IN MEMORIAM. JĀNIS VILKS (1938.21.11.–2021.04.07.)

2021. gada 4. jūlijs atnesa skumju ziņu – mūžībā aizgājis grāmatu kolekcionārs, bibliotēkas draugs, Jelgavas apbalvojuma "Goda raksts" par mūža ieguldījumu Latvijas un Jelgavas kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā saņēmējs, savas zemes patriots Jānis Vilks.

Jau vairāku gadu garumā Jelgavas pilsētas bibliotekā bija skatāmas bibliofila Jāņa Vilka grāmatu kolekcijas izstādes, tajās redzējām oriģinālus, sākot ar unikāliem eksemplāriem no 18. gadsimta sākuma, līdz pat 20. gadsimta pirmajai pusei. Esam lepni un pagodināti, ka šīs īpašās grāmatas bija mūsu bibliotēkas izstādēs. Jānim Vilkam bija enciklopēdiskas zināšanas par grāmatniecības vēsturi, dažādiem izdevumiem, viņš bija ļoti daudzpusīgs. Viņam bija lieliskas zināšanas gan eksaktajās, gan humanitārajās zinātnēs, viņš prata būvēt ērģeles, mīlēja savu dārzu. Bija mīļš tēvs un vectētiņš.

Jāņa Vilka zināšanas un grāmatu kolekcija ir bijusi pamatā daudziem pētījumiem, grāmatām, rakstiem, dokumentālām filmām.

Jānis Vilks nāk no inteliģentas ģimenes, viņa mamma Lilija Ādamsone-Vilka bija Erika Ādamsona māsa, un ir sarakstījusi atmiņas par savu brāli, tēvs Augusts Vilks arī bijis spilgta un daudzpusīga personība, tēvs iemācījis dēlam izgatavot ērģeles, mīlēt grāmatas. Augusts Vilks bija pirmais pēckara laika direktors Jelgavas 2. vidusskolā laikaposmā no 1944. gada 1. oktobra līdz 1950. gada 31. decembrim.

Liela ģimenes vērtība ir vecāku celtā māja, kura brīnumainā kārtā saglabājusies pēc Jelgavas bombardēšanas 1944.gadā. Jāņa Vilka mīlestība pret šo māju un dārzu bija ļoti liela.

Latvijas okupācijas muzejā pieejami materiāli un atmiņas par žurnāla "Auseklis" drukāšanu, kas padomju okupācijas laikā notika Jāņa Vilka mājās. Jānis Vilks ir bijis drosmīgs, patiess, ar "stingru mugurkaulu" un noteiktu viedokli. Esam zaudējuši ne vien draugu, bet arī cilvēku, kura zināšanas un nesavtīgums Latvijai pietrūks.