Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Jaunas grāmatas februāra puteņlaikam

Ziema šogad mūs lutina. Ziemas prieku baudītāji dzirkstošām acīm metas aut slēpju zābakus un aidā! kalnā vai vienkārši tālumā. Ragaviņu, padupseņu vai citu šļūcamrīku valdītāji privatizējuši vai ikkatru virs zemes izslējušos pauguriņu. Rēno pastaigu cienītāji tver salto gaisu un knipsē acīmredzamo, bet pēdējos gados neticamo - īstu ziemu. Tad, tumsai atnākot, piepildās istabas, atsildīti mazliet sastingušie pirksti un deguni atguvuši pieklājīgāku krāsu, ir laiks grāmatām. Februāra jaunumu listē atradīsiet pašmāju un ārzemju romānus, saistoši uzrakstītu fizikas un vēstures grāmatu, padomus veselības un moža gara uzturēšanai un daudz ko citu. Lai prieks lasīt! Jauno grāmatu rezervācija no 04.02.

Baņkova, Markēta. Žagata entropijas valstībā. Čehu proza. Rīga: Pētergailis, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas mērķis ir rotaļīgā veidā radīt lasītājos interesi par klasisko un mūsdienu fiziku. "Žagata entropijas valstībā" ir fabulas pieaugušajiem un bērniem. Dzīvnieki tajās risina pasaules pastāvēšanas un funkcionēšanas noslēpumus. Grāmata palīdzēs saprast, kāpēc nīlzirgs noturas uz ūdens virsmas un kā lapsas pārdzīvo pusmūža krīzi. Fabulas atklās arī tādus fizikas noslēpumus, kas izskaidros, kāpēc nav jēgas cīnīties pret nekārtību un kā tikt galā ar āpsi alkoholiķi. Resnā suņa un peļu tēliem ir pa spēkam vienkārši un saprotami izskaidrot arī sarežģītas fizikas tēmas – laiktelpas izliekumu un kvantu nenoteiktību. Grāmata humoristiski iepazīstina lasītāju ar klasiskajiem fizikas likumiem. Tā padara tos saprotamus ne vien fizikas skolotājiem un skolēniem, bet arī vecākiem un bērniem. Autore pieskaras arī grūtām mūsdienu fizikas tēmām, kas domātas jauniešiem un pieaugušajiem. Grāmata ir piemērota vecākiem, kas vienlaikus meklē lasāmvielu gan bērniem, gan paši sev. Tā ieinteresēs tos, kuriem par fiziku nav intereses vai viņi no tās baidās – šie lasītāji grāmatā vispirms ieraudzīs grotesku, kuras varoņi pa zinātnes ceļu nonāk pie filozofijas. 

 

Bekmanis, Zigmunds. Apkārt pasaulei blusas mugurā. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2020. Pieejams: BJB "Zinītis".

Kad sunenīte Heidi atnes mājās blusu, piecus gadus vecā Sonora dodas neticamā piedzīvojumā. Kopā ar mazo, bet stipro Blusu viņa nokļūst gan uz Mēness, kur satiek pētnieku robotu Mēneszaķi, gan savā vārdā nosauktajā tuksnesī Ziemeļamerikā un pat Antarktīdā, lai kopā ar jūrniekiem un profesoru Karlsonu iepazītu pingvīnus. Un ar to ceļojums vēl nav galā.


 

 

Bikše, Kaspars. 13 - mans laimīgais skaitlis. Pedagoģiskā psiholoģija. Krimulda: MontMasca; Māra Ozola skolotāja, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

13 nodaļās ir doti skaidrojumi, kāpēc mūsu dzīvē ir pārāk daudz neveiksmju un citu sliktu lietu, padomi šo šķērsļu pārvarēšanai un vingrinājumi sevis pilnveidošanai. Lai gan grāmata domāta jauniešiem, to itin labi var izmantot arī cilvēki, kam šis vecums jau aiz muguras.   

 

 

Bula, Rolanda.  Noilguma lieta. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc dzimšanas dienas svinībām pazūd biznesmenis Guntris Veldre. Viņa līķis tā arī netiek atrasts; mājienu par iespējamo notikumu gaitu dod vien uzņēmēja ierastajā skrējiena trasē līdzās šosejai atrastais sadauzītais mobilais telefons. 14 gadus vēlāk aizdomās par būvmateriālu zādzību turēts vīrietis izpļāpājas, ka Veldre ticis nogalināts, un to noteikti izdarījusi viņa sieva Brigita. Izmeklēt noziegumu tiek uzticēts Asnātei Griezei. Viņas kolēģis Juris Zvirbulis ir atvaļinājumā, tomēr arī labprāt iesaistās izmeklēšanas gaitā.

