Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Krāsaino lapu stāsti jeb oktobra jaunumi

Rudens nokrāsojis koku lapas dažādās krāsās un nebēdnieks vējš tās rauj un sviež gaisā veselām riekšavām. Īstais laiks izstaigāties pa krāsaino lapu paklājiem, salasīt kastaņus un zīles, varbūt vēl padarīt kādus rudens darbus dārzā. Bet vakaros paņemt kādu interesantu lasāmvielu un pārcelties izdomas un fantāziju pasaulē, vai varbūt mēģināt atminēt kādu detektīvmistēriju. Pilsētas bibliotēkas oktobrī piedāvā autobiogrāfiskus Pītera Meila, Zigmara Liepiņa un Āra Liepiņa darbus, Žiga ceļojumu aprakstu pa Havaju salām, dažādu latviešu un aizrobežu autoru romānus un vēl daudz ko citu dažādās valodās. Pieejamas arī grāmatas jaunajiem lasītājiem. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 20.10.2022.

 

Agroresursu un ekonomikas institūts. Stendes pētniecības centrs. Simtgades stāsti (1922-2022). Novadpētniecība. Talsi: Aleksandra Pelēča lasītava, 2022.

Pieejams: JPB.
 Stendes pētniecības centrs atrodas Latvijas Republikas Talsu novadā Lībagu pagastā. Stendes pētniecības centrs (tolaik Valsts Stendes sēklkopības un selekcijas stacija) uzsācis darbu 1992. gada 23. aprīlī kā Latvijā pirmā valsts iestāde ar uzdevumu pētīt un uzlabot vietējās laukaugu sugas, veidot jaunas un aklimatizēt Latvijas apstākļos ārzemju izcelsmes laukaugu sugas, uzturot selekcionēto sēklu audzētavu. Grāmatā apkopoti interesanti fakti no arhīva materiāliem, kā arī bijušo darbinieku atmiņas un dzīvesstāsti. Hronoloģiskā secībā lasītājs var izsekot svarīgākajiem notikumiem, uzzināt par stendenieku sasniegumiem,iepazīt ievērojamākos zinātniekus, selekcionārus, vēstures notikumus baudīt grāmatā ievietotajās fotogrāfijās.


Arpa, Klaudija. Ar pieri sienā. Padomi vecākiem stūrgalvīgu bērnu audzināšanā. Psiholoģija. Rīga: Liegra; Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

 Bērns ar problemātisku uzvedību ienes milzu satricinājumus ģimenē. Līdzās ikdienas izaicinājumiem vecākus nomoka neziņa, dusmas, izmisums un jautājumi par to, kas īsti tam bērnam ir par problēmu un kāpēc gan viņš nevar būt tāds kā citi bērniu! Nereti šim jau tā sarežģītajam emociju kokteilim pievienojas arī kauns — bērns, kurš neuzvedas, kā nākas, ģimenei liek justies nekompetentiem vecāku lomā. Un nevajadzētu aizmirst arī par objektīvām bažām — mēs zinām, ka bērni ar traucējošu uzvedību biežāk gūst sliktākas sekmes skolā, biežāk iesaistās kaitīgās aktivitātēs un riskē iedzīvoties dažādās fiziskās un mentālās problēmās. Lielākā grāmatas vērtība — tā apvieno zinātnes atziņas ar ļoti praktiskiem padomiem un efektīvām audzināšanas stratēģijām. Bet pats galvenais — daudziem tā sniegs sirdsmieru. Bērna sliktā uzvedība var slēpt enerģisku, radošu, spēcīgu personību. Šī grāmata ļaus vecākiem to labāk ieraudzīt un attīstīt.

 

Ābola, Laila. Rotaļu prieks. Dziesmas, rotaļas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

 Autores piedāvā bagātīgu muzikālo rotaļu kopu pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rotaļas palīdz attīstīt gan sociālās prasmes, gan prasmes novērot apkārtni, izteikties ar kustībām, ritmiskām darbībām un muzicējot. Krājums sakārtots, atspoguļojot bērna ciemošanos pie draugiem. Tas sākas ar sasveicināšanās rotaļu, turpinās ar iepazīšanos, apkārtnes pētījumiem, ikdienas situāciju apceri. Lasītāji jau iepazinuši vairākas grāmatas, kas tapušas autoru sadarbībā. Laila Ābola ir mūzikas skolotāja ar bagātu pieredzi, Leontīne Apšeniece- dzejniece, dziesmu tekstu un muzikālo izrāžu autore. Grāmata noderēs pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem gan mūzikas nodarbībās, gan jebkurā citā mācību jomā, lai bagātinātu nodarbību norisi, rosinātu bērnu fantāziju, interesi un attīstītu motoriskās prasmes. To svētkos un rotaļu brīžos var izmantot arī ģimenē.

 

Berelis, Guntis. ...rakstīt... (Orbītas bibliotēka). Latviešu esejas. [Rīga]: Orbīta, 2022.

Pieejams: JPB.

 Šī grāmata iecerēta kā pretarguments bezgaldaudzajiem apcerējumiem ar nosaukumu "Kā uzrakstīt ģeniālu romānu" un tml., pēc kuru izlasīšanas ģeniālu romānu nesarakstīs pat visģeniālākais prozists. Taču tā nav nedz mācību grāmata, nedz lekciju apkopojums, nedz pamācība pēc principa "kā uzrakstīt", kaut gan tajā atrodamas arī tīri praktiskas lietas. Izdevumu var uzlūkot kā loģiskā struktūrā izkārtotas esejas par rakstīšanu kā mākslu: kā panākt savas personības projekciju tekstā, ko tas nozīmē – rakstība/stils, kā nevairīties pašam no sevis, kā veidojas autora attiecības ar tekstu utt. Grāmatā mēģināts no sētas puses iemest aci tajā ārkārtīgi komplicētajā un mīklainajā alķīmijā, kas notiek rakstītgribētāja apziņā laikā, kad top teksts.

 

Bērncentrētas un demokrātiskas pirmsskolas grupas. Rokasgrāmata. Pedagoģija. Rīga: Izglītības iniciatīvu centrs; [Jēkabpils], 2020.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Kā mazi bērni attīstās un mācās; Ģimenes un vietējās kopienas sadarbība; Vide, kurā ikviens bērns attīstās straujāk; Bērnu kompetencēs balstītas stratēģijas; Profesionālā pilnveide; Soli pa solim pieeja praksē: galvenās mācību satura kompetences un integrētie mācīšanās centri.

 

Bredberijs, Rejs. 451 grāds pēc Fārenheita. Amerikāņu zinātniskās fantastikas romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

451 grāds pēc Fārenheita ir temperatūra, kurā uzliesmo un aizdegas papīrs. Šajā romānā atainota antiutopija, nākotnes sabiedrība, kurā grāmatu lasīšana ir aizliegta ar likumu, dedzinātāju brigāde nepagurdama strādā, lai iznīcinātu jebkādu drukātu tekstu, interaktīvā televīzija veiksmīgi apstulbina skatītājus, psihiatri tiek galā ar nedaudzajiem citādi domājošajiem, bet nelabojamiem disidentiem tiek uzrīdīts Mehāniskais suns...

 

Brīdaka, Lija. Liktenīgie krustojumi. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad laulības stāžs sasniedz 20 gadu atzīmi, tā nereti piedzīvo lūzumu. Inguna pamana atsvešināšanos, kad vīrs, veiksmīgais arhitekts Vilmārs, tiek ievēlēts Saeimā un mainās viņa dzīves ritms. Ģimenes siltums nav kāzu dienā iegūta uz mūžu paliekoša un nezūdoša dāvana. Kurp abus novedīs liktenīgie krustojumi, kuros viņus dzīve nolikusi? Rakstnieces Lijas Brīdakas jaunais romāns ieved lasītāju 21. gadsimta ģimenes ikdienā, prasmīgi atklājot jūtu transformācijas un zemstrāvas.

 

Briedis, Leons. Mana Pārdaugava. Latviešu romāns. [Rīga]: Bolderāja, 2021.

Pieejams: JPB.

Laiks nepielūdzami iet uz priekšu. Leons Briedis diemžēl vairs nav ar mums. Rīga vēl joprojām nav gatava. Mūsu acu priekšā pilsēta mainās, izzūd un rodas no jauna. Tomēr svarīgi vienas paaudzes pieredzēto nodot nākamajai. Atmiņas par Pārdaugavu ir uzrakstītas lieliski - kā laikā apstādināts spraigs un mirdzošs fragments no Rīgas, kāda tā bijusi Leonam.

 

Butrima, Danuta. teksta uzdevumi par SASTAPŠANOS. (Vakara romāns ; 2022/9 (279). Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Iegādājoties vietas ceļojumā uz Venēciju, matemātikas skolotāja Ieva Zirne sirds dziļumos cerēja, ka autobusā plecu pie pleca pavadītais laiks un romantiskais galamērķis salabos laulībā radušās plaisas. Viņa neparedzēja ne to, cik sāpinoša izrādīsies divatne ar vīru, ne vēl jo vairāk to, ka Čehijā bez naudas un dokumentiem atpaliks no sava autobusa. Tomēr tieši šis negadījums Ievu saved kopā ar Mihalu, kurš negribīgi piekrīt sievieti uzņemt savā mašīnā un aizvest līdz latviešu tūristu grupas nakšņošanas vietai Veronā.

 

 Čekstere, Indra. 100 vainagi Latvijai. Folklora. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

Latviešu tautas vasaras saulgrieži ar Zāļu vakaru, jāņuzālēm, vainagiem, Jāņu uguņu un līgotņu burvību, ar visu paaudžu kopību vasaras skaistākajā brīdī, savieno cilvēkus un dabu kopīgā mīlestības aplī. Šajā laikā Dainu Dievs ir mūsu vidū, svētot dabu un cilvēkus. Svētku vainags simbolizē Saules gaitu Debesīs,vainags priecē un dziedina, liek sajust mīlestību, pateicību un zemes spēku. Cilvēki no Latvijas novadiem dalījušies ar savām atmiņām un izjūtām, pinot vainagus, lasot zālītes un puķes, dziedot un pušķojot savas mājas un mīļos cilvēkus, klājot galdus, iekurot ugunskurus un iededzinot jāņugunis, sagaidot rītausmu ar svētīgo rasu un ar sev tuvu jāņuzāli Latvijas vainagā vēlot labu savai dzimtajai zemei un cilvēkiem.


Čuričevs, Juris. Lielplatone un tās apkārtne: Sidrabes zeme. Novadpētniecība. [Jelgava]: [Juris Čuričevs], 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
"Lai laiks nepakļautu aizmirstībai pagasta un tā apkārtnes notikumus daudzu paaudžu garumā, tos apkopojot vienuviet, tie jāatdod cilvēkiem atcerei. Aiz cieņas pret dažādu paaudžu cilvēkiem, kuri ir dalījušies ar savām atmiņām, kuri ir starp mums un kuru vairs nav, viņu teikto esmu atspoguļojis atmiņu stāstījumos. Paldies visiem!" Juris Čuričevs.

 

Devero, Džūda. Nosacītā slepkavība. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Slavenā detektīvromānu rakstniece Sāra Medlere labprāt šķetina citu cilvēku noslēpumus, bet nevēlas, lai tiktu atklāta patiesība par viņas pašas ģimeni. Tomēr liktenim ir savi plāni, un Sāras mierpilnā ikdiena tiek satricināta. Pilsētas šerifs mīklaini nozūd, un vietējie sāk mēļot par kādu pievilcīgu svešinieku, kas grasās iegādāties īpašumu tepat tuvumā. Sārai ir aizdomas, ka šis cilvēks nāk no viņas pagātnes... Turklāt pavisam drīz sāk notikt dīvaini starpgadījumi un kļūst skaidrs: ir jārisina jauna lieta.

 

 Deviņdesmitie pašu acīm. Intervijas, atmiņas. [Rīga]: Bolderāja, 2020.

Pieejams: JPB.

Šajā grāmatā publicētas intervijas ar māksliniekiem, dzejniekiem, izdevējiem, kas pārstāv 90. gadu kultūru. Lasītājs šeit atradīs nevis atbildes uz jautājumiem, bet interesantus stāstus. 90. gadu sākumā cilvēki pamodās un atklāja, ka valsts, kurā viņi dzimuši, vairs nepastāv.

