Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Jāņa Joņeva romāns “Jelgava 94” bibliotēkā

Jelgavas pilsētas bibliotēka aicina apmeklēt bibliotēku un apskatīt 3 lielformāta banerus – projektu „Pa J. Joņeva romāna „Jelgava 94” pēdām. Bibliotēka. Filmēšana. Citādais skaistums”. Bibliotēkas novadpētniecības darba ietvaros ir izveidoti trīs lielformāta baneri. Katrā no tiem akcentēta kāda konkrēta jelgavnieka J. Joņeva romāna “Jelgava 94” šķautne vai izraisītais efekts. Pirmais baneris „Pa J. Joņeva romāna „Jelgava 94” pēdām. Bibliotēka” ilustrē to, kāda saistība ir romānam ar konkrētu vietu – Jelgavas pilsētas bibliotēku un tās apkārtni. Romāna darbība bibliotēkas durvju priekšā nesākas nejauši – vietas izvēle ir kā atslēga un īpašs mākslinieciskais paņēmies, kas iedarbina stāsta mehānismu, un vienlaikus tā ir pavisam konkrēta un īpaša vieta gan pašam autoram Jānim Joņevam, kas skolas laikā bibliotēkā pavadīja daļu sava brīvā laika, gan arī šodienas jelgavniekiem. Piedāvājam ekskursiju laikā pa bibliotēku un tās apkārtni pakavēties pie šī banera, izstaigājot gan reālās vietas, kurās sākās romāna darbība, gan pieminot Jelgavas sarežģīto likteni cauri laikiem.

Baneris var kļūt arī par lielisku rosinātāju literatūras stundās, ne tikai analizējot romānu, bet arī diskutējot par bibliotēkas ideju J. Joņeva romānā un mākslā un literatūrā vispār – sākot jau ar Horhe Luisu Borhesu, kura stāstos bibliotēkai ir piešķirta īpaša loma, beidzot ar Haruki Murakami īpatno, simboliski piesātināto šausmu stāstu “Savādā bibliotēka”. Banerus piedāvājam gan uz laiku deponēt citās bibliotēkās, gan, iepriekš vienojoties, izmantot pilsētas un novada skolu mācību stundās. Īpaši aicinām apmeklēt bibliotēku un izmantot iespēju bibliotēkas speciālistu vadībā organizēt mācību ekskursijas/bibliotekārās stundas ārpus skolas sola.

 

Otrais baneris „Pa J. Joņeva romāna „Jelgava 94” pēdām. Filmēšana” tapis, sadarbojoties ar „Jura Podnieka studiju”, kuras vadībā 2018. gadā Jelgavā un īpaši bibliotēkas apkārtnē tika filmēta kinolente „Jelgava 94” (pirmizrāde plānota 2019. gada oktobrī). Tajā apskatāmas fotogrāfijas no Jura Podnieka studijas, kā arī no Jelgavas pilsētas bibliotēkas filmēšanas dienās izveidotās fotokolekcijas. Tas ir neliels ieskats filmēšanas aizkulisēs, un vienlaikus ceļojums laikā un telpā.

 

Savukārt trešais baneris „Pa J. Joņeva romāna „Jelgava 94” pēdām. Citādais skaistums” ir īpašs ar to, ka dod iespēju padziļinātai sarunai par pilsētu un tās ietekmi uz sabiedrību. Par 20. gadsimta 90. gadu Jelgavas pilsētvidi un tās sociālo fonu, par to, kā mainās pilsēta un mēs paši. Par skaistā un neglītā attiecībām, par lietu vērtību atkarībā no skatupunkta. Par sevis meklējumiem, par vēlēšanos iet savu ceļu, par to, kā nereti tieši neuzspodrinātā realitāte, dzīve „aiz fasādes” ļauj dzimt radošām un ilglaicīgām vērtībām.

 

Projekta īpašā pievienotā vērtība ir Jelgavas mākslinieces Maijas Meieres oriģinālzīmējumi-ilustrācijas, kas vizuāli palīdz paspilgtināt romāna „Jelgava 94” un projekta vēstījumu.

 

Visi trīs baneri ir mērķtiecīgi veidoti kā vizuāli, pārdomas rosinoši vēstījumi – bez gariem tekstu materiāliem, bez sablīvētas faktu informācijas. Baneru ideja ir nevis sniegt enciklopēdiskas zināšanas par kādu noteiktu parādību, bet rosināt sarunu, aicināt doties pastaigā pa bibliotēku, pa Jelgavas ielām, pa grāmatas “Jelgava 94” lapaspusēm.

 

Iedvesmoties un sarunāties.

 

Iecere īstenota ar Valsts kultūrkapitāla fonda "Latvijas valsts mežu atbalstītā Zemgales kultūras programma 2018" finansiālu atbalstu.