 

 

Denielsa, Lūsija. Aizbēgušais trusītis. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Nāc, dzīvnieki tevi gaida! Amēlija kopā ar labāko draugu Semu palīdz meklēt aizmukušu trusīti. Vai viņi spēs atrast Izijas nerātno garausi un novērst tā atkārtotu bēgšanu, pirms dzīvnieciņš iekūlies pārāk lielās nepatikšanās. 

 

 

 

 

Denielsa, Lūsija. Izglābtie kaķēni. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020.Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Nāc, dzīvnieki tevi gaida! Amēlija ir nesen pārvākusies, un jaunajā vietā nebūt nav viegli. Taču tad viņa atklāj "Dzīvnieku namiņu" - te veterinārārsti palīdz nelaimē nonākušiem kustoņiem. Gluži nejauši Amēlija un viņas jaunais draugs Sems uziet kaķēnus. Vai bērni spēs atrast mazuļu mammu? 

 

 

 

Ektermane, Brigita. Saulgriežu grāmata. Tradīcijas un simboli. Rīga: Latvijas Mediji, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Četri gadskārtu svētki, tradīcijas un rituāli, kā arī četri galvenie dzīves posmi cilvēka dzīvē – šajā grāmatā tie ir apskatīti caur latviešu dainām, kas ir universāla filozofija bez laika noilguma. Interpretācijas vērtība – autores vērīgais skatiens un latviskā dzīvesgudrība, padomi un ieteikumi svētku harmoniskai sagaidīšanai. Grāmatā ir arī vienkāršas receptes, kā pagatavot svētkos svarīgu maltīti, simboliski sagaidot tradicionālos dabas ritus un cilvēkam nozīmīgus gada posmus. Tie ir harmoniskas un līdzsvarotas dzīves priekšnoteikumi – sajust svētkus sevī, izveidot attiecību noskaņu savās mājās, kas kļūst par miera ostu, kurā gribas atgriezties no pasaulīgas burzmas. Autore dalās ar savām iecienītakajām mīklām, ko spēlēt ar bērniem un pieaugušajiem tumšos ziemas vakaros, ar ieražām, kas atgādinās par dabisko tradīciju spēku un nāk no seniem laikiem. Ir arī padomi, kādas rotaļas spēlēt svētkos – svaigā gaisā kopā ar mīļajiem. Saulgrieži mūsu senčiem bija nodzīvotā gada atskaites punkts – gan no darba brīvas dienas, gan nozīmīgi svētki ar kopīgu mielastu, pateicību Dievam, Saulei un Mātei zemei un lūgums palīdzēt nākotnē. Šajā laikā robeža starp laicīgo un dvēseļu pasauli kļūst nemanāma, aktivizējas dažādi gari, enerģijas un tumsas spēki. Esmu mēģinājusi pieskarties galvenajām pasaules likumsakarībām, uzsverot būtisko. Aicinu uzņemties atbildību par savu dzīvi, rodot atbalstu savas dzimtas un tautas gara spēkā!  

 

Grēgers, Maikls. Kā nenomirt no... Pašārstēšanās. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autors analizē piecpadsmit Rietumu pasaulē izplatītākos nāves cēloņus: sirds slimības, vēzi, diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu, Pārkinsona slimību un citus. M. Grēgers izmanto aktuālākos zinātnes pētījumus, lai izskaidrotu, kā aizkavēt un pat nepieļaut hronisku slimību rašanos. Zinātniski pamatoti, tomēr saprotami un aizraujoši viņš izskaidro, kuri produkti ir labvēlīgi dažādu orgānu veselībai un sniedz padomus, kā šos produktus vislabāk kombinēt un lietot uzturā. Lai būtu vieglāk orientēties, autors ir izveidojis "Dienas duci" - praktisku sarakstu ar pārtikas produktiem un fiziskajām aktivitātēm, kas palīdz uzturēt optimālu veselību.

