Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Grāmatu jaunumi Latvijas valsts dzimšanas mēnesī

Kārtējais "lokdauns" noslēdzies un palēnām varam atgriezties pie ierastā dzīves ritma. Protams, ir ierobežojumi, ar kuriem jāmēģina sadzīvot. Bet rakstnieki turpina rakstīt, grāmatizdevēji izdot interesantas, saistošas grāmatas. Mums tikai atliek izvēlēties un ķerties pie lasīšanas. Novembra jaunumos diezgan daudz aizrobežu un latviešu autoru romānu, detektīvu un ne tikai. Divu latviešu literatūras klasiķu biogrāfijas jaunā skatījumā: V. Rūmnieks iedziļinājies Sudrabkalna dzīves peripētijās, bet sērijā "Es esmu..." I. Žolude pievērsusies Jāņa Poruka biogrāfijai. Vēl var palasīt Z. Daudziņas dienasgrāmatu, uzzināt dažādus faktus par Rundāles pils restaurācijas gaitu, pasmaidīt par sporta kurioziem. Arī jaunākās paaudzes lasītājiem diezgan liels dažādu grāmatu piedāvājums. Grāmatas pieejamas rezervēšanai pēc 25.11.2021.

Avotiņa, Daina. Divas koka karotes un roze. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: BJB "Zinītis". 

"Kas ir mīlestība? Kāpēc tā ierodas gaidīta vai arī negaidīta un negribēta? Kāpēc tā sniedz bezgala lielu laimes izjūtu, bet citreiz – nepārvaramas milzu sāpes?" – tā sev visu mūžu ir vaicājis Dainas Avotiņas jaunā romāna galvenais varonis, cilvēks ar plašu un patiesu, bet nesadalāmu sirdi. Vitauta Odziņa skaudrā dzīvesstāsta pamatā, kā allaž populārās rakstnieces darbos, ir reālu cilvēku likteņi, izklāstīti saistošā vēstījumā, kas bagāts ar dzīvesgudrām atziņām un tēlainu, izteiksmīgu valodu.

 


Bezgalības aka. Veltījums mūsu mātēm. Latviešu dzeja. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2020. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Dzejas autori: Inta Špillere, Baltjancis, Daiga Akmentiņa, Uldis Berķis, Lidija Bērze, Aija Celma, Edvīns Jansons, Harijs Krūze, Otīlija Kromane, Iveta Reinsone, Agris Rīts, Antoniņa Logina, Andris Marts, Inese Puricka, Astra Tomsone, Inta Zaļuma, Agnese Ezerroze, Elita Ieva Puķe, Viktors Gins.

 

 

 

Bliksena, Karena. Pēdējie stāsti. Dāņu proza. Rīga: Dienas Grāmata, [2021].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Dāņu rakstnieces K. Bliksenas "Pēdējie stāsti" gan nekļuva par viņas pēdējo darbu, kā vedina domāt nosaukums, bet gan par priekšpēdējo viņas dzīves laikā iznākušo grāmatu, tomēr tieši "Pēdējie stāsti" pamatoti tiek uzskatīti par viņas daiļrades vainagojumu.
ROMĀNA "ALBONDOKANI" NODAĻAS: Kardināla pirmais stāsts; Apmetnis; Nakts klejojums; Par noslēpumiem un par debesīm; Divu vecu kungu stāsti; Kardināla trešais stāsts; Neaprakstītā lapa; JAUNIE "ROMANTISKIE STĀSTI": Kariatīdes. Nepabeigts stāsts; Atbalss; JAUNĀS "ZIEMAS PASAKAS": Muižas stāsts; Ibs un Adelaīde; Nakts saruna Kopenhāgenā.

 

 

Blūma, Krista. No Antarktīdas līdz Zilonim. Latviešu-angļu vārdi bildēs. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Izzinoša, pamācoša un iedvesmojoša – šī grāmata ne tikai priecē ar skaistām ilustrācijām, bet arī izglīto. Ar oriģinālu zīmējumu palīdzību tiek parādītas dažādas tēmas un nozares, radot bērniem skaistu un tīkamu vidi, kas rosina interesi un vēlmi mācīties un izzināt pasauli, vienlaikus piedāvājot apgūt vārdus tās izteikšanai latviešu un arī angļu valodā. Grāmatā daudzas idejas aizgūtas Montesori pedagoģijā, paverot jaunas iespējas veicināt bērnu attīstību.

 

 

Bomane, Korina. Mēnessgaismas dārzs. Vācu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021].

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Antikvariāta īpašnieces Lilijas Kaizeres dzīve šķiet vienmuļa un iepriekš paredzama līdz brīdim, kad viņas rokās nonāk neparasta vijole ar iededzinātu rozes zīmējumu. Cenšoties uzzināt kaut ko vairāk par vijoles vēsturi un tās saistību ar pašas dzīvi, Lilija ļaujas piedzīvojumam un dodas ceļojumā, kas aizved viņu uz Angliju, Itāliju un pat Sumatru. Iespējams, tieši šajā eksotiskajā un krāšņajā Indonēzijas salā Lilija atradīs ne vien meklēto, bet arī noticēs jauna sākuma iespējamībai...

 

 

Brīdaka, Lija. Mūža laime? Latviešu literārā publicistika. Rīga: Madris, [2021]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Esi laimīgs! - mēdzam vēlēt, kaut gan visbiežāk nezinām, ko šis otrs cilvēks īsti uzskata par laimi. Priekšstati var būt visdažādākie, un laimes jēdziens filosofijā skaidrots gadsimtiem ilgi. ‍Varētu likties, ka šai tēmai vairs nav, ko piebilst, taču rodas jaunas un jaunas atziņas. Nepretendējot pateikt visu par laimes būtību, šajā grāmatā apskatīti daudzveidīgie uzskati kopš Bībeles tekstiem līdz mūsdienīgajiem, aicinot lasītājus ieskatīties gan aprakstītajos piemēros no dzīves, gan no literatūras - prozā un dzejā, gan pasmelties pieredzi autores izjautāto draugu un mūsu sabiedrībā plaši pazīstamu personību izteikumos. ‍Paliekam cerībā, ka būsim rosinājuši lasītāju pārdomāt, kas ir nozīmīgi, lai varētu nosaukt viņa mūžu par laimīgu.

 

Čailds, Lī.  Pagātnes pēdās. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Džeks Rīčers nekad nav prātojis par pagātni... vismaz līdz šim. Jauns pāris ceļā uz Ņujorku piestāj kādā nomaļā motelī nekurienes vidū. Un pavisam drīz viņi tiek ierauti bīstamā dzīvības un nāves spēlē. Tikmēr Džeks ir devies ceļojumā pāri visai Amerikai. Dziļi Jaunanglijas mežos viņš pamana norādi uz vietu, kur nekad nav bijis, - tā ir pilsētiņa, kurā dzimis viņa tēvs. Kad Džeks tur ierodas, viņam paziņo, ka pilsētā ar uzvārdu Rīčers neviens nekad nav dzīvojis. Un rodas jautājums: kurš tad īsti melo? Spriedzei pieaugot, abi stāsti savijas.

