Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Ievziedu kupenās jeb maija jaunumi

Ievas, pienenes, gaiļbiksītes un citas pavasara puķes zied kā neprātīgas, pavasarīgais zāles un koku lapu zaļums priecē acis. Rokas tā vien niez ķerties pie dārza darbiem, bet varbūt izdodas kādu brīvu brītiņu atlicināt interesantai lasāmvielai? Maija jaunumos vairākas aizraujošas latviešu autoru grāmatas. Ingūnas Baueres biogrāfiskais romāns par hercogieni Doroteju, Ingas Jērumas darbs par teātra darbinieku bērniem, kuri gājuši vecāku pēdās, kā arī Arņa Koroševska monogrāfija par Andreju Upīti, kas iznākusi sērijā "ES esmu...". Varam paceļot pa Fēru salām un Islandi kopā ar Žigi, padziedāt kopā ar Olgu Rajecku un nedaudz pasmieties, aplūkojot Gata Šļūkas karikatūras. Interesentiem tiks piedāvāti arī aizrobežu autoru romāni, Baraka Obamas biogrāfija, grāmatiņas bērniem un jauniešiem un vēl daudz kas interesants. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 19.05.2022.

Apaļās bumbas ēnā. 20 gadu cīņas Latvijas meistartituļa dēļ. Futbola vēsture. [Līvānu novads]: [Aija Pastare], 2021. 

Pieejams: JPB.

Autors manuskriptu, interviju un reportāžu apkopojumu mēģinājis sakārtot pēc iespējas hronoloģiskā secībā. J. Liepiņš iepazīstina lasītājus ar Latvijas futbola vēsturi. Latvijas valsts pašos izveides pirmsākumos iedzīvotāji sekoja futbolam, it sevišķi šī Latvijas sporta galvenajam varonim - Liepājas klubam "Olimpija". Grāmatā hronoloģiski attēloti notikumi līdz 1940.-1941. gadam.

 

Bakena, Elizabete. Otrā sieva. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Mintija, reiz mīļākā precētam vīrietim, nu ir kļuvusi par viņa sievu. Tomēr sapņa piepildījums ir izrādījies rūgtāks, nekā gaidīts: laulības dzīves rutīna, vīra naidīgi noskaņotā ģimene un mūžīgais otrās sievas statuss Mintijai liek justies kā sliktākajai sevis versijai. Turklāt pirmā sieva nekur nav pazudusi… Vai tā ir cena par ļaušanos aizliegtām attiecībām? Un ko tagad iesākt?

 

Bauere, Inguna. Doroteja. Izredzētā. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Viņa bija skaista un talantīga. Kurzemes augstāko aprindu rīkotajās ballēs viņas pusmāsa Šarlote izcēlās kā graciozāka dejotāja, taču skatītāju kvēlākie aplausi vienalga tika mazajai un piemīlīgajai Dorotejai. Anna Šarlote Doroteja fon Mēdema piedzima 1761. gada 3. februārī Mežotnē, kur viņas tēvs Johans fon Mēdems apsaimniekoja tobrīd pagalam nolaistu muižu. Kad jaunavai tuvojās astoņpadsmitais gads, liktenīgas sagadīšanās dēļ viņā ieskatījās Kurzemes un Zemgales hercogs Pēteris fon Bīrons - 37 gadus vecāks, divreiz šķīries un vairāku ārlaulības bērnu tēvs. Ar likumīgiem mantiniekiem Bīronam neveicās, un steidzīgi noslēgtās laulības galvenais uzdevums, protams, bija pēcnācēju radīšana. Kā no zila gaisa klēpī iekritusī milzu bagātība un hercogienes tituls žilbināja. Tikai pēc laika, kad cita pēc citas pasaulē ieradās trīs Bīronu meitas un beidzot arī troņmantnieks, kurš diemžēl agri nomira, Dorotejas rozā sapņu burbuļi saplīsa, un sekoja sāpīga vilšanās.

 

Bērna, Ronda. Vislielākais noslēpums. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.

“Vislielākais Noslēpums” ir kvantu lēciens, kas aizvedīs lasītāju ceļojumā ārpus materiālās pasaules robežām uz garīgo sfēru, kur pastāv visas iespējas. Šajās lappusēs ietvertās mācības atklāj pieejamas un uzreiz izmantojamas prakses, kā arī dziļas atklāsmes, kas palīdzēs atbrīvoties no bailēm, nedrošības, trauksmes un sāpēm. Viedie vārdi, kurus senatnē un mūsdienās teikuši garīgie skolotāji no visas pasaules, bagātina “Vislielāko Noslēpumu” – šo izcilo meistardarbu, kas lasītājiem visā pasaulē parāda ceļu, kā izbeigt ciešanas un dzīvot dziļu, priekpilnu dzīvi. Grāmata “Noslēpums” jums parādīja, kā radīt jebko, kas vēlaties būt, ko gribat darīt vai iegūt. Nekas nav mainījies – tas atbilst patiesībai joprojām. Šajā darbā izklāstīts vislielākais atklājums, ko cilvēciska būtne jebkad veikusi, un parādīts ceļš ārā no negācijām, problēmām un tā, ko nevēlaties, lai virzītu dzīvi uz pastāvīgu prieku un svētlaimi.

 

Bērziņa, Irēna. Saulrietu spēles mākoņos. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šeit viss ir kopā – prieks un sajūsma, vienaldzība un sāpes, neticība un izmisums. Arī mīlestība. Un pāri visam ir piedošanas spēks. Piedošana ir vislielākā no dzīves prasmēm, kas jāapgūst, un to daži no mums mācās mūža garumā. Piedošana visvairāk ir vajadzīga mums pašiem, lai varētu dzīvot saskaņā ar savu sirdsapziņu. Novērtēsim to, kas mums ir dots, – laiks, draugi, darbs un mīlestība. It kā ikdienišķas un vienkāršas vērtības, bet uz tām balstās laimīga cilvēka dzīve. Un mēs taču katrs vēlamies būt laimīgs, vai ne? Grāmatas varoņu – Meldras, Sandras, Alfa un Ervīna – vēlme ir tieši tāda – būt laimīgiem. Diemžēl izrādās, ka dzīvē tas nemaz nav tik viegli īstenojams. Ir jāmācās ieklausīties sevī, nekrāt aizvainojumu, piedzīvot skumjas un zaudējumu sāpes, saglabājot siltu un līdzjūtīgu sirdi.


Brice, Baiba. Pirmsskolas mūzikas skolotāja rokasgrāmata. Muzikālais mācību materiāls III vecumposmam. Nošizdevums. Rīga: Izdevniecība RaKa, 2022.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata rosina daudzpusīgu bērnu kompetenču attīstību. Tā noderēs gan pirmsskolas skolotājiem, gan vecākiem. Idejas te var smelties arī sākumskolas skolotāji.

 

Dauninga, Samanta. Izcilības cena. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Prestižajā Belmontas akadēmijā pulcējas tikai labākie – prasīgi pedagogi, ambiciozi vecāki un skolēni, no kuriem tiek sagaidīta izcilība. Kad mīklainos apstākļos nomirst vairāki Belmontas darbinieki, privātskola nonāk zem policijas lupas – izrādās, ne vienam vien šajā iestādē ir kāds noslēpums. Bet kurš ir vainīgais?
Šis augstākās raudzes psiholoģiskais trilleris būs izlasāms vienā elpas vilcienā un sajūsminās pat rūdītākos spriedzes romānu cienītājus. Spraigi pavērsieni, smalki savītas intrigas un neaizmirstami varoņi – jūs šķirsiet lappuses zibenīgā ātrumā!