 

Dinsberga, Ina. Logopēdiskās pasakas. Pedagoģija. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Krājumā apkopotas pasakas, kuras bērnu runas prasmes uzlabošanā un runas kļūdu novēršanā var izmantot logopēdi, pirmsskolas un sākumskolas skolotāji, kā arī vecāki. Pasakās ietverts bērniem interesants vēstījums, kuru laiku pa laikam papildina kāds vingrinājums. Vingrinājuma izpilde kalpo kā atslēga, lai pasaku varētu turpināt. Pasakas ir apkopotas pa gadalaikiem un tās apcer attiecīgajam laika posmam raksturīgas norises. Grāmatā atrodamas arī izzinošas ilustrācijas, par kurām bērni var uzdot jautājumus un kopā ar pedagogu vai vecākiem tuvāk iepazīt kā notikumus dabā, tā sabiedrībā, attīstīt novērošanas prasmes un fantāziju. Grāmatu jau izmantojuši un augstu novērtējuši praktizējoši logopēdi un pedagogi.

 

Doda, Kristīna. Zudušo dvēseļu pilsēta. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vētras plosītā naktī Ādams Ramsdels no bangojošā okeāna izvelk ievainotu sievieti. Ellai nav ne jausmas, kā viņa te nokļuvusi un kur ieguvusi baismīgos nospiedumus uz kakla. Pie Ādama rodot patvērumu, Ella pa fragmentam vien sāk atcerēties notikušo. Sieviete apjauš, ka viņas prātā noglabāts kāds noslēpums, kas var maksāt dzīvību… Kamēr atmiņa nav pilnībā atgriezusies, Ella ar aizdomām uzlūko katru sastapto cilvēku – vai viņš ir draugs vai ienaidnieksn Un mazajā pilsētiņā Gotikā ikviens, šķiet, kaut ko noklusē…

 

Ektermane, Brigita. Latvisko zīmju pasaule un enerģija. Zīmes un simboli. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB.

Katrai vietai šai pasaulē ir savi zemes enerģētisko joslu mijiedarbības likumi, tie nosaka, kādas zīmes jālieto šai vietā dzīvojošai tautai. Grāmatā aplūkotas kristību un kāzu tradīcijas, un ar tām saistītās zīmes. Zīmes ir vajadzīgas, lai šajā pasaulē nostiprinātu nodomu, uzņemtos atbildību par savu dzīvi. Zīmes ir kā mūžīgie starpnieki informācijas apmaiņai un saziņai. Zīmes ir enerģija. Zīmes ir dziedniecisks elements. Esiet drošībā, sargājiet sevi un savus mīļos!

 

Esi/ iedvesma. Psiholoģija. [Mārupes novads]: Centrs Sevii, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Grāmata dod iespēju iedvesmoties no cilvēkiem, kuri sasniedz savus mērķus un piepilda sapņus, izkopj savus talantus. Grāmata veidota, balstoties 18 sarunās ar iedvesmojošiem Latvijā pazīstamiem cilvēkiem - mūzikā, psiholoģijā, zinātnē, radošajās jomās, sportā u.c. Tās ir sarunas par dzīvi, prasmēm, talantiem, karjeru, vērtībām, vīziju, misiju. Izceltie citāti ir autoru domu graudi. Uzdevumus, jautājumus izstrādājusi esi/ komanda.

 

Everets, Daniels. Valoda ‒ kultūras instruments. Valodniecība. Rīga: Latviešu valodas aģentūra, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata ir veltīta valodas kā neaizstājama smadzeņu lingvistiskā darbarīka un unikāla kognitīvā instrumenta attīstībai. Vienlaikus tā ir ļoti personiska, autora pieredzē balstīta, un uztverama arī kā cieņas apliecinājums pirahu valodai un kultūrai, līdz ar to arī visām apdraudētajām pirmiedzīvotāju valodām pasaulē. Grāmata piedāvā skatījumu uz valodas cilmi – vai valoda un tās elementi radās pēkšņi vai arī attīstījās pakāpeniski, un kāda iemesla dēļ tā noticis.

 

Galiņš, Ivars. Lats un Blats. Laikmetīga poēma. Rīga: Laika grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.
Poēmas "Lats un Blats" izdošana notiek laikā, kad Latviskā mantojuma fonds atzīmē 60 gadu darba jubileju. Pirmie 25 gadi tika veltīti raidījumiem, iepazīstinot cittautiešus ar latviešu mūziku un māksliniekiem. Tos katru svētdienu pārraidīja lielākā Bostonas klasiskās mūzikas raidstacijas WCRB.

 

Guļevska, Lia. Raimonds Pauls - skanošs un klātesošs. Biogrāfija. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Ik jauns gads nes jaunu mūziku ne tikai komponistam… Viņš dzīvo, viņš elpo, viņš domā, viņš sapņo — Mūzikā! Ar tās starpniecību atdodams mums, klausītājiem, sevi pašu… Bezgalīgajā Visuma telpā Dievs Viņu Latvijai dāvājis kā spožu vizītkarti. Šī grāmata, kā klausītāju pateicība, veltīta Maestro RAIMONDAM PAULAM.

 


Hansena, Kirstena A. Bērncentrētu grupu veidošana. Pedagoģija. [Rīga]: Izglītības iniciatīvu centrs, 2018. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Metodiskais materiāls “Bērncentrētu grupu veidošana” ir paredzēts pirmsskolas izglītības iestādes pedagogiem, kas strādā ar 3 līdz 6 gadus veciem bērniem. Tas iepazīstina ar bērncentrētas pieejas īstenošanas būtību un sasniedzamajiem rezultātiem, kas nodrošina kvalitatīvu izglītības procesu. Materiālā aprakstīta metodika bērnu aktivitāšu centru veidošanai un bērnu darbības plānošanai tajos kā vienu no nosacījumiem sekmīgai mijiedarbībai starp bērnu un pieaugušajiem. Pirmsskolas sadarbība ar ģimeni un tās lomas akceptēšana sasaucas ar pedagogu un psihologu zinātniskajos pētījumos paustajām atziņām, ka tādējādi bērns attīstās sekmīgāk un veido pozitīvu dzīves pieredzi. Materiālā piedāvātie ieteikumi balstās uz starptautiskas izglītības programmas “Soli pa solim” filozofiskajām nostādnēm.

 

Hilderbrenda, Elīna. Mulso siržu viesnīca. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad noslēpumains miljonārs iegādājas noplukušu viesnīcu Nantaketā, vietējie ir izbrīnīti. Kurš gan vēlēsies apmeklēt šo graustu, ja pilsētā netrūkst labu hoteļu. Un kā jaunais īpašnieks grasās atjaunot viesnīcu, ja pats atrodas ārzemēs. Izrādās, viņš ir noalgojis Lizbeti Kītonu, svaigu šķirteni ar tik salauztu sirdi, ka viņa ir gatava uz visu, lai viesnīcu padarītu izcilu. Uzdevums ir sarežģīts – jātiek galā ne tikai ar kaprīziem klientiem, bet arī darbiniekiem, kuriem ir savi noslēpumi.

 

Hola Kellija, Marta. Ceriņu meitenes. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ņujorkas sabiedrības dāma Karolīna Ferideja ir ļoti aizņemta ar darbu Francijas konsulātā, turklāt redzeslokā ir parādījusies arī jauna mīlestība. Tomēr Hitlera armijas iebrukums Polijā 1939. gada septembrī izmaina Karolīnas dzīvi uz visiem laikiem. Otrpus okeānam poļu pusaudze Kasja Kuzmerika, aizvien vairāk iesaistoties pagrīdes pretošanās kustībā, jūt kā pamazām gaist bezrūpīgais jaunības laiks. Situācija ir ļoti saspringta, aizdomu pilnie kaimiņi visu uzmana un novēro, un pat viens kļūmīgs solis var radīt drausmīgas sekas. Jaunajai un godkārīgajai vācu ārstei Hertai Oberhoizerei sludinājums par vakanci valsts iestādē šķietami sola iespēju izrauties no vientulības, bet, uzsākot darbu, viņa pati kļūst par ķīlnieci nacistu pārvaldītajā noslēpumu un varas pasaulē. Šo sieviešu dzīves krustojas, kad notiek neiedomājamais un Kasja tiek nosūtīta uz Rāvensbrikas koncentrācijas nometni. Viņu stāsts šķērso kontinentus – no Ņujorkas līdz Parīzei, Vācijai un Polijai, Karolīnai un Kasjai cenšoties panākt taisnīgumu tiem, kurus vēsture ir aizmirsusi.

 

Informācijas sabiedrības tiesību pamati.  Rīga: Rīgas Stradiņa universitāte, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija "Informācijas sabiedrības tiesību pamati" ir apjomīgs vairāku autoru, savas jomas speciālistu, darbs, kuru caurvij doma par cilvēktiesību un personu likumisko interešu aizsardzību informācijas sabiedrībā. Grāmatas zinātniskais redaktors profesors Uldis Ķinis norāda: "Šī monogrāfija ir unikāls Latvijas tiesību pētnieku ieguldījums ne tikai Latvijas, bet pat Eiropas un pasaules tiesību zinātnes attīstībā, jo tik apjomīgu pētījumu par tiesību un informācijas tehnoloģiju mijiedarbību nav daudz. Ja tādi top, tad šādas grāmatas raksta starptautiska autoru komanda".

Tiesību izpratnes transformācija informācijas sabiedrībā / S. Osipova. Informācijas sabiedrības tiesību jēdziens un tiesiskais regulējums / U. Ķinis. Interneta pārvaldība / K. Sataki. Datu aizsardzības tiesības / I. Barkāne. Autortiesības un to aizsardzības īpatnības digitālajā vidē / R. Gulbis. Elektroniskās pārvaldes (e-pārvaldes) tiesības / M. Laurs. Elektroniskās komercijas (e-komercijas) tiesības / M. Meļņika, I. Andersone. Elektronisko mediju (e-mediju) tiesības / I. Andersone, M. Meļņika, A. Rožukalne. Kiberdrošība - tiesiski aizsargājama interese / U. Ķinis.


Invaliditātes politika un invaliditātes noteikšanas sistēma Latvijā. Ziņojums Nr. AUS0001961, Vašingtona, Brisele un Rīga 2020. gada novembris. Gala ziņojums. Tiesības un likumdošana. [Latvija]: Pasaules Banka, 2021.Pieejams: JPB.

Pārskats par invaliditāti; Invaliditātes politika un sistēma: Tiesiskais regulējums; Invaliditātes noteikšanas sistēma; Atbalsts personām ar invaliditāti; Darba tirgus un personas ar invaliditāti; Galveno ieteikumu pārskats.

 

Jelgavas Tautas gleznošanas studijai 65. Māksla. Jelgava: Kultūra, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde, 2022.

Pieejams: JPB.

Padomju okupācija kavēja latviešu kultūras atjaunošanos. Jelgava bija skaļi nereklamēta slēgtā pilsēta, kurai savu zīmogu uzspieda padomju karaspēka izglītības trūkums. Tomēr neraugoties uz to, kādreizējās kultūras tradīcijas palēnām atjaunojās, tostarp interese par tēlotāju mākslu. Glezniecības entuziasti Rūdolfs Briedis, Roberts Dobelnieks, Milda Pakšiņa, Elmārs Sarkans, Nadīna Ose, Anna Smilga un citi pievērsās krāsu mākslai patstāvīgi. Viņu dedzība panāca to, ka pie muzeja vairāk kā desmit gadus pēc kara - 1957. gada decembrī - nodibinājās pirmais zīmēšanas un gleznošanas pulciņš Jelgvā, ko līdz 1965. gadam vadija Hugo Jakobi.

 

Kalna, Ziedīte. Kliemaņu mantinieki. Latviešu romāns: 2. daļās. Daugmale: Domu Pērles, [2021].

Pieejams: JPB.

Grāmata par Kliemaņu ģimeni, par paaudzēm - vienu no daudzajām Latvijā. Tādu ir daudz, tikai katrai ir savs dzīves gājums, savs likteņstāsts, bet tajās ir kas kopīgs, un tā ir paaudžu mainība, kas piesātināta ar ambīcijām, stereotipiem, kaislībām, izjūtām, piedzīvoto un izsāpēto, priecēto un mīlēto. Šajā grāmatā viss notiek ap šo vietu, reizēm attālināti, reizēm pietuvinoties, bet ap šejieni, notiek Latvijā, šajā mežmalā, Alūksnē, Kliemaņos un ap tiem. Notiek ap mammīti un tēti, ap Dinu un Silvestru Kliemaņiem. Romāna "Dina" papildinātais izdevums un romāna 2. daļa.