 

Daudziņa, Zane. Dienasgrāmata. Latviešu proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Es jau labu laiku manīju, ka viņa kaut ko no rītiem raksta. Sēž rītakleitā un raksta. Sākumā domāju, ka pieraksta receptes, jo viņa neģēlīgi labi cep rozīņmaizītes, kanēļmaizītes un visādas citādas bulciņas. Pēc nedēļas secināju, ka tās tomēr nav receptes. Smalkmaizīšu sastāvs būtiski nemainījās, bet viņa tik sēž un raksta. Un tā katru rītu. Vienreiz neizturēju, gribēju palūrēt, ko viņa tur raksta – neļauj. Nelikos mierā, saku – atzīsties, kas tas ir? Viltīgi smaida… Tā gāja laiks. Pandēmija ritēja savu viļņveidīgo gaitu, cilvēki mainījās, un pasaule līdzi ar viņiem. Laiku pa laikam man, protams, iešāvās prātā doma – ai, kā derētu šito pierakstīt… bet slinkums darīja savu. Toties Zane katru rītu turpināja savu dienasgrāmatu.

 

Dirgēla, Toms. Gustavs Salmiņš liek no augšas. Lietuviešu proza jauniešiem. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Iepazīsties: GUSTAVS SALMIŅŠ. Viņš katru otro dienu staigā basām kājām, brokastīs ēd maizes šķēli ar desas fotogrāfiju un dzīvo kopā ar tēti, prusaku baru un žurku, kura regulāri sagrauž viņa mājasdarbus. Gustava lielākā kaislība ir basketbols, bet mīļākais basketbolists – Kristaps Bumbziņģis. Lai arī citi bērni Gustavu izsmej un skolas lielākais kauslis pat sola izrēķināties, zēns nepārstāj apmeklēt treniņus, jo viņam ir mērķis: pierādīt, ka arī viņš var lieliski spēlēt basketbolu. Kas notiek, ja pie tevis nokļūst NBA līgas basketbolista botas? Un tad, ja tu nepadodies un beidzot notici sev? Vai pretinieks vienmēr ir pelnījis tikt satriekts, un vai veca mīlestība nerūsē?

 

Dragomoščenko, Arkādijs. Elēģijas. Krievu dzeja. [Rīga]: Orbīta, 2021. 

Pieejams: JPB.
Krājuma “Elēģijas” redaktors Andrejs Ļevkins grāmatas pēcvārdā raksta: "Arkādijs Dragomoščenko (arī ATD, Trofimovičs tēva vārdā) bija reta krievu kultūras perioda, XX gadsimta 80.–90. gadu, literāts. ATD pieskaita avangardistiem-novatoriem-modernistiem-utt., taču tā ir tikai banalitāte, kas apzīmē viņa rakstības netradicionālo raksturu. Ja raugāmies uz laiku un vietu, viņš ir piederīgs “otrajai kultūrai”, Sanktpēterburgas vārdu vēl neatguvušās Ļeņingradas neatkarīgajam variantam."

 


Fāgelunda, Jennija. 24 labie darbi. Zviedru romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Emma jau divus gadus nesvin Ziemassvētkus. Dzīve šķiet zaudējusi krāsas un iedvesmu līdz brīdim, kad, izpalīdzot svešiniekam, viņa nolemj paveikt 24 labus darbus – pa vienam katru dienu.

 

 

 

 

Griģe, Gunta. Gudrīšu dziesmas. Mūzika pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: Izdevniecība RaKa, 2021.

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Krājumā apkopotas izglītojošas dziesmas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, kuras palīdz apgūt matemātiskās prasmes (atņemt un saskaitīt), iepazīt alfabētu un izprast vārdu veidošanu. Dziesmu temati ir arī pieklājība, drošība uz ielas, profesijas. Dziesmas ir melodiskas, rotaļīgas, viegli papildināmas ar kustībām un ritma rotaļām. Dziesmu autore ir diplomēta pirmsskolas skolotāja, strādā Valmierā. Lasītāji jau pazīst viņas grāmatas „Jautrie pirkstiņi”, „Jautras rotaļas kopā ar mazajiem”. „Rotaļīgas dziesmas bērniem”. Krājumu var izmantot pirmsskolas un sākumskolas skolotāji. Tas noderēs arī bērnu ansambļiem un muzicējošām ģimenēm.

 

Hai, Magdalena. Šausmu veikaliņš un pazudušo zobu noslēpums. Somu stāsti bērniem. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams:  JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ienāc šausmu veikaliņā – te garlaicīgi nebūs nekad! Ninija jau labi pazīst veikalnieku Veco Dīvaini, draudzīgo spociņu Pēci un pārejos mošķus. Šoreiz drosmīgajai meitenei jāpalīdz vampīram Lūkasam, kurš pazaudējis zobus. Bet varbūt tie ir... nozagti? Lai arī grāmatas tēli ir baisi – vampīri, spoki, astoņkāji – tie visi ir draudzīgi un jautri. Stāsts ir smieklīgs, tajā ir negaidīti sižeta pavērsieni. Īpaša detaļa – grāmatas teksts daudz spēlējas par zobu tēmu, tiek veidotas vārdu spēles, pielietoti sakāmvārdi ("zobs uz viņu", "ar zobiem un nagiem" utt.). Tiek attēloti dažādu radījumu zobi. Var aicināt lasītājus arī radoši veidot un iepazīt dažādus zobus, kā arī vienlaicīgi pieminēt zobu higiēnu. 

 

Hofmane, Evita. Durvis. Latviešu stāsti. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Saulgrieži; Tepat, blakus; Brants; Tētis un žurka; Grūst; Meklējot vakardienas; Tunelis; Neviena nav mājās.

 

 

 

 

 

Holiss, Džeimss. Saturna ēnā. Vīriešu ievainojumi un to dziedināšana. Psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Romiešu mitoloģijā Saturns bija bēdīgi slavens dievs, kurš kastrēja savu vardarbīgo tēvu, taču vēlāk pats kļuva par tirānu un aprija savus bērnus, lai tie nepiesavinātos viņa varu. Mūsdienās Saturna sekotājs ir ikviens vīrietis, kura plecus smagi spiež parauga cienīga tēva trūkums, nemitīga sāncensība, sabiedrības uztieptie pienākumi un iesīkstējušas dzimumu lomas. Tas ir Saturna mantojums, kura ēnā vīrieši no paaudzes paaudzē turpina ievainot cits citu, apspiest dēlus un pazemot sievietes. Šajā grāmatā Džeimss Holiss palīdz atpazīt rētas, ko nežēlīgais Saturna mīts iecirtis katra vīrieša dvēselē, kā arī piedāvā ceļu, pa kuru ejot iespējams atbrīvoties no patriarhāta vissliktākās ietekmes, atrast individuālo dvēseles aicinājumu un atgūt skaidru izpratni par savu Es. “Patiesa un dzīvesgudra grāmata vīriešiem. Neraugoties uz mums, vīriešiem, nereti piemītošo skepsi pret grāmatu gudrībām, šo nelielo darbu no sirds iesaku izlasīt. Un arī tām sievietēm, kuras vēlas labāk saprast savus mazrunīgos vīriešus.” Juris Rubenis, Integrālās izglītības institūta direktors.

 

Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada attīstības programma 2022.-2027. gadam. Jelgava: Jelgavas valstspilsētas dome, 2021. 

Pieejams: JPB.
Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada teritorijas vizītkarte; Iedzīvotāji; Ekonomika; Izglītība; Kultūra; Sports; Veselības aprūpe un veselības veicināšana; Sociālā aizsardzība; Jaunatnes politika; Mobilitāte; Drošība; Infrastruktūra un vide; Pārvaldība un digitalizācija; Klimata pārmaiņu politika.