 

Dūle, Viesturs. 11 likumi: kā atrast savu aizraušanos. Ikvienā no mums ir liels potenciāls. To atslēga ir prasme, ko varam iemācīties un no kā gūt milzīgu prieku. Psiholoģija. Rīga: 11 humans, 2021.

Pieejams: JPB.

Zuarguss (agrāk pazīstams kā Viesturs Dūle) grāmatā aprakstījis gan praktiskas metodes, kas palīdzēs lasītājam patstāvīgi "uztaustīt" savu īsto darbu, gan arī padalījies ar savu un citu cilvēku dzīves stāstiem par viņu meklējumiem un atradumiem darba jomā. Grāmatas autoram ir bijis visai raibs dzīves gājums - no slavenības un mediju meistara Latvijā līdz dīvainim, kurš nomainījis vārdu, profesiju un sācis jaunu dzīves posmu. Šajā grāmatā nebūs par Zuargusa Āzijas ceļojumiem vai jogas praksēm dziļi Himalajos, bet gan par to, - kas viņam pašam un daudziem viņa mācību kursu apmeklētājiem ir palīdzējis saprast dzīves aicinājumu un patieso aizraušanos. Grāmata būs noderīga ikvienam, kurš stāv darba maiņas, jauna darba vai profesijas izvēles krustcelēs.

 

Gailīte, Skaidrīte. Alīna: likteņa celtā un likteņa gremdētā. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB.
Kaut Alīna nāca pasaulē nabadzīgā ģimenē, tomēr viņai netrūka ne ārējās pievilcības, ne talanta, ne uzņēmības, lai kļūtu laimīga. Kāpēc tā nenotika? Kādā latviešu dainā skan lūgums: „Ej, Laimiņa, tu pa priekšu, es tavās pēdiņās”... varbūt Alīna sava avantūristiskā rakstura dēļ neaizgāja pa to celiņu, kur viņai būtu vēlējusi iet Laimes māte. Protams, sava loma bija arī laikmeta nežēlīgumam un nelaimīgai apstākļu sakritībai. Ja saka: dzīvē tā nemēdz būt, tā raksta tikai romānos, – tad neticiet, jo Alīnas dzīve apliecina pilnīgi pretējo.

 

Grādnere, Gizela Natālija. Tantes ar klikšķiem Baltiešu stāsti. Humora pilns skatījums uz 20. gadsimta sākuma sadzīvi. Vācu stāsti. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Grāmatas teksts aizrauj jau ar pirmajām lappusēm, jo tā ir uzrakstīta spilgtu bērnības atmiņu vēstījuma stilā, piepildīta ar lielu daudzumu meistarīgu dialogu un acīgas pusaugu meitenes vērojumiem un “prātojumiem” par, viņasprāt, vairāku pieaugušo ģimenes locekļu un draugu loka pārstāvju dīvaino uzvedību, valodu vai rīcību.

 

Grunte, Jānis. Latvijas Neatkarības karš. Spēle. Rīga: Brain Games, 2021. 1 spēle: 1 spēles laukums, kārtis, metamie kauliņi, figūras + teksta pielikums.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Spēles pamatā ir Latvijas Neatkarības kara notikumi, un tā sastāv no trim dažādiem scenārijiem, kuri ataino kādu no Latvijas Neatkarības kara posmiem. Katrā no spēles scenārijiem spēlētāji, kopīgi sadarbojoties, rekrutēs kaujas vienības, maršēs tās cīņā pret ienaidnieku, ārstēs ievainotos un sekos līdzi tam, lai karaspēks būtu pietiekami apgādāts. Cīņās uzvarēt palīdzēs kārtis ar vēsturiskām personībām. Balstoties uz vēstures notikumiem, spēlē nenovērtējams palīgs būs Latvijas sabiedrotie — Igaunijas un Polijas bruņotie spēki. Tāpat galda spēle parāda Neatkarības kara sarežģītību: ja vienā brīdī Latvijas armija cīnās kopā ar vācu armijas vienībām kā sabiedrotajiem, tad jau pēc neilga laika nākas doties kaujās pret tām. 

 

Ģenerālis Kārlis Goppers. 140 viņa laikabiedru stāsti ap septiņiem ugunskuriem. Grāmatizdevēja Miķeļa Goppera pēdējā grāmata 21. gadsimta redakcijā ar pielikumiem Stokholma-Rīga: Zelta ābele, 2022. 

Pieejams: JPB. 
Šis atmiņu un rakstu krājums ir izlase no materiāliem mana nelaiķa tēva ģenerāļa Kārļa Goppera biogrāfijai. Kas to uzrakstīs un kad tas notiks, nezinu, tāpēc man radās doma pasniegt šo izlasi stāstu veidā pie skautu ugunskura. Ap to tad ir sapulcināti gan vēl dzīvie, gan arī veļu valstī jau pārcēlušies stāstītāji.

 

Īvāns, Dainis. Silva Linarte 21. gadsimta ainavā. Latviešu glezniecība. Daugavpils: Daugavpils pilsētas pašvaldības iestāde "Vienības nams", [2021?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mūsdienu Latgales mākslinieku vidū paliekoša vieta ir Silvai Linartei – vienai no izcilākajām 20. un 21. gadsimta Daugavpils un Latgales gleznotājām. Lakoniskajā, šķietami trauslajā glezniecības manierē radītās dabas ainavas, atmiņu fragmenti vai mākslinieciski vēstījumi atklāj mākslinieces niansēto pasaules uztveri. Gan mākslinieces radošais veikums, gan ar to nesaraujami saistītais dzīvesstāsts ir būtiska Latvijas kultūrvēstures daļa, un tā ir iemūžināta šajā grāmatā.

 

Jaunzems, Valdemārs. Gut, gut, Valdemār! Karikatūras. Rīga: Avots, [2022?]. 

Pieejams: JPB.

 

Jēruma, Inga. Ar teātri šūpulī. "Teātris - tā ir mana laimīgā zeme." Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Pazīstamās žurnālistes un rakstnieces I. Jērumas lielā mīlestība ir teātris. 2019. gadā publicētais darbs "Teātra bērni " ir grāmata, kurā vēstīts par tiem teātra darbinieku bērniem, kas izvēlējušies citu dzīves ceļu nekā vecāki. "Ar teātri šūpulī" ir vēl viena I. Jērumas grāmata par puišiem un meitenēm, kuru vecāki ir dažādu profesiju teātra mākslinieki. Atšķirībā no pirmās grāmatas varoņiem viņos vecāku iesētā sēkla atradusi auglīgu augsni un teātris kļuvis arī par viņu mīlestību. Tie ir stāsti par to, ko nozīmē augt sabiedrībā pazīstamu cilvēku ģimenē, kas ir tas spēks, kurš jaunos cilvēkus pastumj mākslas virzienā, kurš audzina viņu intelektu un māksliniecisko izjūtu, kā arī vēlēšanos pašiem darboties šajā nozarē. Tās ir pārdomas par mākslas nozīmi cilvēku dzīvē un teātra izrāžu kvalitāti raksturojošām pazīmēm.

