Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Jānis Čakste – patriots, eiropietis, demokrāts

Šajās dienās atzīmējam mūsu pirmā Valsts Prezidenta Jāņa Čakstes ievēlēšanas simtgadi. Ielūkosimies, kā notika prezidenta vēlēšana pirms 100 gadiem.

1922. gada 14. novembra Saeimas sēdē vienīgais punkts dienas kārtībā bija Valsts Prezidenta vēlēšanas. Saeimas locekļi sēdes sākumā rakstiski iesniedza kandidāta vārdu un uzvārdu, apliecinādami ar savu parakstu, ka uzstādītais kandidāts apmierina likuma prasības. Kandidātam bija jāapliecina sava piekrišana. Ar rakstāmmašīnu izgatavoja uz apzīmogotām vēlēšanu zīmēm priekš ikviena deputāta sarakstu ar uzstādītiem kandidātiem, liekot tos alfabētiskā kārtībā (pēc jaunās ortogrāfijas). Priekšsēdētājs arī alfabētiskā kārtībā aicināja deputātus pa vienam izdarīt balsošanu. Balsošana notika tādā kārtā, ka deputāts saņēma pie runātāju ložas kuvēru (aploksni) un kandidātu sarakstu, no kura tas, referentu ložā iegājis, izstrīpoja nevēlamos kandidātus un atstāja tikai vienu vārdu. Šādu sarakstu deputāts ielika kuvērā (aploksnē) un nodeva balsi balsu skaitītājam, kurš to iemeta vēlēšanu urnā. Pēc kandidāta uzstādīšanas uz pusstundu pasludināja pārtraukumu, tad stājās pie vēlēšanām. Katru deputātu izsauca alfabētiskā kārtā pēc rindas, katram atsevišķi izsniedza balsošanas zīmīti. Pēc nobalsošanas un balsu saskaitīšanas priekšsēdētājs pasludināja, ka par Jāņa Čakstes kandidatūru nodotas 92 balsis un atturējušās 6. Tātad par Valsts Prezidentu ievēlēts Jānis Čakste. Paziņojumu pavadīja ilgi un jūsmīgi aplausi.

Pēc “Valdības Vēstnesis”, Nr.258 (15.11.1922).

 

Šajā vietā itin pravietiski iederas paša Jāņa Čakstes reiz teiktais: “Jā, ja tik ir ticība, laba griba un sajūsma par savu lietu, tad var brīnumus darīt arī viens cilvēks. .. Ar to, kas biedrības priekšgalā stāv, biedrība ceļas, aug un iet tās darbība plašumā, ar nelaimīga vadoņa izvēli viss sabrūk.”

 

Patiesi lepojamies, ka Valsts Prezidenta amatā zemgalietis Jānis Čakste bija laimīgā izvēle. Latvijas darbība auga un gāja plašumā, jo visus J.Čakstes prezidentūras gadus to pavadīja viņa labā griba, ticība un sajūsma par mūsu valsts lietu. Prezidenta darbā viņš vienmēr palika uzticīgs dotajam zvērestam.

 

Lai saprastu un izjustu mūsu dižvīra dzīves un darba nozīmi, iepazīsim:

J. Šūberte. Jānis Čakste un Jelgava https://ej.uz/981d

J. Čakste. Taisnība vienmēr uzvarēs https://ej.uz/hqse

J. Čakste. Latvieši un viņu Latvija https://ej.uz/ob77

https://www.president.lv/lv/janis-cakste

J. Čakstes māja (muzejs) https://ej.uz/inhf Jelgavas reģionālā tūrisma centra organizēts pasākums “Personība, demokrātija, dzimta” svētdien, 13. novembrī plkst 11.00 un 14.00

1922. gada vēsturiskie foto “Ilustrēts Žurnāls”, Nr.13 (01.12.1922) https://ej.uz/275a

Jelgavas Pilsētas bibliotēkas e-katalogs