens. Privāttiesību teorija un prakse. Otrā grāmata. Rakstu krājums. Tiesības un likumdošana. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti autora raksti privāttiesībās, kas publicēti laikā no 2011. gada maija līdz 2022. gada aprīlim. Raksti izkārtoti atbilstoši Civillikuma regulējuma sistēmai un tajos aplūkoti lietu tiesību jautājumi, no kuriem lielākā daļa nav zaudējuši savu aktualitāti arī šobrīd. Bez tam grāmatā ietverts viens pirmpublicējums par būves īpašnieka rūpības pienākumu un delikttiesisko atbildību, kā arī raksts, kas veltīts tiesneša un profesora Aleksandra Būmaņa dzīvei un darbam.   

 

Kampe, Anita-Anastasija. Meitene ar taureņiem dvēselē. Pasaka pieaugušajiem. Rīga: [izdevējs nav norādīts], 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pasaka pieaugušajiem. "Šo pasaku veltu visiem tiem, kurus mīlu, visiem, kam vieta manā sirdī. Bērniem, kuri nekad nepieaug. Pieaugušajiem, kuri bieži uzvedās kā bērni. Pieaugušajiem, kuri pazaudējuši bērnu sevī. Paldies manam Tēvam, kurš mani mudināja uzrakstīt šo pasaku pašai par sevi, par bērnu manī, par bailēm, par mēģinājumu iemācīties mīlēt, par rūpēm par kādu."

 

Kamēr vēl laiks. Fotoetnogrāfijas sākums Latvijā. Rīga: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, [2022].

Pieejams: JPB.

19. gadsimta otrajā pusē, kad Eiropā sākās nacionālo kustību uzplaukums, folklora, svētku tradīcijas, prasmes un arī lietiskais kultūras mantojums, tostarp tradicionālais apģērbs kļuva par vienu no svarīgākajiem jauno kultūras nāciju identitātes stūrakmeņiem. Savukārt 1839. gadā izgudrotā fotogrāfija bija efektīvs instruments šī mantojuma dokumentēšanai un popularizēšanai. Bez tradicionālā apģērba, senākajās fotogrāfijās redzamas arī dažādu amatu prasmes, viensētu ainava, tāpat arī antropoloģiskajiem pētījumiem noderēs uzņemtie cilvēku portreti no visiem Latvijas vēsturiskajiem novadiem.

 

Kenedija, Bekija. Sirdī labs. Kā kļūt par tādu vecāku, kāds jūs vēlētos būt. Pedagoģija. Rīga: Helios, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata "Sirdī labs" atklās, kā kļūt par tādiem vecākiem, kādi jūs vēlētos būt. Milzu popularitāti ieguvusī eksperte Dr. Bekija Kenedija dalās ar savu pieeju bērnu audzināšanā, kas ļauj justies labi gan vecākiem, gan bērniem. Pēdējo gadu laikā Dr. Bekija Kenedija, kuru viņas sekotāji ir iedēvējuši par Dr. Bekiju, aizsākusi revolūciju bērnu audzināšanas jomā. Miljoniem vecāku, kuri ir noguruši sekot padomiem, kas vai nu nedarbojas, vai liek justies slikti par savu rīcību, ir sākuši izmantot Dr. Bekijas iedarbīgo pieeju, kur priekšplānā izvirzīta saiknes veidošana ar bērniem, nevis viņu uzvedības izlabošana. Daudzas plaši pazīstamas metodes, piemēram, zvaigznīšu krāšana par labu uzvedību vai bērna nosūtīšana uz viņa istabu, ir balstītas uz uzvedības koriģēšanu, nevis jaunā cilvēka audzināšanu. Šie paņēmieni neveido nepieciešamās prasmes turpmākajai dzīvei un neņem vērā bērnu sarežģītās emocionālās vajadzības. Ja vēl pieliek klāt pašu vecāku gūto neviennozīmīgi vērtējamo pieredzi bērnībā, ir viegli saprast, kāpēc tik daudzi jūtas apjukuši, izdeguši un noraizējušies, vai viņu izmantotās metodes nāk par labu pašu bērniem. Grāmatā "Sirdī labs" Dr. Bekija atklāj savu audzināšanas filozofiju, papildinot to ar praktiski izmantojamiem paņēmieniem, kas palīdzēs vecākiem pāriet no neziņas un sevis vainošanas pie pārliecības un stingras vadības. Dr. Bekija piedāvā problemātiskas uzvedības novēršanas metodes, kas balstītas uz skatījuma maiņu par tādiem jautājumiem kā brāļu un māsu sāncensība, trauksme šķiroties, dusmu un kaprīžu lēkmes un daudziem citiem. Viņa ir radījusi bagātīgu paņēmienu klāstu, ko izmantot tiem vecākiem, kuri meklē jaunu veidu, kā audzināt savus bērnus tā, lai sagatavotu viņus dzīvesspēka, sevis regulēšanas prasmju un pašpārliecības iegūšanai visa mūža garumā.

 

Kolbergs, Andris. meklējiet sievieti. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Saeimas nacionālā spārna deputāta Jāņa Silšalkas dzīvoklī ir nogalināta viņa talantīgā un spējīgā palīdze Natālija Nolle. Saprotot, ka slepkavība varētu būt politiski motivēta un saistīta ar slepeniem VDK dokumentiem, pieredzējušie policijas vadītāji lietu uztic jaunajam izmeklētājam Aldim Kārkliņam. Viņš drīz vien nāk uz pēdām nesen no ieslodzījuma atbrīvotajam zaglim, kurš redzēts nozieguma vietā. Viss it kā liecina, ka vainīgais ir noskaidrots. Vai tiešām tik vienkārši?

 

Krausa, Krisa. Es mīlu Diku. Amerikāņu romāns. [Rīga]: Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata aizsāk ne tikai jaunu literatūras žanru, bet arī alternatīvu kultūras kritikas formu, vienotā sistēmā skatot mākslu, sociālo cīņu, garīgo veselību, seksualitāti un radikāli subjektīvu pārdzīvojumu. 

 

Krēsliņš, Žigimants. Okeānija vienā mēnesī. Ceļojumu apraksts. Rīga: Domu pērles, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Nav pagājis ilgs laiks un jūsu rokās atkal ir nonākusi mana jaunākā grāmata. Šoreiz būs iespēja doties aizraujošā un humora pilnā ceļojumā pa pasaules vienu no nepieejamākiem nostūriem, paviesoties eksotiskās salās, kāpt liesmojošos vulkānos, izjust vietājo cilvēku labestību un iekuklties plānotos un neplānotos piedzīvojumos. (Žigimants Krēsliņš). 

 

Kriminālprocesa likums. Likumdošana. Rīga: AFS, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Vispārīgie noteikumi: Kriminālprocesā iesaistītās personas; Pierādījumi un izmeklēšanas darbības; Procesuālie piespiedu līdzekļi un sankcijas; Speciālā procesuālā aizsardzība; Procesuālie termiņi un dokumenti; Mantiskie jautājumi kriminālprocesā; Pirmstiesas kriminālprocess un tiesvedība krimināllietās: Pirmstiesas kriminālprocess; Tiesvedības vispārīgie noteikumi; Lietas izskatīšana pirmās instances tiesā; Lietas izskatīšana apelācijas instances tiesā un kasācijas instances tiesā; Kriminālprocesa īpatnības atsevišķu kategoriju lietās; Nolēmumu stāšanās spēkā un ar nolēmumiem saistīto jautājumu izskatīšana; Spēkā esošo nolēmumu jauna izskatīšana; Starptautiskā sadarbība krimināltiesiskajā jomā: Izdošana; Kriminālprocesa pārņemšana; Ārvalsts spriedumu atzīšana un sodu izpildīšana; Latvijā piespriesta soda izpildīšana ārvalstī; Palīdzība procesuālo darbību veikšanā; Atsevišķi starptautiskās sadarbības jautājumi.