 

Kivirehks, Andruss. Vīrs, kas zināja čūskuvārdus. Igauņu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Lēmets uzaudzis starp meža ļaudīm, kas vēl atminas laikus, kad igauņi bijuši vareni un pārtikuši un Ziemeļu Rupucis tos sargājis no visiem ienaidniekiem.Taču pasaule mainās, un līdz ar to arī cilvēku vērtības.

 

Kīzs, Daniels. Puķes Aldžernonam. Amerikāņu fantastikas romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Čārlijs Gordons pošas ceļā, kuru vēl neviens nav gājis. Viņa IQ kopš dzimšanas ir ļoti zems, tādēļ viņš ir ideāls materiāls eksperimentālai ķirurģiskai operācijai, ar kuras palīdzību zinātnieki cer attīstīt viņa prāta spējas. Šī metode jau ar spožiem panākumiem pārbaudīta eksperimentā ar laboratorijas peli, vārdā Aldžernons. Operācija ir veiksmīga, un jau drīz Čārlijs prāta spēju ziņā pārspēj ārstus, kuri nodrošinājuši viņam šo metamorfozi. Viss liek domāt, ka šis eksperiments nozīmē grandiozu revolūciju zinātnē - taču Aldžernons pēkšņi sāk regresēt. Vai tas pats notiks ar Čārliju? Romāns - prestižo "Hugo un Nebula" balvu laureāts.

 

Koroševskis, Arnis. Lielais noliedzējs. Monogrāfija. (Es esmu... Andrejs Upīts). Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Andrejs Upīts ir viens no ražīgākajiem un arīdzan nozīmīgākajiem latviešu rakstniekiem. Tomēr mūsdienās tiek pieminēti tikai daži populārākie darbi. Upīša talants bija dzīvs, kamēr tam bija ļauts brīvi nostāties "pret". Laikā, kad visi "par" un "pret bija nolikti priekšā, rakstnieks pārvērtās "ar rūgtu žulti iebalzamētā literatūras mūmijā", ko apstrīdēt nedrīkstēja. Viņa dzīves traģēdija bija stūrgalvīgajā vēlmē būt par sociālu (un vēlāk - sociālistisku) rakstnieku, un varbūt tieši tāpēc pēdējām paaudzēm ir visai vāja nojausma par A. Upīša ieguldījumu latviešu literatūrā.

 

Krēsliņš, Žigimants. Fēru salas un Islande pāris mēnešos. Ceļojumu apraksti. [Daugmales pagasts]: Domu Pērles, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Brauciens ar savu transportu, nakšņošana tur, kur to īsti nevar darīt, mazgāšanās aukstā ūdenī, prāmji, kalni, ūdenskritumi un nebeidzami piedzīvojumi. Ceļā sastaptie cilvēki, pārpratumi, smiekli, sajūsma, pārdomas un smalkais humors pavadīs jūs arī šajā grāmatā. Ja ir pasaulē vietas, kuras pazīstu gandrīz pilnībā, tad Islande un Fēras ir tajā sarakstā. Divi mēneši ļāva iepazīt šo neaprakstāmi skaisto pasaules nostūri arī no skatu punkta, kas parasti nav iespējams. Ceru, ka šī grāmata iedvesmos arī jūs apdomāt iespēju doties kādā ceļojumā. Un tam pat nav jābūt tik trakam kā manam.

 

Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata. Rīga: Zinātne, [2021].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Latvijas kultūras mantojuma nozīmīgu daļu veido arheoloģiskais mantojums, kas sastāv no vēstures materiālajām liecībām - senajām apmetnēm, pilskalniem, kapulaukiem, kulta vietām, pilīm, senpilsētām ar visiem tur esošajiem atradumiem. Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata paredzēta kā koncentrēts izziņas avots par Latvijas arheoloģiju un vēsturi. Grāmatas rakstīšanā piedalījās gandrīz visi šodien aktīvi strādājošie arheologi, kā arī citu nozaru speciālisti, pavisam 48 autori.

 

Līsmans, Konrāds Pauls. Izglītība kā provokācija. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izglītība ir viens no modernās kultūras atslēgas vārdiem, kas nepazūd no pasaules, Eiropas un Latvijas mediju slejām un publisku diskusiju tribīnēm, par izglītību runā visi – politiķi, uzņēmēji, izglītības nozares darbinieki, pedagogi un studenti, skolēnu un bērnudārznieku vecāki. Taču ko šis jēdziens īsti nozīmēs Ko mēs sagaidām no izglītības, kādas cerības ar to saistāmf Šodien izglītība ir provokācija – tā apgalvo austriešu filozofs un esejists Konrāds Pauls Līsmans. Šajā grāmatā apkopotas viņa aptuveni 15 gadu ilgās pārdomas par izglītības jautājumiem un problēmām Eiropā. Līsmans analizē izglītības izmaiņas vienotajā Eiropas telpā kopš Boloņas procesa sākuma, atklājot ne tikai mūsdienu izglītības problēmas, bet arī visas modernās sabiedrības iekšējās pretrunas un nākotnes scenārijus.

 

Mežavilka, Rūta. Tālāk. Latviešu dzeja 2010-2022. Rīga: Neputns, 2022. 

Pieejams: JPB.

 

 

 

Munkevica, Signe. Signe, bezizejas nav! Latviešu romāns. [Ķekavas novads]: [Signe Munkevica], 2022.

Pieejams: JPB.

Katrs mēs pieredzam kādu traumu, sarežģījumus, grūtības. Es ļoti ceru, ka šī grāmata nebūs sanākusi kā slimības vēsture. Drīzāk kā vēstule, kurā ir kaut nedaudz iedvesmas doties arvien uz priekšu. Lai tie nebūtu vien tukši, bezdvēseliski teikumi, visu esmu pastāstījusi caur savu visintīmāko pieredzi, par kuru reti kurš nojauš. Vēl arvien nezinu, vai tā vajadzēja vai ne. Ja vārdi atnāca un piepildīja lapu pēc lapas, varbūt kāds cilvēks šo grāmatu gaida. Vismaz es pati kopš pirmajiem čukstiem par šādas grāmatas vajadzību jau pirms desmit gadiem esmu piedzīvojusi lielu izaugsmi.

 

Obama, Baraks. Apsolītā zeme. Biogrāfija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB.

B. Obama iedvesmoja noticēt demokrātijas spēkam - bijušā ASV prezidenta saistošs un dziļi personisks stāstījums par to, kā top vēsture. Savas prezidentūras memuāru pirmajā grāmatā B. Obama iezīmē neticamo ceļu, kas aizrautīgam, ideālu pārņemtam melnādainajam jauneklim ļāva kļūt par Amerikas Savienoto Valstu 44. prezidentu. Pārsteidzoši personiski viņš apraksta savu politisko gājumu un vēsturiskās prezidentūras pirmo termiņu, kurā nav trūcis dramatisku notikumu. Obamas stāstījums par amatā pavadīto laiku ne vien unikālā veidā parāda ASV prezidenta varas plašumu un ierobežotību, bet arī sniedz ieskatu amerikāņu politikā un starptautiskajā diplomātijā. Lasītājs ir viņam līdzās Ovālajā kabinetā, Baltā nama Situāciju telpā, Maskavā, Kairā, Pekinā un citur.

