Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Jaunās grāmatas pavasara ziedu krāsņumā

Krāšņais zaļums un maija bezbēdība tā vien aicina izskrieties pa pieneņu pļavām un skurbt ievu smaržās. Bet, kad izstaigātas darba dienas un pastaigu takas, laiks veselīgam smūtijam terasē ar grāmatu. Jauno grāmatu piedāvājums krāsains kā pavasara ziedu dobe. Romāni romantikai, romāni spriedzei, autobiogrāfijas iedvesmai. Pētījumi par politiku, slepenajiem dienestiem un psiholoģijas smalkajām niansēm. Lasīšanas fenomens no viduslaikiem līdz mūsdienām un pat bibliotekāru modes tendences. Protams, nav piemirsti arī bērni, viņus gaida raibi stāsti un spridzīgi dzejoļi. Jelgavas patriotiem, viesiem un senatnes pētniekiem Jelgavas būves Mītavas pastkartēs. Gaidām bibliotēkā.

 Aktīvs un atpūties. Tūrisms Latvijā. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB.

Kājām pa Latviju ; Atklāj Latvijas slepenos dārgumus ; Atpūtai upes un ezeri ; Velo, auto un MIX piedzīvojumi ; Draugos ar dzīvniekiem ; Padomi ceļojuma aprīkojuma izvēlei.  

 

 

 

 

Andersone, Diāna. Pankūciņš. Latviešu stāsti bērniem. 2.grāmata. Receptes.   Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Iedvesmas grāmata, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis"

Grāmatu caurvij pasaka par Pankūciņu Paulu, kuru izcepusi meitene Zanīte. Mazais pankūku cilvēciņš ar mērķi iepriecināt meiteni saraksta brokastu ēdienkarti ar brīnumgardām pankūku receptēm. To starpā ir gan klasiskās plānās pankūkas, gan saldās zemeņu-ķiršu pankūkas ar saldējumu, pankūkas no ķirbjiem un vēl daudzas citas.

 

 

Ātrā ripu spēle. Galda spēles.Trīsdimensiju objekts. 1 spēle. Rīga: B.i., 2021. Pieejams: BJB "Zinītis".

Spēlē piedalās 2 spēlētāji, spēles sākumā katram spēlētājam ir vienāds ripu skaits, abi dalībnieki vienlaicīgi uzsāk spēli, skaitot 1,2,3 aiziet. Katrs dalībnieks ar gumijas palīdzību, pēc iespējas ātrāk cenšasizšaut ripas cauri arkai pretinieka pusē. Abi šauj negaidot viens uz otru. Spēles gaitā pie katra spēlētāja var atgriezties gan viņa, gan pretinieka ripas. Spēle beidzas, kad visas ripas ir vienā laukuma pusē, uzvar tas, kurš visas ripas sašāvis pretinieka pusē. - Spēles laukums ar gumijām ; ripas 10 gabali.    

 

Bergfelde, Kristīne. Vegāns virtuvē. Pavārgrāmata. Rīga : Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Populārā interneta bloga "Vegāns virtuvē" veidotāja Kristīne Bergfelde savā grāmatā apkopojusi vairāk nekā 100 garšīgas augu valsts ēdienu receptes. Pārsvarā šo ēdienu gatavošanai nepieciešamas vien dažas sastāvdaļas un mazliet laika. Turklāt Kristīne izvēlas jebkurā pārtikas produktu veikalā brīvi pieejamas sastāvdaļas. Šie ēdieni izdosies ikvienam – gan lietpratējam, gan arī iesācējam. 

 

 

Bibliotekāru mode.  Mode un etiķete Latvijā. Rīga: Latvijas Bibliotekāru biedrība, 2020. Pieejams: JPB,  

Bibliotekāra vizuālais tēls ir nozīmīga daļa no bibliotēkas kopīgā tēla. Viss sākās Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) 2018. gada ģenerālkonferencē Malaizijā, kur tika noorganizēts bibliotekāru modes šovs. Un jau 2018. gada rudenī arī Latvijā, Zemgales reģiona bibliotekāru seminārā, notika bibliotekāru modes parāde. Izdevumā apkopoti Latvijas bibliotēku pārstāvju viedokļi par bibliotekāru modi. 

 

 

Burvju kastīte. The Magic Box. Mahō no hako. Jaunākā skolas vecuma bērniem.  Higashikawa: Genjiro Ito, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latviešu tautas pasaka. Teksts paralēli japāņu, latviešu un angļu valodā, tulkots no japāņu valodas.   

 

 

 

 

Defence Policy and the Armed Forces in Times of Pandemic. Militārā politika. Rīga: Konrad Adenauer Stiftung, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

NATO / Thierry Tardy. United Kingdom / Elisabeth Braw. Denmark / Jeppe Plenge Trautner. Germany / Dominic Vogel. Poland / Piotr Szymanski. Latvia / Guna Gavrilko. Estonia / Kalev Stoicesku. Finland / Henri Vanhanen. Sweden / Michael Jonsson. Norway / Robin Allers, Paal Sigurd Hilde. 

 

Delakūrs, Greguārs. Sieviete, kura nenovecoja. Franču romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Ir dažas, kuras nekļūs vecas, jo ir pametušas mūs pārāk agri. Dažas citas nesatraucas par novecošanu, jo viņām pietiek citu – daudz būtiskāku – rūpju. Vēl kādas cenšas izskatīties jaunākas, lai noturētu vīru, bet beigās tik un tā zaudē. Un tad ir Betija. Tas, kas notika ar Betiju, ir ikvienas sievietes sapnis. Un tomēr...vai tiešām tā ir?  

 

 

 

Doku, Atis. Stāsti. Latviešu stāstsi. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Skolotājs. Zemkopisi Rakstnieks! / Dace Zvirgzdiņa ; Mans dzīves rīts ; Divas Jāņudienas ; Vectēvs.        

 

 

 

 

 

Fēgezaks, Zigfrīds fon. Pizas pastarā tiesa. Vācbaltiešu vēsturiskā proza. Rīga: Laika grāmata, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Fēgezaks lasītājiem pazīstams kā "Baltiešu gredzena" autors, bet šis romāns ir gluži citāda rakstura darbs. Darbs uzrakstīts 1947. gadā - tātad laikā, kad savu dzimteni autors bija zaudējis uz visiem laikiem, savukārt adoptētā dzimtene Vācija bija kara nopostīta. Varēja likties, ka Rietumu civilizācijai draud bojāeja un kļuvusi nepieciešama jauna atpestīšana. Savu alegorisko leģendu viņš novietojis dziļos viduslaikos, bet personāžus ņēmis no Dantes Aligjēri "Dievišķās komēdijas". 

 

Garīgo tiltu būvnieks Ivars Graudiņš.  Garīgums.Rīga: Kala Raksti, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Ivars Graudiņš ir īpaša un neparasta personība ar lielu nozīmi Latvijas garīgajā vēsturē. Ārzemju latvietis, kurš 90. gadu nogalē no dzīves Amerikā pārcēlās uz Ružinas ciemu Latgalē. Bijušajā kafejnīcā izveidoja Lūgšanu namu un kristīgo centru. Šī grāmata tapusi, atzīmējot izcila kristieša Ivara Graudiņa 70. dzimšanas dienu, kā arī 20. gadadienu, kopš pirmo reizi pēc viņa iniciatīvas Gaiziņā notika Latvijas kristīgo profesiju bīskapu tikšanās. Grāmatā apkopotas Ivara domubiedru liecības, kā arī fragmenti no viņa dienasgrāmatas. - Teksts latviešu valodā, kopsavilkums arī angļu valodā. 

 

Gulbe, Dana. Sakārto māju, sakārto prātu. Mājsaimniecība. Psiholoģija. Jūrmala: satura darbnīca TAPT SIA, 2021. Pieejams: JPB.