 

Kristi, Agata. Nāve mākoņos. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

No savas sēdvietas numur deviņi Erkils Puaro pavisam ērti varēja novērot citus lidmašīnas pasažierus. Tālāk labajā pusē sēdēja glīta jauna sieviete, kuru nepārprotami bija savaldzinājis pretī sēdošais izskatīgais jaunais cilvēks. Trīspadsmitajā vietā sēdēja grāfiene, kurai grūti padevās slēpt savu kokaīna atkarību. Otrpus ejai astotajā vietā sēdošais detektīvromānu autors izklaidīgi atgaiņājās no uzmācīgas lapsenes. Tomēr to, ka pašā salona galā vietā numur divi sēdošā sieviete bija mirusi, Puaro redzēt nevarēja... 

 

Krūze, Harijs. Bēru muzikanta piezīmes. Latviešu stāsti. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2023]. 

Pieejams: JPB.

Autors saka: "Par muzikantu neviens nepiedzimst, kur nu vēl bēru. Taču bieži notiek tā, ka pat neliels notikums mūsu dzīves ritumu pagriež vienā vai otrā virzienā un atstāj nospiedumu uz ilgiem gadiem. Tālajā 1966. gadā pēdējā gaitā tika izvadīta mūsu ģimenes draudzene - viena no vecajām jelgavniecēm. Orķestrī pirmo reizi klarneti spēlēju arī es, vienpadsmitgadīgs mūzikas skolas audzēknis. Tā bija mazā pirkstiņa padošana zināmajam pasaku tēlam, kurš, ilgi nekautrējoties, paņēma visu roku. Un tagad darba stāžs "meža filharmonijā" jau tuvojas sestajam gadu desmitam".
Kad mēs augām; Dzimtā ieliņa; Tautas dziesma; Kolhoznieks; Zaļenieku māls; Rublītis; Sāpes; Simts zivis; Grīziņkalnā; Gatavs!; Markss un ķīmija; Par himnām; Pirmā mīlestība; Mēs vienā; Kaimiņš Kaupēns; Dzirksteles; Bēru muzikants obligātajā karadienestā; "Jūra, kāp uz banočkas"; Fizkultūra un mazais brālis; Modes tendences; Sajaukts solis; Tumši zilā; Brīvās pasaules dvesma un fizikas likumi; Kolhoza džezs; Muzikālā audzināšana; Sargeņģeļi; "Slāvietes atvadīšanās"; Nodevīgā pase; Vējš, kurš badījās; Kultūras namā; Mežragu kvartets; Esmu baltietis!; Piekabes; Noskaņas; Pēdējais ceļš; Vecāki un bērni; Velcies, vecais!; Nedaudz politikas; Viņš ir dzīvs!; Lielupes skice; Tarifu maiņa; Nākošais; Par tankiem un tantukiem; Transporta darbi; Mūsu raibraibie gadi; Cesvainē; Čehijas etīde; Paviršības cena; Tikšanās ar slavenībām; Modernās tehnoloģijas; Negribas ticēt; Pēcvārda vietā; Es dzīvošu.


Kūldaläpš: līvõd lapst ja vanbizt rōntõz = Zeltabērns: lībiešu bērnu un vecāku grāmata. Mācību materiāls. Rīga: Līvõd Fond, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Autoru iecerē grāmata kalpos vecākiem un bērnam no zīdaiņa vecuma, jo lībiešu valodas pirmos vārdus, skaitāmpantiņus un teikumus bērns iemācīsies un izrunās vienlaicīgi ar saviem vecākiem. Mācību materiāls ir sakārtots 14 sadzīviskās tēmās. Katra tēma lasāma gan lībiski, gan paralēli arī latviski, un papildināta ar nelielu ieskatu gramatikā, bērniem piemērotu tautasdziesmu, dzejoli vai skaitāmpantiņu, kā arī vārdiņu sarakstu. Iemācīties un uztvert vārdus palīdz mākslinieces zīmējumi, kuros piedomāts arī pie lībiešu krāsu kodiem. 

 

Labas higiēnas prakses vadlīnijas pārtikas tirdzniecības uzņēmumiem. Higiēnas prakse mazajiem mazumtirdzniecības objektiem - paškontrole (HACCP) uzņēmumā. Rīga: LTK, [20uu?]. 

Pieejams: JPB.
Uzņēmuma strukturālās prasības; Vispārīgās higiēnas prasības iekārtām, virsmām un aprīkojumam; Prasības pārtikas nekaitīguma saglabāšanai; Tīrīšana un dezinfekcija; Atkritumu uzglabāšana un izvešana; Kaitēkļu kontrole; Personāla higiēna; Darbinieku apmācība / instruktāža; HACCP principi un to piemērošana mazumtirdzniecības uzņēmumos; Prasības nefasētas pārtikas (ēdienu) tirdzniecībai; Pārtikas (ēdienu) izvietošana realizācijai; Pārtikas drošums un mīti; Pārtikas derīguma termiņu nozīme un to skaidrojums; Pārtikas preču sastāvdaļas - alergēni, ko obligāti norāda; Mikroklimata ietekme: riski un ieteicamie pasākumi.

 

Latviešu valodas dialektu atlants. Apraksts, kartes, komentāri. II. Morfoloģija. Rīga: LU Latviešu valodas institūts, 2022.

Pieejams: JPB.

Latviešu valodas dialektu atlanta sējuma nodaļās "Morfoloģija", 2. daļa un "Sintakse" iekļautas 110 kartes un to komentāri, kā arī to kopsavilkumi angļu valodā. Šajā sējumā kartografētas darbības vārda dažādas formas un daži apstākļa vārdi. Tā kā atsevišķa sintakses sējuma izstrāde nav paredzēta, šajā sējumā ievietotas arī 12 sintakses kartes, kuras atspoguļo dialektiem raksturīgākās sintaktiskās īpatnības.

 

Latviešu valodas gramatika. Pamatlīmenis: A1. Mācību līdzeklis gramatikas apguvei angļu valodā runājošajiem. Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Latviešu valodas kā svešvalodas apguvei pēdējos gados ir radīti dažādi mācību līdzekļi - mācību grāmatas, uzdevumu krājumi, teorētiski latviešu valodas gramatikas apraksti, sarunvārdnīcas. Taču nav daudz materiālu, kas būtu orientēti uz latviešu valodas gramatikas apguvi. Šī grāmata valodas apguvējam vienā mācību līdzeklī piedāvā gan gramatikas aprakstu, gan arī vingrinājumu un uzdevumu kopumu, kas palīdz nostiprināt zināšanas un rosina lietot valodu ikdienā.  