 

Kaplinskis, Jāns. Ledus un Titāniks. Igauņu eseja. Rīga: Latvijas Rakstnieku savienība, 2022.

Pieejams: JPB.

"Ledus un Titāniks" koncentrēti atklāj daudz no tā, par ko Kaplinskis visu mūžu ir domājis un dalījies savās pārdomās ar lasītājiem. Pirmām kārtām tās ir cilvēka un dabas attiecības.


 

Ketnere, Keita. Divkosības akadēmija. Latviešu romāns. [Rīga]: Virja LK, 2021.

Pieejams: JPB.

Katram no mums pieder visa pasule. Mīļi cilvēki, daba, dzīvnieki, agri rīti un zvaigžņotas naktis. Liene, kura tikusi gan atstumta, gan nodota, nepiekrīt, ka dzīve uz cilvēku Zemes ir vienīgi pārbaudījums. Sieviete, kuru pārpratumu virkne iemet tumšā izmisumā, tomēr neaizmirst ka pasaulē ir gan smaidi, gan smiekli. Liene priecājas par to, kas viņai ir, bet nebēdājas par to, kā šobrīd nav. Kuriozs, kas pārvērties drāmā, neliek viņai plosīties un pierādīt savu taisnību, bet par mīlestības un piedošanas vērtību Lienei nākas atcerēties ne reizi vien. Romāna "Samta nakts bērns" 5. daļa.

 

Ketnere, Keita. Drupaču ballīte. Latviešu romāns. Rīga: Virja LK, 2021. 

Pieejams: JPB.

Lienei sāp sirds, ka liktenis uzsācis nekrietnu deju, vērodams, kā jaunā sieviete spēs turēties pretī viņa izliktajām lamatām...  Romāna "Samta nakts bērns" 4. daļa...

 

Ketnere, Keita. Ieelpot tumsu. Latviešu romāns. [Rīga]: Virja LK, 2022. 

Pieejams: JPB.

No rīta pa logu Liene redzēja saules pilnas debesis. Pēcpusdienā pamalē parādījās pelēki mākoņi. Nebija ilgi jāgaida, līdz apkārt viss satumsa, nogranda pērkons un uzplaiksnīja zibens. Vētra todien plosijās, bet aizgāja tikpat ātri un negaidīti, kā bija atnākusi. Vakarpuē atkal spīdēja saule. Par notikušo atgādināja vien lietus peļķes uz asfalta un pa nolūzušam koka zaram. Romāna "Samta nakts bērns" 6. daļa.

 


Kompass vienmēr rāda uz ziemeļiem. Cilvēkstāsti. Ziemeļvalstu sadarbība. Rīga: Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, [2021]. 

Pieejams: JPB.

Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā darbojas kopš 1991. gada, īstenojot visdažādāko nozaru sadarbības projektus un atbalsta programmas. Atvērtība jaunām domām, idejām un partnerībai ir Ziemeļvalstu sadarbības pamatā. Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs savu trīsdesmito gadskārtu ataino cilvēkstāstu sērijā "Kompass vienmēr rāda uz ziemeļiem".

 

Korija, Džeina. Katram savi noslēpumi. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Emīlija pieļauj smagu kļūdu savā mediķes darbā – iespējams, viņas karjera ir beigusies. Meklējot patvērumu no sāpēm, Emīlija dodas uz ģimenes māju Vilovmīdā, lai apraudzītu vientuļo tēvu. Liels ir viņas pārsteigums, kad atklājas, ka tēvs ir nolīdzis kopēju – jaunu un pievilcīgu francūzieti. Fransuāza ir gandrīz ideāla – lieliski gatavo, uztur māju spodru un nolasa katru vecā vīra iegribu. Kaut kas šajā idillē Emīlijai šķiet nepareizs – kopēja savus pienākumus veic pārāk izcili un aukstasinīgi. Viņa ir uzradusies no zila gaisa, un viņai nav sertifikāta. Kas gan ir šī Fransuāza? Vai Emīlija ir vienkārši greizsirdīga, vai arī viņas aizdomas ir pamatotas?

 

Krēsliņš, Žigimants. Havaju salas vienā mēnesī. Žiga ceļojumi. Ceļojumu apraksti. [Ķekavas novads]: Domu Pērles, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klusā okeāna viducī, lepnā vienpatībā, Havaju salas daudziem no mums ir sapnis, un tikpat daudziem tas arī paliks sapnis. Bet vai tāpēc vajag skumt? Protams, nē! Lasiet uz veselību un paceļojiet vizuāli! Šis būs gan darbs tiem, kas neuzdrošinās "vilkties" tik tālu, gan tiem, kas varbūt nekad pat nav iedomājušies, ka varētu izdarīt kaut ko tik traku, gan tiem, kam šī grāmata varētu būt kā labs ceļvedis pirms pašu vizītes.

 

Latvietis, Indriķis. Nāve: Bailes 4. II daļa. Latviešu romāns. Rīga: Mantojums, 2022.

Pieejams: JPB.
Nepērciet šo grāmatu! Nelasiet šo grāmatu! Lielāko daļu no šī jūs tāpat zināt. To ko nezināt, pietiekami stipri nojaušat. Tas, kas jum šajā grāmatā liksies sadomāts, patiesībā būs vispatiesākais. Diemžēl. Šī grāmata ir nepareiza. Droši vien pat pretvastiska. Nepareizi uzrakstīta, pilna ar nepareizām domāma un nepareiziem faktiem. Šī grāmata liks jums domāt nepareizas domas, neieredzēt cilvēkus, ko jums vajadzētu mīlēt, un nicināt valsts varu, ko jums vajadzētu vismaz cienīt. Un izbaudiet savu valsti, kamēr ir, ko izbaudīt. Varēsiet pastāstīt saviem mazbērniem, ja izdzīvosiet jūs un vispār piedzims viņi.

 

 

Lekberga, Kamilla. Sievietes, kuras nepiedod. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Trīs sievietes. Trīs postošas laulības. Ingrida atteicās no daudzsološas karjeras, lai atbalstītu vīru. Tad viņa uzzina par vīra sānsoli. Birgita izvairās no ārstu apmeklējumiem. Lai neviens neuzzinātu par vīra atstātajiem zilumiem. Viktorija pameta dzīvi Krievijā, lai apprecētu internetā satiktu vīrieti. Taču jaunais vīrs izrādās pavisam citādāks, nekā viņa bija iedomājusies. Iespējams, ka vienīgais risinājums ir trīs nevainojamas slepkavības….

 

Leonardo da Vinči tilts. Izglītojoša spēle - konstruktors. Spēles komplekts: 15 koka klucīši. Rīga: Ha&Er SIA, [2022?]. 

Pieejams: JPB.

Spēle - konstruktors, lai uzbūvētu unikālu un vēsturisku konstrukciju, ko Leonardo da Vinči radīja 1486. gadā armijas vajadzībām. Jūs varat uzbūvēt tiltu, kas ir stabila konstrukcija, bez jabkādiem stiprinājumiem.  Komplektā ietilpst 15 detaļas, instrukcija būvniecībai un kastīte glabāšanai.

 

Liepiņš, Āris. Atpakaļ. Uz gaismu. Livingstona. Rīga, 2000-2010. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Grāmatas autors Āris Liepiņš ir Dailes teātra aktieru Mudītes Šneideres un Harija Liepiņa dēls. Dzīvodams un strādādams Skotijā, Āris izjuta vēlēšanos savu jaunības pieredzi par likteņa uzspiestas mentālas neveselības drāmu nodot atklātībā. Ikviena dzīvē mēdz būt gan gaišie, gan tumšie laika posmi. Bet ir cilvēki, kuriem tumsas valdīšana dvēselē stiepjas gadiem ilgi. Līdzko rodas izjūta, ka nu taču būsi izlauzies no tās, pēkšņi atkritiens kā nekrietna likumsakarība iesviež vēl dziļāk bezcerībā.

 

Liepiņš, Zigmārs. Mūzaīka. Biogrāfija. Rīga: Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Komponists Zigmars Liepiņš, atzīmējot 70. jubileju, sarakstījis atmiņu grāmatu "Mūzaīka". Kā raksturo izdevēji, grāmata ir ne vien Latvijā pazīstama komponista stāsts par mūziķa gaitu sākumu 17 gadu vecumā, bet arī ieskats lielā Latvijas mūzikas vēstures nogrieznī. Šajos mozaīkas gabaliņos gan konservatorija, gan Latvijas estrādes mūzikas pirmie soļi uz starptautiskām skatuvēm, gan Latvijas nacionālā opera un balets, bet pirmkārt mūzikas vide daudzo gadu desmitu laikā, komponista laikabiedri, viņam īpašās pilsētas – dzimtā Liepāja, Rīga.
I [1]. Liepāja. Sākums; Suvorova iela; Ezermala; Avenes; Ģimene; Klavieres; Ama; Svarīga atziņa; Divas skolas; Audzināšana un brālītis; "Santa" un citi. II [2]. Rīga. Mācību gadi. Esmu Rīgā; Ikšķile; Ilze Graubiņa; Genesis; Favorits; Liela dūša, laimīgas beigas; Studiju noslēgums un "Zvaigznīte"; Pērkons no skaidrām debesīm. III [3]. Tā rūdījās tērauds. Per ardua ad astra / Caur likstām uz zvaigznēm; No nāves, nodokļiem un VDK neizmukt; Cita realitāte; Astoņdesmitie; Lāčplēsis - pirmais piegājiens; No Modo uz Opus; "Vajadzīga soliste" jeb Bez šņabja nevar tik un tā; Kanāda 1984; Victoria; Dimiteriāde; Ēriks; Zibsnī zvaigznes; Rostoka 87; Opus pro; Rokopera "Lāčplēsis" Music speaks louder than words; Juku laiki; Juku laiki (turpinājums). IV [4]. Radio SWH. Tā sākās radio; Tīģera astes; Nodevība; Nabas saite pārrauta; Boombox; Mazas piezīmes par slēgtām organizācijām. V [5]. Smalkā diedziņā. Smalkā diedziņā dzīvība karājas; Pitrags un operas; Arturs (Dons); Svētī debesis šo zemi. VI [6]. Opera. Ceļš uz Operu; Pienāca pirmā diena; No LNO uz LNOB; Augeja staļļi; Dīvas; Pieraksti no dienasgrāmatas; Krutojs, TVNET, tiesu darbi; Pieraksti no dienasgrāmatas (turpinājums); Divas Daces.

 

Lynx, Lauren. Vēl reizi mīlēt. [#1]. (Aidaho sērijas romāns). Latviešu romāns. [Ogres novads]: [Laura Lūsēna], [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sapņi un ambīcijas atveda Lukasu Heinu no Aidaho mazpilsētas līdz Ņujorkas starmešiem. Viņš vada dienas, ceļo debesskrāpjus, bet naktīs augstu vilni sit uzdzīve. Pēc sievas nodevības Lukasam sievietes ir tikai īslaicīga izklaide. Viss mainās, kad viņš sastop skaistu oficianti, kura liek Lukasa pasaulei sašķobīties.  

 

Malnace, Lauma. Es eju. 190 kilometru vienatnē no Ērgļiem līdz Kārsavai. Ceļojumu apraksti. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

No Ērgļiem līdz Kārsavai - 190 kilometrus garš pārgājiens vienatnē, ceļojums gan pa Latviju, apjaušot tās skaistumu un savdabību, gan savās izjūtās, atbrīvojoties no iesīkstējušām sāpēm. Lasāmviela ikvienam, kurš šaubās par savām spējām.

 

Meils, Pīters. Un atkal Provansa. Angļu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Amerikā noilgojies pēc Provansas ainavām, skaņām un smaržām, Pīters Meils ir atgriezies iemīļotajās mājās Francijā un, protams, uz karstām pēdām nododas kulinārām baudām – nogaršo slaveno Marseļas bouillabaisse, apmeklē zvaigžņotu Michelin restorānu un ietur maltīti bijušajā degvielas stacijā, kas pārveidota par restorānu. Taču ēdiens vēl nav viss, Provansā ir tik daudz ko darīt! Šeit var izzināt smaržu gatavošanas noslēpumus "degunu skolā"; noklausīties stāstu par crime passionel, ko reiz kāds greizsirdīgs vīrs pastrādājis pret ciemata jauno miesnieku; iepazīties ar klaidoni, kurš nelaiž garām nevienu bēru ceremoniju; uzzināt melno tomātu audzētāja padomus dārzkopībā; ļauties dīkas vasaras pēcpusdienas laiskumam. Iespējas ir teju bezgalīgas, un rakstnieks aktīvi turpina atklāt vietējās tradīcijas, joprojām aizrautīgi priecājoties par Provansas īpašo valdzinājumu.