Dana Gulbe, zīmola Dana ar kasti autore, patiešām mīl kārtību! Aizraušanās, kas sākās bērna kopšanas atvaļinājuma laikā pašas mājās, nu kļuvusi par atpazīstamu platformu un vietu, kur ikviens var iedvesmoties un gūt zināšanas savas vides sakārtošanai. Dana dodas pie cilvēkiem viņu mājās, kā arī lasa lekcijas un veido tiešsaistes kursus ar vienu skaidru mērķi – palīdzēt katram atgūt kontroli pār sev piederošo un mieru, esot savās mājās. Zināšanas koučingā un patiesa misijas izjūta palīdz Danai piekļūt pie nekārtības dziļākajiem iemesliem, tāpēc fiziskās pasaules kārtošana ir nesaraujami saistīta ar kārtību galvā. Dana ar kasti autore tic, ka sakārtot savas mājas un prātu var jebkurš, ja vien ieklausāmies sevī un ievērojam vienkāršus un pārbaudītus paņēmienus. Šajā grāmatā Dana soli pa solim ar precīziem komentāriem un attēliem izvedīs cauri dažādām telpām mājās, lai tur izveidotā kārtība būtu skaista, ērta un, pats galvenais – paliekoša. 

 

Hirvisāri, Laila. Viņas Augstība Katrīna II.  Somu vēsturiskā proza. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Reiz dzimusi kā vācu princese, Viņas augstība Katrīna II nu ir īstena Krievijas impērijas valdniece. Iejutusies krievu kultūrā un sirdī pieņēmusi pareizticību, viņa valda ar īsti slāvisku vērienu – vēl dzīves laikā carieni sāk devēt par Katrīnu Lielo, savukārt viņas valdīšanas laiku – par Zelta laimetu. Tomēr varas nasta nav viegla – nozīmīgi lēmumi, nemitīgas intrigas un galma izšķērdīgā uzdzīve nereti nonāk pretrunā ar Katrīnas noslēpumu pilno sievietes sirdi. "Nebiju iedomājusies, cik gan smags var būt carienes kronis un kā tas vienlīdz stipri spiež gan manu galvu, gan dvēseli. Es pati sevi biju kronējusi par carieni. Bet kronēšanas laikā es biju arī māte." Somu rakstnieces Lailas Hirvisāri (1938) romāns “Viņas augstība Katrīna II” papildina latviešu lasītāju jau iepazītajā grāmatā “Es, Katrīna” iesākto stāstu par Krievijas ķeizarieni Katrīnu II Lielo. - Grāmatas vāka noformējumam izmantota Johana Baptista Lampi Vecākā glezna "Krievijas ķeizarienes Katrīnas II portrets" (inventāra Nr. RPM 1844) no Rundāles pils muzeja kolekcijas. 

 

Jansons, Reinis. Nauda un citas Cīruļu ģimenes lietas. Bērna audzināšana. Nauda. Sociālie aspekti.  Rīga: Avots, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lasot stāstus, jūs atpazīsiet finanšu mīklas, uz kurām meklējat atbildes arī savās mājās. Kad bērns ir gatavs apgūt finanšu pratību? Kad un kam bērni var sākt taupīt? Kā bērns var nopelnīt, par kādiem darbiem nekad labāk nemaksā un kā viņiem tērēt savus uzkrājumus? Cik dzimšanas dienas mēnesī svinēt un kā pārvaldīt svētku un izklaides budžetu? Cīruļu ģimenes stāstos un finanšu eksperta padomos jūs atradīsiet atbildes uz šiem jautājumiem, kā arī pakāpeniski veidosiet ģimenes budžeta noteikumus, kas palīdzēs attīstīt finansiāli izdevīgus ieradumus. - Jaunākā skolas vecuma bērniem. - Tulkots un adaptēts no: Jūrate Cvilikiene, Simonas Urbonas. Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai.

 

Karš un sabiedrība Latvijā 1914-1920. Pirmais pasaules karš. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021. Pieejams: JPB. 

"Kolektīvā monogrāfija sagatavota Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtā un izdota ar LZP finansētā projekta Nr. Izp-2018/2-0147 "Karš un sabiedrība Latvijā 1914.-1921. gadā" atbalstu.".        Priekšvārds / Ēriks Jēkabsons. I. KARA IZRAISĪTIE PROCESI. Latvijas iedzīvotāju skaita un sastāva izmaiņas militāro un politisko procesu iespaidā 1914.-1920. gadā - priekšstati un realitāte / Ēriks Jēkabsons. Kara izraisītā krīze: civilā noziedzība Latvijas Republikā Neatkarības kara laikā / Aiga Bērziņa. Kara izraisītā krīze: epidēmiskās infekcijas slimības / Inna Gīle. Dzīve okupācijā. Vācijas militārā pārvalde Latvijā 1915.-1918. gadā / Klāvs Zariņš. Pārtikas faktors Latvijā Pirmā pasaules kara un Neatkarības kara laikā 1914.-1920. gadā / Ēriks Jēkabsons. II. KARŠ UN SABIEDRĪBAS GRUPAS. Karš un izmaiņas dzimšu attiecībās: sieviešu politiskā darbība / Ineta Lipša. Starp ierakumiem un auditoriju. Latviešu studenti ilgstoša militāra un politiska konflikta apstākļos 1914.-1918. gadā / Valters Ščerbinskis. Latvieši Rietumeiropā, Amerikā un Austrālijā: attieksme pret norisēm dzimtenē (1914-1920) / Kristīne Beķere. Pirmais pasaules karš un tradīcijas / Ilze Boldāne-Zeļenkova.   

 

Kartāne-Šilinga, Alīna. Prāta Vētra - meklēt vienam otru. Populārā mūzika - Latvija. Mūzikas grupas. Rīga: Prāta Vētras skaņu ierakstu kompānija, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kāda ir dzīve, kad 30 gadus esi vienā no populārākajām Latvijas grupām? Šī ir Prāta Vētras pirmā grāmata, kurā Renārs, Māris, Jānis un Kaspars aizrautīgi stāsta par to, kāds ir bijis viņu ceļš no pirmā koncerta dažiem klases biedriem Jelgavas 1.ģimnāzijā līdz 60 000 skatītājiem Mežaparkā. Ne tikai par dzīvi, kas lutinājusi, bet arī par pērieniem, kas saņemti. Par veiksmi un arī zaudējumiem. Šķiet, ka nekad iepriekš viņi nav bijuši tik atklāti. Arī paši pret sevi. 

 

 

Konstantīna, Liva.  Svešiniece spogulī.  Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tuvojas Edisones kāzu diena, tomēr viņa šo lielo notikumu nemaz negaida. Nē, līgavainis nav vainīgs, viņš ir brīnišķīgs vīrietis. Pie vainas ir tas, ka Edisone nezina, kas viņa patiesībā ir. Pirms dažiem gadiem viņa tika atrasta asiņojam Ņūdžersijas štata automaģistrāles malā. Ķermeņa savainojumi tika izārstēti, bet atmiņa Edisonei tā arī neatgriezās. Viņa nezina savu īsto vārdu un nezina, kāpēc attapusies uz maģistrāles. Bet pats briesmīgākais ir tas, ka Edisone nespēj atbrīvoties no sajūtas – viņa ir izdarījusi kaut ko ļoti, ļoti sliktu. 

 

Krastiņš, Edmunds. Krišjānis Valdemārs. Jūrniecība. Vēsture. dzīves hronika. Rīga: KL2020, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Krišjānis Valdemārs dēvēts gan par latviešu, gan igauņu kuģniecības tēvu. Viņš bija pirmās latviešu tautas atmodas neformālais vadītājs, kurš izcilo spēju dēļ ieguva tādu ietekmi Pēterburgā un Maskavā, kādu Krievijas impērijas laikā nesasniedza neviens cits latvietis. Tomēr centieni palīdzēt latviešiem K. Valdemāram dārgi maksāja - viņu vajāja konservatīvie vācbaltieši, piemeklēja finansiālās neveiksmes, lielāko daļu mūža viņam nācās pavadīt ārpus dzimtās Kurzemes. Šī grāmata ir K. Valdemāra dzīves hronika, kura atklāj ne tikai svarīgāko veikumu un publicistisko darbību, bet arī viņa personību.      