 

Gulbe, Evija. Koko un Riko skolas zvaigznes. Latviešu stāsti pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Bonžurk! Kamēr žurku puikas Koko un Riko sapņo, ka abi reiz kļūs slaveni, pienācis laiks doties uz skolu. Ko iesākt, ja uz skolu negribas iets Tad uz skolu ir jāskrien – tā nolemj žurkulēni, jo par visu vairāk viņiem patīk draiskoties. Taču skolā draiskulības piemirstas, zinātkārie žurkulēni naski rēķina, dzied, vingro, slēpjas, izgudro un vēl – pavisam negaidīti kļūst par skolas zvaigznēm. Izrādās, popularitāte ne vienmēr sniedz gandarījumu, bet īsta draudzība – gan!

 

Gundars, Lauris. Valis ir atpakaļ. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis  ir trešais stāsts sērijā par meitenīti Loti, iesauktu par Spindzeli, un viņas ūsaino vectēvu, kuru Lote dēvē par Vali. Spindzeles aktīvais un mērķtiecīgais raksturs, kas nespēj ilgi izturēt bez reālas darbības, ir izveidojis mūslaiku bērnam visai neparastu nepatiku un atgrūšanos no "ekrāniem". Radusies paradoksāla situācija: bērnam ir jācīnās, lai atsauktu atpakaļ realitātē savu vectēvu, kuram negaidot izveidojusies īsta ekrānatkarība. Spindzele jūtas līdzvainīga, jo tieši mazmeita ir izplānojusi dažādus viltīgus paņēmienus vectēva apmācīšanai un uzmundrināšanai, kad ģimene uzdāvinājusi vecajam vīram planšeti, lai viņš spētu nokārtot dažādas praktiskas lietas un pakavētu sev laiku, kura pensionāram šķietami ir tik daudz. Viņa ir rūpējusies, lai vectēvs neizjustu pazemojumu par savu neattapību jaunās ierīces apguvē un nesāktu justies tiešām vecs. Kad nu Valis kā zombijs nepārtraukti blenž ekrānā, klejo internetā un vairs nereaģē uz tuvu cilvēku klātbūtni, Spindzelei atkal nākas uzņemties glābšanas misiju. Paradoksālā kārtā līdzeklis šai glābšanai izrādās pats internets, ja zina, kā izmantot tā iespējas, un Vaļa atgriešanās reālajā pasaulē atklāj Spindzelei internetu kā interesantu pasauli, no kuras viņa pirms tam spītīgi atsacījusies.

 

Hantere, Ērina. Klanu kaķi 3. Rītausma. Angļu fantastiskā proza bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tumsa, gaiss, ūdens un debesis satricinās mežu līdz pašām saknēm. Jaunie kaķi, kuri devās ceļā, lai glābtu klanus, ir atgriezušies savās apmetnēs ar baisu vēsti: kaķiem ir jāatrod jaunas mājas, pretējā gadījumā tos sagaida posts un iznīcība. Taču aiz klanu teritoriju robežām draud neparedzamas briesmas, turklāt kaķi nemaz nezina, kurp doties. Viņiem ir vajadzīga Zvaigznes klana zīme.   

 

 

Judina, Dace. Tukšais nams. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata ir noslēgums Daces Judinas "Ēnu spoguļa" triloģijai. Pagājuši divi gadi, kopš psiholoģe un laulību terapeite Dagnija šķīrusies no vīra. Gads – kopš brīža, kad Jūrciemā risinājās asa sižeta filmas cienīgi notikumi, kuru rezultātā vietējā vārdava Magda nonāca psihiatriskajā dziednīcā. Dagnijai "Spārnos" iedibinājusies harmoniska dzīve kopā ar mīļoto – bijušo jūrasbraucēju Gintu, kurš nu pārkvalificējies par Zintnieku muzeja klientu menedžeri. Tomēr tagad melnā svītra piemeklējusi Ginta tēvu, un šķiet, ka arī nākotnei kopā ar Dagniju joprojām pāri klājas pagātnes melnās ēnas. 

 

Kaijaka, Diāna. Hugo meklē sapnīti. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Hugo meklē sapnīti" ir stāsts par āpsi Hugo, kurš ir ļoti čakls, apzinīgs un tālredzīgs āpsis. Viņš ir strādājis visu vasaru un tagad mierīgi varētu iet gulēt līdz pavasarim. Bet... Hugo nevar aizmigt un saprot, ka ir jāizdomā, par ko sapņot garajā gulēšanas laikā. Un tā āpsis dodas pie draugiem, lai uzzinātu, par ko sapņo viņi. Pēc ciemošanās pie lāča, vāveres, pūces un eža, iedvesmojies no draugu sapņiem, Hugo liekas uz guļu, sapņojot sapni par draugiem un piedzīvojumiem, kas viņus gaida, kad ziema būs galā un viņi visi satiksies.