 

Makaloka, Eimija. Bez elpas. Kanādiešu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Jaunā žurnāliste Sesilija Vonga gatavojas intervēt leģendāro alpīnistu Čārlzu Makveju. Šis raksts mainīs viņas karjeru - no nezināmas censones viņa kļūs par zvaigzni. Ir tikai viens nosacījums - lai tiktu pie intervijas, Sesilijai kopā ar Čārlza komandu jāuzkāpj Manaslu, vienā no Himalaju bīstamākajām virsotnēm. Alpīnistu grupā ir slepkava, un Seselijai ekstremālajos apstāļos nākas cīnīties par savu dzīvību, nezinot, kurš ir draugs un kurš ienadnieks.

 

Marcinovičs, Viktars. Mova. 墨瓦. Baltkrievu romāns. Rīga: Prometejs, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Valoda, kurā tauta nerunā un kurā pat lasīt neprot, ir mirusi. Ir 4741. gads pēc ķīniešu kalendāra. Ķīnas un Krievijas Savienotajā valstī, Minskas pilsētā, uz dzīvību un nāvi notiek cīņa starp ķīniešu triādēm un Valsts Narkokontroli. Vairākas kādreiz aizliegtās vielas šajā valstī ir atļautas, tomēr mova – viena no visstiprākajām narkotikām pasaulē, lai arī likumā dēvēta par nesubstanciālu – ir aizliegta uz visstingrāko. Tās lietotāji tiek ķerstīti un bargi sodīti, par “nesubstanciālā psihotropa” pirkšanu, glabāšanu vai lietošanu draud pat desmit gadi ieslodzījumā. Lai arī apsitoties tiek mainīta apziņa, atkarība no movas neveidojas – šī narkotika neiedarbojas uz visiem. Dīvaini, bet Maskavas un Novosibirskas iedzīvotājus mova neštirī – tā darbojas tikai un vienīgi uz džankijiem, kuri dzīvo Minskā.

 

Noihausa, Nele. Mūžīgā draudzība. Vācu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pazudusi sieviete. Mājas augšstāvā policija atrod apjukušu viņas ar demenci slimojošo tēvu un virtuvē – īstas asinspirts pēdas. Izmeklēšana Piu Zanderi un Oliveru fon Bodenšteinu aizved uz Frankfurtes slaveno Vinteršeida grāmatu izdevniecību, kurā pazudusī sieviete strādājusi par literatūras programmas direktori. Pēc vairāk nekā trīsdesmit darba gadiem viņa tika atlaista, jo bija apvainojusi plaģiātismā vienu no autoriem. Skandāls un arī slepkavības motīvs? Kad tiek atrasts pazudušās līķis un notiek vēl viena slepkavība, Pia un Bodenšteins atklāj kādu rūpīgi glabātu noslēpumu, kuru bija zinājuši arī abi upuri. Kurš mirs nākamais? Izmeklētājiem nākas vajāt noziedznieku, kurš, šķiet, visu laiku ir viņiem soli priekšā...

 

Odrēna, Ešlija. Krustojums. Kanādiešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Blaita ir pārliecināta, ka būs mīloša māte - ne tāda, kāda bija viņējā. Taču, kad piedzimst Violeta, Blaita saprot, ka kaut kas nav kārtībā - meita neuzvedas tā, kā pārējie bērni. Vai arī viņa to tikai ir iedomājusies? Vīrs uzskata, ka Blaita tikai izliekas, un, jo vairāk vīrs viņu nesaprot, jo vairāk Blaita šāk šaubīties. Bet piedzimst Sems, un Blaitai ar dēlu uzreiz rodas saikne, kādu viņa bija iedomājusies esam starp māti un bērnu. Tad kāpēc tādas nav starp viņu un Violetu? Un, kad notiek pats traģiskākais, Blaita skaidri zina, kuru vainot...

 

Perveņecka, Margarita. Aspirantūra. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kas ir cilvēks? Kas var būt cilvēks? Kur velkamas cilvēka un cilvēcības robežas? Ne tikai daiļliteratūrai ierastā filozofiskā un psiholoģiskā tvērumā, bet arī eksakti - matemātiski, fizikāli, ķīmiski, bioloģiski, ekoloģiski utt. Ja dzīvojat pārgalvīgā vīzijā, ka literatūrā visu esat jau piedzīvojuši, tad ko šādu tomēr vēl nebūsiet sastapuši un, ja pietiks uzcītības, pacietības un atvērtības izlasīt, nekad arī neaizmirsīsiet.

 

Pieaugušie bērni. Disfunkcionālo ģimeņu noslēpumi: iespēja izprast un novērst pagātnes pieredzes ietekmi uz savu dzīvi. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Kas ir disfunkcionālo ģimeņu pieaugušie bērni? Kādas ir viņu problēmas? Kādi cilvēki viņi ir? "Viņi” esam mēs visi! “Ak, bērnības trauma,” dažkārt pajokojam, pat neapzinoties, cik liela loma ir ģimenē gūtajai pieredzei. Parasti par disfunkcionālām uzskata ģimenes, kurās tiek lietots alkohols vai narkotikas, valda strīdi un pastāv fiziska vardarbība. Taču tikpat neveselīgas un traumējošas var kļūt arī ārēji it kā “normālas” ģimenes, ja vecāki neprot adekvāti paust jūtas, ir darbaholiķi vai perfekcionisti, vai atkarīgi, piemēram, no ēšanas vai treniņiem svaru zālē. Arī šo ģimeņu pieaugušajiem bērniem ir zema pašapziņa, viņi jūtas nemīlēti, neprot veidot attiecības un nereti cieš no depresijas un dažādām atkarībām.

 

Poga, Laima. Pēdējais piliens. Latviešu lugas. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Pēdējais piliens; Kniebiens dibenā; Labirints; Atriebība; Miljonāra meita; Lētākais variants; Talismans; Ciema palaistuves; Lauku pele; Mantinieki.

 

Pujāts, Marts. Dāma baltos džinsos. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2023.

Pieejams: JPB.

Grāmata, kas atradīs savu lasītāju no Ukriem līdz Omuļiem un no Ērģemes līdz Skukiem. Tas ir tematiski vienots dzejoļu cikls. Krājumā izpaužas lasītājam jau labi pazīstamais dzejnieka savdabīgais pasaules redzējums un valodas izjūta. Šoreiz tie pavērsti topogrāfiskās dzejas virzienā, apceļojot daudzas Latvijas vietas, kuras parasti paslīdējušas garām dzejnieku skatieniem. 

 

Rancevs, Oskars. Šizofrēnija iesācējiem. Psihiatrija. [Rīga]: Avots, 2023. 

Pieejams: JPB.

«Kas esmu es, Dejotājs, kas uz Pasaules skatuves dejo – cenšas būt ritmā, cenšas, lai sanāk gan valsējot, gan tango ritmos, ik pa laikam uzgrūžas kādam, par ko tiek noņemti punkti. Kaut es varētu tā izdejot caur bērzu birzi, ne zariņa nenolaužot. Kaut varētu tā viegli vieglītēm uz pirkstu galiņiem – kā balerīna. Dažkārt iznāk kā zilonim trauku veikalā…» Šos vārdus Oskars Rancevs, jauns vīrietis ar tauriņiem dvēselē, apdāvināts, erudīts, gaišs jauns cilvēks raksta 2020. gadā, atrodoties stingra režīma psihiatriskajā slimnīcā Skotijā. Tā ir cietuma tipa slimnīca, kur atrodas pacienti, kas ir izdarījuši smagus noziegumus.