 

Meins, Endrū. Vētra jūrā. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad mīklainu iemeslu dēļ sāk grimt kāds kruīza kuģis ar četriem tūkstošiem pasažieru, notikuma vietā ierodas Zemūdens izmeklēšanas nodaļas speciāliste Slouna Makfersone. Rodas aizdomas, ka tas ir terorakts un apdraudēti ir arī citi kuģi. Atrodot arvien jaunus pavedienus, Makfersone saprot, ka šīs lietas vēriens ir daudz plašāks, nekā licies. Un ne visi viņas kolēģi ir ieinteresēti atklāt patiesību...

 

Meirāne, Signe. brīv.dien.galds. Ģimenes receptes. 2. daļa. Rīga: Story About Food, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Šī grāmata nebūs par to, kā perfektāk izcept vienu lietu, bet gan par to, kā lieliski izcept visu. Par to, lai tev izdodas. Vai tie ir mafini, smilšu cepumi vai brioša. Atverot lapas tev nebūs miljons sīku izskaidrojumu par to, kā perfektāk izdarīt tik daudz ko, no kā tu pusi nesaproti. Tas nebūs arī stāsts par to, ka tagad tev būs jānopērk 13 formas dažādos izmēros. Tev nebūs jāmeklē glikoze, fruktoze vai vēl daudz kas. Tas nebūs šajā grāmatā (to jāmeklē citās grāmatās). Šī grāmata, turpinājums Brīv.Dien.Galds, būs par tām vērtībām, kas nākušas no manas ģimenes kopš esmu maza līdz šodienai. Mantojuma, ceļojumu, sešu gadu un dažreiz pat ilgākiem stāstiem, ekperimentiem un vērtībām. Par lauku olām, bio miltiem, pienu, sviestu un cukuru. Šī grāmata ir stāsts par tavām brīvdienām, kad māju piepilda ceptu ābolu, sviesta, šokolādes, cukura un visa cita aromāti. Tās būs receptes ar stāstiem, lai gatavojot tu uzzinātu kaut ko par tik garšīgajiem ēdieniem, kurus esmu mācījusies gatavot un ēdusi dažādās pasaules malās.
    

Morisa, Hetere. trīs māsas. Jaunzēlandiešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Viņu stāsts jūs aizkustinās. Viņu veiktais ceļš jūs iedvesmos. Jūs nekad neaizmirsīsiet viņu vārdus. “Es gribu, lai jūs man un cita citai apsolāt, ka vienmēr rūpēsieties par savām māsām. Ka jūs vienmēr, lai notiek kas notikdams, stāvēsiet cita citai blakus. Vai saprotat?” Kad Cibi, Magda un Livi bija mazas, viņas tētim apsolīja, ka jebkādos apstākļos allaž paliks kopā. Pēc vairākiem gadiem Livi, vien piecpadsmit gadus vecu, nacisti nosūta uz Aušvicu. Cibi, kurai tolaik ir deviņpadsmit, atceras par tētim doto solījumu un dodas Livi līdzi, apņēmusies māsu sargāt vai mirt reizē ar viņu. Abas kopā meitenes cīnās par izdzīvošanu neiedomājami nežēlīgos un grūtos apstākļos. Septiņpadsmit gadus vecā māsa Magda paliek mājās ar mammu un vectēvu un no nacistu karavīriem slēpjas kaimiņu bēniņos vai mežā. Kādu laiku viņai izdodas paglābties, taču beigās arī viņa tiek sagūstīta un aizvesta uz nāves nometni. Trīs māsas atkal satiekas Aušvicas–Birkenavas nometnē un, atceroties tēti, dod solījumu cita citai – viņas izdzīvos!

 

Nagoska, Emilija. Mīli, kāda esi. Pārsteidzoši par sievietes seksuālo labsajūtu. Ētika. [Rīga]: Līna, Ģimenes psiholoģijas centrs, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Ilgi Rietumu zinātnē un medicīnā sievietes seksualitāte ir uzskatīta par vīrieša seksualitātes “vieglo” versiju — būtībā tāda pati, tikai sliktāka. Šīs grāmatas mērķis ir piedāvāt jaunu, zinātnē balstītu domāšanas veidu par sievietes seksuālo labsajūtu. Mums ir mācīts domāt par seksu kā par uzvedību, nevis par šīs uzvedības pamatā esošajiem bioloģiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem procesiem. Taču tādas lietas kā stress, garastāvoklis, uzticēšanās un pārliecība par savu ķermeni nav sievietes seksuālās labklājības perifērie faktori; tās ir galvenās iezīmes. Un, pat ja tev ne vienmēr tā šķiet, tu jau esi seksuāli pilnvērtīga, vienkārši esot tu pati.

 

Nesbē, Jū. Žurku sala un citi stāsti. Norvēģu detektīvstāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Žurku sala; Smalcinātājs; Cikādes; Serums; Melnais zirdziņš.

 

 

Pētersone, Ginta. Kustīgās dziesmas. Latviešu dziesmas bērniem. Rīga: RaKa, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Krājumā atrodamas dziesmas stundas sākumam, rotaļdziesmas, vingrinājumi mūzikas teorijas apguvei un ar kustībām papildināti skaņdarbi, kuri balstās uz autores izstrādātajām nošu pozām. To visu papildina metodiskie ieteikumi. Pirmsskolā vingrinājumi noder, lai, pamatojoties uz MK noteikumu Nr. 716 prasībām, apgūtu tādus pratību pamatus kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā kā dziedāšanu ar mūzikas pavadījumu un bez tā, muzicēšanu, dejošanu, improvizāciju ar kustībām vai skaņu rīkiem. Pamatskolā, ievērojot MK noteikumu Nr. 747 ceturtā pielikuma prasības, ar tiem kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā var apgūt mūzikas izteiksmes līdzekļus, ideju un emociju izpausmes mūzikā.

 

Jāzeps Pīgoznis. Glezniecība. [Preiļi]: Preiļu novada dome; Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs, 2019.

Pieejams: JPB.

 

Pīrsa, Sāra. Sanatorija. Angļu detektīvromāns. Rīga: Helios, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jums negribēsies doties prom no šejienes… līdz tādas iespējas vairs nebūs. Viesnīca Le Sommet, kas ir pa pusei paslēpusies mežā draudīgu kalnu virsotņu ielenkumā, kopš seniem laikiem ir baisu nostāstu apvīta. Kādreizējā sanatorija ilgu laiku ir stāvējusi tukša un pamesta, taču tagad ir restaurēta un pārtapusi par pieczvaigžņu viesnīcu minimālisma stilā. Ēlina Vornere nepavisam neilgojas apmeklēt šo iespaidīgo kūrortu vienā no Šveices Alpu augstkalnes nomaļākajām vietām. Taču, saņēmusi ielūgumu uz sen neredzētā brāļa Īzaka un viņa draudzenes Lauras saderināšanās svinībām Le Sommet, Ēlina nolemj to pieņemt - vairākus mēnešus viņa ir nīkusi bezdarbībā, spiesta uz laiku atteikties no detektīves darba. Ieradusies augstkalnē sniega vētras priekšvakarā, Ēlina instinktīvi jūt, ka lepnajā viesnīcā viss nav tik nevainojami, kā izskatās no pirmā acu uzmetiena, - bijušās sanatorijas ēkai piemīt kaut kas neizskaidrojami draudīgs. Un nākamajā rītā, kad izrādās, ka Laura ir piepeši pazudusi, Ēlinai nākas vadīties pēc savas saasinātās nojautas, lai mēģinātu viņu atrast. Sniega vētra nepielūdzami tuvojas, un drīz vien visi ceļi, kas ved uz viesnīcu, ir slēgti. Jo ilgāk neizdodas atrast pazudušo Lauru, jo vairāk pieaug satraukums un bailes, kas pārņēmušas nedaudzos vēl viesnīcā palikušos viesus un darbiniekus.

 

Rokasgrāmata pret dezinformāciju. Atpazīt un pretoties. Propoganda un viltus ziņas. Rīga: Valsts kanceleja, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Rokasgrāmatai ir trīs daļas, un tās ir veidotas ar mērķi piedāvāt praktiskus ieteikumus un piemērus valsts pārvaldē, publiskajā sektorā, pašvaldībās nodarbinātajiem, pastiprināti arī pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, kā atpazīt manipulatīvas darbības un dezinformāciju informatīvajā telpā, kā no tām izvairīties un pretoties ar proaktīvu un reaģējošu rīcību, kā arī spēt atšķirt stāstus (vēstījumus) par Latviju, kas balstīti faktos un pierādījumos, no tiem, kas ir izdomāti vai sagrozīti.

 

Rundāles pils parks un dārzi. [Pilsrundāle]: Rundāles pils muzejs, 2022.

Pieejams: JPB.

Ceļvedis stāsta par Rundāles pils dārza vēsturi un atjaunošanu, kā arī galvenajiem dārza elementiem un augu kolekcijām. “Ceļveža nolūks ir iepazīstināt ar Rundāles pils vēsturiskā baroka dārza atjaunošanas procesa gaitu un parādīt veidus, kā mūsdienu apstākļos piepildīts sākotnējais arhitekta Rastrelli projekts, ko raksturo baroka laikmeta vēlme pārsteigt apmeklētājus un ieinteresēt ar laikmetam atbilstošu augu kolekcijām un to savdabīgajām formām,” stāsta ceļveža autore Lauma Lancmane. Ceļvedī iekļauts bagātīgs foto materiāls.

 

Sēja un Raža 2023. Tematiskais žurnāls Padoms Rokā.  10 (333). Rīga: Latvijas Mediji, AS, 2022.

Pieejams: JPB.

Tematiskā žurnāla #padomsrokā izdevums “Sēja un raža 2022” sniedz vērtīgus ieteikumus dārza un arī mājas darbiem katrai nedēļai visam 2022. gadam. Tos sagatavojusi bioloģiskās lauksaimniecības eksperte, agronome Ārija Rudlapa. Ieteikumi lapu, ziedu, sakņu un augļu dienām veidoti pēc Marijas Tūnas biodinamiskās metodes principiem, kas balstās uz Saules un planētu gada kustības aprēķinu sistēmu, nosakot katram darbam piemērotāko dienu un stundu. Žurnāls ieskicē šobrīd ekovidē aktuālās tēmas un sniedz padomus to izmantošanai savā saimniecībā: kā ierīkot augstās dobes, ko sēt dabai draudzīgā puķu pļavā un stādīt modē ienākušajā meža dārzā.
Saules, Mēness un zvaigžņu ietekme dārza kopšanā; Vērtīgi ieteikumi katrai gada dienai; Augi - kaitēkļu starpsaimnieki; Kas padomā dārza kaitēkļiem; Zeme elpo. Izmanto tās ritmu!; Pārbaudi veiksmīgo dienu spēku.

 

Skailis, Andrejs. Brīnumatslēga. 1. sējums. Latviešu literatūras humora klasiķa stāsti. Rīga: Lauku Avīze, 2017.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

2017. gada 1. aprīlī mēs svinētu rakstnieka Andreja Skaiļa (īst.v. Andrejs Vite, 1927-2012) deviņdesmito jubileju. A. Skailis ir viens no īpatnējākajiem latviešu rakstniekiem 20. gadsimta otrajā pusē un 21. gadsimta sākumā. Visspilgtākais tā laika ironiskās prozas meistars, kas pats par sevi latviešu literatūrā ir retums.

 

Skride, Laimonis. Piezīmes par manu dzīves staigājumu 1949-1959. Latviešu biogrāfiskais romāns. [Rīga]: Skrides fonds, 2022.

Pieejams: JPB.

Skrides fonds izdevis Andra Skrides vectēva Imanta Skrides brāļa Laimoņa Skrides (1930-2012) dienasgrāmatu un atmiņas par laiku, kas pavadīts, cīnoties pret padomju okupāciju, esot mežabrālim Kurzemes puses mežos. Slepus apciemojot savu vecmammu Dzelzavā, Laimonis tiek nodots un arestēts. Tālāk seko izsūtījums uz Kolimas apgabalu Sibīrijā, smaga un nežēlīga dzīve mūžīgajā sasaluma zonā. Grāmatā iekļautas arī no Sibīrijas sūtītās vēstules nākamajai sievai Ernai. Šis ir stāsts par stipru, patriotisku un nesalaužamu cilvēku, kuru pie dzīves tur mīlestība un ilgas pret Latviju un savu bērnības draudzeni Ernu.