 

Kinnijs, Džefs.  Grega dienasgrāmata. 15. grāmata. Pašā dibenā. Amerikāņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Gregs Heflijs ar ģimeni kemperī dodas apceļot dzimto zemi, visi ir gatavi mūža lielākajam piedzīvojumam. Taču Hefliju ģimenes plāni neīstenojas, un viņi nonāk kempingu parkā, kurš nav nekāda vasaras atvaļinājuma paradīze. Turklāt virs galvas pēkšņi samilst lietus mākoņi un ūdens upē strauji ceļas. Kļūst arvien sliktāk, un Heflijiem ir jādomā, vai vasaras atpūta vēl ir glābjama vai arī vienkārši jālaižas dibenā. 

 

 

Kivirehks, Andruss.  Zilais, ragainais dzīvnieks. Igauņu stāsti. Rīga: Latvijas Mediji, 2020. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

"Nevar jau zināt pat to, kas es būšu tad, kad reiz dienasgrāmatā nonākšu līdz galam!" Andruss Kivirehks (Andrus Kivirähk, 1970) ir viens no latviski visvairāk tulkotajiem igauņu rakstniekiem – līdz šim izdotas 7 viņa grāmatas bērniem, 2 romāni un 1 stāstu krājums, turklāt viņš pagaidām ir vienīgais ārzemju autors, kas divas reizes saņēmis Jāņa Baltvilka balvu. Igauņu mākslinieka Oskara Kallisa (Oskar Kallis, 1882–1918) dzīve un gleznas rosinājušas Kivirehku uzrakstīt fiktīvu dienasgrāmatu, kas reizē ir pieaugšanas stāsts, mākslinieka romāns, mākslas un mitoloģijas spēka manifests, nacionālpolitiska deklarācija, slimības vēsture utt. Lai arī teksta noskaņa mainās, tajā viscaur dzirkstī un kūsā Kivirehka košā fantāzija. 

 

Kota, Laima. Cilvēks ar zilo putnu. Latviešu romāni. Rīga: Dienas Grāmata, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autore saka: "Ir viens dzīves posms, ko Anšlavs Eglītis aprakstījis maz, skopi, pusvārdos vai iztālēm. Tā ir trimda. Pieci gadi pēc Otrā pasaules kara Vācijā, mazā pilsētiņā gandrīz pie Šveices robežas. Tos pieminot, visos avotos gandrīz viens meldiņš: "Trimdas laiku pavada Vācijā." Tas mani ieintriģēja. Izēdos cauri periodikas kalnam, ieniru laikabiedru atmiņu avotos, uzzīmēju karti, un aidā - sanāca pilna istaba ar latviešu leģionāriem, rakstniekiem, dievputniņiem un švābiem, visi sāka teikt un mācīt, kam romānā jābūt. Dzīve trimdas izolācijā bija skarba un grūta, tomēr Anšlavs Eglītis savos darbos allaž mudina varoņus spirināties, viņš saka: "Dzīvo, lai tur vai kas!""

 

Lekberga, Kamilla. Zelta būris. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Jumava, 2020. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Feija ir mīlējusi Džeku kopš biznesa skolas studiju gadiem. Džeks uzaudzis turīgā ģimenē atšķirībā no Feijas, kura ir smagi strādājusi. Kad Džekam nepieciešama palīdzība jauna uzņēmuma dibināšanā, Feija pamet skolu, lai viņu atbalstītu. Kad bizness sāk attīstīties, Feijai un Džekam piedzimst mazulis un Feija sevi velta ģimenei un mājas rūpēm, dzīvojot turīgāk, nekā jebkad būtu varējusi iedomāties. Tomēr Džeka attieksme ir mainījusies. Kad Feija atklāj, ka viņam ir dēka, viņas perfektā pasaule sašķīst lauskās. Šajā draiskulīgajā, dzirksteļojošajā stāstā par seksu, nodevību un noslēpumiem Džeks saņems tieši to, ko pelnījis, jo sievietes atriebība ir nežēlīga, bet skaista. 