 

Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2022.-2034. gadam. Jelgava: Jelgavas valstspilsētas dome, 2021.

Pieejams; JPB.
Jelgavas valstspilsētas un Jelgavas novada teritorijas vizītkarte; Pašreizējās situācijas kopsavilkums; Stratēģiskā daļa; Stratēģisko dokumentu saskaņotība; Telpiskās attīstības perspektīvas; Uzraudzības kārtība; Sadarbība ar kaimiņu pašvaldībām.

 

Kalna, Ziedīte. Gadi rit. Latviešu romāns. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Z. Kalnas romāns stāsta par dzīvi. Katram tā ir sava. Dzīve nebūt nav vienkārša un to nodzīvot arī nav vienkārši. Reizēm tā ir vieglāka, reizēm smagāka. Kas ceļā notiks, ne uz priekšu minams, ne arī izzināms.

 

 

 


Kazāks, Kārlis. Sākums mūs atrod pats jeb 5000 km mūzikas. Latviešu proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Sākums mūs atrod pats… Tā tas tiešām ir, ja ļaujamies. Arī muzikālo velobraucienu jeb Velomūzikas stāsts aizsākās gluži nejaušās vakara sarunās. Vēlāk jau deviņās vasarās un desmit ceļojumos piedzīvotais prasījās tikt pastāstīts. Vārdos izteikts, teju 5000 kilometru garais ceļš ir pastiepies garāks, nekā sākumā plānots. Tāda ir ceļa daba, un es tai ļaujos. “Sākums mūs atrod pats” ir mans stāsts par cilvēkiem, ceļu un Latvijas vietām. Tas ir arī mīlestības stāsts / Kārlis Kazāks. 

 

 

 

Kellija, Ketija. Vīri, draugi un mīļākie. Īru romāns. Rīga: Kontinents, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Trīs sievietes, trīs samezglotas dzīves, trīs noslēpumi. Bea ir atraitne, kura viena audzina dēlu un vēl aizvien sēro par mirušo vīru. Marina ir precējusies, un viņas dzīve ārēji šķiet nevainojama, tomēr viņai ir kāda slepena kaislība. Sida ir neatkarīga, spuraina vientuļniece, kuras plecus nospiež smaga pagātnes nasta – noslēpums, ko viņa vēl nav atklājusi nevienam. Visas šīs sievietes saista ilggadēja draudzība, taču katrai ir kaut kas slēpjams. Un šajā sieviešu draudzībā atrodas vieta arī vīriešiem...

 

 

Krilova, Gunita. Cukursaldā. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Sentēvu pasakās pameitas tika nīstas, taču mūsdienu pamātes ceļ viņām galdā kūciņas un nodrošina pilnvērtīgu divu dienu izklaides un izglītošanās programmu vismaz katru otro nedēļas nogali. Vai pamātes loma ir mainījusies? Kāpēc tik daudzās ģimenēs tētis ir asistents mammai un pat pamātei, nevis vienkārši tētis saviem bērniem?! “Tev nav jāmīl sava vīra bērns. Bet sevi gan vajadzētu sākt mīlēt,” – tā kāda svešiniece romānā “Cukursaldā” teiks galvenajai varonei, kas nonākusi uz nervu sabrukuma sliekšņa. Jo kā veidot savu dzīvi, kad tev ir savs svaigi dzemdēts zīdainītis, bet blakusistabā ievācas tava vīra bijusī (ļoti seksīgā) sieva ar savu skaļo un pēkšņi tik kaitinošo meitu?

 

Kūlis, Ēriks. Vēliesjustieskā. Latviešu pasakas pieaugušajiem. Rīga: Jumava, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Kad būsiet izlasījuši šo pasaku grāmatiņu, piekritīsiet, ka nav tādas vietas uz kartes kā Vēliesjustieskā sala. Bet tas neizslēdz iespēju katram no mums savā laikā vēlēties justies gan kā māksliniekam, koraļļu pētniekam vai valsts prezidentam un varbūt pat rekordistam tik nekomfortablā sporta veidā kā elpas aizturēšanā. Pieļauju, ka neviens negribētu kļūt par Nejaušo pilsoni, kura nolūki tā arī nekļūst zināmi līdz pēdējai lappusei.

 

 

Lancmanis, Imants. Rundāles pils. 3. sējums. Restaurācija. [Rundāle]: Rundāles pils muzejs, 2021. 

Pieejams: JPB.

Monogrāfijā aplūkoti visi Rundāles pils atjaunošanas posmi no 18. gadsimta līdz mūsdienām, īpašu uzmanību veltot vērienīgākajam visa pils ansambļa restaurācijas ciklam, kas ilga no 1972. līdz 2014. gadam. Grāmata detalizēti atspoguļo pils ārējās arhitektūras, iekštelpu mākslinieciskās un būvnieciskās apdares restaurāciju, interjeru ekspozīcijas veidošanu un arī pils teritorijas atjaunošanas darbus. Aprakstītos procesus ilustrē bagātīgs fotomateriāls. - Teksts latviešu valodā, ievads, nodaļu kopsavilkumi un attēlu paraksti arī angļu valodā. - Fotogrāfi arī: Velta Leijere, Ints Lūsis, Pēteris Vanags.

 

Lange, Thomas. Vārdu tirgotāja un zaglis. Vācu stāsti bērniem. Rīga: Jumava, [2021].

Pieejams:  JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Šodien pilsētā ir tirgus. Nāc un nopērc kādu vārdu!" vārdu tirgotāja slavē savu preci, jo zina, ka bieži vien trūkst piemērotu vārdu, lai varētu pateikt tieši to, ko katrs vēlas. Piedāvājumā ir pirmās klases vārdi, pieklājīgi vārdi, vārdi, kas mierina, svešvārdi, kā arī precīzi, stipri un eleganti izteicieni. Bet kas par nedienu — viltīgs zaglis ir pamanījies nozagt veselu kasti ar pieklājīgajiem vārdiem, kas paredzēti draudzīgai līdzāspastāvēšanai. Drīz vien beigušies tādi vārdi kā "Lūdzu", "Paldies" vai "Es atvainojos", un cilvēki arvien biežāk sastrīdas, nevis draudzējas. Vārdu tirgotāja ir izmisumā. Aizraujošie piedzīvojumi sākas brīdī, kad Jonass un Leonija nolemj palīdzēt noķert negodīgo blēdi.

 

Lāšena, Elīsabete Hellanne. Es esmu Dzīve. Norvēģu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, [2021].

Pieejams:  JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Grāmata vizuāli izteiksmīgā, poētiskā veidā pieskaras tēmām, kuras ne tik bieži mēdzam pārrunāt. Tā iepazīstina ar dzīvi – laipnu un jauku būtni, kura pasaulei un visām dzīvajām radībām liek kustēties un darboties, dāvā cilvēkiem cerību un spēku izturēt visas grūtības un nelaimes – galu galā bez tām dzīve nemaz nebūtu dzīve. Šī grāmata ir himna dzīvībai un mūsu apdzīvotajai zemei. Spilgtie vizuālie tēli un poētiskais teksts atklāj visas dzīves un nāves izpausmes, stāsta par esību šajā pasaulē, dzīvo radību un cilvēku kopību.