 

Olupe, Edīte. Vēju grāmata. Par vēju dabā un cilvēka dzīvē. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.
Kopš bērnības mani ir fascinējis vējš,” saka “Vēju grāmatas” autore Edīte Olupe. “Apjausma par bagāto un tēlaino vēja manifestāciju folklorā atnāca vēlāk (.). Un tikai pēc daudziem gadiem vējš atgriezās pie manis līdz ar iemīlēšanos vējdzirnavās.” Vairāku gadu garumā E. Olupe ir veikusi apjomīgu tematisku pētījumu par, iespējams, pašu neizbēgamāko un varenāko dabas fenomenu uz Zemeslodes – vēju. Tādējādi ir radies gluži enciklopēdiska rakstura bagātīgi un arī poētiski ilustrēts izdevums, kurā saistošā veidā un lieliskā valodā vējš aplūkots no visdažādāko jomu skatpunktiem. Grāmatā pārstāvēta gan meteoroloģija, gan folklora, gan daba, gan kuģniecības vēsture, gan sports, gan Latvijas industriālās kultūras mantojums. Bet tas nebūt nav viss. Tā kā grāmatā apkopots apbrīnojami mērķtiecīgi blīvs faktu materiāls, tā ir īsts kārums erudītiem, skolēniem un skolotājiem – ikvienam, kas interesējas par dabu, tās korelāciju ar cilvēku ikdienu un Latvijas kultūrvēstures savdabību.

 

Pārgājienu takas. Upju, ezeru, jūras krasti ; meži, purvi un pilsētas. (Padomsrokā; 5 (328)). Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.
Ejam mežos; Ejam purvos; Jūra un piekraste; Ezeri; Upes un ūdenskritumi; Senlejas un pilskalni; Kangari, vigas un piejūras pļavas; Smilšu klintis un alas; izgriez un krāj.

 

Pāvulīte, Aina. Kā dzeņa vēders. Aina un Katrīna. Stāsti. Ironeskas. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Aina Pāvulīte (Aina) lielāko daļu sava aktīvā pensijas pelnīšanas laika bijusi žurnāliste, rakstījusi arī dzeju un prozu. Katrīnas vārdu (Katrīna Bozis) viņa aizņēmās no vecmāmiņas, nīcenieces. Katrīna rakstīja humoreskas humora un satīras žurnālam “Dadzis”. Nu viņas abas — vienos vākos.

 

Plaudis, Jānis Arvīds. Jūras krastā. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2022. 

Pieejams: JPB.
Būtībā šī ir atmiņu grāmata, kaut gan mīlestība un daba, kurām tā veltīta, ir mūžīgas. Krājumā lasāmi padomju laikā publicēti un nepublicēti mūzas bērni. Es nevēlos, lai gadu desmitos tie izgaistu aizmirstībā. Kā arī paši jaunākie, pēdējos gados vai dienās dzimušie. “Jūras krastā” — mans piektais dzejas krājums. Rakstīts dvēseles atklātībā. Bija laiks, kad dzejas patiesība bija nevis upes plūdums, bet strautiņš ar slūžām. Būsim laimīgi, ka dzīvojam citā laikā. Līdz šim esmu rakstījis vairāk par sevi. Mūža nākamā pusē — vairāk par citiem. Viss ir viens.

 

Rajecka, Olga. Olga Rajecka. 50 populārākās dziesmas. Notis, akordi, dziesmu teksti. Rīga: MicRec, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmatu sērijā "Latviešu mūzikas populārākās dziesmas" līdz šim tika izdoti pazīstamu latviešu komponistu skaņdarbu apkopojumi. Taču, kas gan būtu dziesmas, ja nebūtu izpildītāju, kas tās padara dzīvas un atpazīstamas daudziem – klausāmas un līdzi dziedamas. Olga Rajecka jeb Oldzīte, kā viņu mīļi dēvē skatuves kolēģi, par savām ir padarījusi daudzu komponistu skaistākās melodijas. Šīs ir Olgas dziesmas un vienlaicīgi arī mūsu visu dziesmas – mīļas, drosmīgas, iedvesmojošas, aizraujošas un sirsnīgas.

 

Remess, Andžils. Kur dvēsele cēlās spārnos. Bohēma Liepājas krogos. Latviešu biogrāfiskā proza. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB.

Maltīšu un dzērienu piedāvātavas allaž bijušas aicinošas. Ne tikai ieturēties, bet arīdzan mundrināties. Andžils Remess, būdams radošs praktiķis Liepājas cienātavās un ''Vāgūzī'', aino gan pētniecisku atskatu gan tēlaini uzbur līdzgaitās piedzīvoto. Vēstījums ir autora aicinājums lasītājiem saskandināt un pabūt kopā brīvestīgākās izpausmēs.

 

Ruduša, Rita. Latvijas mediju arheoloģija. Plašsaziņas līdzekļi. Rīga: Ascendum, 2022.

Pieejams: JPB.

Šis tiek saukts par viltus ziņu un pēcpatiesības laikmetu. Sociālie mediji daudziem kļuvuši par alternatīvu tradicionālajiem medijiem, un pētnieki brīdina par nopietniem draudiem demokrātijai. Iespējams, brīvā prese ir svarīgāka nekā jebkad – cik stiprs ir tās pamats? Šajā grāmatā 6 rakstu un sarunu cikla tuvplānā aplūkota brīvās preses atdzimšana un nostiprināšanās Latvijā no astoņdesmito gadu beigām līdz mūsdienām.

 

Ruks, Māris. Piebūrums-19. Intīmi. Globāli. Nāvējoši. Socioloģija. Rīga: Antava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Kā aizsargāt savu likteni, pilnvērtīgu dzīvi, veselību un mīlestībua Kad pienāk tas laiks, kad jāizšķiras, kam ticēt un kā rīkoties+ Tik daudz bijis apmānīto vai vienaldzīgo un tumšiem spēkiem kalpojošo… Kā piebūrums no intīma var kļūt globālsn Pārāk ilgi tas jau turpinājās slepeni, lēni, iznīcinoši, bet jebkura piebūruma laiks ir ierobežots. Viss reiz nāk atklātībā un izgaismots ļaunums zaudē spēku. Patiesos notikumos un faktos balstīta, aktuāla un svarīga grāmata ar daudzām ilustrācijām un cilvēku pieredzi.

 

Segliņš, Valdis. Orākuli antīkajā pasaulē. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2022.

Pieejams: JPB.

Monogrāfija veltīta pareģošanas jeb orākulu praksei antīkajā pasaulē. Darbā sistemātiski apskatītas ziņas un teksti galvenokārt par Vidusjūras reģiona senajām kultūrām raksturīgo pareģošanas praksi. Starp šiem antīkās pasaules pareģiem plašāk zināmais Delfu orākuls par tādu kļūst, pateicoties sava laika izklaides industrijas attīstībai politiskās ietekmes kāpumos un kritumos. Apskatīti seno pareģu darba daudzveidīgie paņēmieni, kā arī to vienkāršošanās līdz profesijas izzušanai. 