 

Randela, Katrīna. Kāpēc bērnu grāmatas jālasa arī tad, kad esam tik veci un gudri. Literatūrzinātne. Rīga: Jāņa Rozes Apgāds, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Katrīna Randela (Katherine Rundell, 1987) ir angļu literatūras pētniece un viena no izcilākajām mūsdienu britu bērnu rakstniecēm, kuras grāmatas izdotas nu jau 30 valodās. Divas no tām, “Čells, Sofija un Parīzes jumti”(2013) un “Vilku meitene” (2015) izdotas arī latviski attiecīgi 2020. un 2022. gadā. Šajā esejā viņa uzrunā pieaugušos lasītājus, atgādinot, ka laba bērnu literatūra nav domāta tikai un vienīgi bērniem – tajā mīt brīnums, kas atsevišķos dzīves brīžos nepieciešams arī mums, pieaugušajiem, tā spēj sapurināt, bagātināt, mierināt. Katrīna Randela ielūkojas bērnu literatīuras vēsturē, atklāj šī žanra specifiku un aicina ļauties tā burvju spēkam un lasīt – nu jau pieaugušo acīm. 

 

Robertsa, Nora. Es paņemšu visu... Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Morgana Olbraita ir laimīga sieviete – viņa ir apmetusies draudzīgā pilsētiņā, iegādājusies savu sapņu māju un strādā iemīļoto bārmenes darbu. Pie bāra letes sastaptais pievilcīgais svešinieks šķiet kā trūkstošais puzles gabaliņš viņas dzīvē. Asprātīgs, gādīgs, iejūtīgs… Ielaižot šo vīrieti savā sirdī, Morgana pat nenojauta, cik ļoti tiks satricināta viņas pasaule, jo drīz vien atklājas šausminoša patiesība – jaukais vīrietis ir sērijveida slepkava, kas piesavinās savu upuru naudu. Morganai izdodas palikt dzīvai, bet viņai viss jāsāk no jauna: bez graša kabatā, bez sapņiem, allaž gatavai bēgt. Jo ir skaidrs – šis cilvēks atgriezīsies, lai pabeigtu iesākto.

 

Sniķeris, Ivars. Latviešu atmiņas par Otro pasaules karu. Latvijas vēsture. Rīga: Jumava, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Šo Otrā pasaules kara stāstu apkopojumu esmu veltījis par piemiņu manam tēvam Vilim Sniķerim un pusbrālim Romanam Sniķerim, kuri tika nobendēti Padomju Savienības nāves nometnēs laikā no 1942. līdz 1944. gadam. Vienmēr esmu uzskatījis, ka latviešu leģionāri un citi latviešu karavīri, kuri cīnījās vācu armijas pusē pret Sarkano armiju un padomju čekistiem, atrieba tos daudzos tūkstošus Latvijas pilsoņu, kuri tika noslepkavoti vai izsūtīti uz Krievijas tālo ziemeļu nometnēm 1941. gadā.

 

Stepēna, Maija. Likteņa iezīmētie. Latviešu romāns. Rīga: Jumava, [2023].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šai grāmatai esmu uzticējusi triju cilvēku mīlas stāstu mūža garumā, kurā ir gan lidojums uz ērgļa spārniem, gan smeldze kā degošas liesmas svēteļa sirdī, kad tas, atgriežoties no siltajām zemēm, ceļā paliek viens. Ja īsāk, tad – maz mistērijas, daudz mīlestības. Ar to arī pateikts ir viss, tikai vēl piebildīšu – stāsts ir patiess un aptver cilvēka mūžu no pirmās pavasara ziedēšanas līdz gājputnu atvadām rudens debesīs. 

 

Strautniece, Sanita. Apreibinātie. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas mediji, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pirms četriem gadiem Līva gaidīja vīru mājās ar svētku vakariņām – viņa bija laimīga un vēlējās laimē dalīties. Taču Andris pārnāca vēlu, un sievas sakāmais viņu neinteresēja. Tagad viņu kaitina gan Līvas apģērbs, gan viņas vārītā kafija, gan lolojošā attieksme pret abu dēlēnu, tomēr oficiāli no sievas šķirties Andris nav gatavs. Vai varētu gadīties, ka tas nav tikai īpašnieciskums, kā šķiet Līvai? Vai plaukstošajos ceriņos atrodama kāda viņiem abiem vien domāta laimīte?

 

Šepa, Emēlija. Deviņas dzīvības. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Noršēpingas izmeklētāju komanda nonākusi strupceļā - lai gan abi noziegumi izskatās savstarpēji nesaistīti, sprādzienā un uzbrukumā bojāgājušie ir vienas bandas locekļi. Vai arī vainīgais varētu būt viens un tas pats? Kad izmeklēšanā iesaistās prokurore Jāna Berzeliusa, viņa saprot, ka lietai ir tieša saistība ar viņu pašu. Prokurora uzdevums vienmēr ir bijis noskaidrot patiesību, taču šoreiz Jānai jādara viss, lai to noslēptu...

 

Torsunovs, Oļegs. Pārtika kā pamats veselībai un ilgam mūžam. Uztura mācība. Rīga: Gaurāngas bhakti jogas biedrība, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Šī grāmata ir zinību krājums par uztura režīmu. Tā ir kas vairāk par uzskaitījumu, ko drīkst un ko nedrīkst ēst. Autors dialogā ar lasītāju ir aplūkojis pārtikas filozofiju, vēdiskās pieejas īpatnības un ir aicinājis apzināti izdarīt izvēli. Svarīgi taču ir ne tikai tas, ko un kad mēs ēdam, bet arī izpratne par jautājumu, vai ēdam lai dzīvotu, vai dzīvojam, lai ēstu.

 

Ulmane, Valija. Darba tiesības. Tiesības darbā. Terminu skaidrojošā vārdnīca. Rīga: Biznesa augstskola Turība, 2023.

Pieejams: JPB.

Juridisko terminu skaidrojumi sakārtoti alfabētiskā secībā. Vārdnīcā skaidrojošās definīcijas balstītas uz tiesību zinātnes akceptētajiem jēdzieniem, tiesību aktos nostiprinātajiem terminiem, kas papildināti ar norādi par to saistību ar darba tiesībām. Katra termina skaidrojums pamatots ar konkrēta izmantotā avota, normatīvā akta nosaukumu, ar akcentu uz tā pielietojuma Darba likumā. Vārdnīcā terminu skaidrojumi papildināti ar dažādos vēstures posmos autoru paustām atziņām par darbu un saistībā ar to, - ir pievienots citēto autoru saraksts.

 

Vailds, Oskars. Melu sairums. Dialogs. Angļu romāns. Rīga: Aminori, 2023.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

"Melu sairums" ir pirmā un populārākā dialoga formā veidotā Vailda eseja, kas akcentē izdomas iedvesmotu "melu" skaistumu mākslā. Tas ir aicinājums reformēt 19. gadsimta beigu Eiropas literatūru un atgriezt tajā reālisma visaptverošās ietekmes rezultātā zaudēto iztēles kategoriju. Filozofiskie pārspriedumi par mākslas un dzīves mijiedarbību kļūst par ceļazīmi mākslas, skaistuma un estētikas izpratnei. Saruna starp literārajiem varoņiem Sirilu un Vivianu, kuri nosaukti rakstnieka dēlu vārdos, publicēta 1889. gadā.