 

Lēdiga, Agnese.  Mirklis pirms laimes. Franču romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Divdesmitgadīgā Žilī sapņu prinčiem sen vairs netic. Pasakās sievietes neaudzina bērnus vienas un nestrādā garas stundas par kasieri lielveikalā. Patiesu prieku viņai sagādā vienīgi dēls Lulū. Kādu dienu viņu ievēro un uzrunā Pols, nesen kā šķīries piecdesmitgadnieks. Pols uzaicina Žilī doties viņam līdzi uz Bretaņu, lai dažas dienas pavadītu mājā pie jūras. Viņi dodas turp kopā ar Pola dēlu Žeromu, kurš cenšas rast mierinājumu pēc sievas nāves. Lulū dzīvesprieks un optimistiskais raksturs uzmundrina šo mazliet savādo kompāniju. Atceļā no Bretaņas notiek traģiska autoavārija. 

 

Linka, Šarlote. Pagātnes ēnas. Vācu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Uzaicinājums uz Jaungada svinībām pēc vairākiem gadiem viņus atkal saved kopā: Dāvidu Belino, kurš mantojis miljoniem vērtus īpašumus, četrus viņa jaunības draugus un Lauru - viņa pievilcīgo mīļāko. Tomēr nevienam prāts nenesas uz svinēšnu. Draugi ir ieradušies, lai noslēgtu rēķinus ar Dāvidu, kura godkāre un bezkaunīgais egoisms reiz sagrāva viņu plānus. Taču vēl pirms lielās izskaidrošanās Dāvids tiek atrasts nošauts savā darbistabā. Stundām ilgajā pratināšanā un dramatiskajās sasvtarpējās sarunās kā dīvainā kaledoskopā atklājas seši dzīvesstātsi, seši likteņi, kurus saistīja ilgas pēc draudzības un mīlestības. Un arī sagrāva. Attēlojot Otrā pasaules kara laika Berlīni, kādu smalku Anglijas internātu, Ņujorkas un Londonas trūcīgo ļaužu un bagātnieku rajonus un pievilcīgās Vīnes ieliņas, Šarlote Linka savērpj liktenīgu, romantisku un baiļu pilnu attiecību tīklu. Ar empātijas un asu intuīciju rakstniece atklāj savu varoņu emocijas, kas diktē viņu rīcību, un cēloņus, kuri ir noveduši pie nozieguma. 

 

Lisovska, Aija. Tas būs piedzīvojums, Made! Latviešu stāsti pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Poligrāfists, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kamene Made ik dienu tek kā strautiņš, palēkdamās pāri neveiksmju akmeņiem un likstu sprunguļiem. Allaž viņa ir gatava rosīties - pieskatīt draudzenes bērnus, cept mežģīņu pankūkas un pat piedalīties orientēšanās sacensībās. Madei visu gribas izmēģināt, jo gan viņas draugi, gan pašas sirds mudina: tas būs piedzīvojums, Made! Lieli burti, aizraujošs teksts, draiski attēli. Grāmata lasītprasmes attīstībai un lasītpriekam. 

 

 

Manfelde, Andra. Pasaka par Sniega Kurmi. Latviešu literārās pasakas pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Dienas Grāmata, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sniega Kurmis tumšā gadalaikā klīst svešā pilsētā. Meklējot interesantu nodarbošanos, viņš maldās kā labirintā. Kļūst aizvien skumjāk un vientulīgāk, bet piepeši sāk snigt un uzrodas "kaut kas", kurš gan pirmajā mirklī nešķiet visai draudzīgs. Ja arī tu reizēm sajūties vientulīgi - palūkojies apkārt vērīgāk! Lai Sniega Kurmis rāda ceļu pelēkā, pelēkā pilsētā!

 

Martela, Franks. Brīnišķīga dzīve. Psiholoģija. Dzīves veidošana. Mērķis. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Jēgpilnas un laimīgas dzīves atslēgu domātāji meklējuši jau kopš senseniem laikiem. Somu pētnieks Franks Martela nepiedāvā "piecus soļus līdz laimei" – viņš apkopo fascinējošas idejas no vēstures, filozofijas, literatūras un psiholoģijas, lai rastu atbildi uz pašu svarīgāko jautājumu: kas padara dzīvi jēgpilnu? Šajā optimisma caurstrāvotajā grāmatā Martela pievēršas nevis abstraktas dzīves jēgas meklējumiem, bet gan pavisam konkrētam jautājumam – kā es varu dzīvot jēgpilni.