 

Lasīšanas pandēmija. Rīga: Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2020. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Vai saistībā ar klātienes kultūras pasākumu apsīkumu un digitālo nogurumu cilvēki arvien vairāk atgriežas pie grāmatu lasīšanas? Kā vispār Covid-19 pandēmija ir mainījusi mūsu lasīšanas paradumus? Rakstu krājums izseko lasīšanas fenomenam no viduslaikiem līdz mūsdienām, iekļaujot arī pēdējā gada tendences. Īsi par lasīšanu / Gustavs Strenga. Meklējot lasītājus [klausītājus). Pārdomas par lasīšanas vēsturi Latvijas teritorijā no 12. gadsimta beigām līdz 16. gadsimta sākumam / Gustavs Strenga. Lasīšanas vēsture no reformācijas līdz zviedru ienākšanai Vidzemē 1629. gadā / Māra Grudule. Mīļais latvieti, celies nu, topi gaišs! Lasīšanas vēsture zviedru laikā: no poļu-zviedru kara līdz latviešu Bībeles otrajam izdevumam (1739) / Māra Grudule. Lasīšanas pieredzes 18. gadsimtā / Pauls Daija. Garais lasīšanas gadsimts. Daži grāmatu lasīšanas aspekti 19. gadsimtā / Lilija Limane. Bibliotēku mājvietas 19. gadsimta lasītājiem / Kristīne Zaļuma. Dažas piezīmes par grāmatu lasīšanu 20. gadsimtā / Viesturs Zanders. Nerealizētu ieceru un pielāgošanās laiks: lasīšanas telpa neatkarīgajā Latvijas Republika un okupāciju gados / Jana Dreimane. Lasīšana 21. gadsimtā: subjekta zaudēšana / Ilva Skulte. Post scriptum. Ritms un nozīme: lasīšana kā cezūra / Ilva Skulte. Vienkāršāk būs parādīt un izstāstīt klātienē / Anda Baklāne. 

 

Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata. Arheoloģija Latvijā. Rīga: Zinātne, 2021. Pieejams: JPB.

Latvijas kultūras mantojuma nozīmīgu daļu veido arheoloģiskais mantojums, kas sastāv no vēstures materiālajām liecībām - senajām apmetnēm, pilskalniem, kapulaukiem, kulta vietām, pilīm, senpilsētām ar visiem tur esošajiem atradumiem. Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata paredzēta kā koncentrēts izziņas avots par Latvijas arheoloģiju un vēsturi. Grāmatas rakstīšanā piedalījās gandrīz visi šodien aktīvi strādājošie arheologi, kā arī citu nozaru speciālisti, pavisam 48 autori. - Teksts latviešu valodā, kopsavilkums angļu valodā. - "Grāmatā izmantotas karšu izdevniecības "Jāņa sēta" izstrādātās kartes"--Titullapas otrā pusē.       

 

Lerhis-Puškaitis, Anss. pasakas par putniem. Kopā lasāmas bērniem un pieaugušajiem. Rīga: Tukuma muzejs, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kaut arī grāmatas nosaukumā ir norādīts, ka pasakas ir par putniem, tomēr galvenie varoņi ir cilvēki. Puškaitis labi pazinis ne tikai cilvēkus, bet arī dabas vidi un sarakstījis daudz līdzību putnu un cilvēku uzvedībā. Kaut arī kopš pasaku sacerēšanas laika radikāli mainījusies daba un kultūrvide, tomēr tās joprojām ir aktuālas. Tām ir gan kultūrvēsturiska, gan arī izglītojošā nozīme. 

 

 

Līdums, Gatis. Pāru (ne)būšanas. Psihoterapeita piezīmes par 10 baušļiem un pāru attiecībām. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Izveidojoties pārim, sākas abu kopīgās pieredzes veidošana un “pierīvēšanās”. Tas ir visai piņķerīgs process, jo pārī katrs ienāk ar savu unikālo pieredzi un dzimtas tradīcijām un tieši tās uzskata par īsto pamatu kopīgajai dzīvei. Lūk, arī iemesls kašķim: katram ir intuitīvs un uz personīgo pieredzi balstīts “pareizais” viedoklis par to, kā vajadzētu būt, bet realitāte atšķiras. Meklēt risinājumus semināros, vebināros un influenceru ieteikumos Dzirdētais un uzzinātais varbūt izklausīsies skaisti, bet var neatbilst pāra unikālajām vajadzībām. Tāpēc šajā grāmatā es pēc iespējas vienkārši izklāstu visai triviālas tēmas, kurām, izrādās, ir būtiska nozīme ikdienas dzīvē un sazobes veidošanā ar tuvākajiem cilvēkiem. Turklāt daru to, raugoties caur 10 baušļu prizmu. Tieši uz baušļiem savulaik būvēti mūsdienu Eiropas un visas Rietumu pasaules pamati, un līdztekus izziņas rāmjiem, ētikas un morāles normām, simpātijām un antipātijām tie ietekmē ikvienu mūsu rīcību / Gatis Līdums. 

 

Meikališa, Ārija. Kriminālprocess. Raksti, 2015-2020. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021. Pieejams: JPB.

  Ar šo rakstu krājumu autores turpina pirms pieciem gadiem aizsākto tradīciju. Grāmata iemantoja lielu popularitāti, un tas mudināja autores turpināt iesākto. Jaunajā krājumā iekļautie raksti atspoguļo galvenās aizvadīto piecu gadu aktualitātes kriminālprocesa tiesību attīstībā. Liela daļa uzmanības tajā veltīta kriminālprocesuālo tiesību normu grozījumiem, to analīzei un vērtējumam. Aktuāls jautājums, kas guvis atspoguļojumu vairākos grāmatā ietvertajos rakstos, saistīts ar cietušo statusu kriminālprocesā, jautājums par mantas konfiskāciju kriminālprocesa ietvaros. Otra apjomīgākā rakstu krājumā iekļautā tēma – tiesu prakses pētījumi par kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgos termiņos. 

 

Mellers, Mihaels Lūkass.  Patiesība sākas divatā.  Psiholoģija. Attiecības. Rīga: Līna Ģimenes psiholoģijas centrs, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Mīlēt vienam otru nozīmē saprasties. Tas ir: tikt saprastam un izturēties tā, lai otrs saprastu. Un tas nozīmē spēt labi sarunāties. Mīlestības mākslas pamatā ir savstarpēja saruna – “pāra asinsrite”. Ar to laimīgi pāri atšķiras no nelaimīgiem. Vai šo mākslu ir iespējams apgūtd Jā, to var jebkurš pāris. Gadu gaitā es to esmu pieredzējis gan savā profesionālajā, gan personīgajā dzīvē. Bez regulārām, koncentrētām mīlošu pāru sarunām attiecības paliek uz sēkļa, notrulinās un apklust. Ja mums nav šīs nozīmīgās savstarpējās vārdu apmaiņas, mēs vairs neveidojam piesaisti. Attiecības atmirst, tās vārda tiešā nozīmē tiek nosmacētas, un bieži vien mēs to pat nepamanām. Tikai sarunā ir rodama dziedināšana Pāru saruna ir vienkārša, varētu pat teikt – dabiska metode. Tā ir uzvedības forma. Tas, kurš to ir piedzīvojis, vairs nevēlas no tās atteikties.” Mihaels Lūkass Mellers. 

 

Mēs esam Jelgava 2021. Mēnešu pārliekamais kalendārs. Pieejams: JPB

Priekšvārds : Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņs. - Jelgava : Jelgavas pilsētas pašvaldība, 2020. 

 

Millers, Juris. Manas dzimtas vēsture. Vācbaltieši. Ģenealoģija. Rīga: Juris Millers; Global Technology group, 2021. Pieejams: JPB.

Kopš 2013. gada Juris Millers veic dzimtas vēstures pētījumus, kas ir apkopoti grāmatā "Manas dzimtas vēsture". Tā veidota kā aizraujošs dokumentāls ģenealoģisks detektīvs, kas vēsta par dzimtas vēsturi, pievēršot uzmanību katram ievērojamākajam dzimtas pārstāvim. Gadsimtu gaitā dzimta ir saradojusies ar I. Kanta, M. Ļermontova, N. Rēriha un daudzu citu pasaules vēsturē nozīmīgu personību dzimtām un ģimenēm. Pirmajā sējumā apkopotas ziņas par tēva dzimtas (Melleri) pirmssākumiem Kēnigsbergā (kopš 1490. gada), ļaujot izsekot vispirms visu dzimtas atzaru gaitām Vācijā un Austrumprūsijā, bet kopš 1785. gada - arī Kurzemē.

 

Nesers, Hokans. Rūsa kunga stāsts. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad 59 gadus vecais Ante Valdemārs Rūss loterijā laimē divus miljonus, viņa dzīve spēji mainās. Viņš pamet darbu, nopērk nelielu mājiņu meža vidū, kuru katru dienu apmeklē slepus no visiem. Bet tad pēkšņi atklāj, ka viņa īpašumā ir iemitinājies nelūgts viesis. Un vairs ilgi nav jāgaida, līdz notikumos tiek iesaistīts arī kriminālinspektors Barbaroti par spīti viņa lauztajai kājai un rīkojumam atpūsties. 