 

Staļģenes audēju stāsti. Tekstilmāksla. [Jelgava]: Staļģene TDMS, 2021.

Pieejams: JPB.
Lasot un apkopojot austuves stāstus, autorei bija iespēja aiz tiem iepazīt apbrīnojamas sievietes un viņu dzīves ceļus, sajūtas, kas ieaustas viņu darbos, austuves smaržu, ko nevar sajaukt ne ar ko citu, krāsas, kas košas un piesātinātas veido rakstus un jaunus stāstus. Un pāri visam mīlestību, ko katra audēja ieauž segās, lakatos, spilvenos un tautastērpos, un katrs, pie kura dodas šis darinājums, jūtasīpašs un lolots.

 

Streičs, Ēriks. Latviešu dēkainis krievu armijā. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Izprātot dziļāk par iespējamo, just tagadni un pagātni savijamies vienā kamolā un, ritinot to vaļā, rast dzīves smieklīgo pusi tur, kur citi vaimanā, – tas raksturīgs tikai Ērikam Streičam. Labestīgs stāstnieks, sabiedrības dvēsele, jaunībā gatavs doties pretī savam sapņu kuģim, pat braucot uz vagona jumta... Grāmatā aprakstītas latviešu un igauņu puišu gaitas krievu armijā pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Trulums un loģiskā saprāta trūkums, kas tajā valdīja toreiz, šķiet, nav mainījies, bet kļuvis tikai vēl dziļāks un noziedzīgāks. Bet jaunība un izcila humora izjūta to padarīja panesamu, un krievu militāristu īstā seja te atklājas zem daudziem slāņiem.

 

Šepa, Emēlija. Nāriņas. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vien ar dažu dienu starpību tiek atrasti divi sieviešu līķi - abu upuru sakropļotās kājas atgādina groteskas nāru astes. Kad bez vēsts pazūd vēl viena sieviete, prokurores Jānas Berzeliusas vadītajai izmeklēšanas komandai ir skaidrs - jārīkojas ātri. Vienīgais izmeklēšanas pavediens noziegumus saista ar ieslodzījumā mītošo Sīmonu Nūrelu, taču vīrietis atsakās runāt. Palielinoties sabiedrības spiedienam, policijai nākas rīkoties pārdroši un lūgt palīdzību Sīmona terapijas biedram Danilo - vienīgajam cilvēkam, kura eksistence apdraud Jānas drošību un nākotni.

 

Šmite, Linda. Valdis. Ne tikai Staburaga bērns. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pedagogs Voldemārs Zālītis, rakstnieks Valdis – divas personības daļas, kuras gāja roku rokā. Lindas Šmites romāns atklāj, kā Sausnējā dzimušā zēna jūsmīgā daba radīja vairāku paaudžu lasītāju iemīļoto bērnības stāstu “Staburaga bērni”, kas nu ir arī piemineklis Daugavas dzelmē nogremdētajai leģendārajai klintij. Arī to, cik ļoti pašam Valdim gribējās pacelties pāri savam pirmajam romānam, palikt lasītāju atmiņā ar ko vērienīgāku un vērtīgāku. Un paver vēl vienu mazāk zināmu šķautni Latvijas 20. gadsimta pirmās trešdaļas kultūras dzīvē.

 

Talebs, Nasims Nikolass. Antitrauslums. Kā gūt labumu no nekārtībām un haosa. Socioloģija. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

Mūsu pārspīlētā vēlme prognozēt, cenšanās visu paredzēt uz priekšu un pēc iespējas labāk tam sagatavoties novedusi pie pretējā. Vēstures notikumi, ar kuriem pēdējos gados sastopas Latvija un daudzas citas valstis pasaules mērogā, mums skaudri parāda, ka cilvēces vēsture un attīstība nevirzās vienmērīgā progresa spirālē tikai augšup. “Diemžēl neparedzētais atgadās – un tas ir paredzami,” raksta N. N. Talebs. Taču mēs visi redzam, cik nesagatavoti un trausli esam pēkšņos šokējošos un ilgstoši neskaidros apstākļos, kad līdzšinējie privātie vai uzņēmējdarbības plāni nepārprotami vairs nevar tikt ieviesti dzīvē un ātri jāmeklē un jāatrod citi veidi, kā pārkārtoties, dzīvot un strādāt citādi. Tomēr ir cilvēki, kuri šādos apstākļos spēj justies komfortabli, ātri pielāgoties un atrast papildu iespējas. Šādās situācijās izdzīvo un pielāgojas tie, kuriem piemīt antitrauslums – spēja pieņemt neprognozējošus lēmumus un atrast labākus scenārijus un risinājumus, nekā iepriekš – mierīgos un paredzamos apstākļos. Grāmatas autors, vērtējot sabiedrības norises, novērojis interesantas sakarības un uzkonstruējis shēmu, kas palīdz labāk izprast, kas ir antitrauslums un kā to iemantot, lai mēs mainītu ierastās domāšanas un rīcības shēmas un kļūtu veiksmīgāki. Dažādās dzīves un vēstures situācijās, tās dziļāk paanalizējot, tiek atklātas antitrausluma dažādās iespējas un izpausmes. Novērojumi un ieteikumi brīžiem šķiet absurdi un pārsteidzoši, tomēr ļoti vilinoši, jo kurš gan nevēlas iemantot īpašības, kas palīdz jebkuros apstākļos pamanīt iespējas. Artūrs Belēvičs, SIA “Saules aptieka” valdes priekšsēdētājs.

Tālers, Guntis. Nemierīgās dvēseles. Veļu laika stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Krājumā iekļautos stāstus caurauž vienots motīvs - cilvēka saskarsme ar tā saucamo "neredzamo pasauli", dīvainu, noslēpumainu un neizpētītu dimensiju, no kuras mūs šķir dabas radīta aizsargsiena. Reizēm gadās, ka barjera kļūst vājāka, ielaižot "tās puses" būtnes mūsu ikdienas dzīvē, un tad parasti sāk risināties dīvaini notikumi, kuri tiek nodoti no paaudzes paaudzei, ar laiku kļūstot par leģendām un ticējumiem. Viduslaiku ceļotāji allaž savās hronikās ar bijību rakstījuši par Latviju (Livoniju) kā par burvju, raganu un vilkaču zemi, kas pārpilna baisu parādību. Un tiešām – ja papēta senos rakstus un folkloras avotus, no pagātnes tumsības paceļas visai draudīgi tēli, no kuriem daži, ļoti iespējams, nekur nav pazuduši arī mūsu dienās...
Nemierīgās dvēseles; Atgadījums ar veco baronu; Vārti; Balva; Melnās Līzes krusts.

 

Tankersley, Dawn. Kvalitatīva pedagoģija. Zināšanas praksē. [Jēkabpils]: Izglītības iniciatīvu centrs, 2016. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Kvalitatīva pedagoģija: zināšanas praksē" ir starptautiskā profesionāļu tīklā International Step by Step Association (46 valstis) izstrādāts materiāls, kas raksturo kvalitatīvu pedagoģisko procesu. Šis materiāls sniedz izpratni par kvalitatīvas pedagoģijas principiem, atbalstot agrīnās bērnības, pirmsskolas un sākumskolas pedagogu darbu visos līmeņos no prakses līdz politikai. Kvalitatīvas pedagoģijas principi un to īstenošanas vadlīnijas piedāvā ietvaru inovācijām, novērtēšanai un uzlabojumiem un rosina to lietotāju atklāt jaunas iespējas, kā labāk veicināt bērnu mācīšanās pieredzes veidošanos.

Tungala, Lēlo. Biedrs bērns. 2. 3. grāmata. Igauņu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Latvijas Rakstnieku savienība, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Romāns, kura darbība notiek pēckara gados padomju Igaunijā, uzrakstīts no mazas meitenes skatapunkta un atklāj sarežģītās izjūtas un ikdienu, kad varas iestādes apcietina un aizved viņas māti. Mazā Lēlo cenšas būt labs bērns, jo tic, ka tad mamma pie viņas atgriezīsies. "Biedrs bērns un lielie cilvēki" (Seltsimees laps. Veel üks jutustus õnnelikust lapsepõlvest.) ir pirmā no Lēlo Tungalas triloģijas "Biedrs bērns" grāmatām un Igaunijā tā iznāca 2008. gadā. Pēc triloģijas motīviem tika uzņemta režisores Monikas Sīmetsas (Moonika Siimets) spēlfilma, kas bija iekļauta Igaunijas simtgades filmu programmā.    

 

Veidenbaums, Eduards. Dzeja. Poems. Rīga: Neputns, 2022. ("Neputna" bilingvālā samta dzejas sērija). 

Pieejams: JPB.

2022. gadā tiek atzīmēta latviešu dzejas klasiķa Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas un 130. miršanas gadskārta. Jau vairāk nekā gadsimtu Veidenbaums ir bijis būtisks atskaites punkts un ietekmju avots visai tālākajai latviešu literatūras attīstībai. Tomēr ir pamats domāt, ka Veidenbauma allaž spraunā un dedzīgā dzeja spēs uzrunāt arī citu tautu pārstāvjus. Līdz šim angļu valodā bijis atdzejots tikai viens Eduarda Veidenbauma dzejolis, bet jaunajā izlasē Ievas Lešinskas tulkojumā lasāmi 52 speciāli šai izlasei gatavoti dzejoļu tulkojumi.Teksts paralēli latviešu un angļu valodā.

 

Vīgante, Dace. Romantiķis. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ātrums, spēks, kaislība, vīrieša prāts un jūtīgums – Dace Vīgante krāšņā, bagātā valodā un neparastā rakursā atklājusi motorsporta fanātiķi Haraldu Vindinieku, kā arī viņa dzimtas stāstu, kas nesaraujami saistīts ar 20. gs. notikumiem – no viņa vecvecāku dzīves pirmajā Latvijas valstī, cauri Otrajam pasaules karam un padomju laikam līdz jaunās tūkstošgades sākumam. Romāns “Romantiķis” ir talantīgi uzrakstīta cilvēka un laikmeta hronika, kā arī dinamiskas un svaigas – motorsporta – tēmas pārliecinošs un oriģināls pieteikums jaunākajā latviešu prozā.

 

Zemgales Vācelīte. Literārais almanahs. Latviešu dzeja. Jelgava: Jelgavas Latviešu biedrība, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jau 16. dzejas kopkrājums, un tajā publicēti 35 autoru darbi.Arī šis gads aizsācies pandēmijas zīmē, kas ierobežojusi cilvēku tikšanās iespējas. Taču šobrīd pasauli pāršalkušas jaunas šausmas, kas nevienu nespēj atstāt vienaldzīgu. Tas ietekmē ikvienu, arī autorus. Kāds raksta vairāk, dzejoļos atspoguļojot arī kara tēmu, kāds raksta mazāk, kāds rakstīšanu uz brīdi pārtraucis. Taču neraugoties uz esošo situāciju, vērtēšanai nododam jauno krājumu, kurā katrs autors savos dzejoļos ielicis savus pārdzīvojumus, savu sirdi, novērojumus un pārdomas.
Autori: Līga Andronova; Modris Andžāns; Ričards Dāvids Ābele; Austra Ālmane; Inta Balčūna; Ilga Bindere; Aleksandra Bogdanova; Velta Brinza; Vija Čerņaka; Broņislava Dzene; Sarmīte Gausiņa-Elksne; Aina Gerute; Aija Hermane; Rēzija Anna Jaseviča; Ziedīte Kalna; Brigita Kārkliņa; Ligija Kovaļevska; Anita Ķēķe; Mairita Ķērpe-Dūze; Biruta Laijere; Ineta Lazdiņa; Marina Madžule; Ilze Magone; Marģers Martinsons; Benedikta Mežale; Vera Roķe; Lauris Romislovs; Irēna Stīga Ščeglova; Baiba Talce; Veronika Uršuļska; Rasma Urtāne; Elita Viškere-Šmarova; Ingrīda Zaķe; Jānis Zariņš; Kārlis Žukovskis.

 

Zikmane-Lagzdiņa, Ritma. Daba. Cilvēks. Ritma. Grafikas un gleznas. [Jelgava]: JMB izdevums, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Māksliniece Ritma Zikmane-Lagzdiņa ir dabas cilvēks, viņa dzīvo saskaņā ar dabu.Tā ienāk viņas zīmējumos, ofortos, pasteļos un eļļas gleznās. Daba prasa godīgumu, sapratni un klātesamību. Ritma Zikmane-Lagzdiņa glabā sevī latviskumi kā savas būtnes neatņemamu lielumu.