 

Lāšena, Elīsabete Hellanne. Es esmu Nāve. Norvēģu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
Grāmata vizuāli izteiksmīgā, poētiskā veidā pieskaras tēmām, kuras ne tik bieži mēdzam pārrunāt. Tajā sastopam nāvi laipnas, atsaucīgas būtnes veidolā. Viņas misija ir rūpēties par ikvienu, kam drīzumā jāmirst, - gan sīkiem kukaiņiem, gan milzīgu ziloni, gan cilvēkbērniem, gan sirmgalvjiem. Bez nāves pasaule nevarētu pastāvēt, jo nebūtu vietas jaunai dzīvībai. Nāve ir neatņemama dzīves daļa. Bez tās mēs nebūtu mēs un nevarētu justies laimīgi. 

 

Latvietis, Indriķis. Nāve. Latviešu romāns. [Rīga]: Mantojums, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Advokāta Pāvela Rebanoka slepkavības pasūtītāji un piesedzēji, Jutas Trīķes nāves patiesie apstākļi un iemesli, farmaceitu mafijas koruptīvā sadraudzība ar Danielu Pāvutu, jaunās revolucionāres Zelmas Labkrances nonākšana pašmāju specdienestu provokatora lomā, Drošuma policijas „uzmeistarotie” krievu spiegi un prokuratūras noziedzīgā rīcība, justīcijas ministrs Jānis Mordāns kā Kremļa vadītas sektas marionete, bet tam visam pāri prezidenta Egila Melita izmisīgie pūliņi ar visnetīrākajām metodēm mēģināt noslēpt savas biogrāfijas slēptākos faktus, – tas viss un daudz kas vairāk būs atrodams jaunajā Indriķa Latvieša grāmatā „Nāve”, kura satricinās visu pašreizējo izkurtējušo valsts varu un atklās tos, kas paklusām gatavojas valsts neatkarības zaudēšanai jau tuvāko gadu laikā Indriķa Latvieša jaunais romāns „Nāve” („Bailes 4”).
        
      

Listere, Keita. Priekameitas, bārdāmas un naktstauriņi. Seksuālo attiecību ētika. Rīga: Jānis Roze, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Daudz apspriesta, nopulgota un aizbildināta, pērkamās mīlas vēsture ir kontroles, stigmu un stereotipu pilna, bet reālo seksa strādnieku dzīve visbiežāk paliek ārpus tās lappusēm. Šajā provokatīvajā, neatvairāmajā un asprātīgajā kultūrvēsturiskajā apskatā Keita Listere ļauj ieraudzīt priekameitu, bārdāmu un naktstauriņu pasauli pašu tās iemītnieku acīm. Šī autoritatīvā pērkamās mīlas vēsture, kas aizved uz viduslaiku Londonas tumšajām sānieliņām, Ņūorleānas bordeļiem, ķīniešu ziedu laivām un karaliskajām guļamistabām, ir intriģējošu faktu, iztēli rosinošu gleznojumu un fotoarhīvos atrastu retumu pārpilna.

 

Lobels, Ārnolds. Vardes un Krupja piedzīvojumi. Amerikāņu stāsti bērniem. [Rīga]: liels un mazs, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Amerikāņu bērnu grāmatu rakstnieks un ilustrators Ārnolds Lobels savu nodarbošanos uzskatīja par labāko pasaulē un dēvēja sevi par sapņotāju. Viņa grāmatas sarakstītas vienkāršā, bērniem viegli uztveramā valodā, taču stāsta par svarīgām sajūtām, kas labi pazīstamas arī pieaugušajiem – vientulību, bailēm, draudzību, mīlestību. Divus draugus – Vardi un Krupi iemīļojuši vairāku paaudžu lasītāji. Varde ir aktīvs un dzīvespriecīgs piedzīvojumu meklētājs, Krupis – neuzņēmīgāks un neveiklāks, bet draudzībā viņi papildina viens otru un nespēj viens bez otra iztikt. Lobels sacījis, ka abus šos jaukos abiniekus viņš radījis, atspoguļojot pats savu raksturu un emocijas.

 

Lupatiņu laika grāmata. Interaktīva uzdevumu grāmata bērniem. [Rīga]: liels un mazs, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lupatiņus, mazos audumu bērniņus - Zeķīti, Cimdiņu, Lakatiņu un Spilventiņu, mēs jau pazīstam no filmiņām un bilžu grāmatām. Kopā ar Kaķi viņi dzīvo savā audumu mājiņā un turpina izzināt pasauli ikdienas gaitās un rotaļās. Grāmatā Lupatiņi seko gadalaikiem un dabas parādībām, mācās noteikt diennakts laiku. Lasītājs iepazīstas ar pulksteni, kalendāru, kosmosu un uzzina, kāda ir Saules loma gadalaiku maiņā. 

 

Makonahijs, Metjū. Zaļās gaismas. Aktiera dienasgrāmata. Rīga: Helios Kirjastus Oü, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

ES DZĪVOJU ŠO DZĪVI jau piecdesmit gadu, no kuriem četrdesmit divus cenšos atšķetināt dzīves mīklu un pēdējos trīsdesmit piecus rakstu dienasgrāmatas, kas palīdzētu to izdarīt. Tās ir piezīmes par panākumiem un neveiksmēm, priekiem un bēdām, par lietām, ko esmu apbrīnojis un kas man ir likušas smieties kā kutinātam. Kā būt godīgam? Kā mazāk stresot? Kā priecāties? Kā mazāk sāpināt cilvēkus? Kā pašam tikt mazāk sāpinātam? Kā būt labam cilvēkam? Kā piešķirt dzīvei jēgu? Kā vairāk būt pašam? Pavisam nesen saņēmu drosmi piesēsties pie šīm dienasgrāmatām. Es atradu stāstus, ko esmu piedzīvojis, mācības, ko esmu guvis un aizmirsis, dzejoļus, lūgšanas, norādes, uzskatus par to, kam dzīvē ir nozīme, kā arī daudz un dažādas bamperuzlīmes. Ja jūs zināt, kā un kad pārvarēt dzīves mestos izaicinājumus, proti, kā uz neizbēgamo paskatīties relatīvi, jūs varat baudīt panākumus, ko es dēvēju par zaļo gaismu noķeršanu. Un tā es paķēru vienvirziena biļeti uz tuksnesi, kur sarakstīju to, ko jūs patlaban turat rokās, – albumu, ierakstu, stāstu par manu līdz šim nodzīvoto dzīvi. Piecdesmit gadi uzskatu un pieredžu, sajūtu un atskārsmju, izcilāko un kaunpilnāko mirkļu. Pateicības, patiesības un brutalitātes skaistums. Situācijas, kurās esmu ticis cauri sveikā, kurās esmu ticis pieķerts un izlijis slapjš līdz ādai, cenzdamies lavierēt starp lietus lāsēm. Cerams, ka tās ir zāles, kas labi garšo, pāris tabletes aspirīna, nevis nakts slimnīcā, kosmosa kuģis uz Marsu bez nepieciešamības iegūt pilota apliecību, došanās uz baznīcu bez vajadzības atdzimt un smiešanās caur asarām. Tā ir mīlestības vēstule. Dzīvei. Tas ir arī ceļvedis, kas rāda, kā noķert vairāk zaļo gaismu un kā saprast, ka arī dzeltenās un sarkanās reiz pārslēdzas uz zaļajām. Ar nolūku….