 

Seile, Arta. Kaķi un es. Jeb ko sagaidīt no kopdzīves ar kaķiem. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Katram skaidrs, ka mēs, cilvēki, esam radīti kaķu dēļ. Aprūpēt kaķus - tā ir mūsu eksistences augstākā jēga. Jebkurš priekšmets, ko iegādājamies, ir paredzēts kaķu izklaidei: vai tas būtu dators vai mežģīņu aizkari, vai puķupods ar gumijkoku. Ikviena mēbele ir domāta kaķu ērtībai. Mēs dzīvojam pie kaķiem, nevis viņi - pie mums. Kāpēc mēs ļaujamies šādai pasaules kārtībai? Jo uz planētas nav neviena valdzinošāka, mīļāka un amizantāka radījuma par kaķi.

 

Šarma, Ručīrs. 10 noteikumi veiksmīgām valstīm. Ekonomika. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB.

“Desmit noteikumi veiksmīgām valstīm” ir modinātājzvans ekonomistiem, kas nespēja paredzēt nevienu no nesenajām krīzēm, tostarp arī 2008. gada kataklizmu. Šī grāmata sniedz novatoriskas atziņas par veiksmīgu valstu politiskajiem, ekonomiskajiem un sociālajiem ieradumiem.

 

Šļūka, Gatis. Karikatūras 3. Rīga: Latvijas Mediji, [2022].

Pieejams: JPB.

Gatis Šļūka ir viens no zināmākajiem latviešu karikatūristiem. Gata karikatūras vienmēr ir asprātīgi vērojumi par aktuālo Latvijā - par politiku, sadzīvi un mums pašiem. Karikatūra var būt kā joks un arī kā palīgā sauciens. Tā var izcelt problēmu un dažreiz arī piedāvāt risinājumu. Un tā var būt kā jautājums un dažkārt arī atbilde.

 

Viegliņa-Valliete, Gina. Fantastiskā vēsture. Stāsts par hiperboriešiem, ārijiem, indoeiropiešiem un baltiem. Kultūras vēsture. Rīga: Jumava, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatā “Fantastiskā vēsture” autore apraksta augsti attīstīto civilizāciju Hiporboreju no sākuma līdz galam, izsekojot cilvēku garajam ceļam gar Urālu kalniem, pāri Himalajiem, pa Indu un Gangu. Autore, izmantojot ­folkloru, raksta par jaunu kultūru: indoeiropiešu — hetu, grieķu, baltu — rašanos.

 

Zebris, Osvalds. Mežakaija. Latviešu romāns. (Es esmu... Gunars Janovskis). Rīga: Dienas Grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Autors ieved mūs ietilpīgu simbolu un tipāžu pasaulē, kur literatūra ir pati dzīve un otrādi. Vēstījums skan rakstnieka Gunara Janovska balsī, un vienīgais, kas tajā jūtams no Osvalda Zebra, ir plašāka perspektīva, sava veida nojausmas par to, kas būs tālāk. G. Janovska teksti ir gandrīz zudušās, nokautās Latvijas pieminēšana. Rakstīti cerībā, ka brīnums notiks, ka viņa atkal elpos. Nozīmīgākais, paliekošākais viņa devums ir tāds vēsturisko notikumu atgādinājums, kas nevis vispārina, bet konkrēti un tieši parāda, kā idejas un ideoloģijas samin cilvēku dzīves.

 

Zigmunde, Alīda. Trīs pirmie poļu tautības Latvijas olimpieši (1924-1928). Pierwsi trzej olimpijczycy polskiego pochodzenia na Łotwie (1924-1928). Sporta vēsture. [Rīga]: Polijas Republikas vēstniecība Rīgā; Latvijas Olimpiskā komiteja, 2019.

Pieejams: JPB.

A. Zigmundes grāmata ir pētījums par trim pirmajiem poļu tautības Latvijas Republikas olimpiešiem, kuri piedalījās olimpiskajās spēlēs 1924. un 1928. gadā. Tā atspoguļo vieglatlētu Artura Gedvillo un Staņislava Petkēviča, un futbolista Česlava Stančika dzīves un darba gaitas, sasniegumus sportā. Izdevums adresēts plašam lasītāju lokam, kas interesējas par sporta vēsturi un poļu darbību Latvijā.

 

The Impossible Resistence: Latvia Between Two Totalitarian Regimes 1940-1991. 29. sējums. Latvijas vēsture. Rīga: Zinātne, 2021.
 Pieejams: JPB.
The Impossible Resistance: Latvia Between Two Totalitarian Regimes 1940–1991: editorial introduction/ Valters Nollendorfs, Valters Ščerbinskis. Collaboration and Resistance: Definitions, Classification and Their Application in Research on the Soviet and Nazi Occupations in Latvia/ Daina Bleiere. SOVIET–GERMAN–SOVIET OCCUPATIONS 1940–1945. Non-Violent Resistance to the Soviet Occupation Regime in Latvia in 1940–1941 and 1944–1953/ Jānis Viļums. Latvian National Partisans in the Summer of 1941: The Example of the Battle of Limbaži/ Jānis Tomaševskis. Rescue and Resistance: Solidarity and Aid for Persecuted Jews in Nazi-Occupied Latvia 1941–1945/ Katrin Reichelt. Planned and Attempted Military Resistance: The Latvian Central Council and General Kurelis Group 1943–1945/ Uldis Neiburgs. The Latvian Armed Resistance Movements Against the Soviet Occupation 1944–1957/ Zigmārs Turčinskis. SOVIET OCCUPATION 1945–1991. Resistance, Collaboration, Adaption in Soviet Context/ Geoffrey Swain. Internationalism and Soviet Ethnic Policy: The Retention of Ethnic Characteristics as a Form of Resistance in Post-World War II Occupied Latvia/ Ilze Boldāne-Zeļenkova. Collaborators or Dissidents? Resistance and Collusion Among the Latvian National Communists/ Michael Loader. The Social Context of Expressions of Anti-Soviet Activity in Occupied Latvia in the 1960s–1980s/ Mārtiņš Mintaurs. Expressions of Conformism and Adaptation Among Creative Intellectuals in Occupied Latvia in the 1960s–1980s/ Eva Eglāja-Kristsone. The Resistance Movement and Dissidents in Occupied Latvia in the 1960s–1980s/ Gints Zelmenis.

 

Karnups, Viesturs Pauls. The Little Country that Could. Latvian Economic Relations and Foreign Trade with Various Countries in the Interwar Period. Tirdzniecība. Riga: University of Latvia Press, 2022.

Pieejams: JPB.

Grāmata par Latvijas ekonomiskajām attiecībām ar dažādām valstīm pasaulē. Autors analizē Latvijas starpkara ekonomiskās attiecības ar mazāk pētītām valstīm Latvijas ekonomiskajā historiogrāfijā. Ierasti pētniecība koncentrējusies uz Vāciju un Lielbritāniju. Šajā grāmatā tiek apskatītas Latvijas ekonomiskās attiecības ar tādām valstīm kā Japāna, ASV, Austrālija, Polija, Somija, Indija, Turcija. Grāmatā apskatīti arī tādi vispārēji aspekti Latvijas starpkara ekonomikā kā, piemēram, lata devalvācija 1936. gadā un tā efekts uz ārējo tirdzniecību.

