Jelgavas Pilsētas bibliotēka piedalās 10. Zemgales stāstnieku festivālā “Gāž podus Rundālē”

24. un 25. septembrī Dobelē un Bērzes novada “Pikšās” norisinājās desmitais Zemgales stāstnieku festivāls “Gāž podus Rundālē”.  Festivāla dalībniekus viesmīlīgi uzņēma Dobeles novada Centrālā bibliotēka. Stāstnieki gremdējās filozofes, folkloristes, nemateriālā kultūras mantojuma sargātājas, Latvijas Stāstnieku asociācijas valdes locekles Māras Mellēnas dziļstāstā “Nelietderīgā lietderīgums caur Nučo Ordines prizmu raugoties”; pārlapoja pasaku krājumus folklorista, stāstniecības kustības Latvijā aizsācēja, spoku stāstu zinātāja  Gunta Pakalna vēstījumā “Augusta Bīlenšteina pasaku vākums Zemgalē” un skaitīja novada bagātības vēsturnieka, arheologa Andra Tomašūna vadībā, klausoties lepošanos “Zemgaliskā pārticība zem un virs zemes”.

Pēcpusdienā stāstnieki izstaigāja atjaunoto Dobeles pili un Dobeles Novadpētniecības muzejā smēlās veselību radošajā darbnīcā “No hercogienes dārza līdz tējas tasei”.

Vakara finālā Lielais stāstu vakars “Lai pilnība ir tavas dzīves ceļa zvaigzne” (K. Ulmanis) kopā ar folkloras kopu “Leimaņi”.

Arī šajā festivālā neiztika bez mūsu līdzdalības. Festivālā piedalījās Jelgavas pilsētas bibliotēkas pārstāve Andra Poota ar stāstu “Par vīru, kas rādīja, kā vajag būvēt”. Stāsts veidots, godinot būvnieku L.Neiburgu, kura dzimtā puse un mūža mājas ir Jelgavas novads. Stāsts iedvesmai par varenu latviešu uzņēmēju un sabiedrisko darbinieku, lai kliedētu grūtsirdīgās gaudas par latviešiem kā kalpu un bāreņu tautu.

Festivāla otrās diena sākās ar Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” runassievas Ilgas Ķipsnes smeldzīgi urdošajiem stāstiem par “Pikšu” likteni, K.Ulmani un viņa dzimtu.

Tad ieskats Bērzes luterāņu baznīcā un viesošanās pie neparasti darbīgiem vecļaudīm cimdu un koka skulptūru dārzā “Lejnieki”.  Festivāla noslēgumā dziesmas un danči arJelgavas folkloras kopu “Dimzēns”, oficiālās pateicības un vēl mirkļi smieklu un stāstu virtenē, kā jau stāstniekiem pienākas.

Jelgavas pilsētas bibliotēka ir UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas "Stāstu bibliotēku" tīkla dalībniece. „Stāstu bibliotēkas” mērķis ir veicināt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu Latvijā.