 

 

Migla-Streiča, Maija. Matildes gadsimts. Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Maiju Miglu Latvijā daudzi pazīst kā ilggadējuLTV "Panorāmas" žurnālisti. Bērnu dienās un vēlāk dzirdētie vecmammas stāsti ir tik spilgti, ka noteikti izstāstāmi citiem. Tie vēsta, kā dzīvoja vienkāršie ļaudis pagājušā gadsimta Liepājā, par ko sapņoja un kam ticēja. Matildei no visa 20. gadsimta pietrūkst sešu gadu, jo viņa dzimusi trīs gadus pēc 19. un 20. gadsimta mijas, bet mirusi trīs gadus pirms nākamās. Viņas māte, māsas un brālis visu mūžu turas kopā. Plaisu ģimenes attiecībās ienes jauno laiku sākums Latvijā - tā ir plaisa starp Matildi un meitu Austru, kas iestājusies komjaunatnē un apprecas ar šīs organizācijas sekretāru. Bet viņu meita Maira vēro cilvēku attiecības, pēta bēniņos atrastas vecas avīzes un žurnālus, noklausās lielo sarunas, iztaujā vecmammu par senāku laiku notikumiem. Un pastāsta to mums. 

 

Nini, Inin. Brīnumskaistā. Meditācijas. Iniciācijas rituāli. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

  Grāmata ir veltījums un aicinājums sievietēm atcerēties savu spēku, meklēt ceļu, lai atgrieztos pie patiesās sevis. Šajā ceļā mūs pavada senās zināšanas, pasakas, mīti, meditācijas un, protams, augi. Un iedvesmo Inin Nini - augu mistiķe un seno stāstu stāstniece. Šajā grāmatā viņa dod mums iespēju nonākt pie paša Pirmavota un saklausīt visus tos stāstus, ko pauž pasaule - redzama un arī neredzama.   

 

Roulinga, Dž. K.  Fantastiskās būtnes un kur tās meklēt. Angļu fantastiskā proza jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas "Fantastiskās būtnes – un kur tās meklēt" eksemplārs ir atrodams teju visas burvju mājās gandrīz visā valstī. Nu arī vientiešiem ir iespēja uzzināt, no kā pārtiek šķeterpūši un kāpēc labāk necienāt knerķeļus ar pienu.

 

 

 

 

Roulinga, Dž. K. Harijs Poters un Fēniksa ordenis. 5. grāmata. Angļu fantastiskā proza jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Cūkkārpai pienākuši Tumši laiki. Pēc Atprātotāju uzbrukuma viņa brālēnam Dūdijam Harijs saprot, ka Voldemorts darīs visu, lai viņu atrastu. Daudzi burvji joprojām netic tam, ka Tumsas pavēlnieks ir atgriezies, bet Harijs savā pārliecībā nav viens: lai cīnītos ar tumsas spēkiem, Drūmkaktē pulcējas Slepena ordeņa brālība. Pie profesora Strupa Harijam jāapgūst slēpprātība, kas varētu zēnu pasargāt no Voldemorta centieniem ielauzties viņa prātā. Taču uzbrukumi kļūst jo dienu, jo spēcīgāki, un Harijam sāk pietrūkt laika.

 

Sārs, Anti. Perts sprukās. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Perts mācās mest salto uz batuta un izturēt nejauku kaitināšanu, viņš iet ar tēti uz lielveikalu, ēd kūkas ģimenes viesībās, pa ielu nākdams no skolas, noskaidro, kam pieder plūmes zarā virs ietves, brauc autobusā, bet nokavē izkāpšanu savā pieturā – un nekur nekas neiet tik gludi, kā varētu iedomāties! Pasaule ir traki sarežģīta, un Pertam jātiek ar to galā. Brīžiem gan viņš visu sarežģī pats, un tad ir klāt asaras. Rakstnieks iejuties nedrošībā un pārpratumos, kas bieži aptumšo bērnu dzīvi, taču attēlo tos viegli un asprātīgi, turklāt sūta bērnam palīgā pieaugušos, kas palīdz atrast atrisinājumu. 

 

Skuratova, Jeļena. Rīgas ēdampasakas. Krievu stāsti bērniem. Rīga : Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai tu zini, kāda ir Rīga? Liela un skaļa. Sena un svarīga. Skaista un aizraujoša. Bet vai Rīga var būt arī garda? Nāc - iepazīsti pilsētu kopā ar "Rīgas ēdampasaku" varoņiem! Pavizinies ar zirgu tramvaju un nogaršo miega putru, satiec Lielo Kristapu un pamielojies ar konfekšu zupu. Izdibini Doma pagrabu noslēpumus, kopā ar rūķiem ķeries pie Ziemassvētku egles rotāšanas un baudi tikko no krāsns izceltus speķa pīrādziņus. "Rīgas ēdampasakas" ir grāmata visai ģimenei - bērnus aizraus teiksmainie nostāsti, vecāki varēs pārbaudīt savas zināšanas par pilsētas vēsturi un arhitektūru.