 

 

Ozolnieku novada kalendārs 2021. Mēnešu pārliekamais kalendārs. Ozolnieku novada pašvaldība, 2020. Pieejams: JPB.

Kalendārs. Jelgavas un Ozolnieku novads grāmatās. 

 

Pa bērnības garšām ar Roberto. 100 virtuves meistarstiķi. Rīga: Roberto Meloni, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Meistars + stiķis = meistarstiķis. Mūsu māmiņas ir meistari it visā. Īpaši virtuves stiķos. Šis ir 100 garšu stiķu palīgs gan ikdienišķi vienkāršām maltītēm, gan īpašām svētku reizēm, kad jāpārsteidz pašam sevi un citus.      

 

 

 

 

Pārsonss, Tonijs. Trīstūkstoš un viena nakts. Angļu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tārai Kārverei – mīlošai mātei un sievai, darījumu sievietei, kas vada savu uzņēmumu, – ir perfekta dzīve. Viņa ir tik burvīga, ka ikviens tādu vēlētos sev kaimiņos un draugos.         

 

 

 

 

Petmens, Kevins. "Among Us" spēles ceļvedis. Datorspēles. Rīga: Story House Egmont, 2021.Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

Vai tu gribi iznīcināt apkalpi vai izsprukt cauri sveikā? Šajā neoficiālajā ceļvedī ir viss, kas jāzina, lai būtu visizcilākais viltvārdis! Daudz noderīgu padomu apkalpes locekļiem par izdzīvošanu un viltvāržu atmaskošanu. Grāmata palīdzēs ikvienam spēlētājam!. - Jaunākā skolas vecuma bērniem.  

 

 

 

Publiskais pārskats par Valsts drošības dienesta darbību 2020. gadā. Nacionālā drošība Latvijā. Rīga: Valsts drošības dienests, 2021.Pieejams: JPB.

No 2018. gada 1. janvāra Drošības policija ir pārdēvēta par Valsts drošības dienestu.  

 

Samauska, Ieva. Gulošais policists un sapnis. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ššš – gulošais policists sapņo! Paskaties apkārt: Tavā pagalmā dzīvo lauva Muris, dziesmas ieķeras kokos un mākoņi rāda kino... IEVAS SAMAUSKAS dzejoļi ir kā krāsaini ziepju burbuļi vai sapņi, kuros parastais satiek neparasto, ļaujot mazajam lasītājam doties īstā iztēles un valodas rotaļu piedzīvojumā. Rotaļīgi poētisko dzejoļu pasauli krāsās ietērpj EVIJAS TIMMAS-NOVIKAS ilustrācijas, radot grāmatu, kur gan dzīvnieciņi, gan pasaku tēli un pat ikdienas sīkumi iegūst saulainu, asprātīgu un maigu noskaņu.

 

Sediva, Tereza. Kurmis melni baltā alā. Čehu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kurmis dzīvo pazemē, melni baltā alā. Viņš ir nolēmis savu mājokli padarīt priecīgāku. Un tad izrādās, ka viņam virs galvas atrodas koša un krāsām pārpilna pasaule.

 

Seleckis, Vilis. Nozagtais sapnis. Latviešu politisks detektīvromāns divās grāmatās.Rīga: Klio ABC, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Tālajos septiņdesmitajos viņi visi mācījās vienā klasē un viņu audzinātājai Vandai Gravai visi bija vienlīdz mīļi bērni. Taču tagad, salidojumā pēc 40 gadiem, viņi jau ir pavisam citādi. Dažādi. Viņu vidū ir miljonāri, politiķis, fermeris, skolotāja, trūcīgs dzejnieks.    1. grāmata. Oligarhs un viņa sievietes.    

 

 

 

Sīle, Aija. Tulkojumu redakcionālā pilnveide. Tulkošana un interpretācija. Rediģēšana.

Ventspils: Ventspils Augstskola ; Zinātne, 2021. Pieejams: JPB.

Lietišķo un daiļliteratūras tekstu tulkojumu pārskatīšana latviešu valodā lasāmās publikācijās ir aplūkota diezgan reti. Tomēr redaktora darba nozīmi grūti novērtēt pārāk augstu - jebkurā tekstveidē pārskatīšanas posms lielā mērā nosaka galīgo kvalitāti. Šī darba mērķis - uz īsa teorētisko ideju izklāsta un lietišķo un daiļliteratūras tekstu tulkojumu vienību analīzes pamata konstatēt un īpaši izcelt dažus būtiskākos redaktūras aspektus un apsvērumus, kā arī piedāvāt praksē izmantojamus tulkojumu pilnveides ieteikumus. 

 

Spiri, Johanna. Heidija. Meitene no Alpu kalniem. Šveiciešu stāsti bērniem. 1. grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lai gan mazo Heidiju dzīve nav lutinājusi, viņai piemīt dzīvesprieks un īpašas spējas padarīt dienu gaišāku ikkatram, kuru sastop. Meitene pārceļas pie vectēva, kurš dzīvo mazā namiņā Alpu kalnos un kopj savas kaziņas Gulbīti un Lācīti. Heidija ir sajūsmā par krāšņo Alpu dabu un vienkāršo ikdienas ritumu un pat nenojauš, ka viņu gaida pavisam cita dzīve krāšņā pilsētas namā. Vai Heidija spēs kļūt par pilsētnieci? 

 

 

Spiri, Johanna. Heidija. Atkal mājās. 2. grāmata. Šveiciešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Heidija atkal atgriezusies pie vectēva Alpu kalnos, tomēr Frankfurtē viņa ir ieguvusi brīnišķīgus draugus. Meitene ar nepacietību gaida, kad draudzene Klāra un viņas ģimene atbrauks ciemos. Ganuzēns Pēteris, kurš arī ir ļoti pieķēries Heidijai, nepavisam nav sajūsmā par šo apciemojumu. Viņa dusmas aug augumā, jo zēns saskata Klārā savu niknāko ienaidnieci, taču reizēm ļauni domāta atriebība noved pie vislabākā iznākuma. 

 

 

Straube, Gvido. Labie zviedru laiki. Vai tiešām? Poļu un zviedru laiki, 1562-1795. Rīga: Aminori, 2021.  Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Grāmatā var rast atbildes uz jautājumiem, kādi bija Zviedrijas patiesie mērķi Vidzemē, vai tiešām zviedri gribēja te atcelt dzimtbūšanu un rūpējās par zemnieku izglītību, vai vietējie muižnieki tiešām bija zemnieku izsūcēji un varmākas, vai mācītāji bija muižnieku pakalpiņi, vai Vidzemē bija jūtamas pasaules garīgās vēsmas, vai "zviedri" vispār bija zviedri, kā zviedru laiki pierāda, ka "700 verdzības gadi" ir mīts? 

 

Strods, Jurijs. Jelgavas būves Mītavas pastkartēs. Novadpētniecība. Jelgava: Jurijs Strods, 2020. Pieejams: JPB.

Bilžu grāmatiņas veidošanas princips ir parādīt seno apbūvi, izmantojot Mītavas skatu karšu kolāžas - no senākajām līdz Latvijas valsts tapšanai. Bilžu grāmatiņā ir sniegti īsi komentāri , kas dod ieskatu par kolāžas attēlotajām būvēm un to funkcijām, lai rosinātu nopietni pavērtēt un izpētīt seno Kurzemes un Zemgales hercogistes pērli. Kad grāmatiņas izveide bija noslēguma fāzē, uzdūros arī Latvijas laika skatu karšu kolāžām, tās noteikti vajadzēja pievienot darbam, lai grāmatiņas noslēgumā uzskatāmi parādītu, ka darāmā vēl daudz... Lai kaut nedaudz orientētos, kur ēkas un būves atradās, pievienota 1936 gada karte. 

 

Šurkus, Taņa. Māsa Melisa. Vācu biogrāfisks romāns. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klostera māsa un veiksmīga uzņēmēja Māsa Melisa bija neparasta sieviete. Kad klosteri tika sekularizēti un pāriet pasaulīgu saimnieku rokās, viņa pameta Anunciātu ordeni un izmanto savas zināšanas par augu izcelsmes zālītēm, lai ražotu savu “Melisas ūdeni” kā zāles. Bet cik veiksmīga var būt sieviete, kura savulaik devusi pieticības zvērestu? Aizraujošs, biogrāfiks un iedvesmojošs romāns par dzīves sapņiem un likteņa triecieniem. Par neparastu un spēcīgu sievieti, kas bija apsteigusi savu laiku.       