 

Lyons, Noel. Voices on the Bridge. Balsis uz tilta. Glórtha ar an nDroichead. Dzeja. Cēsis: Sava grāmata, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Gan latviešu, gan citām diasporām ārzemēs Tilts ir būtisks simbols, kas vieno mājas ar mītnes zemi. Tilts ir vienojošais elements, kas garīgi saista cilvēkus savā starpā. Pilnais emociju spektrs - daudzveidīgās balsis uz tilta - veido mūsu attiecības, pārdzīvojumus un nākotni. Šajā krājumā, kurš ir trīs valodās, izgaismotas īru un latviešu kultūras vērtības. Ar dzejas palīdzību tiek mēģināts nojaukt sabiedrības stereotipu būvētās robežas. Visā pasaulē cilvēki jūt un pārdzīvo līdzīgi - smejas, raud, zaudē un iegūst, un pats galvenais - mīl. Dzejoļu autori arī: Jānis Peters, Guntars Račs, Gunārs Meijers, Ziedonis Purvs, Alfrēds Krūklis.

 

100 Polaków zasłużonych dla Łotwy. 100 Latvijai nozīmīgi poļi. 100 Poles Distinguished in Latvian History. Biogrāfijas. Warsaw: Fundacja Bałtycka, [2018].

Pieejams: JPB.

Grāmatā "100 Latvijai nozīmīgi poļi" ir vienreizējs izdevums, kurā apkopoti izcilu personību dzīvesgājumi, lai tie kalpotu par piemēru un iedvesmu mūsdienu un nākamajām paaudzēm. Izdevumā iekļauti rakstnieku un tulkotāju, diplomātu un militāro personu, žurnālistu, inženieru un zinātnieku, kultūras, izglītības un sabiedrisko darbinieku, garīdznieku, kā arī poļu mazākumtautības aktīvistu biogrāfijas. Izdevumā ietverts arī raksts par Polijas un Latvijas attiecību vēsturi. 

 

Stanton, Brandon. Humans. First edition. Fotogrāfija. New York: St. Martin's Press, 2020.

Pieejams: JPB.

"Brandon Stanton's new book, Humans ... shows us the world. Brandon Stanton created Humans of New York in 2010. What began as a photographic census of life in New York City, soon evolved into a storytelling phenomenon. A global audience of millions began following HONY daily. Over the next several years, Stanton broadened his lens to include people from across the world. Traveling to more than forty countries, he conducted interviews across continents, borders, and language barriers. Humans is the definitive catalogue of these travels. The faces and locations will vary from page to page, but the stories will feel deeply familiar. Told with candor and intimacy, Humans will resonate with readers across the globe-providing a portrait of our shared experience".


Jaunajiem lasītājiem

 

Bērziņa, Ingrīda. Omītes pasaciņas. Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Ezerrozes grāmatas, [2022?].

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

21 pasaciņa un daudz krāsainu ilustrāciju iepriecinās mazos lasītājus. Bitīšu pasaciņa, Zābaciņu pasaciņa, Gardumu pasaciņa, Nošu pasaciņa un daudzas citas. Grāmatā samērā lieli burti, tādēļ grāmatiņa būs piemērota arī mazajiem lasītājiem, kuri nesen iemācījušies lasīt.

 

Cabe, Dace. Burtiņi krāsu un ciparu zemē. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Burtiņi un cipariņi aicināt aicina mazo lasītāju aizraujošā ceļojumā! Asprātīgie dzejolīši atklāj burtiņu piedzīvojumus. Grāmatā teksts ar lieliem rakstītajiem burtiem, būs viegli lasīt tiem, kuri vēl mācās lasīt. 

 

Deja, Anna.  Fandoms. Angļu romāns jaunatnei. Rīga: Pētergailis, [2022?].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vijolīte, viņas draudzenes un četrpadsmitgadīgais brālis dodas uz komiksu saietu, nespēdami vien sagaidīt tikšanos ar iemīļoto aktieri, kurš tēlo galveno lomu "Karātavu dejā", filmā, kas uzņemta pēc pusaudžu iecienītās grāmatas ar tādu pašu nosaukumu. Ar aktieri viņi tiekas, bet dažu minūšu laikā viss pavēršas negaidītā virzienā. Jaunieši paši nesaprotamā veidā ir iekļuvuši sagrozītās pasaules lamatās. Galvenajā lomā nu ir jāiejūtas Vijolītei, bet vai viņa to spēs? Vai viņa īstenos scenāriju un atvedīs četrotni mājās? Dažkārt fantāzija un stāsti izvēršas pārlieku reāli. Arī tādi, kuru sākums meklējams gluži parastā skolas prezentācijā par mīļāko grāmatu. "Pēdējo reizi paraustu audumu un dodos uz klases priekšpusi. Pēkšņi jūtos pavisam sīka, itin kā klasesbiedri ar saviem skatieniem raidītu starus, no kuriem viss saraujas. Vijolīte samazinās. Tas liek man iesmieties, tagad izskatos ne vien nervoza, bet arī garīgi nestabila. Tompsones kundze aiz sava apskrāpētā galda smaida. – Nu, Vijolīt, pastāsti mums par savu mīļāko romānu, un tas ir...? – Sallijas Kingas "Karātavu deja", – atbildu. Puišu rinda aizmugurē nostenas. Tomēr vilšanās ir tikai tēlota. Vairāk nekā pirms gada pamanīju viņus pie kinoteātra pēc seansa tad, kad iznāca romāna filmas versija. Cik atminos, visiem viņiem bija aizdomīgi apsarkušas acis. Dziļi ievelku elpu un sāku runāt. – Reiz sensenos laikos dzīvoja rase, ko sauca par cilvēkiem. Cilvēki bija gudri un ambiciozi, un arī alkatīgi. Alkatība arvien pletās plašumā un skāra arī viņu apsēstību arā šī apsēstība radīja pirmo ģenētiski uzlabotu cilvēku vilni".

 

Dirgēla, Toms. Gustavs Salmiņš liek no augšas. Lietuviešu romāns jauniešiem. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Iepazīsties: GUSTAVS SALMIŅŠ. Viņš katru otro dienu staigā basām kājām, brokastīs ēd maizes šķēli ar desas fotogrāfiju un dzīvo kopā ar tēti, prusaku baru un žurku, kura regulāri sagrauž viņa mājasdarbus. Gustava lielākā kaislība ir basketbols, bet mīļākais basketbolists – Kristaps Bumbziņģis. Lai arī citi bērni Gustavu izsmej un skolas lielākais kauslis pat sola izrēķināties, zēns nepārstāj apmeklēt treniņus, jo viņam ir mērķis: pierādīt, ka arī viņš var lieliski spēlēt basketbolu. Kas notiek, ja pie tevis nokļūst NBA līgas basketbolista botas? Un tad, ja tu nepadodies un beidzot notici sev? Vai pretinieks vienmēr ir pelnījis tikt satriekts, un vai veca mīlestība nerūsē?

 

Draiskais kaķēns. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 
Atver šo burvīgo grāmatiņu un iepazīsties ar draisko kaķēnu Muri! Nospied pogu un esi gatavs superjautrai lasīšanai un ņaudēšanai.