 

Spēlēsim teātri! Latviešu lugas bērniem. Teātra mākslas nodarbībām pirmsskolai un sākumskolai. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Teātra mākslas uzdevums ir palīdzēt bērnam izaugt par iekšēji brīvu cilvēku, kurš apzinās pats sevi, spēj paust savu viedokli, pazīt un atklāt emocijas, atrast savu aicinājumu, atvērties pārmaiņām, atrast savu kopienu, kā arī pastāvēt un iekļauties tajā. Grāmatā apkopotas 20 īslugas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. To iestudēšana neprasa gatavot iespaidīgas maskas un sarežģītas dekorācijas. Grāmatā sniegti arī praktiski ieteikumi pedagogiem, kā veiksmīgāk sadarboties ar mazajiem aktieriem.

 

Svīre, Māra. Bailes no dziļuma. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Laiva bez airiem Daugavā, Pļaviņu ūdenskrātuvē pusotru diennakti nes Alīnu pretim nezināmajam. Neparastās un bīstamās situācijas laikā Alīnā pakāpeniski mainās izjūtu gamma – cerības uz drīzu izglābšanu nomaina arvien augoša bezpalīdzība, briesmu apjausma un nāves bailes, ko veicina garāmbraucošo peldlīdzekļu pasažieru vienaldzība. Alīnai ir bailes no dziļuma, tāpēc viņa nespēj mesties peldus, kā varbūt viņas vietā darītu kāds cits. Tomēr īstais sievietes eksistenci apdraudošais dziļums izrādās kāds cits, – un Alīnai jāsaņem drosme, lai šajā tik biedējošajā, pārdomām atvēlētajā laikā spētu ieskatīties viņas un vīra Niklāva attiecību dziļumā. Izrādās, ka baisāko noslēpumu glabā ne jau upes dzīles, bet gan attiecības. 

 

Tilaks, Dzintars. Šausmiņa. Latviešu romāns bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".      

Šarlotei Ausmai ir divi vārdi un divas lielas problēmas – mazais augums un matemātika. Ja ar matemātiku vēl kaut kā varētu "cīnīties", tad ar stiepšanos garumā ir daudz sarežģītāk. Mūsu mazās nepilnības… Tās dažkārt mūs padara ievainojamus un neaizsargātus, jo par tām neviļus nākas domāt gandrīz vienmēr. Vai vērts uztraukties par to, ka esam atšķirīgi? Arī Šarlote domā, uztraucas un meklē risinājumus, taču… galu galā tas kļūst smieklīgi un, iespējams, gluži lieki. Kā radusies iesauka Šausmiņa, droši vien nav grūti uzminēt. Taču, lai uzzinātu, kā mainās Šarlotes dzīve, uzzināsi vien tad, kad izlasīsi jauno Dzintara Tilaka grāmatu. Skolas vecuma romāns – tā šo grāmatu ir nodēvējis Dzintars Tilaks, cerot, ka jaunajiem lasītājiem tā būs ne tikai laba lasāmviela, bet arī iemesls padomāt un "neķert kreņķi", paraugoties uz sevi no malas. "Šausmiņa" ir Dzintara Tilaka piecpadsmitā grāmata un viena no sešām grāmatām jaunākajiem lasītājiem, turklāt ar paša autora ilustrācijām. 

 

Trusītis Pēterītis 2. Angļu stāsti pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Vai atceries mazo drosminieku Trusīti Pēterīti un viņa neaizmirstamās dārzeņu kaujas Makgregora kunga dārzā? Trusītis Pēterītis ir atgriezies ar jauniem piedzīvojumiem: šoreiz viņš dodas uz pilsētu. Te ir tik daudz ko redzēt un darīt! Viņš centīsies iegūt jauno draugu cieņu un iekulsies dažādās dēkās. Vai nebēdnim pilsētas ielas un jaunā kompānija patiks labāk nekā dārzs, kurā valda Tomasa Makgregora noteikumi?