 

Žadans, Serhijs. Internāts. Ukraiņu romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Kāds jauns ukraiņu valodas skolotājs dodas pakaļ savam trīspadsmitgadīgajam māsasdēlam uz internātu, kas atrodas pilsētas viņā galā, taču izrādās, ka apkaimē negaidīti sākusies karadarbība, valda vispārējs haoss, notiek apšaudes un vairs nevar saprast, kurš ir savējais un kurš – ienaidnieks. Jebkurā brīdī zem kājām var sprāgt mīna, ap sagrauto māju drupām siro bezpajumtnieki suņi, un apātiski, bezpalīdzīgi cilvēki maldās pa apokaliptisko pilsētas ainavu.

 

Шпігельман, Арт. Маус. Сповідь уцілілого. Angļu komiksi. Київ: Видавництво, 2020.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Частина 1: Батько кривавить історією; Частина 2: І тут мій клопіт починається.

 

 

Анхем, Стефан. Последний гвоздь. Zviedru detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Он шел по трупам, чтобы добраться до самой вершины. Он шантажировал и подставлял, не боясь замараться. Его зовут Ким Слейзнер, и он начальник полиции Копенгагена. Комиссар Фабиан Риск готов пойти на все, чтобы его заклятый враг наконец оказался за решеткой. Его бывшая коллега Дуня Хугор ушла в подполье, в отношении ее бывшего босса Слейзнера ведется расследование, но она надеется добраться до него первой. Фабиан Риск поддерживает ее в поисках улик. Но когда высокопоставленный сотрудник датской разведки и неизвестная женщина найдены мертвыми на дне озера недалеко от Копенгагена, кажется, что ловушка сработала и развязка уже близка. Наверняка за этим стоит Слейзнер.

 

Баблиц, Жаклин. Прежде чем ты узнаешь мое имя. Austrāliešu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Тогда Элис приехала в Нью-Йорк в свой восемнадцатый день рождения, имея при себе лишь украденную камеру и шестьсот долларов наличными. Она хочет начать все с чистого листа, но спустя месяц... становится последней неопознанной жертвой убийства.Руби Джонс тоже пытается начать жизнь сначала; она объехала полмира, но не стала счастливее, а наоборот, почувствовала себя еще более одинокой. А потом она нашла тело Элис у реки.И между двумя девушками возникла неразрывная связь.Сейчас Элис уверена, что Руби - ключ к разгадке тайны ее жизни... и смерти. А Руби, изо всех сил пытающаяся забыть то, что она видела тем утром, обнаруживает, что не может отпустить Элис. По крайней мере до тех пор, пока ее душа не успокоится и не найдет то, что ей необходимо.

 

Бочарова, Татьяна. Восстание феникса. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Всю жизнь Регина Сергеевна проработала учительницей. Однажды в торговом центре она встретила своего бывшего ученика Константина Соболева. Он рассказал, что недавно открыл выставочный салон и пригласил ее на вернисаж. Регина Сергеевна осталась в восторге! Прощаясь, Константин пообещал звонить, но пропал... Ее беспокоило, что Соболев так и не позвонил. Попытки найти его не увенчались успехом, и тогда она отправилась к нему домой. Поднявшись, Регина Сергеевна увидела дверь его квартиры незапертой. А зайдя внутрь, она обнаружила Константина с ножом в сердце...

Гришэм, Джон. Время милосердия. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Адвокат Джейк Брайгенс снова в игре – против жестокой судебной системы, неумолимых коллег и предвзятого общества. Будучи вынужден взяться за дело Дрю Гэмбла – робкого шестнадцатилетнего парня, застрелившего помощника шерифа, Джейк должен выбирать между благополучием и безопасностью собственной семьи и помощью людям, оказавшимся на грани отчаяния. Что скрывается за очевидным на первый взгляд преступлением? Как переубедить местных жителей, требующих скорейшего суда и смертной казни? И получится ли найти лазейку в законе, чтобы спасти жизнь человека?

 

Дженнингс, Люк. Убивая Еву. Angļu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Убивая Еву. Полная история расскажет историю разведчицы Евы Поластри. Она обычная женщина со своими страхами и недостатками, какую легко можно встретить на улице или в магазине. Жизнь Евы кардинально меняется после перехода в секретное подразделение МИ-6, где ей поручают непростое дело — выследить известную психопатку, особо жесткого киллера, также известную, как Вилланель. Эта работа поставит жизнь Евы и ее семьи под угрозу, но интерес к личности убийцы окажется сильнее. В погоне за Вилланель Ева подбирается к раскрытию секретной организации Двенадцать и становится их мишенью. В последней части трилогии будет разыграна последняя шахматная партия, поражение в которой будет стоить кому-то жизни.

 

Дорош, Елена. Антикварная история. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Маша Заречная невольно становится участницей волнующих и трагичных событий, связанных с появлением в антикварном салоне, где она работает, старинной камеи и наградной сабли, принадлежащей герою Гражданской войны. Выясняется, что эти вещи непостижимым образом связаны с судьбами многих людей - давно ушедших и ныне живущих. Один из них - Вадим Гильберт, семья которого долгие годы несет бремя обвинения в предательстве. Сможет ли Маша установить истину и спасти доброе имя русского офицера?

 

Йонсруд, Ингар. Крест. Norvēģu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Генри Фальк, сотрудник министерства обороны Норвегии найден мертвым на автомойке. На его фургоне было нацарапано слово предатель. Через несколько дней бесследно исчезает журналистка, собиравшая информацию о Фальке. Но как оказалось, помимо покойного, ее интересовал и отец главного инспектора Фредрика Бейера… В ходе расследования выясняется все больше и больше связей с прошлым детектива. Тем более что улики, обнаруженные в деле Фалька, вынуждают инспектора Бейера вернуться к делам, которые он считал давно закрытыми. Кажется, что никому нельзя доверять, даже Кафа Икбаль что-то скрывает от него. Сможет ли он решить эту сложную головоломку в одиночку? У него осталось очень мало времени...

 

Иосивони, Бьянка. Взлетая высоко.  Книга 2. Vācu romāns. Москва: Эксмо, 2021.

Pieejams: JPB.

У Хейли есть секрет. Вернее, был. Тайна, которая толкнула ее на отчаянный шаг - побег из дома. Теперь прошлое выплыло наружу, а ведь она так не хотела никому открываться, тем более Чейзу. Ей необходимо ехать дальше, скрыться из Фервуда, в котором они провели так много счастливых дней, чтобы воплотить в жизнь свой страшный план.Чейз не хочет ее отпускать, но хватит ли его любви, чтобы все исправить?

Климова, Юлия. Дом певчих птиц. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Сирота Софья оказывается в доме старой торговки канарейками. Девочке поручают ухаживать за птицами, но однажды она узнает страшную тайну и совершает поступок, которому суждено гулким эхом долететь до наших дней. XXI век. Дина вынуждена провести неделю в гостях у археолога. Наверное, не стоило трогать чужие вещи, но любопытство взяло свое. Найди того, кто тебя спасет», — чуть позже шепнет судьба, и Дина сделает все, чтобы исправить ошибку.

 

Князева, Анна. В сентябре вода холодная. Krievu detektīvromāns. Моска: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Анна Стерхова собиралась в отпуск. И ничего, что море еще холодное — зато она наконец встретится со своим любимым Николаем… Но отпуск пришлось отложить ради срочной командировки: полковник Савельев направил ее в небольшой городок Урутин для расследования одного старого дела. Оно носит личный характер — двадцать лет назад там погиб его брат Виктор при странных обстоятельствах. Он ехал на машине с женой и дочкой, не справился с управлением на мосту, пробил ограждение и упал в реку. Все погибли, но тела женщины и девочки не нашли, решив, что их унесло течением. И вот недавно недалеко от того места были обнаружены женские останки, и появился повод вновь открыть дело…

 

Колочкова, Вера. Открытая дверь. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Открытая дверь» — это философский роман, в котором затрагиваются важные темы любви и прощения. Вера Колочкова провела главную героиню по темным закоулкам души и вывела ее к свету, показав всем читателям, что можно преодолеть любые трудности, если за твоей спиной стоят близкие люди.

 

Крамер, Марина. Пиранья. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Следователь Лена Крошина получает новое дело - в разных районах города найдены полусгоревшие трупы с ножевыми ранениями. Она начинает расследование, в ходе которого выясняется, что к убийствам может быть причастен сын депутата и его подружка, занимающаяся ножевым боем. Приятель Лены Андрей Паровозников тоже работает над делом о серии нападений на квартиры бизнесменов и в какой-то момент оказывается главным подозреваемым. Сумеет ли Лена помочь ему и заодно встретить, наконец, любовь всей своей жизни?

 

Крамер, Стейс. Я и есть безумие. Абиссаль. Krievu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Как бы вы поступили, если вашим родным людям угрожает смертельная опасность, и единственное, что вы можете сделать, ради их спасения — это пойти на сделку с человеком, которого ненавидите всем сердцем? У Глории не было другого выхода. Страшная тайна превратила ее жизнь в настоящий кошмар. В один миг Глория может потерять всех, кого она безмерно любит, всех, кто безоговорочно ей доверяет. Враг управляет ею, потешается над ней и каждый раз придумывает новые способы, чтобы "раздавить" ее. Сможет ли Глория вынести очередные испытания, что выпали на ее долю? Кто победит в этой схватке? И что, если истинное зло, отравляющее жизнь Глории, кроется в ней самой, и оно гораздо опаснее врага, с которым ей предстоит сразиться?

 

Лель, Агата. Я тебя получу. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Дочь прокурора, такого строгого, что его побаиваются даже другие законники, полюбила бандита, такого страшного, что о нем говорят только шепотом. Лучшая подруга, бывший жених, все добрые знакомые и, конечно же, любящий отец убеждены, что плохой парень непременно погубит хорошую девочку. Единственный способ этого избежать - скорее разлучить "не пару", да понадежнее, желательно - навсегда. Возможен ли у такой печальной повести счастливый финал? Это зависит лишь от самих влюбленных...

 

Линдсей Джоанна. Раб моих желаний. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Лорд Уоррик де Шевиль не привык сносить унижения от женщины. Тем более не намерен он прощать оскорбление, которое, пусть не по своей воле, нанесла ему прекрасная леди Ровена Беллем, использовавшая связанного, беспомощного Уоррика как плененного жеребца - для продолжения рода. Лорд де Шевиль клянется безжалостно отомстить Ровене - и наконец она в его власти. Но страсть, бешеная, испепеляющая, всепоглощающая, сильнее жажды отмщения, а любовь - превыше ненависти и вражды...

 

Линдсей, Джоанна. Тайная страсть. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: JPB.

Он был русским князем, неукротимым "русским варваром", похитившим благородную леди Кэтрин Сент-Джон. Она была гордой красавицей, сражавшейся с ним, точно тигрица. Но могла ли она сражаться со страстью, что как тайное пламя зародилась в ее сердце? Пламя страсти, подобно маяку, вело их сквозь бурные моря и золотую роскошь русских дворцов, сквозь опасности и интриги. Пламя страсти засияло для них в конце концов сиянием незамутненного счастья!

 

Лосева, Лиза. Правый берег Егора Лисицы. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Начало НЭПа. На пути из Таганрога сгорел и почти полностью затонул пассажирский пароход. Егор Лисица - сотрудник новой советской милиции - в качестве судебного врача занят опознанием тел погибших. Однако среди них не удается найти тело чиновника из Стройтреста и его жены. Их имена есть в списке пассажиров, но ни среди мертвых, ни среди живых нет их самих. Чуть позже чиновника находят в городской больнице. От удара по голове и долгих часов в холодной воде он потерял память. Где его жена, он не знает, да и ее саму не помнит...


Лукьянчиков,Андрей. Елгавские текстильщики. Историческое повествование. Долгий и славный трудовой путь. От частной льнопрядильни до крупного государственного производственного объединения. Linu rūpniecības vēsture. Рига: Prima Tour, 2022.

Pieejams: JPB.

128-летний отрезок времени был отмерен беспристрастным и безостановочным историческим хронографом для работы елгавских текстильщиков. Много это или мало в судьбе отдельно взятого латвийского промышленного предприятия, на котором все эти годы трудились десятки тысяч работниц и работников, которые, как и положено, в свои юные годы трудоустраивались, а затем, спустя несколько десятилетий уходили на заслуженный отдых, постоянно заменяя и заменяя друг друга на своих ответственных рабочих местах, порою проживая на родном предприятии всю свою молодую и наиболее активную жизнь? Можно ли было продлить эту уникальную и столь богатую на большие события и даже не великие свершения историю мануфактуры, фабрики, комбината, производственного объединения? Можно ли было предотвратить или успешно преодолеть целую череду, казалось бы непреодолимых трудностей, кризисов, роковых ошибок и фатальных недоразумений?