 

Hansena, Sigri Agnēte. Tu redzēji? Norvēģu romāns jauniešiem. Rīga: liels un mazs, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmata par aktuālu tēmu - drošību internetā. Iespējams, ka spēcīgi izstāstīts un personisks stāsts spēj pusaudzim par to iemācīt daudz vairāk nekā sausi pasniegta informācija, piemēram, sociālo zinību stundā. Vienlaikus šis romāns ir apliecinājums tam, ka arī pēc piedzīvotiem satricinājumiem un nodevības ir iespējams dzīvot tālāk, ka tas nav pasaules gals.

 

Lī, Amanda. Jaunie piedzīvojumi Muminielejā. Angļu stāsti bērniem pēc Tūves Jānsones darbu motīviem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai atceries trollīti Muminu un viņa sirsnīgo ģimeni? Šajā grāmatiņā uzzināsi, kā viņi iepazinās ar neredzamo bērnu, kādus neparastus notikumus trollītis piedzīvoja pašā ziemas vidū un kā viņiem veicās, izmeklējot kādu mīklainu pazušanu. Kaut arī dzīve Muminielejā ir pilna pārsteigumu, Mumini pret visiem izturas laipni un katru situāciju allaž uztver filozofiski un labvēlīgi. 

 

Lukošus, Rebeka. Nepaklausīgais vectēvs. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Liels un mazs, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Grāmatas notikumi norisinās vienas dienas ietvaros - un tā ir svarīga diena grāmatas varoņa dzīvē, viņa 80 gadu dzimšanas diena. Bērniem raksturīgais sapnis - man paliks 18, kļūšu pilngadīgs, darīšu, ko gribēšu, man vairs nebūs jāklausa vecāki, šeit ar labsirdīgu ironiju pārcelts uz vecā vīra dzīvi. Viņš visu mūžu dzīvojis ''tā, kā vajag'' – tā, kā par pareizu uzskata citi, bērnībā vecāki, vēlāk - sieva, meitas, tagad - mazbērni, bijis paklausīgs. 

 

Lūsiņa, Signe. Senā Torņa noslēpums. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2022.

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Stāsta galvenie varoņi ir trīs vienpadsmitgadnieki, kuri dzīvo Jelgavā. Pavisam nejauši viņi, rokot sliekas copei, atrod senu lādīti, un ar to arī sākas visi notikumi. Izrādās, ka Hugo, Silvestrs un Alberts ir atraduši to, ko meklē pats Kurzemes hercogs, kurš jau simtiem gadu ir miris. Viens mīklains notikums pēc otra, tie mudina puikas ātrāk atrisināt šo noslēpumu, lai pārtrauktu mistisko notikumu sēriju. Iesaistot noslēpuma atklāšanā arī pieaugušos, mīkla tiek atminēta, vismaz viņiem tā šķiet, un ēnas vairs mākoņus viņu ceļā neaizsegs. 

 

Maksvīte, Vitalija. Bete un lidojošā dzimšanas dienas dāvana. Lietuviešu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2022.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Iepazīstieties ar Beti! Viņa nekad nenokar degunu. Pat savā dzimšanas dienā, kuru visi cenšas sabojāt: Bete nesaņem ilgi gaidīto dāvanu, viņai uzklūp nejaukā kaimiņiene, bet mamma aizliedz svētku pusdienas! Dzimšanas dienu izglābj dāvana, kas pati atlido pie Betes. Un tā nav parasta dāvana, bet lielā nelaimē iekļuvusi dāvana, kurai vajag palīdzību! Bete nekad neatstāj draugus nelaimē, top viltīgs glābšanas plāns. Jo tur, kur ir briesmas, tur ir arī Bete!

 

Mēs svinam dzimšanas dienu. Cietlapu grāmata bērniem no 2 līdz 4 gadiem. Rīga: Madris, [2022?]. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?. Juniors).

Pieejams: BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata ar daudziem atveramiem atlokiem no sērijas Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? (Juniors 2-4 gadi). Šajā grāmata bērni uzzinās, kāpēc mēs svinam dzimšanas dienu, kas šajā dienā ir īpašs un kā var iepriecināt draugus. 

 

Mini nu, mini! Mīklas. Spēle. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis".

Mīklu spēli var spēlēt gan vienatnē, gan ģimenes un draugu lokā, gan kopā ar klasesbiedriem. Mīklu temati: Ēkas un pagalms • Ceļš un satiksme • Dabas objekti un parādības • Dzīvnieki • Augi un sēnes.

Komplektā ir 56 kartītes ar latviešu tautas mīklām un to atminējumiem. Katras kartītes vienā pusē ir mīklas teksts, bet otrā – atminējums un izteiksmīga ilustrācija.

 

Nerātnais kucēns. Cietlapu grāmata bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, [2022]. 

Pieejams: BJB "Zinītis".
Atver šo burvīgo grāmatiņu un iepazīsties ar nerātno kucēnu un viņa draugiem! Nospied pogu un esi gatavs superjautrai lasīšanai un riešanai.

 

Palīdzēt, dalīties un sadzīvot ar citiem. Cietlapu grāmata bērniem no 2 līdz 4 gadiem. Rīga: Madris, [2022?]. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? Juniors). 

 Pieejams: BJB "Zinītis".

Šajā grāmata bērni uzzinās kā sadzīvot citam ar citu, kāpēc vajadzīgi noteikumi, ar ko ir jādalās, kā var vienoties un kas nav pareizi. Stabili un ērti atloki rotaļīgi sniegs zināšanas.

 

Parra, Marija. Glimmerdāles Tonje. Norvēģu stāsti bērniem. [Rīga]: liels un mazs, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Grāmatas galvenā varone ir Tonje, zemnieku saimniecības iemītniece, kas draugos ar aitām, kazām un pieradinātu kaiju, vienīgais bērns nomaļajā, skaistajā Glimmerdāles ielejā. Tonjes moto, kas pārņemts no viņas tantēm – brašām slēpotājām, ir “ātrums un pašpārliecība”. Viņai patīk traukties no pakalniem ar slēpēm vai ragavām, dziedot pilnā rīklē, jo tad ir mazāk bail. Viņa ik dienu tiekas ar Gunvalu, kuram ir 74 gadi un kurš ir viņas kaimiņš, krusttēvs un labākais draugs, spēlē vijoli un ir lielisks pavārs. Viņam ir arī galdnieka darbnīca, kurā viņi meistaro kopā ar Tonji. Tomēr meitenei ļoti pietrūkst citu bērnu draudzības. Tonjei, kas vienmēr ir gatava riskēt un rīkoties, izdodas atrisināt ļoti grūtus savas un pieaugušo dzīves samežģījumus: viņa sadraudzējas ar sākotnēji visai agresīvu zēnu, kuru pametis tēvs, būvē jaunas attiecības starp veco Gunvalu un viņa pieaugušo meitu, kuri nav satikušies 30 gadus, panāk, lai Glimmerdāles kempingā tiktu atļauts apmesties ģimenēm ar bērniem. Tonje nebaidās smagos brīžos uzdot nepatīkamus, bet svarīgus jautājumus. Viņa arī atgādina Gunvalam pašu svarīgāko – ka pieaugušo izraisītos samežģījumos nekad nedrīkst vainot bērnu. Pateicoties Tonjes drosmei neklusēt un runāt to, ko liek sirds, Glimmerdālē atkal skan smiekli un vijole.