 

Tortes bez cepšanas. Pavārgrāmatas. Receptes. Rīga: Avots, 2021.Pieejams: JPB 

Grāmatā apkopotas dažādas garšīgu toršu receptes, kuras ir viegli pagatavojamas bez cepeškrāsns izmantošanas. Kad uznāk vēlme pēc interesantākas garšas, tad šeit var smelties idejas, kā nepavadot ilgu laiku, pagatavot gan saldās, gan arī sāļās tortes. Šeit atradīsiet receptes arī vegāniem un veģetāriešiem. 

 

 

Trompets, Modris. Akmeņi veselībai un labsajūtai. Dārgakmeņi. Izmantošana terapijā.Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB.

Ilustrēts ceļvedis akmeņu maģiskajā pasaulē. Grāmatā apkopota daudzveidīga informācija par 200 minerāliem un iežiem, lai ikviens interesents varētu izmantot to ķīmisko sastāvu, krāsu un vibrācijas savas veselības un labsajūtas uzlabošanai. 

 

 

 

 

Ūdre, Sandra. Tīsys syla bolsi. Latviešu stāsti latgaliski. Daugavpils]: LgSC, 2020. Pieejams: JPB.

Sandras Ūdres grāmatā "Tīsys syla bolsi" publicētie stāsti aptver dažādus laikus un cilvēkus, bet viņus vieno izmisuma vai vardarbības situācijas. Daudzas no tām atklājas kā latgaliešiem pazīstamas, paaudzēs veidojušos stereotipu atkārtošanās. Īskanis bolsi ; Unuks ; Abigailys spīgeļs ; Citronsmuorda jerums ; Līpys pakrieslī, kur susātivi staigoj ; Vokora sarkanēs ; Palādu eisstuosti ; Izskanis bolsi. 

 

 

Ulberga, Kristīne. Kaizivs, kurš neēda cilvēkus. Latviešu literārās pasakas jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī Kristīnes Ulbergas pasaku grāmata ir viņas pirmais darbs bērniem. Septiņas pasakas stāsta par labsirdīgo Kaizivi, kas, atšķirībā no brāļiem un māsām, atteicās paklausīt mammai un uzbrukt cilvēkiem, lai tos apēstu. Grāmata ieved pasaulē, kurā ir vieta tādiem jēdzieniem kā pateicība un līdzjūtība, spējai saskatīt skaistumu un pārvarēt bailes, un kurā vienmēr ir vieta labiem darbiem, jo "gan Kaizivs, gan cilvēks var viegli aizmigt pēc tam, kad paveikts labs darbs". Rakstniece ļauj sajust, ka ir svarīgi ne tikai būt mīlētam, bet arī pašam mīlēt kā savus tuviniekus, tā visus, kas mīt šajā pasaulē.

 

Vējiņš, Edžus. Nepārbraukušie/nepārtraukušie. Latviešu biogrāfiskā proza. Rīga: UG1, 2020.  Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata ir Viļa Vītola un viņa ģimenes dzīvesstāts. Bet savu biogrāfiju neraksta tikai viņi paši. Vēsture ik pa brīdim izrauj pildspalvu no rokām un izsit pamatus zem kājām. Grāmatas nosaukums ir dziļi simbolisks. Nepār(b)raukušie: Vilis un Valentīna simbolizē to trimdas latviešu likteni, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtajā zemē, kaut arī piederēja pie tiem trimdiniekiem, kuri būtu gatavi atgriezties tajā pašā dienā, kad Latvija atguva neatkarību. Nepār(t)raukušie: viņi līdz mūža galam nepārtrauca cīnīties par labāku dzīvi - sev, bērniem un visiem tiem neskaitāmajiem cilvēkiem, kuri sniedza palīdzīgu roku. Un nepārtrauca ticēt idejai par brīvu Latviju. 

 

Vigāna, Delfīne de. No un es. Franču romāns. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Romāns “No un es” ir kompakts, spoži uzrakstīts vēstījums par to, ko patiesībā nozīmē mājas un ko – būt bez pajumtes. Grāmatas galvenā varone ir trīspadsmitgadīgā Lū Bertiņaka, kuras intelekta koeficients ir tik augsts, ka viņa mācās kopā ar divus gadus vecākiem jauniešiem. Savukārt viņas labākajam draugam un klasesbiedram Lūkasam jau ir 17 un patiesībā būtu jāmācās vēl divas klases augstāk. Brīvajā laikā meitene veic dažādus zinātniskus eksperimentus, prāto par to, kā iekārtota pasaule un cenšas nedomāt par skumjām, kas viņas ārēji ļoti jaukajā un mīlošajā ģimenē apmetušās uz pastāvīgu dzīvi. Kad Lū, kurai ļoti nepatīk publiski uzstāties, ir spiesta gatavot prezentāciju sabiedrības mācībā, viņa izvēlas to veidot par jaunu bezpajumtnieci No, ar kuru nejauši iepazinusies kādā Parīzes dzelzceļa stacijā. Abas pamazām iedraudzējas, un Lū pierunā vecākus uz laiku ņemt astoņpadsmitgadīgo No savā paspārnē. Lū par pārsteigumu, uz viņas un vecāku dzīvi šis lēmums atstāj daudz lielāku iespaidu nekā uz mājas jauno iemītnieci.   

 

Vīrieti, dzīvo! 2021. Labdarības kalendārs. Rīga: Latvijas Urologu asociacija, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

2020. gada nogalē Latvijas Urologu asociācija nākusi klajā ar īpašu projektu – 2021. gada kalendāru, kas veltīts vīriešu veselībai. Projekta galvenais mērķis - atgādināt, cik svarīgi vīriešiem ir rūpēties par savu veselību un veikt regulāras veselības pārbaudes. Kalendāra ideju ar savu dalību atbalstījuši vairāki Latvijā pazīstami vīrieši – Pasaules posmu pludmales volejbolā medaļnieks Edgars Točs, Jaunā Rīgas teātra aktieris, “Spēlmaņu nakts” laureāts Kaspars Znotiņš, filozofs, RSU asociētais profesors Vents Sīlis, zēnu koru kustības aizsācējs Latvijā, diriģents, skolotājs, Rīgas Doma kora skolas dibinātājs un ilggadējs direktors Jānis Erenštreits, Rimi Rīgas maratona direktors, Nords Event Communications direktors, šampanieša festivāla Riga Wine & Champagne dibinātājs Aigars Nords, Pavāru mājas Līgatnē pavārs Ēriks Dreibants, radio un TV personība Valdis Melderis, teologs, psihologs, mācītājs un lektors Indulis Paičs, mūziķis Markuss Riva, urologs, RAKUS Uroloģijas klīnikas vadītājs, Asoc. prof. Vilnis Lietuvietis, kā arī urologi Dr. Alvis Laukmanis un Dr. med. Juris Plonis. Katrs no viņiem ir kalendārā atstājis iedvesmojošu vēstījumu citiem kungiem, stāstot, - viņuprāt nozīmē patiesa vīrišķība un, ka par citiem varam parūpēties tikai tad, ja sākotnēji parūpējamies par sevi. 

 

Zandberga, Diāna. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Klavieru katedra (1919-2019). Pianisti Latvijā. Biogrāfijas. Rīga: Musica Baltica, 2020. Pieejams: JPB.

Monogrāfijas pamatā ir pētījums par Latvijas profesionālās klavierspēles vēsturisko attīstību simts gadu laikā, izceļot un portretējot personības, kas strādājušas Latvijas Konservatorijas Klavieru nodaļā, vēlāk – Latvijas PSR Valsts konservatorijas un JVLMA Klavieru katedrā. Šajā darbā pirmo reizi izskatīti un sistematizēti pieejamie avoti un literatūra, kas attiecas uz institūcijas mācību un koncertdarbību atšķirīgos vēsturiskajos periodos, kā arī apkopoti Klavieru katedras pedagogu radošās un pedagoģiskās darbības sasniegumi. 