 

Mani sirsnīgie miedziņa stāsti. Angļu stāsti bērniem. Rīga: STORY HOUSE EGMONT, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Ieritinies zem segas un steidz paviesoties brīnišķīgajā pasaku pasaulē! Vienpadsmit sirsnīgi, draudzības un prieka piepildīti stāsti iepazīstinās ar pērtiķēniem, kam allaž patīk sacensties, pastāstīs par žirafēnu, kas negrib iet vannā, aizvedīs palūkoties ziemeļblāzmu kopā ar laduslācenīti un ļaus uzzināt par vēl citiem jaukiem piedzīvojumiem. 

 

 

Mortensena, Laura. Mācies angļu valodu! Mācību līdzeklis bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Integrētā uzdevumu burtnīca veidota, lai atbalstītu vecākus un bērnus pirmsskolas apmācībā, motivētu viņus ar prieku apgūt jaunas zināšanas un prasmes. Burtnīcā ievietotie uzdevumi iepazīstinās bērnus ar angļu alfabētu un izrunu un rosinās apgūt angļu sarunvalodas pamatfrāzes. 

 

 

Niklasons, Edgars. Atgriezies, ērgli! Latviešu stāsti bērniem. [Rīga]: Lietusdārzs, 2019.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Aizkustinoša un aizraujoša grāmata par Pirkstiņu, septiņus gadus vecu zēnu, kurš savas dienas vada, nebēdnīgi kāpelēdams pa vectēva akmeņu krāvumiem un spēlēdamies ar taksīti Toto. Dienā, kad automašīna sunīti notriec, zēns paliek bez rotaļu biedra. Viņa dzīve mainās. Mēģinājumiem atrast kādu, kas piepildītu māju ar prieku, ceļā stājas vecmāmiņas pārspīlētās rūpes par mazdēla drošību. Radio un televīzijas ziņas vēsta, ka no tuvējā zoodārza izbēdzis jūras ērglis Juris. Kas notiks, ja negantais plēsējs saķers bērnu un aiznesīs jūrām Zēns gan par to neuztraucas līdz dienai, kad pagalmā zem vectēva akmeņiem pamana kaut ko savādu... Stāsta autors pats veidojis savdabīgas grāmatas ilustrācijas. Darbs piemērots gan bērniem, kuru vecums ir tuvs galvenā varoņa Pirkstiņa septiņiem gadiem, gan nedaudz vecākiem lasītājiem. Tas var saistīt vairākus vienas ģimenes bērnus, jo izvirza jautājumus, uz kuriem atbildes var meklēt kopā. Vai tā varēja būt? Vai Latvijā ir jūras ērgļis? Vai kādreiz kāds ir izbēdzis no zoodārza? Vai mēs arī varam ko tādu piedzīvot? Ko tu darītu, ja... 
  

Nuts, Zane. Klusā karaļvalsts. Literārā pasaka bērniem un pieaugušajiem. Rīga: Autorizdevums, 2021.

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Iepazīsties – šī ir Klusā karaļvalsts, vieta, kur aizliegts sarunāties. Ikvienam karaļvalsts iedzīvotājam ir jādzīvo pilnīgā klusumā, līdz dienai, kad Karalis pieļauj kļūdu un, vēloties izjokot savus pavalstniekus, dod cilvēkiem cerību atsākt sarunāties. Dodies pasakas maģiskajā pasaulē un iepazīsti vārdu spēku, uzzinot, kā vārdi “es tevi mīlu” var atvērt pat skarbākā karaļa sirdi!

 

 

 

Oževiča, Tina. Ko dara jūtas? Poļu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šī klusinātā, vizuāli atturīgā grāmata ir poētisks cilvēcisko attiecību portretējums. Ar piemīlīgiem, asprātīgiem tēliem te metaforiski atklātas dažādas cilvēkam pazīstamas jūtas un emocijas – mīlestība, bailes, dusmas, skumjas, ziņkārība utt. Grāmata aicina domāt par to, kā cilvēks var justies un kādas jūtas lolot, ļauj labāk saprast gan pašam sevi, gan apkārtējos līdzcilvēkus un veicina empātijas spējas. Rakstniece Tina Oževiča studējusi filozofiju un angļu valodu Vroclavas Universitātē, ieguvusi filozofijas doktora grādu, ir daudzu zinātnisko rakstu un desmit bērnu grāmatu autore. Starptautiskās Bērnu un jaunatnes literatūras padomes (IBBY) Polijas nodaļa tai piešķīrusi titulu “2020. gada grāmata”. Grāmatas māksliniece Aleksandra Zajonca absolvējusi Opoles Universitātes Mākslas fakultāti, strādā par grafikas dizaineri, ilustrē bērnu grāmatas un nodarbojas ar keramiku.

 

Petrīni, Karlo. Terrafutura. Reliģija, katoļu baznīca. Rīga: Aminori, 2021.

Pieejams: JPB.
Grāmata Terrafutura tapusi pāvesta Franciska un kustības Slow Food aizsācēja un vides aktīvista Karlo Petrīni domu apmaiņā un sadarbībā. Trīs dialogi pievēršas unikālajam pāvesta integrālās ekoloģijas redzējumam un uzskatiem par sociālo taisnīgumu, kas balstīts cieņā pret ikvienu dzīvu radību, par ekonomiku, kura neveicinātu nabadzību un izstumšanas politiku un no kuras neciestu apkārtējā vidē. Piecās tālākajās nodaļās ar pāvesta darbu fragmentiem un Petrīni esejām aplūkotas piecas galvenās tēmas – bioloģiskā daudzveidība, ekonomika, kopiena, migrācija un izglītība.

 

Poikāne, Sarmīte. Neskaties atpakaļ, tur nekā nav! Cikla "Lielā dzīve caur bērnības brillītēm"  4. grāmata. Latviešu romāns jauniešiem. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kā tas nākas, ka dažus pārbaudījumi salauž, bet citus dara stiprākus? Annei ir izkritusi sūrākā daļa - augt ģimenē, kur vecāki ir padevušies "zaļā pūķa" varai. Meitene neuzdrīkstas atzīties pat vecvecākiem, ka ir dienas, kad mājās nav nekā ēdama, lai pabarotu jaunāko māsu un brāli. Meitenē iesakņojas riebums pret vecāku dzīvesveidu, kā arī apziņa, ka viņa sev vēlas citu dzīves ceļu. Un Anne dara visu, lai piepildītu savu sapni - kļūt par bērnu ārsti. Annei paveicas, jo viņai ir spēcīga atbalsta komanda - vecvecāki, skolas biedri un draugi. Meitene ir apveltīta ar stingru gribasspēku un vērīgumu, kas ļauj ieraudzīt to, kas citiem paslīd garām.

 

Popa, Vasko. Vilka ciltsraksti. Serbu dzeja. Rīga: Neputns, [2021].

Pieejams: JPB.

Vasko Popa (1922-1991) bija viens no spožākajiem Dienvidslāvijas 20. gs. otrās puses dzejniekiem ar unikālu, savdabīgu poētiku, kas guva ievērību ne tikai dzimtenē, bet arī starptautiskajā literārajā pasaulē. Dzimis etniski raibajā Banatas reģionā ģimenē ar rumāņu saknēm, Popa savu dzīvi un literāro karjeru saistīja ar Serbiju, rakstīja serbu rakstu valodā un pēc nāves, tikai brīdi pirms Dienvidslāvijas sadalīšanās, apglabāts Belgradā. Izlase iekļauj dzejoļus no septiņiem Popas dzejas krājumiem, ievērojot to hronoloģisko secību un kompozicionālo struktūru.

 

Poruks, Jānis. Dziedi jel! Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".
        