 

 

Vestovera, Tara. Izglītotā. Amerikāņu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Tara Vestovera piedzima mormoņu ģimenē un skolā sāka mācīties vien 17 gadu vecumā. Taras tēvs, būdams nelokāmi pārliecināts par tuvo pasaules galu, cik spēdams norobežoja savu ģimeni no sabiedrības. Nebija neviena, kurš gādātu, ka šīs ģimenes bērni iegūst izglītību un saņem medicīnisko palīdzību, vai iejauktos, kad Taras vecākais brālis kļuva varmācīgs. Tara nolēma izmēģināt citu ceļu un patstāvīgi sagatavojās iestājeksāmeniem koledžā. Ceļš uz izglītību mainīja Taru un aizveda pāri okeānam līdz pat Hārvardai un Kembridžai, kur viņa ieguva doktora grādu vēsturē. Tikai tad viņa sāka prātot, vai nav aizceļojusi par tālu un vai vēl pastāv ceļš, kas ved uz mājām.

 

Vēsture. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā Senajā Grieķijā radās demokrātija? Kā Spānija iekaroja Dienvidameriku un Centrālameriku? Kas izraisīja Berlīnes mūra krišanu? Šī grāmata atbild uz šiem un daudziem citiem jautājumiem par civilizācijām, revolūcijām un tehnoloģijām, kas padarījušas pasauli tādu, kāda tā ir tagad. Populārzinātniskajā grāmatā "Vēsture" tiek piedāvāti īsi, kodolīgi skaidrojumi par idejām, kas veidojušas mūsu pasauli, diagrammas, kas atšķetina sarežģītas koncepcijas, un asprātīgas ilustrācijas, kuras parāda mūsu priekšstatus par pagātni. Jaunu informāciju un vielu pārdomām šajā grāmatā atradīs gan zinātkāri skolēni un studenti, gan jebkurš vēstures interesents.

 

Ziemiņš, Modris. Rīgā deg ugunskuri. Latvija. Vēsture. Rīga: Latvijas Mediji, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmata satur detalizētus aprakstus tam, kā barikādes veidoja un organizēja Vecrīgā un daļēji arī Zaķusalā pie televīzijas objektiem. To visu atceras nevis vienkārši barikāžu aizstāvji, bet to organizatori un vadītāji. Būtībā tie nav tikai grāmatas varoņi, bet visīstākie varoņi reālajā dzīvē tāpat kā daudzi citi, kuri bija gatavi bez šaubīšanās atdot dzīvību par Latviju barikāžu laikā. Stāstījumu un atmiņu autoriem grāmatā izdevies absolūti godīgi, apbrīnojami detalizēti un precīzi, pilnībā atbilstīgi aprakstīt to, kas un kā notika.

 

Žolude, Inga. Pirmo reizi uz Zemes. Latviešu stāsti jaunatnei. Rīga: Liels un Mazs, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas galvenais varonis ir zēns, kas ārēji līdzinās klasesbiedriem, taču tikai ārēji: gan viņš, gan viņa vecāki uz Zemes atrodas izpētes misijā. Par viņa galveno pētniecības objektu kļūst draudzība ar diviem Zemes bērniem, ar kuriem viņš nodibina aliansi un atklāj viņiem zvaigžņu pasauli. Vai citplanētietis var saprast, kas ir draudzība? Citplanētietim sākotnēji svešā parādība – draudzība, pamazām izvēršas par personiski izjustu emocionālu nepieciešamību, bet viņa draugi zemieši atklāj citādības pastāvēšanu, citus informācijas kanālus, paplašina priekšstatus par pasauli un savu eksistenci plašākā kontekstā. Paradoksālā kārtā tieši attiecības ar citplanētieti, kurš zemiešu draudzību tikai apgūst un pat īsti neizprot, arī viņiem paver labāku izpratni par to, kas draudzība ir un kāpēc tā ir svarīga. 


Žutaute, Lina. Monstropēdija kopā ar Kiku Miku. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai atceraties Kikas Mikas dzimšanas dienas sapni? To, kā viņa ļoti, ļoti vēlējās, lai uz dzimšanas dienas svinībām atnāktu BRIESMONĪŠI? Sapņi piepildās. Briesmonīši IERADĀS! "Monstropēdijā" Kika Mika meklē atbildes uz jautājumiem par noslēpumaino briesmoņu pasauli. Vai briesmoņi tiešām pastāv vai arī ir tikai izdomāti? Kā tie piedzimst? Ko ēd un kur dzīvo? Kādas frizūras ir iecienījuši un kas tie tādi vispār ir? Kika Mika aicina atvērt "Monstropēdiju" un visu noskaidrot - soli pa solītim.