Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Komerciālais tīrradnis – Kristaps Bergs

Novadniekam, rūpniekam, namīpašniekam, aktierim Kristapam Bergam 180.

K. Bergs (līdz 1863. gadam Kalniņš) mācījies Līvbērzes pagastskolā, tirgošanās gudrības apguvis Jelgavā Baha pārtikas preču veikalā. Citas mācības visu mūžu apguvis pašmācības ceļā.

 

1859. gadā Kristaps Bergs nokļūst Rīgā, kur sākas viņa “laikmets” – “ietērpt latvisko domu un vārdu taustāmās materiālās vērtībās.” (U. Lasmanis “Berga bazāra un laikmeta labirintos”)

 

Berga vārds izskan vai visās latviešu pašapziņas mošanās aktivitātēs. Viņš iesaistās celtniecībā sadarbībā ar latviešu arhitektiem, veido kredītsabiedrības, finansē preses izdevumu izdošanu, dibina Latviešu biedrību, spēlē teātri, arī raksta un tulko. Vēlākos gados kļūst par apgāda "B. Dīriķis&Co" līdzīpašnieku, laikrakstu "Baltijas Vēstnesis", "Balss", "Latvija" akcionāru, izdod "Berga bazāra kalendāru", kas tiek augstu novērtēts. Kalendārs par 5 kapeikām piedāvāja visai bagātu saturu. Pēc recenzentu domām, K. Bergs ar saviem padomiem spēj līdzēt un modināt latviešu amatnieku pašapziņu, jo labi pazīst “drēbi”. Arī kalendāra literārajā pielikumā iekļautie J. Poruka, A. Brigaderes un citu latviešu autoru darbi galvoja literāro vērtību.

 

Ar K. Berga gādību celtas ap 30 ēkām Rīgā. Par katru no tām būtu stāstāms atsevišķs stāsts.

 

K. Bergs tiek uzskatīts par A. Deglava  romāna "Rīga" galvenā varoņa Pētera Krauklīša prototipu.

 

Kritapa Berga dēls Arveds Bergs tēva dzīvi godinājis vārdiem: ”.. Viņa vadošā zvaigzne bija nacionālā ideja. .. Viņš prata ar veiksmi strādāt par savu personīgo stāvokli un labklājību, bet savu darbību vienmēr saskaņoja ar plašākām interesēm. “Kas priekš citiem labu gādā, ar priekš sevis caur to strādā” – bija viņa iemīļotākaisiz teiciens.” (U. Lasmanis “Berga bazāra un laikmeta labirintos”)

 

K. Berga mūžu un mantojumu iepazīstiet:

U. Lasmanis. Berga bazāra un laikmeta labirintos https://ej.uz/hcti

A. Deglavs. Latviešu attīstības solis no 1848.–1875. g. https://ej.uz/4371

A. Deglavs. Rīga https://ej.uz/stih

Jelgavas Pilsētas bibliotēkas veidotā datubāze "Ievērojami cilvēki Jelgavā" http://www.jelgavasbiblioteka.lv/par-jelgavu/ieverojami-cilveki-jelgava/591/