 

 

 

 

 

 

Požarska, Ieva. Jurijs Ņikuļins. Krievijas aktieri. Igaunija: Helios Kirjastus, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.
Kāpēc ik reizi, kad atskan viens parasts vārds – “Jurijs Ņikuļins” – cilvēkiem sejas kļūst mazliet laipnākas un ap sirdi kļūst siltāk? Daži atceras viņa ģeniālās klaunādes Maskavas cirkā, citi ir daudzas reizes skatījušies viņa kinokomēdijas, vēl citi – lasījuši viņa anekdošu krājumus. Jau vairāk nekā divdesmit gadu šā cilvēka nav ar mums; kāpēc mēs atsakāmies viņu aizmirst? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz viņa dzīve.

 


Rankina, Lisa. Prāts pārspēj medicīnu. Zinātniski pierādījumi cilvēka spējai dziedināt pašam sevi. Rīga: Lietusdārzs, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Kas notiek ar ķermeni, kad prāts ir vesels, kāpēc mēs saslimstam, kad prāts nav vesels?

 

 

 

 

 

Remess, Andžils. Sporta smaidi un grimases. Atmiņu tēlojumi. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. 

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.
Vai sporta galvenā sastāvdaļa nav emocijas? Nervu kutināšana sacensību laikā, gaviles par uzvaru vai negulēta nakts pēc sāpīga zaudējuma. Savukārt emociju saldais ēdiens ir kuriozi, par kuriem sporta aprindās vēl ilgi valodo un pasmaida, bet kuri daža laba notikuma dalībniekam sejā ievelk grimases. Un vienalga, vai tas noticis olimpiskajās spēlēs vai pagasta sporta svētkos. Kad leģendārais Jānis Daliņš pārtop par Staļinu... Kad olimpiskais vicečempions skatītāju acu priekšā aizmieg... Kad vārtsargs savā postenī stājas ar patvāri rokās… Kad futbolisti viesnīcā tup uz ceļiem pie gultas ar sveci rokā...

 

Ropers, Ričards. Dzīvošanas vērts. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Brīnišķīgs, dažbrīd smeldzīgs, tomēr ar patīkamu draudzīga šarža apdvestu angļu humoru pilns romāns par vientuļnieku Londonā. Mēs uzzināsim, kāpēc viņš ir izvēlējies šādu dzīvi un kāpēc muļķīgā kārtā samelojies darba devējam par to, ka viņam ir izcila sieva un divi mīlīgi bērni. Sapratīsim, kāda nozīme attiecībās ir pīlēm, un varēsim sekot līdzi tam, kā viens solītis seko otram un pēkšņi ievelk galveno varoni situācijā, no kuras viegla izeja nav saredzama. Nozīmīgākais secinājums – tur, ārā, ir pasaule, cilvēki, notikumi, kas var būt aizraujošāki par drošu paslēpšanos savā čaulā. Svarīgākais ir paļauties, nebaidīties būt pašam un beidzot sākt dzīvot. Šķiet, tas ir pamudinājums un uzmundrinājums, kas mutuļojošajos 21. gadsimta viļņos ir nepieciešams teju ikvienam.

 

Roulinga, Dž. K. Ziemassvētku Cūks. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Džekam ir mīļa rotaļlieta - Tas Cūks. TC vienmēr ir bijis Džekam līdzās. Taču Ziemassvētku priekšvakarā notiek kaut kas briesmīgs – TC tiek pazaudēts. Nakts pirms Ziemassvētkiem ir brīnumu nakts, kurā spēj atdzīvoties visas lietas. Arī rotaļlietas. Džeks un Ziemassvētku Cūks (TC aizstājējs, kurš Džekam nemaz nepatīk) dodas aizraujošā un bīstamā ceļojumā pa maģisko Pazudušo Zemi. Ar runājošas Pusdienkārbas, drosmīga Kompasa un spārnotas Cerības palīdzību viņi dodas glābt Džeka labāko draugu no briesmīgā rotaļlietu rijēja Zaudētāja nagiem.

 

Rūmnieks, Valdis. Sudrabiņš. Biogrāfisks romāns par Jāni Sudrabkalnu. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams:  JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.
Romānu “Sudrabiņš” daudzu populāru biogrāfisku darbu autors VALDIS RŪMNIEKS veltījis dzejniekam JĀNIM SUDRABKALNAM (īstajā vārdā Arvīds Peine), kuram līdzās rakstnieks dzīvojis vairāk nekā 20 gadu. Stāstījums, ritēdams vienlaikus divos laika posmos, kuri brīžiem saplūst ļoti tuvu un pat krustojas, risina radoša cilvēka traģēdiju 20. gadsimta sarežģītajos vēsturiskajos apstākļos. Kad Sudrabkalna dzīvē ienāk Biruta Brīnišķīgā, kā viņš dēvē savu mūža mīlestību aktrisi Birutu Skujenieci, kaislība pārtop mīlas dzejā un nekad nenosūtītās vēstulēs, bet dzīves ceļi jaunos cilvēkus tomēr nesavieno. Dzejnieka personība ir pretrunu pilna – no pārliecības līdz šaubām, no patmīlības līdz gļēvumam. Kādus posta darbus radoša cilvēka personībā spēj nodarīt sveša vara, kuri cilvēki gatavi pielāgoties, kuri – pretstāvēt un kurus vara salauž? Tas ir jautājums, uz kuru vienas atbildes nav.

 

Rūmnieks, Valdis. Trīs zvaigznes. Biogrāfisks romāns par Kārli Zāli. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis

V. Rūmnieka un A. Miglas biogrāfiskais romāns stāsta par ģeniālo latviešu tēlnieku, Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu, kā arī daudzu citu izcilu tēlniecības darbu autoru Kārli Zāli (1888-1942). Romāna galveno varoni lasītājs vispirms iepazīst viņa jaunības gados Liepājā, tad seko līdzi mācībām Kazaņā, Maskavā un Pēterpilī. Spēks un misijas apziņa strāvo no Kārļa Zāles tēla. Mierīgo jaunrades darbu reizēm kavē politiķu un kolēģu aizdomīgums un nenovīdība, sāpīgi laikmeta grieži, taču galvenais mākslinieka dzīvē vienmēr bijis viņa darbs, kas veltīts Latvijai un tautai.

 

Samauska, Ieva. Kas tu būsi, kad izaugsi jeb Bērnudārza noslēpums. Rīga: Zvaigzne ABC, [2021]. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Vai esi brīvdienas vakarā kopā ar mammu, tēti, vecmāmiņu vai vectētiņu gājis garām bērnudārzam un redzējis tā logos gaismu? Un vai esi kādreiz domājis par to, kurš bērnudārzā salabo ielūzušas rotaļu vilcieniņa sliedes vai piešuj mīkstā lāča notrūkušo ķepu? Šajā draiskajā, ilustrētajā grāmatā var slēpties dažs labs pārsteigums.

 

 

 

Sīle, Ilga. Dakteris jau nav dievs. Autobiogrāfiskā proza, veltījums traumatologam-ortopēdam Pēterim Studeram. Rīga: Domu Pērles, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

Nenoliedzami, šī ir ļoti neparasta grāmata. Jau tās iznākšanas priekšvēsture ir īpaša: dakteris it kā pasaka: "Uzrakstiet grāmatu!", un paciente to arī izdara. Augstskolā tā varētu būt teju vai mācību grāmata par pacienta izjūtām pēc operācijas. Taču grāmata ir gandrīz detektīvromāns - gribas zināt, kā risināsies notikumi tālāk.