 

Veide, Ingūna. Atbalss. Patiess stāsts par to, kā pārvarēt bailes, sastapt sevi un atrast prieku. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Grāmata uzrunās katru, kurš jebkad pieredzējis nedrošību un šaubas par sevi, un iedvesmos sevis pieņemšanas un izaugsmes ceļam. Šis ir autobiogrāfisks stāsts par cīņu ar slimību, kas Ingūnu šķietami padara atšķirīgu no citiem. Autore drosmīgi, skaudri un atklāti dalās pieredzē par to, kā uzveikt jau agrā bērnībā iemantotās bailes no neveiksmes un uzdrīkstēties dzīvot pilnskanīgi. Atslēga uz pašizpratni izrādās apzinātās elpošanas tehnikas apgūšana. 

 

Vitekers, Kriss. Mēs sākam no beigām. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pirms trīsdesmit gadiem Vincents Kings kļuva par slepkavu. Tagad viņš ir atbrīvots no cietuma un atgriezies savā dzimtajā pilsētā Keipheivenā. Neviens nepriecājas par viņa atgriešanos. Vincenta bijusī draudzene Stāra Redlija, kura ir arī nogalinātās meitenes māsa, nevēlas viņu satikt. Stāras trīspadsmit gadus vecā meita ir uzņēmusies atbildību par savu jaunāko brāli un savā ziņā arī māti. Tomēr, cenšoties pasargāt Stāru, viņa netīši aizsāk notikumu virkni, kas draud ar traģiskām sekām ne vien pašas ģimenei, bet arī visai pilsētai. 

 

Zaļuma, Kristīne. Vidzemes muižas un to bibliotēkas. 1. sējums. Monogrāfija divos sējumos un vienā burtnīcā. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2022.

Pieejams: JPB.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Letonikas un Baltijas centra vadītājas un pētnieces Kristīnes Zaļumas monogrāfijas “Vidzemes muižas un to bibliotēkas” divos sējumos un burtnīcā pirmo reizi apzinātas, sistematizētas un pētītas Vidzemes latviešu daļas muižas un to bibliotēkas, akcentējot bibliotēkas kā muižu saimniecības un tās sabiedrības ikdienas dzīves būtisku sastāvdaļu. Katrs pētījums par bibliotēku izcelsmi, īpaši par tām, kas tapušas vairākus gadsimtus pirms mums, sniedz nozīmīgas zināšanas un papildina mūsu izpratni par sabiedrības attīstības posmiem. Joprojām ļoti maz zinām par izglītošanos un studiju veidiem, intelektuālajām idejām, zinātnes attīstību un to komunikācijas un izplatības tīkliem Eiropā kopumā. Pastiprināta interese un sistemātiska pētniecība par vēsturisko kolekciju provenienci (izcelsmi) gan indivīda, gan bibliotēkas un valsts līmenī sniedz iespēju daudz objektīvāk izprast arī konkrētā valstī dominējošo intelektuālo, kultūras, sociālo un lingvistisko tradīciju.

 

Zaļuma, Kristīne. Vidzemes muižas un to bibliotēkas.  2. sējums. Monogrāfija divos sējumos un vienā burtnīcā. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2022. 

Pieejams: JPB.    
Muižu bibliotēku izpētes teorētiskie aspekti; Muižu bibliotēku veidošanas tradīciju vispārējs raksturojums, 18. gs.-20. gs. 20. gadi; Vidzemes muižu bibliotēku veidošanās un attīstība līdz 20. gs. sākumam; Vidzemes muižu bibliotēku krājumi sabiedrisko un politisko pārmaiņu laikā, 1905. gads - 20. gs. 20. gadi.

 

Zaļuma, Kristīne. Vidzemes muižas un to bibliotēkas. Burtnīca. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2022. 

Pieejams: JPB.   
Vidzemes muižu reģistrs pa veidiem un to bibliotēkas, 18.gs. 20. gadi; Rīgas pilsētas un tās patrimoniālā apgabala muižas un muižiņas, 18. gs.-20. gs. 20. gadi; Latvijas Pagaidu valdības Izglītības ministrijas kultūras vērtību aizsardzībā iesaistītās personas, 1919.-1921. gads. Tabulas: Atsavinātās muižas Latvijā, 1919.-1925. gads; Draudžu kā teritoriāli administratīvo vienību skaits Vidzemes latviešu daļas apriņķos, 1784.1906. gads; Muižu skaits Vidzemē, 1680.-1924. gads; Muižu veidi Vidzemes latviešu daļas apriņķos, 18.-20. gs.; Kara laikā nopostītās ēkas Vidzemes pagastos, tai skaitā muižās, 1920.-1921. gads.; Vidzemes muižas un to bibliotēkas, 18. gs.-20.gs. 20. gadi.

 

Zembergs, Imants. Ar cerībām izdzīvot... Latviešu romāns. [Rīga]: NT Klasika, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Jaunākais romāns "Ar cerībām izdzīvot..." skar mūsdienās aktuālu brutāla, nežēlīga kara tēmu. Tas ir Afganistānas karš pagājušā gadsimta 80. gados, kurā iekļūst galvenais varonis, kam atrasts spilgts prototips – jauneklis no Latvijas, kura morālās vērtības, inteliģenci un izturību stiprinājusi Latvijas daba un ģimene ar augstu pienākumu apziņu. Šis ir Imanta Zemberga sestais romāns.

 

Zemītis, Guntis. Drošības aspekti Latvijas vēsturē. No vissenākajiem laikiem līdz mūsu dienām. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2023.

Pieejams: JPB.

"Monogrāfija ir pirmais šāda mēroga darbs latviešu valodā, kas raksturo līdz šim maz apzinātu Latvijas vēstures aspektu: drošības un draudu faktoru mijiedarbību Latvijas teritorijā no akmens laikmeta līdz mūsdienām. Vēsturnieka skatījuma priekšrocība atklājas grāmatas autora prasmē apvienot avotos balstītu faktu materiālu ar pētījumiem tiesību un militārajā vēsturē, starptautiskajās attiecībās un kultūras vēsturē. Ekoloģisko un bioloģisko draudu faktori šajā darbā izvērtēti tāpat kā cilvēku radītie, kas saistīti ar migrāciju, karadarbību un ģeopolitiku. Drošības jēdziens šeit aplūkots sabiedrības vēstures kontekstā, vienlaikus nezaudējot skaidrus parametrus drošības situācijas raksturojumam." (Dr.hist. Mārtiņš Mintaurs). 
Drošības aspekti Latvijas aizvēsturē (10 500. g. pr. Kr. - 11197. g.); Livonijas krusta karu periods (1199./1200. g.-1290. g.); Viduslaiki (1500. g.-13. gs.); Pāreja uz agrajiem jaunajiem laikiem. Livonijas sabrukums (1500-1561); Jaunie laiki (1561-1795); Pāreja uz jaunākajiem laikiem. Latviešu zemes Krievijas impērijas sastāvā (1721-1918); Latvijas Republika (1918-1940); Latviešu nācija okupācijas periodā (1940-1990); Mūsdienas (kopš 1990. gada).
        

Svešvalodās

 

Business in a New Century. Challenges and Outcomes. Political economy and Entrepreneurship in Europe and the World . Ekonomika. Riga: Biznesa augstskola Turība, 2023. 