 

 

Zandere, Inese. mantojumi. Latviešu dzeja. Rīga: Neputns, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Šīs lirikas būvmateriāls ir vēsturisks, biogrāfisks un autobiogrāfisks. Dzejoļos sapludināta konstruēta un rekonstruēta realitāte - balstoties pārliecībā, ka gan ārpus literatūras, gan literatūrā pastāv īstenība, kurai piemīt patiesums, taču tas ir individuāls, nevis "objektīvs". Vēstures fakti un izlasīti teksti parādās vienīgi atspulgā, pārdzīvojumā, kas ir tikpat personisks kā paša pieredzētais, kas savukārt tiek nebeidzami pārveidots atmiņas filtros; abas šīs līdzvērtīgās "nerealitātes" veido vienu, un tā ir reāla. Un tajā pastāv arī tikumiskais imperatīvs, kura avots ir līdzpārdzīvojums," teic autore. 

 

Zīle, Baiba. Piezīmes no Citurzemes. Latviešu humoristiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021Pieejams: JPB, Miezītes biliotēka.

Dokumentālo stāstu krājums "Piezīmes no Citurzemes" ir ne tikai vēstījums par autores dzīvi Vācijā un citviet Eiropā, bet arī refleksija par kultūršoku un adaptēšanos svešā vidē. Autore piedāvā paskatīties uz dzīvi ārzemēs ar humoristisku pašanalīzi, filozofiskiem jautājumiem mijoties ar sadzīviskiem vērojumiem. Vai cilvēka daba dažādās valstīs atšķiras? Vai paša vērotāja uztvere mainās, esot nemitīgā ceļojumā?     

 

 

Александрова, Наталья. Ладанка Жанны д `Арк. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021Pieejams: JPB.

Жанна очнулась в незнакомой квартире, ничего не помня о предыдущем вечере. Девушка с удивлением обнаружила, что на бедре у нее появилась татуировка: женское лицо в языках пламени, по бокам два цветка, стебли перекрещены, и в них воткнут меч. Но кто и зачем сделал ей это тату? Вернувшись домой, Жанна по привычке отправилась в бассейн и там увидела девушку с такой же татуировкой! А потом она обнаружила ее мертвой в своем шкафчике... Похоже, ей угрожает нешуточная опасность, уберечь от которой сможет только старинная серебряная ладанка, по легенде принадлежавшая самой Жанне д’Арк.   

 

Александрова, Наталья. Часы академика Сикорского. Krievu detektīvromāns.

Москва: АСТ ; Жанровая литература, 2021. Pieejams: JPB.

Когда-то дом в тихом поселке Мухино принадлежал известному ученому-химику Сикорскому, но после его смерти комнаты стали сдавать всем желающим. Так под одной крышей собралась компания случайных людей, которые из-за карантина были вынуждены коротать время друг с другом. Но однажды вечером случилось страшное — в саду был найден труп неизвестного человека. Под подозрением оказались все жильцы дома. Вскоре выяснилось, что квартиранты связаны между собой сложными и не самыми доброжелательными отношениями. Да и сам старинный дом хранит слишком много тайн и, кажется, живет своей собственной загадочной жизнью: портреты оживают, вещи то исчезают, то появляются, допотопные часы бьют, когда им заблагорассудится...Одна из обитательниц дома, Александра, решила покончить со всей этой чертовщиной и самостоятельно найти преступника. И кажется, ей это удалось.

 

Андреева, Наталья. Вентиляция легких. Krievu detektīvromāns. Москва: АСТ ; Жанровая литература, 2021. Pieejams: JPB.

Очередное запутанное дело вышедшего наконец в отставку Алексея Леонидова. Загадка на один день – преступника Леонидов вычислил, что называется, не отходя от кассы. Банковской кассы. Решив продать доставшуюся ему в наследство квартиру, Алексей стал участником сложной сделки, в которую, как потом оказалось, затесался мошенник. В результате из банковской ячейки пропали восемь миллионов рублей! 

 

 

Анхем, Стефан. Мотив X. Zviedru detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Фабиан Риск решает ненадолго отойти от дел, чтобы провести время со своей семьей, переживающей нелегкие времена. Но ему по-прежнему не дает покоя таинственное самоубийство его коллеги, Хуго Эльвина, инспектор уверен, что его друг вел расследование, которое затрагивало интересы высших чинов полиции. Тем временем Хельсингборг потрясает волна жестоких нападений на кварталы беженцев, и кажется, что вся страна поражена вирусом нетерпимости. Общественные настроения пугают своей переменчивостью, и Фабиан вынужден вернуться на службу и приступить к расследованию. Но чем дальше продвигается дело, тем очевиднее становится то, что настоящая опасность кроется в другом. Близится главная вендетта Фабиана Риска с преступником, чьи методы поражают своей изощренностью, а мотивы неизвестны. 

 

Барнс, Дженнифер Линн. Игры наследников. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

 Сорок шесть миллиардов долларов. Такое состояние завещал перед смертью миллиардер Тобиас Хоторн семнадцатилетней Эйвери. Девушка никогда не знала о существовании старика, который обожал загадки, анаграммы и всевозможные квесты. Чтобы получить свою долю наследства, Эйвери должна сыграть в рискованную игру, придуманную эксцентричным богачом. Но его наследники готовы пойти на все, чтобы соперница не получила огромное состояние.        

 

Бачинская, Инна. Хищная птица-любовь. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Накануне Нового года в городе случилось загадочное убийство — девушку задушили в кинотеатре прямо во время сеанса. Жертвой оказалась Елена Антошко, сотрудница компании "Мегамакс" и по совместительству любовница ее владельца, Максима Кускова. Он собирался развестись со своей старой женой Раисой и жениться на Елене, но не успел. Раиса знала о связи мужа на стороне, следила за любовниками, поэтому, конечно, первой попала под подозрение. Тем более, за обшлагом ее шубы была найдена розовая жемчужина из ожерелья Елены, которое ей подарил Максим.

 

Бродвей, Эльдар. Лучший друг. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

В подвале прохладно и неуютно. И еще – эти постоянные хрипы. Что это? Это мой бессильный смех. Я лежу здесь, кажется, целую вечность. Я все еще человек или уже нет? Другой на моем месте давно бы рехнулся и умер от страха, а я живу. Я слился с этой вонючей кушеткой и даже не могу разобрать, где кончается ее неприятный запах и начинается мой. Сколько я здесь? Почему у меня нет ни рук, ни ног? Почему я все еще могу связно думать? Наверное, потому, что он мне что-то вкалывает. С замиранием сердца я жду его нового прихода, надеясь, что это в последний раз. И он никогда не опаздывает – мой единственный, а, значит, лучший друг…Это роман о тихом чудовище, живущем по соседству с вами. Для него живые люди как куклы, которыми он играет в свои бесчеловечные игры: рассаживает пить чай, ведет задушевные разговоры, делится секретами, отрывает им ручки и ножки.

 

Володарская, Ольга. Обет без молчания. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Элизабет узнала, что ее дед Клаус, хоть и был благополучно женат на фрау Маргарет, всю жизнь любил другую женщину — русскую по имени Любовь, или, как он ее называл, Либе. Они познакомились детьми в послевоенном Берлине, пронесли чувства друг к другу через годы и умерли почти в один день, велев своим внукам подружиться...Бетти полетела в Москву. Тогда она еще не знала, что дед скрывал ото всех не только свои сердечные тайны — у него был враг, помешавший им с Либе построить полноценные отношения... И он умер в муках незадолго до того, как мирно скончались Клаус и Любовь. А вскоре в Берлине был убит еще один человек, посвященный в тайну любовного треугольника. 

 

Горский, Александр. Охота на Лунина. Krievu detektīvromāns. Москва: Центрполиграф, 2021Pieejams: JPB.

В своем загородном доме убит высокопоставленный чиновник. Преступником может быть кто угодно из самых близких и родных, приглашенных на семейное торжество. Дело поручено следователю Илье Лунину. Не самое простое задание, зато в случае успеха поощрение от руководства Илье обеспечено. Спустя всего несколько дней в городе совершено еще одно жестокое убийство. Жертва — молодая женщина. Коллеги Ильи начинают охоту на преступника, вот только кровавые следы, как ни странно, ведут к самому Лунину.

 

Гулд-Борн, Джеймс. Что мы знаем друг о друге. Angļu romāns. Москва: Манн, Иванов и Фербер, 2021. Pieejams: JPB.

