Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Kā smaržo jauna grāmata

2025. gadā Latvija svinēs pirmās latviešu grāmatas 500. jubileju. Mūsu dienās arvien aktuālāks kļūst jautājums par drukātā vārda spēku. Vai iespiests grāmatā tas kļūst stiprāks? Varbūt tieši pretēji – iespiests vispirms lapā, tad vākos, tad plauktā – tas kļūst tāls un neaizsniedzams? Jelgavas Pilsētas bibliotēkas rosināti, atbildes uz jautājumiem devās meklēt Jelgavas 4. vidusskolas 11. b klase.

Ekskursijas mērķis – Jelgavas tipogrāfija. Johana Fridriha Stefenhāgena kunga 1769. gadā radīto spiestuves namu Jelgavas tipogrāfija uzskata par savas 250 gadus ilgās vēstures sākumu, bet tipogrāfijas misija – saglabāt vārdu grāmatā, piešķirt saturam izcilu formu.

 

Jaunieši iepazinās ar grāmatu un citu drukāto materiālu tapšanas procesu. Tā bija nokļūšana citā pasaulē, kas ļāva ieraudzīt līdz šim neizzinātas profesijas, iespējams, kādam rosināja domāt par savu nākotnes amatu.

 

Jelgavas tipogrāfijas iepazīšana svarīga arī lokālās vēstures apzināšanā, jo mūsu pilsēta bijusi nozīmīgs kultūras centrs pagātnē un ir arī mūsdienās. Tās vārdu nākotnē daudzinās mūsu jaunieši. Šis pasākums noteikti stiprina piederību savai pilsētai, zemei un vārda spēkam.