 Pieejams: JPB.
Modern challenges for business: global and European dimension; Political economy for new entrepreneurship; Business perspectives in the European "social market economy"; Assisting entrepreneurship: the role of science, technology and innovation; Recovery and resilience in the EU states: multiple effects for business; Business, economy and society: a conglomerate of challenges; Corporates taxation: European and global challenges; European industrial policy and business through challenges and reforms.

 

Green Revisited. Encountering emerging naturecultures in art and research. Editors: Rasa Smite, Jens Hauser, Kristin Bergaust, Raitis Smits. Māksla. Volume 19. Riga: RIXC Center for New Media Culture, 2022.

Pieejams: JPB.

The Green Revisited book introduces new discourses on “naturecultures”, which recently have been re-examined at the heart of our society. The book is an outcome of the European cooperation project Green Revisited – Encountering Emerging Naturecultures, which was launched in 2019 with two large-scale exhibitions: ”UN/GREEN” in Riga, Latvia, and “OU\ /ERT: Phytophilia–Chlorophopia–Situated Knowledges” in Bourges, France, aimed at complicating the pervasively employed notion of “green” and exploring one of the most paradoxical topics of our times. A series of conferences, workshops and symposiums organized by project partners in Oslo, Eindhoven, Ljubljana, Helsinki and Liepaja addressed the complexity of the contemporary “greenness” trope beyond its predominant symbolic notions.

 

The Story of Jānis Čakste. The first president of Latvia.  [Rīga]: Jumava, [2022].

Pieejams: JPB.

Grāmata atklāj pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes personību, kā arī viņa ceļu uz šo augsto amatu. Tas ir stāsts par personības veidošanos, spēju uzņemties atbildību un ticību ideāliem. Tas ir arī stāsts par intelektuālām un emocionālām vērtībām, kas tiek nodotas nākamajām paaudzēm. J. Čakstes un viņa pēcteču dzīve saistās ar ļoti nozīmīgiem notikumiem latviešu tautas vēsturē, tāpēc grāmata ir arī Latvijas vēstures stāsts, kas balstīts uz konkrētu personu likteņiem. 

 

Vilumsone, Monta. Becoming a Human Again. The path of least resistance. Psiholoģija.[Siguldas novads]: [Monta Viļumsone], 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

I was told, “You're a dreamer with all your grand ideas, come back to earth.”; I am here doing just that. But I just right after achieving my dreams. Becoming a human again serves as a vessel to take you on the journey through 50+ countries where Monta Vilumsone spent the last 12 years in the search of herself. From the outer world of tropical beaches and life of luxury to her innermost caves of doubts, low self-worth you will travel to discover the true essence of yourself and remember how to be a human again - a creator beyond the wildest dreams, a watcher of life's beauty and joyful experiencer of my own reality. So, sit back, relax, and read on.

 

Абгарян, Наринэ Юрьевна. Молчание цвета. Armēņu stāsti. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Наринэ Абгарян — это всегда истории о людях. Очень разных, молодых и старых, умных и простодушных, нежных и сварливых, живущих на разных концах земли. Но всем ее героям удалось сохранить в своем сердце то, что только и позволяет нам оставаться людьми. Любовь.

 

Айваре, Яна. Любовь это дар. Latvijas krievu romāns. Rīga: Laika grāmata; Vesta-LK, 2023.

Pieejams: JPB.

После полугода неудачного брака и болезненного развода во время путешествия по Средней Азии она встретила художника Александра Кропивницкого, и один-единственный взгляд связал их на всю жизнь. У Яны до сих светятся глаза, когда она рассказывает историю своей любви, которая преодолевала время, расстояния и политические преграды.


Маррс, Джон. Последняя жертва. Angļu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: JPB.

Одну жертву убийца парализовал прямо на переполненной платформе метро в час пик – и сбросил под поезд. Вторую утопил в алкоголе. И это только начало. Каждое убийство экзотично и не повторяет другие. Кажется, между ними нет связи. Но она есть… Для детектива Бекки Винсент это расследование может стать скачком в карьере. Требуется «самая малость»: найти нужное лицо среди моря лиц на камерах подземки. Бекка обращается к Джо Расселу из полуофициального отдела Лондонской полиции, сотрудники которого известны как супер-распознаватели. Их феноменальная память содержит огромную базу лиц разных людей, позволяет проводить распознавание эффективнее компьютера и выстраивать недоступные обычному человеку цепочки ассоциаций. Рассел включает свои уникальные способности на полную. Но время не на их стороне. 

 

Jaunajiem lasītājiem


Arlabunakti, Rībkāji! Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kuš... Naksnīgajās debesīs spoži spīd mēness un mirdz zvaigznes, un visi meža iemītnieki, izņemot Rībkāji, jau guļ. Vai nerātnais zaķēns arī dosies pie miera? Kopā ar bērnu lasiet šo sirsnīgo stāstu!


Auere, Margita. Maģisko zvēru skola. Kurš pirmais? 5. grāmata.Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī skola glabā noslēpumus! Tas, kuram palaimējas, iegūst sev labāko draugu pasaulē – maģisko zvēru. Zvēru, kas prot runāt. Ja vien viņš pieder tev... Priecīgs satraukums Ziemakmens skolā: mis Kornfīldas klase piedalīsies populārajā TV šovā "Kurš pirmaisn" un sacentīsies veiklībā un gudrībā ar komandu no Berlīnes. Sanācis vesels pulks līdzjutēju, to vidū arī jaunie maģiskie zvēri: apķērīgais žurkulēns Kūpers un veiklais šimpanze Tingo. Sākas tiešraide, taču cīņa nešķiet īsti godīga, Ziemakmens komanda nemitīgi zaudē... Kā tas var būt ! Vai maģiskie zvēri noskaidros, kas par lietui Piedzīvojumi turpinās!

 

Bērziņa, Ingrīda. Runča Piča piedzīvojumi. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ja jums kādreiz gadās pazaudēt sevi, tikai neaizmirstiet atkal atrast! Ļoti gribas nekļūdīties un saprast, kas tu esi, nepazaudējot savu iekšējo gaismu. Visi mēs ierodamies šajā pasaulē kaili un nevarīgi, mēs visi bijām praktiski vienādi. Sabiedrība, vecāki un ģenētika izveidoja mūs tādus, kādi esam tagad. Mēs neesam ideāli, bet mēs katrs esam unikāli un vienreizēji. Mums katram dzīvē ir bijuši tādi brīži, kad licies – esam pazaudējuši saikni ar sevi, patieso un īsto. Mēs tik aktīvi uzņemam sevī visu apkārt notiekošo, ka pavisam aizmirstam par sevi, savām vēlmēm, vajadzībām un domām. Tikai atrodot sevi īsto, mēs kļūstam par nobriedušām personībām. Reizēm ir jāiekrīt dziļā bedrē, lai, rāpjoties no tās ārā, mēs varētu pārdomāt un saprast daudzas sev svarīgas lietas, spētu noteikt savas prioritātes. Visā tajā rāpšanās procesā galvenais ir sadzirdēt savu iekšējo balsi, neļaut tai apklust, klausīties sevī un sadzirdēt!.
Tauriņdejas; Gliemežu ģimene; Skudru komanda; Bizbizmārītes; Pļavas vidū; Adatainais draugs; Strazdu būris; Piedzīvojumi mežā; Aiz žagaru kaudzes; Pazudušais draugs; Mājas siltumā; Tālais ceļojums; Putnu barotava; Pagraba jumts; Kaitinošā cielava; Lapsa kūmiņš; Kaimiņu runcis; Sienāžu dziesma.