 

Маринина, Александра. Тьма после рассвета. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: JPB.

Даже если рассвет наступит, то ему на смену снова придет тьма… Ноябрь 1982 года. Годовщина свадьбы супругов Смелянских омрачена смертью Леонида Брежнева. Новый генсек — большой стресс для людей, которым есть что терять. А Смелянские и их гости как раз из таких — настоящая номенклатурная элита. Но это еще не самое страшное. Вечером их тринадцатилетний сын Сережа и дочь подруги Алена ушли в кинотеатр и не вернулись… После звонка «с самого верха» к поискам пропавших детей подключают майора милиции Виктора Гордеева. От быстрого и, главное, положительного результата зависит его перевод на должность замначальника «убойного» отдела. Но какие тут могут быть гарантии?

 

Перкс, Хэйди. Слухи. Angļu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Анна Робинсон любит посиделки в пабе с приятельницами. Там она, наконец, может на пару часов перестать быть респектабельной женой и матерью и стать свободной, веселой, хохочущей над каждым пустяком болтушкой… Но однажды Анна исчезает на обратном пути из паба. Женщины, бывшие с ней в тот вечер, рассказывают совершенно разные версии того, что происходило во время вечеринки и чем она закончилась. Полиция медлит. Расползаются слухи и сплетни — невинные, ядовитые, грязные… Подруга детства Анны Грейс Гудвин, недавно переехавшая с дочерью в тот же городок, чувствует: что-то здесь не так. Что-то не сходится. Она начинает собственное расследование…

 

Райли, Люсинда. Оливковое дерево. Īru romāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Есть поверье, что каждый, кто посетит Пандору, непременно влюбится. Пандора — старинный дом на Кипре, который Хелена, профессиональная балерина, получила в наследство от крестного. В юности она провела там отпуск, который изменил ее жизнь и о котором она никогда не рассказывала близким. Проходят годы, Хелена приезжает в особняк с мужем и сыном. Но дом не зря имеет такое название. Вернувшись, Хелена словно бы открывает Ящик Пандоры, что хранит все ее беды и секреты. Она вновь встречает свою первую любовь — и это грозит сломать всю ее жизнь. Более того, ее сын Алекс, кажется, в шаге от того, чтобы повторить судьбу матери. Хелене предстоит заново найти с ним общий язык и решить для себя, что в ее жизни верно, а что нет.

 

Романова, Галина. В интересах личного дела. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Простой парень Вадим Игнатов собирался жениться на состоятельной бизнес-леди Светлане Роговой. Его подозревали в расчете, но он правда любил Свету! В тот вечер они отправились в гости, но не доехали до места, увидев на дороге разбитую машину. Вадим отправился проверить, жива ли женщина, сидевшая за рулем, но вдруг получил удар по голове... Очнулся он уже в камере. Его задержали по подозрению в том, что это сам он подстроил все это, ведь Светлана пропала. Вадим поклялся, что ему ни к чему избавляться от любимой невесты, но на самом деле он рассказал далеко не все...

 

Романова, Галина. Простить нельзя помиловать. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Прошло три года с тех пор, как пропала любимая девушка майора Полякова - Мария Белозерова. Тогда в городе действовал маньяк, насильник и убийца, и Машу сочли его жертвой. А сейчас неподалеку от дома Полякова найдено тело женщины. Несчастную убили полгода назад, генетический анализ показывает, что это не Маша, но на ней вещи, в которых пропавшая Белозерова была в день своего исчезновения! Майор Поляков под подозрением и отстранен от дела, но он начинает самостоятельное расследование вместе с местным тележурналистом.

Романова, Галина. Шоу семейных секретов. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

В семье крупного бизнесмена Суворова давно отлаженная и внешне благополучная жизнь полностью разрушена - его жена Элеонора сбежала, прихватив со счетов мужа крупную сумму, которую она обналичила в банке по соседству. Там работал ее сообщник и по совместительству любовник Сергей Пронин. Но скрыться парочка не успела: вскоре Сергей был убит в своей машине, стоявшей во дворе. Полиция сначала сочла, что его смерть наступила по естественным причинам, но экспертиза установила: он был отравлен крайне изощренным способом...

 

Фокс, Вероника. Багровый роман. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: JPB.

Кто бы мог подумать, что Майкл Ким, самый успешный автор последнего десятилетия и любимец миллионов женщин, живет… двойной жизнью? Оказывается, у него есть собственный подпольный бизнес, где крутятся огромные деньги. Оливия, его новый редактор, об этом пока не догадывается. Майкл и сам не желает, чтобы она узнала о криминальной стороне его жизни, ведь тогда ей будет грозить смертельная опасность. Но однажды Оливия получает сообщение о том, что должно было навсегда остаться в тайне…

 

Чиж, Антон. Не верь зеркалам. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Варвару Ванзарову пригласили на телевидение как блогера, собирающего исторические рецепты косметических средств. Варвара пошутила в эфире, назвавшись 85-летней старушкой, сохраняющей молодость благодаря секретному семейному рецепту, и надо же — многие приняли сказанное всерьез! Теперь Варвару преследуют дамы, желающие заполучить фамильное чудо-средство Ванзаровых, и донимают следователи, разбирающиеся с убийством актрисы, читавшей тот самый блог Варвары. Чтобы не посрамить честь Ванзаровых, Варваре придется разобраться в этой детективной истории самостоятельно…

 

Чиж, Антон. Смерть мужьям. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2022.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Убийства и мода порой идут рука об руку. Неукротимый коллежский секретарь Родион Ванзаров и его ироничный старший друг и коллега криминалист Аполлон Лебедев расследуют серию загадочных преступлений в северной столице: жертвы заколоты насмерть... шляпными булавками! Казалось бы, изящное украшение, кто мог догадаться использовать его в качестве холодного оружия возмездия?

 

 Jaunajiem lasītājiem


12 burvīgi stāsti.  (Disney Princeses). Stāsti bērniem. Rīga: Story House Egmont, [2022?].

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Divpadsmit princeses, divpadsmit brīnišķīgi stāsti! Šī burvīgā grāmata aizvedīs tevi aizraujošos ceļojumos - kopā ar princesēm viss ir iespējams! Tu atkal satiksies ar Sniegbaltīti, Pelnrušķīti, Salātlapiņu, Mulanu un citām princesēm.
Sniegbaltīte un septiņi rūķīši; Pelnrušķīte; Apburtā princese; Mazā nāriņa; Skaistule un Briesmonis; Aladins; Pokahonta; Mulana; Princese un varde; Sapinušies; Drošsirde; Vaiana.

 

Andersone, Diāna. Oliņš. Gardumu grāmata mazajiem. 3. grāmata. [Rīga]: Iedvesmas grāmata, 2022.

Pieejams: JPB.

Diānas Andersones trešā bērnu pavārgrāmata. Grāmatā atradīsi viegli pagatavojamas, bet ļoti garšīgas receptes krāšņākai un jautrākai ikdienai.
    

Erne, Andrea. Svinam Ziemassvētkus! (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?). Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Madris, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Bērni uzdod neskaitāmus jautājumus. Kāpēc mēs svinam Ziemassvētkus? Kas ir advente? No kurienes radusies Ziemassvētku egle? Vai Ziemassvētkus svin visur? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem meklē šajā grāmatā!

 

Kunnass, Mauri. Ak šausmas! Somu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Raganas, vampīri, spoki, briesmoņi, sniega cilvēki, mūmijas un bubuļi. Tīrās šausmas? Nē, nē, nebīstieties! No Mauri un Tarjas Kunnasu krāšņās bilžu grāmatas varoņiem var baidīties pavisam droši. Tie visi ir ārkārtīgi draudzīgi, un katram stāstam ir pārsteidzošas, laimīgas beigas.

 

Looka, Kairi. Pija Prjaņika un vārdēdis. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Pētergailis, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata stāsta par meiteni Piju Prjaņiku, kas sāk mācīties 1. klasē. Pirmajā skolas dienā noskaidrojas, ka klasē notiek kaut kas dīvains: uz sienas parādās violetas pēdas, no kalendāra pazūd dažas fotogrāfijas, bet skapī, kur glabājas ābeces, atskan dīvaini trokšņi. Vēlāk no ābecēm, tāfeles un grāmatām pazūd burti un vārdi.

 

Olsone, Kristīna. Atgadījums ar šausmīgo ēnu. Spoku birojs. Zviedru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BB "Zinītis".

Laipni lūgti Spoku birojā! Šeit ierodas ļaudis, kuriem gadījies sastapt spokus un kuri vēlas, lai tie pārtrauktu spokoties. Spoku birojā darbojas Elsa un Kalle, kuri zina gandrīz visu par spokiem un spokošanos. Viņi dzīvo Dzeltenajā pilī kopā ar vectēvu Nikodēmusu – Miglas ielejas galveno spoku pavēlnieku, kurš mazbērniem ir iemācījis visu, ko prot. Kādu dienu palīdzību lūdz Franss Fransons, kura dzīvoklī spokojas. Viņš naktīs nevar gulēt trokšņa dēļ, un dažreiz parādās savāda ēna, lai gan telpās neviena nav. Elsa un Kalle uzņemas noskaidrot, kas tur notiek. Kas ir šī biedējošā ēna, un ko tā vēlas?

 

Pastore, Luīze. Raiņa ielas cirks. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Neputns, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Raiņa ielā viss bija kā parasti, kad piepeši…" tā sākas visas astoņas nodaļas Luīzes Pastores jaunākajā grāmatā "Raiņa ielas cirks". Nelielam ieskatam lai kalpo daži nodaļu nosaukumi: "Raiņa ielā uzrodas tas tur", "Raiņa ielas podi", "Lielākais Trusis Raiņa ielā", "Raiņa ielas pēdējā stundiņa" u. c. Grāmata ir stāsts pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem par draudzību, draudzēšanos un spēju atrast kopīgo starp dažādām paaudzēm, mājām, sugām, šķirnēm, tautībām, piederībām, nepilnībām, katram saglabājot savu unikalitāti un īpatnības. Tas ir, autores vārdiem, "pēc patiesiem notikumiem pilnībā izdomāts stāsts, balstoties uz kādas Latvijas mazpilsētas Raiņa ielā redzēto, pieredzēto un dzirdēto, aprunājoties ar vietējiem iedzīvotājiem".

 

Railija, Lūsinda. Bils un sapņu eņģelis. Īru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bils ar ģimeni nesen ir pārcēlies uz citu dzīvesvietu. Jaunajā mājā naktīs dzirdami noslēpumaini trokšņi, tāpēc Bilam rādās biedējoši sapņi. Par laimi, kāds viņu sargā... Sirdi sildošs stāsts par to, kā tas, ko iepriekš neesam zinājuši, laika gaitā kļūst par visbrīnišķīgāko atklājumu.

 

Railija, Lūsinda. Greisa un Ziemassvētku eņģelis. Īru stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jau rīt būs Ziemassvētki. Eglīte ir izrotāta un dāvanas iesaiņotas. Tomēr jūrā plosās spēcīga vētra, un tā neļauj Greisas tēta zvejas kuģītim atgriezties krastā. Par laimi, kāds sadzird Greisas lūgšanas...

 

Rotaļājies ar kucēnu! (Draugi no Gundegu fermas). Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka.

Laiks rotaļām ar pirkstiņlellīti! Palīdzi Reksim ar draugiem sameklēt viņa iemīļoto sarkano bumbu!

 

Skrastiņa, Ilze. Kā iet pa skolu? Normāli. Latviešu stāsti bērniem. [Jūrmala]: Iddea, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mika jaunie piedzīvojumi ir klāt! Jums patika jautrie stāstiņi par Miku un Elzu Bērnu žūrijai nominētajā grāmatā "Lieliskā dzīve bez Zoom"? Labas ziņas – Ilze Skrastiņa ir uzrakstījusi un uzzīmējusi grāmatas turpinājumu "Kā iet pa skolu? Normāli"! Mikiņš ir paaudzies, bet skolas dzīve arvien vēl pārbaudījumu pilns ceļš – lasi un smejies par Mika piedzīvojumiem jau citā skolas gadā!