 

 

 

 

Siliņš, Varis. Liepu Tēva teikas. pastāsti par Liepāju un liepājniekiem. [Liepāja]: [Varis Siliņš], 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Liepu Tēva teikas" jeb "Pastāsti par Liepāju un liepājniekiem" ir literārs pseidovēsturisks projekts, ko radījis mākslinieks un literāts Varis Siliņš. Tas veltīts Vara Siliņa meitām, jo stāsti par Liepāju sacerēti pastaigās ar bērnu ratiņiem, un tā kā latviešu folklorā meitas tiek dēvētas par liepām, tad likumsakarīgi radies arī nosaukums. Teikās aprakstīta ezerā mītošā Jūras govs, Ezerkrasta karš ar Otaņķiem, Jaunliepājas karalis, bendes vārti un citas ticamas un neticamas lietas. Mākslinieks uzskata, ka izdomājot stāstus par vietām, kuras ikdienā neliekas nekas īpašs, tiek bagātināta Liepājas kultūrvide, vai vismaz dzīve darīta interesantāka.

 

 

 

Skrebele, Ruta. Ervīns un Bišu vīrs. Latviešu stāsts jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. 

Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.
Armands, Māris un Juris ir klasesbiedri. Viņi, aizrāvušies ar dabu un zaļo dzīvesveidu, dibina “Ežu partiju”. Jaunpienācējs Ervīns ir no nelabvēlīgas ģimenes. Zēns, kopīgu valodu ar vienaudžiem neatradis, ar laiku sadraudzējas ar vecu vīru – biškopi, kurš Ervīnu uzņem savās mājās kā paša mazdēlu un māca viņam gudrības par dabu.

 

 

 

Starobiņeca, Anna. Plūktiņš. 4. grāmata. Krievu detektīvstāsts bērniem. Rīga : Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Šī ir ceturtā grāmata par noziegumiem, kurus izmeklē Tālmeža policists Āpsis Vecākais. Viņam ir jāatrisina pati dīvainākā lieta karjeras laikā – Tālmežā ir uzradies maniaks, kas noplūc putnus un sadedzina viņu spalvas. Un ļaunākais ir tas, ka galvenais aizdomās turētais ir viņa audžudēls un bijušais palīgs Āpškāns. Āpsis Vecākais ir pārliecināts, ka Āpškāns nevar būt Plūcējs. Bet kurš tad ir vainīgs uzbrukumos?

 

 

Šeldreiks, Ruperts. Zinātnes maldi. Filozofija. [Rīga]: [Cerebro Matter], 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Mūsdienu zinātne, balstoties uz pieņēmumiem, kas gadu gaitā kļuvuši par dogmām, maldīgi deklarējusi, ka pasaule ir pilnībā izskaidrojama un jau izprasta. Skumjākais, ka šīs dogmas ne tikai ierobežo zinātnes un sabiedrības intelektu un attīstību, bet ir pat bīstamas cilvēces nākotnei. Grāmatas autors izvirza jautājumus, kuri aizraujošā, saprotamā veidā lasītājam pašam liek analizēt un pārskatīt esošos pieņēmumus un aicina uz atvērtu pieeju eksistences dažādo izpausmju izpratnei.

 

 

Šmite, Linda. Akmens peldēšana. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kurš to būtu domājis, ka pieredzējušais Humanitāro zinātņu fakultātes docents Atvars Akmens iemīlēsies kā puika? Sapīsies pārgudras studentes zeltainajā, dainu pilnajā bizē, un gatavs gan! Bet, kad mīlestība zudusi, Atvars, tāpat kā dažs labs intelektuālis pirms viņa, izmisīgi meklējot pamatu zem kājām, dodas uz laukiem. Nomaļā pieturā sastaptā izdarīgā ogotāja Jana ir tiešs pretstats pasniedzēja zudušajai mīlestībai. Vai abiem kopīgais spīts kavēs saprašanos, vai palīdzēs izpeldēt cauri dzīves grūtībām?. - Uz vāka: Dzīvē iespējams pilnīgi viss.

 

Tidriķe, Laura. Kā veseļoties ar Baha ziediem. Alternatīvā medicīna. Rīga: Ziedu enerģija, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Angļu ārsts Edvards Bahs (1886–1936) atklāja savvaļas augus, kuri palīdz mums atjaunot iekšējo līdzsvaru, stiprināt pašdziedināšanās spēkus un atgūt veselību, kad esam to zaudējuši. Šajā grāmatā uzzini: kā atbrīvoties no slimībām, izmantojot Baha ziedu terapiju, kā izvēlēties dziedinošās ziedu esences ārstēšanās procesā, kā atrast slimības cēloni, ja esi to gatavs meklēt sevī – savās domās, emocijās un rīcībā.

 

Vailds, Oskars. Cik svarīgi būt nopietnam un citas lugas. Angļu lugas. Rīga: Aminori, 2021. 

Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".
Lēdijas Vindermīras vēdeklis; Salome; Cik svarīgi būt nopietnam.

 

 

 

 

Vaita, Kārena. Atgriešanās Tredstrītā. 4. grāmata. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Melānijas dzīve ir sagriezusies kājām gaisā – viņa nupat ir nosvinējusi četrdesmit gadu jubileju, uzzinājusi, ka gaida bērnu, un atraidījusi sava mīļotā bildinājumu. Turklāt izrādās, ka viņas vecās mājas pagalmā ir uzrakts kāds šokējošs atradums….

 

 

 

 

Valjamss, Deivids. Pasaulē briesmīgākie bērni 2. Angļu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Vai esat gana drosmīgi iepazīt pasaulē briesmīgākos bērnus?Sargieties! Grāmatā ir desmit pilnīgi nedzirdēti stāsti par piecām drausmīgām meitenēm un pieciem šaušalīgiem puikām. Līdz ar citiem iepazīsiet badīgo bēbi Brenci, kurš vārda tiešā nozīmē izēda savus vecākus no mājām, un nepatikā saviebsieties, uzzinot par baiso Bertu, kura skolā labprāt izāzēja ikvienu ar savu briesmīgo ložņu kolekciju, kas ideāli piemērota, lai to paslēptu skolas direktores biksītēs.


Valzers, Roberts. Laupītājs. Šveiciešu romāns. [Rīga]: Orbīta, 2021.

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.

"Laupītājs" ir vēlīns un izteiksmes līdzekļu ziņā visradikālākais Valzera romāns - tāda bezmērķīgas esības fragmentu plūsma, kuru ne velti salīdzina ar kaleidoskopu. Laupītājs staigā un stāsta par savām iemīļotajām, salīdzina viņas, cīnās ar istabu saimniecēm. Viņam it kā nav savas telpas, bet ir šī plašās pastaigas oikumēne, kurā pazib daudzi notikumi un rodas pārdomas, atziņas, patiesības. Nejauši un šķietami nevainīgi nāk gaismā apslēptais, uz robežas esošais, turklāt Valzera novērojumu trāpīgums un smalkais humors nebeidz vien sajūsmināt lasītājus arī mūsu dienās.

 

Vāvers, Reinis. 100 kartes pirms Latvijas valsts. Latvijas vēsture. [Rīga]: Karšu izdevniecība Jāņa Sēta; Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2021.

Pieejams: JPB.