 

Blaumanis, Rūdolfs. Tālavas taurētājs. Balāde. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rūdolfa Blaumaņa balāde "Tālavas taurētājs" pirmo reizi publicēta 1902. gada 6. februārī izdevumā "Pēterburgas Avīzes". Balāde ir viens no patriotiskākajiem daiļdarbiem latviešu literatūrā un joprojām ir iemīļota starp lasītājiem un teju vai katrs zina "Tālavas taurētāja" rindas: "Mans zelts ir mana tauta, Mans gods ir viņas gods". 


Bolmane, Sabīne. Stāsts par mazo Susuriņu, kurš nevarēja aizmigt. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Visi susuri gatavojas ziemas guļai, tikai mazais Susuriņš vēl nejūtas noguris. Bet susuris, kas nespēj aizmigt, nav īsts susuris. Cits pēc cita nāk zvēriņi, lai palīdzētu mazulim iemigt, taču tie nogurst arvien vairāk un vairāk... bet Susuriņam miegs kā nenāk, tā nenāk.

 

Čerkovskis, Rihards. Doktors Haštags un Prāta kontroles gadžets. Pašizaugsmes romāns. Latviešu romāns jauniešiem. [Rīga]: Riharda Čerkovska aģentūra, [2022?]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata "Doktors Haštags un Prāta kontroles gadžets" ir aizraujošs stāsts par kādu amizantu izgudrotāju, kurš saņem vēstuli no Gaismas Kopienas Dibinātājiem. Viņš tiek aicināts iestāties "Slepenā Ordenī", kurā viņam tiks atklātas zināšanas, ar kuru palīdzību viņš spēs izprast savu dzīves aicinājumu un savu lomu spēlē starp "Melnās Tumsas" un "Baltās Gaismas" karalistēm!

 

Dzimšanas dienas dāvana. Binga stāstu grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bingam patīk pasniegt dāvanas. Viņa draudzenei Sullai ir dzimšanas diena, un Bings izvēlas dāvanu. Bet, atradis kaut ko īpašu... viņš vēlas to paturēt sev. Ak nē! Vai Bings spēs atdot Sullai viņas dāvanu?

 

Gifford, Clive. Pirmā kosmosa grāmata. Ar saules sistēmas plakātu. Uzziņu līdzekļi bērniem. Rīga: Egmont, [2021].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Uzzini, kas ir kosmoss, un sāc šos aizraujošo piedzīvojumu, dodoties ceļojumā pa Saules sistēmu un tad - tālāk Visumā! Katrā lappusē ir daudz interesantas informācijas, bet krāsainais plakāts sniedz priekšstatu par planētām.

 

Jaunās meža pasakas. Angļu pasakas. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Stirnēni pošas pavasara karnevālam, vāverēns palīdz noķert saldumu zagli, pilsētas pele ciemojas pie lauku peles, savukārt pūce grib būt pati viltīgākā!

 

Kikas Mikas atklājumi. Emocijas, uzdevumi bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Šajā grāmatā bērni kopā ar Kiku Miku varēs zīmēt un izkrāsot emocijas. Atpazīstot tās, viņi labāk izpratīs sevi un vieglāk tiks galā ar ikdienas izaicinājumiem. 

 

Klings, Marks Uve. Diena, kad ome salauza internetu. Atkārtots izdevums. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Iecienītā vācu rakstnieka, dziesminieka un satīriķa Marka Uves Klinga līksmā un asprātīgā grāmatiņa ļauj iejusties situācijā, kad pasaulē uz dažām stundām pārstājis darboties internets. Ir aizdomas, ka pie šīs globālās problēmas vainojama kāda ome kādā Vācijas pilsētiņā… Tifānijai šodien bija jāpieskata ome. Un tieši ŠODIEN ome ņēma un salauza internetu. VISU INTERNETU. Visā pasaulē. Nu forši… Bez interneta nekas vairs nav tā, kā bija: Maksis nevar spaidīt savu telefonu, Luīze nevar klausīties mūziku, bet opis – skatīties televīziju. Pat mamma un tētis pārnāk no darba neierasti agri, jo viņi nevar pastrādāt. Neviens nezina, ko iesākt – kā dzīvot bez interneta Tomēr diena galu galā izvēršas visnotaļ jauka. Par spīti tam, ka internets neiet. Vai arī tieši tāpēc?

 

Kupjanska, Henita. Tas bija vasarā. Latviešu dzeja bērniem. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2023].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Krāšņi ilustrētajā grāmatā lasāmas Henitas Kupjanskas pasakas bērniem dzejas formā. 

 

 

Lielais slidkalniņš. Binga stāstu grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bings un Pando dodas uz parku. Šeit ir jauns rotaļu laukums, kustīgs tunelis, grīļīgs tilts un liels slidkalniņš. Ļoti augsts slidkalniņš. Vai Bings būs tik drosmīgs, lai slidinātos no lielā slidkalniņa?

 

Ložiņskis, Mikolajs. Dāvana diviem. Poļu komiksi jauniešiem. Rīga: liels un mazs, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Poļu rakstnieka Mikolaja Ložiņska (Mikołaj Łoziński) un ilustratora Janeka Kozas (Janek Koza) komikss “Dāvana diviem”, ko no poļu valodas tulkojusi Ingmāra Balode. Grāmatas adresāts ir skolas vecuma bērni un viņu vecāki. Ložiņskis un Koza izvirzījuši sev grūtu uzdevumu: priekšlaicīgas dzemdības – kā šo sarežģīto ģimenes pieredzi iespējams atklāt saviem bērniemr Autori ir atraduši savu ceļu: šajā komiksā humors un piedzīvojuma sajūta mijas ar epizodēm, kas liek lasītājam norīt aizkustinājuma asaras. Turklāt vecāki pēkšņi izdzird vārdus: “O! vēl viens!” un tā sākas dvīnīšu dzīve….

 

Mani labie darbi. Vinnijs Pūks. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Egmont Publishing, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Katrs no Vinnija Pūka sirsnīgajiem stāstiem būs brīnišķīgs sākums vecāku sarunai ar bērnu par kādu nozīmīgu tēmu, turklāt lieliska iespēja māmiņai vai tētim doties atmiņu ceļojumā uz savu bērnības zemi! 

 

Melne, Laura. Sunāns breiveibā. Komiksi bērniem. [Augšdaugavas novads]: Latgalīšu kulturys kusteiba "Volūda", 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Komiksa golvonais varūņs ir suņs vuordā Sunāns, kurs saiminīku dzeivisvītys mainis deļ byus spīsts puormeit sev īrostū piļsātys vidi iz Latgolys laukim. Tī jam byus juosavuica sadzeivuot kai ar dabuotū breiveibū, tai saimisteibys sorgu da ituo - kači. Gruomota dūs vareibu bārnim īpasazeit kai ar myusu dīnu piļsātys, tai lauku dzeivi, mudynuos byut drūsmeigim i sovā vydā draudzeigim.