Supervienkāršā ķīmija. Palīgs mācībās. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
"Supervienkāršā ķīmija" ir lielisks palīglīdzeklis, veicot mājasdarbus un pārbaudot zināšanas. Tā noderēs kā visaptveroša rokasgrāmata, gatavojoties pamatskolas noslēguma pārbaudēm.

 

Svaža, Ruta. Ieskaties Latvijā! Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā "Ieskaties Latvijā!" ir saistoša informācija par mūsu valsts dabu, kultūru un ievērojamiem cilvēkiem. Bērni varēs izpildīt dažādu veidu uzdevumus un uzzināt, kuras ir Latvijas kaimiņvalstis, ka Latvijā ir piecas vēsturiskās zemes, kur var vērot vimbas lecam pāri ūdenskritumam, kas aug un dzīvo mežos un pļavās, kad izdota pirmā ābece, kas bija Daugavas plostnieki, kur atrodas Dainu skapis, kādas ir latviešu tradīcijas, kura rakstniece ir sarakstījusi lugu "Sprīdītis", kur atrodas Bērnu literatūras centrs, ka daba ir jāsaudzē.

 

Tuvims, Julians. Pans Trallalnieks. Poļu dzeja bērniem. Rīga: liels un mazs, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Poļu dzeja bērniem pasaulē vislielāko slavu guvusi tieši ar Tuvima meistarīgajiem dzejoļiem, kuros smieklīgas situācijas un notikumi risinās raiti kā multenē. Viņš spēj rakstīt viegli, dziedāt un dejot ar valodu. Mēdz sacīt, ka Tuvims poļu dzejā ievedis pilsētu līdz ar tās iemītniekiem, viņu ikdienu, profesijām un paradumiem, ielās un mājās dzirdamo sarunvalodu un jokiem. Atraktīvā, jautrā Tuvima dzeja būs lielisks pienesums pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērnu lasīšanas veicināšanā, tā paver plašas iespējas radošai rotaļai ar valodu, sižetu vizualizācijai, dzejoļu iestudēšanai, attīsta bērnu valodas izjūtu.

 

Valjamss, Deivids. Bakingemas pils briesmonis. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Laidies ugunīgā un fantastiskā nākotnē, mītu un leģendu pilnā piedzīvojumā kopā ar bestselleru autoru Deividu Valjamsu un kādu mazu zēnu, kuram jāglābj pasaule! Ir 2120. gads, un Londona ir drupās. Jaunais princis Alfrēds nekad nav pazinis dzīvi ārpus Bakingemas pils, taču, kad dīvaini notikumi iekļūst tās sienās un tumšajos gaiteņos klīst pati nāve, viņš tiek ierauts noslēpumu, piedzīvojumu un briesmoņu pasaulē. Alfrēda māti iesloga Tauerā, un zēnam jāsaņem visa drosme un jācīnās, lai glābtu viņu un Londonu…

 

Visādas pasakas. Ukraiņu tautas pasakas. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ukraiņiem, tāpat kā citām tautām, ir pasakas par spēkavīriem, kas uzvar pūķus, par gudriniekiem, kas ar asprātību pieveic muļķību, kā arī par meļiem un ļaundariem, kas saņem pelnīto sodu. Un, kad pasaka ir galā, atliek vienīgi piebilst: Arī es tur biju, medus miestiņš tur lija, pār lūpām tecēja, bet mutē netika. Ar nēšiem tur sienu ved, ar sietu ūdeni nes! Grāmata sagatavota pēc 1954. gada izdevuma.

 

Volfs, Mets. Skani, mana grāmatiņa! Pilsētā. Cietlapu grāmata bērniem, dzeja. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Ikvienu mazo lasītāju šajā grāmatā sagaida īsi stāstiņi, kā arī sirsnīgas, asprātīgas un izteiksmīgas Meta Volfa ilustrācijas. Mazulim noteikti patiks grāmatas lapās pieskarties daudzām lietām, sajust, no kā tās izgatavotas, un dzirdēt skaņas un trokšņus, kas valda pilsētā.

Žutaute Lina. Kika Mika un kaķis uz nedēļu. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

No kaķu izstādes Kika Mika kopā ar visu ģimeni iziet kā apburta. Cik gan kārtīgi, tīrīgi un kulturāli ir kaķi! Mājupceļā viņu priekšā pēkšņi uzrodas klaiņojošs vienacains kaķis. Kika Mika vēlas, lai kaķis dzīvotu pie viņiem, taču vecāki piekrīt to pieņemt tikai uz nedēļu... Nerātnelis tūlīt pat apgrauž vecmāmiņas puķes, visur atstāj spalvas un saskrāpē mēbeles. Taču ar kaķi ir tik jauki un labi! Pat sunītim Čučukam jaunpienācējs ļoti patīk. Varbūt kaķis jau ir atradis savas mājas?

 

Азбука. Касса букв, цифр и слов. Учебное пособие для детей. Mācību līdzeklis bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: BJB "Zinītis".

Magnētiskā saliekamā ābece ir mācību līdzeklis bērniem. Praktiski darbojoties ar šo komplektu, bērns ne tikai iepazīs un iemācīsies burtus, bet arī rotaļīgi apgūs sākotnēju lasītprasmi. Vārdu salikšana no burtiem vēlāk dos neatsveramu ieguldījumu rakstītprasmes apguvē. Komplektā ietilpst magnētiskas kartītes ar 130 burtiem (katrs alfabēta burts vairākos eksemplāros), 84 attēliem un vārdiem un 20 cipariem. Kastītes vāks veidots kā magnētiskā tāfele, uz kuras var salikt vārdus, likt burtus atbilstoši attēliem un veikt citus interesantus uzdevumus. Pieaugušajiem noderēs ieteikumi, kā darboties ar magnētisko saliekamo ābeci.

 

Андрiєнко, Вiктор. Легенди Чарiвнолiсся. Ukraiņu pasakas bērniem. Київ: Видавництво, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Суворий, мужній і загадковий Воїн та веселий, балакучий мольфар Базіка, з примхи долі, стають охоронцями чванькуватого хлопчиська Марека, навіть не підозрюючи, що від цієї дитини залежить порятунок всього Світу! Відтепер вони та їхні друзі - протистоятимуть наймогутнішим силам зла!

 

Вiтенко, Олена. Жниварик. Ukraiņu dzeja bērniem. Житомир: ТОВ Консоль, 2012.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Весна iде; Веснiє; Обжинки; Промiнцi-зайчата; Дзеленчить; Промiчниця-Мандрiвниця; Красне лiтечко; Господарочка; Хто кращий?; Знахарка; Хатнi квiти; Хористи; Працелюбчик; Фантазерка-жабка; Бiг лис через лiс; Українцi-трудари; НЛО; Рева-Хнюк; Вiршiка-Щедрiвка; Про ляльку Катрусю, котика Бубелика та сонячнi промiнчики; А чи знають дiтлахи, як вiтаються птахи?; Не боюся я кота; Свiтанкова колискова; Вiночок купальських колисанок; Про равликiв -слимачкiв; Про колобка- мандрiвника (оповiдка); Що для нас родина; Осiнь злотокоса; Дозрiває в полi просо; Хвойне дерево - зелене; Хвою - гiллячко ялини; Вiрш пiд ялинку; Вчора я у лiс ходив; В мами пахощi-подушку; Позлиталися пташата; Лиска - вогник-кожушинка; Добрих справ зробив багато; Захворiв на Новий рiк; Я нiкогого не ображу; Пiд ялинкою дарунки; Десь Снiгуронька блукає; Пишна Баба Снiгова; Серед лiсу що за диво?; Перед Новим Роком; З неба - вихором снiжинки; Я люблю матусю й тата; Їжачок пiд снiгом спить; Ведмежатко у барлозi; Новий Рiк... Свята вечеря; I в Рiздво Христове; На ялинцi; Что так весело ялинцi?; На соснi: Кугу-кугу; Поспiшає з усiма; Зрум'янiло личко бiле; Прикращали ми ялинку; Дiти оленя впрягають; Ой зима, зима казковa; Зимовий етюд; Про пiнгвiнятко; Запитаю в баранця (жартiвлива пiсенька); Помiнялися мiсцями; Брилики-хустинки; Жнива; Iз прадiда-дiда; Сонечко i соняшник; Русини; Дзвоник кличе; Перемогу наблизив дiд; Свято Перемоги; Журавлики; У полi; Тетяна Яковенко; Господар; Зайчик; Iзачок i котик; Моє Подiлля; Мiсяць-квiтка; Бобер; Баладка про вiтер; Сонценя; Весна; Травневий дощик; Нiч в жнива; А ти, кицю, до води не ходи!; Рачкував до рака рак!; Тольчинi слова; Казка про бджiлку Джулю; Казка про мишку Бришку; Кiт Мавродiй на городi; Спорт у звiрiв у пошанi; Мишача колисанка; Пан Коцький (драматична казочка); Казка про совiсть (драматична казочка).

 

Велика енциклопедiя про все на сiтi. У казках та оповiданнях. Uzziņu literatūra bērniem. Киiв: Видавництво Глорiя, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Наша книга стане чудовим помічником батькам «чомучок». У ній ви знайдете багато відповідей на дитячі запитання. Інформація в книзі викладена у казках та оповіданнях, у ігровій та зрозумілій для дитини формі й доповнена яскравими ілюстраціями.

 

Верн, Жуль. Таємничий острiв. Franču romāns jauniešiem. Тернопиль: Навчальна книга-Богдан, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Часть 1. Загибель повiтряного корабля. Часть 2. Покинутий. Часть 3. Таємница острова.

 

 

Мельничук, Любовь. Намуркотiв котик. Ukraiņu dzeja bērniem. Вiнниця, ПрАТ: Вiнницька обласна друкарня, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Мурка; Гра; Мама; Бабуся; Миколай; Воєвода; Жабка; Журавель; Жук Жу - Жу - Жу; Павук; Миша и кiт; Кiт; Живiт; Кiт - вуркiт; Кiт Василь; Барсик; Гуси; Дiана; Каченята; Лiсовичок-боровичок; Грибочки; Сонечко; Горобчик; Мурчик; Мурка; Кузя; Внуку; Внучцi; Рости i Мурлика; Огiрочка; Муха; Їжачок; Весела гра; Ключик; Рибки; Промiнчик; Дружная i весела сiм`я.

 

Погребняк, Наталiя. Чарiвна скриня. Ukraiņu dzeja bērniem. Житомир: ТОВ 505, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Дружна сiмейка; Мандрiвни; Намалюю на картинi; Хитрий годинник; Рибалка; Друзi; Працьовита бджiлка; Загадка; Мавпочка Фрузя; Чому сова не спить вночi; Буслик-метеоролог; Майстер Їжачок; Мудра ворона; Красуня ворона; Неслухнянi черевнички; Чому пiвень рано встає; Чарiвна скрипня; Юний капiтан; Бiлка i Слимачок; Побрехенька; Модниця.

 

Поттер, Беатрiкс. Казка про Кролика Пiтера. Angļu stāsti bērniem. Харкив: Фолiо, 2021.  (Шкiльна бiблiотека української та свїтової лiтератури).

Pieejams: BJB "Zinītis".


 

Рауд, Пiтер. Трохи дивакувамi iсторiї. Igauņu stāsti bērniem. Київ: Видавництво, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Колекція із 30 дотепних історій від однієї з провідних авторок сучасної естонської дитячої літератури буде цікавою як дошкільнятам, так і всім поціновувачам абсурду і фентезі, незалежно від віку. В книжці Пірет усе є живим, дихає і відчуває – будь то светр, який любив обійматись, полохливий мобільний телефон чи корівка, що захопилася мистецтвом ікебани. Ба навіть продукти живуть своїм насиченим життям: яйце захопилося йогою, морква бачить сни, а крінґель святкує День народження. Це чудернацький, дивакуватий і часом дурнуватий світ, частиною якого можемо бути і ми.

 

Форсен Ерлiн, Карл-Йохан. Слоненя, яке хотiло заснути. Незвичайна казка на добранiч. Ukraiņu pasakas bērniem. Київ: Видавництво Артбукс, 2019.

Pieejams: BJB "Zinītis".
Ця книга стала справжнісіньким хітом видавництва і тепер на нас чекає нова казка, що допоможе батькам укласти малечу спати завдяки слоненяткові Софійці. В основі казки – перевірені психологічні техніки для розслаблення. Тут продумано добір слів і побудову кожного речення, що неодмінно допоможе дитині підготуватися до відпочинку. Солодкий та міцний сон — гарантовано!