19. gadsimts ir lielais tehnikas atklājumu laiks, kad sadzīvē ienāk daudzi izgudrojumi, bez kuriem mūsdienu dzīve nebūtu iedomājama. Straujā tehnoloģiju attīstība ietekmē arī kartogrāfiju – kartes kļūst arvien detalizētākas un precīzākas, bet jauni iespiešanas paņēmieni tās padara daudz pieejamākas plašai sabiedrībai. Latvijas teritorija atrodas Krievijas impērijas sastāvā, kur tā ir sadalīta trīs guberņās. Tas atspoguļojas arī kartēs, kas visbiežāk kopā attēlo tā sauktās Baltijas guberņas – Kurzemi, Vidzemi un Igauniju, neiekļaujot Latgali. 19. gadsimta pirmajā pusē parādās pirmās kartes latviešu valodā, kuru autori ir vācbaltiešu mācītāji. Tās ir samērā vienkāršas, bet izrādās ļoti populāras. Gadsimta vidū jaunlatvieši saprot, ka sabiedrībai ir vajadzīgas jau kvalitatīvākas kartes, un 1861. gadā iznāk arī pirmais atlants latviešu valodā. 1880. gadā kartē pirmo reizi parādās vārds “Latvija”, 19. gadsimta beigās darbību sāk pirmais latviešu kartogrāfs Matīss Siliņš, bet savu vārdu visas pasaules kartogrāfijas vēsturē ieraksta valodnieks un mācītājs Augusts Bīlenšteins. 19. gadsimtā Latvijas ainavā parādās pirmās šosejas, dzelzceļi, telegrāfa un telefona līnijas, tiek rakti jauni kanāli un upēs veidoti dambji. Ostās ienāk pirmie tvaikoņi, bet piekrastē bieži ir redzami latviešu burinieki. Gadsimta vidū laukos sākas “mērnieku laiki”, un zemnieki steidz iepirkt muižu zemi un veidot savas saimniecības. Latvijas iedzīvotāju skaits gadsimta laikā pieaug vairāk nekā trīs reizes, un daudzi dodas uz strauji augošajām pilsētām, kuru nomalēs top milzu rūpnīcas, kas nodarbina simtiem un pat tūkstošiem strādnieku. Visus šos notikumus atspoguļo dažāda veida kartes, kas iekļautas šajā grāmatā. Grāmata “100 kartes pirms Latvijas valsts” ļauj caur nozīmīgākajām un interesantākajām kartēm ieskatīties Latvijas vēstures notikumos no 1795. līdz 1917. gadam. Kartes, ko papildina stāsti un citi attēli, sniegs kaut nelielu ieskatu tajās kartogrāfiskā mantojuma bagātībās, ko glabā mūsu atmiņas institūcijas.

 

Viljams, Entonijs. Seleriju sula iedarbīgs dziedniecības līdzeklis, kas palīdz miljoniem cilvēku visā pasaulē. Dabīgie ārstniecības līdzekļi. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.

Pieejams: JPB.
Entonijs Viljams uzskata, ka svaigi spiesta seleriju sula ir nepārspējams dziedināšanas līdzeklis, kas, kas regulāri lietojot, palīdz mazināt dažādu hronisku un maz izpētītu slimību simptomus un citas veselības problēmas. Šī grāmata iepazīstina lasītājus ar seleriju sulas dziedinošajām īpašībām, kas varētu palīdzēt uzlabot veselību. Grāmatā iekļautas daudzu cilvēku liecības par pozitīvajiem ieguvumumiem, tostarp veselības atgūšanu pat sarežģītos gadījumos, no seleriju sulas dzeršanas. Autors piedāvā konkrētus ieteikumus, kā atbrīvoties no dažādām kaitēm, un skaidro seleriju sulas iedarbību, lai ikviens varētu pareizi veikt attīrīšanas kūri un būt vesels. Izlasot grāmatu, gūsiet atbildes uz dažādiem jautājumiem un uzzināsiet: kādas ir seleriju sulas pozitīvās īpašības; kādu simptomu un slimību gadījumā seleriju sula var palīdzēt; kā pareizi pagatavot un lietot seleriju sulu; cik lielas devas ir ieteicamas un kā rīkoties, lai seleriju sula palīdzētu: kā veikt attīrīšanas kūri ar seleriju sulu; kāda var būt organisma reakcija, tam atbrīvojoties no toksīniem.

 

Volkinšteine, Zane. Bīstamais dārziņš. Latviešu stāsti bērniem. Rīga: liels un mazs, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.
Grāmata sastāv no 10 stāstiņiem, kuros vecākā māsa Jete stāsta savam mazajam brālītim Bruno, kurš pavisam drīz sāks iet bērnudārzā, kā tur klājies viņai, lai palīdzētu brālim pārvarēt nedrošību. Taču, lai gan Bruno īsti nezina, kā rit dzīve bērnudārzā, ik pa laikam viņam nākas pabrīnīties un uzdot jautājumus, uz kuriem Jete vienmēr veikli atrod atbildes.

 

 

Zvirgzdiņš, Juris. Rijīgā čūska un gudrā pele. Latviešu komikss bērniem. [Rīga]: Pētergailis, 2021.

Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Tieši iepriekš sagatavotu brīnumu varētu dēvēt par stāsta galveno ideju, īpaši veiksmīgi brīnumi rodas tad, ja izvēlēta pareizā atbalsta komanda, kas nepadodas grūtību priekšā un ir gana radoša. Šajā procesā tiek pārvarētas arī bailes – nav nemaz tik viegli, satiekoties ar Rijīgu čūsku, kuras vēderā jau atrodas gan zvaniņš, gan pulkstenis, gan kafijas dzirnaviņas, pat kājminamā šujmašīna, tai vienkārši piedāvāt meža zemenītes. Bet drosmīgā pele to spēj. Viņa ir radošu ideju pārpilna un palīdz ne vien čūskai atbrīvoties no gaužām nepiemērotās maltītes, bet arī veselam pulkam - susuriņam, gailim, vāverei un zaķu mātei iegūt sev nepieciešamo. 

 

Žolude, Inga. Vendenes lotospuķe. Latviešu autobiogrāfiskais romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. 

Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis.

Ingas Žoludes romāns Vendenes lotospuķe par latviešu rakstnieku un dzejnieku Jāni Poruku (1871–1911). Inga Žolude ir radījusi tik pilnestīgu Jāni Poruku, ka lasot viņš kļūst par tuvu cilvēku, kam veltīt visu sajūtu spektru: līdzi just un apbrīnot, strīdēties un dusmoties. Viņas dzejnieks ne tikai mirkst asarās un cieš, ne tikai ielaistās ar Ķelnes ūdeni un pērk jaunas krāgas, jo viņa vizītkarte nevarēja būt šļaugana šļurpatu parpala, bet raksta, raksta un raksta, lai atkal un atkal tiktu iekšā dzīvē, kas nepavisam nav saudzīga pret radošu cilvēku. Ne tolaik, ne tagad. Jo, kā teikts romānā, dižumam līdzi netiek dota apsargāšana, gluži pretēji — tu stāvi dižs un ievainojams, viens pret visu pasauli / Gundega Blumberga.

 

Рижский альманах. № 1 (16). Latviešu/krievu literatūras krājums Rīga: Literatūras Kombains, 2021. 

Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.
Сегодня объемный, почти в 300 страниц "Рижский альманах" исполняет функцию толстого литературного журнала прошлых десятилетий. Здесь, как всегда, публикуются проза, поэзия, публицистика, обзоры, переводы, критика. Много серьезных авторов, талантливых произведений, историко–литературные экскурсы, вдумчивая аналитика.