 

Oņihimovska, Anna. Klimpas kungs un burinieks. Poļu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, [2023]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klimpas kungam ir daudz brīnumainu lietu: mēbeles, paklāji, grāmatas, greznumlietas... Taču mantu ir tik daudz, ka ne lielajā mājā, ne dārzā Klimpas kungam vairs nav vietas. Grāmatas paliek nelasītas, visu klāj putekļi. Kad sākas liels lietus, vienīgā vieta, kur vēl var patverties, ir vecs burinieks dārza stūrī. Lai sākas piedzīvojums!

 

Pastare, Agnese. Atgūtā dzīvība. 3. daļa. Atstumtā uguns. Latviešu romāns jauniešiem. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Cīņa mežā pie ezera ir noslēgusies. Ariata ir uzvarējusi, Filips ir pārnācis viņas pusē. Linda un Leo ir zaudējuši ko vairāk nekā tikai kauju, tomēr Ariatai uzvaras triumfa nav. Tā vietā rodas bažas – piebeigt Lindu nebija mērķis, taču tieši to bija sanācis izdarīt. Tikšanās laikā ar savu vienīgo ģimeni, kas bijusi viņas dzīvē, nedrošība pastiprinās. Ariata sāk šaubīties par to, kāpēc viņai, uguns elfam, tagad jādara tas, kas sākotnēji bija paredzēts cilvēkam. Ariatas pasaule pamazām brūk, murgi par uguni un savas līdzinieces rētoto seju vajā meiteni, un viss, ko viņa var darīt lietas labā, ir paslēpt satraukumu aiz drosmīgas sejas izteiksmes. Kā Ariata izpildīs sev uzticēto uzdevumu? Kur bija aizkavējušies Luīze un Ralfs? Kā viņi rīkosies, uzzinot nelaimīgo cīņas iznākumu? Vai tik tiešām, iestājoties tumsai, cerība ir pazaudēta?
      

Püttsepp, Juhani. Pauline unistuste mets. Paulīnes sapņu mežs. Igauņu stāsti bērniem. Peedu: [izdevējs nav zināms], 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Paulīnes grāmatas vēstījums ir skaidrs, gaišs, izglītojošs un allaž aktuāls. Šī bilingvālā meža grāmatiņa ir mazs, taču gan igauņu, gan latviešu lasītājiem būtisks solītis, lai labāk ar sirdi un dvēseli izprastu satraucošās norises mežos un to iemeslus. Labi lēmumi dzimst zem veciem kokiem, mežs liek domāt mums pašiem. 

 

Rizin. Solu Juno Ori piedzīvojumi. Bilžu grāmata veidota pēc "Solu Juno Ori misijas" 1. daļas motīviem. Latviešu stāsti bērniem.  [Rīga]: ZSC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Pasaka bildēs „Solu, Juno, Ori piedzīvojumi” 1. daļa 1,5 – 7 gadus veciem bērniem, lai veicinātu izzināšanas procesu, valodu apgūšanu, lasītprasmi, papildinātu vārdu krājumu un rosinātu pozitīvas sociālās prasmes. Bilžu grāmata veidota pēc „Solu Juno Ori misijas” 1. daļas motīviem, kurā zinātniskās pasakas tēli ekspedīcijās pēta un izzina Visumu, apceļo dīvainākās un interesantākās vietas virszemē.

 

Rībkājis atrod draugu. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kādā skaistā dienā zaķēni mežā spēlē sunīšus, un pēkšņi Rībkājis atrod guļošu ezīti un nolemj sadraudzēties. Mazais adatainis pamostas un ir pārsteigts... Izrādās, ezītis ir ļoti kautrīgs. Kopā ar bērnu lasiet šo jauko stāstu par draudzību!

 

Roulinga, Džoanna K. Harijs Poters un Noslēpumu kambaris. 2. grāmata. Angļu romāns jauniešiem.  Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Kad Dzīvžogu ielā uzrodas mazais, noplukušais mājas elfs Dobijs un uzstāj, ka Harijs nedrīkst atgriezties Cūkkārpā, Harijs domā, ka tas ir viņa ienaidnieka Drako Malfoja izgudrots plāns. Rons Vīzlijs lidojošā automašīnā atbrīvo Hariju no ieslodzījuma Dērsliju mājā, un draugi atlikušo vasaru pavada kopā "Midzeņos". Dzīve ar Vīzlijiem ir tik pārpilna maģiskas jautrības, ka Harijs drīz piemirst Dobija brīdinājumu. Taču skolā uz tumša gaiteņa sienas parādās draudīgs vēstījums, kas atbalso Dobija pareģojumus - par to, ka drīzumā notiks kaut kas šaušalīgs. 
 

Spēlējos un mācos kopā ar pelēnu Ēci un kaķēnu Brenci. Mācību līdzeklis latviešu valodas apguvei pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Madris, 2023. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

 

 

Sundīns, Dāvids. Grāmata, kas patiešām negribēja, ka to lasa. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī grāmata patiešām negrib, ka to lasa. Ja gribat izlasīt mazu, jauku grāmatiņu - ņemiet citu! Jo šī grāmata kož, lēkā un mānās. Bet - ja jūs grāmatu maigi un uzmanīgi paglaudīsiet, to patiesībā varēs izlasīt. Tā ir brīnišķi dzīva, nevaldāma un pavisam maģiska bilžu grāmata, kuru sarakstījis mazs, priecīgs kungs, vārdā Dāvids Sundīns, - zviedru komiķis, scenārists un aktieris. Grāmata iepriecinās ikvienu bērnu, kuram patīk, ja kāds lasa priekšā. Un arī pieaugušo, kam nav sveši bērna prieki un blēņas. 

 

Sveiks, sunīt! Binga stāstu grāmata. Rīga : Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bings un Flops parkā spēlē ķerenes, un viņiem pievienojas sunītis, kurš ir apmaldījies. Bings kopā ar jauno draugu piedzīvo daudz prieka, bet sunītim pienāk laiks atgriezties mājās. Vai Bings spēs atvadīties no drauga?

 

Uzzini, ko es daru. Iepazīsties ar dzīvniekiem, kurus var sastapt lauku sētā. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Noderīga grāmata pirmo zināšanu iegūšanai par dzīvniekiem. Bērniem grāmata noderēs arī kā pirmā lasāmgrāmata. Tā palīdzēs iepazīt un izprast latvisko dzīves gudrību. Grāmatā apkopoti aizraujoši fakti par lauku sētas un tās apkārtnes iemītniekiem. Fakti ieinteresēs un sniegs pirmās ziņas par dzīvnieku paradumiem un dzīvesveidu. Attēliem un faktiem pievienotas atbilstošas tautasdziesmas.


Žutaute, Lina. Kika Mika un pasakainais ceļojums. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2023.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kikai Mikai ļoti patīk ceļot ar vilcienu, jo tajā notiek daudz kas neparasts. Un doties ceļojumā kopā ar tēti Kikai Mikai šķiet pavisam brīnišķīgi. Viņiem abiem ir tik daudz lielisku ideju, kā padarīt ceļojumu pasakainu! Ilgi sēdēt uz vietas reizēm kļūst garlaicīgi. Bet garlaicība Kornēlijai nepavisam neiet pie sirds, tāpēc viņa aši izdomā, kā no tās atbrīvoties. Šoreiz attapīgā Kika Mika kopā ar tēti sāk sacerēt pasaku. Tas ir tik aizraujoši, ka laiks skrien vēja spārniem, un pasaka izdodas tik neparasta, ka to klausīties sanāk arī citi pasažieri. Ir taču ārkārtīgi interesanti, kā viss beigsies!