 

Posterte, Petra. gads, kad ieradās bites. Vācu romāns bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kad Jozefīne Bruknere, saukta par Joziju, no vectētiņa manto bišu saimi, viņai ir divpadsmit gadu. Viņa dzīvo pilsētā un par bitēm neko daudz nezina. Kāpēc opis savas bites uzticējis tieši viņai? Ko ar tām iesākt? Ar vectēva draudzenes dravnieces Almas palīdzību meitene pamazām iepazīst šos apbrīnojamos, rosīgos kukainīšus. Izrādās, ka to dzīve ir aizraujoša un noslēpumaina. Tomēr, kad Jozija tiek sadzelta un bišu spieta dēļ nākas izsaukt pat ugunsdzēsējus, mammas pacietība ir galā – bites ir jāved prom! Jozija nolemj nepadoties un uzsāk cīņu par savām bitēm.

 

Rungulis, Māris. Olu skola. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2022. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Vai gribi zināt, kuri mazuļi izšķiļas no olām? Vai gribi zināt, kurā zemes malā olas dēj Pīļknābis? Un ko olu skolā meklē Cauna? Nu, redz! Tik daudz jautājumu, ka jādodas uz „Olu skolu”. Ver grāmatiņu vaļā, izlasi un apskaties!”

 

Tehnika lauku sētā. Cietlapu grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. Rīga: Madris, [2022?]. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?).

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izzinoša grāmata bērniem no 4 līdz 7 gadiem. Tā ietver atbildes uz jautājumiem par to, kas redzams visapkārt. Stabili un ērti atloki rotaļīgi sniedz zināšanas, detalizēti attēli rada atklājumu prieku, viegli uztverams teksts lasīšanai un priekšā lasīšanai.

 

Veinholda, Angela. Iepazīstam kukaiņus. Izzinoša grāmata bērniem. Rīga: Madris, 2022. (Kādēļ? Kāpēc? Kā tā?).

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Grāmata sniegs atbildes uz visdažādākajiem bērnu jautājumiem - Kas ir kukainis? Kā veidojas tauriņi? Kāpēc kukaiņi ir tik svarīgi? Kas ir kaitēkļi? Detalizēti attēli sniegs zināšanas un radīs atklājuma prieku.

 

Žavo, Amēlija. Mana negantā diena. Beļģu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2022.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lielie saka, ka negantie vilki dzīvo tikai pasakās. Tā nav tiesa. Vilki ir arī manā skolā. Tie uzglūn, apsaukā un dara pāri. Vai arī man jākļūst par negantu vilku?


Araki, Hirohiko. Jojo's Bizarre Adventure. Golden Wind. Volume 1.; part 5. Komiksi manga. san Francisco: Viz media, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".  

Golden Wind is here! The highly-acclaimed fifth arc of Hirohiko Araki’s JoJo’s Bizarre Adventure shifts the action from Japan to Italy, as Koichi Hirose heads to Europe to find an aspiring gangster named Giorno Giovanna, the secret son of Dio Brando, scourge of the Joestar family. Organized crime meets family drama and unbelievable enemy Stands in JoJo’s Bizarre Adventure.


Chugong. Solo Leveling. 1. Komiksi manga. New York: Yen Press, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis".  
Known as the the Weakest Hunter of All Mankind, E-rank hunter Jinwoo Sung's contribution to raids amounts to trying not to get killed. Unfortunately, between his mother's hospital bills, his sister's tuition, and his own lack of job prospects, he has no choice but to continue to put his life on the line. So when an opportunity arises for a bigger payout, he takes it…only to come face-to-face with a being whose power outranks anything he's ever seen! With the party leader missing an arm and the only healer a quivering mess, can Jinwoo some­how find them a way out?

 

Chugong. Solo Leveling. 2. Komiksi manga. New York: Yen Press, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis".   
Ever since he woke up in the hospital, Jinwoo’s been thrown into a world of cryptic messages, daily quests, and strange dungeons overflowing with creatures he’s never even heard of. As he tests out his new abilities, it starts to sink in that he is no longer the Weakest Hunter of All Mankind. Maybe he can finally attain what he’s always wanted—enough power to protect himself—but a run-in with an unexpected foe forces Jinwoo to consider just how far he’s willing to go to obtain it!

 

Chugong. Solo Leveling. 3. Komiksi manga. New York: Yen Press, 2021. 
Pieejams: BJB "Zinītis".  
Thus far, Jinwoo has managed to keep his rapid evolution hidden from his fellow hunters. When he arrives at his latest assignment, though, he is greeted by a group of familiar faces—Joohee, Mr. Song, and the other survivors of the double dungeon are gathered for the raid, and his comrades can’t help but notice Jinwoo’s drastic change in stature! Jinwoo intends to act the weakling he was before, but when their party is joined by a group of criminals and their association minder, Jinwoo may have no choice but to push his newly acquired skills to the limit if he and his friends want to get out alive!

 

Kizuka, Nero. The Hero Laughs While Walking the Path of Vengeance a Second Time. Komiksi manga. New York: Yen Press, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 
Revenge. But a single word defines Kaito Ukei’s second chance at life. After being mercilessly betrayed and murdered by his so-called comrades, he goes back in time to the day he met the princess who ultimately double-crossed him. But killing her isn’t enough—he wants to revel in every second of her agony as he looks her in the eye and robs her of all she holds dear. Her debt is the first to be repaid, though it shall not be the last. And by the time he’s finished, he will bathe in the blood of every last traitor who dared to cross him….

 

Manga. Komiksi. London: Thames & Hudson ; The British Museum, 2021. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 
The story of manga, a vibrant form of Japanese narrative art, from its roots to its emergence as a contemporary global sensation. Manga is a form of Japanese narrative art that has grown over the centuries to become a global phenomenon in the post–World War II era. Initially referring to graphic novels and comics, manga has expanded beyond its original forms to include animation, fashion, and new media.

 

Meddings, Lize. The Sad Ghost Club 2. Komiksi manga. London: Hodder Children's Books, 2022. 

Pieejams: BJB "Zinītis". 
When two strangers meet at a party and realise they both feel different from everyone else there, they start The Sad Ghost Club - a secret society for the anxious and alone, a club for people who think they don't belong. But when a third ghost wants to join the club, things get a bit more complicated. Can the two ghosts overcome their insecurities and uncertainties in their new friendship, and find a way to welcome new members to the club?

 

Rowell, Rainbow. Fangirl. 1. Komiksi manga. San Francisco: Viz originals, 2020. 
Pieejams: BJB "Zinītis". 
Cath is a Simon Snow fan. Okay, everybody is a Simon Snow fan, but for Cath, being a fan is her life. Cath’s sister has mostly grown away from fandom, but Cath just can’t let go… Cath doesn’t need friends IRL. She has her twin sister, Wren, and she’s a popular fanfic writer in the Simon Snow community with thousands of fans online. But now that she’s in college, Cath is completely outside of her comfort zone. There are suddenly all these new people in her life. She’s got a surly roommate with a charming boyfriend, a writing professor who thinks fanfiction is the end of the civilized world, a handsome new writing partner….