Забавная нежная история о любви и воссоединении отца и сына в самых невероятных обстоятельствах. Жизнь Дэнни катится под гору: он потерял работу, его арендодатель грозит переломать ему ноги, если тот не погасит долг (и быстро!), а его 11-летний сын не произносит ни слова уже много месяцев после потери матери. Отчаявшись, Дэнни тратит последние деньги на поношенный костюм панды, чтобы работать ростовой куклой в парке. Однажды во время выступления Дэнни замечает, как его сына травят другие дети, он прогоняет их, и тут случается неожиданное: впервые за год Уилл начинает говорить. Но он не подозревает, что человек в костюме панды - его отец. Так начинается проект "Панда": по восстановлению хрупких отношений между самыми близкими людьми. Потеряет ли Дэнни доверие Уилла, когда мальчик узнает, кто он такой? И сможет ли танцующий панда выбраться из долгов и начать новую жизнь? Для кого эта книга Для всех, кто любит забавные жизнеутверждающие истории, а также книги, которые трогают за душу. 

 

Гурина, Юлия. Сестры. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.  

В романе "Сестры" Юлия Гурина со свойственным ее прозе пристальным вниманием к душевным переживаниям описывает жизнь двух сестер. Старшая — благополучная домохозяйка, мечтающая о втором ребенке. Она твердо знает, как все в жизни устроено, как должно быть и что нужно делать. Младшая — одинокая, замкнутая в себе, неуверенная — ни на что не претендует, ведь с детства к ней относились как к слабой и зависимой. Нелепая случайность перечеркивает их прежнюю жизнь и вскрывает неприглядные семейные тайны. Привычный мир сестер рушится, все переворачивается с ног на голову, но после множества трудностей сестры наконец понимают, что их сила — в семье, в том, чтобы поддерживать друг друга и решать проблемы сообща. 

 

Диккер, Жоэль. Загадка номера 622. Franču detektīvromāns. Москва: Издательство АСТ; CORPUS, 2021. Pieejams: JPB. 

Автор бестселлеров “Правда о деле Гарри Квеберта” и “Книга Балтиморов”, лауреат Гран5при Французской академии и Гонкуровской премии лицеистов, Жоэль Диккер до сих пор считался “самым американским” из европейских писателей. Однако в “Загадке номера 622” он удивил всех, впервые избрав местом действия книги свою родину — Швейцарию. Местный колорит здесь не просто фон — завязкой для сюжета послужило “чисто швейцарское” убийство. Писатель отправляется отдохнуть в роскошный горный отель, но вместо отдыха распутывает таинственное преступление, совершенное там много лет назад. В этой безумной истории есть все — труп на первой странице, любовный треугольник, блеф и театральные эффекты с участием богатых финансистов и наследниц русского дворянского рода. Кто убийца? Уж точно не тот (не та, не те), кого назначит на эту роль самый вдумчивый читатель. Интрига петляет, как серпантин в Швейцарских Альпах, 600?страничный роман держит в напряжении от первой до последней строчки. И не удивительно, что роман входит в десятку самых успешных книг, написанных на французском языке в 2020 году, а тираж его стремительно приближается к миллиону.   

 

Диксон, Элисон. Другая миссис Миллер. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо ; Inspiria, 2021. Pieejams: JPB. 

Две женщины следят друг за другом. У дома Фиби Миллер постоянно паркуется незнакомый автомобиль. Фиби уверена, что за ней кто-то шпионит. Но что может быть интересного в несчастной хозяйке, которая заедает горе мороженым, запивает вином и никуда не ходит Это знает только один человек. В дом напротив въезжает семья: буйная Вики – идеальная лучшая подружка, о которой Фиби мечтала, и ее симпатичный сын Джейк. Лишенная красок рутина миссис Миллер начинает наполняться новыми смыслами, чувствами и волнениями, и она уже не вспоминает о странной шпионке в автомобиле. Хотя стоило бы. 

 

Дуглас, Пенелопа. Доверие. Amerikāņu romāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB. 

В последнее время Тирнан де Хаас все стало безразлично. Единственная дочь кинопродюсера и его жены-старлетки выросла в богатой, привилегированной семье, однако не получила от родных ни любви, ни наставлений. С ранних лет девушку отправляли в школы-пансионы, и все же ей не удалось избежать одиночества. Она не смогла найти свой жизненный путь, ведь тень родительской славы всюду преследовала ее. После внезапной смерти родителей Тирнан понимает: ей положено горевать. Но разве что-то изменилось? Она и так всегда была одна. Джейк Ван дер Берг, сводный брат ее отца и единственный живой родственник, берет девушку, которой осталась пара месяцев до восемнадцатилетия, под свою опеку. Отправившись жить с ним и его двумя сыновьями, Калебом и Ноем, в горы Колорадо, Тирнан вскоре обнаруживает, что теперь эти мужчины решают, о чем ей беспокоиться. Под их покровительством она учится работать, выживать в глухом лесу и постепенно находит свое место среди них. 

 

Жибель, Карин. Искупление кровью. Franču detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021. Pieejams: JPB.

Марианне де Гревиль всего двадцать лет. Но путешествия по свету, лекции в университете, ночная музыка или посиделки с друзьями в кафе ей недоступны. Единственное, что ей суждено видеть долгие годы, - квадрат бледного неба сквозь тюремную решетку. Вспышка неконтролируемой ярости обернулась для нее пожизненным заключением. А это означает ненависть, жестокость и повседневные унижения. Бежать из ада можно лишь в забытьи - благодаря сигарете, книге или отдаленному грохоту скорого поезда. Гордость, независимость и красота девушки лишь усугубляют ситуацию. Но дружеское участие и невероятное чудо – любовь способны пролить свет в самое сердце тьмы. Дать надежду, что однажды дверь откроется и забрезжит свобода. Но ее цена для Марианны – это искупление. Искупление кровью. 

 

Каллентофт, Монс. Смотри, я падаю. Zviedru detektīvromāns. Москва: Inspiria; Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Стокгольм, 2015 год. Тим Бланк отвозит 16-летнюю дочь Эмму в аэропорт – она собирается провести каникулы на острове, который славится своими вечеринками.Она не вернется.Три года спустя Тим, оставив работу в стокгольмской полиции, отправляется вести заказное расследование на остров — богатый немец нанял его для слежки за женой. Тиму приходится погрузиться в развращенный мир европейской элиты, и на самом дне этой ямы он находит след своей дочери.Неужели тьма, скрывающаяся за пестрым фасадом райского курорта, поглотила Эмму и собирается забрать Тима? 

 

Kолган, Дженни. Книжный магазинчик у озера. Angļu romāns. Москва: Иностранка, 2021. Pieejams: JPB.

Мать-одиночка Зои едва сводит концы с концами в Лондоне. Отчаянно мечтая начать новую жизнь, она откликается на двойное предложение о найме: в Шотландии троим оставшимся без матери детям требуется няня, а хозяйке разъездной книжной лавки нужна помощница. «...Немножко работы по присмотру за детьми, немножко работы в книжном фургоне... а основную часть времени она будет свободна». Оказавшись в огромном, старом и довольно запущенном доме на берегу знаменитого озера Лох-Несс, Зои чувствует растерянность, к тому же задача ей предстоит нелегкая: обуздать дерзких сорванцов, которые привыкли своевольничать. Зои храбро сражается с трудностями, но кто знает, как повернулась бы ее здешняя жизнь, если бы не любовь к книгам. 

 

Ли, Мелинда. Побереги силы. Amerikāņu detektīvromāns.Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Возлюбленная главы детективного агентства Линкольна Шарпа, Оливия Круз, бесследно исчезает. Шарп опасается худшего, ведь малочисленные улики указывают на то, что ее похитили. Однако у полиции связаны руки.Морган Дейн и Ланс Крюгер готовятся к свадьбе, но Шарп подключает их к поискам пропавшей журналистки. Втроем они пытаются воссоздать последние часы Оливии до исчезновения. Они должны найти ее, пока не стало слишком поздно. Чем больше детективы углубляются в жизнь Оливии, тем мрачнее становится картина. Как связаны два хладнокровных убийства и новое расследование журналистки? При чем здесь самоубийство одного из клиентов Морган? И самый главный вопрос: смогут ли они найти Оливию живой?Время почти на исходе, и когда опасность подкрадывается к Морган и Крюгеру, они понимают, что могут стать следующими жертвами.      

 

Литвинова, Анна.  #останься дома и стреляй! Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Журналист Дима Полуянов и его подруга, библиотекарь Надя Митрофанова, как и весь мир, оказываются в изоляции из-за эпидемии. Правда, Дима продолжает работать — он отправляется брать интервью у известного актера Александра Бардина. Попутно Дима знакомится с его женой Касей – миниатюрной стройной красавицей, увлекающейся теннисом. А через несколько дней Дима узнает, что Кася попала в ужасную беду! Не раздумывая, он бросается ей на помощь, даже не отдавая себе отчета, что его им движет не только желание восстановить справедливость, но и чисто мужской интерес.


Литвинова, Анна. Улыбка смерти на устах. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Ко мне, частному детективу Павлу Синичкину, пришла клиентка, которая попросила расследовать гибель своего отца – руководителя, работавшего в крупной госкорпорации. Полиция считает, что произошло самоубийство, в возбуждении уголовного дела отказано – однако девушка уверена, что не все так просто, и подозревает собственную сестру и ее мужа. Мы с моей помощницей Риммой взялись за дело, не подозревая, что окажемся вовлечены в целую цепь преступлений. Притом одним из них окажется убийство игрока прямо на съемках популярного телешоу "Три шага до миллиона".  

 

Лэкберг, Камилла. Серебряные крылья. Zviedru detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Фэй Адельхейм добилась всего, чего хотела. Созданная ею косметическая империя "Ревендж" процветает, ее близкие в безопасности, бывший муж отбывает срок в тюрьме. Она богата, успешна и наслаждается новой жизнью. Но идиллия рушится в один миг: неизвестное лицо начинает кампанию по захвату "Ревендж", Як сбегает из тюрьмы и жаждет возмездия за разрушенную репутацию. Однако Фэй умеет противостоять мужской жестокости и насилию. А ради защиты близких она готова пойти на самые крайние меры.

 

Маррс, Джон. Добрая самаритянка. Angļu romāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Они в смертельном отчаянии. Звонят на телефон доверия "Больше некуда", потому что действительно больше некуда обратиться. Им нужен лучик надежды. Но если не повезет, на том конце линии окажется Лора Моррис. Которая не желает, чтобы они надеялись. Лора хочет, чтобы они лишили себя жизни. Жаждет услышать по телефону их последний вздох… И уверена, что легко уйдет от ответственности – все продумано до мелочей. Но очередной обработанный "клиент" по имени Стивен просит Лору не просто слушать его смерть, а лично присутствовать при ней. Предвкушая чудесные мгновения, Моррис не знает, чем это обернется. Как и Стивен, не представляющий, на что способна параноидальная "добрая самаритянка", у которой отняли любимую игрушку – наслаждение прощальным мигом другого человека. 

 

Мотт, Андерс, Де ла. Осеннее преступлени. Zviedru detektīvromāns. Москва: АСТ; Corpus, 2021. Pieejams: JPB.

Следователь Анна Веспер переезжает вместе с дочерью из Стокгольма в Сконе, чтобы возглавить отделение полиции в городке Неданос. Вскоре Анне становится ясно, что и коллеги, и соседи пытаются ею манипулировать. Все указывает на то, что это как?то связано с трагическими событиями почти тридцатилетней давности. Тогда в заброшенной каменоломне, в воде, было найдено тело подростка — сына хозяйки той самой усадьбы, которую снимает Анна. “Осеннее преступление” — вторая книга в серии сюжетно не связанных друг с другом детективных романов, действие которых происходит в южной Швеции.  

 

Набокова, Юлия. Любовь на картине. Krievu romāns. Москва: T8 RUGRAM, 2020. Pieejams: JPB.

Блогер Диана не верила новостям об эпидемии, когда отправилась в Милан. А вернувшись в Москву, попала на карантин. И с кем - с попутчиком по самолету, которого она терпеть не может! Кирилл тоже не в восторге от своей соседки. Как пережить две недели в одной палате, когда твой сосед тебя бесит? А главное, что делать с любовью, которая нечаянно нагрянет на карантин? Ведь Кирилла ждет невеста, а прошлое Дианы далеко не так прекрасно, как ее Инстаграм. 

 

Нокс, Джозеф. Улыбающийся человек. Angļu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука; Азбука-Аттикус, 2021. Pieejams: JPB.

Детектив-констебль Эйдан Уэйтс и его напарник по ночной смене детектив-инспектор Сатклиф приезжают на вызов в закрытый "Отель-палас". На пятом этаже пустующего исторического здания они находят человека — смуглого, голубоглазого, широко улыбающегося и мертвого.Прилично одетого, но без единого документа в карманах, и даже ярлыки на одежде спороты. Более того — удалена кожа с кончиков пальцев, а зубы обточены под коронки. Как раскрыть убийство человека, которого как будто не существовало? Особенно когда из прошлой жизни Эйдана Уэйтса является незваный и ужасающий призрак.

       

Одрейн, Эшли. Ты знала. Kanādiešu romāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Блайт всегда мечтала стать идеальной матерью, которой не было у нее самой... Поэтому появление на свет дочери Вайолет стало для нее подарком. Но очень скоро долгожданное материнство превращается в настоящее испытание, и в Блайт с каждым днем растет уверенность: с ее дочерью что-то не так. Девочка не по возрасту хитра и умеет манипулировать окружающими. Все вокруг считают тревоги и страхи Блайт пустыми, а ее муж даже не пытается подвергать слова дочери сомнениям. Однако, кажется, в их семье все меняется к лучшему с рождением второго ребенка, крошки Сэма. Вайолет искренне любит брата... или, по крайней мере, делает вид, что любит. И только Блайт не отпускают жуткие подозрения: что произойдет, если однажды Вайолет покажет свое истинное лицо?   

 

Соболева, Лариса. Арабские звезды сияют ярче. Krievu detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: JPB.

Дружба – она навечно, что может ей помешать? Бессмертный порок – зависть и в связи с этим страдания ведут к самым невероятным поступкам, которые с полным основанием можно назвать преступлением без срока давности. Но так не хочется думать о совершенном проступке, потому оправдания всегда безупречны и всегда логичны… для преступника, конечно. Однако хитрая лисичка ловится за обе лапки, особенно когда лисичке готовят надежную ловушку, а она даже не подозревает об этом. 

 

Сэнсом, К. Дж. Седьмая чаша. Angļu detektīvromāns. Санкт-Петербург: Азбука, 2021. Pieejams: JPB.

Англия, 1543 год. В фонтане на территории Линкольнс-Инн, известной адвокатской палаты, найден труп Роджера Эллиарда, друга Мэтью Шардлейка — одного из лучших в Лондоне специалистов сыскного дела. Занимаясь расследованием убийства, Шардлейк выясняет, что это не одиночное преступление. За короткий срок совершены несколько жестоких убийств, и все обстоятельства свидетельствует о том, что маньяк руководствуется в своих поступках той частью Откровения апостола Иоанна, где Господь изливает на грешное человечество Семь чаш гнева своегo. 

 

Тимошенко, Наталья. Тайна заброшенной деревни. Krievu romāns. Москвa: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Отправившись в глухую тайгу, чтобы найти легендарного целителя, команда энтузиастов - исследователей паранормального наткнулась на заброшенную деревню, где стали происходить невероятные события. Глава экспедиции, бывший космонавт Войтех, врач Александра, химик Лиля, ее брат, компьютерщик Иван и Нев, эрудит и знаток фольклора, стали фигурками в чьей-то чужой игре и только от них зависит, будет ли раскрыта тайна забытой деревни и обретут ли покой проклятые души.

 

Уайт, Лорет Энн. Источник лжи. Kanādiešu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

Встреча с Мартином – лучшее, что случилось с Элли. Он помог ей забыть о кошмарном прошлом – во всяком случае, так ей поначалу казалось. Но за закрытыми дверями их чудесного нового дома вскоре происходят страшные вещи, венцом которых становится… убийство. Отныне Элли втянута в жестокую психологическую игру. Она – жертва, но никто этого не видит. Никто, кроме констебля Лоццы Бьянки, знающей кое-что о манипуляциях и неизменно доверяющей своей интуиции. 

 

Хаан, Ашира. Любовь без дресс-кода. Krievu romāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: JPB.

О нет, я в постели со своим начальником! Служебный роман – это так горячо и сладко... Захватывает дух, и по телу разбегаются мурашки"."Это был невероятно яркий день. Невероятно яркая ночь. Ну как теперь от него уходить? А надо"."После медового месяца всегда следует полынный. И то, что растекалось сладостью в сердце, вдруг становится горечью на губах".Он большой босс, она – обычная служащая, их обжигающе-страстный роман как сказка про Золушку. Их безумная любовь нарушает запреты и ставит все с ног на голову.